i-strijd Ons binnenlandse beleid voor de buitenlandse is grondslag politiek Australië neemt Nehroe's uitnodiging aan De economische toestand in ons land Amerika wil niet het onrecht in stand houden Een morgen, middag en avond in het Rijk van de Mode Maar het wil zich niet binden De Marine-Luchtvaartdienst heeft zijn eerste schout-bij-nacht NIEUW NOORPHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 6 januari 1949 PAG. 3 fberichten V.. J Twee eenden jagers verdronken Truman tot het Congres China zendt alleen waarnemers Twee kinderen bij ontploffing gedood Kolonel Schaper bevorderd Industrialisering in ons gewest gaat langzamer dan gedacht werd Britse hiërarchie en wetgeving Kardinaal 1 Mindszenty De ster se controle, er zou rblijven een echter nlijk geachte, gehet- i de in de nabijheid ing. a er ook aanvoer van n zijn. In Grieken- ij eenvoudig om deze renzen te ontvangen, chter onmogelijk. Op n de mogelijkheden s ongunstiger voor unnen zijn, dat reeds itische sympathieën sector nog een rol hetgeen mede zou irom Palar gemeend eel bluf de guerilla- ;n aankondigen, r dit alles speelt ten- Ie beslissende vraag m zal, en wel binnen I, om de politieke 5 te bundelen, dat de vrij en verenigd In- icht en duidelijk gaat mneer dat het geval alle nog bestaande le zin van de strijd a wordt het mogelijk ieve krachten in po- richten. ■LTENNIS 9 Jan. wordt weer, n Helder, het jaar- nooi van de 10 sterk- n de Afd. Noordholl. ehouden. Een blik op lijst geeft onmiddel- it hier zeer hard ge- oeten worden om in omen van de wissel- lan (Hoorns team), e beker, zal fel be door zijn beide stad- en Wever, terwijl de ïemers ook nog voor kunnen zorgen. Van erder mede Langius, ,ampe, allen Disnle. vel vertegenwoordi- >en Helder en Bruins Adelborsten aldaar, spel van deze twee afgelopen jaar dus- 'egaan, dat elk der ?dstrjjden het aanzien al zijn. Het tournooi ir en wordt gehouden ooi Rijkswerf. Maan- wjj op het tournooi n wij meteen devol- n. Jan. Aangevoerd: 8. grove 7, driel. 6; B 5.70, C 4.70—4 90; en: A 6.10—6.20, B 0 kg rode kool 8.20— gele kool 6.90—8.50; e witte kool 5.90: 700 13.60—16.30; 800 kg 9—43, B 25—39 RWOUDE, 6 Jan. 40.000 kg rode kool D00 kg gele kool 6 90 Deense witte kool kg groene kool 14 10 kg uien 5.50—8; 4000 0 en III 5—5.70. Jan. Uien 3—8.10: rei 7—10; sav. kool ele bew. kool 6.90— il 811.70; boerekool 001 .1050; witlof 16 en 5.20. andijvie 41; -1.30; Frankenthalers ten 6095; Pres, van 87; Cok Orange 58 Kroon 40—53; Jona- lorie v. Holland 39 3548; Laxton Su- Beurré Alex Lucas ise 48—68; Compt. de Conference 50—68- mice 87—1.33; Legi- old. Laboureur 60 eman 55—75; Winter- Remy 45—63. Jan. Aangevoerd f: I 27—36. II 21—30; 0 kg spruitkool: I 31 -30; breekpeen 4.70— 8.2010.20; gele kool 78; idem driel. C; lijvie 44. Legipont 59 1 5669; Glorie van 4.50—8; spruitkool 36 35; boerekool 18; 10.80; groene kool 8 11.60; Pres. v. Ert- Goudreinetten 58 in Holland 4774; 55; Groninger Króón Glorie 48—60; Schel- -70; Winterjftn 65 5872; Conference li-echtse Wijnpeer 43 de Paris 54—82; St. Beurré Clairgeau 47 6 Jan. le kalf- 500; tijdkoeien 375— eieil 400775; gelde iO; pinken 150225; 510; oude kippen biggen en paarden ring. 5 Jan. Andijvie 8—19; witlof 22—35 5074; ongesch. 30- 1427; groene kool ooi 813; prei 79; kroten 6—7; breek- 7—8. DEK. 5 Jan. 6500 509.30; 1600 kg peen ruiten 39—45; 500 kg 2100 kg bleten 7.50; gr, 7.—. PURMEREND E. O., Bevelanders 6.50; e 6.50; witlof 16—39; rode kool 713; Sa- groene kool 7—18; 52; boerekool 2537; rode bietèn 46; —10; winterpeen 5 1019; uien 2—8; id. i 7li; Alicant 1.40- Jeedling 27'55; Goud- Gron. Kroon 36—62 8; Pres, v. Engeland sse de Paris 4269; Winter jan 6075. IIZÈN. 6 Jan. 1850 grove 7.—; 15.000 kg -8.20; 62.000 kg rode 0; 44.400 kg witte kg groene kool 17.70. 5 Jan. Export lof 1 39—51. II 22-33; -14; Savoye kool 7-9 I29; spruitkool I 30; boerekool 1733; rode bieten 68; 0—8; waBpeen 10—13 ei 7—12; knolselderie erie 36; Goudrei- Vinterjan 78; IJsbout Een erfenis in de vlammen Te Bussum was dezer da gen een 84-jarige woonwa genbewoner overle.den, die als scharenslijper jarenlang al daar zijn brood had verdiend en een bekend straattype was. Woensdagmorgen waren de kinderen van de overledene, zeven in getal, bij elkaar ge komen om de erfenis te ver delen. Deze noodzakelijke handeling geeft dikwijls aan leiding tot ruzie en waarom zou dit bij woonwagenbewo ners anders zijn? Deze kin deren echter besloten, om alle ruzie te voorkomen, de nala tenschap, een woonwagen met inventaris, in brand te steken. Nadat de politie daartoe vergunning had ver leend en uit voorzorg de brandweer was gewaarschuwd werd de woonwagen in brand gestoken. Toen deze plechtige handeling was verricht, keer den de familieleden in alle vrede naar hun woonplaatsen terug. LICHTE ROEIBOOT VERMOEDELIJK OMGESLAGEN Twee eendenjagers, de jachtop ziener J. Breijer uit Kortenhoef en de heer O. van Dijk uit Den Haag, waren Dinsdag de Kortenhoefse Plas per roeiboot opgevaren om op eenden te jagen. Toen zij Dinsdagavond laat nog niet waren teruggekeerd, ging een tiental dorpelingen een onderzoek instellen. In een roeiboot, voorzien van stormlampen en per fiets rondom de grote plas „De Wije Bliek" werd naar de jagers gezocht. De naspo ringen bleken de ergste vermoedens te bevestigen. Men vond de roei boot in omgeslagen toestand drij vende. Vermoedelijk is de licht ge bouwde boot omgeslagen toen de jagers orpstreeks half zeven in de vooravond huiswaarts wilden keren. Tegen die tijd brak een hagelbui boven Kortenhoef los. Bij het ver dere onderzoek vond men nog een rugzak en een pet van een der jagers drijvende in het water. Het onderzoek werd gisternacht om half twee gestaakt, gistermorgen ging men opnieuw naar de vermiste jagers zoeken, tot nog toe zonder resultaat. Op een der eilanden trof men de hond van een der mannen aan, die daar blijkbaar was heen- gezwommen. Tevens heeft men een aantal van de geschoten eenden gevonden. PRESIDENT TRUMAN legde er in zijn rede voor het Congres (zie pagina één) de nadruk op, dat hij zijn program voor het binnenlandse regeringsbeleid beschouwt als de grondslag voor de buitenlandse politiek der V.S. „De wereld vraagt heden ten dage ons om leiding, omdat wii binnen onze grenzen in zo grote mate genieten van die voordelen van de democratie, waarnaar de meeste volkeren der wereld smachten," zo verklaarde hij en hij voegde hieraan toe, dat de buitenlandse politiek der V.S. gericht is op vrede en daarbij uitgaat van het principe van internationale samenwerking. Zolang echter nog geen stelsel van internationale veiligheid tot stand is gebracht, waarop Amerika zich kan verlaten, kan de Amerikaanse regering zich niet onttrekken aan het scheppen en instand houden van een gewapende macht, die toereikend is om eventuele agressie al te schrikken. BESCHERMING TEGEN CONJUNCTUUR SCHOMMELINGEN Als een van de verbeteringen be schouwde de president de inwilli ging van zijn verzoek om het in stellen van een algemeen militair opleidingsprogramma voor de Ame rikaanse jeugd. In geen enkele passage van zijn redevoering noemde president Tru man de Sowjet-Unie met name. Hij verklaarde evenwel, dat „het thans alle landen duidelijk moet zijn, dat Amerika niet tracht de huidige toe stand te bestendigen. Wij hebben niet het voornemen het onrecht van het verleden in stand te houden", zo zeide hij, „en wij juichen de constructieve pogingen toe, die door vele landen in het werk worden ge steld om de levensomstandigheden van hun burgers te verbeteren. Door middel van het Europese her stelprogram. onze „politiek van goede nabuurschap" en via de Ver. Naties zijn wij begonnen de natio nale barrières neer te halen, die de economische groei en de sociale vooruitgang van de volkeren der wereld belemmeren". De president zeide, dat de woor den van „de sombere profeten, die de ondergang van het Amerikaanse kapitalisme voorspelden" zijn gelo genstraft, doch hij gaf toe, dat Ame rika nog steeds „vele tekortkomin gen" heeft. De eerste belangrijke taak van de Amerikaanse regering is, aldus de president, de bescherming van de Amerikaanse economie tegen de on- DRIE eenvoudige toiletjes, een voor de morgen, een voor de mid dag en een voor de avond, willen hier demonstreren, wat men in het Rijk van Vrouw Mode voor de verschillende uren van de dag heeft ontworpen. Het eerste is een Engelse ochtendjapon van heel lichte, witte wol, die op een won derlijke ondergrond werd gebor duurd. Het is namelijk een onder grond van calcium alginaat, dat uit zeewier wordt verkregen. Spe ciale machines borduren met heel fijne wol de prachtigste motieven op deze ondergrond en wanneer dit werk gedaan is, wast men het borduursel met de stof, waardoor het gedragen wordt, in een zeep achtige oplossing. Deze stof, de ondergrond van calcium alginaat dus, verdwijnt hierdoor en het fij ne, wollen borduursel blijft alleen over! EEN GROOT CONTRAST met haar meer luxueuse zusters vormt de avondjurk van witte wol, die de derde en laatste foto toont. De kostbaarste materialen worden soms gebruikt om een droom van een gala-toilet te toveren en de mooiste garneringen, zoals goud draad en edelstenen, moeten deze droom nog ongelooflijker maken dan zij al is. Het hier afgebeelde toiletje doet dus wel heel sober en eenvoudig aan tussen de pracht en praal, die in vele Parijse modehui zen op dit gebied heerst, doch het is er niet minder aantrekkelijk om. De witte wol werd enkel ge garneerd met smaragdgroen flu weel, dat in de taille aan een cein tuur van hertenleer is bevestigd. De kraag, die de mannequin van Lucille Manguin omhoog houdt, is de zo geliefde kraag met de neergeslagen punten. HET-TWEEDE MODEL is een Franse middagjurk. Zwart is de kleur voor de geklede japonnetjes uit Parijs, doch dit ontwerp is van koperkleurige zijde gemaakt. De lijn doet enigszins aan het zee meerminnen-Silhouet denken, dat silhouet, dat brede heupen, een strak rokgedeelte en dan uitsprin gende ruimte voorschrijft. Commissie bestudering tweede Luchthaven Aangezien het de regering wen selijk is gebleken, een nader onder zoek te doen instellen naar de vraag In zake de plaatskeuze ten aanzien van een tweede luchthaven in het Westen des lands en een eventuele herziening der bestemming van het luchtvaartterrein Ypenburg, heeft de Minister van Verkeer en Water staat een commissie ingesteld, wel ke eerstdaags zal worden geïnstal leerd. Deze commissie zal als voor zitter hebben dr. ir. J. A. Ringers, oud-Minister van Openbare Werken en Wederopbouw. De „oude S.D.A.P." zendt een protest Het partijbestuur van de „Oude S.D.A.P." heeft een adres gezonden aan de minister-president, waarin geprotesteerd wordt tegen politio nele actie in Indonesië. Men noemt deze actie in strijd met elk begrip van humaniteit en democratie. Het partijbestuur zegt o.m. dat het zich niet kan onttrekken aan de indruk, dat de regering de breuk met ae republiek doelbewust heeft gefor ceerd, te meer daar de uitgevoerde militaire operaties bewijzen, dat zij reeds maanden tevoren moeten zijn voorbereid. gunstige gevolgen van conjunctuur schommelingen. Met het oog op de mogelijkheid van een economische depressie vroeg president Truman in zijn boodschap aan het congres een achttal bevoegdheden, waaron der grotere bevoegdheid voor het beperken van de credietverstrek- king door banken en de bevoegd heid om de huidige controle op de huren te verlangen en te verscher pen. Ook vroeg de president het recht om maximumprijzen vast te stellen voor schaarse goederen, wier prijsniveau van invloed is op het productieniveau van belangrijke in dustrieën of op het niveau van de kosten van levensonderhoud, en be voegdheid om „ongerechtvaardigde" loonsverhogingen te beperken, die tot gevolg zouden hebben, dat de maximumprijzen niet langer kun nen worden gehandhaafd. De nieu we arbeidswetgeving moet een be paling bevatten, welke stakingen verhindert in vitale industrieën, wanneer deze het openbaar belang schaden. Het minimumloonniveau dient volgens de president verhoogd te worden van 40 cents per uur tot minstens 75 cents per uur. Voorts moeten de anti-trustwetten opnieuw verscherpt worden, teneinde mono polie-vorming tegen te gaan en om de kleine bedrijven te bescher men. Met betrekking tot de land bouwpolitiek stelde Truman voor het bestaande stelsel van steun voor de prijzen van landbouwpro ducten te bestendigen en de moge lijkheden te onderzoeken om de markt voor deze producten, zowel in het binnenland als in het buiten land uit te breiden. Tenslotte deelde Truman mede, dat de sociale diensten van de re gering zullen worden gebracht on der een speciaal departement van sociale zaken. Privaatdocent R.K. Universiteit Het bestuur van de St. Radboud- stichting heeft dr. K. J. Hahn (Bilt- hoven) benoemd tot privaat-docent in de Duitse letteren aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Dedman, de Australische minis ter van defensie, heeft Woensdag bekend gemaakt, dat Australië de uitnodiging van India, om te New Delhi een conferentie over de Indo nesische kwestie te houden, heeft aangenomen. Uit gezaghebbende bron wordt echter te Canberra ver nomen, dat de vertegenwoordigers van Australië wel deelnemen aan de besprekingen, doch dat zij niet bevoegd zijn om Australië in enig opzicht te binden. De Australische minister van defensie, Dedman, deelde verder mede, dat de heren J. Burton, van het departement van buitenlandse zaken en C. Moodie, politiek advi seur bij dat departement, hiertoe naar Nieuw Delhi zullen worden afgevaardigd. „Het voornaamste doel, aldus de heer Dedman, zal zijn, de middelen na te gaan, vol gens welke de V.N. en speciaal de Veiligheidsraad behulpzaam kunnen zijn in het tot stand brengen van een snelle, rechtvaardige en perma nente oplossing van het geschil in Inodnesië. De Australische afge vaardigden zullen de op de confe rentie ontwikkelde gezichtspunten ter kennis van de Australische re gering brengen. Indien, voor de bij eenkomst der conferentie-te Nieuw Delhi, de Veiligheidsraad^ stappen neemt, die het bijeenroepen van een dergelijke regionale conferentie overbodig zouden maken, bestaat de mogelijkheid, dat het Australische besluit wijziging ondergaat". De Chinese regering heeft Woens dag besloten aan haar ambassadeur te Nieuw Delhi, de heer Lo Chia- Luen, op te dragen, de door Pandit Nehroe bijeengeroepen conferentie over Indonesië bij te wonen als Hoofdredacteur VOVA tot 9 jaar veroordeeld De 46-jarige journalist L. Linde man, tijdens de bezetting hoofdre dacteur van het N.S.B.-orgaan „Volk en Vaderland", werd Woens dag door het Haagse Bijz. Gerechts hof veroordeeld tot een gevangenis straf van 9 jaar met aftrek en ont zetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Verder werd hem verboden op enigerlei wijze in het perswezen werkzaam te zijn. De eis was 12 jaar. Al jong op het verkeerde pad De eigenaar van een poffertjes kraam te Rotterdam bemerkte, dat twee jeugdige klanten, een meisje van negen en een van elf jaar, wel wat erg veel geld op zak hadden. De politie werd gewaarschuwd en het bleek, dat de twee meisjes Maandag in een kantoor aan de Calandstraat, uit een daar hangend colbertjasje een portefeuille met f 400 hadden gestolen. Na de buit eerst in het park verstopt te heb ben, haalden zij de volgende dag t geld te voorschijn, waarna ze de lege portefeuille aan een boomtak hingen. De eigenaar van de porte feuille kon worden achterhaald. De jeugdige dieveggen bekenden ook in een kerk achttien gulden te heb ben gestolen uit een damestas. Lijk van zeeman in beslag genomen In het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam is Dinsdagavond de 28- jarige zeeman T. P. onder verdachte omstandigheden overleden. De Justitie heeft daarom onmid dellijk het lijk in beslag genomen. Naar is komen vast te staan is de zeeman op Oudejaarsavond om streeks tien uur uit een café in z.g. donker Amsterdam kort na sluitingstijd verwijderd. Hij ging naar zijn huis op de Oudezijds Ach terburgwal en vertelde zijn vrouw, dat hij op straat voor het café door drie mannen vreselijk was mishan deld aan het onderlichaam. Toen hij op Nieuwjaarsdag uit zijn bed wilde stappen, stortte hij neer en moest naar het W.G. worden over gebracht. waarnemer en niet als volledig af gevaardigde. Van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt vernomen, dat dit onverwachte besluit is toe te schrijven aan het feit, dat Chi na's aandacht volledig wordt opge ëist door zijn eigen inwendige aan gelegenheden en de wens, om geen der vier grote mogendheden te froisseren, met name Frankrijk, dat eventueel in de overeenkomst, die de Chinese regering met de com munisten tracht af te sluiten, een bemiddelende rol zal kunnen ver vullen. Ook in Irak een landingsverbod Ook Irak heeft een verbod tot landing van Nederlandse vliegtui gen op zijn grondgebied uitgevaar digd in verband met ..de Neder landse agressie'in Indonesië" De Nederlandse regering is van dit be sluit op de hoogte gesteld. Kolonel Broekhoff schout bij nacht De chef van de Geneeskundige Dienst der Koninklijke Marine, de hoofdofficier van gezondheid der lste klasse P. C. Broekhoff, is met ingang van 1 Januari bevorderd tot 6chout bij nacht arts. ZIJ SPEELDEN MET MORTIERGRANAAT Woensdagochtend zijn in 'n huis aan het Plantsoen te Leiden twee kinderen om het leven gekomen door het spelen met een mortier granaat. De slachtoffertjes, de 8- jarige Theo de Wit, wonende in het huis waar zich de ontploffing voordeed en de 9-jarige F. J. van der Meer, wonende aan het Utrechtse Jaagpad te Leiden, heb ben, voor zover nog is na te gaan, op een bovenverdieping van het genoemde huis met een granaat gespeeld, die reeds drie jaar thuis werd bewaard. p Hoe de ontploffing is geschied, is niet meer na te gaan. Een begin van brand kon onmiddellijk door de brandweer worden gestuit. De twee jongens bleken bij de ontplof fing op siag te zijn gedood. De li chamen werden deerlijk verminkt. De materiële schade beperkte zich tot gaten in de muren en gedeelte lijk wegslaan van het dak. De cameraman van Multililm uit Batavia, de heer Brijers, op weg tussen Kepandjan en Wlingi in gesprek met enkele Indo-' nesiërs, die aan de kant van de weg de Nederlandse colonnes rustig gadeslaan. EEN STOUTMOEDIGE VLIEGER De hoogste chef van de Marine luchtvaartdienst (MLD), de kolonel H. Schaper, is met ingang van 1 Jan. jl. bevorderd tot schout bij nacht vlieger. Met deze bevordering heeft de eerste vlagofficier zijn intrede gedaan in het korps officieren-vlie ger van de Koninklijke Marine. Schout bij nacht Schaper, die op 8 September 1906 te Joure (Fr.) werd geboren, bezocht de Kweek school voor de Zeevaart te Amster dam en diende enige jaren gis stuurman bij de Holland-Amerika Lijn. In 1930 werd hij reserve-offi cier bij de Kon. Marine. Inmiddels had hij zijn hart aan de vliegdienst verpand en in 1931 werd hij be roepsofficier-vlieger. In Mei 1940 wist de toenmalige officier-vlieger 2e klasse Schaper van Holland naar Engeland uit te wijken; bij het Nederlandse 320ste squadron nam hij actief aan de oorlog deel. Voor het uitvoeren van vele opdrachten, waaraan groot ge vaar verbonden was, zoals nachte lijke landingen op het Tjeukemeer in Friesland met een watervlieg tuig, waarvoor hij zich als Fries vrijwillig meldde, verwierf hij hoge onderscheidingen. Zo is hij o.m. Ridder Militaire Willemsorde en drager van het Engelse „Distin guished flying Cross". Tenslotte keerde het geluk deze stoutmoedige vlieger de rug toe en bij de aanval op een Duits convooi werd zijn vliegtuig zo zwaar be schadigd, dat hij gedwongen werd op zee te dalen. Met grote behen digheid bracht hij zijn brandende Lo.ckheed „Hudson"-bommenwerper op" het water, zodat de gehele be manning ongedeerd .buiten het be reik van het convooi in de rubber boot kon plaats nemen. Een Duitse mijnenlegger pikte hen echter op, met het gevolg, dat de officier-vlie ger Schaper de rest van de oorlog in een Duits krijgsgevangenkamp moest doorbrengen. Onmiddellijk na de oorlog werd de schout bij nacht Schaper als overste uitgezonden naar Indonesië, teneinde de MLD aldaar te orga niseren. Reeds voor het beëindigen JAARREDE K.v.K.-VOORZITTER VOOR NOORDHOLLAND In een bijeenkomst van de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Nrd. Holland heeft de voorzitter, mr. Chr. P. van Eeghen, enkele be schouwingen gewijd aan de econo mische toestand. De wederopbouw van het leven en dit geldt ook in de economi sche sector gaat met groter zwarigheid gepaard dan we in de vreugderoes der bevrijding hadden verwacht. Het tempo der vorde ringen is vertraagd en deze spre ken dus minder tot de verbeelding Dit draagt het gevaar van ver moeidheid in zich, waartegen ook het bedrijfsleven zich dient te wa penen. Maar niet slechts tegen te wapenen, ook tegen te strijden, al dus mr. Van Eeghen. Het is gebo den het daarheen te leiden, dat de economische banden tussen Neder land en zijn achterland, zo spoedig de kans daartoe bestaat, zullen worden vernieuwd. Wat nu kan beter strekken tot bevordering van dit nationale belang dan een spoe dige voltooiing van het Amster dam-Rijnkanaal Het is daarbij moeilijk te ver staan, welke motieven tot bezuini ging <^p de uitvoering van dat werk hebben gegolden. Het gaat hier om een kapitaalsuitgave, die bij ver betering der toestanden in Duits land haar rente behoorlijk belooft in te brengen. Bij mij bestaat geen twijfel, of de wetgever zal het belang, dat Nederland heeft bij een Rijnverbin ding, ver uitgaande boven een lo caal Amsterdamse aangelegenheid, niet uit het oog verliezen. De industrialisatie van de Pro vincie vindt wel enige verdere voortgang, maar toch niet in de mate, waarop men vóór enkele jaren durfde hopen. In die bedrijven, welke gerekend worden onder de verzorgingsin dustrie, blijft de levendigheid, in het algemeen gesproken, op peil. Daartegenover zijn er andere tak ken van nijverheid, waarin welis waar van slapte nog geen sprake is, maar waar men met een ach teruitgang van zaken in verloop van jaren toch rekening meent te moeten houden. De bonte reeks van heffingen, niet slechts ten bate van onder nemers en ondernemingen, maar ook van particulieren, vindt haar complement enerzijds in afstoting yan onbelegde gelden, maar ander zijds in verkopen van kapitaalgoe deren. Nu de maximumprijs t. a. v. ge bouwd eigendom is vervallen, mag men een opleving verwachten van de huizenhandel in en buiten de herstelde veilingen en is men be nieuwd naar de invloed, welke de ze op de prijsvorming zal hebben. De effectenmarkt leent zich reeds veel langer tot een dergelijke uit verkoop, tot afstoting van waar den, welke vervanging vinden In staatsleningen, die vervolgens ge offerd worden op het ons allen zo vertrouwde fiscale altaar. De spaarder is weer enige schreden geavanceerd op de weg naar de have-not toestand. Maar geen nood, aldus spr. De Spaarraad zal raad schaffen, natuurlijk goede en een goede raad is nu eenmaal duur. Niettemin is met zijn ups and downs het jaar 1948 voor de-Am sterdamse effectenbeurs toch nau welijks bevredigend te noemen. Een zekere uitbreiding van het aantal verhandelde fondsen kan niet op wegen tegen de boven geschetste uitverkopen en die van Ameri kaanse obligatiën en preferente aandelen. Mr. N. S. Blom buitengewoon gezant Aan mr. N. S. Blom, raadadviseur bij het Departement van Buiten landse Zaken, is de persoonlijke titel van Buitengewoon Gezant en gevolmachtigd Minister verleend. van deze taak wachtte de overste Schaper in Nederland een nog be langrijker opdracht. Hij werd terug geroepen en als kolonel belast met de leiding over de gehele .MLD. De veelzijdigheid van deze jonge bekwame vlagofficier-vlieger blijkt, aldus vernemen we verder, uit het feit, dat hij in allerlei functies diende. Zo was hij zeeofficier op Hr. Ms. onderzeeboot „O-O"; offi cier-vlieger in zeegaande groepen vliegtuigen, die de gehele Indische archipel doorkruisten; vlieger op de catapultvliegtuigen en a.b. van Hr. Ms. kruiser „De Ruyler", instruc teur-vlieger in Indonesië en Neder land en invlieger van de Dornier- vliegboten, gebouwd door de vlieg tuigfabriek „Aviolanda". Schout bij nacht Schaper is nog steeds actief vlieger. Merkwaardig is dat schout bij nacht Schaper, die ruim 6 voet lang is, in 1924 bij zijn aanmelding voor opleiding tot marine-officier werd afgekeurd, omdat hij te klein was. Elke ochtend om half negen begint Peggy Robertshaw haar dagtaak, wel één der merk waardigste ter wereld. Dage lijks legt zij 12 mijl af met een pedometer om haar rechterbeen teneinde voor de Dunlopfabrie- ken te Liverpool het schoeisel op duurzaamheid te testen in alle weersomstandigheden en op alle soorten bestrating. Ne gen jaar lang heeft zij 5 dagen per week gelopen en daarmee de respectabele afstand van 45.000 km. afgelegd, dat is 1% maal de omtrek van de aarde. Op een regenachtige morgen trekt Peggy een paar hoge rubberlaarzen aan, alvorens haar lange mars te beginnen. CONTROLE OPGEDRAGEN AAN KATHOLIEKE ORGANISATIE LONDEN (KNP - 27, 12 '48) De bisschoppen van Engeland hebben aan de „Catholic Union" verzocht, zijn belangstelling en nauwlettende aandacht vooral te willen richten op de wetgeving, in het bijzonder op de wetgeving op sociaal gebied. „De snelheid én omvangrijkheid der moderne wetgeving, aldus Kar dinaal Griffin, vooral op sociaal ge bied, is van dien aard, dat heel ge makkelijk een of andere bepaling, die de katholieke belangen of in stellingen zou kunnen aantasten, on gemerkt er door zou kunnen glip pen, 'zonder dat de consequenties daarvan zelfs door de makers van deze wetgeving geheel worden door zien. Het is noodzakelijk, dat der gelijke zaken nauwkeurig zullen worden nagegaan en aan de hiër archie worden bekend gemaakt." De officiële doelstelling van de „Catholic Union'. Engeiands oudste katholieke vereniging (opgericht in 1871), is: de bevordering van alle katholieke belangen. Op een grote bijeenkomst van katholieke ouders en kiezers in Brighton, heeft kaïllinaal Griffin verder de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid voor de katholie ken, op politiek terrein waakzaam te zijn. De plicht van een katholiek, zeide de Kardinaal, eindigt niet na het uitbrengen van zijn stem, doch als goed burger heeft hij de plicht gade te slaan, wat in zijn naam wordt gedaan. KERSTMIS—NIEUWJAAR 1948—1949 ALS GEBEDEN, die in een ge fluisterde woordenstroom over de lippen komen, of woordeloos opstijgen uit het hart, zichtbaar zouden zijn, dan zagen wij in onze dagen een ononderbroken keten een gouden keten van harts tochtelijke smekingen wervelend omhoog rijzen. Van hart tot Hart, van ziel tot Ziel, van mens tot God. Uit alle delen der aarde. Als een kolkende zee. Als een brandende gloed. Als een vulkaan, uit het hart van de aarde opwaarts stuwend naar het Eeuwige Hart. Het gebed van een contempla tieve monnik, het gebed van pries ters, religieuzen, waar ook ter we reld. Het gebed van een oud moe dertje, de woorden zo innig ge meend prevelend. Het gebed van een intellectueel, die het geestelijk lijden van de Kardinaal, in handen van zijn belagers, tracht te bena deren. Het gebed van de landman, de harde, bonkige handen samen vouwend en in ongekunstelde taal biddend voor de Kardinaal. Het gebed van een arbeider, een zee man, ruw, ongepolijst, doch met een prachtige kern, de snodaards weinig goeds toewensend; in krach tige bewoordingen God bezwerend in te grijpen. Het gebed van een kind. Onze Vaders biddend voor de Man, die in de gevangenis is geworpen Het gebed tenslotte van een moe der, die haar zoon de heilige wij dingen zag toegediend. Die haar priesterzoon tot Hogepriester ziet uitverkoren. Die hem in de woe ling der tijden de hoogste toppen ziet bestijgen en als Primaat van Hongarije in de oude td der Arpaden, Esztergom, de rechten der Kerk hoort verdedigen tegen de Gods- en geloofshaters. Zij speurt, het gevaar waarin haar zoon verkeert, doch deze wijkt niet. Hij strijdt, eenzaam, op een hoge post, met de wapenen van de geest, waartegen de krach ten der onderwereld zich te plet ter lopen. Maar dan, als de geeste lijke strijd niet gewonnen kan worden, broedt het infernale brein op laaghartige wraak en Satan lacht. Zij vergrijpen zich aan de Hoge Persoon en sleuren hem in de gevangenis. Een weerloos mens in handen van zijn vijanden. Laag hartige schanddaad, deze duister- lingen waardig. De hel triomfeert schijnbaar! In werkelijkheid is het echter de Geest die zegepraalt. En de hemel wéét: daar worstelt een mens. een held uitstijgend bo ven het niveau der alledaagsheid, daar ligt een Heilige in de kerker! Maar de oude moeder van de Kardinaal weent om haar zoon. Eens beweende ook Maria haar Kind. Zij, de oude moeder, deelde in het geluk van haar zoon, ook de smart blijft haar niet bespaard Zó zie ik in deze dagen uit on telbare harten, in alle talen, in rijk genuanceerde vorm, klagend en smekend, vertrouwend en hopend, geduldig en hartstochtelijk, één stroom opwellen uit grondeloze diepten opstijgend naar Klare Hoogten. Eén machtig gebed voor Kardinaal Mindszenty. En wij weten: ééns keert het getij._ De godshaters zullen ver strooid en de helse machten over weldigd worden. En uit de chaos onzer dagen zal de Eeuwige Waar heid zichtbaar worden. Uit de nacht die gevallen is over Hongarije, diep en duister en ang stig, zal de dageraad gloren. K. Jhr. van Verduynen Tandjong Priok BATAVIA, 5 Jan. (Aneta) Jhr. mr. Michiels van Verduynen is he denavond te Tandjong Priok aan gekomen, waar hij verwelkomd werd door de adjudant van dr. Beel de gouverneur van Batavia, Hilman Djajadiningrat. secretaris van staat Husein Djajadiingrat en verschil lende andere hoge autoriteiten. De ambassadeur was met een marine vliegtuig te Singapore afgehaald. gOVEN HET STALLETJE, misschien ook bij u in uw huiskamer, hangt nu de ster. De stèr van Bethlehem. De ster van Christus. Die heeft de drie Ko ningen geleid op hun lange tocht. Zij gingen veilig. Ook wij gaan veilig en zullen ons doel bereiken, als wij ons laten leiden en voorlichten door deze ster. Door deze ene ster van Bethle hem. Er is geen andere die ze kerheid geeft. Zeker niet de rode ster uit het land van sikkel en hamer. Daar ligt het paradijs niet. Alleen de Christus kan ons redden. Daarvoor is Hij ons ver schenen. Hij is te vinden in de Kerk. Wij moeten onwrikbaar vasthouden aan onze christelijke levensbeginselen. Ons laten lei den door het door God Zelf aan gestelde gezag in de Kerk. Dan gaan we veilig. Ziet naar de ster.' MARCUS I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3