RADIO De eer van de pa MELK IS GOED VOOR ELK! Sport Het was voor zijn bruiloft Pak slaag voor twee kwartjes PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 12 Januari 1949 Filmnieuws Lawntennis Schaakrubriek De grote brok Innerlijk „Boerenverstar van Harry wor VOLKSGEZONDHEID Grondige studie van voêdingsta- bellen dus, die de voedingswaarde van verschillende spijzen en dran ken aangeven, brengt somsmei'k- waardige dingen aan het licht. Een zeer degelijke en zeer uitgebriede voedingstabel, natuurlijk van Duit se oorsprong, brengt b.v. aan het licht, dat de voedingswaarda van een glas cognac groter is dan die van een even groot glas rogm. En nu zie ik in de geest al honderden mensen het hoofd schudden en mompelen: nu zie je eens wat een onzin. Onzin is het echter niet, maar ik zou toch niemand aanraden zich in alle ernst te gaan voeden met cognac; cognac heeft zoals U weet bijwerkingen die minder wen selijk zijn en die zelfs óp de duur aanleiding kunnen geven tot een minder vriendelijke verstandhou ding met de handhavers der orde. Room is natuurlijk veel onschul diger. maar voorlopig nog een on bereikbare luxe voor gewone ster velingen. En als we aan de room vergelijken met melk, dan komt melk er maar heel bekaaid vanaf. En toch mag nog wel eens gewe zen worden op de grote wijsheid en waarheid van het gezegde, een glas melk is goed voor elk. Natuurlijk, melk bestaat evenals de meeste voedingsmiddelen, voor een groot deel uit water, maar dat betrekkelijk kleine gedeelte dat niet uit water bestaat is dan ook van zo uitstekende hbedanigheid, dat we kortweg kunnen spreken van een vrijwel ideaal voedsel. Melk bevat eiwitten in een uiterst lichtverteerbare vorm en van een samenstelling, dat ze ons alles ge ven wat voor de opbouw van spie ren en dergelijke, eiwitrijke weef sels nodig is. Vooral in tijden van een vleesarm diëet is melk dus een uiterst gewenst en verkieslijk voe dingsmiddel. Vet der melk komt in fijnverdeel- de toestand voor, zodat ook de op name daarvan door het lichaam vollediger geschiedt dan in welke andere vorm ook. Voeg daarbij de suikers en de voedingszouten, dan komt men tot de conclusie, dat melk vrijwel alles- bevat wat ons lichaam nodig heeft, al moeten we niet uit het oog verliezen, dat het gehalte aan vitamines, aan kalk en ijzer onvoldoende fl. vooral voor jonge groeiende kinderen. Daarbij komt, dat naar -verhou ding tot andere hoogwaardige voe- dinsgmiddelen, melk niet duur is te noemen, In vergelijking bij voor beeld tot eieren, is melk Uiterst goedkoop. En melk is er genoeg. Een des kundige met wie ik er over sprak Coöp. Tuindersvereniging „Kennemerland" Beverwijk, 10 Januari. Ondanks het feit dat de kalender de maand Januari aangeeft, zijn we door de grote aanvoer nog verplicht om drie keel- per week veiling te houden. Het aanbod van witlof is nog niet groot, maar door de grote import van dit product waren de prijzen aan de lage kant. Andijvie is schaars, waarvoor uit stekende opbrengsten werden geno teerd. De aanvoer van waspeen bestaat alleen nog uit kleine kwantums, die door de tuinders opgekuild zijn. Voor goede kwaliteit werden goedé prijzen besteed. Van spruiten was er een behoor lijk kwantum, ofschoon de kwaliteit over het algemeen niet best was. De handel in dit product was niet zo vlot als gewoonlijk, zodat de prijzen iets terugliepen. Boerekool werd in flinke partijen aangeboden, over de prijzen kan men tevreden zijn. De aanvoer van prei was door de slech te gang van zaken van de laatste weken iets minder, zodat vandaag de gehele aanvoer geplaatst kon worden. Voor de Bloemendaalse gele was veel animo. Dit product bracht uitstekende prijzen op. Voor de meer speciale winterproT ducten, zoals rode. groene en gele kool en uien was de belangstelling weer iets groter en liepen de prij zen vooral voor groene kool iets op. Eigen kantoor voor R.K.O.-films Dezer dagen heeft het Neder lands kantoor van de R.K.O.-films de opening van haar eigen kanto ren op de Keizersgracht no 698 te Amsterdam, welk pand voordien in gebruik was bij de M.P.E.A., een organisatie waarin een achttal Amerikaanse Maatschappijen zetel den. feestelijk herdacht. In een drukbezochte receptie, gehouden in t Victoraahotel te A'dam, waarbij vele binnen en buitenlandse figu ren uit het filmbedrijf aanwezig waren, maakten vele voor het eerst kennis met de nieuwe directeur, de heer L. Lioni. PROGRAMMA DONDERDAG 13 JANUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Morgenstemming, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Mozart concert, 9.40 Schoolradio, 10.00 Kamermuziek 10.45 Gewijde muziek, 11,00 De Zon nebloem, 11.40 Schoolradio, 13.00 Angelus, 12,03 Piano, 12.30 Weer praatje. 12.33 Amusementsorkest, 13,00 Nieuws, 13.25 Walsen, 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Marimers- fcapel. 15.00 Werken van Tschai- kowsky, 15.30 Koor en solist.», 16.45 Piano, 17.00 Jeugdjournaal, 17.30 Vocaal kwartet, 18,00 Leger des Heils, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Orgel, 20.00 Het Nieuws, 20.15 Steravond, 21,30 Fami liecompetitie, 22.00 Gramofoonmu- ziek, 22,25 Koor, 23.00 Nieuws, 23.15 Mozart-concert. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Zuid en Oost, 8.00 Nieuws, 8.15 Varia, 9,00 Pianocon cert, 9.35 Een lied gaat rond, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor kleu ters, 11.00 Orgel en clarinet, 12.00 Metropole orkest, 12,30 Weerpraatje, 12.38 Pianoduo, 13.00 Nieuws, 13.20 „Americana", 13.50 Piano, 14.00 Van de hak op de tak, 14.20 Solistencon cert, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Assortimento, 17.00 Hawaii, 17.20 Welk dier?, 17.30 Modelvlieg tuigbouw, 17.35 Kwintet, 18.00 Het Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Cello en piano, 19.00 Strip, 19.10 Avondschool, 19.45 Filmmuziek, 20.00 Nieuws, 20,15 Kamerorkest en viool, 21.15 Hoorspel, 21.55 Negro spirituals, 22,45 Gramofoonmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Orkest en zang, 23.45 Viool. verzekerde mij, dat ons eigen volk nooit de hoeveelheden melk zou kunnen verzwelgen die we kunnen produceren. Als drank verwerkt in spijzen als pap, pudding of vla, moet melk dan ook een groter plaats innemen dan nu het geval is. Het enige waai de huisvrouw streng de hand aan moet houden is. dat melk óók in huis behandeld wordt met een uiterste zorg en zindelijkheid. Wan neer men ziet met welke (excuseer het woord) vieze pannensponsjes de pannen waarin de melk in ont vangst wordt genomen, worden schoongemaakt, dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat dit keuken gereedschap gemaakt wordt tot een bron van gevaar. Nu hoeven we dat niet tragisch op te nemen, maar wel moeten we melk met uiterste zindelijkheid behandelen en de z.g. losse melk even koken: zowel voor de melk zelve als voor het vaat werk waarin ze wordt bewaard. Houden we die zindelijkheid in het oog, dan is melk inderdaad een der meest aanbevelenswaardige voedingsmiddelen die we kennen. W. G. K. ZIEKENFONDSPREMIE VRIJWILLIG VERZEKERDEN Met IS cent per week verhoogd „Noodgedwongen en onder ern stig protest" hebben thans alle ztekenfondsorgranisaties in prin cipe besloten de premie voor ieder betalend vrijwillig verze kerd lid per week met 13 cent te verhogen. Voor de meeste ver zekerden betekent dit, dat zy in plaats van 50 cent met ingang van 17 Januari a.s. 63 cent per week zullen moeten betalen. Kortgeleden werd dit besluit ge nomen door de centrale bond van ziekenfondsen, de bond van katho lieke en de Nederlandse Bond van Ziekenfondsen. Ook de bond van ondernemings- en de organisatie van algemene ziekenfondsen zien zich voor dezelfde noodzaak ge plaatst. Bij deze organisaties it ongeveer de helft der verzekerden ingeschreven, de andere helft is lid van fondsen, die aangesloten zijn by de federatie van maat schappij-ziekenfondsen. De lande- lyke raad van deze federatie „V. M. Z." heeft Zaterdag tijdens een vergadering te Utrecht eveneens besloten onder protest de van overheidswege -voorgestelde ver hoogde contributieregeling te aan vaarden, „daar het verwerpen daar van de financiering der afdeling vrijwillige verzekering in 1949 on uitvoerbaar zou maken." DIT JAAR VIJFTIEN MILLIOEN KUIKENS In hef najaar weer weinig eieren Dit jaar zullen in Nederland 15 millioen kippenkuikens worden uitgebroed tegen 13 millioen in '48. Volgens experts van de Stichting voor de Landbouw is dit aantal te klein, in verband met uitbreiding van fok- en vermeerderingsbedrij- ven en de noodzakelijke strengere selectie. Men had liever gezien, dat 20 millioen kuikens zouden wor den uitgebroed, doch van over- heidszijde kon geen groter kwan tum worden toegestaan, omdat de aanvoer van krachtvoer nog on zeker is. De bestaande onderbezet ting op vele bedrijven zal niet kun nen worden weggewerkt, hetgeen van invloed zal zijn op de produc tiekosten. In verband met te ver wachten schaarste aan eieren in het komende najaar, omdat in die tijd de grootste vraag voor de export zal bestaan en de productie het kleinst is, verwacht men dan weinig en dure eieren op de bin nenlandse markt. Verwacht wordt voorts, dat de maximumverbrui- kersprijs voor eieren zal worden opgeheven. Accountants-Agenda voor 1949 De door P.O.A.-N.V. te Alkmaar uitgegeven Accountants-agenda, is dit jaar in drie vormen verschenen; gebonden zoals voorheen, in 'n een voudige en praktische ringband en in 'n luxe lederen portefeuille omslag. Aan de inhoud van de twee laatste vormen zijn verschil lende nieuwe gegevens toegevoegd die in de praktijk van het dage lijkse leven uitstekend van pas ko men; zoals post-tarieven, afstan den, kasstaten enz. Voorts ver scheen in 'n practische schroefband een Vademecum voor accountan belastingconsulenten, administer teurs en allen die met belastingta rieven en die der sociale wetten te maken hebben. Op de wijzigin gen en aanvullingen van deze ge gevens, die in de loop van het jaar verschijnen, kan men zich abonneren, zodat dit voor velen onmisbare „Vademecum" steeds bij is. De omslag van dit vademecum kan men zoals die van de beide oningebonden agenda's ook vol geilde jaren gebruiken. De agenda werd evenals vorige jaren, samen gesteld door J. H. M. van Emmerik Ridder van Rappard komt op 14 Maart voor Het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage zal 14 Maart a.s. de zaak behandelen tegen de voorma lige leider van de NSNAP (Natio naal Socialistische Nederlandse Ar beiderspartij) E. H. Ridder van Rappard. Reeds voor de oorlog propageer de van Rappard de idee: „Een volk een rijk, een fuehrer". Toen de Duitse bezetting een feit was ge- wrden trachtte hij door artikelen in het NSNAP-orgaan „Het nieu we volk", de Nederlandse arbeiders te winnen voor een samensmelting van Nederland met Duitsland: Leu zen als Neder-Duits weder Duits' „Holland voor Hitier" en „Duits is ons bloed" werden door zijn aan hangers op muren cn straten ge kalkt. Voorts nam hij dienst bij de Waffen SS „om daadwerkelijk deel te nemen in de strijd voor het Groot-Duitse rijk". Fullriede's beroep verworpen De raad van cassatie deed Maan dag uitspraak in de zaak Fullriede. Deze Duitse weermachts-officier was door het Arnhemse bijzondere Hof veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2 jaar en 6 maanden, omdat hij in October 1944 repre sailles geleid heeft, welke zo veel leed over het dorp Putten hebben gebracht. Zowel de proc. fiscaal van het Arnhemse bijzondere hof als Fullriede gingen in beroep, de laat ste omdat hij meende dat hij deze straf niet had verdiend. De raad van cassatie verwierp thans beide beroepen. Naar zijn oordeel heeft Fullriede zich schuldig gemaakt aan oorlogs misdrijven door het la' n wegvoe ren van de bevolking Zijn beroep op noodtoestand werd niet aan vaard. Het was de raad echter ge bleken. dat Fullriede zoveel moge lijk gedaan heeft om het lot van Putten te verzachten. Daarom trof fen hem slechts lichte verwijten en kon worden volstaan met een straf gelijk aan die, welke het Arnhemse hof heeft opgelegd. Fullriede, reeds formeel uit de gerechtelijke bewa ring ontslagen, was niet ter zitting verschenen. Hij verblijft in een kamp voor uitgewezen Duitsers. N.S.B.-redacteur voor het Hof Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam hoorde S. S. Hoogterp, tijdens de bezetting hoofdredacteur van het „Algemeen Handelsblad", twaalf jaren tegen zich eisen, om dat volgens de procureur-fiscaal lie den als hij er door hun artikelen voor gezorgd hadden, dat vele Ne derlanders dienst namen bij de S.S. Met de woorden „U beschouwt mij toch niet als landverrader" stapte hij in Juli 1941 de kamer van de direc teur binnen, nadat de heer Von Balluseck de bekende journalist en hoofdredacteur van dit blad was ge arresteerd op aandringen van Blok zijl zelf. De directeur had Hoogterp toen toegevoegd: „U moet maar eens in de geschiedenisboeken le zen, hoe men figuren noemt die der gelijke rollen spelen". Voor het spelen van die rol liet hij zijn dag blad 70.000 lezers inboeten, die allen bedankten, toen hij aan het hoofd kwam te staan en voor diezelfde rol kreeg hij nu de zware eis van 12 jaar te horen. Verdachte gaf aan het slot van de zitting toe te hebben gefaald als christen en staatsburger. Uitspraak over veertien dagen. Risico's bij hef kopen van gebruikte auto's De ANWB waarschuwt met na druk tegen de grote risico's, welke gelegen zijn in het kopen op de tweedehands-auto-markt. Vele, ogenschijnlijk in behoor lijke staat verkerende, wagens ver tonen na korte tijd „verborgen ge breken", die de kopers op aanzien lijke kosten jagen en de vehikels niet zelden tot een ernstig gevaar op de weg maken. In het bijzonder is een ernstige waarschuwing op zijn plaats tegen de z.g. „automarkten", welke in steeds meer gemaenten geregeld worden gehouden. De handelaars, die daar auto's te koop aanbieden, zijn niet altijd deskundig. PRIJSVRAAG AMATEURSTONEEL In het eerste nummer van de vierde jaargang van „De Nieuwe Spoel", bulletin voor het amateur toneel schrijft de redactie een prijs vraag uit voor avondvullende spe len. Bekroningen worden beloond met f 500— en f 300.—, terwijl ieder spel, dat niet bekroond, doch wel geaccepteerd wordt, beloond wordt met f 100.— een en ander buiten de regeling der auteursrech ten om. De jury wordt gevormd door mej, G. Brugmans, Eduard Verkade, Kees Spierings, Anton Sweers en Joop Biekman, terwijl tevens nog aangezocht zijn Albert van Dalsum en Ben van IJsselstein. De termijn van inzending sluit 1 Mei 1949. Verdere voorwaarden kunnen worden aangevraagd bij „De Nieuwe Spoel", Koningslaan 12 te Bussum. Parijs ballet- in Amsterdam Op Woensdag 12, Donderdag 13 en Vrijdag 14 Januari a.s. zal het „Ballet de Paris' o.l.v. Roland Pe tit te Amsterdam in de Stads schouwburg twee verschillende programma's uitvoeren waaronder balletten op muziek van Tschei- kowski, Strauss en van enige jonge Franse componisten. Het gezel schap, waaronder bekende dansers en danseressen, een kleine twintig man, brengt zijn eigen decors mede Massa t.b.c.-onderzoek te Voorburg In de gemeente Voorburg (ca 36.000 inwoners) zal begin Februari een massa-onderzoek op t.b.c. wor den ingesteld. De gehele bevolking wordt uitgenodigd daaraan deel te nemen. Het onderzoek geschiedt volgens de steeds meer gebruikte methode met het klein-filmbeeld apparaat. BINNENKORT WEER RIJST Einde Januari zal aan alle leef tijdsgroepen wederom rijst beschik baar worden gesteld. In de bonnen- lijst van 27 Januari zal een bon worden opgenomen, recht gevende op het kopen van 250 gram rijst. Deze verstrekking en die van begin December 1948 (100 gram voor iedereen) zijn mogelijk gemaakt door de aanvoer van 6000 tt>n rijst uit Siam. Zoals reeds is medegedeeld is voor 1949 aan Nederland toegewe zen 18.000 ton. Voor de aankoop van deze hoeveelheid is contact op genomen met Siam en Birma. Het zal van de prijs afhangen of de ge hele toewijzing opgenomen zal worden. Gezien deze onzekere factoren is het niet mogelijk, eèn enigszins regelmatige distributie van rijst in te voeren. Het ligt echter voor de hand. dat in de naaste toekomst nog verdere verstrekkingen zullen volgen. 25 JAAR BURGEMEESTER HEERHUGOWAARD. Op 26 Januari a.s. viert de heer B. J, F. Sutman-Meyer zijn zilveren ambts jubileum. Tot 16 April 1934 oefen de hij deze functie uit in de- ge meente Oude Niedorp en sindsdien in onze gemeente. Op de uitdruk kelijke wens van de jubilaris zal deze herdenking zeer sobertjes wor den gehouden, omdat nog onlangs feestelijk het feit werd herdacht, dat hij 12i/2 jaar burgemeester in Heerhugowaard was Des ochends te 10.30 uur wordt er een openbare raadsvergadering ten raadhuize belegd, waarin de jubilaris zal worden toegesproken. Ook zal de jubilaris van 45 uur des nam. te zijnen huize recipiëren. L. T. B.-VERGADERING HEER-HUGOWAARD Nrd. Op Woensdag, 12 Januari a.s. zal de R.K. Land en Tuinbouwbond, afd. Heerhugowaard-Nrd„ in café Ur- sem een vergadering houden. De agenda bevat o.a. bespreking wa terplan, oogstdankdag en bespre king poterbewaarplaats. Het be stuur acht aller opkomst gewenst. Passoendan heeft een nieuw kabinet BANDOENG, 10 Jan. (Aneta). Het kabinet van de Wali Negara van Pasoendan heeft bekend ge maakt, dat j.l. Donderdag aan het kabinet-Poeradiredja op eigen ver zoek en onder dankzegging voor de bewezen diensten ontslag is ver leend. Maandag heeft de Wali Negara een nieuw kabinet aanvaard, waar van premier is: mr. R. T. Djum- hana Wiraatmadja, die tevens Mi nister van Binnenl. Zaken a.i. is. De benoemingen geschieden he den, opdat er in Pasoendan een re gering is, die de volle verantwoor delijkheid jegens het parlement draagt en mede kan deelnemen aan de besprekingen van het B.F.O. en met minister-president Drees in de komende dagen, aldus luidt de be kendmaking. Van het nieuwe kabinet zijn de ministers Gerke en Tan Hwat Tiang uit het oude overgenomen. De mi nisters van justitie en welvaart zijn leden van de Fraksi Nasional, de minister van sociale zaken is van de Fraksi Kesatuan. Er zijn geen vertegenwoordigers van de Fraksi Indonesia in het kabinet. De nieuwe premier behoort niet tot enige frac tie. Hij was vroeger chef van het persoonlijk kabinet van de Wali Negara. Voor de vorming van Pa soendan ondertekende hij het „Ma nifest van twintig", waarin ver klaard werd, dat voor dg Negara Pasoendan geen bestaansgronden aanwezig waren. Burgerlijke Standen ENKHUIZEN. Geboren: Marion Geertruida. d. v. A. Rustenburg en R. Raasnoót; Pieter Joost, z. v. G. Struik en A, Sluis; Bauke Jan, z. v. W. P. de Jong en N. Bol; Afra Anna Cornelia, d. v. H. J. den Drij ver en J. A. Aut; Bregtje, d. v. G. Hasselman en H. E. Zieverink; Gretho, d. v. H. Buiten en A. Hart; Reinhardt Abraham, z. v. G. J. Wol- bers en G. Evendijk; Jeanne Chris tine, d. v. W. de Boer en L. de Haas; Cornelis. z. v. B. Planting en D. A. Suijdam; Geessien Fenna, d. v. J. Kok en H. P. Hulzebos. Overleden: Albertine Henriëttè van der Feen, 84 jr; Petrus Hansen, 69 jr; Willem Leonard Uljée, 71 jr; Gesiena Hijink, 65 jr echtgenote v. Gerhard Peters. Ondertrouwd: Sjerp Haitsma en Pietertje Vriend; Jan Hendrik Koêkman en Aafje Jacobine Siet- sma; Jan Cornelis Kistemaker en Greta Wilhelmina Kelder. Gehuwd: Dirk de Vries en Jans- je Teunisz. Avenhorn. Gehuwd: Jan Reus (Berkhout) en G. M. Delemarre. Ingekomen: Jan P. Koomen, G 77 van Langedijk; Èverardus B. Dele marre, A 166 van Amsterdam; Jan Koelewijn, A 54 van Amsterdam; Johannes Braas, A 146 van Heiloo. Janna M. Ooms, G 38 van Amster dam. Vertrokken: Sjouke Kunst. A 157 naar Hoorn; Johanna W. Udo en kind. S 33 naar Bussum; Jan Hul sebosch, A 115 naar Den Haag; Ali- da M. Laan, A 35 naar Obdam, HENSBROEK. Geboren: Ceci lia Anna Maria. d. v. J. van Zelm en C. de Jong; Robert, z. v. P. Braas en H. M. van der Kaag; Dirkje d. v. W. Lekx en A. Appel. DE RIJP. Geboren: Catharina Jantina, d. v. K. W. Spanjer en L. Molenaar. EGMOND BINNEN. Geboren: Nicolaas Joseph, z. v. G. S. Apel doorn en A. Schuit; Catharina Va- lentina Maria d. v. J. Leuring en J. van de Reep; Nicolaas Karei z. v. J. Braak en G. Smit; Johannes Pe trus z. v. J. Vlaar en A. M. Vlaar. Overleden: Klaas Ursem, 78 jaar. Ondertrouwd: J. A. Ranzijn te Heiloo en C. M. van Dam; Petrus W. M. Vink te Heiloo en M. C. Roo- zen; C. Admiraal te Alkmaar en C. G. v. d. Molen. Ingekomen: J. P. Hopman van Andijk; M. Delis geb. Muidér van Amsterdam. Vertrokken: J. A. Hand naar Wormer; Th. H. Clugt naar Zeven bergen; P. Gouda naar EgmOnd aan Zee. Internat, wedstrijden Naar het A.N.P. verneemt, staan er voor de Nederlandse topspelers in de komende maanden enkele in teressante wedstrijden op het pro gramma. Op 29 en 30 Januari a.s. zal te Roubaix een internationale drie kamp tussen Frankrijk, België en Nederland worden gehouden, die beschouwd kan worden als een re vanche van de driekamp. die 10, 11 en 12 December j.l. op Marlot te Den Haag werd gespeeld. Ook te Roubaix zal de Nederlandse ploeg bestaan uit: Van Meegeren, Wilton, Krijt en Linck, terwijl Frankrijk thans ook de steun zal hebben van Cochet. Ook aan de jaarlijkse Rivièra- wedstrijden zal in het voorjaar door Nederlanders worden deelgenomen. Het is vrijwel zeker dat van Mee geren en Linck van 14 tot 20 Maart te Cannes zullen spelen, terwijl ook het plan bestaat dat beiden in de daarop volgende week, dus van 21 tot 27 Maart aan het tournooi te Beaulieu en van 28 Maart tot 3 April aan dat te Nice deelnemen. Voorts zullen van Meegeren en Linck voor het heren-dubbelspel om de Butler-cup, dat van 4 tot 10 April wordt gehouden, inschrijven. Ook in Nederland zal men vóór de zomer internationale tennis kun nen ganschouwen. Op 15 en 16 Febr. zullen de Zweden Johansson en Fornstedt op de overdekte baan van Marlot uitkomen tegen de sterk ste Nederlandse combinatie: Van Swol. Rinkel en Van Meegeren. Ook bestaat de mogelijkheid dat Bergelin in Den Haag van de partij is, maar zrfcer is dit nog niet. De wedstrijden zullen volgens Davis- cup-systeem worden gespeeld. HELDER 4—RANGERS 3—2 Rangers begon met een gevaar lijke aanval, die de Helderdoelman corner kon werken. Een ingekopte voorzet ging rakelings over. Even later deed de linksbinnen het beter en kopte een voorzet van rechts in het net, 0—1. Ook Helder onder nam verschillende aanvallen, waar van de meesten weinig gevaar op leverden, totdat vlak voor de rust de scheidsrechter een penalty toe kende, 1—1. Tweemaal ging een opgelegde kans voor Rangers ver loren, doordat voor buitenspel werd gefloten. Na de rust werden twee fouten in de Rangersverdediging noodlot tig, 31. Een afgemeten voorzet van de Rangersrechtbuiten werd door de midvoor zonder aarzelen benut en buiten bereik van de kee per ingeschoten, 3—2. Met deze stand kwam het einde van een prettige, goedgespeelde wedstrijd. V. I. O. S.—GEEL ZWART Bovengenoemde wedstrijd vond Zondagmiddag plaats. In het begin over en weer gespeelde aanvallen met een paar corners voor Vios, die achter gingen en één waaruit niet veel spel kon volgen om te doelpunten. Na 20 minuten wist Jac met een mooie bal op tame lijke afstand VIOS de leiding te geven. Op en neergaand spel en twee corners, die ook niet konden worden benut. Na de thee was Geel-Zwart voor veel momenten in de meerderheid, afwisselend met een aanval van VIOS. De beide keepers hebben echter keurig werk gedaan, VIOS heeft van de twee corners na de rust ook niet kunnen profiteren, Dat gaat niet zoo: van de 7 cor ners en 3 achter. Na enige ople ving van VIOS, die voor de rust een betere partij speelde, ging de eindstand met 10. TEX. BOYS 2—Z.D.H. 1 2—0 Vanaf de aanvang van de wed strijd waren de Boys wel iets in de meerderheid maar konden het net van ZDH niet vinden. Totdat een kwartier voor het einde de linksbuiten de bal mooi voor doel brengt en W. Kager de stand op 10 brengt. Nu krijgen de Boys er weer zin in en enkele minuten later is het J. Ritico, die er 2—0 van maakt. De gasten zetten nu een geweldig offensief in. maar de Boys houden stand en zijn blij als scheidsrechter Boekei het einde fluit en verdiend hebben gewonnen VOOR DE POLITIERECHTER Katholieke tandtechnici in eigen organisatie Zaterdag kwamen een aantal katholieke tandtechnici te Utrecht in vergadering bijeen. Na een uiteenzetting door de heer Dre de Wolf secretaris van de KAB werd met algemene stem men besloten tot oprichting van een katholieke vakgroep voor tandtechnici waarbij zich staande de vergadering ongeveer 75 leden aansloten. Er werd een voorlopig bestuur gevormd ter voorbereiding van de definitieve organisatie en van ac ties, in zake salarisregelingen, vak opleiding cn wettelijke regeling van het beroep. Het secretariaat is gevestigd Ruusbroeclaan 10, Eindhoven. Verkeersstrepen Volgens de betreffende voor schriften moeten alle rijbanen van de rijkswegen door middel van strepen worden verdeeld in rij stroken, voor zoveel dit niet reeds op andere wijze zichtbaar is (be- tonverhardmgi Op een desbetreffend verzoek ontving de KNAC bericht, dat ten gevolge van de oorlog gedurende enige jaren weinig gevolg kon worden gegeven aan bovengenoem de voorschriften. De bebakening van de rijkswe gen wordt thans echter daarmede weer in overeenstemming gebracht Op enigszins ruime schaal wordt daarbij een proef genomen met re flecterende verf. Ook de Rijksadvocaat heeft vrien den en bekenden genoeg, die hem in het Gerechtsgebouw aan de Gees tersingel komen opzoeken, wanneei hij daar eens is om belastingzaken te berechten. Gisterenmiddag bleek dit weer duidelijk, toen een rij van 21 verdachten acte de presence gai bij mr. Noordam, de Rijksadvocaat. De eerste van deze rij was Willem K. uit Zuilen die destijds in de Wieringerwaard, waar hij toen woonde, een aardig toestelletje thuis had voor het distilleren van alco hol. Waarschijnlijk werd hij door de een of ander aangebracht, want het slot was, dat ongeveer zes ambtenaren bij Willem op visite kwamen, om eens te kijken naar dat dingetje, wat hij niet in huis mocht hebben. Willem verklaarde nu op de zitting, dat hij het distil- leertoestel alleen gebruikt had ter gelegenheid van zijn koperen brui loft, om zodoende voor een lekker borreltje te kunnen zorgen. Er kwam evenwel vast te staan, dat Willem ook wel eens eprder met zo'n ding bezig was geweest. Als verlichtende omstandigheid voerde verdachte nog aan, dat het toestel niet compleet was en dat het steeds in zijn bedoeling had gelegen het ding te verkopen of te vernietigen. Hij had het toestel echter nooit ge bruikt om er de accijns mee te ont duiken. Volgens de Rijksadvocaat leerde verdachte het nooit, want hij zat nog in een proeftijd voor een andere veroordeling, wegens het bezitten van een distilleerketel. Na dit betoog van mr. Noordam eiste de Officier van Justitie, mr. Hol- steyn, een gevangenisstraf van 2 mnd. De uitspraak van de Politie rechter, mr. Alblas, was afwijkend, want hij veroordeelde K. tot f 100 of 1 mnd.. met de waarschuwing, dat er kans bestaat, dat de Rijks advocaat ten-uitvoer-legging zal vragen van de voorwaardelijke ge vangenisstraf. Gerardus Adrianus K. uit Amster dam stond hier terecht als verdach te, hoewel hij in feite de overtre ding niet had begaan. Destijds was hij directeur geweest van de N.V. Midden, waarvan een zekere V. de enige aandeelhouder was en dan 1 ook alle zaken behartigde. V. reed echter ook eens met een motorrij tuig, waar geen geldige wegenbe- lastingkaart bij was. Hij werd na tuurlijk aangehouden dat gebeurt nu eenmaal altijd, als je zelf weet, dat er iets niet in orde is en kreeg een bekeuring. De man even wel, die er voor op moest draaien, was K. Volgens mr. Holsteyn was K .toendertijd een soort stroman. Dit nam evenwel niet weg, dat de heren het er roerend over eens waren de stroman een boete van f 30.of 12 dg. op te leggen. Uit Anna Paulowna kwam Hen- ricus Jan N., die op een Zondag iemand van zijn personeel N. heeft een taxibedrijf in een van zijn auto's had laten rijden, zonder dat deze auto voorzien was van een geldige wegenbelastingkaart. N. zei nu. dat deze chauffeur van hem een vrije dag had en zo maar was gaan rijden, hoewel hij bij de politie had verklaard, dat dit rijden van zijn chauffeur in opdracht van hemzelf was gegaan. De Rijksadvo caat wist niet meer, wat hij van dit Zondagsritje denken moest en vroeg mr. Alblas de zaak aan te houden om zodoende ook de chauf feur eens te kunnen horen, hetgeen geschiedde. Met Nicolaas S. uit Blokker.was het een heel ander geval. Hij had namelijk met zijn auto gereden, waarachter hij twee aanhangwagens had gekoppeld. Toen hij werd aan gehouden en men zijn wegenbelas tingkaart zag, zei dezelfde men, dat hij in overtreding was, omdat hij volgens zijn belastingkaart niet met twee aanhangwagens mocht rijden. Nicolaas was het hier echter niet geheel mee eens en op de zitting stak hij dit niet onder stoelen of banken. Volgens Nicolaas was zijn kaart goed voor een gewicht van 1500 kg en met die twee aanhang wagens was hij nog beneden dat gewicht, zodat er volgens hem niets aan te merken viel. Bovendien, al dus Nicolaas. stond nergens op de kaart, dat hij er geen aanhangwagen achter mocht koppelen. Mr. Noor dam, de Rijksadvocaat, was dit niet met hem eens en vond voor deze overtreding een straf van f 5.of 2 dg. op zijn plaats. Mr. Alblas had echter het laatste woord en daar hij van mening was, dat de over treding louter formeel was, veroor deelde hij Nicolaas tot f 1.of 1 dag Berend de J. uit Groningen had de Inkomstenbelastingwet overtre den: f 30.of 12 dg. De Motor rijtuigenbelastingwet (art. 15, 16bis en 17) was overtreden door Adria nus Johannus B. uit Haarlem: f 20 of 10 dg.; Klaas D. uit Ursem: f 2.50 of 1 dg.; Pieter Jan J. uit Amster dam: f 40.of 16 dg.; Gerardus Adrianus K. uit Amsterdam: f 30. of 12 dg.; Wilhelmus Josephus K. uit Heemstede: f 5.of 2 dg.; Si mon K. uit Purmerend: f 10.of 4 dg.; Gerrit K. van Schiphol: f 15. of 6 dg.; Nicolaas Laurentius de L. uit Beemster: f 15.of 6 dg.; Theo doras Dirk van L. uit Amsterdam: f 25.of 10 dg.; Klaas R. uit Zaan dam: f 15.of 6 dg.; Arie S. uit Koedijk: f 7.50 of 3 dg.; Cornelis T. uit IJmuiden: f 15.of 6 dg.; Pieter T. uit Schoorl: f 10.of 4 dg. Vergeetachtig Bij verstek werd Maandagmorgen door de politierechter te Alkmaar Mr. v. d. Wall Bake, tot een boete van f40 of 20 dagen veroordeeld een zekere Feike de B„ in deze contrei en niet zo bekend, want de man komt uit Arum in Friesland? Hij heeft in October in Castricum met een auto gereden zonder rijbewijs en wilde op eerste vordering van de politie niet stoppen. Kruimeltjes In November van het vorig jaar werd aan de Noorderkade te Alk maar een hoeveelheid betonijzer weggehaald, dat eigendom was van de firma de Wild. Het ijzer was in rollen aangevoerd en de gebroeders H. en N. B. zouden dat ijzer met behulp van P. J. M. en P. R, strek ken en op een lengte van 12 meter afsnijden en bundelen. Dat is ge beurd, maar het ijzer dat overbleef, korte eindjes, in totaal 1378 kg„ namen zij mee naar huis. Bij de po litierechter verklaarden zij, niet beter te weten, of zo iets mocht wel; het was per slot van rekening afval en bij een vorige baas hadden ze het ook altijd medegenomen. In dit geval hadden ze het echter beter kunnen vragen, vond Mr. v, d. Wali Bake. De officier van Justitie, Mr, Meischke eiste f40 of twintig dagen, de politierechter veroordeelde het viertal tot een boete van f35 of 14 dagen per man. Voor twee kwartjes De landbouwerszoon M. de Jong kwam van een koude kermis thuis toen hy in November 1947, in op dracht van zijn vader, f2.50 kwam brengen voor het huren van een praam. De eigenaar, G. S. uit Graft, meende recht te hebben op f3. omdat de boot bijna drie dagen weg was geweest en had de knaap ge stompt en bij zijn keel gegrepen. Volgens getuigen was een en ander nogal stevig toegegaan, maar de knaap, die als lijdend voorwerp fungeerde, zei: „Het was niet zo erg". De officier van justitie vond het toch wèl erg, om iemand voor zo'n bedrag af te rossen en eiste f15 of 10 dagen. De veroordeling was f10 of 9 dagen. Het stroopje gestroopt Machtig en groot verscheen J. H. K. uit Harenkarspel, die op 9 De cember van dit jaar met zijn zoon kool had weggesneden van het land van een bekende. Het betrof hier succes Deense witte kooi, bestemd voor veevoeder en staande op een stuk land, dat in de wandeling de naam van „het stroopje" draagt. Toen de eigenaar van de kool zelf eens wilde gaan snijden, bleek dat niet meer nodig, verdachte had dat al voor hem opgeknapt. De kool had hij met een schuit vervoerd. Later heeft hij een deel van de kool terug gegeven en de rest betaald. „Wat bent U van Uw vak?" vroeg de politierechter belangstellend. „Nou, ik heb een paar koe'tjes en egn beetje bouwerij", was het be scheiden antwoord. Omdat hij de kool had teruggege ven en ook betaald had voor de an deren, vond de officier van justitie het ongevraagde snijden met f25 of 10 dagen voldoende bestraft. De veroordeling werd conform. Verkeerd bezorgd G, de R. uit Halfweg had een biezenmat, die hij niet besteld had maar verkeerd bij hem was bezorgd, maar gehouden, in stukken gesne den en in zijn huis gebruikt, zonder dat er een haan naar kraaide. Dat dacht hij ten minste. Maar de vlie ger ging niet op en, hoewel bij ver stek, hij werd veroordeeld tot f10 of 6 dagen. VRONE—BERDOS 1—5 In St. Pancras op bezoek bij Vro- ne heeft Berdos de volle winst we ten te behalen. Onmiddellijk na de start verschijnt de B.-voorhoede voor het doel der gasten en er ont staan dan ook hachelijke momen ten, die echter geen direct succes opleveren. Na een kwartier een on gevaarlijke aanval op het V.-doel en de V-keeper heeft dan ook geen moeite de bal te onderscheppen. Hij laat de bal echter vallen en dan is Bos er als de kippen by om de score te openen. Er volgt nu een meer gelijk opgaande stryd en Brakenhof, de B.-doelman, moet nu ook meer in actie komen. Tenslotte wordt het werken van V. beloond met de gelijkmaker. Daarna komt Berdos meer op zetten en zij is steeds in de aanval en het is Bos, die er voor zorgt, dat nog voor de rust Berdos met 31 de leiding heeft. Na de pauze stelt Vrone ver woede pogingen in 't werk om de achterstand in te lopen. Wel moet de B.-verdediging alles op alles zetten om doelpunten te voorko men, hetgeen hen tenslotte gelukt. Het laatste kwartier is weer voor Berdos. Smit, in prachtvorm, zorgt voor het vierde en invaller Roo- zendaal brengt de eindstand op 1-5 „HUGO-BOYS"-NIEUWS HEERHUGOWAARD-ND. Het is ons eerste afgelopen Zondag niet mogen gelukken de punten thuis te houden. De wedstrijd tegen Dirks- horn I was ten volle het aanzien waard, alhoewel het slechte weer menige supporter van het veld hield. Het tweede wist in Bergen tegen Berdos een fraaie 80 over- winning te behalen. Dat is prima gegaan. Er is altijd nog een kleine kans voor het kampioenschap! De wedstrijd van het derde, tegen Holl. T. II was afgelast. De training op hedenavond gaat normaal door'. Alle leden, in het bij zonder de senioren, worden met klem verzocht deze bij te wonen. Geregeld zullen we van nu af weer een schaakrubriek plaat sen, verzorgd door niemand minder dan de bekende schaak meester W. J. Muhring. Brieven voor deze rubriek moeten wor den gezonden aan de redactie, met vermelding „Schaakrubriek" Het dwingt bewondering af dat Dr. Euwe na zijn teleurstellend re sultaat in het wereldkampioen schap zich niet teruggetrokken heeft uit het wedstrijdspel, doch met des te meer èlan zich opnieuw in de strijd geworpen heeft. Hierbij legt hij een zeldzame vi taliteit aan de dag. Een tournooi in Plymouth werd door hem ge wonnen, vervolgens werd van Scheltinga in de match om de Ne derlandse titel beslissend gesla gen. Zonder zich rust te gunnen, vertrok hij naar Venetië en ein digde daar na Najdorf, Paroza en Canal op de 4e plaats. En onlangs vertrok hij voor een tournèe naar IJsland, Noord-, Midden- en Zuid- Amerika. Zoals gebruikelijk moest hij voor deze tocht op medisch advies een inenting ondergaan. Hij toog daar om naar de betreffende instantie, waar een hele rij mensen stond te wachten. Gewillig sloot hij zich by deze rij aan en toen hij aan de beurt kwam, kreeg hij niet èèn injectie, doch een stuk of tien. Wat bleek? Hij had zich bij de verkeerde rij aangesloten en was ingeënt voor een reis naar Indone sië. Najdorf was de held van Ve netië. Slagvaardigheid en onderne mingsgeest kenmerkten zijn par tijen. Een van zijn beste prestaties was wel de nu volgende partij te gen zijn Italiaanse rivaal Prima Vera. Wit: Najdorf; zwart: Prima Vera Slavische verdediging 1. d2d4, d7d5; 2. c2—c4, c7 c6; 3. Pgl—f3, Pg8—f6; 4. Pbl c3, e7e6 (een andere mogelijk heid is hier 4dxc4, bijv. 5. a4, Lf5; 6. e3, e6; 7. Lxc4, Lb4); 5. e2e3, Lf8e7 (scherper is 5 Pbd7, 6. Dd3, dxc4, 7. Lxc4, b5, 8. Ld3, a6, gevolgd door 9... c5); 6. Lfld3, 0—0; 7. b2—b3, Pb8— d7; 8. 0—0, c6c59„ Lel—b2, b7b6; 10. Ddl—e2, Lc8—b7; 11. Taldl, c5xd4; 12 e3xd4, d5xc4; 13. b3xc4, Dd8-e7 (voor de hand liggend, juist was echter 13 Te8, gevolgd door 14Pf8. Wit kan nu met een prachtige cen- trumopstoot beslissend voordeel behalen); 14. d4—d5!, Pd5—c5; 15 d5d6! (diep berekend), 15 Le7xd6, 16. Pc5—b5, Lb5xf3; 17. De2xf3, Ld6xh2t; 18. Kgl—hl, Dc7f4 (schijnbaar heeft zwart zich nog net kunnen verdedigen) 19. Lb2xf6! (de genadeslag. Op 19 gxf6 is 20. Dh3 winnend 19Pc5xd320. Tdlxd3, g7x f6; 21. Df3h3, Ta8—d8 (Op 21 Dxc4 volgt 22. Kxh2, Dxb5, 23. Tg3f, Kh8, 24. Dh6 met een dubbele matdreiging)22. Td3 f3„ Df4xc4; 23. Khlxh2!, Dc4xfl; 24. Tf3g3f en zwart gaf op. Een prachtig partijtje. TER OPLOSSING Probleem 71-35 P. Feenstra Kuiper Stand: Wit: Kd3 Dd5 Td4 Th2 Pe2 pi. h3. Zwart: Kf3 Te4 Pd6 pi. f2 f5. Wit begint en geeft mat in twee zetten. Oplossing probleem 71-35 1. De5, dreigt 2. Dg3 mat 1Td4:t 1Te2: 1Te3t 1Te5: 1Tf4 1Tg4 1f4 1flP 2. Pd4: mat 2. Df4 mat 2. De3: mat 2. Tf4 mat 2. De3, Df4: of Tf4: mat 2. De3 mat 2. Dh5 mat V. Pgl mat HET 81E (Van POLITIEK IS HET NIE1 Congres voor het e Afgevaardigden heeft de tische partij (de afgevc staan) de eerste belangr de machtspositie, die d dusver bekleed had, te in de commissie was herhaaldelijk in geslaag presidentiële steun genol betekenis van deze,, tr< einde gemaakt. Zij is nu voor wetsontwerpen, die liggen. De macht voor h handen gesteld van de Rayburn. De pro-Truman groep wc een royale marge van 275—1 men, een verhouding die kend is voor de nieuwe ontstaan na de verkiezing! blijkt uit. dat de met luider aangekondigde coalitie tusse blikeinen en voormalige D (de Zuidelijke democraten) nog weinig kans maakt r. pel op de wetgeving te z lang de kans niet groot coalitie ook nog niet als i hankelyk blok" optreden, ste phase van het parlei werk wijzen alle voortekene dat Truman zonder te grot lijkheden er in zal slagen van zijn wetgeving door hel te doen aanvaarden, dat teveel tegenstellingen oproe profiteert daarbij van een onder de Republikeinen, die ste keer reeds 49 Republikei de Democraten deed mees Wanneer- zoals algemee wacht wordt later in het de meer „brandende kwest burgerrechten en der arbe ving op het tapijt worden dan zal de kern der opposit twijfeld groter worden. Tru daarom ook alles in het we ten stellen om de harmoni Democratische Partij te nar Hetgeen aan het begm nieuw politiek seizoen g( ker is dan tegen het midd de daarvan. Inmiddels was het voc landse oren een nieuwe ling, dat speaker Sam Say nieuw de nadruk legde op gezindheid van het gehele voor zover het buitenlandse legenheden betreft". Wat landse wetgeving aangaat op het mandaat des volks Democratische Partij om staande problemen tot opji brengen. Deze „problemen" zyn Ook de Verenigde Staten zich nog steeds in de na overgangsjaren. Een rotsv in 's lands economie is er minst al begint er zich ficiële grafieken een nieui af te tekenen. Inflatie is steeds en in ernstige mate hoogtepunt is voorbij. Voec beginnen al een tikje te za wijl de industriële product oorlogs hoogtepunt heeft ook het persoonlijk inkem rezen boven die van het top heeft de kleinhandel gedu laatste twee maanden tal zen moeten verlagen om van het publiek gaande Gedurende het kerstseizoen de grote warenhuizen •omzetten gemaakt dan in eenkomstige tijdvak in 1947 op het gebied der autoprodi, de meeste verbruiksgoedei voldoende hoeveelheden a De achterstand veroorzaakt oorlogsproductie, is ingehaal ziet er naar uit, dat in d dit jaar de klant hoe meer koning zal worden. Economische Tegen deze achtergrond dan ook het programma man bezien: verschillende voorstellen zijn econon zien hier en daar met conflict. Hoe kan men omzetten voor het bedrijfs gere belastingen op de verenigen? Aan de andere kan men anders verwachter De bijeenkomst defensie-minist Volgens politieke waarr Brussel zullen de volgeni voorkomen op de agen'ds besprekingen, welke de van defensie van de van de West-Europese dag en Zaterdag te Bras voeren: 1. Overzicht van sieplannen van de Wès( Unie in het licht van stelde Noord-Atlantische voorziening met Britse tuigen van de andere Unie; 3. verdere sta van wapenen en uitrusti trekking tot de mogelij grotere voorraden uit de Staten. Nederland zal op de vertegenwoordigd worde minister van oorlog en mr. W. F. Schokking, diens kabinet, generaal R. H. Calmeyer en genè: P. Doorman, de Nederla genwoordiger in het militair comité te Londc Clara Wijth overleden In de leeftijd van 87 Apeldoorn overleden Henriëtte Wijthoff, die ster van kinderboeken, van cantates en kin grote eenheid genoot.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4