FLORIS EN BL ANCEFLOOR Afrikaners opnieuw slaags met Indiërs te Durban Militaire waarnemers C.v.G.D. brengen rapport uit SAMAPIRIH ZIJ GAVEN HUN LEVEN voor vrijheid en recht NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 15 januari 1949 PAG. 3 Nieuwste creatie van Cia van Boort Politie kon orde moeilijk herstellen Internationale bidweek Te weinig Nederlandse troepen om sabotagedaden te verhinderen Weg pijn. Weg griep Tegenspraak van Den Haag Floris en Blamcefloor in de rechtzaal, waar de Emir over hun beider lot zal moeten beslissen. PREMIèRE IN MINIATUUR ER LEEFT IN ONS ALLEN Sen drang, af en toe nog eens terug te zien op het verleden, een enkele dag, een enkel uur nog eens, kind te zijn. En gaarne roepen wij in onze fantasie de beelden op, die aan onze jeugdjaren verbonden waren. Daaruit is dan ook de vlucht naar de sprookjes-literatuur te verklaren en onze liefde voor het kleine. Er zijn dan ook weinig kunst uitingen, die ons zo sterk de sfeer van het sprookje kunnen doen beleven als wel het spel met de poppen. uiteindelijk in de harem van een emir. Floris, die in de waan ver keert. dat zijn geliefde gestorven is, wil zich zelf doden. Dan ver telt zijn moeder hem de waarheid en de jongeling gaat op pad, om zijn bruid te zoeken, die hij vindt bij de emir. Deze wil aanvankelijk beiden ter dood laten brengen, doch hij wordt door de grote liefde tussen die twee getroffen en laat hen vrij. HERLEVING POPPENSPEL Heeft lange tijd het marionetten theater grote opgang gemaakt, de laatste tijd is er een sterke ople ving merkbaar van de poppenspe_ len. In enkele plaatsen is de oude poesjenellen-kelder weer tot bloei gekomen en in onze streken is het vooral de poppenkast, waarvoor allengs meer belangstelling komt. Het poppenspel heeft zich in een korte spanne tijds weer weten te ontwikkelen tot een aparte kunst, die zijn eigen rechten heeft en niet alleen voor kinderen is. De nieuwe poppenkast, waarin de speler werkt met eigen modellen en eigen ver halen, is nog betrekkelijk jong, maar de ervaring heeft toteh al ge leerd, dat men er een select gezel schap een hele avond mee bezig kan kan houden. Den Haag heeft al zijn eigen poppen-theater, waar Guido van Deth en Feike Boschma de scepter zwaaien en bezig zijn een traditie te scheppen. Niet minder belangrijk echter is het werk van de Voorschotense boerderij ,,De Poppenkast" waar Cia van Boort kluchten en drama's creëert die geregeld via het miniatuur-podium de wereld ingaan. EIGEN WERK Cia van Boort maakt, zoals trou wens de meeste moderne poppen^ spelers, haar materiaal geheel zelf. Van de kleine, dode poppen, die in haar vlugge en vaardige handen tot leven gewekt worden tot de decors en de requisieten toe. Voor haar decors gebruikt zij gaas, dat wordt beschilderd en. dat, verlicht, een heel mooi effect geeft. Haar pop pen snijdt ze zelf uit de hand, be schildert ze en kleedt ze. En dat met een smaak, dat de meest ver wende zou kunnen bevredigen. Reeds zonder spel spreken deze poppen al een klare taal. En zo worden daar in Voorseho_ ten geregeld nieuwe figuren gescha pen. er wordt gewerkt en geëxpe rimenteerd en als eindelijk het spel bevredigt, gaat Cia van Boort er het land mede in. Onlangs waren wij in de gelegen heid een première van haar pop pensgel Floris en Blancefloor" bij te wonen. De middeleeuwse ver telling van Diederik van Assenede uit het jaar 1260, is al zeer oud en gaat terug tot de 6e eeuw. Door de kruisvaarders werd de legende, die een historische ondergond heeft naar Europa gebracht en de klerk van A.'Lenede, maakte er een goe de middelnederlandse bewerking van. Deze tekst nu heeft Cia van Boort voor haar poppenkast ge schikt gemaakt. In grote trekken volgt zij het verhaal, dat op het volgende neer_ komt. Floris, de zoon van een Moorse koning, raakt verliefd op een meisje, een dochter van een christen-slavin, dat aan het hof van zijn vader werd opgevoed. Als de ouders een verbintenis tussen de twee gelieven niet kunnen goed keuren, wordt besloten het meisje te laten verdwijnen. Blancefloor wordt dan verkocht en belandt HET SPEL Al direct bij de opening van het doek valt op, hoe keurig Cia van Boort het heleminiatuur-podium verzorgd heeft. Er ontbreekt let terlijk niets en als de proloogzegger een oude monnik, met de kande laar verschijnt, kan men zijn ogen nauwelijks geloven. Aandachtig zoekend slaat hij de bladzijden van zijn lijvig boekwerk open en begint het verhaal te lezen. Dan vertrekt hij met de kaars om de eigenlijke spelers de ruimte te laten. Floris is hier echt het type van de jon geling, die niet door geweld, maar door list zijn doel tracht te be reiken, toen een geheel nieuwe fi guur in de literatuur. Blancefloor is de minnende maagd, volgzaam en gedwee, zoals men ze in oude folianten aan kan treffen. Stuk voor stuk passeren op het kleine toneeltje de medespelenden aan div mooie spel. de kening, zijn vrouw, de kooplieden, op een gegeven mo ment zelfs een hele stoet, de hel pers van Floris, de Arabieren en de emir. Werkelijk een pracht verzameling, allemaal uitstekende, voorbeelden van eerste klas beeld- snij-kunst. Vooral in de aankleding fijntjes en fleurig, herkent men onmiddelijk de zorgzame vrouwen hand. Het bekoorlijke verhaal leent zich uitstekend om met sim pele effecten een maximum aan gevoeligheid te scheppen en Cia van Boort heeft haar opdracht in deze dan ook zeer goed begrepen, Zij heeft ook de oude techniek van het twee handen spel, waarbij dus nooit meer dan twee poppen tejelijk voorkomen, verlaten en trekt zo nodig meer personen aan. zodat cp bepaalde momenten het poppenpodium volledig bezet is. EEN NIEUWTJE Voor ons land is het een nieuw- je, dat Cia vant. Boort haar spe -len, die aanvankelijk op grumo foonplaten werden begeleidt, nu laat accompagneren door zang en pianospel van achter de coulissen, Voor deze Floris en Blancefloor maakte mr. Harm Smedes de mu ziek. die zich wel uitstekend weet aan te passen aan d subtiele sfeer van het sprookje De hoogte punten van het spel worden door liederen aangegeven, die worden gezongen door de sopraan Margie de Groot, en de tenor Martin Jonk man. beiden met een fraai stem geluid begaafd, die met bijzondere nauwkeurigheid de .intenties van de leidster volgen en nergens te nadrukkelijk op de voorgrond tre den. Deze voorstelling waarbij 37 poppen en IS decors nodig zijn. is een gave en artistiek ook juist verantwoorde. En velen zulen aan dit spel, dat wij ongetwijfeld als een der beste van Cia van Boort moeterj beschouwen, een genoeg lijke avond beleven. L. S Deze foto geeft een beeld van de bouw van een ophaalbrug aan „De Kooi", die in de plaats komt van de oude vlotbrug, welke verleden jaar ineenzakte toen een zware trailer van de brug gebruik maakte. De ducdalfen van de nieuwe brug zijn reeds geplaatst, terwijl de betonnen pijlers ook reeds bijna klaar zijn. Binnen de kortst mogelijke tijd moet de nieuwe brug klaar ko men daar deze ^Lgt in het hoofdverkeersnet AlkmaarFriesland. DE WONINGBOUW IN NOVEMBER 1948 In de maand November kwam, volgens de voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statistiek, een groter aantal wonThgen gereed dan in welke andere maand na de bevrijding. 4203 woningen werden voltooid, een groter aantal dan het vooroorlogse maandgemiddelde. In dezelfde maand werd begonnen aan 2430 nieuwe woningen. Aan het eind van de maand waren 44.682 woningen in aanbouw. De gereedgekomen woningen zijn als volgt over de provinciën ver deeld (tussen haakjes zijn de defini tieve cijfers over October j.l. ge plaatst) Groningen 165 (330), Friesland 175 (144), Drenthe 235 (105), Over ijssel 308 (197), Gelderland 627 (548) Utrecht 191 (86), Noordholiand (excl. Amsterdam) 291 (499), Zuid-Holland (excl, Rotterdam en Den Haag) 288 (342), Zeeland 282 (176), Noord- Brabant 909 (708), Limburg 557 (433) Amsterdam 88 (52), Den Haag 19 (3). Rotterdam 22 (32). N.O. Folder 46 (73), totaal 4203 (3648). In de eerste elf maanden van '48 zijn thans 29. 646 woningen gereed gekomen. Vrijdag braken nieuwe onge regeldheden uit in de Indische wijk van Durban. 2.000 Afrikaners kwamen in de middag op de In dische markt en in de Indische wijk van Durban. Zij vielen In diërs aan, richtten schade aan en plunderden de Indische winkels. Speciale politiereserves, die zich snel naar het betrokken deel van de stad begaven, konden de woe dende Afrikaners, die gewapend waren met zware stokken en pun tige ijzeren voorwerpen, niet tegen houden. De verschrikte Indiërs verborgen zich in de gedeelten achter hun winkels, terwijl de Afrikaners scha de toebrachten aan de winkels en goederen stalen. De politie, die gummistokken gebruikte, stond te genover een overmacht. Nader wordt nog gemeld, dat als gevolg van de relletjes, welke in de gisterennacht bij de standplaats van een bus van een Indische Mij. plaats vonden, 58 Indiërs en vier Afrikaners naar een ziekenhuis te Durban (Zj-Afrika) moesten wor. den overgebracht, de meeste ge wonden konden, na behandeld te zijn huiswaarts keren, doch 17 In diërs en twee Afrikaners moesten, ter verdere verpleging, blijven. De wanordelijkheden begonnen op de standplaats van de Indische bus, omdat een menigte Afrikaners aan stoot nam aan een beweerd optre den van een Indische winkel-eige naar tegenover een Afrikaner. Groepen Indiërs en Afrikaners be gonnen te vechten, waarbij Afrika ners stenen en gebroken flessen naar Indische bussen wierpen. Een hevig en verward gevecht volgde, waarbij de bussen temidden van een hagel van stenen wegreden en door de vechtende menigte heen moesten manoeuvreren, totdat zij buiten het bereik van de projectie len waren. De politie werd versterkt met eenheden uit leger, .luchtmacht en vloot en uit geheel Natal werd po litie naar de stad gedirigeerd. Gis teren Vrijdagavond alleen werden ongeveer 27 personen ge dood. Het aantal gewonden was meer dan 400. Driehonderd Indi sche vrouwen en kinderen zijn in de bossen gevlucht. Politieposten en ziekenhuizen waren overvol met Indiërs. Sommige' Indische families werden in hun huizen opgesloten, waarna deze - in brand werden ge stoken. Tenslotte kwam een don derbui opzetten, die de gemoederen wat deed bedaren. Men meent, dat de politiepatrouilles de situatie nu beheersen. De premier heeft offi cieren en manschappen te Durban opgeroepen zich in de kazernes te melden. Onder de gewonden bevinden zich 11 Europeanen, van wie 9 politie mannen. Te Jacobs vielen de Afri kaners aan volgens de oude Zoe loetraditie,, n.l. onder gezang. Zij vernielden een aantal hutten van Indiërs, drongen winkels binnen en namen alles van hun gading mee. Daarna bestormden zij de huizen van de rijkere Indiërs en vermoord den ieder die zij vonden. Een aan tal Indiërs werd gedwongen bin nenshuis te blijven, terwijl de hui zen in brand werden gestoken. Robert Schuman, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, wordt Maandag te Bern verwacht voor een twee-daags officieel be zoek. 18—25 JANUARI: Van 18 Januari, 'feest van St. Pe trus Stoel te Rome tot 25 Januari feest van St. Paulus' Bekering, zal over de gehele wereld, gelijk ieder jaar. de internationale bidweek worden gehouden om van God de eenheid in het geloof te verkrijgen voor alle volkeren der wereld. Dit verlangen naar de eenheid, waarom Christus in Zijn Hogepries terlijk gebed aan de Vader vroeg, is ook sterk levend onder de van de Moederkerk gescheiden Christe nen en het Internationaal Congres der niet-katholieke kerken, dat enkele maanden geleden te Amster dam bijeenkwam en waarbij de Wereldraad van Kerken officieel werd geconstitueerd is daarvan een sprekende getuigenis. De Una Sancta. de ene heilige katholieke en apostolische Kerk verheugt zich mede over dit ver langen naar de door Christus ge wilde eenheid. Want zou niet deze verdeelde wereld, die zucht naar vrede, deze zo verlangde rust der orde niet sneller terugvinden, wan neer zij niet langer de aanblik bood van een verscheurde Chris tenheid? Om deze eenheid van allen in het Mystieke Lichaam van Christus zullen de katholieken en met hen ook vele niet-katholieke Christe nen bidden in de komende inter nationale bidweek. De gedachte voor deze bidweek is uitgegaan van een Anglicaans geestelijke. Paul J. Wattson. die daartoe in 1908 het initiatief nam. Reeds in 1909 ver leende Paus Pius X z.g. aan deze gebedsactie Zijn goedkeuring. Radiorede voorzitter Ned. Rode Kruis De gezondheidstoestand van de Indonesische bevolking baart het Nederlandse Rode Kruis zeer grote zorgen. Over dit onderwerp zal he denavond de voorzitter van het Ned. Rode Kruis ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen spreken te 8.05 uur over de zender Hilversum I. De rede zal herhaald worden a.s. Maandagavond te 8.05 u. over de zender Hilversum II. JAPANNERS HELPEN DE REPUBLIKEINEN BATAVIA, 14 Jan. (Reuter) In een rapport van de militaire waar nemers van de Commissie van Goede Diensten, dat heden te Ba tavia werd gepubliceerd, wordt ge zegd, dat de Nederlandse troepen in de nieuw bezette gebieden te gering in aantal zijn om rovende benden guerillastrijdcrs te verhin deren zich vrijelijk te bewegen en daden van sabotage, zoals het ver nielen van pas herstelde bruggen, te verrichten. De Nederlandse troepen zijn even eens te gering in aantal om orde en rust in de steden te handhaven en vele Chinese kooplieden hebben ernstig geleden door roof. Volgens de laatste republikeinse berichten zou het gebied van 80 km tussen Semarang en Pekalongan geheel beheerst worden door gue- rillastrijders. Volgens deze berich ten zou eveneens een vliegveld bij Semarang Donderdagavond door guerilla's zijn aangevallen en zou den olietanks zijn vernield. Verder deelden de republikeinen mede, dat 60 man Nederlandse troe pen werden gedood, toen republi keinse strijdkrachten Wailkukun in het berggebied van Midcjgn-Java weer bezettten. Djogjakarta, Surakarta en Madiun. de drie voornaamste steden van Middcn-Java, waren voor de Neder landers onveilig geworden wegens nachtelijke aanvallen van guerilla's, zo voegden zij toe. De Dienst Legercontacten meldt: Te Solo heeft zicli een Japanner ge meld, die heeft behoord tot de voormalige republikeinse strijd krachten. HU heeft onder meer ver klaard, dat vóór de militaire actie drie groepen Japanners zich bjj de T.N.I. hadden aangesloten. De eerste groep van ongeveer 200 man bevond zich in het Kedirische. De tweede groep van ongeveer 300 man bevond zich in de omgeving van Djombang. De derde groep, be staande uit ongeveer 100 man, hield zich op in het Sumbing-Sindoro- complex. Voorts is uit de documen ten gebleken, dat in Maart van het vorig jaar er bij de T.N.I. te Zuid- Asahan 38 Japanners werkzaam waren in diverse militaire instan ties. Prijs per koker a 25 tabletten 40 ct ln welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. (Advertentie) Naar aanleiding van het rapport der militaire waarnemers in Indo nesië verklaarde een woordvoerder van het ministerie van overzeese ge biedsdelen tegenover het A.N.P. dat deze mededeling volkomen in tegen spraak is met de hier ontvangen mb litaire berichten. Er wordt nog wei activiteit van benden gerapporteerd en de verbindingen tussen de hoofd plaatsen zijn daarom nog niet geheel veilig, maar er is geen sprake van een geprononceerde onveiligheid in de onder de controle van onze troe pen staande gebieden, aldus deze woordvoerder. Steuntrekker ging ambtenaar te lijf Vrijdagochtend vervoegde zich aan het bureau van de dienst van sociale zaken te Leiden een 61-jarige steun trekker om zijn steun in ontvangst te nemen. Aangezien men met hem nog een appeltje te schillen had, verzocht een der ambtenaren hem zich even met de chef van de dienst in verbinding te stellen. Op het mo ment, dat hij bij de chef werd bin nengelaten, trok de man een mes en bracht de chef van de afdeling ver wondingen aan het gelaat en onder lijf toe, waarop hij de vlucht nam. kort daarop kon de dader in zijn woning worden gearresteerd. Het slachtoffer is naar het academisch ziekenhuis vervoerd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afge lopen week de navolgende ver liezen zjjn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Mar. Ill Z.M. J. L. M. Bast uit Rotterdam, gesneuveld 6 Januari 1949. Tijd. serg.-majoor der mari niers U. du Cloo uit Soerabaja, gesneuveld 11 Januari 1949. Mar. Ill Z.M. L. Hagting uit Fries (Dr.) gesneuveld 12 Jan. 1949. Koninklijke Landmacht: Sold. W. J. M. Aarns uit An- delst (gem. Valburg), gesneuveld 3 Januari 1949. Sold. J. N. H. van den Bergh uit Rotterdam, gesneuveld 4 Jan. 1949. Sold. J. I. Bervoets uit 's-Gra- venhage, gesneuveld 6 Jan. 1949. Serg.-majoor V. P. Blomjous uit Voorburg, gesneuveld 2 Jan. 1949. Sold. Ie kl. J. Bos uit Hilver sum, gesneuveld 2 Januari 1949. Sold. J. Bravenboer uit Rotter dam. gesneuveld 3 Jan. 1949. Sold. J. de Bruijn uit Wou- brugge (Z.H.), gesneuveld 6 Jan. 1949.4 Sold. M. P. C. de Bruijn uit Breda, gesneuveld 1 Jan. 1949. Sold. A. Cnossen uit Heeg 398 (gem. Wijmbritseradeel), gesneu veld 3 Januari 1949. Sold. W. Th. ,v. d. Geest uit Oud-Ade (gem. Alkemade), ge sneuveld 2 Januari 1949. Sold. G. van Dijk uit Amers foort, gesneuveld 3 Jan. 1949. Sold. J. Dijkstra uit Huizum (gem. Leeuwarden), gesneuveld 6 Januari 1949. Sold. H. Goeree uit Post Val- thermond (gem. Odoorn), ge sneuveld 6 Jan. 1949. Sold. C. A. de Haas uit Eind hoven, gesneuveld 9 Jan. 1949. Sold. Ie kl. L. van Haastrecht uit Leiden, gesneuveld 7 Januari, 1949. Sold. J. F. van Hugten uit Asten (N.B.), gesneuveld 6 Jan. 1949. Sold. H. H. Jansen uit Voor burg, gesneuveld 31 Dec. 1948. Serg. J. Jung uit Delft, ge sneuveld 7 Jan. 1949. Sold. T. J. W. Kampchreur uit Eist .gesneuveld 5 Jan. 1949. Korp. T .van der Knaap uit Maassluis, gesneuveld 6 Januari 1949. Sold. J. Koster uit Groningen, gesneuveld 3 Jan. 1949. Korp. G. Manussen uit Amster dam. gesneuveld 5 Jan. 1949. Sold. A. H. Marges uit Delft, gesneuveld 6 Jan. 1949. Sold. B. W. C. Massop uit Ulft, gesneuveld 6 Jan. 1949. Sold. J. Meerman uit Holten, gesneuveld 6 Jan. 1949. Sold. J. B. Meerssman uit Mou- rik. gesneuveld 7 Jan. 1949. Sold. J. Meinders uit Wilder- vank, gesneuveld 3 Jan. 1949. Sold. W. Metting uit Nieuwe Schans, gesneuveld 3 Jan. 1949. Sold. J. M. A. Mourits uit Noordwijk, gesneuveld 4 Januari 1949. Korp. D. Perlot uit 's-Graven- hage, gesneuveld 7 Jan. 1949. Sold. A .C. de Rooij uit Bos koop, gesneuveld 29 Dec. 1948. Sold. C. J. Schaap uit Schie dam, gesneuveld 3 Jan. 1949. Ie It. J. R. Simonis uit Utrecht, gesneuveld 7 Jan. 1949. Sold. Ie kl. J. Verbeek uit Rot terdam, gesneuveld 3 Jan. 1949. Huzaar D. J. Verhoog uit Den Haag, gesneuveld 6 Jan. 1949. Korp. C. H. Vink uit Rotter dam, gesneuveld 31 Dec. 1948. Huzaar G. Vis uit Heerenveen, gesneuveld 29 Dec. 1948. Sold. B. de Wit uit Amers foort, gesneuveld 27 Dec. 1948. Sold. Ie kl. W. Th. van Zant- voort uit Oss, gesneuveld 7 Jan. 1949. Sold. M. J. van Zoggel uit Schijndel, gesneuevld 4 Januari 1949. Kon. Ned. Ind. Leger: Serg.-majoor instructeur E. G. van Ling. Amb. sold 2e kl. inf. W. Ger- rits. Jav. sold. 2e kl. inf. Ngadio. Jav. sold. Ie kl. inf. Wijono. Tim. sold. Ie kl. inf. R. Ratu- radja. Toradja sold. 2e kl. inf. Rante Danoen. Jav. sold. Ie kl. inf. Sanbardi. Chin. sold. 2e kl. inf. Ang Tjan Tjoei. Jav. sold. 2e kl. inf. Senen. Soend. sold. 2e kl. inf. Idi Alias Achmat. Jav. korp. inf. Paino. Amb. sold. 2e kl. inf. J. L.ewa- herila. Man. sold. 2e kl. inf. W. Palar. Alle# afkomstig uit Indonesië. De wederopbouw van Nijmegen De oorlog heeft grote schade ver oorzaakt aan de historische gebou wen van Nijmegen. Men is thans reeds geruime tijd bezig met de res tauratie van de Karolingische kapel era de Barbarossa ruine op het Valk hof. De 13de eeuwse Sint Stephanus staat al in de steigers en in de loop van 1949 zal aan het verdere herstel gewerkt worden. Dit jaar mag ook verwacht worden de aanbesteding van de restauratie van het vroeg renaissance raadhuis, waarvan nog slechts de voorgevel staat aan de Burchtstraat. Nog steeds staking in Amsterdamse haven Op een Donderdagavond in Fras- cati te Amsterdam gehouden verga dering van havenarbeiders werd be sloten de gestelde eisen te handha ven en de staking voort te zetten. Een groot aantal der vergaderden drong op uitbreiding van de staking aan. Het bestuur van de EVC-transport dat de vergadering had belegd, heeft dit ontraden. Het wil vooraf ernstig pogen door contact en overleg met de werkgevers tot een oplossing te komen. Het aantal bij het conflict betrokken arbeiders blijft nagenoeg stationnair, ca. 320. Vier maanden geëist- wegens bigamie Vier maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Leeuwarder rechtbank tegen de 50- jarige hoefsmid H, de V. te Joure, die in Juni 1945 irt Duitsland zou zijn getrouwd, terwijl hij reeds ge huwd was. In 1930 was verdachte gehuwd, maar het boterde niet al te best met zijn vrouw, tijdens de bezet ting ging de man naar Duitsland, waar hij wederom trouwde, Toen het paar in Nederland terugkeerde waar de politie nog iets met de V. te vereffenen had, ontdekte men de bigamie. De rechtbank beval echter aan houding van deze zaak, ten einde te onderzoeken of de eerste vrouw bij het aangaan van het tweede hu welijk nog in leven was. Haarlemse wethouder overleden Op 31-jarige leeftijd is Vrijdag mr. S. C. van de Wall, wethouder van financiën en advocaat en procureur te Haarlem, overleden. De overlede ne werd in 1945 in de noodraad ge kozen voor de C.H.U. en werd wet houder van Sociale Zaken. Later ging hij over naar de PvdA en werd wederom door de raad gekozen tot wethouder van financiën. Voorts beheerde hij sociale zaken en volks gezondheid. Zes Duitsers opgehangen Zes Duitsers, die schuldig bevon den zijn aan moord op Amerikaan se krijgsgevangenen en gevangenen in concentratiekampen, zijn Vrij dagmorgen in de gevangenis van Landsberg opgehangen. Onder hen zijn Eugen Ziehmer van het con centratiekamp Flossenburg en de vroegere SS-luitenant Hans Mer- bach uit Buchenwald. Nog meer Italianen naar de mijnen Begin Februari zal een tweede contingent Italiaanse mijnwerkers arriveren in de mijnstreek. Dit con tingent zal, evenals de eerste groep, welke op 5 Januari arriveerde, on geveer zestig man sterk zijn en is eveneens afkomstig uit Noord- Italië. Ook deze Italianen worden ondergebracht in het Gezellenhuis te Lindenheuvel. Trawler had averij De nieuwe IJmuidense stoom trawler „Simon de Danser" die kort geleden was klaar gekomen voor de verre visserij en Maandag a.s. zou uitvaren, is Donderdag op de reis van Hoek van Holland naar IJmui- den op een obstakel onder water gestoten, waarbij de trawler ernstig machineschade heeft opgelopen. De onfortuinlijke boot is naar Rotter dam teruggekeerd, om daar te wor den hersteld. De in geheel Noordhol land bekende katholie ke muziekvereniging „Dr. Nuyens" te West- ivoud-Hoogkarspel be staat 19 Januari dertig jaar. Ter gelegenheid van dit feest is reeds eerder een groot en welgeslaagd muziek concours gehouden, en thans wordt het jubilé, op de herdenkingsdag zelf, gevierd met een onderling feest voor de leden, twee dagen la ter gevolgd door een gala-concert van de ju bilerende vereniging. Hier ziet men het kra nige corps, met be stuur, de geestelijk ad viseur, pastoor Bangert en links van deze de lirecteur, Leo Koning. V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3