Nieuw De„Eindhoven" heden uit Batavia op Schiphol geland Geen twijfel aan 't nationalisme van Sukarno en Moh. Hatta Neergeschoten Spitfire was boven Palestina Besprekingen voor Scandinavisch Verdrag dreigen op niets uit te lopen 600 Niwin-pakketten, 1000 kg post, maar weinig passagiers iKKET et Industrie aag - A'dam De Opbouw upleet f 4095.- I. G. POUWELS DIT BLAD! RUYTER EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN .Luchtbrug" tussen Batavia en Amsterdam! Donderdag 13 lanuari 1949 44e Jaargang No. 11461 De K.L.M. breekt de vijandelijke blokkade HONGARIJE Bisschoppen breken onderhandelingen af r Nog meer post uit Indonesië Mr. van Kleffens sprak tot de Amerikaanse pers Republikeinse regering was niet communistisch aldus de ambassadeur Bende poogde Djogja binnen te dringen Verklaring van Britse piloot te Tel Aviv Onlusten in Joego-Slavië? Vroeg voorjaar Informeel contact Kroniek en Kritiek C.v.G.D. naar Banka en Prapat Zweden wil geen aansluiting bij Atlantisch Verdedigingspöct Denemarken aan kant van Zweden? Ambassadeurs voor advies teruggeroepen /AN AMSTERDAM ECEMBER 1948 166 166% 167 151 152 170 17D/4 172 1731/, 1743/4 941/2 96 105 1051/, 51 521/4 14U/. 1563/» 157% 158% 1491/2 1491/, 100% 100% 98% 98A 98% 981/4 100,', 1001/, 98I/2 98% 98 A 991/2 991/2 81 81A 101A 101% 97 96'V. CvA 581/4 58 cvA 26% cvA 73% cvA 471/2 cvA Mi/, 15% CvA 563/4 cvA 471/4 46% cvA 581/2 cvA 40% 39% cvA 24% cvA 9'/2 4% CvA cvA 12 cvA 223/4 in in aantal en daar maar een trage gang 'it daar van muntte uit. Het schijnt wel id van nuchtere kal- 1 begint te opperen in we de goede tijd wolveemarkt was ezet en de kooplust iel slecht. Ook de le- r heel gering en het ar uit dat dit de eer eter zal worden. Met is het ook niet vlug irdt toch nog altijd izocht en er wordt Met de bokken en en stille boel. Beter de biggen daar was mdel in, maar daar ig al aanhield werd e dag wel iets trager, ren en bleven echter taan. De pluimvee- k niet erg willig. Al- kippen waren goed r met de konijnen en i het heel stug en de laag. als vloerbedekking EN HET VOOR EKEN ongekende prijs! - Geluiddempend! tsoort! Onder- toch SIERLIJKE U E OPLOSSING! ordholland: F, POSTBUS 1, OON 1717 ROTE AFSTANDEN! g remmen gligging voerd met overdrive i termijn! itratie-rit! TELEF. 2224 2 t/m 18 Januari 413 j op. ielen seten niet hele aan nden waar /oor- eren Abonnementsprijs 14.25 pet kwartaal, 11.43 pet maand, Inclusief Incasso. Advertentlb-tarlet par editie 15 cl per m.m., minimum 12.50; in alle edities 24 cl per m.m., minimum 14.—; familie berichten 20 cl, resp. 30 cl pet m.ra Bij contraci belangrijke korting. Directeur E. 3 M Stumpel, Hoofdredacteur R N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M P. lanssen, 1. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) EEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 0 HEDENMORGEN om even over vieren is de K.L.M.-Constella- tion „Eindhoven", komende van Batavia, op Schiphol ge land. Dit is de eerste machine van de K.L.M., die na het landings verbod van diverse staten langs de Indië-route uit Batavia in Amsterdam is aangekomen. De „Eindhoven" had zes passagiers, 2 babies en een grote zending Niwin-pakketten van de geschen kenactie aan boord. GEZAGVOERDER SCHULTZ VERTELT OVER DE REIS Nadat de „Eindhoven" geland was, heeft de gezagvoerder. Hans Schultz, de in grote getale in de aankomstloods aanwezige journalis ten mededelingen gedaan over het verloop van de reis. Allereerst ver telde hij, dat het toestel Dinsdag middag om 3 uur Bataviatijd uit Indonesië vertrok. De reis is in 4" uur volbracht, waarvan 36 vlieg uren. Gezagvoerder Schultz meent, dat hiermede een record is gevestigd, ondanks de vrij sterke tegenwind op de gehele reis. Over het algemeen, zoals uit deze getallen wel Wijkt, heeft de reis een vlot venoop gehad. Overal werd prettige medewerking onder vonden. Welke route gevolgd is, zei de gezagvoerder echter niet. Aan boord bevonden zich, be halve de passagiers, 600 Niwin- 1 pakketten met een gewicht van 1245,4 kg en ruim 1.000 kg post. Deze post is onmiddellijk naar het postkantoor Centraalstation vervoerd en zal de geadresseerden zéér spoedig bereiken. De gezagvoerder zei, dat hij veel extra benzine aan boord had en Volgens een bericht van Reuter heeft het Episcopaat van Hongarije gisteren mede gedeeld, dat de besprekingen met de regering niet kunnen» worden voortgezet. (Over de kansen op resultaat van deze onderhandelingen lieten wij ons, gelet op het standpunt van het Vaticaan, al eerder zeer sceptisch uit. Red.) De gezamenlijke bisschoppen hebben aan de premier Istvan Dobi laten weten, dat zij, na onderling overleg, tot de slot som zijn gekomen, dat het hun „op het ogenblik" onmogelijk is, de besprekingen voort te zete ten. Tot dat gemeenschappelijk besluit is men gekomen, hoe wel, volgens het Reuter-bericht, de meningen in de Bissahoppen- conferentie aanvankelijk uiteen liepen. Volgens Reuter en A.P. bestaat er weinig twijfel, dat het Episcopaat bij zijn beslissing mede geleid is door overleg met het Vaticaan, het geen in de gegeven omstandigheden voor de hand ligt, aangezien hier de hoogste belangen van de Kerk in het geding zijn. Van de zijde der communistische Hongaarse regering wordt opnieuw gepoogd, tweedracht te zaaien tus sen de katholieken van Hongarije. Nieuwe belachelijke beschuldigingen worden geuit en beweerd wordt, dat verschillende leidende katho lieke personen in Hongarije met de arrestatie van Zijne Eminentie in stemmen. Het K.N.P. meldde giste ren uit Boedapest, dat deze bewering in katholieke kringen te Boedapest met beslistheid wordt ontkend. Th Engeland wordt, onder leiding van Kardinaal Griffin. een grote demonstratie tegen de arrestatie voorbereid, in de grote Royal Al- bert Hall. BORCULO HELPT AMERIKAANS DORP Zoals bekend heeft Borculo aan geboden steun te verlenen aan het Amerikaanse plaatsje Warren (Ar kansas), dat kort geleden door een orkaan zwaar werd beschadigd. Uit alle groepen varr de bevolking te Borculo is thans een comité ge vormd, dat zich ten doel gesteld heeft geld in te zamelen door het houden van een huis aan huis collecte en door het geven van uit voeringen, waaraan verenigingen uit het dorp zullen mee werken. Verschillende middenstandsbedrij- ven hebben gratis hun mededewer- king toegezegd. De opbrengst van hun productie op de uitvoeringen zullen het comité ten goede komen. Het geld zal besteed worden voor meubilair van een openbaar ge bouw in Warren. De meubelstuk ken zullen zoveel mogelijk in Bor culo zelf gemaakt worden. daarom minder passagiers kon mee nemen. Hij heeft als laatste stop plaats voor Schiphol Malte moeten aandoen wegens benzinegebrek. De vlucht heeft geen enkel bijzonder risico opgeleverd. Op een desbetreffende vraag zei gezagvoerder Schultz niet te ge loven dat de route, die hij thans gevlogen heeft, geschikt is voor een nieuwe regelmatige dienst AmsterdamBatavia v.v. Het vervoer van veel passagiers op de door hem gevlogen route is een volledige onmogelijkheid met het oog op de grote hoeveelheid benzine die meegenomen moet wor den. Op deze reis was een extra piloot mee in verband met de geringe rust die de bemanning onderweg kon nemen. Alle passagiers aan boord waren Nederlanders. Onder hen bevonden zich geen militairen. Gezagvoerder Schultz was op 10 December uit Amsterdam vertrok ken en had o.a. een vlucht naar Sjanghai gemaakt, waarbij hij on derweg motorstoring heeft gekre gen en een landing op Okinawa heeft gemaakt. Daar heeft hij zes dagen moeten wachten op nieuwe motoren. Schultz is 14 dagen in Bandoeng geweest, waar al het vliegpersoneel der te Batavia vastgehouden con stellations van de K.L.M. is onder gebracht. Over de toestand in Indonesië zei de gezagvoerder, dat hem niets bij zonders was opgevallen. Alles is in Batavia en Bandoeng normaal en rustig. OOK DE „DELFT" HEDEN OP SCHIPHOL De gezagvoerder van de „Eindhoven", Schultz, vertelde na zijn aankomst op Schiphol hedenmorgen, dat één uur na hem, dus Dinsdag om 4 uur Ba taviatijd, de Constellation „Delft" onder gezagvoerder Ravenhill is vertrokken. Dit vliegtuig, dat uitsluitend post vermoedelijk 3000 kg. aan boord heeft, wordt hedenmiddag op Schip hol verwacht. Twee andere Constellations zouden Donder dag, dus heden, uit Batavia vertrekken. Bij wijze van proef' heeft men in het Engelse plaatsje Hayes (Middlesex) verkeerslichten aan gebracht, die de voetgangers instrueren, wanneet zij mogen oversteken. Deze instructies zijn opgenomen op gemagnetiseer de plastic stroken én bevinden zich in een klein kctstje aan de lichtinstallatie. Bij het wisselen van de verkeerslichten wordt automatisch het betreffende deel van de geluidsstrook inge schakeld. Mr. A. Trayner, die het geluidssysteem voor ver keerslichten uitvond, brengt de plasticstrook in'het kastje aan. Grote brand te Sjanghai SJANGHAI. 13 Jan. (Reuter) Een van de Noordelijke wijken van Sjanghai is door brand verwoest. Drieduizend mensen werden dak loos. MR. VAN KLEFFENS, onze ambassadeur te Washington, heeft Woensdag als ere-gast op de wekelijkse lunch van de organi satie van actieve en gewezen buitenlandse correspondenten van Amerikaanse bladen te New York, gesproken over „de Neder landse positie in Indonesië". Mr. van Kleffens betoogde o.a., dat het „eerlijke nationalisme van Sukarno en Hatta aan geen twij fel onderhevig is" en verder, ontkende de ambassadeur beslist, dat de Republikeinse regering communistisch was. Wel echter ontving en gaf de regering van de Republiek steun van en aan Tan Malakka, „de communist, maar niet van de soort van Mos kou". Mr. van Kleffens beklemtoonde, dat de Nederlandse actie geenszins gericht was tegen het Indonesische nationalisme. Het was van grote betekenis, dat er in Indonesië orde en vrede zou komen, doch ongetwijfeld moest er tegelijkertijd een regering „door het volk, voor het volk" worden ge vormd. Mr. van Kleffens ontkende be slist, dat de republikeinse regering communistisch was (anti-Neder landse groepen' in de Ver. Staten beweren, dat de Nederlandse pro paganda de republiek valselijk van communisme beschuldigt), maar zette uiteen, dat de republikeinse regering wel de steun van Tan Malakka „die communist is, maar niet van de soort van Moskou" aanvaardde en omgekeerd. Moskou ziet in do republiek de beste toekomstmogelijkheden. Mr. van Kleffens vergeleek de toestand in Indonesië met het kin derverhaal van de jongen met zijn vinger in de dijk. Alleen hield Nederland thans geen water tegen, doch de communistische' vloed, die grote delen van Azië dreigde te overstromen. Hij gaf twee redenen voor de sympathie in vele Amerikaanse kringen voor de Indonesische repu bliek: ten eerste zijn de Amerikanen altijd onmiddellijk gunstig gezind tegenover iedereen, die beweert voor vrijheid te strijden. Mr. van Kleffens vertelde in dit verband, dat in een verbazingwekkend "San- tal brievep kort na de oorlog uiitng werd gegeven aan sympathie toen in Amerika de mening post vatte, dat Friesland autonomie wenste. In de tweede plaats was er bij velen Verleden week landde op het vliegveld MünchenRiem een 2-motorige Dakota van de Hongaarse Luchtvaartmaatschappij. De 25 inzittenden wilden naar Zwitserland uitwijken. De piloot van de machine Nikolaus Kun (rechts) en Dr. Nikolaus Halmi (links) in gesprek met de commandant van het doorgangskamp Dachau. Republikeinse propaganda Bij de uitgang van het Hotel, te New-York, waar de lunch plaats vond, waarbij mr. Van Kleffens zijn rede hield, deed de republiek een in zeer heftige bewoordingen gesteld pamflet verspreiden, waarth Nederland wordt be ticht van „moord, beraamd vóór Kerstmis", „genadeloze en eerloze aanvallen met vliegtuigen, tanks en gewe ren van Amerikaans fabri kaat", terreur, verraad, mas sa-slachtingen, enz. teleurstelling over het feit, dat de Ver. Naties geen „afdoend genees middel" bezaten voor alle moeilijk heden overal ter wereld. Op de vraag wat er zou gebeu ren als het Indonesische volk Su karno en Hatta als leiders zou wen sen, antwoordde mr. van Kleffens, dat dit geheel zou worden overge laten aan het Indonesische volk, daar het eerlijke nationalisme van Sukarno en Hatta aan geen twijfel onderhevig was. Over de verklaring die de Ame rikaanse afgevaardigde Jessup Dins dag in de Veiligheidsraad heeft af gelegd, zei de ambassadeur, dat Jessup vele heftige woorden had gebruikt en op de grens van onge matigdheid was gekomen. Nederland ontkent echter nog altijd de com petentie van de Veiligheidsraad in zake de Indonesische kwestie, aan gezien de artikelen van het Hand vest, die ter sprake werden ge bracht, zich beperken tot moeilijk heden tussen souvereine staten, ter wijl de republiek geen souvereine staat is. Mr. van Kleffens herinnerde er aan, dat de Raad driemaal was uit gedaagd de competentiekwestie aan de jurisdictie van het Internatio nale Hof te onderwerpen, doch daarvoor was nooit een meerder heid te vinden geweest. BATAVIA, 12 Jan. (Aneta) In de nacht van 9 op 10 Januari poogde een bende uit Westelijke richting in Djogja te infiltreren. Zij vernielden een transformatie huisje van de lichtleiding. De hoofdleidingen bleven echter intact en de schade is inmiddels hersteld, aldus de dienst van legercontacten. Ook werden enkele telefoonleidin gen vernield, dié eveneens reeds hersteld zijn. De bende poogde brand te stichten, doch zij werd door Nederlandse troepen uiteen geslagen en goeddeels vernietigd. Aan Nederlandse zijde werden twee militairen gewond. 4 HOUDING VAN LONDEN ONGEWIJZIGD Frank Harvey Close, de 27-jarige piloot uit Londen en één van de vier piloten, die de vorige week aan de Egyptisch-Palestijnse grens zijn neergeschoten, heeft Woensdag aan de persvertegenwoordigers te Tel Aviv medegedeeld, dat zijn Spitfire de Egyptische grens hadl overschreden, toen de machine ge troffen werd door het vuur van de joodse troepen. Close wordt thans verpleegd in het joodse militaire hospitaal bij Tel Aviv. Hij heeft hoofdwonden opgelopen bij zijn parachute-sprong uit het brandende vliegtuig. Close zou hebben verklaard, dat «hij wist, dat de patrouille de grens had overschreden omdat hij bekend was met wegaanduidingen in dit gebied. Hij kon niet zeggen, of het zijn escadrille-leider bekend was, dat zij boven de Israëlische zijde van de grens hadden gevlogen, „Wij hadden inlichtingen ontvan gen, volgens welke Irraëlische strijdkrachten de grens hadden overgestoken en op Egyptisch grondgebied waren doorgedrongen", zeide Close. „Wij ontvingen op dracht de vooruitgeschoven stellin gen van de joodse troepen te foto graferen. Wij kwamen aan de grenslijn, zonder ook maar een en kele soldaat te hebben waargeno men; daarop zijn wij over de grens gevlogen. Daar zagen wij een groot aantal troepen. Onze escadrille-lei der nam foto's. Hij vloog toen op een hoogte van ongeveer 167 meter". In antwoord op vragen deelde Close nog mede dat hij en de an dere vliegers van de escadrille in structies hadden ontvangen, voor het geval zij in moeilijkheden zou den geraken. Deze instructies wa ren: in geen geval doelen op de grond beschieten, zelfs niet om vuur vanaf de grond te beantwoor den en, indien men vijandelijke vliegtuigen zou ontmoeten, „zich daar slechts in laatste instantie al schietend een weg door te banen", Olie in woestijn van Sinaï CAIRO, 12 Jan, (AP). De .Anglo-Egyptian oilfields" hebben vandaag bekend gemaakt, dat hun ingenieurs in Assal, in de woestijn van Sinaï, olie hebben aangetroffen. Volgens de eerste schattingen zal er 5000 ton per dag gedolven wor den. ROME, 12 Jan. (AFP). Volgens de „Giornale delle Sera" zouden ernstige onlusten' in Joego-Slavië, voornamelijk in Herzegowina, zijn uitgebroken. Volgens het Romeinse blad zou de gewezen Tsletnik-leider Panjo Nicevitsji een opstand geleid heb ben en, na gevangen te zijn te Mos- tar zijn gefusilleerd.' In Mostar zou thans rust heersen maar in het gebergte zou tussen de opstandelin gen en regeringstroepen verwoed worden gevochten. hetgeen uitsluitend als uiterste middel zou mogen worden toege past wanneer de Britse vliegtuigen zich de doortocht zagen afgesneden en geen ande're uitweg meer beza ten. Close verklaarde verder nog, dat de Britse vliegtuigen opdracht hadden een gevecht te vermijden, indien andere toestellen hen daarin wilden betrekken. Het Britse ministerie van Lucht vaart blijft vasthouden aan haar lezing, dat de vijf toestellen van de R.A.F. boven Egyptisch grondgebied neergeschoten zijn. „Het ministerie van Luchtvaart heeft reeds de juiste feiten gege ven, en deze staan in de communi que's van 8 en 12 Januari", aldus een woordvoerder van het ministe rie. Eerder had deze woordvoerder meegedeeld, dat „op een zeer hoog niveau" de verklaring van een Britse piloot bestudeerd zal worden, dat vliegtuigen boven Israëlisch gebied vlogen, toen zij de vorige week Vrijdag neergeschoten wor den. De heer C. de Boer te Hensbroek zag Woensdag de bevolking van zijn boerderij, ondanks de kou de hagelbuien uit 't Noor den, uitgebreid door de geboorte van een lamme tje, wat bijzonder vroeg genoemd kan worden. TUSSEN DR. DREES EN PROF. SUPOMO BATAVIA, 13 Jan. (Aneta) Prof. Supomo, lid van de republi keinse delegatie, heeft een infor mele oriënterende ontmoeting ge had met de Nederlandse minister president, dr. Drees. De vertegenwoordigers van de deelstaten zullen hedenmiddag ten, paleize besprekingen voeren met de hoge vertegenwoordiger van de kroon, dr. L. J. M. Beel en de Ne derlandse minister-president dr. Drees. Hedenmorgen vergaderde de voorlopige federale regering, die reeds gisteren zou bijeenkomen, doch in verband met de Islamitische feestdag (de z.g. Maulud of geboor tedag van Muhammad) de vergade ring een dag uitgesteld. Ook het B. F.Ö. vergaderde hedenochtend te Batavia. Dr. Drees had eveneens een bespreking met de heer J. P. Snel, voorzitter van de Indisch- Nederlandse partij. Bij deze bespre king was ook jhr. Michiels' van Verduynen aanwezig. De heer Snel bepleitte spoedige instelling van het Indonesisch staatsburgerschap, waardoor z.i. een gemakkelijke en geleidelijke inpassing van de Indi sche Nederlanders in de nieuwe rechtsorde ten zeerste bevorderd zou worden. Burger-Militair (To) Over het algemeen mag onze krijgsmacht zich in een bevredi gende belangstelling van het Ne derlandse volk verheugen. In tegen stelling met de vooroorlogse jaren, toen de leuze „geen man en geen cent" door bedenkelijk velen werd geuit en de actie voor het gebroken geweertje deinstemming had van alle voorstanders van de „vrede tegen iedere prijs", erkent een over grote meerderheid der bevolking het belang en de noodzaak van een parate macht ter zee, te land en in de lucht. Deze gewijzigde houding impliceert geen gewijzigde menta liteit. Nederlanders zijn geen Prui sen. Zij zullen zich blijven gedragen als een der meest vredelievende volken ter wereld, die de oorlog verafschuwen en slechts tot verde diging van eigen lijf en nationale zelfstandigheid naar de wapens grijpen. De gevolgen van de Duitse overrompeling en de situatie in de internationale verhoudingen, heb ben ook voormalige fanatieke anti militaristen van gedachten doen veranderen. Hoezeer dit alles met gepaste vol doening mag worden waargenomen, er blijven bepaalde verlangens, waarvan de verwezenlijking zal bij dragen tot versteviging van het fundament, waarop een gezonde en parate krijgsmacht moet zijn ge bouwd. Een van de steunpilaren onzer defensie is de wetenschap dat ons volk niet op de eerste plaats het oor verleent aan degenen, die onmiddellijk met afbrekende cri- tiek klaar staan en voornamelijk door het ontberen van een helder inzicht in de materie, tot een vol komen onjuiste gedachtengang ge raken. Wij Nederlanders kankeren graag. Een Nederlandse militair verloochent ook wat dat betreft zijn aard niet. Maar als regel proeft men uit zijn stekeligheid de bonhommie en de waarachtige gevoelens ten opzichte van de instelling waaraan hij uit vrije wil of noodzaak zijn krachten geeft. Het soms raadsel achtige complex van militaire maat regelen vermag ook de insider niet altijd te begrijpeij. Verbeeldt de criticaster, die het verschil niet weet tussen het uiterlijk van een marine officier en dat van een bioscoop portier, zich dat hij de strategische wijsheid in pacht heeft? Er moet nog heel wat veranderen vóórdat ons volk in al zijn geledingen de afstand tegenover de militaire gemeeüschap heeft overbrugd* en zich tenminste met dé militaire sfeer h#eft vertrouwd gemaakt. Ook voor de militairen zelf en hun publiciteitsorganen ligt op dit ge bied een terrein braak. BATAVIA, 13 Jan. (Reuter) De Nederlandse autoriteiten te Batavia hebben de Commissie van Goede Diensten faciliteiten verleend om Zaterdag de republikeinse leiders op het eiland Banka te bezoeken. Enkele dagen later zullen facilitei ten verleend worden voor een be zoek aan Prapat aan het Toba-meer, waar Sukarno, Sjahrir en Hadji Agoes Salim zich bevinden. LONDEN, 12 Jan. (A.P.) Scandinavische diplomaten te Londen hebben vandaag medegedeeld, dai de pogingen om tot een Scandinavische alliantie te komen vrijwel zijn mislukt, omdat Noorwegen en Denemarken deze alliantie willen koppelen aan het Noord-Atlantisch Pact. Zweden staat op het standpunt, dat het slechts tot een Scandinavisch blok zou willen toetreden, in dien Noorwegen en Denemarken besluiten de Zweedse politiek van zich buiten de tegenstellingen tussen het Oosten en het Westen te houden tot de hunne zouden maken. Uit Stockholm kwam Woensdag een bericht van A.P», dat Zweden aan Noorwegen en Denemarken een volledige militaire alliantie heeft aangeboden op de uitdrukke lijke voorwaarde, dat deze landen zich niet aansluiten bij het Atlan tisch Pact. Volgens dit aanbod Zou Zweden, ingeval van een aanval, oonmiddellijk met zijn gehele mili taire macht Noorwegen en Dene marken te hulp komen. Verder zou Zweden zekere verpliphtingen op zich nemen, om de wederopbouw van de Noorse en Deense strijd macht te vergemakkelijken, met inbegrip van de levering van wa pens uit de Zweedse arsenaals. Dit voorstel zou zijn besproken op de vorige week te Karlstad gehouden conferentie van de Scandinavische ministers. Aan deze Zweedse politiek ligt de vrees ten grondslag: 1. dat Pacts met grote mogendheden het land automatisch in een oor log zouden slepen; 2. dat er geen garantie is, dat er vlugge en af doende hulp verwacht kan wor den van de ondertekenaars van een dergelijk Pact. Niemand weet, zo zeggen de Zweden, of de Ver. Staten of Groot Brittannië gemobiliseerd zullen zijn indin er oorlog komt. De Scandi navische landen zouden elk een betere kans hebben aan een oorlog te ontkomen, indien zij zich afzij dig hielden van de grote mogend heden. Noorwegen is sterk gekant tegen een Scandinavisch verdedi gingsstelsel, welke het onmogelijk zou maken met het Westen verbin dingen te onderhouden. Een woordvoerder van het Deen se ministerie van buitenlandse zaken deelde Woensdagavond aan A.P. mede, dat zijn land hoogst waarschijnlijk de voorkeur zal geven aan een volledige militaire alliantie met Noorwegen en Zwe den boven toetreding tot de Atlantische Uunie. Denemarken zal waarschijnlijk ingaan op het concrete aanbod van Zweden, aldus verklaarde deze woordvoerder. Een definitief ant woord zou voor 22 Januari aan de Zweedse regering worden gegeven. De Deense minister Rasmissen heeft Dinsdag de parlementscom missie voor buitenlandse zaken, waarin alle politieke partijen zijn vertegenwoordigd, in kennis ge steld van het resultaat der bespre kingen, die de vorige-week te Karl stad zijn gevoerd. Uit Washington wordt vernomen, dat alle Scandinavische ambassa deurs aldaar zijn teruggeroepen voor het geven van advies inzake de besprekingen voor een eventuele aansluiting bij het Atlantisch Past. Radio-Oslo maakte gisteren be kend, dat de ambassadeurs van Zweden te Londen, Washington en Moskou naar Stockhol mzijn opge roepen, teneinde deel te nemen aan de Scandinavische defensiebespre kingen. Ook de Zweedse ambassa deur te Parijs is teruggeroepen. Montgomery weer op bezoek Starbusrriann, de secretaris-gene raal van de permanente commissie der Brussel-landen, heeft te Lon den verklaard, dat veldmaarschalk Montgomery, het hoofd van de commissie van opperbevelhebbers der Westeljjke Unie, op 15 Januari een bezoek aan den Haag zal bren gen en op 17 Januari naar Londen terugkeren. Het betreft hier een informeel bezoek iri het kader van het gere gelde contact tussen de militaire autoriteiten der Westelijke mogend heden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1