klas MEER RUIMTE IN DE LANDBOUW DE PRIJSWINNERS VAN DE KERSTPUZZLE Landbouw niet langer voedselvoorzieningspolitiek r RADIO Ondanks meer weelde-belastsng is er veel vraag naar auto's Philipslaboratorium jubileert Russen sturen Nederl. auto's gevuld met liefdegaven terug NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 8 januari 1949 PAG. 5 kouden De Katholieke Kerk op Korea Naar motorrijwielen minder Zei U iets? Regering wil voorwaarde scheppen voor lonende afzet VOLGENS PLAN Van theorie naar praktijk - is nog een lange weg Eeuwfeest van de Nederlandse Jezuieten Tafeltennis Ned. kampioenschappen J Schagen tegen gaan, Hoewel de eens meer voor ben zorg gedra- et in Heerhugo- Boys zwaar te ijgt lijdt geen e twijfel daar- tmen, heeft de ro Boys ons van ebeld, om ons n onze opmer- rtoverzicht van verzoeken, uit uur van Hugo i, dat de oranje- op sportieve en eerkopen. Waar- duidelijk is, dat 52 nederlaag den nog niet j og zal de win- ;en brengen, ter- jij een eventueel g Boys nog in komen. Hollandia wel door de worden. of borstje n met (Advertentie) ee vip. w.n.o. op aan nek race tus- dan vier ploegen, momenteel lijst- beter staan ech- 2 en Hollandia 3 AFC 2 ook nog caart is. haar achferstal- u weten te win- r de Obdammers laatste plaats te 8 0 3 16 7 1 2 15 7 1 2 15 6 0 3 12 3 1 7 7 4 0 6 6 3 0 7 6 0 1 8 1 verl. w.n.o. op 5 Zondag reeds de worden, als n.l. N. Niedorp 2 jn de Hoogwou- voor de overi- et nog lang niet heeft hier SEW en. 19 13 10 9 8 7 6 6 AFC 3 nog onbe- met drie pufiten KC 2 en met 5 op ZAP 2, ctat ekkende eindspurt ar de derde plaats Foresters krijgt zo- één punt verspe- 15 12 12 12 12 11 8 8 2 oestingen ;poe n. (Aneta). te Batavia zijn installaties op het het oliecentrum groot deel verdwe- wasfabriek heeft .opgelopen, waarvan ■noet worden vast- verdere plannen naakt. Een eerste van de B.P.M. aan het werk om de fabrjek en de op te nemen. Het Tjepoe is totaal - en lichtvoorzie- r op primitieve bedrijf worden verbindingsmidde- zal de B.P.M. voor de bevolking opvoeren. .9%. Deze cijfers door de partij en LDP. Officieel vens beschikbaar, ussische autoritei- idden plaatselijke bekend te maken, alleen de totale igen. Op deze wijze ogelijk te beoorde- leenten uitsluitend hadden kunnen oeveel gemeenten DP geen candida- kunnen indienen, sten overigens alle het verkiezings- der geheimhou- blijkt wel uit het slechts in 215 van waar zij een bezat, candidaten- In de overige de communisten der verkiezingen was voor de SED Zij behield prac- erschappij in de De tweede ronde, werd ingezet, der landelijke par- haar echter een mg. De CDU en ien van het feit, van een plaatse door de Sovjet commandant geen r was voor het kun- in candidatenlijsten. omstandigheid was om de absolute meerderheid te bre- een stemmenverlies van 350.000. (Wordt vervolgd.) DE AANVANKELIJKE SCHATTING van het aantal inzenders van oplossingen voor de Kerstpuzzle was inderdaad te laag: het definitieve aantal deelnemers bedroeg 13 2 8. Dat was een mooi getal. Er waren maar weinig verkeerde oplossingen. Zoals wij reeds eerder bekend maakten, luidde de oplossing: Wij wensen alle lezers en lezeressen een Zalig Kerstfeest Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, ons wederkerig hun goede Kerst wensen te doen toekomen. Jammer genoeg konden wij deze hartelijkheid niet in alle gevallen belonen met een prijs! De toewijzing van de prijzen is ten over- stagn van een neutrale commissie uit ons personeel nauwgezet geschied, met het volgende resultaat: le prijs, f 15.J. BIERMAN, B. 214, Onder- dijk (gem. Wervershoof). 2e prijs, f 10.—: HENK BIJWAARD, Mees weg 50, Breezand. 3e prijs, f 7.50: CORRIE v. d. BERG, He renweg 208, Egmond-binnen 4e prijs, f 5.—: JAC. JONG, Hoep B. 178, Schagen. 5e, 8e en 7e prijs, elk van f 2.50: T. Dekker, St. Annastr. 15, Alkmaar; W. F. K. Ouwens, 2e Vroonstraat 24, Den Helder en Tiny Bond, Gortsteeg 3, Hoorn. Wij hebben, in verband met de grote deel name, besloten, nog zeven troostprijzen van f 1.toe te kennen aan de volgende in zenders van goede oplossingen: H. Dekkin- ga. Achterweg 14, Bergen, H. Nijdam Lzn., van Everdingenstraat 1, Alkmaar, N. Jong, Pastoor Gielenstraat 19, Lutjebroek, J. M. Appelman, Kerkplein 32rd., Hoorn, Greet Laan, Sanatorium Caesarea K. 11, Ugche- len, bij Apeldoorn, P. A. Beemsterboer (van Warmenhuizen) Kamer 130, Hojelkazerne, Utrecht, en C. Zwart, Sanatorium „Kalora- ma", Beek, bij Nijmegen. 9 DR. CHANG BIJZONDER GEZANT BIJ DE H. STOEL ROME (K.N.P.). De voorzitter van de Koreaanse delegatie bij de Verenigde Naties is door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen. Bij deze gelegenheid overhandigde hij zijn geloofsbrieven als bijzonder Gezant van de President van de Republiek Korea bij de H. Stoel. De gezant, een overtuigd katho liek. dankte Z.H. de Paus voor Diens gelukwensen aan zijn regering ter gelegenheid van het uitroepen van Korea tot republiek op 15 Aug. j.l. Zoals bekend is, is de regering in Zuid-Korea, die gevorród is op grond van de onder de hoede der Ameri kanen gehouden vrije verkiezingen, met 48 tegen 6 stemmen door de Ver. Naties als de enigwettige er kend. De Koreaanse gezant vertelde aan de journalisten in Rome, dat zijn grootvader in de periode van ver volging voor zijn geloof is gemar teld. Het feit, dat de vertegenwoor diger van Korea bij de UNO katho liek was, heeft, naar zijn eigen mededeling, de arbeid verlicht. Vooral de vertegenwoordigers van de Zuid-Amerikaanse landen' yaren zeer welwillend. Dr. Chang was voor zijn benoe ming tot vertegenwoordiger bij de UNO. directeur van de Katholieke Handelsschool van Seoul, In Rome heeft hij verscheidene Koreaanse priesterstudenten ontmoet, onder wie een jonge Jezuiet, die nog een oud-leerling van hem was. Het aan tal katholieken op Korea schat dr. Chang op 300.000. In de Zuidelijke zóne genieten zij volle vrijheid. Een katholieke Uni versiteit ontbreekt nog, doch deze zal binnenkort worden opgericht. Het hoger onderwijs moet natuur lijk nog worden uitgebreid. De pro testanten, plm. 500.000. bezitten twee universiteiten en verscheidene col leges. NEDERLAND BESPOT DE VEILIGHEIDSRAAD De mening van Palar Na de verklaring van Dr. van Royen gisterenavond in de Veilig heidsraad afgelegd, was het woord aan Palar, die zeide, dat het Neder landse bevel om het vuur te sta ken „een bespotting" van de Veilig heidsraad was. Ook was Palar niet te spreken over de vrijlating van de Republi keinse' leiders. Ook op dit punt hadden de Nederlanders niet vol daan aan de wens van de Raad. Zo als de Nederlanders zijn opgetre den. kunnen onze regeringsleiders, aldus Palar, in feite niet hun func ties uitoefenen zoals zij dat konden voor de Nederlandse aanval. Palar vroeg om meer dwang tegen de Nederlanders te gebruiken. De reis van minister Drees noemde Palar in elkaar gezet om de indruk te wekken, dat de Republiek militair reeds verslagen is en dat de tijd gekomen is een z.g. interim-rege ring te vormen. De afgevaardigde van de Philip- pijnen was van oordeel, dat de In donesische kwestie thans „aanzien lijk explosiever" was dan twee we ken geleden. Niemand zal dan ook I geloven, aldus deze afgevaardigde, dat de vijandelijkheden zijn ge staakt, zolang de Nederlandse troe pen. niet tot de posities van vóór de actje zijin teruggetrokken. De enige manier om Azië voor de de mocratie te redden is. aldus ging de Philippijn verder, het de vrijheid te geven. Norman Makin. de Australische vertegenwoordiger, vroeg onmiddel lijk maatregelen van de Raad om vrede in Indonesië te brengen. De Raad kan niet voor struisvogel spe len en zijn kop in het zand van Lake Success steken. Tenslotte verklaarde de afgevaar digde van India, dat de door Pan dit Nehroe belegde Aziatische con ferentie niet bedoeld was om de Ver. Naties terzijde te schuiven of te passeren. (Van een onzer verslaggevers) De verhoging van de weelde belasting op automobielen 20 pCt. is niet zo gering heeft merkwaardigerwijze geen in vloed gehad op de kooplust van het publiek, sinds het vrijgeven van de verkoop op 24 December van het vorige jaar. Aanvanke lijk had men in de kringen der dealers gemeend, dat de sterk verhoogde prijzen de kopers zou den afschrikken. Doch het tegen deel is gebleken. Er komen zeer veel aanvragen binnen, meer dan men op het ogenblik kan ver werken. Hieruit blijkt wel hoevele men sen op het ogenblik nog een wagen nodig hebben voor hun werk of be drijf. Want het percentage, dat 'n auto uitsluitend voor zyn genoegen aanschaft, is uiterst gering, gezien de hoge prijs en de kosten,, welke het onderhoud thans met zich mee brengt en welke belangrijk boven het vooroorlogse niveau liggen. Of de aflevering van auto's alle kleine Europese wagens, Amerika nen komen vrijwel niet meer bin nen dit jaar even vlot zal gaan, is nog een open vraag. Wat er mo menteel op de markt wordt ge bracht, geschiedt nog op de devie- zentoewijzing van het vorige jaar. Wat de regering voor 1949 aan de viezen ter beschikking zal stellen, is nog steeds niet bekend. JDe ver wachtingen, in autokringen zijn echter optimistisch. De verkoop aan auto's aan ge gadigden gebeurt aan de hand van wachtlfjsten. Slechts in dringende gevallen wordt hiervan afgeweken. Minder gunstig is de situatie bij de bestel- en vrachtwagens. De in voer hiervan ligt reeds maanden stil. Aanvragen zijn er volop. Maar naar ons van de zijde der auto importeurs werd medegedeeld, ziet men de naaste toekomst betreffen de een hernieuwde invoer verre van rooskleurig in. Minder vraag naar motoren. De vraag naar motorrijwielen is lang niet zo groot als bij auto's. De in verhouding zeer hoge prijzen bijna f 1600.voor een 250 cc. hebben de motorliefhebbers voor een niet onbelangrijk deel afge schrikt. De kooplust van het pu bliek is bovendien sterk gedaald, iets wat ook in andere branches merkbaar is. Een motorrijwiel werd vroeger veelal uit liefhebberij ge kocht. Thans gaat men pas tot aan schaffing over, als men een motor voor zijn zaak of beroep nodig heeft en geen auto kan bekostigen. Overigens wordt er voldoende ge ïmporteerd, hoofdzakelijk uit Tsje- cho-Slowakije, waarmede Nederland reeds lang contact heeft op een basis van goederenuitwisseling. Er worden voornamelijk 250 en 350 cc. ingevoerd van het bekende merk „Jawah". Van de 125 cc. klasse is men vrijwel afhankelijk van wat het eigen land produceert. Dat ge schiedt nog in een zeer traag tem po. Wel verwacht de importeur van de Tsjechische Jawah dit jaar een 125 cc. GZ-motor uit Tsjecho- Slowakije. Nieuws uit Engeland Uit Engeland wordt practisch geen kleine machine ingevoerd. Dat valt van een kant te bereuren, want op de Britse markt is zo juist een machine verschenen, welke speciaal voor de kleine man is gefabriceerd. Het is de 150 cc. Velocette, de ver rassing van Earls Court, het Engel se tentoonstellingspaleis. In plaats van het conventionele frame is het geheel voorzien van een groot sta len chassis met aangebouwde been- schilden, zeer grote voor- en achter spatborden, welke de berijder vol komen tegen de modder van de weg beschermen en een twee-cylinder transversale motor met waterkoe ling. Het achterwiel wordt aange dreven door een cardan. Het ben zineverbruik is 2(4 liter op de 100 k.m., de maximumsnelheid ligt bij de 90 k.m. ep het motortje draait gegarandeerd 30.000 km zonder dat er aan „getimmerd" behoeft te worden. En dat alles voor de prijs van 99 pond, een kleine duizend gulden. Op het ogenblik zijn er, naar wij vernemen, onderhandelingen gaan de, om dit motorrijwiel ook in ons land te importeren. De kans is ech ter zeer gering, dat men zal slagen. Dit a! vast voor de optimisten, die hopen nog dit jaar op deze kleine lichte, maar uiterst betrouwbare machine de hand te kunnen leggen. We moeten versoberen en hard werken. Het „Vrije Volk'' schreef het nog pas in een hoofdartikel, en het deed daar goed aan. Ver soberen is de leuze; en niet corrupt zijn en stelen, want ooJc corrupten en dieven werken de verkwisting in de hand. En ma' teriële verkwisting gaat hand' in-hand met het roekeloos spelen met geestelijke waarden. Dat begreep dezer dagen een Parijse prefect van politie, die het hou' den van een wedstrijd tot het kiezen van een schoonheids' koningin verbood. Want hij vond, dat de jonge vrouwen in Frankrijk haar tijd wel beter konden gebruiken. En hij had gelijk. (Laten wij ons niet ver hovaardigen: er zijn in ons land ook nog genoeg jonge vrouwen, die hun tijd verbeuzelen!) Frankrijk maakt trouwens ooh verder ernst met bestrijden van de corruptie: van regeringszijde wordt dit enorme euvel, dat al zo lang aan de Franse democra tie knaagt, ernstig aangepakt. Nu begint van Parijs de victorie, en nog wel van Parijs! Hulde aan Roger Leonard, die ver klaarde, dat jonge meisjes be horen te leren, hoe zij een uit stekende huisvrouw kunnen zijn. Haar levensdoel behoort niet te zijn, het verkrijgen van de titel van schoonheidskoningin, 'n 10 voor meneer Leonard! Terreurdaden op Java BANDOENG, 7 Jan. (Aneta) Naar eerst thans bekend is gewor den, is de administrateur der onder neming Tjibantjet, de heer Mole naar, door een bende vermoord en is de ondernemingswacht verdwe nen. Twee Europese employé's kon den ontsnappen en wisten door moeilijk terrein Tjiandjoer te be reiken. over een afstand van he melsbreed 60 km. Door de toestand van uitputting, waarin zij verkeer den, konden zij nog niet worden verhoord. In de kampong Sindar(gsari, tus sen Bandoeng en Tjimahi, heeft een rampokkende bende Maandagnacht een dessa-politieman vermoord en een kamponghuis in brand gesto ken. Een andere rampokbende heeft een roofaanval gepleegd op 4 Chi nese woningen in Zuid-Bandoeng en ontsnapte met een buit van f 8000. Te Semarang is Donderdagmor gen half zeven een handgranaat ontploft, waardoor drie voorbijgan gers werden gewond. De oorzaak qer explosie is nog niet bekend. (Van onze landbouwmedewerke/) BIJ DE BEHANDELING van de Landbouwbegroting in de Twee de Kamer, heeft minister Mansholt een nieuwe koers voor de landbouwpolitiek aangekondigd. Een koers, die velen in den lande juist van deze minister niet hadden verwacht. De aankon diging ervan verraste dan ook niet alleen 's ministers politieke tegenstanders, maar zelfs zijn eigen partijbroeders. Vrij algemeen was de eerste indruk, dat Mansholt een weg insloeg, die zo al niet gevaarlijk voor de toekomst van onze landbouw, dan toch minstens niet geheel verantwoord was. Al moet toegegeven worden, dat, ook nadat de minister in de Kamer zijn nieuwe koers verdedigd had, er nog vele vraagpunten overblijven, er is alles bij elkaar op dit ogenblik toch niet veel meer in te brengen tegen het inslaan vcm de weg die de minister in de toekomst wil gaan volgen. Vandaag precies een week geleden Maakten zij zich weer gereed. Om het laatste etmaal dat vergleed Op eigen wijze te besteden. Ze kozen het prettig samenzijn In eigen huis of feestlokalen, En hieven peinzend de bokalen, Gevuld met warme bisschopswijn. Zij overwogen al hun kansen. En zeiden rustig tot elkaélr: „We zullen ook in het nieuwe jaar De duivel naar zijn pijpen dansen". Toen kozen zij Beëlzabub Tot de patroon voor hunne zaken. Die zal het terrein wel bouwrijp maken Voor de internationale club. T. De navolgers van de eerste wereldburger, Garry Davis, in Ber lijn hebben onder grote belangstelling van hun stadgenoten een demonstratieve optocht over de Kurfürstendamm gehouden. De wereldburgers met hun spandoeken bij hun eerste openbaar optreden in de voormalige Duitse hoofdstad. Op de achtergrond de Gedachteniskerk. DEZER DAGEN zal bij Philips het 35 jarig bestaan van het Natuurkundig Laboratorium als wetenschappelijk instituut worden herdacht. Want begin Januari 1914 werd een bescheiden hoekje in de Philipsfabriek aan de Emmasingel te Eindhoven afgeschoten om tot natuurkundig laboratorium te wor den ingericht. Dr. G. Holst, de eer ste. die er zijn intrede deed. bleek tevens de man, die in staat zou zijn het laboratorium te doen uitgroeien tot een wereldvermaard instituut. Het aantal mensen, dat er thans werkt, overschrijdt reeds de 800; hieronder bevinden zich een kleine 200 academici: natuurkundigen, in genieurs en scheikundigen. Wat er in dit laboratorium zoal onderzocht wordt? Wel, dat waren in de eerste jaren vooral de eigen schappen van de electrische gloei lampen. In die tijd was namelijk de half-witt-lamp juist op de markt gekomen en zij had, zoals het met zovele n'.euwe producten gaat, in haar beginperiode nog met allerlei kinderziekten te kampen. Dit gaf aanleiding tot het onderzoeken van tal van problemen. De fundamentele onderzoekingen op het gebied der gasontladingen in het Philipslaboratorium hebben geleid tot de fabricage van na- triumlampen, kwiklampen, T. L. buizen, neon- en andere reclame verlichting, Een onderzoek, dat be gonnen was om na te gaan welke golflengte van het licht het meest geschikt was voor de bestrijding van rachitis (Engelse ziekte) leid de tot een nieuwe methode om vi tamine D (o.a. dohyphral) te fabri ceren, Het merkwaardige is dat men bij al die nieuwe vindingen en producten, welke het Philips- ooncern heeft voortgebracht, slechts enkele stappen terug behoeft te doen om weer bij de gloeilamp te recht te komen. Omdat het fabriekmatig .vervaar digen van een nieuw product to taal nieuwe en andere eisen stelt als het verrichten van wetenschap pelijk onderzoek heeft men na elke nieuwe vinding Vrijwel altijd nog een lange en moeilijke weg te gaan om tot het fabriekmatig in produc tie brengen van het nieuwe idee te komen. Dat geldt niet alleen voor Philips maar ook voor andere in dustrieën. Kunstrubber bijvoorbeeld was als laboratoriumproduct reeds in 1917 gevonden, doch het, zou tot omstreeks 1940 duren voor men het in enigszins belangrijke hoeveelhe den fabriekmatig kon produceren. Zo ging het ook met nylon, waar van Du Pont de Nemours reeds voor 1930 mededeelde dat zij een nieuw, prachtig glasachtig uitziend, weefsel kon produceren, maar waarvan men tot voor kort nog slechts bij mondjesmaat iets in de winkel kon kopen. Het publiek toont zich dan wel eens een beetje ongeduldig dat de ontwikkeling van een nieuw product zo lang moet duren, maar het moet 2ich eigenlijk gelukkig prijzen dat de industrie zich zo veel tijd gunt om het productieproces te vervolma ken, want dit komt uiteindelijk vooral het publiek ten goede; het krijgt daardoor de beste producten voor de laagste prijzen. Het interne feest, dat men eind van deze week in Eindhoven gaat vieren, zal minder zijn ter gelegen heid van het 35 jarig bestaan van het natuurkundig laboraotnum als instituut dan wel ter herdenking van de dag. waarop men voor 25 jaar een nieuw en eigen gebouw betrok. Cochran vertrokken BATAVIA. 7 Jan. (Aneta). Hedenochtend in alle vroegte is het Amerikaanse lid der C.v.G.D., Merle Cochran, in een Amerikaanse C 47 uit Batavia naar Manilla vertrok ken. Van Manilla zal Cochran, die vergezeld wordt door de Ameri kaanse kolonel Mayer, met een lijn- toestel doorreizen naar Washington. Van de bevrijding tot nu toe, heeft de regering een landbouwpolitiek gevoerd die gericht was op de voed selvoorziening van ons volk. De landbouw kwam daarbij op de tweede plaats. Niet ten onrechte is dan ook menigmaal de opmerking gemaakt dat Mansholt eerst Minister van Voedselvoorziening en daarna pas Minister van Landbouw was. Nu de schaarsteperiode echter haar einde nadert en zachtjesaan 'n vrijere politiek op het terrein der voedselvoorziening aan kan vangen, heeft minister Mansholt met deze nieuwe fase rekening gehouden en is hij een andere weg ingeslagen. Bij het bepalen van die weg heeft hij voorop gesteld, dat het verkiese lijker is een systeem te hebben dat voorwaarden voor lonende afzetmo gelijkheden schept, dan een kunst matig stelsel van vastgestelde prij zen. Oude maatregelen leidden tot verstarring. De minister liet zich daarbij lei den door de ervaringen die in onze landbouw met vaste prijzen werden opgedaan in de crisisjaren sinds 1930. gedurende de oorlog en na de bevrijding. Men kan in het alge meen zeggen dat de regelingen die sinds 1930 getroffen werden, op de duur in de practijk allen tot ver starring hebben geleid. Afgezien van ontzaggelijke amb telijke rompslomp, bergen papier en veelvuldige controles op de boeren bedrijven, door deze regeling teweeg gebracht, heeft de ervaring geleerd dat op den duur het nut van deze regelingen niet meer wordt ingezien en er een verslapping intreedt die het tenslotte zelfs de regering on mogelijk maakt met vrucht het uit gestippeld landbouwbeleid uit te voeren. Overheid beheert alleen de knooppunten. Aan de ene kant met deze onder vinding voor ogen, en aan de an dere kant de wil van de regering om aan boer en tuinder bestaans zekerheid te verschaffen, heeft Mansholt gezocht naar een systeem dat de Nederlandse landbouw zou beschermen tegen nadelige invloe den van buiten, doch dat tevens zo weinig mogelijk maatregelen en voorschriften zou eisen. Zo is men er toe gekomen het stelsel van richt- of garantieprijzen te laten vallen en over te gaan tot het vaststellen van een basisprijs voor enkele veredelingsproducten (vlees, melk en eieren). Op deze wijze heeft de overheid de grote knooppunten in de hand. Immers, de helft vin onze cultuur grond bestaat uit grasland. De pro ducten van het grasland (en van alle overige voor veevoer bestem de producten van het bouwland) moeten tot waarde komen door om zetting in vlees, melk en eieren. Zo heeft deze maatregel dan ook niet alleen consequenties voor het ver- edelingsbedrijf in beperkte zin. doch ook voor 3 4 van onze cultuurgrond. Nieuwe koers is een proef. Wanneer het eenmaal zover is dat redelijke prijzen voor de verede lingsproducten zijn vastgesteld, dan kan men de prijzen van de in Ne derland verbouwde voedermiddelen beïnvloeden door de import van eiwitrijk veevoer en granen. Daar om zal de Staat die import dan ook zelf in de hand houden en deze af stemmen op de productie van voe dermiddelen in eigén land. Er zijn in het nieuwe systeem enorme verschuivingen mogelijk. Men kan die niet geheel overzien op dit ogenblik. Wanneer onver hoopt over een paar jaar zou blijken dat dit systeem niet voldoet, dan is de enige conclusie, die daaruit valt te trekken, dat onze landbouw noodgedwongen zal moeten berusten in een vrij uitgebreid regelend en controlerend apparaat.. LUISTERRIJKE PLECHTIGHEID IN DEN HAAG De viering van het honderdjarig bestaan der Nederlandse Jezuïe tenorde als zelfstandige provincie is op het feest van Driekoningen begonnen met een plechtige H. Mis in de "Kerk van de H. Teresia in het Westeinde te Den Haag. De H. Mis, die door tal van autoritei ten werd bijgewoond, werd opge dragen door de Provinciaal, pater C. Kerremans S.J. In het priester koor had o.a. de Apostolische Nuntius, Mgr. Paolo Giobbe plaats genomen. v In zijn feestpredicatie schetste Pastoor M. van Kalmthout O.P. de betekenis van de Orde der Jezuieten ook in de tijd, dat de Nederlandse Jezuieten nog geen zelfstandige pro vincie vormden en het aan het werk van de statenloze en provincieioze Jezuieten te danken was, dat het geloof in ons land bewaard bleef. Geen plaats in Holland bood hun veiligheid en toch zijn er 68 plaat sen bekend waar de Jezuïeten in die eeuwen van onderdrukking gewerkt hebbert. Omdat hun werk onder gronds was, zal dit getal zeker ver viervoudigd moeten worden. Alleen in Amsterdam werkten zij op vier plaatsen tegelijk en in Den Haag vonden zij hun wijkplaats in de Spaanse legatie. Doch ook nadat Nederland een zelfstandige provincie werd met eigen noviciaat en eigen priesters hebben de Jezuieten onnoemelijk veel goeds verricht. In het bijzonder herinnerde pater van Kalmthout aan het werk der Jezuieten op het gebied van het onderwijs in hun colleges. Hij besloot met de wens, dat het noviciaat der Orde steeds sterk moge zijn in getal en gehalte, dat altijd de opvoeding en het onderwijs der jeugd in Nederland aan de Je zuieten mogen blijven toevertrouwd en dat de geest van St. Ignatius even krachtig in de provincie moge voortleven. Na de H. Mis werd er een receptie gehouden, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Leimena en Djuanda zijn te Djogja BATAVIA, 7 Jan. (Aneta). Naar aanleiding' van persberichten, vol gens welke de republikeinse minis ters Leinema en Djuanda zich naar de bergen in Oost-Java zouden heb ben begeven, om cjeel te nemen aan een guer> a-regering, wordt van militaire zijde vernomen, dat deze béide republikeinse ministers zich te Djokjakarta bevinden, waar zij een beperkte bewegingsvrijheid hebben. Twee Nederlandse vrachtauto's, geladen met liefdegaven uit Neder land voor Berlijn en de Sovjet-Rus sische zóne, zpn Vrijdag te Helni- stedt door de Sovjet-Russische grenspolitie teruggezonden. De Sovjet-Russen verklaarden, dat het Sovjet-Russisch militair bestuur nieuwe voorzieningen" had getrof fen voor het interzonaal verkeer. Dit was voor het eerst, dat voer tuigen met liefdegaven geen toe stemming verkregen de zönegrens over te gaan. Naar wij te Den Haag vernemen betreft het hier twee vrachtauto's van het Coöp. Expeditiebedrijf Co- pex te Hillegom, welke gedeeltelijk geladen waren met goederen van de Bisschoppelijke Hulpactie. De Copex heeft voor deze actie reeds 65.000 kg levensmiddelen, kleding en schoeisel vervoerd, waarvan de eene helft voor de oostelijke, de andere helft voor de westelijke zóne van Berlijn bestemd was. De transporten bestonden steeds uit zes vrachtauto's. Thans werd met twee Op 29 en 30 Januari zullen door de afdeling Utrecht de open Neder landse tafeltenniskampioenschappen worden georganiseerd in de Irene- hal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Dank zij de medwerking van de directie van circus Mullens zal voor 2500 zitplaatsen gezorgd kunnen worden. Alle inschrijvingen voor dit inter nationale tournooi zijn nog niet binnen, doch het ziet er naar uit dat een select gezelschap zal deel nemen, waarbij zich bevinden: bij de dames de kampioene van Bel gië 1948 madame Detournay, het gehele Engelse team dat aan de wereldkampioenschappen deelneemt miss Peggy Franks, miss Pinky Barness, de jeugdkampioene Adele Wood en bij de heren Kuy Amou- retti, kampioen van Frankrijk 1948, Michel Hagenauer die 6 maal kam pioen van Frankrijk is geweest en kampioen van Zwitserland, de we reldkampioen R. Bergmann en de 15-voudige wereldkampioen Victor Barna. Verder zullen deelnemen Johnny Leath, Aubry Simons. J. Carrington en E. Brooks (Engeland) alsmede de Hongaar Boros. Onder handelingen worden nog gevoerd met D. Miles en Thalma Thall (V. S.), Vana en Andreadis (Tj. Slowa kije) terwijl de Oostenrijkse en Egyptische teams eveneens ver zocht hebben te mogen deelnemen. Natuurlijk zal Nederland niet ont breken. Het gehele Nederlandse team, bestaande uit Cor du Buy, Cor Pelser, Bep van Ham, Huub Thien. Margot van Wijk, Tine Mos- tert de Zeeuw en de 16-jarige Coby van Megen, zal deelnemen. Dit zelf de Nederlandse team speelt op 31 Januari een interlandwedstrijd te gen Denemarken te Kopenhagen I komt van 4 tot 10 Februari uit op de wereldkampioenschappen te Stockholm. Cocktail kapje. Voor alle gele genheden beschikken de dames over speciale kledij, dus waar om ook niet een apart kapje aangeschaft voor cocktail-par ties? Dit charmante hoofddeksel is vervaardigd van zwart vilt en met lovertjes bezet. De be kroning vormt een veer in de vorm van een vraagteken. auto's nog een restant van de bij eengebrachte goederen naar Berlijn overgebracht. In Helmstedt wilden de Russen niet de goederen van de Bisschop pelijke Actie, wel de andere goe deren, die in de vrachtauto's gela den waren, de zönegrens laten pas seren. De chauffeurs wilden echter óf met de gehele lading, óf in het geheel niet de zönegrens over en keerden daarom terug. Nadat de chauffeurs zich met de Copex in verbinding hadden gesteld vertrok een vèrtegenwoor'diger van dit be drijf naar Duitsland en dank zij de medewerking van de Nederlandse militaire missie kon plsnog vergun ning worden verkregen voor de ge hele lading. Aangenomen wordt, dat de vrachtauto's inmiddels Berlijn hebben bereikt, hoewel hiervan nog geen definitief bericht is binnen gekomen. Retraite Mogen wij ook u uitpodigen voor een van de volgende re- traiten? 11-14 Januari: Meisjes 18-21 Januari: Heren LTB 21-24 Januari: Heren KAB 29 Jan.-l Febr.: Heren LTB 1-4 Febrauri: Militieplichtigen 5-8 Februari: Heren LTB 8-11 Febr.: Jongemannen LTJ Opgave verwacht: De Directie Retraitehuis Bergen N.H. V. ZONDAG 9 JANUARI HILVERSUM I, 301 M. 8.00 Nieuws, 8.15 Viool, 8.30 Hoog mis, 9.30 Nieuws, 9.45 Omroeporkest, 12.15 Apologie, 12.40 Orkest zonder naam, 13.00 Nieuws, 13.25 Orkest zonder naam, 13,50 Buffalo Bill, 14.05 Kamerkoor, 14.35 Concertgebouw orkest en piano, 15.35 Lezing, 15.45 Cantate van Bach, 16.10 Sport, 16.25 Vespers, 18.30 Voor de strijdkracn- ten. 19.30 Nieuws, 19.45 Bariton, 19.50 In 't Boeckhuys, 20.05 De ge wone man, 20.12 „Uit en Thuis", 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avond gebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Kamer muziek. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 Nieuws, 8.18 Orkest, 8.30 Voor het platteland. 8.40 Intermezzo, 9.15 Muziek met toelichting, 10.00 Trio, 10.50 Ensemble, 11.15 Kleinkunst, 12.00 Strijkorkest, 12.30 „Beeldro mans", 12.40 Ensemble, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Meisjeskoor, 14.50 Dansorkest, 15.15 Filmpraatje, 1?.30 Radio Phil- harmonisch Orkest en piano, 16.3U Sportrevue, 17.00 Meisjeskoor, 17.20 Guitaar, 17.30 Ome Keesje. 17.50 Biljartreportage, 18.00 Nieuws, 18.15 Boekbespreking, 20.00 Nieuws, 20.15 Waltztime, 20,45 Hersengymnastiek, 21.15 Ensemble. 22.00 Zangspel, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoonplaten. MAANDAG 10 JANUARI HILVERSUM 1, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Piano, 8.00 Nieuws, 8.15 Te Deum Laudanrus, 8.45 Mu ziek tijdens het werk, 9.15 Zieken bezoek, 9,30 Balletsuite, 10.00 Ka mermuziek, 11.00 Strijkorkest, 11.20 Voordracht, 11.40 Cello, 12.00 Uit de Alpen, 12.15 Strijkorkest, 12.30 Het Weerpraatje, 12.33 Koor, 13.00 Het Nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.43 Zangplaten, 14,35 Kamerorkest. 15.30 Kamermuziek, 16.45 Kamermuziek, 17.00 Voor kleuters, 17.15 Werken v. Wagner, 18.00 Pianoduo, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19,13 Boekbespreking, 20.00 Nieuws, 20.15 Met band en plaat. 20.45 Hoorspel, 21.30 Mannenkoor, 22.00 Strijkorkest, 23.00 Nieuws. 23.15 Avondmelodieën, 23.40 Sopraan. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek. 8.00 Het Nieuws, 8.18 Selecties, 9.00 Grarno- foonmuziek, 9.35 Haydn, 10.20 Orkest 10.45 De Regenboog, 11.20 Alt, 11.40 Voordracht, 12,00 Accordeola. 12.30 Weerpraatje, 12.38 Lunchconcert, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 13.50 Liedjes, 14.00 Viool en piano, 14.45 Opera, 15.45 Hoorspel, 16.50 Piano, 17.00 De schflbl is uit, 17.30 Kwartet Jan Corduwener, 18.00 Het. Nieuws. 18.20 Orgel en zang. 19.ÜU Klankbeeld, 19.30 Georgette Hage- doorn, 19.55 Nieuws, 20.00 Europees concert uit Parijs, 21.20 Bekende me- Todieën, 22.15 Viool en piano, 22.30 Cabaret, 23.00 Nieuws. 23.15 The Ramblers, 23.40 Pianoduo.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5