Kath. schoolgebouw plechtig ingezegend C V. P. e over r HET AMSTERDAMS TONEEL SPEELDE „DE LINDEBOOM" Met een reddingsboot er op uit" KL00STERBAI PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 11 Januari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN J Schets van hedendaags defaitisme s S- srr Parel der Noordhollandse scholen Burgemeester sprak woord van verzoening MIEP WEET Oorzaak: verki WINTBRhandenen mjjjmMii.mz.m RADIO Het Alkmaars kleding en Dekking-comité Men verzoekt ons opname van het volgende. Na de likwidatie van de H.A.R.K. heeft het A.K.D.C. zijn taak, die het sedert 1936 vervult, doch tij dens de oorlog moest staken, weer opgenomen. Het A.K.D.C. lenigt de materiële noden der minst gesitu eerde stadgenoten. In het A.K.D.C. zijn alle richtin gen vertegenwoordigd. Evenals voorheen kan het comité de steun van de beter-gesitueerde stadgeno ten niet ontberen en het doet weer een beroep op hen, die daartoe in staat zijn, om zijn arbeid te steu nen door het afstaan van alle huis houdelijke artikelen, welke men niet meer gebruikt, vooral kleding en dekking. Kijkt u dus eens op zolder en in de kasten, wat u kunt missen, geef een seintje, dat het gereed ligt aan de volgende adres sen: Westerweg 55; Rozenstraat 10; St. Annastraat 19; Verdronkenoord 91; Piersonstraaat 35; Toussaint- straat 14; Nassauplein 42 en het wordt gehaald. Zoudt u het' comité willen steu nen met een bedrag in geld, laat het dan °P de rekening van het A. K.D.C. bij de Nutsspaarbank bij schrijven. U kunt donateur worden tegen f 1.— per jaar minimum. Ziet wat u doet. maar doe in ieder geval iets om het A.K.D.C. in de gelegenheid te stellen zijn werk voort te zetten en materiële noden te lenigen. Alles wordt dankbaar aanvaard. KINDERFEEST R.K. TRANSPORT ARBEIDERS ALKMAAR In verband met het dertigjarig bestaan van de K-K. Transportarbeidersbond „St. Boni- facius", welk feest door de leden m Ocfbber van het vorig jaar reeds werd gevierd in het Gulden Vlies, was nu ook een kinderfeestmiddag georganiseerd in het R.K. Vereni gingsgebouw in de Nieuwstraat. in de bovenzaal waren ruim 140 kinde wen aanwezig, die allen de prestaties van Cakie de goochelaar en van Jan Klaassen als kleermaker van de ko ning van Poppenland hebben aan schouwd en er naar waarde van ge noten hebjoen. Cakie toonde naast een goed goo chelaar ook een goed paedagoog te zijn, die uitstekend met de kinderen wist om te gaan. Enkele kinderen verkeerden in de gelukkige omstan digheid daadwerkelijk mee te mogen doen aan de trucs, welke door Cakie werden gebracht en die vanzelf sprekend met stomme verbazing werden gadegeslagen. Daarnaast wist Oom Gerard met zijn poppenkast ook de nodige successen te boeken. Er was ook nog gezorgd voor de nodige versnaperingen, bestaande uit de bekende zuurstokken, koek jes. gebakjes en zakjes met verras singen. Verder was er nog choco lademelk, die uitstekend smaakte en waarvan voldoende aanwezig was om aan de grote vraag te kunnen voldoen. De R.K. Transportarbeiders van de afdeling Alkmaar kunnen met voldoening aan deze Zaterdag middag, welke in het teken van het kind stond, terugdenken. V. V. V.-COMMISSIE9 In de dezer dagen gehouden be stuursvergadering van VW werden de bestuursfuncties opnieuw ver deeld, terwijl tevens een aantal commissies werden benoemd. De functie van voorzitter blijft voorlopig onvervuld. In plaats van de heer Joosten werd de heer J. Arntz tot secretaris benoemd; de heren D. Scheffel en J. Heuseveldt zijn resp. 1ste en 2de ondervoor zitter, de heer P. Dodenhuis bleef penningmeester. De heer G. de Munk, beheerder van het Sportpark, vertegenwoor digt het gemeentebesuur in het be stuur waar hij een adviserende stem heeft. De volgende commissies werden benoemd: Financiële commissie: P. Doden huis, voorzitter; J. Heuseveldt; G. de Munk en J. Nijhuis. Deze commissie behandelt alle financiële aangelegenheden en personeelszaken. De pers- en propagandacommis- sie, die behalve de propaganda via pers, film, radio, folders en show room verzorgt, zal zich ook bezig houden met uitgave van periodie ken en adresboeken enz., met de gidsenopleiding en stadsverfraaiing; deze commissie bestaat uit: E. Mak. voorz.; G. v. d. Pest, G. de Munk, J. Dinkelberg, M, v. d. Ploeg, Fr. Otten en W. Middelbeek De commissie kaasmarkt, die de kaasverkoop, de ontvangst vreem delingen, torenbezoek, rondvaarten en excursies regelt, bestaat uit: G. v. d. Post voorz.; J. Arntz. P. Joos ten, J. Dinkelberg, W. Voorhuysen, mr. C. Berkhouwer en C. Keysper. De commissie voor de motorwed strijden bestaat uit: W. P<imidt. voorz., E. Mak, P. Kokkes, G. de Munk. C. Verwer, P. Joosten en J. Moejes. Verschillende van de hierboven genoemde personen maken echter geen doel uit van het bestuur. De Kilima Hawaiïens Presenteren plesante avond. Voor een totaal uitverkochte zaal speelden Zondagavond de Kilima Hawaiïans, bekend door de radio vooral om hun populaire liedjes. Hef publiek genoot er van en uit te zijn waardering door een lang durig applaus, Het programma, dat vol afwisseling was, bood voorts nog het lyitreden van de vier As tra's, waarvan men er echter maar twee te zien kreeg, die gewilde dansmuziek speelden op de harmo nica. De zaal deinde mede en was opgetogen. Wij zelf hadden meer intresse voor Wim en Bram Schol- te, de jongens met hun gouden stemmen, die inderdaad een goe de prestatie leverden. Ook de illusionist, ofwel in de spreektaal de goochelaar, mocht er zijn. Hij toverde met zakdoeken en met een 4 a 5 tal brandende siga retten. Verder was er Pieter Pie- hos, als imitator en Pieter Piekos als conferencier, de eerste aardig, de tweede vlot, maar weinig origineel. Onder de pauze werden boekjes met foto's en liedjes van de Kili- ma's verkocht ten bate van de jon gens overzee. Een sympathiek ge baar. De avond werd besloten door Albert de Booy met zijn imitatie van Oliver Hardy. Een vlot pro gramma, dat echter weinig hoog timmerde. K.J.M.V. „St. George" Beter laat dan nooit! Het bestuur der KJMV wenst alle leden, ouders, donateurs, vrienden en belangstel lenden nog een Zalig en voorspoe dig 1949. Woensdag a.s. 7.30 uur Congre gatie; 8.30 uur onze eerste bijeen komst van dit jaar en we gaan weer met frisse moed aan de slag. Goed begin is het halve werk, dus allen present. Het bestuur rekent op jullie. UITVOERING TEN BATE DER T. B.C.-BESTRIJDING Op Vrijdag 14 Januari a.s. geeft „Danza" de vierde opvoering van de operette „De Czardasvorstin" in „het Wapen van Heemskerk". De baten van deze opvoering komen ten goede aan de Alkmaarse ver eniging voor t.b.c.-bestrijding. H.O.V. OOK VOOR SCHOLA PUBLICA Wij vestigen er de aandacht van de leden der Schola Publica op dat het HOV concert, dat Woensdag avond in het Gulden Vlies zal wor den gegeven en waarbij Gerard Hengeveld als piano-solist zal op treden tegen de gereduceerd® prijs van f 2.voor hen toegankelijk is TOESTAND SLACHTOFFER TREINONGEVAL Bij nadere informatie naar de toestand van de 28-jarige heer van der Veen uit Franeker, die giste renmorgen de onvoorzichtigheid be ging in een rijdende trein te stap pen en daarbij kwam te vallen, deelde men ons in het Cent I al Ziekenhuis mede, dat er geen le vensgevaar is. In hoeverre het slachtoffer van dit ongeval nog in wendige kneuzingen heeft opgelo pen. kon men ons nog niet mede delen. VLUGMAAR NIET VEILIG EN VOORDELIG Gistermiddag omstreeks 12 uur sloeg een paard dat voor een wa gen gespannen was, op de Helder- seweg op hol. Het beest was ge schrokken van de tram naar Bergen toen deze het station verliet. Het rende de weg op waarbij de wagen tegen een paal botste en het tuig afbrak. Het beest rende door de afzetting heen en het spoor-empla- cement op, rende in een dwaze gal lop over draden, rails en wissels heen, tussen derde en vierde per ron door en stormde toen naar de Bergerweg, vanwaar het (zonder op seinen of tekens te letten) in de richting Heiloo vertrok. Ter hoog te van de Leliestraat verliet het beest de spoorbaan en kon toen worden weggevoerd. Onze agenda BIOSCOPEN HARMONIE: De strijd om de atoombom, 14 jaar. CINEMA: De slavin van Ha- roea, 18 jaar. VICTORIA: Een huis in de Dulcimerstraat, 18 jaar. A.B.T.: Circusparade, alle leeftijden. Nachtdienst Apotheken Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. BONNEN AFHALEN: De letters L en N op Woens dag 12 Jan. Nachtdienst taxi's Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290 VICTORY-HOTEL: Oud Alk maar. V- VOOR DE VERLEIDING BEZWEKEN Gisteren is in Alkmaar een ma gazijnchef van een tabaksgrossier aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan verduistering van cigaretten ten nadele van zijn werkgever. Na een verhoor en een uitgebreid onderzoek werd de man op vrije voeten gesteld. NIET SPORTIEF Onlangs vond een bewoner van Heemskerk in de trein een dames tas met 220 gulden, enkele stam kaarten en textielkaarten. Hij .heeft van de vondst geen aangifte gedaan doch alles behouden. De stamkaar ten werden verbrand en de textiel kaarten gedeeltelijk gebruikt. Een en ander is ter ore van de politie gekomen die het tasje vond. Het was in de grond begraven, terwijl ook het geld nog in het bezit van de onsportieve man was. Hij is naar het Huis van Bewaring over gebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus Th., zoon van P. Th. Pronk en K. Bruyns, Fre- derika M. M. M., dochter van G. Zoethout en J. Groslinga, Cornelis zoon van C. Janssen en E. C. C. Wiedenhoff, Julius A., zoon van J. A. Steenis en J. van den Berg, Marina, dochter van E. Goselink en A. F. Timmer, Johannes, zoon van J. J. Brugge en P. M. van Dijk. Overleden: Adriana van der Bos, oud 77 jaar, Willem Nugter, oud 72 jaar, Simone C. Molenaar, oud 2 weken, Aaltje Röben, oud 70 jaar. De Engelse toneelschrijver Priest- Lo van Hensbergen zette een cy- ly heeft blijkbaar, althans uit zijn nische zoon, aanbidder van de ma- „Lindeboom" zou men geneigd zijn zulks te veronderstellen, weinig vertrouwen in de toekomst van het mensdom meer. Hij is altijd wei een wat vreemde figuur geweest, maar in dit stuk biedt hij al heel weinig houvast, maar hij weet uit stekend toneel te schrijven zodat dit zware praatstuk m vier taferelen toch de eigenschap bezit de steer van onze na-oorlogse samenleving scherp te kunnen tekenen. De meningen, die erin worden verkondigd en waarbij de katho lieke overtuiging niet tot haar recht komt, stormen op de toeschouwer los en dreigen hem in een doolhof te dringen, waaruit noch hij noch de schrijver van het stuk een uitweg weet. In „de Lindeboom" wordt tussen een professor en zijn gezin, vrouw, drie dochters en een zoon, een dis cussie opgezet over de waarden en de zin van het leven. Allen hebben een andere mening maar zijn het samen eens over het feit dat de pro fessor zijn arbeid moet staken, dat college geven aan „armetierige studenten, zoals Marion, die „goed" getrouwd is, uitdrukt, toch voor niets is. Mariop, bekeerlinge, leeft in hoger geestelijke sfeer, Jean, de arts met communistische sympa- thiën, wil haar vrouw-zijn verloo chenen, wat haar niet lukt, de zoon Rex heeft aan alle zorg en strijd de brui gegeven, hij neemt van het leven, wat er van te krijgen is. Het „carpe diem" is ook de levensregel van de geestes-moede moeder ge worden. Hoewel niet uitermate boeiend, heeft „de Lindeboom" de leden van Govoto Maandagavond ih het Gulden Ivlies niet verveeld. Integendeel, het knappe en technisch feilloze spel heeft dit stuk gemaakt tot een voor stelling van formaat. Louis Saalborn. die de regie voerde, gaf tevens een pracht stuk toneelspeelkunst weg in de rol van de oude professor Lin den, die op zijn 65ste verjaardag van de universiteit „gewipt" wordt. Evenwichtig, overtuigend spel, waardoor de uitgebeelde figuur sym pathie opwekte. Jacqueline Royaards Sandberg gaf een verdienstelijke en waardige professorsvrouw, die als moeder van oudere kinderen weinig meer betekende in die gecompli ceerde levens. Uitstekend beelde Mary Smitshuizen de door inner lijke strijd geplaagde Jean uit, de wetenschappelijke vrouw, die met zichzelf geen raad weet. Verruiming premieregeling woningverbetering enz. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een aanvul ling gegeven op de premieregeling van 13 Maart 1948 voor het verbete ren en splitsen van woningen. Voortaan zal ook voor gebouwen of gedeelten daarvan, oorspronkelijk niet voor bewoning bestemd, bij verbouwing tot woning een premie kunnen worden verleend. Pakhuizen, werkplaatsen, schu ren e.d., die thans niet meer over eenkomstig hun oorspronkelijke be stemming worden gebruikt, doch overigens in goede staat verkeren kunnen met behulp van de gènoem- de premieregeling voor woonruimte geschikt worden gemaakt. Daarbij wordt de eis gesteld dat een vol waardige woning ontstaat. Rijkshavenmeester Noordzeekanaal De benoeming is te wwachten tot rijkshavenmeester van het Noordzeekanaal van de heer G. A. Man uit Heemstede, oud-gezagvoer der van de „Johan van Oldenbarne- velt". Hij zal de plaats innemen van de heer J. Seyffert, die het vorig jaar overleed. terie, op de planken en Hidda v. d. Linde speelde, zij het wat onvast, de studente-rol goed uit. Marie Hamel was als huishoudster uitstekend op haar plaats en Yda Andrea gaf een mooie, gave vertolking van de doch ter Marion. Bijzonder aantrekkelijk was <3e figuur van Dinah, de jongste Lin den, het zonnige, eenvoudige kind met haar warme hartelijkheid en af en toe haar ijselijke nuchterheid. Carla de Raedt, die wij meer in een dergelijke rol zagen, maakte er een perfecte vertolking van. Paul Huf, die van het stuk een goede, vlotte vertaling bezorgde, speelde zijn kleine rol, die van secretaris der Universiteit, met veel zorg en toe wijding. De studentenfiguur van Cas Baas kwam ons wat geforceerd EGMOND AAN ZEE Zaterdag middag jl. was het een drukte van je welste in het anderS, in de win tertijd, zo rustige Egmond aan Zee; de gehele mannelijke jeugd was op de been om een evenement mee te maken, hét evenement, want er zou een oefentocht worden gemaakt met de nieuwe motorreddingsboot Prins Bernhard. Met veel geratel gmg het zeewaarts en in een ogenblik was het eenzame en verlaten strand be volkt met kijklustigen. De voorbe reidingen werden getroffen.-De zee was tamelijk ruw, de windsterkte balanceerde tussen zes en zeven. Daar waar de branding begon, was het één kolkende en witte water massa. Ons verzoek om deze tocht eens mee te maken werd door de schipper, W. ten Bruggencate, in gewilligd en zo zijn we aan boord gehesen. Langzaam werd er zee in gereden, het water sloeg al over de tractor heen, dan een roep: „Los"., we waren vrij gekomen.de mof or sloeg aan.de ziedende zee maakte de uitroepen van hen, die aan het strand stonden, onhoorbaar. Steeds vager werd de kuststrook te onder scheiden, van de^hele kleine stipjes tegen de geelach'tige duinen wisten we, dat het de kijklustigen waren, die onze bewegingen in spanning volgden. In de branding moest de motorboot laten zien. wat zij waard was en zij heeft het laten zien; prachtig hoe zij de gevaarlijke rol lers nam, schitterend hoe zij met zes, zeven stoten door de branding heen was en mede hierdoor stond de bemanning glunderend over de zee te staren, zich te verbazen over de meeuwen, die met dit weer nog buiten waren en pratend over het „beesie", ze doelden hiermee op de reddingsboot, die het toch maar goed deed. Ja. ze waren in hun nopjes, die echte stoere zeelui, dat kon je wel merken aan hun uit roepen, wanneer er een paar ton water over het dek sloeg. De schip per stond met vaste hand aan het stuur, gewoonweg te genieten. „Kijk. zie je", zei hij, „daar moet je zo gezeid mee geboren zijn om zu'k werk aan te durven". Nu. we gaven hem direct gelijk, niet dat we zee ziek waren, o nee. maar het is toch alles behalve een grapje. Je staat er te „blauw-bekken" van de kou. terwijl je je krampachtig vast houdt om er niet vandoor te glijden, zee- in. Midden in zee beleefden we nog zo'n avontuurtje, dat ons de rillin gen over het lijf deed gaan. want Dlotseling 'sloeg de. motor af. omdat de waterkoeling defect was geraakt en de motor daardoor te warm was geworden. Het anker werd uitge gooid en in die tussentijd, dat wii daar midden in zee rustig, let wel volgens die zeerobben dan althans. BURGERLIJKE STAND HEILOO. Geboren: Veronica Alida dochter van M. van Veen en P. den Boer; Sieuwtje Gezine, dochter van K. Mailly en M. Blok ker; Maria Hendrika. Cornelia, d. van J. Ruiter en J. E. Engelhard; Maria dochter van W. Peppinck en M. Jonker; Cornelia Francina Ma ria dochter van P. W. van Zeist en G. J. C. Kroon; Theodorus Cornelis Maria zcon van J. Molenaar en J. Th. Graas. Overleden: Jan Over, 54 jaar; Dirk Schuit, 85 jaar; Jacob Lek, 75 jaar; Evert Zuiderduyn 85 jaar; Heerje van der Oort, 70 jaar. Ondertrouwd: P. Blom en J. C. du Burck. Getrouwd: P. C. Oudhoff en S. Broersen; J Zoon en M R. A. Kuij- pers: K. D. P. Hinnen en W. J. Me- liest.e. K.J.B. FILMAVOND HEILOO. Woensdag a.s. heb ben we weer onze maandelijkse filmavond. Achtereenvolgens wor den een oorlogsdocumentatie en 'n culturele film vertoond. Daar deze VOOIT Een goed verzorgde en perfect ,avonde,n 20 ëoed in de smaak val schouwers dan wel geen wegwijzer in de problemen des levens zal ge weest zijn, maar hen een waarde volle avond heeft verschaft. L. S. 25 jaar, die nog geen lid zijn, komt eens kennismaken met de KJB. Het bestuur geeft jullie gaarne alle in lichtingen. lagen te dobberen, werd de motor nagezien. Nu, dat was gauw ge beurd. Daarna ging het weer op huis aan. Bij de branding werd de stopzak uitgegooid, om de vaart van de boot te remmen, omdat we anders in de flank omver zouden worden geslagen, zo legde ons een van de bemanning uit en »/e hebben be grijpend geknikt, ja het was ons volkomen duidelijk, al te duidelijk misschien. Maar het is meegevallen; slechts met één kritiek moment, voor ons al meer dan genoeg, wer den we weer het strand opgesleept, luide toegejuicht door de omstan ders. Of het voor ons was, weten we niet, wel dat het een koud klusje was geweest en volgens de schipper een in alle opzichten geslaagde tocht. DAMMEN H. D.. C. HEILOO, De uitslagen van de 12e ronde voor de club-competitie zijn: Groep 1: J. SprenkelingJ. Geu- zebroek 11; C. AdrichemC de Graaf 0—2; A. Dekker—K. Tuin man 1—1; J. de Geus—H. Verver 0—2. De stand is nu: Tuinman 18 pt.; Verver 17; De Graaf 15 met nog 1 te spelen partij; A. Dekker 10 pnt. met nog 3 te spelen en 1 afgebr. partij; Geuvebroek 10 pnt. en nog 1 te spelen en 1 afgebr. partij; Adrichem 11 punten; Sprenkeling 10; J. de Geus 9; J. de Goede 6; S de Geus 2. Het begon in een gracht HEILOO. Zaterdagavond bracht hef R.K. Gem. Toneelgezelschap ,,'t Masker" onder leiding van Jean Robert Jr. het komische spel van Wim Dupont „Het begon jn een gracht" voor het voetlicht. De in trige is aardig, Frederik Katoen 'n eenvoudig boekhoudertje bij een vliegtuigfabriek leeft zijn rustig vrijgezellen' bestaan. Plotseling wordt hij midden in de publieke belangstelling geplaatst voor een feit waar hij part noch deel aan heeft. De dochter van de vliegtuig fabrikant. Melita de Bock van Waayenberg, .rijdt in een gracht en de couranten schuiven de heldhaf tige redding in de schoenen van Katcen. Zijn portret wordt nl. op de plek van de redding gevonden en de redder is er van door gegaan. Katoen is die bewuste avond met 'n nét pak van een kegelfuif bij z'n hospita thuisgekomen. Hij was wat boven zijn theewater geweest en in een sloot geraakt. Bog van Geck, neef van Kato studeert op diens kosten voor dokter, maar neemt sfiekum les voor het pilo- tenbrevet. Bob heeft de redding verricht maar wil dit voor z'n oom niet weten, omdat hij. de avond van de redding op een pilotenbal was. Daar had hij kennis gemaakt met Melita de Bock. De vliegtuig fabrikant geeft aan zijn boekhou der, uit dankbaarheid voor de red ding van zijn dochter, f 10.000, Ka toen kan de weelde niet verdragen Opgezweept door Melita en haar vriendin Hanni V. Bcckel, doet hij de dolste dingen. De hospita juffr. Appelmans wordt vreselijk verliefd op Katoen. Katoen op zijn beurt adoreert zijn drenkelingetje Meli ta. Deze laatste ontmoet Bob van Geel bij oom Katoen. Daar hoort zij dat Bc'b voor dokter studeert. Dit vindt ze vreeselijk. Zij geeft als dochter van een vliegtuigbouwer meer om een piloot. De vriend van Bob. Kees Meltenburg. is mar conist bij de vliegdienst- Deze wil Bob met alle geweld van de meis jes afhouden. Vele dwaze situaties ontstaan. Uiteindelijk trouwt Ka toen met juffr. Appelmans, Bob met Melita en Kees, de verstokte vrijgezel, met Hanni. Dit blijspel is lang niet eenvou dig en kan alleen door goede ama teurs gebracht worden. Het eerste bedrijf werd niet vlot genoeg ge speeld. De dialogen werden hier en daar getrokken. Ook enige techni sche foutjes hadden voorkomen moeten worden alhoewel die niet storend wXrkfen, Frederik Katoen (J. Lammers) werd uitstekend ge speeld. Bob v. Geel (J. Kaandorp). NIEUWE NIEDORP Voor de geestelijke en wereldlijke autori teiten, de parochianen en schoolkinderen van Nieuwe Niedorp was de dag van gisteren vol vreugde en dankbaarheid! Het heeft geruime tijd „geduurd alvorens het Katholieke Onderwijs hier ter plaatse kreeg, hetgeen het rechtens toekwam. Ja, waar lijk, een lange en moeizame lijdensweg moest worden afgelegd eer de uiteindelijke toestemming verkregen werd over te gaan tot de verbouwing van de bij het klooster behorende werkgebou- wen, welke de architect Vlaming uit Medemblik en 'de aannemer Kuipers uit De Weere, hebben omgeschapen in een onderwijs- gelegenheid, die de toets der moderne tijden kan dóórstaan. Nieuwe Niedorp heeft thans zijn lang begeerde Antoniusschool, die kan bogen op een volledige en aan de eisen des tijds aan gepaste accomodatie en de meest moderne leermiddelen. Zon dagmiddag werd het schoolgebouw door de Z.E. Heer Pastoor N. v. d. -Burg te Oude Niedorp, plechtig ingezegend. Tijdens het plechtig Lof, dat aan de inzegening voorafging en dat gecelebreerd werd door Pastoor van den Burg, met de Z.E. Pater Rector de Wit als Diaken en Pater Gante- foort als Subdiaken, sprak Pater Rector een kort woord tot de paro chianen, waarin hij het grote be lang van de opening van het nieuwe katholieke schoolgebouw in een helder licht plaatste. „Een groot ideaal is bereikt;' dit is een grote vreugde voor het Rec toraat. De school immers moet men beschouwen als een verlengstuk van de opvoeding, welke de kinderen in de gezinnen ontvangen van hun ouders. De school immers is een op voedingsinstituut, waarin de kinde ren naar ziel en geest worden om gevormd in mensen van karakter, die later goede burgers zijn van de Staat en strijdbare katholieken voor de Kerk! Wat de grote vreugde vooral uitmaakt is het besef, dat er iets goeds verricht is ten behoeve van het Katholieke Onderwijs door middel waarvan het jonge kind, in wetenschap en deugd opgeleid tot beginselvaste katholiek, reeds nu wordt ingezet in de strijd tegen 't steeds meer opdringende gevaar van het Godloze communisme." Pater Rector dankte in het bij zonder' al degenen, die hebben me degewerkt aan de stichting van de nieuwe school; de vorige Paters Rector Huisen en Zonneland, die reeds met de voorbereidingen wa ren begonnen, de Bissch. Inspecteur van het Onderwijs, de Z.E. Heer Pastoor N. v. d. Burg, het hoofdbe stuur van de Zusters van Benne- broek, die het Onderwijs ter hand zullen nemen, de Z.E. Pater Gardi aan, voor zijn toestemming, de werkgebouwen in gebruik te mogen nemen, het Gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp, door het verlenen van subsidies, de heer Burgemeester Baken voor zijn belangloze hulp en de Inspecteur van het Onderwijs, de heer Veringa te Alkmaar. Tijdens de wijdingsplechtigheden werd het schoolgebouw onder Gods bijzondere bescherming gesteld, on der de bede, dat leerlingen en leer krachten door Gods Genade vervuld mochten worden door Zijn Geest van Wijsheid en Wetenschap en de Vreze des Heren. Dat zij in het hart mochten bewaren hetgeen zij met de mond beleden hebben, in dankbaar heid aan de Hemelse Vader, Wiens Zegen men afsmeekte over het werk, dat weldra ging verricht wor den! i Tijdens de korte receptje, waarop aanwezig waren Pater Rector, de Z.E. Pater Gardiaan, de Z.Eerw, Heer Pastoor Zonneveld, de Z.E. Heer Pastoor v. d. Burg, Burge meester Baken, Wethouder Gayerd en de Gemeentesecretaris de heer Bakker, richtte Burgemeester Ba ken een zeer sympathiek woord tot Pater Rector, waarin hij zeide. de opening van het nieuwe schoolge bouw te beschouwen als een mijl paal, waarbij een periode van „strijd" was afgelopen en een nieuwe periode Van nauwe samen werking zou gaan beginnen. Gemeentebestuur en gemeente raad enerzijds waren het niet altijil eens met het Rectoraat en al dege nen, die zich hadden ingespannen om te komen tót de stichting van een nieuw katholiek schoolgebouw anderzijds. We, zetten nu een streep, aldus de Burgemeester, de gemeen te een streep van links naar rechts, het Rectoraat eeh streep van rechts naar links, maar in ieder geval een streep! Al hetgeen daarboven staat is thans vergeten en wat daaronder komt te staan is nauwe en hechte samenwerking, in het belang van het Katholieke Onderwijs. De Bur. gemeester wenste Pater Rector van harte gëluk en sprak de hoop uit, dat de nieuwe school een „parel aan de scholen voor Noordholland" zou mogen blijken te zijn. Wij delen nog mede, dat de ver bouwing een som gelds heeft ver eist van f 15.000.dat ten laste komt van het Rectoraat. Deze lést is zeer zwaar, te zwaar, en men vertrouwt dan ook op de liefdadig heid van de katholieken, die onge twijfeld ook door een stoffelijke bijdrage hun belangstelling .en dankbaarheid zullen tonen. Binnenkort zullen ook de naai school en de bewaarschool wordeh geopend. Zo is de dag van Zondag een grote dag geweest. waarop een nieuwe periode is begonnen, waarin veel zegen voor het katholiek on derwijs te Nieuwe Niedorp moge zijn weggelegd! bad iets vlotter moeten zijn! Heel goed was Kees Miltenburg (C Borst). Deze moeilijke rol werd met élan gespeeld. Willem Zorg vliet (W. Wessel) was o.i. sommi ge momenten te druk. Mr. de Bock v. Waayenberg (R. Morsch) was goed getypeerd. Juffrouw Appelmans (R. Duinmeyer) was voor ons een ontdekking alhoewel zij in de liefdes-scene (3de bedrijf) niet overtuigend speelde. Hanni Boekei (Ned Liefting), Melita (juffr. v. d. Eng, Akersloot) Grietje Blecker (Afra Wit) dienstbode wa ren goed. Zqer goed was Piëta Min derhout ,mevr. BoltehKroone). Dit kleine rolletje was prachtig uit ge ballanceerd, dat zien we wel eens anders met dergelijke rollen bij amateur-gezelschappen. De andere rollen waren goed bezet. De grime van de heer D. Landsman en het kapwerk van mevr. Kroon waren uitstekend verzorgd. De toneelaan kleding was eenvoudig maar goed, Dodelijk ongeluk op de Rijksstraatweg te Heiloo HEILOO. Mevr. Wester-Len- stra uit Oudorp, die in Heiloo ge trouwde kinderen heeft wonen, be- vond zich Zondagavond tegen ach ten met haar rijwiel aan de hand op de rijweg van de Rijksstraat weg, toen uit de richting Limmen een grote bus van de NACO nader de. die in de bocht van *de weg, door de plotseling opgetreden glad heid, slipte. De chauffeur kon de zware wagen niet meer houden en deze reed tegen het trottoir aan, daarbij Mevr. Wester, die om on verklaarbare redenen niet' meer weg kon komen, rakend. Zij werd tegen de weg geworpen en later door dr. Hoekstra, die de eerste hulp verleende, ernstig gewond opgenomen en naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, alwaar zij in de nacht van Zondag op Maandag aan de bekomen kwetsuren is overleden. Aanbesteding SCHOORL. B. en W. van Schoorl hebben dezer dagen aanbe steed het bouwen van een nieuwe openbare lagere school te Groet. De volgende inschrijvingsbiljetten waren binnengekomen: Gebr. Schotvanger, Schoorldam f 37702; A. Prins, Bergen f 36850; Fa. Klaver en Mol, Koedijk f 35430; G. Heijne en Zoon, Heiloo f 38250; J. Kooijman, Schoorl f 41000; C Nort en Zoon. Bergen f 34000; C. Hoogvorst Az„ Schoorl f 41500; Fa. J. Kroon, Bergen f 33950; Gebr. Kops, Bergen f 40375; P. Wildeboer Schoorl f 36910. De begroting luid de: f 33666.50. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver, de fa. J. Kroon te Eergen. OPRICHTING METAALBËWERKERSBOND EGMOND-BINNEN. Dezer da gen hield de R.K. Volksbond in café Apeldoorn een vergadering om tot de oprichting van een R.K. Metaal- bewerkersbond te komen. Aanwezig waren het bestuur vap Castricurq en Alkmaar met de Hoofdbestuurder de heer van Brussel. De secretaris van der Reep opende de vergade ring, waarna de heer van Brussel verschillende punten voor het op richten van de afdeling uiteen zette. Daarna ging men over tot het be noemen van een voorlopig bestuur. De heer G. Apeldoorn werd gekozen als voorzitter met de heren P. Zent- veld en Veehof als propagandisten. Er werden 18 leden ingeschreven, 'n mooi begin. Het woord is nu aan U, niet-leden. Geeft u nog heden op, opdat wij zo spoedig mogelijk tot 'n definitieve oprichting kunnen over gaan. Het gaat hier om aller belang. De Zeereerw. Heer Pastoor hield ook nog een korte toespraak en hij spoorde de leden aan om zich toqji niet te schamen voor zijn geloof. Dus Egmonders daar is ook Eg- mond aan Zee en de Hoef bij inbe grepen, geeft u nog heden op. Want ae bedoeling is de Bond te stichten voor de drie Egmonden. DE ZIJPER-FILM BURGERBRUG. Op 6 Januari is de heer Pool gekomen met zijn Zijper-„film". 's Middags werd een gedeelte er van aan de voltallige dorpsjeugd vertoond. Dit werd voorafgegaan door enige tekenfilmpjes en natuur opnamen, die, ofschoon van oudere datum, kwalitatief beter waren dan de „hoofdfilm". Dit werk lijdt aan 'n grote traag heid en laat maar hoogst zelden een verantwoorde beeldovergang zien. Met het opgenomen materiaal lijkt ons een betere montage mogelijk. Neen, de grote documentairist Rütt- mann is nog steeds niet overtroffen. Voorts zouden enkele delen opnieuw opgenomen moeten worden, daar het beeld onscherp is. We moeten echter in ogenschouw nemen, dat deze film het eerste werk van de heer Pool is en dat hij de gehele onderneming alléén, op eigen kosten en uit pure liefhebberij ondernomen heeft. Er waren zelfs (al was het sporadisch) momentjes die hoop geven voor de toekomst. Voor de inwoners van Zijpe is de film natuurlijk „belangwekkend", daar ze eigen streek, eigen huis en eigen volk laat zien. Ook de avondvoorstelling voor de volwassenen vond een dankbaar pu bliek. De heer D. Pool opperde het plan om elke buurtschap zijn eigen filmgedeelte te laten aankopen. Dit deel kan dan later door nieuwe op namen vergroot worden, als er bijv. bijzondere gebeurtenissen in de buurtschap plaats hebben. Hij ver klaarde zich bereid deze eventuele gebeurtenissen op het celluloid vast te komen leggen. Dit voorstel is wel een overweging waard. DAMLUST VERLIEST VAN D.O.S. ^UID-SCHARWOUDE Na een spannende strijd is D.O.S. uit St. Pancras er in geslaagd om Damlust. haar eerste hederlaag toe te bren gen. Het is echter door Damlust niet cadeau gegeven. Het eerste tiental speelde een uiterst spannende wed strijd, de uitslag was 1010. Het 2de twaalftal speelde een beste wed strijd maar moest toch genopgen neltien met een kleine nederlaag van 1113. Zo heeft dan Damlust met hef kleinst mogelijke verschil van DOS verloren. De einduitslag was 2123. De returnwedstrijd is vastgesteld op ongeveer half Maart. Hoogheemraden benoemd Bij K.B. zijn benoemd in de pro vincie Noordholland: met ingang van 1 Januari 1949, tot hoogheem raad van het hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland, J. Swaag, te Bergen en G. A. van de Stadt, te Zaandam. dat de winter in Januari gewoon lijk eerst recht begint. Daarom 'n recept voor win- terkost. Mevr. Lotgering-Hillebrand advi seert: GESMOORDE UIEN MET BRUINE SAUS kg. kleine gelijke uien, 40 gr. boter, wat peper, 1 jusblokje, 4 dl. water, zo nodig aroma of tomaten- purée en zout. Maak de uien schoon, maar laat ze heel. Was ze »en smoor ze zachtjes in boter, iets zout en peper tot ze lichtgeel en glazig zijn. Maak van het jusblokje saus volgens gebruiksaanwijzing, bind ze zo nodig wat na en doe er wat tomatenpurée bij. Laat de uien in deze saus 15 min. stoven. Grote platte uien of echte Lissa- bonse uien kan men bij gebrek aan tomaten om te vullen als gevulde groente gebruiken. Zij smaken uit stekend met pikante gort gevuld. Gefruite uien op een gehakte bief stuk in een pikant broodschoteltje, bij bruine bonen verhogen liet aroma van het gerecht. Publ. Centr. Bureau van de Tuin bouwveilingen (Adv) Hoornste inbrekers in Helderse Politiecel (vervolg van pag. 1). Eigenaar van de auto waarmee ze naar Apeldoorn waren vervoerd, was de Amsterdammer K., die ver klaarde dat een broer van Sch, het adres had opgegeven aan de'•ver dachten S, en v. M. en als blijk van vriendschap een gestolen leren jas ten geschenke ontving! De ver koop in Apeldoorn ging niet door en het transport ging retour Amster dam. In de Staalstraat woonde de 38-jarige J. B„ bij zijn kornuiten beter bekend als „Duitse Johnny". Dit heerschap zou zijn woonruimte als opslagplaats van de textiel be schikbaar stellen. Naar uit verkla ringen van de auto-eigenaar en de verd. van M. later bleek, is dit in derdaad het geval geweest. Toen de Helderse politie in de Staalstraat arriveerde was er geen kruimel tex tiel te vinden. „Duitse Johnny" moest mee, ofschoon zijn jammerend „Es ist nicht wahr" door alle be woners van de Staalstraat werd ge hoord Meneer K. noemde toen de 37- jarige Horinees G. J. V. als degene die de buit een nacht in zijn huis ipoest hebben gehad en daarvoor f 100.beloning zou hebben ont vangen. „Niks van waar" zei V. Maar hij kon niet vermoeden dat zijn stadgenoten S. v. M. en L. inmiddels hadden „doorgeslagen". De harde koppen hadden gebogen! En passant kwam daarbij ook aan het licht dat S„ L. en v. M. reeds op 22 December de dag waarop zij in Den Helder waren gezien hadden geprobeerd met behulp van een beitel de ramen van de goederenloods open te schui ven. Deze poging had geen succes. Maar de beitel, die bij L. thuis was gevonden, droeg nog de verfsporen van <fe vensters, waarop het" drie manschap tevergeefs zijn krachten had beproefd...'. Verrassende bekentenissen Nadat de verdachten Hun misdrijf in Den Helder hadden bekend, volgde bij stukjes en beetjes de rest. En die „rest" was wel het meest verrassende uit het gehele onderzoek. Zij gaven toe de daders te z\jn van de inbraak in het kan toor van Van Gend en Loos te Hoorn. De brandkast namen ze in zqn geheel mee en de inhoud eigenden zij zich toe ten huize van V., die bij het karwei een electrl- sche boor ter beschikking stelde. Op dezelfde wijze maakten zij zich meester van contanten in de brandkast van de Alkmaarse groentenveiling. Nadat zij het geld hadden bemachtigd wierpen zij in beide gevallen de brandkast te wa ter. Bij de Hoornse grossierderij Verfaille bestond de buit uit 62.UUU cigaretten, 2000 pakjes cigaretten- vloei en 160 pakjes shag; grossier derij Klik werd 19 balen suiker afhandig gemaakt en bij juwelier Hageman namen zij een aantal gouden en zilveren voorwerpen mee. Antieke gouden voorwerpen, waaronder horloges, stalen ze uit het West Fries Museum. Gedre ven door hun schandelijke heb zucht vernielden ze de kostbare uurwerken om nadien het goud te kunnen versmelten. Knap politiewerk heeft aan hun practijken een einde gemaakt. Noordholland is vgn een plaag verlost, nu drie gevaarlijke inbré- kers en hun twee handlangers achter slot en grendel zijn gezet, in afwachting van de welverdien de straf die ze nu niet meer kun nen ontgaan. Hoe kan dat? (Ingezonden) Limmen, 7 Januari 1949 Ik zat verleden week bij mijn volle neef, en daar ging juist de wethouder voorbij, ik zei: Die gaat zeker even kijken of er soms ga- tèn in de weg zijn. Toen begon het gewone praatje over Indië en de 'ongens die daar zijn. Mijn neef vroeg, of ik ook steun of toeslag kreeg voor mijn zoon in Indië; ik zei van niet. Hij sprak: ik heb ge hoord, dat de wethouder het wel krijgt voor zijn zoon in Indië; hoe kan dat toch? Toen ik naar huis ging, kwam ik mijn vriend Gerrit tegen; ik vroeg hem, of hij vergoe ding kreeg voor zijn twee zonen in Indië; maar die kreeg ook niets. Hjj zei wel tegen mij, dat een an dere jongen hier uit Limmen uit stel heeft gehad, hetgeen nu is veranderd in vrijstelling; ik zei daarop, wat is die jongen te bekla gen, dat hij niet gemist kan worden 'huis. Hij kan dus nooit trouwen, niet naar Indië en ook niet dood gaan. Ik vertelde mijn vriend, dat ik naar de Minister had geschreven om vergoeding, maar kreeg ten antwoord, dat ik niet in aanmer king kwam voor vergoeding, blij kens de ingewonnen informatie's met de me.dedeling erbij, dat ver dere correspondentie aangaande deze zaak onbeantwoord zou blij ven; mij is niet bekend, wie deze informatie's in Limmen heeft gege ven. Ook is er hier nog een die al vijf maanden getrouwd is en deze krijgt ook geen vergoeding. Het is met de vergoeding nog slechter dan in de jaren 19141918. Wij leven mee met de jongens van overzee; Maar op vader en moeder's portemonnaie! Hoogachtend, Th. DE WINTER (Westerweg 88) (Van on2 BRUSSEL, (Zaterdag). E kwestie ontstaan, die redingskracht te hulp Paul De Groote, de coördinatie, heeft met niet krijgt. En die krijgt want hef gaat er daai beheersen, een sociali Het is het oude twistpu de twee regeringspartije konden ze het eens worde: economische politiek. Het bliek geworden meningsv feitelijk al in November toen de regering werd Door de afschaffing van teries van Kolen en Bev mpesten de taken en bevc van deze departementen resterende ministers verd< den. De Groote wist Kol zich te krijgen, ten nadel CVP-minister van econom ken Duvieusart. Verder p; ook de werkloosheidsbestr D.w.z. hij kreeg een en a Spaak, want tenslotte is da die coördineert. Hiermede niet tevreden, ging De G plan uitbroeden, om zijn v tekenend departement uit den tot. een soort super van efönomische zaken, d hele economische politiek heersep. Geen na-aperij va Was dit alleen maar waanzin van De Groote? gen de CVP'ers, het is de het zo wil'. De socialistisi wil een soort Labourpoli! voeren, met dichte grenzer voer van a™een het hooi zakelijke, hoge belastinge staat de mogelijkheid te fen hoge economische to verschaffen, en dan niet te een straffe geleide econo Stafford Cripps. Tegenover deze afkijk Engeland wisten de CVP beter te doen dan de Ri apen; ze spraken hun Waarom Duvieusart ook gang laten gaan? Ondanks sisgeruchten stijgt de prod steeds, en waren er in land geen betalingsmoei België zou geen werkloosl nen. Op alle gebied hee vrijheid, de rantsoenering schaft, en wat de werkloo treft, warr De Groote mooi plan voor meent om die op te lossen is g bemoeiing nodig. Maar de verkiezingen het verschiet, en de co zijn bezig onder de sc duiven te schieten. Daa gauw de werkloosheidsv van 55 tot 75 fr. verhoogd tróle op de werklozen ve Barnum en Baily-reclai openbare werken, om ie< doen geloven dat daarin sing gelegen is, en verde den voor de industrie, prijzen kunstmatig te i Niets daarvan, zei de super-ministerie met eens 'n paar duizend nie naren, en ook geen we 's-Avortds in heel water en band mei Kloosterbalsem eroi Direct verdwijnt de jeuk. Ook Vy gesprongen handen, brand (Ad' Camille Huysma onderscheider Aan een te Den Haag de Belgische Minister va Onderwijs, de heer Cai mans. aangerichte maalt: Minister van Onderwijs, Wetenschappen aan de mans mededeling gedaan benoeming tot Grootkruis Orde van Oranje-Nassau PROGRAMMA WOENSDAG 12 JAN HILVERSUM 7.00 Nieuws, 7.30 London tes, 8.00 Nieuws, 8.15 Te damus, 8.45 Aubade, 9 bezoek, 9.30 Morgenconc Negro-Spirituals, 11.15 12.00 Symphonie Orkest vijf Zapakara's, 12.30 Wt 12.33 „Vrij en Blij", 13 13.15 Orgel, 13.45 Kamermu Koor, 15.00 Pianoduo, Pfeilharmoniscty Orkest 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Tenor, 18.00 Koor, de strijdkrachten, 19.00 JNie Prikkebeen, 19.45 Engelse Nieuws, 20.20 Concertgeb en piano, 21.35 Zigeuneror Vocaal ensemble, 23.00 Kamermuziek, 23.35 Karr HILVERSUM 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek Nieuws, 8.18 Orkest en Kamermuziek, 9.35 Sym; kest, 10,20 Onze keuken lair non stop-programma Vogel en zijn accordeon- Weerpraatje, 12.33 Voor land, 12.38 The Kilima 13.00 Nieuws, 13.20 Stra' 14.00 Over Maurice Chev Viool en piano, 15.00 Hoe De Regenboog, 16.00 16.15 Het stond in de Vragenbus, 17.15 The 17.45 Exotische klanken Nieuws, 18.20 Paul Rot Nieuws, 20.20 Operette 21.05 Hoorspel, 22.15 Mal orkest, 22.45 Voordracht Nieuws, 23.15 Bruce 23.35 Orkest van Harry I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2