Nieuw Herinvoering prijscontrole en distributie van schaarse grondstoffen MERLE COCHRAN naar Washington ontboden Over de staatkundige ontwikkeling in Indonesië Vliegtuig met 25 Hongaren landde te Munchen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Truman kiest weer de geleide economie Donderdag 6 Januari 1949 44e Jaargang No. 11455 Truman maakt zijn program bekend Nationalisatie en Socialisatie Hevige regens in Italië Roosevelt's New Deal overtroffen Naar gelijkstelling van blank en bruin Veiligheidsraad komt Vrijdag of Maandag te Lake Success bijeen Indonesië enig agendapunt Truman speelt hoog spel Minister Drees te Batavia HM. de Koningin spreekt: Radiorede van hedenmiddag HET POSTVERKEER MET INDONESIË NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING Minister Stikker sprak met Spaak Jongetje in zwembad verdronken Het laatste nieuws uit Indonesië Kroniek en Kritiek Gevlucht voor de Sovjet-terreur Eerste Vrijdag Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, f1.43 pei maand, inclusief incasso Advertentie-tarief per editie li cl per m.m., minimum f 2.50, In alle edities 26 cl per m.m., minimum f 4.familie berichten 20 ct., resp. 30 cl per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M P. Janssen, J. Toes. Bankrelatie»: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) A/i FEIT VAN HEDEN Pagina 1 en 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van een bijzondere medewerker) ZOWEL socialisatie als nationalisatie hebben na de bevrijding actuele betekenis gekregen. Niet zozeer om wat achter het IJzeren Gordijn ge schiedt, als wel om wat regeringen in West-Europa hieromtrent nastre ven. Ook ten onzent wordt door de P.v.d.A. sterk in deze richting ge dreven. Dat ook de C.P.N. dit doet, laten wij buiten beschouwing: de communisten zijn geen ernstige spe lers in het politieke en sociaal- economische spel. Sportiviteit en eerlijkheid zijn hun vreemd. In Engeland en Frankrijk zijn sommige idealen t.a.v. nationalisatie en socialisatie verwerkelijkt. De grondgedachte: eigendom van be langrijke economische en sociale sectoren aan de gemeenschap te brengen, omdat zij op de eerste plaats het gemeenschapsbelang moeten dienen, moge een zekere bekoring uitoefenen en oppervlak kig denkende geesten tot (te) snelle conclusies voeren, wie dieper op de zaak ingaat, stelt zich allereerst twee vragen: kan dit algemeen wel zijn niet evengoed of beter door particulier bezit worden gediend? En vervolgens; kan het genationa liseerde bedrijf, dat in socialistische ogen als ideaal wordt gezien, niet leiden tot een doorbraak van een ander niet minder" gevaarlijk egoïsme dan bij particuliere exploi tatie het geval is? We dienen im mers te bedenken, dat socialisatie en nationalisatie evenzeer door mensen moeten worden geleid als een particulier bedrijf. LEERZAAM is het voorbeeld van Engeland en Frankrijk. Er is al meermalen gewezen op de sterk- gedaalde productie in de genatio naliseerde Franse mijnen. Maar de historie van de genationaliseerde vliegtuigindustrie laat nog een an dere zijde zien. Deze nationalisatie werd doorgevoerd door de- commu nistische minister Tillon. Eep com munist werd directeur-generaal; hij werd bijgestaan door vijf directeu ren, allen communist. De personeels chef en zijn staf behoorden tot de communistische partij. Wie niet communist was onder de technici werd ontslagen. Desondanks steeg hun aantal van 232 tot 396en de productie verminderde! Advertenties werden alleen in de communistische bladen geplaatst. De arbeiders werden gedwongen lid te worden van de communisti sche C.G.T.! Verplichte bijdragen van de arbeiders voor sociale dien sten te hunnen behoeve werden gebruikt voor het subsidiëren van een communistisch propagandablad. Zeker is dit geen „bewijs" tegen nationalisatie-in-zich! Maar 't wijst er wel op, dat communisten, in het algemeen de marxisten, bereid zijn met verwaarlozing van de belangen van het bedrijf en van het algemeen welzijn, het gemeenschapsbelang te zien en te dienen als hun partij belang! NOG leerzamer is het Engelse voor beeld van de gesocialiseerde ge neeskunde. Op 5 Juli 1948 trad de National Health Service in werking. De grondgedachte is juist: iedereen heeft recht op zo goed mogelijke gezondheidszorg. De conclusie, dat dit alleen en uitsluitend door de staat kan worden gewaarborgd in eigen staatsorganen, is echter niet juist. Wat ervan zij, sinds 5 Juli 1948 is de arts in Engeland staats ambtenaar. Vrije vestiging is niet meer toegestaan. Particuliere zie kenverpleging bestaat theoretisch nog wel, maar zal aan de bezwaren der practijk wel moeten bezwijken. Iedereen heeft recht op vrije be handeling. En wat is de practijk? De omzet der apotheken steeg on middellijk tot 200 pet. toe! De kos ten voor tandheelkundige - verzor ging waren geraamd op 7.000.000 pond per jaar; zij zullen echter meer dan het dubbele bedragen! De spreekuren der artsen zijn op massa-industrieën gaan gelijken. De werkelijke kosten zullen de ge raamde achtmaal overtreffen. HET komt ons voor, dat bij de propaganda voor nationalisatie en socialisatie te weinig aandacht ge schonken wordt aan de menselijke faétoren, met name dat klaarblijke lijk wordt aangenomen, dat ieder een, wetend het algemeen belang te dienen, bereid is zijn eigen belan gen of die zijner groep te vergeten! Maar is het niet voor ons allen duidelijk: le. dat ook een genatio naliseerd of gesocialiseerd beroep of bedrijf door mensen moet worden beoefend en geleid. 2e. dat de mens, iedereen, een behoorlijke dosis egoïsme bezit, waarmee te worstelen wel onze dure plicht, maar daarom nog niet een gegaran deerde overwinning ten bate van het algemeen belang betekent? ROME, 5 Jan. (AP). Meer dan 1000 inwoners van de valleien ten noorden van Florence zijn in ver band met het wassen van de Bizen- zio en verschillende andere rivieren geëvacueerd. In Sicilië vallen 'hevige regens, die In Messina ernstige schade hebben veroorzaakt. Verschillende huizen zijn ingestort. PRESIDENT TRUMAN heeft Woensdag voor het Amerikaanse Congres een regeringsprogram ontvouwd, dat zowel in om vang als ruimte de „New Deal" van wijlen president Roosevelt overtreft. Zo drong de president aan op machtiging tot herinstel ling vcm prijscontrole, verhoging van inkomstenbelasting met vier milliard dollar en annulering van de door de republikeinen voorgestane arbeidswet van Taft-Hartley. Op de buitenlandse politiek ging hij slechts schetsmatig in en hij maakte in 't geheel geen gewag van het Noord-Atlantisch Pact, een militair hulp- program voor West-Europa of aanvullende fondsen voor het plan-Marshall. Wel zeide hij, dat hij in de loop van deze zitting van het Congres „de gelegenheid zal hebben het Congres te ver zoeken verschillende maatregelen in overweging te nemen op het gebied van de buitenlandse politiek". Voorts verklaarde de president, dat het Amerikaanse volk bij de laatste presidentsverkiezingen „de in discrediet geraakte theorie, dat het lot van de natie moest liggen in de handen van enkele begunstig den. heeft afgewezen". D'e president zette daarna zijn program uiteen, dat het volgende inhoudt: 1) een uit 8 punten bestaand plan tot bestrijding van de infla tie; voor dit doel vraagt hij be voegdheid om een controle op de prijzen in te stellen, een toewijzin genstelsel voor schaarse grondstof fen in het leven te roepen en even tueel leningen te verstrekken ter financiering van da vervaardiging van materialen, waaraan acute te korten bestaan. 2) verhoging van de onderne mersbelasting en andere belastin gen met in totaal vier milliard dollars per jaar, teneinde de staats schuld te verminderen. 3) volledige herroeping van de Arbeidswet van Taft-Hartley en vervanging van deze wet door de vroegere z.g. Wagner-wet, die een meer liberaal karakter droegi> WVJ moet laatstgenoemde wet gewijzigd worden met dien verstande, dat jurisdictionele stakingen (stakin gen, voortvloeiende uit geschillen tusien vakorganiiaties) en secon daire boycotts (het neerleggen van het werk uit sympathie met sta kers in een niet-aanverwante in dustrie) verboden blijven. 4) verruiming van de sociale wet geving in dier voege, dat de ou derdomspensioenen worden ver hoogd en de overheidszorg zich ook uitstrekt tot hen. die slachtoffer zijn van werkloosheid, ziekte of in validiteit. 5) het instellen van een stelsel van ziekteverzekering, dat „iedere Amerikaan in staat zal stellen goe de medische behandeling te ver krijgen". 6) meer staatsteun voor het on derwijs. 7) een speciale wetgeving, die 't de regeriig mogelijk moet maken volkswoningen met lage huren te bouwen, krotten op te ruimen en een onderzoek naar de woontoe standen in te stellen. 8) een veelomvattend program ter herziening van de burgerrech ten met het doel discriminaties te gen negers of andere rassenmin- derheden te verbieden. Ten aanzien van de buitenlandse politiek diende president Truman slechts de twee volgende voorstel len in: le. verlenging van de geldigheids duur van de wet, die op 31 Maart a.s. afloopt, en die de regering de bevoegdheid geeft met andere re geringen overeenkomsten inzake verlaging van de douanetarieven aan te gaan. 2e. schrapping van in het be staande program opgenomen be perkingen inzake de toelating van verplaatste personen uit Europa in de V.S. Volgens de huidige regeling mogen gedurende een periode van 2 jaar 200.000 verplaatste personen in de V.S. immigreren. WASHINGTON, 6 Jan. (Reuter) Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken heeft Woensdagavond medege deeld, dat Merle Cochran, het Amerikaanse lid van do Com missie van Goede Diensten in Indonesië, is teruggeroepen voor raadpleging. In de mededeling werd verklaard: „Deze stap is gedaan naar aanlei ding van de recente actie van de Nederlandse regering in Indonesië, welke de pogingen van de commis sie van goede diensten om door middel van vreedzame onderhande lingen een bevredigende regeling van het drie jaar oude geschil tot stand te brengen, abrupt heeft on derbroken". De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft. Woensdag te Lake Success bekend gemaakt, dat de Veiligheidsraad Vrijdag bijeen zal komen ter be spreking van de Indonesische kwes tie, „mits alle leden aanwezig kun nen zijn". Indien dit niet mogelijk is, zal men Maandag bijeen komen. Indonesië is het enige agenda punt. De consulaire commissie zond een aanvullend telegram aan de Veilig heidsraad, waarin verzocht werd om zekere verduidelijkingen met be trekking tot de resoluties van de Veiligheidsraad. In kringen te Lake Success ver wacht men niet dat de nieuwe samenstelling van de Veiligheids raad een verandering van betekenis zal brengen in de houding van de Raad tegenover de Indonesische kwestie. Egypte zal, hoewel het zelf „boter op het hoofd heeft", ongeveer de zelfde houding aannemen als Syrië. Cuba, dat in de plaats komt van Columbia, kan nauwelijks feller anti-Nederlands zijn dan zijn voor ganger. Toch kan van Cuba enige matiging worden verwacht, omdat de Cubaanse regering minder ver links staat dan dit van Columbia. Voor Nederland is het vertrek van België uit de Raad een groot ver lies. In de plaats van ons nabuur land komt Noorwegen. De houding hiervan is nog niet bekend, doch er wordt rekening gehouden met het feit, dat Noorwegen tot dusver ge regeld getracht heeft de vriend schap zowel met de Westerse landen als met het Sovjet-blok te bewaren. EERSTE COMMENTAAR OP DE REDE VAN DE PRESIDENT De voorzitter van de Republi keinse partij, Hugh Scott, heeft naar aanleiding van Trumafi's program verklaard, dat de president hoog spel speelt met het geld van het volk. Scott zeide, dat de president het Congres heeft voorgesteld een „ongelijke verdeling van de natio nale rijkdom, om iedere groep in het land, die pressie uitoefent, te kunnen afkopen". Ook een democratische afgevaar digde, - Cox, leverde commentaar. Deze merkte op: „Wij gaan naar een socialistische staat toe. 't Lijkt er op, dat wij de weg gaan, die Engeland is gegaan, echter meer vrijer en minder behoedzaam". Volgens Reuter was Wallstreet tamelijk tevreden over het program van Truman. De zakenlieden von den het niet zo'n bittere pil als zij hadden verwacht. BATAVIA, 6 an. (Aneta) Minis ter Drees Is hedenmiddag te 16.15 uur Bataviase tijd aangekomen op het vliegveld Kemajoran, in de con stellation „Delft". Hjj verklaarde, naar Indonesië te zijn gekomen om besprekingen te voeren met de ver tegenwoordigers der Nederlandse regering en dat het van deze be sprekingen zal afhangen, met wel ke personen hy verder contact zal opnemen. Op de vraag, of hij Moh. Hatta en andere republikeinse leiders zou ontmoeten, zeide dr. Drees, dat hij in de eerste plaats naar Indonesië is gekomen om de hoge vertegen woordiger van de Kroon en de le den der voorlopige federale rege ring te ontmoeten, „opdat er tus sen Batavia en Den Haag een vol ledig begrip (perfect understan ding) heerse'. Van deze besprekin gen zal het afhankelijk zijn, welke contacten er verdef eventueel nog zouden kunnen worden, gemaakt. Dr. Drees zeide, dat hij een goede reis had gehad, met stopplaatsen op Malta, te Sjarja en te Bangkok en dat het vliegtuig, waarmede hij de reis maakte, geen post aan boord had, doch dat er wel lucht post onderweg is. Met volle zeilen verlaat het opleidingsschip van de Deense vloot „Danmark" de haven van Kaapstad om met zijn 117 cadetten aan boord de terugtocht naar Kopenhagen te aanvaarden. 10 September begon de „Danmark" haar reis naar Zuid-Afrika, waarbij zij Madeira en Teneriffe aandeed. De afstand van Tene- riffe naar Port Durban werd in 47 dagen afgelegd. Bij het vertrek uit Kaapstad sloegen duizenden het zeldzame schouwspel van een volgetuigd groot zeilschip, één der weinig overgeblevenen ter wereld, gade. 's-GRAVENHAGE, 6 Jan. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag om 13.15 uur voor de radio de volgende rede uitgesproken: Reeds in 1942 sprak Mijn moeder de hoop uit, dat Indonesië en Nederland, na de gemeenschappelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijkwaardigheid zouden samenwer ken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaver toen niet alleen uitdrukking aan een verwachting, maar hielder ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde mijn Moeder die belofte. Zij verklaarde toen, onder herinnering aan de woorden van de grote vrijheidsstrij der Roosevelt, dat het gemeen schappelijk streven ver behoort uit te gaan boven het verkrijgen van onafhankelijkheid, doch mede ge richt moet zijn op de verwerkelij king van de vrijheid van geloof, de vrijheid van het woord en vrijwaring van vrees en gebrek. In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe samen werking moeten groeien ter vesti ging van een vrij en souverein In donesië, in gelijkwaardig deelge nootschap met Nederland verbon den in de Nederlands-Indonesische Unie. Zij besloot toen met de woor den: „Zowel Nederland als Indone sië zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de Verenigde Volke ren." Van de aanvang van mijn rege ring af is mijn streven erop ge richt geweest, de belofte, door mijn Moeder gegeven, ten volle ten uit voer te léggen en mee te werken om aan de volken van Indonesië vrede, geluk en welvaart in een eigen souverein staatsbestel te ver zekeren. Met vreugde heb ik mogen vast stellen, dat grote delen van Indo nesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, die ge weld en wanorde verkozen boven een ordelijke samenwerking, de overhand te hebben over de ook daar aanwezige personen, die in De P.T.T. maakt bekend, dat in verband met het feit, dat het de KLM onmogelijk is thans langs de normale route naar Indonesië te vliegen, er nog niet op kan worden gerekend op 'n onmiddellijk lucht- postverkeer per KLM naar Indone sië. Mocht het luchtpostvervoer straks toch mogelijk zijn, dan zal dit vervoer toch een zeer beperkt karakter dragen. Tijdelijk mogen dan uitsluitend postbladen en luchtpostbrieven, beiden tot een maximum gewicht van 5 gram worden gebruikt, terwijl men te vens wordt verzocht zoveel moge lijk 1 brief per week te posten. Verzending van luchtpostpakketten moet voorlopig worden gestaakt. 's GRAVENHAGE, 6 Jan. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werk kleding H 10 en L 10 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 10 kan men kopen: een overall of en werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of mouwschort. Op de bonnen L 10 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, Beaverteen, Engels leer, manches ter of pilow, een korte witte jas, 'n kosksbuis of een korte stofjhs. De bonnen H 11 en H 12 en L 11 en L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. 9 en L 1 t.m. 9 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. goede verstandhouding met Ne derland de nieuwe rechtsorde wil den opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste onvermijdelijk. Het doel daarvan was geenszins terug te komen op het woord, dal door mijn moeder en door het Ne derlandse volk als geheel met be trekking tot Indonesië plechtig is gegeven; het doel daarvan was uit sluitend de mogelijkheden te ope nen, om nu eindelijk aan Indonesië orde, welvaart, vrijheid, zelfstandig heid en souvereiniteit te kunnen geven in een federale rechtsstaat. Thans is, door de afkondiging van het besluit „Bewind Indonesië in overgangstijd", een belangrijke schrede gezet op de weg naar de vestiging van een eigen Indonesisch staatsbestel. Het is mijn oprechte wens, dat binnen weinige weken een Indo nesische federale regering wordt ingesteld, die de verantwoordelijk heden en plichten, welke zijn ver bonden aan een democratisch be stel, zal uitoefenen en vervullen. Deze federale regering zal onver wijld ingevolge de haar toekomen de bevoegdheden verdere voorbe reidingen treffen tot de overgang naar en de vestiging van de nieuwe rechtsorde. Zo zal zij zodra de omstandig heden dit zullen toelaten in over eenstemming met de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon vrije verkiezingen in Indonesië doen hou den. Aldus zullen, naar Ik hoop, spoe- Onze minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. Stikker, heeft he denmiddag te Brussel gedineerd met minister Spaak. Tijdens de maaltijd hebben de ministers van gedachten gewisseld over de poli tieke toestand. "Het is Mijn wens, dat de fede rale regering binnen enkele weken wordt ingesteld".... dig de souvereine staten van Indo nesië werkelijkheid worden. Indo nesië en Nederland zuil.* dan, in de Unie verenigd, in een n-.monisch samengaan al hun krachten kunnen geven aan een goede en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toenemen van de welvaart in de wereld. Dan zal zoals mijn moeder het wenste een betere en gelukkiger toekomst gegrondvest zijn. In het Helper-zwembad te Gro ningen is de' 11-jarige Alex v. Dam uit Groningen verdronken. Het knaapje kon niet zwemmen. Aneta meldt uit Soerabaja, dat even buiten Kediri een jeep met vier inzittenden, waaronder twee Nederlanders, op 'n landmijn is ge reden. Dadelijk daarop werden de inzittenden beschoten met automa tische wapens en tenslotte met steekwapens vermoord. De andere twee slachtoffers waren een Chi nees en een Indonesiër. Enkel daarom? (Sm.) De Nieuwjaarsrede, door de voorzitter van de Plaatselijke Raad van Bijstand bij'het kantoor Alkmaar van de Kamer van Koop handel en ^fabrieken voor Noord holland uitgesproken, geeft aan leiding tot een opmerking. Het is o.i. van groot belang, misverstan den, welke rijzen, aanstonds recht te zetten. De heer Arntz veroor loofde zich een en ander te doen opmerken, dat van de zijde van het bedrijfsleven geen aantoonbaar ver langen bestaat om tot een regeling of ordening door middel van de voorgestelde organen (van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie) te komen, daar het geheel weinig past in de baanbrekende en niet te stuiten zucht naar grotere vrijheid op elk gebied. Wanneer dan ook, aldus deze woordvoerder, van po litiek standpunt bezien aan de P. B. O. in de voorgestelde, of nog te wijzigen ,vorm, niet valt te ontko men, dan zullen wij (wie zijn die wij eigenlijk? red.) ons een offer moeten getroosten ',,e n k e 1 om de arbeidsvrede in ons land te bewaren". Evenwel, aldus verder de heer Arntz, Valt te vrezen, dat deze van bovenaf opgelegde orga nen de arbeidsproductiviteit en de initiatieven eer zullen remmen dan ontplooien. Wij menen bij deze uitlatingen iets te mogen aantekenen. Er drei gen anders misverstanden! Ten eerste is het niet juist, in die ver band te gewagen van de mening van „het bedrijfsleven". Waar schijnlijk bedoelt de heer Arntz de „ondernemers", maar dan nog kan hij niet spreken van „de" onderne mers, omdat er vele ondernemers zijn, leiders in het bedrijfsleven dus, die een geheel andere opvatting hebben van de betekenis van de P. B. O. Bovendien behoren tot het „bedrijfsleven" niet enkel de on dernemers, maar allen, die in het bedrijf werken. Dus ook alle wer kers met hoofd en hand. Ook zij delen het standpunt van deze woordvoerder van de K. v. K. in Alkmaar n i et. Er is voorts geen sprake van, dat de organen van de P.B.O. van bovenaf worden opge legd. De P.B.O.-organen worden van bovenaf erkend, als blijkt dat een bepaald bedrijf voor de in stelling rijp is. Maar wat voor lopig -x- het voornaamste is: de P.B.O. moet door niemand, ook niet door de werkgevers, worden aanvaard als een „offer", en zeker niet als een offer „enkel om de ar- "beidsvrede te bewaren". Dat zou zuiver opportunisme zijn en een zeer onvolmaakt offer, omdat het voortkomt uit vrèès! Mogen wij, om de quinte-essence van de P.B.O. duidelijk te maken, even aanhalen wat prof. Romme dezer dagen in de „Volkskrant" schreef? Het was dit: de P.B.O. is, van het politieke program van het oude jaar, het be langrijkste: „als het einde van maatschappelijk individualisme, als het begin van de verheffing van de arbeid tot de gelijkgerechtigde van het kapitaal, en als het begin van een dringend noodzakelijk sy steem, waarbij de arbeid in de wel vaartsvermeerdering niet achter op blijft, maar daarin naar zijn ge rechte aanspraken deelt". Tot zo ver prof. Romme. Het gaat bij de PB.O. dus niet om een opportunis tisch offer, maar om een princi piële maatschappelijke vernieu wing, op het fundament van be ginselen, die van alle tijden zijn! Eirst Woensdag is officieel ver nomen, dat Dinsdagmorgen een vliegtuig met 25 Hongaren aan boord, die de „Sovjet-terreur wil den ontvluchten", als gevolg van benzinegebrek te Munchen is ge land. De bedoeling wjs naar Zwit serland te gaan. Aan boord van het toestel bevon den zich een bemanning van 4 kop pen en 21 passagiers. Onder de pas sagiers bevonden zich verschillende vrouwen, enkele doktoren, inge nieurs en de directeur van een grote Hongaarse bank. Zij verklaarden, dat er in Hongarije geen vrijheid van meningsuitdrukking meer be stond en dat het Hongaarse volk steeds sterker het verlies van zijn vrijheden gaat voelen. Het toestel was een.tweemotorige machine van de Hongaarse natio nale luchtvaartmaatschappij. Reeds in April van het vorig jaar was de vlucht beraamd. De vlucht was zo uitgevoerd, dat alle passagiers van elkaar geloofden, dat zij geheel on schuldige reizigers waren. De piloot, kapitein Jamos Majoros, had zich vermomd met een valse baard. De communisten hadden opdracht ge geven hem te arresteren. Het was daarom voor mij een kwestie van leven of dood, zo verklaarde hij. Om zijn anti-communistische acti viteit was hij gezocht. Hij had zich in de bossen van Hongarije ver borgen. Met een voormalige collega vormde hij een complot. Op 4 Jan. om tien uur steeg het vliegtuig op voor een gewone vlucht van Pees naar Boedapest. Aan boord waren 13 mannen, 9 vrouwen en 3 kinde ren. Twintig van hen zaten in het complot. De piloot slaagde er in de navigator en de boordwerktuigkun dige over te halen zich bij het com plot aan te sluiten. De overige drie personen waren niet aan de piloot bekend. Toen zij té Munchen aan kwamen zeiden deze drie naar Hon garije te willen terugkeren. De directeur van de Hongaarse bank was juist drie weken tevoren uit de gevangenis ontslagen. Twee vrouwelijke passagiers zouden na de aankomst te Munchen naar een ziekenhuis aldaar zijn overgebracht, daar zij een longontsteking hadden. Is dat juist? (Sm.) De prijzen van huisbrand, vooral van anthraciet, zijn Verhoogd, met mgang van 1 Januari, veie mensen hebben echter nog lang niet de hun op grond van het rant soen, toekomende huisbrand ont vangen, hoewel zij al geruime tijd geleden hun bonnen hebben ingele verd. In normale omstandigheden voor zover het voorshands moge lijk is van „normaal" te spreken! zouden deze mensen hun rantsoe nen wel al hebben ontvangen. Dit is niet gebeurd, omdat de handel mei voldoende bevoorraad was. Uit eer bericht in het N.H.D. van gisteren blijkt, volgens 'n ietwat ingewikkelde verklaring van een bevoegde instan tie, dat die voldoende bevoorrading onmogelijk was, wegens „een te kort". Enom de achterstand ïr: te halen" wordt het J anuari-rant- soen„verkleind". Maar dez< ambtelijke logica daargelaten:' de vraag is ad rem, of het billijk is dat de mensen, die buiten hun schuld (en buiten de schuld van de handel, dat nemen wij aan) ge noodzaakt worden, na 1 Januari brandstof af te nemen, daarvoor de hogere prijs betalen? MORGEN, eerste Vrijdag van de maand, bijzonder toegewijd aan de verering van het Allerheiligst Hart van Jezus, dat de wereld zozeer bemint en om we derliefde werft onder de mensen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1