Protesl tegen c FILMS VAN DE WEEK Lusteloos, hangerig landerig AKKERTJES Soekarno, Sjahrir en Salim danken hun bewakers Noodl PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 8 januari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN André Carell trad op voor Stichting '40-45 WAT SLAAT DE KLOK? Grootse plannen van de j.G. St. Laurentius Lezingen ,,Oud Alkmaar A.F.C.-nieuws Dierenbescherming De gouden Halt'er-parade Onze agenda J K.A.B.-HOEKJE „Het land van de glimlach" Victoria Harmonie Cinema A.B.T. DOKTERSDIENSTEN Rayon West-Friesland W. K.F.C. FILMKEURING ,lk haat de Nederlanders niet Verklaring van. Soekarno c.s. WEERSVERWACHTING Marktberichten De commun Wat U mc van hon kathol in ballin 4 Voor het eerst na zijn terugkeer van zijn tournee door Indonesië voor de NIAVIN trad André Carell (onder ons beter bekend als Dries Kesselaar) weer 'ns op voor het Alkmaarse publiek, althans voor een heel klein pereentage van dat publiek. Want het moet ons van het hart, dat Carell na zijn 8- maanden-tournce door Indonesië bjj zyn eerste optreden niet de be langstelling ondervond, die hij ten volle verdient. Voor zijn vertrek had hij het laatst opgetreden voor de Stichting en hij had beloofd, dat ook zijn eerste op treden voor dit sympathieke doel zou zijn. Ook dat was een reden, om de zaal te doen uitpuilen, maar er waren nog veel, te veel lege rijen. En dat verdient do Stichting '40/'45 niet. die zich het lot aantrekt van de nabestaanden van de'helden van het verzet, maar dat verdient ook André Carell niet. Niet alleen, omdat hij onze jongens in Indonesië door zijn kleinkunst zoveel gegeven heeft, maar, omdat hij werkelijk een kleinkunstenaar is van grote gaven. Hij is een vlot en onderhoudend conferencier, waarnaar men met plezier luistert. Soms ernstig, soms droog-komisch, soms wat critisch weet hij te vertellen van zijn erva ringen. Doodgemoedereerd zat hij op 'n stoel voor zijn vertrouwd Alkmaars publiek en degenen, die deze avond naar 't Gulden Vlies gekomen wa ren, zullen, althans wat het weer zien van Carell betreft, geen spijt gehad hebben. Hij hield gewoonweg een vlotte causerie over zijn reis naar en door Indonesië, waar hij zowel voor volle zalen, als voor een auditorium van acht man op 1700 M. hoogte in de bergen zijn repertoire bracht. Het deed hem goed, als hij daar Alk maarse jongens ontmoette en veer tien dagen heeft hij nodig gehad om de familieleden van zijn stadgenoten de groeten te brengen uit de Tro pen. Zijn ervaringen daar inspireer den hem voor menig liedje, waar van hij er enkele liet horen. Zij ge tuigden van waardering voor onze jongens, die na de beroerde moffen- tijd een stuk van hun jeugd in de Oost moeten s'fjten en die toch zo erg terugverlangen naar huis. Het is bekend, dat velen nog met goed welen, wat of het J. G. werk is. Het bestuur van de J. G. heelt daarom voor ouders en belangstel lenden een ouderavond georgani seerd in het jeugdhuis aan de Nieuwstraat op 10 Januari om 8.la uur. De moderator zal daar een korte toespraak houden over het doel van de beweging en verder wordt de avond gevuld door elk wat wils, een vrolijk non-stop ea- baretprogramma. waaraan alle clubs meewerken. Wanneer men de repe tities eens bijwoont, dap kan men niet anders zeggen dan dat men met belangstelling dezeyavond tege moet zal zien. Want het kan haast niet anders, dit cabaretprogramma gaat er in. Wij hopen voor de J.G. dat velen aan haar oproep zullen gehoor geven. En wat is er nog meer? Er wordt gefluisterd dat men een zangclub gaat beginnen. De muziek, die tot nu toe in het jeugdhuis werd ge hoord werkt aanstekelijk. Men heelt daarom een zeer bekwame zangle raar opgezocht en hem gevraagd om de zang te leiden. Deze is al vol groojse plannen. Naast een goede verzorging van de kerkzang, wat toch het voornaamste is, spreekt hij al over een aardige operette die wordt ingestudeerd; denkt men al over verschillende uitvoeringen. Zo ver zijn ze echter nog ni7*. Als er nu maar voldoende leden komen. Men'wil beginnen Vrijdag 15 Jan. om 7.30 voor klein koor en om 8.30 voor groot koor en tevens ook ge zamenlijk. Dat kan niet anders dan g-ed zijn. Wij hopen dat vele meis jes zich zullen opgeven bij de na volgende adressen; Mej. J. Winder, prefecte grote congregatie, Friese weg 52a, Mej. Trees Keesom, pre fecte kleine congregatie Mient; Mej. Truus Tym, Dijkgraafstraat, be stuurslid J. G„ en Mej. Tiny Kra mer. Hoofdleidster van de gidsen, Wildemanstraat 14. De Ver. „Oud Alkmaar" heett voor de komende maanden de vol gende lezingen op haar program staan. 11 Jan.: J. de Meijer, archi tect te Amsterdam over: De Neder lands geest in de Bouwkunde (met lichtbeelden!. 25 Febr. H. van Diu- nen over „Het Brood- koek- en suikerbakKersgilde te Alkmaar 21 Maart de heer Th. Wortel over Alkmaar ziedt zout" en 21 April de heer H. Ringers over „Alkmaar en het Bier in het Verleden". Watervogels IA.F.C. I. A.F.C. II—St. Victor II. Z.A.P. II—A.F.C. III uitgesteld. A.F.C. IV—Schoorl II. A.F.C. VForesters IV. Zaterdag 3 uur: A.F.C.-jun.J. Holland jun. A.s. Zondag is voor de A.F.C.- familie een belangrijke dag. Het eerste gaat naar Den Helder om Watervogels of „de Torren" te be strijden. Spelers van het eerste, heel R.K. Alkmaar volgt jullie verrich tingen. Geeft jullie ten volle. Gaat als een geheel, en met één wil het veld in, houdt vol tot de laatste minuut. Het wordt zwaar! Succes!! Het tweede ontvangt Obdam. Uit kijken hoor!! Het derde is uitgesteld, terwijl het vierde Schoorl II ontvangt, dat is ook al oppassen. Het vijfde kan de volle buit binnenhalen, maar dan(vul maar in Bart!) De junioren spelen vanmiddag 'n vriendschappelijke ontmoeting om de eer. Supporters (en dat zijn er velen) die het eerste begeleiden, geeft onze jongend een morele steun met uw aanmoeding. Laat het „Hup A.F.C." niet van de lucht zijn, wantook op, u rekenen wij. Dus u doet ook uw best. Bij voorbaat onze dank. De P.P.C.-er. Hij oogstte veel applaus en de bloemen, die hem werden aangebo den hebben iets vergoed van wat er aan opkomst van het publiek ontbrak. De artisten. die zijn optreden om lijstten, mochten er ook wezen; de Jantjes zongen aardige liedjes, even als Jan Stadig, die aan een goede stem een goede voordracht paart. De Mortali's gaven knappe staaltjes van krachtsport te zien, Jan van Twmjver was de handige accom- pagnateur. Wij hopen Carell nog eens spoedig op de Alkmaarse jilanken terug te zien: maar dan voor een stampvolle zaal, want hij is 't waard. De heer J. Plas. die namens de stichting '40/'45 de medewerkenden aan deze avond had ingeleid, bracht ze ook dank onder aanbieding van bloemen aan de enige dame in het ensemble en aan André Carell. Fr. U. Zwervend zijn te Alkmaar aange troffen: een bruine bastaard herder (ruige kop) en een donker ge stroomde herder, teef, pl.m, 1 jaar oud. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. De Alkmaarse Gymnastiekvereni ging „De Halter" bestaat volgende maand een halve eeuwy Het was 4 Febr. 1899, toen De Halter werd opgericht, aanvankelijk alleen voor heren-leden; in 1903 kwam er een jongeren-afdeling en tien jaar later ook een damesafdeling. Een van de beperkende bepalingen, waaraan de damesleden zich moesten onderwer pen was o.m., dat zij geen relaties mochten onderhouden met de heren leden. In de loop der jaren kwam echter deZe bepaling te vervallen. Thans telt De Halter rond de 550 leden en neemt zij zowel in onze stad. als in ons gewest, alsmede in den lande een vooraanstaande posi tie in. Zij nam de 'laatste jaren deel aan de Nationale Verenigingskam pioenschappen, waarin zij zich steeds nummer twee wist te plaatsen, na „Quick" uit Huizum bij Leeuwarden, dat steeds nr. één werd. Vele Hal terleden maken deel ntt van de Ne derlandse keurploegen. Bij de Olym piade '48 behoorden drie dames leden van De Halter tot het Olym pisch dames-team. Trouwens in de Olympiade van '28 in Amsterdam behoorde het Halter-lid H. Licher ook reeds tot de Olympische ploeg, evenals de tegenwoordige directeur K. Boot. hoewel deze toen nog niet in relatie met de Halter stond. In 1925 nam De Halter als eerste en enigste Nederlandse ploeg deel aan de Internationale wedstrijden te Geneve, waar zij geen slecht figuur sloeg. Het was in de tijd, dat de heer Schenk de actieve directeur en de heer Mensink de ijverige voor zitter was. In '30 werd deelgenomen aan de Bondswedstrijden te Ant werpen. De heer K. Boot is al vanaf '38 de energieke directeur, die het spor tieve peil van De Halter tot de hoogte wist op te voeren, waarop het zich nu bevindt. Achtereenvol gens waren vanaf de oprichting di recteur de heren Oostenveld, Lam bert. Schönbergen, .gluis, Jac. Schenk (thans nog een nationale turnfiguur) Rijswijk en Ran. ue heer H. J. Réurslag, die al veertig jaar lid is van De Halter is de laatste twaalf jaar voorzitter. Naast de heer Boot heeft de heer J. Lan- genberg zich met de leiding van de kleutergymnastiek van De Halter belast. Het spreekt vanzelf, dat dit gou den jubileum niet onopgemerkt von-/ i zal gaan. In de week van 8 tot 13 Februari "kal de jubileum-non stop-revue De Gouden Halterparade worden opgevoerd. Op 5 Febr. wordt er 's middags in 't Gul" en Vlies een receptie gehou den. gevolgd door een diner en feestavond voor de leden; 6 Febr. zal er een feestmiddag zijn voor de adspiranten. "N BIOSCOPEN HARMONIE: De strijd om de atoombom, 14 jaar. CINEMA: De slavin van Ha- roea, 18 jaar. VICTORIA: Een huis in de Dulcimerstraat, 14 jaar. A.B.T.: Circusparade, alle leeftijden. Nachtdienst Apotheken Zaterdag: SchoutenOele, Koorstraat 47; Zondag: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. Nachtdienst taxi's Zaterdag: Chr. de Vries, Frieseweg 4, telef. 4237. Zondag: Doktersdiensten: Dr. J. Pot, arts, Straatweg 05, telef. 3117; Dr. C. J. Poortvliet, arts, Egmonderstraat 16, tel. 4282 Bonnen halen Maandag de letters K tot Komen te Alkmaar. Te Stompetoren Maandag alle inwoners. v_. GERARD HENGEVELD ALS SO LIST BIJ DE H.O.V. Op Woensdag 12 Januari a.s. geelt de Haarlemse Orkest Vereniging in 't Gulden Vlies te Alkmaar het eer ste concert van de serie B (een serie van 3 concerten). Solist op deze avond is de be kende pianist Gerard Hengeveld, die een tweetal werken ten gehore zal brengen. Het concert, dat ditmaal onder leiding van Kees Hartvelt zal staan, begint met de Ouverture „Euryanthe" van Carl Maria von Weber, gevolgd door het plano concert van Edv. Grieg met Gerard Hengeveld als solist. Na de pauze volgt het tweede optreden van de solist, ditmaal met de Variations Symphoniques van César Franck, waarna het orkest tenslotte Les Préludes van Fr. Lïszt zal uitvoeren. DAMMEN "HEILOO De Heilooër damclub was de gast van St. Thomas te Cas- tricum, waar gespeeld werd voor de Kennemerkring. De uitslag was: Groep I. Castricum Heiioo C. SprenkelingH. Verver 02 B. BeentjesJ. Geuzebroek 11 C. v. d. HimstK. Tuinman 02 C. Bakker*A. Dekker 02 A. de ZeeuwJ. de Geus 20 J. Wout—J. Sprenkeling 11 P. RuiterC. de Graaf (12 R. StetS. de Geus 02 C. Reijnders—C. Adrichem 02 C. Orij—A. Kroon 0—2 4—16 Groep II. C. JuffermansJ. Marsman 02 T. v. d. AardwegJ. Spaans 20 J. Kabel—P. Oud 0—2 P. v. d. HimstW. Hoogenboom 11 H. PoelA. Winterink 11 J. v. VelzenP. Beukers 20 S. GroentjesD. Langendijk 02 G. TrompC. de Jong 02 J. Steeman—J. Helder 20 C. LuteC. v. Lieshout 02 8—12 Het is een zeer goede gewoonte de bijeenkomsten tijdig bekend te maken. Hierdoor kunnen andere af delingen en commissies rekening houden met het feit, dat sommige bestuurders op bepaalde dagen be zet zijn. Wij vertrouwen dat zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met onderstaande data. Onzerzijds is rekening gehouden met de Scho- la Publica, zodat onze bestuursleden die avonden vrij zijn, behalve in dien tussentijdse acties een bijeen komst noodzakelijk maken. 14 Jan.: Dag. bestuur. 28 Jan.: Dag. bestuur. 11 Febr.: Algemeen bestuur. 18 Febr.: Jaarvergadering voor alle leden. 3 Maart: Dag. bestuur, 18 Maart: Recollectie voor alle be stuurders van vakafdelingen en KAB in de kapel van Huize St. Augustinus. 8 April: Dag. bestuur. 22 April: Dag. bestuur. 13 Mei: Dag. bestuur. 27 Mei: Algemeen bestuur. NOORD-SCHARWOUDE. De Operettevereniging „Caecilia" heeft met Franz Lehar's beroemde ope rette, waarvan de oorspronkelijke titel luidt: „Das Land des Lachelns" een enorme belangstelling en te recht veel succes gehad. De goede muzikale reputatie van het land van Noord-Scharwoude is met deze serie voorstellingen weer eens voor de zoveelste maal bevestigd. Het was aan alles merkbaar dat men zéér serieus had voorbereid, en daar kwam nog het voordeel bij, dat „Caecilia" in dit genre al tamelijk veel routine heeft opgedaan. Wat deze voorstelling zo aantrek kelijk maakte was wel het feit, dat de twee factoren spel en zang vrij evenwichtig tegenover elkaar ston den, en dit is voor amateurs al een zéér groot compliment. Zonder aan het spel van de overige executanten aan waardering te kort te doen, willen we speciaal twee rollen in 't bijzonder memoreren, en wel de rol van Tschang (de heer Jac. Prijs) die indrukwekkend spel te genieten gaf en Prins Söu-Chong (de heer P. Tromp), in 't bezit van een mooie tenor-stem, die zijn partij met de echte operette-flair voor het voet licht wist te brengen. Liza (mevr. HopDe Boer) zong muzikaal, maar was tegenover haar partner, de tenor, wat te zwak. Veel waardering konden we even eens hebben voor de balletten, in gestudeerd door mevr. G. Pranger uit Alkmaar. Dirigent Nico Snel had blijkbaar veel zorg besteed aan de koren, welke in deze operette voorkwamen, die klonken zuiver en genuanceerd en verhoogden niet weinig het mu zikale peil van de uitvoering. Een zeer belangrijk aandeel in het succes komt toe aan het Zaans Ope rette-orkest, dat met kennelijke toe wijding voor een zeer te loven orkest-begeleiding zorgde. Met ge noegen konden we constateren, dat Nico Snel en het orkes t Lehar's partituur zeer vitaal wisten in klank om te zetten; dit gaf de gehele uit voering een zeer levendig en muzi kaal cachet. Zeer vermeldenswaardig zijn nog de décors, waar met betrekkelijk simpele middeAn een suggestief ef fect werd bereikt. Dit onderdeel was waarlijk smaakvol verzorgd. De talrijke luis teraars, die de grote zaal van „Con cordia" vulden, zullen ongetwijfeld zeer voldaan huiswaarts zijn ge keerd, met de voldoening dat hun plaatselijke Operetteveren. „Caeci lia" werk levert, waaraan een be langrijke culturele inslag niet ont zegd kan worden. Dat men dit blijvend waardere! W. SCHREURS. H. S. V. HEILOO. Zondag a.s. gaat HSV 1 de strijd aanbinden tegen IJ-Boys 1. Gezien de prestaties van de afgelopen weken, rekenen we op een overwinning. Supporters die deze wedstrijd wensen bij te wonen kunnen met de bus mede zolang er plaats is. De autobus vertrekt om 12.30 uur. Men kan zich opgeven bij D. Pepping, Heerenweg. ZILVEREN SCHOOL JUBILEUM EGMOND a.d. HOEF, Maandag 10 Januari a.s. viert mej. Th. Ruy- tenburg haar zilveren jubileum als onderwijzeres aan de R. K. School te Egmond a, d. Hoef. De dag wordt begonnen met een H. Mis om 8 uur. Deze H. Mis wordt gezongen door de schoolkinderen, waarna deze om 10 uur het feest voortzetten en hun geliefde onder wijzeres huldigen met zang en voordracht. Daar ook vele oud-leerlingen hun gelukwensen zullen willen aanbie den. houdt mej. Ruytenburg van 35 uur receptie te haren huize. Een zilveren jubileum als onder wijzeres is een vaak voorkomende gebeurtenis, doch dat 'n onderwij zeres gedurende 25 lange jaren aan dezelfde srhool trouw haar beste krachten gaf, mag wel bijzonder worden gevierd. Dat God haar nog vele jaren moge sparen is de wens van alle parochianen. Een huis in de Dulcimerstraat De film „London belongs to my" waarvan de Nederlandse titel „Een huis in de Dulcimerstraat" luidt, geeft op aantrekkelijke en vaak aandoenlijke wijze, het wel en wee van de bewoners van een oud pa triciërshuis. dat kort voor de oor log, zoals zovele huizen in Londen, dienst deed als pension. Nadat de camera een uitstekende indruk van de, tot een zekere burgerlijkheid vervallen, maar overigens niet on aantrekkelijke straat heeft gegeven, passeren de huurders van juffrouw Kitty, een weduwe die veel aan spiritisme doet. de re^ue. Te begin nen met Mr. Josson, die 42 jaar op een kantoor gewerkt heeft en op Kerstavond 1938 door zijn collega's gehuldigd wordt, omdat hij met pensioen zal gaan. Hij brengt de verdere avond thuis met vrouw en dochter door. Mevrouw Boon, een weduwe, die met haar zoon Percy een etage hoger woont, komt ver volgens aan de beurt, dan zien we juffrouw Corry, een oud dametje die schraaltjes leeft, min of meer vegeteert op de anderen, om de huur gemaand moet worden en als garderobe-dienster in een nacht club werkt. Dan komt ook nog Henry Squales, een vreemdsoortig man, die zich ontpopt als een me dium op spiritisten-seances en In feite een aartsbedrieger is, wien het steeds tegenloopt. Percy, die verliefd is op het meis je Josson, bezwijkt voor de verlei ding een gestolen auto om te bou wen en komt zodoende op het ver keerde pad. Het type van een zwakkeling, bezield met het idee, geld verdienen voor het meisje. Als hij met een gestolen auto terug keert, ontmoet hij een vriendin uit een nachtclub, brengt haar naar huis en als de politie op de weg controleert, tracht hij te ontsnap pen. Dat lukt, doch tijdens een worsteling in de snel rijdende wa gen valt-het meisje uit de wagen en wordt gedood. Maanden loopt hij vrij, totdat een rechercheur hem op het spoor komt en hem in de gevangenis brengt. Intussen zit ten de medebewoners niet stil en trachten gratie voor hem te krij gen. hetgeen na veel avonturen ge lukt. Een uitstekend stuk film, afkom stig uit de Arthur Rank-ateliers, waarin de karakters prachtig won den ontleed. De sfeer is er goed getroffen en het hele werk doet warm en sympathiek aan. Gevoe lig zijn de scènes in de gevangenis en op straat, als de buurtbewoners met een petitionement naar het gouvernement gaan. In alle opzich ten de moeite waard. De strijd om de atoombom. Toen de Duitsers in 1940 Noor wegen binnen vielen, kwam ook de Vemorkfabriek in hun handen. In deze fabriek werd reeds in 1939 de grootste hoeveelheid „zwaar water" een onmisbaar hulpmiddel bij het nemen van proeven met de atoom splitsing, gefabriceerd. Wel was, voordat de Duitsers kwamen, de voorraad van dit water in Enge land beland, maar er was hen van zelfsprekend alles aan gelegen om deze fabriek voor de bezetter waar deloos te maken. Welnu. in deze Frans-Noorse film ziet men de Noorse vrijcorp sen „Swallow" en „Gunnerside" en 't zijn dezelfde verzetsmannen, die in werkelijkheid aan de strijd, deelnamen onvermoeid de strijd aanbinden tegen een overmachtige vijand, die bovendien alle veilig heidsmaatregelen had getroffen. Deze strijd, dikwijls schijnbaar hopeloos, wordt tenslotte door deze dappere verzetsgroep, na vele ont beringen en hachelijke avonturen, tot een goed einde gebracht. Al is dan de installatie vernield, de Duitsers herstellen deze weer, maar dan komt de R.A.F., op aan wijzing van de twee achtergebleven verzetsmannen, en maakt verdere fabricage onmogelijk. Bij al de voorzorgen der Duitsers om de voorraad kostbare vloeistof naar de „Heimat" te vervoeren, blijkt er toch een hiaat te zijn, ge' voor de dappere Noorse str' die hierdoor in de gelegenheid worden gesteld om dit plan te ver ijdelen. Daardoor eindigt deze strijd om het geheim van de atoombom in een volledige overwinning voor de moedige Noorse verzetslieden. Deze film, die een prachtig en waarheidsgetrouw beeld geeft van een der "meest op de voorgrond tre dende avonturen uit de jongste oorlog, is beslist waard door een ieder boven 14 jaar te worden ge zien. De Slavin van Haroea. De Slavin van Haroea is, als we het goed nagaan, een verklede vorstin van het een of andere Oos terse Rijk, waar een oproerige slaaf zich heeft vrijgemaakt en nu pro beert op alle mogelijke manieren ook andere slaven de vrijheid te geven. Voorwaar een prachtig stre ven, maar in een zo fantastisch ver haal voor ons neergezet, dat we niet meer weten, waar de werke lijkheid ophoudt en de fantasie be gint. Daar tussendoor nog twee ras-zakkenrollers, die ook in het verhaal meedoen. Een schitterend geheel voor fantasten. Moord en doodslag is niet van de lucht, want tenslotte moet de vorstin, die ont troond wordt, weer met niets ont ziende middelen aan de macht wor den gebracht. Gezien diverse opna men moet voorbehoud gemaakt worden voor personen boven de 18 jaar. In het voorprogramma worden films vertoond over de Bovenwind se eilanden, met mooie natuuropi men, de Zuidpoolexpeditie van ad miraal Byrd, de bekende Ameri kaan, en een film over het Ameri kaanse dansorkest van Count Basie, de negerpianist. Circus-parade. Een lieftallig meisje Sue Farnum heeft van haar vader een ranch en een circus geërfd. Haar buurman heeft er echter ook interesse voor en tracht op alle mogelijke slinkse manieren die bezittingen in handen te krijgenmaar Roy Roggers en nog vele andere philantropische cowboy's hebben besloten Sue Far num te helpen, met het gevolg: een happy end. Een echte western, die in dit genre een goed figuur slaat. Onnodig te vertellen, dat er v/»l show is en dat men te pas en te onpas mag luisteren naar de son#;, die in deze film de enige uiting zijn van amor. Vooraf actueel nieuws met twee aardige voorfilmpjes. Een zeer goed geslaagd journaal, welke men ip het vooraf gaande nieuws ziet, is de film, die de meest interessante gebeurtenissen van het afgelopen jaar behandelt, we doelen hier op: „Juichen en bezinning". Een gef slaagd experiment,' zowel wat de CONCERT BERGENS HARMONIE BERGEN Donderdagavond gat „Bergens Harmonie" voor haar do nateurs en overige belangstellenden een concert, dat geslaagd mag he ten. De Voorzitter P. Blankendaal sprak vooraf een openingswoord, waarbij hij zijn teleurstelling uitte, over de geringe belangstelling op deze avond. Spr. was zeer tevreden over de materiele steun- aan de Har monie,' betoond, maar was van me ning, dat de morele steun nog veel te wensen over liet. Om enig begrip, vooral aan de jeugd van Bergen, voor muziek bij te brengen, waren de hoogste klas sen der St. Adelbertusschool en O. L. Schooi en de hoofden dezer scholen uitgenodigd. Voor het eerst werd gebruik ge maakt van het klokkenspel, hetwelk kort geleden door de Harmonie is aangekocht van de opbrengst der jubileumcollecte. Hiermede werd uitgevoerd „Fantaisie-Komantique' van L. Montagne. De verschalende nummers werden met zorg uitgevoerd. Een bijzondere vermelding verdient wel de „Pasto rale" van J. B. Singelee door de clarinet-solist C. Wokke, Wij zijn het met de Voorzitter eens, dat een concert als dit, meer belangstelling van de Bergenaren verdient. R. K. LANDARBEIDERSBOND URSEM. Bovengenoemde afde ling hield op 5 Januari haar jaar vergadering. Deze was goed be zocht. De voorzitter opende met een welkomstwoord. De secretaris las daarna het jaarverslag voor. Het financieel verslag van de penning meester was dit jaar ook geen te genvaller. Daarna kwam het hoofd bestuurslid, de heer Bosman, aan het woord. Deze behandelde in #.et kort de veranderingen in het con tract voor dit jaar. Op duidelijke wijze werden de vragen die hier omtrent werden gedaan, beant woord. De nieuwe sociale wetten werden ook nog onder de loupe ge nomen, Al met al een zeer vrucht bare en leerzame avond, wat dan ook tot uiting kwam door het in schrijven van drie nieuwe leden. DE KATHOLIEKE SCHOOL VAN NIEUWE NIEDORP WORDT GEOPEND Het is zover. Enorme tegenwer king ten spijt, zal morgen, Zondag 9 Januari, de parochiële school van Nieuwe Niedorp worden ingeze gend. Een zucht van voldoening zal bij het vernemen van deze tijding de vele ouders ontsnappen. Want voorwaar, een eigen school is een groot, ja onvergelijkbaar goed, dat de grote financiële offers, die het kerkbestuur zich hiervoor heeft ge troost, ruimschoots vergoed. Met onbeschrijfelijk enthousiasme hebben de parochianen van de Nw. Niedorper rectoraatskerk Donder dag de religieuse onderwijzeressen verwelkomd. Het waren zusters Franciscanen van het Moederhuis Bennebroek, die door het ontvangst comité met vier luxe autó's van het Alkmaarse station waren afgehaald. Voor het klooster stonden de paro chianen opeengepakt en hun juichen overstemde welhaast dat van het ijverig musicerende fanfarecorps. En in het kort Lof daarna hield de Z.E. Pater rector de Wit een predi cate, waarin het welkom aan de leerkrachten en de dank jegens God. die Zijn zegen aan het eenmaal ondernomen werk heeft gegeven, de hoogtepunten waren. Ook de algemeen overste liet zich die middag niet onbetuigd en uitte zijn onverdeelde waardering voor het werk der organisatoren, met Pater Rector aan het hoofd. Zoals gezegd, heeft de verbou wing van het verenigingsgebouw to; school met drie lokalen, grote finan ciële offers gevraagd, die de kerk onmogeliik alleen kan dragen. Iedere hulp. van welke ziide dan ook, vordt nog steeds in dank aanvaard. Maar hoofdzaak is. dat onze kinde ren Maandag a s. te beginnen in een eigen r.k. school les zullen ont vangen. Al het werk is nog wel niet opëindivd en schilder, stueadoor en loodgieter zullen de eerste weken nog wel heen en weer drentelen, maar dat doet niets terzake. De d"ie onderwiizeressen. waarvan er één per Sent. a.s. door een lekenkracht moet worden vervangen, zullen even nauwgezet, en. met evenveel "nthon- iasmo als ze dat elders deden, de Nw. Niedorner kinderen d" begin selen van het „weten" biibrengen Be school zelf is ingericht volgens de nieuwst" inzi"h+nn en voorzien van alle hulpmiddelen, die men zich maar zou kunnen wensen. Vol gens outsiders is de veel misbruikte term van een „juweeltje" hier on in nlaats Het liidt geen twiifel. of Zondagmiddag, na het lof van half 3. dus te nlm. 3 uur. zal geheel katholiek Nieuwe Niedoro te vin den ziin in de nabiiheid van het klooster, in of om hun eigen school. En van dat grote moment hopen ook wij getuige te zijn. GESLAAGD ZUID-SCHARWOUDE Op 23 Dec. slaagden te Doetmchem voor costumière de dames N. Appel, R. Zijp en D, v. d. Hurk leerlingen van de modevakschool van Mej, A. Bruyn te Zuid-Scharwoude. BESCHEIDEN FEESTAVONDJE Kent U dat hangerige, lamlendige gevoel v/aar- bi) alles U te veel Is en U richzelf maar In de weg zit? Opgepast! Dat ls de voor bodevan een ophanden zijnde griep i Neem éen of twee „AKKERTJES", waarschijnlijk drukt U de Infectie NU nog de kop ml helpen direct.' (Advertentie) X Dr. Pool te Hoogwoud, telef. K 2263: 297. Dr. Barnhoorn te Blokker, telef. K 2292: 533. Dr. Mulder te Oost woud 1. Midwoud, ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater: Circusparade, alle leeft, (A). Cinema Amerieain: De Slavin van Haroea, 18 jaar (Cl). Harmonie: De strijd om de atoom bom, 14 jaar (B), Victoria: Een huis in de Dulcimerstraat, 18 jaar (Cl). DEN HELDER: Tivoli: Vrijdag t.m. Maandag: Joan of Paris (Joan de Onverschrokkene) 18 jaar, (C1). Dinsdag t.m. Donderdag: De re gen kwam, 18 jaar (Cl). Zon dagmiddag-matinee: Zilyersmok- kelaars, alle leeftijden (A). Witte: Vrijdag t.m. Donderdag: Geheime Dienst. 14 jaar (B). Zondagmiddag: idem. HOORN: Winston-theater: Robin Hood, 14 jaar (B). Victoria: Anchor A weigh, 14 jaar (B). SCHAGEN: Royal: De bruid had drie mannen, alle leeft. <A). ENKHUIZEN: Munt: Captain Boy cott, 14 jaar (B); Boefje, alle leeftijden (A). MEDEMBLIK: Scala: Na twintig jaar oorlog Verlaten, volw. met rijpe levenserv. (C 3). WIERINGEN: De Haan: Het Lied van Bernadette. alle leeft. (A); Nou gaan we uit toveren, 14 jaar (B). ZWAAGDIJK: City: De zoon van Robin Hood, 14 jaar (B). telefoon LUTJEBROEK: City: Good bye Mr. Chips, alle leeft. (A). BATAVIA, 8 Jan. (Aneta) Een drietal brieven en een verklaring van Soekarno, Hadji Agoes Salim en Sjahrir aan de commandant van het detachement, dat met hun bewaking en verzorging was be last tijdens hun verblijf te Brasla- gi op Sumatra, zijn thans voor pu blicatie vrijgegeven. De brief van Soekarno, gedateerd: Brastagi, 31 December en gericht aan Majoor Geelkerken luidt als volgt: „Een collega van U uit Medan vroeg me: Haat U de Nederlanders? Ik antwoordde: Neen, Mijn ant woord was oprecht. Ik haat de Ne derlanders niet. Ik haat alleen de koloniale verhouding, het imperia lisme. Waarom zou ik het Neder landse Volk haken? 95% van het Nederlandse Volk is evenzeer het slachtoffer van die koloniale ver houding als het Indonesische Volk, dat nu zijn vrijheid zoekt. Ik droom van een wereld-broederschap van vrije volkeren. Een v r ij Nederland en een v r ij Indonesië echte vriendschap kan de twee verbinden. Het kolonialisme moet weg. Ik sta tegenover de Nederlander als mens tot mens. Gods schepsel tegenover Gods schepsel, waar geen haat tus sen zit. U hebt mij goed behandeld, ik dank U daarvoor oprecht. U: de officier. Maar bovenal, U: de mens. Moge God U zegenen. Met vriendelijke groeten w.g. Soekarno". HEERHUGOWAARD-NOORD. Donderdagavond werd in Café Groenland de slotvergadering ge houden van het Comité tot stichting van een nieuw jeugdgebouw. De avond werd met een welkomstwoord geopend door de heer G. Molenaar. Uitgenodigd waren alle medewerk sters en medewerkers. In het bij zonder bracht de voorzitter hulde aan de dames Bleeker en Poel, voor hun uitstekend werk tijdens de af gelopen fancy-fair-dagen. Hierna gaf de heer Morsink, pen ningmeester, dc uitslag van de fan cy-fair. De opbrengst was: van de fancy-fair f 2431. van de verloting - 1495. van de lijst-collecte - 334. Verder, nog enkele inkomsten. In totaal f 4314. Aan onkosten voor muziek, prij zen enz. enz: werd uitgegeven f 1700. Men heeft dus ongeveer een succes van f 2500.kunnen boeken, wat een zeer bevredigend resultaat ge noemd kan worden. Alle verdien sten zullen worden besteed aan de bouw van het nieuwe jeugdhuis. Er waren nog enkele prijzen over ge bleven en deze werden ter beschik king gesteld van het bestuur van de Bewaarschool. Ook zij zullen waarschijnlijk binnenkort zulk een fancy-fair organiseren. Aan de dames en heren mede werk (st)ers werd een kop koffie en w een gebakje aangeboden. Tevens keuze der feiten betreft als wel dei werd er door de heer Joh. Beers Pz. rangschikking hiervan. een film vertoond. Soekarno. Hadji Agoes Salim en Sjahrir hebben gezamenlijk 31 Dec. te Brastagi de volgende verklaring ondertekend Ondergetekenden verklaren gaar ne, dat gedurende hun verblijf te Brastagi van .2231 Dec. 1948 zij slechts lof en dank hebben voor de behuizing, ligging, voeding en ver zorging in het algemeen, terwijl de bewaking hun steeds met alle voor. komendheid heeft behandeld." DE VEILINGOMZET BEEMSTER De Veiling van de Afslagvereniging B. P. en O. heeft over 1948 een totale omzet gemaakt van f 3.142.510.23 tegen f 2.363.997.17 in 1947. Alzo in 1948 f 778.513.06 meer. De meerdere opbrengst van de producten werd in hoofdzaak be reikt door de grote opbrengst van bet fruit. De tuinders en vooral de fruit kwekers hebben over 1948 een goed jaar gemaakt. EEN UITVERKOCHT HUIS BEEMSTER De afdeling van de Jongerenbeweging geeft Zondag a.s een uitvoering, waarop zal worden opgevoerd het stuk „Materialisme" Het is voor de vereniging wel mooi nu reeds te weten, dat het zal op treden voor een uitverkocht huis. Alle plaatsen zijn reeds verkocht. DIE KLEUTERS TOCH!! SINT PANCRAS. Het is niet de eerste keer dat wij melding maken van een ongeluk, dat te wijten is aan de onvoorzichtigheid van kin deren. Zo was het dezer dagen ook weer het geval. Een motorrijder uit Langedijk kwam de Bovenweg afge reden, toen nabij het Postkantoor alhier plotseling een kleuter de weg overstak. De motorrijder wist door handig manoeuvreren 'n aanrijding te voorkomen. Hierdoor kwam hij zélf op de straat te vallen. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De motor liep ernstige schade op. O.a. was de koplamp geheel verbrijzeld. Het jongetje, een zoon tje van de heer Kout alhier, was spoedig met de Noorderzon ver trokken. MEEK VUUELSN1EI) VVS Programma voor morgen: Meer- vogels I—S.V.A. I 2 uur. WSV 111— Meerv. A II 12 uur. Vitesse IV Meerv. A III 12 uur. Zondag a.s. is het een belangrijke dag voor onze seniorenelftalien. Het eerste ontmoet thuis SVA I uit Assendelft, dat momenteel door meer gespeelde wedstrijden de lei ding heeft. De stand tussen de 2 lei ders is als volgt: SVA gespeeld 13, gew. 9 gel. 2 verl, 2 punten 21). Meerv. A gespeeld 11 gew. 9 gel. 1 verl. 1 punten 19. Als Meerv. deze thuiswedstrijd wint is hun kans op het kampioen schap wel zeer fraai. Uit werd ge lijk gespeeld, dus wij verwachten nu een spannende wedstrijd met een kleine zege voor de thuisclub. Het 2de speelt uit tegen WSV 111, het heeft aan een gelijk spel genoeg om kampioen te zijn van de Kes. 2e klasse. Nu jongens doe je best. Jullie vertrekken per bus' van P. Zoon om 11.10, geleider is P. Putter, Het 3de dat ook de leiding heeft gaat een zware uitwedstrijd spelen tegen Vitesse 4. Nu jongens, zorg voor een overwinning. Als jullie allen goed je best doen moet het gelukken. Jullie vertrekken per fiets om 11.15 vanaf hoek Tambach. Een brief van de republikeinse minister van buitenlandse zaken, Hadji Agoes Salim, gedateerd 30 December en eveneens gericht aan majoor van Geelkerken, luidt: „U heeft ons meegedeeld, dat ons ver blijf in Brastagi ten einde loopt. Deze tijdige mededeling geeft mij de gelegenheid nog even schriftelijk vast te leggen, dat het voor mij een aangename verrassing was als eerste etappe deze in alle opzichten voor mij gunstige plaats aangewezen te krijgen. Het rustige verblijf hier met de alleszins aan zeer hoge eisen beantwoordende verzorging t.a.v. de behuizing, ligging, voeding en zelfs kelding en geneeskundige behande ling heeft mij vooral na al het geen ik de laatste jaren heb moeten doormaken ontzaggelijk veel goed gedaan. Uw vriendelijke behande ling, die door al uw ondergeschik ten tot voorbeeld is genomen, zal ik steeds in dankbare herinnering be waren. Temeer waar ik die meen op mijn 64-jarige leeftijd nogal wat mensenkennis te hebben opgedaan de menselijkheid in uw houding veel sterker naar voren heb zien komen dan enkel bij het vervullen van een plicht pleegt te mogen wor den verwacht. Wilt u mijn hoge waardering ook overbrengen aan uw ondergeschikten, in het bijzon der aan luitenant van Dalen, Meijer en Maarseveen, opperwachtmeester Harten en de sergeant-ziekenvader van Rees. Moge God u en mij óp onze verdere levensbaan leiding en zegen schenken. Uw dw. was ge tekend Salim, 30-12-1948. Ik wens u nog een gelukkig nieuwjaar." Eq December schreef Sjahrir aan majoor Geelkerken: „Uw vriende lijke voorkomendheid en het cor recte en beschaafde optreden van uw officieren en manschappen met wie wij te maken hebben gehad, hebben ons gedwongen verblijf te Brastagi gemaakt tot een naar om standigheden waarlijk niet onpret tige herinnering. Wilt u zo vrien delijk zijn mijn complimenten te doen aan genoemde officieren en manschappen? Ik wens u een ge lukkig nieuwjaar en verder het allerbeste toe. Nogmaals met vrien delijke dank, w.g, Sjahrir." Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: IETS KOUDER! Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aan de kust aanvankelijk krach tige of harde, later iets afne mende noordelijke wind. In het binnenland vrij krachtige wind tussen West en Noord. Iets kouder. ALKMAAR, 7 Jan. Witlof I 32 —42, II 2030; bloemkool 35; rode kool 8.20—13; sov. kool 6.90—9; groene kool 8.20—17; spruitkool I 3850, II 2028; boerekool 1118; andijvie 2864; rode bieten 6; win terpeen 4,60—7.60; waspeen 10—13; uien 4.30prei 714; knolraap 3.505.50; selderie 2.506.50. Appels Cox Orange 85; Goudreinette 56 85; Jacques Lebel 4856; Jonathan 7286; Laxton Superbe 7278. Peren: Gieser Wildeman 7986; Winterjan 66—78; IJsbout 75—78. BEVERWIJK, 7 Januari. An dijvie 35—91; bloemkool 3570; waspeen 10—28; witlof 3035; sprui ten gesch. 50—77; ongesch. 25—55; boerenkool 15—22; groene kool 8-18 gele kool 78; rode kool 813; prei 712; knollen 414; uien 69; kro ten 7—8; breekpeen 5—8; Bloemd gele 13—16. GROOTEBROEK, 7 Januari. 3000 kg Bevelanders 5.90; 8000 kg groene kool 11—17.20; 2500 kg bie ten 7.20.000 kg .gele kool 6.90 8.80; 1600 kg peen 5.—; 1500 kg spruiten 27—41; 100 kg witlof 21-34 800 kg boerenkool 14,2500 kg uien: nep 4.905; driel. 6. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 7 Jan. Bevelanders 6.50; Koopm. blauwe 6,50; witlof 15—36; bloem kool 1244; rode kool 714; Savoye kool 14; groene kool 7.5014; spruit kool 2046; boerekool 2435; an dijvie 5268; rode bieten 46; gare bieten 710; winterpeen 67.50; waspeen 20; uien 28; prei 7—11; Frankenthalers 1.50; Bramley Seed ling 2656; Goudreinette 2884; Jonathan 3476; Present van Enge land 2684; Ster-appel 3664; zoete Campagner 387'2; Comtesse de Pa ris 3467; Doyenne du Cornice 81- 1.17; Gieser Wildeman 73; Winter jan 3576 WARMENHUIZEN, 8 Jan. 5300 kg uien 8.2000 kg peen 5.105.70 22.000 kg gele kool 6.90—8.80; 60.000 kg rode kool 8.20—12,80; 32.000 kg witte kool 6. OBDAM, 7 Jan. Aangevoerd: 65.000 kg kroten I 6.10, II 4 60; knol bieten I 6.307; 110.000 kg peen II 5.70, III 4.70—5.80; 5400 kg rode kool 3.20—11.40; 7500 kg sav. kool 7.70—15.90; 2000 kg gele kool 7.40— 8.00; 2000 kg spruiten A 2842, B 1036; 27.000 kg deense witte kool 5.90. hand aan K gezochte beschu reld heeft tegen Katholieke socio land zonden ree zant. Maar we r ring zelf zal ove land over haar land een prote regering. De St. Adel de Algemene K< gevers Verenigii ke Actie,, de Kc ders Beweging, Boeren- en Tuii Nederlandse R.K bond, de Werk denstand, benev liek Vrouwen C Katholieke Jeug menwerkende ii Bureau voor h en Cultureel Ov hun leden drinc deze actie mee Tijdens de Ita zingen hebben van Nederland daan door hun b grote getale stui protestbrief reel Hongarije. Iedereen, die test van Kathol wil aan sluiten Franse tekst protestbrief, die vindt afgedrukt e die met zijn (ha Op de envelo volgende aders: Aan de Mi Dobi Miniszterelnc Boedapest (L Vervolgens pl cents aan postzei veloppe, als port Mocht iemand tingen over dez wensen, dan kar den tot het Lan riaat der Katholie bus 2, Heemsted Son Excellence le Ministre Prèside Miniszterelnöksèg BOEDAPEST Hongrie. Pendant de nous autres H eu des relation les nombreuse groises, dont été recueillis dans nos foyer Les viclssltui hongrois nous tenu k coeur, personne, nous risés protest contre le fait lence, avez rav de Hongrie lei spirituel. Lors de la l'enseignement pays les dirigea nisations cathc de plus de membres, ce S' contre une pari droit élémentai PARIJS (K.N.P. van Kardinaal Mil diepe betekenis a: dum, dat de katho ballingschap aan gadering der Veren ben gericht. De af| Verenigde Naties niet gereageerd der Hongaarse katl Het memorandurr De strijd, die het met de andere voll „IJzeren Gordijn" geloof en de me menselijke rechten tragischer en kost meer bloed, meer oorzaakt steeds vertwijfeling. Het roepen om nen mensen, die strijd hebben opge leen niet in staat terug te veroveren wijdere kringen en tot dag dringender onze zielen! Wanneer onze weegt, wanneer beroert, wanneer woording niet voel wet, het gebod tot naastenliefde, en het statuut der u opleggen, helpt van uzelf! Het gel liefde begint bij elk deze naastenliefde begrip komen. Wanneer gij nu morgen en overmor denkt, dan zult de volgende maal Het rode fascisme nistische voorteker dictatuur van he onverzadigbare e: perialisme van zal ook voor uw pen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2