Nieuw Geheime besprekingen tussen Bevin en Schuman Het Federaal Overleg neemt resolutie aan Indonesië heden weer in de Veiligheidsraad Hoe Djogja de infiltraties financierde K.L.M.-employé vond gezagvoerder Parmentier Twee Republikeinse documenten voor publicatie vrijgegeven MARSHALL-HULP-CONGRES van de Stichting van de Arbeid C ALKMAAR 'dberichten J EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN InfiliraiieJinanciering door de Republiek Vrijdag 14 Januari 1949 44e jaargang No. 11462 Conferentie tegen Kominform? De politiek der verschroeide aarde Britse ambassadeur Truman bij Protest over ontbrekende documenten West-Duitse probleem in het middelpunt? Dr. Drees betuigt zijn instemming Te Lake Success is men druk bezig met het opstellen van resoluties Kroniek en Kritiek Acheson zet politiek van Marshall voort 'ING al weer algemeen gele voor werkkleding t.w.: ïvers van bedrijven met arbeiders. Indienen 3 333—28 en MD 333— i 1949 af) kunnen wor- !t hoofdkantoor te Alk- Inlichtingen" van 8.45 26, 27 en 28 JANUARI iNUARI 1949 van 9—11 [een aanvragen meer in De distributiestam- lragende arbeiders die die een zelfstandig be- Irijf met minder dan 5 ndienen aanvragen. De n worden afgehaald en lANDAG 17 tot en met aan het loket „Inlich- n 1.454 uur. In de ie zitdagen in het tijd- lRI 1949. NG op de achterzijde de werkgever te zijn vijl de distributiestam- it te worden mede- n zal geschieden in de >ruari 1949 volgens een VAN AMSTERDAM DECEMBER 1949 168Vs 167 152 17D/4 1743/4 176 96 105i/2 521/4 1413/4 158% 159% 1491/2 100% 98 A 981/4 lOOi'/j 98 A 991/2 8U, 101% 96"/.. cvA CvA CvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA 1693/i 154 1721/4 175% 971/2 109 521/j 1581/4 149 100% 97 H 98 100,', 981/4 991,2 99/, 8015 101A 96(5 581/j 58 26% 73% 471/2 15% 563/4 461/2 581/s 39% 24% 91/, 4% 4% 12 223/4 471/2 561/2 46% 581/4 39% 24% dsfer aangerand mster van Bornerbroek mej. P. L. Atenkamp, zij 's avonds naar huis een wielrijder aange- el en kwam in de berm terecht. Toen zij weer s wou stappen sloeg de lar enige malen met 'n P het hoofd. Hij ging e vlucht toen op het van mej. A. enige om- ramen toesnellen. Mej. itig aan het hoofd ge- moest naar het R.K. e Almelo worden over- nige tijd later kon de komstig is uit'Almelo, repen. Hij legde een kentenis af. HUIZEN, 13 Jan. 8000 kg uien 8.20, gro- kg peen: II 5.90, III I2.70; 13000 kg gele 31500 kg rode kool 8.80 0 kg witte kool 6 40; me kool 10.40—12 60' ippelen 6.50. 12 Jan. Aangevoerd: 'ten: A 6.20, B 4.60, G cg peen: B 5.90, C 5.40; m 8.20, grof 7.20, drie- '100 kg rode kool 8.80 witte kool 6.40; 2500 kg 40; 1200 kg sav. 7.70— spruiten: A 26—32; B g witlof I 27, II 17. t, 12 Januari. Ex» Witlof I 22—25; II kool 712.50; savoye groene kool 7—12 50; 30—41; II 10—22; boere. 4.50; andijvie 34—72; 67; winterpeen 4.70 1 8—14; prei 7—9; knol- —6.50; selderie 2.50 netten 4964; Jonathan 0.70. K, 12 Jan. Andijvie f 2030; waspeen 8 gesch. 37—72, idem 45; prei 817; boere- roenekool 710; gele ide kool 712; Bloe- el 1224; kroten 57; uien 7—8; breekpeen tOEK, 12 Jan. Aan- kg bieten III 67; kool 7.40—7.90; 500 kg 09.00; 600 kg sprui- 90 kg rapen 2. t Circus rhudden lou, die yg maar 1 dwaze lem a zeker, spijkerd. ar staat k netjes meneer, k valt.... aahaha! Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, tl.43 pei maand, Inclusief Incasso Advertentie-tarief per editie 15 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 25 ct per m.ms minimum f4.familie berichten 20 ct., resp 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank Buiten God ts 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 INITIATIEF VAN BEVIN VOOR HET VERRE OOSTEN NEW YORK, 14 Jan. (ANP-ANE- TA). Volgens het weekblad „Newsweek" heeft Bevin, de Brit se minister van buitenlandse za ken, naar aanleiding van een door de Britse regering ingesteld on derzoek van de situatie in China en zuid-oost Azië aan de V.S. en de Britse Dominions de bijrenroe- ping van een „anti-Kominform- conferende voor het Verre Oos ten" voorgesteld. Het onderzoek zou aanwijzingen hebben opgeleverd, dat het contact tussen de communistische partijen in China en zuid-oost Azië in de naaste toekomst hechter zal worden en de agitatie tegen de export van grondstoffen, die voor de uit voering van het plan-Marshall no dig zijn, zal toenemen. De confe rentie zou beogen een strategie te bepalen t.a.v. communistische plan nen voor de buitenlandse handel van China. Verder zouden volgens het blad de deelnemers aan de con ferentie maatregelen overwegen voor het bieden van tegenstand tegen communistische bedreigingen van hun gemeenschappelijke be langen en voor het herstel van or delijke toestanden in zuid-oost Azië. VERKLARING REPUBLIKEINS BUREAU TE LONDEN LONDEN, 13 Januari, (Reuter). In het kader van de politiek der verschroeide aarde hebben gueril la's op Zd-Sumatra 14 plantages en 9 oliebronnen, alsmede fabrie ken en installaties, vernield, zo heeft het bureau te Londen van de Republiek Indonesia medege deeld. Van het Republikeinse bestuur van Zuid-Sumatra was vernomen, dat de guerilla's tevens meer dan duizend gebouwen hadden vernield, spoorlijnen en wegen hadden opge broken en alle bruggen en electri- sche installaties onklaar hadden gemaakt. In de verklaring waarin alle ver nielde plantages met name worden genoemd, wordt verder gezegd, dat het Republikeinse militaire hoofd kwartier geheel intact was en nog steeds werkte. ..Uit berichten uit alle Republi keinse bronnen viel op te maken, dat op geheel Sumatra en op vele plaatsen op Java de gevechten on verminderd voortduren. Het gewa pende verzet tegen de Nederlandse politiek nam geleidelijk toe". EEN BESPREKING OVER DE PALESTIJNSE KWESTIE Sir Oliver Franks, de Britse am bassadeur te Washington, heeft Don derdag een onderhoud gehad met president Truman. Na het onder houd deelde de ambassadeur mede, dat hij de president „de meningen van zijn regering ten aanzien van de Palestijnse kwestie" had mede gedeeld. Hij had met de president gesproken, maar geen nota achter gelaten. Volgens functionarissen te Wa shington heeft de ambassadeur ge tracht van Truman een volledige en actuele uiteenzetting te verkrij gen van de Amerikaanse politiek ten aanzien van Palestina en een nadere uiteenzetting omtrent de jongste stappen der Amerikaanse regering bij Engeland. Egypte en Israël. Britse functionarissen zeiden, dat de Ver. Staten tweemaal een beroep op Engeland hebben gedaan om zelfbeheersing te tonen. Truman heeft Donderdag ontkend, dat de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Engeland gespannen wa ren tengevolge van de ontwikke lingen in Palestina. Geen automarkt' te Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben, na daaromtrent verscheidene in stanties (o.m. de politie, de Kamer van Koophandel en de Bovag-bond van autogaragehouders) te hebben gehoord, besloten in de hoofdstad geen tweedehands automarkt toe te laten. Gisterenmorgen om vier uur kwam de K.L.M.-Constellation „Eind hoven" uit Batavia op Schiphol aan. Het was het eerste K.L.M.- toestel, dat dit jaar uit Batavia op Schiphol arriveerde. De tocht werd gemaakt langs een andere dan de gebruikelijke route en werd volbracht in 42 uur, waarvan 36 vlieguren. Hier ziet men het uitladen van de post bestaande uit ongeveer 200.000 brieven. HET ONDERZOEK NAAR DE NIJMEGEN-RAMP: Het meest dramatische hoogte punt tot nu toe In het onderzoek naar de vliegtuigramp met het K.L.M. toestel „Nijmegen" was wel, toen de op Prestwick gesta- tionneerde K.L.M. werktuigkun dige J. de Jong vertelde, hoe hij gezagvoerder Parmentier gevon den had. Bij het horen van de ramp is hij terstond naar het wrak gegaan doch kon het niet naderen wegens de enorme hitte. Later in de ochtend vond hij in de linker stuurstoel een lichaam en tot zijn grote ontsteltenis bleek dit Par mentier te zijn. Hij ontdekte dit door halfverbrande visitekaartjes, die de gezagvoerder bij zich had. Van de opgeroepen 79 getuigen zijn er tot nu toe nauwelijks twin tig gehoord, terwijl het onderzoek van Vrijdag tot Maandag zou wor den geschorst. De heer J. Cameron, de advocaat voor de K.L.M. stond er echter op, dat het onderzoek Dinsdag zou zijn beëindigd. De heer J. de Jong deelde tijdens het verhoor verder mede, dat hij kort na middernacht op de bewuste 21 October onder een lichte regen val een vliegtuig, over een der lan dingsbanen zag verschijnen, waar- Van navigatie-, landings en cabine- lichten brandden. Ofschoon het toestel naar schatting op een hoogte van 40 a 50 M. vloog kon hij de re- gistratieletters niet onderscheiden en wist ook niet, dat het een KLM- vliegtuig was. Alleen had hij op dracht gekregen zich klaar te hou den voor een vliegtuig, dat naar New York zou vertrekken.. Nadat de Nijmegen over de landingsbaan was gevlogen trok het op en ver dween in de wolken. Geheel nor maal, zoals de werktuigkundige vertelde. Want wanneer een gezag voerder ziet, dat hij te ver doorge vlogen is, laat hij de lichten bran den en probeert opnieuw na de juiste positie te hebben gezocht, te landen. De ondervrager van het Britse Ministerie van Burgerluchtvaart vroeg hem of hij hierna iets bijzon ders waarnam. „Na vijf of zes minu ten gingen de lichten op de gebou wen aan cn uit. Hgt was slechts een lichtflikkering", antwoordde de heer de Jong hierop. Hij verklaarde te vens, dat hij een aanzienlijke tijd op het vliegtuig bleef wachten, om dat hij de opdracht had gekregen er voor te zorgen, wanneer het was geland. Eerst later vernam hij van het ongeluk. Hierna deed de werk tuigkundige het verhaal van zijn ontdekking, dat het gezagvoerder Parmentier was, die hij in de stuur stoel vond, waarbij hij tevens ver klaarde geen enkel logboek of do cument in de nabijheid te hebben waargenomen of op het stoffelijk overschot van de piloot. Ontbrekende documenten Nadat de ondervrager had gecon stateerd, dat uit de logboeken van Robert Schuman, de Franse mi nister van buitenlandse zaken, is Donderdag te Londen aangeko men. Op het station werd hij be groet door Zijn Engelse collega, Bevin. Schuman's bezoek is het eerste officiële bezoek van dien aard sinds Leon Blum voor het sluiten van het Engels-Frans ver drag van Duinkerken (4 Maart 1947) naar Londen kwam. De besprekingen, die twee dagen zullen duren, worden tevens bijge woond door Couve de Momville, de directeur van de politieke afdeling van het Franse departement van buitenlandse zaken. Een grote me nigte was bij het station te Londen aanwezig om Schuman te begroe ten. Het enthousiasme was zo groot, dat de afsluiting op het perron dreigde verbroken te worden. Gistermorgen zijn de besprekin gen begonnen. Volgens de diploma tieke medewerker van Reuter te Londen, heeft een officiële woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat een strikt verbod is uitgevaar digd op het publiceren van berich ten over de besprekingen, welke thans worden gehouden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt echter vernomen, dat tijdens de eerste ontmoeting van de minis ters gisterenmorgen, alle aspecten van het West-Duitse probleem zijn besproken. Gisterenmiddag zou men de Brits-Franse geschillen in de commissie voor Europese éénheid hebben besproken, aldus was men te Londen van mening. Bij het ver laten van het ministerie zeide Schuman, dat beide delegaties overeen waren gekomen, gedurende de besprekingen geen enkele mede deling aan de pers te verschaffen. het vliegveld pagina's waren ge scheurd en niet alle documenten aanwezig bleken, protesteerde de K.L.M. advocaat Cameron ernstig tegen deze nalatigheid, die volgens hem het onderzoek zou kunnen be lemmeren. „AI deze documenten' zijn van een verantwoordelijke functiona ris aangevraagd en het is alleron gelukkigst bij een openbaar onder zoek, dat slechts een klein aantal van de logboeken voor het Hof aanwezig zijn", zei hü woordelijk. „Ik wil krachtig protesteren", zo ging hij verder, „tegen de manier, waarop de documenten worden geproduceerd van de zjjdc van het Ministerie van Burgerluchtvaart.") Later toonde een der getuigen van de meteorologische dienst de documenten waarover Cameron een protest had laten horen. De hoofd functionaris van deze dienst te Prestwick verklaarde later nog, dat een rapport niet volledig was ge weest, omdat hij niet wist, dat de controle op Prestwick de code niet kende, volgens hem was er een re geling geweest, die hij nog niet eer der gezien had. Op zijn opmerkin gen, dat het belang van de ver slechtering van het weer overdréven werd, antwoordde de K.L.M.-advo- caat Cameron scherp, dat dit niet aan hem was, om te beoordelen. BATAVIA, 13 Jan. (Aneta) Op de bijeenkomst voor federaal over leg werd Donderdag met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt zo spoedig mogelijk langs vredelievende weg de vorming van de vrije en souve- reine Verenigde Staten van Indo nesië te wensen. De vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat, ten eerste, de vor ming ener nationale federale rege ring voor geheel Indonesië als be ginsel noodzakelijk is voor een over gang naar de vrije en souvereine Verenigde Staten van Indonesië, ten tweede, dat als uitgangspunt voor de vorming van bovenbedoelde re gering wordt aanvaard het besluit „Indonesië in overgangstijd" en ten derde, het noodzakelijk is, alvorens over te gaan tot vorming van bo venbedoelde nationale regering, overleg te plegen met vooraan staande' personen uit die gebieden, die nog niet georganiseerd zijn vol gens artikel vijf van het besluit „Indonesië in overgangstijd". Na afloop van $e vergadering, welke de gehele ochtend duurde en in de namiddag werd voortgezet, had om half vijf een bijeenkomst plaats met de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon in aanwezig heid van minister Drees en Jhr. Michiels van Verduynen. Voorts waren aanwezig verscheidene leden Je moet maar pech hebben Een zekere H. uit Velden had wel buitengewoon pech. toen hij een partij zilveren le pels en vorken, die hij vol gens zijn zeggen van 'n Duits militair in Straelen (Dl.) ge kocht had voor 10 kilo vlees, terecht kwam bij de juwelier N. te Venlo, wien hij het zilver te koop aanbood. De juwelier zette grote ogen op, ten hij aan het monogram ontdekte, dat het zijn eigen bestek was, dat hij bij terug keer van de evacuatie uit Ven lo had vermist. De politie werd gealarmeerd,- welk de Veldènaar aan de tand voelde en als resultaat hiérvan de verdwenen eigendom van de juwelier in Venlo, Tegelen en Venlo kon opsporen. H. werd naar de gevangenis te Roermond overgebracht. y van de voorlopige federale rege ring en de beide adviseurs van mi nister Drees. Zowel door de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon als door minister-president Drees werd na mens de regering instemming be tuigd met de resolutie. De Hoge Vertegenwoordiger zegde voorts alle medewerking toe ten einde het gewenste contact te ver krijgen met de in punt drie van de resolutie bedoelde personen. Over de wijze waarop dit contact tot stand zal worden gebracht zal de bijeenkomst voor federaal overleg zich Vrijdagochtend beraden. MAURICE PETSCHE Frans minister van Financiën Maurice Petsche is Donderdag be noemd tot minister van Financiën en economische aangelegenheden van Frankrijk. Petsche, die 53 jaar is en afgevaardigde van de politie ke partij „Boerenactie", volgt de premier Henri Queille als minister van Financiën op. Petsche woonde als financieel deskundige tussen de twee wereldoorlogen verschillende geallieerde conferenties bij. Ongeldige rantsoen- textielbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor textiel, voorzien van de op druk „D 81" na 27 Februari a.s. niet meer geldig zijn. De rant soenbonnen voor textiel met de op druk „E 81" blijven tot nader order geldig. Hongaars Israëlisch handelsverdrag BOEDAPEST 14 Jan. Reuter. Te Boedapest is een handelsover eenkomst tussen Hongarije en Israël getekend ten bedrage van 8 millioen dollar. 1 ENGELAND: DE ONBEREKENBARJ FACTOR De Veiligheidsraad zal heden weer hjjeen komen ter bespreking van de Indonesische kwestie. Het is zo goed als zeker, dat vandaag meer dan één resolutie zal worden ingediend. De Cubaanse gedele geerde wjs Woensdag al druk be zig met het opstellen van een reso lutie. Deze resolutie, die gebaseerd zou zijn op het Amerikaanse standpunt, zal inhouden een verzoek om vrij lating van Sukarno en de andere Indonesische leiders met als argu ment, dat deze vrijlating onont beerlijk is voor het herstel van „recht en orde". Waarnemers te Lake Success verklaarden Donderdag, dat er Woensdag aldaar een groeiend ge voelen was, dat slechts een uiterst N. Zeeland zendt waarnemer naar New Delhi De waarnemend minister-presi dent van Nieuw-Zeeland, Walter Nash, heeft bekendgemaakt, dat N.- Zeeland heeft besloten een waarne mer naar de Aziatische conferentie te New Delhi te zenden. BATAVIA, 13 Jan. (Aneta) Een tweetal te Djogja aangetroffen documenten is voor publicatie vrijgegeven. Het zijn documenten van Republikeinse militaire instanties, begin Juni van vorig jaar gedateerd, en betreffende de financiering van de infiltraties in de Nederlandse gebieden. Het eerste document is afkomstig van de chef-staf van de algemene reserve, gedateerd 15 Juni 1948, en ondertekend door luitenant-kolonel Abimanju. De» brief was gericht tot de vice-president, tevens aan de minister van defensie ad interim, chef-staf van de landmacht, het hoofd van de dienst financiën en de D.P.A.P., van welke letters de betekenis niet met zekerheid bekend is. De brief zegt o.m.: „Op grond van liet operatiebevel van de legercom mandant nr. 1.48 en ons mars schema naar West-Java hebben wij gedurende bedoelde mars per man tien kilo rijst nodig. Onze nood- stock kan feitelijk hiervoor ge bruikt worden, indien de Juni-toe- wijzingen ineens en niet bij gedeel ten kunnen worden verstrekt. Wij mogen uwer excellentie ver zoeken, aandacht te willen schen ken aan vorenbedoelde kwestie, op dat het marspian van de algemene reserve kan worden uitgevoerd." De brief vervolgt: „Teneinde ge durende enige maanden verzets acties te kunnen voeren zonder daarbij het volk nadeel te bezorgfen, verzoeken wij voorts om 4.320.000 gulden Ned. Indische courant, op grond van de berekening, dat een man per dag 3 gulden nodig heeft, ol 200 kilo goud of 1000 kilo opium, dan wel 4000 ton suiker als deviezen in de bezette gebieden ten behoeve van voorzieningen 4an de man schappen (in republikeins geld 129.600.000 rupiahs)". In de brief vraagt de algemene reserve voorts uitbetaling van 975.000 rupiahs voor de aankoop van rijst, die op andere posten betrok ken moet worden. ..Vorenbedoelde kwesties brengen wij uwer excel lentie onder de aandacht; gebleken is, dat deze niet door de betrokken instanties alleen kunnen worden geregeld". De brief was voorzien van de aantekening: „Gelieve na lezing te verbranden" en droeg als stempelafdruk: „TN.I. Divisie Sili- wangi". De tweede brief was afkomstig van de minister van defensie, na mens wie zij was ondertekend door de chef-staf van de weermacht, kolonel Hidajat. Zij is gedateerd 12 Juni en gericht aan de vice- president. In de brief wordt gezegd: „Behoevens te treffen voorberei dingen in de bezette-gebieden en de vorming van voorraden voor de eenheden, die in de bezette gebie den een taak hebben tj- vervullen, heeft de intendance in ue kabinets zitting van 10 Juni jl. van de mi nister van financiën toezegging ge kregen van een fonds groot 2.500.000 gulden Ned. Indische courant. Bo venbedoeld bedrag is zeer moeilijk ineens te verkrijgen. Teneinde de intendance in de gelegenheid te stellen zo spoedig mogelijk aan de voorbereidingen te kunnen werken in afwachting van het bedrag van 2.500.000 gulden van de minister van financiën, gelieve uwe excellentie er uw goedkeuring aan te hechten, dat de intendance 50.000 tubes opium toegewezen krijgt". De brief vermeldt dan de opium- prijzen, zeggend, dat de regerings prijs 60 rupiahs per tube bedraagt en die te Batavia 5 gulden per'tube bedraagt. Over de wijze van ont vangst wordt gezegd, dat het ver voer geschiedt „op zeer voorzich tige en geheime wijze, o.a. met de trein, die familieleden van KNIL- militairen vervoert". Over de plaats van de verkoop wordt medegedeeld, dat deze voor namelijk geschiedt buiten republi keins territoir (federaalgebied. Ba- tavia-Singapore). De Stichting van de Arbeid organiseerde Donderdag te Utrecht een congres, gewijd aan de betekenis van het Europese herstel programma voor ons land. De heer S. Kupers, voorzitter van het N.V.V., opent het congres. zwakke resolutie door de Veilig heidsraad heen zal komen. Hedenmorgen deelde de diploma tieke correspondent van Aneta te Lake Success daarentegen mede, dat de ontwerp-resolutie van Cuba geenszins de enige resolutie zal zijn, die heden hij de Veiligheids raad wordt ingediend. Het schijnt dat Jessups rede mee slepend heeft gewerkt op andere leden van de raad en de mening heeft doen postvatten, dat op Ame rikaanse steun kan worden gere kend voor een resolutie van een groep onder leiding van Egypte, die vooral op het punt van terugtrek king der troepen verder wil. gaan dan de Cubaanse. Of die mening juist is, is echter een andere kwes tie. Volgens betrouwbare waarne mers heerst er enige verwarring achter de schèrmen omtrent allerlei plannen en ontwerpen voor resolu ties, en niemand is er geheel zeker van, wat er op de zitting uit de bus zal komen. Het feit dat in kringen van de Republikeinse de legatie vrij groot optimisme heerst omtrent de verwachtingen voor de komende zitting, kan op zichzelf reeds een aanwijzing zijn, dat de groep van niet-leden van de raad (Australië, India, Birma en de Phi- lippijnen) sedert Dinsdag enig suc ces heeft behaald. De houding van Engeland, dat tijdens de beide vorige vergaderin gen heeft gezwegen, schijnt voor alsnog als een onberekenbare fac tor te moeten worden beschouwd, daar geen enkele betrouwbare bron bereid is met zekerheid te zeggen, in welke mate Engeland rekening wil of moet houden met de wensen der Dominions en sommigen zijn van mening, dat verrassingen in dit opzicht niet uitgesloten mogen worden geacht. Relletjes te Durban DURBAN (Zuid-Afrika) 13 Jan. Reuter. Vanavond ontstonden relletjes in de Indische wijk van Durban, waarbij tientallen Afrika ners en Indiërs werden gewond. Auto's en bussen werden door ste nen beschadigd en ruiten werden ingegooid. De oorzaak van de relle tjes is niet bekend. Volgens de eer ste berichten waren er geen Euro peanen bij betrokken. Niet belachelijk! (Sm.) De vroegere, nu katho lieke, assistent-hoofdredacteur van de communistische ..Daily Wor ker" heeft naar aanleiding van de grote demonstratie, die katholiek Engeland houdt tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty, ver klaard, dat men niet vlug. moet zeggen, dat de plannen van de com munisten, die wereldrevolutie be ogen. belachelijk zijn. De be schuldigingen tegen de kardinaal zijn naar ^e overtuiging van bona fide christenmannen inderdaad „be lachelijk", maar de communisten d.w.z. de door Moskou gediri geerde Kominform maken er ernst, demonische ernst, van. Daar hebben wij wel degelijk rekening mee te houden. Ook met de macht, de universele, helse maent van hét internationale communisme. Wie een ogenblik vertrouwen stelt in het communisme, zal de cata strophe over zirh afroepen. Wie dat niet ziet, moet wel stekeblind zijn. Men kan voor ons part, gelijk ge daan 'wordt, menen, dat we bepaalde misère en gevaar in de wereld niet altijd kunnen afdoen met de dood doener. dat het communisme d'r achter zit. Natuurlijk niet. Maar wij moeten ons voortdurend wakker houden tegenover dit enorme ge vaar, dat nog te velen ook van wege het karakter van die dood doener! met schouderophalen voorbijgaan. Het communisme moet zonder ophouden bestreden worden. Vooral positief. En dus ook met af doende maatschappelijke verbete ringen, die vaak ingrijpend zullen moeten zijn. Maar ook door gods dienstige en culturele verbeteringen. Het zijn de Oude waarheden, die de pausen en bisschoppen ons voor hielden: het communisme is het eerste, het grootste, het meest-alge- mene gevaar. Dat zei Pius XI z.g. achttien jaar geleden. En Hij zei. een half jaar later, in ..Quadra- gesimo Anno", dat. wat de maat- schaopij nodig heeft is: betere in stellingen èn betere mensen. En nu is het eens helemaal niet bela- cheliik om ons. innlaats van ons te verliezen in goedkooe termen van afkeer en weerzin, af te vragen: wat hebben wij van dat program terecht gebracht? Naar de mate daarvan zal worden berekend, hoe groot onze verantwoordelijkheid, óók persoonlijk, is, als het er dan toch op., uit zal draaien, dat *le wereld „ondergaat in de vlammen zee der rode revolutie". VERKLARING VOOR DE SENAATSCOMMISSIE Dean Acheson, de nieuw-benoem- de minister van buitenlandse zaken der V.S., heeft Donderdag voor de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Se naat, welke zijn benoeming nog moet goedkeuren, verklaard, dat hü vastbesloten is „de standvas tigheid en continuiteit" in de Amerikaanse buitenlandse politiek voort te zetten. De nieuwe minister zeide het voorbeeld van Marshall ten aan zien van de betrekkingen van het land met de Sovjet-Unie te volgen. Acheson voegde hieraan toe: „het schijnt overvloedig duidelijk, dat niemand Marshali's plaats kan in nemen, maar iemand, die onder hem werkte, zoals ik, kan Mar shali's voorbeeld volgen". De verklaring van Acheson werd uitgelokt door vragen van de Re publikeinse senator Vandenberg, naar aanleiding van speculaties over mogelijke veranderingen in de politiek der Verenigde Staten. Waarschijnlijk zal de benoeming van Acheson heden door de Senaat worden goedgekeurd. De Stichting van de Arbeid hield gisteren in de Stadsschouwburg te Utrecht een congres, gewijd aan de betekenis van het Marshallplan. Onder de aanwezigen was o.a. ZKH Prins Bernhard en een zevental ministers. De heer E. Kupers sprak als voorzitter een openingswoord, waarin hij de hoop uitsprak, dat Amerika in deze hulp geen aanlei ding zou vinden tot het uitoefenen van politieke druk. Het congres, zo zeide hfj, was bedoeld als een ma nifestatie van dankbaarheid jegens Amerika. De betekenis van de Marshall hulp voor Nederland werd vervol gens door verschillende sprekers belicht uit verschillende gezichts hoeken. Zo sprak de directeur van het Bureau van de Nederlandse Re geringscommissaris voor het Europ. Herstelplan, de heer drs. E. H. v. d. Beugel over de opzet en eerste ont wikkeling van het M-plan. Zal 1949 critiek zijn? De inleider kwam tot de conclu sie, dat in dit jaar coördinatie van de Europese investeringen zal moe ten plaats vinden, dat ook in de landen zelf stringente maatregelen nodig zijn op velerlei gebied en dat er een begin gemaakt moet worden met de internationale productiever deling. „Er is nog niet voldoende bereidheid om voor Europa een le vensvatbare economie te verwezen lijken. Laat ons hopen", zo besloot spr., „dat wij in Europa wellicht door schade m%ar niet door schande wijs zullen worden.1' Dr. Alan Valentine, hoofd van de Europ. Samenwerking (E.C.A.-mis- sie) in Nederland, sprak in de En gelse taal en stelde de mogelijkhe den van het plan in het licht. Hij noemde Indonesië een pijnlijk pro bleem en spoorde Nederland tot spoed aan, om de gegeven beloften daar in daden om te zetten. Ir. Ingenhousz, president-direc teur van de Hoogovens, stelde in het licht, wat het gevolg zou zijn ge weest, als de Marshall-hulp uitge bleven zou zijn. Hij concludeerde echter: Wij moeten blijven versobe ren. De buikriem aangesnoerd, de mouwen opgestroopt en vooruit! De heer De Bruyn van de K.A.B. voerde het woord namens de drie bona-fide vakcentrales en betoogde, dat zonder de Marshall-hulp voor het voedselpakket der h,-volking 18 a 22 procent minder beschikbaar zou zijn geweest, hetgeen een terugval tot het peil van 1943 zou hebben be tekend. Ir. Damme sprak het slotwoord en zeide. dat het plan-Marshall ons de mogelijkheid heeft gegeven het fundament te leggen voor het be houd van de West-Europese bescha ving en de vrijheid van alle vrij heidslievende volken. Aan Paul Hoffman en aan Harri- man. de reizende ambassadeur' van de Marshall-hulp. werden namens de 1400 congressisten telegrammen gezonden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1