Het Berger Bos in gevaar Twee vai Natuurreservaat of bouwterrein? Wichelroede-demonstratie van de heer Bergsma Weer die clandestiene slachters Moed mi PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 13 Jonuari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN Het is nog niet te laat CONCERT H.O.V. Onze agenda V.. J HANS EN GRIETJE Kinderoperette Ch ris Hofland Amusante R.A.O.-avond Mr. C. A. de Groot overleden I uitnodiging van het bestuur van de MUZIEK-UITVOERING Oud-leerlingen van de Huishoud- Hoe kan dat? EEN BOETE VAN EEN HALF MILLIOEN Voor V. Cr D. te Den Bosch Firma Th. Kraakman Zn. Alkmaar De Britse industrie wil lagere belasting Marktberichten Grote in te Bus: DE GESCHIEDENIS van het Berger Bos schijnt zich te herhalen. In 1930 dreigde 'n gedeelte van het bosterrein rond de Eeuwige Laan voor de gemeenschap als recreatie-oord verloren te gaan. Door tussenkomst van een Actie-Comité onder de be zielende leiding van de heer D. Klomp kon echter voorkomen worden, dat er in dit bos-gedeelte gebouwd zou worden. Met medewerking van Rijk en Provincie en niet te vergeten van een groot aantal particulieren, kon dit bos als natuurreservaat wor den aangekocht en voor het nageslacht als recreatie-oord be houden blijven. Thans dreigt eenzelfde gevaar voor een boscom- plex van ca. 32 H.A. rond het Oude Hof, eigendom van de familie van Reenen. Uitbreidingsplan Dit complex maakt deel uit van het in 38 aoor de naad van .Bergen vaslgesteiue Uitbreiumgopiun. in dit pian gat ue aan deze grunuen ue oestemming van „uos en uumgedied, waarvan net nenouu door overeenkomst met ue eigenaar te regelen De neer J. van Reenen ging des tijds evenais anaeie gioudeigena- ren, die zien door oil uitoreiomgs- pian in nun belangen geschaad acntten in beroep ou Deo. Blaten die dit beroep atwezen, op deze grond, dat Bergen n groot oeel van zijn attractie ais seizoenpiaais zou verliezen, ais dit boscompiex tot bouwterrein verkaveld zou worden. Daarop ging de lieer van Reenen in beroep bij de Kroon. Bezwaren Van zijn bezwaren, die wij in net Kon. Besluit van 22 Febr. 194U dat aan het besluit van Ued. Staten de goedkeuring onthield vermel den wij de volgende: De heer van Reenen achtte zijn belangen door dit uitbreidingsplan ten zeerste geschaad; hij Is met pi.m. 80 H.A. bij het uitbreidingsplan be trokken, waarvan 32 H.A. van zijn meest kostbare grond van bebou wing worden uitgesloten, vertegen woordigende ongeveer f108.736.— volgens de aanslag in de vermogens belasting; zijnde deze gronden als terrein in de naaste toekomst voor bebouwing bestemd, Door dit uitbreidingsplan worden derhalve percelen, die hij als bouw grond .beschouwde, plotseling be stemd voor doeleinden van open baar nut, zonder dat voor hem enige waarborg bestagt, dat deze percelen binnen afzienbare tijd door de ge meente zullen worden onteigend, terwijl er geen uitzicht op schade vergoeding bestaat. Zoals gezegd, erkende de Kroon deze bezwaren en onthield zij de goedkeuring aan het besluit van Ged. St. voor wat betreft de perce len van de heer J. van Reenen. Aan de belangen van de eige naar moest tegemoet worden ge komen, of door 'n zeer verspreide bebouwing mogelijk te maken; óf door de waarborg aan de eigenaar van aankoop of onteigening' bin nen redelijke termijn. Vreemd geval De Raad had een jaar de ,tljd, om tegen het Kon. Besluit te appeleren. Partijen hebben 30 Maart '40 van dit Kon. Besluit kennis gekregen; wij mogen dus aannemen, dat men ook ten Gemeentehuize hiervan op de hoogte was. De Raad echter bieel er onkundig van, hetgeen te betreu ren is, want anders zouden er zeker van deze zijde 'n voorstel gekomen zijn, om het bos te behouden als ongeschonden natuurreservaat. Zo verliep de beroepstermijn van een jaar buiten de schuld van de Raad. Het heeft nu na 8 jaar geen zin meer na te pluizen, wie de schuld van dit verzuim treft; zowel de burgemeester en wethouders, als de secretaris, van toen zijn van het toneel verdwenen. Dr. Hemelrijk vertelde ons, dat hij pas 'n maand geleden van het K. B. kennis kreeg, doch Burgemeester Huygens zei, dat hij er reeds 9 Het is ons deze avond opgeval len, dat het orkest o.l.v. dirigent Kees Hartvelt uitstekend gedispo neerd bleek te zijn. Met de Ouver ture Euryanthe van Carl Maria von Weber was men er vrijwel on middellijk in. In deze fijnzinnige partituur werd er vooral door het strijkerscorps een zeer mooi en weelderig klankvolume geprodu ceerd. -Na dit stuk kwam de pianist Gerard Hengeveld ons het Piano concert van Grieg voorspelen. Waarom de solist dit concert, dat nog sterk aan het louter virtuozen- dom verwant is. en bijna tot ver velens toe gespeeld, koos, weten we niet. Maar door zijn meester lijke interpretatie gaf hij er een cachet aan en maakte het geheel weer tot een éclatant succes. De orkestbegeleiding kon volkomener zijn, maar dwong respect af. Onmiddellijk na de pauze kwam de solist weer terug met een werk, dat artistiek beschouwd op een véél hoger niveau stond, n.l. Variations Symphoniques van de Franse grootmeester César Franck. De muzikale fijnproevers konden hier genieten van een edele en in- sipiratieve variatie-kunst. Gerard Hengeveld speelde dit werk prach tig en doorzichtig, de orkestbege leiding was hier voortreffelijk en de solist had een uitbundige bij val in ontvangst te nemen. Toen ging het muzikale niveau in dalen de lijn, naar de overbekende Pre ludes van Liszt voor orkest. De componist geeft hier veel effect en instrumentatiekunst te bewonde ren, maar de geestélijke achter grond van het stuk blijft aan de oppervlakte zweven, hoe kan dit ook anders bij een genie, dat zelf aan der hoogtepunten van het uit sluitend virtuozendom vormde? De brillante vertolking van het orkest bracht het publiek in actie, dat voor deze opeengestapelde effecten niet ongevoelig bleef. Onder uit bundig applaus nam men afscheid van de H.O.V. en we wensen, dat bij het volgende concert op 4 Fe bruari de zeer goede belangstelling van deze avond nog zal worden overtroffen. W. SCHREURS maanden geleden van op de hoogte was. De beslissing is nu aan Ged. Sta ten, doch daar hier sprake is van „force majeur" bestaat de kans, dat deze beslissing weer aan de Raad komt. Deze kwestie is zoals wij ver namen, aanhangig gemaakt. Wij vernamen, dat ook het bestuur van V.V.V., althans enkele personen van dit bestuur, in Maart '40 al met dit Kon. Besluit op de hoogte wa ren; de vraag rijst, of men van die zijde niet meer diligent had moeten zijn. Geheime discussie Dinsdag kwam deze kwestie in de Raadsvergadering ter tafel. Het moet ons van het hart, dat aan de openbaarheid in dit geval wél enige afbreuk is gedaan. Eerst op de dag der vergadering kreeg de pers 'n aanvullingsagenda, waarop dit punt zeer summier stond aangegeven. Een aanvullende nota over het aan Ged. Staten op hun verzoek uit te brengen advies, werd aan de pers onthouden. Gelukkig wist het raadslid Dr. Hemelrijk, die in '30 mede een der initiatiefnemers was van het Conute van Actie voor het behoud van het Natuurreservaat, te voorkomen, dat in deze vergadering de beslis sing viel, zodat er tijd gewonnen we*l om op deze zaak het volle licht der openbaarheid te laten schijnen. Bergen mag hem daar dankbaar voor zijn, zoals wij hem daar dank baar voor zijn. Ged. Staten hadden aan de Raad gevraagd, om advies over de be slissing, die het Prov. College zou moeten nemen; zou verspreide bebouwing in dit boscompiex moeten worden toege staan, Of zou de oplossing gezocht moeten worden in een waarborg van koop of onteigening. Vurig pleidooi Gezien het vurig pleidooi voor het ongeschonden behoud van het bos, menen wij te moeten conclude ren, dat B. en W. van Bergen voor gesteld hadden te adviseren tot ver. spreide bebouwing. Dr. Hemelrijk hield een harts tochtelijk pleidooi om het bos ln zijn huidige toestand te behouden en wees op de ontbossing waaraan Bergen in de loop der jaren al reeds ten prooi was gevallen door de toe nemende bebouwing. Hij achtte het niet alleen een plaatselijk, doch ook een landsbelang, dat dit brok na tuurschoon behouden bleef. Hij drong er daarom op aan te streven naar de verwezenlijking van de an- VICTORY-HOTEL. 8 uur: Genootschap Nederland- Frankrijk. BIOSCOPEN HARMONIE: De strijd om de atoombom, 14 jaar. CINEMA: De slavin wan Ha- roea, 18 jaar. A.B.T.: Circusparade, alle leeftijden. VICTORIA: Een huis in de Dulcimerstraat, 18 jaar. Nachtdienst Apotheken Mevr. de Wed. C. M. B, Wanna, Mient 11. Nachtdienst taxi's Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290 Bonnen afhalen Vrijdag de letter S van Smit tot einde. dere mogelijkheid van het alterna tief. De Raad zo zei hij wil niet alleen de beslissing, maar ook de verantwoording hebben. Niet al leen de Raad, heel de bevolking, heel Nederland zal het toejuichen, als het bos behouden bleef. Men zou schrikken, als men zag, wat er bebouwd zou worden, als het bos verkaveld zou worden, zoals B. en W. wilden adviseren. Ik kan mfj niet voorstellen, al dus Dr. Hemelrijk, dat het ge meentebestuur niet tot een be hoorlijke schikking kan komen met de fam. van Reenen, zodat het natuurschoon bewaard blijft; een schikking, die voor de ge meente aanvaardbaar is en waar door de fam. v. R. een behoorlijke vergoeding krügt; 'n familie zo zei Dr, H. die zóveel voor Ber gen heeft betekend en voor welke Bergen zeker niet minder heeft betekend. Ik kan me niet voorstel len, zo vervolgde hij, dal men voor 'n hand vol zilverlingen afbreuk zou doen aan de goede naam, die men in Bergen en in den lande heeft. Hij hoopte, dat het alsnog tot schikking zou komen, dat het over' leg met de fam. van Reenen her' opend zou worden en de Raad dan 'n voorstel tegemoet mocht zien met de finantiële consekwenties, zodat eventueel met behulp van andere instanties getracht kon worden de benodigde gelden te krijgen. In deze geest werd besloten. V.V.V.-adres Wij vernamen nog, dat het be stuur van V.V.V. Bergen zich met een adres tot de Raad gewend had, waarin de voorgenomen bebouwing funest werd genoemd, zowel voor Bergen als voor 't land; dat Bergen er zijn aantrekkingskracht als re, creatie-oord voor 'n groot deel door zou verliezen. De bevolking zou er door getroffen worden, als dit bos verkaveld werd en daarom arong het V.V.V.-bestuur er met aandrang bij de Raad op aan, om de bebou wing te voorkomen. Van zijn kant zegde het bestuur pogingen toe, om in samenwerking met andere in stanties het bos als ongeschonden natuurreservaat te behouden. Ongetwijfeld zal ook dit adres hebben medegewerkt aan de aan houding van de beslissing. De bevolking van Bergen moge door bovenstaande uiteenzetting ge waarschuwd zijn. Bergen, let op uw zaak. Toon, dat de geest van wijlen Dirk Klomp nog over u vaardig is en strijd tot het uiterste om het natuurschoon van uw dorp te be houden. In 1930 hadden wij succes met het Natuurreservaat; ook nu zullen wij. met samenwerking en vereende krachten hetzelfde succes bereiken. FR. O. Gistermiddag speelde 't bekende kinderoperette-gezelschap van Chris Hofland voor een geheel bezette zaal in het Gulden Vlies de ons allen uit de jeugdtijd bijgebleven geschiedenis van Hans en Grietje. Ze hebben genoten, de kinderen en met hen de begeleidende ouders. Het verhaal werd op de voet ge volgd. maar met dit verschil, dat er bij iedere acte een balletdansje was ingelast, dat betrekking had op de zo juist gespeelde scène. Deze dansjes konden ons echter niet be koren en wij verwonderden er ons over, dat Chris Hofland, die zich toch ten doel stelt om specifieke stukken voor de jeugd op te voeren, dit kan verantwoorden, daar ballet- dansen in het geheel niet geschikt zijn voor de jeugd, hoe eenvoudig zij ook mogen zijn. We nemen b.v. de Engelendans, welke jgedanst werd op het mooie „Panis Angelicus" van César Franck. Dit muziekstuk, het moet ons van het hart, werd ge woonweg „afgemaakt". Overigens heeft het gezelschap een keurig verzorgd programma op de planken gezet; memoreren wij enkel het spel van de heks, die de kinderen in een ware extase bracht van af schuw.... zij had het gedaan en het was voor de kinderen een op luchting, toen zij goed en wel in de oven zat. De muziekarrangementen waren van Karei Das van Grol. Het décor van B. Kuijpers. De costumes waren in eigen ateliers vervaardigd. AFVAARDIGING FILM EN JEUGD Naar het grote nationale con gres „Film en Jeugd" dat dit week end in Rotterdam wordt gehouden zal een afvaardiging van de raads commissie voor Jeugdzorg te Alk maar worden gehouden. Naar wij vernamen zal mej. N. C. van Erke- lens van de afd. Sociale Zaken als vertegenwoordigster het congres bijwonen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Franciscus J., zoon van J. H. Muhren en M. M. Th. Pise- cker, Johanna W., dochter van J. Santbergen en Th. C. J. Bierman, Hendrikus J. F., zoon van P. J. M. van Berkum en E. M. Feldberg, Petrus D. V.. zoon van J. A. van der Stok en J. M. E. Gerritsen. Gehuwd: Z. Donker en B. de Groot; C. J. Janssen en J. M. den Nijs; A. Glas en G. D. Schotvanger, J. Hartland en D. Bestevaar, G. P. Hartland en N. Bestevaar; A. van Suijlekom en J. Hartog. VERGETEN Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen over een transportrijwiel, dat dezer dagen onbeheerd in de stad werd aange troffen. In ,,'t Wapen van Heemskerk" Voor de R.A.O-avond, die Woens dag in het „Wapen van Heemskerk" werd gehouden, èn waarbij ook een aantal burgers aanwezig was. be stond veel belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij nog op Ma joor Houbolt, de garnizoenscomman dant, Majoor A. v. de Broek en de Brigade-Commandant der Koninkl. Marechaussee', de heer Colenbran der. Voorts vele officieren, waar van enkele met hun dames. Frans Eykhoff, ook als radio-artist bekend, leidde, na een welkomst woord van de R.A.O.-officier, luite nant Herrebout, het cabaret-pro gramma op geestige wijze in met een vlotte conference. Daarna ver schenen de twee Hendriny's op de planken, de derde is ziek, en ver maakten het gehoor met Hawaiian- muziek en zang, hetgeen nogal zwak doorkwam. Een uitstekend nummer was dat van Ben Kelly, de buik spreker en zanger. Veel succes oogstte het humoris tisch dubbel-mannenkwartet „Tha lia". o.l.v. Jacq. Huygens. dat enkele liederen ten gehore bracht, waar van vooral de „Kikker-cantate" in de smaak viel. Ted Posita. de geüniformeerde te- lepaath, bracht' de zaal in vervoe ring door vele interessante experi menten. Na afloop van dit zeer ge varieerde cabaret-programma was er nog een gezellig samenzijn, dat tot laat in de avond duurde. AFSCHEID G. ANDERSON De heer G. Anderson, de dirigent van de Postharmonie gaat afscheid nemen van dit corps. Hiertoe heeft 't Bestuur van de Postharmonie 'n afscheidsbijeenkomst belegd, welke Zaterdag a.s. om half 4 in de schouwburgzaal van 't Gulden Vlies wordt gehouden. BRUGVARIA BURGERBRUG - Een brug ging op transport van St. Maartens brug, waareen brug teveel was, naar Burgerbrug, waar voor één der burgers een brug tekort was. De brug kwam op een voor een brug ongewone wijze, namelijk via het droge en wel op een platte wagen met een niet dito-paard er voor. Om het bouwsel voor schennen- de handen te vrijwaren, werd het met „man- en vrouwelijke macht" op „gewijde" grond te rusten ge zet te weten op het kerkplein. Hiermede was het werk van de bruggensjouwers gedaan en is het wachten op de Burgerbrugger brug genbouwers. Vermoedelijk zullen echter de kerkgangers Zondag a.s. het groengele geval nog wel ach ter het kerkhek zien pronken. Intussen staat daar tussen kerk en school een bruggeloos huis zich angtig af te vragen, of op een „duister ogenblik" deze brug de roemloze weg van haar voorgang ster zal volgen en in „het niet" zal verdwijnen. Het dorp ligt knipogend verdo ken achter het riet. Vannacht is na een ziekbed van drie weken in de leeftijd van 60 j te Alkmaar overleden de heer Mr C. A. de Groot, advocaat en pro cureur alhier. Mr. de Groot was een der voor aanstaande figuren van de Alk maarse balie, waarbij hij sinds 1918 stond ingeschreven als advocaat Hij was sinds 1942 deken van de orde van advocaten en sinds 1931 lid van de Raad van Toezicht en Discipline der orde van Advocaten in het arrondissement Alkmaar. Mr. de Groot was voorts nog lid van de gemeenteraad van 31 Oct. 19351 Sept. 1941, toen de raad door de bezetter terzijde was ge steld. Van 5 Sept. 1939 was hij ook wethouder in deze gemeente en beheerde toen de portefeuille van Publieke Werken. Hij vertegen woordigde de toenmalige Vrijheids' bond in de raad. Op 1 Maart 1943 bedankte hij als wethouder. Voorts was hij vele jaren voorzitter van het bestuur van de openbare lees zaal. Om 10.15 uur hedenmorgen hield de rechtbank een buitengewone zit. ting, waarin Mr. C. A. de Groot wei> herdacht. Behalve de rechters en piv. rech ters waren mede aanwezig Mr. Meischke, de officier van Justitie, Mr. Hoistein de subs, officier, Mr. Vellinga, nagenoeg alle leden van de balie, de Kantonrechter IVlr, Boerrichter en het personal van beide griffie's en het parket. De President Mr. A. D. van Reg tenen Altena herdacht Mr. de Groot in een warm gestelde rede. Hij her' innerde aan diens zwakke gezond heid. Sedert 1919 had hij onafgebroken de advocatuur uitgeoefend en spr, had hem leren kennen als een voor treffelijk jurist, een harde werker en een goed mens, die, voortgeko men uit de liberale school met vuur in de bres sprong, wanneer aan de rechten werd getornd of de vrijheid werd aangetast. Hij was een voor, beeld voor de advocaten en spr. bracht hem dank voor zijn leiding. Ook leefde hij mee met het wel en Wee van de rechtbank, waarvoor hem eveneens dank dient te worden gebracht. Nadat Mr. Meischke de overle dene herdacht had en hem ken schetste als een vriendelijk en hu maan mens, nam Mr. A, J. M. Lees, berg, wnd. deken van de orde van advocaten het woord. Spr. memoreerde, dat de balie in diepe rouw gedompeld was, een rouw, die zich niet slechts uitte in de kleding, maar die diep in het hart gevoeld werd. Mr. de Groot was de grootste onder zijn broe ders en zijn verlies wordt gevoeld als dat van een naast familielid. Zijn beiïoeming tot lid van de Raad van Toezicht 18 jaar geleden en tot deken van de orde van advocaten jaar geleden is er een bewijs van dat hij de grootste onder zijn broe ders was. Hij bezat alle eigenschappen, die een goed advocaat sieren en hij was een uitstekend kenner van de wet, welke hij getrouw bleef, waar bij hij tevens de belangen van zijn cliënten op uitnemende wijze dien de. Voor zijn confreres was hij onpartijdig, zodat zij hun belangen gaarne aan hem toevertrouwden. Moge hij het eeuwige' loon tege moét gaan en zijn nagedachtenis zijn als die van een rechtschapen en rechtvaardig mens. Spr. dankt tot slot de rechterlijke macht voor deze herdenking. GUNNING OPHOGING TERREINEN BERGEN Door de burgemees ter dezer gemeente is aan A. Tuin te 't Zand gegund het werk: Het leveren en vervoeren van plm. 250p m3 zand voor ophoging van een terrein gelegen aan de Kogendijk en voor ophoging van een weg- lichaam voor een te maken vent' weg ten Oosten van de nieuwe Bergerweg, tussen de Oude Berger- weg en dé Oosterweg met bijko mende werken, voor de som van 3725—, ZILVEREN JUBILEUM ONDERWIJZERES EGMOND A.D HOEF Maandag jl. vierde mej. Th. Ruijtenburg haar zilveren jubileum als onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool alhier, waar zij al die 25 jaren, zonder één dag verzuim, onafgebroken aan ver bonden is geweest. Dit niet veel voorkomende feit mag voorzeker wel een opmerkelijke bijzonderheid genoemd worden. Geen wonder dan ook was er voor die dag een keurig programma opgesteld. De feestelijkheden werden ge opend met een plechtige H. Mis in de parochiekerk; de Gregoriaanse gezangen werden zeer verdienste lijk verzorgd door de meisjes van de hoogste klassen, onder leiding van het hoofd der school. Om 10 uur vond de huldiging van de jubilaresse plaats in de zaal van P. Mooij, alwaar een woord van welkom, waardering en dank werd gesproken door het hoofd. mej. H. Garritsen. Na haar namen Zeereerw. heer pastoor en het hoofd der Jon gensschool nog het woord. De in houd van al het gesprokene weer te geven, zou te ver voeren. Vol doende om op te merken, dat de liefdevolle toewijding voor haar werk en haar grote werkkracht een wel zeer bijzondere achting genie ten. De zeer vele en fraaie cadeaux zijn dan ook in dit verband als een extra onderstreping te beschouwen van al hetgeen haar aan lof werd toegesproken. Daarna genoot men van .wensjes, schetsjes' en humoris tische stukjes, die keurig werden uitgevoerd. Maar voor de kinderen vormde het hoogtepunt toch wel de tractatie van „hun juffrouw". Aan het slot dankte de jubilaresse voor het vele, dat haar op deze dag was aangeboden. Dat haar dit alles echt ontroerd had. kon men aan haar stem zo nu en dan wel duide lijk merken. Het was treffend hoe zij haar grote vertrouwen in Maria in haar dankwoord wist in te we ven De receptie 's mid'ligs over trof de verwachtingen. Ouders en oud-leerlingen, neen, zij waren de juffrouw niet vergeten. Voor de jubilaresse een onvergetelijke dag. HET WITTE HUIS IN ANDERE HANDEN EGMOND AAN ZEE De heer J. Clausing, die jaren lang het hotel-pension met Wintertuin „Het Witte Huis" heeft geëxploiteerd, gaat zich uit de zaak terugtrekken en vestigt zich te Soestdijk. Hij heeft zijn zaak overgedaan aan de heer P. C. W. Foeken uit Soest. HET VUILNISPROBLEEM EGMOND AAN ZEE Het lijkt met het ophalen van het huisvuil niet erg te vlotten. Nadat de oor spronkelijke aannemer verstek had laten gaan, hebben nog twee a»de- re liefhebbers het geprobeerd, maar I ook deze zien er van af. Nog maakt de gemeente een kans om van het vuil af te komen. Er is nog een vrachtrijder bereid gevonden. Het SCHAGEN Hetgeen de laatste tijd vooral in het middelpunt van de algemene belangstelling staat is de wetenschap of liever de hy- zal een" radicale oplossing van dit POtheses - omtrent het wichel- „vuile" probleem iijn, afs de ge-1 roedelopen en de verschijnselen, meente kan beschikken' over de \v, ke daarmede in vei band staan, reeds bestelde vuilnisauto. hetgeen hierover gezegd en ge- schreven is, staat nog „op losse HERBOUW POMPPLEIN I schroeven", bijna niets is weten- EGMOND AAN ZEE Eindelijk schappelijk gefundeerd, en men kan na 4 jaar is een begin gemaakt met I z'ch over ket algemeen slechts be de herbouw van de afgebroken per-1 palen tot de proef- en waarnemin- celen aan het Pompplein. De heer I gen, die gedaan zijn, om zich dan P. C. de Graaff is de eerste, die I alleen nog maar uit te laten over daar een dezer dagen is begonnen I het „verhalen" ervan, met de bouw van een woonhuis I De heer Bergsma leraar aan de met garage. I Landbouwschool alhier, heeft op TUITJENHORN Op Zaterdag I school over dit onderwerp een le- 15 en Zondag 16 Jan. a.s. geeft het zw gehouden. Deze lezing droeg R. K. Fanfarecorps „St. Hildegar- een typisch karakter. Allereerst dis zijn jaarlijkse uitvoering in het wiUen wij wijzen op het feit, dat de het Hawaii.^nLmblf%e Kalul"lheer BerS?ma Ste-Uig niet de Pre" uit Amsterdam. Deze uitvoering is I alTdank vZ^hlt vele8® wal feïeei dgedPrn?h^owTrfinda^aene(a a6lsh^ onderwerp reel. De bedoeling is, dat zoveel hebben ten beste gegeven en van mogelijk de ouderen Zaterdagavond be verschijnselen en resultaten, komen en de jongeren Zondag- welke de heer Bergsma zelf bij zijn 'experimenten heeft waargenomen. Hij wilde zijn gehoor, wellicht be lust op sensationele avonturen, dus geenszins in die richting stimule ren. HU toonde de verschillende wi ehelroeden, besprak de wUze waar avond. LIMMEN. Onder deze kop werd dezer dagen in ons blad 'n ingezon den stuk geplaatst van dhr. Th, de Winter, waarvan zowel de toon ais de inhoud ons noodzaakten er uit- °P fze diende te hanteren <m voerlg op in te gaan. Wij hebben de enkele demonstraties, om aRe beweringen van de schrijver stuk I aanwezigen aan te tonen, dat, hoe voor stuk getoetst en zijn tot de wel afdoende wetenschappelijke ontdekking gekomen, dat er al heel verklaringen nog niet gevonden zijn, weinig reuen tot klagen of liever de onaantastbare en niet te looche- gezegd tot kankeren is, I nen feiten niets met duivelse prac- De wethouder, die in bedoeld tijken uitstaande hebben. Vervolgens stukje genoemd wordt, is de heer besprak hij in het kort de polemie- C., een bekend inwoner van Lim- ken van de professoren Clay en men, die inderdaad voor zijn zoon, Mieremet inzake verschillende theo- die voorheen monteur was, en zijn rieën. geld thuis bracht een vergoeding De heer Bergsma ging dieper in Krijgt om de doodeenvoudige reden, de 2 g aardmagnetische stralen, normS "door het °RHk oKtPiri k die schadelijke invloed kunnen uit- norm, door het Rijk gesteld, is ge- ocfenen op de lichamelUke consti- bleven bij derving van het geld van die bewuste zoon, die in militaire dienst moest. De bewuste vriend Gerrit, die twee zonen in Indië heeft als mili- tutie van mens en dier. Het schijnt nl. dat zü. die aanleg hebben voor een bepaalde ziekte, bij regelmatig of herhaaldelijk verblijf binnen de tair, krijgt inderdaad niets. Deze is baan of kruising dier aardstralen, aannemer en heeft een inkomen, dat no verloop van tijd aan die ziekte aanmerkelijk hoger ligt dan de gaan lUden. Het blykt, dat onder Rijksnorm. Overigens heeft de man, invloed van de magnetische stralen blijkens uitlatingen van hemzelf, het I de ziekte in Het organisme zich con geld niet nodig en heeft hij er ook centreert en zich vervolgens open nooit een aanvrage voor ingediend, baart. In de meeste gevallen staat En nu die vrijstellingen. Er zijn I de geneeskunde er machteloos tegen in Limmen zeker jongens, die vrij- over; want welke middelen men gesteld zijn. Voornamelijk jongens, die op 't bedrijf van vader' werken en niet gemist kunnen worden, Waar het hier boerenzoons betreft, gaat dit over de Stichting voor de Land bouw, die /--oordeelt of iemand al of niet gemist kan worden en daar over advies aan de Regering, in casu de Minister van Oorlog, uit- brengt. ook aanwendt, de zieke herstelt niet. Hieruit blykt, dat de wichel roedeloper de taak heeft de genees heren (en veeartsen) by te staaft hetgeen inderdaad tegenwoordig het ge zal is er> waarvan de heer Bergs ma persoonlijk reeds enige gevallen meemaakte. In principe geldt dit ook voor de land- on tuinbouw, En" dan is er nog dat geval van I waar het gaat om de vraag waar de militair, die al vijf maanden ge- de verschillende gewassen zich al trouwd is en die geen geld kreeg, dan niet kunnen ontwikkelen. Dat klopt, althans wat die militair I Wij mogen de aard van het wichel betreft. Maar de ingezonden-stuk- I roedelopen in het algemeen bij oijze ken-schi'Uver vertelde er niet bü, lezers bekend veronderstellen, zo dat wist hij misschien niet, dat de dat wy' niet op de elementaire betrokken echtgenote de kostwin- kwesties behoeven in te gaan Wij nersvergoeding al lang heeft uitbe- 1 taald gehad. Een ministeriële be schikking, met machtiging tot uitbe- I \X/tpDC\/CD\X/A/~Li-riMi~ talen, was gedateerd 28 Dec. 1948,1 CCKjVtKWALn TINü is dus op de 29ste ter Secretarie te Medegedeeld door het K N MI te Limmen ontvangen en op de 30ste De Bilt, geldig tot Vrijdagavond uitbetaald, met terugwerkende kracht tot 20 Augustus j.l. De stukken en quitanties, op al deze zaken betrekking hebbend, werden ons op het Gemeentehuis welwillend ter inzage gegeven. Er valt niet aan te tornen! En nu de zaak De Winter zelf! De schrijver van het stuk, dat wij geheel moeten desavoueren, die eer- iyds het beroep van slager uitoefen de, is nu veehouder, heeft 9 H.A. land, een viertal koeien, wat kal veren, een paarjl en daarby nog een stuk veengrond, waar de bekende Limmer-turf wordt gestoken. Toen zyn zoon weg moest, werd er een knecht aangeworven. Aangezien echter het inkomen van de heer De Winter niet zodanig was, dat hij voor kostwinners-vergoeding in aanmerking kwam, werd hem een z.g. vervangingsvergoeding gegeven, teneinde in de kosten van de, overi gens in tijdelyke dienst zijnde knecht, tegemoet te komen. Er werd twee keer zo'n vergoeding uitbe taald, nl. f 450.en f 150.teza men dus f 600. Hiermede was de schrijver niet tevreden. Hij schreef de Minister aan, die o.i, terecht meende, dat hier voldoende gedaan was. Alzo blijft er van het hele stuk niet veel meer over. Schrijver had beter gedaap eerst eens te informe ren, of hij wel de juiste toedracht wist. Het geroddel achter de gor. dijntjes is al erg genoeg, erger wordt het als men meent daarvoor zijn blad te moeten gebruiken. Cri- tiek is. goed, en wij staan daarvoor graag open, maar het moet redelijk zijn en waarheidsgetrouw. Wij hopen, dat men zich voortaan goed bedenke, alvorens tot het oflrijven van ingezonden stukken over te gaan. Red. N.H.D, Bij een controle van de admini stratie der confectie afdeling van de N.V. Vroom en Dreesman te Den Bosch in 1947, ingesteld door de centrale dienst voor economische controle en de centrale dienst van het directoraat-generaal voor de prijzen, bleek dat voor leveringen ter waarde van 780.000 punten geen textielcoupures aanwezig waren. VRIJ ZACHT In de nacht zwakke of matige en morgen overdag matige en In de kuststreken vry krach tige Zuidwestelijke wind. Hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklarin gen. Overwegend droog. Vrij zacht. maken tenslotte melding van het initiatief van de heer Bergsma, die in een schrijven aan minister-presi dent dr. W. Drees welk schrijven inmiddels via het Departement van Sociale Zaken doorgezonden is aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan gedrongen heeft op het van rijks wege formeren van een commissie van onderzoek, welke tot taak zou krijgen een diepgaand onderzoek in te stellen naar het bestaan en de aard van de z.g. aardstralen. Deze commissie is momenteel reeds werk zaam en zal t.z.t. aan de regering verslag uitbrengen. Wellicht zullen de resultaten van het onderzoek leiden tot een bevredigende verkla ring der mysterieuse geheimen der wichelroede! Hoewel de grondstoffen voor de distilleerderij wederom gedistribueerd worden, gaan wij nog niet over tot het opnieuw invoeren van de onsympathieke klantenkaart. Alle normale bestellingen van onze vaste relaties kunnen voorlopig geheel worden uitgevoerd. Oudste wijnkopery en gedistillcerdhandel van Platte Stenenbrug (Advertentie) De Britse organisatie van indu striëlen heeft een memorandum gezonden aan de minister van Fi nanciën, Sir Stafford Crlpps, waar in wordt voorgesteld de belasting op de ondernemingswinsten af te schaffen of te wijzigen. Deze belasting bedraagt op het ogenblik 10 pet. van de onverdeel de winst en 25 pct„ van de verdeel de winst. In her memorandum wordt er de aandacht op geves tigd, dat de belasting de onderne mingen er toe leidt de vervanging van machinerieën, de uitbreiding van productie-installaties en der gelijke projecten te financieren door middel van leningen in plaats van de winsten voor deze doelein den aan te wenden. De organisatie dringt er op aan, de belasting op te heffen of te wijzigen in een be lasting op dividenden met inbegrip van dividenden op preferente aan delen, LANGEDIJK, 13 Jan. Aange voerd: 50000 kg rode kool 8.80—11 70 55000 kg gele kool 7.40—7.60; 20000 kg groene kool 11.10—14.20; 48000 kg witte kool 6.40; 1500 kg witlof: f 2324, II 1517; 5500 kg bieten 6.30—7.20; 5500 kg peen;; II 5.90, III 5.40; 32000 kg uien 7.20—8.20. NRD. SCHARWOUDE, 13 Jan Aangevoerd: 156.000 kg witte kool 6.40; 110.000 kg rode kool 8 8011 10 28000 kg gele kool 7.40—8.40; 5000 kg groene kool 8—12.60; 40000 kg uien 7.20—8.20. driel. 6.20; 5500 kg peen: II 5.90, III 5.40 VOOR DE BIJZONDERE POLITIERECHTER De eerste vijf verdachten, allen uit Den Helder, vormden tezamen een klein complotje, speciaal in het leven geroepen voor het clandestien slachten van schapen en runderen en het vervoeren van vleès, afkom stig van genoemd vee. De eerste van deze eerste vijf was de veehou der Adriaan C. van der V. uit Ju- lianadorp, die wel niet direct maar dan toch indirect deze slachtingen in de hand had gewerkt. Hij had n.l. zijn schuur afgestaan, zodat deze gebruikt kon worden als slagery, Bov«ndien kwam er nog bij, dat dieren steeds op zijn weide hadden gelopen, totdat ze geslacht werden. Als beloning voor deze bereidwil ligheid kreeg hij vlees van de clan destiene slager. Mr. Vellinga, de Officier van Justitie, vond dit gele genheid geven tot slachten een vry aanzienlijke overtreding cn eiste f 300.of 3 mnd. en 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar. De geldboete werd door mr. Peereboom verlaagd tot f 250.Verder was de uitspraak conform. Met de vroegere Helderse slager Pieter W. was het een ander geval. Hy was degeen, die in de periode van 1 October tot 20 December 1948 vier schapen en een rund clandes tien had geslacht in het schuurtje van de vorige verdachte. De reden, waarom hy dit deed, was volgens verdachte het feit, dat hij geen werk kon vinden. Volgens mr. Vellinga was dit geen reden en hij eiste vier mnd. met aftrek en verbeurdverkla ring van het in beslag genomene.' Mr. Scholten, de raadsman van verdachte, wees op de meer per Voorts ontbrak een groot aantal fonhJk? vgn de zaak. Verdach- copyfacturen. Ook zou toen een z.g. moest in de ooi log door de Duit- zwarte kas in beslag zijn genomen ®<rrs u., zlJn zaak vandaan en kan en zou zijn geconstateerd dat del hier ook nu niet meer in terug, daar N.V. de distributievoorschriften in f.r,een, onder in zit, die er onmoge- belangrijke mate had overtreden, ''J* u't ,te krijgen is. Finantieel ge- i.a. door het kopen van goederen - (euna is verdachte toen een zaak begonnen in Midwoud, doch deze slagerij brandde geheel af en hoewel de verzekeringssom hoog genoeg was, kreeg hy maar weinig uitbe taald. Aan deze downslagen is het te wijten, dat verdachte, aldus mr. Scholten, begon met clandestien te zonder facturen, het verkopen van aeze artikelen zonder punten en het niet juist berekenen der prijzen. Het confectiebedrijf zou verder be langrijke hoeveelheden stoffen ver werkt hebben en deze puntenvrij hebben doorgegeven aan de eigen afdeling. Deze goederen werden op slachten, hoewel hij verder gunstig punt aan het publiek verkocht. Al- bekend staat. Verdediger vond, dat dus zou over een periode van onge veer twee jaar voor een waarde van ongeveer 150.000 punten aan textiel aan het winkelbedrijf zijn I overgedragen. Een openbare be-1 handeling van het proces verbaal het beter zou zijn te proberen de man maatschappelijk weer in het gareel te krijgen. Dit zou dan niet moeten geschieden door een gevan genisstraf doch door een voorwaar delijke straf, eventueel met bijzon had tot dusverre niet plaats en de I dere voorwaarden. Daarom vroeg pl. affaire blijkt thans te zijn afgehan- een rapport in te winnen, terwijl hij deld, doordat de N.V. is ingegaan verder aandrong op in vrijheidsstel- op een schikkingsvoorstel van de ling van verdachte, die momenteel officier van Justitie tot betaling gedetineerd is. Dit laatste verzoek van een half millioen gulden boete. werd door mr. Peereboom niet in gewilligd, hoewel hy er wel toe over ging de zaak aan te houden tot 9 Februari voor het inwinnen van 'n rapport. Lucas R. J, J. had de helpende hand geboden by dit slachten. Dit had hij gedaan na rijpelijk overleg, hetgeen hij ter zitting verklaarde, en met de gedachte, dat hij hier voor zelfs een gevangenisstraf kon krijgen. Hij werd echter gedreven door vriendschap, daar W. hem voor de oorlog meerdere malen ge holpen had. Gelukkig bleef het helpen van Lucas beperkt tot het slachten van het rund, zodat hij er nu af kwam met f 75.— of 30 dg. en 1 mnd voorw. met een proeftijd van 2 jaar. De zwager van verdachte, Simon de H., had het vlees van de ge slachte schapen en het geslachte rund in zyn bakkerskarretje ver voerd naar Den Helder. Tydens 't vervoer van het rundvlees werd hij gesnapt. De Officier, die herhaling vreesde, eiste naast een boete van f 100.of 30 dg. een voorwaarde lijke straf, doch mr. Peereboom vond dit laatste niet nodig en ver oordeelde Simon alleen tot de ge- eiste boete. Als laatste kwam voor van dit quintet Adrianus S. T., die de schapen en het rund aan W, had verkocht. Als verweeaf voerde hij hier aan, dat hij in de mening ver keerde dat W. de beesten had ge kocht voor van der V. in Juliana- dorp, daar hy de schapen weken na de verkoop nog in de weide bij van der V. had zien lopen. Dit was dan ook de reden, dat de Politie rechter na de eis van f 120.— of 30 dg. verdachte vrijsprak van het ten laste gelegde, daar hy het niet bewezen achtte. Barbara W. uit Oude Niedorp had geprobeerd 1250 gram koffie en twee dubbele stukken huishoud zeep over de grens naar Duitsland te smokkelen: f 20.of 5 dg. en verbeurdverklaring van de zeep en koffie. Jan M. uit Groet probeerde f 100 over de Belgische grens te smok kelen: f 100.of 30 dg. en ver beurdverklaring van het in beslag genomen biljet van f 100. Simon G. had in plaats van 500 francs elke dag ruim het dubbele gebruikt, toen hij in België was en zodoende deviezen verkwist: f 200 of 30 dg. Jan H. uit Anna Paulowna was zonder toestemming van zyn werk weggebleven: f 25.— of 15 dagen. Ook Theunis Klaas S. uit Den Helder had dit gedaan: f 20.of 10 dagen. Eveneens Philip Hendrik G. uit Den Helder, die er af kwam met f 15.— of 5 dagen. ZOALS wij gii zijn gisteren woonhuis aan J respectievelijk d gekomen. De moeder van c mevrouw Vischjag jongste zoontje op- bezoek bU ha vrouw, die in het het perceel Singel dens haar bezoek ling de vlammen woning op de eer, zij haar andere tv achtergelaten, naa geroep van voorbij vrouw naar boven men versperden hl Inmiddels waren stratenmakers, dl aan het werk wari nen gedrongen. Z zieke vrouw in he veiligheid, doch het niet, tot de ei te dringen. Nog tv bijgangers waagdei reddingspoging, d vlammen heen. „1 boven" schreeuwde hen, maar ook zy geven tegen de v inmiddels het gehe getast. De bewoonster v dieping, mevrouw 1 tussen geen kans i grond via de trap Een ogenblik dach het raam te sprin; kig bleek het mog over te stappen na; perceel. De heer Hettlngs beide voorbijganger binnendrongen, ver in de voorkamer ar was gekomen, kort was uitgebroken, sloegen echter zo heen, dat hy niet ter kon lopen. Volg vuurhaard achter i; daar waar de kacht Van alle zijden r weer aan. met grot wagens van de Pr: ren het eerst ter verschenen motors; zengracht, Achterg daelkade. Het vuur stralen bestreden. Ook de brandtve middellijk de twe ven kinderen te r men reddingsladdt bruikt, doch alle p bij twee brandwei ernstige verwondii men en handen oj ten niet baten. Via een reddings der brandweermam van de eerste verdi dringen, waar de had gezocht. Het di Eergisternacht he een bezoek gebrach schappenfabriek vai se Gereedschappen Bussum. Zy forceer de toegangsdeur. C hebben de dieven draadsnygereedscha; machines, combinat gen meegenomen e geladen. De buit 1 een waarde van e guldens. De auto, v, dam is teruggevonc len uit een garage i Vooraf had men garage in de Breed ken, waar een jeep echter niet ryklaai Men heeft toen eei in een garage aan ginnelaan, doch hie binnenkomen, waai naar de Gooiberg t ben zy kans gezien halen, die zy' hebbe de daders ontbreek ieder spoor. VRIJDAG 14 HILVE 7.00 Nieuws, 7.30 Orl 8.15 Te Deum Lauc ziek by 't werk, 9.: 9.30 Werken van 1 Kamermuziek, 11.30 ziek, 12.00 Barito praatje, 12.33 Metre Bruce Lowe, 13.00 Sangh en Spel, 14.( Piano, 15.30 Roer 15.40 Uit een boek Gershwin-concert, 1 Voordracht, 17.00 S< mermuziek, 18.00 O: de strijdkrachten, li Dameskoor, 20.00 Kwartet, 20.45 Hooi roeporkest en alt, 2 Nieuws, 23.15 Opere Pianoduo. HILVE 7.00 Nieuws, 7.15 M Nieuws, 8,18 Opei 9.00 Orkest, 9.35 10.20 Orkest, 10.45 ren, 11.00 Voordrac orkestwerken, 12.00 12.30 Weerpraatje, Orkest, 13.00 Nieui .Seven Wings", 1 14.20 Zang, 15.00 15.20 Platencabarei 16.30 Tussen 12 en li 17.20 Wij en de mu Nieuws, 18.15 I 18.40 Cello en pianc 20.05 Muziek van B vraagt21.30 Swing and Sweet, 23 Symphonieconcert.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2