Nieuuu IUIMING Denemarken, Noorwegen, Portugal, Eire en IJsland ook bij het Atlantisch Pact? Engeland zendt troepen naar Transjordanië Lovett prijst de Republikeinse regering om haar anti-communisme ARADE DE GROTE BEER WEER THUIS 00 PJ ES VN HAROEA oop Theater EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Ni Lovett ziet nog steeds heil in de Republiek Vrijdag 7 Januari 1949 44e Jaargang No. 11456 J Ruk naar links Drees negeerde India Pakistan en Birma Scandinavische ministers houden geheime bespreking te Karlstad Tekst van het Pact bijna gereed Nog Joodse strijdkrachten in Egypte? Nieuwe Australische boycot Kroniek en Kritiek De Amerikaanse onderminister hoopt op overeenstemming met „D jog ja" Indonesië heden in de Veiligheidsraad Voorspoedige reis met verrassingen J Nederl. schaatsers naar Noorwegen Sportjournalisten kozen Fanny FR, BEGINT ONZE VERBAASD STAAN [MINGSARTIKELEN niet geëtaleerde: MGSARTIKELEN, - KAPSTOKKEN, NGESTRAAT, hoek d. Bosstr., Alkmaar 5 JANUARI SCHNICOLOR N) 5 - JOHN HALL d 8 uur; Zaterdag- ag 2, 4.30. 7 en 9 uur; egang boven 14 jaar! 1 7 JANUARI GABBY HAYES, INS in: FILM) idag 2 5 en 8 uur. leeftijd Palang) naar Wlingi en, die dank zij het l niet meer door de konden worden ge- egraven explosieven. n,van Brakkenstein ge- ngari is een Italiaan van n woont te Rome. Hij is bezoeken aan de En- lerlandse en Belgische zijn congregatie. iw Montessori- Lyceum et landgoed Elswout te ;evestigde Jac. P. Thijsse Lyceum is Woensdag- icieel in gebruik geno- nkrijk binnenkort iel erkennen? en te Tel Aviv, die in iet staan met de Israëli- ing, voorspelde men dat Frankrijk Israël voor m Januari zal erkennen. rtste toe! 3 praten, 't Is. it hij zijn ing touw tidig it slingert cowboy ni dankt! boy zit al ard naar lasso m jij dat Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, 11.45 pei maand, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per m.m., minimum (2.50; In alle edities 26 ct per m.m.. minimum (4.familie berichten 20 ct, resp. 50 ct. per m.m. BIJ contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M Stumpel, Hoofdredacteur H N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God is veilig t nergens (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; ALKMAAR. Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Twee jaren geleden brandde de woning van de burgemeeste- resse van Oost-, West- en Middelbeers, mevr. G. C. Th. M. Smul- ders-Beliën, af en deze enige vrouwelijke burgemeester in ons land was gedwongen haar intrek te nemen in de pastorie van Middelbeers. Thans is haar woning herbouwd en konden de bezittingen van mevr. Smulders weer worden verhuisd. Dit ge schiedde volgens een eeuwenoud folkloristisch gebruik, waarbij de boeren van het dorp de inboedel op hun wagens naar het nieuwe adres rijden. In de prachtig versierde eerste huifkar, de „schoonwagen", nam de burgemeesteres plaats, terwijl in lange rij de wagens met het meubilair volgden. Vóór in de „schoon- wagon" was een kroon opgehangen, vervaardigd door de nieu we buurvrouw, ten teken dat de kroon op het werk was gezet. Het gebruik wil nog, dat men tracht deze kroon te stelen om haar tegen betaling van een fles jenever weer vrij te geven. De stoet onderweg naar de nieuwe woning, met mevr. Smulders in de „schoonwagen" met de kroon. HET LIJDT geen twijfel, of de koers van president Truman, is een ruk naar links. Een jaar ge leden was het een beetje anders, toen er met een democratische re gering een republikeinse meerder heid in het Huis van Afgevaardig den was. Men zou bijna geneigd zijn te veronderstellen, dat ook Ameri ka zich nog niet ontworstelen kan aan de gevaren, welke gelegen zijn in de profetische visie, dat sommi gen zich overgeven aan het geslin- ger van een onrunstige geest. Sin,ds het Amerikaanse congres van het vorig jaar ging er een hang naar rechts over de wereld. £>e invloed van Ameflka is nu een maal groot en wij zullen ons bin nenkort moeten bezig houden met re vraag, wat de gevolgen voor de wereldeconomie zullen zijn van de nieuwe koers, welke Truman van plan is, zeer fors in te slaan. Dat hij een stevig, zo gezegd sterk progressief sociaal plan heeft opgesteld, is te verklaren. Het is de beloning voor de trouw van de gewone man, die hem bij de jong ste verkiezingen de zege heeft doen behalen. Harry heeft zijn volgelin gen niet teleurgesteld. Sociaal en economisch volgt hij de New Deal van Roosevelt, waar van hij zich aanvankelijk steeds verder had verwijderd. Ja, men kan zeggen, dat hij verder gaat, dan Roosevelt ooit van plan bleek, of althans volvoeren kon. Er komt weer prijscontrole, ver hoging van de inkomstenbelasting, intrekking van de stakingswetten van Taft-Hartley, verruiming van de sociale wetgeving, instelling van een soort ziekteverzekering, meer steun van de staat voor het onder wijs, en het zal verboden zijn, hate lijke verschillen te maken tussen negers en andere rassen. Geen dis criminatie, geen achterzetting van het zwarte bij het blanke ras meer! De buitenlandse politiek kwam er een beetje bekaaid af. Daar lig gen nog vefe voetangels en klem men. Slechts werd gerept van eco nomische maatregelen op het ge bied van tarieven en toelating van meer verplaatste personen. Gezwe gen werd over het Atlantisch pact en over Rusland en zo meer. Maar ook een president van Amerika is maar een mens, die met vele fac toren rekening moet houden en in de grote politiek niet over een nacht ijs kan gaan. Niet alle kaar ten komen dadelijk bij het eerste begin van het grote spel op tafel. Er zit stellig nog iets te komen. De rede van Truman was een roep om democratie over de we reld. In zoverre zat er een duide lijke wenk voor de totalitairen in, maar het is te vrezen, dat het gro te meningsverschil daarmee niet uit de weg geruimd wordt, als we letten op het feit, dat de Russen bijv. nog altijd van mening zijn, dat zij ook de democratie belijden... Duidelijk heeft Amerika weer gekozen voor de geleide economie. Dit brengt zonder twijfel voor de wereld consequenties mee, als het waar is en het is wèAr - dat in deze veranderde tijd de wereld niet meer uit loshangende delen van aparte landen en staten bestaat, maar steeds duidelijker symptomen van èèn geheel vertoont. Al blijft het ook waar, dat het grootste deel van de plannen van Truman in de eerste plaats voor het binnenland bestemd is. Nederlands Rundvee Stamboek Op 22 en 23 September van dit jaar zal het Nederlandse Rundvee stamboek zijn 75-jarig bestaan vie ren met een grote N.R.S.-tentoon stelling. De plaats ,waar deze zal gehouden worden zal of Utrecht of 's-Hetogenbosch zijn. Zoals de minister-president dr. W. Drees Donderdagmorgen bij zijn aankomst op het vliegveld van Ba tavia meedeelde heeft de K.L.M.- Constellation, waarmee de reis van Amsterdam naar Batavia werd uit gevoerd, tussenlandingen gemaakt te Malta, Sjarjah en Bangkok. Ter verduidelijking van dit bericht deelt de K.L.M. mede, dat de Constella tion op haar tocht via deze route buiten het grondgebied van de lan den India, Pakistan en Birma om heeft gevlogeiT. Denemarken, Noorwegen, Portugal, Eire en IJsland zijn gepolst over een eventueel toetreden tot het voorgestelde pact voor een Atlantische Unie, wanneer dit tot stand is gekomen, zo heeft een gezaghebbende Belgische woordvoerder Donderdagavond te Brussel onthuld, aldus meldt Reuter uit Brussel. Dit bericht kwam ongeveer gelijk met de mededeling, dat de Scandinavi sche premiers en ministers van defensie te Karlstad in Zweden een geheime bespreking 'vbben gevoerd, waarbij een eventuele uitnodiging om toe te treden tot het te sluiten Atlantisch Pact vooral het onderwerp van bespreking zou zijn geweest Pact, ook de vorige week, door de Noorse minister van buitenlandse zaken, afgelegde verklaring, dat Noorwegen zich mogelijk tot het Westen zou richten in verband met zijn veiligheid, onderwerp van be spreking is geweest op de geheime conferentie te Karlstad. De Noren verdedigen hun wens zich bij het Westen aan te sluiten en tegelijker tijd de Scandinavische éénheid als de „goedkoopste" vorm van verde diging te bewaren. De woordvoerder te Brussel zeide voorts, dat het Atlantisch Pact bin nen de volgende twee maanden een feit zou kunnen worden. Indien het Pact beperkt zou blijven tot de zeven oorspronkelijke landen de vijf landen van de West-Europese Unie, de Ver. Staten en Canada zou het eerder kunnen worden ondertekend. Het polsen langs di plomatieke weg van de vijf andere landen zou waarschijnlijk de eerste tijd nog geen succes opleveren, al dus meende de woordvoerder. Aan het opstellen van het Atlantisch Pact wordt op het ogenblik te Wa shington door de ambassadeurs dei- betrokken landen de laatste hand gelegd. De landen van de West- Europese Unie hadden zo juist nieuwe instructies aan hun ambas sadeurs doen toekomen betreffende de eindfasen van het werk. Omtrent de ministersbijeenkomst te Karlstad, deelt Reuter mede, dat in een communique van 't Zweedse ministerie van buitenlandse zaken men overweegt „na de beëindiging van het werk van de Scandinavi sche gemeenschappelijke commissie voor de defensie een nieuwe minis tersbijeenkomst te Kopenhagen te houden". Reuter verneemt nader uit Stock holm, dat behalve het Atlantisch De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft, dat men thans in wijde kring te Londen van me ning is ofschoon hiervan nog steeds geen officiële bevestiging kon worden verkregen dat Brit se troepen zich' op weg bevinden om de Transjordaanse haven Aka- ba, aan de golf van Akaba gelegen, te verdedigen en dat de zich in Transjordanië bevindende eenhe den van de Britse luchtmacht zijn versterkt. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van buiten landse zaken bevinden zich nog Joodse strijdkrachten in Egypte. Hoewel het grootste deel der pa trouilles, die Egypte ongeveer een week geleden binnenvielen, zich thans heeft teruggetrokken, blijkt uit de latere berichten, aldus deze woordvoerder, dat een afdeling zeven kilometer Egyptisch gebied is binnengedrongen, over de hoofdweg heen, die van Beersjeba naar het Zuiden door de woestijn loopt. Deze strijdkrachten zouden een loopgraaf dwars over de weg gegra ven hebben en aan de Zuidkant een versterkte stelling hebben opgewor pen met prikkeldraad en drie anti- tankkanonnen. Uit de berichten zou blijken, dat de joden zich op Egyp tisch gebied „ingraven". Algemeen is men verder van mening, dat de Britse troepen ih de kanaalzone van Egypte, nadat Israëlische strijdkrachten in de afgelopen week op Egyptisch grondgebied zijn doorgedrongen, een verscherpte waakzaamheid in acht nemen. Volgens het Franse persbureau A.F.". is de Amerikaanse zaakge lastigde te Cairo Woensdagavond door Koning Faroek in audiëntie ontvangen. De zaakgelastigde zou de wens van de Amerikaanse regering hebben overgebracht, dat zo spoedig mogelijk een regeling van het -Pa lestijnse conflict tot stand komt. Verder meldt A.F.P., dat de Britse regering aan Egypte al de wapens heeft aangeboden, waaraan het be hoefte heeft voor de strijd in Pa lestina, op voorwaarde, dat Egypte daartoe een aanvraag doet, krach tens het Brits-Egyptische verdrg van 1936, zo meldt het Egyptische blad „Al Ahram". Het blad meldt vei«er, dat de Egyptische regering een afwijzend antwoord zou hebben gegeven, daar zij het verdrag als vervallen beschouwt, zoals zij ove rigens reeds in 1947 in de Veilig heidsraad heeft betoogd. Dit bericht van het Egyptische blad is volgens het Britse departement van buiten landse zaken, van alle grond ont bloot. In Scandinavische kringen te Londen had men niet verwacht, dat de vergadering te Karlstad zo spoe dig zou worden gehouden. Welingelichte waarnemers te Stockholm verklaren, dat het spoe dige officiële communique betekent, dat de besprekingen over een ge meenschappelijke Scandinavische defensie zijn doodgelopen, omdat Noorwegen en Zweden van mening verschillet over het doel van een eventueel Scandinavisch militair blok. Het Australische verbond van zeelieden heeft Donderdag onver wacht de boycot van alle Neder landse schepen weer ingevoerd en geweigerd sleepboten ter beschik king te stellen van de Nederlandse vrachtboot „Nieuw Holland". Het schip moest zonder sleepboothulp uitvaren. Het is geladen met stuk goederen voor Java en Singapore. Een ander Nederlands schip, de „Abbekerk", voer Woensdag uit met assistentie van sleepboten. De Marshall-hulp aan Indonesië Richard Bissell, de assistent van Paul Hoffman, de administrateur van het Marshall-plan. verklaarde op een persconferentie, dat hij er aan twijfelt, of er „binnen de eerst volgende 1 of 2 weken" „enign ver andering zal komen in de politiek van de E.C.A. ten opzichte van In donesië. Hij herinnerde er in dit verband ahn, dat de E.C.A.-hulp voor Indonesië! opgeschort is „han gende verdere opheldering van de situatie in dat gebied". Opnieuw brand in Huize Padua Voor de tweede maal in enkele maanden tijd is er Woensdagavond brand uitgebroken in een der bij gebouwen van de psychiatrische in richting „Huize Padua" te Boekei. Ofschoon de brand spoedig ontdekt was kon men niet verhinderen, dat er wederom een grote partij hooi en stro en talrijke gereedschappen verloren gingen. 24 stuks vee kon den worden gered. Twee koeien lie pen brandwonden op en twee kal veren moesten worden afgemaakt. Vrije prijzen voor vis? Naar in betrokken kringen te IJmuiden verluidt zal op 1 Fe bruari de prijsstop voor alle soor ten vis vervallen. ROBERT LOVETT, de Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken heeit Donderdag op een persconferentie te Washington gezegd te hopen, dat de Nederlandse regering de huidige gelegenheid zou aangrijpen om een concreet bewijs te leveren van haar voornemens, het wettige streven van de Indo nesiërs naar zelfbestuur te bevredigen. Lovett prees de Republi keinse regering wegens haar „resolute actie" bij de bestrijding van „de communistische opstand tegen haar gezag", die „op touw gezet was door een in Moskou opgeleide communistische agent". Lovett hoopte, dat de Nederlan ders een Indonesische regering zou den samenstellen, waarin alle par tijen zouden mogen zijn vertegen woordigd in overeenstemming met haar aanhang en volgens vrije de mocratische methoden. Lovett ver klaarde verder bereid te zijn op iedere geschikte wijze bij te dragen tot de totstandkoming van samen werking tussen Den Haag en de Indonesische republiek. Lovett voegde er aan toe, dat „door Nederlandse verzekeringen t.a.v. zelfbestuur de thans vanzelf sprekend heersende grote bezorgd heid onder de republikeinse leiders en sympathiserenden zou kunnen worden verminderd, het schrikbeeld van een guerilla-actie en sabotage dientengevolge geen werkelijkheid behoefde te worden en de Neder landers en Indonesiërs samen zou den kunnen streven naar een ge meenschappelijk doel". Volgens Lovett had de republi keinse regering „door te besluiten de communistische actie tegen te gaan en niet te proberen het met de communisten op een accoordje te gooien, te kennen gegeven, dat zij besefte, wat door alle onafhan kelijke volken zo goed wordt be grepen, dat het internationale com munisme, wanneer zij met de lippen het nationalistische ideaal in welk land ook beleed, niets anders op het oog had dan het vestijVn van een vreemd en tyranniek gezag". „De Nederlandse afgevaardigde bij de Veiligheidsraad had ver klaard, dat zijn regering gedreven werd door een verlangen orde en gezag in geheel Indonesië te hand haven en een democratische onaf hankelijke. federale Verenigde Sta ten van Indonesië te scheppen. Daarenboven had de Nederlandse regering nimmer bezwaar gemaakt tegen de uiteindelijke bestuursrege- lingen, die oorspronkelijk waren voorgesteld door de Amerikaanse vertegenwoordigers in de commissie van goede diensten. Deze voorzagen LAKE SUCCESS, 6 Jan. (Reuter) De Veiligheidsraad zal Vrijdag middag om 15 uur plaatselijke tijd (21 uur Ned. tijd) opnieuw bijeen komen ter behandeling van de kwestie-Indonepië. Zoals gemeld, wordt Zondag 9 Januari a.s. mr. dr. S. de Vries Czn., die van 1918 tot 1921 mi nister v. Financiën was, 80 jaar. MIST OP HET LAATSTE MOMENT NOG SPELBREKER (Van onze eigen redacteur) Ruim een halve dag later dan verwacht werd, meerde het troe pentransportschip de „Grote Beer" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" gisterenmorgen om klokslag half tien aan de Javakade te Amsterdam. De mist, die in de middag en de avond een groot deel van de kust bedekte, was oorzaak dat het schip, vol mensen diq po pelden om voet aan wal te zetten, vanaf 's middags vier uur tot de volgende morgen vier uur moest wachten, alvorens de sluizen te IJmuiden te kunnen binnenvaren. Toen wij ons gisterenmorgen te half negen aan het kantoor der Maatschappij vervoegden, was de boot nog onderweg en het zou nog ruim een uur duren, aleer de eerste militair de Oude vertrouwde vader landse bodem zou betreden. Intus sen waren voor de loodsen onge veer 60 autobussen en een dertigtal ambulance-wagens opgereden, die de jongens thuis zouden brengen. In de grote loodsen zelf was alles reeds onder leiding van kolonel J. R. H. Lagas, directeur van het ver keerswezen van het Ministerie van Oorlog, in gereedheid gebracht om de 923 manschappen, waaronder ook een dertigtal verpleegsters en enige burger-dames te ontvangen. Tijdens een kopje, of liever ge zegd, een bekertje koffie, genoten bij een der cantine-wagens van de Niwin, die op de kade stonden, ver telde kapitein M. Gort van'de Le- ger-Voorlichtingsdienst ons dat er zich 465 militairen van de Kon. Landmacht aan boord bevonden van allerlei opderdelen, oorlogsvrij willigers, stoottroepen, piepjonge dienstplichtigen, zelfs huzaren van Boreel. Verder waren er 231 mari niers, 142 man van de Kon. Marine, 12 K.N.I.L. militairen en 59 leden van de vaste staf, artsen, verpleeg sters en verplegers e.d. Een veer tiental burgers, ziek of herstellend, had men ook nog mede kunnen nemen. Het was zoals altijd een plechtig en ontroerend moment toen de trossen werden vastgemaakt, de slepers wegstoomden en het Wil helmus, als eerste groet aan de thuiskomers, over de kade schalde, het lawaai van lieren en zwaarge- laden karren overstemmend. In menig oog, zowel op de wal als aan boord, schitterde, heel even maar, een traan, slikte men iets weg. Dan door de luidspreker de stem van Luit. ter zee le klasse C. W. Th. Baron van Boetzelaer, die namens Koningin Juliana, die de meesten zich als Prinses herinneren, een welkomstwoord spreekt en dankt voor de offers die de jongens ginds voor Vorstin en Vaderland brach ten. De minister van Oorlog, Mr. F. W. Schokking, die namens de're gering spreekt, vraagt om de ge- Jansen tot Jansen Het troepentransportschip de „Grote Beer" passeerde Hoek van Holland, toen de radio telegrafist het volgende tele gram opving: „Willen sol daat M.... afhalen; hoe gaat het hem?' Jansen van de Feestcommissie. Een der officieren seinde prompt de ijverige secretaris van de feestcommissie, uit een klein dorp ergens in het land, terug: „Soldaat M. komt zelf wel thuis." Jansen van de Grote Beer. vallen kameraden niet te vergeten. Ook hij is dankbaar voor hetgeen gjnds gepresteerd werd en is, met recht trots op de Nederlandse sol daat. En luit. kolonel Pahud de Mortagnes, sprekend namens Prins Bernhard, spoort de mannen aan om straks, als ze weer in het bur ger pakje steken, met evenveel ijver te werken aan de opbouw van de Nederlandse Staat als gedaan werd bij de verdediging van het Koninkrijk. De debarkatie. Het is kwart voor tien als de eerste mannen, onder de vrolijke tonen van de muziek, over de loop plank naar beneden komen. Over een andere loopplank klauteren wij naar boven en staan met een sprong op het achterdek, midden tussen de gebruinde mariniers. Ko lonel van Straelen, de hoofdleger aalmoezenier, doet het wat kal mer aan, gevolgd door Dominee Sillevis-Smitt, de hoofdvloot-predi- kant. (Vervolg op pag. 2) in het houden van verkiezingen in geheel Indonesië voor een voorlo pig parlement, de vorrping van een voorlopige regering door dat parle ment en de overdracht van de sou- vereiniteit aan de regering, nadat het parlement een grondwet had opgesteld", aldus Lovett. De jongste componist van Oos tenrijk, de 10-jarige Fritz Gra- penberger, wordt als het mo derne wonderkind der muziek beschouwd. Na 2 jaren studie speelde deze jongen de moei lijkste pianosonates uit het hoofd. Bovendien schreef en componeerde hij reeds verschei dene Weense walsen. Verzending van zeepost voor Oost en West Het s.s. „Waterman" is op 4 Janua ri j.l. uit Batavia naar Nederland vertrokken met repatrierende mili tairen aan boord. Het schip 2al op 19 Januari in Port Said aankomen. Wil men dat de opvarenden daar post krijgen, dan dient deze niet later dan 11 Januari ter post bezorgd te zijn. Naar Indonesië kan zeepost ver zonden worden met het s.s. „Zui derkruis", dat op 14 Januari a.s. vertrekt. Uiterlijk 10 Januari posten. Naar de Nederlandse Antillen kan dit met het s.s. „Van Ostade", dat op 11 Januari en met het s.s. „Bos koop", dat op 15 Januari vertrekt. Uiterlijk posten resp. op 8 en 12 Januari. Naar Suriname kan de zeepost worden verzonden met het m.s. „Bo naire", dat ook 11 Januari vertrekt. Uiterlijk posten op 8 Januari. Een groep schaatsenrijders, leden van de NVBHS, zullen Zondag 9 Januari naar Hamar vertrekken om daar onder leiding van de oud-hard rijder Klaas Schenk uit Anna Pau- lowna, drie weken te trainen. De meesten van deze rijders zullen voor eigen kosten de reis maken, doch een vijftal, Marius Strijbis, de Nederlandse uurrecordhouder (Ha- rencarspel), Muts (Jisp), Maarse (Aalsmeer), de Heus (Breukelen) en Habing (Zweelo) worden ge deeltelijk op kosten van de NVBHS uitgezonden. De overige .rijders zijn Stigter (Aalsmeer), "Quarles van Ufford (Breukelen) Enschede (Utrecht), en Hoekstra Cs Graven- zande): terwijl ook een dames, mej. T. Tam (Amsterdam) aan de training zal deelnemen. Aan de KNSB is verzocht aan enkele rijders een startvergunning te verstrekken opdat zij ook aan wedstrijden zullen kunnen deelne men. Nog eens bevestigd. (Sm.) Er zal geen bijzondere scherpzinnigheid voor nodig zijn. om aan te nemen, dat er verband bestaat tussen het tijdstip, waarop H. M. Koningin Juliana gisteren haar radio-rede over Indonesië hield, en de mogelijkheid, dat van avond de Veiligheidsraad bijeen komt. Daar staat immers, zo niet heden, dan Maandag, de kwestie- Indonesië op het program. En de Nederlandse Regering, aan het hoofd waarvan de Koningin staat, heeft het nuttig geoordeeld, nog eens en voor de zoveelste maal ten overvloede -— onze bedoelingen ten aanzien van de nieuwe rechts orde daar te bevestigen. De Koningin sprak duidelyke taal en het is te wensen, dat men die in het internationale milieu van de Veiligheidsraad evengoed verstaat, als dit steeds meer geschiedt in Engelse kringen. Een geluid als van de Daily Mail was daar gisteren weer een voorbeeld van. Dit blad schreef, dat het na deze rede voor iedereen, behalve voor kwaadwilli gen, niet langer houdbaar is, de Nederlandse politiek in Inonesië voor te stellen als een poging, om een onwillig Oosters volk weer Westers imperialisme op te leg gen. „Wèèr", zegt het blad, dat dus blijkt te beseffen, dat wij met dit imperialisme al hadden afgedaan. De onvermijdelijke militaire actie heeft de uitwerking van onze ge dachten van samenwerking op voet van gelijkheid vertraagd en die vertraging is ook ingetreden ten gevolge van de bemoeizucht van de Veiligheidsraad. Dat de „Daily Mail" ook dit heeft begrepen, doet ons deugd. De vermaning van de Amerikaanse onderminister Lovett, dat wij een Indonesische regering moeten organiseren op democrati sche basis, waarin alle partijen ver tegenwoordigd zullen worden naar verhouding van hun aanhang, is volkomen overbodig. Dat was ons standpunt altijd en de Koningin heeft het ten overvloede nog eens duidelijk gezegd. De democratische procedure, door Lovette gewenst, is echter alleen mogelijk geworden door de actie van Nederland! Plicht en beloning. (To.) Nadat we èèn keer in onze krant een bericht hadden geplaatst, waarin de ondankbaarheid van een medeburger aan de kaak werd ge steld het betrof iemand die een grote som gelds had verloren, deze terug kreeg van enkele jeugdige vinders en als „beloning" een koekje gaf werden ons soortge lijke voorvallen medegedeeld. Hier uit bleek dat in eigen omgeving, en gemeten daarnaar in heel ons lieve vaderland, krenterigheid en schraapzucht aan de orde van de dag zijn. Degenen die daarop aan merking maken hebben gelijk. Ze ergeren er zich terecht aan, wan neer gedupeerden door de eerlijk heid van anderen uit de zorgen ge raken en dan een beschamend te kort aan dankbaarheid demonstre ren. Geleid door dezelfde gevoelens hebben wij dan ook het eerder ge signaleerde geval ter kennis ge bracht. Andere overwegingen kwa men niet in geding. Maar uit verschillende brieven is ons gebleken, dat sommige lezers niet alleen de ondankbaarheid ver oordelen, maar, wellicht onbewust, daarnaast ook het standpunt inne men dat eerlijkheid ten alle tijde moet worden gehonoreerd. Hier moeten we de zaak toch even in een ander licht bezien. Hjj die vol strekte eerlijkheid betracht, als za kenman tegenover een klant, als werknemer tegenover werkgever, a,smens tegenover zijn even naaste, doet in feite niet meer dan zijn geweten hem voorschrijft te handelen. Is onze samenleving nu op een zo laag niveau gekomen dat het betrachten van de rechtvaar digheid als een verbijsterend voor beeld van deugdzaamheid moet worden geprezen en met royaal ge baar dient te worden beloond? Wij horen reeds, het duizendvoudig „neen"! Het is vanzelfsprekend de stem van het geweten te volgen, ook al komt men dikwijls tot de conclusie dat ondank 's werelds loon is. Inderdaad, van iemand die f 7000.verloren waant en ze plot seling zonder een cent mankeren terug krijgt, mag men meer ver wachten dan een bitterkoekje. Daar zijn we het over eens. Maar we moeten het er ook over eens zijn dat niet het vooruitzicht op een grote of kleine aardse beloning be palend mag zijn voor het al of niet nakomen van onze verplichtingen. Zoals reeds, jaren lang de ge woonte is hebben de sportjourna listen der Ver. Staten een onder linge enquete gehouden met het doel een lijst samen te stellen van S, werelds beste sportlieden van 't open jaar. Op de dameslijst van 1948 blijkt de Nederlandse winna- res van vier gouden Olympische medailles Fanny Blankers-Koen, met grote voorsprong op no. 2, bo venaan te staan. Hiermede ver dringt zij de beroemde „Babe" Di- dnkson, de Amerikaanse golfspeel- ster en athletiek-ster van de Olym pische Spelen 1932 te Los Angelos, die de laatste drie jaar de eerste plaats had ingenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1