Protest van geheel Katholiek Nederland tegen arrestatie van Kardinaal Mindszenty De N.A.C.O. jubileerde onder grote belangstelling Bevolking van Z.-Asahan wil aansluiting bij Sumatra Timur Politiek bezien blijft het nieuwe jaar moeilijk r n Salim akers Noodkreet ZIJ GAVEN HUN LEVEN voor vrijheid en recht NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 8 januari 1949 PAG. 3 rs niet berichten Brieven-actie Hongarije Wat U moet doen? De heer Kistemaker gehuldigd Dr. Mansur ontvangt verzoek tot spoedige terugkeer naar Medan Bevolking verlost van schrikbewind Mobiele militaire tehuizen Wij en de wereld Weg pijn. Weg griep Eigenbelang speelt grote rol - Vicieuze cirkel draait weer ten opzichte van Nederland weinig geleerd. Wij Een week buitenland FILMKEURING Alkm. Biosc. Theater: de, alle leeft. (A). ^mericain: De Slavin a. 18 jaar (Cl). De strijd om de atoom- ar (B), Victoria: Een Dulcimerstraat, 18 jaar SR: Tivoli: Vrijdag t.m. Joan of Paris (Joan de Jkkene) 18 jaar. (Cl), m. Donderdag: De re- 18 jaar (Cl). Zon- -matinee: Zilyersmok- tlle leeftijden (A). rijdag t.m. Donderdag: )ienst, 14 jaar (B). dag: idem. inston-theater: Robin aar (B>. Victoria: reigh, 14 jaar (B). Royal: De bruid had en, alle leeft. (A). 1: Munt: Captain Boy- ar (B); Boefje, alle A). C: Scala: Na twintig Verlaten, rijpe levenserv. (C 3). De Haan: Het Lied dette. alle leeft. (A); we uit toveren, 14 jaar C: City: De zoon van d. 14 jaar (B). K: City: Good bye Mr, leeft. (A). van de republikeinse buitenlandse zaken, Salim, gedateerd 30 eveneens gericht aan Geelkerken, luidt: „U :egedeeld, dat ons ver- stagi ten einde loopt, mededeling geeft mij ■d nog even schriftelijk t, dat het voor mij een ;rrassing was als eerste in alle opzichten voor plaats aangewezen te rustige verblijf hier ins aan zeer hoge eisen ide verzorging t.a.v. de :ging, voeding en zelfs eneeskundige behande- ij vooral na al het- atste jaren heb moeten ontzaggelijk veel goed vriendelijke behande- r al uw ondergeschik- eeld is genomen, zal ik tkbare herinnering be- ■r waar ik die meen rige leeftijd nogal wat te hebben opgedaan ijkheid in uw houding naar voren heb zien nkel bij het vervullen t pleegt te mogen wor- t. Wilt u mijn hoge 10k overbrengen aan :hikten, in het bijzon- ïant van Dalen, Meijer :n, opperwachtmeester sergeant-ziekenvader >ge Cod u en mij óp levensbaan leiding en en. Uw dw. was ge- 30-12-1948. Ik wens u ikig nieuwjaar." ;r schreef Sjahrir aan :erken: „Uw vriende- lendheid en het cor- :haafde optreden van en manschappen met naken hebben gehad, jedwongen verblijf te lakt tot een naar om- waarlijk niet onpret- ng. Wilt u zo vrien- lijn complimenten te roemde officieren en Ik wens u een ge- 'iaar en verder het Nogmaals met vrien- w.g. Sjahrir." ■RWACHTING 5oor het K.N.M.I. te g tot Zondagavond: IETS KOUDER! de bewolking met ik enkele buien. Aan aanvankelijk krach- larde, later iets afne- toordelijke wind. In enland vrij krachtige ssen West en Noord, der. 7 Jan. Witlof I 32 bloemkool 35; rode sov. kool 6.909; 2017; spruitkool I 28; boerekool 1118; rode bieten 6; win- ;.60; waspeen 1013; >rei 714; knolraap :rie 2.506.50. Appels i; Goudreinette 56 bel 4856; Jonathan Superbe 72—78. Wildeman 7986; 78; IJsbout 7578. 7 Januari. An- bloemkool 3570; witlof 3035; sprui- -77; ongesch. 2555; -22; groene kool 8-18 rode kool 8—13; prei 114; uien 69; kro. peen 5—8; Bloemd. )EK, 7 Januari. inders 5.90; 8000 kg —17.20; 2500 kg bie- kg -gele kool 6.90 peen 5.—; 1500 kg 100 kg witlof 21-34 :ool 14,—; 2500 kg -5; driel. 6. PURMEREND E. O., landers 6.50; Koopm. itlof 1536; bloem- e kool 714; Savoye kool 7.5014; spruit- >erekool 2435; an- ide bieten 46; gare winterpeen 67.50; in 28; prei 711; 1.50; Bramley Seed- Joudreinette 28—84; Present van Enge- r-appel 36—64; zoete 72; Comtesse de Pa- ;nne du Cornice 81- ldeman 73; Winter- IZEN. 8 Jan. 5300 )0 kg peen 5.10—5.70 ooi 6.90—8.80; 60.000 .20—12.80; 32.000 kg in. Aangevoerd: I 6.10. II 4.60; knol. 110.000 kg peen II 80; 5400 kg rode 7500 kg sav. kool kg gele kool 7.40— iruiten A 2842. B deense witte kool ^\E COMMUNISTISCHE REGERING van Hongarije sloeg de hand aan Kardinaal Mindszenty en schaamde zich niet ver gezochte beschuldigingen te fantaseren. Heel de katholieke we reld heeft tegen deze misdaad geprotesteerd. De besturen der Katholieke sociale organisaties en der Katholieke Actie in ons land zonden reeds een protesttelegram aan de Hongaarse ge zant. Maar we mogen het hierbij niet laten. De Hongaarse rege ring zelf zal overduidelijk te weten komen, hoe katholiek Neder land over haar denkt. Daarom zullen de katholieken van Neder land een protestbrievenactie ondernemen bij de Hongaarse regering. De St. Adelbertsvereniging, de Algemene Katholieke Werk gevers Vereniging, de Katholie ke Actie, de Katholieke Arbei ders Beweging, de Katholieke Boeren- en Tuinders Bond, de Nederlandse R.K. Middenstands bond, de Werknemende Mid denstand, benevens het Katho liek Vrouwen Centrum en de Katholieke Jeugdbeweging, sa menwerkende in het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, bevelen hun leden dringend aan, met deze actie mee te doen. Tijdens de Italiaanse verkie zingen hebben de Katholieken van Nederland veel goed ge daan door hun brieven. In even grote getale sturen wij nu een protestbrief rechtstreeks naar Hongarije. Iedereen, die zich bij dit pro test van Katholiek Nederland wil aan sluiten, schrijve de Franse tekst over van de protestbrief, die u hieronder vindt afgedrukt en ondertekene die met zijn (haar) naam. Op de enveloppe zet u het volgende aders; Aan de Minister-President Dobi Miniszterelnökség Boedapest (Hongarije) Vervolgens plakt u twintig cents aan postzegels op de en veloppe, als porto. Mocht iemand verdere inlich tingen over deze brievenactie wensen, dan kan hij zich wen den tot het Landelijk Secreta riaat der Katholieke Actie, Post bus 2, Heemstede. Son Excellence le Ministre Président Dobi, Miniszterelnökség BOEDAPEST Hongrie. Pendant de longues années nous autres Hollandais, avons eu des relations intimes avec les nombreuses families hon- groises, dont les enfants ont été recueillis en grand nombre dans nos foyers. Les vicissitudes du peuple hongrois nous ont toujours tenu coeur, Aussi, plus que personne, nous croyons auto- risés k protester sérieusement contre le fait que vous, Excel lence, avez ravi aux catholiques de Hongrie leur prince et chef spirituel. Lors de la nationalisation de l'enseignement libre dans votre pays les dirigeants de nos orga nisations catholiques, au nom de plus de cinq cents mille membres, ce sont inscrit en faux contre une pareille violation du droit élémentaire. La mesure n'était pas encore comble alors, semble-til A présent vous n'avez pas reculé devant un attentat au primat de Hongrie, au prince de l'Eglise, au cardinal Minds zenty en personne. Vous n'au- riez pu asséner de coup plus douloureux aux peuples Hon grois et Hollandais. Eüt-on pu croire que vous iriez k justifier cette arrestation par des argu ments mensongers? Sachez qu'on ne s'attaque pas impunément aux autorités L'historie a prouvé que ceux qui s'attaquaient aux autorités et dignitaires ecclésiastiques couraient toujours leur perte. Votre crime inégale de mémoire d'homme fait frisonner les justes, les indigne et les révol te. Que Dieu vous éclaire et qu'Il vous donne le courage d'abandonner cette voie de per dition fatale. de Janvier 1949. Hieronder volgt de uit het Frans vertaalde tekst: Aan de Minister President Dobi. Miniszterelnökség BOEDAPEST Hongarije. Mijnheer de President, Jarenlang heeft er een innig con tact bestaan tussen ons, Nederlan ders, en talloze Hongaarse gezin nen wier kinderen in zo grote ge tale in onze gezinnen hebben ver toefd. Het wel en wee van het Hon gaarse volk is ons steeds ter harte gegaan. Meer dan wie ook menen wij daarom het recht te hebben een ernstig protest te laten horen, nu U de katholieken in Hongarije van hun hoogste geestelijke leidsman hebt beroofd. De besturen van onze Katholieke organisaties hebben in naam van meer dan een half millioen leden krachtig geprotesteerd, toen U het bijzonder onderwijs in Uw land hebt genationaliseerd. Nog was schijnbaar de maat toen niet vol. Nu hebt U de hand durven slaan aan de primaat van Hongarije, aan zijn Kerkvorst, aan Kardinaal Mindszenty zelf. Smartelijker hadt U het Hongaarse volk en ook ons niet kunnen treffen. En wie had ooit durven en kunnen denken, dat U zijn arrestatie zoudt proberen goed te prateti met zulke drogrede nen? Weet wat ge begonnen zijt. Zij, die de handen sloegen aan waardi ge kerkelijke autoriteiten bleken altijd hun ondergang nabij te zijn. Uw sinds mensenheugenis onge leende misdaad wekt bij alle wei denkenden huiver en verontwaardi ging op. God geve U inzicht en moed om terug te keren van deze kwade en noodlottige weg. Kleine ooievaartjes op het ijs. Drie charmante mededingertjes naar de titel in de klasse beneden 8 jaar op het kunstrijdtournooi in de Empire Pool te Londen. Patricia Pauley (midden), 7 jaar oud, werd nummer één; June Taylor (links), even oud, bezette de tweede plaats en de 6-jarige Susan Harvey was goede vierde. BATAVIA, 7 Jan. (Aneta) Dr. Mansur, de wali negara van Oost- Sumatra, die op het ogenblik voor besprekingen met de voorlopige federale regering te Batavia ver toeft, heeft heden van de plaatsver vangende wali negara een telegram ontvangen, waarin wordt gezegd: „Gistermiddag arriveerden hier (Medan) 245 hoofden, ketua's en VAN HONGAARSE KATHOLIEKEN IN BALLINGSCHAP PARIJS (K.N.P.) De arrestatie van Kardinaal Mindszenty geeft een diepe betekenis aan het memoran dum, dat de katholieke Hongaren in ballingschap aan de volledige ver gadering der Verenigde Naties heb ben gericht. De afgevaardigden der Verenigde Natie» hebben evenwel niet gereageerd op de noodkreet der Hongaarse katholieken. Het memorandum luidt als volgt: De strijd, die het Hongaarse volk met de andere volkeren achter het „IJzeren Gordijn" voert voor zijn geloof en de meest elementaire menselijke rechten, wordt steeds tragischer en kost van dag tot dag meer bloed, meer tranen, en ver oorzaakt steeds meer ellende en vertwijfeling. Het roepen om hulp van millioe- nen mensen, die met volle moed de strijd hebben opgenomen, doch al leen niet in staat zijn hun rechten terug te veroveren, trekt steeds wijdere kringen en wordt van dag tot dag dringender: S.O.S.! Redt onze zielen! Wanneer onze ellende u niet be weegt, wanneer onze strijd u niet beroert, wanneer gij de verant woording niet voelt, die de natuur wet, het gebod van het Evangelie tot naastenliefde, de atlantic-charter en het statuut der Verenigde Naties u opleggen, helpt ons dan terwille van uzelf! Het gebod der naasten liefde begint bij elke mens zelf; van deze naastenliefde uit moet gij tot begrip komen. Wanneer gij nu op dit ogenblik, morgen en overmorgen niet aan ons denkt, dan zult gij zonder twijfel de volgende maal aan de beurt zijn! Het rode fascisme met de commu nistische voortekenen, de bloedige dictatuur van het Bolsjewisme, het onverzadigbare en onmenselijke im perialisme van de Dzjinggis-Khan zal ook voor uw deuren niet stop pen. De regering maakt bekend, dat Kon. Ned.-Ind. leger: tot haar leedwezen in de afge- Toradja sold. 2e kl, lopen week de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. C. van den Aarssen uit Amsterdam, gesneuveld 27 De cember 1948. Sold, le kl. P. T. M. van Asten uit Leende, gesneuveld 30 De cember 1948. Sold, le kl. G. van Baarlen uit Rotterdam, gesneuveld 31 De cember 1948. Sold. C. Bakker uit Alkmaar, gesneuveld 31 December 1948. Sold. J. L. M. Berndsen uit Mheer, gesneuveld 3 Jan. 1949. Sold. V. L. E. Beuving uit As- sen. gesneuveld 31 December '48. Korp. J. Dousma uit Velp. ge sneuveld 31 December 1948. Sold. R. Drewes uit Amster- dam-Z.. gesneuveld 31 Decem ber 1948. Sold. T. de Graaf uit 's-Gra- venhage. gesneuveld 2 Jan. 1949. Sold. P. C. H. Mittemeijer uit Amsterdam-W, gesneuveld 2 Ja nuari 1949. le It. P. A. J. M. de Neree tot Babberieh uit Utrecht, gesneu veld 29 December 1948. Sold. P. A. van Riel uit Til burg, gesneuveld 30 December 1948. Sergt. mapoor M. de Ruiter uit Kerkrade, gesneuveld 29 Decem ber 1948. Sold. P. Schoonveld uit Zuid- wolde, gesneuveld 31 December 1948. Sold. P. Slomp uit Enschede, gesneuveld 1 Januari 1949. Wachtmr M. J. Verstappen uit 's-Gravenhage. gesneuveld 31 December 1948. Sergt. majoor D. v. d. Vlist uit 's-Gravenhage, gesneuveld 31 December 1948. Sold. C. de Vos uit Rotterdam, gesneuveld 31 December 1948. inf. Tana uit Indonesië gesneuveld 19 Dec. 1948. Amb. sold, le kl. inf. Ahulu- heluw. Z. N., uit Indonesië, ge sneuveld 19 December 1948. Chin. sold, le kl. inf. Oh Gwan Liong uit Indonesië, ge sneuveld 20 December 1948. Jav. sold. 2e kl. Sadji uit In donesië, gesneuveld 20 Dec. 1948. Jav. sold. 2e kl. inf. Sonhadji uit Indonesië, gesneuveld 20 De cember 1948. Chin. sold. 2e kl. inf. Tan Ing Sioe uit Indonesië, gesneuveld 20 December 1948. Mil. sold, le kl. R. A. Beelt uit Indonesië, gesneuveld 21 De cember 1948. Man. serg. 2e kl. inf. J. Rogie uit Indonesië, gesneuveld 21 De cember 1948. Tim. corp. inf. E. Make uit In donesië, gesneuveld 21 Dec. 1948. Toradja sold. 2e kl. inf. L. Massang uit Indonesië, gesneu veld .21 December 1948. Amb. sold. 2e kl. A. Hatoene- sen uit Indonesië overleden t.g. v. oorlogsverwonding op 21 De cember 1948. Man. sold. 2e kl. inf. A. Lapian uit Indonesië, overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 25 De cember 1948. Soend. sold. 2e kl. inf. Moesa Sardin uit Indonesië, gesneuveld 25 December 1948. Kapt. inf. W. J. Scheepens uit Den Haag gesneuveld 3 Januari 1949. Amb. sold. 2e kl. inf. B. Thenu uit Indonesië, gesneuveld 25 De cember 1948. Koninklijke Marine: Mar. 2e kl. Z. M. C. Bil uit Rotterdam, gesneuveld 3 Januari 1949. Mar. 3e kl. L. de Groot uit Aalsmeer, gesneuveld 6 Januari 1949. Schout bij nacht H. Schaper, de chef van de Marine-Lucht vaartdienst, die sedert 1 Jan. de eerste schout bij nacht-vlie ger is. De nieuwe vlagofficier is bekend door zijn nachtelijke landingen op het Tjeukemeer in Friesland gedurende de Duit se bezetting. Schout bij nacht Schaper is o.a. Ridder in de Militaire Willemsorde. Zestig jaar dienstbode Aan mej. Jacoba van den Boom te Bergen op Zoom, die bijna 60 jaar als dienstbode de familie de Bruijn heeft gediend is door H. M. de Koningin de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend. Burgemeester Witte heeft deze onderscheiding he denmorgen in het R.K. Liefdadig heidsgesticht waar mej. van den Boom thans woont, uitgereikt. E.H.B.O. Katholieke Nationale Bond opgericht Opgericht is een Katholieke Bond voor EHBO. Reeds op 212 plaatsen van ons land wordt het EHBO- werk door vele duizenden mannen en vrouwen beoefend, en de taak die de Bond zich heeft wensen te stellen is niet allen om het be staande werk, hetgeen nu door de Bond omvat wordt, te consolideren, doch vooral ook uit te breiden. Hierin wordt het Hoofdbestuur, voor alle provincies, bijgestaan door Districtsbesturen. Het Bondsbureau van de Katho lieke Nationale Bond voor EHBO is gevestigd: Postbus no. 19 Over- schie, tel. 81500, giro 512200. Het maandblad hetwelk de Bond uitgeeft is ook verkrijgbaar voor niet-leden. Abonnements-prijs voor niet-leden (men steunt het EHBO- werk door het nemen van een abonnement) bedraagt f 2.50, 12 nummers. aanzienlijken, tezamen vertegen woordigend nagenoeg alle kampongs en als zodanig de gehele bevolking van Zuid-Asahan. Genoemde afge vaardigden eisten een onmiddellijke hereniging van hun gebied met Sumatra Timur. Aangezien betrok kenen wensen, deze aangelegenheid persoonlijk bij u voor te brengen en weigeren naar hun kampongs terug te keren, alvorens hun nis officieel is ingewilligd, is uw om gaande terugkeer naar Medan drin gend gewenst." Aneta tekent hierbij aan, dat het gebied van Asahan anderhalf maal zo groot is als het gebied der negara Sumatra Timur. In antwoord op een desbetreffen de vraag van Aneta heeft dr. Man sur medegedeeld, dat hij na de ont vangst van dit telegram zo spoedig mogelijk naar Medan wil terugke ren. Zodra zijn besprekingen te Batavia geëindigd zijn zal hij naar Medan vertrekken, hetgeen waar schijnlijk Zaterdagochtend zal zijn. De 245 hoofden vertegenwoordigen 140 kampongs met 190.000 inwoners. Een afvaardiging van zeven hunner werd ontvangen door de walik wali negara. Hun woordvoerder was Be- haroeddin Soebahti, die zeide, dat de bevolking van het thans door de Nederlanders bevrijde gebied tij dens het republikeinse regiem beeft geleefd onder terreur en onderdruk king en thans haar toekomst en haar lot wenst te verbinden aan het gelukkiger Sumatra Timur, waarin zjj als bevolkingsgroep hoopt te worden opgenomen. De komst der Nederlandse troe pen, zeide hij, verloste ons van een schrikbewind. Door de duisternis is thans het licht tot ons doorgedron gen en wij wensen voor de toe komst niet anders dan de orde en de rust, die Sumatra Timur reeds langere tijd bezit. De wakil negara verklaarde, het verzoek onmiddellijk na de terug komst van dr. Mansur met deze te zullen bespreken en zeide, dat ook voor de oorlog Zuid-Asahan en Labuanbatu met Sumatra's Oost kust waren verbonden. Onder de afgevaardigden bevonden zich 3 Chinezen en 3 Indiërs. De Nederlandse actie, aldus de correspondent van Aneta, die op 19 December vanuit de noordelijke oever van de Asahanrivier en van uit Labuanbilik begon, ontsloot het vroeger zo welvarende cultuurge bied van Zuid-Asahan, waar 39 Nederlandse en buitenlandse rub ber- en palmolie-ondernemingen zijn gelegen, in totaal omvattend 80.000 ha beplant areaal. In dit gebied wonen rond 100.000 thans schamel geklede en sterk ondervoede Indo nesiërs, voor welke een voorlopige rijstaanvoer van 700 ton noodzake lijk is. Behoudens een zestal nabij Kota Pinang gelegen ondernemin gen zijn thans alle ondernemingen voor de planters vrijgegeven EERSTE VIER NAAR»ONZE AALMOEZENIERS DEN HAAG. (K.N.P.) Het s.s. „Zuiderkruis" neemt als eerste van een grote serie een viertal mobile militaire tehuizen mee. Verpakt in twee stalen koffers zullen de aal moezeniers hier alles in vinden, wat een hutje of klein gebouwtje kan omtoveren in een gezellig home. Hiermede wordt in een grote nood voorzien en tevens aait het dringend verzoek van de aalmoezenier zelf voldaan. Op deze wijze wordt het contact met de soldaten, naar zij hopen, gemakkelijker en gezelliger Ieder mobiel militair tehuis bevat: wandplaten, een wandkruis, lamp jes en leeslampjes, gramofoon met platen, glazen, gezelschapspelen en boeken. Aan het Katholiek Thuisfront is de eer van deze eerste zending, die spoedig door meerdere zendingen zal worden gevolgd. Nederlandse eieren naar Oostenrijk Nederland en Polen zullen 10 mil lioen eieren naar Oostenrijk zen den. Deze leverantie zal deel uit maken van de 43 millioen eieren, welke Oostenrijk voornemens is in te voeren, teneinde de eierenrant- soenering in 1948 te kunnen ver groten. Het was gister 25 jaar geleden, dat door de opening van de l(jn Hoorn- Amsterdam door de heren De Raadt en Kistemaker de grondslag gelegd werd van de NACO, waarvan de heer Kistemaker thans de enige directeur is. De laatste jaren is de NACO een dochteronderneming van de Ned. Spoorwegen en zo gebeurde het dat de voltallige directie van de N.S., de heren Ir. Den Hollander, VVansing en Giesbergen aanwezig was op de drukbezochte receptie, welke gisteren, ter gelegenheid van dit zilveren jubileum in „De Rus tende Jager" te Heiloo werd gehou den. Er was een grote schat van bloem stukken, die het toneel vulden en de grote zaal een feestelijk aanzien gaven; het waren evenzovele blijken van belangstelling in het zilveren jubileum van de NACO, die in Noordholland zo'n vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Het was urenlang een komen en gaan van officiële en niet-officiële personen, die de heer Kistemaker en met hem het college van Commissarissen van de NACO kwamen complimenteren. Niet alleen waren er figuren uit vervoerderskringen, doch ook een groot aantal burgemeesters uit Noordholland. Wij zagen o.a. Burge meester mr. dr. H. J. Wytema, bur gemeester van Alkmaar, mr. Kooy- man, burgemeester van Purmerend, mr, Breebaart, burgemeester van De Zijpe, burgemeester v. d. Heuvel van Akersloot en burgemeester Kalff van Heiloo. Ook uit de krin gen van het vreemdelingenverkeer waren er vertegenwoordigers, terwijl Handel en Industrie vertegenwoor digd werden door de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer S. Arntz. Het corps conductrices van de NACO was rijk vertegenwoordigd en maakte zich verdienstelijk door de honderden bezoekers verversin gen aan te bieden. Voordat de receptie begon, werd de directeur gehuldigd namens het personeel. De heer v. Rijswijk, voor zitter van de personeelsvereniging, vertolkte de gevoelens van het circa 500 man tellende personeel en bood als blijk van herinnering de directie een koperen gedenkplaat aan, welke bestemd is voor de hall van het te stichten Naco-gebouw in Alkmaar. De heer Kistemaker ontving een persoonlijk cadeau, evenals zijn echtgenote. De eerste die de rij der sprekers tijdens de receptie opende, was de Pres.-Directeur van de Ned. Spoor- wgen, ir. F. Q. Den Hollander, die herinnerde aan de bescheiden start van 25 jaar geleden en erop wees. dat dit bescheiden bedrijfje was uit gegroeid tot een gezonde en levens krachtige onderneming met een uit gebreid personeel. Hij bracht hulde aan het initiatief en de onderne mingsgeest van de grondleggers van het bedrijf en bracht vooral de ju bilerende directeur, de heer Kiste maker, dank voor de wijze, waarop hij het bedrijf geleid had. Hij bracht THOMAS VAN KEMPEN, de wijze schrijver van dat klei ne hoekje dat u wel kent, - de „Navolging van Christus'', ver zucht ergens: Och, mochten we toch ieder jaar maar één on deugd uitroeien! De eerste week van het nieuwe jaar ligt weer achter ons. Als we nu vanavond eens achterom kijken, wat zullen we dan van ons zelf kunnen zeg gen? Kunnen we tevreden zijn? Of niet? Hoe het ook zij: Morgen beginnen we weer opnieuw. Met frisse moed. En we krijgen weer een heel program voor de ko mende week mee. Hoor het Epis tel van morgen: „Wilt u niet aanpassen aan deze wereld". Wij hebben als katholieken onze eigen levensstijl, die verschilt van andere, niet-katholieke, wereldse opvattingen. Laten we die doen uitkomen in ons gedrag! MARCUS DE HEER J. KISTEMAKER die mede jubileerde het personeel dank voor zijn toe wijding en voor het jubileumge schenk, waarvan hij hoopte, dat het spoedig de beoogde plaats zal inne men. Hij ,liet ook mevr. Kistemaker en de heer De Raadt delen in de hulde en eindigde met de beste wensen voor de toekomst. Een lange rij van sprekers volgde en het is natuurlijk ondoenlijk al het gesprokene te releveren; allen getuigden van hun waardering voor het werk van de NACO en haar jubilerende directeur, die van menig spreker een tastbaar bewijs van waardering in ontvangst had te ne men. Van de sprekers noemen wij burgemeester Kooyman van Pur merend, die het betreurde, dat het besluit gevallen was het bedrijf van Purmerend naar Alkmaar over te plaatsen, doch niettemin aan de verdere plannen van de NACO in Purmerend zijn medewerking toe zegde. Verder spraken de heer Rauws namens de Middenstandsvereniging te Purmerend, de heer D'Huy na mens Streekvereniging „Waterland" de heer Jurrianse namens de Ver. van Directeuren van Dochteronder nemingen, de heer Hopman namens de NVTO, de heer Heyting namens Rijksverkeersinspectie, de heer Maarse namens de onderneming Maarse Kroon en namens de Be langengemeenschap van particuliere busondernemers in Nederland, de heer De Later namens de Bedrijfs- unie van het Personeel en de heer Brugman namens de Cebuto. En zo tussen de bedrijven door defileerden de honderden langs het college van Commissarissen, waar voor deze jubileumdag ongetwijfeld een zware werkdag was, want hon derden handen werden gedrukt. Bij hun vertrek ontvingen de vele genodigden als attentie namens de directie een doosje Ringers-bonbons. kfT.M-Ji.in Prijs per kpker a 25 tabletten 40 ct In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. De Veiligheidsraad is opnieuw bijeengekomen om te beraadslagen over de Indonesische kwestie en Pandit Nehroe heeft het nodig geoordeeld, om de Aziatische staten in een speciale conferentie te New Delhi bijeen te roepen, om over dezelfde kwestie van gedachten te wisselen. Wat de Vei ligheidsraad aan maximum-eisen stelt, wil India als minimum-eisen aannemen, alsof daar in New Delhi het oppertoezicht van de Veiligheidsraad nogmaals een besluit zal moeten nemen over wat wij Nederlanders moeten doen, om in Indonesië eindelijk weer(!) dat beetje rust te brengen aan een te lang geplaagde en geterroriseerde bevol king. De gehele wereld heeft zich rond de jaar wisseling in alarmtoestand geacht, om wat dat kleine Nederland als zijn dure en heilige plicht zag en het behoeft geen verwondering te wek ken, dat het grote en eveneens lang geplaagde Frankrijk in „La Tribune de France" in een artikel van de hand van de hoofdredacteur schreef: „De Hollanders vechten voor de Euro pese beschaving, terwijl de Amerikanen hen verraden met toestemmend geknik van de Rus sen." Dit mag dan al een tikje al te Frans zijn, de kern van waarheid, die erin besloten ligt. geeft voldoende aan, dat ons kleine land rond de jaarwiveling ten prooi was aan de achter docht en miskenning van het grootste deel van de wereld. Daarnaast is er de Palestijnse kwestie, die in volle omgang opnieuw de aandacht van de we reld gaat vragen, omdat de Joden de wapenen hebben opgenomen tegen Egypte en er zelfs in slaagden een heel eind in Egyptisch gebied door te dringen om er belangrijke installaties te ver nielen. Tevens openden zij een offensief in het Noorden tegen Irak en gaven stilzwijgend te kennen, dat zij door zouden gaan, ook al, omdat volgens hun beweringen Engeland in Egypte en Transjordanië troepeneenheden en vliegtuigen hebben gestationneerd, die eventueel tegen hen zouden worden gebruikt. Dan is er de grote Chinese kwestie, die rond de jaarwisseling een dramatisch hoogtepunt be reikte. toen generalissimo Tsjang Kai Sjek in komen, om de noodzaak van ingrijpen te onder strepen. Amerika zwichtte ten dele en ook,Enge land werd tenslotte gematigder, doch de wijze, waarop Hodgson, de Australische vertegenwoor diger, meende te moeten optreden tegen het kleine land, dat zich reeds eerder voor zijn grote eiland opofferde in de Javazee en op de vele eilanden van Indonesië, bezorgde hem zelfs in zijn eigen Australische kranten een hevige beris- 'lil ping. Australië heeft van de grote Pacific oorlog mogen alleen hopen, dat het de wrange vruchten van deze enghartige politiek in de toekomst niet behoeft te plukken. vooraanstaande Chinezen gingen nog verder en riepen de hulp van Mao in, om tot een vergelijk te komen en de gehele Kwo Min Tang naar huis te sturen, in dit geval dan de ballingschap. Tenslotte blijft er de Berlijnse kwestie over, die nog steeds een van de moeilijkst oplosbare problemen gebleken is in het afgelopen ernstige Ten opzichte van het Ruhrgebied wist Frankrijk gelijk te krijgen. Reeds lang ageerde het tegen de Amerikaanse en Engelse politiek, om de in dustrieën in handen te geven van de Duitsers zelf en het waarschuwde bij herhaling voor de jaar. De kleine neutralen hebben hun rapporten gevolgen ervan. Dit heeft schijnbaar geholpen, in zake de valutakwesties gereed gemaakt en 1 men verwacht, dat wanneer dan ook Ber lijn weer eens op de agenda van de Veiligheids raad zal worden geplaatst. want de voorstellen van Frankrijk zijn nu aan genomen, zodat een internationaal toezicht hou dend orgaan zal worden ingesteld, waarin ook Frankrijk zitting zal hebben en dat als taak toe gewezen krijgt te zorgen, dat de industrieën Met bovenstaande kwesties zijn wij allen het alleen gebruikt worden voor de heropbouw van nieuwe jaar ingestapt Moeilijker dan ooit is het Duitsland en eveneens van Europa. Rusland geworden, om boven alle belangensfeer en eigen veiligheid te kunnen zien naar de werkelijke speelt hier de al of niet lachende derde, want het weet heel goed, dat wanneer het uit Berlijn verdrongen zou worden het uit zou zijn met de controle op de gedragingen van de Westelijke mogendheden. Het dwingt het Westen, om voort durend met het gehele Duitse probleem bezig te blijven, om daardoor des te zekerder te zijn van eigen inmenging, want mocht de Duitse kwestie ter sprake komen, dan zal men, graag of niet, ook Rusland een plaatsje moeten geven aan de conferentietafel. Het zal echter met eigen doelstellingen der democratieën. Moeilijker ook, plannen ten opzichte van dit gedeelte van omdat vooral tijdens de debatten^ over Indonesië Europa bedrogen uitkomeij. Want al schrijft liet opnieuw gebleken is, dat de Veiligheidsraad niet meer en minder geworden is: een belangen gemeenschap, die er op uit is alleen eigen veilig heid zeker te stellen en eigen macht te verstevi gen ten opzichte van de gehele wereld. Het meest bleek dit bij de houding, die Ame rika aannam bij het begin van de debatten en later, toen dr v. Royen nogmaals uitvoerig had aangetoond, waarom Nederland tot de beslissende stappen moest overgaan. Dr. v. Royen heeft zich doen kennen als een diplomaat van de hoogste orde, die ondanks de haat en de grote tegen stellingen zichzelf bleef en overtuigend aantoon de, dat men ongelijk had om aldus tegen zijn land stelling te nemen. In het bijzonder de ma nier, waarop hij de vertegenwoordiger van India afstrafte door hem er op te wijzen, dat de veld- èen radioboodschap te kennen gaf. met de Chi- tocht tegen het zelfstandige Haiderabad „slechts" nese communistcngeneraal Mao Tse Toeng te tweeduizend doden had gekost, tekende hem als willen onderhandelen, om zo te bereiken, dat een diplomaat, die de werkelijke feiten, zoals het zwaarbeproefde volk eindelijk zij het dan deze geschiedenis maakten, wist te hanteren, wellicht een Godsvrede vrede zouden kunnen jj- Farnse blad dan wel, dat Amerika ons land verraadt onder toestemmend geknik van Rus land, de V.S. zijn nuchter en reëel genoeg, om te weten, dat het belang van Amerika reeds begint in Euorpa Europa' veiligheid betekent ook de veiligheid van Amerika, economisch, po litiek en militair. Vandaar de enigszins veranderde houding van de'V.S. ten opzichte van Nederland en Indonesië, nadat dr. v. Royen zo prachtig van zich afge beten had. Het herinnerde zich plotseling weer zoiets als het Noord-Atlantisch pact, dat vast gekoppeld aan de West-Europese Unie, onver mijdelijk Nederland als een der steunpilaren zal moeten erkennen. Wij zouden niet graag bewe ren, dat dit pact valt of staat met Nederland, maar van zeer grote invloed zal zijn, hoe ons land reageert op de conferentie te Washington en zou het vreemd zijn te veronderstellen, dat die reactie wel eens afhankelijk zou kunnen zijn voor wie het tevens niet nodig was, om met van de reactie, die het buitenland voor Indonesië beleven. De gemeenteraad van Sjanghai en tal van gefingeerde rapporten en telegrammen aan te aan de dag legt?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3