Nik Engelse bijeen ii Noordhollands Dagblad CIRCUS R De sensationele geschiedenis De Gasperi veroordeelt* arrestatie Kardinaal Mindszenty Gewijzigde opstelling bracht Helder eindelijk succes Te zwaar Broekman drievoudig winnaar te Oslo In tien minuten behaalde V.V.W. een flinke 3—0 overwinning Opruiming KOUSEN Natuurlijk Dorresteijn PAG. 6 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 10 januori 1949 van het Church HouseTribunaal Kwalijke geruchten WEERSVERWACHTING Grote zege op Forward Marktberichten Familieberichten Advertentiën De liefdadige zal geen gebrek lijden Dat uw naastenliefde zich doeltreffend uite! GULDEN VLIES Voor de kinderen „HANS EN GRIETJE" J. Kapte in Ambachtsschool Alkmaar LASCURSUS L. O. P. stuk voor stuk enorme koopjes „HET IS OUDERWETS" Alkmaar Egmond aan Zee Stenenbrug Tijdelijk leraar in natuur- en werktuigkunde Dat levert enkel onze Kwekerij U: ADVERTEERT IN DIT BLAD! Zal Enge bij Veilighei Nog meer langv Rotterdamme Schulte-Bo< EEN KATHOLIEKE STEM UIT ENGELAND (Door Graaf M. de la Bedoyere) HEEL ENGELAND heeft levendige belangstelling getoond voor een onderzoek, algemeen bekend als het „Church House" Tribunaal. Weken achtereen stonden zelfs de zeer beperkte ko lommen van onze populaire kranten bijna een derde van hun ruimte af voor de verslagen van de zittingen en men zag zowat iedere reiziger naar en van Londen, van huis naar het werk en weer terug, verdiept in de lectuur van deze lange verslagen. Sedert het begin der 19e eeuw maar zeker niet daarvoor bestaat er in dit land een zeer hoge traditie van eerlijkheid en onomkoopbaarheid bij de openbare diensten, zowel onder de partij-politici als onder de ambtenaren. Daarom heeft niets voor ons een lelijker klank dan geruchten over corruptie in hoge ambten en dergelijke geruchten doen uitgerekend zeker de ergste schade aan de regerende partij. Nu liepen er in de zomer en Het najaar nogal praatjes, dat bepa'alüe leden der regering erg intiem en vertrouwelijk omgingen met be paalde rijke lidden. Die praatjes suggereerden, dat deze mensen kon den helpen bij het verkrijgen van de nodige machtigingen en vergun ningen, speciaal van het ministerie van handel, in verband met bouwen en in- en uitvoer. Waar zoveel niet kan gebeuren zonder regeringstoe stemming en waar zovelen die toe stemming trachten te krijgen, zou een dergelijke macht over een de partement voor groot-industriëlen grote sommen waard zijn. Sommige geruchten deden het zelfs voorko men. dat vervolging wegens over treding der verordeningen in de doofpot zouden kunnen worden ge werkt. Attlee gelastte onderzoek De minister-president achtte deze geruchten zo ernstig, dat hij besloot een openbaar onderzoek te laten inzeilen. Er zou een speciale recht bank komen die voor het gemak werd gehuisvest in een gebouw, toe behorend aan een Protestantse ge meente en genaamd „Church House" als president zou optreden een rechter van het Hoge Hof, Lynskey; toevallig een katholiek, geassisteerd door twee uitstekende juristen. Het onderzoek zelf zou worden geleid door de hoogste gerechtsdienaar van de Kroon, de procureur-generaal Sir Hartley Shawcross. Het is interes sant op te merken, dat de procu reur-generaal altijd een partij politicus is, zodat de vervolging, ais het ware, van Labour-ministers en -ambtenaren in handen was van een Labour-advocaat. Deze eige naardige situatie heeft geen mens een moment ongerust gemaakt, want het was vanzelfsprekend en terecht dat de proc.-gen. zou handelen zonder aanzien des per- soons. Als in „1001 Nacht" Bij dit onderzoek kon alles als getuigenis worden toegelaten en elk gerucht van enig belang werd zo grondig mogelijk onderzocht met behulp van alle mogelijke getuigen onder ede. Men kan zich gemakkelijk voor stellen met hoeveel smaak de ge wone burger dag in dag uit las over het particuliere leven van vreemde wezens, die met tiendui zenden ponden werkten, die mi nisters van de Kroon onthaalden, die zo graag sigaren en whiskey cadeau gaven, wier leven werke lijk zo betoverend was, dat zij uit de „Duizend-en-een-Nacht" sche nen te komen. De hele zaak draai de rond een zekere Poolse mijn heer Stanley. Deze Stanley, die vele andere na men moet hebben, was van het be gin af een mysterieuse figuur, en het publiek kon nauwelijks wach ten tot hij in de getuigenbank ver scheen om zijn eigen verhaal te ver tellen. Zijn gevatheid, zijn snedige antwoorden, zijn vrolijke nuchter heid schenen iedereen te behagen. Een van zijn beste tegenwerpingen was, toen hij antwoordde op de be schuldiging dat hij de minister van buitenlandse zaken enige sigaren had gegeven. Hij gaf het feit toe met de opmerking er bij, dat hij niet verwachtte, dat de minister daarom bereid zou zijn, terwille van hem een nieuwe oorlog te beginnen! Niets bewezen Daar het Tribunaal nog uitspraak moet doen, is het onmogelijk com mentaar te leveretf; men kan slechts de algemene gezichtspunten weer geven, die de proc.-gen. in zijn sa menvatting naar voren bracht. Hjj maakte duidelijk, dat niet het bewijs geleverd was voor wat men gewoonlijk onder corruptie verstaat, n.l. het toesteken van geld om van overheidsdienaars een gunstiger behandeling te ko pen; evenmin was bewezen, dat er speciale daden waren gesteld van wege de nauwe persoonlijke rela ties tussen bepaalde ambtenaren en Heden als Stanley, waar per soonlijke relaties vanzelf meebren gen het ontvangen van geschenken, vriendelijk onthaal en zo meer. Niettemin gaf de proc.-gen. het Hof te verstaan, dat zulke rela ties zeer wel laakbaar geacht kon den worden. De moraal Vóór de voornaamste betrokkene Belcher, parlementair secretaris voor Labour aan het dep. van handel, ge tuigenis aflegde, legde hij zijn ambt neer en toen het onderzoek was be ëindigd, trad een ex-president van het Vakverbondcongres, Gibson, af als commissaris van de Engelse Bank waarvoor hij een salaris genoot van 400 maar niet als president 4000 van het genationali seerde N.-W. Electrlciteitsbestuur. Een katholiek, die dit alles over weegt kan nauwelijks nalaten net feit te betreuren, dat in de meeste noordelijke en overwegend Protes tantse landen meer waarde schijnt te worden gehecht aan de eerlijk heid van politici en ambtenaren dan in de Latijnse en overwegend Ka tholieke landen. Wat kan daarvan de reden zijn? ROME (KNP). De Italiaanse minister-president de Gasperi heeft op een vergadering van de Christen- Democratische Partij de arrestatie van Kardinaal Mindszenty ten scherpste veroordeeld. De minister president zeide: „In Italië respec teert de regering op grond van de democratische beginselen, de rech ten van de Kerk en de heiligheid van de persoon van de Paus, die tevens EJsschop van Rome is, met zulk een nauwgezetheid, dat zij elk blad in beslag neemt, dat de Paus beledigt of op een andere onwaar dige wijze aanvalt. In een andere staat, zo ging de Gasperi voort, waar broederlijke liefde voor het Italiaanse volk niet ontbreekt, heeft een totalitaire com munistische regering een Kardi naal, een kerkvorst gevangen ge nomen. Ik wil niets tegen die rege ring zeggen, aldus de Gasperi, om mij niet in mijn positie in hun aan gelegenheden te mengen. Maar ik wil mijn gevoel van soli dariteit met de Horfgaarse Kerk tot uitdrukking brengen en mijn be wondering uitspreken voor Kardi naal Mindszenty, die de rechten van de mens verdedigde zonder acht te slaan op het gevaar van verlies van eigen vrijheid. Ik wil hier aan toevoegen, zo besloot de Italiaanse minister-president, een woord van diepe en kinderlijke verering voor de H. Vader, de algemene Vader van de universele Kerk, die de vrij heid der Kerk verdedigt en strijdt voor het behoud van de menselijke waardigheid en de grondslagen der democratie. Verklaring van Radio Madrid Radio Madrid verklaart, dat de arrestatie van Kardinaal Mindszenty een daad is, die de volkomen mate rialistische instelling van de Hon gaarse politiek aantoont. Wat echter verwondering wekt, is, dat de rode dictatoren van Hon garije de arrestatie van de Kardi naal door een onwaardig bedrog proberen te rechtvaardigen. Deze verachtelijke misdadigers moesten toch eigenlijk van het be gin af al weten, dat een dergelijk bedrog niemand meer kan overtui gen. Men weet thans wat Hongarije staat te wachten, nu het door Rus land is gekoloniseerd. De vervolging in de Donaulanden maakt volkomen duidelijk de misdadigheid van de leiding in deze staat. Hiertegenover kan de wereld niet werkeloos blij ven staan. Reacties in Franse Nationale Vergadering De arrestatie van Kardinaal Minsdzenty heeft ook reactie ver wekt in de Franse Nationale Ver gadering. Een afgevaardigde van de Nationale Vergadering zeide o.m.: De primaat van Hongarije werd ge vangen genomen. Telkens opnieuw, wanneer men tot dergelijke maat regelen overgaat, spreekt men van complotten, geheime handelingen en spionnage ten gunste van een vreemde macht. Evenals in iedere detective-roman ontbreekt ook hier zelfs niet de spontane bekentenis van de beschuldigde. In een katholiek land als Honga rije is het mogelijk gebleken een bisschop onder beschuldiging van verraad te arresteren,* het bleek gemakkelijk in een land, waarin leugen en bedrog zich wel over alle vrijheid verheugen. Wie is echter deze misdadiger? Toen in 1944 Hitler Mgr. Minds zenty als een gemeen misdadiger door de Gestapo wilde laten arres teren, liet deze de deuren van de kerk wijd open zetten en schreed toen in vol bisschoppelijk ornaat naar buiten. De verwondering der Gestapo was zo groot, dat ze niet durfden ingrij pen. Eerst toen de bisschop in zijn residentie was aangekomen werd hij gevangen genomen. Hij werd in de gevangenis geworpen, waar hij tot 1945 verbleef. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. IETS ZACHTER Meest zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Aanvanke lijk matige, later vooral aan de kust krachtige wind tussen zuid en west. Iets zachter. Sinds verleden week had het Helder team weer enige ingrij pende wijzigingen ondergaan, waardoor het het nu als volgt uit zag; d. Boogaard, a. Himpers en Beekhoven, m. Toes, v. d. Neut, Hoebe, v. Rottier, Fuhl, Schouwe naars, Gast en Pater. Always For ward verscheen in de volgende opstelling: d. Brandt, a. Freezen en Baas, m. Zandbergen, Groot en Nieuwboer, v. Stam, Hart, Eeken, de Wit en v. d. Pol. Het Helder elftal heeft wel op zeer overtuigende wijze revanche genomen voor de indertijd te Hdbrn geleden o.i. onverdiende nederlaag. Speciaal de eerste helft legden de herboren whites geregeld aan For ward hun wil tot winnen op, de zwartwitten kwamen er in deze periode bijna niet aan te pas. Dit vond enerzijds sijn oorzaak in het goede verdedigen van de witte ach terhoede, waar speciaal v. d. Neut geregeld een spaak in het Forward wiel stak. Forward opereerde gere geld met 3 spelers in de aanval, maar deze werden wel zeer onvol doende gesteund door hun halfünie, daar de verdedigende taak teveel hun aandacht opeiste. Voorts viel in de Helderse ploeg het fraaie en goede spel van de veteraan Hoebe op, die ook het genoegen smaakte om na handig individueel spel de score te openen. Bij Always For ward was het ook al een oud gediende die de aandacht trok nl. Freeze. Deze hield bij de steeds aan rollende Helder aanv. het hoofd koel en was zodoende een van de besten van zijn ploeg. De eerste gevaarlijke aanval is voor Forward, maar de te zachte inzet wordt door Hoebe uit de doei- mondgekopt. Bij een nu volgende H.-aanval geeft Puhl een hard schot maar doelman Bfandt staat op de juiste plaats. Schoten van Pater en Schouwenaar vinden ook al geen genade in de ogen van Brandt. Dan trekt Hoebe er tussen uit. Hij pas seert 3 a 4 spelers en met een kalm boogballetje in de uiterste hoek geeft hij Brandt na 11 min. het na kijken. Dan komt Forward weer eens los, maar verder dan een corner komen de Hoorenaren niet. Van der Pol krijgt dan twee maal achter elkaar goede scoringskansen, maar de laatste maal schiet hij in het zijnet. Een ver schot van Hart wordt door Boogaard gestopt. Na de rust breekt Rottier weer eens alleen door, doch zijn schot is te zacht om Brand te verontrusten. Een Forward-uitval wordt be sloten met een schot van Zandber- AVENHORN, 8 Jan. 860 kg spruitkool 1535; 3200 kg witte kool 5,906; 3850 kg rode kool 10.20—13.80; 12200 kg gele kool 6,90 8.20; 1500 kg groene kool 10 14.20; 4950 kg uin 7—7.10; 148700 kg bieten I 6fl0—7.30; II 4.60—5.10; 390 kg witlof I 29—33, II '24—25; 72300 kg peen II 5.70; III 4.70—5.10; IV 2.30—2.80. WARMENHUIZEN, 10 Jan. Aangevoerd; 4.500 kg gele kooi 7.40 —9; 29.500 kg rode kool 8.809.40; 28.100 kg witte:kool 640 NOORD-SCHARWOUDE, 10 Jan 31000 kg rode kool 8.80—9.90, 10000 kg gele kool 7.40—7.70, 110000 kg witte kool 6.40, 25000 kg uien 5.70 8.20, id grove 7.20, id drielingen 6.20, id nep 6.40, 6000 kg peen II 5.90, id III 5.40, 1000 kg kroten I 6.20, ld II 4.60 LANGEDIJK, 10 Januari. 50000 kg rode kool 8,8010,10, 30000 kg gele kool 7,408,40, 6500 kg groene kool 11,90—17,30, 35000 kg witte k. 6,40, 3000 kg uien 7,10—8,20. gen maar Boogaard geeft geen pardon. Het Forward-doel kruipt dan door het oog van de naald als Hoebe een boogschot inzendt dat op de deklat belandt, voor het doel neerkomend is de bal een prooi van de veilige armen van de Hoornse doelman. 11 min. in de tweede Ivslft ver groot Helder de voorsprong als na een goede aanval Rottier op de juiste wijze afgeeft aan Schouwe naars en deze geen fout maakt 20. Een kopbal van Rottier gaat ra kelings over. Dan mag Boogaard niet over geluk klagen als een hard schot van de paal in zijn handen terugspringt. Aan de andere kant is Helder gelukkiger als Gast met een hard schot Brand tevergeefs laat duiken 30. De laatste 5 min. leveren nog 2 Helder doelpunten op als eerst Puhl Brand van dichtbij passeert en daarno Rottier ditzlefde stukje ook uithaalt. Y-BOYS—H.S.V. 3—1 HSV moest met een invaller voor P. Apeldoorn (hiervoor speelde J. Min mede) de strijd aanbinden tegen Y.-Boys te Amsterdam. Het terrein had meer weg van een modderpoel dan van een speelveld. Dit was zeer in het nadeel van HSV. De gehele ploeg, uitgezonderd keeper Apeldoorn, die een prima partij keepte, had een off-day. Voor de rust gebeu/de er niets schokkends. Van een bepaald over wicht was geen sprake. De rust ging dan ook met blanco score in. Na de thee dachten we hetzelfde spelletje te zien. Y-Boys zette ech ter geducht op en na 20 minuten scoorde Y-Boys bij een scrimmage voor het H-doel. 10. Even later treuzelde Kraakman even met het wegwerken en hiervan maakte de rechtsbinnen dankbaar gebruik en vergrootte de voorsprong. 20. Uit een der vele aanvallen, welke nu op het H-doel volgden, scoorde Y- Boys de derde goal. 30. Acht minuten voor het einde maakte de linksback van Y-Boys hands in het beruchte gebied. De penalty werd door Schuyt onberis pelijk ingeschoten. 3—1. Met deze stand kwam het einde. De scheids rechter leidde uitstekend. Meer dan 10.000 personen uit Nederlandse boerengezinnen zijn in 1948 naar Canada geëmigreerd in het kader van een gemeen schappelijk Canadees-Nederlands vestigingsschema voor land bouwers. Nederland wordt langs deze weg een oplossing gebo den voor het brandende probleem van een grote landbouwende bevolkingsgroep, die niet voldoende grond bezit om zich in stand te houden. Het gezin van Jan van Moorsel uit het Brabantse dorpje Erp, dat in Juni 1948 uit Nederland overkwam. SCHAATSEN Dat Kees Broekman dit jaar in uitstekende conditie is, blijkt wel uit de fraaie prestaties, die de Nederlandse schaatsenrijder in 't Bisiet-stadion te Oslo leverde tij dens wedstrijden waaraan de sterkste Noren en Zweden deel- Hoewel hij zich op de 500 M. met de twaalfde plaats tevreden moest stellen, maakte hij op deze afstand, ondanks het vrij slechte ijs, zijn persoonlijk beste tijcL Broekman legde deze afstand af in 46.1 sec., hetgeen dus 0.2 sec. beter is dan zijn tijd, gemaakt te St. Moritz en te Hamar op Woensdag j.l. Het resultaat op de 3000 m. was nog fraaier. Kees Broekman werd In een door beide partijen zeer fair en uitstekend gespeelde wed strijd heeft V.V.W. een moeilijke zege bevochten. Hoewel de uitslag zeer geflatteerd is verdiende de thuisclub toch wel een kleine overwinning. Oudesluis maakte in zijn geheel een uitstekende in druk, technisch waren de spelers zeer behoorlijk en vooral de ach terhoede was uitstekend in vorm. Voor de rust is WW overtuigend de meerdere, maar de doelverdedi- ger der gasten weet herhaaldelijk het gevaar te keren en de moeilijk ste ballen tipt hij op sublieme wijze over de lat. De druk van WW blijft zeer groot en het was voor het tal rijke publiek een grote teleurstelling dat half-time met een blanco stand in ging. Na de rust geeft Oudesluis de toon aan. Fanatiek zitten de jon gens op de bal en vooral de gevaar lijke rechtsbuiten weet talrijke kan sen te scheppen. De verdediging van V.V.W., met de teruggetrokken linkshalf S. Tensen als uitblinker, staat echter pal. Na een prachtige aanval van de gasten over links be oordeelt de WW doelverdediger de bal verkeerd, maar de keurig mee gelopen rechtsbuiten van Oudesluis schiet voor open doel naast. 'Even later moet N. Schouten het grote gevaar keren als Oudesluis-rechts- binnen keurig doorgebroken is. De traditie getrouw wisselen K. Weel en Q. Schouten van plaats en de laatste ziet eindelijk de kans schoon. Keurig wordt de bal naar de vrij staande rechtsbuiten geplaatst en C. Meester scoort onhoudbaar 10 voor WW! WW gaat hierna echter niet verdedigen en midvoor Beere- poot haalt met een technisch ju weeltje de bal van uiterst links om eh K. Weel kan niet beter bedanken dan door er 20 van te maken. Met nog twee minuten te spelen is het moreel van de dappere gasten ge broken. Als hun keeper even later de bal slecht uitschiet en de bal voor K. Weel legt, neemt deze zijn kans waar, en de derde goal is ge boren! Drie doelpunten in de laatste tien minuten! Dit had de WW aan hang nooit kunnen dromen! eerste in 5 min. precies. Ook dit be tekent een verbetering van zijn persoonlijk beste tijd, die tot dus- 1949, te Hamar) stond. Na de eerste dag leidde Kees Broekman in het algemeen klasse ment met 96.100 pnt. Tweede was Martinsen met 96.267 en derde Liaklev met 96.650 pnt. Op de 1500 meter startte Broek man ook tegen Liaklev, waarbij de Noor de leiding had, maar onze landgenoot kreeg in fle laatste bocht de binnenbaan en passeerde zyn t tegenstander. De eerste 300 meter waren afgelegd in 30 sec. en de ver dere rondetijden waren 37 sec., 37'/i sec, en 38.2 sec. De tijd van Broek man was 2 min. 22,7 sec. Het resultaat van de 1500 meter was: 1. Broekman 2.22.7, 2. Liak lev 2.23,2. Aangezien Broekman en Liaklev op de 3000 meter eerste en tweede waren geworden moesten zjj "bok op de 5000 meter tegen elkaar uitkomen. Het is een buitengewoon spannende' wedstrijd geworden, waarbij Liaklev in den beginne de leiding had, doch Broekman bleef goed volgen en spoedig was het duidelijk, dat het duel tot op de laatste paar honderd meter nog onbeslist zou zijn. Inder- ^aoj sgiyupjsaag ap rapuo 'peep juichingen van het publiek.ging de strijd ronde na ronde gelijk op en toen beiden uit de laatste bocht kwamen en in de eindspurt naast elkaar voortreden, elkaar elke duim breed ijs bevechtend, kon alleen de jury van aankomst duidelijk con stateren wie gewonnen had. Wij, die ons vlak bij de eindstreep hadden opgesteld, hadden echter geconstateerd, dat Broekman als eerste was aangekomen, hetgeen ook door de uitspraak van de wed strijdleiding werd bevestigd. Het verschil in tijd bedroeg slechts 0.1 ■seconde maar intussen had Broek man zijn derde overwinning be haald en overgelukkig maakte hij na afloop zijn ererondje. Eindstand: 1 Broekman 195.077, 2 Liaklev 195.803, 3 Martinsen 197.080, 4 Petersen 197.203, 5 Hed- lund 197.763, 6 Johansen 198.300, 7 Engstroem 199.060, 8 Haugli 199.840, 9 Lundberg 199.897, 10 Konsmo 200.903. Op de 24e Jan. hopen on ze geliefde Ouders L. G. J. KOUWENBERG G. J. KOUWENBERG— KALKHOVEN de dag van hun 25-jarige echtvereniging te herden ken Hun dankbare kinderen en 4deinkinderen De gez. H. Mis uit dank baarheid zal worden op gedragen te 9 uur in de parochiekerk van de H. Laurentius. Alkmaar, Januari 1949 Kanaaldijk 19 y *1* *1* Tot onze diepe droef heid overleed heden, na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde echtgenote, moeder, behuwd- en grootmoeder, mevr. ADRIANA KAPTEIN geb. van den Bos in de ouderdom van 77 jaar. Uit aller naam G. J. J. KAPTEIN Alkmaar, 8 Jan. 1949 Verl. Stuwardstr. 98 De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats hebben Donderdag 13 Jan. a.s. des morgens 9.30 uur in de paro chiekerk van de H. Dominicus, waarna de begrafenis te 10.20 u„ vanuit de kerk op het R. K. kerkhof St. Bar bara alhier. Rozen- kransbiddden 's avonds 7 uur in de kapel van het St. Elisabeth Zie kenhuis te Alkmaar. Gevraagd: NET MEISJE tot 4 uur. Zondags vrij. Aanmelden Koningstraat 61 boven, Den Helder. Heden overleed zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, in de ouder dom van 80 jaar, in htt rustoord Maria- oord te Limmen, onze geliefde en zorgzame moeder en grootmoe der ELISABETH HINKE wed. van Corn. Deen Uit aller naam A. FELD—DEEN Bergen NH, 9 Jan. 1949 Oudbergêrweg 6 De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Woensdag 12 Januari, 's morgens 9.30 uur in de parochiekerk van de H. Cornelius te Limmen. waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar. Enige en algemene kennisgeving Gevraagd: FLINK DAG MEISJE. Mevr. Leewens, Javastraat 157, Den Helder Gevraagd: R. K. TUIN DERSKNECHT, zelfstan dig kunn. werken. Wed. T. Neefjes, 252, Obdam. Te koop: NET BURGER WOONHUIS met schuur. Inlichtingen: C. OOIJEVAAR. Aven- horn 147, agent N.H.D. WIE RUILT Wie heeft voor mij nog EEN GOEDE MANTEL, maat 42 in ruil voor pun ten? Mej. Arends, Klei weg 7, Anna Paulowna. Te koop: 1% H.A. BEST BOUWLAND. Te bevr. bjj S. Venneker, Beneden- weg 132, St. Pancras Z. Te koop: EEN 3-TONS VLET met 6 PK Bringg- strotion-motor, z. g. a. n., wegens opheffing van be drijf. Jan Hes,, Beneden- weg 121, St. Pancras.. Langestraat h. Houttil Alkmaar Penningmeester van de Bijzondere Raad van de St. Vincentiusvereniging te Alkmaar: A. H. J. JACOBSE, Kennemerpark 6, Postgiro 105019 'U leest het nieuw is uw buurman ook reeds abonnee Praat eens met hem Dan doet U goed werk vooi uw eigen dagblad De Bijzondere Raad der St. Vincentiusvereniging. Penningm.: A. H, JACOBSE, Kenn.park 6, Alkmaar Woensdagmiddag 12 Jan. half drie CHRIS HOFLAND met het mooiste sprookje ooit gebracht EN DE BOZE HEKS Entree, 50 tot 125 cent. Plaatsbespreken vanaf Maandag 10 Jan. 111 u. Rechtestraat 19 Is het adres van de agent van het NIEUW NOORD HOLLANDS DAGBLAD, Agentschap DE RIJP ADVERTENTIES worden met de meeste spoed door hem doorgegeven. NIEUWE ABONNEES ont vangen bij opgave direct de krant. Bij voldoende deelname bestaat gelegenheid tot het volgen van een ((Autogeen en electrisch) Duur van de cursus: drie manden. Het lesgeld be draagt voor de gehele cursus f45,- en moet bij inschijying worden vol daan. Inschrijving wordt gehouden op 12, 13 en 14 Jan. a.s. des avonds van 6.30—8.30 uur in het ge bouw van de Ambachts school, Bergerweg 1. Gooi het oud papier niet weg. Bewaar 't voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk meel IJEERSTERKE SPORTKOUSEN 0.98 0.69 WOLLEN SPORTKOUSEN div. maten 1.69 1.49 WOLLEN HERENSOKKEN 1.29 0.98 0.69 WERKSOKKEN 1.98 2.67 LANGE KINDERKOUSEN alle maten 0.98 PRIMA WERKKOUSEN WOLLEN SHAWLS RESTANTEN bijna voor niets! 1.20 0.98 GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDSONDERWIJS - ALKMAAR Sollicitanten worden opgeroepen naar de betrekking van aan bovengenoemde school, In functie treding zo spoedig mogelijk en tot het einde van de cursus 1948-1949. Aantal lessen 3 per week op Vrijdagavond. Salaris volgens rijksregeling (Ie kl.). Sollicitatiestukken aan het gemeentebestuur vóór of op 12 Januari a.s. Hoogstam appel, pruim, kers f4.50, halfst. f3.- p. stuk; struik appel, peer, pruim, kers, morel f 1.50 p. stuk; struik rode bes 30 cent; halfstam kruisbes f 1.25; striiikrozen 45 cent, per 10 stuks f3.-; stamroos f 1.50; Coniferen vanaf f 1.-; Heesters in soorten f0.50; bloemzaad 15 cent per pakje, per 100 f 6.-, p. 1000 f35. Beleefd aanbevelend KWEKERIJ MOLENAAR, Cuijk (N.Br.) en Lyon (Fr.) 12. Daar is 't bootje..,. „Lucia....," zegt Mama, „is ze.... is ze...." En angstig kijkt ze naar het bleke gezichtje van haar dochtertje. „Ze leeft, Moedertje", zegt Papa Rambini. „Ze leeft. Ze is alleen maar ■een beetje buiten westen. Maar dat is 't ergste niet. Dat komen we wel weer te boven". En dan draagt hij het doornatte meisje naar de woon wagen. Mama trekt haar kleertjes uit, stopt haar in bed, lekker warm En Lucia slaapt al gauw als een roos. Een half uur later komt de dokter, die dadelijk door één van de Liendense jongens gewaarschuwd is, op zijn fiets aanrijden. Hij onderzoekt Lucia terdege. „Nou", zegt hij, „dat valt mee, hoor! Ze heeft wel wat water binnen gekregen, maar verder is er niets met haar aan de hand. Laat ze maar rustig slapen, mijnheer Rambini! Morgen is ze weer helemaal de oude, hoor!" Abonnementsprijs I 4.25 maand, Inclusief Incasso per editie 16 cl per m.m. edities 26 CL per m.m., r berichten 20 cts resp contract belangrijke kortl Stumpel, Hoofdredacteur redacteuren Fr. Otten, 5/ Bankrelaties: Noorderban Kantoren: ALKMAAR, Herman Boersma, eer zich uitstekend thuis anderen in het kade Nederlandse vestiging Op zijn oude, vertror BEVIN, de Britse mil dag aan de voort verslag uitgebracht o ontstaan is door he door Israëlische jage door premier Attlee. dit beraad uitgegevér zeer waarschijnlijk is, eisen, dat de Israëlisi blijven. DE GEBEURTENIS* DE EGYPTISCHE G IJTff ISRAËLISCH OEBIEO «r 6R£NSOVEftSCHRIJOH« bOOR ISRABL-troeper ,'H GEBIED WAAR /eno. spitfires zon neergeschoten Opnieuw heeft de 1 politie twee kinderen a nu twee broertjes van die grof geld op zak daarvan goede sier m; kinderen vertelden f 25 viskraam te hebben w De politie vertrouwde niet en tenslotte beken ste jongen, dat hij in waakt ogenblik f 175. van zijn onderwijzeres men. Honderd gulden hadd stopt. Voorts gaven zij aan twéé vriendinnetjes die hiervan Vrijdagmidd Putselaan uitdeling hiel de voorbijgangers. Een die zij gelukkig wilden i het geld aan en bracht politiebureau, helaas kinderen mee te brenge: na, waarvoor paling we is al het geld terecht. TWEEDE TE ANT1 In het Antwerpse werd Zaterdagavond t caine over 100 KM ger van de uitslag luidt: 1, CarraraGoussot 2' uur 4 min. 40 sec.; Boeyen (Ned.) op een ThyssenOckers (Belgt Peters—Pellenaers eii één ronde als 9e, Van delkamp op 3 ronden Derksen—Steenbakkers, 3 ronden, als 16e. CAIRO, 11 Januari A.F.P. verneemt te Ca: luchtverkeer tussen Transjordanië Maandag gezet. y

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 6