EEL Nieuw WAS SCHREIEDER SCHULDIG aan de executie in Dronrijp? Gaat het nu beter bij de Wederopbouw? Churchill vraagt Bevin Israël de facto te erkennen Vorrink's toestand onveranderd WOEDEND iet Electra Huis lingstraat EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Schreieder en 't drama van Dronrijp Woensdag 19 januari 1949 44e jaargang No. 11466 Andriessen waarschuwt tegen optimisme Duplexwoningen en principiële bouwverenigingen Drees confereerde met Sutan Sjahrir Bidweek-intentie van morgen Volgende week groot Lagerhuis-debat Van de veertien illegalen ontkwam er één aan de dood t Eis vijftien jaar Onderzoek naar de oorzaak van de ramp Gesneuveld in Indonesië Kroniek en Kritiek lense bus Woensdag- iekwart gedeelte van g-jarige vrouw, moest naar het ziekenhuis us en vijf passagiers naar het ziekenhuis, ing" uitzag. I.D. I—E.D.C. I an—J. v. d, Spruit 2—0 -H. Slok 1—1 nan—J. Sterk 1—1 oerZ. Plat 11 —Th. Lub 02 -H. Hasselman 02 L. v. d. Spruit 11 Dessens 20 P. Kofman 11 -G. v. Marle 02 Totaal 6 0 9-11 12 11 7 2 0 !1 Januari: D.I.D. I bent U misschien op oen schroefje, maar lok op uw RADIO1 als ie niet in orde is. Joorkomt deze erger ais en laat de vakman de onvolmaaktheden wegnemen. Wij RE PAREREN alle mer ken en GARANDEREN U een prima service! Thom. Hoogervorst Magdalenenstraat 5 \lkmaar Telefoon 2803 uur gevraagd ig Kaasmarkt, Alkmaar het bur. van dit blad. ;rte. e over- ait zich ;so een ik mijn het hek achter- at doet i sloot! Abonnementsprijs 14.25 pet kwartaal, fl.43 pe> maand, Inclusief Incasso Advertentie-tarief pet editie 16 ct per m.m.. minimum f 2.50; In alle edities 26 cl pet m.m.. minimum (4.familie berichten 20 ct., resp 50 et pet m.m. BIJ contract belangrijke korting. Directeur E. 3. M Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits. Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, J. toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credletbank HE T Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) PEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 224C (Van onze parlementaire redacteur) NA HET RECES kwam de Tweede Kamer gisteren weer voor hel eerst bijeen, en wel voor de behandeling van de Weder- opbouwbegroting. De heer ten Hagen (P.v.d.A.) constateerde, dat minister in 't Veld een goede pers had en de heer Stapel kamp (A.R.) viel hem hierin later bij. Hij zei zelfs, dat bij „Weder opbouw" het roer om was gegaan. Temeer verwonderde het de heer Stapelkamp dan ook, dat de minister nog zo warm liep, wanneer in de pers eens critiek werd gehoord. Een minister, die in antwoord hierop, ingezonden stukken schreef, vond hij maar een vreemde figuur. Iemand, die dan de weg timmert, heeft nu eenmaal veel bekijks en dat geldt dus zeker voor een Weder- opbouwminister! Ook leverde hij critiek op het feit, dat de mi nister op Partijbijeenkomsten mededelingen deed, die in het Parlement thuis hoorden. De heer Gortzak (com.) was na tuurlijk heel wat minder goed te spreken over deze minister, 't Enige dat, volgens hem tot nu toe bij „Wederopbouw" goed gelopen had, waren de ministers geweest. Een minister, die woningbouw verkoos boven de koloniale oorlog zou ook in een kabinet Drees-van Schaik zeker niet passen. Hij zou spoedig weer in 't veld worden gestuurd... Had men wel de indruk, dat het nu wat beter ging met de weder- ■2j4bouw, de heer ten Hagen, (P.v.d. A.) bleef zich wel afvragen of het geen op het ogenblik gebouwd wordt, nu inderdaad wel allemaal even urgent was en ook hier viel de heer Stapelkamp hem bij. De heer Andriessen (K. V. P.) waarschuwde vooral tegen onver antwoord optimisme. Voor de oor log hebben wij het nooit verder ge bracht dan 52000 woningen per jaar en het leek hem dus onwaar schijnlijk, dat thans, onder veel on gunstiger omstandigheden, een aan tal van 60.000 zou kunnen worden gehaald. In elk geval zal het er om gaan die ongunstige omstandig heden zo veel mogelijk te verbe teren. Groot probleem blijft op de eerste plaats de kwestie van de materialen. De daarvoor uitgetrok ken deviezen moesten nu in elk geval het minimum zijn, aldus de heer ten Hagen, wilde men be zuinigen dan maar in de consump tieve sfeer. Andriessen drukte de minister op het hart toch elke verantwoorde maatregel te nemen, die de pro ductie van stenen, pannen enz. zou kunnen stimuleren. Of socialisatie van de baksteen industrie, waar op de heer ten Hagen gedoeld had, nu echter wel de remedie was, wil de hij voorshands betwijfelen. Dat de baksteenindustrie echter in elk geval gesaneerd moest worden, stond ook voor de heer Stapel kamp wel vast. Dan is er voorts de kwestie van de lonen. Beheersing van de lonen goed, aldus de heer Andriessen, maar de bedrijfseigene eisen moeten tot gelding kunnen komen. De heer Gortzak (com.) 'ging zelfs zover, dat hij op een ge geven moment uitriep, dat de arbeiders bedrogen werden, een uitdrukking die de Kamervoorzit ter echter niet toelaatbaar achtte. De heer Gortzak stelde toen voor „bij de neus genomen", maar het werd tenslotte „achteraf bedrogen blijken uit te komen". Ook bij een departement als dit blijven principiële kwesties niet achterwege. De heer ten Hagen wilde vooral de nadruk leggen op de bouw van duplex-wonin'gen, waardoor men eerst in de breedte de woningnood zou kunnen bestrij den. Vrijkomende grotere wonin gen zouden dan voor de grote ge zinnen zijn en ook later zou men op de bouw hiervan extra de na druk kunnen leggen. De heer Stein- metz (K.V.P.) was voor deze du plexwoningen echter veel minder enthousiast. Hij bleef vooral be- DE TOESTAND TE DURBAN India is bezorgd De autoriteiten van Durban heb ben Dinsdag besproken op welke wijze de naar schatting 30.000 slacht offers van de wanordelijkheden schadeloos zullen worden gesteld. Het aantal doden is inmiddels tot 120 gestegen. De politie heeft volledige be scherming toegezegd aan Indische zakenlieden, doch de meeste Indiërs zijn er afkerig van weer aan het werk te gaan. Nu worden negers ingeschakeld om het werk te ver richten, dat normaal door Indiërs wordt gedaan. In Durban zelf hebben zich giste rennacht sporadisch incidenten voorgedaan op de plaatsen, waar de wanordelijkheden zijn begonnen. Thans is het er rustig. De regering van India is ernstig bezorgd over de „tragische" onlus ten te Durban en zal alles doen wat in haar macht ligt de Indiërs in Natal te helpen, zo wordt in een officiële verklaring gezegd. Het nieuws over de ongeregeldheden had in geheel India ernstige onge rustheid teweeg gebracht. K.L.M. krijgt geen subsidie van Suriname PARAMARIBO, 18 Jan. (Aneta- A.N.P.). De Staten van Suriname hebben een voorstel van de K.L.M. voor het instellen van een gesubsi dieerde binnenlandse luchtlijn in Suriname met een sluitsubsidie van f250.000 gedurende 2 jaar en iets minder in het derde jaar, verwor pen. De staten zijn van oordeel, dat de voordelen niet evenredig zijn aan de gevraagde som, welke naar hun mening beter kan worden gebruikt voor dringender behoeften. nadrukken, dat eqn huis een rede lijke ruimte moet hebben. Een ander principieel punt was de kwestie van de confessionele wo ningbouwverenigingen. Ten aanzien van een dergelijke vereniging in Huissen, voor het overgrote deel katholiek, heeft de minister het standpunt ingenomen, dat de ver eniging een algemeen karakter dient te dragen, wanneer er slechts plaats is voor één bouwvereniging en de plaats een sterk gemengde bevolking heeft. Zowel de heer Steinmetz (K.V.P.) als de heer Stapelkamp (A.R.) kwamen hier tegen ten sterkste in verzet. De laatste sprak van „doorbraak en eenheidsstreven", terwijl de heer Steinmetz vooral benadrukte, dat de belangen van de andersdenken de leden in het geheel niet ge schaad werden, wanneer zij het hospitant lidmaatschap konden verwerven. De heer van der Feltz (CH) juichte de decentralisatie toe, waardoor het provincie-eigene nog meer tot zijn recht zal komen en bepleitte de noodzakelijkheid van uitbreiding van de woningbouw. De minister staat thans op het stand punt, dat met de absolute woning nood gerekend wordt en niet met de oorzaken. Dit acht spr. 'n ramp voor de getroffen gebieden. BATAVIA, (Aneta). Dr. Drees heeft Dinsdagavond om zes uur 'n onderhoud gehad met Sutan Sjahrir die in de loop van de middag met het lijntoestel uit Medan aankwam op het vliegveld Kemajoran bij Batavia, waar hij door de heer Koets en talrijke Indonesische autoriteiten werd verwelkomd. De ontmoeting ten paleize Koningsplein tussen Dr. Drees en Sjahrir, waarbij ook Jhr. Michiels van Verduynen tegenwoordig was, duurde ander half uur. Van bevoegde Nederland se zijde deelde men aan Aneta me de, dat het een oriënterend, infor meel onderhoud was. dat in aange name sfeer werd gevoerd en han delde over alle aspecten van de huidige situatie. Sjahrir zeide aan Aneta, dat „deze uitwisseling van gedachten over de situatie en de vraagstukken nuttig en verhelderend was" Sjahrir zeide voorts, dat hij volledige bewegings vrijheid had. Hij heeft zijn intrek genomen in zijn woning aan de Javaweg te Batavia. Ambassades te Nanking moeten naar Kanton NANKING, 19 Januari (A.F.P.). De Chinese regering heeft de am bassades verzocht Nanking te ont ruimen en zich naar Kanton te be geven. Mogen de Anglicanen het geestelijk oppergezag van de Paus van Rome erkennen en aanvaarden. In de nabijheid van de Overwinningszuil in Berlijn zijn de arbeiders van de Dierentuin bezig met het omspitten van de grasvelden. Men is van plan hier uitgebreide boomaanplan- tingen te verrichten. Minister Bevin werd gisteren in het Lagerhuis aan de tand ge voeld zowel door de leider van de oppositie, Winston Churchill als door de leden van zijn eigen partü. die behoren tot de linker vleugel, over de Engelse politiek ten aanzien van Palestina. Bevin zei, dat Engeland noch de plicht noch de bedoeling heeft „of fensief of agressief op te treden in het Midden-Oosten en hij verzocht het Lagerhuis thans niet aan te dringen op een groot debat over de Britse politiek in het' Midden-Oos ten. Een debat hierover zou het welslagen van de Joods-Egyptische vredesbesprekingen op het eiland Rhodos in gevaar kunnen brengen. Churchill zei hierop, dat men het Huis niet met vage verklarin- Voorafgegaan door de deur waarder, komt Schreieder, de regisseur van het Engeland Spiel, de rechtszaal binnen. De Procureur-Fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden eiste gisteren na een langdurig re quisitoir tegen Joseph Schreieder een gevangenisstraf van 15 jaren. Hij, de regisseur van het Eng- landspiel was nu als verdachte ge dagvaard voor het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden, gepresi deerd door mr. J. Wedeven, om verantwoording af te leggen voor wat in de tenlaste legging wordt genoemd: „Lidmaatschap van een misdadige organisatie, de S.D., en zijn met het landoorlogsreglement strijdige bevel tot het doen fusille ren van 14 Nederlanders bij Dront- rijp bij Leeuwarden". Een van de veertien, de heer G. de Jong te Leeuwarden', ontkwam aan de dood. De Duitse soldaten van het execu- tiepeleton raakten hem in de schou der, maar hij liet zich vallen en hield zich dood. Cirkelende geal lieerde vliegtuigen dreven de Duit sers op de vlucht, zonder hun gele genheid te geven de dood van al hun slachtoffers vast te stellen. Toen zij haastig verdwenen waren, strompelde de Jong naar een boer derij in de omgeving, waar hij ver pleegd werd en genas. De Duitse officier, die het execu tie-peloton commandeerde ver klaarde van Albrecht gehoord te hebben, dat het executie-bevel van e bevelhebber der Sicherheits- jienst (van Groningen) gekomen was. Deze „Kriminal-Kommissar" Al brecht wilde niet onder ede getui gen, omdat hij zich zelf zou kunnen bezwaren door onwaarheid te spre ken. Het Hof beéliste dat Albrecht de eed moest afleggen, doch het recht had te weigeren om te ant woorden, wanneer hij vreesde zich zelf te belasten. Albrecht had te genover de verbalisant verklaard, dat Schreieder het bevel tot de executie gegeven zou hebben, nu zei hij, dat de SD-chef Thomsen het deed. Deze wonderlijke tegenstrij digheid vond het Hof zonderling voor een man, die beweerde het zo nauw met de waarheid te nemen. Albrecht had echter zijn antwoord gereed. Dat hij de naam van Schreieder genoemd had, kwam door de slechte behandeling, die hij tijdens de detentie had ondervon den. Het uitvoerige verhaal, dat hij aan een PRA-rechercheur heeft ge daan en waarin Schreieder de hoofdrol speelde, werd thans geheel door hem herroepen. Thomsen had het bevel tot de executie gegeven, zeide hij, in opdracht van de bevel hebber van de SD. Even later verklaarde hij zich accoord met een verklaring van een andere Duitse offieier, Haase, dat het landverraad was, wanneer de ene Duitser tegen de andere Duit ser getuigde! Hij weigerde dan ook op verzoek van de verdediger mr. Klazinga nogmaals te verklaren, dat niet Schreieder, doch Thomson het bevel tot de executie had ge geven. De in Groningen zeer beruchte „Kriminal-sekretaer" Lehnhof be weerde, dat, indien Schreieder het bevel tot executies gegeven zou hebben, hij er van geweten zou hebben, Schreieder was er de man niet naar om dergelijke bevelen zelf te geven. SS sturmbannfuehrer Haase ver telde, dat Schroder alleen spion- nagezaken onder zich had. Met re- pressailes had verdachte nooit iets te maken gehad. De rechercheur Hubman van de Rijksrecherche ver klaarde, dat Albrecht tegenover hem als motief voor zijn herroepen verklaringen had afgegeven, dat hij Schreieder niet wilde belasten. Lehnhoff herinnerde zich later plotseling, dat Thomsen de opdracht tot het fusilleren van gevangenen van een „hoge ome" van de Wehr- macht gekregen had, Schreieder gaf nog een over zicht van zijn diensttijd in Neder land en verklaarde represaille af te keuren. Met de executie in Dronrijp had hij in het geheel niets te ma ken gehad. Ook de procureur-fis caal onderwierp verdachte aan een kruisverhoor. Schreieder kreeg bij hem geen gelegenheid lang uit .te weiden, maar moest met ja of neen antwoorden. Hij gaf toe van Haren uit telefonisch contact met Al brecht gehad te hebben. De procureur-fiscaal Mr. Lasonde achtte het bewijs geleverd, dat Schreieder deel had uitgemaakt van enige misdadige organisaties, de S.D. en Sipo. Mr. Lasonder meende, dat de eerste verklaring van Al brecht volgens welke verdachte het bevel tot de executie gegeven had, in overeenstemming was met de waarheid. Rekening houdende met de ern stige gevolgen van het executie bevel, doch ook met het feit, dat Schreieder in andere gevallen Ne derlanders van de dood gered heeft, vroeg mr. Lasonder tenslotte Schreieder te veroordelen tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. Met dit requisitoir was Schreie- der's raadsman, mr Klazinga uit gen over komende grote verbete ringen en delicate besprekingen moet beletten brandende kwesties te bespreken. Churchill nam de ge legenheid te baat om zijn voorstel dat Engeland de nieuwe Israëlische staat de facto zou erkennen te herhalen. De vroegere oorlogslei der vroeg daarom aan Bevin of deze in overweging wilde nemen „of een Britse vertegenwoordiger bij een Israëlische de facto-regering op het ogenblik niet broodnodig was'". Bevin antwoordde hierop, dat deze kwesties van erkenning niet eenvoudig zijn en men niet op eigen houtje kan handelen. Bevin voegde er aan toe: „Er is nog een deel van de wereld Indonesië waar deze de -facto-erkenning zeer ernstige moeilijkheden heeft veroorzaakt. Herbert" Morrison, de leider van het Lagerhuis, beloofde Churchill, dat er volgende week een groot debat over de Britse politiek in het midden-Oosten zou worden gehouden. Bevin maakte nog bekend, dat Engeland bereid is een aantal Jood se vluchtelingen, die de militaire leeftijd hebben en opCyprqs zitten vrij te laten. Churchill op zijn'beurt zei, dat deze plannen tot vrijlating niet erg passen bij de .drastische militaire actie, die Bevin in andere richtingen heeft genomen. Pestepidemie in Hyderabad Een pestepidemie is uitgebroken in de staat Hyderabad. Het aantal zieken, dat in de ziekenhuizen ver zorgd wordt, bedraagt 679. In de week van 25 December tot 1 Januari zijr. 59 personen aan de pest over leden. Op 16 plaatsen van het dis trict Hyderabad zijn ratten gevon den, die pestbacillen bij zich droe gen. Den Haag, het in het geheel niet eens. Dat Schreieder schuldig zou zijn aan de executie te Dronrijp achtte spr. in het geheel niet bewe zen. Schreieder verklaarde volkomen onschuldig te zijn aan het gebeur de in Dronrijp. De uitspraak werd bepaald op 31 Januari a.s. des morgens om tien uur. Hedennacht deelde het ziekenhuis te Nykjobing mede, dat de toe stand van de heer Koos Vorrink vrijwel onveranderd is. De patiënt is zeer rustig en heeft weinig koorts. Men heeft thans de ver wonding, die dë heer Vorrink aan de rug heeft opgelopen, aan een nader onderzoek onderworpen, waarbij is komen vast te staan, dat weliswaar een of meer wer vels zijn beschadigd, doch dat de wervelkolom geen noemenswaar dige kneuzingen heeft opgelopen en het ruggemerg niet is aange tast. Er bestaat geen gevaar voor ver lamming. Van de opgelopen arm en beenfracturen worden na gene zing geen schadelijke gevolgen voor de heer Vorrink verwacht. Omtrent de ramp wordt nader gemeld, dat het toestel waarschijn lijk een verkeerde koers heeft ge vlogen, hetgeen vermoedelijk aan de krachtige wind te witten is ge weest. Het is ook mogelijk, dat de radioinstallatie niet gefunctionneerd heeft. Het toestel is, naar men vermoedt, tamelijk ver over de Oostzee gevlogen, van het land af gaande. Op zeker ogenblik is het toestel 180 graden van richting ver anderd, waardoor het dus weer op land aanvloog. Gisterenmiddag arriveerden Ne derlandse deskundigen te Hesnaes, waar zij tezamen met Deense des kundigen het wrak der verongeluk te Cessna-machine der Aero Hol land onderzochten. Dit onderzoek zal heden worden voortgezet en waarschijnlijk ook heden worden beëindigd. De gezagvoerder Protiva had meer dan 5000 vlieguren op zijn naam staan. Voor de Aero Holland maakte hij tal van vluchten, o.a. naar Bombay, Zuid-Afrika en vele plaatsen in Europa. De omgekomen heer W. F. de Jong. de tweede pi loot, heeft onder andere deel geno men aan de speciale UNO-vluchten naar Palestina, die met een aantal de Havilland Domini's werden on dernomen. Hij was hiervoor uitge kozen, omdat hij behoorde tot de beste leerling-vliegers van zijn klas se op de Rijksluchtvaartschool. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zqn ge leden: Koninklijke Marine: Gesneuveld 13 Januari 1949 mar. 1 z.m. G. H. Pieten broek, uit Aalstwaalre (N.Br) gesneuveld 15 Januari 1949 ar. 2 C. van Nieuwkerk, uit 's Gravenhage; gesneuveld 15 Januari 1949 tijd. corp. mar. z.m. L. Mole naar, uit Maassluis; gesneuveld 15 Januari 1949 mar. 2 z.m. P. M. Poelen, uit Nijmegen; gesneuveld 15 Januari 1949 mar. 3 z.m. C. de Voogd, uit 's Gravenzande; gesneuveld 15 Januari 1949 mar. 2 z.m. Van der Velden, uit Vlaardingen; overleden t.g.v. oorlogsver- wonding op 17 Januari 1949 mar. 2 J. Beima, uit Boven- karspel (N.H.) Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 2 Januari 1949 sold. M. Baks, uit Nederhe- mert; gesneuveld 10 Januari 1949, 2e Lt. W. R. G. Henneman, legernr. 250509006, afkomstig uit Alkmaar; gesneuveld 12 Januari 1949 le Lt. B. M. van de Mortel, uit Tilburg; gesneuveld 6 Januari 1949, wachtm. L. P. W. A. v. Vee- nendaal, uit Rotterdam; gesneuveld 6 Januari 1949, huzaar le kl. J. Vreeken, uit Rijswijk (Z.H.) gesneuveld 10 Januari 1949 korp. F. J. P. Walschot, uit 's Gravenhage; gesneuveld 6 Januari 1949 sold, le kl. J. M. v. Weerden burg, uit Amsterdam-Oost; gesneuveld 2 Januari 1949 sold. C. A. van Zwieten, uit Ter Aar (Z.H.). Oude man door vrachtauto gedood Dinsdagmorgen werd op het Soen- 'dapléin te Haarlem de 72-jarige C. J. M. bij het oversteken achter een stilstaande autobus om, overreden door 'een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtwagen met oplegger, die hij blijkbaar niet had zien naderen. De oude man was zo ernsig gewond, dat hij 'tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Kolen gevraagd voor de winkels De samenwerkende Nederlandse Middenstandsbonden zonden een te legram aan de minister van econo mische zaken, waarin de verdubbel de aandrang om toewijzing van brandstoffen voor verwarming van ■winkels ook met minder dan twee man vreemd personeel. Bonloze producten geven geen uitkomst. Nu extra toewijzing wordt gegeven voor centrale verwarming van woningen wordt niet begrepen, dat aan winkelverwarming geen voorrang is verleend. Dr. Drees ongesteld Zoals gisteren gemeld, zal minis ter Drees Donderdag naar Neder land terugkeren. Van gezaghebben de zijde werd hieromtrent aan Ane ta verklaard, dat de taak van Dr. Drees in Indonesië vrijwel is geëin digd en dat, in verband met een ongesteldheid, die zich de laatste tijd heeft ontwikkeld, hij spoedig zal vertrekken. Dankbetuiging voor Hr. Ms. „Banda" De commandant van de militaire luchtvaart in Indonesië heeft de commandant van de zeemacht in het oosten, vice-admiraal A. S. Pinke, telegrafisch dank gezegd voor de beschikbaarstelling van hr. ms. „Banda" als navigatie-hulpmiddel voor de luchtstrijdkrachten. Hr. Ms. „Banda" fungeerde o.a. als radio-baken aan de zuidkust van Java, tijdens 'de luchtlandingen op het vliegveld Maguwo bij Djogja. Montgomery vertrokken Maandagmiddag is veldmaarschalk Montgomery van het vliegveld Val kenburg met een Britse Dakota naar Oldyham (Engeland) vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de Britse Ambassadeur, luit.-generaal Kruis, Schout bij nacht Willenge en de Britse Attaché's bij de Neder landse marine, land- en luchtmacht. Opdracht (Sm.) Koos Vorrink is, volgens de berichten, met een regeringsop dracht naar Noorwegen gegaan. Hij heeft zijn doel, tengevolge van het tragische ongeluk, niet bereikt, en we stellen er prijs op, hem spoedig geheel herstel te wensen. Nadat dit gezegd is, mag intussen een vraag worden gesteld. Vorrink zou, in op dracht van de Regering, besprekin gen voeren met leden van de Socia listische Partij in Noorwegen, over Indonesië. Dat lijkt vreemd. Mis schien is het dat niet, want tegen woordig wordt het onmogelijke mo gelijk. Wij kunnen ons levxendig voorstellen, dat de Nederlandse re gering het nuttig en nodig oordeelt, de regering van Noorwegen ln kennis te stellen van onze opvattin gen inzake Indonesië, temeer nu ge bleken is, dat Noorwegen van zins bleek, in de Veiligheidsraad mee te doen met de agitatie tegen ons land. Aanvulling van de voorlichting, hoe wel wij toch een gezant hebben in Oslo kan gewenst zijn. Maar zendt onze regering dan een speciale boodschapper naar vertegenwoordi gers van een bepaalde p a r t ij in een vreemd land? Zeker, de socia listen in Noorwegen beheersen de regering daar, maar van onze re gering zou men verwachten, dat zij inlichtingen zou laten verstrek ken aan en besprekingen zou voe ren met de bevriende regering. En dat nu op deze tragische manier moest uitlekken KAPITEIN TER ZEE F. BUSSEMAKER t Prominente figuur op Radar-gebied Een der meest bekende Neder landse experts op het gebied van radar, de kapitein ter zee van tech nische dienst, Frederik Bussema- ker, hoofd van de afdeling electro- techniek bij het ministerie van Ma rine, is Maandag in zijn woning te 's-Gravenhage op 51-jarige leef tijd na een ziekte van enkele we ken overleden. Kolonel Bussemaker begon zijn loopbaan bij de Konink lijke Marine in 1912. De toenmalige officier marine stoomvaartdienst dei' eerste klasse, F. Bussemaker, week in de Mei dagen van 1940 naar Engeland uit, waar hij spoedig belast werd met de bestudering van de radartech-' niek bij de Britse marine, de plaat sing van de apparatuur aan boord van de Nederlandse oorlogsschepen en de opleiding van het bedienend personeel. Dit geschiedde in nauwe samenwerking met de tweede, niet minder bekende expert op radarge- bied, jhr. prof. dr. ir. J. L. W. C. von Weiier, destijds luitenant ter zee eerste klasse, thans kapitein luitenant ter zee. Vrijwel de gehele oorlog waren deze twee deskundi gen met dit werk belast. In October 1945 werd de toen malige overste Bussemaker hoofd van de afdeling voor electro-tech- niek, radio en radar aan het minis terie van marine te 's-Gravenhage. Door zijn werk op de experimentele radar-afdeling van de marine-radio dienst Oegstgeest, die zich na de bevrijding ontwikkelde tot een toon aangevende instelling op dit gebied in Nederland, werd hij sinds 1947 in de rang van kapitein ter zee een der prominente figuren, die ons land in de radartechniek kent. Blinde in Canada tof' priester gewijd In de kapel van het doofstommen- instituut te Montreal is voor het eerst in de geschiedenis der kath. kerk in Canada een blinde tot priester gewijd. Het was de 32-jari- ge eerwaarde heer Roland Campbell uit Strand Bridge Station in Que bec. De lithurgische gebeden waren voor hem in brailleschrift overge bracht. Z.H. de Paus had zijn wijding goedgekeurd na ontvangst van een verzoekschrift van de geestelijken van het college Rigaud, waar Pater Campbell zijn priesterstudiën had gemaakt Brandstoffenbon wordt ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon 01 van de bx'andstoffenkaarten TA 806 en TB 806 na Zaterdag 22 Januari 1949 niet meer geldig is. Deze bon moet dus vóór die datum bij de hande laar zijn ingeleverd. Het vliegtuig, dat Maandagavond op 't eiland Falstar is neer gestort, met de foto's der beide omgekome nen. Links de heer de Jong, rechts de heer Provita.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3