Twee kinderen werden het slachtoffer van felle brand te Amsterdam nstratie heer Bergsma sne slachters Moedige reddingspogingen mochten niet baten RADIO De „Nijmegen'7 kreeg onvoldoende berichten BARON VAN WIJNBERGEN De enquête-commissie maakte belangrijke vorderingen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 13 lanuari 1949 PAG. 3 Firma h. Kraakman Zn. Alkmaar Aarktberichten Rauter verlangt geen gratie Zei U iets? nam afscheid van de Middenstandsraad Eind Januari verslag over 't militair beleid COPPI won van Schulte Den Haag leidt De Bonnenlijst Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN »n tenslotte melding van het tief van de heer Bergsma, die n schrijven aan minister-presi- dr. W. Drees welk schrijven idels via het Departement van le Zaken doorgezonden is aan Departement van Onderwijs, ten en Wetenschappen aan- mgen heeft op het van rijks- formeren van een commissie onderzoek, welke tot taak zou ;n een diepgaand onderzoek in ellen naar het bestaan en de van de z.g. aardstralen. Deze lissie is momenteel reeds werk en zal t.z.t. aan de regering ag uitbrengen. Wellicht zullen esultaten van het onderzoek n tot een bevredigende verkla- der mysterieuse geheimen der lroede! ioewel de grondstoffen voor e distilleerderij wederom edistribueerd worden, gaan rij nog niet over tot het pnieuw invoeren van de nsympathieke klantenkaart. Alle normale bestellingen van onze vaste relaties kunnen voorlopig geheel worden uitgevoerd. Oudste wijnkoperü en gedistilleerdhandel van Platte StenenbAtg (Advertentie) De Britse industrie wil lagere belasting Britse organisatie van indu- en heeft een memorandum den aan de minister van Fi- ën, Sir Stafford Cripps, waar- irdt voorgesteld de belasting 5 ondernemingswinsten af te fen of te wijzigen, e belasting bedraagt op het lik 10 pet. van de onverdeel- nst en 25 pet„van de verdeel- inst. In het1 memorandum er de aandacht op geves dat de belasting de onderne- m er toe leidt de vervanging nachinerieën, de uitbreiding productie-installaties en der- e projecten te financieren middel van leningen in plaats le winsten voor deze doelein- an te wenden. De organisatie er op aan, de belasting op fen of te wijzigen in een be- op dividenden met inbegrip ividenden op preferente aan- fGEDIJK, 13 Jan. Aange- 50000 kg rode kool 8.80—11 70 kg gele kool 7.40—7.60; 20000 oene kool 11.10—14.20; 48000 tte kool 6.40; 1500 kg witlof: 24, II 1517; 5500 kg bieten .20; 5500 kg peen:: II 5 90, 0; 32000 kg uien 7.20—8.20. SCHARWOUDE, 13 Jan voerd: 156.000 kg witte kool 10.000 kg rode kool 8.8011 10 kg gele kool 7.40—8.40; 5000 oenë kool 8—12.60; 40000 kg .208.20, driel. 6.20; 5500 kg II 5.90, III 5.40 LITIERECHTER gd, hoewel hij er wel toe over ie zaak aan te houden tot 9 iri voor het inwinnen van 'n t. s R. J. J. had de helpende jeboden bij dit slachten. Dit j gedaan na rijpelijk overleg, hij ter zitting verklaarde, t de gedachte, dat hij hier- elfs een gevangenisstraf kon Hij werd echter gedreven riendschap, daar W. hem e oorlog meerdere malen ge had. Gelukkig bieef het van Lucas beperkt tot het n van het rund, zodat hij er kwam met f 75.— of 30 dg. nd voorw. met een proeftijd jaar. wager van verdachte, Simon had het vlees van de ge schapen en het geslachte n zijn bakkerskarretje ver- naar Den Helder. Tijdens 't van het rundvlees werd hij De Officier, die herhaling eiste naast een boete van of 30 dg. een voorwaarde- :raf, doch mr. Peereboom it laatste niet nodig en ver- de Simon alleen tot de ge- >ete. aatste kwam voor van dit Adrianus S. T„ die de en het rund aan W. had it. Als verweer® voerde hij' n, dat hij in de mening ver dat W. de beesten had ge mor van der V. in Juliana- laar hij de schapen weken 'erkoop nog in de weide bij V. had zien lopen. Dit was c de reden, dat de Politie- na de eis van f 120.of verdachte vrijsprak van het e gelegde, daar hij het niet t achtte. ra W. uit Oude Niedorp probeerd 1250 gram koffie dubbele stukken huishoud er de grens naar Duitsland :kelen: f 20.of 5 dg. en iverklaring van de zeep en t. uit Groet probeerde f 100 Belgische grens te smok- 100.of 30 dg. en ver- rklaring van het in beslag i biljet van f 100. G. had in plaats van 500 :lke dag ruim het dubbele toen hij in België was en e deviezen verkwist: f 200 uit Anna Paulowna was -oestemming van zijn werk ïven: f 25.of 15 dagen, 'heunis Klaas S. uit Den pad dit gedaan: f 20.— of ms Philip Hendrik G. uit der, die er af kwam met f 5 dagen. ZOALS wij gisteren nog in een deel van onze editie meldden, zijn gisterenmorgen bij een felle brand te Amsterdam in een woonhuis aan het Singel nabij de Raamsteeg twee kinderen, respectievelijk drie en een half en twee en een half jaar, om gekomen. De moeder van de slachtoffertjes, mevrouw Vischjager, was met haar jongste zoontje van zes maanden op bezoek bij haar zieke buur vrouw, die in het benedenhuis van het perceel Singel 311 woont. Tij dens haar bezoek sloegen plotse ling de vlammen uit haar eigen woning op de eerste etage, waar zij haar andere twee zoontjes had achtergelaten, naar buiten. Op het geroep van voorbijgangers rende de vrouw naar boven, doch de vlam men versperden haar de toegang. Inmiddels waren ook reeds drie stratenmakers, die op het Singel aan het werk waren, het huis bin nen gedrongen. Zij brachten de zieke vrouw in het benedenhuis in veiligheid, doch ook hun gelukte het niet, tot de eerste etage door te dringen. Nog twee andere voor bijgangers waagden een moedige reddingspoging, dwars door de vlammen heen. „De kinderen zijn boven" schreeuwde de moeder tot hen, maar ook zy moesten het op geven tegen de vlammenzee, die inmiddels het gehele huis had aan getast. De bewoonster van de derde ver dieping, mevrouw Berghuis, zag in tussen geen kans meer de begane grond via de trappen te bereiken. Een ogenblik dacht zij er over uit het raam te springen, doch geluk kig bleek het mogelijk, buiten om, over te stappen naar een belendend perceel. De heer Hettinga, een van de beide voorbijgangers, die het huis binnendrongen, vertelde, dat hy tot in de voorkamer aan de Singelzyde was gekomen, kort nadat de brand was uitgebroken. De vlammen sloegen echter zo snel om zich heen, dat hy niet verder naar ach ter kon lopen. Volgens hem was de vuurhaard achter in de voorkamer, daar waar de kachel stond. Van alle zijden rukte de brand weer aan, met groot materieel. De wagens van de Prinsengracht wa ren het eerst ter plaatse, daarna verschenen motorspuiten van Ro zengracht, Achtergracht en Ruys- daelkade. Het vuur werd met zes stralen bestreden. Ook de brandweer trachtte on middellijk de twee achtergeble ven kinderen te redden, waartoe men reddingsladders heeft ge bruikt, doch alle pogingen, waar bij twee brandweermannen vry ernstige verwondingen aan ar men en handen opliepen, moch ten niet baten. Via een reddingsladder wist een der brandweermannen het toilet van de eerste verdieping binnen te dringen, waar de poes toevlucht had gezocht. Het dier bracht er het Grote inbraak te Bussutn Eergisternacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de gereed- schappenfabriek van de Nederland se Gereedschappen Maatschappij te Bussum. Zy forceerden met een bijl de toegangsdeur. Op hun gemak hebben de dieven een grote partij draadsnijgereedschappen, handboor machines, combinatie- en radiotan gen meegenomen en in een taxi geladen. De buit vertegenwoordigt een waarde van enige duizenden guldens. De auto, welke in Amster dam is teruggevonden, werd gesto len uit een garage aan de Gooiberg. Vooraf had men getracht in een garage in de Breedelaan in te bre ken, waar een jeep stond, die men echter niet rijklaar kon krijgen. Men heeft toen een poging gedaan in een garage aan de Groot Herto- ginnelaan, doch hier kon men niet binnenkomen, waarop de dieven naar de Gooiberg togen. Daar heb ben zij kans gezien de taxi weg te halen, die zij hebben gebruikt. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. PROGRAMMA VRIJDAG 14 JANUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orkest, 8.00 Nieuws, 8.15 Te Deum Laudamus, 8.45 Mu ziek bij 't werk, 9,15 Ziekenbezoek, 9.30 Werken van Beethoven, 11.00 Kamermuziek, 11.30 Hongaarse mu ziek, 12.00 Bariton, 12.30 Weer- praatje, 12.33 Metropole Orkest en Bruce Lowe, 13.00 Nieuws, 13.to Sangh en Spel, 14,00 Sextet, 15.00 Piano, 15.30 Roemeense fantasie, 15.40 Uit een boek van Viruly, 16.00 Gershwin-concert, 16.30 Piano, 16.40 Voordracht, 17.00 Sopraan, 17.30 Ka mermuziek, 18.00 Orgel, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Dameskoor, 20.00 Nieuws, ZO.lo Kwartet, 20.45 Hoorspel, 21.30 Om roeporkest en alt, 22.30 Idem, 23,00 Nieuws, 23.15 Operetteselecties, 23.45 Pianoduo. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Operette-programma, 9.00 Orkest, 9.35 Lichte klanken, 10.20 Orkèst, 10.45 Hollandse liede ren, 11.00 Voordracht, 11.20 Lichte orkestwerken, 12.00 Orgel en tenor, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport, 12.45 Orkest, 13.00 Nieuws, 13.20 „The Seven Wings", 14.00 Kookkunst, 14.20 Zang, 15.00 Poëzie-overzicht, 15.20 Platencabaret, 16.00 Orgel, 16.30 Tussen 12 en 16, 17.00 Filmland, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Het Nieuws, 18.15 Felicitatiemuziek, 18.40 Cello en piano, 20.00 Nieuws, 20.05 Muziek van Bach, 21.00 Men vraagt21.30 Hoorspel, 22.15 Swing and Sweet, 23.00 Nieuws, 23.30 Symphonieconcert. leven af. Om twaalf uur, een uur nadat de brand was uitgebroken, konden de twee geheel verkoolde lichaampjes van de kinderen, de 3i^-jarige Meyer Vischjager en de 2 'A-jarige Anton Bernhard Visch jager, worden geborgen. De baby van zes maanden, die gered is, dank zij de omstandigheid, dat de moeder hem had meegenomen naar beneden, is ondergebracht by bu ren. Mr. Arn. J. d'Ailly, de burge meester van Amsterdam, kwam persoonlyk de ouders zyn deelne ming betuigen. De eerste, twedle en derde verdieping brandden ge heel uit. Het benedenhuis liep zwa re brand- en waterschade op. De oorzaak van de brand staat niet vast. Verondersteld wordt, dat de kinderen met vuur hebben ge speeld. De brand, die vooral in de aan vang uitermate fel was, trok veel belangstelling. Honderden sloegen de blussingspogingen vanaf de an dere zijde van het Singel gade. Belgische S.S.-er gegrepen Aan de Duitse grens nabij Reu ver (L.) heeft de Kon. Marechaus see de hand weten te leggen op een persoon, die illegaal de grens trachtte over te steken en zich uit gaf voor Buer. De man werd naar het Venlose politiebureau overge bracht, waar men ontdekte, dat hij het SS-bloedgroepteken op zijn lichaam droeg. Nader aan de tand gevoeld beweerde Buer Duitser te zijn en in Erkelenz te wonen. Maar na een langer verhoor gaf hij ten slotte toe, van Belgische nationa liteit te zijn. Tevens kwam hierbij vast te staan, dat hij zich op Nieuwjaarsdag te Blerick had schuldig gemaakt aan inbraak, waarbij hij sieraden en levensmid delen ontvreemde. Bij onderzoek bleek hij ook in het Belgische poli tieblad gesignaleerd te staan. Des ondanks is hij er in geslaagd zich door de Belgische politie als „onge wenst Nederlander" over de grens te laten zetten. De ex-SS-er is voorlopig overgebracht naar de ge vangenis te Roermond. Tankboot ontploft bij Rio de Janeiro RIO DE-JANEIRO. 12 Jan. (Reu ter). Een Braziliaanse tankboot, de „Itamarati", is in de baai van Rio de Janeiro in de lucht gevlo gen. Bij dit ongeluk kwam een per. soon om het leven terwijl een tien tal wrd gewond. Een persoon wordt vermist. Volgens de kapitein is de oorzaak van de ontploffing onbe kend. Op deze Canadese dorpsschool maken de kinderen van de familie van Moorsel liefst 28 pet. van de klas uit. Dit gezin is afkomstig uit Erp (N.B.) en verliet Nederland in Juni 1948 in het kader van het gemeenschappelijk Canadees-Nederlandse vesti gingsschema voor boeren. De jonge van Moorseltjes kunnen uitstekend meekomen en vinden het leven in het nieuwe land vol afwisseling en avontuur. Een waarschuwing; over slechter wordend zicht en dichte bewolking kwam niet voor in het aan de „Nij megen" verstrekte weerbericht, verklaarde gisberen de leider van de K.L.M. vliegdienst A. D. Snitze- laar voor de raad van onderzoek naar de ramp. Voorts gaf hij als zijn mening te kennen, dat de on dergang van het vliegtuig waar schijnlijk het gevolg was van het feit, dat de piloot geen „betrouw bare" Weerberichten had gekregen. Eerder gaf hij te verstaan, dat, als de piloot beschikt had over juiste gegevens hij nooit de koers had genomen, die tot de ramp leidde. Te voren was de man verhoord, die verantwoordelijkheid droeg voor het opstellen van weerberich ten op het vliegveld Prestwick. Op het tydstip van het ongeluk had hij geen verslechtering van het weer opgemerkt. De vraag of bij een verslechtering het vliegveld niet kon worden gebruikt, wist hij niet te antwoorden. Op een gegeven ogenblik had hij het vliegtuig nor maal boven Prestwick zien vliegen in de gewone koers en hij kon niet opmaken dat er moeilijkheden wa ren. Hij was het er mee eens, dat het van vitaal belang was, dat berich ten over verslechtering van het weer terstond moesten worden doorgegeven aan de piloten der vliegtuigen, maar hij wees er op, dat, wanneer er een verslechtering optrad omtrent de tijd, waarop er een uitzending van weersberichten plaats heeft, het mogelijk was het nieuwe bericht in deze uitzending te doen opnemen, zonder dat er een afzonderlijk bericht behoefde te worden uitgezonden. Hij zei, dat de waarnemer hem om ongeveer 23.30 had geraadpleegd óver een verslechtering van het weer en dat hij had besloten, dat de waarschuwing hiervoor deel zou uitmaken van de uitzending, die elk half uur plaats heeft. Er was geen kwestie van, dat er voor de ramp, iets met het zoek licht niet in orde was, zo voegde hij er aan toe. Toen het om( 1.40 Collectanten bleken oplichters Te Amsterdam zijn de 29-jarige schoenmaker Th. Chr. B. en de 46- jarige kleermaker H. van W„ die beiden door de Rotterdamse politie werden gezocht wegens oplichting, aangehouden en naar Rotterdam overgebracht. De beide mannen doorkruisten het gehele land en opereerden gisteren in Rotterdam. Met een intekenlijst ten behoeve van de niet bestaande Nederl. Doofstommensportvereniging be zochten ze bij voorkeur grote fir ma's met het verzoek voor een be drag van een tot vijf gulden in te tekenen. Van W. voerde het woord, daar B. doofstom was. uur onklaar geraakte, werden er onmiddellijk pogingen gedaan om het te repareren. De pogingen had den geen succes, maar het zoeklicht k'on de volgende nacht weer wor den gebruikt. De metereoloog van het vliegveld Prestwick, gaf bijzonderheden over de weersgesteldheid op Prestwick bij vier gelagenheden in 1947 en drie gelegenheden in 1948, waarbij gezagvoerder Parmentier daar land de, Hij zei. dat Parmentier bij deze gelegenheden slechts één keer, op 22 Maart 1948, had moeten landen met behulp van de inlichtingen van het vliegveldpersoneel. De Bijzondere Raad van Cassatie te 's Gravenhage heeft het beroep van Rauter, dat hij had aangetekend tegen het doodvonnis dat het Bij zonder Gerechtshof te "s Gravenhage had uitgesproken, verworpen, op grond van tal van overwegingen. De Raad somde opnieuw de mis drijven op, waaraan hij of zijn on dergeschikten zich hadden schuldig gemaakt en besloot methet noe men van enkele cijfers, die ten volle de jaren van terreur voor een groot deel Nederlanders onderstreepten. O.a. werden door zijn toedoen ten minste 300.000 Nederlanders wegge voerd voor arbeidsinzet, werden vele studenten gearresteerd en ge deporteerd en werden vele burgers gearresteerd, opgesloten of van het leven beroofd. Als oorlogsmisdrijf werd eveneens aangevoerd: het systematisch wegroven van huis raad, kleding e.d., de verbeurdver klaring van radiotoestellen en de maatregelen' tegen Nederlandse po litieambtenaren, die diensten wei gerden of onderdoken. Voor deze uitspraak bestond zeer veel belangstelling ook van rechter lijke zijde en Rauter hoorde onbe wogen onmiddellijk na de opening van de zitting de woorden van de president van de Raad, mr. H. Ha- ga, aan, die hem terstond mededeel de, dat het beroep tegen zijn vonnis verworpen was. De voorlezing van de sententie nam ruim anderhalf uur in beslag, waarbij de president werd afgelost door een der raadsheren. De verdediger van Rauter, mr. K. van Rijckevorsel, deelde mede, dat zijn cliënt geen gratieverzoek zou indienen. Ook diens vrouw zou dit niet doen. Kinderlijkje op spoorbaan Aan de spoorlijn Hilversum Utrecht nabij het Gemeentelijk Sportpark is Woensdagochtend het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Het was in kranten gewikkeld, waarom een touwtje was gebonden. Het pakje is vermoedelijk uit de trein HilversumUtrecht geworpen. Hei Centraal Bureau voor de Statistiek heeft zijn gouden feest gevierd en is bij die gelegenheid verdiend gehuldigd. Van statis tieken wordt nog al eens kwaad gezegd, u kent het bekende ver haaltje van de drie soorten leu gens, kleine, grote en statis tieken. Dit zegt natuurlijk niets ten ongunste van de heren van het C.B.S. Integendeel, de statis tiek is wetenschappelijk en maatschappelijk hoogst belang rijk en bewijst de economische en sociale ontwikkeling grote diensten.. De eigenlijke fout is, dat sommige mensen de statis tieken verkeerd gebruiken. De kunst, om cijfers te groeperen, zodat ze benut kunnen worden, al naar gelang het in de kraam te pas komt, is echter geen on' deugd van het C.B.S. of van welke officiële statistiek ook. Laten wij waardering tonen voor het werk van de statistici, en niet zo gauw, gelijk wel gebeurt, smalen op de „verloren tijd'' van al die cijferaars. Wel, ik verlang weer naar het moment, dat de aardige boekjes verschijnen, waarin het C.B.S. vroeger op zo populaire wijze met poppetjes en scheepjes en huisjes en boompjes aan de gewone man duidelijk wist te makkn, wat er op allerlei gebied in ons land omging PROF. VAN MUISWINKEL GE-INSTALLEERD In tegenwoordigheid van dr, L. H. Truyen, directeur-generaal van handel en nijverheid aan het departement van economische zaken, die de minister van econo mische zaken vertegenwoordigde, nam de Middenstandsraad Woens dagmiddag in een buitengewone zitting afscheid van zijn voorzit ter mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, die gedurende dertig jaar deze functie heeft bekleed. Baron van Wijnbergen, die deze vergadering zelf presideerde richt te een afscheidswoord tot de raad. Hij sprak zijn erkentelijkheid er over uit, dat hij juist van de hui dige minister van economische za ken zijn ontslag mocht ontvangen, omdat hij onder diens kundige, er varen en evenwichtige leiding het economisch beleid van ons land in goede handen wist. Hij verwelkom de zijn opvolger prof. dr, F. L. van Muiswinkel, aan wie hy vol ver trouwen zijn taak overdroeg. Dr. L. H Truyen las een rede van de minister voor, die op het laatste moment verhinderd was. Daarin werden de verdiensten van Baron van Wijnbergen naar voren gebracht door het werk te schet sen dat de Middenstandsraad onder zijn praesidium heeft verricht. De minister noemde met name de kun dige adviezen ten aanzien van lie middenstandswetgeving, welke ge kenmerkt werden door de kennis van het staatsrecht van de voor- DOCUMENTEN OVER HET VENLO-INCIDENT Thans is verschenen het derde verslag omtrent de stand van de werkzaamheden der enquêtecom missie regeringsbeleid 1940-1945. In dit verslag wordt medegedeeld, dat het onderzoek in de afgelopen periode zeer belangrijke vorderin gen heeft gemaakt. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat het nog lang niet gereed is. Het militaire beleid gedurende de Meidagen van 1940 en, voor zover daarmede in onderling verband staande, voordien (punt a) de wijze, waarop in de ministerraad het be sluit tot het overbrengen van de ze tel der regering naar het buitenland is tot stand gekomen, en de daar aan gegeven uitvoering, de opvattin gen, waardoor deze kabinetten en hun leden zich hebben laten leiden ten aanzien van de voortzetting van de oorlog, en de Nederlandse deelne ming daaraan, het aftreden van jhr. mr. D. J. de Geer en tenslotte de aan jhr. de Geer verstrekte opdracht voor een reis naar Nederlands Indië en het falen daarin, alsmede de wijze waarop hij naar Nederland heeft kunnen terugkeren, (punten b, c, d en e) zijn onderwerpen waarvan niet alleen de voorberei ding en de verhoren zijn afgelopen doch ook is het verkregen materiaal vrijwel geheel verwerkt. Ook de verwerking van het materiaal om trent het financiële beleid, waaron der begrepen het aankoopbeleid, is in belangrijke mate gevorderd. Met betrekking tot andere punten is het onderzoek nog in volle gang, terwijl ten aatlzien van verschillende ande ren het stadium van voorbereiding nog niet verlaten is. Betreffende het militaire beleid gedurende de Meidagen is reeds 'n conceptverslag gemaakt. Aan de hand daarvan heeft de commissie de gehele materie diepgaand be sproken teneinde tot het trekken van een conclusie te kunnen ko men. Zij verwacht thans de eind redactie van dit verslag in de loop van Januari te kunnen vast stellen. Daarna zal het nog slechts van Onderhoud Afsluitdijk Het onderhoud gedurende 1949 van de afsluitdijk der Zuiderzee, met in begrip van daarin geslagen kunst werken te Den Oever en te Korn- werderzand met bijkomende wer ken werd aanbesteed. De inschrij vers waren: Aannemingsbedrijf D. Verstoep te Den Haag voor f 639.000. N.V. Holland Aannemingsbedrijf Zanen Verstoep te Den Haag voor f 621.000.Aannemingsbedrijf I. C. Kooyman te Harlingen voor f 596.800 Aannemingsbedrijf Jac. van der Vlies te Sliedrecht voor f 562.175.— en N.V. MUZ (Maatschappij tot Uit voering van Zuiderzeewerken) te Den Haag voor f *521.800. tempo, waarin de drukkerij het af drukken kan doen geschieden, af hangen, op welk ogenblik het ver slag openbaay gemaakt kan worden. De commissie hoopt haar verslag over de punten b, c, d en e gelijk met dat over punt a te doen ver schijnen. Het onderzoek naar de ver bindingen met het bezette Neder landse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele inlichtingendien sten (hieronder valt ook het Enge- landspiel) is nog steeds gaqnde. Hoewel het nog niet natiwkeurig is te zeggen, op welk tijdstip net onderzoek zal kunnen worden afge sloten, acht de commissie dit wel dichtbij. De verwerking en de be schrijving van de.verkregen gege vens zullen dan echter nog geruime tijd vorderen. Blijkens het verslag hangt er over het Venlo-incident nog altijd een waas van geheimzinnigheid. De commissie is er nu in geslaagd de beschikking te krijgen over docu menten, die een helder licht werpen op het incident zelf en op hetgeen daaraan voorafgegaan is. OÖk kon zij de, verblijfplaats in Duitsland te weten komen van de voornaamste tussenpersoon tussen de bij dit inci dent betrokken Engelse agenten enerzijds en de vertegenwoordigers van de gestapo anderzijds. Deze ge tuige is intussen gehoord. zitter. Namens de regering dankte de minister Baron van Wijnbergen voor het vele werk door hem ver richt. Verbetering textielpositie gewenst De Stichting van de Arbeid heeft met nadruk onder de aandacht van de Minister van Economische Zaken gebracht, dat de textielvoorziening nog steeds reden geeft tot vele klachten. Zy heeft op verruiming aangedrongen. De achtervolgingswedstrijd Cop- piSchulte op de winterbaan is met 70 meter voorsprong door de Italiaan gewonnen. Coppi's tijd was 6 min. 22.8, die van Schulte 6 min. 29.8. De match is niet het geweldig duel geworden waarop men gehoopt had. De tijd van de overwinnaar, 6 min, 22.8 voor de 5 km. is niet van de allereerste kwaliteit, maar toch beter dan die waarmee Schul te het wereldkampioenschap te Am sterdam won en die 6 min. 24.9 be droeg tegen Coppi 6 min. 25.4, Maar de farneuze tijd van Airmar: 6 min. 12, blijft er toch ver onder. De wedstrijd in het Winter-velo- droom heeft bewezen dat Schulte veel meer de man van de Ameri- caines is dan van de achtervolging Men weet troifwens dat hij sinds hij het wereldkampioenschap te Amsterdam won, niet meer in poursuite wedstrijden is uitgeko men. Toen echter van alle kanten de aanbiedingen kwamen voor een revanche-wedstrijd tussen hem en Coppi achtte hij het aan zijn spor tieve reputatie verplicht de Ita liaanse achtervolgingspecialist van repliek te dienen. Wat Coppi be treft, deze heeft zijn grote repu tatie in dit soort wedstrijden eer aangedaan en zowel door zijn ele gante stijl als door zijn grimmige energie aller bewondering afge dwongen. IJSHOCKEY IN COMPETITIE OM WEST-EUROPA-CUP De belangrijke ontmoeting voor de competitie om de West Europa- Cup. diè gisteren tussen Den Haag en Luik op de Hokij te Den Haag werd gespeeld, is na een snelle, enerverende ep soms wat harde kamp in een 53 overwinning voor de Hagenaars geëindigd. De tussentijdse scores zijn: 10, 20 en 23. Den Haag neemt thans de eerste plaats in op de ranglijst van deze bekercompetitie, die er nu als volgt uitziet: Den Haag 4 3 1 0 27-13 7 Luik 4 3 0 1 28-23 6 Parijs 5 2 2 1 19-16 6 Brussel 2 10 1 99 2 Tilburg 3 0 1 2 8-18 Antwerpen 2 0 0 2 12-15 0 Amsterdam 2 0 0 2 7-16 0 De Nederlandse schaatsenrijders Langendijk, v. d. Voort en Huiskes zijn zich op de banen van de Zwitserse wintersportplaats Davos aan het voorbereiden voor de Europese kampioenschap pen hardrijden, die op 5 en 6 Februari zullen worden gehouden. Van voren naar achteren: Jan Langendijk, Willem van der Voort en Anton Huiskes. Voor het tijdvak van 16 Januari t.m. 29 Januari 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES 561, 563 vlees 100 gram vlees 562 vlees 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 567 algemeen 250 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KA, KB, KC 901 571 algemeen 250 gram boter of margarine of vet 572 algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas B 585, C 587 500 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KD, KE 901 577 algemeen 125 gram boter of margarine of vet 578 algemeen 1 00 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAK- EN DIVERSENKAARTEN ENZ. QA, QC 901 21, 22 tabak. 24 diversen 2 rants. sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 902 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook C. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Januari a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. STAKING IN HAVEN VAN AMSTERDAM In de Amsterdamse haven is we derom een conflict uitgebroken. Dinsdag Weigerden een aantal ar beiders van het Amsterdams Haven bedrijf en ook enkelen van de Samenwerkende Havenbedrijven met minder mensen in één ploeg te werken dan waarop zij recht meen den te hebben. Op grond van deze weigering is een aantal vaste arbeiders ontsla gen, waarop de overigen het werk terstond hebben neergelegd. Bij deze staking waren op dat ogenblik, de arbeiders van de SHB meegerekend, ca. honderd man be trokken. Dinsdagmiddag belegde de EVC-Transport een vergadering met de betrokkenen. Deze vergadering besloot niet alleen aan de eis van de ploegsterkte vast te houden, maar tegelijk voor de arbeiders van het Amsterdamse Havenbedrijf als eis te stellen: een loon gelyk aan dat hetgeen de collega's in de par ticuliere bedrijven verdienen en voor de arbeiders van de SHB: de uitkering van een nachttoeslag, even hoog als die door andere maat schappijen wordt uitbetaald. Woensdagmorgen heeft de SHB getracht vijf ploegen arbeiders naar het Amsterdamse Havenbedrijf te zenden, doch na korte bespreking met de stakingsleiding hebben d,eze arbeiders geweigerd zich te doen inschakelen. Het aantal stakers be draagt op dit ogenblik 185. Benoeming Bij beschikking van de Ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën is.-te rekenen van 1 Nov. 1948. benoemd tot landbouwkundige bij het openbaar lichaam „de Wie- ringermeer'' in vaste dienst, ter standplaats Noordoostpolder, ir. J. J. Jonker. VADERS OPGELET! Puntenvrij textiel in zicht Van 17 tot en met 29 Januari a.s. wordt de textielwinkeliers de gele genheid geboden een aantal goede ren zonder punten af te leveren. Zoals bekend is dit reeds eerder ge schied, maar toen kon men niet van een groot succes spreken. Daarom tracht de Detex (vak groep Detailhandel in textielgoede- ren) deze keer niet alleen de huis moeders, maar ook de huisvaders voor de puntenvrije verkoop te in teresseren en wel door de slagzin: „Zo is vader". Men heeft de tex tielhandelaren aangeraden de ver koop geheel op deze „zo is vader"- actie te baseren. De brand in Zwitserland Naar nader wordt gemeld, is ook een 20-jarige verpleegster bij de brand te Chateau d'Eux omgeko men, toen zij trachtte een van de kinderen te redden. Reuter meldt, dat bij de brand 12 Zwitserse kinderen, een Zwit serse verpleegster en een Engels meisje van 25 jaar om het leven gekomen zijn. Truman's salaris De senaatscommissie voor de overheidsdiensten heeft met tien tegen een het wetsontwerp goedge keurd, inhoudende verhoging van het jaarlijks inkomen van de presi dent der Verenigde Staten van 75.000 tot 100.000 dollar en toeken ning van een jaarlijkse bijslag van 50.000 dollar voor representatie kosten. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME 14. Uit zuiver partijpolitieke overwegingen had de SED getracht zich op te werpen als de verdedig ster bij uitstek der Duitse eenheid, getrouw aan haar beginsel steeds agitatie te voeren, ook al is de prac- tische politiek der partij hiermede in strijd. De offensieve vorm der politiek was volgens haar altija beter dan de defensieve. Men moest zich het initiatief nooit uit handen laten nemen. Het was altijd nog beter niet te verwezenlijken eisen op te stellen dan aan belangrijke punten van het politieke leven geen deel te hebben. Kaiser had deze taktiek doorzien en geweigerd zyn medewerking te verlenen aan ini tiatieven, die uitsluitend voor het voeren van agitatie genomen wer den, Welke houding zou hij nu aan nemen, zodra de uitbreiding van het eenheidsfront aan de orde werd ge steld? Kaiser liet de communisten niet lang in het onzekere. Op 12 Juli 1947 sprak hij een rede uit voor het be stuur der christelijk-democratische unie, waarin hij het volgende geluid deed horen: „Wij weten, dat er steeds meer stemmen opgaan, die beweren, dat wij tot vijgeblad die nen van de oostelijke democratie. De CDU kan geen politiek dekken, die er toe dient onder leiding der communistische partij de weg te bereiden voor een eenheidsblok, dat hoe langer hoe meer het instrument wordt Van een politiek, die met de beginselen der unie niets meer ge meen heeft. Dat de samenwerking der partijen steeds geleden heeft onder het feit, dat een partij altijd heeft getracht de verschillende een- heic&comité's voor haar partij politieke wagen te spannen, is alge meen bekend. Wij moeten eisen, dat men onze zelfstandigheid eindelijk eens volledig eerbiedigt." En het partij-orgaan der CDU, Die Neue Zeit, voegde hieraan twee dagen later nog toe: „Vele moeilijkheden betreffende de samenwerking in het anti-fascistisch blok moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de SED een overdreven voorstelling heeft van haar eigen politieke bete kenis, hetgeen er haar toe brengt meer tot commanderen dan tot pac teren te neigen." De communisten waren woedend. Karlshorst was onthutst. Deze krachtige taal had men niet ver wacht. Kapitein Kratyn, de Sovjet- 1 RussTsfhe verbindingsofficier bij de CDU, vroeg de originele tekst op van Kaiser's rede en trok daarna naar Schwerin en Halle. Hij polste Dr. Herwegèn en Prof. Lobedanz, ttvee leidende functionarissen der CDU, over hun houding ten opzichte van Kaiser's jongste verklaring. Tegelijk gaf hij de Sovjet-Russische officieren in de zone, belast met het toezicht op de activiteit der politieke partijen, opdracht de voorzitters der plaatselijke CDU-afdelingen uit te nodigen openlijk hun positie vast te leggen nopens Kaiser's uiteenzettin gen en ook jegens het Marshallplan. De Amerikaanse hulpverlening aan Europa was inmiddels in een actu eel stadium getreden- en het was be kend, dat zij een der onderwerpen van discussie zou uitmaken op de CDU-partijdag, die 6 September ge houden zou worden. Door het af dwingen van verklaringen betref fende dit punt hoopten de Russen Kaiser in een dwangpositie te bren gen. De communistische pers bracht dagelijks berichten over anti-jfaiser- demonstraties, die meestal prompt door de betrokken CDU-afdelingen gedementeerd werden. De strijd was nu volledig ontbrand. CDU-functio- narissen werden onder druk gezet. Verklaringen werden afgedwongen, Arrestaties werden verricht. Op 20 Augustus bracht „Der Tagliche Rundschau", de spreekbuis der Sovjet-Russische militaire regering, een opzienbarend artikel over de „crisis" in de CDU. „Er zijn symp tomen, zo schreef het blad, die de democratisch denkende mensen ver ontrusten en bewijzen, dat bepaalde leiders der CDU, die trouw wilden blijven aan de door Kaiser hervor ming te verhinderen en wetten aan een herziening te onderwerpen, die door het volk aangenomen en goed gekeurd werden. De neiging öm voor de moeilijkheden te capitule ren grijpt ook in de centrale leiding der CDU steeds verder om zich heen. De leiding der CDU in de sovjet-zone maakt het Amerikaanse program steeds meer tot het hare en degradeert zich daardoor tot agen ten van het Amerikaanse monopolie kapitaal." Karlshorst had gespro ken. Dit betekende, dat het Kaiser zijn vertrouwen ontnam en van de leden der CDU eiste hun voorzitter te desavoueren. Geen wonder dat de komende partijdag der CDU te Berlijn, gezien deze omstandigheden, met meer dan gewone belangstelling tegemoet werd gezien. Het verloop van deze partijdag rechtvaardigde deze bij zondere belangstelling overigens volkomen, want de eerste dag bracht reeds de verrassing, dat overste Tul- panow, de politieke dictator der sovjet-zone, als eerste het woord nam. Zonder Kaiser rechtstreeks te noemen sprak Tulpanow als zijn overtuiging uit, dat het Duitse volk met uitzondering van lieden, die hun zelfzuchtige persoonlijke of groeps belangen hoger stellen, nooit dege nen zal verontschuldigen, die Duits land verdelen, om het even of dit nu geschiedt door het aanvaarden van een z.g. hulpplan voor Duitsland, de afscheiding van het Roergebied ol andere bizonale plannen. Verder dreigde Tulpanow: „Het Duitse volk wenst geen verdeling, en indien het zyn wil in dit opzicht sterk genoeg tot uitdrukking bi-engt, zal ook nie mand het wagen het te verdelen." De toespraak van overste Tulpa now en haar gehele voorgeschiede nis werd beantwoord door JaKOD Kaiser zelf. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3