Valse Is van hi P. O. A. N.V. Gemeenteraad Heerhugowaard huldigt ontvanger Hoogland ZIJ GINGEN UIT VISSEN r Drukpe RADIO DEN HELDER PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 4 Januari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Verder hamer stukken afgehandelc De Klokken van Conievüle J Laatste nieuws MIEP ZUCHT: GROOT FEEST in parochie Breezand Hongaarse opvatting over de arrestatie van Kardinaal Mindszenty Vele arresti Luc van Da MUTATIES bij de brandweer Per 31 Dec. J.l. is aan de heer K Pander, na 44-jarige dienst, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens eervol ontslag verleend als brand meester. Met ingang van 1 Jan. is de heer Ko Hartog bevorderd tot brandmeester, terwijl hij tevens de heer Pander opvolgt als korpscom mandant van het korps „Kwiek". Tot adjunct-brandmeester werd bevorderd de heer N. J. A. Koelman, eveneens van „Kwiek" en tot brand weerman bij het corps „Kwiek" werd benoemd de heer C. J. Butter Tot brandweerman bij het corps „Kracht en Vlugheid" werd benoemd de heer S. Koster. De installatie van de pieuwe functionarisssen en het afscheid van de heer Pander zal op de in Febr. te houden jaarvergade ring van de Brandweer plaats vin den. Traditiegetrouw kwamen de hoofdlieden van de Brandweer met hun commandant gisteren in 't Gul den Vlies bijeen op een collegiale nieuwjaarsbijeenkomst; ook de ere- commandant de heer Fr. Ringers en. de leden van „oud-goud", zoals de' hoofdlieden van de brandweer in eigen kring genoemd worden, waren hierbij aanwezig. Nadat de heer v. Maarleveld zijn mannen de beste wensen voor '49 had toegezegd, maakte de hoofdbrandmeester v. d. Idsert zich de tolk van zijn collega's om hun commandant en zijn gezin wederkerig het allerbeste toe te wensen. Waarderende geste In het afgelopen jaar verleende de Alkmaarse Brandweer assistentie bij een brand in Akersloot, waar door het energiek optreden van onze brandweer voorkomen werd. dat een dubbel woonhuis in vlammen op ging. De directie van de Brandassuran- tiemaatschappij „Avis" te Midwoud heeft, na T.ennis genomen te hebben van de brandweerrapporten over dit optreden de commandant een be drag van f100 doen toekomen voor de korps-kas, als waardering voor het optreden van de Alkmaarse Brandweer. Ongetwijfeld een waarderende geste, die door het corps zeer zal worden gewaardeerd. Abonnementsvoorstelling in het Gulden Vlies Het was wederom 'n vroolijk blij spel, waarop de abonné's van de Toneelvoorstellingen in 't Gulden Vlies gisteravond vergast werden. Maar het was 'n blijspel met een diepere, ernstige ondergrond, welke het publiek nu en dan wel eens scheen te ontgaan. Er werd veel ge lachen, maar ook wel eens, als er geen aanleiding toe bestond. De Engelse schrijver Dearsley zet voor ons 'n gezin op de planken met grote kinderen, die stuk voor stuk hun eigen weg gaan. En de ouders, die met hun tweetjes begonnen, blij ven weer getweeën achter. De vader begrijpt dat allemaal, maar de moe der. die door haar jongste 19-jarige dochter 'n specialist in de moeder liefde genoemd wordt, begrijpt dat niet en wil haar kinderen bij zich houden. Dat geeft conflicten, doch de vader treedt op als de reddende engel. Cbr Ruys speelde die vaderrol op. onnavolgbare wijze, met de leven dige humor van de lach en de traan en met een natuurlijke ongedwon genheid, dat het een lust was hem te zien en te horen. Sara Heyblom vertolkte de moederrol; zij deed dit tè dramatisch naar onze smaak en met te weinig nuance. Van de jongeren, die rond deze twee ouderen van het Vrije Toneel gegroepeerd waren, noemen wij Andrea Domburg, die Myra Ward uitstekend verving, ook Henny Orri gaf uitstekend spel, terwijl Ton Len- sink als de „sproetkop" ook met ere genoe,md mag worden. De'regie was bij Cruys Voorbergh in goede handen. Het was 'n genoe- gelijk begin van de tweede serie. ANDRc CARELI, Na zijn tournée door Indonesië, zal de Alkmaarse conferencier André Carell a.s. Vrijdag voor het eerst weer op de Alkmaarse planken ver schijnen; en wel met 'n programma, waarmee hij ook onze jongens over zee vermaakte. Zijn eerste optreden Vrijdag a.s. in 't Gulden Vlies is ten bate van de Stichting '40-'45. TONEELUITVOERING CANTECLEER Zoals wij reeds meldden, brengt Cantecleer morgenavond het be kende stuk van Antoon Coolen „De Vreemdeling", een spel, dat uitste kend past in het kader van het zo juist gevierde Kerstfeest en de jaarwisseling. Liefhebbers van het werk van de bekende schrijver, waarvan „De Vreemdeling" een der beste stukken, is, doen goed, zo zij deze opvoering niet willen missen, zich tijdig nog van kaar ten te voorzien. Er zijn er nog be schikbaar. De ouders en de jeugdbeweging Wij ontvingen het jaarverslag van de St Dominicusgroep, dat opent met een voorwoord van de aalmoezenier, pater G. Meijer O.P., die begint met zijn vreugde te uiten over de aanwinst van leid sters en leiders, aan wie hij dank brengt voor hun offer aan vrije tijd, dat zij voor de jeugdbeweging brengen. Hij is echter minder te spieken over de belangstelling der ouders, die vooral* op de ouder avond van 4 Nov. beneden de ver wachting was. En met de eerlijkheiS van een verkenner wijst hij er op, dat de leiders niet beschouwd dienen te worden als „zoethouders en bezig- houders van onze jongens in de moeilijke, ja moeilijkste jaren en onze welpenleidsters niet als geüni formeerde kinderjuffrouwen van onze jongens van 8 tot 12 jaar op Woensdag- en Zaterdagmiddag." Als dit zo blijft, zo schrijft pater Meijer, dan zullen wij genoodzaakt zijn de jongens weg te sturen en andere aan te nemen, waarvan wij wèl verzekerd zijn, dat wij de volle medewerking en belangstelling van de ouders hebben. Wij vertrouwen, dat de ouaers dit hartig woordje van de aalmoe zenier ter harte zullen nemen en meer belangstelling voor net ver- kennerswerk, dat blijkens het jaar verslag op een mooi jaar 1948 kan terugzien, zullen tonen. Kalme uitverkoop Oudergewoonte is gisteren in de meeste zaken de jaarlijkse balans opruiming begonnen. Doch ondanks het feit, dat er juist vijf en dertig nieuwe textielpunten waren aan gewezen^ liep het niet storm in de stad. Enkele zaken, b.v. die in schoenen en kousen, hadden een flinke stroom kopers te verwerken, in een paar gevallen was het zelfs zo druk, dat de politie assistentie moest verlenen teneinde te zorgen voor een ordelijk verloop daar, waar zich file's vormden. In de textiel was de drukte echter matig. Waarschijnlijk moesten de meeste huisvrouwen nog overleggen hoe de punten te besteden. In galanterie ën en huishoudelijke artikelen: veel kijkers, weinig kopers Ver scheidene zaken, die het beter genre goed verkopen, mochten zich in 'n goede belangstelling verheugen, maar overigens was het toch niet bijzonder druk te noemen. Het 3lechte weer, regen en de eerste natte sneeuw van deze winter, de den velen de warme kachel boven de natte straten prefereren. Voor zover wij konden zien. waren er heel wat koopjes te halen en we zagen meer dan eens prijzen, die aan de tijd van vóór de oorlog de den denken. Het zal daarom dan ook wel wat drukker worden, als het weer opknapt, hopelijk zijn de beste stukken dan niet juist de deur uit, want het blijft bij een gelegenheidsopruiming toch altijd een spel van kansen. Zilveren jubileum De heer P. v. Lienen, boekhou der aan de Twentse Bank, herdacht op 2 Januari de dag, waarop hij vóór 25 jaar bij deze instelling in dienst trad. en wel als jongste be diende. Hij vierde het jubileum in de huiselijke kring, doch gister werd hij in Victory gehuldigd, waarbij de directeur van het rayon Alk maar hem toesprak en de gebrui kelijke enveloppe met inhoud over handigde; reeds mocht hij te zijne huize namens de directie een bloem stuk en namens het personeel een haardfauteuil in ontvangst nemen. Namens het personeel bood de heer L. Kleiboer de gelukwensen aan. Loonstaten Verzamelloonstaten Loonstaten in boekvorm Balanshoeken Briefordners Tabellarische kasboeken Kantooragenda's Zakagenda's Succesagenda's Met gratis maandkalender PAYGLOP Adv. BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretha J„ d. v. K. Tip en A. de Moor; Stephanus E. H„ z. v. N. A. M. IJpma en C. J. E. van Struyk; Maria A. B„ d. v. J. Put en J. Breek; Johannes P. S. M„ z. v. S. J. Ursem en C. G. M. Ris; Cornelia, d. v. C. Swart en N. Schreuder; Rosaline M„ d. v. J. H. Dekker en A. G. Went; Reinald, z. v. A. Veldboer en A. A. Vreden- burg; Petrus J. J., z. v. C. Putter en H. Hollenberg; Willem J„ z. v. J. Rens en D. Vastenburg; Imma P., d. v. J. C. Postuma en A. Ponstein; Johanna M„ d. v. P. Baars en M. E. Wessemius. Ondertrouwd: Cornelis J. Janssen, 22 j. en Johanna M. den Nijs, 25 j.; Arie Glas, 33 j. en Guurtje D. Schot vanger, 28 j.; Gerrit P, Hartland, 52 j. en Neeltje Bestevaar, 45 J.; Zeegert Donker, 55 j. en Brigitta de Groot, 42 j. Gehuwd: Johanna Wijdema en Foekje Bakker; Nicolaas Peters en Dina Heiblom. Overleden: Maria Mulder, 74 j„ geh. met H. Slendebroek;-Johannes Roos, 84 j., weduwnaar van A. Pesser; Huberta C. Stavenuiter, 10 mnd.; Johannes Conijn, 60 j„ geh. met H. M. Heddes; Hendrikje Han- kel, 65 j„ geh. met W. Stuiver; Jacob Halff. 89 j„ weduwnaar van H. Groot; Gerrit Wimmink, 72 j„ weduwnaar van G. H. Eppink. GEZELLIGE THUISKOMST Bij afwezigheid van de bewoners van een perceel aan de Oude Gracht hebben op Oudejaarsavond inbre kers een diefstal gepleegd aldaar. De gehele inventaris was overhoop gehaald en vermist worden 7 tex- Jielkaarten, een zilveren rijksdaal der, een Philishave, merk Ivoor en een bedrag van ongeveer 12 gulden. K.J.M.V. ST. GEORGE Wij maken er onze lezers op attent, dat er op Woensdag 5 Jan. geen bijeenkomst is. Wij raden ech ter onze leden aan het mooie toneel stuk „De Vreemdeling" te gaan zien. dat door Cantecleer gespeeld wordt. Voor onze leden geldt een reductie van 50 ct. per persoon. Kaarten verkrijgbaar bij de heer Spikerman, Heul 34. INTERLOCUTOIR VONNIS De Meervoudige Kamer wees he denmorgen een interlocutoir vonnis in de zaak van de begrafenisuit voerder A. St. alhier, tegen wie veertien dagen geleden wegens ver duistering van distributiebeschei den 200 gulden subs. 40 dagen hech tenis was geëist. De Meervoudige Kamer gelastte een nader onder zoek voor de rechter-commissaris. Verdere uitspraken: Tijmen B, Alkmaar, diefstal, 50 gld. of '25 dagen; Johannes E, Alkmaar, verduiste- rring; teruggewezen naar rechter commissaris. BURGERLIJKE STAND HEILOO. Geboren; Michael Petrus Jozef Maria, z. v. B. H. van Kampen en A. M. Merks; Joannes Engelberfus Henricus zoon van F. van Veen en A. Kleef; Christina Anna dochter van H. de Vries en S. E. Kremer; Petrus Cornelis, zoon van P. Tervoort en M. Buijs; Har- mina Geertruida dochter van Wil lem v. d. Leij en E. Veenstraa. Ondertrouwd: W. P. Lodewijks en M. Mooij. Overleden:'Dirk Leegwater, 72 jr BURGERLIJKE STAND AKERSLOOT. Geboren: Bene- dictus A„ zoon van P. Schouten en N. de Haan; Johannes A„ zoon van G. C. Krom. A. G. Leijen; Jan A„ zoon van D. "steenhof en E. de Paepe; Nicolaas S. Jzoon van G. J. Hoogland en C. H. Le Noble; Jacoba L. E dochter van J. G Groot en C. M. Terra; Jacobus B. zoon van F. Kerssens en M Tiebie; Martinus, zoon van D. H. Gerret- sen en B. Dekker; Maria C. J., dochter van P. G, Kerssens en Mi. C. Duin en Johannes V., zoon van P. Olgers en A. de Moei. Overleden: Johannes A. Krom, oud I dag. ST DEUS DEDIT BURGERBRUG. 1948 is voor bij. De secretarissen en penning meesters van de diversie dorpsor ganisaties zijn hun jaarverslagen aan het ontwerpen. Als eerste in 1949 opent „St Deus Dedit" de plaatselijke afdeling van onze landarbeidersbond, de rij der jaarvergaderingen. Dinsdag 4 Jan. a.s. zal deze be legd worden in het Kerkehuis. Precies half acht is de start. Het bestuur - treedt gedeeltelijk af. - El- moeten dus verkiezingen plaats hebben. Er gaan geruchten, dat aan de vergadering een feestelijk karak ter zal worden gegeven. ONS DORP GEFILMD BURGERBRUG. De afgelopen zomer maakte de heer D. Pool een film van onze gemeente. Ook ons „schilderachtig" dorp is op de filmband vastgelegd. Donderdagavond a.s. is het „re sultaat" van deze arbeid te zien in de grote zaal van „Zijper Wel varen". De heer Pool zal zelf zijn „schep ping" ten doop houden. We hopen op Rütt.man-stijl, maarwegens de „lengte" van de film begint de voorstelling om half acht. SCHOOLUITBREIDING BURGERBRUG. Dezer dagen deed het gerucht de ronde, dat aan de St Jozefschool waarschijnlijk spoedig een derde lokaal zal wor den bijgebouwd. Dë werkelijke stand van zaken is echter, dat de St Jozefschool nu geplaatst is op de departementale urgentielijst voor scholenbouw voor de periode 1950—1956. Blijkbaar zal dus in dit jaar nog geen steen voor het derde lokaal worden gelegd. Bovendien zal er dan toch eerst een blauwdruk en een bestek voor de..bouw moeten worden gemaakt. Dit is echter nog niet in kannen en kruiken. „Voorlopig" doet de „noodlokali- teit" dus nog wel dienst. BAVO-NIEUWS URSEM De wedstrijden op ons eigen terrein van het 2e en 3e wer den door de consul afgelast. Ons 1ste toog naar Knollendam om daar in 'n vliegende storm de club van die naam partij te geven. Voor de rust wisten de onzen drie maal het Knol lendam-doel te doorboren. Door schoten van Leegwater 2 x en Bos 1 x, waartegenover onze keeper 1 x moest zwichten. Na rust kwam er echter niets meer bij, waartegen Kn.dam 4 x ons doel wist te vinden, zodat 'n 3—1 voorsprong tenslotte 'n 53 nederlaag werd. Zondag komt Jisp op bezoek. Aanvang 2 uur. Deze match kan weer 'n paar kostbare punten opleveren, maar -uitkijken is de boodschap. Het 2e speelt om 12 uur in Hoorn tegen Hollandia 4 en het 3e om 12 uur thuis tegen Ursem 2. ODEON voert op op 20, 23 en 25 Jan. a.s. Kaartverkoop heden begonnen Voorverkoop-adressen; L. PRINZ. Zaadmarkt 94; C. STROOMER, Nassauplein 14; Fa. KLOOSTER KIE- BERT en bij de leden De raad der gemeente Heer-Hu gowaard kwam Maandagochtend te half elf onder voorzitterschap van burgemeester Sutman Meijer openbare vergadering bijeen. In de subsidie-verordening voor het voorbereidend L.O. 1946 is geen regeling opgenomen voor tussen tijdse ontslagen en benoemingen van onderwijzend personeel. Een dergelijke bepaling is alsnog opge nomen in de opgemaakte concept verordening van genoemde subsi dieverordening. In verband met dg vrijheid en veiligheid van het verkeer op open bare wegen is het wenselijk geble ken een bepaling in de politievel- ordening op te nemen die het los laten lopen van honden verbiedt. Afgewezen Het verzoek van J. Beers, Ver laatdijk 1, om vergoeding van bus kosten voor het bezoek van zi. dochtertje van de r.k. centra" school voor v.g.l.o., werd in de raadsvergadering van 30 Nov. j.l. aangehouden voor nader onderzoek, Naar aanleiding van een aanvul lend rapport betreffende de finan ciële toestand in het gezin Beers werd thans afwijzend op het ver zoek beschikt. Landbouwverlof De commissie tot wering van schoolverzuim te Heer-Hugowaard verzocht wijziging te brengen in de tijdvakken voor landbouwverlof Besloten werd hët tijdvak van 3 31 Juli te nemen. De minister van binnenlandse za ken deelde mede, dat de Staat zich bij arbitrale uitspraak inzake de krachten? de Dienstplichtwet uit gekeerde, doch achteraf vanwege het Rijk niet goedgekeurde kost winnersvergoeding heeft neergelegd Dit betekent voor de gemeente een voordeeltje van 263.65. Ged. Staten keurden het raads besluit goed tot het aangaan van een kasgeldlening van 450.000. In verband met de per 1 Juli J.l. in werking getreden wijziging van de L.O. wet 1920. maakt het i.v.b.m, de financiële consequenties, geen verschil meer, of er al dan niet een gemeenschappelijke regeling tot toelating van leerlingen tot de lagere school bestaat. Tengevolge hiervan werd besloten in overeenstemming met de betrok ken besturen der gemeenten, de gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Alkmaar en Lange dijk met ingang van 1 Jan. '49 op te heffen. De commissie tot het nazien van de rekening en begroting werd voor 1949 samengesteld uit de heren P. V0i Langen Jbzn., Strooper en Leegwater. Huldiging van de heer Hoogland Hierna werd even gepauzeerd om over te gaan tot het huldigen v aednheH.arqkgw&Uzi en b van de heer H. Hoogland, die 25 jaar gemeente-ontvanger was. Nadat in de met bloemen ver sierde raadszaal familie en ge meentepersoneel had plaats geno jnen, werd de jubilaris met zijn "echtgenote doop wethouder Tromp en dë heer Quant binnengeleid. Voorzitter sprak een hartelijk welkomstwoord en greep terug tot September '23. toen in de raad een verzoek van de heer Ploeger om ontslag, nadat ,hij dit ambt 30 jaar had vervuld, in behandeling kwam. Voor het vervullen der vacature meldden zich 29 sollicitanten. Was het salaris 1000.—, er diende zich een sollicitant voor 700.aan. Bij velen was de mening geves tigd, dat het ambt van gemeente ontvanger een beetje overbodig was, In de raadsvergadering van 20 Nov. '23 werd de heer Hoogland tot tijd. ontvanger benoemd en met ingang van 1 Jan. '25 in vaste dienst be noemd. In die korte spanne tijds was reeds de deugdelijkheid van het werk op dit administratief gebied gebleken. Voorzitter wees er op, dat een kwarteeuw ambtsvervulling voor de mens heel belangrijk is. Doch de jubilaris heeft meer gedaan dan zijn plicht en wel op een wijze die ligt in de sfeer van verdienste, al dus spreker. Thans is een gemeente ontvanger lang niet meer overbo dig, zijn z'n werkzaamheden zeer toegenomen en daarmede ook de verantwoordelijkheid. Spr. illus- (Adv.) Zeevogels-L.S.V.V. O-0 Voor de rust speelde Zeevogêls met de krachtige wind in de rug, was sterk in de meerderheid, maar wist geen enkele maal het doel te vinden. Na de rust bouwde Z. tegen de sterke wind in zeer goede aan vallen op; zij speelden nu een klasse beter dan vóór de rust, maar hoe hachelijk of de situatie soms was, L.S.V.V. verzoende zich reeds met het gelijke spel en zodoende-was 't tegen de fel van zich afbijtende Langedijkers geen gemakkelijke taak. onder deze zeer slechte weers omstandigheden de verdiende, maar jammer genoeg uitblijvende over winning te behalen. De leiding was in prima handen. VOOR DE POLITIERECHTER Piebe H. en Hendrik K. gingen op een goede dag samen aan het vissen. Het zat hen die dag echter niet mee en zij vingen slecht. Om evenwel zo'n verloren dag goed te maken, gingen zij beiden maar eens kijken, of er niet iets anders was, dat de moeite waard was en dat hun verloren dag weer goed zou kunnen maken. Zij zochten en von den een dynamo, welke zij voor de goede gang van zaken maar mee namen om te verkopen. Het ding bracht 40.op en voor beiden 'n proces-verbaal wegens diefstal. Zo kwamen nu beiden voor de groene tafel terecht, waar mr Alblas, de politierechter, een vonnis over hen zou uitspreken. Hij veroordeelde beiden volgens de eis van de offi cier van justitie, mr Holsteyn E. K. uit Scheveningen kreeg 100. of 30 dg. en P. H., die uit Enkhui zen kwam, 60.of 30 dg. Voor beiden werd nog een maand voor waard. met een proeftijd van 3 j. gereserveerd. Albert de W. uit Wieringerwaard had gereden met een motorfiets waar niet voldoende licht op zat. Daarom werd hij door een politie ambtenaar aangehouden. In plaats van te stoppen, doofde Albert zijn licht en gaf vol gas. Men kwam er proleet." echter toch achter, wie het was en zijn motor werd in beslag geno men. Aan mr Alblas verklaarde hij, dat hij doorgereden was, omdat hij een duopassagier had. zonder een duozadel op zijn motor te hebben. Bovendien was hij in een kwade bui, omdat jongens aan zijn motor fiets hadden zitten prutsen. Mr Holsteyn meende, dat de drank hier niet vreemd was 'en eiste 150 of 30 dg., 1 maand voorw. met een proeftijd van 3 jaar' en teruggave van de motorfiets. De uitspraak conform. Onbeheerst arts Volgens de beschuldiging had de arts Gerrit Daniël van der W., uit Blokker, een agent van politie uitgescholden voor schoft. Toen de agent mevr. v. d. W. had aange raakt, had de dokter hem ook nog het epitheton ornans proleet toege voegd. Ter zitting verklaarde ver dachte, dat hij niet het woord schoft gebruikt had, doch slechts had gezegd, dat het optreden van de agent schofterig was. Toen de vrouw van verdachte de zaak wilde sussen, en tussen beide kwam, duwde de agent haar opzij, waarop de dokter zei: „Hou je handen thuis, In zijn pleidooi wees mr Buis kool erop, dat de handelwijze van verdachte verkeerd was geweest, doch verdachte is iemand, die zich niet gemakkelijk in toom kan hou den. Wat de vrouw van verdachte betreft, deze ging er tussen om de gemoederen te kalmeren en niet om de agent te molesteren, zodat opzij duwen nu niet bepaald nodig was. De uitspraak was tenslotte 75. of 25 dg„ nadat er 100.of 30 dg. geëist was. Jan Marten' ten N. uit Urk had gebouwd zonder vergunning: 25. of 10 dg.; Albertus Sm. uit Den Helder had zich beledigend uitge laten over een medeburger: 50. of 25 dg.; Albert S. uit Lutjekol- horn had 5000 kg kalizout ont vreemd: aangehouden voor inwin nen reclasseringorapportv Francina S. uit Enkhuizen had met gebalde vuist een meisje geslagen: 25. of 10 dg.; Pieter Cornelis S. uit Den Helder had lood ontvreemd: 25.— of 10 dg.; Nicolaas O. uit Utrecht had iemand minder aardi-' ge namen toegevoegd: 30 of 15 dg.; ook stond hij nog terecht voor het wegnemen van briketten: 10 of 5 dg.; Catharina V. uit Den Hel der, die de briketten had ontvan gen, kreeg 25 of 10 dg.; Johannes K. uit Wijdenes was zo flink ge weest een vrouw uit te schelden en daarna te schoppen, hetgeen hij nu wilde ontkennen: 20.of 10 dg. I treerde dit met de volgende cijfers, In '24 gaf de gewone dienst aan ontvangsten f 143.000, uitgaven f 115.000; in '46 luidden deze be dragen f 450.000 en f 420.000; resp voor de kapitaaldienst f 11.500 en f 280.000. Er zijn in de loop der jaren zeer ingrijpende wijzigingen in de comptabele voorschriften ont staan. Tenslotte wees spr. nog op de verschillende functies die de heer Hoogland in het maatschappe lijk leven heeft bekleed en betrok ook mevrouw Hoogland in de dank en erkentelijkheid. „Dat God, die alle bestaan in handen heeft, u en uw vrouw nog lang moge sparen' waren de slotwoorden, waarmede burgemeester zijn indrukwekkende rede besloot. De heer Hoogland werd een oorkonde en actentas aan geboden. Nog andere sprekers Wethouder Tromp sprak namens de raad en wees op de auto-didact, die de heerHoogland is. Spr. had niet alleen waardering, doch ook bewondering voor het werk van de jubilaris. Hij wees op de buiten gewoon innemende wijze waarop de heer Hoogland steeds voor iedereen heeft klaar gestaan. Ook dankte hij mevr. Hoogland. De heer van Graft meende, dat de heer Hoogland een voorbeeld voor elke ambtenaar kan zijn. De gemeentesecretaris stelde het zeer nauwkeurig beheer van dhr. Hoogland in het licht, wees op zijn vitaliteit en prettig karakter, z' grote bescheidenheid en de waar dering, die de heer Hoogland tot ver buiten de ambtelijke kring ge niet. Ook maakte hij er met vreugde gewag van, dat de heer Hoogland in oorlogstijd velen tot steun is ge weest. Namens het gemeenteperso neel bood spr. bloemen en een cas sette <fefelzilver aan. De heer Anker, de plv. gemeente ontvanger, liet duidelijk de prettige huiselijke sfeer uitkomen, waarin hij altijd ontvangen werd en waar toe mevr. Hoogland het hare bij droeg. Nadat gebak en verversingen wa ren rondgediend kreeg de jubilaris het woord, om in treffende klare woorden uit te drukken hoe blij hü was te vernemen dat hij zijn plicht gedaan had. 't Was voor mij ge woon, zei spr., ik was geroepen mijn plicht te doen en heb me deze 25 jaar dienaar gevoeld. Bewogen maakte spr. gewag van de armoede, die soms in de grote gezinnen heerste. Spr. heeft hedenmorgen bij dë Plechtige H. Mis hartelijk dank gebracht aan God. Nogmaals bracht hij dank aan de heer Tromp, die zijn benoeming mogelijk had ge maakt. Spr. maakte zich geen illu sies omtrent «gijn tekortkomingen De op- en aanmerkingen heeft hij steeds als vriendendienst dankbaar aanvaard. De jaren waren soms heel moeilijk, zeide spr., doch aan mijn vrouw heb ik het te danken, dat zij mij heeft aangespoord door te zetten. Spr. hoopte met hetzelfde enthousiasme van de afgalopen pe riode nog enkele jaren de gemeen schap te kunnen dienen. Hierna bleef men enige tijd ge zellig bijeen. GEVONDEN VOORWERPEN WARMENHUIZEN 1 paar He renhandschoenen. Inlichtingen bij de Politie. Berdos-Wieringerwaard 3-2 Voor de rust speelde Berdos met de wind in de rug en is de.bal niet voor het doel der gastheren ge weest. Van fraai spel viel maar weinig te bespeuren; drie kwartier lang ging de bal over of naast het W.-doel of 't werd een hoekschop Maar toch gelukte het Bos de W.- doelman tweemaal te laten vissen. Na de rust is het spel nog geen vijf minuten oud of weer is het Bos die na een snelle ren de stand op 30 brengt. Nu komt W. meer op zetten en de B-achterhoede moet alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Ondanks het goede werk, kan Brakenhoff niet voorko men, dat hij tweemaal de bal uit 't net moet halen. 10 minuten voor 't einde is Beu kers gevaarlijk doorgebroken; bij doel gekomen wordt hij door een der W.-verdedigers op zeer onbe hoorlijke wijze tegen de benen ge trapt, zodat hij van 't veld moet worden gedragen. Instede deze W.- speler het verder spelen werd ont zegd. kende de scheidsrechter aan Berdos een strafschop toe. Deze werd niet benut; de bal werd over geschoten. j A V.. Gemeentelijke Visafslag DEN HELDER In de week van 27 December t.m. 31 December werd aangevoerd: 115 kg schol 0.55 0.35; 16 kg kabeljauw 0.41; 19 kg wijting 0.25; 5 kg tarbot 0.90; 945 kg bot 0.98—0.60; 8937 kg scharren 0.350.26; 6438 kg gar nalen 0.500.44. Origineel maar verkeerd DEN HELDER Met een gren zenloze originaliteit bedenkt de Helderse jeugd mogelijkheden om zich te amuserén. Het is alleen jammer, dat zij het vermaak niet altijd zoekt in datgene, waaraan niemand zich ergert. Nu zijn er weer 5 jongens in de leeftijd van 10 jaar voor een paar uur naar het hoofdbureau gebracht, omdat zij bij verschillende bewoners van de Vogelenbuurt briefjes afgaven, die zij met de naam van een krui denier ondertekenden. Ze bevatten het verzoek om onmiddellijk naar de kruidenierswinkel te komen, .omdat er telefoon was" BRAND TE AMSTERDAM Hedenmorgen heeft in de hoofd stad een grote uitslaande brand ge woed in het pand van de N.V. Wo ninginrichting „Huis en Haard" in de Vijzelstraat, recht tegenover het gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij. Omstreeks ne gen uur begon de brand in de ka pokbergplaats, een onderdeel van de stoffeerderjj op de tweede ver dieping. Snel greep het vuur om zich heen in de hier opgeslagen voorraden, bekledingsstof, gordij nen e.d. en na een kwartier sloegen de vlammen door de zolder heen boven het dak uit. Weldra waren de dakbinten een vuurgloed. De brandweer was voor deze eerste brand in het nieuwe jaar in de hoofdstad met groot ma teriaal uitgerukt en de talloze brandweerwagens versperden dit gedeelte van de Vijzelstraat, zodat het tramverkeer moest worden om geleid. Van alle zijden werd het vuur bestreden. Omstreeks tien uur had men het vuur onder de knie en werd" be gonnen het brandende houtwerk te slopen. Het personeel van „Huis en Haard" had intussen de meubelen en andere artikelen uit de winkel gesleept en in de grote fuin aan de achterzijde in veiligheid gebracht. Terwijl een ware stortvloed van bluswater neerplensde werd vervol gens de inventaris van de toonka- mers op de eerste etage zoveel mogelijk in veiligheid gebracht. Zolder en tweede' verdieping zijn volkomen uitgebrand en de eerste etage en winkel kregen ernstige waterschade. De brandweerlieden hadden nog al met pech te kam pen: tot vijf maal toe sprong een slang, tweemaal gebeurde dit in de winkel van de fa. Hollenkamp. Minister van. Schaik te New York NEW YORK, 4 Jan. (A.N.P., Aneta). Minister van Schaik is Maandagmorgen op het New York- se vliegveld Idlewild aangekomen, waar hij werd begroet door de Ned. consul generaal, de heer W. Cnoop Koopmans. Voor zijn vertrek om 1.10 uur naar Curacao vertelde de minister aan een vertegenwoor diger van Aneta, dat zijn verblijf in beide gebiedsdelen naar schat ting drie weken zal duren. Geweigerd telegram aan Veiligheidsraad Het Eerste Kamerlid van Santen (comm.) heeft de minister van ver keer en waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1) Is het de minister bekend, dat op 23 December 1948 een telegram met de volgende inhoud: „Comité Hulp aan Indonesië vestigt aandacht op bombardementen Indonesische bevolkingscentra; dringt aan op bevel staakt het vuren, terugtrek king Nederlandse troepen en vrij lating gevangen genomen vrijheids strijders" en dat, afkomstig van het comité „Hulp aan Indonesië", te Amsterdam, gericht was aan de voorzitter van de Veiligheidsraad te Parijs, is geweigerd? 2) Zou de minister willen mede delen, op welke gronden de inhoud van het telegram in strijd wordt geoordeeld met de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden volgens artikel 14 van de Telegraaf- en Telefoonwet 1964? WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond: VERANDERLIJK WEER Meest zwaar bewolkt met tij delijk enige sneeuw of regen. Aanvankelijk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost, later afnemende en ver anderlijke wind. Iets zachter. de feestdagen ga ven héei waf drukte. Er is vee werk 'blijven lig gen. Een gemak kelijk potje komt haar nu van pas. Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft 't: DIKKE KOOLSOEP 1 kleine savoyekool, l ui, 2 thee lepels kerrie, 6 'bouillonblokjes, 2 1. water, 150 gr. gort, wat melk, bosje selderij, 50 gr. boter. Snipper de kool fijn en smoor ze plm. 10 min. Voeg water bouillonblokjes en (vlugkokende) gort toe en laat het geheel plm. 1 uur zachtjes koken. Vul zo nodig het water aan. Maak de selderij schoon en snijd ze fijn. Kook ze pl.m 10 min. mee en maak de soep af met wat melk, aroma enz. Het smoren van de gesnipperde kool in boter houdt smaak en geur van de kool beter. Ze is ook vlugger gaar Voor kool als groente gegeten dus geschikt. Publ. Centr. Bur. v d. Tuinbouw veilingen, (Adv.) De P.v.d.A. en Indonesië De Partij van de Arbeid gaat een speciaal congres beleggen op Za terdag .17 Januari te Amsterdam, ter behandeling van de Indonesi sche kwestie. In eei\ verklaring van het P. B. komt tot uiting, dat na alles wat geschiedde, geen andere weg mogelijk was, dan onze rege ring heeft ingeslagen. Alleen ware het, meent het P.B., beter geweest, indien de wegvoering van de repu blikeinse leiders niet was geschied! Dit verandert volgens de verkla- rirng echter niets aan de morele en politieke beoordeling van de actie zelf. Export-, ophoud- en vergoedingsprijzen Met ingang van Maandag 3 Jan. 1949 gelden de volgende exportprij zen voor Duitsland: Rode kool f 8 20 afw. f 4.90; gele kool f 6.90, afw. f 4.10; groene kool f 6.90; witte kool f 5.90; kroten I f 6.10; 4.60; III f 3.—; breekpeen II f 5.70; III f 4.70; prei f 8.knolselderie I, II en III f .8.afw. f 4.80; uien f 8.grove uien f7.en driel. f 6.alles per 100 kg. Met ingang van dezelfde datum gelden de volgende ophoudprijzen: rode kool f 8.20; gele kool f 6.90; groene kool f 7.50; witte kool f6—- kroten I f 6.10; II f 4.60; III f 3.—; waspeen fijn f 8.waspeen grof f 5.70; breekpeen II f 5.70; III 4,70; prei f 7.—; knolselderie I, II en III f 8.—; witlof I en II f 15.—. Bij onverkoopbaarheid worden de volgende vergoedingsprijzen door 't Centraal Bureau uitbetaald: Groene kool afw. f 3.60; witte kool afw. f 3.waspeen fijn f 6,idem afw. f 4.—; waspeen grof f 4.40; idem afw. f 3.—; breekpeen II en III afw. f 3.—; witlof I f 12.—, afw. f 9S— witlof II f 9.—. Alles per 100 kg'. BREEZAND Bij gelegenheid van het drievoudig jubileum, dat onze parochie, te beginnen a.s. Za terdag, gaat vieren, worden na de eigenlijke feestdag drie parochie avonden gegeven. 't Comité van voorbereiding heeft hiertoe een regeling ontworpen, ten einde alle parochianen in de gele genheid te stellen, één van deze avonden mee te maken. Zondag jl. was er gelegenheid, zich voor een plaatsbewijs op te geven. Daar er hier en daar een misverstand in het spel schijnt te zijn, wijst het comité er nadrukke lijk op, dat deze toegangsbewijzen geheel gratis zijn. Maar voor een goede gang van zaken dient ieder zich op te geven, of althans per huisgezin. Wie dit dus nog naliet, geve zich nu onverwijld op. Men kan terecht bij de heren G. M. Berbeé Bz„ Zandvaart 192; E. Ligte- ringen, H.d.Sch.; G. Timmer en A. Kloosterman. Een en ander dient onverwijld te geschieden, daar het afhalen van de aangevraagde plaatsbewijzen plaats vindt a.s. Donderdag, des avonds van 7 tot 9 uur, in het kantoor der R.K. School. Zoals de Eerw. Pater al zei, heb ben we, nu de Z.E. jubilaris afwezig is, deze week vrij spel. Daarom nu alle hens aan dek. Voor Dinsdagavond is er een repe titie vastgesteld voor de leden van het grote gemengde koor (H.H. zan gers en leden en oud-leden van het Congregatiekoor), des avonds te 8 uur. Natuurlijk komt deze week de versieringscommissie in actie, en de heren zullen wel zorg dragen voor een werkelijk fraaie versiering, speciaal van het kerkgebouw. Ieder kijkt natuurlijk zijn vlag na, opdat a.s. Zaterdag bij de feestelijke in tocht werkelijk overal dat vreugde teken uithangt. Voor de innerlijke versiering zij gemeld, dat er elke avond, vanaf 6 uur tot na het rozenhoedje, ge legenheid is om te biechten bij de Eerw. Pater Nolascus O.F.M.cap. Zo nadert langzamerhand de grote dag. Breezand zal op waardige wijze zijn priester, zijn herder weten te eren! Wij zullen u nadere gegevens ge regeld mededelen. Verzuimt dus niet, uw eigen r.k. krant, het N.N. H.D.. goed te lezen. „EEN PERSOONLIJKE KWESTIE" Verloren DEN HELDER Armband, brothe, bankbilj. van f10, ceintuur, wollen das, deksel, jonge spaniel, 1 pr. br. h. glacé handschoenen, hals ketting, matrozenmuts, portefeuille, mappen vr. postzegels, kinder schoen, dasspeld, tabakskaart, dub bele rijwieltas, vulpen, want, zilver- naai Mindszenty van te voren wist, bon, ring met 3 sleutels. dat hij gearresteerd zou worden en AT DE REGERING in Hon garije de arrestatie van Kardinaal Mindszenty als een persoonlijke aangelegenheid van Zijne Eminentie beschouwt, blijkt uit een verzoek van de regering in Boedapest aan de H. Stoel, om, „onafhankelijk van de persoonlijke kwestie van Kardinaal Mindszenty", 'n overeenkomst te sluiten tussen Hongarije en de H. Stoelt Het Vatieaan heeft dit verzoek natuurlijk afgewezen. Rome ant woordde op dit onbeschaamde ver zoek, da't onmogelijk kan worden ingezien, hoe de Heilige Vader aan een dergelijke vraag zou kunnen voldoen, d&ar het onrecht, dat aan primaat Mindszenty werd aange daan, indirect ook een belediging voor de Paus zelf is. Het Vatieaan vraagt in zijn brief, dat de rechten van de Kerk en van het geweten in het vervolg meer geëerbiedigd mo gen worden. Inmiddels is gebleken, dat kardi- waarschijnlijk gedwongen een „be kentenis" zou moeten afleggen. Kort geleden heeft hij de overige Hongaarse bisschoppen medege deeld, dat hij aan geen enkele po litieke samenzwering had deelgeno men, dat hij geen enkele bekente nis had af *te leggen en niet vrij willig zou aftreden. Wanneer inde toekomst vernomen zou worden, dat hij in de gevangenis een „be kentenis" had gedaan, dan moesten de bissschoppen beseffen, dat zulks alleen het gevolg van „de zwakheid van het menselijk vlees" zou zjjn. Volgens Reuter uit Boedapest, heeft de plaatsvervangende aarts bisschop van Boedapest, mgr. Gela Vitz, Zaterdag verklaard, dat de Katholieke Kerk in Hongarije be reid is, tot een overeenkomst met de regering te komen. Dit kan uiteraard niet anders zjjn dan een herhaling van de al vroeger ook door de Kardinaal uitgesproken principiële bereidheid. De Bis schoppen van Hongarije doen in de nu gegeven omstandigheden na tuurlijk niets, zonder overleg en overeenstemming met de H. Stoel. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage.) Vorige week is men o gekomen van personen, België werk van maak landse bankbiljetten va te maken. Mede dank speurderswerk der Gro cherche en der rijkspoli land, konden dezer da<se in verband met deze r enige personen worde téerd. Enige tijd geleden v« Hoogezandse kweker K aan een Belgische de schuld af te lossen. Dt had n.l. nog een vord f8100.op zijn Belgisc K. ontving bericht dat wel in Belgische francs kon worden. Daarmee kweker echter geen ger ter werd hem medegedei in België zijn geld in I valuta kon ontvangen, daarop met een metg België en nam de f8100.- jes van honderd gulden vangst. In Hoogezand men zette hij het geld bank. Een klerk van «n ar in Hoogezand, kreeg d< missie een van de biljetl f 8100.in handen en ci dat het vals was. Het was slordig afgewerkt e heel maakte een zeer indruk. De Groningse recherch( waarschuwd en in sam met de centrale falsificat afdeling politie van het van Justtie werd een onderzoek ngesteld. Al g dat de f 8100.van de I komstig waren, doch dezi van geen kwaad bewust, het onderzoek toen in Be waarna in Gent en Bn personen konden wordei teeïd. De Belgische I thans het onderzoek vc verwacht, dat nog meer zullen volgen. De 81 bil f 100.die in het Noorde land in omloop waren, z: dellijk, op drie na, achte Gedurende de laatste dwarrelde een re jen honderdguldenbiljetten e land neer. De biljetter voornamelijk gesignale Zeuws-Vlaanderen en op ren. Het bleek al spoedig, vroegst gesignaleerde bil komstig waren uit het gi je Maldegem in België, een Belgische grensarbe zijn loon in Nederlands ving, een vals biljet ui tb kregen. Deze man was, 2 bleek, te goeder trouw. daarop ook valse biljettei denburg, Brugge en oj Maldeigem werden ontde de politie af van de goe en ging over tot arrestati aantal personen. Onder de arrestanten zich de caféhouder en laar D. T. uit Maldegem. dat men met zijn aanhou goede greep had gedaan, had niet minder dan 60 v; biljetten in zijn bezit T. aanvankelijk, dat hij het dig had voor zijn bedrijf, zag zich spoedig gedwonn namen te noemen, waaroj houding van een tiental te Maldegem en van e Brugge volgde.' Bij de verhoren bleek, c bruikte drukpers rdgelm; verhuisd naar andere ad: dat sommige caféhouders NAAR AMERIK Het staat thans vast, Ned. middengewichtkami van Dam op 18 Februa Madison Garden zijn Ai debuut zal maken. Hij is 1 teerd door Lew Burston, i maker van Madison, die 1 wedstrijd van Dam-Delar bijgewoond en- daarna zij dering voor van Dam's tei stijl niet onder stoelen 0 had gestoken. Tegen wie van Dam te 1 uitkomt is nog niet bekem in elk geval een van de Amerikaanse middengewic hetzij Tony Zale, de vroe reldkampioen, hetzij Jake of Steve Belloise. Wint zijn eerste match, dan ka op tenminste drie andere den in Amerika rekenen. I wedstrijd onbeslist of ve: dan is er nog niets verlc hij een goede indruk heeft PROGRAMMA WOENSDAG 5 JANl HILVERSUM 7.00 Nieuws, 7.30 Muziek v 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoc 8.45 Sousa-marsen, 9.00 i zoek, 9.30 Symphonisch 11.00 Bas, 11.15 Hoorspel, vorieten, 12.30 Weerpraat Orkest, 13,00 Nieuws, 13.1 13.45 Kamermuziek, 14.15 S Rosenkavalier", 15.00 Om 15.30 Kamermuziek, 16,00 I praatje, 16.15 Voor de jeu, Strijkorkest, 18.00 Muzi ging, 18.30 Voor de strijd 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkeb Nieuws, 20.15 „Vrij en BI Hoorspel, 21.30 Radio Pi nisch Orkest en viool, 23.01 23.15 Piano, 23.35 Orkest. HIL VERBUM 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek bi; bijt, 8.00 Nieuws, 8.18 Ork Muziek van Mozart, 9.35 K ziek, 10.20 Onze keuken, li Stop, 12.00 Lunchconcert, Weerpraatje, 12.38 The Ki waiians, 13.00 Nieuws, 13.2 en zang, 14.15 Jeugdconce Hoorspel, 15.30 De Regenb Bonte middag voor de jeu Politiekoren, 18.00 Nieuws, chard Tauber, 20.00 Nieu Omroeporkest, koor en 21.30 Hoorspel, 22.30 Viool 23.00 Nieuws. 23.15 De Hit- Rustige klanken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2