Terugblik op bedrijfsleven in ons gewest r DIMLICHT EN HUURKOOP Voor industrialisatie ontbrak tot nog toe het klimaat „An der schonen blauen Donau PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 5 januari 1949 Nieuwjaarsrede K.v.K. Nederland verwacht: hoogtepunt voor vreemdelingenbezoek Alkmaarse kaasmarkt Goede opvoering van Hoofd stad-operette J Lening of diefstal? Laatste nieuws College van Beraad Een gewestelijke bouwplancommissie De Kerstpuzzle De Mtyshall-hulp Marktberichten IN DE HEDEN te Alkmaar gehouden vergadering van de Plaat selijke Raad van Bijstand bij het kantoor Alkmaar van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland hield de voor zitter, de heer S. W. Arntz, zoals hij dat ook bij de oude constel latie der Kamers van Koophandel gewend was, een nieuwjaars rede, waarin hij een overzicht gaf van het wel en wee van het bedrijfsleven in dit district in het afgelopen jaar. Na de troonswisseling in herin nering te hebben gebracht en als zijn mening te kennen e hebben ge geven, dat de politionele actie in Indonesië de enige stap was om met het bereiken van vrijheid voor de inheemse bevolking voor Ne derland te behouden, wat in moei- zame arbeid van honderden jaren door onze voorvaders was opge bouwd, signaleerde spreker de ver dere uitwerking van de Benelux- gedachte als een verheugend teken. De Benelux leidde tot een versnel de ontspanning van het keurslijf, waarin het bedrijfsleven hier dreig de te verstikken. Spreker herinner de voorts aan de Marshall-hulp en het daaruit voortvloeiende verdrag inzake Europese economische sa menwerking, die van belang waren voor handel en industrie. Weinig animo vooi de P.B.O. Tegenover deze verheugende bui tenlandse factoren zijn er echter vele binnenlandse factoren, die tot ongerustheid stemmen, zoals de steeds toenemende kapitaalbehoef te der bedrijven in verband met de noodzakelijke vergroting der voor raden en het minder vlot verlopen der betalingen; voorts stijgende on kosten, lonen en sociale lasten ver oorzaken een grotere spanning tus sen kostprijzen en verkoopsprijzen, 't Huidige belastingsysteem roomt door zijn hoge tarieven niet alleen de liouide middelen van de bedrij ven af, maar verhindert ook het vormen van reserves en de zelf financiering, zodat vele zakenlieden de toekomst met bezorgdheid tege moet zien. Spr. gaf als zijn indruk te kennen dat van de nüde van het bedrijfs leven geen aantoonbaar verlangen bestaat naar de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie, waarvoor de actie onverminderd voortgang vindt. De P.B.O. past weinig in de baan brekende en niet te stuiten zucht naar grotere vrijheid op elk gebied Wanneer dan ook van politiek standpunt bezien aan de P.B.O. in de voorgestelde of nog te wijzigen vorm niet valt te ontkomen, dan zullen wij, aldus spreker, ons een offer moeten getroosten, enkel om de arbeidsvrede in ons land te be waren. Spreker vreest echter, dat deze van boven af opgelegde orga nen de arbeidsproductiviteit en de initiatieven eer zullen remmen dan ontplooien. Bescheiden industrialisatie De industrievestiging in deze streek was zeer bescheiden in om vang naar sprekers mening hoofd zakelijk ten gevolge van het ont breken van het industriële klimaat, d.w.z. het ontbreken van industriën die neven-industriën aantrekken. Edam en Volendam waren dit jaar de enige plaatsen, waar dit gunstige industrie-klimaat bestond en enkele nieuwe industriën gevestigd wer den. In de overige gemeenten van dit district was de industrie-ont wikkeling van weinig betekenis; zij beperkte zich tot enkele filiaalbe drijven van bestaande industriën, meestal uit nood geboren door ge brek aan vrouwelijk personeel. Ook te Alkmaar, waar serieuze pogingen werden gedaan om indu striën aan te trekken en tot de aan leg van industrieterrein werd beslo ten, zijn nog geen zichtbare resul taten bereikt. De plannen tot op richting van een industrieflat ot centrale werkplaats aldaar schijnen tot mislukking gedoemd. Het is van belang, dat de K. v. K. terzake dili gent blijft, want de bevolkingstoe name in dit gewest zal op de duur slechts zonder nadeel kunnen wor den opgevangen bij verdere indu strialisatie. Reeds nu ziet men, dat de industrie in de Zaanstreek en rond het Noordzeekanaal vele werk krachten uit dit district wegzuigt. De kaasmarkt Sprekende over de Alkmaarse kaasmarkt, wees de voorzitter op de propaganda, die hier vanuit gaat voor het Noordhollandse zuivelpro duct, maar ook gezien het druk ke vreemdelingenbezoek voor ge heel Nederland. Het toeristenver keer is een belangrijke deviezen- bron en het verdwijnen van de kaasmarkt zou nadelig zijn voor t vreemdelingenbezoek aan ons land. Daar het nog niet vast staat, dat het Bedrijfschap voor Zuivel voor dit jaar opnieuw een bedrag van 30.000.beschikbaar zal stellen voor de instandhouding van deze markt, ligt het op de weg van alle belanghebbende instanties om met de hulp van de regering het gevaar van haar opheffing te blijven keren. u De aanvoer op de kaasmarkt be droeg 966.217 kg. De kaasproductie was zo gunstig, dat het aanvanke lijk exportprogramma kon worden uitgebreid. De totale kaasexport bedroeg van Januari tot November 20.227.000 kg voor een waarde van 53.288.000.— tegen 13.759.000 kg voor een waarde van 34.943.000 R.K. LYCEUM ALKMAAR Reünie oud-leerlingen De reünie van de oud-leerlingen van het R.K. Lyceum te Alkmaar, die Zaterdag 8 Januari gehouden wordt, belooft een mooie. gezien het programma en een gezellige, gezien de belangstelling, te worden. Merkwaardig is echter, dat op de lijst van de deelnemers nog veel namen van personen uit de naaste omgeving ontbreken. Waarschijnlijk zullen velen daar van Zaterdag a.s. verschijnen. Het comité zag echter gaarne, in verband met de organisatie, dat zij zich nog vóór die datum meldden bij J. C. Kabel. cand. not. Vondel laan, Beverwijk. over dezelfde periode in '47. De ex port verliep vlot en was 'lonend, hetgeen resulteerde in een stijging van het gehele prijsniveau, hetgeen tot gevolg had, dat de binnenlandse afzet geen winstgevend resultaat opbracht. Dit veroorzaakte veel wrijving, doch spreker hoopt. dat de overvloedige productie aanhoudt en voor 1949 een regeling kan wor den ontworpen, die op natuurlijke wijze het evenwicht herstelt. In verband met de concurrentie met andere landen achtte spreker ver hoging van het contingent te expor teren kaas noodzakelijk. De zuivelindustrie Voor de melkproductie was 1948 'n gunstig jaar. Naar schatting was de melkgift 25 hoger dan in '47. Het gröte prijsverschil tussen boter en margarine bleek zeer nadelig voor de boterverkoop in eigen land. Het verbruik van consumptiemelk nam enigszins toe. De zuivelfabrie ken ondervonden moeilijkheden bij het inhalen van de technische ach terstand, welke vooral door de con centratie der fabrieken urgent is geworden. Voor de landbouw waren de weersomstandigheden minder gunstig, waardoor de opbrengst te gering was. Grove tuinbouw De groothandel en de exporthan- del in de grove tuinbouw kunnen op een gunstig seizoen terugzien. De oogst was normaal, doch door het zachte najaar was de afzet rriin- der gunstig. De omzet van de groen ten- en fruitveilingen in dit district bedroeg in '48 48.100.000.(in '47 44.600.000 en in 1938 10.400.000). Doordat de export van consump tieaardappelen te laat werd vrijge geven. was er van dit artikel een overschot. De export van pootaard- appelen was matig tegen zeer be hoorlijke prijzen. De productie van groentenconser- ven bleef belangrijk beneden de vooroorlogse. De export kon echter belangrijk worden opgevoerd en het binnenland nam de nog beschikba re voorraden grif af. Voor de zuur koolindustrie was het seizoen '48/ '49 beslist slecht te noertlen. De overvloedige voorraad verse groen ten belemmerde de afzet, die al leen bevorderd kan worden door winterweer en een koud voorjaar. De graanhandel was nog weinig aantrekkelijk, daar door de centrale inkoop vrijwel geen marge tussen in- en verkoopprijzen is te behalen. Export van consumptiegranen is nog niet toegestaan en de export van zaaigranen werd belemmerd door ohze hoge exportprijzen. De productie van peulvruchten was ge ring; export hiervan is met uitzon dering van de overzeese gebiedsde len verboden. Slechts voor zaai- erwten zijn van regeringswege gro te contracten met Engeland en Frankrijk afgesloten. (Vervolg en slot pag. 4) De titel van de operette, die het gezelschap van de Hoofdstad operette Dinsdagavond in 't Gul den Vlies opvoerde, doet direct denken aan het bekende werk van Strauss. Het verhaal van dit plesante geval, de geschiedenis van een liefde tussen een rijke goudsmids-weduwe en een kunste naar, moge enigszins anders ge weest zijn, de sfeer was dezelfde die zo typerend is voor de wer ken van Strauss. En zij, die eer tijds de oude Fritz HirsCh-operette gekend hebben, zullen in deze op voering veel hebben teruggevon den van vroegere glorie. Dit zangspel in drie bedrijven, waarvan de eerste twee ongetwij feld de sterkste waren, voert de toeschouwer naar het oord der ro mantiek, het oude Wenen van rond 1600, waar de ijdele en strenge Margarete een. bedrijf leidt, dat door een nieuweling, Christiaan, geheel ondersteboven wordt geworpen. Er ontstaat een liefde tussen die twee, die doorkruist wordt door de ado ratie van twee pseudo-ridders, jon gens van de vlakte, tafelschuimers, die overal waar iets te eten valt, van de partij zijn. Het loopt natuur lijk aanvankelijk mis tussen de twee gelieven, vooral als Graaf Jaromir enige kans schijnt te ma ken, maar aan het einde weet de herbergier van de „Druiventros" met zijn hartelijke wijsheid de si tuatie te redden. En zo zagen wij dan de hoofdstad operette in een van haar beste op voeringen van de laatste tijd. Met een Ruth Roden, die deze keer bij zonder in vorm was en uitstekend spel gaf. Zij wist van de vrouwe lijke hoofdrol een uiterst charmante creatie te geven, die de totaal uit verkochte zaal direct voor haar in nam. Prettig en vlot wist Johan v. d. Zalm de rol van Christiaan te brengen, daarmede de verliefde goudsmidsgezel ten voeten uit teke nend. Claire Clairy, af en. toe wat al te druk, gaf een kostelijke huis houdster en vooral Ad Héerings in de rol van waard, die aanmerkelijk beter was dan die van gezel, oogstte veel succes. De rol van de overigens goed spelende Claire Eiselmeyr bleek te klein om er veel van te kunnen maken. Paul Harden en Fritz Steiner vormden een pracht stel dwazen, die veel en goede hu mor ten beste gaven. In het derde bedrijf echter kwamen meerdere zinsneden voor over de huidige po litieke toestand, die wel de lachlust opwekten, doch die wij in een der gelijke operette liever niet zouden zien. Overigens voor deze voorstelling, die vlot gebracht werd, veel lof.' Het uitstekende balletwerk. dat viel te bewonderen, droeg er veel toe bij het succes te vervolmaken. Vooral de Radetzky-mars, de polka in het eerste bedrijf en de kleinere ballet ten, waaraan Johanna Zuiver, Jean Rebel, Rajewsk,a Cor van Muyden, Seraphien Giezen, Marina Candael en Elisabeth Hermann .medewerking verleenden, waren in één woord af. Meestal wordt er in dergelijke stukken tweede-rangs ballet ver toond, maar dit groepje werkte goed. Al met elkaar een voorstel ling, die opgewekt, amusant was en zeker in vele opzichten aanmerke lijk beter was dan de voorgaande. Als de hoofdstad-operette zo -door gaat, zal zij ook in de toekomst haar weg wel vinden. L. S. Het muzikale gedeelte laten wij 'deze keer weer over aan onze mu ziekmedewerker, die in onderstaan de regelen zijn visie geeft. De muziek. De muziek was van Joh. Strauss en Edmund Eysler (Oostenrijkse componist). Nu was het merkwaar dige, dat de muziek van beide com ponisten zo'n sterke geestelijke ver wantschap had, dat het was alsof de partituur slechts door één auteur geschreven was. Beiden heb ben volkomen de Weense sfeer ge realiseerd. Deze muziek is zéér eenvoudig en bijna primitief van constructie, maar de geest die er achter schuilt, is geniaal, en vreugde brengend, ook de lichte muzen, zijn muzen Dirigent Julino Suzan en zijn orkest hebben de muziek van de Weense meesters op voortreffelijke komt de eer toe, het geheel een zeer vitaal cachet te hebben ge geven. De vocale prestaties overtroffen nog die van de vorige, zoals we die meerdere malen van dit ensemble hebben gehoord. De sopraan Ruth Rhoden en de tenor Johan v. d. Zalm gaven aan zangkunst veel te genieten. Beiden wisten in hun zingen een blijvende spanning te behouden, omdat ze het sentiment binnen redelijke grenzen hielden en alzo artistiek be schouwd op peil bleven. Met grote erkenning voor deze prestatie besluiten we onze muzikale be schouwing. W. SCHREURS. Dansavond voor Katholieken Zondag j.l. werd in het Gulden Vlies de vierde dansavond gehou den. Er moesten er echter weer te leurgesteld worden, daar de zaal totaal uitverkocht was. Aan de scheidende penningmees ter. de heer Nico Berger, werd door de voorzitter onder 'n korte toe spraak, namens het R.K. Danscomité en de besturen der gezarm Jeugd- standsorganisaties 'n stoffelijk blijk van dank, in de vorm van een boek werk, aangeboden. Dank zij de eminente leiding van de heer Joh. v. Berkum en de mu zikale verzorging door de heer W. Ligthart, was het weer buitenge woon gezellig en kunnen we weer terugzien op 'n avond, t welke in ieder opzicht geslaagd is. R.I.O.-ontspanningsavond Voor een volle eantine van het kamp Rochdale werd gisteravond door het cabaretgezelschap van ka pitein Liwijck een gezellige avond verzorgd voor de soldaten. Dit ge zelschap is reeds eerder in Alk maar geweest en het zal de mees- ten van de militairen dan ook wel bekend zijn, dat de medewerkers van dit gezelschap zeker geen gek figuur slaan, integendeel, zij weten allen hun nummers op de juiste manier voor onze jongens te bren gen, zociat hun optreden altijd in de smaak valt. Dat dit juist is, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat het cabaretgezelschap van kapitein Ewijck gisteren voor de 61e maal optrad voor de militairen. Hopelijk zullen we vaker in de gelegenheid zijn dit cabaretgezelschap te zien en te horen, vanzelfsprekend dan in een ander programma. Onze agenda GULDEN VLIES, 8 U.: Can- tecleer met ,,De Vreemde ling". BIOSCOPEN HARMONIE: Duel in de zon, ontraden. VICTORIA: De liefde van Marrianne, 14 jaar. CINEMA: Straatmuzikanten, alle leeftijden. A.B.T.De man met de zweep keert terug, 14 jaar. Nachtdienst Apotheken Apotheek Schouten-Oele, Koorstraat 47. Nachtdienst taxi's Chr. de Vries, Frieseweg 4, Alkmaar, tel. 4237. Bonnen halen Alkmaar: Woensdag 5 Jan. B tot Blom; Donderdag 6 Jan. H v. Helder tot ein de' H. V. De Alkmaarse rechtbank had gisteren ge'en alledaags geval te behandelen. Een bejaarde veehou der, H. Reyne uit Uitgeest, had een aanklacht ingediend tegen ze kere P. H. uit Zaandijk, die hij beschuldigde van diefstal van f 1000 uit zijn portefeuille. H. was hem al ca. f 3000.- schul dig en kwam in Sept. 1948 bij hem met de vraag of R. hem nog f 700.- wilde lenen. Volgens R. had hij hem geen geld meer geleend, doch had H. hem bestolen. H. was n.l. niet alleen gekomen, hij had een kruik ouwe klare meegenomen, omdat h(j wist, dat R. graag een borreltje lustte. R. gaf dan ook grif toe, dat hij meer van dit geestrijk vocht ge noten had dan goed voor hem was. Verd. H. hield vol, dat R. hem het geld geleend had. Verschillen de getuigen bevestigden, dat R. stomdronken was, toen hij met de verdachte in een prieeltje achter het café zat; een der getuigen had R. horen zeggen: jullie hebben al f 700.- van me, waaruit de verde diger van H. concludeerde, dat het geld werkelijk geleend was. De veekoopman, die vermoedde, dat het geen zuivere koffie was, had de politie gewaarschuwd, die zich terstond met het geval bemoeide. Mr. Meischke achtte H., die doof de rechtbank te Haarlem al eerder tot 4 mnd. wegens verduistering veroordeeld was, schuldig aan dief stal en eiste 1 jaar gevangenis straf. De medeverdachte J. G. uit Am sterdam, die als rechtskundig raadsman van H. bij het gebeuren aanwezig was geweest en als ho norarium f 300.- van de buit had ontvangen, hoorde 3 mnd. gev. te gen zich eisen. Mr. A. Viskil, die H. verdedigde, achtte diefstal niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak; hij vroeg ook onmiddellijke invrijheid stelling van zijn cliënt, die nog steeds gedetineerd was. Mr. L. Hartkamp, de verdediger van G., sloot zich aan bij de con clusie van zijn collega; als echter verd. H. zich niet aan diefstal heeft schuldig gemaakt, kan verd. G. zich ook niet aan schuldheling hebben schuldig gemaakt, zodat pl. ook tot vrijspraak concludeerde. Na raadkamer willigde de recht bank het verzoek tot vrijlating van H. in; de uitspraak volgt over 14 dagen. BRAND IN DE GASFABRIEK ALKMAAR Gistermiddag om streeks 12 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op het terrein van de gasfabriek aan de Helderse weg alhier. Men rukte di rect met groot materiaal uit, doch by aankomst bleek, dat het perso neel mei eigen middelen reeds de brand, ontstaan door explosie van een electrische teerafscheider, had kunnen blussen, zodat de brand weer niet behoefde op te treden. Nadat de commandant, de heer van Maarleveld, zich ervan over tuigd had, dat de propaangas-in- stallatie, die met zeer hoge druk werkt en die in de onmiddellijke nabijheid van de teerafscheider staat, geen gevaar meer liep, werd het sein tot inrukken gegeven. Vanzelfsprekend trok een en an der in het drukke middaguur veel belangstelling van de zijde van het publiek, dat door dc politie op een veilige afstand van het terrein van de brand werd gehouden. THE KILIMA HAWAIIANS Na een tournée in Scandinavië en een verblijf van drie maanden in Indonesië, waar zij tot Ere-Front Cabaret benoemd werden, een on derscheiding die nog nooit aan ar- tisten werd verleend, zijn de be roemde Kilima Hawaiians weer in ons land teruggekeerd en maken nu een tournee door Nederland met hun geliefde melodiën, in een pro gramma waaraan de allerbeste ar- tisten hun medewerking verlenen. Zondag 9 Januari 8 uur komen zij in 't Gulden Vlies. Kaartenver- koop en plaatsbespreking vana'f Donderdag 11 uur, cassa Gulden Vlies. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Herma- nus J., zoon van H. A. Punt en IJ. M. Huiberts; Albert, zoon van A. Dekker en J. Streicher. Gehuwd: Theodorus N. Brouwer en Alida Verver; Johannes Mors en Dina C. Riemens. Overleden: Jansje Geerkev81 jr., wed. van J. Waterdrinker. MAN VERMIST Een bewoner van de Noorder kade, de heer Pouwels, deed bij de politie aangifte, dat zijn broer, de 45-jarige J. P., sinds Nieuwjaars dag wordt vermist. Deze had de Oudejaarsavond bij zijn broer aan de Noorderkade doorgebracht en heeft waarschijnlijk op zijn weg naar huis de spoorbrug op de Hel- derseweg willen oversteken. Deze staat echter 's nachts enkele uren open, zodat verondersteld wordt, dat de man, .vermoedelijk door de duisternis misleid, in het water is gevallen. In samenwerking met de waterpolitie is de politie aan het dreggen gegaan, doch tot dusver zonder resultaat. GUNNING ONDERHOUDSWERK BERGEN Door de Genie werd aan onze plaatsgenoot, de heer J. Sietsma opgedragen voor een be drag van f 12.700.- het onclerlsbud van de Geniegebouwen gedurende het jaar 1949 teHeiloo, Bergen en Alkmaar. AFSCHEID DOKTER BELONJE EGMOND A. ZEE. Van 3 tot 5 uur was er Zondag j.l. gelegen heid afscheid te riemen van de scheidende arts dezer gemeente. Zeer velen hebben van deze ge legenheid gebruik gemaakt. Het moet voor dokter en mevrouw Be- lonje een bewijs geweest zijn van waardering voor het vele werk, dat de scheidende dokter in deze ge meente heeft verricht. WOELIGE ZEE TROK VEEL BEZOEKERS EGMOND A. ZEE. De krachti- wind tijdens de afgelopen va- cantiedagen deed velen een tochtje naar Egmond aan Zee maken, om de zee ook eens van de andere zijde te zien. Als 's zomers het strand duizenden bezoekers telt, doet de zee zich vaak voor als een spiegel glad meer, zonder een enkel rim peltje. Het is dan ook niet te verwonde ren. dat tijdens de afgelopen dagen een stroom van auto's en extra bussen zich zeewaarts begaf om de inzittenden getuige te doen zijn van de kokende en schuimende branding langs de Nederlandse kust. Zo ver het oog reikte, waren de metershoge golven bedekt met wit te schuimkoppen. Enkele bezoekers herinnerden zich nog de tocht naar Egmond aan Zee in de winter van 1935, toen de „Drente" en de „Kerkplein" op het Egmondse strand stomen, MEERVOGELS NIEUWS AKERSLOOT. Zondag speelde het 2de elftal haar 10de wedstrijd voor de competitie en het is ook de 10de overwinning geworden. Nu resten er nog 4 wedstrijden waar uit nog één punt moet komen, dan zijn ze kampioen van hun atdelmg. Nu dat zal wel gelukken. Hun spel was ook ditmaal veel beter als dat van De Rijp 2. Voor de rust scoorde Dick eenmaal. Na rust een sterk aanvallend Meerv. en een stug verdedigend De Rijp. Het duurde toch nog 20 min. voor dat Pekel de stand op 20 bracht. Dick maakte er toen 30 van. Jan Sikkeleris 40 en in de laatste minuut Jan Krom 50. Bij Meerv. speelde vooral de Unkerwenk een beste wedstrijd. De Rijp toonde zich sportieve verliezers. De scheidsrechter leidde rustig. Ook de handbal wist te winnen met 21 van AOG 1. Ook zij heb ben aan een' gelijk spel voldoende om zich kampioen te noemen. Meervogels 2Broek in Water land werd afgelast BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Elisabeth C„ d. van D. Tol en M. E. J. Velt huijzen. Overleden: Antonius Johannes Deckwitz, oud 78 jaren, echtgenoot van S. Stevers. Getrouwd: Adriaan N. Weststra- te, oud 28 jaren en Jacoba Flipse, oud 21 jaren. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond: PLAATSELIJK MIST Weinig wind met plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer. Iets kouder mot hier en daar lichte vorst. Minister van Schaik en. zijn dele gatie zijn Maandagavond op Cura cao aangekomen en ontvangen door de gouverneur en verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten. Met uitzondering van de democra ten waren alle vertegenwoordigers van de politieke partijen aanwezig. Dr. da Costa Gomez zelf was niet aanwezig, doch zijn aanhangers hebben een kleine demonstratie ge houden, nadat zjj bloemen hadden aangeboden. avond te half negen op de Kenne- merstraatweg een auto aangehou den, waarvan de verlichting niet in orde was. De chauffeur zette zijn wagen aan de kant en inspecteerde zijn lampen. Terwijl hij dit deed, naderde met een vaart van ong. 80 KM uit de richting Heiloo een luxe wagen, bestuurd door Wilhelmus Petrus L„ die vanuit de verte het achterlicht van de stilstaande auto zag. Zijn bedoeling was deze wagen te passeren. Voor deze stilstaande auto draaide intussen een jeep van de Rijkspolitie om op weg te gaan naar Heiloo. Tijdens dit draaien werden ook de dimlichten ontsto ken. De snel naderende L. werd volgens zijn zeggen door dit licht verblind en kon toen niet tijdig ge noeg remmen, om een aanrijding te voorkomen. Met de rechlervoor- kant van zijn auto botste hij tegen de stilstaande auto op en maakte door de kracht van de botsing een zwaai om, waardoor hij midden op de weg kwam te staan. Door deze botsing brak de chauffeur van de stilstaande wagen echter zijn arm, zodat tiu L. terecht stond voor het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een ander lichamelijk letsel be komt T., Wachtmeester I van de Rijks politie. die de jeep bestuurde, ver klaarde, in tegenstelling met verd., dat hij van stadslicht had overge schakeld op dimlicht en niet, zoals verdachte zei. op vol licht. Ook de wijze tot verklanking gebracht. Hun taxichauffeur S., die door verdachte VOOR DE MEERVOUDIGE KAMER Door de Rijkspolitie werd op een werd ingehaald, verklaarde, dat het dimlicht was, want hijzelf had van dit licht in'het geheel geen hinder ondervonden. Verder kwam nog vast te' staan, dat de voetrem van de auto van verdachte goed in orde was, de handrem daarentegen niet. In zijn requisitor zei de Officier van Justitje, mr. Meischke, dat ver dachte bij het slechte weer, dat er die avond was, slecht zicht heeft gehad. Daardoor was het onverant woordelijk zo hard te rijden, als verdachte deed. De eis was f 200. of 40 dagen. Mr. Schuurman trad als verde diger op. Wat is huurkoop? De twee volgende zaken, welke door de Meervoudige Kamer onder presidium van mr.. van Regteren Altena werden behandeld, waren practisch onafscheidelijk aan elkaar verbonden. Het ging hier om drie personen en wel Dirk S. uit Alk maar als verdachte, Adrianus den H. uit Alkmaar als getuige en ver dachte en Johannes E. uit Alkmaar als getuige. Deze laatste persoon was feitelijk de aanstichter van het hele drama. E. had namelijk van een zekere de B. een Shetland-pony in huur koop. Op een goede dag wilde E. dit beestje gaan verkopen, hoewel hij wist, dat dit niet mocht, daar het paardje zijn eigendom niet was. Niettegenstaande dat klampte E. iemand aan, waarin hij een koper zag, en die iemand was Adrianus. Adrianus kocht zelf niet, maar wist wel raad en nam Dirk in vertrou wen. Dirk zag er geen bezwaar in en kocht de pony. Korte tijd later verkocht Dirk het dier weer en van de winst kreeg Adrianus als tan tième f 25. De hele kwestie was nu: hadden Adrianus en Dirk samen het dier gekocht, of had alleen Dirk dit gedaan, en zo ja, wist Dirk dan, dat E. het paardje in huurkoop had? E. nu beweerde, dat Dirk wel dege lijk van de huurkoop op de hoogte was, hoewel Dirk op zijn beurt dit ter zitting weer ontkende. Bij de politie had hij evenwel verklaard het wel te weten, zodat nu terecht de veronderstelling werd gemaakt, dat hij stond te liegen. De Officier eiste tegen hem 8 mnd. gevangenis straf en onmiddellijke gevangen neming, hetgeen na een korte tijd raadkamer geschiedde. Adrianus,, die in de zaak van Dirk als getuige was gehoord, kwam nog in een lastig parket te zitten. Als getuige legde hij namelijk de ver klaring af, dat E. pas zei, dat de pony in huurkoop ^as, toen het geld voör de koopsom al op tafel lag. Daar E. evenwel weer ver klaard had, dat hij dit van tevoren al gezegd had, werd Adrianus even onder druk gezet, waarna zijn ver klaring eensluidend werd met die van E. (Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van mr. Meischke om Adrianus te vervolgen wegens meineed.) Daar Adrianus niet gekocht had, doch slechts een deel van de winst had gehad, ging bij hem de beschul diging opzettelijke heling subsidiair schuldheling niet op en requireerde de Officier vrijspraak. De uitspraak volgt over 14 dagen. VOORSTEL AAN DE PARTIJ RAAD VAN DE K.V.P. HET BESTUUR van de Katho lieke Volkspartij heeft thans rondgezonden de voorstellen voor de a.s. Partijraadsverga dering van 25 en 26 Februari a.s., waarin o.a. aan de orde komt het voorstel om qver te gaan tot instelling van een col lege van beraad. De bedoeling is, dat dit college vraagstukken, welke voor de partij en/of voor het practisch politiek beleid van grote betekenis zijn, aan beraad onderwerpt, ook als er in de partij verschil van mening over blijkt te bestaan. Het college dient die vraagstuk ken te toetsen aan het beginsel program en het program van actie van de K.V.P. en moet de feitelijke verhoudingen in zijn overwegingen betrekken. Het P.B. kan het College uitno digen advtes uit te brengen over onderdelen van het Verkiezingspro gram. alvorens dit door de Partij raad wordt vastgesteld. De uitkomsten van het Beraad worden ter kennis gebracht van het Partijbestuur. Dit geeft, wanneer daartoe aanleiding bestaat, dit ver slag door aan de organen van de Partij. De Kamerleden en de leden van de Partijraad krijgen er even eens kennis van. Het College bestaat uit het Dage lijks Bestuur van de Partij, voorzit ter en secretaris van de beide Ka merfracties, die bepaalde Kamer leden kunnen meenemen, voorts drie leden van het Centrum voor Staatkundige Vorming en voorts een zodanig aantal personen, als het D.B. telkens voor de bereiking varf het doel van het Beraad noo/ zakelijk acht. waarbij eventueel vooraanstaande vertegenwoordigers van de belangrijke meningen ten aanzien van de betrokken proble men. NOORDHOLLAND BEHOEFT NIET MEER NAAR AMSTERDAM In de bouwvakken werd steeds nogal veel hinder ondervonden dat men voor allerlei karweitjes met de tekeningen naar de adviescommis sie te Amsterdam moest, teneinde het object onder de loupe te laten nemen of het al dan niet past in de omgeving waar men het gebouw wilde bouwen of daar wijziging in wilde aanbrengen. Het werd meest al zo gevoeld, dat men in Amster dam niet of althans onvoldoende op de hoogte was van de plaatse lijke omstandigheden. Op initiatief van de commissie Landelijk Schoon van het Histo risch Genootschap Oud West-Fries land werd reeds vorige zomer in de stad Hoorn een bespreking ge houden met de grote adviescommis sie te Amsterdam. Deze voelde inderdaad de vele grieven en kon ook niet elk klein object zelf of door een harer ambtenaren doen nazien. De besprekingen zijn daar na op zeer vriendschappelijke voet voortgezet en ook de Vereniging van Burgemeesters kon met het initiatief van de commissie Lande lijk Schoon volkomen instemmen. Het gevolg is geweest, dat deze commissie haar plannen verder heeft uitgewerkt en thans in grote lijnen daarmede gereed is gekomen. Het denkbeeld is, de gewestelijke adviescommissie als standplaats Hoorn te geven. De commissie zal eens in de veertien dagen bijeen komen om die plannen te b.ehande len. Wij geloven dat men hiermede inderdaad op de goede weg is. Het is soms schandalig hoe men een oude boerderij of wérkelijk mooi oud gebouw kan verprutsen, door op allerlei mogelijke en on mogelijke plaatsen ramen of muren te projecteren, die helemaal niet bij de omgeving passen. Vlak onder Dirkshorn heeft men weer een ge val: een oude boerderij, waarschijn lijk uit de 17e of 18e eeuw date rend, werd gerestaureerd met een gedeelte muurwerk, gemetseld van dubbele straatklinkers (sic). En zo zou men zeker door kunnen gaan, Er is woninggebrek, maar dat mag toch zeker niet tengevolge hebben, dat er een zekere mate van blok- kendoosbouw ontstaat. De architect moet meer vrijheid van handelen krijgen. Hij kan dan daarenboven rekening houden met dezelfde hoe veelheid materiaal die men nu ge bruikt aan de „wangedrochten" in de dorpen. In Drechterland is het ook weieens erg met verbouwingen en het is hoog tijd, dat aan deze vorm van plattelandsontluistering een halt wordt toegeroepen. Jaarvergadeffng van „St. Deus Dedit" URSEM. De Katholieke land arbeidersbeweging St. Deus Dedit houdt op Woensdag 5 Januari haar jaarvergadering in café Oudejans. Buiten de gewone agenda om zal een hoofdbestuurslid spreken. Te vens wordt de leden een kleine tractatie aangeboden. Aller op komst gewenst, ook niet-leden zijn welkom. Ziezo, de termijn van inzen ding der oplossingen van de Kerstpuzzle is nu definitief ge floten. Nu zullen we eerst de goede oplossing even mede delen. Deze luidt: WIJ WENSEN ALLE LEZERS EN LEZERESSEN EEN ZALIG KERSTFEEST Thans beginnen we de inge zonden oplossingen te contro leren. Dat is een heel karwei. Het zijn er honderden. Een lage schatting wijst een getal van ruim duizend aan. Wij hopen de uitslag te kunnen publiceren in het nummer van a.s. Zaterdag. NOG GEEN OVEREEN STEMMING Uit het voorlopige rapport over de Marshall-hulp, van de landen, die aan het E.R.P., Europees Herstelprogramma, deelnemen (zie ook pagina 3), blijkt, dat een gemeenschap pelijk plan nog niet mogelijk is. De 19 landen zijn voorne mens, hun industriële produc tie in vier jaar tijds met om streeks 30 pet. te verhogen. De waarde van de landbouw productie willen zij verhogen met vier milliard dollar. De verschillende landen com poneren alle vierjarenplannen, die echter nog niet allemaal kloppen. Herziening zal dus noodzakelijk zijn. Sommige lan den, zo meent het rapport, zul len wijziging moeten aanbren gen in hun in- en uitvoerpoli- tiek, hun investerings- en pro- ductiepolitiek, en hun finan ciële en handelspolitiek! Ver schillende productieplannen zijn te hoog opgezet. Voor de verwezenlijking van verschillende plannen zullen enige landen de arbeidsproduc tiviteit met 15 pet moeten ver hogen, of de werktijd verlengen of meer werkkrachten aanstel len. Zoals de zaken nu staan, al dus meent het rapport, zal het vooroorlogs niveau in 1952 niet bereikt zijn. De exportmogelijk heden naar landen buiten Euro pa zijn vermoedelijk door ver schillende regeringen overschat. VIKULY VLIEGT NAAR BATAVIA Hedenmorgen om half tien Is een KLM-,,constellation onder gezag voerder A. Viruly met bestem ming Batavia vertrokken. De ma chine heeft 3000 kg post aan boord. Omtrent de te volgen route kunnen nog geen nadere mededelingen worden gedaan. REPUBLIKEINSE GUERILLA-REGERING BATAVIA, 4 Jan. (Aneta). Het Chinese blad „Sin Po" meldf, dat vier Republikeinse ministers, die zich niet in Nederlandse handen bevnden, n.l. dr. Soekiman, dr. Lei- mena, ir. Djoeanda en Kasimo el kaar thans hebben ontmoet en in een bergstreek in Oost Java ver blijf houden. In samenwerking met de Republikeinse strijdkrachten, zouden deze vier ministers een guerilla-regering hebben gevormd om de werkzaamheden van de voor malige Republikeinse regering voort te zetten. ZUIDERKOGGE, 3 Jan. Groene kool 9.70—8.50; rode kool 114.90; gele kool 84.90; spruiten 4630; kroten 6.60—6.20; witlof 40—20; Gie- ser Wildeman 72—44; Pr. v Enge land 75—67; Bramly 54—28; Com- tesse 64—42; Winterjan 76; Goud- reinetten 5542. GROOTEBROEK, 4 Jan. Aard appelen: Blauwe Eigenh 5 40, Koopm. blauwe 5.50, totaal 1850 kg; 15,000 kg gele kool 710; 4000 kg groene kool 8.10—11.80; 2000 kg rode kool 9.70—10.80; 1000 kg witte kool 6.20; 80.000 kg uien 78, driel 6 100 kg witlof 24—38; 2200 kg bieten 7.307.40; 65 kg spruiten 1141;' 340 stuks bloemkool 5—15; 1000 kg peen 5.80—6.20. AVENHORN, 4 Jan. 1050 kg spruitkool 17—41; 10.400 kg witte kool 5.906; 3500 kg rode kool 8.20 —12.40; 2700 kg gele kool 6,9010; 2600 kg groene kool 13.5016.40; 93.700 kg uien: grote maat 7; gew. maat 8; driel. 6; nep 7.609.30; 8700 kg bieten:: I 6.20—7.20. II 4.60; 200 kg witlof I 36, II 24^-26; 32.750 kg peen II 5.70; III 4.70—5.60; IV 2:30—4. PURMEREND. 4 Jan. Veemarkt runderen, totaal 287 stuks; 63 vette koeien (levering); 122 geldekoeien 360—520; 70 melkkoéien 475— 850; 22 pinken 300f 375; resp. kalm en prijshoudend, stil en matig 7 stieren (levering); 3 graskalveren (geen handel); 88 nuchtere kalve ren (levering)19 vette varkens (levering); 440 biggen 45ƒ70 (vrij goed); 198 schapen en lamme ren 6095 (stug)40—f 54 (stug); 44 bokken en geiten f 15— f 80 (vlug); 30 paarden f 250f 550 (stug) Pluimveemarkt: 2200 oude kip pen en hanen (witte en rode) f 3 f 3.25 p. kg; 200 hennen f 6f 10 p. st.; 600 jonge hanen (blauwe) f 2.60; 450 jonge en oude eenden f 1.50 f 3 p. st.; 600 konijnen f 2f 10; 30 ganzen f 8f 11; 15 kalkoenen f 12—f 17. WARMENHUIZEN, 5 Jan. 3000 kg peen 6.10; 2800 kg bieten 4.70 5.70; 6300 kg gele kool 6.908.80; 45000 kg rode kool 8.2012.20; 29.500 kg witte kool 6.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2