Nederlond legt belangrijke verklaring af De Veiligheidsraad stelt zijn oordeel uit Kardinaal Mindszenty naar Siberie verbannen? De Nederlandse regering zendt brief aan Hoffman Wij zijn doende, onze positie tegenover de resolutie te bepalen r EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Spoorwegen geven nieuwe hoop aan het platleland WE *^*De verklaring van Parijs Operationele fase van actie op Java vrijwel ten einde J Duitsers te Djogja gearresteerd Felste anti-Nederlandse resoluties werden Maandag verworpen Tabaksartikelen hoger in prijs De Indie-krant 41 doden sedert begin der actie Strijd tussen Kerk en communisme in Hongarije heeft hoogtepunt bereikt Intrekking Mar shall-hulp aan Indonesie betreurd 13 millioen mensen in Rusland gevangen Ergerlijk ren Dinsdag 28 December 1948 44e Jaargang No 1 1449 DE SITUATIE OP JAVA J A VA INDISCHE OCEAAN V. ONNOZELE KINDEREN Nieuwjaarsreceptie Mgr. Huibers CHINEZENMOORD TE WONOSOBO MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. VIER VLIEGTUIGEN GINGEN VERLOREN REPUBLIKEINSE LEIDERS BUITEN JAVA Pafer Riccardo Lambordi naar Zuid-Amerika Veiligheidsraad sluit 30 December te Parijs Nieuuu Abormementsprijs f4.25 per kwartaal, 11.43 pei maand, Incluslef Incasso Advertentle-tarlet per edltle 16 ct per m.m., minimum f 2.50, In alle edltles 26 ct per m.m., minimum f 4.famllle- berlchten 20 ct., resp. 50 ct per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. Oirecteur E. 1 M Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 1. Toes Banlcrelatles: Noorderbank. Nederl. Credletbank Noordhollands Dacrblad I Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) HET VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 BATAVIA V:/ 0 <jPOERWAKABTA f Y C HER ISO sotKAlo^r" /0band6eng AK V^BEMBANG V PEKALONGAN kendac OETBAN ANGKAL ANG TENGAftAN A DJOMBANG era" x Y x TJER /^GAROET AM6AR £Ai.ATfG NEGGRO PO^RabttNG OERA bmo ADI KEDIRI ASOERO TJiDC?JA TA ONOGJRI PAT/tTAN IDQWOS©/ 3ANDJ£N ©LOEMADJANG 9ANJOEWANG BLITAR L^FEDERATIEF 0EBIE0 ONCER NEDERLANDSE CONTR 40116 In deze kaart geven wij een overzicht van de gebieden welke thans door de Neder- landse militairen wor- den gezuiverd, sedert de zuiveringsactie een aanvang heeft geno- men. DE VERKLARING, welke dr. van Royen, onze gedelegeerde bij de Veiligheidsraad in Parijs, ,gisteren heeft afgelegd over de Indische kwestie, is een meesterstuk van di plomatic, van juridische formule- ring, nazaten van het land van Grotius waardig. Wij zetten voorop en houden vol dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is, deze zaak te behandelen, maar dat we niettemin bereid zijn ge- weest, de resolutie, welke de Vei ligheidsraad Vrijdag 24 December aannam, in ernstige overweging te nemen. Drie voile dagen later kun- nen wij echter nog niet verder gaan, dan te verklaren, dat we ons standpunt tegenover deze resolutie (die onmiddellijk staken van de actie vroeg) nader zullen bepa- len, als we meer gegevens ter be- schikking hebben! Tegenover degenen, die suggere- ren, dat hier sprake is van een oor- log, stelt de verklaring fijntjes vast, dat van vijandelijkheden op grote schaal geen sprake is. Hoewel het grote werk van de actie thans vrij- wel ten einde is, „kan niet met ze- kerheid worden voorspeld of en in hoeverre botsingen met ongeregelde gewapende benden kunnen worden vermeden", m.a.w. al zou de grote actie, na het bereiken van de ge- stelde doelen beeindigd kunnen 'worden, dan zullen we de vervol- ging van de benden voortzetten. Want, zo lezen we verder in een andere passage, welke de noodtoe- stand van de bevolking in de nieuw- bezette gebieden constateert, blij- vende verbetering kan slechts wor den verkregen, wanneer herstel van orde en veiligheid verzekerd zal zijn. Terecht en duidelijk wijst de ver klaring dan nog eens op datgene, wat het doe l ban onze regerring is: vrijheid, onafhankelijkheid en zelfbestuur, zelfs zo spoedig moge- lijk eigen souvereiniteit. En over- leg met alle gebieden van Indo nesia, dus ook met de Republiek. Met welke leiders, dat kan wor den afgewacht, want wij zullen al ien, die aan dit overleg deelnemen, in staat stellen, dit te doen in voile vrijheid, ongeacht of ze n u ge- interneerd zijn. Dit kan niet anders betekenen, dan dat de republikein- se regeringsleiders nog niet wor den' vrijgelaten, en ook niet eerder dan dat orde en rust voldoende her- steld zijn, om tot het nieuwe over- leg te komen, dat niet eerder zal beginnen, dan wanneer vast staat, dat dit op korte termijn tot het ge- wenste resultaat zal leiden. Tenslotte stemt de verklaring zeer tactisch toe in het verlenen van enigerlei concessie aan het werk van de Commissie van Goede Diensten. Onze verklaring in Parijs was een goed, sterk, vastberaden stuk, dat de indirecte afwijzing van de Parij- se resolutie want dat was het, voor het ogenblik althans, inder- daad uitstekend motiveerde. De kinderen van het man- nelijk geslacht, van twee jaar en jonger, werden door Herodes vermoord, omdat hij de zekerheid wilde hebben, dat de „nieuw-geboren Ko- ning der Joden" zoals de Wijzen uit het Oosten Chris- tus bij Herodes hadden ge- noemd uit de weg geruimd zou zijn. Dit wordt in het Evangelie van Matthaeus ver- haald in nauwelijks 6 regels, Deze schaarse woorden heb ben de verbeelding van eeuwen geinspireerd. Van de dichter Prudentius, Spanje, IVe eeuw, uit wiens mooie gedicht de Hymne van de dag is genomen tot aan Breug hel's schilderij. In de latere Middeleeuwen was Onnozele Kinderen-dag zo voornaam, dat de week-dag waar het feest op viel, het ganse vol gende jaar door in bange her- innering gehouden werd; b.v. geen huwelijk werd gesloten enz. Naar oud gebruik (in de grond kerstening van hei- dens-Romeins gebruik om op het jaar-einde slaven vrij te laten) groot kindei-feest, vooral voor de jongsten. Zaterdagochtend arriveerden 00 gewezen Brits-Indische militairen uit Djogja per vliegtuig te Sema- rang. Het betreft Pakistanners, die na de komst van de Brits-Indische troepen op Java deserteerden. Zij zijn onder bewaking per trein naar Batavia vertrokken, vanwaar zij gerepatrieerd zullen worden. Dr. van Royen, onze gedelegeerde bij de Veiligheidsraad in Parijs heeft Maandagmiddag de volgende verklaring afgelegd: 1. De Nederlandse regering heeft kennis genomen van de resolutie van de Veiligheidsraad, gedateerd 24 Dec. 1948 betreffende het Indo nesische vraagstuk (document s/1150), waarin op de partijen een beroep wordt gedaan, onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en, de politieke gevangenen vrij te laten. 2. Hoewel de Nederlandse rege ring altijd van mening is geweest en nog van mening is, dat het ge- schil tussen Nederland en de Re publiek Indonesia buiten de com- petentie valt van de Veiligheidsraad, heeft de Nederlandse regering on middellijk de resolutie van de Vei ligheidsraad in ernstige overweging genomen en zij heeft zich met de regering van Indonesie in verbin- ding gesteld, teneinde aanvullende inlichtingen en advies te verkrijgen teneide in staat te zijn, haar positie te bepalen met betrekking tot de resolutie. In afwachting hiervan is de Ne derlandse regering thans reeds in staat, het volgende te verklaren: 3. De ondarnomen actie heeft over het algemeen niet geleid tot vijandelijkheden op grote schaal. De operationele fase van de actie in Java is thans vrijwel ten einde. Of en in hoeverre botsingen met ongeregelde gewapende benden vermeden kunnen worden, kan niet met zekerheid worden voorspeld. 4. Het bleek gedurende de actie, dat de bevolking in de betrokken gebieden in vele opzichten in nood- toestand verkeerde. De Nederland se autoriteiten hebben onmiddellijk stappen ondernomen ter voorzie- ning in de eerste behoeften. Blij- vende verbetering kan echter slechts tot stand worden gebracht, wanneer het herstel van orde en veiligheid zal zijn verzekerd, wan neer een politieke oplossing tot stand zal zijn gekomen en wanneer deze gebieden weer hun aandeel zullen hebben in het normale pro- ductieproces. 5. Het doel van de Nederlandse regering blijft onveranderlijk de vestiging in de kortst mogelijke pe- riode van een federale interim- regering als het resultaat van ge- meenachappelijk overleg met ver- tegenwoordigers van alle gebieden van Indonesie, zonder uitzondering. De federale interim-regering zal een regering zijn voor geheel Indo- Z.H.Exc. de Bissehop van Haar lem zal op Zaterdag 1 Januari a.s. cudientie verlenen van 12 tot 1 uur voor Eerw. Broeders, Zusters en leken en van 1 tot 2 uur voor de Geestelijken. BATAVIA, 27 Dec. (Aneta). Uit militaire bronnen zijn verschil- lende berichten betreffende de toe- stand in de nieuwe onder Neder landse controle gebrachte gebieden binnengekomen. Zo wordt over Bantam gemeld, dat de ziekenhui- zen in Serang en Rangkasbitoeng doorwerken. De toestand van de patienten en ziekenhuizen zelf wordt goed genoemd, hoewel ge- brek bestaat aan bepaalde genees- middelen. Uit midden-Java wordt gemeld, dat bij de bezetting van Serangan 15 Nederlanders, 25 Duitsers, 2 Oos- tenrijkers, 1 Tsjech en 3 statenlozen werden aangetroffen. In Djogja zijn, zoals gemeld, verschillende Duitsers gearresteerd, onder wie Hanz Losche van de voormalige Duitse marine, die een Indonesi- sche vlammenwerper ontwierp en Koerper, die vroeger in de Neder landse tijd politiecommissaris van Soekaboemi was en als NSB-er werd gearresteerd. Hij werkte la ter voor de Japannezen en voor de Republiek. Uit Wonosobo wordt vernomen, dat aldaar en in de omgeving veel malaria voorkomt. Er heerst ge- brek aan voedsel en textiel. In de stad zijn voor de komst van de Ne derlandse troepen een honderdtal Chinezen vermoord. nesie (an all-Indonesian govern ment). Vervolgens zullen zo spoe dig mogelijk verkiezingen worden gehouden voor een vertegenwoor- digend lichaam teneinde te komen tot de definiitieve oprichting van de Verenigde Staten van Indonesie aan welke de staatssouvereini- teit zal worden overgedragen en tot welke oprichting van de Neder- lands-Indonesische Unie. De regering van Nederland en de regering van Indonesie zullen er zorg voor drajgen, dat al degenen, die aan dit overleg deelnemen, in staat zullen zijn dit te doen in voi le vrijheid, ongeacht of hun vrij heid van beweging al dan niet op het huitl; tijdstip nog beperkt mocht zijn. Inmiddels zijn veertien vooraan- staande Republikeinen te Batavia, 'wier vrijheid van beweging beperkt was, reeds vrijgelaten, onder wie de vertegenwoordiger van drs. Hatta te Batavia, dr. Darma Setia- wan. 6. Teneinde de Commissie v\r Goede Diensten in staat te stellen haar instructies uit te voeren aan- gaande het uitbrengen van een rapport over de toestand sinds 12 December 1948, heeft de Neder landse regering instructies uitge- vaardigd. dat de militaire deskun- digen. die ter beschikking staan van de genoemde commissie met hun staf gelegenheid wordt gegeven de loop der gebeurtenissen te bestu- deren. Dusseldorf, de hoofdstad van Noord-Rijnland-Westfalen, staat wat de wederopbouw betreft aan de spits der Westduitse steden. Waar men ook kijkt, overal wordt h.A oog getroffen door de activiteit van de bouw- vakarbeiders, die met gebraik- making van de modernste me- thoden nieuwe betonnen ge- bouwen doen verrijzen. De behandeling van de Indonesi- sche kwestie heeft Maandag niet tot verdere besluiten van de Vei ligheidsraad gevoerd nadat zowei de V.S. als Engeland hebben aan- gekondigd, dat zy verdere infor matics van Nederlandse zijde wil- len afwachten vooraleer een oor deel te vellen over de vraag of de Nederlandse regering voldoet aan de eisen, welke in de resolutie van Vrijdag werden gesteld. Een aan- tal delegaties, zoals van de Sowjet Unie, Oekraine, Syrie, China, Co lumbia en gei'nteresseerde mogend- heden als Australie en India, wa- ren sneller in hun oordeel, en zij noemden de verklaring, door dr. van Royen in naam van de Ne derlandse regering afgelegd, kort- weg een be vestiging, dat Neder land de resolutie zonder meer naast zich heeft neergelegd. Ofschoon er volgens de Amerl- kaanse vertegenwoordiger in van Royens verklaring voldoende leem- ten waren om haar onbevredigend te noemen, bestond er aan Ameri- kaanse zijde geen neiging om zich zdnder meer aan te sluiten bij het standpunt der felste anti-Nederland se delegaties, die meteen nieuwe stappen tegen Nederland wensten te ondernemen. Deze houding was in overeenstemming met de reeds voor de zitting door de officiele Amerikaanse woordvoerder afgeleg- de verklaring, dat de delegaties der V.S. in dit stadium nog geen verdere drang op Nederland via de Veilig heidsraad wenste uit te oefenen, aangezien de kwestie in diplomatie- ke kanalen gevloeid was". De voorstellen, Maandag door de Sowjet-Unie en de Oekraine gedaan tot het stellen van een tijdslimiet van vier en twintig uur voor het voldoen aan de eis tot stopzetten der vijandelijkheden en tot terugtrekken van de Nederlandse troepen, hebben dan ook niet geleid tot het resultaat dat zij hadden kunnen hebben wan neer de Amerikaanse en Britse dele gaties, de strenge eisen van Vrijdag hadden willen handhaven. Het nieu we Oekrainse voorstel tot terugtrek ken der troepen kpeeg slechts de steun van beide delegaties, die het oorspronkelijke Amerikaanse voor stel van vrijwel dezelfde mhoud hadden ondersteund, namelijk Co lumbia en Syrie, en daarnaast van China. Dit werd door de andere delega ties beschouwd als een voortzetting van de taktiek, waarvan de Sowjet- Unie reeds Vrijdag door velen be- t.icht werd: eigen propagandistische doelstellingen gericht tegen de wes- telijke mogendheden bij de behande ling van het conflict voorop stellen. Het is te verwachten dat de Indo- nesische kwestie hedenmiddag weer ter tafel zal worden gebracht indien de raad tenminste in de voormiddag met de nieuwe uitbarsting in de Negeb gereed komt. Het vxerdere verloop zal dan af- hangen van de aanvullende inlich tingen die van Nederland geeist zijn. Het lijkt nog te vroeg om uit het verloop van Maandag af te leiden, dat een zekere matiging betracht wordt, eerder kan men van uitstel van oordeel in afwachting van meer gedetailleerde gegevens spreken. Maar hier wordt opgemerkt, dat reeds dit op zichzelf een matigmg inhoudt tegenover 't standpunt, dat Amerika en Engeland Vrijdag voor- stonden. De op 1 Janari 1949 ingaande ac- cijnsverhoging voor tabaksproduc- ten ener-, de gestegen prijzen voor ruwe tabak anderajds, hebben ge leid tot vaststelling van maximum- prijzen voor tabaksproducten op iets hoger peil. De verhoging luidt voor de prijs- klassen, waarin verkocht wordt als volgt: Sigaren per stuk: 1948: 11 tot 27 cts.; 1949: 12 tot 30 cts. Senoritas per 10 stuks: 1948: 88 tot 132 cts.; 1949: 100 tot 130 cts. Sigaretten per 20 stuks: 1948: 42 tot 96 cts.; 1949: 45 tot 100 cts. Pijp-, shag- en pruimtabak per 50 gram: 1948: 39'/: tot 677i cts.; 1949: 40 tot 80 cts. Door een verlaging van de ac- cijns op zwaar gesausde pruimrol- len kunnen deze over enkele weken in prijs verlaagd worden van 3TI* tot 25 cts. per stuk. Tot ons leedwezen kon de editie voor Indie van het N.H.D. deze week nog niet verschij- nen, aangezien het verkeer per luchtpost onderbroken is. Wij hopen, dat deze onderbreking maar van korte duur zal zijn. De Directie BATAVIA, 28 Dec. (Reuter). Volgens een Nederlands communi que bedragen de Nederlandse ver- liezen sedert het begin van de actie in Indonesie 41 doden en 99 gewon- den. Toegevoegd wordt, dat vier vliegtuigen verloren gingen, waar van twee waarschijnlijk werden neergeschoten door luchtafweerge- schut, dat bediend werd door onge- veer 30 Japannezen. De zuiverings- acties in alle bezette gebieden wer den voortgezet. Officieel is medegedeeld, dat de regering van Indonesie, in af wachting van nader overleg met de regering in Den Haag, met het oog op de plicht om zo spoedig mogelijk rust en veiligheid in ge heel Indonesie te herstellcn, be- sloten heeft om een aantal der repubiikemse autoriteiten tuac- lijk enige berghotels buiten Java als woonplaats aan te wijzen. „JOSEF KARDINAAL MINDSZENTY, de voorvechter voor de Rooms-Katholieke Kerk in het communistische Hongarije, kan naar Siberie verbannen worden, indien het bericht dat hij zich in Boedapest in hechtenis bevindt althans juist is", hebben woordvoerders van het Vatikaan Maandag verklaard. In Vati- kaanstad was n.L nog geen officieel bericht over zijn arrestatie binnengekomen. Woordvoerders van het Vatikaan zeiden echter, dat een dergelijke maatregel „niet verbazingwekkend zou zijn" in verband met de campagne, die ontketend is „tegen de Kerk in het algemeen en kardinaal Mindszenty in het bijzonder". Katholieken, die meegedaan heb ben aan de actie tegen Zijne Emi- nentie, zouden hunnerzijds echter wel eens door de Kerk geexcom- municeerd kunnen worden, wordt verder in een bericht terzake van A.P. uit Vaticaanstad gezegd. Door deze arrestatie is de felle strijd tussen Kerk en communisme in Hongarije op de spits gedreven. Deze strijd is de laatste maanden het hoogtepunt geweest van het conflict tussen beide machten in de Russische invloedssfeer. Mr dr E. N. van Kleffens, de Ne- zondeh goederen bijdragen tot het derlandsc ambassadeur in de V. S., heeft namens de Nederlandse rege ring een schrijven gezonden aan de admimistraiteur van hset plan-Mar shall, Paul Hoffman, waarin Hoff man er van in kennis wordt ge steld, dat de Nederlandse regering het betreurt, dat de brief betrefferi- economisch herstel in Indonesie. De Nederlandse regering zal zeer gaarne op korte termijn meer ge- specificeerde inlichtingen dienaan- gaande verschaffen, wanneer de E. C.A. de wens te kennen zou geven, dergelijke inlichtingen te ontvan- gen. Zij maakt van deze gelegenheid de de intrekking van de Marshall- reeds gebruik om er op te wijzen hulp aan Indonesie is verzonden, voordat overleg was gepleegd. Het zou immers mogelijk geweest zijn de twijfel te doen verdwijnen, welke bestaat met betrekking tot de uitvoering van het Europese herstelprogramma (E.R.P.) in Indo nesie. De Nederlandse regering stelt het op prijs, aldus de brief aan Hoff man, dat uw brief door economi- sche overwegingen werd ingege- ven en zij is het eens met de in uw brief geuite mening, dat E.C.A.- gelden alleen dan op passende wijze besteed kunnen worden voor de verscheping van goederen naar In donesie, wanneer er redelijke zeker heid bestaat, dat de Amerikaanse hulp op efficiente wijze onder de bevolking van Indonesie verdeeld kan worden en dat dit zal bijdra gen tot het economisch herstel al daar en in Europa. Anderzijds voelt de Nederlandse regering zich teleurgesteld door uw verklaring. dat, zo lang de hui- dige toestand in Indonesie niet is opgehelderd, het onmogelijk zou schijnen vast te stellen, of er om- standigheden bestaan, onder welke de economische steun effectief kan zijn. Naar haar mening wijzen de cij- fers, die met betrekking tot de economische bedrijvigheid in dit gebied in de afgelopen maanden zijn gepubliceerd, er op, dat de ge- ROME, 27 Dec. (Reuter). De Italiaanse jezuiet, pater Ricardo Lombardi, die een „eenmanskruis- tocht" houdt tegen goddeloosheid en het communisme, en door geheel Italie bekend is als „de moderne apostel" zal zijn arbeidsterrein in het begin van het komende jaar naar een aantal Zuid-Amerikaanse staten verleggen. De afgelopen twee jaren heeft pater Lombardi gesproken op marktpleinen, in theaters, open- luchtcafe's en sportstadions en voerde kort geleden een openbaav debat met de communistische sena tor Velio Spano. dat, ingeval de economische steun wordt voortgezet, deze tendenz zal voortduren. aangezien. overal waar de E.C.A.-hulp tot dusverre haar gunstige invloed heeft doen gevoe- len, generlei verslechtering van wel ke aard ook is voorgekomen. Ne> derlandse deskundigen staan, wan neer dit verlangd wordt, ter be schikking van hun Amerikaanse collega's voor de bespreking van de technische vraagstukken, met be trekking tot de punten door u in uw brief naar voren gebracht. Zij zijn daartoe door de Nederlandse regering gemachtigd. Met voldoening werd nota geno men, dat in apeciale gevallen de E.C.A. bereid is uitzonderingen op haar besluit in overweging te nemen. Kenneth Royall, de Amerikaanse minister van defensie, heeft Maan dag te Berlijn verklaard. dat de Sowjets meer dan 13 millioen ge vangenen, waaronder vrouwen en enkele kinderen, in concentratie- kampen in de Sowjet-Unie vast- houden. 2 millioen hiervan waren Duitse burgers. Krijgsgevangenen die zich nog in de Sowjet-Unie be- vonden, waren hieronder niet be- grepen. 9 millioen van de bewoners van de kampen waren Russen, 2 milli oen Duitsers, en de rest Polen, Tsjecho-Slowaken en onderdanen van tal van andere landen. Royall zeide deze cijfers te baseren op „een hoogst betrouwbaar onder- zoek van de geheime dienst, dat op zijn verzoek over een periode van enkele maanden werd verricht." Royall citeerde de cijfers als een voorbeeld van „totalitarisme". Hij verklaarde „zeer onder de indruk te zijn" van „het toenemende verzet tegen totalitaire agressie in alle Europese landen en de landen van de Middellandse zee", die hij in de afgelopen weken had bezocht. Hij zeide tenslotte op het ogenblik niet geneigd te zijn een versterking van het Amerikaanse leger in Duitsland aan te bevelen. Even nadat de Nederlandse parachutisten het vliegveld bij Djogja hadden bezet, landde er een republikeinse Catalina. Het vliegtuig kwam uit Singapore en had zeven T.N.I.-officieren aan boord, die gevangen werden genomen. Zij hadden veel textiel en juwelen bij zich. Woordvoerders voor het Vaticaan zeiden, dat de aanklacht, die de Hongaarse regering tegen de Kar dinaal zou hebben ingediend vol gens de communistische wetten door middel van een proces bestraft zou kunnen worden met het verlies van burgerrechten en verbanning. De agitatie tegen de Kardinaal is langzamerhand toegenomen en steunde op twee hoofdpunten: zijn oppositie tegen de nationalisatie van de katholieke scholen en zijn verbindingen met Amerikaanse hulporganisaties. De betrekkingen tussen Kerk en Staat in Hongarije met welk land de Heilige Stoel geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt zijn langzamerhand slechter geworden. De detentie van Kardinaal Minds zenty moet, indien zij een feit is, een gevolg zijn van het aan de macht komen van Stefan Dobi, die herhaaldelijk gedreigd heeft, dat de staat „uiterst strenge maatregelen zou nemen indien de prelaat tegen de regering in de oppositie zou blijven". In door het Vaticaan ontvangen berichten werd gezegd, dat de (communistische!) Hongaarse pers en radio reeds wekenlang katho lieken citeren, die betoogd zouden hebben, dat de Kardinaal betrok ken was bij „anti-patriottische en anti-democratische acties". Op het Vaticaan heeft men dit beschouwd als een voorbereiding voor maatregelen van de staat tegen de Kardinaal. Ook zei men, dat de woning van de prelaat streng door de politie bewaakt werd sinds de arrestatie van monseigneur Andrea Zakar, secretaris van de Curie te Eszter- gom. Van het bisdom van die naam is Z.Em, aartsbisschop. Naar wij vernemen heeft de Veiligheidsraad in een gisteren ge houden geheime vergadering beslo- ten, zijn laatste vergadering te Pa rijs op 30 December te houden, waarna de eerste bijeenkomst van de Veiligheidsraad in Lake Succes op 6 Jantuari zal plaats vinden. In de Verenigde Noordhollandse Dagbladen (Alkmaarse Crt., Hel- derse Crt., Dagblad voor West- Priesland e.a.) wordt met enkele regels melding gemaakt van de grote rede, welke Z. H. Paus Pius XII als Kerstboodschap tot de we- reld richtte. En daarna wordt toe gevoegd de even dwaze als erger- lijke mededeling, dat de Paus op eerste Kerstdag voorkerst- mannetje heeft gespeeld in de kring van zijn familie; hij deelde geschen- ken uit en toonde zich ontspannen en vrolijk. Dit is om twee redenen ergerljjke berichtgeving, waartegen een woord van protest gerechtvaardigd is. Op de eerste plaats is het buitenmate ongepast, om de figuur van de Paus met de gedachte van het kerst- mannetje in verband te brengen. Het is 6f onverantwoordelri'k dom of het is een spotten, dat te ver gaat. Maar bovendien: het is ook, afge- zien van alle andere overwegingen, technisch-journalistiek gezien, er gerlijk misleidend. Wel heeft het A.N.P., naar wij aannemen in een onbewaakt ogenblik, een dergelijk bericht van Reuter in deze trant laten doorglippen hetgeen op zichzelf al erg genoeg is maar dit bericht is later ingetrok- ken en vervangen door een ander, waaraan het misleidende en spottende karakter geheel was ontnomen. Het luidde toen, dat de Paus, zo als wel meer gebeurt, de eerste Kerstdag met zijn familie heeft ge- vierd, aan familieleden geschenken uitdeelde en zich na de vermoeien- de plechtigheden van de Kerstnacht opgeruimd en vrolijk toonde. Dat was een normaal, behoorlijk bericht; alleen ditt kwam, na de in trekking van het voorafgaande-on- gelukkige, voor plaatsing in aan- merking. Dat de Verenigde Noordhollandse Dagbladen zich in dit geval aan dit gebruik niet hebben gehouden, maar een vervallen bericht als .nieuws" hebben doorgegeven, is op zijn zachtst gezegd „onbehoorlijk". Dat men daar aan de redactie geen oog heeft gehad voor het af- keurenswaardige karakter van dit bericht, waardor 'n figuur als de Paus wordt neergehaald tot een speelbal van onwaardige spot, is bovendien zonder meer e r g e r 1 ij k.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1