TEKORT AAN"KERKRUIMTE bron van geestelijke nood Minister Sassen neemt krachtig stelling tegen uitdaging van Palar Wanneer de Republikeinse aanvallen voortduren zullen Nederlanders zichzelf moeten verdedigen De Zuiverings-actie op Java van begin tot eind ZIJ GAVEN HUN LEVEN NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 3 Januari 1949 PAG. 3 Wervershoof berichten Wonderbare milddadigheid der diocesanen geprezen Collecte voor Bijzondere Noden blijft nodig Benoemingen in het Bisdom Haarlem Het vuren op Java is gestaakt Order „staakt het vuren" geldt ook voor de Republiek RADIO Ver Staten zullen ons begrijpen Een goed begin Soekarno c.s. nog niet in vrijheid Het laatste nieuws uit Indonesië Geen carnaval te Maastricht voor vrijheid en recht ZIEKENFONDSPREMIE WORDT VERHOOGD Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN Vervolg van pag 1- twee winkels en zijn met de grond het kan voor zijn grote wo- np genoemd, wor- jaar is al heel van dit vrese- dringen er echter ar voren. heelt Wervershool, welvarend dorp ge- rden, een tweede twelk absoluut niet .utje, dat, toen het niet meer dan .en gaf en werkte nog geen drie at- de capaciteit zes i? bben de betreffende na ons artikel naar het brandje bij S. ach in slaap laten omdat het spuitje ater, onder zeer ge- digheden, wel deed'' s toen niet zo hoog. er toen ook geen nze droevige ver- lal je gebeuren, dat de brand staat", is evige realiteit ge werd niet meteen hulp geroepen? Een ien dat hier een minstens de plaats hoogstwaarschijn- cunnen blijven, als ntie geweest was. het, dat het rotertje eling al defect was pas aangeschafte veergereedschappen? droevige relaas be- hoop uit te spreken, nde autoriteiten de 'oed zullen zien en akelijke maatregelen an hun geliefd Wer- bewoners zullen TIZEN, 3 Jan. 1300 10—8, 2000 kg rode 3400 kg witte kool ARWOUDE, 3 Jan. kool 8.20—11; 4300 90—9.50, 40.000 kg —6.30, 700' kg uien 6, nep 6.50. waren 1200 man ir het Israëlische zou een voedsel- n worden gediri- onderdelen in de onverrichter zake yptenaren bezette soldaten, die de mlijn Begeerte" een leeiwerk dat in een ring door Comedia „Vorstelijke Emi- l'eine kinaeren wor- m het uitstekend, van Lorraine" be- erdams toneelgezel- voorts nog „kinae- ïcht", een stuk met ndenzen, en „Chris- vaarin het probleem ïg op Amerikaanse niiderd, gaf. gen vierde zijn Zil eum in een uitste- l van „Hamlet", dat or de Haagse Come- aliengs met meer hele land werd ge- e kunstenares Jos ch ais een firstclass speelde met dit y ik hou van je", acht nog een emi- t van „King Lear" ms vrouwen" als- re van de „Linde- stiy. ts no^ Johan Kaart t gelijknamige stuk 11, een van Kaarts het optreden van de ïefde in de Mist" en th", stukken, waar- e theater de la Mar werd bespeeld. Am- Lóg een nieuw thea- tei, de Kleine Co- ïameiijk door Kaart rdt bespeeld, ise Volkstoneel gat e, voorts een Ne- Moeders en Zonen" Wagenvoorde en iderdokter', waarin weer blijk gaf van «jubileum en de onzer vorstinnen gaf n Stroman en Max maal de gelegen- chtspelen, die meer den van huldigings- t publiek kostelijke uwspeien te laten e lanceerde zijn, in it gemaakte „1948 at geen bijster suc- iedig van het pro- vorden aigevoerd. e en Amsterdamse ;n verscheidene ma- loneelspeelkunst m wereld en speciaal en in hoog aanzien stukken zelf te nog van belang dat iet toneel ging ver. ert Bassermann een gaf in Amsterdam, ie dit jaar geruime t. L. S. NIEUWJAARSBRIEF VAN HAARLEM'S BISSCHOP JOHANNES PETRUS HUIBERS, door de genade Gods en de gunst van de Apostolische Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM Assistent-Bisschop bij de Pauselijke Troon Aan de Geestelijkheid en de Gelovigen van ons Bisdom Zeligheid in den Heer. Bij de aanvang van deze jaar kring gevoelen wij er behoefte aan een enkel woord tot U te richten. En allereerst een woord van grote dank voor de wij mogen zeggen wonderbare middadigheid, waar mede gij Ons in de Collecte voor Bijzondere Noden reeds meerdere jaren hebt gesteund. Van de dag af, waarop de oproep van het Epis copaat tot U kwam midden in de oorlog hebt gij aanstonds Uw bijdragen gegeven spontaan en met blijde harten bij al Uw leed en bij al Uw eigen lijden ver- trouwvol opziende naar de Voor zienigheid Gods en gij hebt niet opgehouden tot op dezen dag. Zo hebt gij grote sommen bijeenge bracht en Ons in staat gesteld om ook met ruime hand de noden te verlichten van talloze oorlogs slachtoffers en hebben Wij vele grote en goede werken kunnen steunen en in stand houden. Wij danken de goede God, dat Hij U daartoe heeft blijven bewe gen ,want het is voor Ons een on miskenbaar teken van Uw levend geloof en van Uw waarachtige naastenliefde. Immers, bij al de lasten, welke U door de gemeen schap worden opgelegd, vindt gij nog'de kracht en de middelen om iedere keer opnieuw vrijwillig voor de noden van anderen te zorgen. Deze zorgen waren vooral van tijdelijke aard. Nu echter drukken ons nog veel grotere zorgen, welke rechtstreeks het zielenheil raken. Met grote smart moeten Wij het aanzien, dat door de trage gang van opbouw van nieuwe woningen zovelen in de grootste moeilijkhe den verkeren en zelfs aan grote ge varen zijn blootgesteld ook al vinden zij een onderdak bij anderen en Wij staan machteloos om die gang te bespoedigen en een einde te maken aan die ellende. Daarbij komt voor Ons Bisdom de nog grotere moeilijkheid om de verwoeste kerken te herstellen en de noodzakelijke nieuwe bedehul zen op te richten. Wij verheugen ons over de gro te natuurlijke aanwas van Ons Ka tholiek volk. Maar Wij zien met schrik, dat vele onzer kerken te klein worden, en dat Wij in de on mogelijkheid verkeren nieuwe ker ken te bouwen. Er is gebrek aan materiaal, aan goede krachten, dik werf zelfs aan grond en plaats. Men moet zich behelpen met aller lei nood-materiaal en de prijzen zijn zo ontzaggelijk gestegen, dat zelfs voor de benodigde noodge bouwen Ons de middelen ontbre ken. De opbrengst der halfjaarlijk se collecte voor arme kerken, waar aan gij ook zo trouw en zo mild dadig hebt bijgedragen en waar voor We U ook innig dankbaar zijn, is bij lange na niet voldoende om in de tegenwoordige nood te voorzien. Het „Fonds voor Kerken bouw in het Bisdom Haarlem", met zoveel blijde vooruitzichten in het l^yen geroepen, is machteloos. Het gevolg hiervan is, dat dui zenden gelovigen veel te kort ko men in hun geestelijke verzorging. Men bedenkt allerlei noodmid- delen. In sommige kerken wordt het aantal H.H. Missen zo opge voerd, dat er voor de kerkgangers nauwelijks gelegenheid overblijft om elkaar af te lossen en toch het kerkgebouw althans onder en kele Missen de menigte niet kan bevatten. Nu zou het zeker reeds een gro te verbetering zijn, indien alle pa rochianen wilden medewerken om zich over de H.H. Missen te verde len, zó dat niet allen op hetzelfde uur komen en andere Missen, voor al Vroegmissen, dikwerf overvloed van ruimte bieden. Er zou zeker wanneer allen medewerkten in iedere parochie waar het nodig is, een goede regeling te maken zijn. En dit bevelen Wij krachtig aan. Wie daarvoor op de Zondag een offer moet brengen en dit met lief de doet, heiligt de dag des Heren op bijzondere wijze en kan op Gods bijzondere zegen rekenen. Maar hiermede zijn Wij nog niet gered. Want voor een bloeiend pa rochieleven is het nodig, dat alle oefeningen rustig en waardig kun nen geschieden, dat de parochie niet al te groot is en de band tus sen priester en gelovigen zo krach tig mogelijk is, dat alle gelovigen door de priester ook bezocht kun nen worden. Ziedaar, dierbare gelovigen, en kele redenen, waarom Wij zo vu rig verlangen het aantal parochie kerken zo spoedig mogelijk te kunnen uitbreiden. Maar daarvoor is het dan ook nodig, dat het „Fonds voor Ker kenbouw in het Bisdom Haarlem" zo krachtig mogelijk worde ver sterkt. Daar zijn ook nog andere zor gen. Daar zijn zovele instellingen, die niet alleen parochiëel werken, maar ook voor heel het diocees en zelfs voor het gehele land nodig zijn. Zo bijv. de Katholieke Actie, het Jeugdwerk, de Bisschoppelijke Hulpactie, het in opbouw zijnde sociaal-charitatieve werk en zovele andere zaken, die onze dringende hulp vragen, indien Wij niet door allerlei staats-bemoeiingen in een neutraal en niet-christelijk milieu willen worden opgeslorpt. Daarom, B. G., is het onze dringende bede, dat ge niet ophoudt de Collecte voo Brijzondere Noden iedere keer mild te blijven bedenken. Het is een werk van echte Chris telijke liefde, tot instandhouding en bloei van ons heilig geloof en van het godsdienstig en zedelijk leven in ons vaderland. Wij kunnen dit schrijven niet eindigen zonder U te wijzen op de felle vervolging, welke de H. Kerk op ontelbare plaatsen te verduren heeft. Daarom schrij ven Wij voor, dat van heden af tot het a.s. Paasfeest in iedere H. Mis, waarin dit volgens de ru brieken geoorloofd is, het gebed tegen het geweld der Kerkver- volgers zal worden ingevoegd en dat onder ieder Lof het Paree Domine 3 x zal gezongen wor den door heel het volk. Ook be velen Wij U bijzonder aan het gebed ter ere van de H. Aarts engel Michaël, na iedere gelezen H. Mis met volle aandacht en met grote godsvrucht mee te bidden. Moge de God van liefde, Die alles weet en ons lot in handen heeft, U door hemelse zegeningen over vloedig vergelden al wat ge te Zij ner liefde voor Hem en voor Uw medebroeders en zusters doet. En moge de allerzaligste Moeder Gods, die ook onze Moeder is, aan al Hare kinderen, die zo de liefde be oefenen, haar bijstand en bescher ming zichtbaar verlenen. En zal dit, Ons herderlijk schrij ven in alle kerken en in alle ka pellen, waarover een rector is aan gesteld, op Zondag 2 Januari a.s. op de gebruikelijke wijze in alle H.H. Missen worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, Sint Jan 1948 f J. P. HUIBERS Bisschop van Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Assistent-Diocesaan Aalmoeze nier van de Ned. Kath. Jongeren Bew. (N.K.J.B.), Kath. Arbeiders Jeugd (K.A.J.), Kath. Jonge Mid denstandsverenigingen (K.J.M.V.) en Land- en Tuinbouw Jongeren (L.T.J.) in het Bisdom Haarlem, de Weleerw. Heer A. H. Huijboom. Vervolgens tot Kapelaan te Rot terdam (Christus Koning) de Wel eerw. Heer H. C. A. P. van Dru- nen; te Leiden (H. Pturse) de Wel eerw. Heer J. F. Franse; te Schie dam (H. Hart) de Weleerw. Heer G. J. B. de Wit; te Noordwijker- hout (H. Joseph) de Weleerw. Hr. B. A. M. Vroklage; te Leimuiden de Weleerw. Heer A. Bakkum neo mist. Tenslotte tot kapelaan te Noord- wijk de Weleerw. Heer J. C. van der Meer, die kapelaan was te Amsterdam (H.H. Mart. v. Gor- cum). BATAVIA, 2 Jan. (Aneta) Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: „De legercommandant in Indone sië heeft aan de troepencommandan ten op Java het volgende bevel gegeven: Op 31 December 1948 waren de militaire acties en daarmede de vijandelijkheden op Java beëindigd. De taak van onze troepen bepaalt en beperkt zich derhalve na die datum tot het optreden tegen nog rondzwervende groepen en benden of enkelingen die ongeregeldheden trachten te veroorzaken of zoals door onze vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad werd gesteld „to act against disturbing elements who either individually or collectively endanger public security or inter fere with or prevent the supply of food and other essential commodi ties to the suffering populatio". Ik draag u en de onder uwe bevelen staande troepen op deze taak bin nen de haar gestelde grenzen op strikte wijze en met grote naarstig heid tot uitvoering te brengen", w.g. Spoor, legercommandant. Naar Aneta verneemt kan een dergelijk bevel dezer dagen even eens voor de troepencommandanten op Sumatra worden verwacht. PROGRAMMA DINSDAG 4 JANUARI HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gymnastiek, 7.30 Orkest, 7.45 Morgengebed, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Licht, baken, 9.30 Strauss-muzlek, 10,00 Voor kleuters, 10,15 Orkesten, 11 00 Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Italiaanse liederen, 12.00 Angelus, 12.30 Amusements orkest, 12.30 Weerbericht, 13.00 Het Nieuws, 13.25 Bas en piano, 13.45 Kamermuziek, 14.30 Onder ons, 15.UU Sopraan met orkest, 15.30 Van polka naar samba, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Verhaal, 17.15 Pianoduo, 17.30 Lang zullen ze leven, 18.00 Guus Jansen en zijn so listen, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Enny MoIs-<Je Leeuwe, 19.30 Dit is leven, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge wone man, 20.12 Koor en orkest met solisten, 22.20 Piano, 22.37 Ac tualiteiten, 22,45 Avondgebed, 23.UU Nieuws, 23.15 Residentie Orkest en piano. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Orkest, 7.30 Accor deon-duo, 8,00 Nieuws, 8.15 Varia, 9.00 Symphonie van Borodin, 9,35' Aubade, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11,00 Soft and sweet, 11.30 De wekker, 12.00 Zang en piano, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Voor het platteland, 12.40 Meisjes koor, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole orkest, 13.50 Zangkwartet, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Opera „La Travlata", 16.25 Over componisten, 16.40 De schoolbel, 17.00 Kinderkoor, 17.30 Ensemble, 18.00 Nieuws, 18.15 Ensemble, 19.00 Radiostrip, 19.10 London Bridge marsh, 19.15 Vlotter Frans spreken, 19.30 Orkest, 19,35 Kamermuziek, 20.00 Nieuws, 20.15 Bonte avond, 21.45 Dansorkest, 22.30 Ik zou zo graag23.00 Nieuws, 23.15 Kamermuziek. WANNEER de vijandelijkheden tegen de Nederlandse troepen van de zijde der Republikeinen voortduren, zullen de Nederlanders zichzeli moeten verdedigen, aldus heeft mr. E. M. J. A. Sassen, de minister van Overzeese Gebiedsdelen, oude jaarsavond in een exclusief interview met Reuter verklaard, dit naar aanleiding van wat de minister noemde „de ongelooflijke verklaring" welke Donderdag op een persconferentie te Parijs is gedaan door Palar, de voornaamste Indonesische afgevaar digde bij de Veiligheidsraad. „Het is een uitdaging aan 't adres van de Veiligheidsraad", aldus zei mr. Sassen, „daags na de verdaging te verklaren, dat het republikeins verzet zal voortduren tot aan de algehele uitputting van de Neder landse militaire, economische en financiële hulpbronnen zowel in Indonesië als in Nederland". Minister Sassen hield vol, dat de resoluties van de Veiligheidsraad heel duidelijk „niet alleen op de Nederlanders slaan". Het „staakt het vuren" is evenzeer van toepas sing op de republikeinen, zeide hij. „Daarom kon dr. van Royen in zijn verklaring van 29 December alleen zeggen, dat de vijandelijkheden zouden ophouden voor zovér het de Nederlandse strijdkrachten betreft". Er de nadruk op leggend, dat de Nederlanders zullen moeten optre den tegen subversieve elementen, die de openbare veiligheid in ge vaar brengen of de hulpverlening aan de noodlijdende bevolking ver hinderen. zeide mr. Sassen, dat „Palar, door te verzekeren dat de |S HET HALVE WERK. Het nieuwe jaar is begonnen. Hoe was de inzet? Van de manier waarop we iets aanpakken, hangt dikwijls het welslagen af. Laten we flink en kordaat de handen aan het werk slaan. De taak, die wij te vervullen heb ben, moeten we resoluut onder ogen durven nemen. Niet bang er voor zijn, niet weifelen. Er wordt niet van ons gevraagd, dat we op de eerste dag de beste al klaar komen met hetgeen ons is opgelegd. Maar wel, dat we van dag tot dag met stiptheid, ijver en toewijding doen hetgeen onze plicht van ons vraagt. Waar dit dan ook is. In ons huisgezin, op ons werk of bedrijf of kantoor of waar dan ook. Moedig aan pakken! In vertrouwen op God! MARCUS republikeinen hun guerillastrijd zullen blijven uitbreiden, het vol komen duidelijk maakt, dat het lot van de bevolking voor hem niet van belang is". De minister voegde er aa.n toe, dat de verklaring van de republi keinse woordvoerder, dat „de tac tiek van het republikeinse leger niet gebaseerd is op het houden van de grote steden en dat de republi keinen thans het initiatief in han den hebben genomen", niet van veel respect voor de oproep van de Vei ligheidsraad tot een staken van het vuren schijnt te getuigen. Op de vraag, of de Nederlandse regering de aandacht van de Veilig heidsraad of van zo critische landen als Australië en Amerika gevestigd had of van plan was te vestigen op deze uitdaging van de zijde van de republikeinse vertegenwoordiger, antwoordde mr. Sassen kort en bondig: „Wel, het zou beter zijn af te wachten of de door Palar aange kondigde gewelddadigheden wer kelijk zullen plaats vinden". Vervolgens werd aan mr. Sassen gevraagd zijn mening te geven over de mogelijke reactie in Amerika op de republikeinse bedreiging „de al gehele uitputting van de Neder landse militaire en economische hulpbronnen zowel in Indonesië als in Nederland" teweeg te brengen, in het bijzonder met betrekking tot Nederland's aandeel in een West- Europees viifmogendhedenblok en het Atlantisch Pact. „Geheel los van de verdedigings plannen voor West-Europa en an dere kwesties, welke slechts in ver wijderd verband staan met het Indonesische probleem", aldus ant woordde de minister, „zijn de Ne derlanders er absoluut zeker van, dat de Verenigde Staten van Ame rika, wanneer de feiten en omstan digheden beter bekend zijn gewor den, een fair oordeel zullen vellen over de mérites van de zaak en onze houding op haar juiste waarde zullen schatten". Op de vraag .naar zijn mening in het algemeen over deze uiteenzet ting van de republikeinse politiek en plannen in antwoord op de po gingen van de Veiligheidsraad om vrede tot stand te brengen en de weg te effenen voor een regeling, zeide de minister van overzeese ge biedsdelen: „De verklaring van Palar is slechts de laatste toevoeging aan een lange serie van aansporingen tot geweld en sabotage, waarover de Nederlanders reeds boekdelen hebben gepubliceerd. Doch dit zal de Nederlanders niet doen afwijken van hun constructieve politiek en de instelling van een nieuwe rege ring voor geheel Indonesië". BATAVIA (A.F.P.) De Neder landse overheid heeft nog geen maatregelen genomen met het oog op de vrijlating van president Soe karno en de andere Indonesische leiders, die volgens de beslissing van de Veiligheidsraad dd. 29 Dec. „binnen 24 uren" had moeten plaats hebben. Bovenstaande kaart geeft een totaaloverzicht van het gehele verloop der zuiveringsactie en is vooral daarom zo interessant, omdat ook de uitwijkrichtingen van TNI-afdelingen erop zijn aangegeven. BATAVIA, 3 Jan. (Aneta) Van officiële zijde wordt gemeld, dat op Sumatra Padangsiedempoean (Z.O. van Sibolga), Pagar Alam (Z.W. van Lahat) en Loeboeklingau (N.W. van Lahat) van T.N.I.-troepen zijn ge zuiverd. Te Djokja hebben zich vrijwillig 169 officieren van de T.N.I. gemeld. Zondag is de Nederlandse ge delegeerde bij de Veiligheids raad, Dr. H. J. van Royen, met de A.O.A.-Constellation „Nor way" van Schiphol naar New York vertrokken om in de bij eenkomst van de Raad, die op 6 Januari te Lake Succes begint, verder het Nederlandse stand- puilt inzake de Indonesische kwestie te verdedigen. Met het zelfde vliegtuig vertrokken eveneens de Nederlandse en Belgische prijswinnaars van de opstelwedstrijd, uitgeschreven door het Amerikaanse dagblad Hereld Tribune. Als beloning mogen zij 10 weken in New York doorbrengen. Bij het ver trek v.l.n.r.: Gustaaf Sedee, Dr. H. J. van Royen, Jenny van Reijen, Louise la Boulle (België) en Roger de Besker (België)., De Maastrichtse carnavalsvereni ging de Tempeleers heeft een ma nifest tot de Maastrichtse raad ge richt, waarin in- verband met de toestand in Indonesië, wordt voor gesteld in 1949 de hele earnavalvie- ring in Maastricht te verbieden. De Raad had reeds op 22 December be sloten de openbare maskerade te verbieden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verlie zen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: adj. ond. off. T. Lam uit Bir mingham, gesneuveld 20 Decem ber 1948; sold. J. H. Luiken uit s-Gra- venhage, overleden 24 Decem ber 1948 t.g.v. oorlogsverwon ding; korp. J. J. P. van der Made uit Geertruidenberg, gesneuveld 21 December 1948; huzaar P. J. M. H. Nies uit Nederweert, gesneuveld 21 De cember 1948; sold. R. Otten uit Nieuw Am sterdam (Dr.), gesneuveld 23 Decen r 1948; huzaar le kl. F. L. Overhof uit Maastricht, gesneuveld 21 December 1948; sold. J. A. H. M. Poulus uit Dinteloord, gesneuveld 25 De cember 1948; serg. G. T. van der Schouw uit Utrecht, gesneuveld 23 De cember 1948; sold. L. A. van Spaandonk uit Tilburg, gesneuveld 26 De cember 1948 sold, le kl. W. A. Theunissen uit Amstenrade (L:), gesneu veld 23 December 1948, na ver missing; korp. H. F. Visscher uit Rot terdam, gesneuveld 23 Decem ber 3948; sola. M. B. Wassink uit Zei- hem, gesneuveld 23 December 1948. Kon. Ned. Ind. Leger: sold. Kastiman uit Indonesië, gesneuveld 30 November 1948; man. sold, le kl. Infie Umbas op 21 Decern- uit Indonesië, gesneuveld 14 De cember 1948; le lt. vlieger-waarnemer B. J. gesneuveld 20 December Ruesink uit s-Gravenhage, ge sneuveld 22 December 1948; sold. 2e kl. R. H. Gilhuis uit Indonesië, gesneuveld 24 De cember 1948; serg.majoor vlieger - waarne mer F. W. Verdier uit Apel- t.g.v. oorlogsver- doorn, gesneuveld 24 Decem ber 1948; sergt.-majoor vlieger-waarne mer M. J. Janssen uit Roosen daal c.a., gesneuveld 24 Decem ber 1948; Soldaat A. Bakker uit Veen- dam, overleden op 24 December 1948 t.g.v. oorlogsverwonding; sold, le kl. J. C. Blaak uit Rijsoord (Z.H.), gesneuveld 23 December 1948 sold. W. A. Boons uit Raams- donkveer. gesneuveld 24 Decem ber 1948; sold. J. J. H. Clement uit Bu- del, gesneuveld 24 Dec. 1948; sold ,1e kl. C. van Delft, uit Drunen, gesneuveld 24 Decem ber 1948; sold. P. Dullemeijer uit Gou da, overleden 21 December 1948 t.g.v. oorlogsverwonding; sold. C. van Dijk uit Utrecht, gesneuveld 23 December 1948; sold. W. Goederee uit Gro ningen, overleden 23 December 1948, t.g.v. oorlogsverwonding; sold. N. L. Hermans uit Voor hout, gesneuveld 23 December 1948; korp. A. J. G. Hoefnagels uit Gieten gesneuveld 23 Decem ber 1948; sold. H. J. van Hussen uit Utrecht, gesneuveld 20 Decem ber 1948; sold, le kl. P. Th. G. Jonkers, uit Oss, overleden t.g.v. oor logsverwonding ber 1948; sold. A. Klein Gotink uit Eer beek, 1498; sold. J. de Koek uit Haaften (Geld.), gesneuveld na vermis sing op 23 December 1948; sold. L. van Kranenburg uit Spijkenisse, overleden 22 De cember 1948 wonding; korp. A. J. Kuijpers uit Rot terdam, gesneuveld 25 Decem ber 1948; sold. W. Kuijpers uit St. Mi- ohiels-Gestel, gesneuveld 24 De cember 1948; Kon. Marine: Geen verliezen gerapporteerd. De verminderiiijg; van de bijdrage uit het Verevenii'iTsfonds vun de verplichte ziekenfondsverzekering aan de vrijwillige verzekering over 1949, zal de algemene ziekenfond sen nopen de premie van de vrij willige verzekering belangrijk te verhogen. Deze verhoging zal, bij handha ving van de bestaande rechten voor de vrijwillig verzekerden en de verbetering in de vergoeding voor sanatoriumverpleging van 3 op 4.50 per dag, moeten bedragen 0.13 per week. De premie zal dus in het algemeen worden 0.63 per week voor elke verzekerde van 16 laar en ouder. Voor kinderen tot het gezin van de verzekerde be horende tot de leeftijd van 16 jaar is geen premie verschuldigd. Voor een gezin, bestaande uit man, vrouw en kinderen beneden 16 jaar, zal de premie van 1.— tot 1.26 per week verhoogd moeten worden, teneinde een tekort over 1949 te voorkomen. De verhoging zal zo veel mogelijk half Jan. 1949 ingaan. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME (Nadruk verboden; copyright Nederland's Boekhuis te Tilburg) De nieuwe voorzitter zou net contacx met het Sovjet-Russisch hoofdkwar tier vergemakke„jicen, wat voor de jonge democratische partijen van levensbelang was. Aldus werd Ja kob Kaiser president der CDU en hij bleef dit tot November 1947, toen ook hij op zijn beurt op bevel van Karlshorst moest aftreden, daar hij weigerde steun te verlenen aan het door de communisten geïnsti geerde volkscongres. Het is een op merkelijk feit, dat de christelijke kringen in Duitsland hun politieke organisatie op interconfessionele grondslag hebben gevestigd. De CDU is geen katholieke, zij is ook geen protestantse partij. Zij is in terconfessioneel, niet alleen in de overwegend katholieke, maar ook in de overwegend protestantse streken van Duitsland. In de sovjet-zone bestond haar bestuur tot November 1947 uit de katholiek Kaiser en de protestant Lemmer. Wat hen allen bindt, is het christelijk geloof, de christelijke opvattingen over de in richting van staat en maatschappij. Het optreden der CDU mag som mige kringen in het buitenland misschien enigszins hebben ver baasd. Zij hadden misschien gere kend op een machtig wederverschij- nen der Centrumpartij. Dit is niet het geval geweest. Christelijk Duits land heeft zijn krachten vereend en gebundeld in een partij, die in staat is het christelijk beginsel over ge heel Duitsland politiek tot uitdruk king te brengen. De herrezen Cen trumpartij zou dit nooit mogelijk zijn geweest. Vooral in de sovjet zone zou het christelijk element vol komen hebben ontbroken, daar de katholieke bevolking er zeer dun gezaaid is en de protestantse niet op een op christelijke basis geschoeide partij zou hebben kunnen terug grijpen. De tweede nieuweling in de poli tieke wereld der sovjet-zone was de liberaal-democratische partij (LDP). Zij werd gesticht door Prof. Kocli. doch deze moest op bevel der sov jets al spoedig het veld ruimen voor wijlen Dr. Külz. De sovjets verwe ten Koch zijn hardnekkig verzet tegen de socialisatie-politiek. Kuiz was volgens Karlshorst meegaander van aard en op dit punt hadden de sovjets zich niet vergist, spoedig zou blijken, dat Külz de liberale beginselen slechts trouw bleef, wanneer het gold de christelijk-de- mocratische unie te bestrijden, doch dat hij diezelfde beginselen niet zelden ernstig geweid aandeed ten behoeve van zijn beschermers. Külz' beheer was rampzalig, omdat het een gesloten liberaal-christe- lijk-democratisch front tegen de communistische machtspolitiek on mogelijk maakte en het de sovjeti sering der Russische zone verge makkelijkte. Het politieke leven in de sovjet zone was in de eerste periode der bezetting weinig aan strubbelingen onderhevig. De communisten uitge zonderd, hadden alle andere poli tieke partijen de handen vol met de uitbreiding der partijorganisa tie. Belangrijke ingrijpende hervor mingen, zoals de nationalisatie van bedrijven en de socialisatie van de bodem, geschiedden uitsluitend op bevel der Sovjet-Russische autori teiten. De Duitse bestuursautoritei- ten, overwegend uit communisti sche kringen gerecruteerd, waren slechst uitvoerende organen, op wier handelingen de politieke par tijen weinig invloed konden uit oefenen. Deining ontstond het eerst in het begin van 1946, toen de ver schillende partijen zich gereed maakten om voorbereidingen te treffen voor de verkiezingen, die door de Sovjet-Russische autoritei ten op 20 October van dat jaar werden bepaald. De communistische "artij. zijdelings geholpen door de Sovjet-Russen en begunstigd door een organisatie, waarvoor door Pieck en Ullbricht reeds in Moskou de grondslag was gelegd, had vanaf het begin in alle Duitse bestuursor ganen een overheersende positie weten te verwerven. De andere par tijen hadden dit met lede ogen moe ten aanzien, daar zij niet op grond van een nog onbekende aanhang een christelijk-democratische unie net bepaald percentage der functies voor zich konden opeisen. De com munistische partij reorganiseerde de politie, wierp zich overijverig op de uitvoering van door Karlshorst ge geven bevelen, maakte zich meester van krant-, film- en radio-wezen, schakelde door een niets ontziende zuiverings- en socialisatie-politiek vele potentiële tegenstanders uit en zorgde er voor alle machtsmiddelen in handen te houden. De andere partijen zagen het gevaar van deze communistische machtsusurpatie wei in, doch zij zwegen met de ge dachte aan de verkiezingen, die in October gehouden zouden worden. De communisten zouden dan ge dwongen zijn op grond der stembus resultaten vele belangrijke posities op te geven en de wetgevmg zou niet meer door hen alleen beheerst worden. Men begreep de bijzondere vertrouwenspositie, die de commu nisten te Karlshorst bezaten, doch de sovjets zouden, zo meende men, niettemin aan de komende uitspraak van het volk recht doen wederva ren. Zij hadden naast de communis tische ook andere partijen toegela ten en zouden deze laatste dan ook niet verhinderen de verantwoorde lijkheid te aanvaarden, die hen door de kiezers werd opgelegd. Daarenboven werkte de tijd voor hen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3