Amerikaanse resolutie door Syrie en Columbia mede ondertekend Hoffman zet Marshall-hulp aan Indonesie stop Niets zal ons van onze gedragslijn doen af wij ken Neemt Tan Malakka de plaats in van SoekarnoP Palar dreigt met politiek van verschroeide aarde Economische druk op Den Haag Republiek staat onder grote communistische druk Branden te Tjepoe EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Frans veto in de Veiligheidsraad? Indonesia in de Veiligheidsraad Onaannemelijk Vandaag komen Rusland, Australia, Engeland en China aan het woord Japanse oorlogsmisdadigers opgehangen Leden C. v. G. D. te Batavia terug De door Dr. Jessup ingediende resolutie in de Veiligheidsraad Het legerbericht van heden Het laatste nieuws uit Indonesie Dr. van Royen tot de Veiligheidsraad: Chinese regering denkt aan vrede Staking Australische havenarbeiders? Federate Staten zijn marionetten I Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Donderdag 23 December 1948 44e jaargang No 11446 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Ee nieuwe parochie opgericht aan de Kaag WEERSVERWACHTING De Veiligheidsraad, met bezorgdheid de hervatting der vijandelijkheden in Indonesie gadeslaand, nota genomen hebbend van de rapporten van de Commissie van Goede Diensten, beschouwt zulk een hervatting der vijandelijkheden te zijn in strijd met de resolutie, welke door de Veiligheids raad tijdens zijn 171ste vergadering op 1 Augustus 1947 werd aangenomen, doet een beroep op partijen; a. de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en b. onmiddellijk hun strijdkrachten terug te trekken op de respectievelijke kanten van de gedemilitariseerde zone, vastgesteld onder de Bestandsovereenkomst van zeventien Januari 1948; geeft de Commissie voor Goede Diensten opdracht de Veiligheidsraad telegrafisch een volledig en dringend rapport te zenden over de gebeurtenissen, welke sedert 12 December 1948 in Indonesie hebben plaats gevonden, ter vaststelling van de verantwoordelijkheid voor het uit breken van de vijandelijkheden. V,. Op de Nederlandse ambassade te Brussel zijn aan een aantal Belgen onderscheidingen uitgereikt. Kolonel Forbes Wels, de militaire attache, overhandigt de versierselen van de Orde van Oranje Nassau aan een der gedecoreerden. De Nederlandse ambassadeur, baron van Harinxma thoe Slooten (rechts), was bij de uitreiking tegenwoordig. FRANS VETO? PARIJS, 23 December, (A.P.). Amerikaanse functionarissen houden re- kening met de mogelijk- heid van een Frans veto over de Amerikaanse reso lutie inzake Indonesie. Sjarifoeddin „weer" vermoord? SEDERT 19 DECEMBER 8 DODEN EN 14 GEWONDEN Nieuuu Aborvnementsprljs f 4.25 pei kwartaal, t1.4J pei maand, incluslet Incasso Advertentle-tarief per edltle 16 ct per m.m., minimum (2.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum 4.famllle- berlchten 20 ct., resp. 50 ct per m.m. Bij contract belangrijke kortlng Directeur E. 3 M. Stumpel, Hoofdredacteur H N. Smlts, Rayon- redacteuren ft. Otten, M. P. lanssen, Toes. Bankrelatles: Noorderbank. Nederl. Credietbank Noordhollands Datrblad HET EEIT VAN HEDEN RESOLUTIE is er. D.w.z, de resolutie, bij de Veiligheidsraad ingediend door Amerika, Syrie en Columbia, inzake de actie in Indo nesia. Oat die resolutie om h a a r strekking voor Nederland on aannemelijk is, heeft men gisteren al in ons artikel kunneh lezen. Die conclusie was niet voorbarig, om- dat toen al bekend was, welke richting bet zou uitgaan. De verwachting, dat bet een ge- matigd document zou zijn, is eigen- iijk niet vervuld, al wordt er van een bevel tot bet staken van de ..vijandelijkheden" niet gesproken. Maar wel wordt er een beroep' gedaan op beide partijen, om tot die staking te komen en ook wordt, anders dan men had verwacht, ge- vraagd, de troepen terug te trekken tot de lijn van voor het begin der actie. Om haar inhoud is de resolutie dan ook zeker onaannemelijk in meer dan een opzicht. Aangenomen, dat sommige vertegenwooraigers van landen in de Veiligheidsraad wij zeggen: Veiligheids-raad! ook met binnenlandse politieke ver- houdingen hebben rekemng te hou- den en derhalve een en ander, wat op internationaal niveau gedaan en gezegd wordt, wel eens met een korreltje zout mag worden geno- men, staat het toch ook zo, dat de landen, welke van dit politieke spel de dupe zouden kunnen worden, zich niet zo maar „als kalveren naar de slachtbank behoeven te iaten voeren". In de resolutie wordt bijv. wei kennis genomen van de rapporten van de commissie van Goede Dien- sten (die met haar eigen ogen van de mislukking van de manhaltige pogingen, om tot een vergelijk te komen, getuige is geweest), maar er wordt nog geen acht geslagen op de uiteenzettingen van de beide p a r t ij e n in het conflict! Onjuist Is het ook, de terugtrelc- king der troepen te vragen op grond van de bestandsovereenkomst, wel ke immers in feite de facto! niet meer bestaat, geschonden, tot vernietigmgs toe geschonden als zij is door de republikeinse, min of meer officiele benden, tegen wie de republikeinse autoriteiten niet kon- den en blijkbaar ook niet wiiden optreden. Merkwaardig is het vervolgens, dat de resolutie dit ingrijpende be- sluit voorstelt te nemen, hoewel men nog niet voldoende blijkt te zijn ingelicht, nademaal aan het slot nog nadere rapporten van de com missie van G. D. worden gevraagd! De resolutie is voor ons onaanne melijk. Afgezien van het nog aitijd betwiste recht van de Raad, om zich met deze aangelegenheid op deze wijze te bemoeien. Afgezien van het feit, dat de V e i 1 i g h e i d s raad meer oog diende te hebben voor de veiligheid van millioenen men- sen en hun bezittingen, voor welke veiligheid Nederland en alleen Ne- derland verantwoordelijk is. Niet onze militaire actie is de oorzaak, dat er moeilijkheden zijn in Oost- Azie, maar.die oorzaak zit in de houding van .-de republiek en haar trawanten. Eh wij kunnen ons met van onze plicht, om politioneel op te treden, laten afhouden, door niets en door niemand, omdat daar In Indonesie ten aanzien van deze zaak de maat vol was. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft een nieuwe Parochie op gericht te de Kaag onder de titel van de H. Joannes Evangelist en benoemd tot Pastoor van deze pa rochie de Weleerw. Heer N. G. Pronk. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. IETS MINDER VORST OverdrijVende wolkenvelden maar overwegend droog weer met hier en daar nevelof mist. Meest zwakke wind tussen noord en oost. In de kuststre- ken van het noorden van het land: lichte dooi tot tempera- tuur om het vriespunt. Elders in het land: in de nacht lichte en plaatselijk matige vorst, in de middag temperatuur om 't vriespunt. NADAT in de ochtendvergadering van de Veiligheidsraad aller- eerst de Nederlandse afgevaardigde, dr. van Royen, op heldere wijze een uiteenzetting gegeven had van de redenen, waarom de Nederlandse regering tot haar besluit moest komen tot mili taire actie in Indonesie over te gaan en daarna Palar, de Repu blikeinse gedelegeerde in een rede gevraagd had om onmiddel- lijke efiectieve stappen van de Veiligheidsraad, was het woord aan dr. Jessup, de vertegenwoordiger van de Ver. Staten. Dr. Jessup noemde het een vast- staand feit, dat een bevel van de Veiligheidsraad van 1 Aug. 1947 overtreden is. Dit is een aangele genheid, welke de Raad onmiddel- lijk ter hand moet nemen zonder af te wachten de nadere rapporten van de C.v.G.D. Hier is geen toestand, waarin enige onzekerheid behoefde te bestaan. Het kwam hem voor, dat de Raad verplicht is, aan de hand van het Handvest in dit sta dium van de beraadslagingen on- middellijk het bevel te geven, dat de vijandelijkheden gestaakt moe- ten worden en te verlangen, dat de strijdkrachten van beide partijen onmiddellijk worden teruggetrok- ken. Het is onze weloverwogen me- ning, aldus ging dr. Jessup verder, dat een hernieuwd uitbreken der vijandelijkheden kan bewijzen, een ernstige bedreiging te zijn voor de internationale vrede. Daarom heb ben de Ver. Staten de gelegenheid verwelkomd om tezamen met de delegaties van Columbia en Syrie een ontwerp-resolutie aan de Raad voor te leggen. Dr. Jessup betoogde verder, dat zijn regering van me- ning is, dat er onvoldoende pogin gen zijn gedaan om de onderhande- lingen tot een succesvol einde te brengen onder auspicien van de C.v.G.D. Dit wordt in het bijzonder duidelijk, aldus dr. Jessup, in het licht van het feit, dat het Bestand in den beginne op bevredigende wijze kan warden toegepast. De zitting van vandaag Heden zullen de vertegenwoordi- gers van de Sovjet-Unie, China, Australie, India. Engeland en Syrie aan het woord komen. Verwacht kan worden, dat daarna ook nog de gedelegeerden van Frankrijk, Ca nada, Belgie en wellicht ook nog Columbia en Argenitnie zullen spreken. Malik, de Sovjet-gedele- geerde, zal vandaag het eerst het woord voeren. Aangenomen wordt, dat deze eveneens een resolutie aan de Raad zal voorleggen. Het is nog niet bekend hoelang de Veiligheids raad nog bijeen zal moeten komen voor de Indonesische kwestie. Het is mogelijk, dat de Ameri kaanse resolutie mede de steun zal hebben van Sovjet-Rusland, de Oekraine en China. Hierdoor zouden zes leden van de Raad voor de resolutie stemmen, terwljl dit aan- tal zeven moet bedragen, om haar te doen aanvaarden. Van twee landen Engeland en Argentinie wordt het twijfel- achtig geacht, of zij voor de reso lutie zullen stemmen; indien een van deze beide landen voor zou stemmen, zou de resolutie, welke neerkomt op een veroordeling van de Nederlandse „politionele actie" tegen de Indonesische republikei- nen, zijn aangenomen. Het werd waarschijnlijk geacht, dat Belgie de houding van Neder land zou steunen, terwijl een Ne derlandse woordvoerder uiting gaf aan de hoop, dat Frankrijk en Ca nada het vraagstuk ..zakelijk" zou den beschouwen. Tojo en de zes anderen met hem ter dood veroordeelde Japanse oor logsmisdadigers zijn Woensdag op gehangen. Het Amerikaanse Oppergerechtfc hof had geweigerd hun zaak op- nieuw te berechten. BATAVIA, 22 Dec. (Aneta). Omstreeks zeven uur Java-tijd zjjn de heren Critchley in Herremans van de Commissie voor Goede Diensten en enkele leden van de staf met een Nederlands militair viiegtuig op het vliegveld Kema- joran bij Batavia gearriveerd. Op het vliegveld waren ter be- groeting aanwezig de heer Cochran, de heer Narayanan, secretaris-gene- raal der commissie, en enkele leden van de Nederlandse delegatie. De heer Critchley wilde geen medede- lingen doen. De heer Herremans verklaarde dat Nederlandse troepen gisterochtend om zeven uur Kalioe. rang bereikten. Hij zeide: „Wij wa ren geheel van de buitenwereld af- gesloten en hebben geen enkel con tact met Batavia gehad." Hij deelde mede, dat Critchley en hij zelf een telegram naar Cochran zonden om hem te machtigen namens de com missie maatregelen te nemen. die hij nodig oordeelde, ..doch blijkbaar heeft dit telegram Cochran niet of niet tijdig bereikt", aldus Herre- 0B«ngsn Diap«r« Midier JAVA Zal Oiakenan o»t>an Dar|iran Mgavwn landiroro Lamongan Bodionegoco onosagoro Gamo Tenoa Goendm aitosgs' vGondang •Ngramban Kafifclro emangg lokid 5awangan saradan Magalan Karangan) Ngand'ca jombang Kaootono kartaCSdo) ,Ma0»P« Poarwor adioan •Doangoaa Randangan tAiicc-a rrSnboan Santolo rdjo aarangan •Dioamopoio tain •wam OKJAKARTA #Banroai Wono gi rim •Rgadiradio fcwonown (I# Bat oar •mo Trangqalak anggoa L000)0 WDISCHE OCEAAN CARTO- <-8129 - Spoorlijn ^ndar NaJ conrrda: 1IRepubliak O vtiagvato Wagan ^feOpmart richnng mm Versdroaida aarda rac- U nek (oagepatf dooc Rep Acha van parachufrsfan Deze kaart is bfjgewerkt tot en met de allerlaatste geve- rifieerde gegevens van j.l. Woensdagmiddag, zodat dit de eerste militaire over- zichtskaart is, welke in Ne derland gepubliceerd wordt. Men verkrijgt hiermede reeds een totaal-indruk omtrent 't verloop der zuiveringsactie. BATAVIA, 23 Dec. (Aneta) Van officiele zijde wordt gemeld, dat Nederlandse troepen heden- ochtend de status quo-lijn in West- Java overschreden in de richting Bantam, o.m. vanuit de omgeving van Tangerang en ten westen van Buitenzorg. Balaradja, 25 km ten westen van Tangerang is reeds door Nederlandse troepen bezet. De ma- rinersbrigade rukte op uit Babat (25 km ten Zuidoosten van Toeban) in zuidlijke richting, waarbij geen weerstand werd ondervonden. In de omgeving van Fort de Kock werden zuiveringsacties uitgevoerd. Heden- ochtend landden Nederlandse troe pen in watervliegtuigen op het Tobameer nabij Balige. De troepen verden bij deze plaats aan land ge net, waarna het vliegveld van Sibo. rong Borong werd bezet. Hedenmorgen is in de omgeving van Magelang een Kittyhawktoestel van de militaire luchtvaart neerge- stort. De bestuurder, een eerste lt.- vliegerwaarnemer, werd op slag ge- dood. De Commissie voor Goede Dien sten heeft in een rapport, dat tele grafisch aan de Veiligheidsraad ter kennis is gebracht, bijzonderheden medegedeeld over de schade welke in en rond Djogja is toegebracht sedert de Nederlandrs Zondag het gebied van de Republiek binnen- traden. Een twaalftal huizen te Ka- lioerang werden uitgebrand voor de aankomst van de troepen, deelt ht rapport o.a. mede. Paul Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, heeft giste ren het hoofd van de E.C.A.-missie te Den Haag telegrafisch op de hoogte gesteld van het besluit van de Ver. Staten om alle Marshall- hulp aan Indonesie, hangende een regeling van het geschil tussen Ne derland en de Republiek, stop te zetten. Als reden voor de stopzet- ting werd door een E.C.A.-functio- naris opgegeven, dat een behoor- lijke distributie en een behoorlijk gebruik van de Marshall-goederen onder de huidige omstandigheden niet kon worden gewaarborgd. Het hulpprogram voor Nederland zelf is ongewijzigd. Op zijn gebruikelijke persconfe- rentie heeft de Amerikaanse onder- minister van buitenlandse zaken, Lovett, op een desbetreffende vraag gezegd, dat het onjuist zou zijn de staking van de hulp aan Indonesie te beschouwen als een straf voor de sengevallenen. Het besluit van de E.C.A. is op zuiver economische gronden genomen, aldus Lovett. Op de vraag, of dit besluit geen enkele politieke betekenis had. antwoordde Lovett: ..Iedere actie, die heden ten dage wordt ondernomen, heeft in zeker opzicht politieke betekenis, nietwaar?" Ondanks deze uitleg van Lovett interpreteert men te Washington welhaast eenstemmig de actie van de E.C.A. als een vorm van econo mische pressie op Nederland, ten- einde de Nederlandse houding ten opzichte van de kwestie te doen veranderen. Woensdagavond laat werd van officiele Nederlandse zijde medege deeld. dat men over het bericht van intrekking der Marshall-hulp aan Indonesie noch van de Amerikaanse ambassade te Den Haag noch van IN ZIJN REDE tot de Veiligheidsraad relereerde dr. van Royen, onze ambassadeur te Ottawa, aan de jongste verklaring van minister-president dr. W. Drees, welke de steun ontving van het gehele parlement met uitzondering alleen van de communisten, waarin er opnieuw de nadruk werd gelegd, dat het doel van de Nederlandse politiek in Indonesie is en blijft: bevordering van de vrijheid van Indonesie teneinde te komen tot oprichting van een souvereine federatie van Indonesie, welke op voet van vrijwilligheid en gelijkheid verbonden is met het Koninkrijk der Nederlanden in een Nederlands-Indonesische Unie. Dr. van Royen wees er op, dat de Republiek nooit heeft opgehouden in haar uitlatingen propaganda te maken voor een stand van zaken, die* volkomen tegengesteld is aan de gegeven belofte om een einde te maken aan de schendingen van het Bestand. De Republiek heeft nooit opgehouden Nederland voor te stel- len als publieke vijand nummer een. Zelfs republikeinse generaals de- den mee aan de campagne, die wilde bewerkstelligen, dat alle Nederlan- ders en zij, die met hen samenwer- ken, moeten worden vermoord. Dr. van Royen citeerde bewijsstukken, die moesten aantonen, dat de Repu bliek voor 1 Januari a.s. massa- opstanden in de onder Nederlandse controle staande gebieden had ge- organiseerd. Nederland heeft met zijn voorbereidingen voor een fede- rale interim-regering geheel gehan- deld volgens de beginselen van Linggadjati en van de Renville- overeenkomst. Wanneer het echter aankwam op de uitvoering van deze beginselen, was het aitijd de Repu bliek, die niet wilde zijn een der samenstellende delen der federatie, doch geheel Indonesie wilde inslui- ten in de Republiek. Over de ge- varen, die van communistische zijde Indonesie bedreigen, sprak dr. van Royen uitvoerig. Hij betoogde, dat de republikeinse regering zeer sterk wordt be'invloed door communisten, met het voortdurende gevaar, dat deze groep te eniger tijd plotseling de volledige macht zal overnemen. De regering der Republiek had zelfs de communisten de gelegen heid geboden zich als een machtige organisatie in belangrijke posities te nestelen. Het was een gevaarlijke misvatting te denken, dat met het neerslaan van Moeso's revolutie het communistische gevaar geweken was. Voor het bedwingen van deze opstand had de republikeinse rege ring de medewerking moeten inroe- pen van de tweede communistische groep, nl. die van Tan Malakka. T.a.v. de competentie van de Vei ligheidsraad betoogde dr. v. Royen, dat Nederland niets heeft te ver- bergen. Maar dit mag met worden uitgelegd als een erkenning onzer- zijds van de bevoegdheid van de Veiligheidsraad deze zaak verder te behandelen. Dr. van Royen besloot zijn rede met de verklaring, dat wij eerst de werkelijke vrede in Indonesia zul len herstellen; dan wij dan zo vlug als mogelijk is voort zullen gaan met de vorming van de onafhanke- Iijke Verenigde Staten van Indone sie, een lid met zijn eigen rechten in de Ver. Naties; dat wij ons zul len houden aan de politieke begin selen, welke wij hebben aanvaard in de overeenkomsten van Lingga djati en van de Renville en dat niets ons van deze gedragslijn zal doen afwijken. De Wali Negara van Pasoendan, Wiranata Koesoemah, heeft een op- roep gericht tot de bevolking, in 't bijzonder tot de ambtenaren, waar in hij hen opwekt op hun post te blijven om het volk te beschermen. Koesoemah zeide tot dit bsluit te zijn gekomen met het voorlopig ter- zijdestellen van de beschouwingen over de eventueie politieke gevol- gen. de Nederlandse ambassade te Wa shington hieromtrent een officiele mededeling had ontvangen. Men drukte te Den Haag er zijn verwondering over uit, dat Lovett hierover op een persconferentie mededelingen zou hebben gedaan, voordat de Nederlandse regering hierover officieel is ingelicht. Wel gaf men van bevoegde Nederlandse zijde te kennen, dat indien deze berichten juist zouden zijn, dit zou betekenen een vermindering van invoer in Indonesie van materiaal vereist voor de economische weder- opbouw van dit gebied, maar dit zou tevens betekenen vermindering van de mogelijkheden tot verrui- ming van de export van Indonesie van die producten, waaraan de we- reldmarkt. en dus ook de Verenigde Staten, dringend behoefte hebben. Hen lid van het nieuwe Chinese kabinet heeft tegenover Reuter verklaard, dat de nieuwe regering van dr. Soen Fo de mogeljjkheid van vrede met de communisten aanvaardt. Het initiatieff voor de vredesonderhandelingen zou ech ter moeten komen van een derde partij, de V.S., de Sowjet-Unie of mogelijk Engeland. Het nieuwe kabinet was echter gevormd „zonder verwijzing naar de kwestie van vrede of oorlog" en de uiteindelijke beslissing lag bij Tsjang Kai Sjek zelf en bij de cen- trale politieke raad van de Kwo- mintang (regeringspartij). SYDNEY. 22 Dec. (Reuter). Het dagelijks bestuur van de Au stralische federatie van havenar beiders heeft aan zijn raad ahnbe- volen. te verbieden, dat men werk- zaamheden verricht in verband met het vervoer van goederen naar Nederlanders in Indonesie. Een be sluit hieromtrent wordt morgen verwacht. Nederlandse goederen naar andere landen zouden niet on der een dergelijke maatregel val- len. BATAVIA, 22 December (Aneta). Het Bataviase Nieuwsblad ver- neemt, dat Sjarifoeddin vermoord is. Het geeft geen verdere bijzon derheden. Ht blad zegt slechts „naa,. wij vernemen heeft Amir Sjarifoed din de dood gevonden door de hand van zijn eigen landgenoten". BATAVIA, 22 Dec. (Aneta). Volgens de speciale medewerker van het te Batavia verschijnende Chinese dagblad „Sin Po", bestaat er grote waarschijnlijkheid, dat Soekarno en andere republikeinse leiders, voordat zij door de Neder landers werden gei'nterneerd, aan iemand anders mandaat gaven om de strijd van de republiek voort te zetten voor het geval, dat zij daar- toe niet meer in staat zouden zijn. Dit mandaat is vermoedelijk afge- staan aan Tan Malakka als enige leider met grote invloed, aldus het blad. „Sin Po" schrijft voorts, dat nu de rechts-georienteerde republi- PALAR, de vertegenwoordiger van de Republiek bij de Veilig heidsraad, kwam na dr. v. Royen aan het woord. Deze Indonesier, die eens het Nederlandse volk ..vertegenwoordigde", noemde de Nederlandse actie de laatste stap in een zorgvuldig uitgewerkt sche ma van de Nederlandse regering. Het negeren van de Ver. Naties, culminerend in de tweede oorlog in Indonesie, was van het begin af aan de bedoeling van de Neder landers geweest. Het doel van de Nederlandse politiek was geweest de Republiek economisch en poli tiek te wurgen en de zaak te be- eindigen met een tweede militaire actie. Nederland had de C.v.G.D. gepas- seerd door te onderhandelen met de gebieden buiten de Republiek, die vorig jaar onder controle kwam. Palar beschuldigde de Nederlan ders ervan, dat hun communique's betreffende de infiltraties en inci- denten nodig waren als „een zorg vuldig opgestelde zelfrechtvaardi- ging". Indien alles waar zou zijn, aldus Palar, wat in deze communi que's werd medegedeeld, dan is het nauwelijks aan te nemen, dat er nog bewoners in Republikeins gebied zijn. De Nederlanders hadden een wanhopige behoefte aan incidenten om hun voorgenomen militaire aan- val te rechtvaardigen. Aan het slot van zijn rede be toogde Palar, dat de houding van de Republiek niet zal veranderen door verlies van nog meer gebied. De grondslag van onze strijd is do guerilla, welke zal worden gevoerd totdat de Republiek haar einduoel zal hebben bereikt. „De politiek der verschroeide aarde, die zal wor den doorgezet met alle bittere ge- volgen van dien, is van deze gue rilla een ander aspect. Deze wijze van oorlogvoeren kan en zal jaren- lang worden voortgezet." De strijd zal eveneens worden gevoerd op het Nederlandse gebied, waar zeide Palar, als het resultaat van de mili taire actie, de Nederlandse concep- tie van de federatie van marionet- tenstaten thans tot verdwijnens toe Ineenschrompelt. De obrlog zal ja- ren duren. indien er niet onmidde- lijk een eind aan wordt gemaakt. keinse leiders tezamen met Soekar no zijn gei'nterneerd, de invloed van de rechtse groep in de repu bliek nagenoeg geheel is lamge- legd. In deze critieke tijd heeft de linkse groep de meeste invloed en deze groep is steeds er tegen ge weest, dat met de Nederlanders on- derhandeld werd, zolang deze de souvereiniteit van de republiek niet erkenden, aldus de „Sin Po". „Sin Po" bericht, dat de Trots- kistische leider Tan Malakka, die er in geslaagd was naar Oost-Java te ontvluchten voor de aankomst der Nederlanders te Djokjakarta, gisteren voor de republikeinse ra dio van Kediri een oproep heeft gericht tot het Indonesische volk om tot het uiterste te strijden te gen de Nederlanders in een „tolaic oorlog" voor de bevrijding van In donesie. BATAVIA. 22 Dec. (Aneta). Van officiele Nederlandse zijde wordt gemeld: In middenJava ver enigde de Nederlandse colonne, die uit Semarang in Zuidelijke rich ting was opgerukt, zich met de troepen in de omgeving van Djog ja. Verder werden Solo, Parakan. Setjang. Wonosobo, Magelang en Tjepoe bezet. Voordat de extremis- tische benden Tjepoe moesten ont- ruimen, slaagden zij erin branden te stichten in de stad en de olie- installaties. In Oost-Java bezatten de Nederlandse troepen Blitar en werden de belangrijke werken van de kali Konto onder controle ge steld. Op Sumatra werden Fort de Kock (Boekittinggi) en Padangpandjang door de Nederlandse troepen be zet. Over het algemeen is de weer stand zeer gering. Tegenaanvallen werden nergens ondernomen. Vol gens tot dusver ontvangen gege vens zijn van 19 December 1948 af in totaal 8 Nederlandse militairen gesneuveld en 14 gewond, van wie 1 door een ongeval. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1