Nieuw Britse regering dreigde niet interventie in Palestina met Weersomstandigheden het vertrek van beletten gisteren Dr. Drees China snakt naar de vrede Amerikaans Congres bijeen Katholieke organisaties protesteren Maar Bevirr confereerde met de opperbevelhebbers r Communisten zijn thans „heren" tegen arrestatie van Kardinaal Mindszenty EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Een protest van Katholiek Nederland Dinsdag 4 januari 1949 44e jaargang No. 1 1453 Autoriteiten maakten vergeefse reis naar vliegveld Schiphol gaf INDIA toestemming Dr. Drees heden vertrokken Van Royen en Palar te New York republiek lijkt op het oude pruisen Generaal Spoor naar Djogja Nieuwjaarsreceptie ten Paleize Een tegenspraak van Londen Eerste hinderpaal voor uitvoering New-Deal program opgeruimd Telegram aan Hongaarse gezant J Uitstel zitting Veiligheidsraad? Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs ,4-25 Pe' "wartaal. 11.43 pe> maand, Induslel Incasso. Advertentie-tarief P*> editie 13 et Per m-m-. minimum f 2.S0; In alle edities 26 ct pe' m.m., minimum f4.familie berichten 20 et, resp. 30 ct per m.m. BIJ contract belangrijke korting. Olrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur K N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 1. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank HET Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 |%E TALRIJKE AUTORITEITEN, die gisterenavond naar Schïp- 1/ hol waren getogen om daar minister-president dr. W. Drees uitgeleide te doen bij diens vertrek naar Indonesië, hebben een vergeefse reis gemaakt. Mr. D. U. Stikker, de minister van bui tenlandse zaken, deelde namelijk aan de journalisten mede, dat de, reis van dr. Drees niet zou doorgaan als gevolg van het slechte weer, dat op het ogenbilk boven de Middellandse Zee heerst. Reeds tegen zes uur waren de minister-president, practisch alle ministers, mej. mr M. A. Tellegen, namens H.M. de Koningin, de Ca nadese, Belgische en Franse ambas sadeurs. de heer Neher en prof. mr R. Kranenburg op Schiphol aanwe zig. Het nieuwe restaurant van Schiphol was te klein om alle au toriteiten, journalisten, fotografen jen filmoperateurs te bevatten. Nadat minister Stikker zijn ver klaring had afgelegd, preciseerde de president-directeur van de KLM dr A. Plesman, de reden, waarom de K.L.M. het beter oordeelde niet te vliegen. De vliegdienst van de K.L.M., aldus dr Plesman, heeft de vlucht grondig bestudeerd en acht op het ogenblik de weersomstandig heden te ongunstig. In de loop van de dag Waren er ongunstige weer- Een verklaring van de minister-president AMSTERDAM, 4 Jan. (A.N.P.) Hedenmorgen om 8.28 is de minister-president dr. Drees naar Indonesië vertrokken. Alvorens te vertrekken heeft de minister-president, Dr. W. Drees op Schiphol een verklaring afge legd, waarin hij zeide niet alleen naar Indonesië te gaan. Mr. Blom van het ministerie van Buitenland se Zaken, die belangrijke functies in Indonesië heeft vervuld, en Mr. Pont van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen zullen ook aan de besprekingen deelnemen. „Het ligt niet in mijn bedoeling lang weg te blijven, omdat belangrijke beslissingen in Nederland genomen zullen moeten worden, zodat ik zal trachten zo spoedig mogelijk terug te komen". De minister-president zeide, dat het eerste doel van de reis is in Batavia de gehele situatie onder de huidige moeilijke omstandigheden te bespreken. „In kritieke ogen blikken tijdens de ontwikkelingen in Indonesië hebben we altijd ge tracht door persoonlijk contact een goed begrip tussen Den Haag en Batavia te bevorderen. Er gingen ministers naar Batavia of de gou- verneurgeneraal, nu de hoge verte genwoordiger van de Kroon kwam hierheen. Op dit ogenblik zou het veel moeilijker zijn voor de hoge vertegenwoordiger van de Kroon om Indonesië te verlaten dan voor mij Den Haag te verlaten". Dr. Drees zeide, dat naar zijn mennig de belangrijkste doelen, die voor ogen moeten worden gehou den, zijn ten eerste de vorming van een volledige Indonesische interim regering, die waarlijk representa tief is voor heen Indonesië en ten tweede de voorbereiding voor de zo spoedig mogelijke vorming van de Verenigde Staten van Indone sië. waaraan we nze souvereiniteit kunnen overdragen. Hiertoe zullen vrije verkiezingen moeten worden gehouden, welke voor verschillen de punten beslissend zullen zijn. NEW-YORK, 3 Jan. (A.F.P.) Palar, de Indonesische vertegen woordiger bij de V.N., en dr. Van Royen de Nederlandse afgevaar digde,'zijn Maandagmorgen te New- York aangekomen. Palar gaf tegenover de pers uitmg van zijn teleurstelling over de re sultaten van de jongste zitting van de Veiligheidsraad wat betreft de Indonesische kwestie en verklaarde deze kwestie opnieuw te zullen voor leggen aan dê Veiligheidsraad te New-York. „Er is nog enige hoop het Indonesische vraagstuk op te lossen. De strijd in Indonesië is niet enkel een strijd tussen Indonesiërs en Nederlanders, maar ook tussen de Nederlanders en de Veiligheids raad", aldus Palar. I Toen dr. Van Royen Palar s ver klaringen vernam, bestempelde hij ze als „belachelijk". „De Indonesi sche republiek kan vergeleken wor den met het oude Pruisen, m die zin, dat zij een minderheid betekent, die vastbesloten is het gehele land met jgeweld en door militair optre den Te regeren", aldus dr. v. Royen. tijdingen van de Franse en Engelse kust binnengekomen Zodra het weer beter wordt, zal de vlucht worden ondernomen. India had besloten, aldus meldt Reuter uit New Delhi, doortocht te verlenen aan het Nederlandse vliegtuig, waarmede dr Drees zich tot het vinden van een oplossing met de republikeinen naar Indo nesië zal begeven. BATAVIA, 4 Jan. (Aneta). Hedenochtend is Generaal Spoor met een aantal staatssecretarissen per vliegtuig naar Djokja en Solo vertrokken, om zich .persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand en na te gaan hoe de rehabilitatie versneld kan worden. De toestand van Koning Georgjg Volgens een Maandag uitgegeven bulletin gaat de toestand van Ko ning George van Engeland steeds vooruit. Zijn algemene gezondheids toestand is „geheel bevredigend". Minister-President Dr. W. Drees temidden van andere leden van het Kabinet in het nieuwe restaurant van Schiphol. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard betreden het Paleis op de Dam. Maandagmorgen om elf uur heb ben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een Nieuwjaars receptie gehouden voor de leden van het Corps Diplomatique in het Paleis op de Dam. Om vijf minuten over tien waren de Koningin en de Prins op het Paleis gearriveerd. Onze minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, was een der eersten, die het Paleis betrad. Voor het Paleis stond een ere-wacht opgesteld, bestaande uit matrozen van de Verbindingsschool der Ma rine, alsmede de MariniersKapel onder leiding van de kapitein der mariniers, Gijsbért Nieland. Inmid dels reden de auto's der diplomaten in goede orde voor het Paleis, ter wijl de Marinierskapel bij het uit stappen van iedere ambassadeur het volkslied speelde van het land, het welk door d,e ambassadeur wordt vertegenwoordigd. Een talrijk pu bliek sloeg de aankomst der diplo maten gade. EEN WOORDVOERDER van het Britse departement van buiten landse zaken heeft ontkend, dat minister Bevin, via de Britse ambassadeur te Washington, in een nota aan Amerika heeft laten weten, dat Engeland zich gedwongen zou zien tot inter ventie in Palestina, indien Israël voort zou gaan Egyptisch ge bied binnen te vallen. De Britse ambassadeur had slechts, zo zei de woordvoerder, gedachten en inlichtingen uitgewisseld met de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, Lovett. Er waren geen officiële nota's overhandigd. Ondanks deze tegenspraak van Londen heeft Bevin Maandag te Londen een conferentie gehad met de opperbevelhebbers van de Britse strijdkrachten, zo deelt Reuters diplomatieke correspondent mede. Bevin en de opperbevelhebbers zouden de militaire implicaties van de aanwezigheid van joodse troepen op Egyptisch gebied onder de ogen hebben gezien. De Britse regering, zo wordt ge meld, die krachtens de bepalingen van het Brits-Egyptisch verdrag van 1936 militaire verplichtingen heelt ten opzichte van Egypte, doet al het mogelijke om te voorkomen, dat een situatie ontstaat, waardoor zij zou worden gedwongen betrokken te worden in militaire operaties aan de Palestijnse grenzen, In Londen acht men in het geheel geen waarde aan de geruchten, volgens welke Britse troepen reeds paraat zouden staan in de zone van het Suez-kanaal of dat reeds besloten zou zijn deze troepen te versterken. Volgens Reuters correspondent te Washington komt het waarne mers voor, dat een Brits verzoek aan de V.S. om hun invloed aan te wenden teneinde een dreigende Israëlische invasie in Egypte te voorkomen enig succes heeft ge had. In gezaghebbende kringen deelde men mede, dat het verzoek, door de Britse ambassadeur Sir Oliver Franks Vrijdag tot de waarnemende minister van buitenlandse zaken der V.S., Robert Lovett gericht, ge volgd werd door de terugtrekking van een kleine Israëlische strijd macht, die de Egyptische grens had overschreden. Britse functionarissen te Washington uiten voortdurend hun ernstige bezorgdheid tegenover de Amerikaanse regering over de algemene toestand in het Midden- Oosten. Zij betoogden, dat de Israë lische regering de jongste bestands periode had benut om een grote wapenvoorraad aan te leggen, gro tendeels afkomstig uit Tsjecho-Slo- wakije en Centraal-Europa. Sir Oliver Franks zou Maandag een onderhoud gehad hebben met president Truman, doch de reeds gemaakte afspraak werd later gean nuleerd. Dit werd uitgelegd als een aanduiding, dat een acute crisis voorbij was. Ook werd onder ogen gezien, dat een verwikkeling van Engeland m een oorlog tussen Egypte en Israël zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de betrekkingen tussen de V.S. en Engeland. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft geweigerd zich nu reeds uit te laten over de zienswijze van de Britse functionarissen te Washington en het verzoek van Oliver Franks. De geloofsbrievan van Soeripno! De directeur van het Soe- rabajase dagblad „De Vrije Pers", de heer N. J. F. Zand- stra, die een bezoek aan Djokja bracht, vond daar bij het doorzoeken van zijn huis de pas van Soeripno, de voor malige republikeinse, verte genwoordiger in Praag, com pleet met de stempels voor de reis naar de Tsjechoslowaakse hoofdstad, zijn geloofsbrieven en een door president Soe- karno getekende brief, waar in aan Soeripno de opdracht werd gegeven tot het aankno pen van vriendschappelijke betrekkingen met de Oost- Europese landen en de Sov jet-Unie. Voorts werd een in de Rus sische taal gesteld antwoord- schrijven van de Sovjet-Unie aangetroffen. Deze documen ten zijn aan bevoegde instan ties te Batavia ter hand ge steld. LORD PAKENHAM, bezoekt ons land Lord Pakenham, de Engelse mi nister van burgerluchtvaart, die onlangs door onze regering voor een kort bezoek aan ons land werd uit genodigd, zal hedenmorgen met een lijntoestel van de B.E.A. uit Enge land vertrekken, om Donderdag Januari met een K.L.M.-vliegtuig terug te keren. Een programma werd opgesteld aan de hand waarvan Lord Paken ham in staat zal worden gesteld iets van de Nederlandse burgerlucht vaart te zien en zich te oriënteren op het gebied van de B.E.A.C.-dien- sten op het vasteland. De hoop op vrede in China heeft voedsel gekregen door Chinese berichten, dat volgens een com munistische radio-uitzending met nieuwjaar in de communistische partij een groep de vrede na on derhandeling voorstaat. In deze uitzending zou er de na druk op gelegd zijn, dat men de revolutionaire beweging niet hal verwege kan staken en dat dit de tijd is voor onder communistische leiding staande groepen, om te be sluiten, of alles op èèn doel: „ab solute overwinning" zou worden gericht, of dat zich thans „de we gen zouden scheiden". Dit is de eerste maal, dat de communistische radio melding van een „vredesfractie" in de eigen partijgelederen maakt. Gemeenteraden en invloedrijke burgers en organisaties in verschil lende delen van het land hebben een direct verzoek gericht tot de communisten en de nationalistische leiders, waarin wordt aangedron gen op onmiddellijk staken van de vijandelijkheden en het openen van onderhandelingen In het telegram van de gemeen teraad van Sjanghai aan Yenan worden de communistische lei- ders voor het eerst sinds drie jaar met „de heer" betiteld in plaats van met „bandiet", aldus meldt Reuter. Reuter meldt uit Vyashington, dat functionarissen van het State De partment zich verwonderd toon den over berichten uit Tsingtao, waarin aanhaling werd gedaan van een mededeling, dat de Amerikaan se mariniers in China zouden wor den teruggetrokken, omdat „de Chinese regering besloten heeft over vrede te onderhandelen". De functionarissen zeiden, dat zij te voren geen inlichtingen hadden ontvangen, welke de berichten zou den ondersteunen, dat de regering vredesonderhandelingen met de communisten is aangegaan. Het Amerikaanse departement van ma rine en het corps mariniers ver klaarden geen bericht te hebben ontvangen over enige ontwikkelin gen in Tsingtao. Jhr. van Verduynen te Singapore SINGAPORE, 4 Jan. (Reuter). Jhr. Michiels van Verduynen, Ne derlands ambassadeur te Londen, arriveerde heden te Singapore op weg naar Batavia. Hij verklaarde met betrekking tot de conferentie van New Delhi: „Niemand kan de landen van Azië tegenhouden om een conferentie «te houden in zake de Nederlandse ac tie in Indonesië. Maar wellicht zul len sommigen dit beschouwen als een inbreuk op de behandeling van de kwestie in de Veiligheidsraad." Maandag is de eerste zitting van zes maanden van het 81ste Ameri kaanse congres geopend. De repu blikeinse partij heeft besloten on middellijk de invloed van de presi dent te beproeven door alle voor gestelde veranderingen in het regle ment van het Huis van Afgevaar digden te bestrijden. Zij hopen een oppositie te kunnen vormen met enkele zuidelijke democraten, die tegenstander zijn van Truman's program van burgerrechten voor negers. De democraten hebben in het Huis van Afgevaardigden een meerder heid van 262 tegen 171 en in de Senaat van 54 tegen 42. Door de republikeinse zet zal blijken, of de conservatieve elemen ten in beide partijen Truman's pro gram van progressieve New Deal wetgeving kunnen blokkeren. Naar verwacht wordt, zal Tru man dit program voorleggen in een deze week uit te spreken serie van drie boodschappen. Nader wordt gemeld, dat de aan hangers van president Truman de eerste hinderpaal voor het uitvoe ren van de New Deal-wetgeving uit de weg hebben geruimd. In het Huis van Afgevaardigden is een coalitie van republikeinen en zuide lijke democraten verslagen bij de stemming over een voorstel der democraten tot beperking der be voegdheden van de door de conser vatieven beheerste commissie voor het reglement, die uitmaakt wan neer wetsontwerpen voor 't congres komen. Volgens het nieuwe voo'r- schrift kan de voorzitter van een commissie een wetsontwerp 21 ka lenderdagen na goedkeuring door die commissie voor het Huis van Afgevaardigden brengen wanneer de commissie voor het reglement in gebreke blijft zulks te doen. De republikeinen van de „oude garde" hebben Maandag de liberale republikeinse senatoren met 29 tegen 13 stemmen verslagen door het reglement van hun eigen commissie voor de politiek te wijzigen, opdat Robert Taft voorzitter kon blijven. Een republikeinse- motie om sena tor Arthur Vandenberg (republi kein voor Michigan) te handhaven als voorzitter pro tempore, werd met 50 tegen 40 stemmen verwor pen en senator Kenneth McKellar (democraat voor Tennessee), die deze functie in het laatste democra tische congres Bekleedde, werd ge kozen. De voorzitter pro tempore presideert als de vice-voorzitter afwezig is. De Senaat ging tot Woensdag uit een. Sam Rayburn (democraat voor Texas) werd gekozen als speaker van het Huis van Afgevaardigden. Hij versloeg met 255 tegen 160 stem men de republikein Joseph W. Martin. Medeplichtige aan moord krijgt acht jaar De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft mej. M. B., de 23- jarige Dordtse fabrieksarbeidster, die ervan verdacht werd een man te hebben aangezet tot moord op zijn echtgenote, veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van de preventieve hechtenis. De officier van justitie had 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. De moordenaar, de schilder A. B., werd reeds tot 12 jaar veroordeeld. De eis tegen hem was 15 jaar. HET Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Over leg, waarin de landelijke Katholieke organisaties samen werken, heeft een telegram gezonden aan de Hongaarse Gezant te 's-Gravenhage. In dit telegram spreken de katholieken van Nederland hun verontwaardiging uit over de arrestatie van Kardinaal Mindszenty en zij achten deze arrestatie een grieven de schending van de rechten van de mens en een ondermijning van de zelfstandigheid der Kerk. Hieronder volgt een vertaling van de in het Frans gestelde tekst. De landelijke katholieke or ganisaties, te weten: de St. Adelbertsvereniging, de Algemene Katholieke Werk geversvereniging, de Katholieke Actie, de Katholieke Arbeiders Bewe ging, de Katholieke Boeren- en Tuin- dersbond, de Nederlandse R.K. Midden standsbond, de Werknemende Middenstand, benevens het Katholiek Vrou wen Centrum en de Katholieke Jeugdbeweging, samenwerken de in het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg spreken hun veront waardiging uit over de arresta tie van de primaat der Katho lieke Kerk in Hongarije, Kardi naal Mindszenty. Zij achten deze arrestatie een grievende schending van de rechten van de mens en een ondermijning van de zelfstan digheid der Katholieke Kerk in de uitoefening van haar taak tot geestelijk heil der mensheid. Zij achten het noodzakelijk, dat aan deze onrechtvaardige vrijheidsberoving ten spoedig ste een einde komt. De Osservatore van Maan dag 3 Januari gaat door met de publicatie van de stroom van telegrammen voor de H. Vader, waarin geprotesteerd wordt te gen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty, afkomstig van tal van Kardinalen, Aartsbisschop pen en Bisschoppen uit de ge hele wereld. DOOR AVERIJ VAN DE „QUEEN MARY" Volgens een Canadese woordvoer der te Lake Success is door het uitgestelde vertrek van de Queen Mary, die Zaterdag ter hoogte van Cherbourg op een zandbank liep en averij kreeg, het voorlo pige plan om de Veiligheidsraad te Lake Success op 6 Januari bjjeen te laten komen, in de war gestuurd. Aan boord van de „Queen Mary" bevinden zich o.a. de Britse afge vaardigde Alexander Cadogan, de Egyptische afgevaardigde Ahmed Mohamed Farrag en ongeveer 80 leden van het secretariaat van de V.N. Generaal McNeughton, die deze maand voorzitter is van de Veiligheidsraad, en Trygve Lie, se cretaris-generaal der V.N., zullen heden bijeenkomen om een latere datum voor de bijeenkomst van de Raad vast te stellen. Probleem? (Sm.) Fanny u weet wel is naar Australië gegaan. Om hard te lopen en zo. Pas heeft Australië nogal lelijk tegen ons gedaan in de Veiligheidsraad en in bepaalde volksgroepen heeft dat een onaan gename invloed gehad, zich uitend in boycot van onze schepen, die op Indonesië varen. Nu zijn er die menen, dat Fanny deswege niet naar Australië had moeten gaan. ,Het Dagblad" in Batavi^i deed er heel erg lelijk over en gebruikte erg-grote woorden. Wij geloven, dat men dit niet zo tragisch moet opnemen en dat hier geen pro bleem is. Sport en politiek heb ben in dit kader niets met elkaar te maken. Fanny maakt zich waar schijnlijk niet druk over de Indone sische kwestie. Tenminste niet als Fanny de hardloopster. Haar ver schijning in Austi-alië zou boven dien nog wei iets goeds kunnen doen. De Australiërs zouden aan haar verschijning kunnen zien, dat de Nederlanders nog iets anders zijn dan bloeddorstige „kolonialen" en nog iets anders kunnen dan „vrije volken onderdrukken". Misschien zullen fe denken: Fanny loopt har der dan de Nederlandse politiek in Indië. Maar Fanny wordt ook niët gehinderd door terreur! Wij gelo ven, dat zij moet gaan. Wie het an ders ziet, mag het zeggen! Onder voogdij? (Sm.) Men vraagt ons, of dr. Beel die niets meer of minder is dan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië on der voogdij gesteld wordt. Eerst gaat onze Londense gezant naar onze O. G. en dat wordt gemoti veerd met de mededeling, dat de zaken daar zulk een sterke inter- nationaal-politieke kant hebben, terwijl Jhr. Michiels van Verduynen zulk een internationale figuur van erkende bekwaamheid is. Daarna zou dr. Drees, de premier, naar In donesië gaan, om de instelling van het Overgangsbewind te bespoedi gen, omdat dit een zware last is, die zoveel vergt van de schouders van dr. Beel. Het is ons wel, dat men de H. V. K. met man en macht gaat steunen. Onze Londen se gezant, die al eens eerder ge noemd is voor een hoge post in Indonesië, zal bij dit werk stellig op zijn plaats zijn. En dr. Drees' reis, wiens zending ontstond na de behandeling in de Veiligheidsraad, kan nuttig zijn, om op het inter nationale platform angstige zielen gerust te stellen. Maar men moet de zaken niet in een verkeerd licht zetten, zoals de Haagse cor respondent van de „New York Ti mes" bijv., die duidelijk suggereert, dat de gezant te Londen hèèn gaat, om dr. Beel eens eventjes interna tionaal bij te lichten, omdat ze daar in Batavia maar raak doen. Wij dachten nJ., dat de fiere hou ding van Nederland in de Veilig heidsraad geheid gefundeerd was in onze overtuiging, dat het hier n i et in de eerste plaats een internationale kwestie is. Waarom moeten Gezant en Pre mier onze H. V. K. in Batavia, die natuurlijk bepaalde bevoegdheden heeft, „assisteren" of bevoogden of voor de voeten lopen?? Om internationaal een gezicht te. red den, dat we niet verloren hadden, noch wensten te verliezen??? Rode colonnes naar Peiping Volgens een te Sjanghai opgevan gen bericht van de communistische radio heeft de communistische re gering op de grens van Hopei, Tsja- har en Sjansi een spoedmobilisatie afgekondigd. Nieuwe colonnes trek ken „als een vloedgolf" naar Pei ping, aldus dit radiobericht. 50 paar geleden ging Just Hen ry Smith naar zee. De laatste helft van die periode deed hij dienst als loods van Trinity House en talloze schepen heeft hij langs de gevaarlijke zand banken bij het eiland Wight en de „Queens" veilig naar de haven van Southampton ge bracht. Bij zijn afscheid kreeg hij een trouwe nabootsing van het stuurwiel van de „America", een Amerikaans stoomschip, mee naar huis

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1