Oogstdankdag te Waarland Dr. Hemelrijk breekt een lans voor behoud van Het Oude Hof" ALCOHOL EN AUTO-RIJDEN DEREPUE PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 12 Januari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN 4000 baby's J Pater Meijer O.P. overgeplaatst Firma Th. KRAAKMAN ZOON Nota van het Hongaars Episcopaat Vervolging in Polen aanstaande Buitenlandse verzenden Het octac Epipha r" AMBTENAAR GEEF Ml) EEN HUIS Moeilijkheden van het samenwonen Rasechte Jordaners. vormende de toneelgroep „Amsterdams Volks toneel", komen a.s. Zondag des avonds 8 uur in het Gulden Vlies met een wel zeer actuele voorstel ling. Dien avond zal. voor de hoe veelste keer, het tijdbeeld van Al- bert Welling. „Ambtenaar geef mij een huis" ten tonele gebracht wor den. Niet alleen heeft dit Jordaan- gezelschap overal uitverkochte za len, maar zelfs hebben zij dit stuk al voor de radio opgevoerd. Hier acteren doodgewone mannen en vrouwen, uit de historische volks buurten in de Jordaan, met een élan van beroepsacteurs en actri ces, maar met behoud van eigen aard en eigen taal. Experimenten als deze kan men niet dikwijls doen, maar deze onderneming is geslaagd op een wijze, die ons res pect afdwingt. Het Vrije Volk schreef o.m.: Warempel, ik wist niet (door een van de hoofdrolspeelsters) dat jullie het zó benauwd hebben ge kregen door die woningnood. Ik vind dat jullie het mooi gedaan hebbenMisschien niet zo „af" als het echte toneel, maar dat be hoeft ook niet, want jullie waren „gewoon" echt. Jullie waren de Jordaan. jullie hebben ons een beetje inzicht gegeven in je leven en ook je moed om je er doorheen te slaan, laten zien. ParoolEn toen werden ze zó goed. dat uw spionier nog lang aan die avond zal denken, i Inwoners van Alkmaar en omge ving U hebt nu de kans om, wat betreft samenwoning, een zeer ac tueel stuk te zien. De entréepnjzen zijn bijzonder laag. dus voor nie mand een beletsel. Komt daarom Zondagavond in grote getale naar het Gulden Vlies. Kaartverkoop Donderdagmorgen 11 uur. OUDERAVOND J.G. Sf. Laureritius Maandagavond hield de J.G. St. Laurentius, die dezer dagen haar derde verjaardag viert, een vrolijke ouderavond. De voorzitster, mej. J. Winder, opende de avond en ver telde. dat alle clubs hadden mee gewerkt om deze avond te doen slagen Het programma bood elck wat wils. Wij hoorden daar de oude vertrouwde kerstliedjes, meerstem mige kerstzangen, krontjongliedjes, op eigen manier begeleid door mej. Runderkamp op de mandoline. Het afwisselende zangprogramma was vooral in handen van de missieclub. die goede zangeressen onder haar leden telt. Er werden tweestemmige declamaties gedaan, die misschien wel wat al te stemmig waren in het vrolijke nonstop-programma. De schetsjes gingen er goed in, vooral het verhaaltje van de man met drie benen, een stukie, dat de zaal met gespannen aandacht volgde. Het eigen opgestelde matrozendansie was alleraardigst en velen huppel den op de maat van de oude be kende vaderlandse wijsjes mee. Jammer was het dat de meisjes in het laatste schetsje, dat ze zelf aller aardigst hadden opgesteld. een beetje uit hun rol waren. Het valt ook niet mee om eigengemaakte stukjes te spelen. Onder de avond vertelde de aal moezenier iets over het J.G.-werk. Hij stelde aan de ouders de ver schillende clubs voor, de missieclub, die de oudste brieven heeft en reeds 17 jaar onder leiding van juffrouw Lampe staat. Zij presenteerden zich met hun eigen clublied; de toneel club, die reeds drie jaar werkt onder de dames van Vegten en Tijm; de handwerkclub. waaraan mej. Mol haar hart heeft verpand en tenslotte de jongste telg. de zangclub. Ook sprak hij over het cursuswerk: de naaicursus, de kookcursus, de gods dienstcursus en tenslotte die van zelfontwikkeling. Dit jaar was men met dit werk nog niet begonnen. Hij vertrouwde echter, dat men in Januari ook op dat gebied weer op gang zou komen. De aalmoezenier prees de goede geest, drong aan op eenheid en bracht tenslotte dank uit aan de K.A., die vooral zijn grote steun was bij het J.G -werk en ook de sociale club in handen heeft. Déze voortreffelijke avond ver liep tot ieders tevredenheid Het zal niet nalaten de band tussen de J.G. en de ouders te versterken. Men schrijft ons: Wat een indrukwekkend getal: 4000 baby's hebben het levenslicht aanschouwd in het Sint Elisabetli Ziekenhuis te Alkmaar.' 4000 baby's en nog velen zullen er volgen zijn de lievelingetjes van de Eerwaarde Zuster Emeren- tiana. Zr. Emerentiana, de zuster van de Augustinus-gang. is bij vele ouders welbekend. Niet alleen dat zij in Alkmaar en wijde omgeving bekend is, maar zij is tevens de alom-beminde. Wanneer het uur gekomen is, is Zr. Emerentiana de moeder der moe ders; zij weet op innemende, zor gende, moederlijke manier de pa tiënten op te beuren en daar waar het nodig is. te troosten en te ster ken. Bij haar is het zorgen voor moe der en kind geen alledaagse sleur; integendeel, zij gaat geheel in haar taak op; wanneer zij op de gang gaat met een of meerdere van haar baby's, fluistert zij allen lieve woordjes toe. Moeders uit Alkmaar en omge ving, Zuster Emerentiana viert Woensdag 26 Januari haar zilveren professiefeest. Haar moeten wij huldigen; een ieder doe dit op zijn eigen manier, door haar persoonlijk te gaan feli citeren (de officiële datum en het uur zullen wij nog bekend maken). Vele moeders zijn hiertoe misschien niet in staat: maar zij zullen haar bedenken in haar gebed. Wij wensen haar toe. dat zij nog vele jaren op de Augustinus-gang werkzaam mag zijn; zij kan daar niet gemist worden; dat zullen vele moeders met mij eens zijn. Wil men gaarne gezamenlijk iets organiseren, dan wende men zich tot: Rozenstraat 39, Alkmaar. NEDERLANDSE GEEST IN DE BOUWKUNDE Eigen sfeer van Hollandse steden Op een vergadering van „Oud Alkmaar", die gisteravond in het Victoryhotel werd gehouden en die zeer goed bezocht was, o.a. was aan wezig de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, sprak de Amsterdamse architect, de heer Jan de Meyer, over het kenmerkende van de Ne derlandse bouwkunde. Na een korte inleiding over het ontstaan van ons land, gaf de heel de Meyer, aan de hand van een uit gebreide collectie lichtbeelden, zijn visie op de bouw van de Neder landse boerderij. Hij ging hierbij uit van de mening, in tegenstelling tot de gangbare opvattingen, dat het verschil in bouwtrant, zoals wij nu nog kunnen waarnemen, voorname lijk te zoeken is in het doel, waar voor het gebouw wordt gebruikt. Van een Saksische, Frankische en Romeinse bouwwijze wilde spreker niet horen. De variaties zijn volgens de heer de Meyer slechts veroor zaakt door het verschil van bedrijf. Daarna kwamen de grotere wer ken aan de beurt en gaf spreker een aantal stadhuizen te zien, die alle in veel dingen overeenkwamen en waaruit de stoere, degelijke en tegelijkertijd toch speelse geest, die zo kenmerkend is voor de Neder landse bouwtrant, sterk tot uiting kwam. De Amsterdamse huizen en grach ten, waaraan spreker veel restau ratiewerk uitvoerde, kwamen daar op aan de beurt, gevolgd door een beschouwing over de torens, ook zo karakteristiek voor Nederland. Speciaal voor de bruggen, die zo vele grachten in onze oude steden verfraaien, vroeg de heer de Meyer de aandacht. Een tvpisch beeld vormden de Amsterdamse grach ten, voorbeelden van democratische geest, omdat men er naast riante herenhuizen veel pakhuizen aan treft. Nadat de heer de Meyer nog in het kort de ontwikkelingsgeschie denis van de Hollandse molen, eigenlijk een nazaat van de Griekse, had geschetst, besloot hij zijn inte ressante voordracht met de opmer king. dat vele oude dingen niet meer terugkomen, ook in de bouwwereld niet. maar dat wij er voor moeten waken, dat de geest bewaard bliift. De heer H. Ringers, voorzitter der vereniging, leidde de spreker in en sloot met een welgemeend dank woord SCHAAKNIEUWS V.V.V. Maandag speelde V.V.V. IV een thuiswedstrijd \sgen de Pion II uit Worm ervoer en wist met 73 te winnen en staat nu met 6 punten ongeslagen aan de kop van de ranglijst. Met nog twee wedstrijden te spelen tegen Havenkwartier uit Zaandam en tegen Egmond heeft zij. goede kansen om kampioen van haar afdeling te worden. Kajotters-nieuws Hedenavond wordt de wekelijkse bijeenkomst gehouden om 8.15 uur, zoals (helaas) gewoonlijk in het Patronaatsgebouw aan het Varne- broek. Zonder verplichtingen zijn jonge arbeiders, die eens met ons werk willen kennis maken, van harte welkom. Het programma be staat uit lekenspel en wat dies meer zij. Dinsdagavond om 8 uur wordt te Hoorn door de Amster damse Kajotterstoneelgroep „De Spiegel" een opvoering gegeven van het toneelspel „De Wonderda dige Magiër", geschreven door Cal- deron. Kaarten voor deze avond zijn vanavond verkrijgbaar a f 0.50 per kaart, ook voor niet-leden van de K.A.J., zoals gezinsleden, ver loofden enz. Omtrent het vervoer naar en van Hoorn zullen nadere berichten volgen. UITLEVERING GEVRAAGD ALKMAAR. Naar wij verne men heeft de Officier van Justitie aan de Arrondissementsrechtbank alhier aan de Belgische Justitie de uitlevering gevraagd van de ex- journalist W. die zich destijds in samenwerking met enkele andere personen schuldig had gemaakt aan oplichting van de fruitgrossier A. alhier. Toen W. destijds voor de rechtbank terecht moest staan voor dit feit, kon de zaak geen door gang vinden, omdat W. van de be wegingsvrijheid. die hij na zijn voorlopige hechtenis had gekregen, misbruik had gemaakt door naar België uit te wijken, waar hij mo menteel een straf uitzit voor een vermogensdelict, waaraan hij zich daar heeft schuldig gemaakt. Als hij daar zijn straf heeft uitgezeten, zal hij aan de Alkmaarse Justitie worden uitgeleverd, om voor eerst genoemde oplichting terecht te staan. ""N Onze agendq GULDEN VLIES: 8 uur: Haarlemse Orkest Vereni ging. BIOSCOPEN HARMONIE: De strijd om de atoombom, 14 jaar. CINEMA: De slavin van Ha- roea, 18 jaar. VICTORIA: Een huis in de Dulcimerstraat, 18 jaar. A.B.T.: Circusparade, alle leeftijden. Nachtdienst Apotheken Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. Nachtdienst taxi's Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290 Bonnen afhalen Donderdag de letters MOP en Q. V. Met ingang van Dinsdag 18 dezer is de W. E. Pater G. Meijer O.P„ Kapelaan aan de St. Dominicus-pa- rochie alhier benoemd tot Kapelaan van de St. Dominicuskerk te Leeu warden. Ongetwijfeld zullen zeer vele Alk- maarders, maar vooral de parochia nen van St. Dominicus dit bericht met leedwezen vernemen, want Pater Meijer had zich in de vele jaren, dat hij in Alkmaar de pries terlijke bediening uitoefent, heel veel waarderende vrienden ge maakt, zowel onder katholieken als niet-katholieken. Pater Meijer was de bezielende leider van de katholieke actie in zijn parochie en hij heeft zich op dit terrein een man van vele en verheugende initiatieven getoond. De Manneijcongregatie had in hem een bezielende directeur. Hu bezit in grote mate de gave van het woord en was een predikant, waar altijd graag naar geluisterd werd. In tal van plaatsen in de omge' ving trad hij op als spreker op bij eenkomsten, of als predikant op de kansel. Als dekenaal aalmoezenier voor de Bisschoppelijke Hulpactie ontwikkelde hij een grote activiteit, wij herinneren aan de huisvesting van kinderen van Ned. ouders in Duitsland in ons dekenaat en aan de „schip voor Keulen-actie", die on der zijn leiding werd georganiseerd. Ook het sociale leven had zijn priesterlijke belangstelling, hij was mede-oprichter en lange tijd voor zitter van het medisch opvoedkun dig bureau. Niet het minst ging hem de mannelijke Jeugdbeweging ter harte. Als aalmoezenier van de St. Dominicus-groep der katholieke Verkenners leefde hii mee met onze jongens, die ongetwijfeld van zijn geestelijke vorming hun hele leven zullen profiteren. Zo zullen velen van jong tot oud Pater Meijer node zien vertrek ken naar Leeuwarden, wij kunnen slechts de St. Dominicus-parochie aldaar gelukwensen met deze be noeming en daaraan voor Alkmaar de wens verbinden, dat wij Pater Meijer nog eens in onze katholieke gemeenschap mogen zien terugke ren. Zijn vele werk voor het gees telijk welzijn va« onze stad zal bij ontelbaren in daWkbare herinnering blijven. Als zijn opvolger is benoemd de Z.E. Pater Lector M. Colbê. O.P., thans kapelaan van de parochie van O.L. Vrouw Geboorte te Nijmegen. Voorheen was Pater Colbé leraar aan het St. Dominicus-college te Nijmegen. Daarna verbleef hij in Rome, waar hij medewerkte aan de critische uitgave van de Summa van Sint Thomas, de „Leonina". In Nijmegen is Pater Colbé o.m. directeur van de Vrouwencongrega tie. doch het is te verwachten, dat hij in Alkmaar met dat deel van de zielzorg in de St. Dominicusparochie zal worden belast, dat tot dusver voor rekening kwam van Pater Meijer, Deze zal Dinsdag a.s. Alkmaar verlaten. Wij wensen hem op zijn nieutoe standplaats het allerbeste toe. UITSLAG VOORWEDSTRIJDEN 1 4e klasse Iibrc J. Hecker, Ale. V. L. Prins, Optim. J. Haasbroek, O. O. D. v. Baden, Drie R. N. Quant. G. Valk J. Jansen, Ale. V. Bobeldijk, Lindenh. J. Bakker. Lindenh. 438 221 1.986 10 410 189 2.169 8 446 236 1.889 01 450 253 1.73 12 430 202 2.11 8 437 231 1.89 8 417 229 1.82 8 431 251 1.71 8 Finale wordt verspeeld bij de heer H. Smith, Waagplein, op 11. 12, 13, 14, 15 en 16 Januari. Aanvang des avonds 7 uur precies. LOOP DER BEVOLKING DÉ BJJP Bevolking op 1 Jan. 1948: 790 m„ 725 vr. .totaal 1515; geboren 24 m„ 22 vr., geb. elders 3 m.; vestiging 37 m., 38 vr., totale vermeerdering 124; overleden 4 m„ 1 vr., elders overl. 1 m„ 2 vr.; ver trek 42 m„ 44 vr., totale verminde ring 94; bevolking op 1 Jan 1949: 807 m., 738 vr., totaal 1545. Aantal huwelijken 18; huwelijksontbindin gen: geen. LOOP DER BEVOLKING OVER '48 EGMOND BINNEN. De bevol king bedroeg op 1 Jan. 1948: 2776 zielen. Het aantal geboorten 95; in gekomen personen 91; overleden zijn er 20 personen, terwijl er 107 personen vertrokken zijn. De be volking is derhalve toegenomen met 59 personen én bedroeg op 1 Jan. 1949: 2835 zielen. Hoewel de grondstoffen voor de distilleerderij wederom gedistri bueerd worden gaan wij nog niet over tot het opnieuw invoeren van de onsympathieke klantenkaart Alle normale bestellingen van onze vaste relaties kunnen .voorlopig geheel worden uitgevoerd Oudste wUnkoperij en gedlstilleerdhandel van Alkmaar Platte Stenenbrug (Adv.) Ook de afdeling van de L. T. B. te Waarland heeft een oogstdank dag gehouden, die uitstekend ge slaagd is. Het begon des morgens vroeg, toen bijna alle land- en tuinbouwers naar de parochiekerk van St. Wulfram waren getogen, waar om 8 uur door de geestelijk adviseur, de Z.Eerw. pastoor A. Verhaar een plechtige H. Mis werd opgedragen, waaronder zeer velen ter H. Tafel naderden. Na de H. Mis werd door de pastoor het nieu we vaandel, waarop „St. Isidorus" staat afgebeeld, ingewijd. De pas toor hield vervolgens een korte toespraak en stelde de H. Isidorus aan ons ten voorbeeld. Na deze plechtigheden had in het café De Posthoorn een gezamenlijk ontbijt plaats. Toen de inwendige mens versterkt was, werd een vergade ring gehouden. De voorzitter, de heer Joh. Dekker, opende met de christelijke groet, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in zonderheid de Bondsadviseur, Z.E. heer Rector van Hoogte, de Z.E. heer pastoor A. Verhaar, de Wel edele heer P. Smit. tuinbouwleraar en leider van de alhier gegeven tuinbouwcursus, alsook de pers. Spr. uitte zijn voldoening over de zeer grote opkomst en bracht ver volgens allen hartelijk dank, die er aan hebben meegewerkt, dat J)n- ze afdeling zo'n mooi vaandel rijk is geworden. Hierna hield de Z.E. heer Rector van der Hoogte een hooggestemde rede over het onder werp: „Waarom de Katholieke standsorganisaties in 1949?" Op uit voerige wijze betoogde spr. de noodzaak van 'n principiële stands organisatie. vooral ook in deze tijd, nu wij wederom een periode van kerkvervolging meemaken. De eer- GEMEENTERAAD VAN BERGEN De kwestie, of het Oude Hof natuurschoon blijft of aan dit schoon zal worden ontrukt, is een kwestie geweest, die Dinsdag ruim anderhalf uur van de Bergense raadsvergadering in beslag heeft genomen. Ruim een uur is nodig geweest om tenslotte tot de -conclusie te komen, dat de Raad van Bergen hierin feitelijk niet te beslissen had, doch dat de beslissing nu in handen zou komen van de Provinciale Staten. Volgens dr. Hemelrijk was het echter beter geweest, dat het publiek eens eerder op de hoogte was gebracht, zodat ook zij, die belangstelling voor dit laatste brokje vcm Bergens natuurschoon hadden, hier eens hun mening over hadden kunnen kenbaar maken. Nadat de notulen ongewijzigd waren goedgekeurd en.de ingeko men stukken ter kennis van de raadsleden waren gebracht, werd ais eerste feitelijke punt van de agenda behandeld de vaststelling van een tijdelijke uitkeringsverordening. Het doel van deze verordening is aan belanghebbenden, aan wie eervol ontslag wordt verleend wegens op. heffing van hun betrekking, wegens verandering van de inrichting van het dienstvak of in het algemeen wegens inkrimping van werkzaam heden, een tijdelijke uitkering te verzekeren volgens die verordening. Deze verordening werd door- de raad aangenomen, terwijl in vel band hiermede Werd besloten er nog een aanvulling op te geven, dat de uitkering bij diegenen, die een be trekking aanvaarden, beneden het salaris, dat volgens de normen voor die betrekking geldt, zal worden ingetrokken. De derde wijziging van de gewone en kapitaaldienst werd zonder meer aangenomen, evenais het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verordening tot regeling van het verhaal van bij dragen voor de pensioenen. Dit ver haal wordt nu 50%, respectievelijk 75%. De heren L. den Das en C. Zwak- man werden als leden van het bur gerlijk armbestuur herkozen. Het voorstel de uitgifte van bouwterrei nen in het herbouwplan aan het col lege van B. en W. te delegeren werd aangenomen, waarna door de heer Blauw aan de hand van enkele tekeningen nog een toelichting op dit voorstel werd gegeven. Het Oude Hof als natuurschoon Aan de agenda waren later nog twee punten toegevoegd, die bij el kaar meer tijd in beslag hebben ge nomen, dan de andere zeven punten tezamen. Dit eerste toegevoegde punt was een bespreking van het advies aan Gedeputeerde Staten uit te brengen inzake de bestemming van het Oude Hof en omgeving. En het merkwaardige hier is wel, dat het tot een advies in het geheel niet gekomen is. Nadat de burgemeester de opmerking maakte, dat hij het nodig vond, dat de raad eerst in comité ging om deze kwestie even te bespreken, was het dr. Hemelrijk, die het woord vroeg eh een pleidooi hield voor het Oude Hof. Herhaaldelijk gebeurt het, dat mensen, die onder de invloed van alcohol zijn, achter het stuur van een auto gaan zitten en een toer tje gaan maken. Dat hierbij soms de grootste ongelukken gebeuren, behoeft niet gezegd te worden. Terecht vond mr. Holsteyn, de Officier van Justitie, het een schan daal, dat mensen, die eerst alco hol gebruikt hebben, daarna met een motorrijtuig op de weg durven komen. Ook Dirk L. uit SchoorI had zich hieraan schuldig gemaakt. Door de Kantonrechter was hij voor twee feiten veroordeeld, beide voor het besturen van een auto, terwijl men onder invloed van alcoholhoudende dranken verkeert. Het eerste geval had plaats gevon den in Warmenhuizen (ƒ75. boete) en het tweede in Limmen 150.boete). Daar L. echter appel had aangetekend tegen dit vonnis, werden de zaken nu nog eens behandeld door de Meervou dige Kamer onder presidium van mr. Krabbe. Op 4 Mei 1948 had Dirk L„ ko mende vanuit SchoorI met zijn auto. gereden door Warenhuizen, waarbij hij echter zig-zag over de weg ging, zodat hij door de Rijks politie werd aangehouden. Gecon stateerd werd toen. dat L. stonk naar sterke drank. Vanzelfsprekend werd hij daarvoor op de bon ge zet en de Kantonrechter veroor deelde hem hiervoor tot f 75. boete. Verdachte blijkt echter te beho ren tot die volksstammen, die het nooit leren, want op 28 Juli 1948 was het weer hetzelfde met hem ge steld. Toen kwam hij uit de rich ting Amsterdam en bij de kruising van de wegen Alkmaar-Haarlem- Amsterdam ramde hij een melk- wagentje. Uit de getuigenverklarin gen kwam vast te staan, dat ver dachte niet snel reed (volgens zijn eigen verklaring ongeveer 30 km per uur) en de uiterste rechterkant van de weg hield. Aan deze zelfde rechterkant bevond zich ook de ge tuige M„ die een wagentje voort duwde, waarop 3 bussen melk van elk 40 liter stonden. Verdachte pas seerde M„ doch bleek niet langs het wagentje te kunnen komen, met gevolg, dat hij het karretje ramde. Twee bussen met melk vlogen over straat en het wagentje werd aan de kant van de weg gesmakt met gebroken assen. De auto van ver dachte had ook schade, terwijl de rechterkant van de auto geheel be spat was met melk. Ook kwam uit de verklaringen vast te staan, dat verdachte een paar borrels op had, want het was tenminste te ruiken. Wartaal sprak hij niet, want door verdachte werd in het geheel niets gezegd. Verdachte zelf verklaarde, dat hij in Amsterdam 4 a 5 glaasjes cognac had gedronken, waarvan onderweg Mar SchoorI de werking pas begon. Dit was dan ook de re den waarom verdachte zo langzaam reed. Van de botsing had hij echter niets gemerkt. Na de botsing was hij zelf naar huis gereden met een zekere P.. die voor de Kantonrech ter verklaard had, dat niet ver dachte, maar hij-de wagen bestuurd had, zoals ook door een wachtmees ter van de Rijkspolitie was opge dragen. L. hield evenwel vol zelf gereden te hebben. In zijn requisitoir zei mr. Hol steyn, dat verdachte in Warmenhui zen meende wel te kunnen rijden en het daarom ook gedaan had. Het is echter een schandaal, aldus de Officier, dat mensen als deze op de weg durven komen. Bij de tweede maal was duidelijk gebleken, dat verdachte zich van het vorige geval niets had aangetrokken en weer rustig zijn gang was gegaan. De Officier vond het een afschuwelijke gedachte, dat deze man op de weg reed en er straks weer op zou komen. De enige methode om deze mensen iets bij te brengen, aldus mr. Holsteyn, is het opleggen van een vrijheidsstraf. Daarom vond hij de boetes, opgelegd door de Kan tonrechter, veel te laag en eiste nu voor het geval-Warmenhuizen 14 dg. en voor het geval-Limmen 1 mnd. gevangenisstraf met de ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. Mr. dr. C. Berkhouwer, die als verdediger optrad, wees er op, dat verdachte zijn beroep niet mee heeft. Hij is veehouder en dit is juist een van de redenen, waardoor hij geregeld in café's komt en daar dan wel eens een borreltje drinkt. Dit zijn de omstandigheden, die het doen en het gebeurt niet. omdat verdachte zo'n drinker is. Hij pleitte verder voor een voorwaardelijke straf en voor beperking van de ont zegging van de rijbevoegdheid. De uitspraak volgt over 14 dg. Volgens spreker was het een bezwaar deze kwestie te behande len in comité. Daarvoor was geen enkele reden na alle onderhande lingen, die door B. en W. waren gevoerd. Thans zouden B. en W. beter doen met een voorstel te ko men. De zaak, welke hier behan deld wordt, is dezelfde als die van het Natuurreservaat en de Spar- rerilaan, die destijds (in 1930) aan weerszijden beplant zou worden met huizéti. Spreker vond deze kwestie niet minder belangrijk en oordeelde het noodzakelijk hier van alle haast af te zien. Volgens hem moeten alle instanties in Bergen, die hier belangstelling voor hebben, in de gelegenheid gesteld worden hier hun mening over uit te spreken. Thans, aldus spreker, komt men met de bespreking ilan het advies aan Gedeputeerde Staten en wil dit in het geheim doen. Dit is onder geen enkele voorwaarde nodig. Zon der bezwaar kunnen de gebreken van dit advies openlijk besproken worden. Zeer velen in Bergen, om geving en zelfs in geheel Nederland hebben belangstelling voor deze kwestie. Ook deze mensen hebben het recht van alles op de hoogte te zijn, wat geschieden zal met dit laatste stuk natuurschoon van Ber gen. Van deze zijde, besloot spreker, zal, hoe ook de discussies verlopen in ieder geval het voorstel komen vanavond geen beslissing te nemen, In comité De opmerking van de voorzitter was hierna, dat het gewoonte is verslag uit te brengen van bespre kingen met de eigenaar in comité, zodat dan ook besloten werd in comité te gaan. Dr. Hemelrijk merk te hierbij nog op, dat deze comité vergadering onder geen enkele voor waarde lang mocht duren, hetgeen hem door de voorzitter werd ver zekerd. Precies kwart voor negen gingen de vroede vaderen van Ber gen in comité. Niettegenstaande verzekering van de voorzitter gingen de deuren na 1 uur en 5 minuten pas weer open. In de uiteenzetting, die hierna door de burgemeester werd gegeven, bleek, dat de raad van Bergen feitelijk niets te besluiten heeft in deze kwestie. Na het Koninklijk Besluit van 22 Februari 1940 had door de raad van Bergen binnen een Jaar een besluit genomen moeten worden. Dit is echter door de oorlogsom standigheden niet geschiedt, zodat, nu de beslissing berust bij Provin ciale Staten. In een aanvullende verklaring wees dr. Hemelrijk erop. dat deze beslissing zeker door de raad bin nen de daarvoor bepaalde tijd geno men zou zijn, wanneer de oorlog er niet tussen gekomen was. Spreker waarschuwde tegen zelfs gedeelte lijke bebouwing en las een passage voor uit een vroegere gids voor Bergen, waaruit duidelijk bleek, dat Bergen en „bos" één begrip waren in die tijd. Nogmaals legde spreker er de nadruk op, dat. wat het ook mocht kosten, dit laatste stuk na tuurschoon te bewaren, hij hoopte, dat de gemeente hiervoor dan ook haar uiterste krachten zou willen inspannen. De burgemeester besloot de be spreking met de simpele opmerking, dat de raad hier te zijner tijd een voorstel over tegemoet kan zien. Verwarming voor de Kleu terschool Het voorstel van B. en W. aan de „Vereniging voor Volksonderwijs" een geldlening te verstrekken van f3.000 voor het aanleggen van cen trale verwarming in de kleuter school werd door de raad aangeno men. In de rondvraag was het de heer Boerkma, lid van de commissie voor gemeentewerken, die verzocht de aanbesteding van de centrale ver warming in de Merelhof terug te wijzen naar genoemde commissie, daar men enkele technische punten gaarne even neder zou willen on derzoeken. Na een vrij lange discus sie kon de vergadering over elven door de voorzitter gesloten worden. waarde spreker zei, dat wij geen afwachtende houding moeten aan nemen en bij ons zeiven denken, dat de Kerk uiteindelijk toch aan 't langste eind trekt en zegevie rend uit de strijd te voorpuin zal komen, omdat Christus gezegd heeft, dat de poorten der hel haar niet zullen overweldigen. Wij mo gen niet alles aan Gods Voorzie nigheid overlaten, maar moeten zelf ook meewerken. God zal later van ons vragen: „wat hebt ge voor de overwinning der Kerk gedaan?" De eerw. spr. ging na de reforma tie, de hervorming, de opkomst van het liberalisme en het Marxisme en hoe de Katholieken in deze strijd wel eens te 'laat kwamen. De we reld heeft zich van God los ge maakt, waardoor chaos is ontstaan de massa is nu ontevreden en wan hopig, hoewel zij naar geluk en vrede hunkert. En wy Katholieken zullen in dit tijdsgewricht te laat komen? Wij moeten mensen zijn met een vast beginsel. Ons begin sel en uitgangspunt is God. Nu geen klassestrijd en klassehaat. maar samenwerking van alle stan den. Wij moeten terugbrengen in de wereld: rechtvaardigheid en liefde. Wij kunnen dit niet alleen bereiken, maar een ieder moet zijn best doen op zijn eigen plaats. „Wie God aan zijn zijde heeft, wint ook al is de strijd soms moeilijk." Laten wij als de ster van Bethle hem, de wegwijzers zijn voor an deren, die nog dolen en hunkeren naar waarheid, door ons gedrag en onze levensovertuiging. Een daverend applaus en een dankwoord van de voorzitter be loonde de Z.E. heer Rector van Hoofte voor zijn gloedvolle rede. Door de leider van de tuinbouw cursus, de heer P. Smit, werd hier na een korte uiteenzetting gegeven over het verloop van de cursus, die door 25 leerlingen werd bezocht. Hij uitte zijn volle tevredenheid. Spr." zette uiteen, dat het noodza- keliik is, dat men niet alleen prac- tische. maar ook theoretische ken nis opdoet, door het behalen van een diploma tuinbouwcursus. De voorzitter uitte zijn voldoe ning over de aanwezigheid van de beide ereleden, de heren Andries en Henricus Dekker, die zoveel voor onze afdeling hebben gedaan; vervolgens verheugde hij zich, dat wij deze dag zo goed begonnen zijn, n.l. met God en als wij op Hem ons vertrouwen stellen, dan kunnen wij met een gerust hart 1949 ingaan. Vervolgens gaf hij een duidelijke uiteenzetting over het „Waarborg fonds" en hoe thans 50 ct. per een heid geheven wordt, hoewel hij de voorkeur gaf aan een procentsge- wijze heffing. Hij zal dit bij be voegde instanties ter sprake bren gen. hetgeen de instemming van de vergadering had. Nadat hij nog naar voren had gebracht, hoe door de Stichting van de Landbouw nog besprekingen zijn gevoerd betref fende de belastingen, welke nog niet tot een bevredigend resultaat hebben geleid, deelde hij mede, dat er nog oliekleding bij hem voorra dig was, welke tot 31 Jan. a.s. te bekomen is. De geestelijke adviseur, pastoor A. Verhaar, sprak hierna nog een .enkel woord, waarin hij er ook zijn voldoening over uitsprak, dat alle mannen eerst ter kerke waren ge weest om God te danken voor de gaven en gunsten, die zij in het verlopen jaar van Hem mochten ontvangen en Zijn zegen voor het nieuwe jaar af te smeken. Aan het einde van deze bijeenkomst bracht de voorzitter nog zijn hartelijke dank. De Waarlanders, die op be scheiden wijze deze oogstdankdag hebben gehouden, kunnen daarop met voldoening terugzien. Gemeenteraad Oudorp Burgemeester Bakker opende de raadsvergadering, de eerste in het nieuwe jaar en wenste alle leden en tevens hun gezinnen al het goede toe in het komende jaar. Bij een nieuw jaar pleegt men, zo ging spreker verder, een blik te wer pen in het afgelopen jaar en dan blijkt het dat de gemeente is voor uit gegaan. Er waren zestig ge boorten, op 1 Januari 1949 was het totale aantal der inwonenden 2132. Hierna sprak de heer Buren (K VP) een woord van dank tot de Burgemeester voor zijn £undig 'be leid als burgervader. Na deze com- plimenteuse' woorden van beide kanten ging men over tot de be handeling van de kleine agenda. Punt drie, het voorstel van B. en W. tot onderhandse aanbe steding van de bouw van twee arbeiderswoningen werd met alge mene stemmen aangenomen. De aanbesteding werd voor f 2220, gegund aan de aannemer P. van Koote uit Oudorp. Ook het voorstel van B. en W. tot toelating van leerlingen tot de Openbare Lagere Scholen te Alk maar werd na rijpelijk overleg goedgekeurd. Deze kleine agenda was met de rondvraag en sluiting in zeven mi nuten afgehandeld. Voorwaar een prestatie! Na de sluiting der raad bleven de raadsleden nog wat na praten. UITVOERING D.S.V. WARMENHUIZEN. De pas opgerichte muziekvereniging DSV heeft met medewerking van het Cabaretgezelschap Duo Wi-Jo een goed geslaagde uitvoering gegeven in het Verenigingsgebouw. Deze avond werd aan de Ge meentenaren aangeboden, voor de financiële steun die bij de oprich ting is gegeven. Begonnen werd met een pittige mars „Vrolijke Dauwdroppels". Direct trof ons de zuivere stemming en de correctheid waarmede werd gespeeld. Een fan tasie „Vlammende Heide" van Rogister. was prachtig van inzet, mooie muzikale tonen, hoewel de soli een tikje angstig gespeeld, met een perfect slot. Ouverture Bonne Fortune een goed nummer, waarin de forto's goed werden weer gege ven, de zachte gedeeltes vereisen nog wat meer studie het geheel werd echter met overgave ge speeld. De inzet van de Luna Wals van Paul Lincke, was wat weife lend, doch geleidelijk aan werd 't een muzikaal geheel. Hierna het wat langdradige fantasie num mer Une Soiree d'automne Aux Ardennes, met wel goede momen ten, Besloten werd met de pittige mars Pan Europa. Liep er af als koek, de loopjes nog even beter bestuderen, dan is het dik in orde. Directeur den Das kan met zijn pas-opgerichte vereniging op .een goede muzikale avond terugzien en deze verenging zal zijn weg wel vinden. Hierna kwamen de artisten op de planken. Het begin was direct goed en het repertoire werd goed afge werkt. Het West-Friese dialect was Joop goed meester en aan zijn woordenvloed kwam geen einde. De Xylophonist wist goed en maatvast met zijn instrument om te gaan. Zo ook de Illusionist wist zijn zware opgaven goed af te werken. De zang en begeleiding was keu rig en gevoelvol verzorgd. Hiervoor werd dan ook een extra applausje toegekend. De overvolle zaal heeft genoten, alhoewel het wat laat was gewor den. VERLOREN EN GEVONDEN WARMENHUIZEN. Verloren: 5 bonkaarten en een bruin, groen en rood gestreepte shawl. Gevonden een handschoen in de zaal van de heer A. de Groot op 2 Januari. GESLAAGD WARMENHUIZEN. Onze plaatsgenote mej. Truus Rozendaal is geslaagd voor Engelse Handels correspondentie. Zij werd opgeleid door mej. H. Woldendorp te Alk maar: 34e VERANTWOORDING HONGARIJE Voor Oostenrijk en Honga rije N.N. f 5.—, N.N. f 20.—, N.N. f 10.—, C. K. te B. f 5—, J. O. Den Helder f 1.mevr. St. f 20.—, onbekende dame f 5.N.N. verzendkosten f 1U, oudejaarsbijdrage N.N. f 25. N.N. f 2.50, N.N. f 1—, NN. f 12.50, N.N. i 5.nieuwjaars gift J. d. H. f 5.—, Felix Cul pa f 2.50, Kr te A. f 2.—. Grote doos met levensmid delen N.N., 3 paar handschoe nen en bontmuts N.N., mevr. O. te A. partij textiel, onbe kende dame: diverse levens middelen en textiel, fam. S. te E. levensmiddelen en kleding, 3 grote dozen gedroogde groenten N.N., familie P. te B. 2 pakketten voor speciale adressen, 1 grote zak tarwe N.N., 1 pakket kleding N.N., i doos levensmiddelen N.N., van een Alkmaarse textielzaak N.N. ontvingen wij een buiten gewoon mooie collectie, waar onder pracht nieuwe wollen stoffen, knotten wol, kousen, kinder- en dames mantels en japonnen, huishoud-schorten, heren costuums, dames onder goed, enkele paren nieuwe schoenen en partij levensmid delen. De punten welke benodigd waren voor deze collectie wer den door vrienden van Hon garije gratis bijeengebracht. Voor deze pracht partij zijn wij dan ook ten zeerste dank baar. HOUDING VAN KARDINAAL VERDEDIGD VATICAANSTAD 12 Jan. (AFP) De tegen kardinaal Mlndszenty uitgebrachte „beschuldigingen" worden door de aartsbisschoppe lijke Curie te Boedapest rechtge zet in een nota, welke heden op het Vaticaan is ontvangen. In deze nota wordt verklaard: 1. dat de Kardinaal herhaaldelijk met de leden van het Episcopaat de invoering ener dembcratie heeft geweest, zoals deze door Pius XII in zijn Kerstboodschap van 1944 is bepaald; 2. dat noch de Kardinaal noch het Episcopaat zich ooit omtrent de economische nationalisaties hebben uitgesproken; 3. dat het Episcopaat niet gekant is tegen de agrarische hervorming en dat het in Mei 1945 degenen heeft gezegend, die geprofiteerd hadden van de toewijzing van gron den, zelfs indien het, in sommige gevallen, de wijze waarop deze toe wijzingen hebben plaats gehad, af keurde; 4. dat het Episcopaat met vreug de de artikelen der wet van 1946 heeft begroet, waarbij de natuurlij ke rechten van de burgers worden gewaarborgd; 5. dat de Hongaarse katholieken thans in de democratie even goede burgers zijn. als zulks duizend jaar lang in de monarchie het geval was. De nota voegt er aan toe, dat de Kardinaal in December 1945 en in Februari 1948, op verzoek van de regering, persoonlijk onderhandelde over de hervatting der betrekkin gen met de Heilige Stoel en zo doende het bewijs leverde, dat de Kerk de vrede wil. De regering dankte hem toen voor de resultaten die door zijn bemiddeling waren verkregen, en. zo de Nuntius niet naar Boedapest kon terugkeren, zo besluit de nota, mag zulks aan de prelaat noch de Kerk worden ge weten. OTTO VAN HABSBURG EN KARDINAAL MINDSZENTY Terwijl reeds vroeger berichten ten de ronde deden, dat ook in Polen een grote kerkstrijd zou ontbranden, en de tekenen van vervolging met de dag duidelij ker werden, heeft de Poolse pre mier zich dezer dagen uitgelaten in een zin, die omtrent de plan nen geen twijfel Iaat. De minister president zeidc, dat „een deel van de Poolse hiërachie der ka tholieke kerk zich inlaat met vijandige activiteit op politiek gebied, die strenge bestraffing eist" Aartshertog Otto van Habs- burg, de pretendent voor de Oos tenrijkse kroon, heeft aan de In ternational News Service ver klaard ,dat de beschuldiging van een complot tussen Kardinaal Mindszenty en hemzelf over een herstel van de Habsburgse monar chie, volkomen ongegrond Is. Dat de Kardinaal met hem in Chicago een onderhoud zou heb ben gehad tijdens diens bezoek aan Amerika, heeft hij eerst vernomen, aldus luidt zijn verklaring, uit de couranten van de laatste dagen.... Infern. Tafeltennis- kampioenschappen te Parijs De Engelse internationale tafel tennisspeelster, Miss Peggy Franks won gisteren te Parijs het Franse internationale tafcltenniskampioen- schap dames enkelspel. Zij sloeg in de finale de Francaise Yolande Van- noni in drie games. BATAVIA, 11 Jan. „Nieuwsgier" schrijft onder meer: „De vr zal er met de republ Het antwoord op dez luiden, dat er met de i gebeuren kan, omdat er niet meer is. De w Soekarno betekende sche onthoofding van dat in wezen slechts bestond. Van een republikein die nog actief is gé arrestatie van haar lei genaajnd geen sprake thans moet worden b< lot van de republiek, te beslissen. De repi meer. Men zal er v doen geen enkele voc blikeinse regeerder op de voorgrond te zou daarmee het vc idee doen voortbesta in de republiek te iets, dat met Oost-Ine tra Timur, Kalimant organisatorisch gespro lijken zou zijn gewees dat alle andere deelst nationale idee, die oo bliek geleefd heeft, bestaan, maar daar 1 om de staatkundige de republikeinse tota baar. Zij bestaat gel organisatorisch? wer haar voormalige leidei bij als zodanig niet 1 trokken", aldus de N Het te Soerabaja blad „De Vrije Pers" GROTE PLECH1 IN ROB Het hoogfeest var ning des Heren er ring aan de heide ningen) wordt te met grote pléchfig in de kerk Sant Valle. Gedurende h taaf van Driekonin deze kerk de Ope Christus aan de heid door plechtige H. verschillende riten Deze viering, die 113de maal geschiec steld door de Eerbiel cenzo Pallotte, sticht zeischap der Mission tas Apostolatus Cat 1850 te Rome overle Deze heilige pries plan op, het gehele Driekoningen te wi herdenking van de katholieke leer over reld. Daarom begcm taaf met het geven preken en kerkelijk den in verschillend ten, om de algeme kerk aan te tonen. Dit jaar is de Oc gonnen met een zeg water op 5 Janu Traglia, titulair aar Caesarea in Palestin tie van de studentei college. Daarna vol; in de Syro-Maroniti een predikatie in door mgr. Otto Rail Vicaris van Kimber Alegemene intentie keer der ketters en naar de katholieke Heden, Wotensdag grote huidebetoging delijk Kind worden Tijdens deze plecl „Prediking aller voll wordt, zullen kindei verschillende landei zus komen huldiger en gedichten in hur speciale intentie vs voor Z.H de Paus. Op de ïaatste dag wordt er zowel eer dragen volgens de zalem als een H. Mi Byzantijnse ritus m Engels. In de namiddag dienstoefening met aan alle parochies mede de Generale religieuze orden en de vertegenwoordig terse Riten zullen als algemene gebs heiliging van de ge Op Texel heeft hi dergelijke hoev< bouwd gezien en man Boersma ee de eerste vork v hij op Canadese geoogst. Met dui Nederlanders is kader van het g< lijk Canadees-Ne tigingsschema wers het vorige greerd naar Can nieuwe baas zijr nis van de landl te waar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2