pakt c SCHERMERHORN HULDIGT PASTOOR HIJGEMANN Lagere Tuinbouwschool Warmenhuizen geopend Hoe maakt men tweegezins woningen? De Pachtwet en de overdracht van landbouwgronden I Interessa PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 10 januari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Gemeentebestuur neemt deel aan de feestviering Lang gekoesterde wens ging in vervulling Causerie van de keer C. van Baar Ambtelijke inkrimping, vereenvoud van bepal C. Bakker heengegaan ALKMAAR. Het bericht van het plotseling overlijden van de jonge Alkmaarder C. Bakker, die na ongeveer zes maanden geleden uit onze stad naar de tropen te zijn vertrokken, als militair in Indone sië diende, heeft vooral in de om geving van de ouderlijke woning, de Trompstraat, diepe indruk gemaakt Cees Bakker, in 1928 geboren stond er bekend als een goed oppas sende, ijverige en hulpvaardige jon- dige jongen, die veel vrienden maakte. Hij had plm. 15 jaar, van de bouw af, in de Trompstraat ge woond en kende al de bewoners. Ook in het sportleven was hij geen onbekende. Hij speelde voetbal bij Jong Holland en Alcmaria en maakte een gezonde, sportieve in druk. Geregeld had hij nog contact, vooral tijdens zijn ziekte, in Amba rawa, met zijn Alkmaarse kennis sen! Met alle gebeurtenissen in Alk maar leefde hij steeds mede en zo vertelden thuiskomers, hoe hij op 8 October een uitvoerig verslag aan de kameraden gaf, vanwat er op die dag in Alkmaar gebeurde. Het onverwachte heengaan van deze goede stadgenoot en veelbelo vende jongen, die zijn leven voor het herstel en de opbouw van ons Koninkrijk gaf. is een harde slag vooral voor de familie, voor wie hij hoe jong ook. een hele steun al was. Hem moge de eeuwige rust gegeven zijn en zijn familie de kracht, dit onverwacht leed te dragen. Als tragische bijzonderheid werd ons nog verteld, dat op de dag van de bezorging van het droeve bericht van zijn overlijden, er 's morgens nog een brief van hem gekomen was. Als lr 4 ste daad van vriend schap zullen nu de buurtbewoners gezamenlijk egn foto van Cees aan zijn ouders aanbieden. Gouden Professiefeest ALKMAAR. Gisteren vierde de Eerw. Moeder Zr. Augusta, Overste van Huize St. Augustinus haar gouden professiefeest. Des morgens droeg in de kapel van het huis de zeereerw. heer E. Stolwijk directeur der Congregatie van Delft aan het rijk versierde altaar een plechtige H. Mis op, daarbij ge assisteerd door de zeereerw. heren rechtor dr. F. Holthuizen als dia ken en rector J. v. d. Hoek als subdiaken. Het zangkoor der eerw. zusters voerde de misgezangen uit. Des middags hield Moeder Augus ta receptie, waarvan velen gebruik maakten om haar te complimente ren. Onder degenen waren o.m. de H.E, Deken J. Jacobs van Alkmaar, Deken Van der Harst uit Den Hel der, verschillende Eerw. Heren Geestelijken en tal van inwoners uit Alkmaar. De Algemene Over ste. Moeder Agneta, vierde dit feest in Huize Augustinus mee. KINDERTONEEL IN HET GULDEN VLIES Chris Hofland, die in Nederland zo grote bekendheid verwierf met het brengen van goed kindertoneel, komt Woensdagmiddag a.s., half 3, in het Gulden Vlies met welhaast het meest bekende sprookje „Hans en Grietje en de Boze Heks'*. Ie bedrijf: Bij vader en moeder thuis. 2e bedrijf: Hans en Grietje in het bos. 3e bedrijf: Bij het koek huisje. 4e bedrijf: Hans en Grietje weer thuis. De bedrijven worden afgewisseld met fraaie balletten, o.a. Klompen dans. Zij. die hun kinderen eens een recht genoegelijke middag willen bezorgen, verzuimen niet deze voor stelling te bezoeken. Spanning en daverende vrolijk heid Kaartverkoop en plaatsbespreken dagelijks van 11 tot 1 uur aan de kassa van het Gulden Vlies. VERPLAATSING BRIEVENBUS De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Alkmaar dfeelt mede. dat de brievenbus, geplaatst tegen het perceel Voormeer 4, op 17 Januari a.s. zal worden verplaatst naar het perceel le Kanaalstraat 13, De bewoners van de Voormeer wordt de aandacht er op gevestigd, dat de dichtstbijzijnde brievenbus zich bevindt op de Bierkade bij de Accijnstoren. MISGESTAPT ALKMAAR. Een reizigers uit Franeker, de heer v. d. V., die van morgen om 9.10 in de rijdende trein wilde springen, kwam daarbij tus sen het perron en de trein te vallen. In ernstige toestand werd hij naar 't Centraal Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Chris- tiaan M., zoon van H. Schakelaar en M. Bakker; Catharina J., dochter van N. P. Annes en G. Schakelaar; Anna M.. dochter van T. Zijlmans en C. Molenbroek; Gezinus J., zoon van H. L. Evers en J. C. F. Brink man; Reindert, zoon van H. Huese en W. L. Meyer; Pieter, zoon van P. J. Heyman en S. Schoorstra: Dirk J., zoon van J. D. v. Stipriaan en J. T. Goed; Jeanette C., dochter van K. Kirpensteyn en A. Otters; Cor- nelis M„ zoon van C. Bijtjes en S. Pielon; Catharina C., dochter van M. A. Klitsie en A. Bleeker; Leonar- dus A., zoon van L. J. M. Pelkelha- ring en M. A. Hermes. Overleden: Antonius de Gies, wedn. van M. v. d. Berg; Arie Hoog land, 87 jaar, geh. met G. Hartog; Maria Schrooten. 90 jaar, weduwe van C. Nieuwland. A.F.C.-NIEUWS 1-4 9—1 3—3 2—5 2—0 Watervogels 1AFC 1 AFC 2—St. Victor 2 AFC 4— Schoorl 2 AFC 5—Foresters 4 Jun.: AFC aJong Holland a Spelers van het eerste bedankt voor jullie keurige overwinning. Het heeft er gespannen en vele harten klopten harder als anders, maar de punten kwamen binnen. Jongens één ding, laten wij nu doorzetten, wij zijn er nog niet. dus niet te vroeg juichen of feesten! Blijft trainen, serieus, misschien datHet tweede daverde er een klinkende overwinning uit. Prachtig! Het vierde was gelijk. Eveneens een goede prestatie. Het vijfde viel uit de toon. Dat is vol gende week andersom. De jun. hiel den de eer van AFC hoog. Attentie; Geheel AFC word* VORMINGSCURSUS K.A.B. Willen de cursisten rekening hou den met de volgende wijziging in de lessen: MAANDAG 10 Jan.: Godsdienst en Staatsinrichting. DINSDAG 11 Jan.; Economie en Nederland. D. TONEEL EN ZANG W ARMENHUIZEN. Goed ge slaagde uitvoeringen van toneel en zang hadden dezer dagen plaats. Opgevoerd werd het blijspel „Tot wederdienst bereid". De zsngver. kwam eerst met enige zangnum mers en wel Veedrijven van F. Hu- bers, een vrolijk nummertje en daarna het nogal moeilijke num mer Afscheid van G. H. Boedijn. Voor de vereniging met nog zulke jeugdige krachten 'n zware opgave Hierna kwam het Masker met het fijne blijspel tot Wederdienst bereid, wat een goede keuze is ge- geweest. Beschaafd, geestig en de momenten werden wel uitgebuit. Om de spelenden stuk voor stuk onder de loupe te nemen, is over bodig. De aanwezigen (er hadden er nog meer kunnen zijn de tweede avond) hebben zelf kunnen beordelen, of het goed was. De al gehele indruk na afloop der uit voeringen was dik in orde. Decor en aankleding, grimago. er was zorg aan besteed. Ook de keu rige kapseltjes van mej. Agterbos, verdienen hier een extra pluimpje. Costumes v. d. Her en Damen. Vervolgens werd besloten met Wiegelied van W. A. Mozart en Ro zen van Tirol van Carl Zeiler, wat voor de sopraantjes nogal moei lijkheden veroorzaakte, wat de hoogte betreft. Over het algemeen kunnen regisseur, directeur en me despelenden tevreden zijn. NIEUWE HUISNUMMERING BEEMSTER In de loop van Januari zal in de gemeente Beem- ster een nieuwe huisnummering worden aangebracht, langs alle we gen. De algemene uitbreiding van het aantal woningen heeft dit wel noodzakelijk gemaakt. De volledige huisnummering wordt ten behoeve van instellingen en. verenigingen beschikbaar gesteld voor de prijs van f 2.50 en is aan de secretarie verkrijgbaar. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Maria Helena, dochter van J. P. Stam en H. M. A. Poland. Ondertrouwd: Johan Marten Muntjewerff en Neeltje Laan; Jan Pieter Rol en Petronella Adriana Muntjewerff; Richard Gerard Jo seph Zegers en Clasina Schipper. Overleden: Ernst Roskam, 85 jaar, echtgenote van E. Groot. BURGERLIJKE STAND SINT PANCRAS Geboren: Jacqueline, dochter van Jacob Tol en Fijtje Rus; Theresia Evaline, dochter van Willem Kloosterboer en Helena Jong: Gretha, dochter van Jacob Arie Bonselaar en Griet je Roos. Huwelijken: Corn. Jong en Antje H. de Vries; Jrl Snijder en Esther de Wit; Abram Glas en Ant. M. P. Kruif. Overleden: Corn. Nol, oud 74 jr., wed. van Neeltje Leegwater. Ingekomen: Gerrit Goesinne en gezin, van Kampen naar Bovenweg 275a; Dirk Peereboom, van Koedijk naar Twuyverweg 160; Hendrika J. Visser, van Alkmaar naar Twuyver weg 166. Vertrokken: Antje H. de Vries, van Noordeinde 134 naar Alkmaar; Esther de Wit, van Benedenweg 102 naar Koedijk. LUISTERRIJK INDERDAAD mocht de viering genoemd worden van het zilveren priesterfeest van pastoor C. M. M. Hijgemann in de parochie Schermerhorn. De priester-jubilaris werd feestelijk ingehaald, droeg een plechtig dankoffer op, werd door tallozen, ook door het gemeentebestuur, hartelijk toegesproken en met vele geschenken vereerd en bracht in het sluitingslof ontroerd zijn dank uit. Driedubbele aanrijding OBDAM. Zaterdagmorgen had er een driedubbele aanrijding plaats vlak bij de ingang van de zijstraat de Kerkweg, De auto van de brandstoffenhandelaar A. B. stond links geparkeerd voor de kappers zaak van de heer Stuifbergen., Van de richting Aikmaar naderde de zware auto met aanhangwagen van ao firma Meyts uit Alkmaar met 17 ton stenen. Uit de richting Hoorn naderde de luxe wagen van Mei- sing uit Oudkarspel, terwijl schuin er tegenover de auto van de heer A. B. een bakfiets geparkeerd stond Of de bestuurder van de zware auto de luxe auto niet op tijd ge zien heeft, feit is dat op het laat ste ogenblik het stuurrad werd om gegooid om de luxe auto niet te kraken; maar de auto van de heer A. B. was het kind van de rekening en werd flink beschadigd aan de bumper, koplampen en spatborden. De luxe wagen werd er ook in be trokken. Van het nog geheel nieu we wagentje werden de spatborden totaal vernield. De zware auto na derde op enkele centimeters de ge vel van de woning van de heer Baltus. Gelukkig werd zijn vaart geremd door een boom, anders zou de schade niet te overzien zijn ge weest. Er waren geen gewonden of gekwetsten. Rijks- en verkeerspolitie waren spotdig ter plaatse en het onder zoek duurt nog steeds voort. Het stuurrad van .de zware wagen was totaal defect geraakt. De garage van de firma H. v.an Beuzekom sleepte alle wrakken naar de ga rage. WAARLANDER DAMCLUB VOLHARDING WAARLAND De stand der onderlinge damcompetitie is als volgt: G. Jonker 9 4 4 1 12 Nic. Bruin 9 4 4 1 12 C, v ,d. Heijden 10 4 2 4 10 N. Volkers 8 5 0 3 10 A. Zut 9 3 3 3 9 G. Borst 10 1 5 4 7 Jac. Schrama 10 3 1 6 7 F Danenberg 7 2 1 4 5 2e klasse: Jn. Stoop 7 7 0 0 14 P. Danenberg 7 5 1 1 11 C. Plijter 8 5 1 2 11 H. Bruin 8 5 1 2 11 C. Zutt 8 4 1 3 9 Th. Smit 9 3 2 4 8 H. Kramer 8 3 0 5 6 Jn. Smit 9 2 0 7 4 S. Plijter 7 2 0 5 4 W. Jonker 6 1 1 4 3 Nic. Zutt 7 1 1 5 3 Het feest begon Zaterdagmid dag toen de zeel-eerwaarde jubila ris, per auto werd afgehaald van de St. Dominicuspastorie te Alkmaar, waar hij enige dagen had vertoefd; in volgauto's reden de leden van de feestcommissie, van kerk- en arm bestuur en enige vrienden mee. Omstreeks kwart voor drie kwam de jubilerende herder aan de Schermerbrug bij Schermerhorn aan, opgewacht door acht ruiters, de muziekvereniging „St. Cae- cilia" van Alkmaar en verscheidene parochianen. Het eerste welkom namens de parochie werd hém toegeroepen door de heer K. Dage- let, de voorzitter van de feestcom missie. waarna de tocht naar de kerk begon. Het Godshuis was zeer mooi versierd, dank zij de bekwa me hand van de fa. Van Kessel uit Alkmaar. Na de begroeting door paterassistent Liberius, betrad pastoor Hijgemann, langs een haag van bruidjes, zeer onder de indruk het kerkgebouw, dat geheel met belangstellenden gevuld was. Een welkomstlied werd hem toe gezongen en met assistentie van de feesteling celebreerde pater-asji- stent het openingslof. In een har telijke toespraak schetste pater Li berius de verhevenheid van het priesterschap en de grote priester-- lijke gave van de jubilaris en de parochianen hadden zich gaarne in gespannen, om hem te danken voor alles wat hij tot stand had gebracht. Zondagmorgen droeg pastoor Hij gemann het plechtig dankoffer pp, met assistentie van pastoor J. J. Eeken uit de Zuidermeer en pa ter Liberius. Pastoor Eeken hield de feestpredikatie, naar aanleiding van de tekst „Gij zijt priester in eeuwigheid." Het zangkoor voerde de missa „O quam gloriosum est regnum" van P. J. J. Vianchem uit, na het „Veni Creator" van A. Löhle. Na de mis werd de priester-cantate van A. Th. Vis gezongen. De bruidjes, die pastoor naar de kerk hadden gebracht, leidden hem ook weer naar de pastorie. In hotel ,,'s Lands'Welvaren" is de receptie gehouden. De zaal was stampvol de ere-wacht der witte kindertjes bracht de feesteling naar de ere plaats. De heer Dagelet opende met een welkom aan de genodigden en een felicitatie aan pastoor Hijge mann. Hij hoop'te, dat deze nog vele jaren nutti •- arbeid in de Wijngaard des Heren zou mogen verrichten. Van alle zijden heeft de feestcommissie medewerking on dervonden, als blijk waarvan spr. een enveloppe met inhoud als het geschenk der parochie kon over handigen. Na enige wensen der schoolkin deren. volgde een reeks van spre kers namens diverse instellingen en verenigingen. die eveneens ge schenken overhandigden. Zo werd gesproken namens het Kerkbestuur de KAB. de Middenstand. Derde Orde en Zangkoor, Zan.gvareni- ging en Katholieke Actie, Jeugd beweging. LTB, Landarbeiders. Namens de gemeente sprak de burgemeester, de heer W. J. Driessen, terwijl ook de g'em.- secretaris, de heer J. Klippel, het woord voerde. De burgemeester roemde de goede verstandhouding tussen de kerkelijke en de gemeen telijke overheid. In verschillende aangelegenheden werd steeds in volle harmnie samengewerkt, waar bij spr. vooral doelde op het terrein van het onderwijs. KERSTSPEL TUITJENHORN Het stalletje van de Jutter. Dit drama van A, v. d. Lugt werd door een groep NKJB- ers en enige leden van de toneel club „Nieuw Leven" ten tonele ge bracht. Het was een boeiend Kerst spel, dat een beeld gaf van het leven van de strandjutters op het eiland Terschelling, een jaar of 1U geleden. Onder regie van A, N. lping werd goed samenspel te zien gegeven. De grimé van Jaap van Baar voldeed uitstekend. De tradi- Als hoofd der school kon de heer Dagelet zich daarbij aansluiten: hij prees de activiteit van de jubilaris vooral ten aanzien van de tot standkoming van het derde school lokaal. Een lange rij van parochianen waarbij zich vele niet-katholieken aansloten heeft de jubilaris ten slotte persoonlijk geluk gewenst. In het lof Zondagavond sprak pastoor Hijgemann zeer onder de indruk zijn dank uit voor alles, wat de parchie hem deze dagen had be reid. In de tweede groep slaat J. Stoop met 7 gespeelde wedstrijden, waar van door hem alle 7 werden ge wonnen, een schitterend figuur. UITBREIDING BEGRAAFPLAATS AKERSLOOT. De Gedeputeerd de Staten van Noordholland heb ben bij besluit van 22 Dec. 1948, no. 64, strekkend tot afwijking van het bepaalde in artikel 16 van de wet van 10 April 1869. Stbl. no. 65, ten behoeve van de uitbreiding van de R. K. begraafplaats, alhier, zal worden uitgebreid. Met de werkzaamheden is inmiddels reeds een aanvang gemaakt. K.A.B.-LEDEN OP TER JAARVERGADERING BURGERBRUG. Na St. Deus Dedit zal thans de KAB haar jaar vergadering houden. Dinsdag 11 Jan. a.s. zal dit geschieden in het Kerkehuis, aanvang half acht. Uit de agenda blijkt dat 1948 vele malen zal „verslagen" worden nl. door de secretaris, door de pen ningmeester, dpor de hgent van Concordia, door de agent* van Her wonnen Levenskracht en door de agent van het Kanunnik van Schaik- fonds. Voorts zullen er een voorzitter en twee bestuursleden benoemd moe ten worden. Als voorname' punt fungeert ook de ontwikkelingscursus. De oprich tingspogingen zullen nu hun beslag Of genadeslag krijgen. Leden allen present! De vorige vergadering bedroeg de opkomst 75% en nu De eerste Gidsen geïnstalleerd WIERINGERMEER. Op Drie koningenavond had te Wieringer- werf een feestelijke bijeenkomst van de gidsengroep Rosa van Lima plaats, waarin 9 gidsen als zoda nig werden geïnstalleerd, Hierdoor is sinds Donderdagavond de Wie- ringermeer aangestoten bij de gro te wereldgemeenschap der gidsen. In een feestelijk aangekleed jeugdlokaal heett Guido Vermeeren om kwart over 7 de gidsenouders en enige andere belangstellenden, onder wie de districtscommissares- se mej. J. Stikkelman uit Schagen, welkom. Daarna had de gebruike lijke opening met gebed, het hijsen van en saluut aan de vlag en het opzeggen van de wet, plaats. Alvorens tot de installatie werd overgegaan zette Guido J. Spigt uit Hoogkarspel, op zeer duidelijke en enthousiaste wijze het doel van de Gidsenbeweging uiteen, het doel, dat men kort kan samenvatten als het altoos klaar staan voor ande ren en dat niet om louter mense lijke redenen, maar in navolging van Maria, Moeder van de gidsen, die, Zelf in moeilijke omstandighe den verkerend, toch klaar stond om haar nicht Elisabeth te gaan helpen. Dit doel tracht men te be reiken door een, op het eerste ge zicht, hiertoe weinig geschikt lij kende bezigheid n.I. het spel. Maar dit spelen is om drieërlei reden nut tig, want wie speelt doet geen kwaad; de klasse-eisen, veelal door het spel verkregen, kweken zelf standigheid en door het goed gelei de spel komt ongemerkt, maar reëgl onze levensbeschouwing, de tien geboden, naar voren. Dit alles is echter slechts te be reiken door goede, volhoudende leidsters, die we hier in de Meer gelukkig hebben. Een flink applaus onderstreepte de voldoening der aanwezigen over deze fijne be schouwing. Daarna was het grote gebeuren van deze avond aangebroken: de ET was voor de katholieke tuinders van Warmenhuizen Zaterdag j.l. een blijde dag; een ideaal, waar jaren naar gestreefd was, ging in vervulling. Onder grote belangstelling werdx de lagere tuinbouwschool, welke onder de bekwame lei ding komt te staan van de heer B. Machielse, ingewijd en offi cieel geopend door de voorzitter van de Onder-wijsvereniging van de L.T.B., de Z.E. Rector van der Hoogte. tionele Kerstuitvoering van de vanavond verwacht op de club- NKJB is weer een succes geworden, avond. Het is werkelijk de moeite Thuisfront is er ook wel bij geva- waard, vooral na zo'n Zondag' ren, want de verloting Wacht totaal Tot vanavond. De PPC'er I 156.25 op. Vooraf had deze in de parochie kerk van St. Ursula een H. Mis op gedragen, welke door de eerste leerlingen en een groot aantal be langstellenden werd bijgewoond. Nadat Rector v. d. Hoogte het schoollokaal, dat een deel is van de Openbare lagere school, had inge wijd, was het woord aan burgemees ter H. Nolet, die als voorzitter van de Commissie van Toezicht allen welkom heette, speciaal de besturen van de afdelingen Warmenhuizen, Tuitjenhorn en Schoorl, de heren Jac. Groen en Mr. Vermeulen, voor zitter en secretaris van de L.T.B. De Z.E. Heren dr. van der Lugt en Drost, pastoors van Warmenhuizen en Schoorl, Rector Brans en Rector van der Hoogte, de heer Honig, In specteur van 't Tuinbouwonderwijs, de heer Van Krabbendam, die lr. Rietsema, consulent vertegenwoor digde, de heer Machielse, dr. van Hesteren, de vertegenwoordigers van Gemeente- en Kerkbestuur en van de Commissie van Voorberei ding. Spr. verheugde zich erover, dat de school in Warmenhuizen gevestigd werd en bracht hulde aan al dege nen, die aan de totstandkoming ervan hun beste krachten hadden gegeven. Hij hoopte, dat de school mocht bijdragen tot de bloei van de land- en tuinbouw in deze omge ving en spoorde tenslotte de leer lingen aan, om te tonen, dat zij het voorrecht deze school te mogen be zoeken, op prijs stellen. Hij wenste de heer Machielse alle succes toe. Rector van der Hoogte dankte namens de Onderwijsver. van de LTB de officiële instanties voor haar medewerking; ondanks de minder rooskleurige toekomst voor de tuin derij achtte hij deze school nodig, omdat in de toekomst alleen de bes te tuinders kans van slagen hebben in het leven. Naast vakkennis zal de school de leerlingen de beginselen bijbrengen, die hen naast goede vak mensen tot goede katholieken maakt. Hij hoopt, dat de woorden van het inwijdingsgebed in vervulling mogen gaan, n.I. dat de Geest van Wijsheid en verstand de leerlingen de kennis mag bijbrengen, dat zij deze met 't hart aanvaarden en in hun werk tot uiting brengen. Met de wens, dat de school onder Gods zegen een schone toekomst tegemoet mag gaan, verklaarde Rec tor van der Hoogte haar officieel geopend. Gelukwensen Een lange rij van sprekers volgde hierna. Inspecteur Honig bracht allereerst de heer Donia, Hoofd der Openbare School dank voor de wel willende wijze, waarop hij.de initia tiefnemers tegemoet trad. „Zoekt u het lokaal maar uit, wat u het beste lijkt" had de heer Donia gezegd, toen men zijn medewerking kwam vragen. Spr. hoopte, dat de gebrui kers van de school dit zouden waar deren en feliciteerde hierna de LTB met de totstandkoming van deze school, alsook de heer Van Baar die de stoot hiertoe gaf. Met vertrouwen gaf het departement zijn goedkeu ring aan de benoeming van de heer Machielse, die zijn sporen op tuin bouwgebied al verdiend heeft. Na ook de leerlingen toegesproken te hebben, sprak hij de wens uit, dat deze zo mogelijk ook enigszins de kennis van de Engelse taal zou wor den bijgebracht. De heer Van Krabbendam, spre kende namens de Consulent, herin nerde eraan, dat reeds in 1943 gead viseerd werd in deze streek een school te stichten; dit is de 9de in het gebied van de consulent. Onder wijs is de beste vorm van voorlich ting en daarom wenst spr. de LTB geliik met deze school; hij verheugt zich erover, dat de heer Machielse weer tot zijn oude liefde „West- Friesland" is teruggekeerd en wenst hem veel succes toe. De heer Jac. Groen sprak namens het Hoofdbestuur van de LTB en wees erop, dat de tijd voorbij is, dat men practisch als tuinder werkzaam kan zijn zonder de theorie onder de knie fe hebben. Hij hoopt, dat er spoedig nog enkele tuinbouwscholen in Noordholland zuilen volgen en wenst de school van de hr Machiel se een zeer voorspoedige bloei toe. Namens de landarbeidersbond bracht de heer Salman zijn geluk wensen over, waarna de heer Van Baar, secretaris van de Grondkamer, namens het Comité van Actie een dankwoord sprak tot allen, die dit comité gesteund hadden. De heer De Groot sprak namens de LTB afde ling Warmenhuizen, de heer Blok dijk namens de LTB Tuitjenhorn en de heer van der Kamer namens de LTB Schoorl. Hierna verenigden de genodigden zich in café De Groot aan een soiiede koffietafel, waar al spoedig de slui zen der welsprekendheid opnieuw werden geopend. Jaap de Qroot, een der promotoren in het Comité van Actie dankte al zijn medewerkers en vergat daarbij niet pastoor v. d. Lugt en burgemeester Nolet; de heer De Wijs vertolkte de gevoelens van de Knng-Langendijk van de L.T.B., de heer Dekker sprak na mens de Veilingvereniging en de heer Dekker namens de LTB-Waar land. De heer Machielse dankte voor de spontane ontvangst, die hem in Warmenhuizen ten deel was geval len; hij had in Grootebroek wel de mooiste jaren van zijn leven door gebracht, maar hoopte zich ook spoedig in Warmenhuizen thuis te voelen en opgenomen te worden in de tuindersgemeenschap hier. Door aller samenwerking hoopte hij de school tot een bloeiende instelling te maken. Hij riep bij voorbaat de medewerking van de ouders in, die hij binnenkort op een ouderavond hoopt te ontmoeten. Hij hoopte, dat de school mocht werkzaam zijn in het belang van de jeugd en van de tuinderij. HET WOONRUIMTEVRAAGSTUK ENKHUIZEN. Zoals wij een dezer dagen meldden, zal het ge meentebestuur er zeer waarschijn lijk toe overgaan om in het kader van de verdeling van woonruimte een speciale ambtenaar aan te stel len. De noodtoestand dringt er toe om hierin alles te doen, wat effec tief kan zijn. In dit verband is het ongetwij feld leerzaam kennis te nemen van hetgeen andere gemeenten op dit terrein verrichten. Zo heeft b.v. de gemeenteraad van Bussum in zijn laatstgehouden vergadering gelden beschikbaar ge-, steld om voorzieningen te treffen ter vermindering van het woning tekort. Dit voorstel was tot dan toe een novum in het land. Het is vol gens de r.k. „Gooise Courant" niet uitgesloten, dat de Minister van Wederopbouw dit Bussumse initia tief overneemt en het als algemene maatregel invoert. De inhoud 'van het betrokken voorstel kwam hierop neer, dat de Woonruimtewet 1947 de gelegen heid openstelt, om van gemeente wege voorzieningen iri een woning te treffen, teneinde samenwoning mogelijk te maken, welke voorzie ningen in zoverre op de eigenaar verhaald moeten worden als deze bij één en ander gebaat is. Het prin cipe „gebaat zijn" is uiteraard nogal rekbaar, daar het aanbrengen van een tweede privaat of het ombou wen van een badkamer tot keuken, teneinde een tweede gezin in een bepaalde woning onder te brengen, in weinig gevallen door de eigenaar als „baat" zal worden beschouwd. Zulks temeer, daar de „onbatige" kosten slechts door Rijk en ge meente vergoed worden ingeval de woonruimte gevorderd is. Installatie. Het gewicht van dit ogenblik viel duidelijk op de ge zichten van alle gidsen te lezen. De Aalmoezenier bad voor, Guido Ber tha wees nog eens op het belang van deze installatie; de Aalmoeze nier zegende de gidsenattributen en insignes. Daarna traden de gidsen één voor één voor de vlag; de Guido stelde enige vragen over de wet, de Aalmoezenier zegende iedere gids, de belofte werd opgezegd en zo heeft de Christus Koning-parochie te W'werf voor het eersft sinds haar bestaan een officiële Gidsenbewe ging, een van de bloeiende takken van het parocHiële leven. Kapelaan Le Jeune, de Aalmoe zenier, feliciteerde de nieuwe gid sen en hun ouders in hartelijke be woordingen. Hierna werd een korte pauze ge houden, waarin de gidsen, zicht baar in feeststemming, de aanwe zigen tracteerden op heerlijke thee en koekjes. Vervolgens werden nog twee toneelstukjes opgevoerd, keu rig ingestudeerd en perfect uitge voerd; beide aangepast aan de Kersttijd. In een slotwoord dankte Aalmoe' zenier Le Jeune o.a. de leidsters voor de mooie prestatie, die deze avond was en wees er de gidsen op dat zy iedere dag zich van haar ideaal bewust moeten zijn, ook al dragen zij het uniform niet. Pastoor Langedijk, die vanaf de installatie de avond bijwoonde, on derstreepte nog eens in hartelijke bewoordingen zijn dankbaarheid jegens het opofferende werk van de gidsenleidsters, bewoordingen, waarin ook de kapelaan betrokken was. Er was niemand, die niet op deze Driekoningenavond het Wieringer- werfse jeugdlokaal met een biy hart verliet, want het was alleen maar schoon geweest BURGERLIJKE STAND WIERINGERMEER. Geboren Jan, z. v. Gijsbertus C. van Aals burg en Aaltje Bakker; Margaretha Alida Gerda, d. v. Harm Pol en Gerda Zijp te Lutjekolhorn; Hui- bertus Marinus, z. v. Huibertus M. van Egdom en Gijsbertje Groot heest; Johannes Jacobus Hyacin- tus, z. v. Adrianus Th. Ruiter en Katharina Cornelia Vlaming; Hen- drink Dingnis, z. v. Karei van Dijke en Jannetje Verhoek. Getrouwd: Fokke de Bruin, landarbeider, wonende te Barsin- gerhorn en Gerbrigje v. d. Berg, dienstbode, alhier. Overleden: Maartje Klein, 79 jaar zonder beroep, weduwe van Jacob Lont, wonende te Wieringen. Ingekomen: Pieter C. van Wijk, Sternstraat 19 van Venlo; Gurbe v. Brug en gezin, Sterstraat 33 van de Noordoostelijke polder; Roelof de Vries met gezin, Ulkeweg B 47, van Wieringerwaard. SCHELLINKHOUT. Op uitno diging van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting „Ons Belang" sprak Dinsdagmiddag in café „De Bruine Hengst" aan de Blokdijk de heer C. A. J. van Baar, secretaris van de Grondkamer voor Noord- Holland te Haarlem over de Pacht- wetgeving en overdracht van land bouwgronden. Dat voor deze onder werpen belangstelling bestond, bleek wel uit de grote toeloop. Spreker stelde voorop een korte inleiding te houden over het pacht- besluit, om daarna mogelijke prak tijkvragen te beantwoorden. In grote trékken schetste hij de toe stand vóór 1937, waarin reeds en kele malen was getracht een rege ling omtrent de pacht te krijgên. In 1937 werd dan echter een wets ontwerp dienaangaande ingediend hetwelk na enkele wijzigingen in 1938 werd vastgesteld. Als criterium is gesteld dat de pachter gronden gebruikt, daarvan de vruchten trekt en.daarvoor een sqm geld be taalt. Mik nadruk wijst spr. er op, dat een*pachtovereenkomst schrif- teliik moet worden aangegaan. Hoe wel een mondelinge overeenkomst van kracht kan zijn en ook rechts kracht heeft, bestaat de kans dat bij onenigheid tussen pachter en Verpachter, eerstgenoemde zijn pacht terug kan vorderen, omdat volgens art. 8 de pachter niet ge houden is de pacht te voldoen wan neer geen schriftelijke overeen komst is aangegaan. De pachtover eenkomst geldt voor bepaalde, tijd, n.I. 6 jaar voor los land en 12 jaar voor hoeve. In enkele bijzondere gevallen bestaat de mogelijkheid voor korter termijn te verpachten. Sprekende over rechten en ver plichtingen bij de aangegane pacht overeenkomst. wijst de heer van Baar er op, het gehuurde zo goed mogelijk te gebruiken, want de pachter is a.h.w. de rentmeester van het kapitaal der verpachter. Wan neer men de bestemming van het land wil veranderen, dient men al lereerst met de eigenaar tot over eenstemming trachten te komen. Is dit niet mogelijk, dan kan de Grondkamer worden verzocht hier in uitspraak te doen. Ook wanneer verbeteringen zijn aangebracht aan gronden of gebouwen kan de pact - ter na afloop der termijn verzoe ken de kosten te mogen verhalen op de verpachter. Wanneer eindigt nu de pacht overeenkomst? Deze eindigt bij het verstrijken der termijn. Wanneer de pachter verlenging der overeen komst wenst, zal hij minstens één jaar voor het verstrijken der ter mijn bij de Pachtkamer een ver zoek tot verlenging moeten indie nen. Men dient vooral hierop goed te letten, want is deze termijn instemming. slechts met 1 dag overschreden, dan bestaat geen enkele aansprakelijk heid meer. In geval de eigenaar of zijn bloed- of aanverwanten in de rechte nedergaande linie het bedrijf wil gebruiken, kan de pachtrechtér het verzoek om verlenging afwij zen. Bij overlijden gaat de overeen komst door op de erfgenamen De mogelijkheid bestaat om na elke 3 jaar een herziening der pachtprijs bij de Grondkamer te verkrijgen. Elke overeenkomst moet de goed keuring hebben van de Grondka mer, daar zij anders niet rechtsgel dig is. Tegen de meeste beslissin gen der Grondkamer kan men in beroep gaan. Na de pauze werden door ver schillende aanwezigen vragen ge steld, welke naar genoegen -werden beantwoord. Ten slotte behandelde spreker nog vluchtig de in voorbereiding zijnde wet inzake regelingen aan gaande rechtshandelingen betref fende overdracht van landbouw gronden. Hierbij zal door de Grond kamer allereerst op de landbouw belangen moeten worden gelet. Overdracht van landbouwgronden kan niet worden ingeschreven in de openbare registers, wanneer de goedkeuring der Grondkamer ont breekt. Deze wet zal een zeker voorkeursrecht voor pachters be vatten bij overdracht van gronden. Spr. wees op de noodzaak van deze wet, want wanneer zij niet tot stand zou komen, zouden alle ruilverka velingen na verlóóp van jaren door versnippering weer ongedaan wor den gemaakt. De woorden van dank aan het einde door voorz. Koster tot de heer van Baar gericht, hadden aller In de practijk komt er dan ook weinig van terecht en kunnen de wettelijke bevoegdheden niet wor den uitgevoerd, al zou het slechts zijn om vele rompslomp te vermij den. Deze onbevredigende regeling werd voor wethouder A, W. H. de Kok Aanleiding om met de heer Heynekamp, chef afd. Financiën, aan Ged. Staten een voorstel voor te leggen, krachtens hetwelk de ge. meente gemachtigd zou worden om mgeval van vrijwillige samen woning de kosten van bovengemel de voorzieningen voor eigen reke ning te nemen, voorzover de be trokken partijen onmachtig waren deze te voldoen. Men ging daarbij uit van het standpunt, dat het meermalen voor komt, dat samenwoning tot stand komt zonder dat men wan het dwangmiddel „de vordering" ge bruik behoefde te maken, hetgeen met het oog op de komende samen woning vanzelfsprekend verre de voorkeur verdient. Eveneens komt het echter voor, dat zo een voorge nomen samenwoning niet kan plaats vinden, omdat de kosten daartoe een bezwaar vormen, zodat een goede gelegenheid tot vermin dering van het woningtekort onge bruikt moet worden gelaten. Stel dus de gemeente in staat in zulke gevallen zelfstandig de nodige ver beteringen aan te brengen en de kosten voorzover nodig ook voor eigen rekening te nemen. Op deze overwegingen werd la ter het voorstel om de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor dit doel door de raad aanvaard. Korte tijd, nadat deze beslissing was genomen, kwamen enkele ambtena ren van het Departement van We deropbouw naar Bussum om ken nis te nemen van dit novum, dat hun ter ore was gekomen, teneinde naar aanleiding van dit Bussumse initia tief de minister voor te stellen lan delijk een soortgelijke maatregel te treffen. De waarschijniykheid, dat dit in derdaad zal geschieden, wint nog veld, wanneer men bedenkt, dat z.g. premieregeling voor het split sen van woningen niet het ver wachte resultaat heeft opgele verd. Tot 31 December j.l. waren eigenaren krachtens deze regeling in de gelegenheid om binnen vast gestelde grenzen een tegemoetko ming in de vorm van een premie van 60 pet van het Rijk aan te vragen voor de kosten, welke zij maakten bij het verbouwen van 'n woning tot twee zelfstandige woongelegenheden. De lawine van voorschriften rond deze regeling werkte daarbij al heel weinig aan moedigend. Nu binnenkort de Enkhuizer ge meenteraad het woonruimtevraag- stuk te behandelen krijgt, is het wellicht nuttig, kennis te nemen van hetgeen anderen op dit terrein verrichten. Ook hier is de premie regeling vrijwel zonder gevolg ge bleven. Het lijkt ons geenszins on mogelijk om op deze wijze ook te Enkhuizen verschillende woningen geschikt voor twee gezinnen te maken. (Wij zullen er niet over twisten, wie de eer van het initiatief der z.g. duplex-woningen heeft, maar de practijk van een soortgelijke rege ling werkte in andere gemeenten al geruime tijd, o.a. in Helmond en in Hoorn! Red.) TAFELTENNISSERS METEN HUN KRACHTEN Beukman onttroond DEN HELDER. De Helderse tafeltennis-vereniging I.V.A. genoot gisterenmiddag de eer organisatrice te zijn van 'n belangrijke wedstrijd uitgeschreven door de aid. Noora- hollands Noorderkwartier van de Nederlandse Tafeltennis Bond. Hieraan namen de sterkste verte genwoordigers van de verenigingen Disnie, Horna, (Hoorn) I.V.A. en Adelborsten Tafeltennisvereniging deel. Dank zij de medewerking van de Marine-autoriteiten konden de partijen in de Sportschool op ae Rijkswerf worden afgewerkt. Er waren 10 deelnemers, t.w. 4 van Disnie, 2 van Horna, 2 van I.V.A. en 2 van de Adelborsten, die eikaar het vuur na aan de schenen hebben ge legd. Het lag voor de hand dat de drie prijswinnaars uit de spelers in de overgangsklasse naar voren moes ten komen. Dat evenwel ook de deelnemers uit lager geplaatste teams van zich deden sprelan, strekt tot voldoening en belooft het beste voor de toekomst van de tafelten- nissport in Den Helder. Er werden zeer fraaie matches gespeeld. Voor een verrassing zorgde de adelborst Bruins, die de 3de prijswinnaar Vis ser in 3 sets klopte. Spannertd was ook de partij tussen de Helderse rivalen Sinjewel en Padt, die in n 2-sets overwinning voor de eerste eindigde. De 45 gespeelde partijen werden 0.m. bijgewoond door de comman dant van het Instituut kapt. ter zee F. T. Burghard, de directeur van de Rijkswerf hoofdoff. MSD I S. G. Barendregt, de vertegenwoordiger van de Helderse Sportraad It. ter zee II KMR SD F. van der Heuvel Rijnders en het erelid van de afd. de heer Willenborg. Zij werden voor het begin van de wedstrijden ver welkomd door de voorzitter van 1.V.A., de heer J. Sinjewel Sr., die vervolgens de wedstrijdleiding over droeg aan de heer S. Makelaar. Bij de pauze werd de kopgroep gevormd door Wever (Horna) met 4 punten uit 4 wedstrijden, Heymans (Disnie) met 4 uit 5 en Beukman (Disnie) eveneens 4 punten uit o wedstrijden. De volledige eindstand was: 1. Wever (Horna) 9 punten, 2. Beukman (Disnie) 7 punten, 3. Vis ser (Horna) 6 punten, 4. Heymans (Disnie) 6 punten, 5. Bruins (ATV) 5 punten, 6, Langius (Disnie) 5 pun ten, 7. Padt (IVA) 3 punten, 8. TJeb- bes (ATV) 2 punten, 9. Sinjewel (IVA) 2 punten en 10, Lampe (Dis nie) 0 punten. Met een hartelijk speechje werden de trofeeën uitgereikt door de bondsgedelegeerde van de NTTB de heer C. van der Laan Jr. De heer Sinjewel dankte tenslotte de spelers voor hun betoonde spor tiviteit en de Marine-autoriteiten voor de gegeven medewerking. De wisselbeker is nu dus in han den van Wever, waardoor Beukman het fel omstreden voorwerp in ieder geval vcor een jaar zal moeten missen. Bij het volgend tournooi zal hij stellig evenals nu een hartig woordje meespreken om de beker opnieuw in zijn bezit te krijgen. Dat dan ook de Helderse deelnemers, meer nog dan thans, tot de concur renten zullen behoren. VERSCHENEN ii Verslag van Verkeer en Water ter voornemens reorganisatie op op het directoraat nodig geacht, opd Zelfstandige wette dan de directeur reden zullen de van het vervoer teur-generaal eei anderen. Voorts acht de dig, dat alle bemoe wegverkeer, met verkeersveiligheid, komen, mèt de zorj heid van het verkec scherming en instai de verkeersbanen. gen zullen worden bij de directie wa' vens zal worden bt voering van de voorzien in de W Hiervoor komt dienst, die ook de autobussen en huu zover deze laatste meenten worden welke thans ing Autovervoer Person specteur-generaal g verrichten, waarmet doublure zal zijn Wat betreft de of te verwachten op het gebied van de minister mede, doeling is, zo spot te dragen tot het gereedmaken van ziging van de W. 1 ontwerp betreffende vervoer langs de alsnog enige wijz brengen die het wetsontwerp aanga de regeling van h< voer te water, die houdt met het hier ontwerp, voor indie maken en tenslotte tot de havens. De minister beoOf plaats het werk voorgangers aai<g gepoogd wordt v van vervoer een te scheppen) voo die bases gelegd, slag aanwezig voo het zich laten ont' takken van vervo evenwicht en als een Nederlands dat in samenstellin tie economisch werl opzet is in het woord „coördinatie" Er wordt op dit een zekere coordir maar verschillende gen dringend om en om eenheid. Hier komt bij dat ook in de ver' steeds meer wordt negativistische vrijh lossing kan brenger van de bemoeiing crisiskenmerk heeft zen tijdelijk is. mo worden het goede fundament kan vaste structuur sectoren. De rr het als een punt langhebbenden, g< pabele en gezagh den, in ruime ma Geduld zal noc ten aanzien van van overheidszorg overheidszijde ligt streekse verantv. kenmerkend ver; personenvervoer vervoer langs d< eerste is de zorg regelmaat primair Op de vraag, of ling van de regei kort opnieuw de verhogen, kan de geen definitief DINSDAG HIL1 7.00 Nieuws, 7.30 Morgengebed, 8.0( de dag, 9.00 Lich Philharmomsch kleuters, '10.15 Schoolradio, 11.00 11.30 Als de ziele praan, 12.00 Angel piano, 12.30 Weerj tropole Orkest, Om en om, 13.4! boeken, 14.00 Bi 14.30 Onder ons 15.30 Gershwin- Zonnebloem, 16. Na schooltijd, 17 zullen ze leven, Sportpraatje, 18 krachten, 19.00 19.30 Dit is lev 20.05 De gewone Philharmonisch 22.00 Kamermuziek ten, 22.45 Avondgel 23.15 Orkest en HIL 7.00 Nieuws, 7. 8.00 Nieuws, 8. 9.35 Aubade, 10. 10.50 Voor kleut< Sweet, 11.30 De 12.30 Weerpraatje platte land, 12.40 Oi 13.20 Dansorkest Sisters", 14.00 14.30 Rigoletto, de componisten 17.00 Kinderkoor Piano, 18.30 Ach 18.45 Sopraan en 19.15 Kamerm 20.15 Bonte a' parade, 22.15 merorkest, 23.0( Quichotte van

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2