ROVERS EN INBREKERS terroriseerden Brabant Londense komt op voor Daily Express Nederland 'a DERODEPAARDEN K.L.M. overbrugt alle afstanden GOED, GOED!, NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdo 24 December PAG. 4 Dammen ri I 1 Wat zijn die Russen toch goed! Jodenverrader voor het Hof In het kader van de Marshall-hulp arriveerde Dinsdaq in een met Amerikaanse en Nederlandse vlaggen versierde goederen- trei% op het terrein van de Philipsfabrieken te Eindhoven, een lading phenol bestaande uit 271 vaten en voldoende voor een voile maand productie van plastic artikelen. Ir. N. Knikscheer, directeur van de Philipsfabriek, rolt het eerste vat van uit de Marshall-trein in de gereedstaande auto's. Het grootste gedeelte van de met deze phenol te produceren plastic-artikelen zijn voor uitvoer bestemd. Hele serie misdaden opgehelderd Hoofdschuldigen nog voortvluchtig GEZINSVERZORGSTERS Bepalingen voor Katholieke opleiding Uienexport naar Engeland geeindigd GROTE NED. DEELNAME Sterrit Monte Carlo BEDRIJFSPENSIOEN- FONDS De verplichte deelname en de premieregeling 27 doden bij vliegramp in Spanje Brutale roofoverval op boerenleenbank f 23.000.— WEGGEHAALD Brand in Hilversum verwoest kapitale villa Luchtverkeer aanzienlijk uitgebreid Met Kerstmis nog geen sinaasappelen Hermann L. E. Thie tot drie jaar veroordeeld Burgmeester van Utrecht geinstalleerd Onverwacht einde Vanwaar die houding van Amerika? Gestolen sieraden achterhaald De prijs van pindakaas Onbetwist de beste tandpasta Bewaar kaarten TA 806 en TB 806 Vliegende bloemen Blijft Mevrouw Tsjang te Washington? fm T ii - Een speciaal Engels tribunaal heeft zich wekenlang bezig ge houden met de behandeling van een corruptieaffaire, waar bij verschillende leden van het kabinet en parlementsleden be- trokken zouden zijn. Het uitge- breide onderzoek heeft echter niets opgeleverd. De dossiers worden opgestapeld om een plaatsje in het archief te krijgen n Ifeuilleton FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald i i i De 400 inwoners van het dorp Stolpe, dat na drie jaar bestuur door de Franse autoriteiten te Ber- lijn aan de Sowjets is teruggegeven zal dubbele extra-voedselrantsoe- nen voor Kerstmis krijgen. Het met Britse vergunning ver- schijnende blad „Sozialdemokrat" meldt, dat zij rozijnen, gedroogd fruit, snoep en koffie zullen ont- vangen, het extra-rantsoen, dat in de westelijke sectoren is toegewe- zen. Tegelijkertijd meldt het met Sowjet vergunning verschijnende blad „National-Zeitung", dat de Sowjet zone tarwe, bloem en snoep als extra kerstrantsoen zal ontvan- gen. 1 De advocaat-fiscaal bij de Utrecht- se kamer van het Amsterdams Bijz. Gerechtshof einste tegen Frederik A. Verkerk uit Beverwijk een ge- vangenisstraf van 20 jaar met af- trek, Hij had in Beverwijk vijf Joden in zijn huis opgenomen en had een bedrag van 7500 gulden van hen in bezit. Hiervoor kocht hij een huis in Soest en nam daar nog (i Joden in huis. Toen verd. tenslotte een bedrag van 50.000 gulden aan bezit van zijn joodse onderduikers geheel ten eigen bate had aange- wend ging hij naar Amsterdam en meldde aan de Zentralstelle fur Judische Auswanderung, dat er in zijn huis te Soest 11 Joden zaten. Onder leiding van de parketten van de officieren van justitie te Den Bosch en Breda heeft de rijkspoli- tie in samenwerking met de ge- meentepolities van tientallen Bra- bantse dorpen en stedcn klaarheid weten te brengen in een groot aan- tal roofovervallen en inbraken, die in een periode van twee jaar in Brabant gepleegd werden. Ofschoon deze misdrijven vrij regelmatig werden begaan, kon van de meesten in verband met het on- derzoek tot op heden weinig of niets gepubliceerd worden. Een tiental daders is opgesloten, maar de twee hoofdschuldigen, de 47-jarige G. P. Hobbelen en de 29- jarige A, F. Franken, beiden uit Tilburg, zijn nog voortvluchtig. Er was geen sprake van een be- paalde bende. De hoofddader riep bij elke nieuwe overval of inbraak de hulp in van anderen. Zij hadden hun operatieterrein in geheel Bra bant. Aanvankelijk sloegen zij hun slag in Midden- en West-Brabant, maar toen hun daar de grond onder de voeten blijkbaar te warm werd, werd het operatieterrein naar Oost- Brabant verlegd. Roofovervallen met geweldple- ging en bedreiging met vuurwapens zijn gepleegd in Oisterwijk, Berkel- Enschot, Deurne en Veghel, in braken met diefstallen onder meer in Dongen, Tilburg, Helvoirt, Hil- varenbeek, Waspik, Loon op Zand. Gilze-Rijen en andere plaatsen. Ten gevolge van de roofovervallen wer den enkele personen min of meer ernstig gewond. De waarde der gestolen goederen. zoals lederwaren, juwelen en geld, is ver boven de f 100.000. Ondanks het feit.dat de beide hoofddaders nog niet gearresteerd konden wor den, neemt men aan dat thans aan deze serie misdrijven een einde is gekomen. Precies twee jaar geleden. in Dec 1946, werd de eerste inbraak ir Dongen gepleegd. De buit bedroeg f 60.000. Alle pogingen van de poli- tie om de daders op te sporen ble- ven vruchteloos. Kort daarna wer den inbraken gepleegd in Tilburg, Hilvarenbeek, Waspik en Gilze- Rijen. Vrijwel steeds werd dezelfde methode van inbreken gevolgd en een eerste spoor leidde naar Til burg. Gewoonlijk werden boeren op het platteland bezocht door enkele opkopers van goud en zilver. Meest- al koesterden de slachtoffers geen argwaan en indien uit het gesprek bleek, dat er juwelen en/of geld in huis waren, werd dit door de op kopers doorgegeven aan H. of F., die dan spoedig een overval organi- seerden. De officier van justitie doet thans een beroep op het publiek om in- lichtingen te verstrekken over ge- noemde hoofdschuldigen. Het bestuur van de Stichting Nat. Katholieke Gezinszorg ontving een schrijven, waarin het Hoogwaardig Episcopaat de voorwaarden vastlegt, waaraan alle opleidingen voor de katholieke gezinsverzorgsters zullen moeten voldoen. Reeds groeide'n de opleidingen in eenzelfde richting, doch het feit dat de bisschoppen een uitspraak heb- ben gedaan, is zeker zeer belangri.ik voor de uitgroei van het werk. Het door Zijne Eminentie Kardinaal de Jong getekende schrijven bepaalt: le. dat de naam van ..katholieke gezinsverzorgsters" door katholieke meisjes alleen mag worden gevoerd en zi.i zich als zodanig alleen mogen andienen, wanneer zij een inter- aatsopleiding van 6 maanden met goed succes hebben gevolgd aan een door Ons als zodanig erkende opleidingsinrichting; 2e. dat de opleiding tot katholieke gezinsverzorgster slechts mag wor den gegeven door katholieke ver- nigingen, stichtingen of instellin- gen. welker statuten door Ons zijn goedgekeurd en na verkregen yer- lof van de Diocesane Katholieke Gezinszorg, bekrachtigd door het nationale bestuur; 3e. dat r.k. stichtingen, verenigin gen, instellingen en parochies het slechts mogen uit- De export van uien naar Enge land, die krachtens het op 1 Jan. a.s. aflopende handelsverdrag met genoemd land in totaal 60.000 ton zou kunnen bedragen, is thans goed als geeindigd. In de eerste maanden van 1948 werden ongeveer 10.000 ton van de oude oogst naar Engeland uitge- voerd. Sinds half November met een tijdelijke onderbreking van 22 November tot 15 December ging ongeveer 45.000 ton weg, zodat nog slechts enkele duizenden tonnen zijn te leveren. De zeer gunstige uienoogst Europa maakt, dat er een overvloed aan dit product bestaat, tengevolge waarvan de prijzen op een laag niveau liggen. Ook de concurrence van Hongarije, Polen en Spanje draagt er toe bij, dat de Engelse markt overvoerd wordt. Hoe de exportmogelijkheden het volgend jaar zullen zijn, kan thans moeilijk worden beoordeeld. Veel hangt af van de weersomstandig heden in deze winter, die de con sumptie van uien sterk beinvloe den. De International Sporting Club organisatrice van de Railly van Monte Carlo, die van 24-30 Januari 1949 gehouden zal worden, deelde gisteren mede, dat tot nu toe 66 inschrijvingen voor deze populaire en traditionele auto sterrit zijn binnengekomen. Het A.N.P. verneemt verder, dat hierbij niet minder dan 26 Neder landse wagens zullen zijn, een aan- tal dat zelfs de grootste deelname van voor de oorlog overtreft en dat, vergeleken met het totaal aantal inschrijvingen, dan ook opvallend groot kan worden genoemd. De meeste Nederlandse deelne- mers zullen Monte Carlo als start- plaats kiezen, doch ook vanuit Glas gow en Stockholm zullen Neder- landsek wagens vertrekken. Onder de Nederlandse deelnemers bevinden zich de teams Gatsonides- Barendrecht op Hillman-Minx en Mutsaerts-Kouwenberg eveneens op Hillman-Minx. Naar aanleiding van de vragen gesteld in het verslag van de com- missie van rapporteurs over net wetsontwerp „wettelijke regeling betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds", deelt de minister van sociale z^iken °°k namens zijn ambtgenoot van justitie mede, dat de actuariele nota van het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw in oprichting thans om advies in behandeling is bij de ver- zekeringskamer. Na ontvangst van het advies zal de regering ter zake definitief haar standpunt kunnen bepalen. De minister wijst erop, dat het aanhangige wetsontwerp de al- gemene regeling bevat met betrek- king tot verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. Omtrent de voorwaarden, welke voor de be- drijfspensioenfondsen afzonderlijk zullen gelden, zal eerst zijn te be- slissen bij de behandeling van ver- zoeken tot het opleggen van de ver- plichting aan een zodanig pensioen- fonds. De vraag of van de zljde van de regering enigerlei toezegging is ge daan om de kosten vdh de zoge- naamde back-service voor haar re- kening te nemen voor wat betrett het landbouwbedrijfspensioenfonds, wordt ontkenrtend beantwoord. LJe opzet van dit fonds is zodanig, dat de kosten van de back-service ge heel in de premie verdisconteerd zullen zijn. Bij besprekingen met vertegen- woordigers van de Stichting voor de Landbouw over de vraag of met een premie van f2 per week zou kunnen worden volstaan, heeft de regering zich op het standpunt ge steld, dat met dat bedrSg aanvanke lijk rekening ware te houden, doch zij heeft zich tevens bereid ver- klaard nader in overleg met de Stichting te treden, indien mocht blijken, dat het genoemde bedrag niet voldoende zou zijn. MADRID, 23 Dec. (Reuter). Nabij Tarragona is een toestel neer- gestort van de geregelde luchtdienst Madrid—Barcelona. Alle inzittenden 27 in getal kwamen om het leven. Twee gemaskerde mannen ge- wapend met stenguns en revol vers hebben een overval gepleegd op de Boerenleenbank te Emmer- compascuum (Drente). Tegen 10 uur hoorde de kantoor- houder van de bank, die met zjjn a.s. schoonzoon in de huiskamer zat, enig lawaai achter het huis. Op hetzelfde moment werd de deur opengegooid en traden twee gemaskerde personen binnen, die de beide mannen met wapens be- dreigden en de kantoorhouder dwongen de brandkast open te maken. Een bedrag van f 23.000.— werd ontvreemd. De inbrekers zijn bij deze roofoverval nogal haastig te werk gegaan, daar er zich nog gro- tere bedragen in de brandkast be- vonden. Nadat de telefoonleiding doorgesneden was, werden beide mannen in de kamer gebracht en met de dood bedreigd, indien zij om hulp zouden roepen. Na enige tijd hebben zij kans gezien buren te waarschuwen, waarna ook de poli- tie verscheen. Een felle brand heeft Dinsdag ne kapitale villa Van mr. P. C. Ph. Loeff aan de Dennenlaan te Hilver sum verwoest. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat van de kost- bare inboedel nagenoeg niets gerea kon worden. Een dame, die op de bovenverdieping woonde, Werd door de brand verrast en kon het huis niet meer langs de trap verlaten, omdat, toen zij de brand bemerkte, het trapportaal reeds in een vuur- zee was veranderd. Zij vluchtte in de dakgoot, waar zij gelukkig spoe dig door 'n brandwacht werd opge- merkt. Deze bracht haar met behulp van een ladder op de begane grond. De schade, welke ruim een ton zal bedragen, wordt grotendeels door een verzekering gedekt. Als oorzaak wordt gemeld: een vonk uit de brandende haard in de ontvangkamer. Het luchtnet van de K.L.M. breidde zich in 1948 tot een lengte van meer dan honderdduizend kilometer uit. Er werden meer passagiers en vracht vervoerd dan in voorgaande jaren, net aantal employe's in dienst der Neder landse Luchtvaartmaatschappij, steeg tot 13.500, waarvan ruim 1100 tot het vliegend personeel behoren. De belangrijskte en langste route der K.L.M., het traject Amsterdam- Batavia, werd sterk uitgebreid. Be gin 1947 werden nog twee van de zeven vluchten met Douglas ,,Sky- master"-toestellen uitgevoerd. Se- dert April vliegt elke dag een Lockheed ..Constellation" naar Ba- tavia. Half October legde jde K.L.M onder auspicien van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen een extra-lijndienst naar Batavia in, ten behoeve van de gezinshereniging. Deze extra-verbinding. wordt een- maal per veertien dagen gevlogen en uitgevoerd met een „Skymaster" Van Januari tot en met October werden 618 vluchten uitgevoerd, 27.100 betalende passagiers, 589.636 kilogram post, 531.741 kilogram vracht en overbagage vervoerd. Het aantal gevlogen uren over dit tijd- vak bedroeg 23.762 en het aantal ge vlogen kilometers 8.047.209. Honderd retourvliichten werden voorts gemaakt tussen Nederlanden Zuid-Afrika, waardoor een afstand van twee millioen kilometer werd gevlogen, of vijftig maal de omtrek v5n de aarde. Over het algemeen kon worden opgemerkt, dat het vervoer naar Zuid-Afrika, dat naar Europa over treft. De oorzaken hiervoor waren. zo vernemen wij van de zijde der K.LM., kapitaalsvlucht naar Zuid- Afrika en tengevolge daarvan groeiend zakenbezoek. Een andere oorzaak was aanzienlijke emigratie van Europa naar Zuid-Afrika. Transatlantische diensten. De luchtdiensten van de K.L.M. naar het westelijke halfrond wer den ook in 1948 met verhoogde in- tensiteit voortgezet. De frequentie op de lijn naar New-York werd aanmerkelijk opgevoerd. Gedurende de zomermaanden werden dagelijk- diensten onderhoud :n op New- York. Bovendien werden vier extra vluchten naar deze stad gemaakt. Het luchtverkeer op de lijn Am sterdam— Curagao gaf een sterke stijging te zien. Er moesten acht extra vluchten naar West-Indie worden gemaakt. Op 31 October werd de frequentie van twee op drie keer per week gebracht. Ook de vervoerscapaciteit van 't K.L.M.-bedrijf in West-Indie, waar een luchtnet van bijna tienduizend kilometer wordt geexploiteerd, wa ren in 1948 aanmerkelijk beter dan in 1947. VRIJDAG 24 DEC. 1948 Correspondentie en oplossingen onder motto ..Damrubriek" in te zenden aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen No 220 tot en met 227 kunnen worden ngezonden tot uiterlijk 9 Jan. '49. Probleem No 224 van Gaston Colodan te Parijs daar praten we niet meer over: Op de onlangs aangewezen bon te verstrekken sinaasappelen zullen nog enige tijd op zich laten wach- ten, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- gezinszorgwerk slechts mogen uit-1 gS^ofatnkoop oefenen met krachten die aan de _i sub 2 bedoelde instellingen hun op leidingen hebben ontvangen en vol- tooid. Op 15 December eiste de procu- reur-fiscaaal bij het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof een gevange- nisstraf van 10 jaar tegen de 47-ja rige Duitser Hermann Ludwig Emil I Thie, die op 24 October 1944 de 29 I Nederlanders, die als represaille voor de aanslag op de SD-er Oehl- schagel werden neergeschoten, naar de Apollolaan heeft vervoerd en die I eveneens de in de Harddraverslaan te Alkmaar gefusilleerde gevange- nen daar ter plaatse gebracht heeft. Thie zeide, dat hij zich niet aan de order heeft kunnen onttrekken, daar dit gelijk zou hebbpn gestaan met zelfmoord. Bovendien is van hem bekend, dat hij reeds in 194(1 j begonnen is Nederlanders te hel- pen en zelfs een gijzelaar heeft we ten vrij te krijgen. Het Hof veroor- deelde Thie tot een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van voor- arrest. Per extra-trein arriveerde de nieuwe burgemeester van Utrecht, Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz met zijn echtgenote en overige familieleden in zijn nieuwe standplaats Utrecht, Deze speciale diesei-trein was hem vanwege de Nederlandse Spoorwe gen aangeboden, het interieur was daarbij feestelijk versierd. Na aankomst maakte de burge meester een rijtoer door de bevlagde stad, waarna hij ten stadhulze in een buitengewone vergadenng van de raad door de locoburgemeester wethouder H. A. Bekker na eeri korte rede werd geinstalleerd. Te Vught is overleden de ex- commissaris van politie te Wage- ningen, W. H. Versteeg. Deze politie- man was uit een kamp in Vlaardin- gen ontsnapt en had de wijk geno- men naar Spanje. Dezer dagen kwam hij terug en werd op het vliegveld Schiphol gearresteerd, hij was toen echter reeds doodziek. Versteeg heeft in de oorlogsjaren de illegaliteit intensief bestreden. van sinaasappelen in het buitenland was overgegaan, zullen deze vruch- ten eerst in het begin van het vol gend jaar successievelijk binnen- komen. De Londense „Daily Express schrijft in een hoofdartikel over de gebeurtenissen in en rondom Indo nesia het volgende: „In deze tijd, die in het teken van de goede wil staat, worden onze goede buren, de Nederlanders, van vele kanten aan- gevallen vanwege de actie, die zu ondernemen om de orde in Indo nesia te herstellen. Vooral de critiek uit de V.S., een mogendheid, die onlangs haar im- periale macht over duizenden mij- len van de Stille Oeeaan heeft Uit- gestrekt en op dit ogenblik de over- wonnen Japanners in een ijzeren greep houdt, is buitengewoon fel. Wat is het toch vreemd, dat de Amerikanen zo vijandig moeten zijn tegenover de Nederlandse politiek, daar de Nederlanders de commu- nistische infiltratie trachten tegen te houden en te beperken, hetzelfde wat de Amerikanen in Azi6 en in Europa doen. Het is niet zo ver- wonderlijk, dat de Nederlandse actie door de Britse communisten en hun socialistische aanhangers afgekeurd wordt. Want wat de Nederlanders doen houdt duidelijk een veroor- deling in van de rampzalige socia listische politiek in Birma. Enge land heeft Birma aan wanorde en meer en meer om zich heen grij- pende anarchie prijs gegeven. Wan neer de Nederlanders zien hoe aan de socialistische verwachtingen de bodem ingeslagen wordt en zij zien hoe het land steeds meer beheerst wordt door moord en aan chaos wordt prijs gegeven, is het geen wonder, dat zij besluiten, dat ten- minste Nederland krachtig zal op- treden. Geen wonder, dat zij be sluiten, dat Nederland zijn plicht zal doen zonder acht te slaan op de grillen van hen, die geen verant- woordelijkheid in Indonesie tonen. Het is een leugen te beweren, dat de Nederalnders geen vreedzame oplossing in Indonesie hebben na- gestreefd. Dat zij nu tot actie zijn overgegaan is niet toe te schrijven aan een vlaag van ongeduld. doch spruit voort uit het besef, dat zij om de tuin werden geleid door sluwe avonturiers en achter einde- loze vertragingen in de onderhande- lingen het reusachtige communist! sche plan om geheel Azie te ver overen opdoemt. Ook de Britse regering werd te elfder ure ge- dwongen tot deze conclusie te ko- men. Als gevolg hiervan voert En geland nu al maanden een kolo- niale oorlog op Malakka. Het moge geen oorlog genoemd worden, maar is het toch. evenals de Nederlandse actie in Indonesie." De in de nacht van Zaterdag op Zondag bij de juwelier van Boven te Gouda gestolen gouden ringen en armbanden. voor een waarde van f 11.000, zijn bij Maasniel achter haald. Daar trachtte iemand clan- destien de Duitse grens over te steken, doch de grensbeambten wa ren op hun hoede, zij zetten een achtervolging in. De vluchteling werd gehinderd door een koffer, die hij bij zich had. De koffer werd weggeworpen en de achtervolgde kon ontsnappen. De inhoud van de koffer Jileek te bestaan uit de gou den sieraden uit Gouda. Naast potjes pindakaas, waarvan de maximumconsumentenprijs f 0.90 per potje van ongeveer 370 gram netto is, komt thans losse pindakaas in de handel waarvoor een prijs van f 0.24 per 100 gram is vastge- steld. (Advertentie) Het ligt niet in het voornemen de brandstoffendistributie in de loop van dit stookseizoen op te heffen, evenmin is het mogelijk reeds nu te beslissen, of in het volgende stookseizoen de brandstoffen kun nen worden vrij gegeven. In verband hiermede vestigt het centraal dis tributiekantoor er de aandacht op, dat de brandstoffenkaarten TA en TB 806 met de daarop nog voorko mende bonnen zorgvuldig moeten worden bewaard. De K.L.M. heeft het met het ver voer van bloemen dezer dagen zeer druk gehad. Sinds Maandag zijn per dag ge- middeld 2200 kg bloemen, dat vijfmaal zoveel als normaal, naar verscheidene landen van Europa verzonden. De bloemen zijn afkomstig van de Aalsmeerse veiling. Scandinavie blijkt de grootste afnemer, daarheen werden 1600 kg bloemen verzonden en naar Praag ging een zending van 1100 kg. Mevrouw Tsjang Kai Sjek, die ten hulze van Marshall, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, te Leesburg in Virginia ver- toefde, heeft naar verluidt thans haar intrek genomen bij familie leden te Washington. &*m Stand: Zwart 12 schijven op 24589 11 16 17 19 23 29 en 32. Wit 12 schijven op 15 20 25 26 27 34 35 36 38 40 43 en 48 Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN Wij hebben het genoegen om de lezers met de Kerstdagen een twee- tal bijzonder mooie problemen ter oplossing aan te bieden. Probleem No 224 Bij wijze van uitzondering maken we in dit probleem niet alleen ken- nis met een zinnebeeldige, maar ook met een echte figuurlijke op- lossingsdraad, Tevens komt in dit probleem nog tweemaal magnetische schijvenspel voor. Tijdens de sleu- telontknoping verkrijgt de ene zijn activiteit, terwijl de andere, die nimmer aan bod kan komen, passief blijft. Verder komt na de derde zet van wit een merkwaardige stand voor. Probleem No 225 Tengevolge van frappant meer- slagspel een verrassende zwerftocht van twee zwarte dammen. Dit pro bleem telt betrekkelijk een kleine maar goed verborgen reeks van op- lossingszetten. Probleem No 222 en 223. De cij- ferstanden hiervan waren juist. Om na te spelen Damzet van Weiss tegen Ottina Zwart (M. Ottina) 12 schijven op 5 tot 9, 11 13 14 15 18 19 en 29 Wit (Isdore Weiss oud-wereld- kampioen) 12 schijven op 25 26 27 30 32 35 36 40 43 44 45 en 48. Deze partij die ongeveer een 50 jaar geleden te Parijs gespeeld werd, de grootmeester Ottina is nadien naar Canada vertrokken laat ons het romantische spel-genre uit die dagen zien. Vooral wat de stand op het centrum betreft lijkt Ottina gunstig en Weiss minder gunstig te staan. Maar met uiterst riskant spel, wist Weiss altijd hoe ver hij wel gaan kon. In feite is het centrumspel van Ottina in een zak- vormige opening finaal omsingeM Maar onderwijl wist Weiss tevens nog combinaties in de stand te leg- gen, waarbij het verlies van de par tij zo als hier het geval was er nog door versneld werd. Deze romantische speltrant uit die tijd, die feitelijk als afgedaan werd be- schouwd, heeft de nieuwe wereld- kampioen Piet Roozenburg nu op- nieuw in studie genomen en zo als bekend met een overweldi- gend succes. Zeer terecht wordt deze oude, doch hernieuwde speltrant door Roozenburg zelf als „Neo-ro- mantisch" aangeduid. De winst van Weiss staat elders in de rubriek vermeld. Probleem No 225 van D. Bosma te Amsterdam Stand: Zwart 8 schijven op 8 tot 11 13 15 20 27 en 1 dam op 12. Wit 11 schijven op 22 23 29 30 31 37 38 41 43 48 en 50. Wit speelt en wint. Oplossing: Damzet van Weiss te gen Ottina. Wit 25—20, 35—30, 27 22, 4035 en 35 1 gewonnen. Een damzet in vraagtekenvorm! Ik was een goed zwem- mer en zou naar land zwemmen, 'n boot zien te krijgen en dan terug- keren om Munk te halen. Ik kwam inderdaad aan land, en gauw ook, en daar lag werkelijk een flinke, stevige boot; ik had heel gemakke- lijk naar de boei kunnen roeien om Munk te redden. Maar.... ik deed het niet. We hadden de laatste dagen nog al eens woorden gehad en waren allebei driftig, het was zelfs tot handtastelijkheden tussen ons geko men. Munk was de sterkste van ons tweeen. Ik dorstte naar wraak en ook dacht ik aan Anna, ik wist dat Munk tussen haar en mij stond. Als Munk er niet meer was, zou ik haar wel kunnen winnen, dacht ik. Ik zal ook wel min of meer in de war geweest zijn door alles. wat we doorgemaakt hadden, half we- zenloos liep ik verder landinwaarts over het verlaten strand. Tot twee maal toe hoord ik Munk roepen om hulp; die kreten hebben me mijn hele leven achtervolgd. Nadat ik 'n eind gelopen had, kwam ik tot be- zinning. Ik keerde om en liep terug zo hard ik kon, maar Munk was niet langer op de boei te zien. Ik begreep dat hij verdronken was. De storm was nog in kracht toegeno- men en juist toen ik aan de uiter- ste rand van het strand stond werd de stoomboot tegen de rotsen ver- ■brijzeld. Doordat het zo stormde. heeft men nooit de misdadige opzet van de kapitein ontdekt en enkele weken later werd de verzekerings- premie uitbetaald. De kapitein was gered, hij en zijn bemanning waren voor de helft eigenaar van het schip en de lading, Munk en ik voor de andere hem. Juist in die dagen werd het lijk van Munk gevonden, ik stond alleen ingeschreven als eige naar van het halve schip met la ding en nam zowel mijn aandeel van de schadevergoeding als dat van Munk op. Het was voldoende om mijn schuld te dekken en kort daarop vertrok ik naar mijn geboortestad. Het jaar daarna volgde ik mijn va- der op in diens zaak en trouwde met Anna. Gelukkig zijn we nooit geweest, zij hield zeker van Munk en heeft hem nooit vergeten. Ze was een goede, lieve vrouw en zeer verstandig, ik geloof vast dat ze ontdekt heeft dat er tussen Munk en mij een noodlottig geheim be- stond. De zaak van mijn vader stond er slecht voor; maar ik heb hem op- gewerkt en het geluk was me gun stig. Toch was ik altijd zwaarmoe- dig; mijn geweten liet me geen rust en ik ging diep gebukt onder wat gebeurd was. Niemand kende mijn geheim, behalve Mikkel, die ik in vertrouwen genomen had. Agent Mejrup echter koesterde ach- terdocht en hij dreigde me ver scheidene malen; maar hij heeft zijn bedreiging nooit durven uitvoeren. Ik verkeerde in de mening dat Munk een vermogend man was en ik kon het geld niet geven zonder mzelf gelijktijdig te verraden. I,a- ter hoorde ik dat Bente dat onge- luk had gekregen; en zodra ik ver- nam dat Munk op sterven lag en op het punt stond zijn landgoed te verliezen, ben ik naar hem toe ge gaan. Hij had reeds een vaag ver- moeden. van de waarheid en toen ik tegenover de stervende man zat, kon ik niet langer zwijgen en be- kende hem alles. De oude Munk meende dat Bente zich voor mijn zoon interesseerde, zelf had hij gun stig over Ole horen spreken en daarom stelde hij de eis, die jullie alien kent. Ik was diep geschokt en had slechts een gedachte: boete te doen en Munk een rustige dood te bezor- gen. Ik beloofde Ole het geld te zullen geven, waar Munk recht op had en ik kwam zijn voorwaarden- na. Niemand weet beter dan ik zelf hoe zwaar ik die ^lacht zondigde, maar ook weet niemand, hoe ont- zettend ik er onder geleden heb. Offer zweeg en wiste zich de gro- te zweetdruppels van het voor- hoofd. Allen hadden stil geluisterd en hem aangezien; ze hadden begre- pen hoezeer hij al deze jaren onder het verleden gebukt gegaan was. „Ik trachtte een eerlijk koopman te zijn en een rechtschapen mens", zei Offer even later, „maar wat ik gedaan heb, kan nooit goedgemaakt worden." „Je bent niet alleen een recht schapen mens geweest, je bent de beste en liefste vader geweest, die met mogelijkheid kan bestaan," riep Ole uit. ..Alle mensen, die je ken- nen, achten je en houden van je. Wat eenmaal gebeurd is, moet nu vergeten -zijn, vader." „Niet iedereen is in staat, te ver geten," antwoordde Offer, Hovmand aanziend. „Ja, nu kan ik alle leed en alles vergeten terwille van de twee jonge msenen en ook terwille van jou, Hans", zei Hovmand. ,.Je hebt het verteld zoals het is, alleen heb je zelf te veel schuld op je genomen, ik heb ook mijn deel te dragen. En je vergat te vertellen dat je op Borneo mij het leven gered hejt. Je waagde toen je eigen leven voor mij, Hans; als je dat niet gedaan had, zou ik dood geweest zijn. Ik leef. Hans, en ik heb vele goede jai*en gekend op Java. Als je wilt, laten we dan elkaar de hand geven". Hovmand stak zijn hand uit, die Offer greep. Hij hield de hand van zijn oude vriend in de zijne en boog het grote, stoere hoofd. Ole keek naar de twee mannen: zijn vader, die hij zo lief had, en Munk. van wie zijn moeder onge- twijfeld zielsveel had gehouden en die ze nimmer had vergeten. Hij was diep ontroerd door wat hij gehoord had. Misschien had het Bente nog meer gegrepen, de tranen stonden haar in de ogen. „Als ik nu maar wist i wat jij denkt, Bente", zei Offer. ..Geloof je dat je nog van me houden kunt?" „Nog veel meer dan vroeger, schoanpapa," antwoordde Bente, haar arm om zijn hals slaan. „Kom bij ons wonen, het huis is groot ge- noeg. We willen je alle twee zo graag bij ons hebben, nietwaar. Ole?" „Ja", zei Ole. „Ik wou dat je toe- stemde, vader, en bij ons kwam". „Dan kom ik kinderen. De twee jongelui hebben thuis het comman do genomen. Ik ben niet meer zo sterk maar misschien zal ik nog enkele rustige, gelukkige jaren bij jullie mogen zijn. Het is wonderlijk; het is wonderlijk, maar Onze Lieve Heer heeft een deel van wat ik mis- dreven heb ten goede gekeerd". Offer zag zijn kinderen aan, terwijl een glimlach over zijn gelaat vloog. Zijn hele wezen veranderde wan neer hij glimlachte, hetgeen zelden het geval was. „nze Lieve Heer heeft alles zo geregeld voor Ole en mij en nu wordt het ook goed voor jou, schoonpapa. Ik ben zo dankbaar en blij dat je ons alles eerlijk verteld hebt, je hele leven. Het lijkt me dat de wereld groter is dan vroeger. We hebben gehoord over zonde en leed, maar we hebben geleerd dat we moeten trachten elkaar goed te doen en dat we voorzichtig moeten zijn in ons oordeel". Met van tranen glinsterende ogen keek Bente om zich heen. het haar van het voor- hoofd wegstrijkend. „En jij, mijn lieve, lieve broer, moeten we je werkelijk missen?" Bente legde haar hand op haar broers arm en zag hem met een blik van innige genegenheid aan. „Ik moet vertrekken", zei Hov mand. „Maar ik ga als een heel ander man terug. Ik ben weer ge- zond en ik gevoel niet langer de haat en wrok. die zoveel jaren van mijn leven vergald hebben. En ik heb iets voor jou mogen doen, Ben te. en voor Ole en Enekaer, dat is bijna nog het allerbeste. Jij gaat vanavond terug, Hans, ik zou wel met je willen meerijden. Ik heb nog een en ander met je te bespreken, maar dat zijn alleen goede dingen. Mijn bagage is geheel gepakt, en ik ben gereed. Maar er is een plaats hier. die ik graag eerst nog zou wil len bezoeken". Ole zag Hovmand aan en knikte; hij wist dat het zijn moeders graf was waar deze heen wilde. Haastig stond Bente op om orders voor het eten te geven, doch als altijd had Claus alles reeds gereed. Er werd afgesproken dat Offer voorgoed op Ekenaer zou komen zo- men zodra hij orde pp zijn zaken had gesteld. Blijkbaar verlangde hij er naar, bij zijn kinderen te zijn. „Over een paar maanden trouwen Sara en Ludvig, zijn tante is dood en hij krijgt een grote erfenis. Zij willen de zaak geheel overnemen en zelfstandig verder drijven, en ik heb er niets op tegen, er uit te trek- ken. Maar ik kom niet met lege handen. er blijft nog wel aardig wat over wanneer alles geregeld is. Jul lie heeft je niet meer bezorgd te maken of je Enekaer zult kunnen behouden. kinderenlief". Kort daarop vertrokken de twee oude vrienden, die de vroegere ver- trouwelijkheid hervonden hadden en ongedwongen met elkaar praatten. Ole en Bente wuifden hen na, en Offer en Hovmand wuifden terug. Hovmand was diep dntroerd, hij wist dat hij -n ouderlijk huis niet meer zou zien. Een uur later stond Ole voor het huis, met de ogen de lichte wolken volgend, die aan de avopdhemel voortdreven; door de ondergaande zon verguld, gleden zij heen als schone dromen. Hodg in de luchr, vloog een eenzame vogel weg. die deed denken aan de zonderlinge vriend. die zo beslissend had inge- grepen in het leven van hem en Bente. Zijn moeder had gejljk, de weg van het geluk was wonderlijk; doch hij had zijn weg gevonden. zijn vei- lige, goede weg. Maar waar was Benet? Hij riep haar, maar begreep al gauw dat ze in de stal was. Hij vond haar bij Junker. Ze stond, haar hoofdje tegen Junkers hals ge- vlijd, tegen hem te praten, zoals ze zo dikwijls deed. ..Ik moest naar mijn Rode vPaar- den" zei ze. „Ik heb het gevoel dat zij het zijn, aan wie ik mijn geluk te danken heb". ..Je moet niet zeggen „mijn ge luk". Bente, je moet zeggen, ,,on* geluk", verbeterde Ole haar. Daar op nam hij haar arm en samen gin- gen ze, dicht aaneen. het bordes op van hun oude, prachtige landgoed. EINDE

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4