De Burgemeester krijgt een ambtswoning Afzetmogelijkheden in Canada voor onze tuinbouwproducten Met een meerderheid van slechts twee stemmen besloten r Kerstavond Vrouwenbeweging r FILMPROGRAMMA'S IN DE KERSTWEEK Succes Nederlandse deelneming aan de jaarbeurs te Toronto RADIO Tarief C.Z. verhoogd J Geslaagd opt red en von jonge kunstenaars Sortering, kwaliteit en verpakking! Het laatste nieuws uit Indonesie PAG. 2 P NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 24 December 1948 GEMEENTERAAD ALKMAAR r J VIF JAAR CEelST tegen ex-Commissaris Maarleveld A.F.C.-NIEUWS Onze agenda Dienstregeiing OVERDEKTE DE NEDERLANDSE TUINBOUW is dit jaar voor het eerst ver- schenen op de Canadese Jaarbeurs, de „Royal Winter Fair", die van 16 tot 24 November te Toronto is gehouden, De Cana dese pers was vol lof over de wijze, waarop Nederland hier voor de dag kwam. Men heeft daar grote belangstelling voor ons land, die nog versterkt is door de emigratie van vele Neder- landers derwaarts. Dat de Nederlandse tuinbouw te Toronto zijn producten tentoonstelde houdt verband met het feit, dat ons land nieuwe markten moet vinden. Men dient dus bedacht te zijn op nieuwe mogelijkheden tot afzet. WEERSVERWACHTING K.F.C. FILMKEURING PROGRAMMA it i 1 I NA LANGDURIGE besprekingen en een comite-zitting, waarin de directeur van Gemeentewerken iechnische voorlichting gaf, besloot de Raad tot aankoop en verbouw van perceel Emmastraat 1 voor ca. I 40.000en dit huis te bestemmen tot ambtswoning van de burgemeester. Het besluit viel op 't nippertje met 11 tegen 9 stemmen. In de gisteren gehouden raaus- vergadering waren de heren Bak- ker, Coerts en de Wilde met bericnt van verhindering atwezig; de eerste wegens ziekte, de anderen wegens ecu vergadering in Den Haag. Ook de heer v. Beekum was ai'wezig. Er was edn vacature (Schouteni. De 22-punten-lange agenda be- vatte in hoofdzaak hamerstukken, waarna het voorstei inzake de ambtswoning voor de burgemeester aan de orde kwam, waarover de discussie voor een deel in besloten vergadering werd gevoerd. De heer Hoytink (Prot. Chr.) opende het ambtswoningdebat met het aanvoeren van pnncipiele en financiele bezwaren. Voorop stelde hij, dat in het ge- meentebelang in de bestaande moei- Jijkheden moet worden voorzien. Als de raad een ambtswoning wij, dan dient men ook de toekomst in het oog te houden en dan vindt spr. dit huis (Emmastraat, hoek Kenne- merstraatweg) niet een geschikt object. Het lijkt er niet op! De kosten van aankoop en verbouwing (samen pirn, f 40.000) betekenen een jaarlijks bedrag op de begro- ting van f 1800. Voor een geschikte ambtswoning zou dit geen bezwaar zijn; wel voor dit huis, dat een eventueel volgende burgemeester weleens niet zou willen accepteren. Dan zit de gemeente met een huis van f 3000 huur, die niemand voor dat huis betalen wil. Verkoop zou dan verlies betekenen: behoud-in- eigendom zou behalve veel na- righeid nog meer kosten dan f 1800 per jaar. De heer Torenvlied (C.P.N.) wil wel graag medewerken aan een op- lossing van de moeilijkheden, docli zag graag een andere poging aan- gewend. De heer Sietsma (P.vd.A.) zegt, dat zijn fractie ook niet enthousiast is; doch er moet verandering komen in de situatie. De burgemeester heeft nu eenmaal gemeenschaps- plichten in zijn standplaats. Daar- om staat spr's fractie welwillend .tegenover het voorstei, ofschoon de prijs hoog is en als de wettelijk te betalen huur van de kosten van f 1800 is afgetrokken nog van een subsidie gesproken zou kunnen worden. Spr. meent. dat het huis in goede staat gebracht kan worden en vindt het een riant huis, ecu burgemeester van Alkmaar waardig. De heer Venneker (K.V.P.) onder- schrijft het betoog van de heer Hoy tink. Voor een ambtswoning mag de gemeente een offer brengen, doch dit huis is geen ambtswoning! Spr. heeft zich verbaasd over dit voor stei, omdat in het verleden de kwestie-ambtswoning nooit aan de orde is geweest. Spr. prefereert 'n andere oplossing. De heer Wiese (P.v.d.A.) vormt een minderheid in zijn fractie. Hij deelt de bezwaren van de heer Hoy tink; hij vindt het huis te duur en de verbouwingskosten zijn ver- knoeid. Kan er in de tijd, die toch met de verbouwing gemoeid is, geen andere oplossing gevonden worden? De heer Kirpensteijn wil het huis voorlopig zo huren, in afwachting van een betere oplossing. Als de voorzitter dan de leiding van de vergadering aan wethouder v. Slingerland wil overdragen, zegt hij op verzoek van de heer Hoytink eerst nog hoe hij er zelf over denkt. Als woning voor zijn gezin past het huis precies. Over de kwestie, of Alkmaar een ambtswoning moet aanschaffen, wil hij het antwoord echter aan de burgerij en de raad overlaten; dit hangt af van de be- Nadat in de zitting van Juni 1947 de zaak voor nader onderzoek was aangehouden. stond de vroegere n.s.b.-commissaris van politie te Alkmaar Maarleveld, wien ten laste was gelegd, dat hij op last van de S.D. een groep van 18 personen had laten arresteren, waarvan er 13 in Duitse gevangenschap zijn omgeko- nien. Voorts had hij in 1942 in Oter- leek een clandestiene drukkerij. vvaar illegale lectuur gedrukt werd ontdekt. waarbij de gebr. Witteveen en J. Edel werden gearresteerd. l.aatstgenoemde en J. Witteveen werden door de Duitsers gefusil- leerd. Tegen Maarleveld werd vijf jaar gev. geeist, met ontzetting nit de rechten voor de tijd van 2CT jaar. Uitspraak 29 December a.s. AFC IZeevogels (2e Kerstdag). Aanvang 2.30 uur. Weer een klap op de vuurpijl en een grote!! Onze naburen uit Eg- mond ontvangen wij in eigen home. Het is de eerste naoorlogse ontmoe- ting in competitieverband. AFC-ers van het eerste. jullie weet het parool „het moet". Dus van de eerste tot de laatste minuut, ondanks voor- of achterstand, spe- len voor wat je waard bent. AFC-ers, supporters en belang- stellcnden, vuurt de geel-blauwen aan, vuurt ze aan tot de overwin- ning. Sportliefhebbers uit Alkmaar en omgeving. bezoekt deze grootse Kerstwedstrijd op Tweede Kerstdag op h« AFC-terrein aan de Wester - weg. Er worden in de wijde omge ving geen verdere competitiewed- strijden gespeeld. Vanaf deze plaats wensen wij u alien een Zalig Kerstfeest toe! De opstelling der elftallen: R.K.AFC I: Doel: L. Boeters; acli- ter: C. Stam en N. Dekker; midden: H. Biennan, J. Pannekeet en C. Kleibroek; voor: P. Tijm, N. Heynis, F. Huiberts, J. do Nijs en H. Meyer. Zeevogels I: Doel: J. Mannes; achter: N. Groot en J. Huiberts; midden: L. de Waard. H. Gouda en G. Dekker: voor: G. de Waard. L. de Groot. N. Mannes, C. Kleverlaan en G. Kleverlaan. De P.P.C.-er tekenis, die de stadgenoten aan het ambt van burgemeester toekennen Hierna verlaat de burgemeester de vergadering, evenals de pers, want de raad gaat over in comite. Na heropening blijft de heer Ven neker bij zijn mening; er is in de loop der jaren al zoveel verprutst aan het huis, dat het volgens des- kundigen toch nooit een behoorlijke woning wordt. Spr. vreest, dat de verbouwingskosten boven de raming zullen uitgaan. Hoewel spr. over- tuigd is, dat er een oplossing moet komen, vindt hij dit niet de goede. De heer Hoytink vraagt, wanneer de burgemeester de woning kan betrekken, als de raad het voorstei aanneemt. Als dat 3 a 4 maanden duren moet, dan lijkt het spr. on- verstandig dit besluit te nemen. In die tijd komt er wellicht iets beters te koop. De heer v. d. Borden miste een taxatierapport van epn deskundige en wijst op de fin§*wieringsregeling voor nieuwbouv.: De heer Woldenctorp (K.V.P.) is voor het voorstei uit urgentie-oog- punt. De heer de Kort p.V.P.) vindt dit huis ongeschikt -'f ambtswo ning en heeft ook bezwaren van technische aard. De heer Vleugel (K.V.P.) wil uit nood vo6r stemmen. doch als t lang duurt, voor de burgemeester de woning kan betrekken, dan zou hij er tegen zijn. De heer van Slingerland (voorz.) refereert zich aan de deskundige, die B. en W. adviseerde. in casu de directeur van Gemeentewerken. Deze garandeert, dat het huis droojt te krijgen is. B. en W. zitten nu al 7 maanden met het probleem en zien geen directe andere oplossing. De burgemeester en zijn echtgenote gaan er mee accoord. Wat de tijd betreft, de tegenwoordige bewoner zal er niet voor Mei uit gaan, doch wellicht is het mogelijk eerder met de verbouwing te beginnen. Bouw volgens de financieringsregeling is niet mogelijk, omdat de woning dap te klein wordt, nl. 500 m3. De heer v. d. Borden acht bouw van een 700 m3-woning mogelijk en wijst op de vele onnutte ruimte in dit huis van 1100 m3. Het voorstei komt hierna in stem ming en wordt met 119 stemmen aangenomen. Voor de dames Kamp- huys en Kommer en de heren Groot, v. Slingerland, Vleugel, Steenis, Woldendorp, Bos, Sietsma, Leesberg en Asjes. Tegen de heren Venneker, de Zeeuw, de Kort, Wiese, Kirpen steijn, v. d. Borden, Hoytirf, Knuis- tingh Neven en Torenvlied. Als de voorzitter weer in zijn zetel zit wenst de heer van Slinger land hem geluk met het genomen besluit, waarop de voorzitter zijn bijzondere erkentelijkheid hierover betuigt, Tarief Centraal Ziekenliul* Enige discussie volgde op 't voor stei tot wijziging van het tarief van het Centraal Ziekenhuis; dit voor stei hield in het tarief 3e klas met ingang van 1 Jan. a.s. te verhogen van f 4.50 tot f 5.50 (voor patienten, die voor ziekenfonds of verzekering verpleegd worden met ingang van 8 Nov. jl.)voor patienten uit sub- sidierende buitengemeenten blijft het tarief f 4.50, voor armlastige patienten f 4. Op een vraag van de heer Wolden dorp (K.V.P.) deelt de voorzitter mede, dat over 1947 een rjjksbij- drage in het ziekenhuistekort ont vangen is; of dit over 1948 ook het geval zal zijn, is nog dubieus. De heer Wiese (P.v.d.A.) zag gaarne, dat de buitengemeenten meer bijdroegen; temeer daar het aantal buiten-patienten groter is dan uit de stad. De heer Asjes (C.P.N.) vroeg welke overwegingen er toe hebben geleid om alleen het 3e klas tarief te verhogen en dient een amende- ment in om het tarief voor kinderen, die na 42 dagen voor rekening van de ouders komen, op het oude (f 3.20) te handliaven. De voorzitter voelt wat de bui tengemeenten betreft meer voor een vrijwillige regeling dan voor een wettelijke, waarop de Vereniging v. Ned. Gemeenten aanstuurt. Reeds hebben de buitengemeenten hun gezamenlijke bijdragen van f 9000 verhoogd tot f 37.500. In principe hebben zij echter reeds een rege ling aanvaard, om na aftrek van een zeker bedrag. pondsponds-ge- wijs, per verpleegdag bij te dragen. Binnenkort hoopt spr. de raad mededeling te doen over de be- reikte overeenstemming. In antwoord aan de heer Asjes ze.V de voorzitter, dat de kostprijs voor kinderverpleging per dag be- draagt f 7.72, voor volwassenen f 6.62 en f 5.98, voor barak f 9.68. Omdat vooral het 3e klas tarief van de kostprijs afwijkt, is dit ver hoogd. Deze verhoging treft niet op de eesrte plaats de minst draag- krachtigen, zoals de heer Asjes be- weerde, omdat deze meest voor het fonds of voor rekening van de ge meente verpleegd worden. Nadat B. en W. toegezegd hebben een onderzoek te zullen instellen naar de rnogelijkheid van uitvoering van het amendement-Asjes, de raad krijgt t.z.t. inlichtingen over de financiele consequenties hiervan wordt conform voorstei van B. en W. besloten. Ingekomen stukken De geloofsbrieven van de heer W. de Boer (vac. Schouten) werden in handen gesteld van een commissie van onderzoek. bestaande uit de heren Venneker, Groot en Hoytink, die na onderzoek adviseerde tot toelating. waartoe werd besloten. De nieuwbenoemde zal in de vol gende raadsvergadering gei'nstal- leerd worden. Het raadsbesluit tot oprichting van twee scholen voor gewoon la ger onderwijs, was door Ged. Sta- ten goedgekeurd. Een adres van het bestuur van de O.L. Vr. van Lourdesschool voor R.K.B.L.O.. met verzoek de bijdrage per leerling over '49 op f 21.te bepalen en over '48 een suppletoire bijdrage te verlenen, werd in han den van B. en W. gesteld, om be richt en raad. Een verzoek van de georganiseer- de postduivenhouders om in de ver- ordening een bepaling op te nemen antennedraden, voor zover zij ge- vaar opleveren voor vogels, van kurken moeten zijn voorzien, werd in handen van B. en W. gesteld om a'dvies. Van de B.N.O.P. was 'n verzoek ingekomen aan het gemeenteperso- neeleen duurtetoeslag van f 2.50 per week toe te kennen. B. en W. stelden voor dit verzoek af te wii- zen. daar het Rijk normen heeft vastgesteld. waarboven niet mag worden uitgegaan. Een pleidooi van de heer Toren vlied (CPN). dat zich uitstrekte tot de loonpolitiek van de regering eh het gebeuren in Indonesie, gaf B. en W. geen aanleiding hun voorstei te wijzigen. Met de communisten tegen werd besloten het verzoek af te wijzen. Een 4chrijven van de bewoners van de Steynstraat, waarin dank werd gebracht voor de straatverbe- tering, werd voor kennisgeving aan genomen. Geen bezwaar maake de raad te gen de door Ged. Staten voorgeno- men toekenning van 'n tijdeiijke loontoelage aan gemeente-secrela- rissen en -ontvangers. Benoemingen Wegens ziekte van mevr. H. Dek ker werd tijdelijk tot lerares Ne- derlands aan het Murmelliusgymna- sium benoemd mevr. dra J. Hoek- straMeyer, te Alkmaar. Enkele aanstellingen van leraren aan de gem. avondschool voor lager Nijver- heidsonderwijs werden door een be- noeming bekrachtigd. De heren G. Dun en H, v. d. Bogaerde werden herbenoemd als regent van het Centr. Ziekenhuis. Onderwijs Medewerking werd verleend: voor de aanschaffing van meubilair, leer- en hulpmiddelen voor de St Lau- rentiusschool en Wilhelminaschool en voor herstel bezettingsschade a. d. Wilhelminaschool. Besloten werd tot oplieffing van de gemeenschap- pelijke regeling met een aantal bui tengemeenten, inzake toelating leer- lingen uit die gemeenten tot scho len in Alkmaar. zulks i.v.m. een wijziging der L.O.-Wet. Hamerstukken Besloten werd met de Nederl. Spoorwegen een overeenkomst aan te gaan inzake de spoorverbinding langs de Kanaalkade; het in de ge meente gelegen viswater te ver- pachten aan C. v. d. Stok en J. Hessing voor f 51.25 in totaal, voor het jaar '49; tot het bouwrijp ma- ken van een terrein aan de Berger- weg, ten Z. van dat, waarop een Finse school zal worden gesticht; 'n bijdrage te verlenen van f 500.— voor de restauratie van de gevel van perceel Mient 19; tot verdeling van de gemeente in drie kieskrin- gen i.v.m. de vermeerdering van het aantal kiezers; tot het aangaan van een overeenkomst met het St Elis. Ziekenhuis terzake verpleging van armlastige patienten; tot wijziging der legesverordening, met dien ver- stande. dat kerkgenootschappen voor f 37.50 per kwartaal uittreksels kunnen ontvangen uit het bevol- kingsregister. De rekeningen over '45 t/m '47 van Huisverzorging en Zuigelingen- bescherming werden conform goed gekeurd en vastgesteld. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de Ned. Bond van petroleumdetail- listen om de verkoop van petroleum langs de openbare weg afhankelijk te stellen van een vergunning van B. en W. De voorgestelde wijzigin- gen der Alg. Politieverordening werden conform vastgesteld, met uitzondering van het artikel. waar bij personen beneden 18 jaar ver- boden wordt na 6 uur 's avonds in cafe's en verlofzaken te komen. Dit punt werd aangehouden. Regenklcding De heer Torenvlied kreeg van de Raad toestemming het college vra- gen te mogen stellen over de uit voering van het raadsbesluit tot uitkering van vergoeding voor re- genkleding. Naar zijn mening was dit besluit niet uniform uitgevoerd, hetgeen aanleiding gaf tot teleur- stelling onder het gemeenteperso- neel. Hij vroeg B. en W. een onder zoek in te stellen en zo nodig maat- regelen te nemen. Weth. v. Slingerland betoagde, dat er niets gebeurd is. dat niet rechtvaafdig was; er is voldaan aan het verzoek, dat de raad 5 Nov. deed. Voor 1949 kan 'n nieuw voor- BIOSCOPEN: Tweede Kerstdag GULDEN VLIES: Toneel: Fluffy neemt de leiding. Bioscopen: HARMONIE: Carnegie Hall. alle leeftijd.en CINEMA AMERICAIN: Las sie komt thuis, alle 1ft, VICTORIA: Tot wed^rziens, 18 jaar. ABT: Cisco Kidd keert terug, 14 jaar. Doktersdiensten: Berste Kerstdag Dr Sluymer, Emmastr., Tel. Tweede Kerstdag Dr. B. J. Leeuwenberg. O'ude- gracht 283, telef. 2384: Dr. J. Pot, Straatweg E 65, tel. 3117. Auothekersdiensten: Eerste Kerstdag B. H. J. Schouten, Emmastr. 64 64 Tweede Kerstdag B. H. J'. Schouten, Emmastr. 64. Naehtdlenst taxi's Eerste Kerstdag Nassaugaraage. Nassaujflein, telefoon 3545 Tweede Kerstdag H Jong, Lindenlaan 100, tel. '3628 stel tegemoet gezien worden inzake regenkledingvergoeding. De heer Steenis vond de inter- pellatie overbodig en zag er 'n pre* pagandastuntje in voor de krant. Waarom wendde de heer T. zich niet rechtstreeks tot de wethouder? Als de interpellatie gesloten is, dankt de heer Groot de voorzitter voor zijn goede leiding en de raad voor de prettige verstandhouding; namens de raad wenst hij de voor zitter 'n zalig uiteinde. Op zijn beurt wenst de voorz. de Raad 'n zalig Kerstfeest, 'n zalig uiteinde en 'n gelukltig Nieuwjaar. geduretide de feestdagen: le KERSTDAG en NIEUW- JAARSD^G GESLOTEN 2e KERSTDAG zwemzaal GEOPEND van 912 uur voorm. OUDEJAARSAVOND tot 7.30 uur n.m. (Adv.) Het Ijestuur van de R.K. Vrou wenbeweging, afdeling Alkmaar, had zijn leden niet beter op het Kerstfeest voor kunnen bereiden dan door het programma, dat gis- terenavond in het Gulden Vlics door het jonge artiestengezelschap „Homo Ludens uit Amsterdam werd uitgevoerd. Het is moeilijk, om ieder jaar op- nieuw iets goeds te brengen en de Kerstboodschap in een aantrekke- lijke vorm uit te dragen. Wij menen echter, dat de kunstenaarsgroep ..Homo Ludens" van pater Kandag O.F.M. daar uitstekend in geslaagd is. Het Kerstprogramma, dat, met enkele kleinere wijzigingen, in de afgelopen dagen in en rond Alk maar, hetzij in besloten kringen, hetzij in meer openbare bijeenkom- sten, werd gebracht, is ongetwijfeld het beste, van wat wij in de laatste jaren op dit gebied zagen. Zowel de samenstelling als de uitvoering van het rijk gevarieerde en genuanceer- de programma tonen aan, dat hier mensen aan het werk zijn die met alleen de goede toon en de goede smaak bezitten, masr ook de capa- citeiten om een dergeiijk Kerstpro gramma op een juiste wijze te bren gen. Wij hoorden een rei uit „Adam in ballingschap" n.l. de ..Zondeval" van Vondel, een voordracht die direct de aandacht trok door een bijzonder goede articuiatie en mi- miek, De „Rorate Coeli" werd gezongen en gedanst door een groep van zes meisjes, waaronder enkelen af en toe wat weifelend, die te samen echter goed werk leverden. Zij ble- ken de moeilijke ballettechmek vol- doende machtig om een uitstekende indruk te maken. Choreografisch was dit nummer echter niet het meest belangrijke. Rijker en vol- dragener was de Herdersdans, die zowel choreografisch als bailet-tech- nisch van grote verdienste was. ..Maria Visitatie" werd goed voor- gedragen. De mimiek van de Maria- figuur was meesteriijk en maakte een diepe indruk. Ook de kledmg, rood kleed, blauwe, met grijs ge- voerde mantel, voldeed goed. Een sopraan zong met met bui- tengewoon krachtig, maar soepel en zeer welluidende stem het lied „Engelen door het luchtruim zwe- ven". De prestaties van deze zange- res rechtvaardigen een ietwit zeif- bewuster optreden. Volgde het Kerstevangelie van Lucas en Vondel's „0 Kerstnacnt schoner dan de dagen". Na de pauze een aantal oude Franse kerstliederen, gezongen op Het is een rijk gevarieerd pro gramma, dat de biosqopen in deze Kerstweek brengen. In de Harmonie draait ..CARNEGIE HALL'4, een muziekfilm, genoemd naar het Con- certgebouw van New York. Mu- ziekliefhebbers kunnen er de grote meesters als Jascha Heifetz, Bruno Walter, Arthur Rubinstein, Gregor Piatigorsky en Leopold StokowsKi in zien en beluisteren^ Zij voeren werken uit van Schumann, Wagner en Tsjaikowsky (de 5de sympbonie, het ivioolconcert en delen uit het lste pianoconcert) aismede van de Falla (Vuurdans) en Chopin (polo naise in A gr. t.). Het symphonie- orkest van New York speelt deze muziek waarbij de enige wankiank het optreden van de jazz-trompettist James is. In de Cinema loopt de kleurenfilm ..LASSIE KUiViT THUIS" waarin het ontroerend ver- haal van de trouw van een nond, die zijn jonge meester, een school- jongen, niet wil verlaten en wiens trouw wel zeer op de proef wordt gesteld. Dierenliefhebbers kunnen er veel genoegen aan beleven. De film „TOT WEDEKZIENS" die in het Victoria-theater loopt, beeldt de geschiedenis van twee.jonge men- sen, die ten dode staan opgeschre- ven en liefde voor elkaar voelen, uit. Een nogal somber verhaal, met wat spanning, dat op een ongebrui- kelijke manier eindigt. Goed spel van Merle Oberon maakt deze film voor velen acceptabel. Een avon- tuurlijk gevai is de film „C1SKU KID KEERT TERUG" die in het A.B.T. loopt eri waarin men Cisko Kid met zijn vriend Pancho weer een heldendaad ziet verrichten in het schone Mexico. Zij ontdekken een samenzwenng. waarvan een kind de dupe dreigt te worden, maar als zij handelend optreden, en hoe!, dan komt alles terecht. NIEUVVE APOSTOLISCHE PREFEC 21 December j.l. ontving het Pro- vincialaat der Minderbroeders te Weert het bericht van de oprichting van de Apostolische Prefectuur Soekaboemi op Java. Als eerste AposCoIisch Prefect werd benoemd de H. E. Pater Drs. Paternus Geise O.F.M., Regulier Overste van de Minderbroeders op Java. Pater Drs. Geise werd geboren te Rotterdam 7 Febr. 1907. Na zijn priesterwijding studeerde Pater Gei- sie te Leiden van 193238 Indone- sische letteren, waarin hij in 1938 zijn doctoraal examen aflegde. In 1934 behaalde hij de acte M.O. Pa«c- dagogiek A. Met de toenmalige Pro- vinciaal der Minderbroeders, Pater Prudentius van Leusden. die .op vi- sitatiereis ging naar India, reisde Pater Geise naar Java, waar hij in November 1938 arriveerde. In Ja- nuari 1939 vertrok hij naar het ge bied van Bantam, waar hij ter vol- tooiing van zijn proefschrift tot 1941 verbleef. Pater Geise was hier werkzaam als geleerde, niet als mis- sionaris. Het uitgebreide en belang- wekkendp matenaal, dat hij hier verzameld had, is door oorlogsom- standigheden verloren gegaan. Dat Canada mogelijkheden tot ex port opent, is ons verduidelijkt op een persconferentie van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei- lingen, welke in samenwerking met de afdeling voorlichting van het mi- nisterie van Landbouw gehouden is. De voorzitter van het centraal bu reau, de heer M. Prins, heeft de situatie in Canada geschetst. Cana da, dat „stei{k" uit de oorlog geko- men is en zich niet heeft aangeslo- ten bij een van de monetaire blok- ken, beoogt een duurzaam afzetge- bied voor zijn agrarische en in- dustriele producten te verkrijgen. De consequentie daarvan is, dat Ca nada dan ook veel producten in he Europese landen zal moeten kopen. Het exporteerde in 1947 voor vijftig millioen naar ons land en kocnt slechts voor 5 millioen dollar aan Nederlandse producten. Wat kan Nederland er zelf aan doen om in deze handelsbalans meer evenwicht te brengen? Nederland kan die arti- kelen ieveren, waarvan de produc- tie arbeidsintensief is, byv. groen- ten, fruit, sierteeitgewassen, zuivel- producten, haring, gedistilleerd enz. Het klimaat en de grond in Canada zijn voor de teelt van groenten niet zeer geschikt. Alleen in he omge ving van he grote meren ontwikkeit zich een groentengebled, glascul- tuur is er bijna niet. De grote ste- den, Toronto, Montreal en Ottawa, worden van dit gebied uit van groenten voorzien. Canada, een op- komend land, beschikt over onge- looflijke economische reserves in de vorm van mineralen, waterkracht, bossen, landbouwgronden en viswa ter. De heer J. J. J. Bos, voorzitter van de vakgroep export groenten en fruit, die ter conferentie even- eens het woord voerde, mernte op, dat men o.a. heeft te onderzoeken of er vervoersgelegenheid is, zodal export mogelijk wordt. Verder moet worden nagegaan wat de wensen van het publiek zijn en ook moet worden onderzocht, weike concur- rentie we hebben van het eigen land of van omringende landen. Wat de voorkeur van net Cana dese puZWiek betreft, merkte de beer Prins op, dat dit vrij hoge eisen stelt. Sortering en verpakxing spe- len een grote rol, de eenneidsver- pakking voor consumenten is ver doorgevoerd. Tomaten bijvoorbeeid worden voor 80 pet. verpakt geie- verd aan de verbruikers, Wij moe ten daaraan nog wennen en in Europa en speciaal in Nederland zal wat dit betreft een koerswijziging moeten komen. Over het algemeen zai Nederland kunnen voldoen aan wat het publiek vraagt. Up het ge bied van kwaliteit en verpakking mogen we de eisen niet te laag stel len. Wat de concurrence betreft, werd opgemerkt, dat er geen sprake van kan zijn, dat wij aile tuinbouw producten zullen kunnen atzetten. Er is thans geen behoefte aan siuit- kool, maar dat kan omsiaan. De aandacht van Canada is er nu in ieder geval op gevestigd, dat wij kool kunnen ieveren. Voor bloem- kool is er een kans. Onze tomaten kunnen de concurrentie van Mexi co, California en Texas doorstaan. Ook voor druiven is er een kans Of we uien en andere winterpro- ducten zullen kunnen zenden, hangt af van de oogst, weike Canada heeft. Canada betrekt zijn tuinbouw producten in hoofdzaak uit Ameri- ka, Het vervoer is buitengewoon goed geregeid. Sia bijv. komt na een vervoer van veertien dagen door een speciaie ijsverpakkmg nog goed aan. Nederland zal dus aiiereerst met Amerika als concurrent hebben te rekenen, want het is het geneie jaar door met tu'inbouwproducten aan de markt, als is de aanvoer dan ook niet steeds voldoende. Nog werd medegedeeid, dat het in de bedoeling ligt, dat Nederland het volgend jaar zal deeinemen aan he grote nationale garden show te Londen, zeer verdienstelijke wijze door een tenor en een sopraan, het Kerstiied „Noel" van St. Saens in de newer- king van Catharina van liennes ais mede een oud Nederlands lied „Jezus Welkom". Ben Heuer droeg een eigen Kerst- verhaai voor. De geschiedenis van een Homeinse schone, Lydia, die haar nar uitstuurt om een prachtige ster te zoeken om haar beeidschoon gelaat en weeiderig haar te bekro- nen. Deze nar komt bij de rijKaard Simon, die verteerd wordt door de zucht naar geid en goed en bij de wijsgeer Saiom, die de bron van alle \vijsheid zoekt. Dit viertal komt uiteindelijk bij de kribbe waar net ootmoed, milddadigheid en lieide vindt. Een zeer mooi verhaal, op buitengewoon suggestieve wijze voorgedragen.. Met een dans op Partita no. 2 van Joh. Seb. Bach, gedanst door de twee eerste danseuses, werd het programma voortgezet. Besloten werd met het verhaal van de bede- laar Schrobberbeek uit Felix Tim- mermans' Driekoningen triptiek. Een programma, dat wij tot net einde toe met zeer veel genoegen hebben gezien. Het publiek was en thousiast en dankte met een harte- lijk applaus. Wij hopen „Homo Lu dens" spoedig in Alkmaar weer te zien. L. S. R.K. HANDBALCLUB A.O.G. Op a.s. Zondag 26 Dec. speelt het eerste en tweede elftal een wed- strijd tegen elkaar. We beginnen om precies 12 uur. Zorgt er voor minstens kwart voor 12 aanwezig te zijn, daar er om 1 uur weer ge- voetbald moet worden. We rekenen er op dat ook de meisjes die niet opgesteld staau aanwezig zullen zijn. Tot a.s. Zondag. Het Bestuur. R, K. V. V. LIMMEN LIMMEN. Zondag a.s. is voor Limmen de wedstrijd ingelast, Lim- menD.R.C. D.R.C. is momenteel de leider van de afdeling en wanneer Limmen wint keert de spanning terug. Aan van 2.30 uur op het H.R.V.-terrein. KATH. ARB. VROUWEN AFD. AJLKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende bericht: De K. A. V. organiseert op 4 Jan. aanst. een grote Kerstavond in het patronaatsgebouw Varnebroek. Dit zal bij de leden wel bijzonder in de smaak vallen. Het is gewenst, dat vooraf kaarten worden afge- baald, waartoe de gelegenheid be- staat voor de leden, behorende onder de St. Laurentiusparochie op Dinsdag 28. Woensdag 29 en Donderdag 30 Dec. a.s. tussen 12 en 1 uur des middags bij onderst. adressen: Mevr. Van der Berg. Overdiepad 23; mevr, Brugman, Vondelstraat 21b; mevr. Huitema, Polderstraat 7 Omstreeks half Januari begint de naai- en knipcursus weer, voor de drie parochies tezamen. Een ge legenheid bij uitstek om zelf, onder deskundige leiding, japonnen en kinderkleding te vervaardigen. De eerste avond wordt kniples gegeven de 2e naailes. enz. Dus afwisselend. Op de naai-avond is er gelegen heid om meegebrachte stof t°t kledingstukken te verwerken, de kbsten bedragen voor dergelljke avonden 25 et. Nadere inlichtingen bij: Mevr. Van der Berg. Overdie pad 23; mevr Molenkamn, v. d. Woudestraat 5; mevr. Brouwer, Anthoniestraat. K. A. B.-HOEKJE Binnenkort zai in Alkmaar een toneeluitvoering' worden gegeven van het bekende stuk ..Ambtenaar geef ons een huis" opgevoerd door de rasechte Jordaners. Ongetwijfeld zal daarvoor veel belangstelling be- staan, zodat wij onze leden reeds nu attent maken op de komendb opvoering. Zondagavcnd 16 Jan. houdt u dus gereserveerd. De aandacht van de vrouwen van onze leden vestigen wij op het be richt in dit blad, omtrent de ac- ties der K.A.V., te weten Kerst avond en Naai- en Knipcursus Door de Cultureie Dienst der K.A.B is uitgegeven een Gezel- schapsspel. bijzonder geschikt voor onze kinderen, Al spelende leren zij de organisatie kennen, zo wordt het aangename en het nuttige met elkaar verbonden De prijs bedraagt f 0.95 Bestellingen desgewenst bij het afdelingsbestuur. ZEER BELANGRIJK! ALKMAAR. Nog enkele dagen en de ..Liebaard Loterij" verhuist naar Hoorn. Zeer velen hebben reeds een lot gekocht en hopen in stilte op een van de 500 kostbare prijzen. Zoals u weet, zijn er 10 hoofdprijzen. De eerste hoofdprijs staat slechts voor een vierde ge- deelte geetaleerd in de IJssalon van de heer Laan op 't Ritsevoort (hoek Laat), nl- een volledige linnen uitzet zonder punten. De loterij is ten bate van een Jeugdleiderscentrum „De Liebaard" voor de R.K. jongemannen van het Bisdom Haarlem. Koopt een lot voor het te laat is, want 28 Dec. is de laatste dag. Ziet de advertentie in dit nummer GEHEIMZINNIGE MOORD? ALKMAAR. Schrik niet, ge- achte lezer, er is werkelijk in onze stad geen moord gebeurd, maar bij het toneelspel: „De laatste misdaad van Frank Graham", een warnet van geheimzinnigheden. dat de R.K. Toneelver. ..Vondel" op Maan- dag 17 en Dinsdag 18 Januari a.s. zal opvoeren. zult u van het begin tot het einde in spanning zitten over de vraag: wie is de dader van de moord op Frank Graham, gepleegd in verband met diens laatste mis daad? Meer kunnen wij er thans niet over schrijven. Degene die een avond vol spanning wil meemaken, verzuime niet de uitvoering van „Vondel" bij te wonen. Voor nadere bijzonderheden ver- wijzen wij u naar de in dit nummer voorkomende advertentie. GESLAAGD PURMEREND. Aan de techni sche Hogeschool slaagde voor het propaedeutisch examen scheikundig ingenieur, de heer J. W. Klinken- berg, alhier. De directeur van de KLM te Ba- tavia deelde aan Aneta mede, dat de KLM-verbinding tussen Neder land en Indonesie zo spoedig moge lijk over een andere route zal wor den hersteld. Medegedeeid door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Zaterdagavond WEER MEER VORST Nog enkele overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer met hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Oosteiijke richtingen Vannacht Iichtc en plaatseiijk niatigc vorst. Morgenmiddag tijdelijk om het vriespunt. ALKMAAR: A.B.T.: Cisko Kid keert terug. 14 jaar (B)Americain: Lassie komt thuis, alle leeft. (A); Harmonie: Carnegie Hall, 14 jaar (B)Victoria: Tot weerziens, volw. (C 2). HELDER: Tivoli: Vrijdag t.m. Zon dag „Cover girl; Maandag t.m. Donderdag ..Saratoga Trunk"; Matinee le Kerstdag „Cover girl"; 2e Kerstdag ..Cowboy-serenade", 14 jaar (B); Witte: ..Sneeuwwitje en de zeven dwergen", alle leeft. (A). HOORN: Victoria: De Jungle-konin- gin, 14 jaar (B); Winston: De Kampioen melkboer, 18 jr (C 1). SCHAGEN: Royal: Een onvergete- lijke melodie alle leeft. (A). MEDEMBLIK: Scala: De bittere waarheid, 14 jaar (B); De zoon van Monte Christo, 14 jaar (B). I.UTJEBROEK: City: Adam had vier zonen 18 jaar (C 1). WIERINGEN: De Haan: Zoals de oud enzongen, alle leeft. (A); Mrs. Parkington, volw. (C 2). ZATERDAG 25 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. Te middernacht Pontificale Nacht- mis in de kerk van de Praemon- stratenser Abdij „Berne" te Hees- wijk, 9.30 Nieuws, 9.45 Kamermu- ziek, 10.00 Hoogmis in de Sint Rom- boutskathedraal te Mechelen, 11.30 Hoornconcert van Mozart, 11.50 Kin- derkoor. 12.15 Orkest, 13.00 Nieuws, 13.25 Collegium Musicum Amstelo- damense, 13.55 Rotterdams Philhar- monisch Orkest, sopraan en koor, pl.m. 14.15 Liturgisch Kerstspel, 15.10 Pianokwartet van Max Reger, 15.55 Er is een kindetje geboren, 16.25 Vespers, 18.30 Sopraan met orgel, 18.45 Orkest, 19.00 Koor en orgel, 19.30 Nieuws, 19.45 Orgelspel, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 ..Kerstmis in Europa", 20.20 Lichtbaken, 20.50 L'enfance du Christ, oratorium van Hector Ber lioz, 22.15 Voordracht, 22.35 Bariton met orkest, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws 23.15 Orkest, Septet en Hammond-orgel. HILVERSUM 1, 301 M. 8.00 Nieuws, 8.15 Kerstklokken, 8.17 Jo Vincent, kamerorkest, kwintet en carillon, 9.00 Kerstpoezie, 9.20 En semble, 10.00 Hoorspel, 12.00 Kerst klokken, 12.01 Vraaggesprek met Henriette Roland Hoist, 12.16 Poli- tiemuziekkorps, 13.00 Voor de strijd- krachten, 13.30 Kwartet Jan Cordu- wener en piano-duo, 14,20 Kamer- muziek, 15.00 Hollandse liedjes van Wim Ibo, 16.00 Radio Philharmo- nisch Orkest, 16.45 Corry Vonk en Wim Kan, 17.50 Europa zingt kerst liederen, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Voor de Strijdkrachten, 19.00 Ensemble, 20.00 Nieuws, 20.06 Or kest, 20.35 Een Winteravondsprookje naar Shakespeare, 21.50 Promenade- orkest en viool, 22.35 Koos Koen, 23.0Q Nieuws, 23,15 Gramofoon- muziek. TWEEDE KERSTDAG HILVERSUM 11, 415 M. KRO 8.00 nieuws, 8.15 gr. pl„ 8.25 inleidimj Hoogmis, 8.309.30 Hoog mis in de St. Pauluskerk te Utrecht, NCRV 9,30 neuws. 9.45—10.00 de Wognummers, IKOR 10.0011.30 Kerkdienst, NCRV 11.30—12.15 mu ziek, KRO 12.15 Apologie, 12.35 gr. pi., 12.40 lunchconcert, 12.55 zonne- wijzer, 13.00 nieuws, 13.25 lunchcon cert, 13.50 pianorecital, 14.15 opera Cosi fan tutte, 15.40 het tijdschrift Actio Catholica, 15.50 gr. pi., 16.1U sportreportage Amsterdam-Zwalu- wen, 16.25—17.00 Vespers, NORV 17.00 Kerkdienst. 18.30 cantate, 20.12 22.37 het KRO-Amusemenls Or kest, 20.45 Kerstspel „ln die dagen" 21.45 Alleman en de Wonderlamp, 22,10 Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet, ,22.20 muzikale tombola. HILVERSUM I, 301 M. VARA 8.00 nieuws, 8.15 kerstklok ken. 8,40 intermezzo, 9.1510.00 Vrede op aarde, VPRO 10.00 Kerst- nacht 1945, 10.30 Kerkdienst, 11.45 orgel, AVRO 12.00 strijkorkest, 12.30 de Zondagsclub, 12.40 concert, 13.00 nieuws, 13.15 Kerstklokken, 13.30 even afrekenen heren, 13.40 The Avroleans, 14,05 boekenhalfuur, 14.30 concert, 15,40 filmpraatje, 15.45 lis zou zo graag, 16,30 sportrevue, VARA 17.00 kinderkoor, 17.20 gr. pl„ 17.30 Ome Keesje, 17.50 nieuws, 18.00 re- geringsuitzending, IKOR 19.00 con tact met Canada, AVRO 20.00 nieuws 20,05 reportage, 20.45 hersengymnas- tiek, 21.15 Maar jij, vrouwtje, 22.00 Chiel de Boer, 22.30 zang en piano, 23.00 nieuws, 23.15 The Skymasters, 23.45 gr. pi. HILVERSUM II, 415 M. NCRV 7.00 nieuws, 7.15 Te Deum Laudamus, 7.45 een woord voor do dag, 8.00 nieuws, 9.15 ochtendbezoek zieken, 10.30 morgendienst, 11.20 van oude en nieuwe schrijvers, 11.40 zang, 12.30 mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 NCRV-koor, 13.00 nieuws, 14.00 vertelling voor de jeugd, 16.00 bijbellezing, 17.00 het kleuterklokje. 17.45 orgel, 18.15 sport, 19.00 nieuws, 19.15 onder de NCRV- leeslamp, 19.30 Wat bracht het Mar shall-plan?, 22.00 nieuws, 20.15 rond de kortse dtag, 20,40 hoorspel, 21.30 Vrij en Blij, 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.57 sluiting. HILVERSUM I 301 M. VARA 7.00 nieuws, 8.00 nieuws, 9.15 gr. pl„ VPRO 10.00 Morgenwij- ding, VARA 10.20 gr. pl„ 10.30 voor de vrouw, 10.45 de Rbgenboog, 11.40 voordracht, 12.30 mededelingen land en tuinbouw, 13.00 nieuws, 13.20 The Ramblers, 14.00 jonge Ned. kunste naars, 14.45 opera, 15.55 hoorspel, 16.30 gr. pl„ 17.00 De school is uit, 17.30 Jan Corduwener, 17.45 rege- ringsuitzending, 18.00 nieuws. 19.00 Het gaat om mensenlevens, klank- beeld, 19.30 concert, 20.00 nieuws, 20.15 Promenadeorekst, 20.50 De Ducdalf, 21.30 De nieuwe Notenkra- ker, 22.00 orgel, 23.00 nieuws, 23.15 dansmuziek. GESLAAGD SCHERMERHORN. Voor het candidaatsexamen civiel-ingenieur slaagde aan de Technische Hoge school te Delft de heer J. F. Duin, alhier.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2