LAATSTE DAG "ABDIJSIROOP. van onze balans-opruiming Vele I maai Centraal Adviesbureau K.A.B. District Alkmaar r v__ Tégen BroncKffigj SPAREN r E. BILARS naar de Hekelstraat KOOPJES ruaaennaMi PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 7 |anuari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN J SPECIALE AANBIEDING WIEGEN EN COMMODES met 20 korting Gabriëls en Metz leiden Boksen Laatste nieuws Advertentiën Te koop: Duinweg D 22 Schoorl, tel. 432 W. GENEFAAS Alkmaar is moeilijk heel moeilijk -uitgaven in naaste toekomst gezette tijden Open 'n spaarre kening bij de NUTSSPAARBANK Nieuwesloot 4 2 A'kmaar OUD ALKMAAR COVOTO 2e ab. voorstelling EEN R.K. MEISJE v__ ADVERTEERT IN DIT BLAD! AAKT OU MEUBELEN Voor al Uw sanitair, schilderverl en hengelsporlartikelen PROFITEERT NOG EENS VAN DE DAMES-, HEREN- EN KINDERKLEDING De En een har Soekarno'j werkt gr de Nedc T Dezer dagen is het jaarverslag klaar gekomen van het Adv. Bur. der K.A.B. Dit Bureau is verbon den aan het Districtskantoor, Ken- nemerpark 15 te Alkmaar, en spe ciaal ingesteld voor de leden van die organisatie. Elke Vrijdag tus sen 7 en 8 uur bestaat de gelegen heid om zaken te bspreken, terwijl steeds schriftelijk zaken aanhangig gemaakt kunnen worden. Practisch alle plaatsen in de kop van Noord- Holland. boven Alkmaar behoren tot het District en dus kunnen zij een beroep doen op de gesalarieerde bestuurder, voor wie de behartiging van het Bureau een onderdeel van zijn taak is. Het Bureau voorzag in een grote behoefte, dit bleek uit de vele za ken, welke ingediend werden. Ruim 240 zaken vroegen de aandacht, waarvan er ruim 200 werden afge werkt, 40 kwestie's zijn nog in be handeling. Met de 36 kwestie's wel ke bij de afsluiting van het jaar verslag '47 nog lopende waren en inmiddels opgelost werden, kan ge zegd worden, dat veel en vrucht baar werk is verzet. Het resultaat is zeer bevredigend te noemen, hoe wel het niet geheel in geld of ande re stoffelijke waar-de is uit te druk ken. Voorzover geld of geldswaarden werden ontvangen, werd een bedrag van f 8000.bereikt, veelal recht streeks aan het rechthebbende lid uitbetaald, hoewel enkele malen het Bureau als incassokantoor dienst deed. De betekenis van het .werk is evenwel niet aangegeven met het bedrag^ aan geldswaarde, immers vele resultaten,welke niet aldus konden worden uitgedrukt, zijn van oneindig meer betekenis; b.v. ver blijfsvergunning voor uit ons land uitgewezenen, naturalisatie, reha bilitatie, woningkwestie's. Laatst genoemde zaken worden slechts bij uiterste noodzaak ter hand geno men. De betekenis van de financiële resultaten is bovendien ook groter, naarmate men meer behoefte heeft aan de desbetreffende uitkering. Overwegende, dat het veelal be trekkelijk kleine bedragen betreft, maar juist in een, tijd van moeilijk heden, zoals bij ziekte, ongeval, ge boorte, sterfgeval enz. is het duide lijk, dat de resultaten dubbel groot zijn- voor de betrokkenen. Met vele instantie's werd overleg De „Grote Beer" weer thuis (Vervolg van pag. 1) Een goede reis. Aan boord vertelt de comman dant van het schip, overste G. A. L. Boissevain, hoe de reis verlopen is. Hoe er St. Nicolaas werd ge vierd, hoe Kerstmis en Oudejaar werden doorgebracht met film, ca baret (uit eigen mensen) en goed verzorgde tafels; op Oudejaarsdag maakten ze 6000 appelbollen sol daat; met een kerstboom en een gezellige avond. Hij vertelt ook, dat inDjeddah, op de heenreis, twee krankzinnige Indonesiërs werden opgenomen, die door de Hollandse artsen en verpleegsters zo goed verzorgd werden, dat ze als vrijwel genezen in Indonesië van boord konden gaan. In de Middellandse Zee was er veel deining, bijna een derde deel der passagiers werd zeeziek, ook de verpleegsters. ,,En als de mari ne-klanten niet zo goed geholpen hadden", zegt ons zuster van Meer- ten uit Den Helder, ,,dan hadden we het nooit gered". In de loodsen gaat de ontvangst vlot, mannen van het korps A.A.T., met of zonder leren jassen, wijzen de weg, geven inlichtingen. Twee soldaten, een uit Brussel, de ander uit Canne in België, gaan per taxi weg, de anderen krygen hun tas koffie, hun zak fruit, hun cadi- rantsoenen en regeringspakket. De douane gelooft het wel, is erg mak kelijk, en de distributie-ambtenaar is ook vlug klaar! P.T.T. service. In IJmuiden was er een ambte naar van de P.T.T. aan boord ge gaan om telegrammen op te ne men. Ruim tweehonderd had hij er, toen hij van boord stapte en de bundel papieren overgaf aan een motor-ordonnance, die er met snel le vaart mede naar het hoofdpost kantoor rijdt. Dames van de Niwin, Nederland helpt Indonesië en V.H.K. lopen af en aan, staan maar uit te delen, spreken een hartelyk woord, helpen een rugzak vullen met lekkernij, schenken honderden bekers koffie. Wij nemen er ons petje voor af, voor deze flinke vrouwen, die na uren staan nog niet vermoeid schij nen. Dan komt de bagage en eindelijk de bus. Nog een laatste handdruk en de marinier uit Den Helder neemt afscheid van zijn reiskame raad, de soldaat uit Geleen, de ser geant uit Leiden klopt de infante rist uit Delfzijl voor de laatste maal op de schouder. Dan scheiden zich hun wegen. Zullen ze elkaar nog wel ooit zien? Thuis trekt. In de bussen is het eerst druk, maar allengs wordt het stiller, na denkend trekken de mannen aan hun sigaret, kauwen op hun cho colade. De gedachten gaan nu, meer dan ooit, uit naar huis. Naar de vrouw, die wacht, naar de kin deren, die op Straat niet meer rus tig spelen, maar steeds opkijken of pappie's bus nog niet komt, naar een oude moeder, die onrustig steeds weer de gordijntjes in de voorkamer weg schuift, om te zien „of er nog niets aankomt". Door het hele land wapperen weer de vlaggen, op een bovenwo ning, in een steegje, voor een rian te villa en verwelkomen mannen, die een offer brachten voor hun eigen land. gepleegd, o.a. departementen, ge meente-besturen, bedrijfsverenigin gen, enz., enz. Over het algemeen werd veel medewerking ondervon den, slechts een enkele maal waren de besprekingen minder soepel. Het Bureau stelt het op prijs de kwes tie's steeds objectief te beoordelen; als dus een der leden ten onrechte een vordering wil stellen, wordt geen medewerking verleend. Door het innemen van dit standpunt kweekte" het Bureau bij de vele in stantie's vertrouwen, hetgeen van zeer grote betekenis is. De bestuurder, welke zich op vele terreinen nog moest inwerken, dankt voor dit gestelde vertrouwen en hoopt dit in het komende jaar nog te zien verstevigd. Advies wordt steeds - kosteloos verstrekt aan de leden, slechts in enkele gevallen werden administra tiekosten e.d. in rekening gebracht, daar hiervoor gerede aanleiding be stond. Gerechtskosten e.d. worden niet gedragen door het Bureau, maar er werd meerdere malen zorg ge dragen, dat deze kosten voor de desbetreffende leden tot een mini mum werden beperkt. Alleen kwestie's van algemene aard werden behandeld, dus geen zaken betreffende de afzonderlijke beroepen, hiervoor moet men zich wenden tot de vakorganisatie. Het jaarverslag vermeldt van de ter hand genomen zaken o.m. alle sociale wetten, voorzover behoren de onder het bovenafgebakende terrein, vervolgens erfrecht, ali mentatie, verzekeringen, schade vergoedingen, kostwinnersvergoe dingen, consumentencrediet, belas tingzaken, enz., enz. Resumerende: mag de K.A.B. te rug zien op een jaar, waarin mid dels dit onderdeel van haar werk, zeer veel voor de leden is bereikt en kan gezegd worden, dat het Bureau er toe heeft bijgedragen om de sociale vrede te bewaren en de arbeidende bevolking heeft ge diend. L. J. v. JAARSVELD Districtsbestuurder Onze agenda GULDEN VLIES: André Carrell. BIOSCOPEN HARMONIE: De strijd om de atoombom, 14 jaar. VICTORIA: Een huis in de Dulcimerstraat, 18 jaar. A.B.T.: Circusparade, alle leeftijden. CINEMA: De slavin van Ha- roea, 18 jaar. Nachtdienst Apotheken Apotheek Schouten-Oele, Koorstraat 47. Nachtdienst taxi's Chr. de Vries, Frieseweg 4, Alkmaar, tel. 4237. Bonnen halen Maandag de letters K tot Komen te Alkmaar. Te Stompetoren alle inwoners. PADVINDERSFILM ©O-, GEDURENDE 8 DAGEN? om ruimte te maken voor onze nieuwe voorjaars modellen Profiteert hiervan Ziet onze etalage! ALKMAAR Adv. R.K. WANDELSPORTVEREN. H.V.Z. Het contact, dat wij altijd met zoveel zorg tussen de leden en het bestuur bewaard hebben, zal a.s. Zondag op een buitengewone wijze worden verstevigd. De leden, oud leden en verder alle belangstellen den worden Zondagavond 9 Januari om 8 uur verwacht in Café Haring, Oudegracht 130. Er zijn echter nog dames en heren, die nog geen gele genheid hebben gehad, om met onze vereniging kennis te maken. Welnu, tot u zeggen wij ook: Tot Zondag avond! HARMONIE „ST. CAECILIA" Alle leden, dus ook ta^pbours en hoornblazers, worden morgen, Za terdagmiddag, 2 uur precies, ver wacht bij de Friese brug, vanwaar ze worden gehaald met auto's, om medewerking te verlenen bij het in halen van de nieuwe Pastoor te Schermerhorn. Gelieve stipt op tijd te komen. De repetitie voor tambours en hoornblazers begint weer Dinsdag 11 Januari a.s. Allen zijn natuurlijk aanwezig. V BURGERLIJKE STAND Geboren: Roy M. zoon van N. C. Helleman en O. A. Hurst; Maria C. dochter yan R. van Heugten en G. Sneekes. Ondertrouwd: Hendrik W. Swertz 38 jaar en Johanna C. Lakeman 32 jaar; Arie Hoogerdijk 25 jaar en Guurtje J. Klijn 26 jaar; Petrus J. Lockx 20 jaar en Elisabeth C. Nor der 20 jaar. Overleden: Aagje Klant, oud 84 jaar, weduwe van P. Veen, Nicolaas Groen, oud 16 jaar. „Ridders zonder harnas1 Men verzoekt ons opname van 't volgende: Op 15 Januari a.s. n.m. half 3 zal alhier in Cinema Americain, Doelenstraat, een speciaal padvin dersfilmprogramma worden ge draaid, vanwege de filmdienst van het Nationaal Hoofdkwartier der Nederlandse Padvinders. De hoofd film is de speciaal voor de Neder landse Padvinders door de firma Multifilm te Haarlem vervaardigde geluidsfilm „Ridders zonder Har nas". Direct na het gereedkomen is de film in Theater Kriterion te Amsterdam voor vertegenwoordi gers van de Nederlandse Pers ver toond, met als verheugende uitslag, dat de film door de pers gunstig werd beoordeeld, en zowel om het initiatief als het resultaat werd ge waardeerd. De film is geschikt voor alle leeftijden. De inhoud van de film?.Dat vertellen we niet, want natuurlijk komt iedere welp, verkenner, kabouter en padvind ster, naar deze padvindersfilmvoor stelling. Wat we wel kunnen ver tellen is dit: dat er door de 37e troep van de N.P.V. uit Amsterdam die in deze film heeft gespeeld, hard gewerkt is. In Ommen op het bij uitstek mooie padvinderscentrum werd een groot deel van de film vervaardigd. Alleen daarom is het zien van de film de moeite waard. Iedere padvinder kent „Ommen" als een toverwoord. Welnu, je kunt nu vlak bij huis Ommen zien, en dan nog maar als toegift. Want het spel en het verhaal van de film blijft hoofdzaak. In Amsterdam werd een deel van de film gemaakt voor buitenopnamen in de binnen stad. in de .omgeving van Haarlem werd het kampvuur gefilmd, en ook in de Ruïne van Brederode is heel wat gebeurd. Kosten noch moeite zijn door de filmdienst gespaard om een goede echte padvindersfilm te brengen. Een indruk van de film zelf krijgt u uit deze aankondiging niet. dat is ook de bedoeling niet. Kom de film zelf zien, en breng ouders, familie en kennissen mee. Je laat hen dan „padvinderij" zien, zodat ze allemaal enthousiast wor den voor het padvinderswerk. Financiële bezwaren? Welnee toch. het gaat nu eens niet om de winst, maar om zoveel mo gelijk padvinders en belangstellen den te laten genieten, en daarom bedraagt de toegangsprijs maar 40 cent, zegge slechts veertig cent. U krijgt daarbij nog cadeau de ge luidsfilm „Jamboree Moisson" en een Engelse padvindersfilm „Good Companions". De kaarten wordpn verkocht door de leid(st)ers van de N.P.V.-afd. Alkmaar, t.w. hopman C. Brouwer, Stuartstraat 76: L. Boom. R. Visser straat 2; P. Nieuwenhuysen, Rijks weg 129. Limmen; stuurman S. Par ma, Langestraat 83; T. d. Oude, Kin- heimstraat 47; A. Bos. Mient 7; D. Vogelaar, Tesselschadestraat 9, ter wijl aan groepen wordt aangeraden kaarten te bestellen bij Akela A. H. van Dongen. Bruinvisstraat 45. Verder kan iedere verkenner' of welp u een kaart bezorgen, als u hem dat even vraagt. Denk er voor al om. wacht niet tot het laatst, want de film komt maar eenmaal in Alkmaar en het zou jammer zijn als u juist van plan bent een kaart te kopen, als de zaal uitverkocht is. KERSTAVOND Voor de Kafholieke Arbeidersvrouwen De Kath, Vrouwenbeweging, afd. De Katholieke Vrouwenbeweging, afd, Kath. arbeidende en arbeiders vrouwen gaf dezer dagen een bij zonder goed geslaagde Kerstavond voor haar leden, bijgewoond door 170 leden Rector Holthuizen en 't bestuur der K.A.B. Zang, spel en declamatie vulden de avond, terwijl de zaal stemmig was versierd. Een ontroerend Kerst spel werd opgevoerd door de Gid sen der St. Jozefparochie o.l.v. mej. Heeremans, terwijl een kajotter declameerde. De toneelgroep beeld de bovendien op suggestieve wijze de zin en betekenis der declamatie uit. Het zangkoortje o.l.v. de heer Kloeg verzorgde de zang en bracht op zeer verdienstelijke wijze o.a. ten gehore: ,,La vierge la creche" (van C. Franck) Wiegelied (van Röntgen) en Sanctus en Benedictus (van Mortelmans). Tijdens de pauze werden koffie en versnaperingen geserveerd. Rector Holthuizen uitte zijn waar dering voor de groei der K.A.V. in Alkmaar en de wel zeer goede op komst van deze avond. In een zin volle toespraak schetste spr. de be tekenis van de kerstkribbe in het gezin, terwijl aan het eind der sa menkomst de Dioc. leidster nog eens benadrukte de taak der K.A.V. als deel der Kath. Vrouwenbewe ging. De K.V.B. heeft een gedaan teverandering ondergaan; thans werken de standgroepen in eigen milieu aan het grote doel, het gezin te bewaren voor het christendom. Iedere stand heeft zijn speciale no den, daarom moeten 'de arbeidende en arbeidersvrouwen zich hecht aaneensluiten en zij zullen in de K.A.V. zich een steun kunnen ver werven. De K.A.V. wil hgar leden begrip bijbrengen omtrent de taak der K.A.B., welke immers voor de gezinnen van de arbeidende bevol king op de bres staat. Het begees terende en ontroerende slotwoord van de Dioc. leidster maakte diepe indruk op de aanwezigen. Deze avond verstevigde de on derlinge band, richtte de gedachten op het grote kerkelijke gebeuren en droeg een grote propagandistische waarde, omdat voor velen werd ge openbaard het schone en verheven werk der K.A.V. Thuisgekomen met de „Groote Beer" Op Donderdag 6 Januari repatri eerden de' volgende militairen uit ons gewest: Soldaat H. A. Leyen uit Bergen, Broekbeeklaan 3 Sergeant J. A. Reus uit Berkhout, A 296 Soldaat K. Egberts uit Den Helder, Polder weg 44 Soldaat A. N. M. v. d. Hoek uit Den Helder, Visstraat 53c Sergeant-majoor P. C. Kaan, Oude Gracht 75, Enkhuizen Kor poraal A. H. J. Koekenbier uit Alk maar, Kennemerstraatweg Sol daat S. Peperkamp uit Alkmaar, Wognumsebuurt 6 Korporaal G. H. Slijderink uit Sint Pancras, Be- nedenweg 93 Sergeant der Mari niers J. Bakker uit St. Maartens- vlotbrug, Rijksweg D 84 Marinier Ie kl. A. Schot uit Schagen, Mag- nusstraat C 169 Marinier Ie kl. L. v. d. Vliet uit Den Helder, Scha- genstraat 102 Marinier He kl. J. J M. Groothuizen uit Alkmaar, Huigbrouwerstraat 6 Marinier lie klasse J. A. Jonker uit Ursem, Wa- lingdijk B 14 Marinier lie kl. P. v. Lienen uit Alkmaar, Dijkgraaf straat 9 Marinier lie kl. V. P. M. Wever uit Den Helder, Hoogstr. 64 Marinier He kl. C. C. Zandber gen uit Grootebroek, Zesstedenweg 206 Serg. Kon. Mar. W. Meijer uit Alkmaar. Corfstraat 59 Korp. Hofmeester J. H. Lobbers uit Den Helder, Bassinggracht 139 Tele grafist le kl. C. P. Dolmans uit Den Helder, Middenweg 103 O.V.W.- er kok Ie kl. P. Schouten uit Blok ker, Noorderdracht 22 O.V.W.-er kok Ie kl. R. Spijker uit Medemblik Pekelharinghaven 23 de burgeres mej. Doven, Ingelandstraat 8 te Alkmaar. van gisiacAbn! ALKMAAR TEL. 3812 Alleen to. de Breedstraal (Adv.) WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt geldig tot Zaterdagavond. IÉTS MEER WIND Meest zwaar bewolkt met later in het Noord-Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Aan de kust krachtige, overigens meest matige Zuid-Westelijke wind Weinig verandering in tem peratuur. KAASMARKT ALKMAAR Aanvoer 1100 kg (1 stapel) boe renkaas, 72.— per 50 kg. Handel: vlug. Los het vastzittende slijm op. verzacht de snijdende, scheurende pijn van het veelvul dig hoesten, zuiver Uw luchtwegen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke (Adv.) EEN INTERESSANTE TONEEL AVOND VOOR COVOTO Als 2e abonnementsvoorstelling wordt voor „Covgto" op Maandag 10 Januari 8 uur in 't Gulden Vlies door het Amsterdamse Toneelgezel schap (art. leiders Albert v. Dalsum en A. Defresne) een nieuw stuk van de zeer bekende Engelse toneel schrijver J. B. Priestley nl.: „De Lindeboom", spel in 5 bedrijven opgevoerd. Vertaling is van Paul Huf, terwijl Louis Saalborn zich met de regie en enscenering belast heeft. Tal van prominente artisten werken aan deze voorstelling mede: o.a. Louis Saalborn, Paul Huf, Jac qeline Royaards-Sandberg, Carla de Raet, Mary Smithuijsen, Marie Ha mei, Yda Andrea, Lo van Hensber- gen, Mies Hagens, Cas Baas. In „De Lindeboom" heeft de pri ma vakman Priestley een brede discussie opgezet tussen een oude levenswijze professor en diens op ponenten: de leden van het gezin, over de waarden van het leven. Hoewel van verschillende kanten benaderd, wordt dit onderwerp in de kern vluchtig beroerd, maar dit is een tweede. Over dit vier tafe relen durende gesprek metslechts een summiere handeling, met daar in verweven de aandrang op de be jaarde professor om zijn werk neer te leggen; het voert ten slotte, als alle bijfiguren verdwenen zijd, in een gevoelig getekende slotscène tot een door jeugd en ouderdom geza menlijk" aanvaarden van de levens taak, waaraan de mens zich niet mag onttrekken. De pers schreef o.m. over deze opvoering: „Het Amster dams Toneelgezelschap heeft onder regie van Louis Saalborn dit stuk gegeven wat het toekwam; vrij van zwaarwichtige pretenties, een met overtuiging gespeelde opvoering. Door de figuur van de Professor (Saalborn) zo glorieus te spelen, als hij deed en tevens regie en enscene ring met zulk frappant succes voor zijn rekening te nemen, voerde hij een overtuigend pleidooi voor eigen onmisbaarheid op'de planken. Voor de overige spelers niets dan lof. trouwens het was alles toneelspeel kunst van de bovenste plank wat we te zien kregen." DE NIEUWE DOKTER EGMOND AAN ZEE. De prac- tijk van dokter Belonje, die zich te Rotterdam gaat vestigen, is over genomen door dr. J. C. M. Heller. BILJARTEN Europees kampioenschap 47/2 Op de eerste middag van het tournooi om het Europees kampi oenschap 47/2, dat gisteren in het Kurhaus te Scheveningen aanving, hebben overeenkomstig het Ave- systeom Belgen, Nederlanders en Fransen onderling gespeeld. Op 't program stonden de partijen Ga briëlsVan Hasselt, MetzDe Ruyter en GalmicheDufetelle. Van de Pol ontmoette de enige Zwitserse deelnemer. Claus Nuss- berger. Alvorens het tournooi een aan vang nam, werden spelers en offi cials, onder wie zich de heer Avé bevond, in een sierlijk toespraakje verwelkomd door jhr, Mollerus, die een speciaal begroetingswoord richtte tot de burgemeester van Den Haag, mr. J. Visser. Metz won zijn partij tegen De Ruyter, Galmiche sloeg Dufetelle, Van Hassel kreeg geen kans tegen Gabriëls en v. d. Pol had de 400 vol, toen Nussberger precies 5 ca ramboles op zijn naam had staan. De uitslagen van de avondpartijen luidden: Gabriels won van Nussberger, Metz sloeg Dufetelle, Nussberger verloor van Gabriels en v. Hassel bleef in een uitstekend gespeelde partij de meerdere van Galmiche. Ten slotte verloor, v. d. Pol bij een stand van 399 tegen 40 caram boles, van De Ruyter. De stand na de eerste dag luidt: Gew. pnt. brt. h.s. alg.g, 1 Gabriels 2 800 25 156 32.— 2 Metz 2 800 47 93 17.02 3. v. Hassel 1 526 13 149 40.46, 4. v. d Pol 1 799 20 336 39.95 5. De Ruiter 1 730 43 131 16.97 Belg op laffe wijze overvallen Woensdagmiddag liep de 27-iarige belg B. J. L„ wonende te Mechelen, op de Hoefkade te 's Gravenhage, waar hij door een onbekende man werd aangesproken, die hem vroeg, wat hij zocht. Op zijn antwoord, dat hij een schip zocht om te kunnen monsteren, gaf de man hem te ken nen dat hij hem wel aan een baan op een schip kon helpen en nam hem mede naar een woning in de Van Ravesteinstraat, waar hij hem op een zolderkamer bracht. Daarna verwijderde de man zich en kwam even later met een tweede persoon terug. Beiden grepen toen de Belg vasta smeten hem op een bed en eisten van hem alles af te geven, wat hij bij zich had. De Belg vol deed hieraan en gaf de mannen 2400 Belgische francs en een armband horloge, waarna de mannen ver trokken. De beide personen, wier namen bij de politie bekend zijn, zijn voortvluchtig. KEES BROEKMAN VERTELT Woensdagavond werd de bekende 400 meter-baan van Hamar officieel geopend met enkele- wedstrijden, waaraan ook een aantal Nederlan ders' deelnam, o.a. Kees Broekman. Na afloop van de wedstrijden heb ben wij een gesprek gehad met Broekman, die ons lachende ver telde, dat al dat geschrijf in de Noorse dagbladenr als zou hij het plan hebben opgevat Noors staats burger te worden, „flauwe nonsens" was. Hoe ze er aan komen, aldus Broekman, ik weet het niet, maar ik heb aan zoiets nooit gedacht, laat staan er over gesproken. Toen wij zijn aandacht vestigden op het feit, dat hij vanavond de 500 meter in 46.3 sec.'had gereden, waarmede zijn persoonlijk record van St.Moritz werd geëvenaard, een goed begin voor het nieuwe seizoen, verklaarde de Westlander, dat hij zich reeds uitstekend in vorm voelde, al was hij er van overtuigd, dat hij er nog lang niet was. Hij zou nog meer gaan trainen voor de korte afstand en dan zou Dolf van der Scheer bij zijn aan komst in Davos, ongeveer half Jan., er nog wel meer aan gaan schaven. Voor de lange afstand was hij niet bang. In training ben ik op de 3000 meter en dan nog wel op natuurijs op het meer, onder de 5 minuten gebleven, sneller dan de tijd van 5 min. 9.8 sec., welke hij Zondag jl. in een wedstrijd had gemaakt. Broekman zal nog aan enkele wedstrijden in Noorwegen deelne men en op 13 Januari te Eskilstuna in Zweden rijden, 500 en 5000 mtr. Daarna gaat hij naar Nederland terug en vervolgens onmiddellijk door naar Davos, tezamen met van der Scheer, die hem de laatste we ken voor de Europese kampioen schappen zal bijstaan. Lijk van eendenjager gevonden Niet ver van de plaats waar op de Kortenhoefse plas de omgesla gen boot is gevonden, heeft men Donderdagmiddag het lijk gevon den van de 44-jarige J. Bleyer uit Kortenhoef; een der jagers, die Dinsdagavond bij een eendenjacht op de Kortenhoef se - plas om het leven kwam. Naar het stoffelijk overschot van de heer O. van Dijk uit Den Haag wordt nog gezocht. Noord-Holland wint van „Het Noorden" In het kader van de nederlaag wedstrijden van het district Noord- Holland van de N.B.B. kwam gis teravond in Krasnapolsky te Am sterdam een zevental boksers Van dit district in de ring tegen boksers van district „Het Noorden". Na een serie fraaie en spannende partijen wisten de Noordhollanders de zege te behalen. De eindstand werd: Noord-Holland 10 punten, Hel Noorden 4 punten. MIEP DENKT dat er na de feest dagen wel behoefte te bestaat aan een P'ttig gerecht Daarom van Mevr. Lotgering Hillebrand een recept voor: KNOLSELDERIJ (gestoofd) 1 grote selderijknol, 1 kg prei, zout- peper. 20 gr. boter, aardappelmeel, Schil de in plakken gesneden knol, snijd er blokjes van. Snipper de schoongemaakte prei en kook bei de samen met heel weinig water en zout pl.m. 20 min. gaar. Schud de groente af en toe om. Voeg bo ter en wat peper toe, stoof de groente 10 min, en bind zo nodig het vocht met wat aardappelmeel. Selderijknol is ook gebakken heel lekker. Kook daarvoor de plakken pl.m. 15 min., wentel ze door paneermeel en bak ze in hete boter. Goed voor een vleesloze dag. Gesmoorde selderijknol in blokjes gesneden en opgediend met een saus van bouillon, bloem en boter, is het een fJittige wintergroente. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb, veil, MINISTER DREES VOERT BESPREKINGEN BATAVIA, 7 Jan. (Aneta). Gisteravond heeft minister Drees zijn eerste bespreking gehad met de floge Vertegenwoordiger van de Kroon en diens adviseurs. Vrijdag ochtend heeft dr. Drees een verga dering bijgewoond van de voorlo pige federale regering, waaraan eveneens werd deelgenomen door jhr. Michiels van Verduynen. Mor genavond zal dr. Drees aanzitten aan een diner met het Bataviase Corps Consulair. Inmiddels zijn uit Medan te Batavia aangekomen de Wali Negara van oost Sumatra, dr. Mansoer, met de commissaris van de Kroon, dr. M. Brouwer, voor het houden van politieke besprekingen. Terug in Alkmaar Donderdagmiddag keerde een klein groepje Alkmaarders, na kor tere of langere diensttijd in de Oost, in onze stad terug. Het waren, op een enkele na, die ziek terugkeer de, mannen, gebruind en gehard, die overal op Java, in Soerabaja, Malang, Batavia en op andere plaat sen dienst hadden gedaan. Vanzelfsprekend was de ontvangst van de jongens, wier namen èwij el ders in ons blad vermelden, echt hartelijk. Voor alle woningen had den zich groepjes buren en kennis sen opgesteld en overal wapperde de nationale driekleur. Vooral de Corfstraat, waar iedere bewoner de vlag had uitgestoken, bood op deze regenachtige middag toch nog een feestelijke aanblik. z.g.a.n. ontdooitransfor- mator merk Besra en ka bel 220 volt, vermogen 2000 V.A. secondair 4-8 volt amp. 500250 f70.-; 100 stuks z.g.a.n rietmat ten 2 x 2 m. a f2,90; 500 draineerbuizen nieuw f50.-; 3 z.g.a.n. stalen dommekrachten (3 ton) a f 50.-;; li/2 tons Weston- takel f60.-; nieuwe 5" Centrifugaalpomp f 325.-; 6 nieuwe zinken golfpla ten 3.05 m. lang f 57.-; 5 zware grenen balken 400 x 30 x 20 cm f.125,; 1 grote houten barak 48 x 5,5 x 4,25 m. in prima staat f3800.-; 4000 Oud hollandse dakpannen f 200. ACC. EN ADM. BUR. Westerweg 122 tel. 4013 I Inrichten, bijhouden cn controle van Administraties Samenstellen van Balansen 6. Galmiche 7. Dufetelle 1 682 60 117 11.36 0 473 71 40 6.1 8. Nussberger 0 147 25 29 5.88 Sparen voor de oude dag is tegenwoordig maar voor enkelen weggelegd. Maai er zijn zo van die die niet opgeschort kun nen worden. Soms staat men ook voor plotselinge financiële tegenslag. Overleg eens of U daarvoor op wat zou kunnen overleg gen. Begin daartoe het nieuwe jaar goed DINSDAG 11 JAN. a.s, zal de Heer JAN DE MEIJER, voorz. van de Schoonheidscomm. van Amsterdam en Alkmaar, een lezing houden over: „De Nederlandse geest in de bouwkunde" (met lichtbeelden) 's avonds 8 uur in Hotel Victory. MAANDAG 10 JANUARI 8 uur AMSTERDAMS TONEELGEZELSCHAP art. 1. Alb. van Dalsum en A. Defresne met DE LINDENB00M door J. B. PRIESTLEY Hoofdrollen: J. Royaards- Sandbergen, Carla de Raet M^rie Hamel, Mary Smit huijsen, Louis Saalborn, Paul Huf. Uit de pers: Het was al les toneelspeelkunst van de bovenste plank. Losse kaarten f 3.50 tot f2.- dag. van 11—1 uur. cassa Gulden Vlies BOEKHANDEL A J. J. KüHNE, Boterstraat 32 Alkmaar, vraagt voor direct: niet beneden de 18 jaar, met interesse voor de Boekhandel. JUWELIER - HORLOGER HOOGSTRAAT 8 - TELEFOON 3713 ALKMAAR M GOED GEPORTEERD .VERTROUWDcnBlLLUK ADREAI 900 Al UW BC »WOOOIOOMLPC.Mf KOPER en IJZERWAREN voorat MtUBELMAKLAU rONHOUTHANDEL Ambacht )Qer»«d»<bA|m«n HUI5VLUTMA6AZUN ZATERDAG 8 JANUARI IN AL ONZE AFDELINGEN HOORN Gr. Noord 49 - Nieuwsteeg 22 ALKMAAR Langestraat 33 - Laat 125 Een Nederlands kaïta. Op het 1' deze brug werd boi ONDER DE 1 pondent va dat DJogja, tot i lioen onderdan worden bezet blijkbaar nooit en luchtlanding begrip te vorm standen, die tii Jaren de bevoll nationalistische verloor nog nie De kwaliteit t van het republik leger was het v kelblok bij de tussen de Nedei regering-Hatta uiting door het fi de laatste paar i ren zich overgai Iedere morgen landers een wag spreker uit, die - stad en de buiter gelegenheid bood ven. Velen van overgaven, waren groot aantal mei wapens. Onder h twee generaals-mi nel, die vóór di was. Een andere was met de Indo: dienst op het vl ger arbeider op en dankte, zijn aan geografische technische hoedan deze ofifcieren den, het overige gesteld en moet ■week bij de pol schijnt, dat zij hadden gekregen in het republike Si Enig licht wer door het gedrag ZATERDAt Hl 7.00 Nieuws, 7.3 7 45 Morgengebei Pluk de dag, 9. 10.00 Voor kleut houdt fit, 11.00 E Koorwerken, 12 Balletmuziek, 12.33 Metropole wijz'er: Jan Piet geboren te Hoor: krachten, 13.30 i list, 13.50 Film i kest en solisten, 14.40 Gemengd 1 cursus, 15.30 H: Op een onverwa 16.30 Het Gregor wam. 18.00 V Weekoverzicht, krachten, 19.00 I 19.25 Septet, 20.1 gewone man, Lichtbaken, 20.! 21.00 Negen heb dio-cstafette, 22. nade, 22.30 Actu Avondgebed, 2 Kwartet van Mc HIL 7 00 Nieuws, 7,1! zijn orkest 8 00 klanken, 9.35 Voordracht, 10 arbeiders, 11.40 centino, 12.30 Orgel, 13-00 Nie muziek, 14.00 H 14.20 Gramofoo taire kapel, 15.01 Radio Philharn Veiligheidskwal 16.45 Sportpraal schouw, 18.00 F eerd programrr staalkaart, 20.0( menade-orkest 21.15 De winke Schrammelense: men", schets ui' Ramblers, 23.00^ reportage, 23.2 i'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2