LARS Vele Indonesiërs willen de vrijheid maar weinigen willen er voor sterven Gv.G.D. bewees zichzelf goede diensten DE GOUDEN STATISTIEK RADIO Wijziging overbruggings- en sociale bijstandsregeling IEUBELEN ste nieuws R.K. MEISIE t DIT BLAD! NIEUW NOORPHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 7 januari 1949 PAG. 3 De „Times"-correspondent over Indonesië De Engelsen hebben op Malakka een hardere taak dan wij in de Oost Soekarno's lijfwacht werkt graag voor de Nederlanders Uitkeringen verhoogd Zei U iets? De heren hadden weinig zin in verhuizen Belgen vrezen Nederlandse invloed in de Antwerpse haven Weer een terrein waarop Nederland in de wereld vooraan staat Onze jongens Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN MIEP DENKT dat er na de feest dagen wel behoefte te bestaat aan een Pittig gerecht tn Mevr. Lotgering— een recept voor: ÏLDERIJ (gestoofd) erijknol, 1 kg prei, zout- r. boter, aardappelmeel, plakken gesneden knol, okjes van. Snipper de akte prei en kook bei- net heel weinig water n. 20 min. gaar. Schud af en toe om. Voeg bo- peper toe, stoof de min. en bind zo nodig net wat aardappelmeel, lol is ook gebakken Kook daarvoor de m. 15 min., wentel ze meel en bak ze in hete voor een vleesloze dag. selderijknol in blokjes opgediend met een luillon, bloem en boter, ifittige wintergroente. Bur. v, d, Tuinb, veil, IR DREES VOERT iPREKINGEN 7 Jan. (Aneta). heeft minister Drees bespreking- gehad met tegenwoordiger van de ens adviseurs. Vrijdag- :t dr. Drees een verga- woond van de voorlo- e regering, waaraan erd deelgenomen door van Verduynen. Mor- il dr. Drees aanzitten er met het Bataviase lair. Inmiddels zijn uit ïtavia aangekomen de van oost Sumatra, dr. -t de commissaris van M. Brouwer, voor het politieke besprekingen. in Alkmaar niddag keerde een Alkmaarders, na kor- •e diensttijd in de Oost, terug. Het waren, op ia, die ziek terugkeer- gebruind en gehard, ip Java, in Soerabaja, via en op andere plaat- adden gedaan. ;kend was de ontvangst ns, wier namen wij el- blad vermelden, echt )r alle woningen had- ipjes buren en kennis- 1 en overal wapperde driekleur. Vooral de aar iedere bewoner de [estoken, bood op deze middag toch nog een nblik. IHNE, Boterstraat 32 ct: et interesse voor de ;R - HORLOGER TELEFOON 3713 TROUWD en BILL'JK ADPf.VI 'hOPLR tn UltRWAQENl MtUBttMKlAU SUNHOUTMANOEL ijfnidyhspMn T-ZT! HLWUIT IU6A2ÜN mgelsport artikelen Een Nederlandse colonne trekt over de Westbrug van Soera- karta. Op het laatste moment kon nog worden voorkomen, dat deze brug werd opgeblazen, waarvan de uitgegraven vliegtuig bom (links) een duidelijk bewijs vormt. EX-VERLOOFDE BRACHT MEISJE AAN s» Zij zorgde voor kaar uitzet De kinderpolitie te Amsterdam kreeg dezer dagen een anoniem schrijven, waarin stond, dat een 17- jarig meisje, die als verkoopster werkte in een manufacturenzaak in Amsterdam Zuid, zich reeds langer dan 2 jaar aan diefstal van textiel- goederen had schuldig gemaakt. Jtiet meisje, door de politie verhoord, bekende onmiddellijk in vereniging met een 28-jarige collega al geruime tijd gqederen te hebben achterge houden en prijskaarten te hebben verwisseld om op die manier hogere prijzen te kunnen vragen. Zij be kende ook de „extra winst" te heb ben gestolen. Volgens schatting heb ben deze twee meisjes in de loop der twee jaren een bedrag van twee tot vijfduizend gulden achtergehou den. Zij deden dit, naar zij ver klaarden om een huwelijksuitzet te krijgen. De brief bleek afkomstig van de 21-jarige ex-verloofde van het 17-jarig meisje, die deze brief schreef toen de verloving verbroken was, maar omdat hij geruime tijd van de diefstal had meegeprofiteerd nu ook is aangehouden. ONDER DE TITEL „vrede te Djogjakarta" schrijft de corres pondent van de „Times" uit Djogja: het was te begrijpen, dat Djogja, tot voor kort hoofdstad van de republiek, die 20 mil- lioen onderdanen zou hebben, in zeven uur tijd geheel kon worden bezet door de Nederlanders; de Indonesiërs hadden blijkbaar nooit de mogelijlcheid van een actie met parachutisten en luchtlandingstroepen overwogen. Het is moeilijker zich een begrip te vormen van de verbazingwekkende vreedzame toe standen, die thans heersen in de stad, waar gedurende drie jaren de bevolking onderworpen was aan hevige, opzwepende, nationalistische propaganda. De brigade, die Djogja bezette, verloor nog niet een dode per dag. De kwaliteit en de gesteldheid van het republikeinse leger het leger was het voornaamste strui kelblok bij de onderhandelingen tussen de Nederlanders en de regering-Hatta kwamen tot uiting door het feit, dat gedurende de laatste paar dagen 304 officie ren zich overgaven. Iedere morgen zonden de Neder landers een wagen met een luid spreker uit, die een tocht door de stad en de buitenwijken maakte en gelegenheid bood zich over te ge ven. Velen van degenen, die zich overgaven, waren stafofficieren, een groot aantal meldde -zich aan met wapens. Onder hen bevonden zich twee generaals-majoor en een kolo nel, die vóór de oorlog bediende was. Een andere kolonel, die belast was met de Indonesische technische dienst op het vliegveld, was vroe ger arbeider op hetzelfde vliegveld en dankte, zijn benoeming eerder aan geografische dan aan enige technische hoedanigheden. Enige van deze ofifcieren worden vastgehou den, het overige deel is in vrijheid gesteld en moet zich tweemaal per week bij de politie melden. Het schijnt, dat zij volkomen genoeg hadden gekregen van de toestanden in het republikeinse leger. Soekarno's lijfwacht. Enig licht werd nog verschaft door het gedrag van de persoonlijke PROGRAMMA ZATERDAG 8 JANUARI HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Ochtendconcert, 10 00 Voor kleuters, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Koorwerken, 12.00 Angelus, 12.03 Balletmuziek, 12.30 Weerpraatje, 12,33 Metropole Orkest, 12,55 Zonne wijzer: Jan Pietersz. Coen wordt geboren te Hoorn; 13.00 Voor strijd krachten, 13.30 Orkest, koor en so list, 13 50 Film en toneel, 14.10 Or kest en solisten, 14.20 Engelse les, 14 40 Gemengd koor, 15,10 Muziek- cursus, 15.30 Harmonieorkest, 16.00 Op een onverwacht uur, 16,10 Piano, 16 30 Het Gregoriaans, 17.00 De Wig wam, 18.00 Volksliederen, 18.15 Weekoverzicht, 18.30 Voor de strijd krachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Lezing, 19 25 Septet, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewoneP man, 20.12 Piano, 20.20 Lichtbaken, 20.50 Gramotoonplaat, 21 00 Negen heit de klok, 21.45 Ka dio-estafette, 22.00 Weekend sere nade, 22.30 Actualiteiten, 22,45 Het Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23,20 Kwartet van Muzart^ n 4U M 7.00 Nieuws, 7.15 Victor Silvester en zijn orkest. 8.00 Nieuws, 8.18 Lichte klanken 9 35 Kamermuziek. 10.20 Voordracht, 10.35 Voor continu arbeiders, 11.40 Sopraan, 12.00 Vin centino. 12.30 Weerpraatje lWJ Orgel, 13.00 Nieuws, 13.20 Operette muziek, 14.00 Het Nederlandse Ueü, 14.20 Gramofoonmuziek 14 30 Mil taire kapel, 15.00 Fries halfuur, 15.25 Radio Philharmonisch Orkest 16.15 Veiligheidskwartier, 16.30 Musette, 16.45 Sportpraatje, 17-00 Sc£'J^/ schouw, 18.00 Nieuws, 18.15 levari eerd programma, 19.00 Antieke staalkaart, 20.00 Nieuws, 20,15 Pro menade-orkest met sopraan en teno 21 15 De winkel van Sinkel, Schrammelensemble, 22.15 ..^m- men" schets uit het leven, 22.40 Ihe Ramblers, 23.00 Nieuws, 23.15 Biljart- reportage, 23.25 Orkest. De Sultan van Djokjakarta, Hamengkoe Boewono IX lijfwacht van Soekarno, een elite korps, d:4 bestaat uit 50 enthou siaste jongeileden uit het leger en de politie. Blijkbaar op bevel van Soekarno boden zij geen weerstand aan de Nederlandse troepen, die hem en de andere republikeinse leiders arresteerden. De leden van de lijf wacht werden gearresteerd en aan het werk gezet bij een Nederlands bataljon. Na enige dagen werden zij-in vrij heid gesteld. Een Nederlands ka pitein gaf hen een adres van de- Welfare en zeide hen, zich behoor lijk te gedragen. Zij gingen direct terug naar hetzelfde bataljon om te verzoeken of zij daar weer te werk gesteld konden worden. Incidenten als deze geven de bezoekers het gevoel, dat, of schoon vele Indonesiërs de vrij heid wensen, weinigen het waard vinden daarvoor te sterven. Nederlandse commandanten ver trouwen, dat de pacificatie van de nieuwegebieden niet moeilijk, noch kostbaar of langdurig zal zijn. Zo dra zij hun basis veilig gesteld heb- verspreiden de troepen zich over 't land om rovende benden van ex- soldaten en bandieten op te vangen. De grootste van deze benden wordt geschat op een aantal van ongeveer 400 man, hetgeen, naar de mening van mijn Nederlandse, militaire zegsman, „werk voor één peloton" is. Deze benden zijn geconcentreerd in het berggebied langs de zuidkust en op de hellingen van vulkanen, doch Java is een zo dicht bevolkt land, dat, zoals in de afgelopen oor log bleek, het niet geschikt is voor voortgezette guerilla-strijd. De waarheid is, dat de Engelsen een veel hardere taak hebben om 400 communistische bandieten in Malakka op te ruimen dan de Nederlanders bij hun optreden tegen 400.000 bewapende Indone- Er8" zal-wellicht enige reactie op miiltair gebied door de Indonesiërs gevoerd worden, doch alles wijst in tegenovergestelde richting en erva ren Nederlandse officieren verwach ten dit zeker niet. De plaatselijke bevolking schijnt geen bijzondere angst voor de Nederlandse troepen te hebben, doch zijn absoluut be vreesd voor de Ambonnezen en an dere Indonesische soldaten. Het is vreemd deze jonge Nederlanders te zien, die met twee of drie tegelijk, soms onbwapend kuieren in de drukke straten, waar nog de oude anti-Nederlandse leuzen aan de mu ren te ontcijferen zijn.* Voorts om te middernacht in een jeep te rij den door de straten van de stad, waar zovele redevoeringen, waarin onversaagde tegenstand werd be loofd, zijn gehouden. De Minister van Sociale Zaken heeft met ingang van 17 Januari 1949 een aantal wijzigingen aan gebracht in de overbruggingsrege ling en in de sociale bijstandsrege ling. Zoals bekend zijn deze rege lingen bedoeld om te voorzien in het levensonderhoud van valide en bonafide werknemers tijdens een periode van gedwongen werkloos heid. De voornaamste met ingang van 17 Januari aangebrachte wijzigingen zijn de volgende: 1. in de overbruggingsregeling. a) tot nu toe gold de bepaling dat een werkloze, die 13 weken uit kering had genoten niet op nieuw voor een zodanige uit kering in aanmerking kon ko men, vooraleer hij tenminste 13 weken achtereen door arbeid in het vrije bedrijf in eigen onderhoud had kunnen voor zien. Thans is deze bepaling in dier voege gewijzigd dat ge noemde 13 weken niet-aaneen- gesloten in een periode van 26 weken mogen vallen. b) het uitkeringspercentage vol gens deze regeling voor thuis- inwonenden boven 30 jaar wordt verhoogd van 40% tot 60% van het geldende loon. c) de plaatselijke commissies voor sociale bijstand en het reeds bestaande orgaan van overleg tussen het ministerie van socia le zaken en de raad van vak centrales zullen voortaan te vens kunnen optreden als (plaatselijke, respectievelijk centrale) revisie-instantie. Aan deze instanties kunnen in be paalde gevallen klachten of be zwaren inzake de uitvoering van de overbruggings- en van de sociale bijstandsregeling door betrokkenen worden voor gelegd. De bestaande ambtelijke com missies voor sociale bijstand (waarin het gemeentebestuur, de rijks-consulent voor sociale bijstand en het arbeidsbureau zijn vertegenwoordigd) kunnen voorzover zij als revisie instantie optreden een ver tegenwoordiger van elk der bij de Stichting van de Arbeid aangesloten vakorganisaties uitnodigen aan de besprekin gen deel te nemen. Zowel de plaatselijke als de centrale re visie-instantie hebben een ad viserende taak-. 2. in de sociale bijstandsregeiing, ade normen van deze regeling, welke onlangs in verband met het wegvallen van bepaalde subsidies op de levensmiddelen reeds met fl.werden ver hoogd, ondergaan opnieuw een verhoging van f2.voor een echtpaar en van f 1.10 voor kostgangers en alleenwonen- den, de gezinsledenbijslag, welke thans f2.40 per gezinslid bedraagt wordt van het 4e ge zinslid af op f3— gebracht. b) teneinde aan de moeilijkheden in de gezinnen met geringe in komsten tegemoet te komen zal voortaan een bedrag van flO per week per verdienend ge zinslid buiten beschouwing worden gelaten. Italiaanse mijnwerkers in ons land Het eerste contingent Italiaanse arbeiders, bestaande uit 66 onge huwde arbeiders van 19 tot 30 jaar en bestemd voor de Nederlandse steenkolenmijnen, is Woensdag in de mijnstreek gearriveerd. De ar beiders zijn ondergebracht in een Gezellenhuis te Lindenheuvel, waar zij werden verwelkomd door de hoofdbedrjjfsingenieurs A. Paulen en M. Bergstein, pater J. Colsen van de Kath. Arbeidersbeweging, en door de pastoor van Lindenheuvel. Als Italiaanse vertegenwoordigers waren aanwezig de Italiaanse con sul-generaal en pater Bigorelia, as sistent van de Pauselijke Internun tius in Den Haag, Mgr. Giobbe. De consul-generaal en pater Bigorelia spraken opwekkende woorden tot de Italianen; ook de heer Bergstein sprak hen toe in het Italiaans. De klassieke roep van Richard UI: Een paard, een paard, mijn koninkrijk voor een paard, is vervangen door de moderne kreet: Een fiets, een fiets, mijn nachtrust voor een fiets! In Enschede verkochten twee rij wielhandelaren ieder, bij de en tree van het nieuwe jaar, een rijwiel voor een spotkoopje. Twee mannen zetten het er op, die fiets te bemachtigen. Zij pos teerden zich Zaterdagmiddag 1 Januari voor de deur en stap ten Maandagmorgen om tien uur triomfantelijk de winkel binnen; beiden kwamen victorieus met het goedkope, splinternieuwe rijwiel weer naar buiten. Zij hadden een fiets van 125 gulden veroverd voor bijna 100 gulden minder! Een merkwaardig staal tje van ondernemingsgeest en doorzettingsvermogen. Hadden zij Shakespeare gelezen, en dachten zij aan diens klassieke „slogan"? In elk geval kregen zij, ten koste van twee nachten rust, hun fiets. De held van Sha kespeare kreeg zijn paard niet, en verlóór zijn koninkrijk. De vraag is nu maar, of dit Ensche- dese staaltje van moed de eeu wen net zo trotseren zal als de toneeldrama's van Shakespeare het doen. Kerst- en Nieuwjaars- wensen aan soldaten in Indonesië Het Katholiek Thuisfront laat geen enkele gelegenheid voorbij gaan om onze militairen in Indie een teken van medeleven te geven. In het bijzonder rondom onze grote christelijke feestdagen. Behalve het gewone Thuisfrontwerk, correspon dentie en contactbladen zijn 120.009 kerstkaarten onze soldaten met een kerstwens komen verblijden, een wens, die temidden van de drukte van de actie zeer zeker bijzonder welkom is geweest. De jeugduitzen ding van de K.R.O. onder leiding van de heer Wim Quint heeft in sa menwerking met de scholen alleen al ruim 16.000 kinderen een kerst en nieuwjaarswens naar onze sol daten in Indië laten schrijven. Voor waar een mooi geslaagde actie, die het contact met Nederland en de belangstelling voor Indië belangrijk vergroot zal hebben. De Scmarangse „Locomotief" vertelt, volgens de Nieuwe Crt., het volgende van het transport van de leden der Commissie voor Goede Diensten en hun gezelschap door Nederlandse militairen van Kalioerang naar Djokja: „In totaal moesten twintig man nen en vrouwen, onder wie zich ook Douwes Dekker met vrouw en kind bevond, naar Djokja worden over gebracht. De dames en heren ble ken niet zo erg op deze verhuizing te zijn gesteld, want dit betekende, dat zij hun prettig paradijs, hun bungalows, tennisbanen, zwembad, moesten verlaten en dat er een eind gekomen was aan hun gezellige lunches, cocktailparties en geregelde dansavondjes. De ontstemming was dan ook vrij algemeen. Slechts de Belgische gedelegeerde, de heer Her- remans, ontving de Nederlandse mi litairen vriendelijk en beleefd. De Australiër Critchley evenwel had nógal' wat noten op zijn zang. Toen hij openlijk onbeleefd werd tegenover een Nederlands officier, maakte deze hem er op attent, dat men Nederlandse officieren op een andere toon diende aan te spreken. O.a. richtte Critchley zich aan vankelijk slechts via zijn secreta resse tot de met het transport be laste officier. Tijdens Ket ontruimen van de huizen der diverse delegaties kwa men onze militairen steeds weer voor de pijnlijke situatie te staan, dat het ene lid nog meer bagage wilde meevoeren dan het andere. Ten slotte bleek de bagage uit 5 ton goederen te bestaan, voor het groot ste gedeelte bestaande uit Bols, whiskey, Heineken's-bier (brewed In Holland), sport-utensiliën, etc. Ver der werden meegevoerd drie pape gaaien en twee honden." „De Locomotief schrijft de vol gende bijzonderheden over het hotel Kalioerang: „Dë manager heeft het een en ander medegedeeld over de levens wijze en de dagindeling van deze Commissie, die, naar zij beweerde, steeds ingespannen naar een vreed zame oplossing zocht van de ge schillen tussen de republiek en Ne derland. Dgze manager, die tussen haakjes een zwager bleek te zijn van Hqtta, vertelde het volgende: De diverse delegaties hadden elk een prachtig huis in de heuvels tot haar beschikking., 's Morgens ston den de heren en de dames niet al te vroeg op en na het ontbijt bleef men altijd nog een gehele tijd onder het genot van een kopje koffie gezellig over koetjes en kalfjes praten. En fin, om een uur of half elf ging men „De Gazet van Antwerpen" heeft in haar laatste uitgaven weer eens een oud thema opgerakeld, nl. dat van de Nederlandse infiltratie in de Antwerpse haven. Het blad wijst er op, dat de Nederlandse invloed in de Belgische havenstad zich als een olievlek uitbreidt en dat de tijd niet ver meer is, „dat de haven van Antwerpen beschouwd zal mogen worden als een wingewest van de Rotterdamse en Amsterdamse rede rijen". In een ingezonden stuk in dit blad wordt verder betoogd, dat in Neder landse kringen de mening zou heersen, dat Antwerpen een kolonie van Nederland is", waar de Ant werpse kantoorbediende als koelie fungeert en de Nederlandse mees ters de winsten opstrijken". Blijkbaar als reactie op deze rnti- kelen heeft het „gemeenschappelijk defensiecomité der Antwerpse ha- venbelangen" thans een commI ni- que uitgegeven, waarin in het licht wordt gesteld, dat de handelwijze van sommige Nederlandse firma's te Antwerpen de traditionele func ties in de Antwerpse haven en de bestaande gébruiken en goede ver standhouding in gevaar brengt. Het comité zegt deze gang van zaken te betreuren, temeer daar alle firma's te Antwerpen steeds tot grote bloei zijn gekomen zonder toevlucht te nemen tot dergelijke handelwijzen, „die niét stroken met de plaatse lijke traditie". Het communique spreekt de wens uit, dat bedoelde firma's deze tra dities opnieuw zullen eerbiedigen. Indien dit niet geschiedt, dan zou de Belgische overheid met kracht die nen op te treden om particuliere, in dit geval buitenlandse belang onder geschikt te maken aan het algemeen welzijn. Het communique was ondertekend door de algemene beroepsvereni ging voor het Antwerpse stuwa- doorsbedrijf, de Antwerpse Scheep vaartvereniging, de Vereniging der Belgische reders, de Vereniging der Antwerpse expediteurs, en het Ver bond van handelaars. In bevoegde kringen te Rotterdam toont men zich verbaasd over het artikel in de „Gazet van Antwer pen" en het communique van het „Gemeenschappelijk defensiecomité der Antwerpse havenbelangen". Zolang geen concrete feiten wor den medegedeeld, waaraan men houvast heeft en zolang geen firma's met name worden genoemd, is het aldus onze zegslieden onmoge lijk de zaken recht te zetten of zelfs maar zich een oordeel te vormen. Voorzover nagegaan kan worden, beweegt de wijze, waarop de Neder landse firma's in Antwerpen haar eigen zaken menen te moeten be hartigen, zich binnen de normale, gebruikelijke grenzen. K.L.M. vliegt op Panama Panama City is met ingang van 3 Januari jl. opgenomen in het West- Indische net der KLM. Tweemaal per week zullen de Vliegende Hol landers op de dienst Curacao-Aruba- Barranquilla-San José ook op het vliegveld Tocumen, 15 min. van Panama City gelegen, landen. To cumen is een der grootste en mo dernst geoutilleerde luchthavens van Centraal Amerika en is door een prachtige verkeersweg met Panama City verbonden. Met ingang van 3 Januari jl. heeft het Westindisch bedrijf der KLM voorts een dienst geopend naar Barcelona, ongeveer 250 km ten oosten van Caracas gqlegen. dan naar het conferentiehuis, een idyllisch huisje, dat behalve het dak en de vloer geheel uit glas bestaat. Per dag confereerde, althans ver bleef men, ongeveer een half uurtje in dit huisje. Om een uur of elf ging men elke dag een stevige borrel in het hotel drinken en na het eten werd een middagdutje gedaan. Na dit dutje ging men tennissen of an dere sport beoefenen, 's Avonds was er altijd feest met veel drank en dansen. Aan lekker eten en drank (behalve de reeds hierboven ge noemde dranken, beschikten de „di plomaten" nog over de nodige kis ten met diverse soorten wijn) had het gezelschap nog nooit te kort ge had. De maandrekeningen van de he ren waren dan ook alle even hoog: tienduizenden guldens waren hier mede gemoeid. De inrichting van de huizen was luxueus. De tuinen voor de bungalows en de plantsoe nen in Kalioerang waren (zijn) keu rig verzorgd en prachtige personen wagens en jeeps stonden de heren en dames ter beschikking om een autotochtje over de zich door het bergland slingerende asfaltwegen te maken." Smokkelende kasteleins veroordeeld Voor de bijzondere politierechter stonden terecht twee Maastrichtse kasteleins wegens het smokkelen van België uit van coupons heren- stoffen ter waarde van tienduizen den guldens. De heren kwamen uit een milieu van zwarthandelaren en smokkelaars en op de publieke tri bune bestond er grote belangstelling voor deze zaak. De voornaamste schuldige, de caféhouder J. S. kreeg zes maanden, waarvan twee voor waardelijk en f400 boete plus ver beurdverklaring van auto en al de coupons ter waarde van zeker flO.OOO, de tweede kastelein P. W„ werd veroordeeld tot 10 weken met aftrek en f150 boete. De vrouwen der kasteleins, die meegegaan waren om aan het smokkeltochtje de schijn van een snoepreisje te geven, wer den veroordeeld tot f50 boete, ter wijl een taxichauffeur, die ook met zijn auto in het complot betrokken was geweest, een maand kreeg en f200 boete. Diefstal uit brandkast Gisterennacht zijn ongewenste bezoekers binnengedrongen bij een handelsonderneming aan de Nassau - kade te Amsterdam. Zij slaagden er in met een sleutel de brandkast in de kelder te openen en uit een geld kistje f 4600 te stelen. De sleutel, die zij daarvoor gebruikten legden zij daarna op het bureau van de pro curatiehouder. Voorlopig tast de politie nog in het duister. ii. Men moet echter toch in de ma terie wel heel goed thuis zijn en de trucjes van de echte statistici goed verstaan. Het grappigste wat op dit gebied gepresteerd is, is on getwijfeld het evenement op een wetenschappelijk congres van Duitse statistici geweest. Hier had een ver schrikkelijk geleerd man, prof. Bau er, een grondig typisch Duits betoog opgezet over het verband dat er kan bestaan tussen de ene curve en de andere. Hij liet daarna zo'n kromme zien, die haarfijn het ver loop van het bevolkingscijfer in de stad Bremen weergaf en toonde daarbij een tweede lijn, die precies dezelfde allures vertoonde. Daar beide lijnen zo aardig parallel lie pen, was iedereen nieuwsgierig te weten wat die tweede lijn zou zijn. Men voelde reeds, dat hier een be langrijke sleutel zou liggen om eens te achterhalen waar de oorzaak van die toename van het aantal mensen nu feitelijk door veroorzaakt wordt. De professor kwam toen met de mededeling, dat die tweede lijn een even nauwkeurige berekening be vatte van Ret aantal ooievaarsnes ten dat in de loop van dezelfde pe riode in de omgeving van de stad gesignaleerd was. Geen beter mid del dan deze wetenschappelijke hu mor, om te bewijzen dat statistieken lezen een apart vak is. In een gesprek met de huidige directeur van het C.B.S., dr. Iden- burg, deelde deze ons onlangs mede, dat de statistiek in ons land een heel merkwaardige geschiedenis heeft. Ontsproten aan het initiatief van een liberaal professor in het midden van de liberale negentiende eeuw is' deze wetenschap later pas tot haar eigenlijke doel gekomen, zoals de huidige directeur dat ziet, nl. een middel te zijn in dienst van de overheid ter beïnvloeding van de samenleving. De liberale gedachte was het met dat ten dienste van de overheid niet erg eens, vandaar ook dat de grote tijd voor de statistiek, Per auto naar Holland België De minister van Verkeer en'Wa terstaat deelt mede, dat desge- gevraagd door de R.V.I. ontheffing van het Zondagsrijverbod kan wor den verleend op Zondag 13 Maart a.s. aan houders van plaatsbewij zen voor de interland voetbalwed strijd HollandBelgië van en naar het Olympisch Stadion te Amster dam. Bij uitreiking van een ont- heffingsbewijs wordt het entreebe wijs van de aanvrager aan de ach terzijde van een stempel van de betreffende R.V.I. voorzien. Productiecijfers Willem Barendsz" Tot en met 26 December j.l. had de „Willem Barendsz" geproduceerd 9.196 vaten (1532 ton) traan en 3.838 vaten (639 ton) spermolie. eerst na het liberalisme kon komen. In verband met de behoefte om in noden en misstanden te voorzien, heeft'men toen ook ingezien, dat de statistiek het enige middel is om de samenleving waar te kunnen ne men en de uitwerking van allerlei overheidsmaatregelen na te kunnen gaan. Voor het pionierswerk dat in de voorgaande eeuw werd verricht reeds onder Koning Willem I was men daarmee bezig heeft dr. Idenburg echter het grootste respect. Nederland heeft later het meest consequent het systeem van centra lisatie van alle statistische arbeid doorgevoerd. Het werk werd geheel uit de handen van ambtenaren ge trokken en naar de Oostduynlaan gebracht, waar men geheel onaf hankelijk van iedere overheidsbe moeiing kan werken. De jaarlijkse uitgaven van het C.B.S., de zeer waardevolle biblio theek en de geregelde publicaties zijn er om te bewijzen van hoeveel practisch nut dit alles ook voor iedere particulier zijn kan. •Het gouden jubileum dat Vrijdag a.s. in de Rolzaal wordt gevierd, zal ongetwijfeld erkenning van het nuttige van deze instelling brengen. Everzwijn van 130 Kg VENLO, 6 Jan. Bij een drijf jacht onder de gemeente Roggel zijn twee wilde varkens geschoten. Een der dieren woog 130 kg, het was een groot everzwijn, dat eerst drie salvo's hagel van de opzichter Verkennis en daarna van de jager Steegs het genadeschot kreeg. Vijf andere wilde zwijnen ontsnapten. J^JEER DAN ANDERS nog houdt Indië ons tegenwoor dig bezig. Onze gedachten gaan uit naar dat verre land overzee. Die wij liefhebben, zijn daar. We noemen hen zo vertrouwd „onze jongens". Zij zijn de onze, een stuk van ons zelf. Familie- en vriendschapsbanden binden ons aan hen. Zij behoren tot onze parochie. Zij zijn onze Ne derlandse jongens, op wie wij fier zijn. Maar over wie we ons ook bezorgd maken. Niet klein moedig, maar toch met die har telijke bezorgdheid, die ons in alles met hen doet meeleven. Wij zouden hen willen helpen. Hoe? Door voor hen te bidden. Dat op de eerste plaats. Opdat God hen geleide met Zijn ster. Vervolgens door hun nu veel te schrijven. Post van thuis is onze jongens nu dubbel welkom! MARCUS HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME De SED had zich reeds aardig in slagorde opgesteld. De sociaal-demo craten had zij eenvoudig in haar eigen gelederen opgeslokt. De vrou- wencomité's en de VDGB had zij als hulptroepen aangeworven. Restten nu nog slechts haar enige overge bleven tegenstandsters, de LDP en de CDU. Met de hulp der Sovjet- Russische bezettingsautoriteiten was het geen al te zware opgave, om ook aan deze partijen ernstig afbreuk te doen. De communisten voerden het beproefde nazi-systeem van huis- en blokleiders weer in, zodat zij over de stemming van een ieder een nauwkeurige controle hadden. In de grote steden was het moeilijker dit strenge toezicht overal te handhaven doch op het platteland was hun dit al spoedig volkomen gelukt. Wilde men lid worden of blijven van de brandweer, zocht men een baantje, wilde men studeren, wilde men in aanmerking komen voor kleding, extra voedsel en schoeisel, dan moest men lid zijn der SED. Blok leiders zonden circulaires aan hun wijkbewoners, 1) waarin zij ver plicht werden aan communistische vergaderingen deel te nemen; com munistische burgemeesters in func tie richtten proclamaties tot de be volking om zich bij de SED aan te sluiten. 2). 1) Circulaire nr. 48/46 van 1 Oc tober 1946 door de districts-voorzit- ter der SED, Scheibe, te Schwerin. „Het is de plicht van ieder wijk- hoofd met huisleiders op de verga dering te verschijnen, waar kame raad Grotewohl het woord zal voe ren. Het is verder verplicht te mel den, wie aan deze vergadering niet heeft deelgenomen". 2) De burgemeester van Oranien- burg Schmidt op 13 September 1946. Openbare geldmiddelen werden eenvoudig gebruikt om communisti sche propaganda te financieren. 3) Levensmiddelen, bestemd om in de distributie te worden gebracht, wer den op communistische vergaderin gen onder de bezoekers verdeeld. En dit geschiedde op een tijdstip, "dat men in Duitsland waarlijk niet te veel te eten had. De liberaal- democraten en de christelijk-democraten konden na tuurlijk hiertegen niet oproeien. Hun protesten werden niet eens gehoord. Zij stonden tegen de machtsmisbrui ken der SED machteloos. In veruit het grootste aantal gemeenten in de Sovjet-zóne waren hun plaatselijke afdelingen niet erkend, zodat zij geen candidatenlijsten konden in dienen. Hun vergaderingen werden willekeurig verboden, hun partij functionarissen onder de vreemdste voorwendsels gearresteerd. Erfurt en Apolda bijv. kozen burgemeesters uit de liberaal-democratische partij als opvolgers van door de Sovjets benoemde communisten. Nauwelijks twee Wéken in functie, werden zij echter reeds gearresteerd. De twee de voorzitter der LDP in het land Saksen, Leuschel, kon zich slechts door de vlucht aan arrestatie ont trekken. 3) Uit de openbare middelen der stad Berlijn financierden de com munisten gedeeltelijk de DEFA- filmmaatschappjj, de Berliner Ver- lags G.m.b.H. (500.000 Mark), de Neuer Weg G.m.b.H. (600.000 Mark) efl de Gesellschaft fiir Zeitgenössi- sehe Dokumente (200.000 Mark). Het is misschien niet oninteres sant hier een kleine bloemlezing te geven van documenten, die door de LDP en de CDU aan de geallieerde bestuursraad werden gezonden. In een CDU-memorandum over de ver kiezingen in de Sovjet-zóne staat o.a. het volgende te lezen: „In Mecklenburg-Voorpommeren en in de provincie Brandenburg zijn aan talrijke districtsafdelingen geen registratie-kaarten uitgereikt, zodat ook geen candidatenlijsten konden worden ingediend. In Brandenburg betreft dit de districten Niederbar- nim, Ruppin, Ostpriegnitz, Beeskow, Angermünde en Prenzlau. In deze dstricten hebben de kiezers niet de mogelijkheid op de CDU te stemmen. Het houden van kiesvergaderingen stuit op buitengewone moeilijkhe den, daar overal de tekst der rede voering, dikwijls zelfs in het Rus sisch, moet worden voorgelegd en van haar goedkeuring de toestem ming tot het houden van een ver gadering afhankelijk is. In sommige districten is het houden van verga deringen afhankelijk van de aanwe zigheid van een Russisch officier, hetgeen wederom ten gevolge heeft, dat door zijn afwezigheid ook ver gaderingen, waarvoor reeds toestem ming was verleend, niet konden doorgaan. Vergunningen voor het houden van redevoeringen worden slechts in zeer beperkte mate ver leend. Een groot aantal sprekers heeft geen vergunning gekregen. Voor propaganda werd aan geen enkele afdeling der partij ook slechts de geringste hoeveelheid papier toe gewezen. Dit betekent, dat de CDU geen noemenswaardige propaganda kan voeren. Aan de afdelingen werd voor de maand October nog zo goed als geen benzine verstrekt, zodat er zelfs geen wagens zijn om de spre kers naar de vergaderingen te doen brengen". In een LDP-memorandum kan men het volgende lezen: „In 'n districtshoofdstad vond een bijeen komst plaats van burgemeesters en gemeente-ambtenaren. De vertegen woordiger van de districtscomman dant vroeg de aanwezigen, wat zij reeds gedaan hadden om de verkie zingsactie der LDP en der CDU onmogelijk te maken. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3