Britse verkenningsvliegtuigen boven Egypte door Joodse jagers neergeschoten Voor 1949 1300 millioen gulden bank Britse luchtmacht in actie tegen Joodse troepen? voor wederopbouw en volkshuisvesting HOORN Israël weigert het Britse protest te aanvaarden 400 millioen voor woningbouw Poging tot officiële besprekingen met Republikeinse leiders? ichten Uw iplannen DOOR STUDIE >BE" Alkmaar /an Schoten JAN GROOT ding Centrale J DE MAGNEET schoenreparaties L. DE WIT J EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Conflict Engeland- Israël vergroot Maandag 10 Januari 1949 44e Jaargang No. 14158 Toestand tussen Engeland en Israël zeer gespannen Viruly weer gestart Grote reeks inbraken opgehelderd Scheidt Fanny er mee uit? Britse onderdanen verlaten Israël Rusland wil steun geven aan Israël Bevin overweegt gewapende hulp te vragen aan de Dominions Het bouwplan 1949 Het deviezentekort is de grote kwaal! Kroniek en Kritiek v_. Sommige Republikeinen vinden dankbrief van Soekarno c.s. te vriendelijk Irijf hoeft zijn door kapitaal- remmen. Mits zekerheid aan- ilk een onder- rking voor cre- ij verstrekken inlichtingen idietfaciliteften, HOORN - Gr. Noord 13 Totefoor» 41 83(K2290) PRAKTIJKDIFLOMA HRJVEN I 'IE >S [TS ENGELS iorrespondentie) 5N IKKELING diploma) ROT—KAMPER NOORD 59 S L IJ P E N van ;n en Handzagen „WEST-FRIESLAND" GEL 51 TEL. 4524 fUARI a.s. voorm. 10 uur, m aan het Kerkplein no 3 geld, publiek verkopen: bedden, ledikanten, naai- lementen, spiraalmatras- •loerbedekking, brandkast, antiek, tafels, landbouw- r zal worden aangeboden, en 11 Januari a.s. de ge- Jan. as. van nam. 29 u. RADIO Reparatie aan alle mo gelijke radio-apparaten en versterkers bij de radio-dokter: LAAN - SCHAGEN Tel. 462 Verhuur van geluidversterkers leermakers naar maat, E DONDERDAG in SCHAGEN, van 10 tot Eigen stoffen worden genomen. Electr. Schoenmakerij Tel. 2624, Den Helder Zuidstraat 73-74 tegenover de Jachtclub. Uw beste adres voor alle voorkomende zoals naai- en lQmwerk Nette afwerking, mo dern bedrijf en vakkun dig personeel, Wij halen en bréngen door de gehele stad. r--c./T it gevaar f los. innen, zo 't water n ze het ikkig rand armen I de jon- Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, 11.43 per maand. Inclusle! Incasso Advertentie-tarief per editie 16 ct per m.m„ minimum I 2.50; In alle edities 26 ct per m.m„ minimum 14.famllle- berlchten 20 ct„ resp. 30 ct pet m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. 5. M. Stumpel. Hooldredacteui H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, NI. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) EE IT VA IV HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De post is te Batavia 's-GRAVENHAGE, 10 Jan. - De Constellation P.H.T.D.B., onder gezagvoerder A. Viruly, heeft haar reis naar Batavia vanuit Dahran gisteren kunnen vervol gen. Aneta meldt heden uit Batavia: hedenmiddag te vijf uur Batavia-tijd, is de Constellation Batavia met gezagvoerder Viruly en 3000 kilo post aan. boord op het vliegveld Kemajo- ran geland. In de kop van Noord holland Nadat in de nacht van 29 op 30 Dec. van het vorig jaar was inge broken in de goederenloods van de Ned. Spoorwegen te Den Helder, werden drie inwoners van Hoorn, J. L., H.S. en J. van M., als ver dachten ingesloten. Na langdurige verhoren en uitgebreid speurders- werk van de Helderse recherche in samenwerking met de politie van Hoorn, Alkmaar, Amsterdam en Apeldoorn, moesten de verdachten bekennen. Het drietal bekende voorts de dader te zijn van inbra ken bij van Gend en Loos, de Gros- sierderij V., Grossierderi) K., juwe lier H, het Westfriesch Museum, allen gevestigd te Hoorn, en verder de inbraak in de Alkmaarse groen- tenveiling. Morgen hopen we uitvoerig te vermelden, hoe de zaak tot de op lossing werd gebracht. Jan en Fanny Blankers Koen heb ben te Sydney de Australische pers te woord gestaan. Beiden hebben veel belangrijke dingen aan de nieuwsgierige verslagge vers verteld, o.a. dat Jan vond, dat Fanny zo goed kookte, maar het enige nieuws, dat op de sport betrekking had was wel, dat Fanny er waarschijnlijk het vol gend jaar, dus in 1950 mee uit zal scheiden. Het wedstrijdprogramma van Fanny ziet er als volgt uit: 21 Januari Melbourne, 26 Jan. Ade laide, 29 Jan. Perth en 5 en 12 Fe bruari Sydney. Van vandaag af zal Fanny in Sydney trainen tot aan 'de eerste wedstrijd. Een te leurstelling is het voor haar, dat Shirley Strickland, een van haar concurrenten bij de Olympische Spelen te Londen, niet van de partij zal zijn, aangezien zij last heeft van spierblessures. DE TOESTAND tussen Engeland en Israël is gedurende het afgelopen week-end zeer gespan nen geworden, doordat Joodse jagers vier Spitfires van de R.A-F- on één Tempest-toestel, die op verkenning waren boven Egyptisch grondgebied, aldus meldt een officieel Engels com muniqué van het Britse ministerie van Luchtvaart, hebben neergehaald. Volgens het communiqué hadden deze verkenningen ten doel de diepte en de omvang '/an de Joodse inval op Egyptisch grondgebied vast te stellen. Met het oog op deze ongeprovoceerde aanvallen hebben onze vlieg tuigen, zo gaat het communiqué verder, thans opdracht gekregen ieder Joods vliegtuig, dat zij boven Egyptisch gebied tegenkomen, als vijandelijk te beschouwen. Een officiële Israëlische woord voerder verklaarde Zaterdag, dat twee Spitfires Vrijdag bij „gewa pende verkenningsacties" boven de Negeb werden neergehaald. Een officier van de R.A.F. was door de joden gevangeh genomen. Later op de dag was nog een R.A.F.-Spitfire neergeschoten, Waarvan slechts de verkoolde resten werden gevonden. De piloot kon niet worden geïden tificeerd. Van de formatie van 12 „vijandelijke" vliegtuigen werden hoven het zuidelijk Negeb-gebied nog drie vliegtuigen neergeschoten. Volgens het Britse communique hadden dy Engelse vliegtuigen strikte opdracht niet de grens naar Palestina over te vliegen. De be richten van Israël doen echter voor komen, dat de Britten hoven Joods gebied waren neergedaald. De Britse vertegenwoordiger by de Ver. Naties, Sir Terence Shone, heeft Zaterdag aan de Israëlische afgevaardigden een in krachtige termen vervatte protest-nota over handigd. Hierin wordt gezegd, dat de Britse regering zich het recht voorbehoudt tot het eisen van schadevergoeding en tot mogelijk verdere stappen. Een afschrift van de protest-nota werd gezonden aan de waarnemende bemiddelaar van de Ver. Naties, Dr. Bunche. De vertegenwoordiger van Israël te Lake Success heeft echter ge weigerd het Britse protest aan zijn regering door te zenden, daar het niet gericht was aan de „regering van Israël". Zoals men weet heeft Engeland nog steeds geweigerd Israël .als staat te erkennen. Aan vankelijk had de Israëlische verte genwoordiger de protest-nota „be leefdheidshalve" in ontvangst ge nomen, doch had later verklaard dat het protest, daar het gericht was aan de „joodse autoriteiten in Tel Aviv" als zodanig onaanvaard baar was. Reuter meldt later uit Londen, dat Gyril Marriott, de Britse Con sul-Generaal te Haifa, een afschrift van het protest overhandigd heeft aan een vertegenwoordiger van het Joodse ministerie van buitenlandse zaken te Haifa. Doch ook dit af schrift is, naar officieel te Tel Aviv is medegedeeld, aan de Britse Con sul-Generaal teruggegeven. Cyril Marriott, de Britse consul- generaal te Haifa, heeft Zondag de functionarissen van de oliemaat schappij „Consolidated Cilrefine- ries" te Haifa opdracht gegeven Is raël te verlaten. In Londen wist men niet of de consul-generaal ook opdracht tot evacuatie heeft ge geven aan de andere Britse onder danen. De employé's van de olie maatschappij hebben Israël verlaten met bestemming Cyprus. Behalve dit personeel zijn er nog ongeveer 60 Britse onderdanen in Palestina. Marriot heeft Zondag achtereenvol gens zes bezoeken gebracht aan een vertegenwoordiger van de Israëli- se regering. De heer Neher weer directeur-generaal van de P.T.T. DEN HAAG, 10 Januari. De heer T. van Houwelingen, direc teur-generaal der P.T.T., zal op 1 Februari a.s. dit bedrijf met pen sioen verlaten. De hr L. Neher zal met ingang van die datum opnieuw met de functie van directeur-gene raal worden belast. OOK AMERIKA HEEFT GROTE BELANGSTELLING De Sovjet-gezant in Israël, Pa wel Yersjof heeft Zondag een bezoek gebracht aan de Israëli- se minister van buitenlandse za ken, Mosje Sjerstok. Volgens po litieke kringen te Tel Aviv zou Yersjof aan Israël de steun van de Sovjet-Unie hebben aangebo den In verband met de slechter wordende toestand. Sjertok zou de Russische gezant hebben verklaard, dat de Israëli sche regering niet van mening is, dat de toestand ernstig genoeg was maar hij deed de toezegging, dat de Sovjetgezant op de hoogte zou worden gehouden. Ook Amerika heeft grote be langstelling voor de toestand. Pre sident Truman heeft telefonisch een onderhoud gehad met het hoofd van de Amerikaanse missie te Tel Aviv, James McDonald. Deze Ame rikaanse vertegenwoordiger wordt voortdurend op de hoogte gehou den van alle ontwikkelingen. Een advertentie in de „Washington Post" De „Washington Post" van Vrij dag bevat een advertentie van bijna een halve pagina onder het hoofd: „Indonesisch debacle", ge plaatst door de redactie van de Haagse Post „om de lezers in te lichten". De advertentie geeft een uiteenzetting van de Indonesische kwestie het Nederlandse standpunt en het verband met de communisti sche penetratie in Zuid-Oost-Azië" Op 3 Januari arriveerde de vice-president van de ministerraad, mr. J. R. H. van Schaik, per K.L.M. Constellation „Roermond" op Curacao. Leden van de N.V.P. brachten hem en de heer Peters, de gouverneur van Curacao, een ovatie in het stationsgebouw. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Caïro, dat de strijd in de Negeb wordt voortgezet. De Britse luchtmacht zou In actie zijn geko men tegen joodse troepenconcen traties. Keuter meldt uit Londen, dat Bevin Zaterdag op zijn bijeen komst met Hoge Commissarissen van het Gemenebest zou hebben verklaard, dat Engeland misschien het Gemenebest om gewapende hulp zou moeten vragen „indien de joodse agressie niet onmiddellijk eindigt". De Londense Sunday Chronicle" vermeldt onder grote koppen, dat de R.A.F. in het gëhele midden oosten thans „op oorlogsleest" is geschoeid. Het Britse vloothoofd- kwartier te Valetta (Malta) maakt bekend, dat het 14000 ton metende vliegdekschip „Triumph" uit Tripo li is teruggo» oepen en een bezoek aan Tunesië heeft afgelast. De kruiser „Phoebe" is uit de Adria- Dit is William „Billy" Wright, aanvoerder van Wolverhamp ton Wanderers en van het En gelse nationale voetbalteam. Hij is nu 24 jaar oud en speelt reeds 10 jaar voor de Wolves, nadat hij in zijn schooltijd te Ironbridge (Shropshire) al aan voerder van de schoolploeg was geweest. Deze geboren lei der heeft de Engelse kleuren in 22 internationale ontmoetingen verdedigd, te beginnen in 1946. MINISTER IN 'T VELD heeft in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer onder meer het bouwplan voor 1949 bekend gemaakt. Dit bouwplan sluit met een bedrag van f 1300 millioen. Daarbij zijn nog buiten be schouwing gelaten de werken waarvoor geen of wenig mate rialen nodig zijn. Van deze f 1300 millioen zullen f 400 millioen voor de woningbouw worden gebruikt. Een grote post vormen ook de weg- en waterbouwkundige werken (f 295 millioen) -en de bedrijfsgebouwen voor Nijverheid, Handel en Verkeer (f 240 millioen). Er wordt op gewezen, dat de grootste moeilijkheden voor de uitv.oering van de onderhanden zijnde werkzaamheden van het Bouwplan 1949 liggen bij de materiaalvoorziening. zoals dit naar omvang en duur is gedacht, te verwezenlijken, waarbij er echter van wordt uitgegaan, dat voor 1949 gerekend is op bouw van ongeveer 7000 montagewoningen, waarbij weinig geschoolden nodig zijn. De maatregel om de uitgaven voor de woningwetbouw groten deels te doen financieren door de gemeenten, met behulp van gelden, op te nemen van derden, moet ge zien worden als een monetaire maatregel, met de tendenz om de nadelige inflatoire gevolgen van een financiering door het rijk te voorkomen. Het beleid van de minister is er op gericht, zoveel mogelijk de la gere publiekrechtelijke lichamen in het werk van de wederopbouw en de volkshuisvesting te betrek ken. Ten aanzien van de vooruitzich ten voor de woningbouw meent de minister de verwachting te mogen uitspreken, dat voor 1949 het aan tal gereedkomende woningen zal liggen tussen de 35.000 en 40.000. Wanneer tegenslagen uitblijven, zal de woningproductie nog geleidelijk aan kunnen worden opgevoerd tot maximaal 60.000 in 1952 of 1953 en de latere jaren. Dit zal echter af hangen van de ontwikkeling van onze deviezenpositie. Een produc tie van 60.000 woningen per jaar moet in het licht van de vooruit- Deze is door het tekort aan deviezen ten behoeve van de Bouwnijverheid onvoldoende en daardoor wordt de arbeidspro ductiviteit op het werk nadelig beïnvloed. De voornaamste bouwmaterialen waaraan in dit verband moet worden gedacht zijn: hout, cement, walsproduc- ten, metselsteen en dakpannen. In het nationaal budget 1949 wordt het totaal beschikbare bedrag aan deviezen geschat op f 5,41 milliard. Om het bouw programma te kunnen uitvoe ren is een bedrag van f 330 millioen (6 aan deviezen nodig. Het is van groot belang, dat meer deviezen voor import van bouwmaterialen beschikbaar komen. De mogelijkheid daar toe houdt natuurlijk verband met de vraag of wij er in de komende jaren in zullen slagen dóór krachtige bevordering van de industrialisatie te komen tot een sluitende betalingsbalans. Het aantal bouwvakarbeiders is^ wel toereikend om het bouwplan," zichten, zoals zij thans beoordeeld kunnen worden, echter wel als een maximum worden beschouwd. Door de toepassing van de ,,Duplex"-wo- ning zal het maximum der ter be schikking komende wooneenheden binnen enkele jaren tot 70.000 kun nen worder, opgevoerd. De minister is van mening, dat na verloop van enige jaren het grootste gedeelte van de woning bouw weer op een rendabele basis zal dienen te rusten. Daarom zal ernstig moeten worden gestreefd naar verlaging der bouwkosten, terwijl aan de andere kant ook een verhoging der huren niet xan uit blijven. De minister ontkent met beslist heid, dat door het departement aan verzoeken van niet-katholieke zijde om een ziekenhuis te mogen bou wen voorrang wordt gegeven bo ven overeenkomstige verzoeken van katholieke kant. Zolang de schrijnende schaarste aan materiaal en arbeidskrachtten heerst, aêht de minister het gebo den er voor te waken, dat deze alleen daar gebruikt worden, waar dit in het belang van de volksge zondheid het dringendst nodig is. Door de te verwachten toena me van het leerlingenaantal, zullen in de komende jaren in scholen bouw grote bedragen (enige hon derden millioenen gulden) moeten worden geïnvesteerd. Een meerjarenplan voor scholen bouw is noodzakelijk, om een werk programma voor een lange ter mijn te kunnen opstellen. Reeds thans kan worden vastge steld, dat tengevolge van de on gunstige omstandigheden op het gebied van de bouwnijverheid, het niet mogelijk zal zijn 'n vol doend aantal scholen te bouwen, om in de behoefte aan school ruimte te kunnen voorzien, zo dra ten gevolge van het buiten gewoon hoge geboortecijfer in de jaren onmiddellijk na'ffé bevrij ding, het leerlingenaantal een zo belangrijke toeneming zal verto nen. In deze leemte zal geduren de enkele jaren op andere wijze moeten worden voorzien. In het midden van 1948 wendde de minister zich tot de kerkge nootschappen (interkerkelijk over leg) om in overleg met deze te geraken tot de instelling van een hoog kerkelijk college, dat hem in verschillende zaken van advies zal kunnen dienen, o.a. voor de bepa ling van het benodigde bouwvolu me voor kerken. In afwachting van de totstandkoming van dit college heeft hij eveneens voor herbouw, nieuwbouw en uitbreiding van ker ken een bedrag uitgetrokken, dat evenals zulks voor andere soorten van gebouwen enz. het geval is, slechts gering kan zijn, ten gevol ge van de moeilijke economische omstandigheden. Het opstellen van de bouwprogramma's van de kerk genootschappen wordt zoveel mo gelijk aan deze zelf overgelaten. De regeling voor krotopruiming heeft in het afgelopen jaar geen toepassing gevonden; zij kan thans practisch geen effect sorteren. In verband met de woningnood wor den thans weinig of geen krotten opgeruimd. Gezien de beperktheid van het totaal in 1949 beschikbare bouw volume gaat elke stijging van de activiteit in een bepaald onderdeel der bouwnijverheid uiteraard ten koste van alle overige onderdelen. De minister is echter van oordeel, dat de stijging van het cijfer voor de Rijksgebouwendienst verant woord is, omdat verschillende door deze dienst uit te voeren werken uitermate urgent zijn. De minister staat op het stand punt, dat de D.U.W. geen sociale instelling is, doch een technische dienst met een sociaal doel. Het bedrijfskarakter van de D.U.W. be hoeft zeker niet in de weg te staan aan een behoorlijke sociale opvat ting en het doet dit in de practijk ook inderdaad niet; er wordt steeds sociale rechtvaardigheid betracht. De minister is zeer zeker niet van oordeel, dat de tijd voor ver snelling van het tempo der ontgin ning reeds is gekomen, aangezien de cijfers betreffende het verloop der werkloosheid hoertoe nog geen aanleiding geven. In een bijlage wordt nog ten aan zien van de Nederlandse scheep vaart medegedeeld, dat van de binnenvaart, (voor de oorlog groot ca. 20.000 vaartuigen met een in houd van 5.000.000 ton) bij de be vrijding Mei 1945 onbeschadigd be schikbaar bleken ca. 9000 vaartui gen met een inhoud van ca. 1.800.000 ton. De verwachting is, dat ultimo 1948 de vloot weder uit 17.100 vaartuigen met een inhoud van 5.000.000 ton zal bestaan. tische zee teruggeroepen. Het schip zou een bezoek aan Venetië ge bracht hebben. De fregatten „Saint Brides Bay" en „Saint Austell Bay" zijn van Malta naar Cyprus gevaren, nadat de manschappen, die met verlof aan wal waren, te ruggeroepen waren. Zaterdag wer den de verloven van de aan wal vertoevende opvarenden van de in de haven van Valetta liggende Brit se oorlogsschepen ingetrokken. Uit Nicosia op Cyprus wordt gemeld, dat „Lincoln"-bommenwerpers uit gebreide bombardementsoefeningen houden boven de haai van Morfoe. Chinese regering zoekt vrede In gewoonlijk betrouwbare krin gen te Nanking wordt gemeld, dat de Chinese regering de ambassa deurs der vier grote mogendheden heeft verzocht te helpen bij het verkrijgen van een regeling met de door de communisten geleide strijd krachten. Duitse weeskinderen naar de Sovjet-Unie? BERLIJN, 10 Januari, (Reuter). Het met Britse licentie verschijnen de blad „Telegraf" bsechuldigd het Sovjet militaire bestuur er van Duitse weeskinderen naar de Sov jet-Unie over te brengen „voor een speciale opleiding". Te Frankfort aan de Oder zou hiervoor een centraal bureau zijn gevestigd. Met de leiding van het bureau zou een zekere voormalige hoge SS-officier, in communistische kingen bekend als „commissaris K 5 Schmiedemeyer", belast zijn. De leidster van de Christelijke Vrouwenbond in Hongarije is naar Wenen gevlupht. Zij deelde mede, dat de politie van Hongarije de geestelijkheid verboden heeft op de preekstoel te spreken over de arres tatie van Kardinaal Mindszenty. Wie zich daaraan schuldig maakt, wordt gevangen genomen. (Sm.) Tot de vele begrotings hoofdstukken, welke de Tweede Kamer nog behandelen moet, be hoort ook dat van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De memorie van antwoord is thans verschenen. We lezen daarin op de eerste plaats de bevestiging van de eerder door mi nister in 't Veld gedane verheugende mededeling, dat er feitelijk géén te kort aan arbeidskrachten meer is. De grote kwaal blijft het tekort aan deviezen, buitenlandse betaalmid delen, uiteraard in de hand gewerkt door de hoge prijzen en als gevolg meeslepend het tekort aan materia len. Toch is er sprake van enorme bedragen en wél moet»bedacht wor den, dat het departement van deze minister niet alleen voor enorme eisen op het gebied van de woning voorziening staat, maar dat ook scholen moeten worden gebouwd en kerken en allerlei gebouwen voor handel en industrie en rijksdien sten. Wie van dit departement won deren op het gebied van woning bouw verwacht, als hij leest, dat het gehele wederopbouwplan een eindcijfer van 1300 millioen aan wijst, komt bedrogen uit. Van deze 1300 is nl. „slechts"!!) 400 millioen bestemd voor woningbouw. Dat is bijna een derde. Op zichzelf lijkt dit, gezien de belangen in de andere „wederopbouwsectoren", wel rede lijk. Een andere kwestie is, of de gehele wederopbouw inderdaad naar volle redelijkheid wordt toebedeeld van de gehele deviezenpot. Want uit de cijfers der verdeling van het nationale budget blijkt, dat het aan deel van de gehele wederopbouw in de deviezen, welke men hoopt dat beschikbaar zullen zijn, „slechts" 6 pet. bedraagt. Men zou in elk geval aan de hand van nadere gegevens, welke ons op dit ogenblik niet ter beschikking staan, kunnen overwe gen, of dit voldoende, ..onvermijde lijk voldoende" is. Gelet vooral op de grote maatschappelijke waarden en belangen, die bij de woningbouw op het spel staan! Als U zich in huis een beetje rillerig voelt, brengt deze wol len kamerjas in 'wijnrood en blauw uitkomst. Het ontwerp is van C. Meyer in Londen. Retraite Mogen wij ook u uitnodigen voor een van de volgende re- traiten? 11-14 Januari: Meisjes 18-21 Januari: Heren LTB 21-24 Januari: Heren KAB 29 Jan.-l Febr.: Heren LTB 1-4 Febrauri: Militieplichtigen 5-8 Februari: Heren LTB 8-11 Febr.: Jongemannen LTJ Opgave verwacht: De Directie Retraitehuis Bergen N.H. BATAVIA, 9 Jan. Reuter Volgens republikeinse kringen in Batavia zouden er door de Ne derlanders pogingen worden ge daan om onofficiële bespre kingen met republikeinse leiders te openen. Naar men veronder stelde zouden gelijke toenade ringspogingen ook worden ge daan bjj de republikeinen in Djogja. Deze stappen zijn niet vergevor derd in Batavia, ofschoon er een kleine verandering in de republi keinse zienswijze op te merken valt. De strekking scheen te zijn, de aanvaarding van het feit, dat de huidige situatie niet gemakke lijk te herstellen is. De republikei nen zouden niet aangedrongen heb ben op terugtrekking van de troe pen. In plaats daarvan zouden zij aangedrongen hebben op wijzi gingen in de vorming van de fede rale interim regering, teneinde de republikeinen in staat te stellen samen te werken, zonder al te groot geweld te moeten doen aan hun beginselen. De voorgestelde veranderingen, zouden een vermin dering van de tijdelijke macht van de vertegenwoordiger van de kroon een vermeerdering van de macht van de interim regering en een vaste datum voor de overdracht van de souvereiniteit inhouden. Maar de werkelijke stemming van de republikeinse mening valt moeilijk te peilen, nu vier van de belangrijkste leden van de republi keinse regering op Banka moeten verblijven, vier anderen zich niet buiten het gebied van Djogja mo gen begeven, een zich in het buiten land bevindt en zes anderen zich verborgen houden of zich bij de guerilla troepen bevinden. De republikeinse leiders, die zich thans in Batavia bevinden, hebben geen contact met de leiders op Banka of in Djogja. Ondanks de verandering in de zienswijze, hebben enige republi keinen de brief, die Soekarno aan de Nederlandse commandant van hét bewakingsdetachement heeft geschreven, als te vriendelijk be- critiseerd. Republikeinse berichten, die ge deeltelijk uit Nederlandse bronnen afkomstig zijn, zeggen dat de ac tiviteit van de republikeinse gueril la troepen over geheel Java en Su matra wordt voortgezet. Deze ac tiviteit is in hoofdzaak gericht te gen Nederlandse buitenposten, ver bindingen en ondernemingen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1