MINISTER SPITZEN pakt de verkeersproblemen aan Een kerkhof in een wondermooie, sprookjesachtige omgeving eegezms- Interessante geluiden in Memorie van Antwoord Een dokter moet zuinig zijn.... De „werkregisfrratie" ingevoerd NIEUW NOORPHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 10 januari 1949 PAC. 3 LTENNISSERS iUN KRACHTEN ian onttroond Ambtelijke inkrimping, vereenvoudiging van bepalingen RADIO R' Verhaal van pater Schneiders over medische toestanden op Flores Joe Louis in een circus? NAAR WIJ VERNEMEN: Ereveld Menteng Poeloe Waar duizenden slachtoffers van Japanse terreur rusten Een taak voor Katholiek Nederland Oorloggaf voorbeeld aan Economische Zaken Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN ÏSTUK actyk komt er dan ook terecht en kunnen de bevoegdheden niet wor- )erd, al zou het slechts le rompslomp te vermij- rbevredigende regeling wethouder A. W. H. de iing om met de heer chef afd. Financiën, taten een voorstel voor irachtens hetwelk de ge machtigd zou worden van vrijwillige samen- kosten van bovengemel- lingen voor eigen reke nen, voorzover de be- rtijen onmachtig waren [doen. daarbij uit van het lat het meermalen voor- samenwoning tot stand 'r dat men van het -1 „de vordering" ge- efde te maken, hetgeen op de komende samen- izelfsprekend verre de erdient. Eveneens komt voor, dat zo een voorge- nenwoning niet kan sn, omdat de kosten bezwaar vormen, zodat gelegenheid tot vermin- het woningtekort onge- worden gelaten. Stel leente in staat in zulke fstandig de nodige ver- aan te brengen en de zover nodig ook voor ing te nemen, overwegingen werd la- irstel om de benodigde hikbaar te stellen voor ar de raad aanvaard, tadat deze beslissing was vamen enkele ambtena- Departement van We- naar Bussum om ken- van dit novum, dat hun gekomen, teneinde naar an dit Bussumse initia- ster voor te stellen lan- oortgelijke maatregel te hijnlijkheid, dat dit in- geschieden, wint nog •er men bedenkt, dat egeling voor het split- ningen niet het ver- ultaat heeft opgele- 1 December j.l. waren rachtens deze regeling •nheid om binnen vast- nzen een tegemoetko- vorm van een premie van het Rijk aan te de kosten, welke zij het verbouwen van 'n twee zelfstandige heden. De lawine van i rond deze regeling bij al heel weinig aan- kort de Enkhuizer ge- het woonruimtevraag- andelen krijgt, is het tig, kennis te nemen anderen op dit terrein lok hier is de premie- wel zonder gevolg ge lijkt ons geenszins on- op deze wijze ook te verschillende woningen ir twee gezinnen te 1 er niet over twisten, jn het initiatief der z.g. ïgen heeft, maar de een soortgelijke rege- in andere gemeenten ijd, o.a. in Helmond en Red.) IER. De Heiderse :reniging I.V.A. genoot ig de eer organisatrice a belangrijke wedstrijd i door de afd. Noord- rderkwartier van cle Tafeltennis Bond. men de sterkste verte- s van de verenigingen a, (Hoorn) I.V.A. en Tafeltennisvereniging ij de medewerking van itoriteiten konden de e Sportschool op de orden afgewerkt. Er Inemers, t.w. 4 van Horna, 2 van I.V.A. en [borsten, die elkaar het de schenen hebben ge- voor de hand dat de ïaars uit de spelers in :lasse naar voren moes lat evenwel ook de uit lager geplaatste h deden sprekSn, strekt g en belooft het beste omst van de tafelten en Helder. Er werden latches gespeeld. Voor g zorgde de adelborst 3de prijswinnaar Vis- kiopte. Spannerfd was tussen de Heiderse ■vel en Padt, die in n nning voor de eerste eelde partijen werden ind door de comman- Instituut kapt. ter zee d, de directeur van de ifdoff. MSD I S. Li. ie vertegenwoordiger :rse Sportraad It. ter JD F. van der Heuvel iet erelid van de afd. lborg. Zij werden voor de wedstrijden ver- de voorzitter van r J. Sinjewel Sr., die wedstrijdleiding over leer S. Makelaar. :e werd de kopgroep» Wever (Horna) met wedstrijden, Heymans 4 uit 5 en Beukman eens 4 punten uit O eindstand was: lorna) 9 punten, 2. nie) 7 punten, 3. Vis- punten, 4. Heymans iten, 5. Bruins (ATV) ingius (Disnie) 5 pun- /A) 3 punten, 8. 'I'jeb- punten, 9. Sinjewel n en 10. Lampe (Dis- elijk speechje werden uitgereikt door de irde van de NTTB de ■r Laan Jr. ewel dankte tenslotte r hun betoonde spor- Marine-autoriteiten in medewerking. :er is nu dus in han- r, waardoor Beukman ien voorwerp in ieder i jaar zal moeten volgend tournooi zal ïals nu een hartig ireken om de beker i bezit te krijgen. Dat lelderse deelnemers, thans, tot de concur- ehoren, VERSCHENEN is de Memorie van Antwoord op het Voorlopig landse industrie eveneens moge- Verslag van de Tweede Kamer, inzake de begroting van llJTendaanriendenvanerWdeh uitgaven Verkeer en Waterstaat, waaruit wel blijkt, dat de nieuwe minis- voor de uitvoering van openbare ter voornemens is, de zaken ilink aan te pakken. Voor de reorganisatie op het gebied van het verkeer wordt in beginsel op het directoraat-generaal van Verkeer een eenhoofdige leiding nodig geacht, opdat duidelijk zij, waar de bevoegdheden liggen. Zelfstandige wettelijke bevoegdheden toe te kennen aan anderen dan de directeur-generaal is organisatorisch onjuist. Om deze reden zullen de functies van inspecteur-generaal en directeur van het vervoer moeten verdwijnen. Waar nodig kan de direc teur-generaal een deel zijner bevoegdheden overdragen op anderen. Voorts acht de minister het no dig, dat alle bemoeiingen met het wegverkeer, met inbegrip van de verkeersveiligheid, in één hand komen, mét de zorg voor de vrij heid van het verkeer en de be scherming en instandhouding van de verkeersbanen. Deze bemoeiin gen zullen worden ondergebracht bij de directie waterstaat, die te vens zal worden belast met de uit voering van de kentekenregeling voorzien in de Wegenverkeerswet. Hiervoor komt een technische dienst, die ook de keuringen van autobussen en huurauto's voor zover deze laatste niet aan de ge meenten worden overgelaten welke thans ingevolge de wet Autovervoer Personen door de in specteur-generaal geschieden, zal verrichten, waarmede weder een doublure zal zijn opgeruimd. Wat betreft de reeds ingediende of te verwachten wetsontwerpen op het gebied van het vervoer doelt de minister mede, dat het zijn be doeling is, zo spoedig mogelijk bij te dragen tot het voor behandeling gereedmaken van de wet tot wij ziging van de W. A. P., in het wets ontwerp betreffende het goederen vervoer langs de weg (W. A. G.) alsnog enige wijzigingen aan te brengen die het karakter van dit wetsontwerp aangaan, vervo'Jlgens de regeling van het goederenver voer te water, die nauw verband houdt met het hiervoor genoemde ontwerp, voor indiening gereed te maken en tenslotte een ontwerp tot de havens. De minister beoogt in de eerste plaats het werk door zijn ambts voorgangers aangevangen (waarbij gepoogd wordt voor alle takken van vervoer een basis van regeling te scheppen) voort te zetten. Zijn die bases gelegd, dan is de grond slag aanwezig voor het leiden en het zich laten ontwikkelen van de takken van vervoer in onderling evenwicht en ais onderdelen van een Nederlands vervoersapparaat, dat in samenstelling en in func tie economisch werkt. Niet zonder opzet is in het voorgaande het woord „coördinatie" niet gebezigd. Er wordt op dit ogenblik reeds een zekere coördinatie bedreven, maar verschillende bepalingen vra gen dringend om vereenvoudiging en om eenheid. Hier komt bij de omstandigheid, dat ook in de vervoerswereld zelf steeds meer wordt ingezien, dat de negativistische vrijheid niet de op lossing kan brengen. Met loslating van de bemoeiing, die bepaald een crisiskenmerk heeft en dus in we zen tijdelijk is. moet 'overgehouden worden het goede, dat een blijvend fundament kan vormen voor een vaste structuur van de vervoers sectoren. De minister beschouwt het als een punt van beleid de be langhebbenden, gegroepeerd in ca pabele en gezaghebbende verban den, in ruime mate in te schakelen Geduld zal nodig zijn behalve ten aanzien van die onderwerpen van overheidszorg, waar recht- overheidszijde ligt; er is bijv. een streekse verantwoordelijkheid aan kenmerkend verschil tussen het personenvervoer en het goederen vervoer langs de weg. Bij het eerste is de zorg voor securiteit en regelmaat primair. Op de vraag, of het in de bedoe ling van de regering ligt, binnen kort opnieuw de benzineprijs te verhogen, kan de minister thans geen definitief antwoord geven, PROGRAMMA DINSDAG 11 JANUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Tipica orkest, 7.4b Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.30 Weens Philharmomsch Orkest, 10.00 Voor kleuters, 10.15 Opera-aria's, 10.40 Schoolradio, 11.00 Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 So praan, 12.00 Angelus, 12.03 Cello en piano, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Me- tropole Orkest, 13.00 Nieuws, 13.2b Om en om, 13.45 "Uit .het boek der boeken, 14.00 Bas-baritop en piano, 14.30 Onder ons, 15.00 Schoolradio, 15.30 Gershwin-programma, 10.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.UU Na schooltijd, 17.15 Viool, 17.30 Lang zullen ze leven, 18.00 Orkest, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Voor de strijd krachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Orgel, 19.30 Dit is leven, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Radio Philharmonisch Orkest en cello, 22.00 Kamermuziek, 22.37 Actualitei ten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Orkest en koor. HILVERSUM II, 415 M. 7 00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 8 00 Nieuws, 8.15 Varia, 9.00 Piano, 9.35 Aubade, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Soft and Sweet, 11.30 De Wekker, 12,00 Trio, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Voor het platte land, 12.40 Orgel, 13.00 Nieuws 13.20 Dansorkest, 13.50 „The Andrew Sisters", 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Rigoletto, Verdi, 16.25 Beroem de componisten, 16.40 De Schoolbel, 17 00 Kinderkoor, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Achter het voetlicht, 18.45 Sopraan en bariton, 19.00 Strip, 19.15 Kamermuziek, 20.00 Nieuws, 20 15 Bonte avond, 21.45 Populaire parade, 22.15 Overzicht, 22.30 Ka merorkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Don Quichotte van Strauss. aangezien dit onderwerp een der punten is, die in Benelux-verband moeten worden bezien. Het Zondagsrijverbod zal eerst kunnen worden opgeheven, zodra de brandstofpositie dit mogelijk maakt. Thans is deze mogelijkheid nog niet ten volle aanwezig. Met betrekking tot de perspec tieven voor de Nederlandse vlieg tuigindustrie is de regering van mening, dat de burgerlijke lucht vaartuigen, waarvoor ook in het buitenland afzet zou kunnen wor den gevonden (waartoe o.a. de ver keersvliegtuigen tot ca. 15 ton to taal gewicht kunnen worden gere kend) in Nederland vervaardigd zullen kunnen worden, terwijl, in dien de thans heersende tendens tot het bouwen van steeds grotere verkeersvliegtuigen blijft doorgaan, bij de in de toekomst te verwach ten bouw naar bestek van zulke grote vliegtuigen, door de Neder- werken wordt mogelijk geacht een matige verhoging, waardoor voor namelijk voor reeds onderhanden zijnde grote werken aan kanalen en wegen niet behoeft te worden volstaan met uitvoering van reeds gesloten overeenkomsten, maar ook nieuwe aanbestedingen kunnen plaats hebben. Uit een nota van wijziging blijkt een verhoging van enige artikelen en de invoeging van een nieuw artikel, waardoor het totaal aan uitgaven voor uit te voeren werken met inbegrip van bijdragen aan derden is vermeer»- derd met f 5.900.000. De minister deelt de mening van die leden, die de nadruk erop hebben gelegd, dat een vaste ver binding door middel van een dam van Marken met het vaste land, alleen verantwoord is als onder deel van de aanleg van de toekom stige zuid-westpolder van de Zui derzeewerken. Voor de aanleg van het Amster damRijnkanaal wordt thans nog een bedrag van f 4.000.000 aange vraagd. Hierbij wordt gehoopt, dat voor de verdere aanleg in de ko mende jaren voldoende fondsen kunnen worden beschikbaar ge steld om de openstelling van dit kanaal voor de vaart met 2000- tons schepen in begin 1952 te doen plaats hebben, wat dus een vertra ging van niet meer dan één jaar tegenover het aanvankelijke werk plan zou betekenen. Na 1949 zal voor de voltooiing van het kanaal naar raming nog 17 millioen nodig zijn. Het was Zaterdag 35 jaar geleden, dat het natuurkundige labo ratorium van de Philipsfabrieken te Eindhoven zijn eerste be scheiden entree maakte als wetenschappelijk instituut. Dr. Holst was de man, die uit het afgeschoten hoekje in de fabriek aan de Emmasingel een instelling van wereldvermaardheid deed groeien. Thans werken er in het laboratorium ruim 800 personen, van wie ongeveer 200 academici. De tegenwoordige directie van het jubilerende laboratorium v.l.n.r.: dr. E. J. W. Verway, dr. H. Bienfait, prof. dr. H. B. G. Casimir en ir. H. Rinia. Florinese hoofdweg met z'n jeep kan afleggen. In de breedte van z'n gebied reist hij te paard, ravijn in ravijn uit. De dokter wil op tour- née, wil de mensen helpen, drie, vier weken aan een stuk, maar al te dik wijls moet hij na een paar weKen weer terug, omdat hij geen obat (geneesmiddelen) meer heeft. Men sen met longontsteking, en die zijn er nogal wat, vooral in de berg streken, krijgen sulfa-pyrimidme- tabletten, maar de dokter moet zui nig zijn.... en kan niet iedereen helpen. Vrachten asperine-tabletten en weet ik wat voor medicijnen meer worden uitgedeeld, maar de dokter moet zuinig zijn en de men sen hebben geen cent om iets te ver goeden. Het katholieke eiland Flores, wer kelijk de schoonste parel in de „gordel van smaragd", heeft nog te weinig de belangstelling van Katho liek Nederland. Het eiland kan een machtig bolwerk worden tegen het, nu vooral naar voren tredend Mo hammedanisme, maar dan moet het volk katholiek en gezond zijn. Daar voor is nodig doktershulp en alles wat een dokter nodig heeft om een volk gezond te maken. Wanneer U een goede gezondheid bezit, dank God; wanneer U maar een dokter hoeft op te bellen om hulp bij ziekte, of een apotheker omdat U zich even niet zo lekker voelt, dan moet U daar gebruik van maken, zoals van alle weldaden, maar strijkt dan op die Zondag m Januari over Uw hart en help de zieken van het katholieke eiland Flores weer gezond worden. Op die manier helpt U ook mee aan het missiewerk, want een katholiek volk dat gezond is, zal zich ook geeste lijk sterker voelen. Dus U geeft ook een kininepil, een asperientje, een tube sal versan, een pluk watten of een stuk verband? Het volk van Flores, z'n priesters en niet het minst z'n 5 dokters zal U dankbaar zijn. er op Flores zijn! Het voor twee derde Katholieke eiland heeft een kleine millioen inwoners! en slechts 5 dókters. Niet al te veel. Vergelijkt U dit getal eens met het aantal doktoren in een stad als Hoorn of in Amsterdam. In ons district hier, waar het klein-seminarie gelegen is, met een plusminus 150.000 in heemsen, hebben we een jonge, ka tholieke dokter. Over zijn werk zou ik U iets willen vertellen, naar aan leiding van het feit, dat op een van de komende zondagen in Januari na de Missen aan de kerkdeuren zal gecollecteerd worden. Een groot gedeelte van die collecte zal dan besteed kunnen worden voor de aankoop van geneesmiddelen voor het eiland Flores. Zo'n dokter kan hier wonderen doen en moet het eigenlijk ook kun nen doen, gezien de vele mensen, de vele ziektes waaraan de mensen lij den en de geringe dosis geneesmid delen, die de dokter eens per drie maanden ontvangt. Vele missionarissen hebben ge neesmiddelen uit Nederland meege nomen of krijgen nog wel eens wat gestuurd van goede bekenden, maar het is zo uitgedeeld en opgebruikt, want iedere missionaris houdt er een dokterspraktijk op na. Dat leer je hier wel. Maar wat kun je doen zonder geneesmiddelen! De dokter die het dichtst bij het seminarie woont (altijd nog op een 15 kilome ter afstand) vertelde me, dat hij duizenden mensen niet kan helpen, eenvoudigweg omdat z'n voorraad medicijnen ontoereikend is. D'r zijn hier geen apotheken, waar je maar kunt bestellen, geen ziekenhuizen, waar je je kunt laten verzorgen, als je ziek bent. Onze dokter heeft slechts een klein ziekenhuisje, m- disch-primitief. waar dikwijls, uit nood, twee patiënten één bed moe ten delen. Wat je hier nodig hebt zijn auto's vol kinine tegen malaria, waar in de lagere streken bijna iedereen last van krijgt, en waaraan, helaas, nog al te veel mensen ster ven, omdat de dokter zuinig moet zijn. Dan tegen de tropische zweren, open stinkende wonden en de ge vreesde framboesia is een salversan- injectie het probate middel. Velen die misvormd waren van de won den, met weggevreten gezichten, die. reeds feti dode waren opgeschreven, kwamen er weer bovenop door en kele salversan-injecties. Maar de dokter moet zuinig zijn...., omdat er niet voldoende isen hij moet het dikwijls aanzien, dat de mensen sterven.Eén man moet zorgen voor een 150.000 mensen! U moet onze dokter bezig zien. Meestentijds is hij op tournée. In de lengte be slaat z'n gebied een 170 kilometer, waarvan hij een stuk langs de enige Pater Jac. Schneiders SVD Seminarie Todabeloe, Eiland Flores. Indonesië. Joe Louis, de wereldkampioen zwaargewicht, heeft een aanbod van een circus gekregen om voor een bedrag van 500.000 dollar te werken. Hij zal daarvoor tweemaal per dag een demonstratie moeten ge ven, doch zal in een eigen wagen rondreizen, terwijl alle onkosten voor hem betaald worden. Onder de talrijke buitenlandse personen, die op het ogenblik de sneeuwhellingen van Mür- ren bevolken, viel deze donkere schoonheid op. Haar witte ach terkant doet vermoeden, dat zij zich op de gladde skilatten nog niet zo erg thuis voelde, Zij bleek de dochter van de Negus te zijn, de heerser over Abessinië. zal op Dinsdag 18 Januari a.s. de beruchte S.S. Sturmbanfuehrer en Kriminaldirektor Joseph Schreieder voor het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden terecht staan begint heden het officiële Britse onderzoek naar de ramp met de K.L.M.-Constellation „Nijmegen", die op 20 October van het vorig jaar bij Prestwick is neergestort. Voor dit onderzoek zijn 77 getuigen opgeroepen, onder wie 13 functio narissen van de K.L.M is Zondagmiddag het gebouw van de Deventer padvinders staande te Diepenveen, geheel door brand ver woest is het 249 ton metende Neder landse motorschip „Zeehond" na een aanvaring met een onbekend schip de Engelse haven van Brid lington binnengelopen werden Zaterdagavond te Deven ter aan veertig employe's van de vleeswaren- en conserven-fabrieken van Anton Hunik, tijdens een hul digingsbijeenkomst, ter gelegen heid van hun zilveren dienstbetrek king, gouden horloges uitgereikt.... is Zaterdagmiddag door burge meester d'Ailly in gebouw „Arti et Amicitia" een tentoonstelling ge opend van werken van de verleden jaar overleden schilder Herman Heyenbrock, in verband met het 25-jarig bestaan van het Museum voor de Arbeid te Amsterdam is Hr. Ms. torpedoager „Evert- sen" Vrijdagmiddag uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. Het vertrek ondervond enige vertraging doordat de sleepboten er niet in slaagden het schip, dat door de lage waterstand aan de grond was geraakt, terstond weg te trekken... lieten 17 mijnwerkers in 1948 het leven in de Limburgse steenkolen mijnen. In 1947 kwamen er 34 mijn werkers om het leven zal binnen enkele weken de res tauratie v an de katholieke kerk te Vlissingen, waarmee een bedrag van rond honderdduizend gulden was gemoeid, zijn voltooid heeft Prins Bernhard Zaterdag morgen een onofficieel bezoek ge bracht aan de Haarlemse wijnhan del van de N.V. v.h. G. Oud Pzn jen Co. Deze firma is leverancier van de wijnen aan het Hof heeft Zaterdagmorgen een brand gewoed in de ho utdraaierjj van de firma A. H. Mijhuis, fabriek van textielbenodigdheden te Enschede. De brand, die vermoedelijk het ge volg was van kortsluiting, heeft een schade opgeleverd van 30 a 50 duizend gulden is Zaterdagmorgen een elf-jarig meisje te Bussum bij het overste ken van de weg door een vracht auto aangereden en op slag ge dood hield Zaterdagmiddag de sport journalist H. A. Meerum Terwogt een receptie in verband met zijn veertigjarig jubileum aan de Nieu we Rotterdamse Courant. Namens de minister van O. K. en W. werd hem medegedeeld, dat hij door H. M. de éjoningin was benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau (Van een onzer verslaggevers) KORPORAAL KIILSTRA is een Fries van top tot teen. Zijn karakter is wat gesloten. Veel woorden gebruikt hij niet, maar hij kent zijn weetje en in de dienst is hij een van die mensen, op wie men voor de volle honderd procent aankan. Op een warme Decemberdag stond hij op een landrug in het lage sawahland even buiten Batavia. De zon schijnt brandend heet uit een trillend blauwe lucht. Korporaal Kijlstra hield de linkerhand beschermend boven de ogen en riep korte bevelen tot een groepje genie-soldaten. Het was de achtste December 1947, de dag waarop de Jappen vijl jaar geleden de oorlog over Indonesië brachten. Op deze datum vond er op die landrug „Menteng Poeloe" geheten, een indrukwekkende plechtigheid plaats. In het bijzijn van vele hoge autoriteiten en een grote menigte werd „Menteng Poeloe" aangewe zen als de plaats, waar de duizen den die in de bezettingsjaren waren gesneuveld of overleden, een laat ste rustplaats zouden krijgen. „Men teng Poeloe" werd ook het ereveld voor de militairen, die in de jaren na de bezetting hun leven hebben gegeven in dienst van het vader land. Zij liggen op een apart gedeelte van dit federale keTkhof van Indo nesië. Hun graven verschillen in zoverre met die der burgers, dat aan het hoofdeinde een verzilverde helm is geplaatst. Verder heerst overal een symbolische eenheid, rijen witte kruisen, strakke rechte paden, de soldaat ligt naast de ge neraal, de jongen die aan het begin punt stond van zijn carrière naast de hoge ambtenaar. En toch is er niets op „Menteng Poeloei", dat herinnert aan de kilte en leefl e, welke zovele begraafplaatsen ken merken. Het is er zelfs mooi. won derlijk mooi door de sprookjesach tige omgeving, het decorum van hoge zachte wuivende palmen, en het strelend zachte klimaat. Daar is het graf van een jong soldaat die sneuvelde enkele maan den voordat zijn diensttijd om was. Een inscriptie op een kleine mar meren plaat van zijn ouders fi verloofde: „Rust zacht lieve jon gen". Daar zijn verder de rijen kin dergraven, kinderen omgekomen van honger en ellende, en symbo lisch voor de chaotische toestanden uit die dagen van Japanse over heersing is het telkens terugkeren de grafopschrift: „Onbekend". Dan zijn er die honderden gra ven, van anderen, sommige van man en vrouw tesamen. Slachtof fers van bombardementen, van dy senterie, berie-berie, malaria of an dere tropische ziekten opgedaan in de onhygiënische kampen ergens op Java. Rustplaats voor allen. „Menteng Poeloe" is feitelijk een complex van begraafplaatsen, c/n- dat de verschillende landaarden en wereldbeschouwingen er voor hun gevallenen een eigen begraafplaats hebben. Christen, Mohammedaan en Jood rusten er onder de tropische zon of in de treurnis van de Oosterse moesson. Op de graven vindt men vele kruisen maar ook de David ster, terwijl de Mohammedanen al len met het hoofd naar Mekka lig gen. Want zo wil-de Koran het. „Menteng Poeloe" is het federale kerkhof van gans Indonesië en daarom wordt er aan dit ereveld er zijn helaas meerdere erevelden in het eilandenrijk, welke men de gordel van smaragd heeft genoemd zeer bijzondere aandacht be steed. Hier worden de jaarlijkse herdenkingen gehouden, hier eert men de gevallenen uit naam van allen, die in Indonesië het offer van hun leven hebben gebracht, hier betaalt Nederland met volle maat de cijns van zijn dankbaarheid. Taak voor katholieken. Die dankbaarheid zal bestaan uit de bouw van een groots mausoleum, waarbij ook een columbarium voor de bijna 800 urnen van de in Ja panse krijgsgevangenschap overle den militairen, en een prachtige simultaan-kerk die zowel door ka tholieken als door protestanten kan worden gebruikt. Twee kerken apart te bouwen zou te kostbaar en te onpractisch zijn. Op een ereveld, waar allen zonder onderscheid van rang. stand of religie tesamen zijn, kan 'één monument veel beter aan het doel beantwoorden, zowel in materiële als in ideële zin. Het In disch gouvernement heeft voor de bouw van het geheel reeds royaal gelden beschikbaar gesteld, zodat er inderdaad iets kan worden ge construeerd, de Nederlandse natie waardig. Maar ook deze simultaan-kerk brengt ook een verplichting mede voor de katholieken van Nederland. Er moet een priesterkoor worden ingericht, waarvoor rond geschat een halve ton nodig is. Men heeft daarbij gedacht aan een marmeren vloer, een sober zwaar marmeren altaar, in tafelvorm, waarachter een massaal marmeren kruis met ge beeldhouwd corpus. Het geheel zal worden voltooid met een zware houten credens en een sacristie. Het marmer moet uit Europa komen en de bewerking zal in Ne derland moeten plaats vinden. Het Katholiek Thuisfront, Gedempte Burgwal 14, Den Haag (giro 7033) heeft zich uiteraard spontaan be last met de inzameling van gelden voor dit mooie doel. Aan de katho lieken van Nederland thans de daad om de kerk van „Menteng Poeloe" z(jn priesterkoor te schenken. Wat is per slot van rekening een f ive ton gerekend over de millioenen katholieken in Nederland. Een stukje Nederland. Korporaal Kijlstra is met een eervolle taak belast. Deze stoere Fries, stoer en groot, heeft de da gelijkse leiding van de uitvoering op „Menteng Poeloe" in handen. En hij is trots op deze taak. Zoals het ook de mannen van de genie zijn, die onder supervisie van korporaal Kijlstra hun werkzaamheden ver richten. Want er valt od dit ereveld nog heel wat te doen. Op het ogen blik begint het kerkhof al een im posant aanzien te krijgen. De vorm van het kerkgebouw valt reeds goed te zien. aan de voorzijde rijst de brede, vier meter hoge muur van het columbarium al omhoog. Naast de begraafplaats is door de zorg van prof. dr. Baas Becking, directeur van 's Lands Plantentuin, een kweektuin aangelegd, die de bezoeker een moment doet denken in een schilderachtige oud-Holland/ se hortus te zijn, een stukje vader land. Deze tuin levert al het plan- tenmateriaal, dat voor de begraaf plaats nodig is. Er valt nog veel te doen om dit ereveld werkelijk te maken tot een der kostbaarste monumenten van een volk. Maar zoals korporaal Kijlstra dag-in-dag-uit in de weer is voor „Menteng Poeloe". zoals er ook constant door de genie en de toekangs gewerkt wordt, zo zal ook Nederland het zijne er toe moeten bijdragen om deze rustplaats vooi hen. dip immers het leven voor dat zelfde Nederland hebben gegeven, werkeliik tot een kerkhof te ma ken. dat volkomen waardig de beti teling „ere-veld" kan voeren. (Van een speciale verslaggever) OP „ECONOMISCHE ZAKEN" is zoals de minister in de Kamer heeft beloofd, een werkreeisk>atie ingevoerd. Wie zich hierover ook zal verheugen, zeker niet dat deel van het overheidspersoneel, dat op zekere dag een aantal gestencilde vellen vol instructies op zijn lesse naar vond. In tegendeel. Er wordt van een groep typisten verteld, dat zü als spontane reactie hun man tels weer aantrokken en van plan waren de ambtelijke minuten te laten voor wat zij waren. Er zijn echter geruststellende woorden gesproken en het werk heeft er tenslotte niet onder gele den. Of de werkregistratie in haar tegenwoordige vorm een succes is? We zouden het niet durven bewe ren. Het schijnt, dat zelfs de top leiding van het departement niet bijster overtuigd is van het nut der registratie. Dergelijke regelin gen imperatief aan de Rijksbureaux voorschrijven heeft men zelfs ach terwege gelaten. Tot nu toe heeft de werkregistra tie zich uitsluitend nog bepaald tot de werkzaamheden van postkamer- personeel en van typistes en secre taressen. De accountantsdienst werd ingeschakeld en voor de typekrach ten gold, dat zij dagelijks copieën van hun werk in moesten leveren. De controlerende dienst zal wellicht nog nooit zo'n vreemde opdracht hebben gekregen. Met meetlatjes gewapende ambtenaren werden aan de arbeid gezet. Zij kregen tof taak eenheden werk op te stellen. Zo'n eenheid werd gevormd door „10 cm. getypte aaneengesloten tekst van gedrukt of getypt concept af, exclusief datum, referentienummer, met een kantlijn van 5 cm., een re gellengte van 15 cm., normaal let tertype. enkele regelafstand, onge acht het aantal copieën en inclusief eventuele correcties". Voor elke eenheid werd 15 minuten tijd ge geven. Het doel van een en ander laat zich niet moeilijk raden. Aan het einde van de week kon vrij nauwkeurig worden nagegaan of een bepaald meisje een dagtaak op de typekamer had. En bovendien of zij voor haar werk geschikt was. „Oorlog" gaf het voorbeeld. Dit systeem is niet origineel. Het is van „Oorlog" over komen waaien. Men was daar over de resultaten bijzonder tevreden. Althans de lei ding. Toen de typekamer van het Rijksbureau voor Metalen als proef eveneens volgens dit systeem ging werken, regende het klachten bij de personeelschef. Tranen werden rij kelijk gestort en deze personeels chef zat al spoedig met de handen in het haar. Op de typekamer vormde zich een groep meisjes, die door een bijzondere vingervlugheid zich van de overigen onderscheidde. Maar wat erger was, het aantal ziekmeldingen nam belangrijk toe. „Het zou wel eens kunnen zijn", zei de heer Schmal bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Tweede Kamer, dat er straks zoveel declaraties van ze nuwartsen ten laste van het land komen, dat het resultaat van de al dus teweeg gebrachte bezuiniging daartegen opweegt". Inderdaad, zo was de toestand. Men heeft hieruit echter wel lessen getrokken. De re sultaten van het proefwerk, dat door „Rijksmetalen" is geleverd, schijnt echter wel de ondergrond van de op het departement gelden de regeling te vormen. Toch een goede keerzijde. Het zou niet juist zijn te bewe ren, dat de werkregistrati'e geen goede keerzijde heeft. De secfeta- resse-kwaal een na-oorlogs ver schijnsel had ook de overheids diensten niet ongemoeid gelaten. Vele ambtenaren voelden zich in hun stand tekort gedaan, indien zij niet de beschikking kregen over 'n steno-typiste, die dan de' wijdse naam van secretaresse kreeg. Voor de overheidsdiensten, die niet zoals de vrije bedrijven hoge salarissen aan typistes konden bieden, was 't schermen met het woord „secreta resse" in een oproep voor steno typisten ook een lokmiddel om zich toch van de nodige vrouwelijke krachten te verzekeren. Waren de meisjes echter bij een bepaalde ambtenaaringedeeld, dan was de controle op hun prestaties zoek. Of deze ambtenaar inderdaad voldoen de werk had voor een geschoolde kracht, bleef vaak, de goeden niet te na gesproken een open vraag. Nu is deze controle er ech ter wel. Blijkt thans, dat een be paalde steno-typiste niet voldoende werk inlevert, dan wordt zij op de centrale typekamer geplaatst. Op deze wijze wordt aan het instituut van „show"-secretaresse een einde gemaakt, hetgeen alleszins lofwaar dig is. Reeds thans is echter ge bleken, dat hierdoor niet die bezui nigingen worden bereikt, die men er van had verwacht. Het zou wel eens kunnen blijken dat de som van de salarissen, die aan voor schriften uitgevende en controleren de ambtenaren die van de bereikte bezuinigingsresultaten nog over treft HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME (Nadruk verboden; copyright Nederland's Boekhuis te Tilburg) 12. i ver gelijking met de gemeenteraadsver kiezingen wonnen de liberalen on geveer 540.000 stemmen en de chris- telijk-democraten 640.000. Het eind resultaat was, dat de SED 4.658.925 stemmen verwierf, de LDP 2.410.146 en de CDU 2.398.035. Opmerkelijk was verder, dat de communisten in alle grote en grotere steden ais Cottbus, Stralsund, Schwerin, Plau- en, Görlitz, Dresden, Halle, Maag denburg, Erfurt en Jena werden verslagen, terwijl zij op het platte land vrijwel algemeen in de meer derheid bleven. Deze stemmenverschuiving in een maand tijd ten gunste der liberalen en christen-democraten was inte ressant, doch de grootste belang stelling was op 20 October 1946 toch gericht op Berlijn, waar de verkie zingen voor het stedelijk parlement werden gehouden. De Duitse hoofd stad was het enige gebied, waar alle vier bezettingsmachten vertegen woordigd waren, waar het uitoefe nen, van terreur tot een minimum kon worden beperkt, waar het de mocratisch karakter der verkiezin gen door internationaal toezïfcïlt kon worden gegarandeerd en waar de SED zich het eerst met de SPD zou kunnen meten. Propagandistisch be hield de SED toch een grote voor sprong op de andere partijen, daar de communistische partij naar be lieven en met uitsluiting der ande ren gebruik kon maken van het ambtelijk apparaat der st&d, van de radio en de papiervoorraden. Zij beschikte over alle faciliteiten. Op de dag der verkiezingen scheen Berlijn een SED-tentoonstelling ge lijk. In trams, de S- en de U-baan, op muren en puinhopen, op tele graafpalen en kiosken, overal stuitte het oog op de rode en gele affiches der communisten. In Unter den Lin den hadden zij grote houten stel lingen opgetrokken, beschilderd met propagandaleuzen. Communistische bladen werden gratis over de gehele stad verspreid, terwijl als de klap op de vuurpijl een dikke brochure was bedoeld, waarin de verheven eigenschappen der SED even sterk werden geprezen als de verdorven heid der andere partijen werd ge laakt. Het antwoord der Berlijnse bevolking op dit communistisch pro- paganda-vuur was duidelijk en sloot elke twijfel uit. De sociaal-demo cratische partij verwierf niet min der dan 930.597 stemmen of 48.8% van het totaal aantal uitgebrachte stemmen. De christelijk-democrati- sche unie kreeg 426.319 stemmen of 22.3%. De communisten kregen 372.181 stemmen of 19.5%, terwijl de liberaal-democratische partij 180.126 stemmen verwierf of 9.4%. De com munisten kregen 5.14% minder stemmen dan in 1929, de sociaal democraten kregen er 20.39% meer. De uitslag der verkiezingen was voor de communisten niet alleen een ernstige teleurstelling, daar deze het verraad van Grotewohl aan de sociaal-democratie zo duidelijk on derstreepte, doch ook omdat zij de zo zeer begeerde tweede plaats aan de christelijk-democraten moesten afstaan. Berlijn had duidelijk geko zen vóór de democratie en tegen de dictatuur. De willekeur en de machtswellust der communisten had zij energiek afgewezen. De stem busresultaten van Berlijn hadden een sterke weerklank in de gehele sovjet-zone, niet het minst in soci aal-democratische kringen. Fusio- nisten werden zich, helaas te iaat, bewust van de fout, die zij hadden gemaakt. Anti-fusionisten zagen in de resultaten van Berlijn een be vestiging van de juistheid hunner houding en een aansporing om het sociaal-democratisch ideaal niet op te geven. In de practische politiek bracht dit natuurlijk geen verande ring, daar het verbod der SPD in de sovjet-zone als voorheen gehand haafd bleef. Integendeel, de zuive ring binnen de SED van elementen, die de SPD maar steeds niet konden vergeten, werd in een versterkt tempo voortgezet, om zoals UU- bricht het uitdrukte, saboteurs de mogelijkheid te ontnemen het her stelwerk der communistische partij van binnen uit te ondermijnen. De eerste maanden na de verkie zingen verliepen inmiddels politiek vrij rustig. Het enige feit van bete kenis was het voorstel der SED de wet tegen de abortus provocatus af te schaffen met de motivering, dat „de vrouw meester was over haar eigen lichaam en niemand haar kon dwingen een kind te dragefi, dat zij niet wilde baren". Politiek was dit feit van betekenis, omdat de libera len hier een uitstekende gelegen heid kregen hun lotsverbondenheid met de christen-democraten te be nadrukken, die zich om bekende redenen scherp tegen dit communis tisch wetsvoorstel verzetten. Wat eigenlijk niemand had verwacht, geschiedde echter. De liberalen steunden het communistisch wets voorstel, zodat het werd aangeno men. Hetzelfde zou zich later nog eens herhalen bij de discussies over de hervorming van het onderwijs- wezen, toen de CDU bij haar ver dediging van het confessioneel on derwijs eveneens alleen bleef staan. Groot was de psychologische wer king van deze houding der liberale partij en ernstig werden de politieke gevolgen, die hieruit voortvloeiden. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3