Het Vr< DEN HELDER Corps b moet r PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag' 17 Januari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN geef Ambtenaar ons een huis Moeyes krijgt zeven jaar R.K. Rijwielbond „St. Christophorus' heeft jubiSeumpiannen Jubileum bij de Rijkspolitie „De Ring" heeft een nieuwe ring MARINE-COMPETITIE DRAAIT WEER „Nicolient-je knapt het wel op" Uitbreiding van „Maison Java" Gouden kruis voor vader Greidanus i r RETRAITE v__ J Dahran voor K.L.M. ook gesloten PARKETVLOER IN DE VORM VAN TAPIJT Nieuw product der Nederlandse industrie SCHACEN MET DE CAMERA DOOR BELGISCH CONGO Marktberichten Geldigheidsduur waardebonnen consumenten-crediei Westelijke I in Tsjecho-S Naar wij ver JORDANERS SPELEN LEVENSECHT STUK In het „Gulden Vlies" speelde het Amsterdamse Volkstoneel voor een eivolle zaal het door Albert Wel ling geschreven stuk „Ambtenaar, geef ons een huis", een hedendaags tijdbeeld van de woningnood. On der de aanwezigen merkten wij op wethouder-loco-burgemeester de hoer G. van Slingerland en de wet houders mr. A. V. M. Leesberg en M. Coerts Voorts de Hoogeerw De ken J Jacobs, Rector Dr. F. Holt huizen en verscheidene parochie geestelyken, alsmede de heer B Spaans, secretaris van de Huisves tingscommissie en de heer Joh Pras, directeur van Sociale Baken. Dit pretentieloze, simpele stuk. is levensecht en begrijpelijk van opzet en als zodanig ook door de Am sterdammers, waarvan velen de si tuatie in het stuk door en door kennen, ongekunsteld gebracht. Als volkstoneel maakte het een uitste kende beurt. Een pracht type, die vogebond met, zijn pet, zijn gekleur de da^ en die echte Amsterdamse „gein". Mien, de vrouw uit de buurt die haar huis is uitgezet, echter kon het al niet. De caféhouder, een echte kroegjesbaas. Door. Jan's verloofde die zich geen problemen schept door de moeilijkheden van het wachten uit de weg te gaan maar door inwoning er „dik in komt te zijten", allemaal reële ty pen. die dit stuk leven en kleur ge ven. Een goed figuur was ook de oude Bart. de landloper. Een men selijk stukje tragedie, in alle steden en dorpen aan den lijve door hon derden en duizenden ondervonden Het verhaal van dit toneelstuk is vrij eenvoudig, de oplossing van vraagstuk des te moeilijker, En ook de schrijver weet maar één oplos sing: elkaar maar zoveel mogelijk te helpen en de zware tijd met vereende krachten doorworstelen. Door, de flinke Jordaanse, ge huwd met Henk, woont bij moeder, die met haar man een café drijft, in. Het gaat niet! Mien, wier man in Zeeland werkt, misschien wel huizen bouwt voor anderen, wordt met haar dochtertje uit huis gezet. Zij moet, op lode schoenen, terug naar opoe. die geen kindergehuil verdragen kan. Later botert het niet meer tussen Door en Henk, die wel wat voor Aal voelt, niet omdat hij het zo n beste meid vindt, maar omdat hij van het eeuwige gekrakeel met zijn sehoonmoeder af wil zijn. En dan de nood. als broer Jan terug komt en zijn ka mertje weer zal moeten hebben.. De oplossing van al die problemen die op die in hun hart zo eenvou dise en spontane mensen losstor- mij. wie geeft die? Het was al een stuk opgewekt, waarachtig Jordaanleven, dat velqjr een inzicht en begrip zal hebben bijgebracht over de moeilijkheden waarmede zovelcn en ook de amb tenaren, die wel willen, maar niet kunnen, te kamp enhebben. Goed. aardig en vlot volkstoneel. L. S. TER AARDEBÉSTELLING MR. C. A. DE GROOT Onder grote belangstelling bad Zaterdagmiddag op do Algemene Begraafplaats de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Mr. C. A. de Groot. Qnder de aanwezigen merkten wij op nagenoeg alle leden van de staande en zittende magistratuur, wethouder G. van Slingerland en Mr. R. Veendorp namens het Ge meentebestuur: ook Mr. Dr. J. Buiskool, President van het Hof' van Justitie te Paramaribo was aanwe zig. Een groot aantal kransen en bloemstukken werd in de rouwstoet meegedragen. Nadat de kist m de groeve was neergedaald en het graf schuil ging onder een rijke bloemenscliat, sprak Mr. A. J. M. Leesberg, wnd. deken van de Orde van Advocaten, namens dit college een woord tot herden king, van de overleden deken, in het leven zeer geëerd, thans diep be treurd door zijn confrères, die hier aanwezig waren om aan hun overle den deken een werk van barmhar tigheid te doen, door nu de ziel het lichaam heeft verlaten dit laatste aan de schoot der aarde toe te vertrouwen en voorts de weduwe en verdere familie troost en hulp te bieden. Die troost is in ruime mate gegeven, van de hulp kan mevr. de Groot zich verzekerd weten, aldus Mr. Leesherg, die eindigde met de bede, dat de Schepper de overledene genadig mocht zijn en deze mocht rusten in vrede. Mr. A. D. van Regteren Altena, Pres. van de Rechtbank, herdacht de overledene als een man \an ge- perfectionneerde vormen; dit paste bij zijn karakter. Hij had een zeer sterke drang naar orde, zuiverheid en helderheid. Hij hoopte, dat mevr. de Groot de kracht mocht putten uit de overtuiging, dat haar man iets van zijn leven gemaakt had. Dr. F. J. Frederikse gewaagde met dankbaarheid van de ijver en toe wijding van de overledene voor het Rode Kruis, dat hij dertig jaar als lid van Afdelings- en Kringbcstuur gediend had. Nadat dr. Mol Ml', de Groot her dacht had als vriend en sportbroeder sprak Wethouder van Slingerland namens het Gemeentebestuur. Hij herinnerde aan het raadslidmaat schap en wethouderschap van Mr. de Groot, die bij het Gemeentebe stuur een zeer geziene figuur was. wiens waardevolle adviezen leiding gaven aan de besprekingen. Spr. dankt hem voor wat nij als raads- 'lid en wethouder voor Alkmaar en in andere functies voor de gemeen schap gedaan heeft. De heer G. Grondsma sprak na mens het bestuur van de Leeszaal, waarna een zuster van Mr. de Groot de overledene herdacht als een goed zoon. een goede broer en een goed echtgenoot, om alle aanwezigen ten slotte te danken voor hun belang stelling. Ds. A. G. van Wijk, Ned. Herv. Predikant ging hierna voor in ge bed. NOGMAALS: DE AFWIKKELING VAN HET CONSUMENTEN- CREDIET In ons bericht in de courant van Vrijdag j.l. is een kleine fout ge slopen. De waardebonnen van het consumentencrediet verliezen hun geldigheid niet per 28 Januari, doch per 28 Februari a.s. GESLAAGD Bij het in December j.l. gehou den examen voor het diploma prac- tijk boekhouden Associatie slaagde de heer H. A. v. d. Hoef, klerk bij de Keuringsdienst voor Waren in Alkmaar. A.F.i:. NIEUWS A.F.C 2—-Bergen 2 42. Oudesluis 2—A.F.C, 3 1—2 A.F.C. Jun. aAIw. Forw, a 3U Driemaal is scheepsrecht! En wij wonnen driemaal. Het tweede stuur de Bergen 2 met een nederlaag huiswaarts, dat was goed werk, vol houden hoor, want liet is de laatste kans. Het derde bleet op het goede pad en nam heel kleintjes (12), dé punten mee naar huis. Bravo! De junioren toonden zich op over tuigende wijze de meerdere van hun vrienden uit Hoorn. Zelfs maakten ze drie doelpunten, terwijl de ach terhoede een schone lei hield. Hedenavond clubavond. U komt toch ook. Het is de moeite waard. Attentie: Zondag a.s. de derby A.F.C,Kanders. Hiervoor zijn reeds nu kaarten verkrijgbaar bij Sig.mag. „De Sport", Nieuwesloot. Haast U, het loopt storm. De P.P,C.-er De Bijzondere Raad van Cassatie deed Zaterdag uitspraak in de zaak A. P. M. Moeyes uit Alkmaar. M. werd veroordeeld tot 7 jaar gevan genisstraf met aftrek .Wegens ver raad had het Amsterdamse bijzon dere gerechtshof hem tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Bijz. Raad achtte hem echter op grond van een psychiatrisch rapport minder toerekeningsvatbaar. AFSCHEID AALMOEZENIERR ST. DOMINICUSGROEP Gistermorgen nam de St. Domini- cusgroep op het H.K. afscheid van haar aalmoezenier, de W.E. Pater G. Meijer O.P.. die morgen naar Leeuwarden vertrekt. Op het terrein was de gehele Groep met de Afdelings-Commissie aanwezige Nadat enkele foto's geno men waren, sprak de Groepsleider de Aalmoezenier toe. hem dank brengend voor het veie werk, dat hij in de afgelopen 5 jaar voor de groep gepresteerd heeft. Namens cle Groep bood hij als blijk van dank een cadeau aan, dat nog niei gereed was. doch dat de Aalmoezenier na gezonden zal worden naar Leeu warden. Hierna sprak de heer A. H. J. Jacobse, voorzitter van de Afde lings-Commissie. om op zijn beurt de aalmoezenier dank te brengen voor diens toewijding; hij bood een boek als herinnering aan. Op zijn beurt sprak Pater Meijer een af scheidswoord. daarbij tevens de Afdelings-Commissie. de tegen woordige en vroegere leden van de Staf en allen, die tot de bloei van de Groep hadden meegewerkt, zijn dank te brengen voor hun mede werking. Ook richtte hij zich tot welpen, verkenners en voortrekkers, die hij de verheugende mededeling deed, dat er een extra-spaarpotje was voor de aankoop van een Altaar tent; hij hoopte, dat de verkenners voortaan op het kamp in deze terit de H. Mis zouden kunnen bijwonen. Tot slot werd een kleine Rally ge houden. die eindigde met een storm loop naar de aalmoezenier, die hier op op de schouders van de jongens naar het terrein werd gedragen, waar zij hem tot. afscheid een „goed pad" toewensten: VECHTPARTIJ Zaterdagnacht omstreeks 12 uur ontstond er een vechtpartij op de Laat bij de Bloemstra,at tussen twee personen, die onder .de in vloed van sterke drank verkeerden. Een 52-jarige voorbijganger tracht te de mannen te kalmeren, maar liep zelf een pak slaag op. terwijl hi.i tevens door een vuistslag in het gelaat gewond werd. De politie heeft de mannen later uit elkaar gehaald en proces verbaal opge maakt wegens mishandeling. AAN DE ROL Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur werd de - zware ijzeren grasrol- van het terrein van de Alkm. Boys aan de Westèrweg met behulp van een paard naai- liet A.F.C.-terreiri ge sleept. Bij het betreden van de verharde weg schrok het paard van het geratel en sloeg op hol. De voerman bleef zo lang mogelijk met de teugels in de hand meelopen, maar moest uiteindelijk uitgeput 't gespan zijn gang. laten gaan. Bij de gevangenis wist de soldaat P. Pi- card het paard bij het hoofdstel te grijpen en terzijde van de weg te krijgen, zodat elk gevaar voor het verkeer geweken was. EENDENDIEVEN Vrijdagavond werden schoten ge hoord in de omgeving van de spoor baan bij de v, d. Woudestraat. Ge bleken is, dat een bewoner van het Hoeverpad. die' met zijn vrouw bui ten wandelde, In de- nabijheid van zijn huis twee personen op ver dachte wijze naast de berm van de weg zag liggen. Nadat hij zijn vrouw thuisgebracht had, ging hij op onderzoek uit, doch de twee mannen wachtten dit niet af en na men de, vlucht. Zij waadden twee maal door een brede sloot om aan het onderzoek te ontvluchten. In tussen werd de rijkspolitie gewaar schuwd, waarna dc wachtmeester de mannen trachtte op te spören. De wachtmeester sommeerde de mannen om stil te blijven staan. Ter waarschuwing loste hij enige scho ten. doch de onbekenden wisten te ontkomen. Toen later de man, die op onderzoek was Uitgetogen, bij zijn woning kwam, vond hij er een zak waarin acht eenden, die eigen dom van zijn buurman waren. Deze laatste verklaarde, dat in de laatste dagen reeds twintig eenden van hem gestolen waren. ONDERSCHEIDEN ALKMAAR. Naar wij verne men is onze stadgenoot M. A. Heij- nis, dienstpl. soldaat der 7 Dec. Divisie in Indonesië onderscheiden met de bronzen eremedaille, ver bonden aan de Orde van OraSije Nassau met de versierselen der zwaarden. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Alber fine M„ dochter van J. J. Beaumönt en J de Haas; Jacoba. dochter van F. stuiver en C. Vogelpoel; Anna C dochter van C. W. van der Slui.js en F. Scheffer; Simon C.,_zoon van J Spaans en A. C. van Liere; Cor nelia J. A.. dochter van J. de Weme én S. Dijkgraaf: Maria.C. E„ doch ter van P. A. Jacobse en W. M. Lantman. Overleden: Cornelis P. de Jong, 77 jaar. geh. met G. Zuiker; Corne lis A. de Groot. 60 jaar, geh. met A. J. H. Meijerink; Adrianus Bellis, 73 jaar, wedn. van M. Nederveen; Margaretha W. Schokker, 87 jaar wed. van J. F. Groenenberg. AFSCHEID VAN DE HEER ANDERSON In de grote zaal van het Gulden Vlies 'werd Zaterdagmiddag af scheid irenornui van de heer G. An derson. als directeur van de Post- harmonie. Niet alleen de gehele Postharmonie was aanwezig, doch erscheidëne andere personen had den van hun belangstelling blijk gegeven. Als eerste sprak deze middag de heer Visser namens de harmo nie. Hij wees op de, goede samen werking met hun scheidende di recteur, die de stuwkracht 'is ge weest van het korps. Naméns alle leden werd de heer Anderson een rooktafel aangeboden, terwijl mevr. Anderson bloemen ontving. Aan de heer Anderson werd tevens nog een oorkonde aangeboden, waarin hij benoemfi werd tot erelid. De heer Fischer, directeur van het postkantoor en beschermheer van de harmonie, memoreerde het werk dat door de directeur verzet is, die naast zijn gewone arbeid ook nog zjjn liefhebberij had. Spre ker hoopte, dat de heer Anderson er nog jaren getuige van mocht zyn, hoe dit kind tot wasdom zou komen. Hierna spraken ook de heren Verhagen en mr. de Lange, de laatste vooral namens de 8 Octo- ber-vereniging, een woord van In Alkmaar vergaderde Zondag bovengenoemde bond onder voor zitterschap van de heer H. Niele, die allen, speciaal de Z.E. Rector Holthuizen, als geestelijk adviseur welkom heette. Blijkens het jaar verslag telt de bond thans 26 afde lingen met circa 1600 leden. De afdelingen Langedijk en Waarland werden aangewezen om de rekenin gen over 1948 en 1949 na te zien. De financiële positie van de bond geeft reden tot tevredenheid. De secre taris bracht een hooggestemd jaar verslag uit, waaruit bleek, dat de bond onder de bezielende geeste lijke leiding van dr. Holthuizen weer zijn vooroorlogse activiteit heeft herwonnen. De verschillende bedevaarten werden in herinnering gebracht, terwijl ook de onthulling van het Christus Koning-monument, waarbij de bond met ontplooid vaandel vertegenwoordigd was, werd herdacht. Het jaarverslag maakte ook mel ding van de voldoening in bonds- kringen. dat de Alkmaarse Stille Omgang weer op „Meyendach" werd gehouden. De deelname aan de ver schillende tochten groeide. Voor het eerst werd ook een tocht naar cje St. Adelbertusakker gehouden en wel op 12 September. De drie aftredende bestuursleden werden herkozen. Hierna kwam de Stille Omgang te Amsterdam ter sprake, die op de eerste Zondag wordt gehouden, nl. op 12/13 Maart. Evenals vorig jaar gaat de bond in twee groepen ter Ommegang; de eerste groep begint met een H. Mis in de O.L. Vrouwe- kerk aan de Keizersgracht om 2 uur, waarna Omgang om 3.30 uur; de tweede groep maakt eerst de Om gang om 1.45 uur en gaat daarna naar dezelfde kerk voor de H. Mis om 3.15 uur. De groepen zullen enigszins anders ingedeeld worden, om te voorkomen, dat de kerk de ene keer overvol en de andere keer niet vol is. Op veler verzoek zal getracht worden het Lof niet in Koog aan de Zaan, doch in Uitgeest te houden. De voorzitter drong er bij de afgevaardigden op aan in eigen kring aan te dringen op sober heid en ingetogenheid voor, en na de Omgang, die geen is, maar een boetetocht. op sober- r, tijdens I -en uit-j' I J ubileumplannen In Mei van dit jaar bestaat de bond 25 jaar, welk jubileum tevens door de heren Niele, Kuin en Smis als bestuurslid gevierd zal worden. Het is de bedoeling, dat dit jubileum met enige luister gevierd zal wor den; programma: 's morgens in de kapel der Eerw. Zusters aan de Oudegracht te Alkmaar H. Mis voor bestuur, afgevaardigden van afde lingen en genodigden; algemene H Communie; gemeenschappelijkont bijt en onthulling van een gedenk teken, ter nagedachtenis van de leden, die in oorlog of verzet ge vallen zijn. Dit gedenkteken zal een plaatsje krijgen op de bedevaartsplaats O.L. Vrouw ter Nood. 's Middags wordt in 't Gulden Vlies een grote feest- vergadering gehouden met de Z.E. pastoor C. Vis, oud-adviseur, als spreker; de drie zilveren bestuurs leden zullen tevens ivorden gehul digd. Deze jubileumviering zal vallen op de Zondag vóór of na Hemel vaartsdag. H. Jaar Rector Holthuizen sprak hierna de vergadering toe en beval als bondsintentie tijdens de Stille Om gang aan het welslagen van het H. Jaar, dat met Pasen geopend wordt. Zo zullen wij bidden, aldus spreker, voor het slagen van deze wereld pelgrimage en voor de verwezen lijking van de bedoelingen, die de H. Vader hiermee heeft. Spr. herinnerde er aan. hoe in 1500 aan het bezoeken van de H. Stede te Amsterdam dezelfde af laten verbonden waren, die toen verbonden waren aan het bezoek aan Rome in dat H. Jaar! Tenslotte spoorde de adviseur de afdelingsbestuurders aan, om in eigen kring hun verantwoordelijk heid te tonen, door een- voorbeeld te zijn van soberheid, van mannelijk geloof en van offervaardig geloof, opdat de niet-gelovige omgeving door deze deelname aan de Omgang naar Amsterdam gesticht worde. Hij hoopte tenslotte, dat het zilveren jubileum op waardige wijze gevierd zou worden. Bij de rondvraag werden nog en- ele punten van huishoudelijke en organisatorische aard besproken. waardering en afscheid tot de heer Anderson. Na een kleine ver frissing werd tot slot het filmpje vertoond, dat bij de oprichting van de Postfanfare werd gemaajet. TONEELVERENIGING ST. JAN BERGEN De R. K. Toneel vereniging St. Jan bracht als twee de stuk in dit seizoen het toneel spel ,,'n Pierrot treedt op" door Rosita Peters: Het toneelstuk behandelt een weliswaar niet alledaags voorko mend geval, doch geenszins iets onmogelijks. Een bankierszoon, een bon-vivant, nog al een beetje duur vqor Mr. van Leeuwen, de bankier, wordt beschuldigd een bedrag van f 15.000.uit de brandkast van zyn vader te hebben ontvreemd. De jongeman houdt echter vol onschul dig te zijn. Niettemin stuurt de vader de jongeman de straat op. Als pierrot zien wjj hem terug iri een kleedkamer van een theater in gezelschap van koorddanseresjes en een oude clown. Inmiddels blijkt dat de vertrouweling en kassier van de bankier de diefstal heeft gepleegd, met medewerking van een huishoudster. De zoon en daar na pierrot wordt als zoon wat zwak, doch als pierrot uitstekend vertolkt door J. Beentjes. Bankier van Leeuwen, een zeker niet ge makkelijke rol, wordt vertolkt door VV. Evers, op een werkelijk bewon derenswaardige wijze. Mevr. Wij benga-Tiebie gaf een keurige ver tolking te zien van de huishoudster -handlangster van de intrigant H, Giesbers, de kassier en vertrouwe ling van de bankier, uitmuntend vertolkt door A. Groot. Bij de ont knoping zien we keurig spel van het koorddanseresje, mevr. G. Groot-Tiebie, dat sterke vriend schap heeft opgevat voor pierrot, De illusionist, vert, door B. Tiebie, zien we in het tweede bedrijf een knap stuk toneel- geven. Ook de oude clown, zeer goed vertolkt door de debutant P. Mulder, heeft zyn aandeel in de ontknoping, door dat hjj ten huize van de bankier zijn dochter, die hij vermist waan de, ontmoet. Een bijzondere ver melding verdient wel de 8-jarige Alie Ooijevaar, die als Nettie, zeer begrijpelijk een bescheiden rolletje, door haar keurig debuut blijk gaf, in de verre toekomst een aanwinst te zijn voor de vereniging. De re gisseur de heer J. van Baar, kan werkelijk trots zijn op het gebode- ne en de wijze waarop dit zeker niet gemakkelyke stuk voor het voetlicht werd gebracht. Het is zo als wij reeds eerder vermeldden: de Toneelvereniging St. Jan gaat steeds crescendo". Een uitbundig en harteljjk applaus bewees, dat en het spel en het stuk bij het publiek werd gewaardeerd. HEILOO. Zaterdag herdacht de opperwachtmeester der Rijks politie, de heer N. Waterdrinkei-, die tevens groepscommandant te Heiloo is, zijn 25 jarig ambtsjubi leum bij de politie. In het Districtsgebouw te Heiloo hadden zich 's morgens om half elf de leden det groep en het personeel van de districtsstaf, in het zelfde gebouw ondergebracht, verenigd terwijl tevens mr. J. P. van der Steur, officier der Rijkspolitie le klasse met echtgenote, de burge meester van Heiloo. de heer J. Kalf; de heer 3. J. Nieuwehhuizen, burgemeester van Limmen en J. Vennik uit Heiloo, van hun belang stelling blijk gaven. Nadat de ju bilaris, zijn echtgenote en kinderen door een der districts-adjudanten met de auto van huis waren afge haald en door wachtmeester J. van Rooy waren binnengeleid, sprak de oudste ambtenaar, wachtmeester M, Visser, plaatsvervangend groeps commandant, een woord van wel kom waarin van de goede ver standhouding tussen commandant en personeel gewag werd gemaakt Als blijk van waardering bood spr. namens zijn collega's een fraaie rooktafel aan. Mevr. Waterdrinker werd een mooie bloemenmand aan geboden. De districtscommandant, kapitein van der Steur, wees op de goede naam die de commandant en de groep van Heiloo in politiekringen genoten. De vele tevredenheidsbefui- gingen van dc gewestelijke com mandant en van de algemene, inspectie der Rijkspolitie waren het bcwiis van dc waarderi-w voor de buitengewone activite't van deze groep. Als derde spreker trad adiudant A, van Uden naar voren, chef de bureau van de districtsstaf die in welgekozen bewoordingen de ge voelens van het personeel der s*-if t..o.v. de jubilaris vertolkte. Hij wees op de vele verdiensten van d" beer Waterdrinker en on de grote werkkracht, die de jubilaris had ontplooid toen hii zich van een eenvoudig dorpsveldwachter wist op te werken tof commandant van een grote groep, de hoogst hereik- bare rang voor hem. De heer Van Uden-besloot zijn- toespraak met de wens, dat do jubilaris nog eens de rang van adiudant zou bereiken. De burgemeester van Limmen. de heer J."Njeuwenhuizen. wiens gemeente in het ambtsgebied van de jubilaris ligt. sprak over de. prettige verhouding tussen de bur- gerliike overheid en de Rijkspolitie en brseht het verzetswerk van de heer Waterdrinker in herinnering. Burgemeester J. Kalff van Heiloo hoewel voorstander van een eigen gemeentepolitie, droeg de jubilaris veel sympathie toe. waarvan hij in een hoog gestemde toespraak uiting gaf. De heer Vennik die geruime tijd als waarnemend bur gemeester van Heiloo met de ju bilaris heeft samengewerkt, sloot de rii van sprekers. Felicitaties kwamen er nog van de afd. Castricum van rle Ned, Po litiebond en de Polit.ie-schietver- enigipg aldaar, waarvan de jubi laris lid is. Het slotwoord werd gesproken door de jubilaris, die op de eerste plaats zijn vader, van wie hij het plichtsbesef had geleerd en zijn vrouw, de steun in zijn werk. be dankte. Deze dag was voor hem een onvergetelijke geworden. Na afloop van het officiële gedeelte bleef men nog geruimen tijd gezel lig bijeen. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Wil lem Arend, zoon van C. Kuiper en A. Tromp (Broek in Waterland) Petronella Margaretha Maria, doch ter van H. J. Bekker en Chr. Glan. dorff; David Cornelis, zoon van S Groot en A. Baas; Margaretha Ag. nes, dtfehter van A. Jonk en Aaltje de Lange (Beemster); Grietje, dochter van Fr. H. Muilwijk en M, Bartels (Amsterdam; Gerberdina Anna, dochter van C. Koning en G, A. van Koorn. Ondertrouwd: Nicolaas J. Ver meulen en Catharina M, Segers. Wilhelmus II. te Molder en Cath, Fred. Groot. Getrouwd: Gerrit Hendrik van der Stelt en Neeltje Laan, beiden te Wijde Wormer. Overleden: Jacobus Petrus Ko nijn, 52 jaar, echtg. van Anna Ma ria Kat (Monnikendam). KINDERFEEST SCHERMERHORN In 't kader van de feestelijkheden ter gelegen heid van het jubileum van de Z.E, heer pastoor. C. M. M. Hijgemann. was er Donderdag jl. in de weder om keurig versierde zaal van de heer A. Bontje een feestmiddag voor de kinderen van de lagere school en de bewaarschool, die buitenge woon geslaagd mag heten. Ook de ouders gaven van hun belangstelling blijk. Het programma werd geheel door de kinderen zelf verzorgd.Na een toespraak door het hóófd der school de heer Dagelet, bood een van de leerlingen narhens alle kinderen aan de jubilaris een cadeau aan, dat bestond uit de 4 delen van hei magistrale „Handboek der Kerkge schiedenis" door kardinaal J. de Jong. De pastoor was hiermee bui tengewoOn ingenomen en dankte allen voor dit buitengewoon ge waardeerde geschenk. Vervolgens werden door de kin- deren verschillende toneelstukjes opgevoerd, dje alle zeer goed in de smaak vielen. Hier en daar kwamen al echte acteurstalenten naar voren, zoals in de opvoering van „De Straatzangers", dat door de kleine Jaap v. Saase, Kees v. Langen en Jan Oud zo smakelijk werd voor gedragen, dat ieder er van genoot Bijzonder aardig was ook 't stukje „Naar het Kindje", een driekonin gen-spelletje, gespeeld door enkele leerlingen van de 2e klas. De hoog ste klas gaf een opvoering ten beste van ...De Pastoor z'n koe", die klonk als een klok. De tractatie van koek en limonade tijdens, de -pauze werd met gejuich ontvangen. De middag werd beslo ten met een dankliedje aan de jubi laris van de 3e en 4e klas, waarop deze het toneel beklom en -de kin deren nogmaals bedankte voor het fijne spel enz. Nadat de jubilaris ook het personeel van de 'scholen persoonlijk bedankt had, was ook aan het laatste deel van de feeste lijkheden rond het 25-jarig jubileum van pastoor Hijgemann een eind gekomen', een feest dat katholiek Sehermerhorn werkelijk in alle op zichten tot eer heeft gestrekt. BURGERLIJKE STAND ZIJPE Geboren: Franciscus P„ zoon van P. Kooijman en A. M. van Duin; Helenius S„ zoon van A. Dignum en B. Broersen; Johannes B.; zoon van N. J. Bijman en M. J. Schram: Ria C., dochter van A. P. J. van Dorsselaer en C. Bloem Pieter, zoon van D. Brak en A. A. Kos; Jan A„ zoon van A. .Tönk en P. Schutten. Gehuwd: J. Blom en A.M. Stroo- per. Overleden: J. Borst, oud 59 ja ren. zonder beroep, echtgen. van N. Tuin; C. Kater, oud 68 jaren, wed, van J. Wijn; C. Hollander, oud 87, jaren, wed. van C. Prins; A. Olie, 68 jaren, echtgen. van P. Groot. ST. VICTOR I—H.O.S.V. I 2—2 OBDAM In een matig gespeelde wedstrijd werden de punten ge deeld. St. Victor kreeg hierdoor wel iets meer dan haar toekwam. HOSV was actiever. Het plaatsen was wel zeer slecht en de schutter ontbrak bijna steeds. Wel was de strafte wind oorzaak van een zeer moei lijke balcontrole. De leiding was goed, de wedstrijd sportief. St. Vic tor 3 verloor bij MOC 3 met 43. VJ DEN HELDER In het keurig onderhouden trainingslokaal van de Helderse Boksclub „De Ring' hebben bestuur en leden een ge wichtig ogenblik beleefd. Dat was toen voorzitter Weijssenborn het lint doorknipte dat voor de nieuwe boksring was gespannen. Weliswaar hebben de jongens van de boksclub zich bij hun training wel kunnen behelpen en sinds de meervou dige kampioen van Nederland Hes sels hen traint hebben ze helemaal geen reden tot klagen maar de behoefte aan een ring, zoals die bij wedstrijden wordt gebruikt, deed zich toch altijd gevoelen. Nu was het dan zover, dat dank zij de sa menwerking van de'leden en in het bijzonder dank zij de stuwende kracht van de heren Weijssenborn en Augustijn, de outillage van het trainingslokaal kon worden vol tooid. Deze nieuwe ring is een zeer solide bouwsel. De beun staat op schragen en ieder onderdeel vol doet aan'de voorgeschreven eisen, Voordat de opening werd verricht, bracht de heer Klos dank aan alle werkers. De belangstellenden kon den vervolgens genieten van enke le demonstratiepartijen, waaronder er waren van de jongens, die a.s. Dinsdag deelnemen aan de nieüwe- lingenkampioensehappen in Kras- napolsky te Amsterdam. Ook de komische noot ontbrak niet, toen een paar oudgedienden de verlei ding niet konden weerstaan om ook nog eens de bokshandschoen op te nemen. Ze kwamen welis waar adem te kort, maar het was wel degelijk te zien, dat ze in hun goede jaren hun mannetjes wisten te staan! De avond droeg een fees telijk karakter, dus ontbraken ook de tractaties niet. Met haar nieuwe aanwinst ka.n de boksclub zich ge lukkig prijzen. Uit alles blijkt, dat er in deze vereniging hard wordt gewerkt om technisch en mate rieel. op peil te. blijven. DEN HELDER Door de vele mutaties gedwongen, hebben zich wedefom twee elftallen uit deze competitie moeten terugtrekken, n.l. Heemskerck en Flores. Echter komt er een nieuw elftal voor te rug, dat speelt onder de naam „Soemba". Wanneer een competitie reeds bijna voor de helft is ge speeld, is het bezwaarlyk een nieuw elftal te doen inschrijven Dank zij de sportiviteit van Soem ba, die de plaats van Heemskerck heeft ingenomen, is de elftalcom missie uit de moeilijkheden. Soem ba wil voetballen en met deze in schrijving accepteert ze alle ver- liespunten van de reeds door Heemskerck gespeelde wedstrijden. Een klinkende overwinning van de Sport. Bravo Soemba! De uitslagen van de vorige week gespeelde wedstrijden zijn: SchrijversSoemba 21 NeptunusMariniers 24 SchrijversSoemba Voor de rust, met Schrijvers in de meerder heid, werd de stand 20 bereikt, dool' twee doelpunten. Na de rust een gelijk opgaande-strijd, tot on geveer een kwartier voor hèt ein de. Soemba zette toen een laatst offensief in, waarin ze eenmaal 't net wist te vinden. 21. Een stand die de verhouding goed weergaf. NeptunusMariniers 24. Di rect na het begin werd Mariniers in de verdediging gedrongen en na vijf minuten had de Marinierskee per het nakijken. 1—0. Zou Mari niers zijn eerste nederlaag tege moet gaan? Zo ver zou het echter niet'komen. Langzaam ontworstel den de zeesoldaten zich aan de in- iliiiting. Een tegenpunt volgde en toen was het gebeurd. Nog voor de rust kon Mariniers de leiding nemen (12). In de tweede helft een aanvallend Mariniers. De kee- pr van Neptunus kreeg het wel erg moeilijk. Twee fouten in de- achter hoede leverden evenveel doelpun ten op. 14. Reeds dachten we er aan weg te gaan, toen er nog een tegenpunt geboren werd. 24. Bij Neptunus blonk de keeper uit, hij voorkwam een grote nederlaag. Déze week wordt gespeeld: SoembaNeptunus (Dinsdag 18 Januari Werfterrein)Woensdag 19 Januari SportschoolKon. In stituut (Ankerpark); Donderdag 20 Januari KVD:Mariniers (An kerpark). Aanvang der wedstrijden te 15.15 uur. DEN HELDER Onder regie van sergeant J. F. Steindel spelen damesleden van de Bond van Mi litaire Oorlogsslachtoffers een to neelstuk in bedrijven, getiteld: Niéolientje knapt het wel op". De eerste opvoering van dit vrolijke spél wordt Zondag 23 Januari in de Marinecantfne gegeven voor de Bond. Op Donderdag 27 Januari spelen de Marinevrouwen voor de Marinemannen, eveneens in de can- tine en Maandag de 31e wordt van hetzelfde stuk een opvoering gege ven in Casino, ten bate van de Al gemene Militaire Pensioenbond, af deling Noodfonds Weduwenzorg. DEN HELDER Tot nog toe had Maison Java zich vooral ge specialiseerd in Indische gerech ten, die in de eetgelegenheid aan de Zuidstiaat gretig aftrek vonden. Naast het bekende etablissement heeft de eigenaar Zaterdag een zaak geopend, waar men meer Hollandse lekkernijen kan verove ren. Hiermede is een nieuwe cafe taria aan de reeds bestaande toe gevoegd en we mogen wel zeggen, dat ze voor het betreffende stads deel oen aanwinst betekent. Het inwendige van de zaak is verbouwd tot een gezellig, goed in de verf ge stoken verblijf, waarin de bezoe kers ,,op de hoge kruk" naar hun wensen zullen worden bediend. De ruimte laat ook het gebruik voor bruiloften en partijen toe. Ook wachtende busklanten zullen on getwijfeld van de cafetaria ge bruik maken, omdat ze van hieruit de gehele Weststraat kunnen over zien. DEN HELDER Zaterdag was het 40 jaar geleden, dat de heer J. W. Greidanus zijn verplegersloop- baan begon. Hij werd aangesteld in Meer en Bosch te Heemstede en behaalde alle diploma's, die in zijn ambt te verkrijgen zijn. Maar meer nog dan diploma's getuigt zijn lief de voor de hulpbehoevende van de grote plaats, die alle aan hem toe vertrouwden in zijn hart innemen. Het best is dit onze stadgenoten gebleken tijdens de periode, waar in de heer Greidanus als vader van het gemeentelijk verpleeghuis voor ouden van dagen optreedt. Hij is de steun en leidsman der oudjes die hier hun levensavond slijten. Bij zijn schone taak geniet hij de on misbare steun van zijn echtgenote. In zijn woning ontving de jubila ris Zaterdagmiddag uit handen van broeder Oostenrijk het gouden Kruis van verdienste van de Broe derschap'der Diaconiën. Het ere teken werd hem na een hartelijk speeehje op de borst gespeld. Ook ds. Papineau Salm, de geestelijke contractman van het verpleeghuis, feliciteerde met de welverdiende onderscheiding. Vader Greidanus wees alle herti toegezwaaide lof van de hand en noemde God als Zijn Leidsman bij,alles wat hij in de af gelopen 40 jaar heeft ondernomen De intieme plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de wethouder van Sociale Zaken, de .heer C. Steen- lage en de directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, de heer H A Boon. "N WANNEER KOMT U? 2124 Januari: Heren K.A.B 29 Januari1 Februari: Heren L.TB. 1—4 Fcbr.: Dienstplichtigen. 5—8 Febr.: Heren L.T.B. 811 Febr.: Jongemannen Li T J 12—15 Febr.: Heren L.T.B. 1518 Febr.: Dienstplichtigen 19—22 Febr.: Jongemannen. 2225 Febr.: Dienstplichtigen 26 Febr.—1 Maart: Dienst plichtigen. U geeft zich op bij: De Direc tie Retraitehuis Bergen N.H. Zaterdagmiddag is Viruly met de Constellation, „Batavia" op Schiphol geland met aan boord een grote hoeveelheid NIWIN-pakketten en enige post. Viruly deelde bij aankomst mede, dat zijn vlucht gegaan was via Bangkok en Dahran (Saoedi Arabië) Met ingang van Zaterdag j.l. kan de K.L.M. ook van de laatstge noemde vlieghaven, waar de vlieg tuigen in de afgelopen week steeds zijn geland, geen gebruik meer ma ken. Door een bedrijf te Rotterdam wordt sedert kort een nieuw soort parket gefabriceerd dat in samen stelling en in de wijze waarop dit wordt aangebracht op de ondervloer afwijkt van de tot dusverre bestaan de soorten. Dit nieuwe parket bestaat uit twee onderling met rubberlatten aaneen gélijmde lagen welke zoda nig zijij verbonden, dat het parket één grote vlak.liggende plaat vormt; deze plaat ligt los op de ondervloer en wordt hierop slechts vast gehou den door smalle profielen langs de plinten van de vloer. Als vloerbedekking heeft het par ket veel weg van een tapijt van hout daar het, in afwijking van gewoon parket, op iedere ondervloer kan worden gelegd en daarvan desge wenst weer kan worden opgenomen. De bruikbaarheid van het nieuwe parket hangt in niet geringe mate af van de houdbaarheid van de ge bezigde lijmsoort tussen de twee lagen friesjes, de rubberlatex. Door bemiddeling van de Stichting „Ra- tiobouw" te 's-Gravenhage is deze latex op zijn houdbaarheid onder zocht door het Rubberinstituut te Delft, waarbij omtrent de duur zaamheid van de lijm, dit instituut gunstige verwachtingen Koesterde. Het agentschap voor Noordholland is gevestigd bij de heer Nieuweboer, Koopmanstraat, Wervershoof. SCHAGEN Lode van Gent sprak Donderdagavond in de serie lezingen over de aarde en haar be volking, over zijn belevenissen als blanke tussen de negers van Bel gisch Congo. Dit enorme gebied met een oppervlakte van 235.000.000 ha wordt slechts bewoond door bijna 1 millioen inboorlingen en hoog stens 20.000 blanken, waarvan 12.000 Belgen. Deze bijzonder geringe be volkingsdichtheid wordt ten dele verklaard door de structuur van dit gebied, bestaande uit oerwouden, meren, bergketens en rivieren. Tot 1945 hebben de Belgen in dit gebied 4465 km spoorlijn aangelegd, 41955 km wegen en 5384 km telefoon- en telegraafverbindingen. Deze kolonie levert het moederland een rijkdom aan koper, tin, ijzererts, steenkool en diamant in hoeveelheden, die een groot deel van de wereldproductie uitmaken. In 1910 werd dit land nog beschouwd als een graf voor blanken en groeide de katoen er nog in het wild. Nu is 350.000 ha met dit hoogst belangrijke gewas beplant. Verder leverde Congo in 1945 12 pet. van de wereldproductie aan suiker, 17 pet. van de palmolie, 10 pet. van de cacao, 73 pet. dia mant. 2 pet. goud, 96 pet. uranium (atoom-industrie) en 1/3 van de wereldproductie aan tin (15.200 ton). Dit grote land, dat 1/13 van de gehele Afrikaanse oppervlakte om vat en 80 maal groter is dan België, is bovendien ook rijk aan machtig natuurschoon. De meest vreemd soortige planten, ondoordringbare en welhaast onuitroeibare wouden, zeldzaam vruchtbare savanna's en grasvlakten, bewoond door een fauna, die de stoutste verbeelding van ons westerlingen slaat. Verder gaf de Vlaamse spreker veel tref fende bijzonderheden uit de levens wijze van de inboorlingen, allen behorende tot een der vier grote stammen der Bantu's, de Soedane- zen, Hamieten en dwergnegers. De verschillen in zeden en gewoonten, maar ook in beschaving en kunst zin zijn nl. opvallend groot. Deze bijzonder interessante lezing van Lode van Gent werd aangevuld door verschillende door hem zelf genomen lichtbeelden. In een desbetreffend bericht werd gisteren medegedeeld, dat de waar debonnen van' het consumentencre diet na 28 Januari ongeldig waren. Dit berust op een vergissing. De bonnen blijven geldigtot 28 Febr. LANGEDIJK. 17 Jan. 40.000 kg rode kool 9.40—9.70; 38,000 kg gele kool 7.908.20; 10.000 kg groene kool 9.90—14.20; 80.000 kg witte kool. 6.90: 30.000 kg uien 7.40—8.40 NRD.-SCHARWOUDE. 17 Jan. 58.000 kg rode kool 9.4010.50: 16.000 kg gele kool 7.90—8.40; 190.000 kg witte kool 6.90; 70.000 kg uien 8 40; jgrove 7,40; driel. 6.40; 5000 kg peen ÏI 6.30; idem III 5.60; 4300 kg kro ten I 6.30—6.90; idem II 4.70. WARMENHUIZEN. 17 Jan. 39.750 kg uien 8.40; grove 7.40: driel 6.40; 12.700 kg peen II 6.10; III 5.60; 23.500 kg gele kool 7.90—8; 78,800 kg witte kool 6.90; 123.000 kg rode kool 9.40—9.30; 3400 kg bieten I 6.30 idem II 4.70, AVENHORN EN O.. 15 Jan. 1050 kg spruitkool 13—33; 14.450 kg witte kool 6.40; 3500 kg rode kool 8.8012.80; 8050 kg gele kool 7.407.80; 2000 kg groene kool 8.76- 12.40; 5050 kg uien: grote maat 720—7.40; driel. 6.20' r.ep 5—6 50; 46.625 kg bieten: I 6.20—6.70: II 4.60; 220 kg witlof I 21—23; II 15—16; 21.650 kg peen III 5.40—5.50; IV 2,50—3.20. Hoewel het d< Bogota beken over een Vreemd gewend is te gebr voor de krantenle vallige samenlooj de eerste bijzondi gevens zijn gedet die Kravchenko v kijkje achter het i werk: Moskou, h< ontdekkingen van keurig onderzoek buitenlandse hulp najaar, wijzen one delingenlegioen ni te organisatie is. Het Vreemdelinger geheel naast de Rod reert en over een ei beschikt heeft divers de Zuidelijkste uithof juist boven Afghanist cho-Slowakije. Het n Massaryk, doet niet als wapensmidse, doe ratiebasis voor alle Legioen in zóne W In dit land bevinde steunpunten en oj Ook het hoofdkwarti vestigd te zijn in Pra ieder geval, dat in F een der leiders van bureau heeft. Zijn Imrich. Hij beschikt i vliegtuig, dat hij Nimmer start of lan vliegveld van Praag, altijd maakt hij get privé-vliegveld, dat bewaakt en tevens gei Een der vele opl< waarmede Tsjecho-S rijkt is, ligt in de uitf punt van Slowakije, i ne dorpje Presov. Z ziet het kamp er uit dingsschool voor Tsj tairen, doch helaas., ken, waarin gelukkig personen woonden, volkt worden om blikken te voorkomen was het levep in dit 1 in volkomen 'anonyn doch in ieder ijzeren slot van zaken een gs Thans is bekend gewi barakkendorp inclusie teurs ongeveer 400 i waaronder zich divers vinden. Men vindt 1 Slowaken, Roetheniëi Hongaren. Polen, Ara jaarden, Italianen en nationaliteiten, in tot twintig. Niet een de ouder dan dertig jare onderwezen in vreemd tieke wetenschappen", wapentechniek. Daarn sporttraining bijna de is buitengewoon zwi structeur is een zeker onbekende nationalitei Dragica, e< veertig De instructrice vooi der wapenen alsmede pentechniek is een vr< tert naar de schone r Ze zal ongeveer veerj zijn. Haar jeugd hee vroegere Brits Indië waar haar vader, een J gehuwd was met vrouw, zijn bezighedei heeft ze met eigen g bommen en ander rr min of meer leidende in het verzet tegen Thans leidt ze de ave heeft de 16-jarige B nen te Amsterdam d< van groep A behaald dag te Amsterdam gel naai grimeer concours werd tien jaar ge geëist tegen T. H., f ringsagent te Warns' vrouw, aan wie hij schuldig was, met eei der op het hoofd gesla heeft Frits Schuurm dirigent van het Resi medegedeeld, dat hij verbintenis heeft afg het gemeentebestuur nesburg inzake een bi vast dirigent van het kest aldaar. werd door de oud- Dr. S. de Vries Zaterc Hotel de Witte Brug gehouden in verband n tigste verjaardag,N die was bezocht. I Wie da De wer Aan ar Ziet alv Vriend En Mal: Op een Zoals b Maar a Bemerk: Dat nie In 't br Grootmi Thans Dat is - Van he

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2