De eerste successen van de partij van Truman VREEMDE DINGEN OP DE PHILIPPIJNEN Groot probleem voor Nationaal Congres Hef probleem der Europese samenwerking Zijn de Britse plannen oprecht? HET MISSIEWERK VRAAGT DAADWERKELIJKE STEUN rubriek NIEUW NOORPHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 12 lanuori 1949 PAG. 5 De grote brokken moeten nog komen Innerlijke tegenstellingen Boerenverstand'" van Harry won 't Zei U iets? Verschijningen van de H. Maagd? Naar betere kinderfilms De Griep-epidemie Terrein vol voetangels en klemmen Missionarissen kunnen het alleen niet af ERDOS 1—5 Dp bezoek bij Vro- le volle winst we- Inmiddellijk na de de B.-voorhoede gasten en er ont- lachelijke momen- ieen direct succes i kwartier een on- l op het V.-doel en :ft dan ook geen e onderscheppen, hter vallen en dan kippen bij om de Er volgt nu een aande strijd en doelman, moet nu komen. Tenslotte n van V. beloond :er. 3erdos meer op- :eeds in de aanval ie er voor zorgt, rust Berdos met ïeeft. stelt Vrone ver in 't werk om de lopen. Wel moet alles op alles inten te voorko- i_ tenslotte gelukt, tier is weer voor prachtvorm, zorgt en invaller Roo- eindstand op 1-5 S"-NIEUWS <\RD-ND. Het open Zondag niet e punten thuis te rijd tegen Dirks- relle het aanzien het slechte weer van het veld wist in Bergen fraaie 8—0 over- n. Dat is prima d nog een kleine ipioenschap! i het derde, tegen ;elast. hedenavond gaat leden, in het bij- i, worden met e bij te wonen. n we van nu af lakrubriek plaat door niemand bekende schaak- Muhring. Brieven •iek moeten wor- aan de redactie. „Schaakrubriek" rendering af dat teleurstellend re- wereldkampioen teruggetrokken Istrijdspel, doch Ian zich opnieuw pen heeft, sen zeldzame vi- .g. Een tournool 1 door hem ge- ens werd van ïatch om de Ne- leslissend gesla- rust te gunnen, Venetië en ein- jdorf, Paroza en lats. En onlangs :n toumèe naar lidden- en Zuid- k moest hij voor lisch advies een Hij toogdaar- ffende instantie, mensen stond te sloot hy zich bij en hij aan de g hij niet èèn stuk of tien. ld zich bij de esloten en was sis naar Indone- le held van Ve- ieid en onderne- .-kten zijn par- beste prestaties gende partij te- rivaal Prima ,rt: Prima Vera rdediging 5; 2. c2c4, c7 3g8—f6; 4. Pbl mdere mogelijk- ixc4, bijv. 5. a4, Lxc4, Lb4)5. :herper is 5 1, 7. Lxc4, b5, 1 door 9... c5); b2b3, Pb8— 5; 9.. Lel—b2, 2, Lc8b711. e3xd4, d5xc4; (voor de hand echter 13 14Pf8. Wit prachtige cen- isend voordeel 5!, Pd5c515 kend), 15 5, Lb5xf3; 17. 18. Kgl—hl, r heeft zwart m verdedigen); tadeslag. Op 19 )h3 winnend); 0. Tdlxd3, g7x a8d8 (Op 21 2. Kxh2, Dxb5, Dh6 met een 22. Td3— ilxh2!, Dc4xfl; irt gaf op. Een )SSING P. Feenstra 'h2 Pe2 pi. h3. pi. f2 f5. mat in twee sem 71-35 2. Dg3 mat 2. Pd4: mat 2. Df4 mat 2. De3: mat 2. Tf4 mat De3, Df4: of Tf4: mat 2. De3 mat 2. Dh5 mat 1. Pgl mat HET 8 IE CONGRES DER U.S.A. (Van onze corespondent) New York, 1 Januari. POLITIEK IS HET NIEUWE JAAR begonnen toen het nieuwe Congres voor het eerst bijeen kwam en in het Huis van Afgevaardigden heeft de links-liberale vleugel van de Democra tische partij (de afgevaardigden, die geheel achter Truman staan) de eerste belangrijke overwinning behaald. Het ging om de machfspositie, die de Agenda-commissie van het Huis tot dusver bekleed had, te breken. De Republikeinse meerderheid in de commissie was er gedurende het vorige (80e) Congres herhaaldelijk in geslaagd voorstellen en wetsontwerpen, die de presidentiële steun genoten, van de agenda te houden. Aan de betekenis van deze,, traditioneel machtige commissie, is een einde gemaakt. Zij is nu niet veel meer dan een doorgangshuis voor wetsontwerpen, die niet langer dan 21 dagen mogen blijven liggen. De macht voor het samenstellen der agenda is thans in handen gesteld van de nieuwe speaker, de democraat Sam Rayburn. n De pro-Truman groep won met een royale marge van 275142 stem men, een verhouding die kenmer kend is voor de nieuwe situatie, ontstaan na de verkiezingen. Er blijkt uit, dat de met luider stemme aangekondigde coalitie tussen Repu blikeinen en voormalige Dixiecrats (de Zuidelijke democraten) voorals nog weinig kans maakt haar stem pel op de wetgeving te zetten Zo lang de kans niet groot is, zal de coalitie ook nog niet als een „onaf hankelijk blok" optreden. In de eer ste phase van het parlementaire werk wijzen alle voortekenen er op, dat Truman zonder te grote moei lijkheden er in zal slagen dat deel van zijn wetgeving door het Congres te doen aanvaarden, dat nog niet teveel tegenstellingen oproept. Hij profiteert daarbij van een splitsing onder de Republikeinen, die de eer- ste keer reeds 49 Republikeinen met de Democraten deed meestemmen. Wanneer. zoals algemeen ver wacht wordt later in het seizoen de meer „brandende kwesties" der burgerrechten en der arbeidswetge ving op het tapijt worden gebracht, dan zal de kern der oppositie onge twijfeld groter worden. Truman zal daarom ook alles in het werk moe ten stellen om de harmonie in de Democratische Partij te handhaven. Hetgeen aan het begin van een nieuw politiek seizoen gemakkelij ker is dan tegen het midden of ein de daarvan. Inmiddels was het voor buiten landse oren een nieuwe geruststel ling, dat speaker Sam Sayburn op nieuw de nadruk legde op de „eens gezindheid van het gehele Congres, voor zover het buitenlandse aange legenheden betreft". Wat binnen landse wetgeving aangaat wees hij op het mandaat des volks aan de Democratische Partij om de be staande problemen tot oplossing te brengen. Deze „problemen" zijn er vele. Ook de Verenigde Staten bevinden zich nog steeds in de na-oorlogse overgangsjaren. Een rotsvaste lijn in 's lands economie is er nog aller minst al begint er zich in de of ficiële grafieken een nieuwe curve af te tekenen. Inflatie is er nog steeds en in ernstige mate. Maar het hoogtepunt is voorbij. Voedselprijzen beginnen al een tikje te zakken; ter wijl de industriële productie een na oorlogs hoogtepunt heeft bereikt en ook het persoonlijk inkomen is ge rezen boven die van het topjaar 1947, heeft de kleinhandel gedurende de laatste twee maanden tal van prij zen moeten verlagen om de animo van het publiek gaande te houden' Gedurende het kerstseizoen hebben de grote warenhuizen geringere omzetten gemaakt dan in het over eenkomstige tijdvak in 1947. Behalve op het gebied der autoproductie zi.in de meeste verbruiksgoederen in voldoende hoeveelheden aanwezig. De achterstand veroorzaakt doo" de oorlogsproductie, is ingehaald en het ziet er naar uit, dat in de loop van dit jaar de klant hoe langer hoe meer koning zal worden. Economische conflicten. Tegen deze achtergrond moet men dan ook het programma van Tru man bezien: verschillende van zijn voorstellen zijn economisch be zien hier en daar met elkaar in conflict. Hoe kan men bij dalende1 omzetten voor het bedrijfsleven ho gere belastingen op de industrie verenigen? Aan de andere kant: wat kan men anders verwachten bij een De bijeenkomst der defensie-ministers Volgens politieke waarnemers te Brussel zullen de volgende punten voorkomen op de agenda van de besprekingen, welke de ministers van defensie van de vijf landen van de West-Europese Unie Vrij dag en Zaterdag te Brussel zullen voeren: 1. Overzicht van de defen sieplannen van de Wèst-Europese Unie in het licht van het voorge stelde Noord-Atlantische pact; 2. voorziening met Britse straalvlieg tuigen van de andere landen der Unie; 3. verdere standaardisatie van wapenen en uitrusting met be trekking tot de mogelijkheid van grotere voorraden uit de Verenig de Staten. Nederland zal op de bijeenkomst vertegenwoordigd worden door de minister van oorlog en marine a.i. mr. W. F. Schokking, de chef van diens kabinet, generaal-majoor M. R. H. Calmeyer en genèraal-majoor P. Doorman, de Nederlandse verte genwoordiger in het permanent militair comité te Londen. Clara Wijthoff overleden In de leeftijd van 87 jaar is te Apeldoorn overleden mej. Clara Henriëtte Wijthoff. die als schrijf ster van kinderboeken, componiste van cantates en kinderoperettes grote eenheid genoot. Met ingang van het nieuwe jaar hebben wij nieuwe overeenkomsten afgesloten met medewer kers in de verschillende hoofdplaatsen van de voornaamste landen. In het kader van deze nieu we regeling publiceren wij hier de eerste brief van onze correspondent uit Amerika over de politieke voornemens van Truman. sterke stijging der defensie-uitga ven, extra kosten voor een nationaal ond'erwijs-programma; voor uitbrei ding der sociale verzekeringen; voor een bouwplan dat van staatswege zodanig gesubsidieerd wc» Jt, dat de, huurprijs voor minder welgestelden geen bezwaar kan opleveren; voor een landbouw-plan met subsidies op lange termijn. In het licht van deze tegenstellin gen zal men kunnen beseffen," hoe moeilijk het geweest is een bevre digende tekst op te stellen voor de jaarlijkse „State of the Union" (de toestand van de Unie) boodschap, waarin de President op 5 Januari zijn politieke programma in korte trekken heeft neergelegd. Het eco nomisch verslag is neergelegd in een afzonderlijke boodschap, die twee dagen later tot de beide Huizen ge richt wordt. En Maandag volgde in diening der begroting. De dr:e bood schappen gezamenlijk vormen de richtlijn van het voorgestelde beleid. Ondanks een aanvankelijk sterke meerderheid in het Congres zal Tru man van voldoende tact blijk moe ten geven, om tussen een aantal ge vaarlijke klippen door te kunnen zeilen. Want het is geenszins een zo tam Congres, dat het op achtereen volgende zittingen klakkeloos presi dentiële voorstellen zal aanvaarden ten gunste van hoge lonen en hoge subsidies aan bepaalde groepen van de bevolking, om daarna „ja" te stemmen voor maatregelen ter be vordering van een prijsverlaging van verhruiksartikelen. President Truman heeft echter tijdens de verkiezingen getoond in staat te zijn voet bij stuk te houden hoe tegenstrijdig die stukken ook schenen en.... waren. In die cam- |_|OE zit dat, vraagt een lezer, die een goede vriend van Frankrijk is: u zegt, dat Frank rijk zo corrupt is en zo lijdt onder financiële schandalen, en de Maasbode deelt mee, dat het in Frankrijk zo goed gaat. De vragensteller boft: juist deze week spraken wij iemand, die in Parijs geweest is en daar met prominente figuren heeft gespro ken. Financieel gaat het Frankrijk inderdaad niet slecht op het ogenblik, maar dat sluit natuurlijk corruptie niet uit, en verhindert ook de mogelijkheid van financiële schandalen niet. Maar uit het feit, dat de regering de corruptie en de financiële schandalen met kracht gaat aanpakken, blijkt, dat er in het land van Marianne mannen aan het bewind zijn, die de boel nog verder gezond willen houden en maken. Inderdaad wijzen de laatste cijfers uit, dat de belas tingen in de republiek 17 pro cent van het nationale inkomen uitmaken, welk cijfer in Enge land 40 is en in Nederland der tig! Dat is nogal een verschil. En dan te weten, dat we in Neder land ook niet altijd zonder corruptie zijn. pagne bewees hij. dat zijn eigen in zichten omtrent de stemming onder de bevolking heel wat zuiverder en juister waren dan die van de meeste raadgevers, die in zijn trein mee reisden. Wat hij wellicht" aan admi nistratieve genialiteit tekort komt vergoedt hij meer dan voldoende door zijn kerngezonde „boerenver stand". En laat men dit niet klei neren. Meer dan menig diplomaat van onze dagen staat hij met beide benen op de grond. In Washington koestert men het volste vertrouwen, dat hij met be hulp daarvan er in zal slagen bin nenlandse hervormingen door te voe ren en tegelijkertijd in de practijk te ijveren voor betere garanties voor een blijvende vrede zonder daaraan een gezonde economie die immers de kracht van dit land vormt op te offeren. EEN REGEN VAN ROZENBLAADJES MANJLLA (KNP) Mgr. Alfrede Verzosa, bisschop van Lipa op de Philippijnen heeft verklaard, zich nog ieder oordeel te willen voorbehouden aangaande merk waardige feiten, die zich in een klooster te Lipa zouden hebben voorgedaan, waar een jonge postulante beweert, verschijnin gen te hebben gehad van de H. Maagd. Een commissie van theologen heeft opdracht ge kregen, deze zaak te onderzoe ken. Hangende dit onderzoek der theo logen, beperken wy ons er toe, zeer m het kort de feiten weer te geven, zoals deze zich zouden heb ben voorgedaan, temeer omdat ver schillende feiten reeds in buiten landse persorganen zijn gepubli ceerd. Zij werden medegedeeld door pater Patrick Shanley, vicaris van de provinciaal der Ongeschoei de Carmelieten op de Philippijnen. Op Zondag 12 September 1948 zou een jobge postulante Zuster Teresita, dochter van een vroegere gouverneur der provincie Batan- gas, in de tuin van het Carmel- klooster te Lipa, een. vrouwenstem hebben gehoord, die haar opdroeg vijftien achtereenvolgende dagen op diezelfde plaats te komen bid den. Gedurende deze 15 dagen zou haar meermalen de H. Maagd ver schenen zijn. Het merkwaardige is, dat een dezer verschijningen ge paard ging met een regen van ro- zeblaadjes. Op Zondag 26 September, de laatste dag der verschijningen, noemde de Vrouw zich Maria, Mid delares aller genaden. Hierna her haalde zich verschillende dagen de regen van rozeblaren op de trappen tember waren er rozeblaadjes ge- De Wrens, het vrouwelijk hulpcorps van de Engelse marine, kunnen sedert kort een opleiding tot tandarts-assistente volgen. Haar leertijd maken zy door op de marine-etablissementen van Portsmouth of in het marine-hospitaal in Haslar. Daarna worden zij te werk gesteld in de tandheelkundige klinieken van de< marine-bases en -vliegvelden. Voor de zieke kies van een hospitaalsoldaat moet het Röntgenapparaat er aan te pas komen. De instructeur houdt een oogje in het zeil. FILM EN JEUGD Het probleem „film en jeugd", dat in onze na-oorlogse samenleving vooral zo nijpend is geworden en ft een dagelijkse bron van zorgen, helaas ook angsten, werd voor vele opvoeders, geestelijke leiders en ook van sociale werkers, zal dezer dagen op een nationaal congres, dat te Rotterdam wordt gehouden, aan een diepgaand onderzoek worden onderworpen. Dit congres, waarop gezaghebbende figuren uit de meest verschillende groeperingen van ons volk zullen spreken over de verant woordelijkheden en moeilijkheden, die op dit terrein zijn ontstaan, ts voorbereid door organisaties als de Nederlandse Jeugdgemeenschap, de Bioscoopbond, de departementen van Sociale Zaken en O. K. en W„ het Instituut „Film en Jeugd" en de Nationale Federatie voor Geeste lijke Volksgezondheid. Kinderen uit de bioscoop Het feit, dat de film op het kind een grote invloed heeft, en helaas vaak niet ten goede, is al genoeg zaam bekend, men heeft daarover al te veel ervaringen opgedaan, zodat dit geen vraagstuk meer is. Belang rijker is de conclusie, waartoe velen reeds geruime tijd zijn gekomen en die men ook tot uiting wil zien ko men in de nieuwe bioscoopwet, waaraan momenteel gewerkt wordt, n.l. dat het kind, althans zeker het kind beneden de veertien jaar, niet in de bioscoop thuis hoort. Behou dens enkele uitzonderlijke gevallen, waarin sprake is van een speciale kinderfilm of een voor alle leeftij den toegankelijke film, waarbij het dan toch zeker aanbeveling verdient, de kinderen onder toezicht naar de bioscoop te sturen. Van de eerste categorie films ziin er helaas nog te weinig, al heeft in Engeland b.v. Arthur Rank er een lofwaardig be-^ gin mede gemaakt. Er is in deze richting al verschil lende malen advies gegeven aan de regering en we mogen verwachten dat de nieuwe bioscoopwet zeker een dergelijke bepaling zal bevatten Doch de moeilijkheden zijn daar mede geenszins uit de weg geruimd, integendeel, ze nemen er mede toe, want niemand zal ontkennen, dat de film een belangrijk onderdeel in de ontspanning is geworden, zó be langrijk, dat we haar er niet zo maar zonder meer uit kunnen weghalen. Grote taak voor opvoeders Het grote werk, waarvoor de op voeders van deze tijd zich gesteld zien is, de jeugd films te geven, die in alle opzichten verantwoord zijn. die een paedagogische waarde heb ben en die instructief werken, zo bezien kan de film dan worden tot een belangrijk element in de opvoe ding en tot zegen strekken. Hier ligt een groot terrein braak voor op richters van jeugdfilmclubs en voor al voor de producers van films, die wij in ons land. met zijn beperkte mogelijkheden op het terrein van de film, dan ook vooral zullen moeten gaan zien op het gebied van de smal film. 1 Het is derhalve te hopen dat het nationale filmcongres, met zo grote intenties opgezet, zal kunnen komen tot de stimulering van het bezoek aan goede kinderfilms en een doel matige vervaardiging daarvan. Er ls nog veel werk aari de winkel. Radioeonferentre te Hilversum Dezer dagen zal te Hilversum op uitnodiging van de Nederlandse Radio-Unie een internationale ra dio-conferentie worden gehouden waaraan door België, Groot-Brit- tannië. Frankrijk, Luxemburg en Nederland zal worden deelgeno men. Voor ons land zijn vertegen woordigd W. Vogt van de AVRO. prof. Kors van de KRO. K. v. Dijk van de NCRV en J. Broeksz van de VARA. Men wil trachten te ko men tot een nauwere samenwerking op het gebied van de omroepen der deelnemende landen. BABY AAN VERVUILING GESTORVEN Moeder wordt vervolgd In Hillegersberg heeft zich een ernstig geval van verwaarlozing voorgedaan. Een moeder verzorgde haar baby, een knaapje van zes maanden, zo slecht, dat het hier door is overleden. De vrouw, de 29-jarige C. H. U.Den H„ is des wege gearresteerd en zal voor de Officier van Justitie worden ge leid. Tegen de vader, de 35-jarige meubelmaker J, U„ is proces-ver baal opgemaakt wegens dood door schuld. Het gezin bestond uit man, vrouw en vijf kinderen, waarvan de laatste twee vrijwel geen verzorging kre gen. Het vierde kind werd in een kinderwagentje te slapen gelegd, kreeg wat eten, maar werd zelden gewassen of verschoond. Toen dit kind geboren werd verliet de vrouw kort daarop na een ruzie het huis. Het huis vervuilde daardoor zoda nig, dat het met veel moeite weer bewoonbaar kon worden gemaakt. Later keerde de vrouw terug en 't kind doorstond het leed. Niet alzo thans het jongste knaapje, dat in een ziekenhuis ter wereld kwam en enige tijd in een couveuse moest worden verpleegd. De vrouw hield zich. toen het kind thuis kwam. niet aan het voorge schreven dieet van de arts. Ook dit kind kreeg het bewuste kinder wagentje als bedje toegewezen. Ge wassen werd het zelden, het laatst enige dagen voor Kerstmis. Even min werd het verschoond of werd het bedje droog en rein gehouden. Iman van den Bosch overleed in Zuid-Afrika In Zuid-Afrika is vorige maand 80 jaar oud, overleden de heer Iman G. J. van den Bosch, de laat ste jaren woonachtig te Johannes burg. De heer van den Bosch was een bekende figuur in landbouw- kringen in ons land. Hij was de organisator van het Friese rund veestamboek en schrijver van be langrijke bijdragen op het gebied van landbouw en veeteelt. Ook werkte hij jarenlang in alle delen van de wereld als explorant van onbekende gebieden in dienst van het Rijk of grote concerns. In de rustperioden in Holland vertoefde hij gaarne te Oosterbeek. Na zijn zeventigste verjaardag maakte hij nog een reis naar Palestina en In donesië. strooid in de cellen van het kloos ter. Op 3 October viel er een hele reg envan rozeblaren op de trappen van het klooster. Op 11 November vielen de rozeblaren bovendien buiten het klooster, hetgeen ook door enige bezoekers werd gezien. Grote groepen mensen verzamelden zich daarop rondom het klooster. Toen pater Shanley de volgende ochtend zich na de H. Mis naar zijn kamer had begeven, kwam een der zusters hem waarschuwen: „Pater, de bloemenregen!" „Toen ik uit het raam keek", aldus de pater, „zag ik aan het andere einde van het gebouw grote groepen mensen met hun handen als een kelk omhoog geheven om de rozeblaadjes op te vangen en een fotograaf, die zijn toestel naar de lucht omhoog richtte. Dit alles heb ik met eigen ogen kunnen vaststellen. De roze blaadjes zag ik echter eerst later. Het zijn rode bloembladen en vol gens het oordeel van botanisten zijn zij afkomstig van rozen, die in deze streken niet groeien. Dit laat ste acht ik het merkwaardigste, want hierin zi eik een sterk ar gument. Men kan uiterst sceptisch staan tegenover de verschijningen, maar het zal moeilyk zijn een ver klaring te geven voor deze regen van onbekende rozenblaren." Pater Shanley verklaart niet té kunnen aannemen, dat al degenen, die dit gezien hebben, bedrogen zijn. Het jonge meisje werd reeds door een bekende Dominicaan met een gezond wetenschappelijk in zicht ondervraagd. Deze verklaarde het meisje volkomen normaal te achten en zeer tevreden te zijn met haar antwoorden. INTERNATIONALE SAMEN WERKING BIJ DE BESTRIJDING WAT DOET de Wereld Gezond heids Organia.'.ie, die zich o.a. verdienstelijk heeft gemaakt in 1947 bü de cholerabestrijding,, tegen de griep-epidemie, die thans, in Europa is uitgebroken, was een vraag, die wij gesneld hebben aan dr. C. van den Berg. Dr. van den Berg heeft als Ne derlands lid van het bestuur de zer organisatie veel ervaring op gedaan op dit gebied; hij was vol lof over de mogelijkheden, die er thans op medisch gebied zijn om bü epidemieën in te grüpen. Onze voortreffelijke communi catiemiddelen en de vele hulp middelen. die de wetenschap thans ten dienste staan, maken een der gelijk gevecht tot een boeiende on derneming en een proeve van goe de teamgeest, was zijn oordeel. Zo was het bij de bestrijding van de cholera, toen van alle zijden, ook van Nederlandse, vaccin en beno digdheden naar Egypte werden ge stuurd. waardoor men de ziekte zo snel en afdoende heeft kunnen be dwingen. Men kan thans zoveel gemakke lijker organiseren, aldus dr. van den Berg. Men telegrafeert met col lega's in andere delen van de we reld en aanstonds is de medische wereld tot verzet geprikkeld. On der medici heerst op het ogenblik een pracht van een internationale samenwerking, die de politici ten voorbeeld kan strekken Het is interessant dat juist ons land, dat in de Wereld Gezond heids Organisatie zeer goed verte genwoordigd is en er menige com missie presideert, in 1947 reeds het initiatief heeft genomen, om de bestrijding van de griep interna tionaal ter hand te nemen. Men heeft dat voorstel toen over genomen en sindsdien is in Enge land een wetenschappelijk centrum actief bezig. Op het moment zijn daar vanzelfsprekend „alle rode lampjes aan". Men verzamelt er ge gevens over type en karakter der ziekte en zijn verschijningsvormen, waarover men vermoedelijk op dit ogenblik nog niet alles weet, wat men weten wil. In ons land is een werkgroep van 'iet Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Lei den de gegevens aan het verzame len. Professor Mulder is daar de motor, die alles op volle toeren laat draaien. Over het algemeen behoort de bestrijding van besmettelijke ziek ten niet meer tot de grootste zor gen van de Wereld Gezondheids Organisatie. Men kent thans in het algemeen wel de methodes, die daarvoor nodig zijn. Met de virus ziekten is het echter wat anders. Evenals bijv. de kinderverlamming behoort de griep of influenza tot deze virusziekten. Dat zijn lastige klanten en het zal interessant zijn eens te zien wat internationale samenwerking op dit terrein ver mag. In ieder geval aan ons land de eer deze zaak met vooruitzien de blik behandeld te hebben! Beirelux-besprekingen te Den Haag Te Brussel wordt vernomen, dat de voorzitters van de verschillen de raden van de BelgischNeder lands—Luxemburgse Tolunie Dins dag in Den Haag bijeen zijn ge weest onder voorzitterschap van Dr. Hirschfeld. teneinde de laatste hand te leggen aan het verslag over de uitvoering van de beslis singen. die de ministers op 8 Juni 1948 in het „Chateu d'Ardennes" hebben genomen. BRIEF UIT ENGELAND LONDEN, Januari 1949 Van onze correspondent IS HET VERLANGEN van de Britse regering naar grotere poli tieke eenheid in Europa oprecht? Met enige verontwaardiging wijzen de officiële woordvoerders van het Ministerie van Buiten landse Zaken de vraag af. Heeft minister Bevin de landen van 't Marshallplan niet naar Parijs gebracht om de eerste wankele stappen op de weg naar economische samenwerking te zetten? Heeft dezelfde Bevin niet de eerste stoot gegeven aan de ver gaderingen die geleid hebben tot het verdrag van Brussel? Is het niet aan Bevin te danken, dat er nu in Washington ernstig wordt gewerkt aan het Noord-Atlantisch pact? Maar dezelfde Bevin heeft nu voor ónbepaalde tijd een einde gemaakt aan de beraadslagingen van de commissie voor Europese Eenheid in Parijs juist op het ogenblik dat deze vergadering resultaten begon te boeken. Twee voorstellen zijn behandeld in Parijs. De Fransen en Belgen hadden gevraagd om de Europese vergadering, die samen gesteld zou worden uit parlements leden van de West-Europese landen en misschien uit enkele politici van naam. Deze vergadering zou kunnen praten over belangrijke onderwer pen van gemeenschappelijk belang zonder besluiten te nemen. Bevin voelde meer voor een Europese Raad, bestaande uit verantwoorde lijke ministers. In Parijs werd be sloten aan de regeringen aanbeve lingen te sturen om beide lichamen op te richten. De raad van minis ters zou een zeer nuttige instelling zijn en ofschoon de Europese verga dering waarschijnlijk weinig zou bereiken, zou zij geen schade kun nen doen. De Britse regering is echter danig geschrokken Van het voorstel. Zij vraagt uitstel omdat er niet in en kele weken beslissingen van zo'n groot belang genomen kunnen wor den", zoals de „Daily Herald", het blad van de Labourpartij zegt. Deze krant drukt goed uit wat er in Britse regeringskringen leeft. „Federatie betekent dat alle beslis singen over buitenlandse, financiële en economische politiek genomen zouden worden door een Europees Parlement waarin Engeland niet de meerderheid zou hebben", predikt de „Herald" wat zwaarwichtig. Men kan zich afvragen of het blad niet wat al te wild te keer gaat. Nie mand heeft in Parijs dergelijke ver regaande maatregelen voorgesteld. Niemand die ernstig over deze din gen nadenkt, droomt er over zo'n federatie voor te stellen. De Britse regering wil blijkbaar alles vermijden wat in de richting van een federatie gaat, hoe onschul dig het ook moge zijn. De verhouding van Engeland tot de andere delen van het Britse Rijk is op dit punt van grote betekenis. Sommige conservatieven hebben er zonder ophouden op gewezen, dat het Rijk op de eerste plaats moet komen. De Westerse Unie op de tweede. Als de Dominions bezwaren maken tegen het pact van Brussel, dan moet men met deze bezwa ren ernstig rekening houden. Chur chill is het hiermee eens. Hij is ech ter overtuigd dat Engeland loyaal aan het Rijk en aan de Westerse Unie kan blijven. Deze opvattingen oefenen grote invloed uit op Bevin, die nadat hij minister werd. ontdekt heeft dat de banden tussen de leden van het Britse Rijk nog werkelijk betekenis hebben. Maar hij wordt ook geleid door andere overwegingen. In En geland heeft men zich verbaasd dat een man als minister Dalton leider van de Britse delegatie bij de ver gadering van Parijs werd. Waarom juist Dalton, die nooit zijn overtui ging onder stoelen of banken heeft gestoken dat alleen de socialisten Europa eenheid konden brengen? Bewees deze keus met dat Engeland de discussie van Parijs niet ernstig opvatte. Dat wilde men niet geloven in Britse politieke kringen. Het is Dalton in Parijs duidelijk geworden dat de socialisten niet de eerste viool zouden spelen als er inderdaad een Europese vergadering tot stand zou komen. Men is altijd geneigd te vergeten, En dit is, in het kader van onze nieuwe regeling voor de buitenlandse coi» respondentie, de eerste brief van onze medewer ker te Londen. Red. dat de Britse regering socialistisch is. Noodgedwongen heeft zij vele maatregelen moeten treffen die veel critiek van de doctrinaire vleugel van de partij hebben uitgelokt. Grie kenland en Malakka zijn volgens duizenden socialisten donkere blad zijden in de geschiedenis van deze regering, die begrijpen dat de Britse maatregelen in deze gebieden nood zakelijk waren. Maar op plaatsen waar de noodzaak de Britse rege ring niet dwingt van een socialisti sche politiek af te wijketl, zal zij dit niet doen. Op het terrein der binnenlandse politiek is dit gebleken toen Attlee besloot de ijzer- en staalindustrie te nationaliseren. In de buitenlandse politiek is dit gebleken door de wei gering de beweging van Churchill te s.'eunen. Enkele socialisten versche nen op het congres van Den Haag. maar zij haalden zich de afkeuring van het partijbestuur op de hals. „Er is geen crisis die ons dwingt haast te maken met de kwestie van Europese eenheid", zegt de Daily Herald. Daarom maakt men geen haast. Er komt nog iets anders bij. De Britse regering heeft zich zeer on gerust gemaakt over het rumoer in West-Europa over het vierjarenplan van Sir Stafford Cripps. De conser vatieven die zich hardnekkig verzet hebben tegen de strenge controle van het zakenleven, die zich ergeren aan het magere leven in Engeland, zijn nu vol lof voor de hardnekkige Cripps, die het land bij de haren op de weg naar het herstel heeft ge sleept. Nu hoort men steeds meer de overtuiging uitspreken dat de rest van Europa het voorbeeld van het weer trotse Albion moet volgen. Men vreest dat een al te nauwe band met de andere Europese landen En geland zou dwingen een andere eco nomische politiek te aanvaarden. Dit klinkt allemaal wat overdre ven omdat geen enkele regering in West-Europa veel voor federatie voelt. Het komt er op neer dat En geland zich nog steeds geïsoleerd van West-Europa voelt. De ontwik kelingen van 1943 beschouwt men als een noodzakelijk kwaad.. Om standigheden niet overtuiging hebben Engeland's buitenlandse po litiek beheerst. De Engelsen zijn meesters van het compromis. Bevin heeft zijn oude politiek tegenover Israel opgegeven. Als het zou blijken dat het de an dere regeringen werkelijk ernst is met de oprichting van een Europese vergadering, dan zal Bevin hoogst waarschijnlijk zwichten. Het zou niet de eerste keer zijn. Maar in de toekomst zal het nog vaak blijken dat het niet gemakkelijk is met En geland zaken te doen als het niet zijn zin krijgt. VOORZITTER K.N.D.P. C. M. Dorlier volgt G. Bodewes op In de Maandag te Utrecht gehou den vergadering der Kath. Ned. Dagbladpers is tot voorzitter geko zen de heer C. M. Dosker, direc teur van de Maas- en Roerbode, zulks om te voorzien in de vaca ture. ontstaan doordat de heer Bode wes, directeur van de Gelderlan der, niet meer voor een benoeming in aanmerking wenste te komen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: C. M. Dosker. voor zitter; Joh. Kuypers, directeur van de Maasbode, vice-voorzitter; C. Drabbe, directeur van Het Binnen hof; dr. H. v. d. Grinten, directeur van de Helmondse Courant en F. J. M. Oremus, directeur van het Utrechts Katholiek Dagblad, leden. Secretaris van het bestuur: mr. J, W. M. Huijnen. Geestelijk adviseur: pater dr. P. Heymeijer S.J. Zondag 16 Januari zal met goed keuring van het Nederlandse Epis copaat aan alle kerkdeuren een col lecte worden gehouden voor de Medische Missie-Actie. Het doel van deze collecte is de medische zorg in de missiegebieden te versterken, vooral ook door het zenden van verbandmiddelen en medicijnen. Behalve de Memisa (Medische Missie-Actie) werken hieraan mede de studenten van de A.L.M.A. (Aca demische Leken Missie Actie), de K.A.J. en de Katholieke Jonge Boe ren. Aanleiding tot het organiseren van deze collecte waren enige brie ven van enkele artsen in Indonesië, waarin bleek de grote nood in Indo nesië op medisch en hygiënisch ge bied, en dit ondanks het feit dat het gouvernement doet wat het kan. Echter meer nog dan voor de oor log is op het ogenblik hulp van particulieren niet alleen gewenst, maar zelfs noodzakelijk. Wil men de missies helpen, dan zal men dienen te beseffen, dat een van de voornaamste voorwaarden ook is het scheppen van betere medische en hygiënische toestanden; zoals ook de vicaris-generaal van Calcutta. Mgr. Fernandi, zeide bij de oprichting van een medisch col lege aldaar: „De waarde van het medisch apostolaat is onschatbaar". Ook Christus is eerst en voor alles een genezer geweest. De Memisa is een door artsen in 1925 opgerichte stichting, waarvan thans Deken J. H. Nickel van Rot terdam voorzitter is. De Memisa, waarvoor vele medici belangeloos hun tijd. geld en kennis ter beschik king hebben gesteld, belast zich behalve met het zenden van ge nees- en verbandmiddelen naar de Missie ook met de keuring van ver trekkende missionarissen, de ge neeskundige verzorging van gerepa trieerde zieke missionarissen en vooral met het geven van een me dische opleidingscursus. Bovendien heeft de Memisa een adviesbureau, waar de missionaris alle medische voorlichting en hulp kan krijgen, die hij bij zijn werk in de missie behoeft. Met het oog op deze voorlichting geeft zij ook een op hoog wetenschappelijk peil staand „Medisch Handboek" uit. alsmede een maandperiodiek: het Medisch kMlssie Maandblad. Het bureau van de Memisa is ge vestigd van Vollenhovenstraat 1, Rotterdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5