Vliegtuigenfabriek Het Vreemdelingen-legioen van Rusland T.B.C.-BESTRIJDING onder het rundvee DERODE SCHOENTJES werkte voor de Duitsers RETRAITE J n voor K.L.M. k gesloten ETVLOER IN DE M VAN TAPIJT 5CHACEN CAMERA DOOR IISCH CONGO dberichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 17 Januari 1949 PAG. 3 Corps buitenlandse bandieten moet revoluties ontketenen Westelijke basis in Tsjecho-Slowakije Naar wij vernemen Pistolen met micro-camera! TROOST EN LES NAAR WIJ VERNEMEN: mgm Een stijlvolle dansfilm RADIO Dorniers werden in vlot tempo afgeleverd De Bidweek Groeiende Éénheid Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN nneer komt U? Januari: Heren K.A.B iari1 Februari: -ï L.T.B. ?br.: Dienstplichtigen. 'br.: Heren L.T.B. 'ebr.: Jongemannen Febr.: Heren L.T.B. Febr.: Dienstplichtigen Febr.: Jongemannen. Febr.: Dienstplichtigen r.1 Maart: Dienst- igen. zich op bij: De Direc. raitehuis Bergen N.H. middag is Viruly met de >n, „Batavia" op Schiphol aan boord een grote l NIWIN-pakketten en :elde bij aankomst mede, lucht gegaan was via i Dahran (Saoedi Arabië) ng van Zaterdag j.l. kan ook van de laatstge- eghaven, waar de vlieg- le afgelopen week steeds geen gebruik meer ma. iw product der rlandse industrie bedrijf te Rotterdam rt kort een nieuw soort ibriceerd dat in samen- in de wijze waarop dit ebracht op de ondervloer de tot dusverre bestaan de parket bestaat uit rling met rubberlatten Jmde lagen welke zoda- rbonden, dat het parket lak.liggende plaat vormt; ligt los op de ondervloer :erop slechts vast gehou- malle profielen langs de de vloer, bedekking heeft het par- g van een tapijt van hout i afwijking van gewoon iedere ondervloer kan egd en daarvan desge- kan worden opgenomen, jaarheid van het nieuwe gt in niet geringe mate loudbaarheid van de ge- isoort tussen de twee es, de rubberlatex. Door van de Stichting „Ra- 's-Gravenhage is deze jn houdbaarheid onder- het Rubberinstituut te bij omtrent de duur- an de lijm, dit instituut irwachtingen koesterde, schap voor Noordholland bij de heer Nieuweboer, •aat, Wervershoof. Lode van Gent lerdagavond in de serie er de aarde en haar be er zijn belevenissen als ;en de negers van Bel- Dit enorme gebied met lakte van 235.000.000 ha its bewoond door bijna inboorlingen en hoog- blanken, waarvan 12.000 :e bijzonder geringe be- ïtheid wordt ten dele oor de structuur van dit taande uit oerwouden, ;ketens en rivieren. Tot de Belgen in dit gebied oorlijn aangelegd, 41955 en 5384 km telefoon- en bindingen. Deze kolonie noederland een rijkdom tin, ijzererts, steenkool in hoeveelheden, die een van de wereldproductie In 1910 werd dit land awd als een graf voor groeide de katoen er wild. Nu is 350.000 ha ogst belangrijke gewas rder leverde Congo in van de wereldproductie 17 pet. van de palmolie, de cacao, 73 pet. dia- goud, 96 pet. uranium strie) en 1/3 van de ctie aan tin (15.200 ton), land, dat 1/13 van de caanse oppervlakte om- aal groter is dan België, ook rijk aan machtig i. De meest vreemd anten, ondoordringbare onuitroeibare wouden, ■uchtbare savanna's en bewoond door een de stoutste verbeelding sterlingen slaat. Verder mse spreker veel tref- derheden uit de levens- de inboorlingen, allen ;ot een der vier grote r Bantu's, de Soedane- en en dwergnegers. De n zeden en gewoonten, beschaving en kunst- jpvallend groot, ider interessante lezing n Gent werd aangevuld illende door hem zelf afbeelden. IK. 17 Jan. 40.000 1 9.40—9.70: 38,000 kg I8.20; 10.000 kg groene 1.20; 80.000 kg witte .000 kg uien 7.408.40. ARWOUDE. 17 Jan. e kool 9.40—10.50; 16.000 l 7.90—8.40; 190.000 kg 90; 70.000 kg uien 8.40; riel. 6.40; 5000 kg peen III 5.60; 4300 kg kro- 90; idem II 4.70. IUIZEN. 17 Jan. i 8.40; grove 7.40: driel. g peen II 6.10; III 5.60: le kool 7.90—8; 78.800 1 6 90: 123.000 kg rode 0; 3400 kg bieten I 6.30 N EN O.. 15 Jan. litkool 15-33; 14.450 >1 6.40; 3500 kg rode 80; 8050 kg gele kool 10 kg groene kool 8.70. tg uien; grote maat el. 6.20- r.ep 56 50; en: I 6.20—6.70; II 4,60; E I 21—23; II 15—16; en III 5.40—5.50; IV I. (Van een medewerker) HOEWEL het de contra-spionnage reeds sedert de opstand in Bogota bekend was dat Stalin o.m. ook de beschikking had over een Vreemdelingen-legioen, zoals Frankrijk o.a. in Afrika gewend is te gebruiken, bleef dit interessante nieuws tot nog toe voor de krantenlezer in de wereld verborgen. Dank zij een toe vallige samenloop van omstandigheden zijn wij thans in staat de eerste bijzonderheden hieromtrent bekend te maken. De ge gevens zijn gedeeltelijk afkomstig van een Hongaars journalist, die Kravchenko volgde en de vrijheid verkoos, nadat hij menig kijkje achter het ijzeren gordijn, tot in het hart van Stalin's bol werk: Moskou, had gekeken, deels van andere zijde. Ook de ontdekkingen van de Franse Geheime Politie, die zo'n nauw keurig onderzoek instelde naar de oorsprong, het verloop en de buitenlandse hulp van en aan de stakingsrevolte in het verleden najaar, wijzen onomstotelijk in de richting, dat het Rode Vreem delingenlegioen niet alleen bestaat, doch reeds een sterke, hech te organisatie is. Het Vreemdelingen-Legioen, dat geheel naast de Rode Legers ope reert en over een eigen opperbevel beschikt heeft diverse bases, o.a. in de Zuidelijkste uithoek van Siberië, juist boven Afghanistan en in Tsje- cho-Slowakije. Hef mooie land van Massaryk, doet niet alleen dienst als wapensmidse, doch ook als ope ratiebasis voor alle acties van het Legioen in zóne West'. In dit land bevinden zich tal van steunpunten en opleidingscentra. Ook het hoofdkwartier schijnt ge vestigd te zijn in Praag. Zeker is in ieder geval, dat in Praag V. Zatici een der leiders van zóne West zijn bureau heeft. Zijn naam is Hans Imrich. Hij beschikt over een eigen vliegtuig, dat hij zelf bestuurt. Nimmer start of landt hij op het vliegveld van Praag, Ruzyne, doch altijd maakt hij gebruik van een privé-vliegveld, dat zwaar wordt bewaakt en tevens gecamoufleerd is. Een der vele opleidingskampen, waarmede Tsjecho-Slowakije ver rijkt is, ligt in de uiterste oostelijke punt van Slowakije, nabij het klei ne dorpje Presov. Zo van buiten ziet het kamp er uit als een oplei dingsschool voor Tsjechische mili tairen, doch helaasDe omstre ken, waarin gelukkig slechts enkele personen woonden, moesten ont volkt worden om nieuwsgierige blikken te voorkomen. Geruime tijd was het levep in dit kamp dan ook in volkomen anonymiteit gehuld, doch in ieder ijzeren gordijn is per slot van zaken een gaatje te boren. Thans is bekend geworden, dat het barakkendorp inclusief de instruc teurs ongeveer 400 inwoners telt, waaronder zich diverse meisjes be vinden. Men vindt hier Tsjechen, Slowaken, Roetheniërs, Bulgaren, Hongaren. Polen, Arabieren, Span jaarden. Italianen en vele andere nationaliteiten, in totaal meer dan twintig. Niet een der pupillen is ouder dan dertig jaren. Zij worden onderwezen in vreemde talen, „poli tieke wetenschappen", sociologie en wapentechniek. Daarnaast vult de sporttraining bijna de halve dag. Zij is buitengewoon zwaar. Sportin- structeur is een zekere Jano van onbekende nationaliteit. Dragica, een vrouw van veertig De instructrice voor het gebruik der wapenen alsmede voor de wa pentechniek is een vrouw, die luis tert naar de schone naam Dragica. Ze zal ongeveer veertig jaren oud zijn. Haar jeugd heeft ze in het vroegere Brits Indië doorgebracht, waar haar vader, een Joegoslaaf, die gehuwd was met een Spaanse vrouw, zijn bezigheden had. Hier heeft ze met eigen gemaakte tijd bommen en ander moordtuig een min of meer leidende rol gespeeld in het verzet tegen de Britten. Thans leidt ze de avonturieren op, heeft de 16-jarige Hans van Ma nen te Amsterdam de eerste prijs van groep A behaald op het Zon dag te Amsterdam gehouden natio naal grimeer concours werd tien jaar gevangenisstraf geëist tegen T. H., een verzeke ringsagent te Warnsveld, die een vrouw, aan wie hij 400 gulden schuldig was, met een ploertendo der op het hoofd geslagen had. heeft Frits Schuurman, de eerste dirigent van het Residentie-orkest medegedeeld, dat hij geen enkele verbintenis heeft afgesloten met het gemeentebestuur van Johan nesburg inzake een benoeming tot vast dirigent van het stedelijk or kest aldaar. werd door de oud-minister Mr. Dr. S. de Vries Zaterdagmiddag in Hotel de Witte Brug een receptie gehouden in verband met zijn tach tigste verjaardag, die zeer druk was bezocht. die zich gemeld hebben voor het Rode Vreemdelingen-Legioen. Haar kennis van de lichte, moderne wa- pneen is enorm. Zij leert haar vol gelingen niet alleen hoe ze die moeten gebruiken, doch leidt hun „en passant" op tot instructeurs en instructrices, want de feitelijke taak der „soldaten" is niet zozeer het zelf strijden in vreemde landen, dan wel „vreemdelingen" het gebruik der nieuwe wapenen onderwijzen. Hier vindt men dus de verklaring voor de ontdekkingen, der Britten in Malakka, die aldaar communisten aantroffen, die de meest moderne wapenen volledig konden monteren, demonteren en zelfs provisorisch repareren. De vrijwilligers genieten tijdens hun opleiding nimmer ver lof, teneinde contact met de civiele bevolking te voorkomen. Na hun opleiding vertrekken zij een voor een met verzegelde orders. Door de speciale transportdienst worden ze naar de plaats van bestemming ge bracht. Zo verspreiden ze zich over de wereld, naast west en oost, nsord en zuid. Zij zijn de rode revolutie experts, die veral worden ingezet waar Stalin het nodig oordeelt. Het is thans duidelijk, waarom men in revoluties, stakingen en sabotages waarin Moskou duidelijk de hand In enkele zeer interessan te artikelen vertelt een speciale medewerker over Stalin's Vreemdelingen-le gioen, een leger van bui tenlandse bandieten en avonturiers, die beschik ken over eigen vliegvel den, wapenopslagplaat sen, parachutisten enz. Zij infiltreren in vrije landen en verwekken daar de „volksrevoluties", voorzien de oproerlingen van wa penen, leren hen met de wapenen omgaan, enz. Geen wonder, dat er bij de gevechten in China, Malakka, Indonesië, Co lumbia enz. nimmer Rus sen werden gearresteerd. De parachutetroepen zijn o.m. bewapend met een nieuw model pistool, dat voorzien is van een micro camera, waardoor het doel wordt gefotografeerd op het moment, dat de trekker wordt overgehaald. had, nimmer Russen kon arresteren. Het Kremlin laat het vuile werk opknappen, door internationale ban dieten. avonturiers en door anderen, die om welke reden ook, hun vader land hebben geruild tegen een gro ter. Het kamp nabij Prenov wordt aangeduid met de letters XV2-195. Het staat onder leiding van com mandant Vladislav, een man van ongeveer 37 jaren, die reeds van zich liet spreken tijdens de rode strijd in Spanje. (Wordt vervolgd) In het Gulden Vlies te Alkmaar vergaderde gisteren de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland, onder leiding van de voorzitter, de heer H. K. Koster. De rekening over het boekjaar 1 Mei 1947—30 April 1948 had een nadelig saldo, omdat bij de begro ting gerekend was op 400 geslachte open lijders, terwijl er bij het op maken van de rekening 561 waren, zodat de uitgaven met f 6440 stegen. Bij de behandeling van de begro ting meende het bestuur het oprui men van reageerders te moeten blijven stimuleren door het toeken nen van de bekende premies van f 40.en f 20.per opgeruimde reageerder en teneinde dit te kun nen bekostigen had het bestuur een extra verhoging in de bijdrage van 20 cent per rund noodzakelijk ge acht, zodat deze bijdrage nu totaal f 1.per rund bedroeg. In verband met de vele bezwaren, die hiertegen werden ingebracht, wees de heer de Vries, inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst van het Departement van Land bouw, er op, dat de regelingen, die thans in het buitenland gelden, ook wel eens in ons land van kracht zouden kunnen worden. In Amerika bijvoorbeeld mag de melk van niet- t.b.c.-vrij vee ook niet in de steden worden gebracht. De kans bestaat, dat ook ons land die regeling gaat overnemen. Daarom is het zaak de t.b.c.-bestrijding krachtig aan te pakken en een van de eerste schre den in de goede richting, is te zien welk dier reageert. Alle runderen moeten daarom onderzocht worden. De bestrijding in Nederland staat nog in de kinderschoenen, ze moet „nog op de helling gebracht wor den". Indien er op de vergadering stemmen opgaan, dat 20 cent te zwaar is om op te brengen, dan wordt het tijd, dat die mensen, die dat zeggen, hun mening eens her zien. In de eerste instantie, aldus de heer de Vries, is het een bóeren- kwestie en geen zaak voor het Rijk. Uit de vergadering kwam daar entegen de motivering voor het ver zoek van de diverse veehouders. Dat er krachtige maatregelen genomen moeten worden, is ongetwijfeld waar, maar er zit - zo vond men geen lijn in het systeem van onderzoek, zodat het vertrouwen in de t.b.c.-bestrijding bij de boeren zoek raakt. Als er één lijn gevolgd zou worden, was zoveel gepraat niet nodig geweest. Het slot van dit alles was, dat het bestuur de zaak nog eens onder Wie dacht dat na 't Parijs échec De wereldgroten uit gebrek Aan argumenten zouden zwijgen. Ziet alweer nieuwe spoken dreigen. Vriend Jessup trekt nog eens van leer, En Malik scherpt opnieuw zijn speer, Op een wetsteen van de grove soort Zoals bij dit gevecht behoort. Maar als die twee gaan bakkelijen, Bemerkt men toch wel tussenbeien. Dat niet de zaak waar het om gaat In 't brandpunt der discussie staat. Grootmachten leveren hun duel Thans in het Indonesië-spel. Dat is voor ons de troost en les Van het Raadsrumoer in Lake Success. T. handen zal nemen en alle bezwaren daarbij zal overwegen. T.b.c.-bestrijding onder het vee Na het jaarverslag gaf de heer D. Rempt, directeur van de Gezond heidsdienst, enkele beschouwingen over de tuberculosebestrijding. Hij wees er allereerst op, dat deze be strijding in het brandpunt van de belangstelling staat en de critiek in vele gevallen lang niet mals is, juist omdat er vele reageerders worden aangetroffen, ook in stallen, die jarenlang vrij waren. De tubercu- line is beter dan ooit, waardoor meer reageerders worden aangewe zen. Hoewel de tubercinatie niet voor 100 pet. betrouwbaar is, wordt wel getracht dit te benaderen. In ieder geval is ze belangrijk genoeg om er mee door te gaan; verschil lende dringende en dwingende re denen eisen dit zelfs. Ten eerste de volksgezondheid is er in hoge mate mee gemoeid en de heer Rempt toonde dit met duidelijke cijfers, dis geen enkele twijfel overlieten, aan. Maar ook het eigen belang van de veehouder spreekt een hartig woordje mee, terwijl daarbij nog komt, dat, wanneer de bestrijding losgelaten zou worden, de schade en het leed binnen enkele jaren niet te overzien zouden zijn. De laatste en zeker niet onbelang rijkste reden is onze export naar het buitenland. Het buitenland wil ons vee wel hebben, wanneer wij er maar voor instaan, dat het t.b.c.- vrij is. Ook met onze zuivelpro ducten is dat het geval en de kans bestaat, dat deze omzet achteruit loopt, wanneer niet voor een t.b.c.- vrije veestapel wordt gezorgd. Dit alles zal moeite en geld kosten. De veehouder moet er echter van door drongen zijn, dat hijzelf de tuber culose moet bestrijden, de veearts hem daarbij helpt en de Provin ciale Gezondheidsdienst hem met raad en daad terzijde staat. Bij enige reactie moeten de vrije dieren en de reageerders direct geïsoleerd worden en, wanneer het de boer ernst is met de t.b.c.-bestrijding, moet hij deze scheiding ook door voeren in de weide, want ook daar is besmetting mogelijk en k'lnen er vaak nieuwe reageerders bij. De tuberculosevrije opfok is van groot belang, daar de jonge kalveren melk moeten krijgen van gezonde koeien. Spreker wees er verder op, dat deze bestrijding veel geld kost en deed enige methoden aan de hand om hiervoor geld te krijgen. Vol gens spreker is het echter ook een landsbelang, zodat van het Rijk ver wacht mag worden, dat een ge deelte van de kosten wordt gedra gen door het Rijk. Naast het directe voordeel voor de boer staat het landsbelang: de volksgezondheid. Het geld, dathiervoor nodig is, is geen kleinigheid. Per jaar zou men in Noord-Holland een bedrag van circa f 1.000.000 nodig hebben en dan gedurende meerdere jaren. Tenslotte wees spreker op het ge vaar van het kopen van koeien zon der verklaring, daar hiermede vaak geknoeid wordt. De heer Rempt besloot met de woorden: „Wij moe ten samen streven naar het grote doel: Nederland vrij van tubercu lose! Wij moeten het winnen en wij kunnen het winnen!" Na nog enkele losse opmerkingen, waarbij de heer E. Govers Dzn. er nog op aandrong de reageerders over het gehele land te merker- werd door de voorzitter de verga dering gesloten. wordt Woensdagavond te Maas tricht de 70-jarige Limburgse ro manschrijfster Marie Koenen, offi cieel gehuldigd, waarbij de oud minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. Jos. Gielen de feestrede zal uitspreken. ■HUI Bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest van pastoor Zegers in Lambertschaag (de Weere) is het bekende Kerstspel „En waar de sterre bleef stille staan" van Felix Timmermans opgevoerd. Een scène uit dit goed gespeelde stuk: Pitjevogel, Schrobbebeek en Suskewiet als de drie koningen bij de woonwagen met het Kerstkind. Het nieuwste produet uit de J. Arthur Rank Studio's, dat wij dezer dagen zagen, is de film „The Red Shoes", de laatste schepping van het regisseurs-duo Michael Powell en Emeric Pressburger, die o.a. de ver vaardigers waren van films als „Een zaak van leven en dood", „De 49ste breedtegraad" en „I now where I'm going". Het was dan ook tg ver wachten, dat zij ook deze keër met iets bijzonders voor de dag zouden komen. Andersen's sprookje werkelijkheid De film „De Rode Schoentjes", die binnenkort in ons land zal circu leren, is een documentaire van het klassieke ballet, waaraan het be kende sprookje van Andersen ten grondslag ligt. Het eenvoudige en ietwat lugubere verhaal van het meisje dat toverschoentjes aantrok en er mede moest dansen totdat zij er dood bij neerviel, is enigszins bewerkt, maar het slot is er niet beter van geworden. Dat neemt niet weg, dat de loop van het verhaal van deze film, waarin nog een dra matische liefdesgeschiedenis werd verweven, aantrekkelijk en boeiend genoeg blijft, al lijkt het weinig waarschijnlijk. In „De Rode Schoentjes" krijgt men een uitstekende kijk op het leven van de kunstenaars van de dans. Niet alleen prachtige balletten, zoals „Les Sylphides", op muziek van Chopin, het „Coppelia-ballet" van Delibes en andere op muziek van Tchaikowsky en Rossini krijgt de toeschouwer te zien, hij ziet er ook de geweldige inspanning, die er op de repetities gevergd wordt van allen, die aan de totstandko ming van een balletopvoering mede werken. Een aparte, bekoorlijke we reld, die in technicolor ons door de regisseurs wordt voorgezet op een charmante, vlotte wijze. Het ballet „De Rode Schoentjes", het kernpunt van deze film, dat ongeveer twintig minuten de aan dacht vraagt, werd op een meester lijke wijze, waarbij van alle mo derne technische hulpmiddelen ge bruik wordt gemaakt, opgenomen. Er komen dan ook verrassende mo menten in voor. zoals de dans van de ballerina met het ochtendblad. Beroemd ballet Men ziet er vrijwel de meeste grootheden van het hedendaagse ballet in optreden, zoals Leonide Massine, die in deze filmrol onwil lekeurig aan de balletmeester Dia- ghilev doet denken, Robert Help- mann, de choreograaf van het ballet der Rode Schoentjes en vele dan seressen en dansers uit het beroem de Sadler's Wells Ballet. Moira Shearer heeft er de hoofdrol in en hoewel zij als actrice, voor de eerste keer voor de film optredend, een goed figuur maakt, is zij als dan seres toch veel sterker. Het verhaal, dat in deze uitste kende film verwerkt is, gaat over een meisje, dat moet kiezen tussen haar liefde en haar kunst, nadat zij in haar weg naar roem liefde heeft opgevat voor een musicus. De im- pressario Lermontov is de man, die de touwtjes vasthoudt in dit woe lige en fleurige gedoe van artisten en die uiteindelijk het meisje drijft naar een beslissing, die zal blijken een noodlottige te zijn De muziek voor het ballet werd geschreven door Brian Easdale. ter wijl het Royal Philharmonic Or chestra o.l.v. van niemand minder dan Sir Thomas Beecham de werken van genoemde musicus uitvoert. De poging, het klassieke ballet door middel van de film nader tot het publiek te brengen, lijkt ons voor een groot deel in dit werk zeker geslaagd, zonder dat het be grip film op de achtergrond werd gedrongen. Niet alleen als docu mentaire van de dans. doch ook als muziekfilm en speelfilm heeft dit werk uitstekende kwaliteiten. In alle opzichten een zeer interessante en verdienstelijke film, die ook het publiek naar waarde zal weten te schatten. L. S. PROGRAMMA DINSDAG 18 JANUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Symphonie Orkest, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.30 Franse koorwerken, 10.00 Voor kleu ters, 10.15 Muziek van Kodaly, 10.40 Schoolradio, 11.00 Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Mu ziek van Handel, 12.00 Angelus, 12.03 Fluitrecital, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Filmmuziek, 13.00 Nieuws, 13.25 Gramofoonmuziek, 13.50 Bas en piano, 14.30 Onder ons, 15.00 School radio, 15.30 Gramofoonmuziek, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Pianoduo, 17.30 Lang zullen ze leven, 17.45 Over haaien, 18.00 Amusements orkest, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Amusementsorkest, 19,30 Dit is leven, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Marie Koenen programma bij haar 70ste verjaardag, 22.37 Ac tualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Trio. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 GramoIoonmuzieK, 8.00 Nieuws, 8.15 Ensemble, 9.00 Balletmuziek van Johann Strauss, 9.35 Aubade, 10.75 Vitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Soft and Sweet, 11.30 De wekker, 12.00 Joop Walvis, 12.30 7/eerpraatje, 12.40 Zigeuner orkest, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Matinee, 16.25 Beroemde componis ten, 16.40 De Schoolbel, 17.00 Kinder koor, 17.30 Dansorkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Muziek journaal, 19.00 Radiostrip, 19.15 Vlotter Frans spreken, 19.30 Verzoekplaten, 20.0U Nieuws, 20.15 Bonte avond, 21.45 Mannenkoor, alt en orkest, 22.30 Pianomuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Boksen, 23.25 Symphonie orkest. De vliegtuigenfabriek „Aviolan- da" te Papendrecht fabriceerde voor de oorlog gemiddeld een Dornier-vliegboot per maand. Dit type was ontworpen door de Dor- nier-fabrieken in samenwerking met de Marine en werd hoofdza kelijk in Nederlands-Indië ge bruikt. Tijdens de bezetting meen de de Directeur van Avioianda F. A. v. d. Velde niet onder de Duit se druk vandaan te kunnen ko men en hij schakelde zijn bedrijf over op productie voor de vijand. Zijn fabriek breidde steeds meer uit en na enige tijd fabriceerde hij zes tot acht Dorniers per maand, terwijl het personeel groeide van ruim 600 tot 2400 man. Nu moest de directeur zich voor het Bijzonder Gerechtshof te Rotter dam verantwoorden voor deze col laboratie met de vijand. Ondanks het advies van Dr. Hirschfeld was hij toch doorgegaan om vóór de Duitsers te werken cn ook nog toen hij van Schout bij nacht Doorman bericht kreeg, dat hij zich aan een strafbaar feit schuldig maakte, wan neer hij bleef doorbouwen. De onlangs tot Schout-bij-nacht benoemde commandant van de Ma- rinevliegdienst H. Schaper trad op als getuige-deskundige. Hij ver klaarde te hebben vernomen, dat de Dornier-vliegboten door de Duitsers hoofdzakelijk voor zee- en luchtred- dingsdiensten werden gebruikt, om dat zij voor normale frontdienst niet geschikt bleken te zijn, noch wat actieradius, noch wat bewapening betrof. In het bedrijf werden echter veie M.T.S.ers en studenten, die moesten onderduiken tewerk gesteld. Dit vertelde luitenant-kolonel cfe Jonge. Deze getuige a decharge was tijdens de bezetting personeelchef bij „Avi oianda" ook al, om onder de maat regelen van de Duitsers vandaan te kunnen blijven. Voorts werd o.a. dr. H. M, Hirsch feld als getuige a décharge gehoord. Hij verklaarde zich niet te herinne ren, dat de kwestie Avioianda ter sprake was gekomen. In Februari '42 heeft hij wel een onderhoud gehad met de heer van der Velde, waarbij deze hem heeft verteld, dat de vliegboten slecht be wapend waren en alleen maar ge bruikt werden voor het oppikken van drenkelingen, ook geallieerde. Nadat de getuigen a décharge, be halve j5rof. ir. H. Jager uit Delft die niet was verschenen, gehoord wa ren, ging het Hof in raadkamer om te beraadslagen over het verzoek van de verdediging de zaak aan te houden, opdat alsnog prof. Jager zou kunnen worden gehoord. Het Hof willigde dit verzoek in en bepaalde de voortzetting van de zaak op 2 Maart a.s. "pUSSEÏV de twee Apostel'fees' ten in, 18 Januari Petrus' Stoel, en 25 Januari Paulus' be~ kering, ligt de Bid'week. Dan wordt over heel de wereld door katholieken en anderen die in Christus geloven, gebeden voor de eenheid der Christenen. Mil' lioenen mensen leven buiten de Moeder-Kerk of kennen God en Christus niet. Ook in onze eigen allernaaste omgeving. Mensen met wie wij op een of andere manier in contact staan of om gaan. In hoeveel landen is er op het ogenblik geen strijd op leven en dood tegen de Kerk, tegen alle geloof in God? Er moet ge beden worden. Laten we het n u doen, in deze internationale Bid-week. Bidden voor de Kerk, bidden voor de Paus, bidden voor de hereniging der Christe nen, bidden voor de missies, bidden voor de zondaars en af- gedwaalden. Wat al grote be langrijke intenties! Laten wij bidden! MARCUS In een achtdaagse gebedsactie, waaraan niet alleen katholieken, maar ook grote groepen niet-katho- lieken deelnemen, zullen vanaf mor gen de gebeden van millioenen ten hemel stijgen om van God de zo noodzakelijke eenheid, vooral in deze tijden van geloofsvervolging zo dringend noodzakelijk, te verkrijgen. In Nederland, dat in de rijen der missionerende landen altijd de voor ste plaats heeft ingenomen, heeft de idee der Internationale Bidweek, die in zekere zin toch ook een stuk missiewerk is, altoos een goed ont haal gevonden. Wij kunnen hier ge rust spreken van een tradile, die nog steeds groeit. Dat is een ver heugend verschijnsel. Want het is een bekend feit, dat ons eigen land, dat onze eigen missie-orden en con gregaties het al moeilijk genoeg hebben de schade, die door de tweede wereldoorlog werd veroor zaakt, te herstellen. Uit dit gezichts punt bekeken, vraagt de Internatio nale Bidweek van ons dan ook wel een extra offertje, dat men echter, gezien Het grote belang, dat er ach ter schuil gaat, gaarne zal brengen. Want het gaat hier niet om een stukje Flores-missie of de bloei van een Franciscaner statie in Brazilië, het gaat om een wereld-missie. Om de uiteindelijke eenheid van alle christenen en ongelovigen in Chris tus. Er is, de laatste jaren vooral, een groeiende eenheid merkbaar. Daar van getuigt de medewerking, de samenwerking, die wij als katho lieken bij ons streven, allen naar de ene schaapsstal te brengen, van zo vele goedwillende andersdenkenden mogen ondervinden, daarvan getuigt ook, al is het einddoel er niet mede bereikt, de Wereldraad der Kerken, onlangs te Amsterdam gehouden en waaruit bleek, dat de weg naar een heid door velen ernstig wordt ge zocht. Deze wereldmissie, die de Inter nationale Bidweek ten grondslag ligt en die door het Apostolaat der Hereniging in ons land met vrucht ieder jaar wordt gepropageerd, komt dan ook in de intenties, die voor iedere dag dezer bidweek gel den, wel zeer duidelijk tot uiting. Hoewel in deze Internationale Bidweek het-gebed op de voorgrond staat, kunnen wij toch ook de on ontbeerlijke materie in deze actie jnt niqt verwaarlozen. Alle streven moet eeri rëele grondslag hebben en waar St. Thomas van Aquino met recht zegt, dat een goed geestelijk leven slechts gedijen kan. als er een zekere mate van welstand is, als'de meest natuurlijke noden gelenigd worden, dan is het duidelijk, dat al die vol keren, die onze geestelijke steun nodig hebben, ook onze materiële steun moeilijk kunnen ontberen. Daarom, naast ons gebed een daad. Materiële steun aan het Apostolaat der Hereniging ondervangt voor velen de vraag, hoe zij op de beste wijze hulp kunnen verlenen. Maar laat vooral deze week. thuis vooral ook. een week van gebed zijn, be antwoordend aan haar doel: de ze gen af te smeken over een groeiende internationale eenheid in geloof 'als basis voor een blijvende vrede. Op de provinciale synode van de Engelse Anglicaanse staats kerk van Canterbury, die in het Church House in Westmin ster werd gehouden, verraste de fotograaf drie bisschoppen, diep in gedachten over naar vo ren gebrachte problemen. Van de camera af zijn het de bis schop van Lincoln, de bisschop van Norwich en de bisschop van St. Edmundsbury en Ipswich. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME (Nadruk verboden; copyright Nederland's Boekhuis te Tilburg) 18, De Sovjets hadden hier meer «ucces dan bij Kaiser en zijn plaatsvervanger Lemmer. Seldle deed aan het bestuur der CDU offi cieel het voorstel ieder lid der partij vrij te laten al dan niet aan het volkscongres deel te nemen. Dit voorstel werd door het bestuur afge wezen, doch daarop verklaarden Nuschke Herwegen, dat zij toch aan dit congres zouden deelnemen. De Sovjet-Russen waren hiermede echter niet tevreden. Zij eisten een deelnemer der CDU als partij. In 'n laatste poging om de verschillende standpunten nader tot elkaar te brengen, organiseerde kapitein Kra- tyn nog een bijeenkomst in het C.D.U.-partijgebouw. 't C.D.U.-bestuur, met uitzondering van Otto Nuschke, bleef bij zijn een maal genomen besluit. Prof. Hick- mann uit Saksen verklaarde na deze bespreking: „De druk van het Sov jet-Russisch militaire bestuur op de C.D.U. in de zóne is zo sterk gewor den, dat men nauwelijks nog verder kan werken. Het gaat boven onze kracht." In deze uitlating schuilt 'n groot deel waarheid. De CDU-ver- tegenwoordigers uit de zóne kon den te Berlijn wel de zijde kiezen van Kaiser, doch zij moesten allen weer naar hun woonplaatsen terug. Zij zouden voortaan te boek staan als handlangers van Kaiser, die zich aan het Amerikaanse kapitaal had verkocht. Dit betekende verwijde ring -uit hun betrekking en ten laat ste een onvrijwillig verblijf in een der vele concentratie-kampen. Vrees was bij zeer velen de enige drijfveer om ten laatste toch bak zeil te halen. Otto Nuschke bijv. had eerst tezamen met Kaiser het be sluit ondertekend om niet aan het volkscongres deel te nemen. Na een onderhoud met overste Tulpanowte Karlshorst was hij echter geheel omgezwenkt en koos partij tegen Kaiser. De Russen hadden trouwens duidelijk getoond, dat zij bereid waren alle konsekwenties van hun gewelddadig optreden te aanvaar den, want op een der beslissende besprekingen op het hoofdkwartier der C.D.U. zetten zij een Brits en een Amerikaans officier, die als waarnemers de zitting wilden bij wonen, eenvoudig buiten de deur. Een breuk in de C.D.U. was nu niet meer te vermijden. Onder lei ding van prof. Lobedanz. prof. Hick- mann en Otto Nuschke werd een comité gevormd, dat zich aan het hoofd plaatste van de C.D.U. in de Sovjet-zóne. Dertinger bleef secre taris-generaal. Kapitein Kratyn bracht nog een laatste bezoek aan Kaiser om hem op bevel van over ste Tulpanow mede te delen, dat zijn aftreden het Sovjet-hoofdkwar tier te Karlshorst zeer aangenaam zou zijn en hij niet meer het ver trouwen genoot der Sovjet-Russi sche bezettingsautoriteiten. Kaiser werd hiermede ieder actief hande len in de zóne onmogelijk gemaakt. Hij werd met zijn staf uit het CDU- partijgebouw verdreven en moest verhuizen naar de Britse sector van Berlijn. Het partij-orgaan, Die Neue Zeit, werd overgenomen door het voorlopig C.D.U.-comité, terwijl de hoofdredacteur Gries werd ontsla gen. Hij werd later wederom hoofd redacteur van het partijorgaan der Kaisergetrouwe C.D.U., Der Tag. Kaiser was als politieke figuur uit de Sovjet-zóne verdwenen. Voor Karlshorst was dit in zekere zin een opluchting. In de ogen der sovjets had de voorzitter der C.D.U. een aantal onvergeeflijke zonden op zijn geweten. Hij had zich verzet tegen het verlenen van politieke medezeggen schap aan het Vrije Duitse Vakver bond en een aantal andere organi saties. Hij had het gewaagd de Rus sen er op te wijzen, dat zij de erva ringen der revolutie on de Sovjet- Unie met klakkeloos op de Sovjet zone konden toepassen. Hij had de verklaring van overste Tulpanow, dat de Oder-Neissegrens voor eens en voor altijd was vastgelegd niet als een „historisch" besluit willen waarderen. Hij onderhield steeds enger wordende betrekkingen met Adenauer en Müller, CDU-promi- nenten uit het Westen, die volgens Karlshorst politieke richtlijnen ont vingen van de Kardinalen Fringsen Faulhaber. Hij had zijn handteke ning gezet onder het besluit der CDU met deel te nemen aan het door de communisten op touw ge zette volkscongres. Hij had de over moed gehad de Russen er op te wij zen, dat in hun bezettingsgebied geen geordende rechtsverhoudingen heersten, de veiligheid en de vrij heid van de menselijke persoon niet waren gegarandeerd. Het is inder daad een indrukwekkende reeks „volksvijandige misdaden", die Kai ser op zijn geweten had en die hem het vertrouwen van Karlshorst on waardig maakten. De Berlijnse CDU, de enige die in vrijheid een uitspraak kon doen, bleef Kaiser trouw. De CDU in de Sovjet-zóne was gelijkgeschakeld en een marionet geworden in de han den der communisten. Van hen was geen weerstand meer te verwach ten, hoe zeer de beginselen der Christelijk-Democratische Unie ook met voeten werden getreden. Men had zich de woorden van prof. Hick- mann eigen gemaakt: „Wij kunnen geen politiek voeren, die boven onze krachten gaat." Karlshorst had het pleit volledig gewonnen, al was dit ook gegaan ten koste van de laatste resten democratie, die in de Sovjet- zóne nog werden aangetroffen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3