Valse Nederlandse bankbiljetten van honderd gulden in omloop Magelang was 'n stad vol rokende puinhopen Westelijke Drie zonden krijgsgevangenen naar huis r Heerlense politie weet reeks diefstallen op te helderen Drukpers draait in België RADIO Maar wat deed Rusland? '1 MIEP ZUCHT: 3T FEEST We Breezand arrestatie ;nty NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 4 Januari 1949 PAC. 3 Vele arrestaties Luc van Dam De omgeving kwam er beter af Eén Zei U iets? IJshockey Nota's aan Moskou Fanny ga niet! Van films en filmsterren Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN de feestdagen ga ven hèel drukte. Er is vee werk blijven lis gen. Een gemak kelijk potje komt haar nu van pas. ing-Hillebrand geeft t: E KOOLSOEP oyekool, l ui, 2 thee- 6 'bouillonblokjes, 2 gr. gort, wat melk, 50 gr. boter. Snipper en smoor ze plm. 10 iter bouillonblokjes en gort toe en laat het 1 uur zachtjes koken. het water aan. Maak hoon en snijd ze fijn. 10 min. mee en maak net wat melk, aroma an de gesnipperde kool lt smaak en geur van r. Ze is ook vlugger ol als groente gegeten Bur. v. d. Tuinbouw- (Adv.) ophoud- en idingsprijzen van Maandag 3 Jan. e volgende exportprij- sland: Rode kool f 8.20 ?ele kool f 6.90, afw. kool f 6.90; witte kool I f 6.10; ft 4.60; III sen II f 5.70; III f 4.70; ïolselderie I, II en III 1.80; uien f 8.grove driel, f 6.alles per van dezelfde datum lgende ophoudprijzen: 3.20; gele kool f 6.90; 7.50; witte kool f 6. 0; II f 4.60; III f 3.—; f 8.waspeen grof een II f 5.70; III 4.70; ïolselderie I, II en III I en II f 15.—. ipbaarheid worden de oedingsprijzen door 't au uitbetaald; Groene 3.60; witte kool afw. fijn f 6.idem afw. en grof f 4.40; idem eekpeen II en III afw. I f 12.afw. f 9^; -. Alles per 100 kg. Bij gelegenheid ■oudig jubileum, dat te beginnen a.s. Za- ■ieren, worden na de itdag drie parochie- ■en. n voorbereiding heeft leling ontworpen, ten- ochianen in de gele- illen, één van deze ;e maken. was er gelegenheid, i plaatsbewijs op te ;r hier en daar een het spel schijnt te comité er nadrukke- :eze toegangsbewijzen zijn. Maar voor een in zaken dient ieder iven, of althans per dit dus nog naliet, onverwijld op. Men lij de heren G. M. ndvaart 192; E. Ligte- i.; G. Timmer en A. r dient onverwijld te ir het afhalen van de plaatsbewijzen plaats iderdag, des avonds r, in het kantoor der w. Pater al zei, heb- Z.E. jubilaris afwezig vrij spel. alle hens aan dek. vond is er een repe- 1 voor de leden van ngde koor (H.H. zan- sn oud-leden van het r), des avonds te omt deze week de nissie in actie, en de 'el zorg dragen voor fraaie versiering, st kerkgebouw. Ieder zijn vlag na, opdat lij de feestelijke in- overal dat vreugde- erlijke versiering zij elke avond, vanaf het rozenhoedje, ge- n te biechten bij de ólascus O.F.M.cap. gzamerhand de grote al op waardige wijze ijn herder weten te nadere gegevens ge len. Verzuimt dus r.k. krant, het N.N. ezen. „be- edwongen een loeten afleggen, heeft hij de overige schoppen medege- an geen enkele po ering had deelgeno- :en enkele bekente eggen en niet vrij den. Wanneer in de men zou worden, evangenis een „be- edaan, dan moesten beseffen, dat zulks van „de zwakheid k vlees" zou zijn. er uit Boedapest, vervangende aarts- «edapest, mgr. Gela verklaard, dat de in Hongarije be- overeenkomst met komen. Dit kan nders zijn dan een Ie al vroeger ook naai uitgesproken bereidheid. De Bis- mgarije doen in de nstandigheden na- mder overleg en r met de H. Stoel, t in een deel van ge.) Vorige week is men op het spoor gekomen van personen, die er in Belgie werk van maakten Neder landse bankbiljetten van f 100 na te maken. Mede dank zij actief speurderswerk der Groningse re cherche en der rijkspolitie in Zee land, konden dezer dagen in België In verband met deze valsmunterij enige personen worden gearres teerd. Enige tijd geleden verzocht een Hoogezandse kweker K. per brief aan een Belgische debiteur zijn schuld af te lossen. Deze kweker had n.l. nog een vordering van f 8100.op zijn Belgische relatie. K. ontving bericht dat de schuld wel in Belgische francs vereffend kon worden. Daarmee narft de kweker echter geen genoegen. La ter werd hem medegedeeld, dat hij in België zijn geld in Nederlandse valuta kon ontvangen. Hij toog daarop met een metgezel naar België en nam de f8100.in brief jes van honderd gulden in ont vangst. In Hoogezand teruggeko men zette hij het geld op een bank. Een klerk van éfen andere bank in Hoogezand, kreeg door trans missie een van de biljetten van de f 8100.in handen en constateerde dat het vals was. Het drukwerk was slordig afgewerkt en het ge heel maakte een zeer rommelige indruk. De Groningse recherche werd ge waarschuwd en in samenwerking met de centrale falsificatie van de afdeling politie van het ministerie van Justtie werd een uitgebreid onderzoek ngesteld. Al gauw bleek dat de f 8100.van de kweker af komstig waren, doch deze was zich van geen kwaad bewust. Men zette het onderzoek toen in België voort, waarna in Gent en Brugge enige personen konden worden gearres teerd. De Belgische politie zet thans het onderzoek voort. Men verwacht, dat nog meer arrestaties zullen volgen. De 81 biljetten van f 100.die in het Noorden van ons land in omloop waren, zijn onmid dellijk, op drie na, achterhaald. Gedurende de laatste maanden dwarrelde een re|'en van valsie honderdguldenbiljetten over Zee land neer. De biljetten werden voornamelijk gesignaleerd In Zeuws-Vlaanderen en op Walche ren. Het bleek al spoedig, dat de vroegst gesignaleerde biljetten af komstig waren uit het grensplaats- je Maldegem in België. Daar had een Belgische grensarbeider, die zijn loon in Nederlands geld ont ving, een vals biljet uitbetaald ge kregen. Deze man was, zoals later bleek, te goeder trouw. Toen kort daarop ook valse biljetten in Aar denburg, Brugge en opnieuw in Maldegem werden ontdekt, htapte de politie af van de goede trouw en ging over tot arrestatie van een aantal personen. Onder de arrestanten bevonden zich de caféhouder en Vlashandc- laar D. T. uit Maldegem. Het bleek dat men met zijn aanhouding een goede greep had gedaan, want hij had niet minder dan 60 valse bank biljetten in zijn bezit. T- beweerde aanvankelijk, dat hij het geld no dig had voor zijn bedrijf, maar hij zag zich spoedig gedwongen enige namen te noemen, waarop de aan houding van een tiental personen te Maldegem en van enkele te Brugge volgde. Bij de verhoren bleek, dat de ge bruikte drukpers relgelmatig was verhuisd naar andere adressen en dat sommige caféhouders de kleine NAAR AMERIKA Het staat thans vast, dat onze Ned. middengewichtkampioen Luc van Dam op 18 Februari a.s. in Madison Garden zjjn Amerikaans debuut zal maken. Hij is gecontrac teerd door Lew Burston, de match maker van Madison, die de laatste wedstrijd van Dam-Delannoit had bijgewoond en- daarna zijn bewon dering voor van Dam's techniek en stijl niet onder stoelen of banken had gestoken. Tegen wie van Dam te New York uitkomt is nog niet bekend. Het zal in elk geval een van de leidende Amerikaanse middengewichten zijn, hetzij Tony Zale, de vroegere we reldkampioen, hetzij Jake Lamotta of Steve Belloise. Wint van Dam zijn eerste match, dan kan hij nog op tenminste drie andere wedstrij den in Amerika rekenen. Eindigt de wedstrijd onbeslist of verliest hij, dan is er nog niets verloren, mits hij een goede indruk heeft gemaakt. PROGRAMMA WOENSDAG 5 JANUARI HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Muziek van Grieg, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 Sousa-marsen, 9.00 Ziekenbe zoek, 9.30 Symohomsch concert, 11.00 Bas, 11.15 Hoorspel, 11.40 Fa vorieten, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Orkest, 13,00 Nieuws, 13.15 Orgel, 13.45 Kamermuziek, 14.15 Suite „Der Rosenkavalier", 15.00 Om en om, 15.30 Kamermuziek, 16.00 Postzegel praatje, 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Strijkorkest, 18.00 Muziekvereni ging, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkebeen, 20.00 Nieuws, 20.15 „Vrij en Blij" 20.45 Hoorspel, 21,30 Radio Philharmo- nisch Orkest en viool, 23.00 Nieuws, 23.15 Piano, 23.35 Orkest. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek bij het ont bijt, 8.00 Nieuws, 8.18 Orkest, 9.00 Muziek van Mozart, 9.35 Kamermu ziek, 10.20 Onze keuken, 11.30 Non- Stop, 12.00 Lunchconcert, 12.30 Het Weerpraatje, 12.38 The Kilima Ha- waüans, 13,00 Nieuws, 13.20 Orkest en zang, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Hoorspel, 15.30 De Regenboog, 16.00 Bonte middag voor de jeugd, 17.15 Politiekoren, 18.00 Nieuws, 18.20 Ri chard Tauber, 20.00 Nieuws, 20.20 Omroeporkest, koor en solisten, 21.30 Hoorspel, 22.30 Viool en piano, 23.00 Nieuws, 23.15 De Hit-Kit, 23.45 Rustige klanken. machine in huis hadden gehad, zonder te weten, waartoe het ap paraat diende. Tenslotte kon de politie de chauffeur aanhouden, die met zijn taxi de machine het laatst had vervoerd. Deze chauffeur wist evenmin waartoe het apparaat diende, maar met zijn medewer king kon het tenslotte ontdekt worden in een bunker aan de weg van Meldegem naar Knokke. Intussen is nog niet zeker, dat men de hoofdorganisator van deze valse munterij ontdekt heeft. Men meent n.l. dat de leider van het complot in Antwerpen zou wonen. De caféhouder T.. bij wie 60 bil jetten werden gevonden, is tegen borgstelling op vrije voeten ge steld. Tot degenen, die bij de zaak betrokken zijn, behoort ook een zekere B., afkomstig uit Aarden burg, die zich na de bevrijding in Maldegem vestigde. De toestand op Sumatra in bevrijd gebied BATAVIA, 3 Jan. (Aneta) Zo wel te Rantau Prapat als te Taroe- toeng zijn door de Nederlandse troepen grote hoeveelheden kost bare medicijnen aangetroffen, die afkomstig zijn uit Malakka en uit Australië. Volgens berichten uit republikeinse bron ruilden de re publikeinse leiders deze medicijnen tegen handelsproducten. De bevol king van Asahan kon injecties ko pen voor f 500 tot f 1000 per keer, hetgeen voor het gewone volk niet te betalen was. De mil. geneeskun dige dienst, de dienst voor volks gezondheid en de Rode Kruis-ploe- gen werken thans dag en nacht, aangezien de bevolking in deze streken door vele ziekten wordt ge teisterd. Rond de poliklinieken ver zamelen zich duizenden Indonesiërs voor het verkrijgen van medische hulp. Voorzichtig met de autoportieren De K.N.A.C. doet een dringend beroep op de bestuurders van auto's en vrachtwagens de uiterste voor zichtigheid te betrachten bij het openen der portieren aan de rij- zijde. De laatste maanden zijn door het onvoorzichtig openen van auto portieren talloze ongevallen voor gekomen, waarvan vele ernstige. KERSTBOODSCHAP van Kardinaal Griffin aan Katholiek Duitsland LONDEN. In een Kerstbood schap aan de Duitse katholieken, verklaarden de Aartsbisschop van Westminister, Kardinaal Griffin, herinnerend aan het feest van de Dom van Keulen: „In Keulen heb ik de levenskracht en de macht van de Katholieke Kerk ervaren, ik heb de vooruitgang gezien in de toe stand van de kinderen en van het volk, die zo wezenlijk verschilde van wat ik bij mijn eerste bezoek in 1945 aantrof. Ik heb mij ervan kunnen over tuigen, dat vertwijfeling veranderd is in hoop, verdriet in vreugde, moedeloosheid in vertrouwen en gerustheid; dat vreugdevolle ver wachten en vertrouwen, waarvan de bron is de waarheid en de kracht van ons geloof." „Gelijk de Dom van Keulen te midden van ruïnes als een symbool van de triomf der Kerk Gods over de valse leer van het materialisme, die zulk een vernieling en verwoes ting met zich bracht, omhoog rijst, zo moge ook dit Kerstfeest, als her innering aan de geboorte van de Goddelijke Verlosser, betekenen de zege der liefde over de haat, de zege der nederigheid over de trots en de zege der armoede over de rijkdom en alle wereldlijke macht." De pier van Nes op Ameland, waar de boot uit Holwerd (Fr.) aanlegt, wordt over een lengte van 60 M. verbreed tot 20 M. BATAVIA, 3 Jan. (Aneta). Uit Magelang wordt gemeld, dat de Nederlandse troepen bij de bezetting een stad vol rokende puinhopen aantroffen. De republi keinse troepen waren voor het wegtrekken in de gelegenheid grootscheepse vernielingen uit te voeren, aangezien de voorhoede van de Nederlandse kolonne eerst Bojolali bezette. Toen daarna Magelang werd bezet, was het vernielingswerk reeds verricht. De electriciteitscentrale van Dje- lok is behouden, doch de leidingen van Djelok naar Magelang zijn op gebroken. De drinkwatersituatie is gunstiger; de installaties hiervan zijn niet vernield en de leidingen zijn slechts op enkele plaatsen op gebroken. De gebouwen van de Pos terijen daarentegen zijn grondig ver nield en verwacht wordt, dat het wel enige maanden zal duren voor dat men enige orde in deze chaos kan scheppen. De spoorwegen staan er beter voor. De omgeving van Magelang ziet er minder gehavend uit.. Zo is Poerworedjo practisch onbeschadigd in Nederlandse han den gevallen, doordat in de nacht na de eerste dag van de actie een snelle spits van 40 soldaten in een verrassende actie het plaatsje heb ben bezet. De correspondent van Aneta uit Semarang meldt, dat Pati niet be schadigd werd door de terugtrek kende republikeinse troepen. Alle vitale diensten, zoals het electrici- teitsbedrijf. de Posterijen, de spoor wegen, de telefoondienst en de dienst van het boswezen, hervatten hun werk en de bevolking keert weer terug. Hoewel de republikein se politie bij de nadering van de Nederlandse troepen verdwenen was, was de posthuiscommandant op zijn post gebleven en hij zorgde er voor, dat de volgende dag weer 24 republikeinse politiemannen zich meldden. Op aanwijzing van opgespoorde gevangenen, die evenals alle anderen bij de nadering van de Nederlandse troepen vrijgelaten werden, werd 'n verborgen munitiedump gevonden, waarin 15 ton mijnen, granaten, bommen en andere springstoffen werden aangetroffen. Uit Koedoes wordt vernomen, dat 90 van de 200 man van de plaatselijke politie zich weer hebben gemeld en zich bereid hebben verklaard met Het nieuwe bestuur samen te werken. Over de stand van de cultures in de omgeving van Klaten en Solo konden de volgende gegevens wór den gedistilleerd uit de mededelin gen van deskundigen, die de toe stand in ogenschouw hebben geno men. Vele cultures zijn in zwaar beschadigde toestand aangetroffen, doch verscheidene ondernemingen zijn door de snelle opmars gespaard gebleven. In het algemeen is gebleken, dat de ondernemingen, die het dichtst aan de grote^ postweg zijn gelegen, er het beste zijn afgekomen, aange zien zij snel. bereikt, werden. De meer in het binnenland gelegen cul tuurondernemingen hebben de meeste schade geleden. Generaal Kruis bezocht1 hospitalen Op 1 en 2 Januari hebben de chef van de Generale Staf, luitenant- generaal mr. H. J. Kruis en mevr. Kruis bezoeken gebracht aan het centraal militair hospitaal „Oog in al" en aan dat aan de Springweg te Utrecht. Luitenant-generaal en mevrouw Kruis hebben zich onder houden met de patiënten, die in deze hospitalen worden verpleegd, teneinde hen een nieuwjaarsgroet te brengen en tevens hun beste wensen uit te spreken voor een spoedig herstel. F EN COMMUNISTISCHE re gering vergreep zich aan de persoon van een Kardinaal der Kerk. De Kardinaal-primaat van Hongarije werd gearre steerd. Wij hebben dit afschu welijke bericht met weerzin en verontwaardiging gelezen. Tege lijk vervulde het ons met bewon dering voor de moed en stand vastigheid van. deze heldhaftige strijder'voor de heiligste rechten van zijn volk. Maar laten wij hem onze sympathie ook metter daad tonen. Hoe? Steunt onze hulp-actie ten bate van het noodlijdende Hongaarse volk door uw bijdragen in natura of van financiële aard. U weet: wij sturen pakketten voedsel en kle ding naar Hongarije. Helpt ons dat mogelijk maken. Zo tonen wij ons één met de Hongaarse Kardinaal-martelaar. Wendt u tot onze bureaux! MARCUS Honderdvijftig hoofdredacteu ren van dagbladen in Amerika hebben, traditie getrouw, rond de jaarwisseling de beste meest- verdienstelijke vrouw uit ver schillende maatschappelijke kringen gekozen. De gélukkigen waren natuurlijk het is in Amerika! een filmster, een cabaret-zangeres, een toneel speelster e.d. Er is, bij mijn we ten, geen gewone huismoeder bij, laat staan een moeder van een groot gezin, noch een zuster die melaatsen verpleegt in de missie noch „iets van die aard". Zo ziet men alweer van hoeveel belang fyet is, welk geestelijk uitgangspunt men neemt. Maar het antwoord op de vraag, wie de meest-verdienstelijke vrouw van Amerika is, kan niet anders dan onvolledig, onbevredigend, misleidend zijn. Als er alleen maar gekeken wordt naar de soms natuurlijk zeer verdienste lijke koninginnen van het to neel, het witte doek, en anderen. Een arbeider vertelde aan „Het Binnenhof'onze Haagse col lega, toen hem gevraagd werd, wat hij van 1948 dacht: „Ik be grijp soms niet hoe we er door gekomen zijn; alle eer aan moeder de v r ou w." Dat hebben 150 hoofdredacteuren in de U.S.A. nog niet ontdekt! OM DE WEST-EUROPA-BEKER De uitslagen van de wedstrijden, tot nu toe gespeeld, voor de West- Europabeker luiden: Den HaagAmsterdam 125, Luik Antwerpen 10—9, Den Haag Brussel 72, LuikParijs 65, Ant werpenParijs 35, TilburgParijs 22, Den HaagParijs 33, Am sterdamParijs 24, TilburgBrus sel 2—7, Luik—Tilburg 94. De stand in deze competitie luidt: Luik 3 3 0 0 25-18 6 Parijs 5 2 2 1 19-16 6 Den Haag 3 2 1 0 22-10 5 Brussel 2 10 1 9-9 2 Tilburg 3 0 1 2 8-18 1 Antwerpen 2 0 0 2 12-15 0 Amsterdam 2 0 0 2 7-16 0 De hevige storm van Zaterdagnacht sloeg een dubbeldekkerbus van een brug in Old Shoreham (Sussex) in de rivier Adur. De 25 passagiers, op weg van Worthing naar Brighton, maakten een val van 7 meter en werden slechts van de verdrinkingsdood gered, doordat het getij laag was. Met ladders wisten de redders de verongelukten door het vernielde dak naar boven te brengen. 14 gewonden moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een overzicht van de bergingswerkzaamheden. Lutherse predikanten lazen Katholieke zielemissen. STOCKHOLM (KNP) De Zweedse Minister van Eredienst heeft een einde gemaakt aan een eigenaardig gebruik, dat sedert bijna vier eeuwen in voege is in 'n dorp in het Zuiden van het land, Hudiksval, waar in 1558, in de tijd dat Zweden nog katholiek was, 'n Zweed 5000 kronen, naliet om vier zielemissen per jaar voor hem te laten lezen. Deze som blijft nog steeds haar waarde behouden, daar zij de opbrengst vertegenwoordigt van een bos. Na de Reformatie zetten de Lu therse predikanten de traditie voort om elk jaar de interest van het geld te krijgen en droegen viermaal per jaar een „Mis" op met alle gebrui kelijke ceremonieel van de Katho lieke Kerk. De opheffing hiervan door de Mi nister van Eredienst eerbiedigt echter niet de wens van de erfla ter, want de som zal worden over gemaakt aan de Gemeentekas van Hudiksval en niet aan de katholie ke missies, die de traditie hadden kunnen voortzetten. De vliegramp bij Seattle Reuter meldt nader, dat 11 stu denten en 3 leden van de beman ning om het leven kwamen. 13 stu denten moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Drie studenten liepen geen verwondingen op. De Franse, Britse en Ameri kaanse ambassades te Moskou hebben de Sowjet-regering mede gedeeld, dat alle Duitse krijgsge vangenen, die door de regeringen van Frankrijk, Engeland en Ame rika tegen het eind van 1948 zou den moeten worden gerepatrieerd, thans naar huis gezonden waren. Aan de Sowjet-regering werd te vens de vraag gesteld, of de Sow- jet-Unie haar verplichtingen vol gens de repatnêringsovereen- komst, die in April 1947 door de De gemeentepolitie van Heerlen is er na maandenlang onderzoek in geslaagd een reeks diefstallen en verduisteringen op te helderen, waarvan enkele nog dateren van jaren geleden. In September j.l. werd een zeke re Th. uit het woonwagenkamp te Schaesberg aangehouden, die ver dacht werd van een inbraak in het gemeentehuis te Schaesberg. Het bleek, dat Th. samen met J. L. uit Heerlen en J. M., eveneens uit het woonwagenkamp te Schaesberg, had getracht in het gemeentehuis een kluis te forceren. De inbraak in het gemeentehuis mislukte. Th. werd in het politiebureau van Heerlerheide opgesloten. Hij wist te ontsnappen, maar in Meclfelen aan de Maas in België weer ge pakt. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat de medeplichtigen L. en M. vlak voor de arrestatie van Th. betrokken waren geweest bij een inbraak in een magazijn van het Fonds voor Sociale Instellin gen van de Staatsmijnen te Heer len, waarbij 1200 pakjes sigaretten werden gestolen. Het drietal werd opgeborgen in het Huis van Bewaring te Maas tricht. Naderhand deed de Heer lense politie nog meer ontdekkin gen. Th. bleek zich in Augustus j.l. te hebben schuldig gemaakt aan een inbraak in een magazijn van de fa. Wanders te Heerlen, welke handelt in oud metaal. Er werd toen een grote hoeveelheid oud ijzer gestolen. Th. had deze inbraak gepleegd, om een aantal verduisteringen te camoufleren. HU had n.l. met twee magazijnknechten van de firma, n.l. de knechts B. uit Heerlen en G. uit Woubach. een complot gevormd. Deze hadden de firma opgelicht voor een aanzienlijk bedrag, door Th bonnen te geven volgens wel ke hij grote partijen oud-metaal zou hebben geleverd. Hij kreeg deze bonnen dan geho noreerd op het kantoor van de fa., hoewel hij in werkelijkheid niets, of veel minder, had geleverd. Ook gaven de knechten Th. zonder meer tegen betaling van de kostprijs grote partijen oud-ijzer uit voor raad, welke hij dan weer verkocht aan opkopers, n.l. D. te Schaesberg en G. en B. uit Heerlen, die, even als de beide knechten, werden aan gehouden. Er werd geconstateerd, dat het handeltje aan een van de knechten in drie maanden tijds f 1700.had opgebracht. Een volgende zaak, welke de Heerlense politie dank zij de aan wijzingen, die: zij intussen verza meld had, kon oplossen, was de verduistering van een aangeteken de brief óp het postkantoor te Heerlen in October 1946. Deze brief had ^en aangegeven waarde van 200.maar bevatte in werkelijk heid 6000.Hij was van Eindho ven uit gezonden aan de Boeren leenbank te Schinveld. De kantoor bediende H. van het postkantoor te Heerlen had deze brief achterge houden, zo werd ontdekt. Hij was daarbij geholpen door F. uit Heer len, die aanvankelijk van H. 800 als beloning voor zijn hulp had ge kregen. Naderhand pleegde F. ech ter chantage. Hij dreigde H. her haaldelijk aan te zullen geven bij de politie en kreeg zodoende zoveel geld van hem los, dat H. tenslotte niets meer overhield en zelfs vorfr,- schot moest nemen op zijn loon. Van te voren had zijn schoonmoer- der, die van het geval op de hoogte was. hem reeds 400.afgetrog geld, terwijl zijn schoonzuster, J. L., zich eigenmachtig 700.had toegeëigend van het gestolen geld. H, en F. werden, evenals de schoon zuster en de schoonmoeder, gear resteerd. De aanhouding van de schoonzuster bracht tenslotte de diefstal op het spoor, welke zij in 1941 had gepleegd ten nadele van de 75-jarige O., die bij haar moeder in de kost was. Deze O. had zijn spaarcenten ten bedrage van onge veer 3000.verborgen onder het linoleum van zijn kamer. De schoon zuster was dat te weten gekomen en had het geld weggenomen. Het onderzoek, dat onder leiding stond van de politie te Heerlerheide.t wordt intussen voortgezet. Er zij4 nog meer arrestaties -te verwach ten. Ministerraad werd opgesteld, was nagekomen. Tass, het officiële Sowjet-meuws- bureau, heeft enkele uren nadat de Sowjetregering de nota's van de ambassades van Engeland, Frankrijk en de V.S. had ontvangen, een ver klaring uitgegeven over de Duitse krijgsgevangenen. Het is nodig er aan te hhrinne- ren, aldus deze verklaring, dat de Sowjetunie op de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken, in April 1947 te Moskou gehouden, heeft voorgesteld dat eén repatrie- ringsplan werd opgesteld door de geallieerde bestuurscommissie in Duitsland. „De bestuurscommissie kon het plan niet opstellen, omdat de rege ringen van Frankrijk en Engeland, gesteund door de regering van de V.S., weigerden hierin een belang rijk deel van de Duitse krijgsgevan genen op ts nemen, die zij op haar respectieve grondgebieden gedeti neerd hielden als landarbeiders m particuliere dienst." „Wat de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen uit de Sowjet- Unie betreft: de overgrote meerder heid hunner is reeds naar huis ge zonden. De repatriëring van de rest wordt volgens het Sowjet-plan uit gevoerd, dat in 1949 zal zijn vol tooid". „De berichten in de Brits-Ameri kaanse pers, als zou de Sowjet-Unie het desbetreffende besluit niet uit voeren, zijn daarom leugenachtig en lasterlijk en bedoeld om .het voor onbepaalde tijd vasthouden van grote aantallen Duitse krijgsgevan genen door de Britse en Franse autoriteiten te bedekken". „Een 250.000 burgers, die tijdens de oorlog naar Duitsland werden gedeporteerd, worden ook onder diverse voorwendsels vastgehouden in kampen in de Amerikaanse-, Britse- en Franse bezettingszones van Duitsland en Oostenrijk", aldus de verklaring van Tass. Het Amerikaanse State Depart ment verklaarde nader, dat het Kremlin niet geéntwoord had op eerder gedaan verzoek om inlich tingen omtrent deze kwestie. Beniamino Gigli naar ons land De Italiaanse tenor Beniamino Gigli zal begin Februari naar-Ne derland komen om enige gastvoor- stellingen te geven. Te Den Haag zingt de kunstenaar in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op Maandag 7 Februari. De begelei ding wordt verzorgd door Vito Car- nevali-Piano. Nagekomen uitslagen Res 2e klasse B Alcm Victrix 2—OSV 1—3 WFC2—DWS 3 1—1 Helder 2—CSV 2 2—1 Watergraafsmeer 2DWV 3 21 RCH 2Volendam 2 06 Res 3e klasse B: De Meteoor 2West-Frisia 2 45 Assendelft 2De Kennemers 2 43 AFC 4—ZFC 3 2—2 Hollandia 2West-Frisia 3 12 Het te Batavia verschijnen- „Dagblad" schreef Zondag morgen. onder de titel „Fanny ga niet" o.m.: De Australi sche vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad heeft het Ne derlandse volk ten diepste beledigd door voor te stellen, dat Nederland als lid van de V.N. geschrapt moest worden vanwege het optreden in In donesië. Dit heeft iedere Ne derlander zich aan te trek ken. ook Fanny". Het blad vervolgt: „Het zou dan ook niemand verwonderen wan neer deze sportkampioene bij nadere overweging van haar positie als Nederlandse sport kampioene alsnog zou be sluiten van haar voorgenomen reis naar Australië af te zien Het zou een daad Zijn, die niet alleen haar zelve zou sieren, maar ongetwijfeld ook het hele Nederlandse volk met grote voldoening zou vervul len. Fanny, gij zijt in de eer ste plaats Nederlandse en eerst daarna sportbeoefenaar ster. Bedenk dit wel". VJ „Van Oldenbarnevelt" Woensdag naar Batovia Het M. S. Johan van Oldenbar nevelt zal Woensdagmiddag 5 Ja nuari in het kader der gezinsher eniging met 1300 vrouwen en kin deren van Amsterdam naar Bata via vertrekken. 110 kinderen bene den de 3 jaar zullen de reis naar Indonesië meemaken. Prof. Gruttorink overleden Op Nieuwjaarsdag is te Den Haag plotseling overleden prof. ir. J. A. Grutterink, hoogleraar in de mijn bouwkunde aan de Techn. Hoge school te Delft. Prof. Grutterink was .sinds 1906 hoogleraar aan de Technische Hogeschool in delfstof- en aardkunde. De filmjury van het Britse blad „Daily Express" heeft Pierre Fres- nay als de „acteur van het jaar" aangewezen voor zijn vertolking van „Monsieur Vincent". Dezelfde jury heeft „The Fallen Idol" als „film van het jaar" aangewezen. Deze Britse film wordt thans in Frankrijk vertoond onder de titel van „Première Desillusion". De spe lers zijn: Carol Reed, Ralph Richard son, Michele Morgan en de jonge Bobby Henrey, wiens moeder een Parisienne is. Als „actrice van het jaar" is Jane Wyman aangewezen voor haar vertolking van een doof stomme in de Amerikaanse film „Johnny Belinda". De toegekende prijzen bedragen elk lOOu1 pond. De Brusselse afdeling van de Filmpersbond heeft de prijs uitge reikt voor de beste film van het seizoen 1947-1948. Deze is toege kend aan „Bow Incident" van Wil liam Wellman, De prijs bestaat uit een medaille van de Brusselse Film persbond. ontworpen door de beeld houwer Eugene de Bremaecker. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME Het radicale optreden der com munisten, de overal opduikende cor ruptie-schandalen, de baantjesjagerij zouden de kringen der KPD-aan- hangers dagelijks dunnen. Van de andere kant was men er niet op ge brand naar buiten mede verant woordelijkheid te dragen voor fou ten en ongerechtigheden, waarop men geen invloed had kunnen uit oefenen. De berekeningen der niet-com- munistische partijen stoelden, wat de sympathieën der kiezers betreft, volledig op de werkelijkheid. De KPD was zich hiervan wel bewust en wist bij de komende verkiezin gen een vernietigende nederlaag te gemoet te gaan. Hieromtrent maak te men zich geen illusies. De Octo- berverltiezingen zouden aan de communistische alleenheerschappij volledig een einde maken, indien niet spoedig maatregelen werden getroffen, die er op berekend wa ren het beeld dezer verkiezingen te vertroebelen. De bevolking der sovjet-zone was er op gebrand Karlshorst t<> tonen, dat zij de uit spattingen der rode troepen veraf schuwde en de machtswellust der communisten verachtte. In het ver schiet lag een overweldigende zege der sociaal-democratische partij, op de tweede plaats gevolgd door de christelijk-democratische unie. De communistische parVj werd in het gunstigste geval een derde plaats voorspeld, juist vóór de liberaal democraten. Het grootste gevaar voor de communisten waren de so ciaal-democraten, die in de sovjet zone over een oude vertrouwde aanhang beschikten. Zij waren na de communisten ook de best geor ganiseerde partij. Tegen de sociaal democratie optornen was onmoge lijk. Daarom werd getracht haar als partij eenvoudig uit te schakelen. De KPD had tot dit doel een oud paard van stal gehaald en procla meerde de Leninistische eis van de eenheid der arbeidersklasse plotse ling tot de enige mogelijkheid voor de sociaal-democraten om hun idea len te verwezenlijken. In redevoe ringen, in pers en radio werd voor taan nog slechts van 'de sociaal-de mocratische broederpartij gespro ken, waaraan de communisten ka meraadschappelijk de hand reikten. Zo ooit, dan was nu het ogenblik gekomen de eenheid der arbeiders klasse, zonder welke geen socialisti sche maatschappij mogelijk was, te verwezenlijken. Geen bewust soci- aal-democraat kon deze toegestoken hand afwijzen, wilde hij zich niet openlijk tot vijand der arbeiders klasse verklaren. Voor de sociaal democraten was de situatie vrij dui delijk. Weigerden zij op het com munistisch voorstel in te gaan, dan zouden zij door de Sovjet-Russische autoriteiten als verraders van de zaak der arbeiders worden be schouwd. Zij zouden gebrandmerkt worden als saboteurs, die een recht se afwijking van het leninisme ver tegenwoordigden. Namen zij het communistisch voorstel aan, dan zouden zij door de communisten spoedig onder de voet worden gelo pen. De sociaal-democratische kie zers zouden worden misbruikt om de communistische macht te helpen handhaven. Er bleef voor de sociaal democraten nog een redelijke kans over om hun politieke zelfstandig heid te handhaven. Het was de mo gelijkheid, dat Karlshorst1 er voor zou terugschrikken hen tot aan vaarding der communistische voor stellen te .dwingen. De sovjets wa ren misschien bevreesd voor de reactie van een wereld, die nog l" een tot de democratie bekeerde Sov jet-Unie geloofde. Deze berekening faalde echter, omdat uit de kringen der sociaal democratie zelf elementen voort kwamen, die een openlijk ingrijpen der bezettingsmacht overbodig maakten. In de linkervleugel der sociaal-democratische partij waren onmiddellijk na het einde van de oorlog reeds stemmen opgegaan om in de een of andere vorm met de communisten samen te werken. Een gedeelte was voorstander van een algehele fusie, een ander gedeelte dacht meer aan de vorming van een volksfront. De voorstanders van een enge samenwerking met de KPD, hetzij in de vorm van een fusie of in de vorm van een volksfront, ver tegenwoordigden veruit de meer derheid. De politieke ontwikkeling In de eerste maanden der bezetting had velen weliswaar tot de overtui ging gebracht, dat samenwerking met de communisten niet mogelijk was, wilde men het sociaal-demo cratisch ideaal niet volkomen ver loochenen, doch een, wat de invloed in de partij zelf betreft, niet on belangrijke groep had haar fusie plannen nog niet opgegeven. Zij kwam hiervoor steeds openlijker uit, terwijl de anti-fusionisten steeds konsekwenter de andere richting opgingen. In de SPD ontstonden twee elkander fel bestrijdende groeperingen, die de weerstand der partij verzwakten. Het ongeluk wil de nu, dat Otto Grotewohl de voor zittershamer in de SPD hanteerde, een man die bekend stond om zijn sterke communistische sympathieën. Hij was in feite de. gangmaker der fusionisten, die uit hoofde van zijn positie nog in staat was een onvrij willige fusie met de KPD een legaal karakter te verlenen. Grotewohl aarzelde niet lang om de toegestoken hand der communisten hartelijk te drukken. Zonder zijn medebestuurs leden in zijn voornemen te kennen, trad hij met Pieck en Ullbricht in contact om een grote arbeiders partij te stichten. I (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3