Gouden Priesterfeest vanPiusXII uitgangspunt van het Heilig Jaar BURGEMEESTER PI ETER KOOPMAN van Bolsward reed een flinke schaats DE REPUBLIEK IS ER NIET MEER De bekroning van het avondtoilet NIEUW NOORPHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 12 |anuari 1949 PAG. 3 Buitenlandse correspondenten te Batavia verzenden anti-Nederlands „nieuws" Het octaaf van Epiphanie In vijftien uur van den Haag naar Leeuwarden Kostbaar en coquet Uw krant Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN BATAVIA, II Jan. (Aneta) De „Nieuwsgier" schrijft hedenochtend onder meer: „De vraag rijst: wat zal er met de republiek gebeuren? Het antwoord op deze vraag moet luiden, dat er met de republiek niets gebeuren kan, omdat de republiek er niet meer is. De wegvoering van Soekarno betekende een symboli sche onthoofding van een lichaam, dat in wezen slechts uit het hoofd bestond. Van een republikeinse organisatie, die nog actief is gebleven na de arrestatie van haar leiders, was hoe genaamd geen sprake. Wanneer dus thans moet worden beslist over het lot van de republiek, valt er weinig te beslissen. De republiek is niet meer. Men zal er verstandig aan doen geen enkele voormalige repu blikeinse regeerder quantitate qua op de voorgrond te schuiven. Men zou daarmee het volmaakt valse idee doen voortbestaan, alsof men in de republiek te doen had met iets, dat met Oost-Indonesië, Suma tra Timur, Kalimantan Barat e.d., organisatorisch gesproken, te verge lijken zou zijn geweest. Het is juist, dat alle andere deelstaten vanuit de nationale idee, die ook in de repu bliek geleefd heeft, zullen moeten bestaan, maar daar waar het gaat om de staatkundige constructie, is de republikeinse totaliteit onbruik baar. Zij bestaat geheel buiten de organisatorisch? werkelijkheid en haar voormalige leiders dienen daar bij als zodanig niet te worden be trokken", aldus de Nieuwsgier. Het te Soerabaja verschijnende blad „De Vrije Pers" schrijft onder de titel „Anti-Nederlands", dat de telegrammen van de buitenlandse persbureaux te Batavia over het algemeen fel anti-Nederlands zijn. „Men krijgt de indruk, dat de heren zoeken naar alles wat de Neder landse zaak kan benadelen. De gek ste berichten van de meest onwaar schijnlijke bronnen komen zodoende in omloop en het doet er verder voor deze heren niet toe of ze waar zijn of niet". Het blad vervolgt: „De bedoelde buitenlandse correspon denten zeggen ook, dat zij beschik ken over nieuws van geheime zen ders. Men zou de heren eens moeten vragen op welke golflengte zij de zenders opvangen, want te Batavia, waar men is uitgerust met een uit gebreide en naarstig speurende mo- nitoringsdienst, kan men ze blijk baar niet vinden. Tegenover dit alles staat, dat vrij wel al het nieuws, dat van Neder landse zijde wordt verstrekt, door deze correspondenten naar de prul- Iemand wordt verwezen". De Vrije Pers schrijft, dat alleen een werke lijke tegenwicht kan worden gevon den in de daden van de Nederlandse regering. .Tegenover de bedoelingen van Nederland, zoals die nog eens ge stipuleerd. zijn door Koningin Ju liana, zal tenslotte de laster het moeten afleggen", aldus besluit het blad. GROTE PLECHTIGHEDEN IN ROME Het hoogfeest van de Verschij ning des Heren en de Openba ring aan de heidenen (Drieko ningen) wordt te Borne steeds met grote plechtigheid gevierd in de kerk Sant Andrea della Valle. Gedurende het gehele Oc taaf van Driekoningen wordt in deze kerk de Openbaring van Christus aan de heidenen herdacht door plechtige H. Missen in de verschillende riten der H. kerk. Deze viering, die thans voor de 113de maal geschiedt, werd inge steld door de Eerbiedwaardige Vin- cenzo Pallotte, stichter van het Ge zelschap der Missionarissen (Socie- tas Apostolatus Cafholici), die in 1850 te Rome overleed. Deze heilige priester vatte het plan op, het gehele octaaf van Driekoningen te wijden aan de herdenking van de prediking der katholieke leer over de gehele we reld. Daarom begon hij in dit oc taaf met het geven van een reeks preken en kerkelijke plechtighe den in verschillende talen en ri ten, om de algemeenheid van de kerk aan te tonen. Dit jaar is de Octaafviering be gonnen met een zegening van het water op 5 Januari door mgr. Traglia, titulair aartsbisschop van Caesarea in Palestina met assisten tie van de studenten van het Ierse college. Daarna volgde de H. Mis in de Syro-Maronitische ritus met een predikatie in de Duitse faal door mgr. Otto Raible, Apostolisch Vicaris van Kimberley (Australië). Alegemene intentie was: De terug keer der ketters en schismatieken naar de katholieke kerk. Heden, Woensdagmiddag, zal de grote huidebetoging van het God delijk Kind worden gehouden. Tijdens deze plechtigheid, die de „Prediking aller volkeren" genoemd wordt, zullen kinderen van twintig verschillende landen het Kind Je zus komen huldigen met gezangen en gedichten in hun eigen taal. De speciale intentie van deze dag is voor Z.H de Paus. Op de laatste dag van het Octaaf wordt er zowel een H. Mis opge dragen volgens de ritus van Jeru zalem als een H. Mis in de Grieks- Byzantijnse ritus met preek in het Engels. In de namiddag is er een gods dienstoefening met processie, waar aan alle parochies van Rome, als mede de Generale Procurators der religieuze orden en congregaties en de vertegenwoordigers van de Oos terse Riten zullen deelnemen met als algemene gebedsintentie: De heiliging van de geestelijkheid. Op Texel heeft hij nooit mais in dergelijke hoeveelheden ver bouwd gezien en dus kijkt Her man Boersma eens goed naar de eerste vork vol kolven, die hij op Canadese bodem heeft geoogst. Met duizenden andere Nederlanders is Herman in het kader van het gemeenschappe lijk Canadees-Nederlandse ves tigingsschema voor landbou wers het vorige jaar geëmi greerd naar Canada, waar zijn nieuwe baas zijn gedegen ken nis van de landbouw wel weet te waarderen. De joodse nederzetting Eilon in West-Galilea, schitterend gele gen tussen de Libanese heu vels, heeft niet in het eigenlijke strijdgebied gelegen, maar was meer dan twee maanden van de rest van Israël afgesneden tot de joden Acre veroverden. Teneinde op alle eventualiteiten in dit grensgebied te zijn voor bereid, houden de 500 inwoners van deze 10-jarige kolonie nauwlettend de wacht. Naar mate de zon daalt, stijgt de waakzaamheid der wacht posten. DE BESCHIETING VAN DE „KIANGPENG" 14 overlevenden te Singapore aangekomen SINGAPORE, 11 Jan. (Aneta). Zondag zijn te Singapore 14 over levenden aangekomen van het mo torschip Kiangpeng. dat volgens de verklaringen van de gezagvoerder en de bemanning op oudejaarsdag door drie Nederlandse vliegtuigen (een bommenwerper en twee jagers) werd aangevallen, waarbij negen Maleise en Chinese leden van de bemanning werden gedood en vijf werden gewond. Het schip mocht ingevolge de ruilovereenkomst op Pakanbaru (Sumatra) varen en werd in de wateren van Pakanbaru 13 meter buiten de wal beschoten. Het ver nielde schip was verzekerd. Te Batavia zijn hieromtrent nog geen berichten binnengekomen, doch een onderzoek zal worden in gesteld. Admiraal Pinke verklaar de: „Bij het begin der actie werd overwogen, alle scheepvaart op de Republikeinse havens te stoppen, doch dit werd niet gedaan om de bevolking noch de handelaren on gerief te bezorgen. Echter werd aan alle schepen, die een vaarvergun- ning naar de Republikeinse havens hadden, medegedeeld, dat zij geheel op eigen risico voeren". Borculo steekt Warren de helpende hand toe Op 3 December 1948 werd het plaatsje Warren in Arkansas (Ver. Staten) door een tornado gedeelte lijk verwoest. Vele inwoners wer den bij deze ramp gedood of ge wond. In Augustus 1925 werd Bor culo in Gelderland door een wer velstorm verwoest. Drie personen vonden toen de dood. Dank zij de hulp. die zowel uit Nederland als uit het buitenland kwam. kon het plaatsje worden herbouwd. Bij het vernemen van het bericht over de ramp in Arkansas herin nerde men zich in Borculo het ge lijksoortig lot, dat dit plaatsje 23 jaar geleden trof en de hulp die toen van alle kanten kwam, en men wilde nu op zijn beurt de helpende hand bieden. ÏTaterda g j.l. zond burgemeester mr. J. P. Drost een telegram naar Warren, waarin hij zyn deelneming betuigde en mee^ deelde dat in Borculo een comité is opgericht, dat onderzoeken zal wat Borculo voor Warren kan doen. Borculo heeft 6000, Warren 7500 inwoners. Hij wilde zijn huis niet uit De 39-jarige heier J. v. d. B. te Overschie is Dinsdagmorgen voor de officier van Justitie geleid, daar hij de ambtenaren van de Volks huisvesting en de politie, die hem op grond van de Woonruimtewet en krachtens een opdracht van B. en W. zijn huis wilden uitzetten, met een bijl bedreigde. B. was gescheiden van zijn vrouw en hoewel haar de kinderen waren toegewezen, bleef hij met de kinde ren in het huis wonen. Donderdag kwamen eerst de ambtenaren van de Volkshuisvesting en toen deze geen succes boekten, riepen zij de politie te hulp. De man dreigde echter een ieder te vermoorden, die hem nabij kwam. De volgende dag keerden de ambtenaren in gezel schap van de politie en een politie hond terug, weer weigerde de man iemand binnen te laten. Terwijl de deur nog open was, ging de man naar de keuken, waar naar later bleek een bijl gereed stond. Doch voor hij deze bereikte, kreeg de hond bevel in te grijpen, waarna de man overmeesterd kon worden. OP 2 April 1949 viert van enige grote hotels, die ruilen of hun wagenpark heel aan particulier initia- Paus Pius XII Zijn begin volgend jaar in ge- zo mogelijk nog uit te tief zal worden overgela- gouden priesterfeest. In bruik komen, te gering breiden. Eigenaars van ten, zijn er reeds goede welingelichte Vaticaanse blijken om aan alle pel- restaurants zoeken naar vorderingen gemaakt op 't kringen is het reeds maan- grims huisvesting te ver- ruimten, vergroten en ver- gebied van de vervoermid- denlang bekend, dat het in schaffen. Dit probleem nieuwen hun lokalen, want delen. In Rome zijn seder1 de bedoeling van de H. denkt men op te lossen 1950 moet ook voor hen enkele maanden nieuwe, Vader ligt dit jubileuir door de pelgrims naar de een recordjaar van vgr- zeer moderne modellen binnen de grenzen van het z.g. Castelli Romani diensten worden. van tramwagens en auto- Heilig Jaar te doen vallen. Frascati, Marino, Crotta- bussen in dienst gesteld, Het begin van het Jubel- ferrata, Castelgandolfo, Al- _„T waarmede het net van de jaar 1950 zal dus, niette- bano en naar Rome's "^ELFS de Romeinen, die sta(j in 1950 ruim voorzien genstaande een zeseeuwen- antieke zeehaven Ostia af vandaag-de-dag zoge- zal worden, oude traditie, vervroegd te voeren. Door deze naamd „particulier" leven Het centraal-station van worden. 4950 wordt op deze electrische tramverbinding en niet op de een of an- Rome, Termini geheten, wijze geen gewoon Heilig plaatsjes een moderne dere wijze bij dë handel waarvan de bouw reeds Jaar, zoals de overige, met de stad te geven, zal betrokken zijn, wensen voor de oorlog begon, zal reeds gevierde 25, welke men er als het ware bui- 1950 niet mede te maken in Februari 1949 gereed stereotiep mathematisch tenwijken van Rome van als niets tellende nieuws- komen, zonnejaren van 12 maan den waren, maar een uit zonderlijk jaar, dat meer dan anderhalf maal zo lang zal duren als een normaal kalenderjaar. Dit Pauselijk voornemen bevalt de Romeinen bij zonder. Als men bedenkt, dat in 1925, het laatste Ju beljaar, 582.234 pelgrims naar Rome zijn gekomen en talrijken gedurende, de oorlogsjaren en daarna geen buitenlandse reis op GROOTSCHEEPSE MAATREGELEN OM DE STROOM VAN PELGRIMS OP TE VANGEN UITKOMST IN DE MATERIëLE NOOD NAAST GEESTELIJK GEWIN rN dan is er nog de nieuwe ondergrondse, een miniatuurlijntje van een lengte van slechts 8 kilometer, nog door Mus solini uitgedacht. De Duce had in 1942 een internatio nale tentoonstelling willen houden op uitgestrekte terreinen 8 K.M. buiten de Poort van St. Paulus. De marmeren paviljoens, voor het merendeel afgebouwd, staan daar doelloos in de hun vacantieprogram heb- maken. Een groot gedeelte gierigen, die zonder inte- «aan dam doelloos in ae ben kunnen zetten, terwijl van de woonruimte in de- resse de duizenden pel- viakie. um oe oezoeKers het reizen zelf sedert 1925. Ze dorpen is nu reeds door grims op pleinen en stra- van net centraai-stauon zoveel gemakkelijker en ondernemende Romeinen ten doelloos zouden nasta- tlaarue tentoonsteiiings- sneller geworden is, dan voor 1950 gehuurd met de ren. Ook zij piekeren en terreinen te vervoeien kan men het geen over- bedoeling er in het Jubel- peinzen, maken combina- was fK een onuergronase drijving noemen zo het jaar het beroep van „hotel- ties, zoeken kapitaal en sp00™J" lt gros der Romeinen het houder" uit te oefenen. beramen in de grootst mo- v aarvan de voltooiing door aantal pelgrims voor 1950 Handelaars in souvenir- gelijke geheimzinnigheid, de oorlog gestuit op 5 milliotn schat. Geheel He? bestellen nu reeds hui noodzakelijk vanwege het Vooral als object van Rome bereidt zich nu dan Öhnnwiar e£ de fabïfeke" §™te gevaar van concur- werkverschaffing is deze nnk" rpprtc nn hpf TTpiliP K0°Pwaar en ae iaDiieKen commerciële kostbare aanleg weder ter Jaar voor nog wel niet od voor het vervaardigen van *5®^^ hand genomen en zo zal geesteliike whze te zi£ rozenkïansf" medailles, P^ncn om 195U ook voor zich -n 1950 geestenjKe wijze te zij van iocjen st. Pietertjes en zlcn 101 een succes te ma ZOveel andere grote ner tijd zullen de Romei- imitatie-marmeren colos- ken. z°ajs zoveei anaere giute nen daarin ook niet ten .„mr oantheons icheve Met technische voorbe s*ec|en. °P e£n ondergrond- arhtpr hliiv^n maar pani-neons, icneve ivxet leLmii&ciie vuuiue se kunnen beroemen, acnter olijven ™aar plsa-torens en duizenden reidingen in de stad is voor het ogenblik achten andere snuisterijen, wer- reeds een begin gemaakt. Rome wacht op de pel- ze het de tijd, om hun ^en me^ ^ag_ en nacht- Deze hebben hoofdzakelijk grims. 1950 moet de stad economisch vernuft in te plegen om aan de aan- betrekking op het vervoer over het dode punt van schakelen. vragen te kunnen voldoen, van de pelgrims naar en haar economisch leven Taxibedrijven en stalhou- binnen de stad en op de heen helpen, 1950 moet het DE logiesruimte. waar- deriien sparen verwoed verschaffing van logies, reddende jaar worden over de stad beschikt, om'hun oude vehikels nog Terwijl het laatste naar voor de materieel ontred- zal, ondanks de aanbouw bijtijds tegen nieuwe in te alle waarschijnlijkheid ge- derde Eeuwige Stad. „HUIS VAN DE VREDE" Via Aurelia wereld centrum van Kath. Jeugd ROME (KNP) Het „Domus Pacis", (Het huis van de vrede) waarover de H. Vader in Zijn laat ste Kerstboodschap sprak, zal het centrum worden van de katholieke jeugd over de gehele wereld. Dit deelde Prof. Carlo Carretto, de voorzitter van de Mannelijke Jeugdbeweging van de Katholieke Actie in Italië, aan de pers mede. Het middelpunt van het Huis van de Vrede aan de Via Aurelia te Rome, zal een votiefkerk worden die de dank zal vereeuwigen van de katholieken van Rome voor het behoud van de stad en de door de Paus gedurende de laatste oorlog verleende bescherming. Ook omvat het plan de bouw van een huis voor de Katholieke Jeugdbeweging in Italië, 'n schouw burg en kantorep voor hef, secre tariaat van het Internationale Bu reau van de katholieke jeugdbewe ging. Tenslotte zal dit „Huis van de Vrede" een studiecentrum voor buitenlanders omvatten, terwijl daarin tevens een blijvende ten toonstelling op het gebied van de pers en van de opvoedingsmethoden der katholieke jeugdbeweging zal worden ondergebracht. li. Vooraleer het glanzend stuk me taal, waarop Sonja Hennie haar triomfen vierde, kant en klaar de fabriek verliet, heeft de schaats eerst een eeuwenlang proces moeten doormaken. Wie is de uitvinder van dit stukje glijmetaal geweest? Wie heeft er voor de eerste maal op een schaats op het ijs gestaan. Vragen, die verborgen liggen in de nevel der historie. Wat lachte men sma lend in 1876 toen Jhr. mr. F. J. J. van Eysinga op een vergadering van het Friese Genootschap te Leeuwar den met een stuk koe- of paarden poot kwam aandragen en heel voor zichtig de stelling poneerde, dat dit wel eens een soort schaats zou kunnen wezen. Men geloofde er niets van. Maar de jonkheer had het bij het rechte eind gehad, want toen het verslag van deze vergade ring onder de ogen van Jhr. C. A. Rethaan Macaré te Middelburg kwam. vertelde deze prompt, dat dergelijke beenderen in de jaren 1810, 1813 en 1834 en masse waren gevonden in een terp bij Seroos- kerken op Walcheren. En toen lachte het Friese Genootschap niet meer. Inderdaad moesten deze been deren wel als de voorlopers worden beschouwd van de huidige schaats. Deze gedachte -werd nog versterkt toen er in Londen, 1869, een paar benen schaatsen werden opgedolven tezamen met een stel Romeinse sandalen. Matroos op koeschenkel Schaatsen, zoals wij dat vandaag- de-dag doen. konden onze voor vaderen natuurlijk niet op deze beenderen. Er zijn twee mogelijk heden: men gleed er op, nu eerst een flinke aanloop te hebben ge nomen, of men duwde zich voort met een paar stokken. In het anti quarisch kabinet te. New Castle be rust een koeschenkel, waarvan het verhaal gaat. dat een Hollandse .matroos daaroo het eerst op de Tine zou hebben gereden. Oud- Hollandse snreuken wijzen er even eens op. dat er op koeienribben is gereden. Tegen iemand, over wie gemakkelijk de baas kan worden gespeeld, wordt wel eens gezegd. ..Ik kan wel op koeribben tegen je riiden". In Gelderland wordt wel eens tegen dreinende kinderen, die naar het iis willen, maar niet mo gen. gezegd: „Ja, op kalfsbouten en op de zolder met groene zeep in gesmeerd". De benen schaats schijnt overigens wel een artikel te ziin geweest, dat over de ganse wereld is gebruikt. De IJslanders reden er op, maar ook de Chinezen en Ja panners. Wanneer is het been verwisseld voor het ijzer? Ook daar valt geen antwoord op te geven. Tegen het einde van de veertiende eeuw moet men er echter al op gereden heb ben. Het meest typerende voorbeeld hiervoor is wel het oude vignet van de H. Lidwina, bij haar ongelukkige val op het ijs. Op deze primitief getekende afbeelding zijn duidelijk de schaatsen zichtbaar, geen benen, maar ijzeren. In het oud-Nederlands werd echter nog niet over „de schaats" gesproken. Men had het over scolootsen, scheuvels of schof fels, schrijfschoenen en schuivers. Over Lidwina van Schiedam staat in een oud handschrift het volgende te lezen: „Want die si opt leste van haer XV jaren was, ghinc si op scolootsen met haeren even oude maechden op het ijs spelen omtrent Onzer Vrou wen Lichtmisse en daer quam een van haer gezellinnen riden op 't ijs; en raecte haestelic Liedwi, alzo Liedwi viel op een hoop scollen van ijs ende brac een corte ribbe in haerre rechterside." Na dit ongeval leefde de H. Li dwina nog 38 jaar. aal die tijd aan het ziekbed gekluisterd. Zij stierf na een smartelijk lijden in 1433. Czaar Peter op schoenschaatsen. De schoenschaats was reeds in de zeventiende eeuw in de mode. De historie vermeldt, dat Czaar Peter de Groote 'tijdens zijn verblijf als timmerman in Zaandam op schaat sen reed, die aan schoenen waren vastgemaakt. Dat Nederland in feite het land is geweest, waar de schaats wel niet zijn bakermat heeft ge had, maar toch bekendheid verkreeg over de gehele wereld, mag afge leid worden van het Engelse woord skate", een getrouwe klanknaboot sing van het Nederlandse „schaats". De Britten waren al even vurige liefhebbers van deze sport als de Nederlanders. Doch de Schotten hebben in de Middeleeuwen reeds een klinkende naam verworven in de schaatssport. In 1642 stichtte men in Edinburgh de eerste schaatsclub ter wereld, eenvoudig „Skating Club" geheten. De Schotten, die reeds vroeg naar Canada emigreer den, maakten daar ook de schaats sport bekend. Doch hoe kort het ook geleden mag schijnen, toch kan niet achterhaald worden wie de uitvin der is geweest van de stalen schaats, de Amerikaan E. W. Buschnell uit Philadelphia of de Noren, of de Hollanders. De „Noren" zijn voor de ware baanrijders een ideale schaats geworden, doch als de winter zijn ijstapijt over de watervlakten heeft gelegd, zal de oerdegelijke Friese schaats het in gebruik verre win nen van de Noor. Friesland is nu eenmaal het gebied waar men weet wat een schaats moet bezitten om werkelijk een schaats te zijn. Daar worden met ware vakman schap de doorlopers, de rechte schaats, de schoonrijschaats en de z.g. houten Noor vervaardigd. Stuk voor stuk pronkjuwelen voor de schaatsliefhebbers. En wie is dat niet in Nederland, het land van de watersport, maar ook van de schaatssport. Namen, welke ons toch niet zonder meer zijn gegeven. Pastoors te Soerabaja teruggekeerd SOERABAJA, 11 Jan. (Aneta) De pastoors J. Wolters en J. Ver- bong zijn behouden te Soerabaja teruggekeerd, waar zij waren ge vangengenomen door een grote bende, die een retraitehuis overvie len. Zij werden goed behandeld, evenals drie zusters van het R.K. Ziekenhuis te Tjelaket. De griep in Frankrijk breidt zich uit PARIJS, 11 Jan. (Reuter). Te Parijs overweegt men tehuizen van ouden van dagen te ontruimen, om meer bedden beschikbaar te krijgen voor het steeds groeiend aantal grieppatiënten. Alle Parijse zieken huizen zijn overvol, hoewel extra bedden zijn aangevoerd. Naar verluidt breidt de griep epidemie zich ook snel in de Ooste lijke provincies van Frankrijk uit. Het modehuis „Marthe" te Pa rijs heeft zich een paar kostbare materialen uitgekozen en hieruit een paar coquette hoofddekseltjes vervaardigd, die de bekroning van het avondtoilet moeten vor men. Satijn, fluweel, goud en sierlijke witte veren waren deze materialen en als men weet, wel ke weelderige toiletten de hier afgebeelde hoedjes moeten bege leiden, zal men deze keuze be grijpen. De avondkleding voor vrouwen is over het algemeen namelijk heel luxueus, misschien wel te luxueus voor deze tijd. Als stoffen worden vooral taft- zijde, faille, fluweel, velours chiffon, satijn en tule uitverkoren en de garnering, die hierop nog bedacht wordt, bestaat niet zelden uit edelste nen en goudborduur sel! Dergelijke ver neringen passen het meest bij de wijdse :oiletten met haar meterswijde rokken en strakke, aangeslo ten lijfjes. Men ziet echter ook avond jurken, die soberder van lijn zijn bij voorbeeld de strakke japonnen met de ruimte or^der de knie en de geheel rechte toiletten en min der overdadig of helemaal niet zijn bewerkt. De twee hoofddekseltjes op deze foto's horen bij avondtoiletten van het eerste soort en vandaar hun kostbare uit voering. Het bovenste model, „Pagode"genaamd, werd uit licht velours gemaakt. Gouden figuurtjes rijen zich langs rand en bol en over het geheel werd voorzichtig een fijne voile gelegd. De tweede hoed, „Monsieur", is van wit satijn, dat met motiefjes van goud en edel stenen werd opgewerkt. Aan de rand is een reeks rijke paradijs veren bevestigd. De jonge koning van Irak wordt in Engeland opgevoed en hoopt dit jaar tot de beroemde Har row school te worden toegela ten. Deze week bracht hij een bezoek aan de tentoonstelling voor schooljongens in West minster, waar de laatste vindin gen van dit atoomtijdperk zijn geëxposeerd. Koning Feisal in de toren van een Lincoln bom menwerper. Berechting opiumzaak te Batavia begonnen BATAVIA, 11 Jan. (Aneta) Voor het landgerecht te Batavia dient thans een grote opiumzaak, waarbij zes Chineese beklaagden betrokken zijn. In totaal betreft het hier een hoeveelheid van 175 kilo opium, die in zes koffers van Soerabaja naar Batavia werd ge bracht. De politie heeft 60 kilo achterhaald. De totale hoeveelheid zou ver kocht worden voor een half mil- lioen gulden, waarvan 120.000 gul den reeds was betaald aan een smokkelaar te Soerabaja, die naar Singapore is uitgeweken. De zes beklaagden zijn opkopers en had den de opium in bewaring genomen Vandaag werd een Chinees uit Solo als getuige gehoord, die de opium naar de federale gebieden smok kelde. Hij verklaarde, dat de opium afkomstig was van het ministerie van Economische Zaken te Djogja en zeide, dat hij verschillende ma len grotere partijen van Maramis (Republikeinse minister van Fi nanciën) via tussenpersonen ont vangen had., o.m. had hij eens een partij van 1500 kg van Maramis gekregen voor smokkel naar Sin gapore Hij kon deze partij echter niet verder dan Soerabaja krijgen. De getuige is thans gedetineerd in de gevangenis te Batavia, Deze zaak zal waarschijnlijk lange tijd duren. Sultan brengt dank aan generaal Spoor BATAVIA, 11 Jan. (Aneta). De sultan van Indragiri liet tele grafisch zijn dank overbrengen aan generaal Spoor voor de bevrijding van zijn landschap van ongewenste elementen door de Kon. Nederland se strijdkrachten. is niet onverschillig, van welke kant u wordt voorge- licht. Het is toch zo, dat alle jei- ten en dingen, waarvan u leest en hoort, u worden voorgesteld vanuit een bepaalde gezichts hoek. Vandaar uit worden zij belicht, krijgen zij kleur en vorm, gaat u ze voortaan bezien en be'oordelen. Wij katholieken hebben een eigen levensbeschou wing, die de enig ware is. Onze beginselen zijn het, waaraan alles getoetst moet worden. Daarom is het van zulk een allergrootst belang, dat u uw voorlichting krijgt door middel van uw katholieke krant. Ons Nieuw Noord Hollands Dagblad is dè katholieke krant voor onze streken. Het is daarom zaak, dat dit katholieke blad in al onze katholieke gezinnen wordt gele zen. Zonder uitzondering. Werkt ook u dan mee, dat ons blad in derdaad overal komt! MARCUS HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME 14 Zowel de LDP als de CDU zouden binnenkort een partijdag houden. Het was verstandiger de reacties van deze partijdagen af te wachten in plaats van een beslissing te forceren, die tot onherstelbare gevolgen kon leiden. Het was tac- tischer een ogenblik terug te treden en de gehele aangelegenheid over te schakelen naar de communisti sche pers. Een vloedgolf van arti kelen moest de noodzaak - en billijk heid van een uitbreiding van het anti-fascistisch, democratisch een heidsfront telkens naar voren bren gen. Ook de spreekbuis van het rode leger. Der Tagliche Rundschau, zou zich hierbij inschakelen. Verder was afwachten voorlopig het parool. De liberalen kwamen van 5 tot 7 Juli 1947 te Eisenach bijeen voor hun jaarlijkse partijdag. Deze bij eenkomst werd allerwegen met meer dan gewone belangstelling te gemoet gezien, niet alleen omdat hier de uitbreiding van het een heidsfront ter sprake zou komen, doch ook omdat men scherpe cri- tiek verwachtte op het beleid van de voorzitter der partij, wijlen dr. Külz. Deze was de vertrouwensman van Karlshorst in ae liberale partij. Hij was tevens eigenaar van het blad „Morgen", waarin hij alleen zichzelf aan het woord liet. Külz verstond de kunst vele gevaarlijke klippen te omzeilen, doch daarbij nam hij het niet zo nauw met de liberale beginselen. Op de vér gaande socialisatie-plannen der SED bijv. was zijn reactie uiterst zwak geweest. Het particulier bezit had in hem nu juist geen hardnekkig verdediger gevonden. Külz voerde een opportunistische politiek in op tima forma, waaraan reeds heel wat dogma's van het liberalisme ten of fer waren gevallen. In redevoerin gen en interviews viel hij trouw de politiek der westelijke geallieerden aan, terwijl hij steeds als pleitbe zorger vor de Russische plannen optrad. Voral in de kringen van jongere liberalen werd geheel zijn beleid scherp aangevallen. In Ber lijn werd zelfs gemompeld, dat ae Berlijnse liberalen zich zouden afscheiden, wanneer Külz niet be reid was een principiëler politiek te volgen. Op de partijdag der liberalen konden harde noten gekraakt wor den. Nu mag men zich een derge lijke partijdag niet voorstelden els een bijeenkomst, waar vrijheid van meningsuiting een vanzelfsprekend heid is. Prof. Kastner, die de regie over de partijdag voerde, werd door overste Tulpanow van tevoren op de hoogte gebracht, wat toege staan was en wat niet. Er mocht niet gesproken worden over de Duitse oostgrenzen of over de her stelbetalingen uit de lopende pro ductie. Buitenlandse gebeurtenissen van Europese betekenis mochten slechts in Russische zin vernoemd worden. Aanbevelenswaardige ob jecten voor critische beschouwingen zijn de politiek der westelijke mo gendheden en toestanden in de westelijke zones. De Sovjet-Russi sche militaire regering hecht de grootste waarde aan de blokpoli- tiek. Door deze laatste mededeling van overste Tulpanow werd het aan de liberale leiders verboden de blokpolitiek op de partijdag aan te vallen. Alleen de oppositie behoefde zich aan deze wens der Sovjets niet te storen en zij was dit dan ook niet van plan. Külz kreeg op de partijdag te ho ren, dat de oppositie vasthield aan een duidelijke anti-socialistische linie. Zij was van mening, dat de blokpolitiek het gevaar inhield, dat alle partijen tot vleugels van een partij werden gedegradeerd. Zou hieraan ook nog de vakbeweging deelnemen, dan was de weg geopend die tot een verwatering van het li beralisme moest voeren. De oppo sitie wees niet alleen de uitbreiding van het eenheidsfront af. doch be schouwde dit eenheidsfront in zijn bestaande vorm reeds als een groot gevaar. Aan de blokpolitiek moest een einde gemaakt worden. Külz was er niet toe te bewegen deze eisen in overweging te nemen. De oppositie, hoofdzakelijk afkom stig uit Berlijn, trok daarop haar vertegenwoordigers uit het partij bestuur terug en verliet de partij dag. Enkele dagen later werd een onafhankelijke liberale partijgroep geformeerd onder voorzitterschap van Schwennicke, de fractie-voor zitter der liberalen in de Berlijnse gemeenteraad, terwijl door de wes telijke geallieerden papier beschik baar weni gesteld voor het uitgeven van een nieuw partij-orgaan, Der Montags-Echo. De breuk in de libe rale partij was een' feit geworden. De communisten hadden echter toch nog een succes geboekt, want de Külz-trouwe liberalen hadden zich niet tegen "een uitbreiding van het eenheidsfront uitgesproken. Men had hier opnieuw de weg gevolgd van de minste weerstand: toegeven en afwachten. De SED juichte echter niet te vroeg. Zij wist, dat de belangrijkste hindernis de CDU, nog genomen moest worden. Kaiser was een te genstander van groter formaat dan Külz. Reeds in de kwestie der Duitse eenheid, op welk punt geen princi piële meningsverschillen bestonden, had hij een krachtig neen uitgespro ken, omdat de communisten zich slechts in woorden ten gunste van het herstel der Duitse eenheid uit spraken, van de andere kant echter alle maatregelen ondersteunden, die de zone-grenzen nog moesten ver sterken. (Wordt vervolgd.) l

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3