BURGEMEESTER PIETER KOOPMAN van Bolsward reed een flinke schaats „De grootste zorgen liggen nog bij de meststoffen" Hoe de K.L.M. zich heeft ontwikkeld Critiek Carrière van schaatskampioene DE SCHAATS IN DE HISTORIE RADIO Een goed jaar voor de Katholieke Sportbeweging Nu de eieren van de bon zijn Del PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 6 Januari 1949 In vijftien uur van den Haag naar Leeuwarden Matroos op koeschenkel! Activiteit en veelbelovende resultaten De landbouw in 1948 Mogelijkheden van veevoedervoorziening in eigen land Graanareaal kleiner dan in 1939! OMVANG VAN Nieuwe toestellen en uitbreiding van routes „Christus tegemoet door de lucht Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN Bureau van HET FRIESE PLAATSJE Bolsward moet in het midden van de achttiende eeuw een burgemeester hebben gehad, die in de wintermaanden, als de plassen, sloten en meren onder een centimeters dikke ijskorst lagen, de raadsvergaderingen liet voor wat zij waren, de schaatsen onderbond en de ganse lieve dag over de gepolijste ijsvlakten joeg. Zijn naam, Pieter Koopman, kreeg zelfs dank zij de schaats een beroemde klank in de vader landse historie. Hij haalde op een ijzigkoude Decemberdag in 1763 het krasse staaltje uit om in 15 uur van Den Haag naar Leeuwarden te rijden. Niet enkel voor zijn genoegen, want bij zijn vertrek kreeg Pieter een brief mede van stadhouder Willem IV voor Maria Louise Hessen-Kassei, zijn schoonmoeder, kortweg „Marijke Meu". In die dagen had de burgerij de mond vol over die koene tocht. De praatjes kregen in de loop der jai-en zelfs een legendarische vorm. Zo. dat een kleine honderd jaar later de prestatie van Pieter Koopman zaliger tot het dubbele was opge schroefd. In een editie van de Prov. Friese Courarit van Januari 1848 wordt namelijk in volle ernst be weerd, dat Bolsward's burgervader op één dag Den HaagLeeuwarden vise versa reed, eventjes een af stand van 390 kilometer. Gemiddeld zou de brave man dus bijna 30 kilo meter per uur moeten hebben ge reden. Hetgeen wel iets te veel is van het goede als men weet, dat een geroutineerde Ellfstedentocht- rijder in de handen mag wrijven ais hij de 20 'kilometer per uur haalt. Maar aan de krachttoer van Pie ter Koopman doet dit niets af. De ijzers, waarop hij de lange ijsweg naar Leeuwarden via de Zuiderzee heeft afgelegd, kan men nog steeds bewonderen in het Friese museum, een paar doodeenvoudige Hollandse schaatsen, een stuk hout, waaronder het ijzer uitloopt in de typische krul. O Het is warempel geen nieuws als wij beweren, dat het schaatsen een oer-Nederlandse sport is, althans 't huis-tuin-en-keuken-schaatsen en het schoonrijden. Het kunstrijden, dat in deze eeuw zo'n grote vlucht heeft genomen en waarbij de acro batiek en de kunst ineenvloeien tot iets wonderlijks aparts, moet op naam geschreven worden van de Amerikaan Jackson Haines. Het kunstrijden is ook niet voor Jan en alleman weggelegd. Het vereist een buitengewone behendigheid in de allereerste plaats, maar daarnaast een bijzonder fijn afgestemd gevoel voor rhythme en dezelfde kennis welke een balletdanseres of ballet danser eigen moet zijn. Carrière van schaatskampioene Sonja Hennie. het Noorse meisje, dat in 1936 naar de Nieuwe Wereld trok met niets meer dan drie Olym pische titels, weet wat het zeggen wil een carrière te moeten maken. Thans is zij schat- en schatrijk, dank zij haar schaatsen haar banksaldo ligt tussen 8 en 10 millioen dollar maar eer deze nu 34-jarige kunst- rijdster de titel Queen of the ice" kreeg toegewezen, heeft zij 'n lange weg van opofferingen, tegenslagen en eindeloze oefeningen moeten af leggen. Zo gebpkkig schaatste zij op haar zevende jaar. dat 'haar oudere broer het advies gaf aan zijn ouders om de kleine Sonja de schaatsen maar af te nemen. „Van daag of morgen breekt zij haar nek Sonja bleef schaatsen. Tien jaar oud won zij haar eerste titel: het kampioenschap kunstrijden van Noorwegen. Deze behield 't „meisje in het wit" Sonja kwam altijd in het wit gekleed op het ijs tot 1929. Achtmaal was de Noorse „little doll", zoals de wereldpers haar noemde, Europees kampioene. En in een ononderbroken reeks, van 1927 tot en met 1936. kroonde zij zich met de wereldtitel. Olympisch kampioene werd zij in 1928. 1932 en 1936. Toen kwam Amerika. Wat taalde PROGRAMMA VRIJDAG 7 JANUARI HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Pianoduo, 7.40 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Operettemeiodieën van Lehar, 9.37 Lichte orkestmuziek, 10,20 Muziek houdt fit, 11.00 De Zon nebloem, 11.40 Kamermuziek, 12.00 Angelus, 12.03 Zang en piano, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Promenade Or kest. 13.00 Nieuws, 13.50 Op de kor rel, 14.00 Koor, 14.20 Opera varia, 15.20 Mexicaanse muziek, 16.00 De Zonnebloem, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Kinderkoor, 17.45 Wat het buitenland leest, 18.00 Troubadour liederen, 18.30 Voor de strijdkrach ten, 19.00 Nieuws, 19.15 Russische zang, 19.30 De drie landen, 19.45 Pia no en orgel, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Kamermuziek, 20.35 Bijbels luisterspel, 21.30 Opera „Les noces de Jeannette" van Vic tor Massé, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Europese Biljartkampioenschappen, 23.25 Oude en nieuwe dansmuziek. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8,18 Opera-varia, 9.00 Piano en orkest, 9.35 Kamermuziek, 10.20 Orgelspel, 10.45 Tenor, 11.05 Voor dracht, 11.25 Accordeola, 12.00 Kwin tet, 12,30 Weerpraatje, 12.33 Sport, 12 45 Zigeunerklanken, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 14.20 Solistencon- cert, 15,00 Boekenschouw, 15.20 Me- lodiën uit operettes, 16.00 Kamer orkest, 16.30 Tussen 12 en 16, 17.00 Orgel en zang, 17.20 Wij en de mu ziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitatie- muziek, 18.45 Kwartet, 20.00 Nieuws, 20.05 Muziek van Bach, 21,00 Men vraagt21.30 Hoorspel, 22.10 Swing and Sweet, 23.00 Nieuws, 23.15 Symphonisch concert. men aanvankelijk om dat nauwe lijks anderhalve meter lange, 110 pond wegende Noorse meisje. Ame rika behoefde waarlijk geen import van schaatskoninginnen. Het had zijn Theresia Weid, Beatrix Lough- ran en miss Maribel Vinson. De „Noorse pop" interesseerde de massa geen zier. Algemeen werd voorspeld dat haar carrière in dit land van meedogenloze critiek een volslagen schipbreuk zou lijden. Het kwam anders uit. Haar eerste optreden werd een daverend succes. Sonja Hennie bezat kleur, charme en stijl. Zij deed precies hetzelfde wat de kunstrijdsters vóór haar hadden gedaan. Alleen de manier „waarop" maakte haar tot een sensatie. De revue's volgden elkaar in bliksem- tempo op, de „Hollywood Ice Re vue", de Shipstad en Johnson Shows, de „Ice Cycles", de „Ice Capa des", de „Ice Follies", en last but not least de ijs-carnavals, tot dusverre nog onbekende evenementen, welke echter onder Sonja Hennie tot gi gantische schouwspelen uitgroeiden. Wat Jackson Haines in 1863 uitvond, het schaatsen op de muziek (de Weense wals), Haines, voor wie na zijn dood een standbeeld werd op gericht als een herinnering aan de „Amerikaanse schaatskoning", bracht Sonja Hennie tot de perfectie. Zij heeft in het kunstrijden in werke lijke zin de „Kunst" gebracht. (Wordt vervolgd.) Na de vonnissen te Tandjong Pinang TANDJOG- PINANG, 5 Jan. De landrechter te Tandjong Pinang, die de drie Amerikaanse wapensmok kelaars tot meerjarige gevangenis straffen heeft veroordeeld, heeft 'n verzoek van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken om uitstel van de tenuitvoerlegging der vonnissen en heropening van het onderzoek, afgewezen. Alle be klaagden hebben heden cassatie aangetekend. De zaak tegen de uit Singapore afkomstige gezagvoerder van de motorboot, de heer Hire, is uitgesteld tot 19 Januari. Nieuw lid van. de Prov. Staten Door de voorzitter van Centraal Stembureau is benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland de heer Joh. Brouwer te Muiden. Deze benoeming werd noodzakelijk door het overlijden van het lid de heer H. Hom uit Hilversum. NIWIN-KLM- PAKKETTEN blijven voorlopig te Batavia In verband met het wegvallen der luchtverbinding tussen Neder land en Indonesië zijn in Batavia ongeveer 1500 Niwin-KLM pakket ten opgeslagen, die nog niet naar ons land kunnen worden verzonden. Zo spoedig mogelijk zullen deze pakketten naar Nederland worden overgebracht en aan de geadres seerden worden uitgereikt. Marinecommandant in de Antillen De commandant der Koninklijke Marine in de Nederlandse Antillen de kapitein ter zee F. H. M. van Stralen is eervol van zijn functie ontheven. Als zijn opvolger is aan gewezen de kapitein ter zee M. M. Meress, die inmiddels reeds naar Curasao is vertrokken. Hulpverlening in Zuid-Sumatra PALEMBANG, 5 Jan. (Aneta). - De Wali Negara van Zuid Sumatra, Abdul Malik, heeft het initiatief genomen tot oprichting van een co mité tot steunverlening aan de nieuwe onder Nederlandse controle gebrachte gebieden in Zuid Suma tra. Gestreefd wordt daarbij naar samenwerking met organisaties, die werk verrichten op soortgelijk ter rein. Gedacht wordt aan de opspo ring van familieleden, gezinshereni ging enz., ongeacht de landaard dei- betrokkenen. Ijet belangrijkste evenement, dat dit jaar in de katholieke sportbe weging heeft plaats gevonden, is wel het vaststellen der richtlijnen door het Doorluchtig Episcopaat. De voornaamste bepaling was de verplichting voor alle katholieke verenigingen zich bij de Nederland se Katholieke Sportbond aan te sluiten. Na 1 Juni 1948, de sluitings datum der aanmelding, werden door het Episcopaat alleen deze vereni gingen als r.k. erkend, welke zich bij de katholieke organisaties heb ben aangesloten. In de practijk zijn deze richtlij nen nog niet zo strak toegepast, dat alle clubs, welke zich na de door het Episcopaat vastgestelde datum bij de N.K.S. lieten inschrij ven, in die tussenperiode plotseling alle katholiciteit hadden verloren. Integendeel, deze verenigingen zijn even katholiek gebleven als zij het voordien waren. De bepaling van 't De grootste zorgen liggen nog bij de stikstof- en kalimeststoffen, zei ir. D. J. Maltha van het mi nisterie van landbouw enz., in een radio-rede, waarin hij een over zicht gaf van de Nederlandse land bouw in 1948. Dat jaar is niet on gunstig geweest voor onze land bouw. De opbrengst per H.A. van de consumptie-aardappelen lag zelfs 30% boven de opbrengst in de voor-oorlogse jaren. Ook de granen gaven goede opbrengsten, evenals de suiker- en voederbieten. In tegenstelling met het graan areaal, dat in vergeiijkirtg met 1939 thans veel kleiner en sed'ert de be vrijding zelfs nog teruggelopen is. is de oppervlakte aardappelen, voeder bieten, groenvoedergewassen en kunstweiden sterk uitgebreid. De oorzaak hiervan ligt in het streven om zoveel mogelijk veevoer in eigen land te winnen, daar onze deviezen- positie geen grote invoer van voe dermiddelen uit het buitenland toe laat. De verschuiving in de teeit van granen naar hakvruchten vooral aardappelen en bieten be tekent ook, dat per ha. een belang rijk grotere voedingswaarde voor het vee kan worden verkregen. Ook bestaat er momenteel een grote belangstelling voor rantsoen beweiding, hetgeen een beter ge bruik van het grasland in de hand werkt. Vooral het inkuilen en het drogen van gras zorgen, dat het in de zomermaanden in het gras opge spaarde voer met zo min mogelijke verliezen in de winter aan het vee ten goede kan komen. De grootste zorgen liggen echter nog bij de stikstof- en kali-mest stoffen. Voor kali is ons land geheel aangewezen op invoer uit het bui tenland terwijl voor de stikstofvoor ziening het wachten is op de uit breiding van de productie van de staatsmijnen en de JVfekog en op het weer in bedrijf komen van de fa briek in Sluiskil. In een overzicht van de tuinbouw in 1948 gaf spreker aan, dat de oogst van appelen en peren niet bevredigend was. De oogst van pruimen en kersen was daarentegen goed. De sierteeltproducten onder vinden moeilijkheden in de afzet doordat de uitvoer naar het buiten land moeilijk is en de daling van de koopkracht in Nederland leidt tot een kleinere afzet. Voor de teelt van tabak bestaan er op het ogen blik goede kansen. De belangstel ling hiervoor is groot, doch er moet nog veel worden verbeterd om tot een werkelijk kwaliteitsprduct te komen. Grote verschuivingen in onze veestapel zijn in 1948 niet voorge komen. Alles hangt hier af van de voederpositie. Daarbij moet ook voor de toekomst rekening worden gehouden met een geringe invoer van voedermiddelen uit het buiten land. Daarom zal uitbreiding van de veestapel alleen mogelijk zijn, indien ons land er in slaagt uit eigen bodem meer veevoeder te halen. In dit verband vestigde spreker de aandacht op een zo juist versche nen rapport „De mogelijkheden van de vecvoedervoorziening in eigen land"' dat over dit vraagstuk be langrijke mededelingen bevat. Het rapport gaat uit van de vooroorlogse veestapel. Uit berekeningen blijkt, dat bij een gunstige ontwikkeling van de binnenlandse productie, het gebruik van krachtvoet in ongeveer 5 jaren kan worden teruggebracht tot 2/3 van de hoeveelheid, die voor de oorlog nodig was bij dezelf de veestapel. Om dit te bereiken zullen naast een meer productiever gebruik van het grasland ook de voedergewoon ten moeten worden gewijzigd. Voor het rundvee kan een grote bespra- ring op krachtvoer worden verkre gen door het gebruik van meer en beter ruwvoer van hooi, kuilgras, gedroogd gras en hakvruchten ter wijl voor de varkens gestoomde aardappelen het hoofdbestanddeel zullen moeten vormen, aangevuld met krachtvoer. Daarnaast zal uit breiding van de maïsteelt van 5000 ha op 20.000 ha voor het pluimvee zeker nodig zijn, Ir. Maltha wijdde tenslotte nog een enkel woord aan onze export waarbij hij er op wees, dat in de eerste 10 maanden van dit jaar voor een grotere waarde kan worden uitgevoerd dan in voorgaande jaren. Van de akkerbouwproducten zijn het vooral pootaardappelen, 7 id- en tuinbouwzaden. consumptie-aard appelen, aardappelmeel en vlas; van de tuinbouwproducten groen ten. fruit en bloembollen en van de veehouderijproducten melkproduc ten. kaas en eieren en fokvee. Bij al deze producten zal de kwaliteit de buitenlandse afnemers moeten overtuigen, dat het goed is om Ne derlandse land- en tuinbouwproduc ten te kopen. Minister Drees niet via Colombo 'SïGRAVENHAGE, 5 Jan. (ANP). Naar aanleiding van persberichten deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat de reis van de minister president, dr. Drees, niet via Co lombo zal gaan. Federale conferentie uitgesteld BANDOENG, 5 Jan. (Aneta) De begindatum van 'de vierde zitting der Federale Conferentie, die oorspronkelijk was vastgesteld op 7 Januari, is verschoven naar 14 Januari. Episcopaat is ook niet voor de clubs afzonderlijk in het leven ge roepen, doch betekent veeleer een waarschuwing aan de verenigings leiders tegen de gevaren voor ge loof en zeden, welke aan het lid maatschap van neutrale sportver enigingen zijn verbonden. Onbekendheid met de Ned. Kath. Sportbond, waarin veelal een po ging wordt gezien (met name in voetbalkringen), de oude toestanden weer in het leven te roepen, heb ben tal van clubs nog lange tiid afzijdig gehouden van de N.K.S. Deze organisatie, die zich absoluut niet op sporttechnisch gebied wenst te begeven, en slechts de beharti ging van de morele en godsdiensti ge belangen der kath. sportbeoefe naars (sters) op het oog heeft, heeft een moeilijke opbouw-periode ach ter de rug. De innerlijke constructie had door allerlei omstandigheden heel wat voeten in de aarde. Maar thans is het fundament hecht en degelijk, en kan men volop aan vangen met de propaganda naar buiten. Dit is de laatste maanden van 1948 reeds op vele plaatsen ge beurd en daaraan zijn ook de op merkelijk vele aanmeldingen van clubs bij de N.K.S. aan het slot van dit jaar te danken. Dat de Katholieke Sportbond zijn actie in het komende jaar in nog grotere mate zal ontplooien, staat ongetwijfeld vast. Een krachtig be stuur, dat zijn definitieve vorm in November kreeg en waaraan mr W. M. v. d. Gruiter uit Eindhoven het voorzitterschap bekleedt, staat hier voor borg. Veelbelovende resultaten Intussen hebben de katholieke sportverenigingen dit jaar talrijke resultaten geboekt, welke een uit muntende reclame zijn geweest voor het katholieke sportleven en die het afgezaagde gezegde „wat betekenen die prutserige katholieke verenigingen in de sportwereld" voldoende hebben gelogenstraft. Er werden door onze turners- (sters) op verschillende uitvoeringen verrassende prestaties geleverd, zo als te Amsterdam, m Maart, te Vlaardingen bij een massale turn- show, waaraan ook Belgische tur ners deelnamen, het turnfeest in November te Rotterdam, verschil lende sportdagen in ons gewest, kortom, men kan de katholieke tur ners (sters) geen gebrek aan activi teit verwijten. Hetzelfde geldt voor de zwem mers. Het Haagse Swift" en het Haarlemse „D.W.T." kunnen zelfs, de aanmelding van leden niet meer bijbenen. De katholieke zwemverenigingen hebben elkaar dit jaar vaak in wedstrijden ontmoet. Daarbij heeft D.W.T. nog immer getoond de sterk ste te zijn. al is zijn superioriteit geslonken. In het komende jaar ho pen wij dat deze ontmoetingen nog veelvuidiger en in dezelfde spor tieve geest en even knap georgani seerd zullen plaats vinden. Een be tere propaganda voor de katholie ke zwemsport kan men zich niet wensen. (Van onze luchtvaartmedewerker) ER ZAL WAARSCHIJNLIJK geen bedrijf in Nederland zijn, dat zoveel personeel in dienst heeft als de K.L.M., een aantal, dat bovendien in bliksemtempo is gestegen. Immers in het be gin van 1947, dus nu twee jaar geleden, bedroeg de sterkte 6627 personen. Deze is thans opgevoerd tot 13.500 man, waar van er ruim 1100 tot het vliegend personeel behoren. Dit cijfer getuigt al duidelijk van de geweldige groei van het nationale luchtvaartbedrijf. Een ander cijfer, dat al evenzeer spreekt wellicht nog meer de nadruk legt op de omvang van de K.L.M. is het aantal vliegtuigen, dat de luchtvloot thans telt. Bij het scheiden van 1947 bestond deze uit 78 toestellen, thans precies een jaar later komt men bij een telling over de 100. Daarmede heeft de K.L.M. haar voor het afgelopen jaar opgesteld program ma tot modernisering van de vloot grotendeels afgewerkt. Grotendeels, want het totaal be stelde aantal Convair Liners, twee- motorige machines, waarvan de le op 6 September op Schiphol arri veerde, zal eerst volledig (twaalf stuks), in het begin van dit jaar zijn afgeleverd. Op het ogenblik zijn er reeds zes in bedrijf. Deze snelle toestellen vliegen op het Europa-luchtnet. Tot dusverre werd hierop bijna uitsluitend met Sky- masters, DC-4 toestellen en Dako ta's gevlogen. De belangrijkste en langste KLM- route, AmsterdamBatavia, onder ging in het afgelopen jaar een ster ke uitbreiding. Sedert April vliegt er dagelijks een Constellation de 14.000 km door de lucht naar Ba tavia. Half1 October werd bovendien een 'extra lijndienst ingelegd spe ciaal ten behoeve van de gezins hereniging. Bijna 30.000 passagiers legden het afgelopen jaar de lange weg naar Indonesië af. Het aantal vluchten bedroeg ongeveer 650. Als men daarmede het aantal personen vergelijkt, dat precies tien jaar ge leden door de lucht naar Batavia vloog, 1856, is het w.gl duidelijk, hoezeer de KLM Indonesië nader tot ons heeft gebracht. Nieuwe luchtverbindiitgen. Tal van nieuwe luchtlijnen wer den in 1948 aan het K.L.M.-net toe gevoegd. De belangrijkste was on getwijfeld de verbinding met Shanghai, welke op 23 September door „De Holland" werd ingewijd. Commandant van deze machine was de koene piloot K. D. Parmentier, die nog geen maand later zo onge lukkig om het leven kwam bij het noodlottig vliegongeval met „De Nijmegen" bij Prestwick in Schot land. waarbij 40 mensen het leven verloren, onder wie 10 leden van de bemanning. Verdere uitbreidingen waren de verbindingen met het nabije Oos ten, Istanbul. Athene, Teheran en met Noord-Afrika. In de zomer maanden werd een serie bijzondere vluchten uitgevoerd naar Budapest en naar het katholieke bedevaarts oord, Lourdes. De luchtdiensten, welke de K.L.M. naar het Westelijk halfrond onderhoudt, werden, ook dit jaar met verhoogde intensiviteit voortgezet. Van Juni af werd in de zomermaanden dagelijks gevlogen naar New York. Ook het luchtver keer op de AmsterdamCuracao- lijn gaf een sterke stijging te zien. Eind October werd de frequentie dan ook van 2 op 3 maal per week gebracht. Op 9 November vond de 200-ste vlucht plaats sinds de ope ning van deze lijn in 1946. Belang rijk is ook, dat de reisduur naar Zuid-Amerika dank zij de snelle Malang schenkt oliebollen Op initiatief van de Malangse burgerij werden op Nieuwjaarsdag langs de militaire posten 15.000 oliebollen afgegeven beoefenaars (sters) zich met succes geweerd. De handbalbewéging heeft dit jaar een vaste organisatie vorm gekregen. In Noord-Holland, Limburg en Brabant kan men zelfs reeds van een bloeiend competitie leven spreken. De katholieke sport- Ieiding kan inderdaad met een te vreden blik terugkijken op het af gelopen jaar. Er werd daarin veel moeilijk werk verzet, meer dan wellicht werd verwacht. Maar het resultaat was de offers dubbel en dwars waard, want het bracht de kath. sportbeweging nader tot ïfet doel. waarop haar koers constant Ook op verschillende andere ter- blijft gericht: het vormen van men- reinen hebben de katholieke sport- sen gezond naar lichaam en ziel. Douglas DC-6 aanmerkelijk kon worden bekort. Zij werd op onge veer 36 uur gebracht. K.L.M. en missiewerk. „Obviam Christo terra marique et in aera" Christus tegemoet, te land, te water en door de lucht. Zo luidt de leuze van de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Actie. De promotor van de gedachte om het vliegtuig in te schakelen bij het vervoer van missionarissen is de bekende vliegende pater Schulte ge weest. De MIVA-gedachte werd door heel de missiewereld niet al leen spoedig geaccepteerd, maar vooral gepropageerd. Toen pater Schulte zijn actie voor de inschake ling van het vliegtuig bij het ver voer van missionarissen tijdens een particuliere audiëntie bij Z. H. de Paus Pius XXI wilde bepleiten, kreeg hij het veelzeggende ant woord: „U behoeft ons niet geest driftig te maken, wij zijn geest driftig Pater Schulte's ideeën vonden vooral ingang in Amerika waar door de Katholieken in enkele ja ren tijds een missie-luchtvloot bij elkaar werd gespaard. Zover is het ■hier nog lang niet. Doch de K.L.M. heeft tot dusverre deze taak naar alle tevredenheid overgenomen. Een flink percentage van de door de K.L.M. vervoerde passagiers wordt in 1948 ingenomen door mis sionarissen, missiezusters en zende lingen. Als eerste luchtvaartmaat schappij ter wereld is de K.L.M. er in het begin van dat jaar toe over gegaan ten behoeve van priesters een aantal miskoffers ter beschik king te stellen. Daardoor wordt de missionaris in de gelegenheid ge steld op een tussenlandingsplaats het H. Misoffer op te dragen, waar aan door zijn katholieke medepas sagiers kan worden deelgenomen. Ook de Aero-Holland heeft dit jaar enkele speciale missievluchten ge organiseerd. De vllcgveldkwcstie. In de eerste helft van het voor bije jaar heeft de president-direc teur, dr. Plesman, de vliegwereld in beroering gebracht door zijn plan inzake een aan te leggen centrale luchthaven bij Burgerveen. De re gering besliste echter ten gunste van Schiphol en op het ogenblik wordt er zeer hard gewerkt om de Amsterdamse luchthaven tot een wereldhaven van formaat te ma ken. Het 220 m. lange en 45 m. diepe Stationsgebouw kon dit jaar reeds gedeeltelijk in gebruik wor den genomen. Men neemt aan, dat het resterende gedeelte in de eer ste maanden van 1949 gereed zal komen. De techriische outillage werd voorts uitgebreid met enkele nieuwe werkplaatsen, verder kwam de tweede houten Zweedse vlieg- tuigloods gereed; twee andere loodsen zijn nog in aanbouw. Indirect riep de centrale vlieg veldkwestie ook een concurrentie strijd in het leven tussen Den Haag en Rotterdam. Aan de ene kant wordt gepleit voor een verbetering van Ypenburg tot een E-veld, het geen met heel wat minder kosten gepaard zou gaan dan hetgeen Rot terdam beoogt: de aanleg van de luchthaven Schieveen. Er zijn van weerskanten talloze argumenten naar voren gebracht, doch tot een beslissing is het nog niet gekomen. Een tegen het einde van het jaar ingestelde commissie zal haar ad vies in een rapport aan de regering voorleggen. VOLKSGEZONDHEID Het gaat vooruit in ons goede we kennen de eigenschap van eigeel. vaderland: meer en meer raken de nare distributiemaatregelen van de baan. Brood is vrij, melk is vrij en nu, na 1 Januari, zowaar ook de thee en de eitjes. Je zou haast weer gaan verlangen naar 'n voor oorlogs ontbijt met een heerlijk kopje thee en een lichtgekookt eitje Maar Ondanks de gulden van Joekes is de spaqning tussen loon en prijs nog vrij behoorlijk en de eitjes zijn, in vergelijking met vóór de oorlog, peperduur. En het laat zich dan ook aanzien, dat niet al te veel smalle beurzen zullen profiteren van de vrije eitjes. Is dat héél erg. Och, een vers eitje is natuurlijk lekker. En wanneer, in de tijden van weleer gesproken werd over versterkende middelen, dan noem de men bij die versterkende mid delen zeker eieren. Maar heeft men eieren nodig om op krachten te blijven, zoals dat heet. Ik geloof, dat de afgelopen tijd van eier- schaarste daarop wel het antwoord heeft gegeven: We hebben de laatste tijd ons behoorlijk gevoed, óók zonder eieren. Eieren zijn een uistekend voed sel, maar wanneer men nagaat wat de voedingswaarde er van is en vergelijkt de prijzen van verschil_ lende voedingsmiddelen, dan komt men tot de conclusie, dat eieren behoren tot het allerduurste voed sel dat bestaat. Vergelijkt men eieren naar hun voedingswaarde met b.v. dg nog dure vis, het zeer dure vlees, dan zijn eieren nog veel duurder: ze komen in prijs onge veer in de luxe klasse met gerook te paling en dergelijke Normale gezonde mensen kunnen dan ook wel eens van een eitje genieten, maar nodig hebben ze het niet. Dat men aan zwakken en her stellenden eieren verstrekte en ver_ strekt, heeft dan ook een andere reden. Zacht gekookt of geklutst zijn eieren zeer licht verteerbaar en de meeste mensen vinden ze lekker. Het is dus niet een kwes tie van „krachtvoedsel", maar van voedsel, dat iedereen wel blieft en kan verteren. Daarbij komt nog een ande» eigenschap van de eie ren. Speciaal de dooier, mits niet keihard gekookt, maakt het de spijsverteringsorganen gemakkelij ker andere voedingsstoffen, als b.v. vet, gemakkelijker te verwerken; om olie fijn te verdelen, b.v. in mayonnaise of béarnaise-saus. Die eigenschap speelt in het diëet van .mensen met zwakke spijsvertering wel degelijk een rol. En zolang de eieren dus nog duur blijven, blijven ze voorlopig een soort ziekenvoedsel ofeen lekker hapje, dat wel erg aange_ naam is, maar dat niemand strikt nodig heeft. En zo gezien is dus die die hoge eierprijs veel minder tragisch dan sommige mensen schijnen te menen Nieuwe ambassadeur van België in ons land Woensdagavond is de heer Egbert Graeffe, de nieuwe Ambassadeur van België in Nederland, die de heer L. C. Nemry als zodanig opvolgt, per trein te 'sGravenhage aangekomen. Het economisch herstel van bevrijd gebied BATAVIA, 5 Jan. Van bevoeg de zijde vernemen wij met betrek king tot het economisch herstel in de pas bezette gebieden het volgen de: Waar met het economisch her stel in de bevrijde gebiedsdelen begonnen kan worden, daarheen worden „E.Z.-groepen" (groepen personeel ressorterende onder het departement van Econ. Zaken) ge dirigeerd. Deze groepen zijn verantwoorde lijk aan de tijdelijke bestuursadvi- seurs en bestaan uit deskundigen op het gebied van bevolkingslandbouw, boswezen, veeartsenijkunde, indus trieel herstel, voedselvoorziening, uitvoerzaken, ondernemingsland- bouw en import. De „E.Z.-groepen" vormen met de overeenkomstige groepen van andere departementen de z.g. „civiele secties". Het loonpeil voor de ongeschoolde werkkrachten in midden- en oost- Java is gefixeerd op 75 cent per dag. De verstrekking van rijst, zout, vis, textiel en petroleum geschiedt voorlopig gratis teneinde de bevol king over de eerste moeilijkheden heen te helpen. Daar vele spoor bruggen vernield zijn, geschiedt de aanvoer van deze artikelen met vrachtauto's, waarvan honderden voor de nieuwe gebieden zijn vrij gemaakt. De monetaire situatie is nog chaotisch. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME Berlijn bleef een burcht van po litieke vrijheid, doch in de sov jet-zone was de eerste stap reeds gezet op de weg, naar politieke ge lijkschakeling. De SPD was voor de komende verkiezingen uitge schakeld. De SED maakt zich ge reed haar erfenis over te nemen. Erg zeker was de nieuwe eenheidspar tij' weliswaar niet van haar sympa thieën in sociaal-democratische kringen, doch zij speculeerde op de omstandigheid, dat talrijke socia listen de juiste toedracht der fusie vanwege de perscensuur niet had den begrepen en dat zij toch nog liever zouden stemmen op 'n partij, op wier kieslijsten de vertrouwde naam van Grotewohl prijkte, dan op de liberalen of de christen-de mocraten. Eerstgenoemde partij zou den de oude sociaal-democraten wel te kapitalistisch, laatstgenoem de te confessioneel vinden. Figuren, dik de sociaal-democratische arbei ders tot het aannemen .van 'n be paalde, voor de SED ongunstige houding zouden hebben kunnen be wegen, waren reeds lang onschade- delijk gemaakt of hadden de wijk genomen naar het veiliger Berlijn. Toch was men nog niet geheel gerust. Reizigers, uit Berlijn ko mend, hadden clandestien de par tijbladen der SPD naar de sovjet zone meegebracht. Zij werden on der vrienden en kennissen gedistri bueerd. die het nieuws weer aan anderen voortvertelden. Zo sijpel de langzaam toch nog de waarheid door omtrent het verraad van Gro tewohl. Sommige kringen twijfel den, welke houding zij zouden moe ten aannemen, doch andere waren vrij resoluut in hun besluit liever op de liberalen of de christen-de mocraten te stemmen dan op de onder dwang tot stand gekomen S ED. De bestuurderen der SED wa ren zich van deze kentering wel bewust. Naarmate de datum der verkiezingen naderde, slonk hun aanhang onder de voormalige so ciaal-democraten, zodat een drei gende stembusnederlaag waar schijnlijk werd. Er moest naar nog andere middelen gegrepen worden om kunstmatig een zekere meer derheid te verzekeren, voldoende om te vermijden dat de SED door de ander partijen keti worden over stemd. De communisten zochten naar hulptroepen en vonden deze in de vrouwencomité's en het verbond van wederzijdse boerenhulp, VDGB genaamd. Het vrouwenoverschot in de sovjet-zone van 2millioen zielen bracht de communisten op het idee speciale comité's op te richten, uitsluitend uit vrouwen bestaande, die zich in het bijzonder bezig zouden houden met de noden en behoeften der Duitse vrouw. Deze comité's waren niet partijpoli tiek gebonden, doch de leidende functies lagen alle in handen van leden der SED. In feite volgden deze comité's konsekwent de door de SED uitgestippelde politieke lijn. Van Karlshorst kregen de commu nisten gedaan, dat deze vrouwen comité's met eigen lijsten aan de verkiezingen mochten deelnemen. Zij zouden hun propaganda-veid- tocht openen onder het motto: ge lijkberechtiging der vrouw, gelijk loon voor hetzelfde werk, spoedige terugkeer der krijgsgevangenen. Deze laatste leuze was wel wat cy nisch, want millioenen vrouwen waren in 1946 nog steeds zonder enig bericht omtrent het verblijf van hun mannen en zonen, terwijl dage lijks nieuwe transporten technici gedwongen naar de Sovjet-Unie werden gevoerd. Men moest echter speculeren op de dierbaarste gevoe lens der vrouw. Een gunstige stem busuitslag voor de communisten zou het vertrouwen van Karlshorst m de democratische vernieuwing van Duitsland doen toenemen en zou de Sovjet-Unie er toe brengen de Duit se krijgsgevangenen sneller naar huis te zenden. Begreep de vrouw haar verantwoordelijkheid niet, dan moest men zich natuur lik niet ver wonderen. dat de Sovjet-Russische bezettingsautoriteiten zich in hun vertrouwen beschaamd zouden zien. De andere soldeniers in dienst van de verkiezingsveldslag der com munisten waren verzameld in de VDGB, een organisatie van nieuwe boeren, die zich op onteigende stuk ken grond hadden gevestigd. Deze boeren hadden meestal paarden noch landbouwwerktuigen, waren gedeeltelijk vluchtelingen uit het Oosten of landarbeiders. Van poli tiek hadden zij weinig begrip, doch de communisten maakten hun dui delijk, dat zij hun grondbezit aan de SED te danken hadden en dat zij, wilden zij in aanmerking komen voor de toewijzing van inbeslag- genomen landbouwwerktuigen en vee, er goed aan deden de waarde van goede betrekkingen met die zelfde SED niet te onderschatten. De communisten hadden niet veel handigheid nodig om zich aan het hoofd van deze organisatie te plaat sen. Met communisten in alle posi ties van betekenis, konden de leden der VDGB geen twist met de SED riskeren. Het gevaar, dat men hun grond weer zou ontnemen, hing als een Damocleszwaard boven hun hoofd. De SED-inspecteurs behoef den slechts te verklaren, dat de boer zijn nieuw bezit niet goed beheerde of door eigen schuld niet aan zijn afleveringsplicht voldeed. Daarom ontmoetten de communisten geen tegenstand. Dg VDGB trad met eigen kieslijsten op, in naam om de belangen der nieuwe boeren te be hartigen, in feite om stemmen te verzamelen voor de communsten. (Wordt vervolgd.) IN DE GISTEREN t< ring van de Raad i voor Noordholland, van verschillende s de directies van he Bedrijf. Het resultac Ged. Staten zal wei tarieven voor wate voorts, dat na ovei samenwerking met zal worden aanged winterseizoen etalai WATER: CONsumplic Tegen de per 1 Jan. waterleidingtarieven 1 selijke Raad van Bijst via de K. v. K. voor I die te Amsterdam de Provincie geadressi Het was niet de ee: vanuit Alkmaar op 1 tarieven voor de indu: gedrongen; in '31 zone voor H. N. K, ook al deze K. v. K. is opge voor Noord Holland m het Amsterdams collej Op een door het bur goed gedocumenteerd 1 'n door de K. v. K. vo aan Ged. Staten w kwam 'n afwijzend Haarlem. Ged. St. mol weigering o.a. door ei dat water het enigste artikel" is, dat sedert in prijs gestegen is. zij niet van plan het het kostbare water doo te bevorderen; die kc water 'gebruiken. Het college van de Amsterdam waar i waterleidingbedrijf hee de hoge Provincie-t: hinder heeft, vond he woord van Ged. State nog verder aan te dri Provincie. Maar de Alkmaarse dacht er anders over. Ringers (Alkmaar) we ten, die de hogere tar nen voor de kleine 1 huizen) en de kleine b wijl de huren niet me komstig bedrag verl worden. De Alkmaa bouwver. „Volkshuis' daarom al in 'n adres Bestuur tegen de tai geprotesteerd. De (Middenmeer) vond h dat de directie van he de ene kant vraagt g verspillen en aan de waterverspilling in de zoals door een voor d' meer geldende boetebe van kracht wordt als kwantum water niet men. De Voorzitter, d wees op de fabrieken zaamde levensmiddeli buiten leidingwater ku hogere tarieven moetei concurrerende fabriekt land. Ook de waterwinn IJsselméer, die in '35 vooruitzicht werd gest steeds 'geen feit werd, wel steeds meer duit aangekocht kwam n terwijl er ook bezwaa gemaakt, dat de bedr: de recreatie-gebieden ten koste worden geleg '48 en f150.000 in '49) laste komen van het feite door 4e verbrui PWB-water en niet d' menlNke inwoners van worden opgebracht. Tenslotte werd beslo standig met een adres vincie té richten, De Etal Het verbod van etal; zit de Middenstanders dat bleek uit het bet heer Héuseveldt, voor Alkm. Middenstandsvi nóemdé dit verbod maatregel, die ons her bezettingstijd. Vooral voor Mt< die door hun etalage moeten stimuleren, verbod ontzaglijk i scheelde duizenden g spr. Hij wilde graag mijn zekerheid hebbi beleid voor het volg' blijkt, dat dan op dez cratische manier te gegaan, dan kan de tijdig maatregelen nel 'n installatie voor et ting aan te schaffen, stand wil wél mede1 stroombezuihiglng, d' verbruikskwantum zé en wel zó, dat in de w verbruikt Wordt en ook kunnen branden, tal van winkels stroi terwijl de étalages in bleven. De heer Heu voor in samenwerkini Kamers v. K. het ini men, opdat het verboi verlichting worde opg Een levendige discus dit pleidooi van de hei De heer Grondsma vre industrie in de knel 1 verbod werd opgeheve Heuseveld deelde deze omdat het niet de bede stroom te verbruiken, voorts ongerijmd, dat propaganda géma&kt electrisch koken, hetgc in de bewuste sperurt geschieden. De Voorz de hoogspanning die gelegd wordt en verwi 't volgend seizoen well zijn; de heer Kroeze ei Ir. Memelink vernome moeilijkheden nóg g zijn en nóg zwaarderi verwacht konden wor De heer Stumpel (I het koken in de spe gaan door 'n actie Voi koken en gaf voorts ii alvorens de door de he voorgestelde weg te eerst contact op te n samenwerkende mid den, om te voorkome actie de andere doork geest werd tenslotte E Nadat op voorstel Grondsma besloten W; drijfsschap voor Zuive gen, óm ook voor 1949

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4