Wapenarsenaal in woonhuis Een zelfde Marshall-hulp als in het vorig jaar RADIO TNI-garnizoen op eiland Bawean meldde zich met de wapens aan Toestand op Oost- en West-Java ïrstpuzzle yshall-hulp tberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 5 Januari 1949 PAG. 3 Europees kampioenschap 47/2 Oud-illegaal bewaarde gevaarlijke gedachtenis Bevolking vroeg Nederlandse hulp Achterstand in de kolen-levering Zei U iets? Veel tropen ziekten in Serang Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN De telefoon tarieven Het laatste nieuws uit Indonesië Drie Koningen termijn van inzen- plossingen van de is nu definitief ge- zullen we eerst de ssing even mede- luidt: iEN ALLE LEZERS :SSEN EEN ZALIG RSTFEEST 3innen we de inge- Dssingen te contro- s een heel karwei, honderden. Een ng wijst een getal luizend aan. Wij lit slag te kunnen in het nummer van g- EEN OVEREEN- rEMMING voorlopige rapport [rshall-hulp, van de e aan het E.R.P.. Herstelprogramma, (zie ook pagina 3), een gemeenschap- nog niet mogelijk anden zijn voorne industriële produc- jaar tijds met om- pct. te verhogen, van de landbouw- villen zij verhogen lilliard dollar. illende landen com- e vierjarenplannen, nog niet allemaal [erziening zal dus zijn. Sommige lan- snt het rapport, zul- g moeten aanbren- in- en uitvoerpoli- rvesterings- en pro- k, en hun finan- andelspolitiek! Ver- roductieplannen zijn gezet. verwezenlijking van e plannen zullen n de arbeidsproduc- 15 pet. moeten ver- 3 werktijd verlengen srkkrachten aanstel zaken nu staan, al- het rapport, zal het niveau in 1952 niet De exportmogelijk- landen buiten Euro- moedelijk door ver- sgeringen overschat. VLIEGT NAAR BATAVIA n om half tien is een eliation onder gezag- Viruly met bestem- a vertrokken. De ma- 3000 kg post aan rent de te volgen n nog geen nadere a worden gedaan. UBLIKEINSE LLA-REGERING 4 Jan. (Aneta). Het „Sin Po" meldt, dat keinse ministers, die Nederlandse handen dr. Soekiman, dr. Lei- leanda en Kasimo el- lebben ontmoet en in tk in Oost Java ver- In samenwerking met ceinse strijdkrachten, vièr ministers een ng hebben gevormd tamheden van de voor- jublikcinse regering :n. GGE, 3 Jan. Groene 3; rode kool 114.90; 4.90; spruiten 4630; .20; witlof 4020; Gie- 7244; Pr. v. Enge- Bramly 5428; Com- Winterjan 76; Goud- -42. :OEK, 4 Jan. Aard- luwe Eigenh. 5.40, 'e 5.50, totaal 1850 kg; e kool 7—10; 4000 kg 10—11.80; 2000 kg rode 10; 1000 kg witte kool uien 78, driel. 6. 24—38; 2200 kg bieten tg spruiten 1141;' 340 iol 515; 1000 kg peen r, 4 Jan. 1050 kg 41; 10.400 kg witte 1500 kg rode kool 8.20 tg gele kool 6.9010; ie kool 13.50—16.40; grote maat 7; gew. 6; nep 7.60—9.30; 8700 6.20—7.20. II 4.60; 200 3, II 24—26; 32.750 kg III 4.70—5.60; IV 4 Jan. Veemarkt i'al 287 stuks; 63 vette ing)122 geldekoeien 70 melkkoeien 475— :en 300375; resp. ïoudend, stil en matig ering); 3 graskalveren 88 nuchtere kalve- 19 vette varkens 3 biggen 45—ƒ70 18 schapen en lamme- 35 (stug); 40—f 54 :ken en geiten f 15 3 paarden f 250f 550 irkt: 2200 oude kip- (witte en rode) f 3 30 hennen f 6f 10 p. banen (blauwe) f 2.60; oude eenden f 1.50 0 konijnen f 2—f 10; If 11; 15 kalkoenen JIZEN, 5 Jan. 3000 2800 kg bieten 4.70 gele kool 6.908.80; kool 8.20—12.20; 29.500 6.— BILJARTEN De lijst van deelnemers aan het Europees kampioenschap 47/2, dat van 6 t/m 9 Januari a.s. in het Sche- veningse Kurhaus gehouden Wordt, is definitief als volgt samengesteld: Nederland: P. J. v. d. Pol, H. ivietz en C. de Ruyter. België: C. van Hassel en R. Gabriels. Frankrijk: J. Galmiche en R. Dufetelie. Zwitser land; C. Nussberger. Oorspronkelijk had ook de Oos tenrijker Reicher ingeschreven, die echter wegens ziekte verstek moest laten gaan. Conform het internatio naal reglement is voor hem een tweede Franse speler toegelaten, in casu Roger Dufetelie. Overeenkom stig ditzelfde reglement heeft Ne derland onder de gegeven ornstan- digheden recht op drie deelnemers, zodat een plaats open is gekomen voor Kees de Ruyter die bij het jongste Nederlandse kampioenschap als derde eindigde. België heelt slechts recht op twee plaatsen met het gevolg dat de derde Belgische candidaat, R. Vingerhoedt, is afge vallen. Het tournooi begint Donderdag middag om twee uur. De volgende partijen staan op het program voor die middag; 2 uur GalmicheDufe telie en De RuyterMetz. 4 uur Van HasselGabriëls en v. d. Pol Nussberger. 1949 zette voor het Franse geboortecijfer uitstekend in. Dit zijn de eerste borelingetjes, die op Nieuwjaarsdag in de kraamvrou wenafdeling van het Baudelocque-ziekenhuis in Parijs het levens licht aanschouwden. 6 jongetjes en 5 meisjes is geen slecht resultaat voor de eerste ochtend van het nieuwe jaar. Peter V., fabrikant te Noord- Scharwoude, had zich voor de Alk- maarse rechtbank te verantwoorden voor het feit, dat hij in zijn huis, ondanks het verbod van de rege ring, een hoeveelheid wapenen en oorlogstuig had verborgen. Er was hem ten laste gelegd, dat hij zonder vergunning een aantal handgrana ten, een kleine twintig, en verschei dene soorten mijnen in zijn bezit had gehad. Het waren* allemaal spullen, die nog stamden uit de ille galiteit. Verdachte was namelijk sinds 1942 illegaal werkzaam ge weest en stond bekend als leider van een vrij grote ploeg. Hij had alles bewaard als een herinnering aan dieveelbewogen tijden. De President, mr. Van Regteren Altena, vond het maar een gevaar lijke herinnering, doch verdachte meende, dat er geen gevaar bij was als een en ander maar deskundig bewaard werd. Daarvan was echter, naar bleek uit getuigenverklarin gen, al heel weinig sprake. Ver dachte vond zijn huis, dat centraal werd verwarmd, een uitstekende bergplaats, maar de President vrees de, dat er toch wel iets mede ge beurd zou kunnen zijn en dan was het leed niet te overzien geweest. De President nam het Peter V. kwalijk, dat hij bij een bezoek van de burgemeester, in gezelschap van een officier van de Rijkspolitie en een paar andere ambtenaren, niet ronduit had bekend wat hij had en zijn wapens niet vrijwillig had af gegeven. Vooral daar de burge meester een zeer soepele houding had aangenomen. Getuige J. P. van der Steur, offi cier bij de Rijkspolitie, verklaarde, dat verdachte aanvankelijk ontkend had, de wapens te hebben, maar bij een huiszoeking was er van alles voor de dag gekomen, ook stenguns en een revolver. Een leger-karabijn was door verdachte vrijwillig aange bracht. Getuige achtte vooral de mijnen en de granaten zeer gevaar lijk en verklaarde, dat de mijnen ondeskundig waren opgeborgen. De slagpijpjes voor de ontsteking wa ren nl. bij de explosieven geborgen, hetgeen tegen alle wetten en ge bruiken indruist. Achteraf bleek, en dat verklaarde verdachte ook voor de rechtbank, dat hij paraat wilde zijn als er on verhoopt weer eens politieke moei lijkheden in het land zouden komen. Voorts bleek nog ter zitting, dat V. na de bevrijding geruime tijd, tot in Augustus 1945, aan de bewa king van een kamp voor politieke delinquenten haddeelgenomen. Over zijn werkzaamheden tijdens de oorlog kwam weinig voor de dag. De Officier van Justitie, mr. Meischke, begon zijn requisitoir met de verklaring, dat hij eigenlijk nog meer ten laste had kunnen leggen, dan in de dagvaarding vermeld was. Hij vond het een zeer slechte ma nier om zo een herinnering aan de oorlog te bewaren, temeer daar deze PROGRAMMA DRIEKONINGEN HILVERSUM I 301 'jVL 7.00 Nieuws, 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.05 Pianoduet, 8.30 Hoogmis, 9.45 Muziek van Dvorak, 10.00 Piano, 10.45 Ge mengd koor, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Orgel, 12.00 Angelus, 12.03 Piano, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Amu sements Orkest, 13.00 Nieuws, 13.25 Amusements Orkest, 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Metropole Orkest, 14.30 Orkest, lïf.üü Paul Robeson, 15.15 Kamerorkest, 16.45 Cello en orkest, 17.00 Jeugdjournaal, 17.30 Vocaal Kwartet, 18.00 Leger des Heils, 18.15 Land- en tuinbouw, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Orgel, 20.00 Nieuws, 20.15 Steravond, 21.30 Familiecompetitie, 22.00 Gra mofoonmuziek, 22,25 Koor, 23.00 Het Nieuws, 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Luchtige klanken, 8.00 Nieuws, 8.15 Varia, 9.00 Orkest en piano, 9.35 Een lied gaat rond, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orkest, 12.00 Gramo foonmuziek, 12.30 Weerpraatje, 12.38 Piano en trio, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 13.50 Rina Ketty, 14.20 So listenconcert, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Van 4 tot 5, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier? 17.30 Tips voor modelvliegtuigbouw, 17.35 Victor Silvester en zijn orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Dansorkest, 19.00 Radiostrip, 19.10 Avondschool, 19.45 Serge Rachma- ninof speelt, 20.00 Nieuws, 20.15 Concertgebouw-orkest en Jo Vin cent, 22,15 Viool, 22.30 Driekonin genavond, 23.00 Nieuws,-23.15 Euro pees kampioenschap biljarten, 23.20 Lichte muziek. herinneringen in het algemeen maar liefst zo spoedig mogelijk vergeten moesten zijn. Verdachte had beter gedaan, alles af te geven en des noods iets te laten monteren om er, zoals wel meer gedaan werd, een asbakje of zo van te laten maken. Nu echter heeft verdachte de maat regelen der wettige regering, die hij diende, overtreden. Er zijn ge regeld oproepen gedaan tot inleve ring van wapens, velen hebben er aan gehoor gegeven, anderen he laas niet. Het is een bekend feit, dat er nog steeds veel ongelukken, ook met dodelijke afloop, plaats vinden door onoordeelkundig om springen met oorlogstuig. Verdachte heeft niet alleen zijn huisgenoten, maar zelfs zijn gehele omgeving aan groot gevaar bloot gesteld. Mochten er ooit moeilijkheden komen, dan is de regering heus wel bij machte zelf te bepalen, hoe het land verdedigd moet worden en de politie zou er weinig baat bij vin den, als verdachte met een stel landmijnen zou komen aandragen. In verband met de vooraanstaande positie van de verdachte, die ook een grotere verantwoordelijkheid met zich mede brengt, achtte hij de daad van V. zeer te laken. Mr. Meischke eiste, mede om een voor beeld te stellen, vier maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf. Verdachte, het laatste woord heb bend, voerde aan, dat hij als een betrouwbaar man bekend stond en de wapens zeker niet aan een or ganisatie zou geven, die niet achter onze wettige regering zou staan. Hij wilde voorts niet, dat de revol ver, die hij bezat, en die een ge dachtenis was aan een doodgescho ten medewerker, in andere handen zou komen. Aan het slot van zijn verdediging voerde hij aan, dat uit de Betuwe vrachtwagens vol wa pens waren gehaald en dat de be trokkenen nooit straf hebben ge had. „Waren deze mensen zoveel beter dan ik of ben ik zoveel slech ter?" vroeg verdachte zich af. (Wij tekenen hierbij aan, dat de wapens uit de Betuwe werden in geleverd vóór een termijn, door de regering gesteld. Red.) SOERABAJA, 4 Jan. (Aneta) Op het eiland Bawean, 80 mijl ten noorden van Soerabaja, waarheen op verzoek van de bevolking en kele dagen geleden een Nederland se hulpexpeditie is vertrokken, heeft het volledige garnizoen van de T.N.I. zich met wapens aange meld. Aangezien alle leden der T.N.I. vreemdelingen op het eiland waren, zijn zij op verzoek der be volking naar Java teruggezonden, waar zij naar hun woonsteden zijn teruggekeerd. Bawean is voor zijn voedselaan- voer Afhankelijk van Java en de laatste zes maanden nam de repu bliek wel vis af, doch zond geen rijst of mais naar Bawean, waar door de bevolking van Bawean niet veel vertrouwen in de republiek meer stelde. De toestand werd op het eiland zo onhoudbaar, dat ver schillende malen aan het Neder landse bestuur om hulp is gevraagd, terwijl ook het Nederlandse consu laat-generaal te Singapore waar de Baweanners als ras-zwervers veel kwamen met soortgeiijxe verzoeken werd bestormd. Tenslotte is enige dagen geleden aan het ver zoek gehoor gegeven en vertrok een hulpexpeditie met kleding, voedsel, twee Indonesische bestuursambte naren en 40 politiemannen, bene vens een afdeling mariniers, naar Bawean, waar men door de bevol king .enthousiast werd ontvangen, aldus meldt een speciale correspon dent van Aneta, die de tocht van 6 uur varen medemaakte. Het dessahoofd van Sangkapoera (de hoofdplaats van het eiland) had bij de aankomst der expeditie zijn voor-oorlogs kruis van verdienste opgespeld, dat hij zorgvuldig had bewaard evenals de rood wit blau we vlaggen, waarmede de prauwen waren gepavoiseerd. Bij de landing met L.T.S.-boten van de marine bleek het kleine de tachement van de T.N.I. naar het 45 jubilea bij Anton Hunink Op Zaterdag 8 Januari zullen bij de Vleeswaren- en Conservenfabrie- ken van Anton Hunink te Deventer niet minder dan 45 employe's, in verschillende functies daar werk zaam, hun zilveren dienstjubileum vieren. De directie heeft voor deze gelegenheid een bijeenkomst belegd in de Buitensociëteit te Deventer, waar door de directie iedere jubi laris een gouden horloge wordt ge schonken. o Scheepsberichten Alhena 4/1 van Rotterdam te Buenos Aires. Amstelkerk 4/1 te Monoka (bij Duala). Dordrecht (t) 4/1 van Helsinki naar Rotterdam. Jobshaven IJmuidenHuelva 3/1 5 uur van Margate pass. 8 uur Dover. Aalsdijk HavannaAntwerpen 3/1 370 mijl west Scillies. Bloemfontein KaapstadAmsterdam pass. 3/1 Kaap Verde. Groote Beer Batavia Amsterdam pass. 3/1 Finisterre. Ke- doe 4/1 van Batavia te Rotterdam. Lindekerk 3/1 van Amsterdam te Hamburg. Lissekerk Perz. Golf Rotterdam 3/1 van Port Said. Nieuw Amsterdam 3/1 van Havanna te New York. Oranje Amsterdam- Java pass. 3/1 Kaap Roca. Stad Alkmaar 4/1 van Antwerpen te Hamburg. Volendam Rotterdam- Sydney 3/1 n.m. van Colombo naar Fremantel. Weltevreden JavaRot terdam pass. 4/1 Kaap Bon. Willem Ruys 3/1 van Batavia naar Rotter dam. binnenland te zijn verdwenen, doen de volgende dag meldde het zich in zijn geheel met zijn wapens aan. Maandag functioneerden alle bur gerdiensten op het eiland weer nor maal. De mariniers en de politie van het eiland speelden op de <aloon aloon van Sangkapoera een voetbal wedstrijd waarvoor van de zijde der bevolking grote belangstelling be stond. Studie-toelagen voor gemeente-examens Het bestuur van het Hartmans tijdschrift-fonds is voornemens Ojaer het jaar 1949 aan enkele financieel, niet voldoende krachtige personen een tegemoetkoming te verlenen in de kosten van de studie voor een der examens, afgenomen, door de Nederlandse Vereniging voor Ge meentebelangen. Zij, die daarvoor in aanmerking wensen te komen kunnen zich vóór 15 Februari a.s. melden bij J. J. L. M. Verwiel, bur gemeester van Oisterwijk, secretaris dezer stichting. OUDE ORDERS VOOR HUIS BRAND GAAN VOOR (Eigen bericht). In verband met de aangekondigde verhoging van de kolenprijzen be reikten ons verscheidene opmerkin gen inhoudende teleurstelling over het feit, dat tot nog toe zo weinig kolen op de bonnen zijn afgeleverd, en de verwachting, dat nu wèl tot aflevering zal worden overgegaan. Daarom hebben wij ons gewend tot bevoegde instanties. Hier deelde men ons mede, dat de bevoorrading, voornamelijk met anthraciet. de laatste maanden zeer te wensen heeft overgelaten, zodat, mede omdat het publiek aan anthra ciet de voorkeur blijkt te geven, men niet of slechts in geringe mate tot honoreren der bonnen kon overgaan. Voorts heeft de groothandel vlak vóór Kerstmis van het Rijkskolen- bureau bericht ontvangen, dat in Januari minder huisbrandkolen zul len worden toegewezen om de gele genheid te hebben de door omstan digheden opgetreden achterstand in de levering van huisbrandkolen be langrijk te verkleinen. Men hoopt hiermede te bereiken, dat de voor Januari-levering ver strekte toewijzingen uiterlijk half Februari zullen zijn uitgevoerd. Men verwacht voor de maanden Februari en Maart normale toewij- zing Hieruit blijkt, dat aan de handel zeer ten onrechte wordt verweten de kolen te hebben teruggehouden teneinde van de thans ingegane prijsverhoging te profiteren. Het publiek zal derhalve goed doen af te wachten en van de han del niet het onmogelijke te eisen. Ex-politieagent tot 15 jaar veroordeeld Het Amsterdams Bijzonder Hof heeft de 55-jarige ex-agent van de Amsterdamse politie J. G. Koning, die Verbonden is geweest aan de Zentralstelle fuer Juedische Aus- wanderung en van 't Bureau Joodse zaken, veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf. De eis luidde 18 jaar. Verscheidene der door hem gear resteerde joden zijn nimmer uit Duitsland teruggekeerd. Die lui van India schijnen tot een brutaal ras te behoren. Zij hebben ons, via hun vertegen woordiger, ge-affronteerd in de befaamde Veiligheidsraad, en nu roepen ze de gehele Aziati sche wereld op, om nog eens Unootje op d'r eigen te gaan spelen en een grote mond op te zetten tegen ons, in verband met Indonesië, en tegen een ieder, die niet van plan is, de volkeren daar zo maar aan de gisting in de Aziatische wereld over te le veren. Terwijl India zelf zoveel boter op het hoofd heeft. Zo fijntjes had ons aller vriend, dr. van Royen, daaraan herinnerd, in de laaste zitting, welke de V-Raad in Parijs hield. Wisten de India-nen niet meer, dat er nog niet zo lang geleden een schok door de wereld ging, toen het leger van India zomaar het kleine Hyderabad binnenviel, dat zo graag zelfstandig wou blijven, maar al gauw moest bukken voor het pure geweld van de troepen van Pandhit NehroeEn dat er toen niet, zo als in Indonesië totnogtoe, bij de militaire actie, een paar honderd, doch een paar duizend doden vielen? Zou men niet mogen verwachten, dat zelfs in de in ternationale politiek van de mo derne tijd deze daad van India dit land iets zou matigen in zijn oordeel over wat Nederland moest ondernemen tegen de halstarrige elementen in de re publiek? Vondt gij dat een bin nenlandse aangelegenheid? Wij ook! Vondt gij dat nodig voor de rust en de orde? Wij ook. Vondt gij dat nodig voor de veiligheid? Wij zegg'en met Paulus: Wij méér! DE PLANNEN VAN PIET ROOZENBURG Er is nog weinig positiefs te zeg gen over wedstrijddata en over mijn plannen voor dit jaar, verzekerde Piet Roozenburg, de wereldkam pioen dammen, ons tijdens een on derhoud. „Zoals u weet speel ik waar schijnlijk in Februari enkele par tijen tegen de ex-wereldkampioen Raichenbach. Verder is het genoot schap Damas doende in Nederland een internationaal tournooi te or ganiseren. Er is sprake van dat daaraan behalve een Zwitser, een Belg en een Fransman ook een Ca nadees, een Chinees en nog enkele anderen zullen deelnemen. Als dit tournooi doorgaat, zal het omstreeks Pasen of Pinksteren gehouden wor den. Voorts ligt een tweekamp met Ghestem om de wereldtitel in de lijn der verwachtingen, gedeeltelijk in Nederland, gedeeltelijk in Frank rijk te spelen. En dan heb ik nog een tournee in gedachten, te maken door Frankrijk en Zwitserland. Maar daarvan staat nog niets vast, want de grote moeilijkheid is;: ik heb maar één lichaam en daar heb ik rekening mee te houden", zo be sloot Piej; Roozenburg. BATAVIA, 4 Jan. (Aneta) Een speciale correspondent van Aneta, die een rondreis maakt door het noordelijke deel van Oost Java, meldt dat de streek tussen Demak en Rambang ongeschonden gebied is. De steden Koedoes, Pati, Djoe- ana en Rembang zijn vol dagelijks leven, de pasars zijn druk bezocht en op de velden wordt gewerkt het leven is er normaal voortge gaan. Te Blora daarentegen zijn de meeste grote gebouwen opge blazen. De wegen in deze streek zijn over het algemeen goed berijdbaar, met slechts enkele vernielde bruggen en de ondernemingen in het .binnen land zijn intact. De voedselvoorzie ning baart ook hier echter zorgen. Zowel in als rond de steden zijn de rijstvoorraden weggehaald. De tex tielpositie is, door ruilhandel met de federale gebieden, gunstiger. Het bestuursapparaat komt langzaam op gang. In Koedoes bleef vrijwel iedereen op zijn post, met inbegrip van de regent. In Pati is 60% der bestuursambtenaren aanwezig, ter wijl in Koedoes het gehele politie apparaat zich heeft gemeld, met de hoogste leiding in Pati. Bantam Uit het meest westelijke deel van Java meldde een correspondent van Aneta, die hét Bantamse gebied bezocht, dat de Nederlandse militai ren bij Kopo op het vliegveld Gorda 3 republikeinse tweedekkers hebben aangetroffen. Te Rangkasbltoeng vonden de spoorwegen 11 locomotie ven, 150 goederenwagons en 40 per sonenrijtuigen, Het baanvak was daar' op verschillende plaatsen op gebroken. De electriciteitsvoorzie- ning van Serang vindt voortgang, doch is soms aan storingen onder hevig. De opmars der Nederlandse troepen werd de eerste dag enige tijd vertraagd, doordat een grote brug over de Tjftnantjeuri was ver nield en daar een Bailybrug van 'bijna 40 m. lengte moest worden ge slagen. Een gemotoriseerde eenheid en een afdeling infanterie slaagden er echter in, over de restanten van de vernielde brug de overkant te bereiken. De kampongs langs de wegen maken een verlaten indruk, doch in de velden ziet men veel jongens, die karbouwen hoeden. Serang zelf maakt een slordige indruk. De bevolking lijdt aan vele tropenziekten en de medische dienst van het Rode Kruis heeft voor Nieuwe Curator R.K. Universiteit Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft in de vacature van mr. dr. L. F. R. Regout te Meerssen, benoemd tot Curator der R.K. Uni versiteit de heer dr. ir. J. van Aken te Geleen. Overwerlcvergunning aan Bankpersoneel Bij beschikking van de Minister van Sociale Zaken is aan bankdirec- ties vergunning verleend om haar personeel in de periode van 3 tot en mt 29 Januari (dus niet 9 Januari, zoals eerder gemeld is) overwerk te doen verrichten, In totaal mag niet meer dan 55 uur per week gewerlft worden. Betaling van dit overwerk moet geschieden volgens de richtlijnen be treffende loonregeling in het bank bedrijf. In een door de 19 aan het plan- Marshall deelnemende landen gepu bliceerd rapport wordt onthuld, dat Europa in het tweede jaar van de Marshall-hulp (1949/1950) aan de Verenigde Staten in het kader van het Europese herstel-programma een bedrag vraagt van 4.347 mil- lioen dollar, 300 millioen minder dan door de afzonderlijke landen was geraamd. Nederland verwacht ongeveer de zelfde hulp in dollars, als geduren de het eerste jaar van de werking van het plan, toen aan ons land 412 millioen dollars werden toege wezen. en Het verbruik van vetten, vlees en tabak zal in Nederland dit jaar aanzienlijk toenemen, aldus wordt gezegd in het rapport. De consumptie per hoofd der be volking zal in de periode 19491950 nog niet het vooroorlogse peil heb ben bereikt, maar in hèt rapport zyn de plannen opgenomen tot ver hoging van het verbruik van brood graan met 6.6 percent, van vetten en oliën met 26 percent, van vlees met 37 percent, van tabak met 35 percent, van aluminium met 26 percent, van koper met 50 percent en van lood met 14 percent. Deze cijfers hebben betrekking op de totale consumptie. Daar de bevolking met ongeveer 2 percent per jaar toeneemt is per hoofd der bevolking dus een aanzienlijke ver betering ontworpen. Tegen 1952 hoopt de Nederlandse regering weer het vooroorlogse consumptiepeil te hebben bereikt. De Nederlandse regering ver wacht verder in 1949 alle controle op de consumptie af te schaffen, maar de beperkingen op de invöër en de bepaling van het loonpeil zullen blijven. Verwacht wordt, dat de totale industriële productie met ongeveer 15 percent zal toenemen. De consumptie van non-ferro meta len zal toenemen van 14 tot 50 per cent. Volgens het rapport is Nederland van plan in 19491950 voor 164 mil lioen dollar aan textiel uit te voe ren tegen 138 millioen dollar in 19481949. De uitvoer aan land bouwproducten zal naar verwacht wordt 625 millioen dollar in 1949 1950 tegen 495 millioen in 1948 1949 bedragen. In deze cijfers is niet de uitvoer naar Nederlandse Overzeese Gebiedsdelen begrepen. Verwacht wordt dat de totale waar de van de invoer met ongeveer 6 percent zal stijgen in vergelijking met 1948—1949. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME Karlshorst toonde zijn instemming met deze plannen door de publicatie te verbieden van alle artikelen, die een anti-fusionis- tische strekking hadden, en door ambtenaren te ontslaan, die zich openlijk tegen de fusie hadden uit gesproken'. De sociaal-democraten, Schmidt en Bartelmann, werden hiervan o.a. het slachtoffer. Tevens werd het partij-orgaan „Das Volk" volkomen aan de controle der SPD onttrokken. In aansluiting op een bespreking, die Grotewohl met Pieck en UI1- bricht had gehad, verscheen dan in „Das Volk" plotseling een verkla ring, door Grotewohl, Knifke, Fech- ner en Kathe Kern ondertekend, dat de eenheid niets meer in de weg stond en dat met de organisatori sche voorbereidingen zou worden begonnen om ze te verwezenlijken. Voor de anti-fusionisten kwam deze verklaring als een volkomen ver rassing, daar hieromtrent niemand was geraadpleegd. Het verzet in so ciaal-democratische kringen werd nu nog sterker en men begon duide lijker in te zien, dat de groep Gro tewohl bezig was de SPD aan de communisten uit te leveren. Mèer dan een symbolische stap was het besluit van Grotewohl het partij gebouw der SPD naar de Russische sector van Berlijn te verplaatsen, waar een bankgebouw onder toe zicht van. sovjet-officieren voor hem werd ingericht. Vanaf dit ogenbük gedroeg Grotewohl zich als een on beperkt dictator, die geen verant woording behoeft af te leggen en geen critiek duldt. De protesten van 13 en 21 Januari 1946 legde hij naast zich neer, ze werden niet eens ge publiceerd. In het laatste protest had 90% der vertegenwoordigers zich uitgesproken tegen de organi satorische vereniging met de com munisten en tegen het indienen van gemeenschappelijke kieslijsten. Om het steeds groeiende verzet te bre ken, greep Grotewohl dan naar een communistisch recept: de zuivering der partij. Hij verklaarde hierom trent zelf op de 40ste partijdag der SPD: „De kwestie der onmiddellijke fusie voerde in het kringbestuur tot meningsverschillen, die soms een dergelijke vorm aannamen, dat zij maanden de handen vol werk. De eerste dag behandelde het Rode Kruis 500 patiënten tegen framboe- sia en schurft. In de stad Serang worden dagelijks 800 porties eten uitgedeeld. De bevolking van de Bantamse streken, die de correspon dent bezocht, maakt, voorzover zq zich laat zien, geen bijzonder onder voede indruk. Directeur Nederlands Taleninstituut in arrest Het is de recherche van de Rot terdamse politie gelukt de 30-jarige A. van L., voormalig directeur van het Ned. Taleninstituut en de op richter van het Centraal Bureau voor psycho-analytische adviezen, tegen welks praktijken de politie het publiek heeft gewaarschuwd, te Antwerpen te arresteren. Van L„ die nog vijf maanden ge vangenisstraf tegoed heeft, achtte het raadzamer uit Nederland te verdwijnen, toen hem bleek dat de politie een onderzoek naar zijn ge dragingen instelde. Van België uit leidde hij zijn zaken verder. - Na dagenlang speuren kwam de politie achter zijn adres in Antwerpen, waar hij, volkomen bij verrassing, op Oudejaarsdag werd gepakt. Hij is te Antwerpen opgesloten in af wachting van zijn uitlevering, die aan de Belgische regering is ge vraagd. „PUBLIEK MOET MET BELANGRIJKE WIJZIGINGEN REKENING HOUDEN" „Er is een Koninklijk Besluit in bewerking, met betrekking tot de wijziging van de interlocale tele foontarieven,» waarbij het aantal ta riefszones van 5 tot 3 wordt inge krompen, mede in verband met het feit, dat de huidige tarieven niet meer in overeenstemming zijn met een juiste kostprijsberekening en vooral ook omdat de nu geldende tariefzone-indeling een zodanige in gewikkelde telefoonapparatuur ver eist, dat de industrie hieraan niet meer kan voldoen." D'it deelde de dir.-generaal van de P.T.T. in zijn Nieuwjaarsrede mede. In de toekomst zal geen rekening meer gehouden worden met de on derlinge afstand van de kantoren, maar met de afstand van de knoop puntcentrales en zal de duur van de gesprekken niet meer per 3 minu ten, maar per minuut, per '/i minuut en zelfs per 10 seconden worden berekend. De tariefbedragen zijn zo gesteld, dat de opbrelïgst in totaal pra'ctisch niet zal verschillen van de tegenwoordige, maar het publiek zal met merkbare verschuivingen rekening moeten houden. De reis van Viruly Gezagvoerder Viruly, die giste ren met 3000 kg post aan boord de reis naar Indonesië langs een geheime route aanvaardde, ver trok met een Lockheed Constella tion. De bemanning bestaat verder uit de tweede piloot J. A. Ameels, de navigator Kallenbach, de eerste telegrafist Groothoff, de tweede telegrafist Lotstra, de eerste boord werktuigkundige Jonker en de 2de boordwerktuigkundige Grandia. Voorts maken voor de K.L.M. de vlucht mede twee monteurs en de chef van de radio-afdeling, de heer Sweitser. Voor de Rijksluchtvaart dienst reist mee de heer M. S. Kamminga, adjunct inspecteur van de afdeling luchtvaartinspectie van deze rijksdienst. Een Amerikaanse brief aan Koningin Juliana Een vrouwelijk republikeins lid van de Amerikaanse Senaat, Mar garet Chase Smith, wierp het plan op om als vrouw een oproep aan Koningin Juliana te richten. Zij zeide, dat de macht van de Ver enigde Naties bedreigd wordt door het vechten in Indonesië en dat Holland de Verenigde Naties getart had door een politionele actie te beginnen. Zij zeide, dat haar ver klaring om een beroep te doen op Koningin Juliana was ingegeven door hetgeen er in de harten van de Amerikaanse vrouwen leeft. Koningin Juliana kan door Haar persoonlijke beslissing aan de we reld bewijzen, dat de vrouwen macht kunnen uitoefenen op het behoud van de vrede. Aan Haar thans deze gelegenheid. noch met de waardigheid van onze socialistische arbeidersbeweging noch met de handhaving der partij discipline te verenigen waren. Het centraal bestuur zag zich daarom gedwongen alle kameraden uit de partij te stoten, die zich aan een voor de partij schadelijk gedrag hadden schuldig gemaakt". Tot deze groep geroyeerden behoorden alle anti-fusionisten en op de allereerste plaats hun voormannen: Neumann, de voorzitter der Berlijnse SPD, Scholtz, de hoofdredacteur van het socialistisch dagblad „Der Telegraf", en Swolinsky, de fractie-leider der SPD in de later gevormde Berlijnse gemeenteraad. Grotewohl riep nu voor 21 April 1946 een partijdag bij een der gezuiverde sociaal-democra tische partij, waarop alleen voor standers der versmelting waren toegelaten. Met algemene stemmen, een goed begin, werd het besluit tot fusie aangenomen. Het bedoelde besluit werd met handopsteken aan genomen, terwijl 103 personen, die door de vergadering eenvoudigweg tot afgevaardigden waren geprocla meerd zonder dat zij door iemand afgevaardigd waren, eveneens aan de stemming hadden deelgenomen. Een vrije stemming over de fusie leverde in de Britse, Franse en Amerikaanse sectoren van Berlijn een meerderheid van 82 pCt. op tegen de fusie. In de Sovjet-Russi sche sector van Berlijn er) in de sovjet-zone werd het houden van een geheime raadpleging verboden. Tevens werden alle eigendommen der SPD in beslag genomen, terwijl de partij zelf verboden werd. Voor de Russen bestond nog slechts de SED, de socialistische eenheidspartij van Duitsland, die in werkelijkheid Te Semarang is uit Serangan vla Madioen een contingent poli tiek verdachte personen aange bracht, dat naar Batavia is door gezonden. Het gezelschap bestond uit 52 personen (mannen, vrouwen en kinderen), Nederlanders, Duit sers en een Tsjech. Onder de Ne derlanders waren NSB'ers, die in de republiek vooraanstaande posi ties hebben bekleed. Enkelen uit het gezelschap waren docent aan de republikeinse academie. DE HOGERE GAS- EN ELECTRICITEITSPRIJZEN Doorberekenen is niet toegestaan De Minister van Financiën heeft bepaald, dat indien het bij of krach tens enige regeling met betrekking tot de prijzen van goederen of ver goedingen voor diensten is toege staan de werkelijk betaalde of ver schuldigde inkoopsprijzen van het gas en/of de electriciteit, voor de productie of dienstverrichting ge bruikt, in de prijzen of vergoedin gen in te calculeren, is zulks, tenzij uitdrukkelijk in afwijking van deze beschikking anders is bepaald, niet geoorloofd ten aanzien van de van 1 Januari 1949 af voor gas en elec triciteit toegestane prijsverhogingen. De Directeur-Generaal van de Prijzen kan in bijzondere gevallen afwijkingen van het in deze beschik king bepaalde vaststellen. DE AZIATISCHE CONFERENTIE Wat er in Batavia van gedacht wordt De te Batavia verschijnende bla den publiceerden alle de berichten over de door Pandit Nehru bijeen geroepen Aziatische conferentie met grote koppen, doch de in het Ne derlands verschijnende blade* had den geen nader commentaar. Het Batavia's Nieuwsblad gaf als titel: „De oprechtheid van Nehru ge toetst". Het Republikeinse blad „Merde- ka" schrijft, dat de stemming te Batavia met betrekking tot de con ferentie „afwachtend" is. Het blad zegt. dat men in officiële Britse kringen te Batavia geen commen taar heeft willen geven, totdat de houding der Britse regering ten aanzien van de conferentie bekend was. Men was echter niet verbaasd over het initiatief van Nehru „aan gezien men een dergelijke stap reeds eerder had voorzien". In Amerikaanse kringen te Bata via meent men, dat een krachtige houding der Aziatische landen er toe' zou leiden, dat Amerika en En geland hun standpunt met betrek king tot Indonesië in de Veilig heidsraad zouden wijzigen. Het Chinese blad „Keng Po" schrijft, dat de dreigementen krach tig zijn, doch het blad vraagt zich af, of de conferentie in staat is, daadwerkelijke maatregelen te ne men, die nadelig zijn voor Neder land. Na de opmerking over de Bur mese plannen om een leger voor In donesië samen te stellen (hetgeen zoals bekend, door de Burmese re gering werd verboden), zegt de Keng Po: „Het uitzenden van een leger langs officieuze weg zal te vens Rusland de gelegenheid geven, nog vrijelijker onrust te zaaien in zuid en oost Azië". Het verbreken van diplomatieke betrekkingen is volgens het blad in de practiik niet uitvoerbaar. „Naast deze overwe gingen mag ook niet worden ver geten, dat een gezamenlijke actie tegen Nederland zou betekenen een zich verzetten tegen een besluit van de Veiligheidsraad". 2ET VANDAAG bij het krib betje in uw huiskamer de beeldengroep van de drie Ko ningen. Morgen is het 't feest van de Verschijning des Heren. Epiphanie. Het tweede hoogtij van de Kerstkring. Wel is deze dag tegenwoordig geen verplich te feestdag meer, maar u gaat toch morgenochtend, als het enigszins kan, naar de H. Mis? De drie Koningen geven ons het voorbeeld. Zij komen van ver en hebben een lange reis gemaakt. Zij hebben er alles voor over gehad om het pas-geboren god delijk Kind van Bethlehem te aanbidden. En wij dan? Morgen ochtend zouden we misschien een kwartier eerder ons bed uit moeten om naar de kerk te kun nen gaan. Laten we ons niet ken nen! Komt, laten we Christus, Die ons verschenen is, aanbid den! MARCUS de oude communistische partij was gebleven, aangevuld met enkele overlopers uit het sociaal-democra- tische kamp. Het insigne der nieu we partij bestond uit twee handen, die elkander drukten, op een bloed rode achtergrond. Het was het symbool van de eenheid der arbei dersklasse. In de concentratie-kam pen van Oranienburg, Sachsenhau- sen en Torgau zuchten echter voor mannen uit de sociaal-democrati sche beweging, die zich niet met Grotewohl's verraad hadden kun nen verenigen. Hij zelf werd be loond met het tweede voorzitter schap der SED, een nieuwe villa, aandelen in een aantal onderne mingen voor het beheer van geeso- cialiseerde «tukken grond en het recht om in de overvolle winkels van het rode leger inkopen te doen. Hoe de sociaal-democraten over het verraad van Grotewohl dach ten, toonden zij op 20 October 1946 bij de verkiezingen voor het stede lijk parlement van Berlijn, toen de communisten de ernstigste neder laag uit hun geschiedenis leden en de sociaal-democraten de grootste overwinning uit hun geschiedenis boekten. Zij veroverden in het par lement de absolute meerderheid. In geen enkel district van Berlijn, zelfs niet in de rode wijken bij uitstek als Wedding, Prenzlauer Berg en Friedrichshain, kwamen de com munisten als de sterkste partij uit de stembus te voorschijn. Zij wer den over de gehele linie verslagen en zelfs door de christelijk-demo- cratische unie, die men in het ont kerstende Berlijn weinig kans gaf, voorbijgestreefd. (Wordt vervolgd.) ril*

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3