C. V. P. en B. S. P. hebben thans ruzie over de economische politiek RADIO KLOOSTERBALSEM Om de erkenning yan de rechten der ouders Commissionnair—zwendelaar tevens oplichter gearresteerd Reunistendag R.K. Lyceum DE DERDE CUP-RONDE NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 11 januari 1949 PAG. 3 Weer crisisgeruchten in België Oorzaak: verkiezingen komen in het zicht WSNTER handen en -voeten Zei U iets? Boodschap van Kardinaal Frings over <fa besluiten van Bonn Kleine spaarders werden slachtoffer Waar blijft de tijd? GOED, GOED!, Brentford profiteerde van Mc Kennan! Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN dat de winter in Januari gewoon lijk eerst recht begint. Daarom 'n recept voor win- terkost. tgering-Hillebrand advl- SMOORDE UIEN T BRUINE SAUS :ine gelijke uien, 40 gr. peper, 1 jusblokje, 4 dl. nodig aroma of tomaten- zout. Maak de uien »ar laat ze heel. Was ze ze zachtjes in boter, iets -per tot ze lichtgeel en Maak van het jusblokje ens gebruiksaanwijzing, nodig wat na en doe er tenpurée bij. Laat de ze saus 15 min. stoven, te uien of echte Lissa- kan men bij gebrek aan n te vullen als gevulde oruiken. Zij smaken uit- et pikante gort gevuld, en op een gehakte bief- pikant broodschoteltje, bonen verhogen het het gerecht. Bureau van de Tuin en (Adv) ste inbrekers in ïrse Politiecel folg van pag. 1). van de auto waarmee ze oorn waren vervoerd, sterdammer K., die ver een broer van Sch, het pgegeven aan de <*®ver- m v. M. en als blijk van een gestolen leren jas ike ontving! De ver- ldoorn ging niet door en t ging retour Amster- Staalstraat woonde de B., bij zijn kornuiten d als „Duitse Johnny", ip zou zijn woonruimte aats van de textiel be- ellen. Naar uit verkla- de auto-eigenaar en de 1. later bleek, is dit in geval geweest. Toen de litie in de Staalstraat ras er geen kruimel tex- den. „Duitse Johnny" jfschoon zijn jammerend it wahr" door alle be de Staalstraat werd ge- noemde toen de 37- ees G. J. V. als degene een nacht in zijn huis n gehad en daarvoor ining zou hebben ont- cs van waar" zei V. niet vermoeden dat zijn S. v. M. en L. inmiddels irgeslagen". De harde len gebogen! En passant ij ook aan het licht dat I. reeds op 22 December larop zij in Den Helder i hadden geprobeerd ran een beitel de ramen irenloods open te schui- oging had geen succes. ;el, die bij L. thuis was ■oeg nog de verfsporen :ers, waarop het" drie- vergeefs zijn krachten rrassende bekentenissen srdachten Hun misdrfjf der hadden bekend, tukjes en beetjes de „rest" was wel het ssende uit het gehele tij gaven toe de daders ie inbraak in het kan- in Gend en Loos te irandkast namen ze in mee en de inhoud zich toe ten huize van iet karwei een electrl- er beschikking stelde, wijze maakten zij zich n contanten in de van de Alkmaarse ing. Nadat zij het geld achtigd wierpen zij in en de brandkast te wa- Hoornse grossierderlj itond de buit uit 62.UU0 000 pakjes cigaretten- pakjes shag; grossier- verd 19 balen suiker naakt en bü juwelier tmen zjj een aantal zilveren voorwerpen e gouden voorwerpen, lorloges, stalen ze uit ies Museuin. Uedre- n schandelijke heb- lden ze de kostbare >m nadien het goud te meiten. iewerk heeft aan hun een einde gemaakt. 1 is vjtn een plaag Irie gevaarlijke inbrë- n twee handlangers n grendel zijn gezet, g van de welverdien- ze nu niet meer kun- ez on d e n) mmen, 7 Januari 1949 den week bij mijn daar ging juist de orbij, ik zei: Die gaat ijken of er soms ga- zijn. Toen begon het e over Indië en de aar zijn. Mijn neef ok steun of toeslag jn zoon in Indië; ik Hij sprak: ik heb ge wethouder het wel n zoon in Indië; hoe Toen ik naar huis i mijn vriend Gerrit g hem, of hij vergoe- or zijn twee zonen in ie kreeg ook niets, gen mij, dat een an- lier uit Limmen uit- ehad, hetgeen nu is vrijstelling; ik zei die jongen te bekla- ït gemist kan worden dus nooit trouwen, en ook niet dood !de tnijn vriend, dat lister had geschreven maar kreeg ten ik niet in aanmer- ior vergoeding, blij- vonnen informatie's eling erbij, dat ver- indentie aangaande eantwoord zou bilj et bekend, wie deze Limmen heeft gege- hier nog een die al getrouwd is en deze ti vergoeding. Het is ling nog slechter dan 14—1918. met de jongens van overzee; en moeder's portemonnaie! nd, Th. DE WINTER (Westerweg 88) (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, (Zaterdag). Er is vrij plotseling een nieuwe ministers- kwestie ontstaan, die Spaak heeft genoopt weer al zijn over redingskracht te hulp te roepen om een crisis te voorkomen. Paul De Groote, de socialistische minister van economische coördinatie, heeft met ontslagname gedreigd als hij zijn zin niet krijgt. En die krijgt hy niet, althans niet van de Katholieken, want het gaat er daarbij om wie de economische politiek zal beheersen, een socialist of een Katholiek. Het is het oude twistpunt tussen de twee regeringspartijen; npoit konden ze het eens worden over de economische politiek. Het nu pu bliek geworden meningsverschil is feitelijk al in November ontstaan, toen de regering werd gevormd. Door de afschaffing van de minis teries van Kolen en Bevoorrading mpesten de taken en bevoegdheden van deze departementen over de resterende ministers verdeeld wor den. De Groote wist Kolen onder zich te krijgen, ten nadele van de CVP-minister van economische za ken Duvieusart. Verder palmde hij ook de werkloosheidsbestrijding in. D.w.z. hij kreeg een en ander van Spaak, want tenslotte is dat de man die coördineert. Hiermede intussen niet tevreden, ging De Groote een plan uitbroeden, om zijn weinig be tekenend departement uit te brei den tot. een soort super-ministerie van epönomische zaken, dat de ge hele economische politiek zou be- heersejt. Geen na-aperjj van Labour Was dit alleen rnadr grootheids waanzin van De Groote? Neen, zeg gen de CVP'ers, het is de BSP die het zo wil-. De socialistische partij wil een soort Labourpolitiek gaan voeren, met dichte grenzen, een in voer van a™een het hoogst nood zakelijke, hoge belastingen om de staat de mogelijkheid te werschaf- fen hoge economische toelagen te verschaffen, en dan niet te vergeten een straffe geleide economie la Stafford Cripps. Tegenover deze afkijkerij van Engeland wisten de CVP'ers niet beter te doen dan de Russen na- spen; ze spraken hun veto uit! Waarom Duvieusart ook niet zijn gang laten gaan? Ondanks alle cri sisgeruchten stijgt de productie nog steeds, en waren er in het buiten land geen betalingsmoeilijkheden, België zou geen werkloosheid ken nen. Op alle gebied heerst weer vrijheid, de rantsoenering is afge schaft, en wat de werkloosheid be treft. warr De Groote zulk een mooi plan voor meent te hebben, om die op te lossen is geen staats bemoeiing nodig. Maar de verkiezingen liggen in het verschiet, en de communisten zijn bezig onder de socialistische duiven te schieten. Daarom maar gauw de werkloosheidsvergoeding van 55 tot 75 fr. verhoogd, de con trole op de werklozen verminderd, Barnum en Baily-reclame voor openbare werken, om iedereen te doen geloven dat daarin de oplos sing gelegen is, en verder milliar- den voor de industrie, teneinde de priizen kunstmatig te doen dalen. Niets daarvan, zei de CVP. Geen super-ministerie met weer maar eens 'n paar duizend nieuwe ambte naren, en ook geen werkloosheids- s-Avonds In heef water en dadelijk een ver- K band met Kloosterbalsem erop. Dèl is balsem I ^akker^ Direct verdwijnt de jeuk. Ook bij schrale huid, \y gesprongen handen, brand en snijwonden: mMjmMH.a-j.WH.ij.ua (Advertentie) Camille Huysmans onderscheiden Aan een te Den Haag ter ere van de Belgische Minister van Openbaar Onderwijs, de heer Camille Huys mans. aangerichte maaltijd heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de heer Huys mans mededeling gedaan van diens benoeming tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. PROGRAMMA WOENSDAG 12 JANUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 London suite, Coa- tes, 8.00 Nieuws, 8.15 Te Deum Lau- damus, 8.45 Aubade, 9.00 Zieken bezoek, 9.30 Morgenconcert, 11.0U Negro-Spirituals, 11.15 Hoorspel, 12.00 Symphonie Orkest, 12.15 De vijf Zapakara's, 12.30 Weerpraatje, 12.33 „Vrij en Blij", 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel, 13.45 Kamermuziek, 14.15 Koor, 15.00 Pianoduo, 15.15 Radio Pfiilharmonisch Orkest en piano, 16.15 Voor de jeugd, 17.15 Viool, 17.30 Tenor, 18.00 Koor, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Prikkebeen, 19.45 Engelse les, 20.00 Nieuws, 20.20 Concertgebouworkest en piano, 21.35 Zigeunerorkest, 22.10 Vocaal ensemble, 23.00 Nieuws, 23.15 Kamermuziek, 23.35 Kamermuziek. HILVERSUM n, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Orkest en orgel, 9.UU Kamermuziek, 9.35 Symphonie Or kest, 10.20 Onze keuken, 11.00 Popu lair non stop-programma, 12,00 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Voor het platte land, 12.38 The Kilima Hawanans, 13.00 Nieuws, 13.20 Strauss-muziek, 14.00 Over Maurice Chevalier, 14.15 Viool en piano, 15.00 Hoorspel, 15.30 De Regenboog, 16.00 Kinderkoor, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragenbus, 17.15 The Ramblers, 17.45 Exotische klanken, 18.00 Het Nieuws, 18.20 Paul Robeson, 20.00 Nieuws, 20.20 Operette-fragmenten, 21.05 Hoorspel, 22.15 Malando en zijn orkest, 22.45 Voordracht. 23.00 Het Nieuws, 23.15 Bruce Lowe zingt, 23.35 Orkest van Harry James. plan a la De Groote. Eyskens, de minister van financiën, berekende eens hoeveel milliarden dit plan' zou kosten. De belastingen zouden aanzienlijk verhoogd moeten wor den om het te financieren, maar daar willen de socialisten weer niet van weten. Dan nog liever 'n beetje inflatie, stelden ze voor. De CVP wil voor de werklozen wat anders. Geen demagogische ver hoging van de vergoeding, maar bestraffing van de duizenden arbei ders en vooral arbeidsters, die on rechtmatig werkloosheidsvergoeding trekken. De aldus gespaarde mil- lioenen kunnen onder de rechtma tige werklozen verdeeld worden. De uitvoering van grote openbare werken vindt de CVP best, de no dige credieten daarvoor zijn reeds in de begroting opgenomen. Verder zou zij overtollige arbeidskrachten uit die industrietakken, waar werk loosheid heerst, naar industrieën, die een tekort aan werkvolk heb ben, willen overhevelen. Dit geldt in het bijzonder de mijnen, welke nog altijd een beroep moeten doen op buitenlanders, óók voor 't boven grondse werk. Tenslotte bepleit de CVP krachtige bevordering van de buitenlandse handel, al is zij zich ervan bewust dat dit moeilijk ge forceerd kan worden. Dit zijn dus de twee soorten van economische poiltiek, welke in Bel gië tegenover elkaar staan, en wel zó scherp, dat een regeringscrisis niet onmogelijk moet worden ge acht. Maramis en Soemitro te New Delhi NEW DEHLI. 10 Januari (Reu-* ter). Dr. A. Maramis, republi keins minister van financiën en dr. Soemitro. vertegenwoordiger van de republiek te New York, zijn gisteren te New Delhi aangekomen. Maramis verklaarde te Karatsji, dat men t.a.v. het belang van de ko mende conferentie te New Delhi nauwelijks zou kunnen overdrijven. Het Aziatische volk moest de we reld duidelijk maken, dat er geen koloniale overheersing meer in Azia zou zijn. De strijd tussen zee en land baart de bewoners van onze Wad deneilanden steeds grotere zorgen. Voortdurend knabbelen de golven nieuwe stukken van de natuurlijke verdedigingslinies, de duinen, af. Per jaar wordt een duinafslag van 12 tot 15 meter geconstateerd. De steenmassa op de voorgrond was een bunker, welke 5 jaar geleden nog midden in de duinen van Ameland stond. Thans is hij in een uiterst precaire positie boven het strand geraakt. Op de achtergrond een andere bunker, eens een machtige schakel in de Duitse Westwall, nu op 60 meter vóór de duinen in het zand weggezakt. „Meerurn" alias de heer H. A. M. Meerurn Terwogt, sport redacteur van de N.R.C. en me dewerker aan tal van periodie ken, vele jaren een befaamd voetbalscheidsrechter, enz. enz., was veertig jaar sportjournalist. Hij is deswege verdiend gehul digd, o.a. met het lintje van Oranje Nassau. Ik mag er van daag eve.n aan herinneren. Voor de sportjournalistiek en dus voor de sport en de journalis tiek heeft deze waarlijk brede, liberaal, zich zeer grote verdiensten verzameld. Hij had, dat wil ik met name heden nog even vastleggen, oprechte waar dering voor de katholieke sport- beweging en wist de roomse voetbalclubs naar verdienste te prijzen. In 1931 schreef hij in de toenmalige „Nieuwe Rotterdam mer" de erkenning neer, dat de leiders van de katholieke bon den het dank zij hun harde wer ken zover hadden gebracht, dat zij met hun beste krachten wa ren opgewassen tegen het puik je van de K.N.V.B. Dat was een eerlijk celuid van onverdachte zijde. Er is sindsdien heel wat veranderd. Technisch is de sa menwerking volkomen en ook dat heeft de ontwikkeling van het spelpeil der-katholieke clubs, en de belangstelling voor hun verrichtingen, geen windeieren gelegd. Dat dit de sportieve Mee rurn Terwogt deugd heeft ge daan, eert hem en mocht bij deze gelegenheid dezerzijds wel even worden gezegd. Viruly vloog buiten verboden, «ónes De K.L.M.-persdienst deelt nog mede, dat het vliegtuig van Dahran buiten de verboden zones om naar Bangkok is gevlogen en vandaar via de normale route naar Batavia. In een boodschap van Kardinaal Frings aan zijn diocesanen bij het begin van het nieuwe jaar houdt de Kardinaal zich diepgaande bezig met de besprekingen van de Parle mentaire Raad te Bonn over de grondrechten en hun vaststelling in de toekomstige Duitse Bondsgrond- wet. „In het Derde Rijk", aldus de Kardinaal, „hebben wij ervaren, waartoe het leidt, wanneer de Staat zich voor almachtig verklaart en meent over alle door God gegeven rechten van de mens, van het indi vidu en van het gezin te kunnen heenstappen. Deze grondrechten zijn echter aan de Willekeur van de machthebbers onttrokken. Noch par tijen, noch afzonderlijke afgevaar digden, noch bezettingsmogendheden of wie dan ook hebben het recht, deze te wijzigen of te verhinderen. Het gaat er slechts om deze rechten goed te kennen, te doen kennen en ze als verplichtend voor allen vast te stellen. De afwijzing van de voorstellen Ser christelijke afgevaardigden voor de veiligstelling van de rechten der ouders bij de vaststelling van het godsdienstig-levensbeschouwelijk karakter van de school, heeft een moeilijke situatie «geschapen. Klaar blijkelijk wil een groot deel der af gevaardigden de ouders beroven van het zelfbeschikkingsrecht over het karakter van de school, die de kinderen te bezoeken en dit recht alleen aan de staat voorbehouden. Wanneer Staat en gemeenten voor de eerste schooljaren en voor de gehele volksschoolvorming ver plichte scholen wil oprichten, dan hebben de ouders het onvervreemd bare recht en tegelijk de heilige plicht te eisen, dat deze scholen be antwoorden aan de godsdienstige overtuiging van de ouders. De ouders moeten katholieke scholen blijven eisen, omdat zij, als degenen, die het kind het leven hebben gegeven en voor God de verantwoording dragen voor de ontwikkeling en de opvoeding van De Hilversumse recherche heeft Maandag een goede vangst gedann met de arrestatie van de 62-j'arige G. K„ eigenaar van een commissie bureau voor staats- en gemeente obligaties, gevestigd aan de van Hoornstraat 43 aldaar. K., die reeds tal van jaren in zijn commissiekantoor werkzaam was, wordt er van verdacht op uitermate geraffineerde wijze duizenden goed gelovige spaarders in het gehele land grote sommen gelds afhandig te hebben gemaakt. Hij verkocht obligaties, waarop hij nummers aantekende, die echter fictief ble ken te zijn en de kopers, meestal kleine spaarders, zagen van hun (spaar)-gelden niets terug. Niet minder dan vijf agenten had K. in dienst die voor hem het publiek TERUG IN DE SCHOOLBANKEN Ruim honderd-twintig oud-leer lingen, enkele oud-leraren, vele leraren en enkele genodigden waren Zaterdagmiddag in het Alkmaarse Katholieke Lyceum bijeengekomen om te samen de Reunistendag te vieren die voor velen een welkome gelegenheid wc^s ,oude vriendschapsbanden die door de tijd waren verslapt, aan te halen. Terug naar tie jeugdjaren Eigenlijk worden deze school- reünistendagen voornamelijk gebq- ren uit de wens om nog eens één dag de onbezorgdheid van de jeugd 'te genieten, nog eens één keer om te kunnen zien naar de tijden, die definitief voorbij zijn. En ieder, die er aan deel neemt, voelt al direct bij het betreden van de- poort de ballast, die het leven hem op de schouders heeft geladen, van zich weg zakken. En als je de hand schudt van de concierge, verwacht je, dat hij je, als je enkele minuten over tijd bent, direct op zijn lijstje zal schrijven. In de gang ben je geneigd om te kijken, of de rector je 'niet in de gaten heeft en je voelt je eigen pas helemaal op je gemak, als je je te lange benen met moeite onder je lessenaar hebt kunnen werken. Het is inderdaad, zoals Godfried Bomans terecht opmerkte: „De mens blijft wie hij is, verwisseling van decor verandert hem niet". Vijftien of twintig jaar, ze ver glijden als een schaduw, als je een oud-klasgenoot, wiens schedel al bedenkelijk door zijn spaarzame haren komt glanzen, een forse klap op de schouder geeft, of als je de hand schudt van het meisje, waar mede je vroeger je Franse thema's uitwisselde en die nu zes kinderen rond de tafel heeft zitten. Ongedwongen sfeer Dat zijn zo van die dingen, die een reünistendag kenmerken. Een ongedwongen sfeer heerste er Za terdagmiddag tussen de deelnemers, bestaande uit leerlingen uit de jaren 1927-1933, die aan de oproep van het comité gehoor hadden gegeven. In de hall van de school werden zij, heel gewoontjes, maar hartelijk, met een „Ha, die Hendrik" of een „Dag Rietje" verwelkomd door het reünistencomité, waarvan de heren Evert Koning en Jaap Kabel de spreekbuizen waren. In de gangen en klassen kwam weer leven op deze stille Zaterdag middag en toen rond drie uur de rector, de heer J. L. Küppers, een kort welkomstwoord sprak, was een groot deel van de aula gevuld. Daar HET MOEILIJKE BEGIN Het R.K. Lyceum te Alk maar begon in 1927 met 46 Gymnasiasten en slechts zeven HBS'ers, een bescheiden be gin voor onze stad. Voor de enige vrouwelijke leerling, Tine Weijling, nu mevrouw Druncks-Weijling uit Swal- men, was het ook niet gemak kelijk om als meisje tussen de opgeschoten knapen te zitten. „Maar we wenden er vlug aan", zeggen tijdgenoten. Haar voorbeeld werd spoedig nage volgd en de meisjes waren de jongens vaak de Upas! zaten, naast de oud-scholieren, ge komen uit Alkmaar en Beverwijk, uit Breda en Kerkrade, uit Den Haag en Amsterdam, ook mr. C. Smal namens hét college van cura toren, de moderator, rector W. Zeil- stra, mej. dr. C. Müller, expres uit Zwitserland voor deze dag overge komen, voorts mej. J. C. A. M. Croes, oud-lerares en de heer G. N. D. Snijders, de directeur der Handelsschool. Drs. Küppers was benieuwd hoe zijn .oud-leerlingen in de maat schappij terecht waren gekomen en van velen kon hij getuigen, dat ze de naam van zijn school waardig hadden uitgedragen. Voorts vertelde hij, hoe na het koperen feest van Z.O.S.N.O. het initiatief tot deze dag was ontstaan en hoe men uit eindelijk elkaar hier vond. Hij wilde deze dag slechts gast zijn en overhandigde daarom de sleutels van de school en het gezag, voor één dag maar, aan de heer Kabel. De heer Koning sprak op geestige wijze zijn oud-leerlingen en oud- MARINIER VERDRONKEN jeep reed te water Zondagavond is door onbekende oorzaak een jeep van de koninklij ke marine door de leuning van de oprit van de baily-brug in de rijksweg BoxtelDen Bosch onder de gemeente Boxtel in de rivier de Dommel gereden. In de jeep waren twee militairen gezeten, die uit de wagen werden geslingerd, waarbij de één terecht kwam op de langs de brug aangebrachte gasbuizen en telefoonkabels. Hij bekwam slechts enkele lichte kneuzingen. De be stuurder, de korporaal der mari niers H. Faas, afkomstig uit Den Haag, kwam in het water terecht. Eerst na langdurig dreggen kon 't slachtoffer worden opgehaald. Hij was gehuwd en had twee kinderen. klasgenoten toe, waarna Godfried Bomans een geestige inleiding hield over de totstandkoming van zijn boek „Erik, of het Klein-Insecten- boek", dat eigenlijk bedoeld is als een satyre op de samenleving. Hij toonde aan, dat vele boeken en ver halen geput worden uit-jeugdherin neringen. „Het is allemaal emmer tjes scheppen uit de bron der kin derjaren", aldus Bomans. Na deze rede vol wijsheid en humor was er een gezellig samen zijn, er werden tal van schoolhis- tories opgehaald en oude school moppen getapt, waarna men zich naar het Victory-hotel begaf. Hier werd gedineerd en gepraat, terwijl de dag met een dansje besloten werd. De actie ,,Een schip voor Keulen" De actie „een schip voor Keulen begonnen door de katholieken in Nederland, speciaal door de jeugd, is thans beëindigd. Aan schoeisel werd ingezameld 44109 kg, textiel 124.774 kg, huis houdelijke artikelen 25.615 kg, aa,n schoolbehoeften 4376 kg, levensmid delen 405.440 kg, aan distributie bonnen 1,899.464 rantsoenen en aan geld een bedrag van f 109.650. bewerkten om de obligaties te kopen. Reeds herhaalde malen is door de justitie gewaarschuwd tegen de praktijken van K. Vroeger handelde hij vooral in Belgische premie- obligaties. Hij ging steeds zo ge raffineerd te werk, dat een vervol ging niet mogelijk was. Enige tijd geleden echter rees het vermoeden dat K. zich schuldig maakte aan het zogenaamde „enten" op de Staats loterij, een overtreding van de Loterijwet. Een ambtenaar van dé Staatsloterij stelde een onderzoek in en later werd de Hilversumse recherche ingeschakeld. Deze ging er toe over de volledige administra tie van het bureau in beslag te nemen en aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Inderdaad rees hierdoor het ver moeden, dat K. de Loterijwet over trad, doch tevens dat hij zich aan ernstige zwendel en oplichting schuldig maakte. K. verkocht via zijn agenten obligaties van de Stad Amsterdam en de NJV. Nederlandse Sportpark ter waarde van f 100. Om het aantrekkelijk te maken gaf hij gelegenheid tot het kopen op afbetaling en stelde hij zijn kopers in de gelegenheid voor een twin tigste lot deel te nemen aan de Staatsloterij. In plaats van de loten gaf hij zijn cliënten echter een kaart met het nummer van het lot. Speculerend op het goede vertrouwen en de ge ringe kennis van zaken dorst hij het risico, dat op een der loten inderdaad een grote prijs viel, te aanvaarden. Gebeurde dit namelijk en het is herhaalde malen ge beurd dan vroeg hij de kaarten op, zogenaamd ter controle en werkte hij de nummers weg. De opbrengst van het lot verdween in zijn eigen zak. Op deze wijze heeft hij naar ruwe schatting de juiste cijfers zullen uit een thans ingesteld accountants-onderzoek blijken zijn cliënten, die over het hele land verspreid waren, voor tienduizenden guldens opgelicht. Van dit geld is nauwelijks meer iets over. De slachtoffers zijn vooral geval len onder mensen met kleine in komens. K. is opgesloten in het huis van bewaring te Amsterdam. het kind. het recht en de plicht hebben het karakter van de school voor hun kinderen vast te stellen. Zij zullen dit thans met verdub belde kracht eisen, omdat het na- tionaal-socialisme dit recht schan delijk met de voeten heeft getreden en zonder de ouders te kennen en tegen de wil van de meerderheid der ouders in een zogenaamde ge- meenschapschool heeft ingevoerd, het kruis uit de school heeft ver wijderd en een anti-christelijke geest op de scholen heeft ingevoerd. Hier moet een groot onrecht wor den hersteld. De nieuwe Duitse bondsstaat kan en moet toqen, dat het dit nationaal-socialistische on recht, deze aantasting van de rech ten der ouders, ongedaan wil ma ken. De eis van katholieke scholen voor katholieke kinderen betekent geen uitoefening van dwang op an dersdenkende ouders, doch stelt al leen de consequentie vast van het geen de gewetensvrijheid aan de ouders moet toestaan. Het ghat hier om een door God vastgesteld natuurrecht, wat geen enkel parlement en geen partij mag loochenen of verachten. De Kardinaal doet een dringend beroep op de parlementsleden, ern stig rekening te houden met de eisen der Kerk en der ouders en spoort de katholieke ouders aan, in ouderbijeenkomsten, op vergade ringen en in katholieke bijeenkom sten deze vraag aan de orde te stel len en hun standpunt aan de Par lementaire Raad te Bbnn kenbaar te maken. daar praten we niet meer over: Onbetwist de beste tandpasta (Advertentie) Dodelijke aanrijding Maandagmiddag omstreeks 4 uur werd de 7-jarige E. Z„ te 's Graven- hage, op het viaduct aan de Wete ringkade aldaar ter hoogte van de spoorlijn, terwijl hij de rijweg over stak door een bestelauto van de P.T.T. overreden en gedood. VAN DE ENGELSE VOETBALVELDEN De grootste -attractie van het programma van Zaterdag, waarop voor het eerst de eerste en tweede divisie-clubs voor de Cup speel den, was wel de Londense derby ArsenalTottenham Hotspur. Zes uur voor de aftrap hadden reeds 2000 mensen zich voor de hekken verzameld. De allereersten waren er vanaf Vrijdagavond 12 uur; sommigen zaten al die tijd op he.t trottoir, anderen waren met kis ten en klapstoeltjes aan komen dragen. Wat de wedstrijden zelf betreft, hebben Yeovil Town uit de z.g. Southern League en Bradford, de tweede divisie-club, voor de grootste verrassingen gezorgd. Yeovill, de enige non-league club, die zich tot in de derde ronde had weten te handhaven, won van de derde divi- sie-ploeg Bury met 31, terwijl Bradford een dér leiders uit de eerste divisie New - Castle United met 20 versloeg. Ook de overwinning van Walsall of Fulham heeft de aandacht ge trokken. Walsall is slechts eèn ma tige derde divisie ploeg, terwijl Fulham aanspraken mgakt op pro motie naar de eerste divisie. Arsenal boekte zijn eerste cup zege sinds 1938. Het werd een dui delijke overwinning op Tottennam Hotspur, zon.der sensationele dingen. Het enige opmerkelijke feit bij deze ontmoeting was dat, toen de wed strijd eenmaal aan de gang was, bleek, dat de tribunes niet eens vol waren en slechts 47.300 toeschouwers de match bijwoonden. Dit is 15.UUU minder dan Highbury kan bergen, zodat honderden voor niets de. nacht op straat hadden doorgebracht. De reden hiervan is ongetwijfeld, dat duizenden, in de vaste overtuiging dat er toch geen beginnen aan was om een plaatskaart te bemachtigen, maar rustig thuis waren gebleven. Vier favorieten plaatsten zich zon der moeilijkheden in de vierde ron de. Het waren de cup-houcfers Man chester United met een 6—0 over winning op Bournemouth, Wolver hampton Wanderers met een even grote zege op Chesterfield, Ports mouth. dat tegen Stockport zelfs nog geen doelpunt meer maakte en Derby County dat tegen Southport vier maal scoorde. Ook blackpool, met Manchester United finalist van het vorig seizoen, bereikte de vierde ronde, maar de 10 zege op Barns- ley was alles behalve overtuigend. Het was de ongeëvenaarde Morten- sen die er in de tweede helft voor zorgde, dat verlenging onnodig was. Het meest opvallende persoonlijke feit van deze ronde betreft Mckonnan, de rechtsbinnen van Er blijft nog voldoende jenever De jeneverhandel werd totdusver- re bevoorraad met een percentage van 200 procent, vergeleken met 39. De grondstoffen toewijzing van de distillateurs bedraagt op het ogen blik echter 150 procent. Dit brengt mede, dat naar verhouding minder geleverd kan worden aan de handel dan tot voor kort het geval was. Men verwacht echter, dat men kan blijven voldoen aan de normale vraag van het publiek. Brentford. Nog Vrijdag had Midd lesbrough, Brentford's tegenstan der in deze wedstrijd, een bod op de Schot gedaan, maar de trans actie sprong op een bedrag van 1000 pond sterling af en dus speel de Mckonnan voor Brentford. Middlesbrough zal na de wed strijd er wel erg veel spijt van ge had hebben niet het gevraagde bedrag te hebben neergeteld, want tijdens de verlenging scoorde hjj 't winnende doelpunt voor Brent ford en Middlesbrough was met 32 voor de cup uitgeschakeld. Deze nederlaag kost Middles brough meer dan 1000 pond. De ongelukkigste ploeg van deze ronde was Nottingham Forest. Not tingham leidde met 20, toen doel man Walker gewond het .veld moest verlaten. Met weinig moeite konden de Liverpool-aanvallers toen gelijk maken, maar in de verlenging'had Nottingham een nieuwe plaatsver vangende doelman onder de lat ge zet en deze bleek moeilijker te pas seren dan zijn voorganger. Beide teams mogen het nu de volgende week nog eens proberen. Amerikaans vliegtuig op fabriek neergestort TOKIO, 10 Jan. (Reuter). Za terdag kwamen twee leden van de Amerikaanse luchtmacht en drie Japanse arbeiders om het leven, toen een vliegtuig van het type B 26 invader op een fabriek te Nisji- nomija, een dorp nabij Osaka, stort te na een botsing met een ander vliegtuig. 29 Japanse fabrieksarbeiders wer den gewond. Het tweede vliegtuig, waarmede het verongelukte in bot sing was gekomen, landde veilig op een nabijgelegen basis te Itami. Het toestel was beschadigd. De schade aan de fabriek werd geschat op en kele millioenen jen. WEEST VOORZICHTIG mef Duitse dienstboden Een 23-jarig Duits meisje, dat clandestien de grens was gepas seerd, was in October j.l. in dienst getreden bij een loodgieter te Am sterdam. Deze miste reeds spoedig allerlei zilveren voorwerpen, kleine geldbedragen en zeep. Later bleek hem, dat zij in de winkel goederen verkocht en het geld in haar eigen zak stak. Toen het meisje ook eens de warmwa'terkruik uit het kinder bedje nam om deze in haar eigen bed te stoppen ontsloeg de loodgie ter haar op staande voet. Het meisje vond weldra een nieuwe betrekking bij een acrobaat. Deze vertelde zij allerlei verhalen over haar vorige werkgever, welke een zo slechte indruk van deze wekten, dat de acrobaat de loodgieter op zocht om hem over zijn slechte ge drag te onderhouden. Nauwelijks was hij echter binnen of de lood gieter ontdekte dat de acrobaat een gouden dasspeld droeg, die oor spronkelijk zijn eigendom was. Het meisje had de acrobaat deze das speld op diens verjaardag cadeau gedaan. Hierdoor werd de acrobaat duidelijk, wat voor vlees er in zijn kuip terecht was gekomen. De politie heeft het meisje gearres teerd. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME 13 De mogelijkheid van een enge sa menwerking tussen CDU en LDP werd eens en voor altijd uitgesloten. CDU en LDP zouden voortaan ge dwongen zijn alleen tegen de opper heerschappij der SED op te roeien zonder dat zij hierbij op enig succes konden rekenen. Dat deze opper heerschappij ook na de verkiezin gen nog niets aan kracht had inge boet, bewezen de communisten bij de verdeling der verschillende por tefeuilles. Zij eisten en verkregen zonder enige moeite vier minister presidentszetels, vijf maal de porte feuille van binnenlandse zaken en volksopvoeding en vier maal dé pdr- tefeuille van economische zaken.- 21 Ministers kwamen uit hun rijen voort, terwijl de liberalen er 8 en de christen-democraten 9 kregen. De enige niet-communistische premier was de liberaal Hübner. Alle res sorts van betekenis waren dus door communisten bezet. Door middel van de portefeuilles van binnen landse zaken hadden zij de gehele politie-macht der sovjet-zone in handen. De portefeuilles van econo mische zaken verschaften hun de mogelijkheid het gehele economi sche leven te sovjetiseren. Al het andere was in feite van weinig be tekenis. De niet-communistische ministers werden in de ministerraad nauwelijks gehoord. Alle te nemen maatregelen en plannen waren reeds van tevoren uitvoerig met Karls- horst besproken en goedgekeurd. Discussies hierover hadden slechts academische waarde, daar Karls- horst niet traag was er de liberalen en christen-democraten telkens op te wijzen, dat zij zich er voor moes ten hoeden niet in het kapitalisti sche vaarwater te geraken. De liberalen en christen-democra ten zagen geen mogelijkheid om enige invloed op de gang van zaken uit te oefenen en verlegden hun activiteit naar hét zuiver politieke plan. Zij gaven de SED te verstaan, dat de blokpolitiek uitsluitend aan haar ten goede kwam en er mét hen in het geheel geen rekening werd gehouden. In bedekte termen werd de SED er op gewezen, dat het een heidsfront wel eens in gevaar zou kunnen komen. Deze critiek werd openbaar op een wel zeer ongelukkig tijdstip, n.l. toen maarschalk .Beria een bezoek bracht aan Berlijn en de sovjet-zone. Misschien vleiden de liberalen en christen-democraten zich met de hoop, dat de sovjet maarschalk de ijver der communis ten wat zou temperen, doch zij kwa men met deze hoop wel zeer bedro gen uit. Op aandringen van Beria nodigde overste Tuipanow, die ver antwoordelijk was voor de politieke gang van zaken in de sovjet-zone, de leiders der politieke partijen voor een bespreking te Karlshorst uit. De heren spoedden zich naar het Sovjet-Russisch hoofdkwartier om daar te vernemen, dat Beria zijn misnoegen uitgesproken had over de politic/e ontwikkeling in de sovjet zone. Hij eiste een versterking van het eenheidsfront door inschakeling van een aantal organisaties, die geen politieke functies vervulden. Aan de communisten verweet hij nala tigheid in het verwezenlijken der socialistische idealen, in het bijzon der wat betreft de nationalisatie der industrie. Werdén deze fouten her steld, dan beloofde hij een uitbrei ding van de bevoegdheden der lan delijke regeringen. Onmiddellijk na de bijeenkomst te Karlshorst werden door de politieke partijen besprekingen belegd om maarschalk Beria's wensen te ver wezenlijken. De communisten waren vanzelfsprekend het actiefst. Zij stelden de CDU en de LDP eenvou dig voor: de vakbeweging, Freier Deutscher Gewerkschaftsbund, de democratische vrouwenbond, de jeugdorganisatie „Freie Deütsche Jugend" en de „Verein der gegensei- tigen Bauernhilfe" in het anti-fas cistisch, democratisch eenheidsfront op te nemen met gelijke rechten en plichten als de politieke partijen. Voor de communisten betekende dit een versterking van hun positie, daar al deze organisaties neven organisaties waren der SED. Voor de liberalen en christen-democraten stond dit gelijk met een verdere on dermijning van hun toch reeds zwakke positie. Hadden de commu nisten gedacht ook ditmaal gemak kelijk spel met hun tegenstanders te hebben, het verloop der verdere besprekingen zou hen diep ontnuch teren. Zowel de LDP als de CDU verklaarden categorisch het anti fascistisch, democratisch eenheids front als opgeheven te beschouwen, indien niet-politieke organisaties tot de beraadslagingen van dit orgaan werden toegelaten. Zij konden een verdere vertroebeling van het beeld, dat de verkiezingen van de politieke macht der partijen hadden gegeven, niet gedogen. De communisten wa ren over deze hardnekkige tegen stand wel wat onthutst. Tot nu toe was ieder dispuut voor hen een walk-over geweest. Nu zouden zij voor de verwezenlijking van hun plannen hard' moeten vechten en tevens het risico moeten aanvaarden, dat uit deze ogenschijnlijk onbelang" rijke kwestie een ernstige politieke .crisis kon ontstaan. Zoals gebruikelijk, togen de com munisten eerst naar Karlshorst. Konden zij een politieke crisis ris keren? Waren de Sovjets bereid hun carte blanche te geven? De Sovjet-Russen bleken niét zo heet gebakerd als hun politieke vrien den. Zij adviseerden matiging en geduld. Twee belangrijke politieke gebeurtenissen stonden voor de deur. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3