Ruslandzalgeensteungeven aan Amerikaanse resolutie Drie milliard voor militaire uitrusting van West-Europa en Canada? Nederland zal vermoedelijk elke resolutie negeren Nederland verantwoordelijk voor vrijheid van Indonesie De bezetting van Djogja was een „wonderfull show" Alleen Nederland moet zijn leger terugtrekken Bericht NIELrW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 24 December 1948 PAG. 3 Critiek op C. v. G. D. ^Laat 'n iegelijk zich bedenken" STROOMBEPERKING IN PIEK- UREN BLIJFT NODIG In verschillende wijken van de zwaar door de oorlog geteister- de stad Berlijn heeft men, nu de winterkoude zich doet gelden, macrtregelen genomen om de ergste nood te lenigen. In daar- voor geschikte ruimten als bun kers, schuilkelders, vluchtelin- genkampen en restauraties wordt de Berlijners gelegenheid geboden zich bij de kachels te warmen. Krans op graf van onbekende soldaat REPUBLIKEINSE REGERING GEVORMD „Ergens op Sumatra" De fiscus bleef de baas DIT KERSTMIS-NUMMER bestaat uit twaalf pagi- na's. Op pagina 10 vindt de lezer een KERSTPUZZLE, aan de oplossing waarvan verschillende geldprijzen zijn verbonden. Eenattrac- tie die belangstelling ver- dient! Het spreekt verder van- zelf, dat het volgende nummer van het N.H.D. niet eerder verschijnt dan a.s. Maandag 27 December Snuifen wrijf - Japanse parlement ontbonden In Januari boodschap van Truman aan het Congres over Atlantisch Pact Abdoelkadir spreekt gezonde taal Noors stoomschip gestrand Soekarno c.s. down en zenuwachtig Troepen worden niet teruggeroepen Nederland zal vermoe delijk elke resolutie vande Veiligheidsraad, die het terugtrekken van de Ne derlandse en Indonesische strijdkrachten op de stel- lingen van de bestands- overeenkomst van Januari 1948 behelst, negeren", aldus heeft dr. H. J. Frie- dricy, chef van de politieke afdeling van het Neder landse Ministerie van Overzeese gebiedsdelen te New-York verklaard. Het terugtrekken van de troe pen uit de door de nieuwe politionele actie verwor- ven posities zou tot een chaos leiden. Oplichter krijgt twee jaar MINISTER-PRESIDENT DREES: In niet-Republikeinsche gebieden wordt hard gewerkt voor welvaart Oud-burgemeester j. A. R. Bosnia overleden Vandaag Fritz Thijssen te Brussel Agent redt baby uit brandend huis DE RECHTEN VAN DE MENS naar de erkenning, „dat de waardigheid van de njens voortspruit uit het feit, dat hij geroepen is, Gods zoon te worden". Dit is, nu nog, nu weer, ,,de machtige leus, die van de Kribbe in Bethlehem tot de verste hoeken der aarde in de oren der mensheid weer- klinkt". Het heilig Kerstver- haal getuigt van de onaantast- bare waardigheid van de mens met een kracht en een gezag, die onweersprekelijk zijn; een gezag en een kracht, die on- eindig te boven gaan dat wat alle mogelijke verklaringen over de rechten van de men- sen konden bereiken! „Kerstmis, het grote feest van de Zoon Gods, die in menselijke gedaante ver scheen, het feest waarop de Hemel op aarde kwam met onzegbare genade en welbe- hagen, is mede de dag waar op het Christendom en ook het mensheid zich voor de Kribbe meer bewust worden van de innige eenheid, die God tussen hen heeft gescha pen. De geboorte van de Ver- losser der wereld, de Herstel- ler der menselijke waardig heid in al haar volheid, is het ogenblik, dat gekarakteriseerd wordt door de vereniging van alle mensen die van goede wil zijn. Aan de wereld zal de liefde weer hersteld worden en het zal weer mogelijk zijn om met overeenstemming in de harten der mensen op te gaan naar het gemeenschappelijke doel, om tenslotte genezing te vin- den in de vrede van Christusi Roemenie schaft Kerstmis af Pater Mathot J Bevolking neemt uitbundige houding aan E :en DE GROOTSTE VERRASSING, die de gisteren gehouden zitting van de Veiligheidsraad bracht, was wel de mededeling van de Russische gedelegeerde, Jacob Malik, die aan het slot van zijn rede bekend maakte, dat hij de ingediende Amerikaanse resolutie niet zou steunen. Malik was van mening, dat de Ame rikaanse resolutie niet zegt, wie de agressie begonnen is en hij achtte het dan ook verkeerd een beroep te doen op beide par- tijen hun troepen terug te trekken. Dit verzoek moet alleen aan Nederland worden gedaan. De Rus zeide vervolgens aan de Raad een ontwerp-resolutie in te dienen. Jacob Malik begon eerst een his- tcn'isch overzicht te geven. Hij her- innerde er aan, dat bij de eerste politionele actie het Russische voor stel, de troepen terug te trekken, door Frans veto niet werd aange nomen. Malik beschuldigde vele le- den van de Veiligheidsraad ervan niets te hebben gedaan in het be- lang van Indonesie als slachtoffer van militaire agressie. Er is een machteloze C.v.G.D. gevormd, doch deze Commissie van Goede Diensten was een verdedigster van de Ne- deriandse koioniaie belangen. Met behulp van deze commissie heeft Nederland in Januari van dit jaar de Republiek de Renville-overeen- komst opgedrongen, waarbij de be- zette gebieden onder Nederlandse controie werden gepiaatst. De Ne derlandse regering is direct be gonnen met het schenden van deze overeenkomst door het instellen van schijn-regeringen in de bezette gebieden, die opgebouwd werden met verraders. Ten aanzien van de besprekingen zeide Malik, dat de Nederlanders raids hebben georganiseerd op de vertegenwoordigers van de Repu bliek. Zij namen hun documenten in beslag en hebben verschillende gedelegeerden gearresteerd. Malik beschuldigde verder het Amerikaanse lid van de C. v. G. D., Cochran, er van zijn activiteit er op te richten de Republiek steeds meer en meer concessies te doen aan de Nederlanders. Het is duidelijk, dat deze houding de Re publiek heeft verzwakt en zulks ten voordele van de Nederlandse aan- valler. De Commissie heeft verder, aldus Malik, de Veiligheidsraad niet behoorlijk op de hoogte ge- In een radio-vraaggesprek heeft professor Van Staveren, secretaris van de vakgroep electriciteifsbedrij- ven, enkele mededelingen gedaan over het doel en de tot dusverre bereikte resultaten van de actie tot bezuiniging op het electriciteits- verbruik in de spitsuren. Voor zover bekend, heeft nog geen erikel electriciteitsbedrijf tot de afschakeling van een gedeelte van zijn net en daarmede dus van een grote groep van verbruikers, behoeven over te gaan. Tot nu toe is de maximale vraag in de piekuren vrijwel nergens hoger ge- weest dan het vorige jaar' het geval was, aldus professor v. StaveTen, lmtgeen betekent, dat deze maxi- j e vraag 10 a 15 °/o lager is ge- I en dan zij bij de grote toe nailing van het electriciteitsver- bruik zonder piekbeperkingscam- pagne zou zijn geworden; het offer dat de winkeliers hebben moeten brengen is dus niet tevergeefs ge weest. Het is echter nog te vroeg om reeds een definitief oordeel te vel- len. Wij zitten nog middenin de pe- riode waarin het gebruik van kunstlicht in de ochtend- en in de avonduren samenvalt met het elec- triciteitsverbruik der fabrieken, zo- dat zelfs een geringe verslappmg van de aandacht, het tot nu ver- kregen gunstige beeld plotsdling geheel zou kunnen verstoren. Het meest beducht zijn we voor de donkere dagen met zware sneeuw- luchten, die er vaelal toe leaden, dat reeds vroeg in de middag het licht moet worden opgestoken. Laat juist dan een iegelijk zich beden ken, dat uiterste zuinigheid met alle soorten van stroomverbruik ge- boden is, dat het beter is met een karige verlichting tevreden te zijn dan door een te groot stroomver bruik het electriciteitsbedrijf tot afschakeling van een of ander ge deelte van zijn net te nopen en al dus door de daarmede verbonden stillegging van de aangesloten in- dustrieen, de goederenproductie van otis land te schaden." steld. Dit alles leidde tot een vol- komen ondoelmatig werk van de Commissie. De intussen verlopen tijd is volgens Malik door de Ne derlanders gebruikt om nieuwe troepen en materiaal te brengen. Malik zei verder, dat de Republiek geen moeite heeft gespaard om het Bestand uit te voeren en daartoe uitzonderlijke concessie heeft ge daan. Aan het slot onderwierp Malik de Amerikaanse resolutie aan een beschouwing en leverde daarop zijn hierboven genoemde critiek. De Sovjet-gedelegeerde verzocht eeti Commissie, samengesteld uit alle leden-staten van de Veiligheidsraad die de uitvoering van de door de Veiligheidsraad op te leggen maat- regelen moet controleren en nagaan. Deze commissie zou ook in de onder. handelingen tussen beide partijen moeten worden ingeschakeld. Mr. C. G. W. H. Baron van Boet- zelaer van Oosterhout, de Neder landse ambassadeur te Parijs, heeft Donderdagmorgen een krans gelegd op het graf van de onbekende sol daat. SINGAPORE, 24 Dec. (Reuter). Het Indonesisch Republikeins bureau te Singapore deelt heden mede dat „ergens op Sumatra" een republi- keinse voorlopige regering is ge vormd, met als premier de minister van Economic in de regering van Hatta, dr. Sjafroedin Prawiranegara, die een bezoek aan Sumatra bracht, toen de Nederlandse actie begon. Het bericht van de vorming van een nieuwe voorlopige regering werd via de radio uit Tjoeroep op Zuid-Sumatra naar andere centra van Republikeinse weerstand uitge- zonden. Vijf van de andere ministers in de voorlopige regering waren te- voren leden van de voorlopige pro vinciate regering te Boekittinggi, het Republikeinse hoofdkwartier op Sumatra. Een 36-jarige Amsterdammer ont- moette een stadgenoot,. die vertelde, dat hij spoedig naar Amerika zou vertrekken en wel zijn inboedel wilde verkopen. Na enig heen en weer gepraat werden beiden het eens over een koopsom van f 8260. De man vertrok inderdaad naar Amerika en de nieuwe eigenaar van de inboedel toog naar het huis om zijn nieuwverworven bezit op te halen. Toen hij echter wilde gaan inladen verscheen een ambtenaar van de belastingen, die hem duide lijk maakte, dat er op de inboedel beslag was gelegd, omdat de emi grant vergeten had zijn belasting- schuld te voldoen voor' hij vertrok. De president van de Franse republiek, Vincent Auriol, heeft een bezoek gebracht aan het fort van Chatillon, waar de laboratoria voor kernphysisch onderzoek zijn gevestigd. De president (links) bij een der apparaten in gesprek met mevr. Joliot-Curie. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met (Adv.) De Japanse premier, Sjigeroe Yosjida. heeft Dondgrdag het parle ment ontbonden en om nieuwe al- gemene verkiezingen verzocht. Tevoren was een officiele motie van wantrouwen aangenomen, die was ingediend op grond van een regeling tussen regering en oppo site, teneinde nieuwe verkiezingen mogelijk te maken. Politieke waarnemers achten het mogelijk, dat de liberaal-democra- ten, die thans in de oppositie zijn, genoeg zetels zullen verkrijgen om de meest stabiele regering te vor- men, die Japan na de oorlog heeft gehad. De nieuwe verkiezingen zullen 23 Januari a.s. worden gehouden. IA/AARSCHIJNLIJK zal in het kader van een nieuwe leen- en pachtwet 3 milliard dollar toegekend worden aan de Europese landen, die het Pact van Brussel hebben ondertekend en aan Canada, in het kader van het Atlantisch Pact, ten einde hun strijdkrachten van een modemer uitrusting te voorzien, zo vemeemt het Frans persbureau A.F.P. in welingelichte kringen te Washington. A.F.P. meldt verder uit Washing ton, dat tussen 5 en 15 Januari pre sident Truman tijdens een buiten- gewone bijeenkomst van het Huis van afgevaardigden en de Senaat in grote trekken een uiteenzetting zal geven over het Atlantisch pact, dat de Ambassadeurs der betrokken mogendheden en Lovett thans voor- bereiden. Omstreeks 5 of 6 Januari zal het ontwerp van dit pact waar- schijnlijk klaar zijn, daar nog en kele detailkwesties dienen geregeld te worden, aldus A.F.P. President Truman zou er de na- druk op leggen, dat tegen commu- nistische expansie in Europa, dank zij de Marshall-hulp, een dam kon worden opgeworpen en dat 't thans noodzakelijk is geworden de aldus geschapen toestand door een nieuwe wijziging alsmede door een breed opgevat verdedigingspact te verste- vigen. Behalve de 5 landen van het Pact van Brussel en de Verenigde Staten zullen Italie en Scandinavie bij dit pact kunnen worden betrokken. De President zou bij het Congres op de spoedige bekrachtiging van het pact aandringen, teneinde een ver- zwakking van het westerse demo- cratische front te voorkomen. Tevens zou hij wijzen op het lou- ter defensief karakter van dit At lantisch pact, dat in feite in het ka der van het Handvest der V.N. dient te worden gepiaatst. Wat het aangaan van een nieuwe Leen- en Pachtovereenkomst met de BATAVIA, 23 Dec. (Aneta). Raden Abdoelkadir heeft voor ra- dio-Batavia, radio-Semarang en radio-Djogja een rede gehouden to de bevolking in het Javaans en Indonesisch. Hij zeide ondermeer: „De grondslagen voor de opbouw van de Verenigde Staten van In donesie en de TJnie zijn deels ge legd. Het is uw '.aak mede te wer- ken aan hun voltooiing, zonder vrees of dwang. Vandaar dat de zuivering geschiedde. Toen de Renville-beginselen wer den ondertekend, fluisterde Graham in mijn oor: „Van nu af aan van kogel naar stembriefje". Het afge- lopen jaar heeft ons geleerd, dat Djogja door infiltraties en intimi- daties trachtte te geraken tot „met de kogel naar verkiezingen". Tot mijn Amerikaanse vrienden zeg ik: de aangevangen actie heeft ten doel zeker te stellen, dat zij niet met de kogel naar de verkiezingen gaan. En als dit succes heeft gehad, zullen de wapens, welke gij ons gaf tijdens de gezamenlijke actie op Nieuw- Guinea, ook succes hebben gehad voor de opbouw. van onze staat- In dat geval zouden zij zonder schaam- te hetzelfde motto als uw wapens dragen „e pluribus unum". Koppig. geduldig en onversaagd gaan wij voorwaarts. Zo allah wil", aldus be- sloot Raden Abdoelkadir zijn radio- rede. Bij Borssele is het Noorse s.s. ..Sneland 1", komende van Narvik, bestemd voor Antwerpen, gestrand. Het schip meet 7.254 bruto-register- ton. Sleepboot-assistentie is vanuit Terneuzen en Walsoorden vertrok- ken. landen van het Atlantische pact be- treft, meent men dat dienaangaande zoals door de E.R.P. is gedaan, bi- laterale overeenkomsten zullen worden gesloten en dat ieder land verantwoordelijk zal zijn voor zijn militaire organisatie. Volgens bevoegde kringen zal het Atlantische pact kunnen worden be- schouwd als een middenweg tussen het Verdrag van Rio enerzijds en de wens van Europa tot inlassing vnn welomschreven militaire verbinte- nissen in het Atlantisch pact ander- zijds. Zoals bekend dient krachtens het verdrag van Rio een aanval op een der ondertekenaars als een aan val op alien te worden beschouwd en dient ieder der betrokken rege- ringen te beslissen over de wijze van onderlinge militaire bijstand. Op een Donderdag op het minis- terie van Overzeese Gebiedsdelen gehouden persconferentie gaf een militaire waarnemer, die juist uit Indonesie is teruggekeerd, zijn te Djokja opgedane ervaringen weer. De officier verklaarde, dat de ge- wezen republikeinse regering zeer down en zenuwachtig is. Hatta gaf als zijn mening te ken- nen, dat door het leger te Djokja geen weerstand was geboden omdat dit elders op oefening was. Soekarno verklaarde niet te we- ten, waar het leger was. Hadji Agoes Salim, de minister van buitenlandse zaken, zei, dat zijn buitenlandse relaties uitstekend waren, doch dat van het militaire gedoe van de Republiek niets klopte. Overigens was deze republikeinse bewindsman zeer erkentelijk voor het correcte optreden van de Neder landers bij de bezetting enz. Douwes Dekker oftewel Setai- boedi weet het ongeluk van de Re publiek aan de corruptie. Van de mocratic was in de Republiek geen sprake en het was slechts een onderlinge strijd tussen de verschil lende partijen. Dr. Friedericy verklaarde verder nog: „Indien de gewapende acties der Indonesiers succes hebben, zal dit communistische overheersing betekenen. Ik ontken, dat de repu blikeinse regering het communisme verslagen heeft. Slechts een derde van het republikeinse leger werkte mede met de jongste door de retm blikeinse regering geleide anti- communistische actie. Het republi keinse leger krijgt van niemand zijn bevelen", aldus dr. Friedericy. „De C.v.G.D. was op de hoogte van en achtte het het beste geen bekendheid te geven aan de feiten, die aantoonden, dat het republi keinse leger maanden lang het door de V.N. verordende bestand heeft geschonden", aldus dr. Friedericy. Hij trok een vergelijking met In dia's politionele actie om terrorisme in Haiderabad te" onderdrukken. ..Beide landen hadden eveneens een bestand, dat ook geschonden werd. Dit bestand had practisch geen kracht, omdat er geen neutrale macht was om toe te zien op de na- leving. Tenslotte had India geen andere keuze dan tot eenzijdige po litionele actie over te gaan." Dr. Friedericy ontkende, dat Ne derland Indonesie een blokkade heeft opgelegd. Naar aanleiding van de oproep der Australische havenarbeiders, Nederlandse schepen in Australische havens te boycotten, zeide hij: „Dat zijn allemaal communisten." Dr. Friedericy was van mening, dat „gebeurtenissen in de komende twee jaar, zo niet eerder, de Neder landse politiek ten opzichte van In donesie volledig zullen rechtvaardi- gen". Friedericy verwees naar de ver- klaring van de Bulgaarse premier, Dimitrof, van 19 December, waarin deze zeide, dat de overwinningen van de door communisten geleide legers in China de balans van de macht ten gunste van de Sowjet- Unie deden doorslaan. Friedericy vroeg, wat de westelijke mogendhe den deden om te voorkomen. dat geheel het Verre Oosten in handen der communisten zou vallen. De te- genstanders der Nederlandse actie menen vrienden te winnen. zo zeide hij en vervolgde: „In het Verre Oos ten kan het rode getij tegen yorden gehouden. De Nederlandse regering wenst oprechte vriendschap met het Indonesisch volk". Zij is er echter vast van overtuigd. dat vriendschap alleen niet voldoende is. Blijkbaar is generaal MacArthur dezelfde me ning toegedaan. In December out- namen de Amerikanen een gedeelte van de macht aan de Japanse rege ring. Deze macht zal weer worden uitgeoefend dopr de Amerikaanse autoriteiten." De Groninger rechtbank veroor- deelde de Groninger J. H. Kuypers conform de eis tot 2 jaar gevange- nisstraf. K. heeft zich schuldig ge- maakt aan oplichting door van ver schillende personen geld te „lenen" voor een nieuwe industrie. Hij wilde nl. kinine uit gras bereiden. Tijdens het verder verloop van. het interview van Reuter met minis ter-president dr. W. Drees, werd onze premier de vraag gesteld: Hoe vat U uw internationale ver- antwoordelijkheid op in Zuid- Oost Azie? Hierop antwoordde dr. Drees, dat Nederland in dit stadi um verantwoordelijk was voor het scheppen van voorwaarden voor vrijheid van Indonesie en een ef- fectief zelfbestuur. Slechts op deze basis kon een Indonesische Fede- ratie een contractieve rol spelen in de wereld. In dit opzicht was Nederland ook verantwoordelijk voor vrede en welvaart in de we reld in het algemeen. De federale niet-Repu blikeinse gebieden hadden reeds veel in deze richting bijgedragen. Dit jaar bijv. hebben zij voor een waarde van ongeveer 700.000.000 gulden aan goe- deren geexporteerd waaraan veel behoefte bestaat. In de Republikein se gebieden staan de zaken echter heel slecht, zo vervolgde Drees. De Republikeinen wezen een plan af voor de regeling van de handei, dat op initiatief van de C.G.D. tot stand was gekomen. Zij hadden alle vor- men van agrarische vooruitgang veronzachtzaamd. Zelfs de normale werkzaamheden waren door de bm- nenlandse strubbelingen vermm- derd. Daarom was het van groot be- lang, dat de economische hulpbron- nen van het Republikeinse gebied geincorporeerd werden in het poten- tieel van Indonesie als een geheel. voor het welzijn van het volk van Indonesie in de eerste plaats, dscli eveneens voor de behoeften van de wereld in het algemeen, die nog steeds worstelt op de weg naar eco- nomisch herstel. Vervolgens werd dr. Drees de vraag gesteld hoe of dit te rijmen viel met het tijdelijke verlies, dat zou worden geleden door het stop- zetten van de Marshall-hulp aan In donesie. „De Marshall-hulp" antwoordde de minister-president, „heeft voor zoverre zij was bedoeld als steun aan het economische herstel van Indonesie, ertoS bijgedragen de doel- einden, welke ik zojuist heb aange- geven, te bevorderen. Daarom be- treur ik het te vernemen, dat deze bijdrage voor het huidige tijdsge- wricht is stopgezet". „Hierdoor", waarsehuwde dr. Drees, „zal het normale productie- proces, dat in de niet-Republikemse gebieden voortgang heeft en dat niet wordt bei'nvloed door hetgeen In Assen overleed na een kort- stondige ziekte, in de ouderdom van 76 jaar de heer J. A. R. Bosnia, die verscheidene jaren burgemees- ter van Enkhuizen is geweest. Zijn ambtelijke loopbaan begon hij m 1905, als burgemeester van Nljeveen. Daarna was hij emge jaren burge meester van De Wijk. Vervolgens werd hij benoemd In Enknuizen, van waar hij vertrok naar Winters- wijk, waar hij in 1938 zijn ambtelij ke loopbaan afsloot. De heer Bosma was ndder In de orde van Oranje-Nassau en o.a. commissaris van de Koninklijke Tri- cotfabriek G. J. Wiilink N.V. te Wnterswijk. ATUURL1JK, Kerstmis is een idylle, poezie, ook al ligt er misschien geen sneeuw. Maar we gaan toch alien, voor zover dat mogelijk is, naar de Nachtmis en als we dan thuis komen, waar het gezellig-warm is, staat er de jeestelijke ontbijt- tajel gereed. Dat is goed. Dat behoort zo bij Kerstmis. Laat er een echt huiselijke sfeer zijn in uw gezin. Het helpt u om de hogere zin en betekenis van het Kerstfeest te begrijpen. Christus, de Zoon van God, wordt als mens geboren. Eens kwam Hij in de stal van Bethlehem in de gedaante van een klein Kind. Maar vandaag nog komt Hij opnieuw. In het mysterie van het H. Misoffer op deze Kerst- morgen. In de H. Communie. Vieren we Kerstmis door een meer innige en meer aandach tige mee'viering van de H. Mis Zalig Kerstmis! MARCUS thans in de Republiek gebeurt, be- lemmerd worden". Dr. Drees verklaarde vervolgens dat Indonesie in de meeste niet- Republikeinse gebieden hard aan 't werk was, ten einde wederom zijn productie-capaciteit van voor de oorlog te bereiken. Indonesie lever de voor de oorlog aan de werelcl- markten 91% van alle kinine, 86% van de peper, 72% van de kapok, 37% van de rubber, 33% van de vezelstoffen, 27% van de copra, 24% van de plantaardige olien, 17^ van de thee en 11% van de tin. „In het belang van Indonesia's welzijn", verklaarde dr. Drees op warme toon, „moest een eind worden gemaakt aan het proces van vernie- tiging. Het antwoord van de minister- president op de vraag welke de vol gende Nederlandse stap is, wanneer de huidige actie is voltooid en de „terroristische benden" zijn opge- rumd, was even gedetaiiieerd en openlijk als zijn antwoorden op de andere vragen. „Wij zullen", ver klaarde hij, „de medewerking van alle Indonesiers in het Republikein se gebied, die bereid zijn een opbou- wend aandeel te vervullen bij de verwezeniijking van het grondprin- cipe van een vrije Indonesische fe deratie, welkom heten. De Duitse industrieel Fritz Thys- sen, die kortgeleden door een Duitse denazificatierechtbank werd vrij- gesproken, verblijft sedert enkele dagen te Brussel. Thyssen zou een aanvraag hebben ingediend voor een onbeperkte verblijfsvergunning, doch deze zou hem geweigerd zijn. Een felle brand heeft Donderdag- avond de woning van de familie J. J. C. Kuyper aan de Kleine Kade te Goes verwoest. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat van de inboedel niets gered kon worden. De brand ontstond, doordat een kind een petroleum-kecheltje omver stootte. In een oogwenk stond het huis in lichterlaaie. Ook in de gang ontstond brand, daar de heer des huizes trachtte het kacheltje naar buiten te dragen, waarbij hij bran- dende olie morste. De in paniek geraakte ouders renden naar buiten en sleurden twee van hun drie kin- deren mede. In de voorkamer zat echter nog een baby in een kinder- stoel. De agent van politie, M. J. C. de Kok, die dit vernam, drong met levensgevaar het perceel binnen en wist de kleine met stoel en al het huis uit te dragen. Het perceel brandde geheel uit, waarbij ook de bewoners al hun lijfgoed of kleding kwijt raakten. (Vervolg van pag. 1) In Roemenie zijn Kerstmis en Oudejaar bij regeringsdecreet afge- schaft als openbare feestdagen. REDEMPTORIST EN KUNSTENAAR AT VERB AND met de lie- jelijke afbeelding van het Kerstkind op de eerste pagina van ons nummer van heden, is het, gelet ook op de beschouwingen over de nieuwe wegen in de kerkelijke kunst, elders in dit nummer, nuttig, en kele bijzonderheden te ge ven over de ontwerper, pater G. L. Mathot C.s.s,R, Pater Mathot, die verleden jaar algemene bekendheid verwierf door zijn Lijdens- meditaties voor de K.R.O., behoort tot de jonge gene- ratie van kerkschilders. Hij schilderde o.a. een Kruis- weg in een kapel te Rijs~ bergen en een gewelf in de Paterskerk te Roosendaal. Hij is behalve schilder ook beeldhouwer-terwijl hij tevens ontwrpen maakt voor kerkborduurwerk en edelsmeedkunst. Hij maak te o.a. het ontwerp van de Kerst-retabel in de kapel van het Retraitehuis te Bergen, die werd uitge- voerd door de edelsmeden Meijers Ruiten en Zn. te Nijmegen, en het is van dit onwerp, dat de repro' ductie op de voorpagina een detail vormt. SPECIALE die uit Djokja in Batavia WAARNEMER, is teruggekeerd. karakteriseerde de houding van de bevolking als uit- bundig. In de steden nam hij een apatische houding waar. Hier zou de vrees voor ondergedoken TNL- leden zich doen gelden. Uit indi- viduele gesprekken had hij echter kunnen opmaken, dat ook bij de stedelingen de hoop op een betere toekomst leefde. De Chinezen, die het onder het republikeinse bestuur wel zeer zwaar hadden, hebben de komst van de.Nederlandse troepen wel met bijzondere vreugde begroet. Zij stellen nu echter de vraag, of de Nederlanders ook blijven! Djokja leeft op de rand van de hongersnood, ofschoon de dessa's in de omgeving er goed uitzien. De BPM-installaties zijn geheel intact aangetroffen. Hetzelfdeg eldt voor de drukkerijen van Antara en de jutezakkenfabriek. De branden in Magelang vallen erg mee, Hier en daar is weliswaar de tactiek van de verschroeidc aarde toegepast, maar door tijdi*; ingrijpen kon nog veel gered wor den. De waarnamer sprak ook met 2 militaire waarnemers van de C.v. G.D., de Australier Mathews en de Amerikaan Montana. Zij noemden de bezetting van Djokja een ..won derful show". Het meest had hen getroffen, dat de electrische ver lichting van Djokja zelfs geen ogenblik onderbroken was geweest. Als bewijs voor het stoutmoedig optreden van onze troepen mag ook gelden. dat Klaten, op de weg naar Solo, slechts door 10 man werd bezet. Infiltraties Oost-Java De woordvoerder van de Neder landse regering, die ons deze be- vindingen doorgaf, deed voorts me dedeling van de arrestatie van de commandant van de 7e brigade van de TNI-divisie. Het feit, dat hij in Oost-Java werd aangetroffen en dat hij toegaf reeds op 2 October met zijn troepen te zijn gei'nfiltreerd. is wel het beste bewijs, dat de be- richten over infiltraties wel dege- lijk op waarheid berusten. De mi litaire situatie in het algemeen ken- schetsend. noemde de woordvoerder de tot nu toe ondervorrden weer stand gering. Wel belemmeren '#eg- versperringen en de gevolgen van de regentijd de opmars, maar des- niettegenstaande verplaatsen onze troepen zich toch nog snel. De politieke situatie Uit Batavia had de woordvoerder bericht enontvangen, dat in fede- ralistische kringen meer begrip ge- toond wordt voor het optreden te gen de republiek, zulks nadat eerst enige aarzeling te bespeurem was geweest. De mededeling v#n het staatshoofd van Oost-Java, dat hij niet voornemens was af te treden, paste ook in dit kader.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3