1OUDE HOF" TE BERGEN Natuurreservaat of bouwterrein WAAR TWEE KIJVEN hebben er twee schuld RADIO Fout op de van de PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 19 januari 1949 Gevaar dreigt Y OUDE HOF 0MÖEVIN6 J SCH0LA PUBLIGA Drs. Th. Zwartkruis Laatste nieuws Kring Den Helder Kath. Volkspartij Artsen der v i ,,'T OUDE HOF" te Bergen is een der mooiste bosgedeelten van dit vacantie-oord; een der oudste recreatie-gebieden in den lande. Nu het gevaar dreigt, dat dit bos-complex gedeeltelijk tot bouw grond verkaveld gaat worden, menen wij goed te doen alle be langhebbenden dat zijn de Bergenaren en allen, wie Bergen als vacantie-oord lief is op dit gevaar te moeten wijzen; om vervolgens die wegen aan te geven, welke ingeslagen kunnen worden, om dit prachtige bos ongerept voor het nageslacht te bewaren. ,,Men zcai schrikken, als men wist, wat er van 't Oude Hof door bebouwing verloren dreigt te gaan," zei dr. J. Hemelrijk in de dezer dagen gehouden raadsvergadering, waar de Raad veel, doch de pers maar weinig te horen kreeg over wat er aan de orde was. Deze woorden waren voor ons aanleiding aan de hand van een overzichtskaartje onze belangstel lende lezers een idee te geven van de aanslag, die er in de min-of- meer-verwijderde toekomst op dit eeuwenoude bos-complex gepleegd dreigt te worden. Wij hopen, dat zij bij het bestuderen van dit kaar tje niet al te zeer zullen schrik ken; wèl hopen wij, dat Bergen er door opgeschrikt wordt en zich waakzaam zal tonen. Het bos, waar het om gaat. is het gehele Oude Hof-complex, begrends door Hoflaan-Eeuwige Laan in 't Noorden, de Sluisiaan in 't Zuiden, door Maesdammer- laan in 't Oosten en de Mosselen- buurt in 't Westen; ook het bos- terrein tussen de Meerweg en de door de Duitse Weermacht aan gelegde weg. alsook Kranenburg, de Muziektuin en het perceel tus sen Sparrelaan en Jan Willem laan behoren er toe. Vooral de op ons kaartje ge arceerd aangegeven bosterreinen dreigt het gevaar, dat zij in de toekomst tot bouwterrein verka veld zullen worden, waardoor aan dit prachtige bos ongetwijfeld onherstelbare schade toegebracht zou worden. - De met A B C en D aangeduide percelen werden reeds in het v°" rige uitbreidingsplan voor partiële bebouwing vrijgegeven; op de met E F en G gemerkte percelen wil den B. en W. in laatste instantie bebouwing toelaten; om perceel H voor bebouwing te vrijwaren, ad viseerden B. en W., de eigenaar een schadevergoeding van f 40.000.te betalen; de percelen J, K en L alsmede het bosterrein tussen Meerweg en de dc.or de D. W. aan gelegde weg zouden, als de eige naren vrij spel hadden, in de verre toekomst eveneens gevaar lopen bebouwd te worden, zoals ook het gedeelte aan de duinkant van de F.euwige Laan tussen Donkere Hoek en De Fransman, dat niet op dit kaartje voorkomt. De stippellijnen cp het kaartje zijn wandelpaden in het bos. Ove rigens behoeft het kaartje o i. geen nadere verklaring; het spreekt voor zich. Men raadplege het nu en dan bij lezing van dit en het volgend artikel. HOFLAAN ZOU STRAAT WORDEN Voor velen zal het een ontstel lend bericht zijn, dat de strook langs de Meerweg (A), Kranen burg (B) en het Nieuw Maes- dammerhof (C), alsmede het ter rein tussen Sparrelaan en Jan Willemlaan, waarop thans de villa's van mr. Bastert en mevr Regout Staan (D), in de toekomst verkaveld kunnen worden. Toch is dit 'n reeds 10 jaar of langer bestaande toestand. In het Besluit van Ged. Staten van 14 Dec. '38 lezen wij n.l. dat de eigenaar bezwaar maakte tegen partiële bebouwing van het ter rein ten W. van de Meerweg, ter wijl het hele terrein (z. i.) voor verkaveling in aanmerking kwam. Ged. Staten, overwegende, dat vol gens het Plan van Uitbreiding langs de Westzijde van de Meerweg be bouwing op 'n frontbreedte van 20 m. is toegestaan, waren echter van mening, dat daartegenover verka veling van het daarachter gelegeii bos het belang van de gemeente Bergen als vacantie-oord ernstig zou schaden. Wij zijn het daarmee eens en het komt ons daarom vreemd vcor, 'dat de strook langs de destijds nog niet, doch thans (door de D. W.) wèl verharde Sluisiaan. tussen de woning van de heer Rampen en die van de Bur gemeester (zie kaartje F) nu door B. en W. als bouwterrein wordt voorgesteld. Wij zouden het zelfs betreuren als de strook langs de West zijde van de Meerweg (A) in per celen van 20 m breedte verka veld en bebouwd werd. Nog meer geldt dit bezwaar voor de drie andere op deze wijze gearceerde percelen (B C en D). Kranen burg, dat in de toekomst wel licht een geschikt Raadhuis zou zijn. zou dan verdwijnen en de Hoflaan zou het karakter krijgen van de Dorpstraat. Heel Bergen zal het met ons er over eens zijn, dat deze bebouwing door aankoop moet worden voor komen; of dat hier slechts ,,zeer verspreide bebouwing" mag wor den toegelaten. Wat hieronder ver staan moet worden, daar zullen wij het. als wij toe zijn aan de inter pretatie van het hierop betrekking hebbende Kon. Besluit, nog over hebben. Dat ook de stroken terrein aan weerszijden van de Sluisiaan (J en K) en de strook langs de Eeuwige Laan tussen Ronde Kom en Mos- selenbuurt <L), alsmede de strook aan de duinkant van de Eeuwige Laan tussen Donkere Hoek en De Fransman door de eigenaar voor bouwterrein bestemd zijn. blijkt uit de in hetzelfde Besluit van Ged. Staten geciteerde bezwaren van de eigenaar. HET VOORSTEL VAN B. EN W. Zoals wij in ons nummer van 13 dezer in een nabeschouwing over het verhandelde in de Gemeente raad van Bergen reeds mededeel den. is thans aan Ged. Staten de beslissing over de uitvoering van het Kon. Besluit, dat concludeerde tot het alternatief: öf „zeer ver spreide bebouwing", öf de eigenaar waarborgen, dat de gemeente bin nen redelijke termijn tot aankoop of onteigening van deze terreinen zal overgaan. Gêd. Staten wensen thans het advies van het gemeentebestuur. B. en W. traden, alvorens met de Raad dit advies te bespreken, in onderhandeling met de (vertegen woordiger) van de eigenaar, aan wie gevraagd werd, of hij bereid was; 1. tot verkoop van het gehele complex tegen door taxateurs vast te stellen prijs; 2. nadat vast gesteld zou zijn, welke terreinen als bouwgrond aan hem ter beschik king zouden komen, het overblij vende gedeelte tot openbaar terrein te bestemmen. De eigenaar heeft hierover nog geen definitieve beslissing geno men, doch uit de suggestie, hem door B. en W., blijkens het voor stel aan de Raad gedaan, waarbij de op ons kaartje met E F en G aangeduide percelen als bouwter rein werden aangewezen, zou ge concludeerd moeten worden, dat de eigenaar (althans diens verte genwoordiger) streeft naar bebou wing in de toekomst, althans ver kaveling van deze (en andere) percelen. Tot die „andere" perce len (H J K en L) behoort ook de strook langs de Noordzijde van de Sluisiaan, waarvoor B. en W. aan de eigenaar f 40.000 zouden willen betalen als schadevergoeding voor he+ vrijwaren van dit terrein voor bebouwing. T. a. v. de bestemming van het overblijvende bos, schijnt de eige naar weinig neiging te bezitten tot het aanvaarden van enige beper kende bepaling, doch B, en W. waren van mening, daj de gemeen te zich zou moeten verplichten tot aankoop daarvan tegen taxa tieprijs, zodra de eigenaar daartoe de wens te kennen gaf. B. EN W. GINGEN TE VER. Hierop komt in grate lijnen het voorstel van B. en W. neer waarover de Raad in geheime „zitting beraadslaagde. Wij zijn 'van mening, dat B. en W. met deze voorstellen te ver zijn ge gaan en geeit rekening hebtsen gehouden met bet algemeen ge voelen van de bevolking, dat toch bekend verondersteld mag wor den en dat gelukkig tot uiting kwam in het betoog van dr. He melrijk, waarna de Raad besloot tot uitstel en heropening van de de onderhandelingen met de eige naar. In een volgend artikel hopen wij aan te tonen, hoe dit 'voorstel tot verkaveling en bebouwing van het Oud Maesdammerhof, het gedeelte aan de Sluisiaan tussen de woning van de heer Rampen en die van de Burgemeester en van de Muziek tuin indruist tegen de geest van het Kon. Besluit en welke wegen o.i. bewandeld dienen te worden om het Oude Hof-complex onge schonden voo.f het nageslacht te bewaren. Fr. O. Een heetgebakerde groentenboer Er gaan nogal sensationele ge ruchten over een knokpartij!je op de Bergerweg, waarbij de groente boer J. Verberne in conflict kwam met enige militairen. Een groepje van 14 militairen kwam terug van een mars en hield op de Berger- weg. nabij de overgang even stil, alvorens verder te marcheren. In de buurt stond de groentewa gen van J. Vwiens paardje nu niet bepaald een legerpaard is en nogal gauw geneigd is op hol te slaan. Speciaal militairen schijnen op de zenuwen van het paard te werken. Dit was Verberne bekend en in plaats Van de wacht bij zijn beestje te houden, totdat de solda ten afgemarcheerd waren, wendde hij zich tot de bevelvoerende luite nant met de minder-vriendelijke opmerking, dat als zijn soldaten weer zo stampten, hij de luitenant voor het. forum van de troep wel eens eVen zou afdrogen. Dat moet je doen, zei de lui tenant, die verder aanstalten maakte met zijn jongens verder te marcheren. En als die soldaten weer zo stampen, riep V. nog, dan gooi ik ze allemaal een" aardappel in hun hoofd. Dat moet je doen, herhaalde de luitenant lakoniek en hij voegde er aan toe, dat hij dan kans liep, dat de soldaten daar wel eens op konden reageren. Toen het troepje zich in bewe ging zette, kreeg het paardje voor de kar weer op-hol-slaan-neigin gen, waarop Verberne. in plaats van op zijn paardje te springen, op de luitenant sprong. Deze liet daarbij een stok vallen, die hij in zijn han den had. Inmiddels, nadat de lui tenant een uithaal van Verberne ontdoken had, was een der solda ten, zekere Kamminga tussenbeide gekomen, om zijn luitenant in be scherming te nemen. Verberne, die (ie gévallen stok had weten te bemachtigen, sloeg hiermee een inmiddels toegeschoten andere sol daat hiermee een bult op zijn ge zicht. Toen was de troep niet meer te houden en Verberne, die wellicht dacht, dat de soldaten herp, tegen de luitenant zouden helpen, kreeg een niet zuinig pak ransel van de militairen, die hierop naar hun kampetnent inrukten. En er waren er in de buurt, die er schande van spraken, dat zo'n heel stel soldaten een weerloze burger hadden afgedroogd. Het komt ons voor. dat de groenteboer nie» volgens de regels der kunst was opgetreden. Had hij de luite nant beleefd verzocht er rekening mee te houden, dat zijn paard op hol sloeg, als er militairen defile ren, dan had de luitenant onge twijfeld de soldaten h"ün schoenen laten uittrekken, om zé op hun kousevoe'en te laten verder mar cheren. Nu is het niet onmogelijk, dat hij wegens mishandeling voor de kadi gesleept zal worden. GESLAAGD Voor het praktijk-examen Boek houden, dat te Alkmaar door de Ned. Associatie voor Praktijk-exa mens werd afgenomen, slaagden mej. L. Weel uit Héerhugowaard en de heer L. Koemeester te Alkmaar, beiden opgeleid door mej. de Wild. „KLIMOP "-MUZIEKAVOND Even een herinnering aan onze bijeenkomst op Donderdag 20 Jan. a.s. om 8 uur. Het programma is gewijzigd. In plaats van de spreekster die zou komen, krijgen we nu.... een ver rassing uit Amsterdam. De zusjes van Dijk uit Amster dam zijn Donderdag onze gasten en komen ons laten genieten van een Dianoconcert van lichte klassieke muziek. Een avond waarvan we allen zeker weer zullen genieten. Ook niet-leden van harte welkom in het Victory Hotel. m O 0 „CkoO Q^OobfficGQnO qqQ_X Onze agenda GULDEN VLIES: 8 uur: Alk- maarse Kamermuziek Ver. HARMONIE: Bamby, alle leeftijden (K.F.C.). VICTORIA: Bloed en Zand, volwassenen (K.F.C.). CINEMA AMERICAIN: Ro bin Hood, 14 jaar (K.F.C.). A.B.T.: Judy in het Luna park, 14 jaar (K.F.C.). Apotheken: Dr. H. Hartong van Ark, Lan- gestraat 1. Bonnen afhalen; Donderdag 20 Jan. de letter W. V. St. Adelbertsvereniging De afd. Alkmaar van de St. Adel bertsvereniging kwam gisteravond voor het eerst dit jaar bijeen on der voorzitterschap van Mr. A. J. M. Leesberg, die in zijn openings woord enige woorden wijdde aan de nagedachtenis van Lt. Walter Hpnneman, die 10 dezer te Mage- lang sneuvelde. De bijeenkomst was door 'n 20- tal leden, wa.arvan velen van hun dame.'i vergezeld waren, bezocht. Spreker was de heer J. Kooijman uit Tilburg, die sprak over onze verhouding tot andersdenkenden. Wij gaven van deze causerie, die de heer Kooyman ook hield tijdens het K.A.-weekend te Bergen bij die gelegenheid reeds een resumé, zo dat wij volstaan kunnen met en kele gedachten eruit te releveren. Spr. wees op de punten van overeenkomst, die wij katholieken met onze protestantse medechris tenen hebben, om vervolgens op de verschilpunten nader in te gaan Hij wees erop, dat waar de Pro testant graag en veel over zijn ge loof spreekt, de katholieken dat te weinig doen, vaak, omdat zij hun geloof te weinig kennen en beleven. Tegenover de in het algemeen grote bijbelkennis van de protes tant staat de veelal gebrekkige geloofskennis bij de katholieken. Hij wees ook op de angst bij vele niet-katholieken voor de macht van de Roomse Kerk, de angst ook, dat, wanneer de katholieken de meerderheid zouden hebben, zij daarvan gebruik zouden maken, om niet-katholièken hun vrijheid van Godsdienst te ontnemen; een angst overigens, waarvoor geen enkele reden bestaat, omdat de katholieken in Nederland daar niet aan zouden denken. In het kader van de Gebedsactie voor de Hereniging der Kerken wees spr. op de moeilijkheden, waarmee onze katholiek-Jgeworden medechristenen te kampen hebben, moeilijkheden van milieu en gods dienstbeleving; hij wekte daarom zijn gehoor op tot gebed voor en omgang met deze niéuwe geloofs genoten. Een zeer geanimeerde gedachten- wisseling volgde op deze interes sante inleiding, waarbij de heer Kooijman vele vragen beant woordde. Mr. Leesberg bracht hem dank voor zijn komst naar Alk maar en zijn betoog. SCHAKEN Maandag speelde VVV 3 een uit- wesdtrijd en wel tegen Schaaklust 1 uit Andijk en werd door haar con current voor de eerste plaats op de ranglijst met grote cijfers verslagen. VVV moest twee reservespelers op stellen, die gelukkig de eer nog hebben gered. In het Hoogoventournooi wisten de spelers J. Veis, G. S. Groene- woud en D. Appel Sr. twee eerste en een tweede prijs te behalen. Schaaklust I—VVV 3 W. Gutter—H. J. C. Dagelet 1—0 J. Dekker—J. v. Til 1—0 Sj. DijkstraJ. Schuurman 10 B. v. d. BraberF. Hol 10 H. PrikkelP. B. Hölzman 10 Jb. Vriend—G. F. v. Brenk 10 C. GorterJ. P. Bastiaanse 10 P. M. BootsmanF. Bosch 1/2Va M. v. d. StalP, Hoekstra Jr. 1/2V2 P. VriendJ. Meiboom 01 IN MEMORIAM WALTER HENNEMAN Plechtige H. Mis van Requiem In de St. Laurentiuskerk aan het Verdronkenoord werd gisterenmor gen een Plechtige H. Mis .van Re quiem opgedragen voor de zielerust van de in Indonesië gevallen luite nant Walter Henneman. Het H. Offer werd opgedragen door de Zeereerw. Heer Jac. J. Henneman, archivaris van het Bis dom Haarlem, eenoom van de overledene. Assistentie verleende de Hoogeerwaarde Heer J. Th. Ja cobs, Deken van Alkmaar als dia ken en kap. P. Zoutenbier als sub diaken. Bij de katafalk had zich een ere wacht van 10 militairen van het alhier gelegerde 7de*Reg. Infante rie onder bevel van een korporaal opgesteld, die onder het Evangelie, de Consecratie en de Communie de militaire eerbewijzen brachten. Het zangkoor zong de Gregori aanse Mis van Requiem. Totaal 82 K.J.M.V. „St. George" Woensdagavond allen weer pre sent, vier eigên sprekers staan voor deze avond op het programma en verder nog enige interessante me dedelingen, welke zeer zeker aller belangstelling verdienen. BEëDIGING OFFICIEREN Vrijdag 28 Jan. op de Kaasmarkt Naar wij vernemen zal op Vrijdag 28 Jan, a.s., des morgens 11 uur, op het Waagplein de beëdiging plaats vinden van een aantal officieren, nl. van een 1ste luitenant en negen res. 2de luitenants van de Territo riale Afd. Luchtdoelartillerie der Kon. Artillerie, alsmede van een res. 2de luitenant der Militaire Administratie. De beëdiging zal ge schieden door de lt-kolonel der Kon. Artillerie Portheine. Vooraf wordt door de aan deze plechtigheid deelnemende onder delen, nl. de 5de en 6de 'Comp. 2 T.B., waarbij ingedeeld zijn de mu ziek met tamboers en pijpers van de T.B.. de dubbelbatterij van de Territoriale Ludhtdoelartillerie, ge vestigd te Alkmaar en de Brigade Alkmaar van de Kon. Marechaussee, een mars door de stad gemaakt. Na afloop defileren de troepen voor de autoriteiten, welke voor het stad huis zullen plaats nemen. K.A.B. OVER LONEN EN PRIJZEN Reeds meerdere malen kwam op onze vergaderingen ter sprake de spanning tussen lonen en prijzen. Wat, is de bedoeling van de rege ring'in de door haar gevoerde loon politiek? En hoe staat onze arbei dersbeweging hier tegenover? Ons bestuur is er in geslaagd een alleszins bekwaam en deskundig spreker als de heer A. Boersma van ons Verbond bereid te vinden dit actuele onderwerp voor het kader te behandelen. Op a.s. Donderdag 20 Januari, te s avonds kwart over acht. komt de hier A. Boersma op de bovenzaal van de heer Haring, Oudegracht, over bovengenoemd onderwerp spreken. Wij hebben de stellige verwach ting, dat niemand van de bestuur ders deze bijzondere vergadering zal verzuimen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Robert, z. v. J. Perre en W. L. Arijjansen; Robert J., z. v. K. Kesselaar en A. Blokker; Pe trus W., z. v. A. A. Veel en M. de Boer; Gerardus J., z. v. G. J. Kra mer en J. M. J. Kluft. Overleden: Willem Keetman, 87 jaar, wed v. M. Nobel; Maarten de Vries, 86 j., wed. v. J. M. Heijkoop; Jan W. Kunnen, 84 j., wed. van D. Molenaar. 'fe -■ VRIJDAG 21 JANUARI in 'T GULDEN VLIES over: DE POSITIE VAN DE KA THOLIEKEN IN ENGELANI Aanvang precies 8 uur. Donateurs vrij entrée; leder en niet-leden op de gewont voorwaarden. Tijdige komst gewenst. EEN INTERESSANTE AVOND MET EEN BOEIEND SPREKER (Advertentie) EEN DODE BIJ AUTO-ONGELUK Vier zwaar gewonden Tengevolge van een overigens niet belangrijke smokkelaffaire is Dinsdagavond nabij Tilburg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waar bij een persoon werd gedood en vier andere zwaar gewond. Toen omstreeks 10 uur een Til- burgse taxi over de Rielseweg in de richting van Tilbrug reed, som meerden douanebeambten de wagen te stoppen. In plaats van hieraan te voldoen gaf de bestuurder vol gas en suisde met een snelheid van meer dan 100 km over de weg. Een der douaniers zond de wagen enige schoten achterna, doch de auto stopte niet. Bij een der bochten reed de Eflito met een geweldige klap tegen een boom. Enkele inzittenden werden hierbij uit de auto geslingerd. De heer C. Adriaansen uit Goirle werd op slag gedood. De vier overige in zittenden waaronder twee dames, afkomstig uit Tilburg en Goirle en twee Tilburgers, waaronder de taxi chauffeur werden zwaar gewond. Hun toestand was hedenmprgen redelijk wel. De auto, waarvan de snelheidsmeter op 130 stond, werd totaal vernield. Er wérden in dé wagen vier Belgische tapijtjes ge vonden, zodat men voor geringe smokkellading heel wat riskeerde. De toestand van Koos Vorrink FALSTER. 19 Jan. (Ritzau). De toestand van de heer Koos Vorrink was vandaag vrij goed. doch het levensgevaar is nog niet geweken. Naast zijn verwondingen heeft hij een zware schok en lijdt aan een blaasverlamming en een ingewands aandoening. Hij moet dan ook nog volkomen rust houden. BELANGRIJKE JAARVERGADERING OP KOMST Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, de algemene vergadering van de Kring Den Helder van de K.V.P, tevens de jaarvergadering, te doen houden op Woensdag 9 'Fe bruari, des avonds om zes uur, te Alkmaar. In behandeling komen, behalve de jaarverslagen, de agen da voor de a.s. Partijraad, waarvan vooral de reglementsvoorstellen in zake het college van beraad en de vaststelling van het nieuwe ge meenteprogram van bijzondere be tekenis zijn. De voorstellen terzake zijn deze week aan de afdelingsbe sturen toegezonden. Nog meer havenarbeiders in staking In de loop van Dinsdag hebben zich opnieuw ruim 150 arbeiders van, de samenwerkende havenbedrij ven bij de stakers gevoegd. Het aantal stakers breidt zich steeds uit met groepen havenarbeiders, die met enig werk gereed komen en naar de objecten gedirigeerd wor den, waar begin vorige week ca zestig vaste arbeiders van het Am sterdamse havenbedrijf het werk hebben neergelegd. Dat werk wordt besmet geacht. Totaal ongeveer 750 van de 4000 havenarbeiders zijn op het ogenblik in staking. Ontvluchte S.S.-er gegrepen In de nacht van Donderdag op Vrijda\ j.l, werd op de Crooswijk- sesingei te Rotterdam een man ge arresteerd, die met twee gestolen radiotoestellen zich uit de voeten maakte. De man, die ook nog van andere diefstallen wordt verdacht, bleek te zijn de 30-jarige varensgezel en ge wezen SS er M. J. K. uit Zwolle, die tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld was. Hij had kans gezien uit een kamp bij Zwolle te ont vluchten en zich geruime tijd in Rotterdam schuil te houden. Prins Bernhard Commissaris K.L.M. In de Dinsdag gehouden buiten gewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. is Z.K.H. Prins Bernhard op voor dracht van de houders van priori teitsaandelen b met algemene stemmen benoemd tot commissaris der vennootschap. MARKTOVERZICHT PURMEREND Het aanbod van runderen was weer minder dan de vorige week, maar ondanks dat was de handel er toch niet beter op. Met de verse melkkoeien ging het al heel stroef, voor de liefhebbers van een goed gebruiksbeest was nog wel keus, maar de vraagprijzen daarvoor, die zo om de f 900.lopen, remmen de kooplust wel. De afloop was dan ook heel stug. Beter gaat het nog steeds met de „tijdkoeien .daarvoor blijft animo, maar daarvoor worden ook goede prijzen uitgelegd. Voor de geldekoeien zijn nu ook wel in de stilste tijd de stalders vol en op de weiders zullen we nog wel enige weken moeten wachten voor deze hun inkopen beginnen. Er was dan ook niet te veel vraag naar en zij waren nauwelijks prijshoudend. Van het jonge vee was zo'n klein aanbod, dat er van enige handel daarin niet veel te maken was. Wanneer men het getal groot vee, dat 1248 stuks bedraagt, beschouwt, kan men al direct aannemen dat ook het aanbod van wolvee niet te groot was, maar de kooplust was er ook niet; de enkele beste scha pen gaan wel niet vlug maar doen nog behoorlijke prijzen, flink boven de f 100.maar voor het restant was het zeer moeilijk kopers te vinden. Voor de lammetjes was de liefhebberij ook niet groot. Met de bokken en geiten was het weer stug, nauwelijks prijshoudend. Met de biggen was het ook minder goed. Al reeds in de vroegte kon men zien dat de vlugge gang er niet was, wat later niet verbeterde, zodat de afloop heel stug was met lagere prijzen. De paardenmarkt schijnt maar niet op verhaal te kunnen komen. Het wordt van week tot week minder met de Mraag. En op de pluimveemarkt was het mis. Er was maar een kleine aanvoer, maar evengoed een stugge gang met la gere prijzen. VOOR DE MEERVOUDIGE KAMER De eerste klap is een daalder waard, wordt wel eens door diver se mensen beweerd, maar of dit nu altijd opgaat, is niet zo mak kelijk beweerd. Juist dit laatste ondervinden velen, die voor de rechtbank moeten verschijnen. Bo vendien werd gisterenmorgen ook nog eens onderzocht, wie nu feite lijk de' eerste klap gegeven had, want dat stond ook niet vas!. Wel stond vast. dat Hildegard T. en Catharina L. v. H„ beiden uit Ber gen, ruzie hadden gekregen. De oorzaak van deze ruzie was gelegen bij de kinderen, hoewel de aanlei ding hiertoe niet precies bekend werd. Op een gegeven ogenblik werd dit Hildegard te erg en zij ging naar de politie aangifte doen, hetgeen zij ook al meerdere malen had gedaan. Op de terugweg van het politiebureau ontmoette zij Catharina, die met twee kinderen op de fiets op weg was naar een verjaarpartijtje., Nu was Cathari na zelf ook niet al te vriendelijk en zij informeerde nu bij Hildegard die haar buurvrouw is, of ze soms naar de politie was geweest. Van zelfsprekend was het antwoord van Hilde bevestigend, waarop Catha rina van de fiets stapte, begon te schelden en tenslotte te slaan, zo dat Hilde enige blauwe plekken op haar gezicht opliep. Zo was tenminste de verklaring van Hilde gard, welke zij aflegde als verdach te en getuige. Catharina verklaarde, dat zij verdachte T. inderdaad gevraagd had, of zij naar de politie was ge weest. Daarbij was zij" van haar fiets afgestapt. Hierna nodigde zij verdachte T. uit samen naar het politiebureau te gaan en toen zij de daad bij het woord wilde voegen en wilde wegrijden, sprong Hilde gard op haar rug en gooide haar tegen de grond. Toen pas en niet eerder, aldus getuige van H., be gon ik te slaan. Bij dat vallen van getuige van H. namelijk viel ook de fiets van haar, waarbij een der kin deren op de straat smakte en daar bewusteloos bleef liggen. Het kind had een- hersenschudding. Verdach te T. ontkende echter, hetgeen door Catharina werd verklaard. Laatst genoemde was begonnen met slaan waarop verdachte haar een duw gaf en toen viel de fiets met bet kind. Precies kon verdachte zich echter niet meer herinneren, wat er gebeurd was, daar zij toen over haar zenuwen heen was". Getuige Huijben, wachtmeester van de Rijkspolitie, had gezien, dat Hildegard blauwe plekken op het gezicht had. Ook verklaarde hij dat er voor de ruzie meerdere ma len klachten waren gekomen. Na de ruzie had hij echter geen enkeje klacht meer gehad. De situatie met Catharina als verdachte en Hildegard als getuige leverde precies hetzelfde resultaat op. Op verzoek van de Officier van Justitie, mr. Meischke, werden de beide zaken aangehouden voor het horen van een nog niet verschenen getuige, die misschien meer licht in de zaak zou kunnen brengen. VI DE PRESIDENT van h naar de ramp van Dinsdag, dat het hof de en de plaats van het or louin verklaarde, dat h« redelijk goede kennis I verwierp het denkbeeld tot gevolg had. Parmenl nis van het gebied van instructies gelezen. Hij z< hoogte van 45 voet te re het betreffende punt op KATHOLIEKE STEWA1 SPRAK ONVERSTAAN Dr. Arthur Moreland arts in het ziekenhuis te noch, zeide, dat hij om 1 in de ochtend van 21 1 door Prestwick was op waar de vliegramp had gehad. Een kwartier la ren een dokter, genaan drie artsen van het ziel een verpleegster en e disch student in een ami vertrokken. Door de mi men zij pas om 2 uur Zes personen leefden nc hen werd medische hi leend. Twee vrouwen, een de stewardess wa den naar het ziekenhuis marnoch overgebracht. Van de laatste was 1 te gaan welk geloof z Zij had slechts Ned< gesproken. Indien men ten had dat zij Rooms liek was had men zek geestelijke kunnen lat men, aldus getuige. Een andere dokter v minuten over half twee boer van Tarbollen op die hem mededeelde, een vliegtuig neergestc en er gewonden over 1 verspreid waren. Hij was toen met nee sonen vertrokken en twee auto's, een ami wagen en een auto, dit menten en andere nodi gen vervoerde. Zij ware veer een kwartier na 1 foongesprek vertrokken. Een derde arts, dr. Kennedy van Tarbolton ze hij gewekt was door een s luid van een vliegtuig. Er krachtig wit licht te zien Zijn assistent deelde latei dat er een vliegtuigongel plaats gehad. Dr. Kenne met zijn assistent naar het storte vliegtuig gesneld. I hier injecties aan gewondi ven. Aan Malouin van de K.L. later door de vertegen-» van het Britse ministerie burgerluchtvaart Leslie 1 of hij van mening was dat oog op de verandering in 1 een speciaal weerbericht 1 vliegtuig had moeten wor zonden. Kapitein Malouin beaan het toenemen, van de b had het uitzenden van een rapport gerechtvaardigd. In antwoord op de vr: Leslie; „Zou u een weinig zijn geweest, indien u eei landing had moeten uitvoi startbaan 26, terwijl de ho' het wolkendek 96 meter b verklaarde Malouin: „Indien ik dat geweten er geen poging om op star te landen zijn gedaan". Margaret Onions, bedien de radio van het vliegveh nacht van de ramp, getui] het voorkomen van een in haar logboek, waarin de ken met de vliegers wore gelegd. Sprekend over ee: kening, welke in de bewu PROGRAMMA DONDERDAG 20 JAN HILVERSUM 7.00 Nieuws, 7.30 Orkest Morgengebed, 8.00 Nieui Pluk de dag, 9.05 Koorz; Schoolradio, 10.00 Kam 10.45 Gramofoonmuziek, Zonnebloem, 11.40 Schoolra Angelus, 12.03 Piano, 12.3 praatje, 12.33 Amusement; 13.00 Nieuws, 13.25 Uit Opera's, 13.45 Roeromme, 1 kest en sopraan, 14.30 Ori Mazelen", 15.00 Piano, 15 roeporkest, 16.45 Piano, 17.1 Üournaal, 17.30 Vocaal kwa Leger des Heils, 18.15 Land- louw, 18.30 Voor de strijd \00 Nieuws, 19.15 Orgel, leuws, 20.15 Steravond, 2 liiecompetitfe, 22.00 Gi ■Jziek, 22.25 Koor, 23.00 Symphonie Orkest- HILVERSUM INieuws, 7.15 Ensemble JNieuws, 8.15 Varia, 9. fien liet gaat rond, Vitaminen, 10.50 Voor 'Symphonie Orkest, 1 12.30 Weerpraal i 13.00 Nieuws, 13.20 n, 13.50 Tenor, 1 15.00 Voor ziek jpt 5, 17.00 Kaleidosc lier?, 17.35 Twee Bieuws, 18.15 Sp< kest, 19.00 Strip, IS pool, 19.45 Piano, feo.15 Kamerorkes ï!Tjan'ï00 Hoorspel, 21.1 fst en tenor, 21.4: nofoonmuziek, 2 —Jonden, 22.45 Gi ™uzie:.:3.00 Nieuws, 23.1 Io°nmuï

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4