T OUDE HOF" TE BEROEM Diefstal Juweliers RADIO TEXTIEL ZONDER PUNTEN PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 20 Jonuari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN De consument maakt korte metten J Zeer verspreide bebouwing of aankoop Een levensbelang voor Bergen Indonesië in het Lagerhuis (Ingezonden) De eerste indruk, die men al wan delend door de, de laagste dagen drukke, winkelstraten opdoet is, dat er toch nog vi'ij veel geld onder de mensen moet zitten. De belang stelling voor de opruiming, vooral die van de puntenvrije opruiming, is in de laatste dagen groot ge weest, veel grol er zelfs dan die tij dens de gebruikelijke balans-oprui ming in het begin van deze maand. Inderdaad hebben toen velen de kat eens uit de boom gekeken en ge wacht op deze speciale opruiming, die toen al in het verschiet lag. Ook de kleinere winkeliers, zoals die in manufacturen, hebben wat men noemt een goede loop gehad, die nu al weer wat is geminderd omdat de mooiste koopjes er al weer uit zijn. Intussen zijn ook in de grote zaken de vakken al aardig leeg geworden. Zoals altijd bij der gelijke gebeurtenissen als een win kelweek of een opruiming, was er een grote belangstelling van kopers van buiten de stad. Maandagmorgen b.v. moesten er alleen al uit Ber gen drie extra bussen worden inge zet. terwijl het vervoer uit andere richtingen ook aanmerkelijk druk ker was. Spreekt men met winkeliers, en ook met kopers, dan valt op. dat men vandaag de dag, ook niet voor een koopje, geen genoegen neemt met mindere kwaliteiten; de consu ment verlangt eerste klas goed voor zijn geld. De kopers zijn over het aigemeen snel tot een besluit j komen, ze maken korte metten bij de koop, bang, dat hun een voor- deelte ontglippen zal. De winkeliers en verkopers en verkoopsters dei- grotere bedrijven, zijn op deze run als men het zo noemen mag, goed ingesteld. Ze helpen vlug en goed en mede daaraan is het dan ook te danken, dat deze opruiming zo vlot van stapel loopt. Op de vraag, wat er zoal gekocht wordt, is moeilijk een antwoord te geven. Het blijkt, dat er nog veel belangstelling voor kledingstukken bestaat, mantels en japonnen gaan natuurlijk het meest, maar ook de heren kunnen er veelal nog best een pakje bij gebruiken, de oorlog heeft bij de meesten té grote gaten GENIAAL VIOOLSPEL van Wim Noske Eindelijk in de serie Kamermu ziek-coneerten, na jaren weer eens een vioolrecital, en van een jong Nederlands kunstenaar die zonder- enig voorbehoud het praedicaat groots violist kan voeren, waar nog bij komt, dat zijn muzikale in terpretatie constant op hoog peil blijft staan. Technisch staat hij voor niets en dwingt o.a. grote be wondering af voor een zéér be heerste en prachtige stokvoering. Met deze enkele regels is feitelijk de betekenis van de violist reeds volledig aangegeven, jyanneer we nu nader het gegeven programma beschouwen, dan zou daar, artistiek beschouwd, slechts tegen aan te voeren zijn. dat de samenstelling wel wat heterogeen was, waar weer tegenover staat dat men daardoor in de gelegenheid is alle facetten van de prestaties van deze violist te toetsen. Met een Prelude en Allgro van een onbekende Ned. componist werd het programma be gonnen en Wim Noske had reeds hier het pleit gewonnen. Toen volg de een prachtige vertolking van de beroemde Chaconne van Bach voor viool alleen. Wanneer het aanwezi ge publiek een kunstenaar terug roept voor een Bach-vertolking, dan is dat een dubbel compliment en voor de kunstenaar, en voor het pu bliek dat deze kunst weet te waar deren. De Sonate in G. gr. t. van Beethoven bewees dat Noske even eens een uitmuntend kamermuziek speler is. Na de pauze kwam het virtuoscn- dom aan de beurt, met het viool concert in d. kl. t. van Wieniauski, brillant en vitaal gespeeld. Verder memoreren we zes prachtige volks dansen van Bela Bartok, plus r.og wat kleingoed van Sarasate, Brahms, en Dvorak, dat dit alles schitterend werd geserveerd be hoeft geen betoog. De pianist, Henk te Strake, toon de zich een voortreffelijk accom- pagnateur, en speelde o.a. de Beet hoven sonate, waar de pianopartij het voornaamste is, voortreffelijk. Met een ovationele hulde voor de kunstenaars eindigde dit onvergete lijke vioolrecital. W .Schreurs. Morgenavond Schola Publiea Het bestuur van Schola Publiea verzoekt ons een laatste herinnering te plaatsen aan de morgenavond te houden causerie van de Z.E. heer drs. Th. Zwartkruis, over de positie van de katholieken in Engeland. Dat de Z.E. heer Zwartkruis ter zake een deskundig spreker is. heb ben wij reeds eerder uiteengezet, doch ook de wijze, waarop drs. Zwartkruis zijn onderwerp behan delt, zal ongetwijfeld in de smaak vallen van de leden en donateurs van Schola Publiea. Men wordt ver zocht vroegtijdig te komen, opdat de avond weer op tijd kan beginnen. Voor zover de plaatsruimte het toelaat, zullen tegen 8 uur ook niet- leden toegang kunnen krijgen. Handbal R.K.A.O.G. I—P.S.C.K. 1 2—0 Zondag was er vreugde in het AOG-kamp! 't Eerste elftal ver richtte kranig werk door de zwart- witten uit Zaandam in eigen huis te slaan, waardoor het kampioen schap van PSCK danig aan het rammelen is gebracht. De wedstrijd was nauwelijks be gonnen, of de midvoor van AOG benutte' een prachtige kans en de stand was 1—0. Gesteund door de wind bleef Alkmaar een voortdu rend gevaar voor de zwart-witten, maar verdere goals bleven voorlo pig uit. Het spel ging vlot op en neer, totdat na keurig samenspel de Alkmaarse midvoor Gré Kager wederom de keeper liet vissen, 2—0. Na de thee waren de rollen om gedraaid. Maar, ondanks het voor deel van de wind, kon PSCK de verdediging van AOG niet passeren. De backs stonden als een rots in de branding en de keeper werkte met gesloten deuren. Beide punten gin gen mee naar de kaasstad. geslagen in de garderobe, dan dat ze in een paar jaar zouden zijn aan gevuld. Daarnaast schijnt er weer meer vraag naaf kleingoed, als ser vetten, tafelgoed, handdoeken e.d. te zijn. Kousen, sokken, shawls, truien en dassen gaan al snel weg en ook werkkleding is nog steeds in trek. De prijzen, och, die variëren nog al, maar er zijn over het algemeen werkelijk koopjes te krijgen en de gene, die wat geld om handen haA heeft in de afgelopen dagen een uitstekende gelegenheid gehad om zijn garderobe of linnenkast eens goed aan te vullen. P. BOSSEN WORDT NEGENTIG JAAR bekend zeevaartkundige woont te Alkmaar Het zal niet van algemene bekend heid zijn, dat Alkmaar in de heer P. Bossen, die op 25 Januari a.s. negentig jaar wordt en die mo menteel in „Westerlicht" woont een stadgenoot heeft, die zich in ztlh lange leven voor de gemeen schap zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De heer P. Bossen is oud-leraar aan de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam en was ook di recteur van de Zeevaartscholen te Vlieland Delfzijl en Texel, in welke laatste functie hij werd gepension- neerd. Voortgekomen uit een eenvoudig dorpsgezin, waarvan hij de oudste der kinderen was, kwam de heer Bossen al zeer vroeg op eigen be nen te staan. Reeds als leerling van de lagere school te Aartswoud, ge meente Hoogwoud, moet hij zijn opgevallen door intelligentie en ijver, daar het hoofd dier schooi, met wiens dochter hij later huwde, evenals de dominee, zich zo voor hem interesseerden, dat zij hem belangeloos les gaven. Op dit ze genrijk fundament heeft Pieter Bossen onverdroten voortgebouwd, hetgeen rijke vruchten heeft afge worpen. Zijn bijzondere karaktereigen schappen en geestelijk vermogen voerden de heer Bossen als vanzelf tot zeer verantwoordelijke en eer volle posities, successievelijk door hem ingenomen eerst bij de Marine en later bij het zeevaartkundig on derwijs. In scheepvaartkringen is hij een zeer bekende en geachte persoon lijkheid, want haast ontelbaar zijn de marinemannen, de stuurlieden en gezagvoerders ter koopvaardij van kleine en grote vaart, die zich voor hun leven aan de heer Bossen ver plicht weten door zijn gedegen on derwijs. zijn talrijke publicaties op zeevaartkundig gebied en persoon lijke raadgevingen Zijn leerlingen en oudleerlingen dragen hem een warm hart toe, omdat hij alles voor hen heeft overgehad. Het kan dan ook niet anders of op 25 Januari a.s. zullen de per soon van de heer Bossen en zijn werk. niet alleen in Huize „Wes terlicht", maar ook op tal van an dere plaatsen ter wereld, aan de vaste wal en op zee. met erkente lijkheid worden herdacht. AANGEHOUDEN ALKMAAR. Op het Stations plein werd aangehouden een man, die zich te, Dordrecht had schuldig gemaakt aan diefstal. De man is op transport gesteld. Onze agenda GULDEN VLIES: 8 uur Ope rette Vereniging Odeon. Bioscopen: HARMONIE: Bambi, alle lft. VICTORIA: Bloed en Zand, volw. A.B.T.: Judy in het Lunapark, 14 jaar. CINEMA: Robin Hood, 14 jr. APOTHEKEN: Dr. Hartong v. Ark, Langestraat 1. BONNEN AFHALEN: Zater dag zelfverzorgers en instel lingen. Ter navolging! Het bestuur der Alkmaarse Ver eniging tot Bestrijding der Tuber culose ontving van het R.K. Liefde werk „Oud Papier" te Alkmaar een gift ad f 250.Voorwaar een mooie geste. Het eerste schaap is over de brug! Gironummer: 185600, ten name: Penningmeester van de Alkmaarse Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose, Alkmaar. Dertig jaar vruchtbare arbeid In Maart a.s. viert de afdeling Alkmaar der R. K. Reclasserings- vereniging haar 30-jarig bestaan. Sinds 1919 oefent deze vereniging in een zeer groot deel van onze provincie haar zegenrijk werk uit. Velen, die in moeilijkheden met de Justitie waren geraakt, heeft zij in de afgelopen 30 jaar kunnen helpen. De na-oorlogse jaren met hun toenemende criminaliteit en veel vuldige economische delicten heb ben de werkzaamheden der afde ling een zeer grote vlucht doen ne men. Door de hoge kosten van levens onderhoud en de spanning tussen lonen en prijzen zijn vele goede mensen, die voorheen nimmer met de Justitie in aanraking kwamen, gestruikeld. Het zijn vooral deze mensen, die geholpen moeten wor den. opdat zij voor recidive worden behoed. Dat dit grote offers voor de R. K. Reclasseringsvereniging met zich brengt, spreekt vanzelf. Wij willen U hiervan enkele noe men: steun aan gezinnen, aan ont slagen gevangenen, aanschaffing van kleding en schoeisel, huisraad, enz. enz. Wat de afdeling Alkmaar van de R. K. Reel. Ver doet. wordt U uit voerig belicht in de folder, die deze week in Sursum Corda wordt inge sloten. Als U deze folder aandachtig leest, zal het U duidelijk worden, dat hier een van de „zeven werken van barmhartigheid" daadwerkelijk in toepassing wordt gebracht. Dit schone werk van naastenlief de kan echter zonder uw medeleven en steun niet in stand worden ge houden, daar de vereniging prac- tisch aangewezen is op vrijwillige bijdragen. Slechts een kleine sub sidie krijgt zij jaarlijks toegewezen. Zij heeft daarom het 30-jarig ju bileum aangegrepen, om uw belang stelling voor haar arbeid op te wekken en U te vragen haar door uw donateurschap financieel te wil len steunen. De a.s. week zullen de aange hechte strookjes van de folders bij U worden afgehaald. Tekent allen in, elke donatie is welkom. U ontvangt van de vereniging een schriftelijke bevestiging van uw donatie. God lone het U. BEFAAMDE HULPVAARDIGHEID ALKMAAR. Aan het politie bureau meldde zich een dame, die aan voorhoofd en wang een open wonde had. Zij was te Heiloo geval len, waar men haar naar de Alk maarse politie verwezen had voor hulp. Nadat men haar de eerste hulp had verleend werd zij naar 't Centraal Ziekenhuis gebracht, waar de wonden gekramd werden, waar na zij naar huis terug kon keren. VERKOOP KINDERPOSTZEGELS Het comité voor de verkoop der weldadigheidspostzegels „Voor het Kind" deelt mede, dat te Alkmaar en omstreken in totaal werden ver kocht: 62237 zegels van 2 ct. 14 ct.) f 2489.48; 12776 zegels van 5 ct. (8 ct.) f 1022.08; 12991 zegels van 6 ct. (10 ct.) f 1299.10; 67814 zegels van 10 ct. (15 ct.) f 10.172.10; 11095 zegels van 20 ct. (28 ct.) f 3106.60; tot een bedrag van f 18.089.36. waarvan door de plaatselijke comité's tot een be drag van f 14.500. POLITIE VOETBAL ALKMAAR. Het Alkmaarse po- litie-elftal speelde Dinsdagmiddag tegen de Rijkspolitie te Purmerend en won met 20. Een week geleden wonnen onze politiemannen met 81 van Haarlem II. zodat zij een goede kans maken voor het kam pioenschap van de afd. Noord-Hol land. De enige geduchte tegenstan der is de Rijkspolitie te Alkmaar. DIERENBESCHERMING Zwervend is te Alkmaar aange troffen een middelmatig grote hond. Kentekenen: langharig, zwart-wit, teef, witte pluimstaart en witte streep over de kop tussen de oren. Het dier komt vermoedelijk uit Schermerhorn, is door schooljon gens meegenomen. Van wie is het 3 maanden oude driekleurige poesje? Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Johan nes, zoon van J. Nootebos en E. Th. Hulskamp; Johannes A„ zoon van J. A. Dekker en A, Jongsma. Gehuwd: Petrus J. Lockx en Eli sabeth C. Norder; Hendrik W. Swertz en Johanna C. Lakeman. Overleden: Jansje A. Keysper, 78 jaar, wed. van Th. Messelaar. AANRIJDING Gisteren is bij de Heiloo'er brug een 14-jarig meisje, dat van de Nieuwlandersingel afkwam en nog voor een auto de Kennemerstraat- weg wilde oversteken, aangereden. Het meisje werd gewond en haar rijwiel werd beschadigd. De bestuurder heeft haar, in over leg met de G.G.D. naar haar woning vervoerd. DE EENDEN-DIEFSTAL In samenwerking met de Rijks politie te Egmond-binnen heeft de gemeentepolitie licht kunnen bren gen in de duistere eendendiefstal, die de vorige week aan het Hoever- pad plaats vond. De dief bleek te zijn een inwoner van Alkmaar. VALS ALARM Enige tijd geleden werden politie, brandweer en Gemeente Dienst op geschrikt door een alarm, dat later vals bleek te zijn. Na een uitgebreid onderzoek is 't de politie gelukt de hand te leggen op degene, die het vals alarm had gegeven. Het bleek te zijn een 12- jarig meisje, dat met haar vriendin deze „grappen" had uitgehaald. Zij is op het Politiebureau ontboden, waar zij ernstig over haar gedrag werd onderhouden. Daarbij bleek nog, dat zij ook een aantal andere instanties en personen met valse berichten had lastig ge vallen. Zo had zij mensen opgebeld met de mededeling, dat zij zich spoedig naar huis moesten begeven en anderen had zij verteld, dat zij zich aan het Politiebureau moesten melden. H.D.C. HEILOO HEILOO. De uitslagen van de 13e ronde voor de clubcompetitie zijn als volgt: K. TuinmanS .de Geus 20 C. AdrichemJ. Geuzebroek afg. A. DekkerH. Verver afg. J. SprenkelingC. de Graaf 11 Tuinman gaat nu onbedreigd aan de kop met 20 punten, gevolgd door H. Verver met 17 punten cn een afgebroken partij. C. de Graaf met 16 u. met nog 1 te spelen partij. Groep II: J. SpaansA. Kroon 02 D. LangendijkW. Hoogenboom afg. C de JongP. Beukers 02 P. OudJ. Marsman 20 Groep III: C. v. LieshoutG. Snel 02 D. SmitA. v. d Werff 02 H. WeijersS. Mellema 02 A. AllemanJ. Helder 11 H. WeijersS. Mellema 02 S. Hottentot—B. Hofman 11 B. HofmanBruin 20 Heden, Donderdag, speelt voor de Kennemer Damkring de damclub St. Thomas uit Castricum tegen H.D.C. te Heiloo. BEVOLKINGSAANWAS LIMMEN Bij de aanvang van het jaar 1948 telde de gemeente Limmen 2729 inwonenden, waarvan 1346 tot het mannelijke geslacht be hoorden en 1383 tot het vrouwe lijke. In de loop van het jaar wer den 79 nieuwe wereldburgers aan gegeven, te weten 40 jongens en 39 meisjes. In de gemeente hebben zich ook nog 93 personen voor vast ge vestigd. Overleden zijn er in totaal 26 ingezetenen en wel 14 manne lijke en 12 vrouwelijke. Verhuisd zijn 116 inwoners. Alzo een ver meerdering van 9 mannelijke en 21 vrouwelijke personen Limmen gaat langzaam maar ze ker vooruit. BLIJDE INCOMSTE BURGERBRUG Vooruitge schoven eenheden van het Italiaanse griep-virus hebben ook ons in-be rusting-wachtende dorp bereikt. Elk der beide dorpsscholen heeft nu een leerkracht „in ruste", ter wijl ook een tweetal middenstanders door de gordijnen naar het voor jaarszonnetje liggen te kijken. Blijft overeind. „West-Frisia" zal voor „Italië" niet zwichten. Beproeft en proeft de beproefde Franse me dicijn en gij zult geen virusdrager zijn. Laatste nieuws: De dorpsschool leerkrachten sterken al op en van de zomer komt het Italiaanse ijs weer. UITSLAGEN DAMLUST lc klasse ZUID-SCHARWOUDE In deze klas konden slechts twee partijen doorgang vinden. In een ingewikkelde partij tussen J. Zijp en Th. de Haas slaagde laatstgenoemde er in een doorbraak te forceren, hetgeen leidde tot winst der partij. C. Schuffelen smaakte het genoegen een punt aan de zijne tóe te voegen in zijn partij tegen A. v. d. Welle. 2e klasse P. Mienes gaf tegen P. Balder geen krimp en zag zich met een punt verrijkt. Jac. Grootjes staakte zijn nederlagenreeks en zegevierde in zijn partij tegen G. Koling. H. Engeringh zag hiertoe echter geen kans en moest wederom in P. Schuffelen zijn meerdere erkennen, waardoor hij thans alleen als hekke sluiter fungeert. 3e klasse A. den Harligh, die in zijn partij tegen P. Bekker een winnende stand had bereikt, moest door een foutzet toch nog capituleren. Jac. Berkhout en J. Weel deelden de punten broe derlijk. In een zo goed als verloren stand wist J. Pluister door een heel aardige combinatie nog van W, Hoedjes te winnen. ii |N ZIJN PLEIDOOI tot uitstel I van de beslissing wees het raadslid, Dr. J. Hemelrijk op de in de loop der jaren toenemende ontbossing van Bergen, tengevolge van de steeds voortschrijdende bebouwing. Voorheen dat herinneren zich nog maar alleen de ouderen was dit dorp meer bos dan huizen; thans is het meer huizen dan bos geworden. De sfeer van de bebou wing verplaatste zich steeds meer in de richting van het bos; de be bouwing vrat steeds meer aan het natuurschoon. In het Kon. Besluit wordt het onbillijk geacht, dat aan de terrei nen van het Oude Hof-complex, die „thans reeds in de sfeer van de ver bouwing liggen", de bestemming tot bos wordt gegeven, zonder dat de eigenaar de waarborg heeft, dat met zijn belangen rekening zal worden gehouden. Daarom komt de Kroon tot de conclusie, dat deze terreinen behoren te worden bestemd, óf tot „zij het ook zéér verspreide bebou wing" óf, wanneer de gemeente op het geheel ongerept laten daar van meent te moeten prijs stellen, tot bos; met dien verstande, dat de eigenaar de waarborg heeft, dat de gemeente binnen een redelijke ter mijn tot aankoop of onteigening van deze terreinen zal overgaan. Geen argument Met alle reverentie voor de Kroon lijkt ons „de nabije sfeer der bebou wing" geen steekhoudend argument, om de bestemming van deze terrei nen tot bos onbillijk te achten. Die sfeer dient o.i. ééns op te houden. Immers, zou men toestaan, dat de rand van dit bos-complex bebouwd werd, dan ware die sfeer alweer 'n stuk verder doorge drongen en zou, als men hetzelfde argument weer zou aanvoeren, successievelijk het hele bos bé- bouwd dreigen te raken. Als dus de gemeente er prijs op stelt en als het haar ernst is dit Oude Hof-complex, dat als histo risch- en natuurmonument van grote waarde is, ongerept te behou den als voor het publiek toeganke lijk terrein met uitzondering vanzelfsprekend van die gedeelten, die de eigenaar steeds voor eigen gebruik heeft afgesloten, en daar bij de rechten van de eigenaar, die in het Kon. Besluit zijn neergelegd, wil erkennen, dan betekent dit, dat de gemeente (en niet de éigenaar) de keuze heeft tussen: óf: zeer verspreide bebouwing, óf aankoop, eventueel onteigening bin nen redelijke duidelijk aan te geven tijd. Blijkens zijn bezwaarschrift stelde de eigenaar althans destijds zelf de gemeente voor dit alterna tief, al had hij daarbij wellicht 'n andere wijze van bebouwing voor ogen. Hij wenste slechts, dat het be houd van zijn kapitaal op een of andere wijze verzekerd zou zijn. In dit verband wijzen wij er ech ter op, dat de laatste tijd meer bos- terrein was afgesloten, dan voor heen steeds het geval was; wij ver namen echter, dat deze afgesloten gedeelten spoedig weer toegankelijk gesteld zullen worden. Zeer verspreide bebouwing Het Kon. Besluit acht de „zeer verspreide bebouwing" de enig- toelaatbare wijze van bebouwing van dit complex, zonder nochtans deze bebouwing imperatief voor te schrijven. Het voorstel van B. en W. lijkt ons met deze geest van het Kon. Besluit niet in overeen stemming. Is de gemeente echter bereid Ged. Staten te adviseren ,,'n zeer ver spreide bebouwing" toe te laten, dan dient eerst vastgesteld te wor den, wat hieronder verstaan wordt. Wij hebben daarover het oordeel gevraagd van een deskundige, die van mening is, dat, vergeleken bij b.v. de open bebouwing van de Dorpstraat, de bebouwing van de Hertenkamp „verspreide bebou wing" genoemd kan werder., zoals ook de verbouwing langs de Eeuwige Laan. Als wij dus onder „zeer ver spreide bebouwing" verstaan, zo hier en daar een villa of landhuis, dan geloven wij deze term wel juist te hebben gekwalificeerd. Wy menen, dat hiertegen ook uit het oogpunt van natuurschoon geen bezwaar kan worden ge maakt, mits 'n onpartijdige schoon heidscommissie uitmaakt, waar en hoeveel (hoe weinig) villa'» er op 'n bepaald terrein gebouwd mogen worden en ervoor waakt, dat deze gebouwen bijdragen tot verhoging van het natuurschoon. Wij nemen aan, dat ook de Raad van Bergen tegen deze „zeer ver spreide bebouwing", die echter weer niet mag leiden tot afsluiting van belangrijke bosgebieden voor de gemeenschap, geen bezwaar zal maken. De door B. en W. in dit geval voorgestelde bebouwing van Oud Maesdammerhof, Slulslaan en Mu- zicktuin (zie kaartje E. E. en G.) kunnen wij echter moeilijk als „zeer verspreide bebouwing" beschouwen en wij hopen daarom, dat de Kaad deze voorstellen met kracht van de hand zal wijzen, mochten zij ooit weer ter tafel kqmen. Aankoop Wil de gemeente tot koop over gaan - en Ged. Staten, die blijkens hun beslissing van Hec. 1938 van oordeel zijn, dat Bergen een groot deel van zijn attractie als vacantie- oord zou verliezen, als het Oude Hof-complex tot bouwterrein ver- kaveld werd, zullen daar zeker toe meewerken dan zal dat van de gemeente een groot financieel otter vragen. Wij mogen echter verwachten dat, evenals zulks in 1930 bij de aan koop van het Natuurreservaat het geval was, de burgerij ook in dit geval een financieel offer zal bren gen en voorts Rijk, Provincie cn andere instanties als de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten, Heemschut e.d. zich ook niet on- betuigd zullen laten, als op hen een beroep wordt gedaan, om dit eeuwenoude bosgebied voor het nageslacht te bewaren. De eigenaar zal een beslissing in deze geest, welke krachtens het Kon. Besluit genomen kan worden, moe ten aanvaarden, al behoeft hij van zelfsprekend niet elk bod te accep- teren. Als vastgesteld wordt, wat onder „zeer verspreide bebouwing" ver staan wordt, zal het ook mogelijk zijn de koopprijs vast te stellen. Tot onteigening zal de eigenaar het, naar wij vèrtrouwen, wel niet laten ko men. Het in het Kon. Besluit genoem de bedrag van f f108,736.—verte genwoordigende de waarde van de bouwgrond in dit complex, volgens de fiscale maatstaven van 1933, heeft betrekking op alle terreinen om het Oude Hof tussen Maesdam- meriaan en Mosselenbuurt-Hoflaan, Eeuwige Laan en het weiland ten Z. van de Sluislaan, met uitzonde ring echter van een strook, ten W. van de Meerweg en het Nieuwe Maesdammerhof doch met inbe grip van de Muziektuin en waar schijnlijk ook de strook aan de Eeu wige Laan (Duinkant) tussen Don kere Hoek en Fransman. De koop- (of onteigenings-) prijs van het complex behoeft echter niet het preciese aequivalent te zijn van de waarde in geval van „zeer ver spreide bebouwing". Daarom houdt het betoog van B. en W„ dat er voor aankoop of onteigening geen basis te vinden is, omdat het K.B. niet precies aangeeft, wat onder „zeer verspreide bebouwing" is te vei'- staan, ook geen steek. De Kroon zal o.i. aannemen, dat dit een vast staand begrip is. Het moge „zeer moeilijk" zijn de waarde van het aan te kopen com plex te taxeren, onmogelijk is het niet. Ook bij 'n rechterlijk vonnis tot onteigening zou men tot vaststel ling van een bepaald bedrag moeten komen. Trouwens, B. en W. doen in hun nota aan de Raad zelf al een raming. Na als hun mening te kennen te hebben gegeven, dat er geen reden is de huns inziens toelaatbare bouw terreinen te kopen, om ze voor be bouwen te vrijwaren „daar deze be bouwing geen onoverkomelijke scha de aan het natuurschoon zou toe brengen" (dat zeggen B. en W.) en dus de eigenaar zelf deze bouwter reinen maar moet exploiteren, be cijferen B. en W„ dat de eigenaar 'n redelijke schadevergoeding zou ont vangen, daar de bouwterreinen, vol gens een lage taxatie f 250.000. goeding komt van f 40.000.die B, zouden opbrengen. Waarbij de ver en W. zouden willen geven voor het verlies aan bouwterrein langs de Noordzijde van de Sluislaan (zie kaartje H.) terwijl de eigenaar tevens erop kan rekenen, dat de ge meente het resterende bos (van 21000 m2) wil kopen. De Raad en in laatste instantie Ged. Staten zullen eventueel uit moeten maken, welk bedrag voor dit oude Hof-complex billijk moet worden geacht. Een bouwterreinprijs behoeft daar echter niet voor betaald te worden. Het in 1938 genoemde bedrag van f 108.736.kan even- mfn als maatstaf dienen, al zou het voor deskundigen wél als uitgangs punt bij hun taxatie genomen kun nen worden. De Raad van Bergen staat voor 'n belangrijke beslissing; 'n beslissing van groot belang voor de toekomst van Bergen. Hij neme echter in deze geen angstvallige houding aan. Ware de Raad destijds angst vallig geweest, het Natuurreser vaat zou voor de gemeenschap ge sloten en de Sparrelaan zou aan weerszijden bebouwd zijn; van de Fransman naar Duinvermaak zon een snelverkeerswcg, dwars door het mooie duingebied zijn aange legd met bebouwing erlangs. Ook het Eeuwenoude Oude Hof en omgeving moet voor het nage slacht en voor Bergen behouden blijven; zo ongerept mogelijk. Het is daarom en omdat wij van mening zijn, dat ook de bevolking van Ber gen er recht op heeft te weten, wat er te gebeuren dreigt, dat wij ons gerechtigd achtten op deze plaats meer aandacht aan deze levenskwes tie voor Bergen te wijden, dan van zekere zijde wellicht op prijs gesteld wordt. Fr. O. (Wij zouden het op prijs stellen, ais onze lezers, wanneer zij daartoe aanleiding vinden, na lezing van onze artikelen ook hun mening zouden willen kenbaar maken over deze kwestie. Wij zullen er gaarne nota van nemen. De 4de alinea in ons artikel van gisteren begon met het woordje „Vooral"; dit was een correctiefout; er had moeten staan: Voor al enz. Red. N.H.D.) UITSLAG BRIDGE-DRIVE EGMOND AAN ZEE A-klasse: Kareisde Goede 68,5; Hopman Ruiter 60; Heddesvan Pel 59; NieuwenhuizenBeers 56,5; Gebr. Hopman 56; Gebr. v. d. Molen 52; SmitDekker 50; ScholtenLeijen 48; PeppingGroot 47; Kareisde Waard 43. B-klasse: HopmanModder 42,5; Gebr. Dekker 40,5; HopmanVerver 38,5; Burger—Dekker 37,5; Zwart— Duin 36,5; HuibersBaltus 35,5; DekkerGouda 34,5; Huidersde Raadt 31; Basv. Winsum 27,5. C-klasse: HartgrinkBurger 36; Tervoortde Raadt 28.5; dames HartgrinkDekker 28; Goudavan Egmond 23,5; Grootde Waard 17,5; JonkerGroen 16,5. HET CONCERT VAN AMICITIA TE AKERSLOOT Zondag hebben we dan de proef neming bijgewoond. En we kunnen gerust zeggen: het smaakt naar méér. De Castricumse Orkest Ver eniging ol..v. de heer G. v. d. Wolf heeft een prachtige medewerking verleend. Om even „in te spelen" opende het orkest met een pittige mars: „Koning Albert". Maar pas na het openingswoordje begon het eigen lijke programma. Als inleiding op vier geestelijke liederen hoorden we „In een Chinese kloostertuin' De muzikanten slaagden er meteen in het gehoor te boeien. Daarna kwam het koor met een fijn ge zongen „Nu zijt wellecome". Het Kerstlied van Hub. Cuypers bleef, evenals trouwens alle gezangen, zuiver op toon, maar had wel iets zachter gezongen kunnen worden „Jubilate Deo" van Orlando di Lasso kwam goed tot z'n recht; daar zat muziek in. Toen daarna orkest en koor gin gen samenwerken in het „Ave Ve- rum" van Mozart, konden we ge nieten van een schoon geheel. Ook bij de lichtere muziek, die vooral na de pauze de beurt kreeg, viel het ons op dat muzikanten en koorleden zuiver pleizier hebben in hun spel en zang en daarom tot iets moois in staat zijn. Het spreekt van zelf dat animo alleen niet genoeg is en dat er ook nog een kundige leiding moet zijn, om er uit te halen wat er in zit. De bekwaamheid van de heren v. d. Wolf van het orkest en Alb. Louwe van het koor wer den hoorbaar bij deze uitvoering. De avond werd besloten met twee zeer dankbare nummers van Johan Straus: „Kunstenaarsleven" en „Nonnenkoor". De uitvoering hiervan was vlot en beschaafd, zodat het pulbiek met gul applaus dan'te. Wie zou ge dacht hebben, dat de koordirigent eigenlijk wegens ongesteldheid hef bed had moeten houden? Zowel de beide dirigenten als hun muzikanten en zangers kunnen op een zeer ge slaagde avond terug zien. JAARVERGADERING K.A.B. EGMOND AAN DE HOEF. De zer dagen hield de K.A.B. haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring in de zaal van P. Mooij alhier, Wegens ziekte van de voorzitter was de leiding in handen bij de heer M. Zoon. Deze wenste zijn toe hoorders yoor zich en hun gezinnen een gezegend nieuwjaar en sprak de hoop uit. dat de K.A.B. zich in een grote bloei zou mogen verheu gen. Uit de mededelingen bleek, dat het aantal leden van 45 was geste gen tot 58. Gebleken is, dat voor de spaarbank een grotere belang stelling bestond dan aanvankelijk verwacht mocht worden. De ont vangsten en uitgaven bedroegen resp. f235.06 en f202.—. Uitvoerig werd stil gestaan bij het werk van Herwonnen Levenskracht. Bij de rondvraag kwam vooral de woningbouw ter sprake, waarvan de resultaten voor onze dorpskom tot op heden wel zeer bedroevend zijn. De heer P. Simons gaf in dit verband een overzicht van de moeilijkheden, welke de gemeente terzake woningbouw, zeer in het bijzonder met de planologische dienst heeft. Eind Januari van dit jaar zal de gemeente in beroep gaan bij de Kroon. Aan het slot van de avond sprak de plaatsvervan gend voorzitter nog een woord ter opwekking om vooral de vergade ringen getrouw te blijven bijwonen. Een bestuur kan alleen dan grote activiteit met succes ontplooien, in dien het zich in een eensgezinde trouw der leden gesteund weet. De jaarlijkse feestavond is vastgesteld op 29 Januari a.s. Koopvaardij-leden posthuum onderscheiden Woensdag heeft de directeur-ge neraal der Scheepvaart, mr. J. J. Ooyevaar. op de verjaardag van prinses Margriet, het petekind van de koopvaardij, een aantal onder scheidingen uitgereikt, die H.M. de Koningin aan leden van de koop vaardij posthuum had verleend. In een gevoelvolle rede herdacht mr. Ooyevaar de heengeganen en wees er op, dat zij „kerels waren ge weest, die hun land dapper hadden gediend en het gevaar onder de ogen hadden durven zien". Het Vaderland is trots op deze dappe ren, aldus mr. Ooyevaar, die zijn toespraak besloot met een fragment over de ondergang van de Slamat voor te lezen. Daarna overhandigde hij de onderscheidingen aan de na bestaanden. Wereldkampioenschappen Tafeltennis Voor de wereldkampioenschappen tafeltennis die van 4 tot en met 10 Februari a.s, te Stockholm worden gehouden, zijn de Nederlandse teams als volgt ingedeeld: De damesploeg in groep A met: Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Ver. Staten, Schotland, Egypte, Noor wegen, Denemarken en Zuid-Slavië Het herenteam in groep B met: Tsjecho-Slowakije, Engeland, Oos tenrijk, Zweden, Brazilië, Zwitser land, Denemarken, Italië en Schot land. Luxemburgse gezant hield receptie Woensdagmiddag hebben de Lux emburgse gezant en mevrouw Col- lart te Den Haag een receptie ge geven ter gelegenheid van de vie ring van de Groot-Hertogin van Luxemburg en van de herdenking Harer 30-jarige regering. Zo goed als alle hoofden der diplomatieke missies in ons land waren aanwe zig, alsmgde verschillende leden van de Hofhouding. Verder merk ten wij op de ministers van Maar- seveen, Weyers, Sassen en Joekes, de vice-president van de Raad van State. Jhr. Mr. Beelaerts van Blok land en dg Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuidholland, mr. A, L. Kesper. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: KOUDERE NACHT! Wisselend bewolkt, overwe gend droog weer. In het Zui den van het land zwakke tot matige wind uit westelUke richtingen, elders matige tot krachtige en langs de Wad- denkust nu en dan harde wind tussen West en Zuidwest, Iets koudere nacht. Overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Ook de Indonesische kwestie kwam gisteren, tijdens het buiten lands debat in het Lagerhuis ter sprake. Lord Milverton. een vroe gere onderstaatssecretaris bij de re gering van de Unie van Malakka, noemde de Nederlandse actie fun damenteel juist „een standpunt, dat wordt gedeeld door elke com petente Britse criticus". Milverton begreep de critiek van de Britse regering niet. „Als vandaag regel is open huis te houden", aldus Milver ton, „zie ik niet in waarom onze was en die van Nederland de enige moeten zijn, die mogen worden ge ïnspecteerd" (gelach). Spr. betoog de verder, dat de inheemse bevol king als geheel de terugkeer van de Nederlanders toejuichten, (ge juich). „Als het anders was gelopen en de Nederlanders Indonesië spoedig na het einde der vyandelykheden hadden bezet, zouden Sukarno en zijn collega's gevangen zyn geno men en behandeld zyn voor wat zü waren. Dan zouden vrede en welvaart in het gehele land spoedig zijn terug gekeerd en zou de wereld toegang hebben gehad tot een groot aantal belangrijke producten, die haar thans worden ontzegd. Ook Lord Vansittard noemde de critiek op de Nederlanders zeer overdreven. De Nederlanders zijn opgetreden tegen een onbetrouw baar en onbevoegd lichaam, met aan het hoofd een aantal Quislings. TOESTAND VAN VORRINK IETS VERBETERD Onderzoek van vliegramp ten einde Een der geneesheren van het zie kenhuis te Kykjobing heeft giste renavond verklaard, dat de berich ten, die spreken van een blaasver lamming bij de heer Koos Vorrink, onjuist zijn. Wel is aanvankelijk een stoornis in de nierfunctie ingetre den, hetgeen wel meer voorkomt bij zeer hevige schokken. Tengevolge hiervan was de toestand van de patiënt gisterenmorgen minder goed en gaf zelfs aanleiding tot enige be zorgdheid. In de loop van gisteren middag is echter een verbetering ingetreden en tegen middernacht meende de geneesheer te kunnen geloven, dat de stoornis in de nier- functie is opgeheven. Ook is enige verbetering in de ingewandsaandoe ning te constateren. De Deense ge neesheer geloofde niet. dat nog levensgevaar aanwezig is. De deskundigen hebben gisteren middag het onderzoek naar de vliegramp geëindigd. De bewaking van de resten van het vliegtuig is opgeheven. Naar het A.N.P. van de zijde van Aero Holland vernam, heeft het onderzoek niets aan het licht ge bracht. De stoffelijke overschotten van de twee slachtoffers zullen Maandag te Westerveld worden verbrand. Prins Bernhard onderscheiden De zaakgelastigde der Dominicaan se republiek, de heer dr. Salvador E. Paradas heeft Dinsdag aan Prins Bernhard de versierselen van het Grootkruis der Orde van Juan Pablo Duarte (gouden ster) overhandigd. De korte plechtigheid geschiedde in het Paleis Noordeinde. Woonhuizen tof pakhuis Geachte Redactie, Tot mijn teleurstelling moest ik constateren, dat perceel Handels kade 38a, waarin een pakhuis met bovenwoning is gevestigd, thans he lemaal tot pakhuis is ingericht; voorts, dat 'n woning, naast de kaasfabriek De Karperton, 'n wo ning, waar zelfs twee gezinnen in zouden kunnen wonen, ook als pak huis wordt gebruikt. Dat zullen al diegenen met my betreuren, die, als ik al jaren uitzien naar woonruimte. Hebben bedoelde eigenaren geen begrip voor het droevig woning tekort. De Woningwet is er toch niet voor, om van woningen pakhuizen te maken? Ik hoop, dat de betref fende instantie hier in zal grijpen en zich in deze woningen spoedig 2 of 3 gezinnen kunnen vestigen. Met dank voor plaatsing, J. Bruin, Omval 27. (Naschrift Redactie. Wy heb ben n.a.v. dit schrijven een onder zoek ter plaatse ingesteld. Het is, zoals inzender schrijft, dat deze wo ningen momenteel als pakhuis in gebruik zyn. Wat het perceel, Han delskade 38 betreft, geloven wy, dat er weinig aan te doen is. daar woonruimte, aan een bedrijf ver bonden, niet gevorderd kan worden. Wat het huis naast de Karperton betreft, als inzender zich even tot de heer Grondsma gewend had, hetgeen wy nu voor hem gedaan hebben, dan zou hy vernomen heb ben, dat deze woning gedeeltelijk bestemd is voor de meesterknecht van het bedryf, die reeds in onder trouw is en er binnenkort gaat wo nen; gedeelteiyk wordt dit perceel ingericht voor schaftlokaal, dat vol gens bepaalde wetgeving aan het bedryf verbonden moet zyn. Intussen zyn wy het met inzen der eens. dat de woningwet er niet is om woningen tot pakhuis te ver anderen; het tegendeel is eerder het geval, Wy kunnen slechts met hem wensen, dat hy spoedig de zo lang gezochte woonruimte zal toe gewezen krygen. Red. N.H.D.) Passagierslijst „Waterman" Bij de kantoren van ons blad ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransportschip „Waterman", dat op 29 Januari, a.s. te Rotterdam wordt verwacht. |>E ENIGE JAREN GE gerde goudstaven Meidagen van 1940 nt Nederlands goud naar voor dat zij zee bereik lucht vloog, hebben o honderd baren goud k aan de oppervlakte er landse Bank. Maar po liepen daarover allerl ruchten werd het ook 1 met de nagemaakte g< ziin enige gestolen stc gearresteerd. De recherche kende de en zy bleef derhalve niet Enkele weken geleden dc opeens een nieuwe variat: dit werd oorzaak, dat Rc rechercheurs opnieuw ee neuzen in dc omgeving drecht, waar de meeste v woonden die op de zandzi den dienst gedaan. Bij nieuwde onderzoek, nu or dagen geleden, kwam z( het licht, dat tot arresta worden overgegaan. Allereerst werden tw< Iiers gegrepen, de 44-jari O. uit Rotterdam en de A. H. uit Den Haag. Zy helers. Zy hadden een b gekocht door tussenkoms gebroeders B„ horlogema Sliedrecht en Leerdam. I lijke leverancier bleek ti 46-jarige dekknecht A. i Sliedrecht. Met deze, die enige collega's had gehan men een der dieven in 1 Met de auto van de Has lier was ook diens Rottere lega destijds naar Sliedrt den. Daar werden 20.000 gi tant op tafel neergeteld, de staaf van „eigenaar" de. De bemiddelende horli kregen er ieder duizend gi Via Rotterdam en Den H; de juweliers toen onmiddt een plaatsje in de omget Leiden gereden. Ten huizi kennis werd ogenblikkeli, nen de baar goud van klein te beitelen. Het was een moeilijk k toen men er 's nachts om mee ophield, was nog u helft in stukjes geponst, weiiers deelden zy eerlijk en zo kwam by diverse klanten terec Toen de gehele hoeveel van de hand was gedaan, de juweliers zulke enorm verdiend, dat zy eigener nog eens naar de twee h kers reden, die hun be hadden verleend, en hun den extra in de zak sto'pl Nog Tot zover het verhaal v ste staaf. Er zou nog ee in het geding komen. D; danken aan de scherpzinni een der rechercheurs, die arrestatie van enkele d een hunner erop betrapt de ander iets in het oor Een langdurig verhoor v jarige D. van E., eveneen drecht, was er het gevolg Congres Kath. In: van Volkshuisve Op 't op 26 Januari a.s. door het Kath. Instituut v huisvesting te houden bouwcongres zullen als sp treden de heer H, C. Nijl Enschede, lid van de Eers over „Waarom katholieki bouwverenigingen?", ir. Witte, burgemeester van Zoom, over „Volkshuisves grote gezinnen" en dhr. der Drift, raadsadviseur 1 partement van Volkshuis Wederopbouw, over „De n den van de woningbouw gen onder de huidige heden". VRIJDAG 21 JANI HILVERSUI 7.00 Nieuws, 7.30 'n Vro] 7.45 Morgengebed, 8.00 N Pluk de dag, 9.00 Kamern Schoolradio, 10.05 Symp: Haydn, 10.30 Operetteklar De Zonnebloem, 11.40 S 12.00 Angelus, 12.03 Zan 12.30 Weerpraatje, 12.33 orkest en alt, 13.00 Nie Promenade orkest, 13.5 korrel, 14.00 Kamermu: Komische opera van Don Johann Strauss programn Zonnebloem, 17.00 Na 17.15 Kamermuziek, 17/ 18.00 Vaudeville-orkest, 1 de strijdkrachten, 19.00 Ni Klankbeeld voor de je Brabants halfuur, 20.00 Ni De gewone man, 20.12 Die purgisnacht van F. M door solisten, koor en or Klankb f 'ld „Gij zult ni( 21.30 Omroeporkest en so; Actualiteiten, 22.45 A 23.00 Nieuws, 23.15 Lich HILVERSUh 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek Nieuws, 8.18 Opera-progr Viool en orkest, 9.35 Lit mentaal programma, 10.2 orkest, 10.45 Piano, 11.15 11.35 'jan Vogel's accort 12.00 Piano en trio, 12.30 1 12.33 Sport, 12.45 Orkest nieuws, 13.20 Metropole i The Mills Brothers, 14.00 14.20 Kwintet en tenor, i 15.20 Van film en revue, merorkest, 16.30 Tussen 17.00 Kwartet Jan Cordu Wij en de muziek, 18.00 F Felicitaties. 18.45 Kwartt Nieuws, 20.05 Vierhand! 21.00 Men vraagt21. 22.15 Swing and Sweet, 2 23.30 Symphonieconcert.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2