Critiek op beleid van P.E.N, en P.W.B. DE GOUDEN STATISTIEK bon zijn Installatie Ziekenfondsraad r De West-Duitse communisten scheiden zich van het Oosten af Marshall-hulp voor Europa wordt beslist in 1952 stopgezet Israël erkent de Egyptische grens te hebben overschreden Balthasar, Caspar eri Melchior NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 6 Januari 1949 PAG. 5 De kaas van de bon? Bureau van advies Zei U iets? Weer een bon voor sinaasappelen Alleen om organisatorische redenen Weer een terrein waarop Nederland in de wereld vooraan staat Centraal Bureau vijftig jaar Hevige gevechten in Tientsin Het is nog niet zeker of de hulp vier jaar zal duren Zijn de troepen nu teruggetrokken? Order „staakt het vuren" aanvaard Voor de jeugd iet veelzeggende ant* ehoeft ons niet geest- ïaken, wij zijn geest- ulte's ideeën vonden S in Amerika, waar holieken in enkele ja- i missie-luchtvloot bij gespaard. Zover is het niet. Doch de K.L.M. sverre deze taak naar enheid overgenomen, rcentage van de door vervoerde passagiers 1 ingenomen door mis- nissiezusters en zende- eerste luchtvaartmaat- wereld is de K.L.M. er van dat jaar toe over- lehoeve van priesters niskoffers ter beschik- m. Daardoor wordt de a de gelegenheid ge- i tussenlandingsplaats er op te dragen, waar- i katholieke medepas- worden deelgenomen. -Holland heeft dit jaar lie missievluchten ge- De vllcgvcldkwestie. :e helft van het voor- :ft de president-direc- isman, de vliegwereld gebracht door zijn plan lan te leggen centrale lij Burgerveen. De re- te echter ten gunste 1 en op het ogenblik r hard gewerkt om de luchthaven tot een van formaat te ma- :20 m. lange en 45 m. isgebouw kon dit jaar ieKjk in gebruik wor- Men neemt aan, dat le gedeelte in de eer van 1949 gereed zal techriische outillage uitgebreid met enkele plaatsen, verder kwam touten Zweedse vlieg ereed; twee andere nog in aanbouw, sp de centrale vlieg- ook een concurrentie- leven tussen Den Haag n. Aan de ene kant voor een verbetering g tot een E-veld. het- el wat minder kosten gaan dan hetgeen Rot- !t: de aanleg van de ichieveen. Er zijn van talloze argumenten 'ebracht, doch tot een het nog niet gekomen, et einde van het jaar immissie zal haar ad- apport aan de regering rOLKSGEZONDHEID eigenschap van eigeel, i te verdelen, b.v. in of béarnaise-saus. Die peelt in het dieet van zwakke spijsvertering een rol. de eieren dus nog duur en ze voorlopig een nvoedsel ofeen dat wel erg aange_ ar dat niemand strikt en is dus die die hoge 1 minder tragisch dan ïsen schijnen te menen ■mbassadeur van i in ons land zond is de heer Egbert nieuwe Ambassadeur Nederland, die de heer als zodanig opvolgt, per avenhage aangekomen. nomisch herstel evrijd gebied 5 Jan. Van bevoe.ï- ïemen wij met betrek- economisch herstel in e gebieden het volgen- t het economisch her- bevrijde gebiedsdelen in worden, daarheen Z.-groepen" (groepen ssorterende onder het van Econ. Zaken) ge en zijn verantwoorde- tijdeljjke bestuursadvi- lan uit deskundigen op n bevolkingslandbouw, eeartsenijkunde. indus- 1. voedselvoorziening, ondernemingsland- iort. De „E.Z.-groepen" de overeenkomstige andere departementen le secties". 1 voor de ongeschoolde in midden- en oost- :eerd op 75 cent per rekking van rijst, zout, n petroleum geschiedt tis teneinde de bevol- eerste moeilijkheden len. Daar vele spoor- ield zijn, geschiedt de deze artikelen met waarvan honderden we gebieden zijn vrij- monetaire situatie is riteiten zich in hun ;schaamd zouden zien. soldeniers in dienst zingsveldslag der com- en verzameld in de rganisatie van nieuwe :h op onteigende stuk- dden gevestigd. Deze len meestal paarden rwwerktuigen, waren vluchtelingen uit het darbeiders. Van poli- ij weinig begrip, doch en maakten hun dui- hun grondbezit aan de ;n hadden en dat zij, aanmerking komen ijzing van inbeslag- ibouwwerktuigen en aan deden de waarde trekkingen met die et te onderschatten. en hadden niet veel idig om zich aan het e organisatie te plaat- nunisten in alle posi- enis, konden de leden en twist met de SED gevaar, dat men hun iu ontnemen, hing als iszwaard boven hun D-inspecteurs behoef- verklaren, dat de boer :it niet goed beheerde schuld niet aan zijn ht voldeed. Daarom communisten geen VDGB trad met in op, in naam om de nieuwe boeren te be kte om stemmen te or de communsten. (Wordt vervolgd.) KAMER VAN KOOPHANDEL 0 IN DE GISTEREN ten stadhuize te Alkmaar gehouden vergade ring van de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel voor Noordholland, werd n.a.v. de desbetreffende agendapunten van verschillende zijden critiek uitgeoefend op het beleid van de directies van het Prov. Electr. Net en het Prov. Waterleiding Bedrijf. Het resultaat der discussies was, dat de Raad zich tot Ged. Staten zal wenden, om nogmaals aan te dringen op lagere tarieven voor water, dat aan de industrie geleverd wordt en voorts, dat na overleg met de Middenstandsorganisaties en in samenwerking met andere K.'s v. K. bij de betrokken instanties zal worden aangedrongen op maatregelen, die voor het volgend winterseizoen etalageverlichting mogelijk maken. WATEK: CONsumptieartikel Tegen de per 1 Jan. '49 verhoogde waterleidingtarieven had de Plaat selijke Raad van Bijstand al eerder via de K. v. K. voor Noord-Holland die te Amsterdam zetelt aan de Provincie geadresseerd. Het was niet de eerste keer, dat vanuit Alkmaar op lagere water tarieven voor de industrie was aan gedrongen; in '31 zond de K. v. K. voor H. N. K, ook al 'n adres. Nu deze K. v. K. is opgegaan in die voor Noord Holland moest zulks via het Amsterdams college geschieden. Op een door het bureau Alkmaar goed gedocumenteerd betoog, dat via 'n door de K. v. K. voor N.-Holland aan Ged. Staten was gezonden, kwam 'n afwijzend antwoord uit Haarlem. Ged. St. motiveerden hun weigering o.a. door erop te wijzen, dat water het enigste „consumptie artikel" is, dat sedert de oorlog niet in prijs gestegen is. Voorts waren zij niet van plan het gebruik van het kostbare water door de industrie te bevorderen; die kon wel ander water 'gebruiken. Het college van de K. v. K. in Amsterdam Waar men 'n eigen waterleidingbedrijf heeft en dus van de hoge Provincie-tarieven geen hinder heeft, vond het na dit ant woord van Ged. Staten niet nodig nog verder aan te dringen bij de Provincie. Maar de Alkmaarse vergadering dacht er anders over. De heer Fr. Ringers (Alkmaar) wees op de las ten, die de hogere tarieven beteke nen voor de kleine bezitters (van huizen) en de kleine bedrijven, ter wijl de huren niet met 'n overeen komstig bedrag verhoogd mogen worden. De Alkmaarse Woning- bouwver. „Volkshuisvesting" had daarom al in 'n adres aan het Prov. Bestuur tegen de tariefsverhoging geprotesteerd. De heer Kroeze (Middenmeer) vond het ongerijmd, dat de directie van het P.W.B. aan de ene kant vraagt geen water te verspillen en aan de andere kant waterverspilling in de hand werkt, zoals door een voor de Wieringer- meer geldende boetebepaling, welke van kracht wordt als 'n bepaald kwantum water niet wordt afgeno men. De Voorzitter, de heer Arntz wees op de fabrieken van verduur zaamde levensmiddelen, die niet buiten leidingwater kunnen en veel hogere tarieven moeten betalen dan concurrerende fabrieken elders in 't land. Cok de waterwinning uit het IJsselmeer, die in '35 al in het vooruitzicht werd gesteld, doch nog steeds geen feit werd, terwijl er wel steeds meer duinterrein werd aangekocht kwam nog ter sprake, terwijl er ook bezwaar tegen werd gemaakt, dat de bedragen, die aan de recreatie-gebieden in de duinen ten koste wordeh gelegd (f120.000 in '48 en f150.000 in '49), alleen ten laste komen van het P.W.B., dus in feite door de verbruikers van het PWB-water en niet door de geza- menlJüte inwoners van de Provincie worden opgebracht. Tenslotte werd besloten zich zelf standig met een adres tot de Pro vincie te richten. De Etalageverlichting Het verbod van etalageveriichting zit de Middenstanders nog dwars, dat bleek uit het betoog van de heer Heuseveldt, voorzitter van de Alkm. Middenstandsvereniging. Hij noemde dit verbod 'n drastische maatregel, die ons herinnert aan de bezettingstijd. Vooral voor Middenstanders, die door hun etalage de verkoop moeten stimuleren, bracht het verbod ontzaglijk nadeel; het scheelde duizenden guldens, aldus spr. Hij wilde graag op korte ter mijn zekerheid hebben over het beleid voor het volgend jaar; als blijkt, dat dan op dezelfde bureau cratische manier te werk wordt gegaan, dan kan de middenstand tijdig maatregelen nemen, om zelf 'n installatie voor etalageveriich ting aan te schaffen. De Midden stand Wil wèl medewerken aan stroombczuiniglng, doch wil net verbruikskwantum zélf verdelen, en Wel zó, dat in de winkel minder verbruikt wordt en de étalages ook kunnen branden. Nu werd in tal van winkels stroom verspild, terwijl de étalages in het donker bleven. De heer Heuscveld stelde voor in samenwerking met andere Kajners v. K. het initiatief te ne men, opdat het verbod tot etalage verlichting worde opgeheven. Een levendige discussie volgde op dit pleidooi van de heer Heuseveld. De heer Grondsma vreesde, dat de industrie in de knel kwam, als het verbod werd opgeheven, doch de hr. Heuseveld deelde deze vrees niet, omdat het niet de bedoeling is méér stroom te verbruiken. Hij vond het voorts ongerijmd, dat nog steeds propaganda gemaakt wordt voor electrisch koken, hetgeen meest ook in de bewuste speruren pleegt te geschieden. De Voorzitter wees op de hoogspanning die overal aange- gelegd wordt en verwachtte, dat het 't volgend seizoen wellicht beter zou zijn; de heer Kroe2e echter had van Ir. Memelink vernomen, dat dan de moeilijkheden nóg groter zouden zijn en nóg zwaardere maatregelen verwacht konden worden. De heer Stumpel (Hoorn) wilde het koken in de sper-uren tegen gaan door 'n actie voor 's ochtends koken en gaf voorts in overweging, alvorens de door de heer Heuseveldt voorgestelde weg te bewandelen eerst contact op te nemen met de samenwerkende middenstandsbon den, om te voorkomen dat de ene actie de andere doorkruist. In déze geest werd tenslotte besloten. Kaasdistributie. Nadat op voorstel van de heer Grondsma besloten Was bij het Be- drijfsschap voor Zuivel aan te drin gen, om Ook voor 1949 een subsidie te verlenen van f30.000 voor de in standhouding van de Kaasmarkt, stelde de heer Scheffel (secretaris) voor bij de betrokken instantie te verzoeken de distributie van kaas af te schaffen. Hij meende, dat de kaaspositie dit toe laat en vreesde, dat de mensen bij het kleine kaas rantsoen van tegenwoordig de kaas zouden afwennen. Conform dit voorstel werd besloten. Bureau van Advies Het voorstel van de secretaris om over te gaan tot heroprichting van een Bureau van Advies voor de Middenstand, zoals dat vóór dé oor log bestond, werd door de heren Heuseveldt en Schmalz (Schagen) van harte toegejuicht. Van dit voor oorlogse bureau was nog 'n kas van f800 over en verder zullen de deel nemende Middenstandsverenigingen naar rato van het aantal leden bij dragen. Besloten werd bij voldoende belangstelling het Bureau, dat in juridische bijstand zal voorzien weer op te richten. Vliegveld 'l'exei Op Texel is men bezig het vlieg veld weer in exploitatie te brengen. De K. v. K. besloot voor 'n bedrag van f2500 deel te nemen in het ka pitaal van de op te richten NV. tot exploitatie van dit vliegveld, in eventuele verliezen zal de Kamer echter niet participeren. „Aantekengeld" De Commissie voor verordeningen kreeg opdracht een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid tot afschaffing van het z.g. „Aanteken geld", dat bij de verzending van stukgoederen aan de bestelhuishou- ders pleegt te worden betaald. Het is n.l. gebleken, dat 'n deel van dit „aantekengeld" ais fooi verdwijnt in de zakken van degenen, die deze stukgoederen voor hun patroon af geven. Vooral voor'kleine pakjes en korte afstanden wordt dit aanteken geld als 'n bezwaar gevoeld. Enkele expediteurs hadden op afschaffing aangedrongen. Bij ATO en Spoorwe gen bestaat dat „aantekengeld" ook niet. Daarentegen merkte de heer De Bruijn (Enkhuizen) op. dat dit „aantekengeld" verantwoord kan worden geacht, als blijkt, dat de bestelhuishouder 'n behoorlijke ad ministratie voert, waarop loiter nog eens 'n beroep kan worden gedaan. Rattenbestrijding Door het Bureau van de Kamer was 'n enquête gehouden onder de gemeentebesturen in dit district, naar de wenselijkheid om te komen tot coördinatie in de rattenbestrij ding. Gebleken was, dat in West- Friesland al coördinerend gewerkt wordt en tal van andere gemeenten zelf de rattenbestrijding ter hand namen. Onder dankzegging aan de adj.- secretaris voor zijn rapport werd geconcludeerd, dat hier voor de Kamer geen taak meer lag. Besloten werd voorts bij de P.T.T. te bevorderen, dat het hulp postkantoor te Edam wegens toege nomen betekenis weer tot hoofd postkantoor zal worden ingericht. Evenzo zal ter bevoegder plaatse gevraagd worden het kantongerecht in Purmerend weer in het leven te roepen en aan te dringen op verbe tering van de pakketpost naar het buitenland, welke momenteel te lang onderweg blijft. Medegedeeld werd nog, dat de gewenste verbetering van de spoorwegovergang, ten z. van het station te Schagen tot stand zal komen en dat de haven van Edam binnenkort uitgediept zal worden, zodat diepgaande schepen er in kunnen aanleggen. Vermelden wij nog, dat de Nieuw jaarsrede van de Voorzitter, waar van wij gisteren reeds 'n uitvoerig resumé gaven, beantwoord werd door de heer C. Kroon (Hoorn), die aan zijn wederkerige Nieuwjaars wens de wens verbond, dat men spoedig weer zoals voor de oor log in de eigen K. v. K. voor Hol lands Noorderkwartier op onaf hankelijke wijze mocht beraadslagen over de belangen van het gewest. De nieuwe, grote verkeersweg ArnhemWestervoort, die de verbinding vormt naar de grens via Zevenaar, is in gebruik gesteld. Rechts de nieuwe fabrieksterreinen van de gemeente Arnhem. Om de onder Duitse auspiciën in 1940 ingevoerde ziekenfondsregeling te onttrekken aan bepaalde niet met onze democratische zeden over eenkomende verschijnselen, is het vorig jaar een Koninklijk besluit aangenomen om een Ziekenfonds raad in te stellen. In deze raad die. zoals wij meldden, officieel door minister Joekes geïnstalleerd is, hebben 36 leden zitting, die de ver schillende terreinen van de volks gezondheid, de sociale verzekering en particuliere verzekering, het be drijfsleven, de artsen, apothekers, vroedvrouwen en ziekenhuizen ver tegenwoordigen. De installatie geschiedde in de Rolzaal een der oude grafelijke za len van het historische Binnenhof in Den Haag. De minister noemde haar een belangrijke mijlpaal In de ontwikkeling van het ziekenfonds wezen in ons land en noemde o.m. als belangrijk onderdeel van de taak die de raad wacht, de samen stelling van een ontwerp voor een Ziekenfondswet, waarop zes en een half millioen verzekerden recht hebben. Men zal op goede democra tische wijze de zware taak die de raad wacht moeten vervullen, daar- Limburg brengt dank aan Groningen Woensdagmiddag werd in de Sta tenzaal van het Groninger Provin ciehuis een koperen luchter, ver vaardigd en bewerkt door de Roer- mondse kunstenaar Claessens, aan geboden, als dank voor de gastvrije ontvangst in Groningen van de ge ëvacueerde Limburgers in de win ter van 1944-1945. De aanbieding geschiedde door de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, in tegenwoordigheid van de voltallige colleges van Gedeputeerde Staten van Limburg en Groningen. Mr. Houben memoreerde de droe vige tijd, toen de geallieerde legers nabij Gusteren en Sittard tot staan gebracht werden en Roermond en Venlo ontruimd moesten worden. De Limburgers, aldus spreker, zijn zich bewust dat deze daad van naastenliefde ook voor het nage slacht bewaard moet blijven, van daar deze blijvende herinnering, het geschenk, dat de dank van de Limburgse aan de Groninger be volking symboliseert, werd geïnspi reerd op de koperen luchter, die in de St. Servaeskerk te Roermond hangt. De Commissaris der Koningin in de provincie Grohingen, de heer E. H. Ebels, dankte namens Gedepu teerde Staten. Het Groningse pro vinciale bestuur boód vervolgens een diner in de Doelenkelder aan. waarna door de beide colleges een rondrit door de provincie Gronin gen werd gemaakt. bij wetende te geven en te nemen en de belangen die dit nieuwe lichaam vertegenwoordigt tegen elkaar af te wegen. Bij ae samen stelling van de raad is niet ge streefd naar een evenredige verte genwoordiging van belangen dei verschillende groepen, maar naar deskundighad in de vertegenwoor diging. De regering vertruuwt dat de leden slechts het sociaal belang zullen nastreven. Onder de principiële acute pro blemen die de aandacht vragen noemde de minister de verhouuing tussen de afdeling Verplichte en de afdeling Vrijwillige verzekering, waarbij men er van uit dient te gaan dat de verstrekkingen vopr. de verzekerden van beide afdelingen gelijk zijn. Om dit beginsel te kun nen blijven handhaven, zal een an dere wijze van financieren van de vrijwillige verzekering nodig zijn. Mogelijk zullen meer groepen dan tot nu toe onder de verplichte ver zekering moeten worden gebracht. Dr. ir. Hacke, de voorzitter van de Raad, bracht in zijn beantwoor ding van de rede van de minister van Sociale Zaken hulde aan het initiatief van de medici, waarin het ziekenfondswezen zijn oorsprong vindt. Hij wees ook op de preven tieve taak die het ziekenforidswe- zen wacht, waaiWoor voorbereiden de maatregelen reeds getroffen zijn. Ook aan een zo nuttig Spogelijk be steden van de gelden die mede door het bedrijfsleven worden opgebracht zal veel aandacht worden besteed. Hij bracht hulde aan het vele ver dienstelijke Werk Van mr. Ledeboer die, oud-secretaris van het Staats toezicht op de Ziekenfondsen, het secretariaat van de raad op zich heeft genomen. Vandaag is het negentienhon derdzesenveertig jaar geleden, dat de Wijzen of Koningen uit het Oosten bij de Kribbe van Bethlehem kwamen en het Kind vonden, dat het Geluk beteken de voor de gevallen mensheid, dat rechtvaardigheid en liejde leerde. Er waren boze machten, die het Kind bedreigden en de Koningen kregen in een droom een goddelijk bevel, niet naar Herodes terug te keren. Zij gin gen langs een andere weg naar bun huis terug. Dat er sindsdien altijd boze machten zijn geweest, die de zending van het Kind, en daarmee het geluk van het mensdom bedreigden, hebben we pas weer ervaren. Drees en Plesman en Viruly zijn de mo derne Wijzen, in dit geval van het Westen, die langs een andere weg naar hun doel, dat nu in het Oosten ligt, terug keren. Ook zij hebben ingevingen gehad van goddelijke oorsprong, want Onze Lieve Heer is de Schepper ook van alle menselijke vermogens, die de nieuwe route door de lucht hebben uitgedacht. Ook zij willen het gelukdat eens in de Kribbe begon, verder brengen en rechtvaardigheid en liefde vestigen, tegen boze machten in. Casper, Balthasar én Melchior gingen te voet en reisden vele 'maanden, de moderne koningen gaan door de lucht. Maar ook zij keren langs een andere weg le1 rug. En wij bidden, dat zij hun doel, ook het verder liggende doel, dat pas bereikt zal kunnen worden als zij daar zijn, zullen verwezenlijken. Op de grondslag van de waarheid, die negentien eeuwen geleden, haar zegenrijke tocht begon. Howel de in begin December 1948 aangewezen bonnen voor sinaasap pelen tot dusver slechts in enkele gedeelten van ons land zijn gehono reerd is liet noodzakelijk in ver band met de te verwachten grote aanvoeren in deze maand reeds thans een tweede bon aan te wijzen. Üiterlijk 15 Januari moet men de bonnen 534 en 540 Algemeen bp een handelaar in groente en/of fruit in leveren. Bon 534 Algemeen (voor houders van A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 540 Alge meen (voor houders van D- en E- kaarten) op een kilogram sinaas appelen. De detaillisten moeten de bonnen geplakt op opplakvellen uiterlijk 19 Januari inleveren bij een grossier in sinaasappelen. Naarmate de aanVoer voortgang heeft zal op de ingeleverde bonnen kunnen worden afgeleverd, met die verstande, dat eerst de oude bonnen gehonoreerd moeten worden. AARDBEVING IN DE OMGEVING VAN ROME Honderden personen dakloos In het gebied van Rieti, ten noor den van Rome, heeft zich Woens dagmorgen een aardbeving voorge daan. waarbij twee personen wer den gedood en verscheidene hon derden huizen werden beschadigd. Honderden personen werden dak loos. Troepen zijn naar de plaats Van de ramp gezonden om de dak lozen hulp te bieden. De ergste schade werd aangericht in het dorp Rivodutri, waar 95 pet. van de hui zen schade opliepen. De Britse metereoloog, William Wheeler had een aardbeving op Donderdag (heden) voorspeld. Als reactie hiei'op deed zich in vele delen van Italië een paniek voor. Vele mensen kampeerden reeds op het platteland en het centrale me teorologisch instituut te Florence werd bestormd door personen die inlichtingen vroegen. Het instituut verklaarde echter, dat een aardbe ving Tiooit nauwkeurig kan worden Voorspeld. De Minister-President als postbode Vorige week kreeg een Helmondse familie bericht uit Indonesië, dat haar zoon daar tijdens de actie was gewond, De familieleden wilden graag spoedig nadere bijzonderhe den vernemen, maar de lucht postverbinding was nog niet hersteld. Een poging om Ba tavia telefonisch te bereiken mislukte. Toen meldde de krant, dat dr. Drees naar In donesië zou vertrekken. De Minister-President werd ver zocht een brief mee te nemen on reeds de vólgende dag kwam het antwoord: „:Ac- coord." De brief werd daarna persoonlijk in Dell Haag ten huize van dr. Drees bezorgd, waar hij döor de Minister- President in ontvangst Werd genomen. De K IM)., de communistische partij in West-Duitsland, heeft, volgens A.D.N, (Sovjet-zóne) be sloten een „organisatorische schei ding" tussen liaar en de door de communisten beheerste S.E.D. socialistische eenheidspartij in de Sowjet-Russische zóne tot stand te brengen. Deze beslissing, welke werd be kend gemaakt tijdens een Dinsdag gehouden vergadering van 't hoofd bestuur der communistische partij, werd genomen, omdat „de speciale omstandigheden voor de communis tische campagne in de westelijke zöhes van Duitsland het voeren van een onafhankelijke en hieraan aan gepaste politiek noodzakelijk ma ken". Het hoofdbestuur heeft ook be kend gemaakt, dat de communisti sche leiders in de westelijke zóne, die posities in de S.E.D. bekleden, vrijwillig zijn afgetreden. De onder Franse goedkeuring ver schijnende „Kurier" legt de „orga nisatorische afscheiding" van de K.P.D. in West-Duitsland uit als een „stilzwijgende erkenning van de diepe kloof in geheel Duitsland.'1 „De K.P.D. heeft het noodzakelijk gevonden maatregelen te nemen om zich te vermommen als een ogen schijnlijk onafhankelijke oppositie partij. teneinde op deze wijze deel te kunnen uitmaken van een toe komstig federaal parlement", schrijft het blad. HOE CONSCIËNTIEUS en wetenschappelijk er aan de Haagse Oostduinlaan, waar het Centraal Bureau voor de Statistiek gevestigd is, dat Vrijdag 50 jaar bestaat, gewerkt wordt, moge blijken uit het volgende. Toen wij dezer dagen het imposante gebouw eens doorwandelden, kwamen wij in het labyrinth van afdelingen, waarin batterijen voor een leek totaal onbegrijpelijke machines in bedrijf waren, een man tegen, die bezig was reeds een systeem op te bouwen voor een verbeterde wijze waarop bij de eerstvolgende gelegenheid een volkstelling dient te wor den georganiseerd. Men weet dat de laatste volkstelling, die het uiterste aan vernuft heeft te zien gegeven en waarvoor uit alle delen van de wereld statistici naar ons land zijn gekomen om deze organisatie te bewonderen, nog maar nauwelijks ten einde is. i. Bij een volgende volkstelling, zo zei ons deze statisticus, zullen wij ons volk eens wat meer Hollerith- minded maken. Wij zullen daarmede bereiken, dat er geen lange lijsten meer behoeven te worden ingevuld met allerlei namen en beroepen en dat er geen volkstellers aan de deur hoeven te komen om daarbij behulp zaam te zijn en de zaak weer op te halen. Iedere Nederlander zal slechts een paar streepjes op een papiertje te hoeven zetten. Wij zui len na ontvangst per post deze code streepjes op nog veel wonderlijker wijze in nog veel sneller tempo tot het gewenste eindresultaat kunnen verwerken. Het vijftigjarigbestaan van het beroemde C.B.S. is een bijzondere gebeurtenis in de geschieden s van ons land; op het terrein' van de statistiek staat het kleine Neder land vooraan in de wereld. Daar statistiek beoefenen een levenskwes tie is geworden voor de moderne gecompliceerde samenleving, bete kent dit een enorme voorsprong op landen die het niet zover geschopt hebben. Statistiek Is in de loop der jaren een werk geworden van streng wartenschappelijk karakter, dat in staat is iedere maatregel of ontwik keling die de massa aangaat te re gistreren en op verantwoorde wijze in beeld te brengen. Aan de Haagse Oostduinlaan vindt men economen, juristen, ingenieurs en beroepssta tistici. die door het Bureau zelf ge vormd worden, bijeen met een staf van merendeels vrouwelijk perso neel. In totaal een duizend leden, die dit uiterst belangrijke apparaat bedienen met behulp van hyper moderne pons-, tabuieer-, tel- en rekenmachines,.-waarmede men al les wat binnenkomt aan documenten en ingevulde vragenlijsten groe peert, optelt en verwerkt tot tabel len en kolommen, beelüstatistieken en curven, waaruit iedere leek als hij goed weet te lezen, de interes santste conclusies kan trekken. Met een enkele oogopslag kan men uit dit alles de zedelijke en verstande lijke eigenschappen van de mens aflezen en de handelingen, die hij verricht om in zijn behoefte te voorzien. Men vindt er zijn gods dienst, zijn beroep, zijn bioscoop- of museumbezoek, zijn huwelijk, zijn jeugdvorming, maar ook het aantal vroedvrouwen dat zijn kinderen helpt ter wereld brengen en het aantal tarbotten, dat Scheveningse vissers ieder jaar uit de zee opvist. Men vindt erin wat ons land per jaar in- en uitvoert, wat onze land bouw of onze industrie produceren, in welke juridische vorm wij onze bedrijven gieten, in hoeverre de be lastingen ons nog lucht laten om te ademen en wanneer het tijdstip zal aanbreken waarop spaarbanken on der minister Lieftinck tót voorhis torische romantische instellingen zullen gaan behoren. Men kan er de nood der grote gezinnen in te rugvinden en een deskundig man als minister Lieftinck zal er onge twijfeld ook in kunnen lezen hoe lang het nog duren kan voor op iedere Nederlander een deurwaar der het leven heeft. Hoe belangrijk is deze instelling met zijn rusteloos draaiende machi nes, die als maar cijferkolommen produceren, waaruit al deze aardig heden maar zonder ophouden te voorschijn komen. (Wordt vervolgd.) TIENTSIN, 6 Jan. (Reuter) Uis- teravond zijn door de communisten geleide troepen Hoei-Toei, een zuid oostelijke voorstad van Tientsin, binnengedrongen, waar thans Jjevig gevochten wordt, aldus heelt de garnizoenscommandant van Tientsin medegedeeld. Hij noemde de toe stand ernstig en zeide, dat alle voor bereidingen voor de verdediging waren getroffen. Richard Bissell, de assistent van Paul Hoffman, de administrateur van het Marshall-plan, heett Woensdag op een persconferentie te Washington verklaard, dat het Europese herstelprogram in 1952 „volgens de plannen" zal worden stopgezet, ondanks de verwachting van vele West-Europesc landen, dat zij dan nog niet op eigen benen kunnen staan. Waarschijnlijk zul len enkele der deelnemende lan den „verdere steun in een of an dere vorm" in 1953 verdienen, doch het totale plan zal volgens schema eindigen". De organisatie voor Europese sa menwerking heeft het dollartekort van West-Europa na 1952 geraamd op minstens 1 milliard dollars, maar Bissell zeide in het rapport van de O.E.E.S. niets te zien, dat zou duiden op de noodzaak het In een officiële verklaring heeft de regering van Israël gisteren toe gegeven, dat Israëlische troepen de Egyptische grens hadden overschre den. De woordvoerder van Israë) zei, dat een strijdmacht zich had terugigetrokken doch betoogde niet. dat alle Israëlische troepen nu uit Egypte waren teruggetrokken. De woordvoerder zeide. dat de strijdmacht, die op Egyptisch ge bied doordrong verscheidene Spit fires op de grond buitmaakte, toen zij vliegvelden in het gebied van El Arish overmeesterde. Installaties, startbanen en gebouwen werden vernield, voordat de strijdmacht zich terugtrok, aldus de woordvoer der. Als deze afdeling verder op Egyptisch gebied had willen door dringen, zo vervolgde hij, zou er „niet veel geweest zijn, dat ons had kunnen tegenhouden". De afdeling overschreed de Egyptische grens bij AWoegeila (een Egyptische grens post) achter een Egyptische colonne aan, die zich uit Palestina terugtrok. Te Tel Aviv is vernomen, dat het Israëlische kabinet Woensdagavond in principe het bevel van de Veilig heidsraad tot staken van het vuren heeft aanvaard. De minister van buitenlandse za ken. Mosje Sjertok, zou zijn ge machtigd een antwoord aan de Veiligheidsraad op te stellen, dat Waarschijnlijk deze week naar Lake Success zou worden gezonden. In welingelichte kringen wordt echter verklaard, dat het bevesti gende anty-oord van Israël onvoor waardelijk zou zijn en dat Israël de wens zou uitspreken spoedig wapen- stilstandbef|ir«kingen te beginnen. In het antwoord zou voorts de ver zekering worden gegeven, dat het vuren zou worden gestaakt 24 uur nadat het antwoord aan de Veilig heidsraad is overhandigd, aldus deze kringen. Joodse aanval bij Jraakse grens De regering van Irak heeft haar gezantschap te Cairo doen weten, dat de joodse troepen een nieuwe aanval tegen het Iraakse front heb ben ingezet. De gevechten op dit front zijn opnieuw aan de gang aldus is officieel aan de Egyptische regering medegedeeld. Volgens een communique van het Iraakse mi nisterie v»n defensie hebben de Is raëlische troepen zware verliezen geleden aan doden,en gewonden in de gevechten aan het Noord-Pales- Marshall-hulp-program als zodanig te verlengen. Bissell is van mening, dat de voor deze groep van landen in een veelomvattend program ge stelde doelen in de oorspronkelijk daarvoor vastgestelde tijd bereikt kunnen warden. Bissell voegde hier echter aan toe, dat landen als Grie kenland, Oostenrijk en Wcst-Duits- land ook na 1952 misschien nog hulp nodig zouden hebben. Het is echter onmogelijk te zeggen, of een derge lijke hulp zal worden verleend en in Welke vorm dit zal geschieden. Volgens Bissell kan zelfs niet word iaangenomen, dat het E.K.P. vier Jaren zal duren. Daarover moet het Congres van jaar tot jaar be- •slisscn. De E.C.A. zal in de laatste week van Januari de aanvrage voor de gelden voor het komende .laar bij het Congres indienen en orge- veer 4.347 millioen dollars vragen, het door de Europese landen ge noemde bedrag. Het juiste bedrag zal in de komende vier dagen.wor den vastgesteld, doch alvorens het openbaar gemaakt zal worden, moet het andere regei'mgsbureaux passe ren en door president Truman wor den goedgekeurd. Veel werk voor de Ver. Naties Trygve Lie, secretaris-generaal van de organisatie der V.N., hoeft een „zeer zware voorjaarszitting" voorspeld voor de V.N. Lie ver klaarde, dat behalve de vergaderin gen van de Veiligheidsraad er op 24 Januari ook nog een bijeenkomst •al zijn van de trustschapsraad en de achtste zitting van de economi sche en sociale raad 7 Februari zal aanvangen. Verder deelde Lie mede, dat het tweede deel van de zitting der assemblee op 5 April te Flushing Meadows zal beginnen. Het Werk der commissies zou in Lake Success worden verricht. OPEN CEEN PORTIER AAN DE LINKERZIJDE! Wielrijder bij aanrijding zwaar gewond Woensdagmiddag passeerde op de Churehilllaan te Afnsterdam een 36-jarige man per fiets een stilstaan de taxi. De chauffeur opende op hetzelfde moment het portier aan de linkerzijde, als gevolg waarvan de wielrijder moest uitwijken en ge grepen werd door een achter h?m rijdende vrachtwagen. In zorgwek kende toestand is hij overgebracht naar het Centrale Ziekenhuis. de voormalige Joodse Invalide. Voor zijp leven wordt gevreesd. Het volgende verhaal is, het moet mij van het hart, heel vreemd, zelfs fantastisch, later een beetje ongelooflijk, Neemt het mij niet kwalijk, jongens en meisjes; maar het is waar gebeurd! Eu op een wegkruising ont moetten zij elkaar, de drie Koningen, Melchior, Caspar en Balthasar. Dei nend voortbewogen op hun kamelen, knikten zij elkaar beminnelijk toe. Spraken dan over de Wonderlijke ster, die hen vooruit ging, nadden het over de boeken der Jodêh, de boeken, die hen waren overgeleverd uit hun gevangenschap in Babylonië. De boeken, die vertelden van een Vei'osser. de grootste Koning aller tijden, welke zij gingen bezoeken, omdat zij, ofschoon' zij koning waren, toch nog wel hun kleinheid bij ae grootste Koning wilden erkennen, 's Avonds namen zij de tenten op, om verder te reizen, terwijl zij overdag rustten in He schaduw van palmbo men. Langzaam, maar zeker nader den ze Jeruzalem, de stad van on rusten. de ster bleef hen' vooruit gaan. Op de vijfde Januari zagen ze de stad. badend in het ochtendglo ren. de koepels glinsterden. Weldra waren ze in de stad, groepjes jon gens op blote voeten liepen om hen heen. Zoiets hadden ze nog nooit gezien. De vrouwen zetten de kruiken met Water op de grond om de koningen na te zien, vooral die bruine vonden ze lêlik. De mannen, die juist naar het land gingen, leun den op huh schoppen, lachten wat en zeiden: ..Weer een of andere de legatie. wat zal Herodes in de rats zitten." Balthasar, Melchior en Cas par trokken zich er niets van aan, maar reden rustig verder. De ster was verdwenen, ze vonden het niet vreemd, want de ster was iedere keer nog bij de morgen weg. üp het pleih vnor het paleis van Herodes lieten ze de kamelen zakken en stapten af. Sloegen het stof wat van hup kleren af en liepen waardig de trap-treden op. Herodes was in die tussentijd al op de hoogte gebracht en kwam naar buiten. Glimlachend verzocht hij de koningen om binnen te komen. Heerlijk eten werd voor hen neergezet en terwijl zij aten. waren er vrouwen en mannen, die voor hen dansten. Herodes vroeg van Mies, vanwaar zij kwamen, -wat ze deden, wat ze van plan waren. Nu. deze leiders van een volk in het Verre Oosten, maakten geen gebruik van dubbelzinnige toespelingen en zeiden daarom, dat ze gekomen waren om de grootste Koning aller tijden te bezoeken. De kaken van Herodes vielen van elkaar en hij stamelde; „Is er een nieuwe ko ning?" De drie koningen vertelden hem wat zij gelezen hadden en van de ster. Schriftgeleerden werden er bij gehaald om te vertellen dat er geschreven stond, dat er in Bethle hem een Koning zou worden gebo ren. Herodes werd bedankt voor zijn gastvrijheid, waarna de drie koningen even de Stad in gingen. Lopend door Jeruzalem's straten bekeken Zij de stalletjes Van de koopvrouwen, bleven een ogenblik kijken naar jongens, die ruzie met "lkaar hadden. Het Waren Joodse jochies en Arabische knapen. Ze «chudden toen 1 "n wijzó. hooiden en dachten: „Als het zo klein ai begin, wat zal het dan wel niet zijn als ze groot zijn." Zo zwervende, werd het spoedig avond, daarom besloten zij naar de kamelen terug te gaan en de stad uit te trekken, om daar eventueel te overnachten. Maar tot hun grootste verbazing bemerkten ze, toen ze net d® stad verlaten hadden, dat de ster er weer —was. Dan kwamen zij overeen om direct door te reizen naar BethlehemIn de stad van Da vid bleef de ster boven een kleine Woning staan. Het was al twéé jaar geleden, dat Christus was ge boren en de tijdelijke woningnood was voorbij. „Zou het hiér zijn?" vroegen zij zich af. Zachtjes klop ten ze aan. Er werd open gedaan. Maria ontsloot de deur. stond ver baasd en vroeg of ze niet verkeerd waren. Na enig over en weer ge praat bleek het echter dat ze aan het juiste adres waren en mochten ze binnenkomen. St. Joseph zat bij het open raam, bezig met het af werken van een houtwerk. Maria nam haar handwerkje weer op. Een pakje, dat veel op een Tyroler costuum leek. Ook voor de kleine Jesus. De drie Koningen hurkten op de grond, vertelden van hun: avontuurlijke reis. Daarna gingen de Koningen mee naar de achter kamer om eventjes naar de lieve boy Jezus te kijken. Lekker lag hij daar te slapen, leuke kleine kuil tjes in de wangen. Dan gingen ze terug en bleven lang op tot diep in de nacht. Tegen de morgen kwam er nog een gast bij, die ver telde. dat de Koningen niet terug mochten gaan langs Jeruzalem van wege de slechte bedoelingen van Herodes. Zo gingen Bathasar. Cas par en Melchior de volgende dag heen langs een andere weg. Maria en Joseph, met de kleine Jesus ih hun midden, wuifden hen na. Jesus ging terug naar zijn speelgoed, Maria naar de was. Joseph naar de schaafbank. Het waren gelukkige dagen tot het Heilig Gezin moest vluchten, toen Heródes begrepen had, dat de Koningen niet bij hem terug kwamen. P. v. d. BERG V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5