Nieuw India nodigt Aziatische landen uit voor conferentie over Indonesië Brandramp teistert Wervershoof 4 i Pandit Nehroe's stap was voor Londen een verrassing EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Minister Sassen spreekt duidelijke taal Maandag 3 Januari I94V 44e Jaargang No 11452 Amerika en wij Pandit Nehroe niet tevreden over beslissing Veiligheidsraad Vier eisen vormen het minimum 66 doden sedert begin der actie Westerse mogendheden voor dilemma Jhr. Michiéls van Verduynen De Dominicanen op Porto Rico Twee woonhuizen en een in de as gelegd Plaatselijke brandspuit faalde! grote boerenplaats Kroniek en Kritiek De eerste Sterk cijfer WmËm Abonnementsprijs (4.25 per kwartaal, (1.43 pei maand, Incluslet Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per m.m., minimum 2.50, In alle edities 26 ct per m.m., minimum (4.familie berichten 20 cl, resp 30 et per m.m Bij contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits. Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAAI HEDEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046. (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Het is ons een vreugde, bij het begin van het nieuwe jaar als vast medewerker aan het N.H.D. te kunnen introduceren de heer prof. dr. Jos. J. Gielen, oud-mi nister van Onderwijs enz., thans sinds kort professor aan de Katholieke Univer siteit te Nijmegen. IN de dagen, die Nederland door maakte en nu nog hing en hangt de toekomst van ons volk en dat van Indonesië in hoge mate af van de geestkracht die wij zullen kunnen opbrengen om de zware moeilijkheden die nog komen zul len, te dragen. Daarnaast is de hou ding van Amerika van het grootste gewicht. Ons lijkt het onbegrijpe lijk, in het licht der feiten en van onze bedoelingen, dat een groot volk als het Amerikaanse niet méér aan onze zijde staat. Maar toen wij ons afvroegen of deze houding wel zó onbegrijpelijk was, moesten we daarop antwoorden, dat véél ver klaard wordt door het gebrek aan goede voorlichting over de Indone sische kwestie onzerzijds, gebrek, dat weer veroorzaakt dat ontstellen de gebrek aan zakelijke kennis en die weerbarstige houding, zelfs van ons welgezinde landen. Kunnen wij die muur van wan trouwen en die leemte aan kennis niet wegwerken? Juist op tijd verschijnt een boek van dr. Vlekke over Amerika en wij", van de hand van dezelfde schrijver, die reeds tijdens de oorlog in het Engels in Amerika een boek over Indonesië liet verschijnen, dat getuigde van grote kennis en van goed begrip. De lezing van dit boek sal velen de ogen doen opengaan en het „onbegrijpelijk?" doen verkeren in het inzicht, dat veel bedorven werd door te weinig en verkeerd gerichte voorlichting. WIJ, Nederlanders, menen nog altijd dat de Amerikaan een warm plaatsje heeft in zijn hart voor Ne derland. Zijn velen, was zelfs Roose velt, niet uit deze lage landen af- Bomstig? Herinneren vele plaats namen niet aan de Hollandse her komst? Worden wij er niet goed ontvangen en zijn vele Amerikaanse Bieden niet 1 Aisid get.!-:.'-.'. U landse geteisterde plaatsen te adop teren en metterdaad te helpen? En toch is dat „warme plaatsje" een illusie. De vluchtige sympa thieën van onmiddellijk na de Duit se inval in Mei 1940 zijn weer ver vlogen en de verhoudingen tussen het grote Amerika en het kleine Nederland worden weer geregeld volgens de keiharde feiten. Noch cultureel (tenzij door onze oude meesters als Rembrandt), noch eco nomisch hebben wij voor Amerika veel betekenis. En politiek hebben wij dat alléén in zoverre wij deel uitmaken van Benelux en Westerse Unie, straks van het Atlantisch Pact, in welk verband wij een tamelijk belangrijk onderdeel vorjjien met 't grote probleem der Europese (voor de U.S.A.: Amerikaanse) veiligheid! Voor de verhouding tot Indonesië is er één grondregel, die alles be heerst. Vanaf zijn zelfstandig be staan heeft Amerika de stelling ge huldigd: elke regering ontleent haar gerechtvaardigde gezagsuitoefening aan de toestemming der geregeer- den. Welnu, Amerika meent dat wij in Indonesië in strijd met deze regel handelen, en staat o.a. daarom te- genover ons. Een andsre^ houding aannemen, zou het in strijd achten met een der grondregels uit zijn eigen onafhankelijkheidsverklaring. HET tragische is nu, dat Amerika zich vergist. Er is reden om aan te nemen, dat de grote kenner van In donesië, die de Amerikaanse con sul-generaal Walter Foote was de U.S.A. van deze vergissing zou kun nen terugbrengen. Maar de teg<m- werkende krachten: onfortuinlijke vertegenwoordigers der U.S.A. in de C.v.G.D., onverantwoordelijke radio reporters, die vanuit Parijs de Ame rikanen wijsmaken dat Nederland koloniaal en imperialistisch gezind is, zijn blijkbaar te sterk om het goede inzicht te doen zegevieren. Maarde Amerikaan is niet onredelijk. Daarom, nogmaals, moet het probleem der voorlichting, on middellijk en groots worden aange vat. Wanneer de Amerikaan ziet dat hij slechts steun verleent aan een handvol Indonesiërs, een groep die bovendien ten dele bereid is met het communisme samen te werken, die het storende element was en blijven zal in de economische en so ciale opbouw van dat prachtige land, wanneer de Amerikaan dat eenmaal zelf constateren kan en zijn inlichtingen niet meer uitsluitend langs de politieke kanalen ontvangt, dan zal hij als redelijk mens de hou ding van Nederland billijken. En daarmee zou de oplossing van het probleem belangrijk vereenvoudigd "Hier ligt een grote en gewichtige taak voor de Nederlan-<?slnr®f.?r"?g: een taak waarvan wij hopen dat zij die snel ^^"lELEN. Zuiveringsacties op Sumatra BATAVIA, 1 Jan. (Aneta) Van .officiële zijde is te Batavia bieken gemaakt, dat op de eilande:ctranf de kust van Sumatra in l Malakka zuiveringsacties zijni - I zet. Het kolengebied Sawahloentoh I Werd veilig gesteld. Nadat de in Iderlandse troepen Telekbetoeng - 1 zet hadden, bleek in de plaats na- l genoeg geen schade te zijn a.an® i richt. Oosthaven is geheel ir}^ [biet uitzondering van een uiige- [brande goedang. PANDIT NEHPOE, de minister president van India, heeft op Nieuwjaarsdag, in een toespraak tijdens een openbare ver gadering bekend gemaakt, dat zijn regering andere Aziatische regeringen heeft uitgenodigd een conferentie bij te wonen ten einde het Indonesische probleem in beschouwing te nemen. Deze conferentie zou in de nabije toekomst te New Delhi worden gehouden. Uitgenodigd zijn de regeringen van Turkije, Egypte, Syrië, de Libanon, de Hedjaz (Arabië), Perzië, Irak, Afghanistan, Pakistan, Ceylon, Siam, Burma en China. Nehroe sprak de hoop uit, dat de conferentie ook zou worden bijgewoond door verte genwoordigers van Australië en Nieuw-Zeeland. India zag gaarne, dat de landen zouden zijn vertegenwoordigd door ministers. Pandit Nehroe verklaarde, dat in Indonesië „de meest openlijke en onverbloemde aanval" had plaats gevonden, welke de „vuurproef" voor elk land vormde. „Wij moeten ons met leedwezen bekennen", zo ging hij verder, „dat 'de houding van sommige mogendheden er eeh is geweest van stilzwijgende goed keuring of aanvaarding van deze aanval. Er bestaat een westelijke unie, waarvan Nederland een der leden is. Wat zijn de doeleinden van deze unie? Geld is de westerse unie toege vloeid. Kortgeleden is de voor Nederlands-Indië bestemde Mar shall-hulp stopgezet, doch Neder land ontvangt deze hulp nog steeds". Pandit Nehroe zei van mening te zijn het standpunt weer te geven van alle Aziatische landen en ver klaarde, dat de volgende maatrege len „het minimum vormden, dat kon worden gedaan: 1. terugtrekking van alle Neder landse strijdkrachten op de linie, welke zij voor de aanval bezet hlelderf, 2. een onderzoek naar de aanval; 3. het stoppen van elke vorm van hulpverlening aan Nederland; 4. het scheppen van voorwaarden, waaronder de Indonesische repu bliek kan functionneren". De premier van India besloot met de woorden: „Wij vertrouwen dat de Veiligheidsraad alsnog doeltref fende maatregelen zal nemen, om deze doeleinden te verwezenlijken. Wij wensen met de Raad in de vol voering van deze taak ten volle samen te wérken en wij verwachten de samenwerking van alle andere landen, hetzij in Europa, in Ame rika of elders". Van gezaghebbende zijde te Bata via verneemt Aneta, dat men met verbazing heeft kennis genomen van het bericht, dat Pandit Nehroe een conferentie heeft bijeengeroepen ter bespreking van de toestand in Indo nesië. Het is wel zeer ongebruike lijk om een conferentie te beleggen ter bespreking van de interne aan gelegenheden van een ander land. Hierbij komt nog, dat India in de gelegenheid is gesteld de beraad slagingen van de Veiligheidsraad bij te wonen en daar zijn stem te doen horen. Blijkens dit initiatief weigert India zich bij de beslissing van de meerderheid in de Veiligheidsraad neer te leg: aldus werd van ge zaghebbende zijde medegedeeld. BATAVIA, 2 Jan. (Aneta) Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat op Sumatra onder meer Pakan- baroe van T.N.I.-troepen gezuiverd is. Sinds het begin van de actie sneuvelden aan Nederlandse zijde volgens tot dusverre ontvangen be richten 66 militairen en werden 172 militairen gewond. Uit militaire bron verneemt Aneta voorts, dat bij de bezetting van de Bank Negara te Djambi zeventig kilo opium werd aangetroffen be stemd om te dienen als buitenlands betaali ik'.Jal republikeinse autoriteiten. De tjevolking van Djambi, die deels gevlucht was voor de komst der Nederlanders, begint nu in grote getale terug te keren. Vele vroegere ambtenaren stellen hun diensten weer ter beschikking. Te Teloekbetoeng werden de Neder landse troepen door de bevolking verwelkomd met rood-wit-blauwe vlaggen, die zes jaar lang zorgvuldig bewaard waren, aldus deze mili taire woordvoerder. Queen Mary" liep de grond aan De „Queen Mary" is Zaterdag avond, na te Cherbourg 500 passa giers voor New York aan boord te hebben genomen, bij het uitvaren van de haven, op de zandbanken te La Saline, ten westen van Cher bourg, aan de grond gelopen. De kapitein verzocht onmiddellijk 'om sleepboothulp, doch daar het eb was, toen de „Queen Mary" vast liep, moes met het brengen van hulp gewacht worden tot de vloed op zou komen zetten. Zondag gelukte het de Queen Mary" vlot te krijgen. De schade aan het schip wordt zeer licht geacht. Hedenmorgen vroeg is het schip de haven van Southamp ton binnengevaren. Een ploeg dui kers is direct begonnen met een on derzoek van het schip. Brandweerlieden van Wervers- hoof in actie, om de gevaar- opleverende delen van de af gebrande boerderij te slopen. Reuter's diplomatieke correspon dent schrijft: De beslissing van In dia, welke door minister-president Pandit Nehroe werd hekend ge maakt, dat het voornemens is een conferentie van Aziatische regerin gen te heieggen, teneinde de situatie in Indonesië te bespreken, kwam voor Londen als een verrassende stap. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft Zaterdagavond verklaard, dat, voor zover hem bekend was, de Britse regering door India tevoren niet op de hoogte was gebracht van zijn voornemen, een dergelijke confe rentie uit te schrijven, ofschoon, de houding van de Indische delegatie tijdens de besprekingen in de Vei ligheidsraad over Indonesië in aan- merking genomen, een zodanige ontwikkeling niet geheel onver wacht kan worden genoemd. JrUj voegde hieraan toe dat de ,e regering eerst van meer bij zonderheden betreffende draagwijdte en doeleinden van de voorgestelde ?P de hoogte moest zijn, tekunnen^vefem1661 coramentaar Waarnemers te Londen beschou wen de zinspelingen varr Pandit Nehroe op de banden tussen de leden van de westelijke unie en zijn gevolgtrekking, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk allen tot op zekere hoogte de Nederlandse actie in Indonesië „stil zwijgend goedkeuren", als een we zenlijk dilemma voor de samen werkende westelijke mogendheden en dat op een tijdstip, waarop daad werkelijke onderhandelingen wor den gevoerd om tot de sluiting van een Atlantisch bondgenootschap te komen. De ideologische aspectan van de houding der westelijke unie en van de Verenigde Staten ten aanzien van de Nederlandse actie en de practische gevolgen van Nederland's militaire verplichtingen in Indo nesië ten aanzien van zijn deelge nootschap in de plannen om te ko men tot een gemeenschappelijke defensie van de West-Europese mo gendheden, zijn het onderwerp ge weest van besprekingen op hoog niveau tussen de regering te Wa shington en de autoriteiten in de hoofdsteden der westelijke landen. OP WEG NAAR INDONESIË De Nederlandse ambassadeur te Londen, Jhr. mr. E. F. M. J. Mi chiéls van Verduynen, is Nieuw jaarsdag per vliegtuig naar Batavia vertrokken. Te Singapore zal hij waarschijnlijk zijn reis naar Batavia in een speciaal toestel voortzetten. Naar aanleiding van de reis naar Indonesië van de minister-president en van de Nederlandse ambassa deur te Londen, Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, heeft een woordvoerder van het ministerie van overzeese gebiedsdelen er op gewezen, dat in de eerstkomende periode zeer belangrijk staatkundig werk, dat voor een groot dëel op de schouders rust van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, in Indonesië verricht zal moeten worden. Het kabinet hecht zeer grote betekenis aan een spoedige verwezenlijking van de staatkundige opbouw van geheel Indonesië langs de weg, welke het Bio-besluit daar toe geopend heeft. In dit licht moet gezien worden het a.s. vertrek naar Batavia van de minister-president, dr. W. Drees. Het is duidelijk, dat deze staat kundige hervorming ook belang rijke politiek-internationale aspec ten heeft. Het is om deze reden, dat. het kabinet besloten heeft, een diplomaat van de reputatie van Jhr. Michiels van Verduynen voor korte tijd naar Indonesië af te vaardigen. Vliegramp bij Seattle SEATTLE, 3 Jan. (AF.P.) Een DC-3 transportvliegtuig is bij de start op een vliegveld bij Seattle tegen een afdak gevlogen. Het toe stel is neergestort en in brand ge raakt. 28 studenten van de Yale-univer- siteit bevonden zich aan boord. Enkele inzittenden zijn er in ge slaagd uit het brandende vliegtuig te ontsnappen. i IÉ»!#® Met grote feestelijkheden is de nieuwe verbinding, welke de Joden tot stand brachten tussen de Palestijnse kuststrook en Jeruzalem, officieel geopend. De Israëlische premier David Ben Goerion gaf deze weg bij die gelegenheid de erenaam van „Weg van de Moed", daar zij onder 't vuur der Arabieren door uiterst moeilijk terrein fnoest worden aangelegd. Mr. Ben Goerion neemt met Brigadier Dori van de Haganah aan zijn linkerzijde de eerbewyzen van de troepen in ontvangst PLANNEN TOT STICHTING VAN NOVICIAAT EN STUDIEHUIS De plannen 'voor de oprichting van een noviciaat en een studie huis van de Dominicanen brachten de Magister-Generaal der Domini canen. Pater Manuel Suarez, dezer dagen naar Porto Rico, welke mis_ sie behoort tot de Nederlandse provincie der Dominicanen Pater Suarez bevindt zich thans op visitatiereis op het westelijk halfrond en heeft daar reeds ver scheidene landen bezocht. Uit gezaghebbende bron verne men wij, dat het noviciaat zal wor den gevestigd te Isabela, in het Noord-Oostelijk gebied van Porto Rico, waar de Dominicanen een van hun bloeiendste parochies en parochiële scholen hebben. Pater M. Nieuwenhuizen OP, Vicaris van de Provinciaal, is daar pastoor. Deze- plannen voor de stichting van een noviciaat en een studie^ huis der Dominicanen op het eiland Porto Rico hebben een bijzondere betekenis, omdat sinds 1851, toen de religieuze orden werden uitge wezen, geen orde een noviciaat of studiehuis op Porto Rico heeft ge had. Het betekent ook een belang, rijk herstel der Dominicaner Or de, die reeds in de 16de eeuw in hun klooster van de H. Thomas te San Juan de Porto Rico universi_ taire studiën organiseerden, lang voordat er in Noord-Amerika een school bestond. De Dominicanen vestigden zich in 1521 op Porto Ri co. Het klooster van de H. Thomas was het tweede Dominicaner kloos ter in de Amerikaanse landen. (Van onze correspondent) NIEUWJAARSMORGEN is de gemeente Wervershoof door een brand-ramp geteisterd: twee woonhuizen en een tegenover gelegen boerenplaats zijn totaal in de as gelegd. Nog een woon huis is flink gehavend. Vijf gezinnen zijn dakloos. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De brandspuit van Wervershoof was aanvankelijk defect; dankzij assistentie van brandspuiten uit de omliggende gemeenten kon groter onheil worden voor komen. Het was Zaterdagmorgen om streeks half tien dat Wervershoof uit zijn Nieuwjaarsdommeltje werd opgeschrikt door het loeien der brandweer-sirene. Het bleek, dat er in het perceel, schuin tegenover de R.K. Kerk en bewoond door de da mes de Jong en Piet Vertelman, brand uitgebroken was. Laatstge noemde zag plotseling pp zijn zol der de vlammen uitslaan. Hij trachtte met emmers water het vuur nog te doven maar hiervan kon geen sprake zijn. De houten betim meringen waren een te gretige prooi voor de vlammen. De plaatselijke brandweer werd dadelijk gealarmeerd en was zeer spoedig onder leiding van Burge meester Raat en commandant Ver- berne ter plaatse. Vlak achter het huis bevindt zich een brede sloot en de spuit kon zijn werk dus gaan doen. Er kwam ech ter geen water. Het motortje draai de verwoed, de zuigslang lag plat over de grond in het water, brand weerman Beemsterboer zorgde, dat de slang niet in de prut kwam, maar niets hielp. Er kwam geen water. Ondertussen deden de hoog op laaiende vlammen, voortgejaagd door de felle Zuidenwind, hun gruwzaam vernielingswerk. Vertelman en de dames de Jong hebben hoegenaamd niets van hun inboedel kunnen redden, de bewo ners van de belendende percelen haalden met behulp van hun dorps genoten hun huizen leeg. Het huis van Knijn Sr., bewoond door twee gezinnen, ging nu ook in de brand en de brandspuit gaf toen een dun straaltje water om het even later weer te begeven. Nu deed de motor het weer niet en het bleek, dat het rotertje van de stroomverdeling de fect was! Het schijnt dat dit rotertje al niet deugde. Gelukkig wist men enige tijd later het ding weer te laten draaien en twee straaltjes water waren het sobere resultaat. Ondertussen was nu de assistentie van de omliggende gemeenten in geroepen; voortstormend met een zeventig kilometer vaart was de Enkhuizer brandweer onder leiding van commandant Poorta het eerst op de plaats des onheils, maar toen was het te laat om de boerenplaats van Schoorl, gelegen aan de over zijde van de Dorpsstraat, te kunnen redden. Doordat er geen water was ge komen had men deze boerderij niet nat kunnen houden en de felle wind had de vlammen tien tallen meters door de lucht in het rieten dak gejaagd. Daar iedereen dit had zien aan komen, was met vereende krachten de inboedel gered en het vee niet zonder moeite het land opgejaagd. Eén druk op de knop was voldoen de om de Enkhuizer spuit in wer king te stellen en geweldige water stralen deden weldra hun heilzaam werk. Met grote discipline en voorbeel dige tact deed de Enkhuizer brand weer haar plicht en Wervershoof kan daar niet genoeg dankbaar voor zijn! Zonder deze assistentie zouden nog enige huizen een prooi der vlammen geworden zijn. De brand weren uit Andijk, Hoogkarspel, Me- demblik en Hoorn waren nu ook spoedig ter plaatse. Het grote gevaar was nu weldra bezworen, hoewel het huis van Knijn en de plaats van Schoorl niet meer te redden waren en het huis van C. Bakker grote schade opliep. Urenlang is de brandweer nog rf.et het nablussen bezig geweest, vooral de hooischuur van Schoorl kostte nogal wat tijd. Hoewel de verzekering een deel der schade dekt is het leed toch niet te overzien. De eerste verlieslost uit Indone sië is thans bekend gemaakt. En intussen is al weer bekend gewor den, dat er nu in totaal 66 Neder landse soldaten gesneuveld zijn. Ge lukkig is de actie, althans op Java, nu officieel geëindigd en op Suma tra zetten de troepen ook verder door. Indien de reizen van Drees c.s. iets willen uithalen, zal er ook in korte tijd een einde moeten ko men een de guerilla-oorlog, al thans aan het officiële karakter daarvan, dat er o.a. door de be faamde verklaring van Palar aan verleend is. Minister Sassen heeft de zaken in dit opzicht in een re cent interview met Reuter knap recht gezet. Wij hopen vurig, dat er na de eerste verlieslijst niet veel meer zullen komen. De publicatie van deze trits van namen van me rendeels jonge mannen, gevallen in de bloei vail hun leven, treft ons, juist bij de overgang van het jaar, diep. Zij demonstreert nog weer eens duidelijk het risico, dat aan ons streven, om het Indische pro bleem tot een rechtvaardige oplos sing te brengen, verbonden is. Van Nederlandse zijde wordt opnieuw alles geprobeerd, om de zaak daar in het reine te brengen. Wij kun nen niet anders doen, dan voor de gevallenen een hartelijk gebed stor ten. Dat zij rusten mogen in vre de. En dat him sterven niet vruch teloos mag zijn voor de rechtvaar digheid en de liefde in onze ver houdingen met de verre gewesten daar. Er is nog al eens wat te doen over de verhouding tussen de gro te zgn. landelijke, en de kleinere, de gewestelijke of regionale pers. Bij gelegenheid van het honderd jarig bestaansfeest van „De Gel derlander heeft de directeur van deze dagbladonderneming in een interview met de KRO nog eens laten uitkomen, dat 73 procent van het aantal abonnè's op Nederland se dagbladen op gewestelijke dag bladen geabonneerd is. Dat wil zeggen, dat van de bijna drie mil- lioen abonnè's, welke de gezamen lijke dagbladen hebben, er ruim twee millioen dagbladen lezen van hun eigen gewest of streek. Dat is een veelzeggend cijfer, dat de be tekenis en de grote waarde van de gewestelijke pers duidelijk doet uit komen. Het zegt duidelijker dan vele woorden, van hoe grote in vloed de gewestelijke pers kan zijn. Het is goed, dit nog eens te be denken. In meer dan èèn opzicht heeft die invloed van de regionale bladen betekenis voor de maat schappelijke ontwikkeling in brede zin. Onze vrienden in Noordhol land mogen dat ook in het nieuw- begonnen jaar voor ogen hoiiden. Australië If eft boycot gedeeltelijk op MELBOURNE (Reutér) De Australische zeeliedenvakvereniging heeft, met ingang van Vrijdag jl., besloten de algehele boycot ten aan zien van de Nederlandse scheep vaart op te heffen en dusdoende dezelfde gedragslijn te volgen als de vakvereniging der havenarbei ders, wier boycot zich alleen uit strekt tot schepen, welke goederen naar Indonesië vervoeren. Als eer ste uitvloeisel van dit besluit is de Nederlandse tankboot „Cistula", die, geladen met benzine en kerosine, en met bestemming Singapore, zes dagen op de rede van New Port heeft gelegen, Vrijdag jl. door sleepboten naar een ligplaats in de haven gebracht en verwacht kan worden, dat nu ook de „Abbekerk" en de „Nieuw Holland", die een lading wol en algemene vracht voor Singapore aan boord hebben, sleep- Vervolg op pag. 2. boothulp zullen kunnen krijgen. v L Illllm :?ps| i. :f«i li iin ffll ï-, f - Een overzicht van de brand in Wervershoof: op de voorgrond de afgebrande dubbele woonhui zen. Aan de overzijde van de weg de resten van de afgebrande boerderij, die door de over slaande vlammen en vonken, tengevolge van de felle winden, mede een prooi yan het vuur werd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1