1 Diefstal van de goudstaven opgehelderd De vleesbon nenzwendel in Westfriesland Drink minder jenever dan kan er meer worden gebouwd Juweliers deden goede zaken RADIO De bewindsman kan niet aan iedere wens voldoen >nesie .agerhuis zonden) NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 20 januari 1949 De verleiding was te sterk Fanny in Australië Zei U iets? Eén van de drie, Politierechter deelt zware straffen uit Minister in 't Veld in de Tweede Kamer: Noden sta&t Gif èlk oogenblik aan besmetting bloot. Neem daarom elke avond een AKKERTJE Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN IWACHTINC 3r het K.N.M.I, te tot Vrijdagavond'. [OUDERE NACHT' bewolkt, overwe- weer. In het Zui- ;t land zwakke tot ld uit westelijke elders matige tot :n langs de Wad en dan harde wind t en Zuidwest. Iets icht. Overdag on- zelfde temperatuur onesische kwestie tijdens het buiten- het Lagerhuis ter ilverton, een vroe- secretaris bij de re- Unie van Malakka, erlandse actie lun- „een standpunt, ;ld door elke com- riticus". Milverton iek van de Britse Us vandaag regel is iden", aldus Milver- t in waarom onze Nederland de enige mogen worden ge lach). Spr. betoog de inheemse bevol- de terugkeer van toejuichten, (ge- rs was gelopen en Indonesië spoedig er vijandelijkheden ouden Sukarno en vangen zijn geno- Id zijn voor wat zij -ede en welvaart in spoedig zijn terug- de wereld toegang rt een groot aantal oducten, die haar ntzegd. nsittard noemde de Nederlanders zeer Nederlanders zijn een onbetrouw- egd lichaam, met en aantal Quislings. \ND VAN NK IETS JETERD van vliegramp einde sheren van het zie- jobing heeft giste- ard, dat de berich- van een blaasver- heer Koos Vorrink, is aanvankelijk een nierfunctie ingetre- 1 meer voorkomt bij lokken. Tengevolge toestand van de norgen minder goed eiding tot enige be. loop van gisteren- r een verbetering egen middernacht esheer te kunnen stoornis in de nier even. Ook is enige e ingewandsaandoe- ren. De Deense ge- de niet, dat nog nwezig is. n hebben gisteren- ierzoek naar de digd. De bewaking an het vliegtuig is P. van de zijde van 'ernam, heeft het aan het licht ge- overschotten van de s zullen Maandag te ien verbrand. Bernhard scheiden de der Dominicaan heer dr. Salvador Dinsdag aan Prins rsierselen van het >rde van Juan Pablo ster) overhandigd, gheid geschiedde in deinde. luizen tot khuis tie, urstelling moest ik t perceel Handels- n een pakhuis met gevestigd, thans he- huis is ingericht; woning, naast de Karperton, 'n wo- twee gezinnen in ivonen, ook als pak- uikt. Dat zullen al betreuren, die, als n naar woonruimte, e eigenaren geen droevig woning- is er toch niet voningen pakhuizen oop, dat de betref- hier in zal grijpen woningen spoedig kunnen vestigen, ir plaatsing. J. Bruin, Omval 27. lactie. Wij heb- hrijven een onder- ingesteld. Het is, hrijft, dat deze wo el als pakhuis in t het perceel, Han- ft, geloven wij, dat e doen is, daar een bedrijf ver- orderd kan worden, ast de Karperton nder zich even tot ma gewend had, voor hem gedaan hij vernomen heb- woning gedeeltelijk de meesterknecht die reeds in onder- innenkort gaat wo- wordt dit perceel haftlokaal, dat vol- vetgeving aan het n moet zijn. wij het met inzen- woningwet er niet tot pakhuis te ver- egendeel is eerder unnen slechts met hij spoedig de zo oonruimte zal toe- Red. N.H.D.) erslijst erman i van ons blad ligt sagierslijst van het chip „Waterman", a.s. te Rotterdam PAG. 3 f>E ENIGE JAREN GELEDEN in de Nieuwe Waterweg opgebag gerde goudstaven, afkomstig van de loodsboot, die in de Meidagen van 1940 nog wilde trachten een belangrijke zending Nederlands goud naar Engeland in veiligheid te brengen, maar voor dat zij zee bereikte op een magnetische mijn liep en in de lucht vloog, hebben al heel wat beroering verwekt. Meer dan honderd baren goud kwamen via de zandzuiger, die er werkte, aan de oppervlakte en dus ook weer in de kluis van de Neder landse Bank. Maar pog altijd waren er enige staven zoek en er liepen daarover allerlei zonderlinge geruchten. Door deze ge ruchten werd het ook verklaarbaar, dat enkele personen er later met de nagemaakte goudstaven zo gemakkelijk inliepen. Thans zijn enige gestolen staven achterhaald en zijn enige personen gearresteerd. De recherche kende de geruchten en zij bleef derhalve niet werkeloos. Enkele weken geleden dook echter opeens een nieuwe variatie op en dit werd oorzaak, dat Rotterdamse rechercheurs opnieuw eens gingen neuzen in de omgeving van Slie- drecht, waar de meeste werklieden woonden die op de zandzuiger had den dienst gedaan. Bij dat her nieuwde onderzoek, nu ongeveer 12 dagen geleden, kwam zoveel aan het licht, dat tot arrestaties kon Worden overgegaan. Allereerst werden twee juwe liers gegrepen, de 44-jarige W. J. O. uit Rotterdam en de 43-jarige A. II. uit Den Haag. Zij waren de helers. Zij hadden een baar goud gekocht door tussenkomst van de gebroeders B., horlogemakers te Sliedrecht en Leerdam. De eigen lijke leverancier bleek te zijn de 46-jarige dekknecht A. v. H. uit Sliedrecht. Met deze, die namens enige collega's had gehandeld, had men een der dieven in handen. Met de auto van de Haagse juwe lier was ook diens Rotterdamse col lega destijds naar Sliedrecht gere den. Daar werden 20.000 gulden con tant op tafel neergeteld, waardoor de staaf van „eigenaar" verwissel de. De bemiddelende horlogemakers kregen er ieder duizend gulden van. Via Rotterdam en Den Haag waren de juweliers toen onmiddellijk naar een plaatsje in de omgeving van Leiden gereden. Ten huize van een kennis werd o'genblikkelijk begon nen de baar goud van 24 karaat klein te beitelen. Het was een moeilijk karwei en toen men er 's nachts om vijf uur mee ophield, was nog maar de helft in stukjes geponst. De ju weliers deelden zjj het niet eerlijk en zo kwam het goud bij diverse klanten terecht. Toen de gehele hoeveelheid goud van de hand was gedaan, hadden de juweliers zulke enorme sommen verdiend, dat zij eigener beweging nog eens naar de twee horlogema kers reden, die hun bemiddeling hadden verleend, en hun 25.000 gul den extra in de zak stópten. Nog een staaf. Tot zover het verhaal van de eer ste staaf. Er zou nog een tweede in het geding komen. Dat was te danken aan de scherpzinnigheid van een der rechercheurs, die bij de arrestatie van enkele dekknechts een hunner erop betrapte, dat hij de ander iets in het oor fluistesde. Een langdurig verhoor van de 28- jarige D. van E., eveneens uit Slie drecht, was er het gevolg van. Deze Congres Kafh. Instituut van Volkshuisvesting Op 't op 26 Januari a.s. te Utrecht door het Kath. Instituut voor Volks huisvesting tc houden nationaal bouwcongres zullen als sprekers op treden de heer H. C. Nijkamp, uit Enschede, lid van de Eerste Kamer, over „Waarom katholieke woning bouwverenigingen?", ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom, over „Volkshuisvesting en de grote gezinnen" en dhr. P. H. van der Drift, raadsadviseur bij het De partement van Volkshuisvesting en Wederopbouw, over ..De mogelijkhe den van de woningbouwverenigin. gen onder de huidige omstandig heden". PROGRAMMA bekende dat deze staaf nog heel was. In zijn woning in Sliedrecht gekomen trok hij onmiddellijk jas en vest uit, lichtte in de gang van zijn woning een plank op en ver dween in een kruipkelder, gevolgd door de rechercheurs en zo werd de staaf naar boven gebracht. Aan een der hoekjes had men kennelijk geprobeerd een stukje los te beitelen. De staaf weegt 121/! kg en wordt, de gram gouds tegen f 8.- berekend, geschat op meer dan een ton waarde. Het nummer van de staaf klopte. De baar werd in de zuiger gevonden. Enige leden van de bemanning leidden destijds de controleurs van de Nederlandse Bank om de tuin, want ais deze aan het eind van de werkzaamheden van een dag verlangden, dat er over de lege bodem van de schuit waarop zich nog altijd centimeters mod derwater bevonden met een houten voorwerp zou worden ge streken, om te zien of dat nog door een zwaar voorwerp tegen stand ondervond, liet men bij af spraak dit hout handig over het obstakel heenwippen, zodat het leek alsof er niets was. De gearresteerde v. E. is de hemel te rijk, dat de baar goud niet meer in zijn kelder ligt. „Het is al bijna twee jaar geleden", zei hij, „maar ik heb er niets dan angst van ge had". De politie is dan ook over tuigd, dat men niet met zware jon gens te doen heeft, maar met een voudige mensen, die voor de ver leiding bezweken zijn. Nog een derde dekknecht is aan gehouden, de 39-jarige J. S. uit Dordrecht, die ook aan het spelletje heeft meegedaan. Nog altijd zijn er enige staven zoek en de recherche speurt ijverig verder. Van het geld, dat de eerste staaf heeft opge bracht, zijn inmiddels duizenden guldens achterhaald. Als bijzonderheid kan nog wor den gemeld, dat toen een van de rechercheurs op een woonscheepje in Sliedrecht de vrouw van een der verdachten had verhoord, en bij het weggaan een aan de wal wonende bakker verzocht eens naar de vrouw te kijken, omdat deze geheel over stuur was geraakt, hij deze bakker op heterdaad betrapte bij de clan destiene slachting van een varken. Sedert de Melbourne-race heeft geen enkele Nederlander of Neder landse zoveel publiciteit in Austra lië gekregen als thans Fanny Blan- kers-Koen. Vrijwel elke dag ver schijnen er in alle bladen foto's van de Nederlandse athlete terwijl verschillende Zondagsbladen hele artikelen gewijd hebben aan de trainingsmethoden van Jan Blan- kers. Zaterdag 22 Januari a.s. zal Fanny deelnemen aan wedstrijden te Melbourne in het grootste Cric ket Stadion van de wereld. Aange zien Shirley Strickland een been spier verrekt heeft is het niet waar schijnlijk dat zij bij deze gelegen- h<Vl tegen Fanny zal aantreden. Daarentegen zal Joyce King, die eveneens deel uitmaakte van de Australische Olympische ploeg, vermoedelijk wel van de partij zijn Volgens de te Melbourne ver schijnende „Sporting Globe" zal Fanny Zaterdag een aanval doen op het Australische record hoog springen dat op 1 meter 609 staat. Uitgerekend, aan de vooravond van de Internationale Bidweek schrijft L. A. L. Br. in „Trouw voor de Vrouw'', het dikwijls zo aardige rubriekje in „Trouw", een onvriendelijk stukje, dat weinig past bij de sfeer, waarin deze dagen zovele weldenkende protestanten leven. De ogen wijd open, is de titel van dit ar tikeltje, dat tegen het gevaar van de roomse overheersing waarschuwt. Wat staat de pro testanten te wachten, als Rome straks de meerderheid heeft? En dan doet een niet nader aange duid artikel in Het Schild, dienst cm de, goe-gemeente schrik aan te jagen, voorafgegaan door de mededeling, dat een eerlijk ge sprek tussen katholieke en pro testantse theologen gaande is, waarbij ieder frank en vrij zijn mening zegt. Daar is niets op tegen, zou men zeggen, en het kan alleen maar nuttig zijn, als ook theoretisch de menin gen worden uitgewisseld. Naar aanleiding van deze academische beschouwingen de suggestie wekken, alsof Rome een plan de campagne gereed maakt, om de minderheden te onderdrukken, en de gewetensvrijheid geweld aan te doen, is niet alleen on aardig, maar ook liefdeloos en juist in deze dagen onvruchtbaar temeer, waar de protestanten ten aanzien van de practische onder drukking van de gewetensvrij heid ook nogal een beetje boter en geen margarine, maar room boter, op hun hoofd heb ben. Of kent de medewerkster van „Trouw'1 de geschiedenis niet meer????? naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed «.egén ruwe rode handen en schrale huid: Purol (balsem) - Hamea (crème) Hamea (gelei). In prijzen v. 30-75ct ^(Advertentie) VRIJDAG 21 JANUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 'n Vrolijk begin, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Kamermuziek, 9.35 Schoolradio, 10.05 Symphonie van Haydn, 10.30 Operetteklanken, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Zang en viool, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Promenade orkest en alt, 13.00 Nieuws, 13.25 Promenade orkest, 13.50 Op de korrel, 14.00 Kamermuziek, 14.30 Komische opera van Donizetti, 15.25 Johann Strauss programma, 16.00 De Zonnebloem, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Kamermuziek, 17.45 Lezing, 18.00 Vaudeville-orkest, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Klankbeeld voor de jeugd, 19.30 Brabants halfuur, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Die erste Wai- purgisnacht van F. Mendelssohn door solisten, koor en orkest, 20.45 Klankb I -ld „Gij zult niet doden", 21.30 Omroeporkest en sopraan, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte klanken. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Opera-programma, 9.00 Viool en orkest, 9.35 Licht instru mentaal programma, 10.20 Theater orkest, 10.45 Piano, 11.15 Voordracht, 11.35 Jan Vogel's accordeon-orkest, 12.00 Piano en trio, 12.30 Weerpraatje 12.33 Sport, 12,45 Orkest, 13.00 Hét nieuws, 13.20 Metropole orkest, 13.50 The Mills Brothers. 14.00 Kookkunst, 14.20 Kwintet en tenor, 15.00 Poëzie, 15.20 Van film en revue, 16.00 Ka merorkest, 16.30 Tussen 12 en 16, 17.00 Kwartet Jan Corduwener, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.45 Kwartet, 20.00 Het Nieuws, 20.05 Vierhandig pianospel, 21.00 Men vraagt21.30 Hoorspel, 22.15 Swing and Sweet, 23.00 Nieuws, 23.30 Symphonieconcert. Onder grote belangstelling van M volle publieke tribune stonden gistermiddag circa vijftien perso nen uit Westfriesland terecht, die zich de laatste jaren aan handel in vleesbonnen hadden schuldig ge maakt. Het waren voornamelijk slagers uit de Streek, die bonnen gekocht en verkocht hadden en zoals de Officier van Justitie op merkte gaat het niet alleen om de bonnenhandel; de slagers kunnen geen bonnen verkopen, als zij niet door clandestiene slachting of door 't kopen van zwart vlees hun voor raad aanvullen. Binnenkort zal dan ook een aantal clandestiene slach ters uit Westfriesland, die door hun handelingen deze bonnenhan del mogelijk hebben gemaakt, te recht staan. Wij kregen de indruk, dat een aantal van deze economische delin- kwenten zich op de publieke tribu ne bevond. De Politierechter ging in de meeste gevallen mee met de zware eisen van de Officier van Justitie, mr. Vellinga, die zich niet beperkte tot geldboete's te eisen, doch in verschillende gevallen ge vangenisstraf oplegde, tot vijf maan den toe. Dat waren straffen, die door de verdachten niet verwacht waren; de eerste, die op het verdachtenbankje had gezeten, de slager N. K. uit Hoogkarspel, die tot 5 maanden ge vangenisstraf veroordeeld werd, ging n.l. hoofdschuddend en zeer onder de indruk de zaal uit. Ook de publieke tribune bleek onder de indruk van deze zware straf te zijn. N. K., die combinatieleider is van de Plaatselijke Toewijzingscommis sie, in welke functie hij blijkens ingekomen getuigschrift steeds vol daan had, had over een tijdsverloop van enkele jaren 25000 a 30.000 bon nen verkocht. Zijn knecht P. S. was mede in deze affaire betrokken. Beide gaven het hun ten laste ge legde toe. Mr. Vellinga nam het K. des te meer kwalijk, omdat hij meende zijn functie van combinatieleider der P.T.C. te kunnen aanvaarden, terwijl hij zich aan bonnenhandel schuldig maakte. Om de indruk te wekken, dat hij er zich niet mee inliet, betrok hij zijn knecht in de affaire. Spr. nam gaarne aan, dat verd. een oppassend huisvader was, zoals de pastoor schriftelijk ver klaarde; maar dat neemt niet weg, dat hij zich aan een economisch delict heeft schuldig gemaakt. Wel licht heeft de pastoor, zo zei Mr. Vellinga een ander inzicht in der gelijke delicten. Hij meende een gevoelige straf op zijn plaats en eiste 5 maanden gev. met aftrek van preventieve hechte nis voor K. en voor S. 3 maanden, eveneens met aftrek. Mr. C. Berkhouwer wees erop, dat hier van een collectieve schuld ge sproken kan worden, daar het gehe le gebied van Westfriesland hierbij betrokken is. Daar verd, een semi- ambteüjke functie had, kan niet ge zegd worden, dat hij zich in functie misdragen heeft. PI. wees op de moeilijke positie van vele slagers, die door noodslagers beconcurreerd worden en vroeg althans een der verdachten in vrijheid te stellen, om de slagerij te leiden. Mr. Vellinga deelde mede, dat ook enkele noodslagers wegens clandes tiene slachting terecht zullen staan, doch voegde eraan toe, dat sommige slagers zelfs zwart vlees kochten van noodslagers. De Politierechter, mr. Stoffels stelde in het vooruitzicht, dat hij de clandestiene slagers naar dezelfde maatstaf zou berechten als de bon nenhandelaars; hij vond de eis van 5 maandén niet te hoog en veroor deelde K. conform de eis; S. veroor deelde hij tot 2 maanden gev. met aftrek, terwijl hij ermee accoord ging. dat S. in voorlopige vrijheid werd gesteld, op voorwaarde, dat hij de slagerij van K. zou gaande hou den. Bonnen voor Amsterdam De rentenierende slager J. de B. uit Enkhuizen had zich schuldig ge maakt aan bonnen-opkoop, die hij in combinatie met de Enkhuizer veehandelaar Kr. van de hand deed, hoofdzakelijk belastte Kr. zich met deze verkoop, voornamelijk in Am sterdam. In het totaal betrof het hier ongeveer 15.000 bonnen, die door de B. waren gekocht. Wat de winst be trof, deze werd door beiden gelijk verdeeld. Volgens de Officier van Justitie was de B. iemand, die met zijn prac- tijken het midden hield tussen de vorige verdachten S. en K. Ook de eis zou het midden houden tussen de beide vorigen en luidde 4 mnd. met aftrek. In zijn pleidooi vroeg mr. Berkhouwer om voorlopige in vrijheidsstelling van de B., daar ook Kr. nog vrij rond liep. Mr. Stoffels ging hier echter niet op in en ver oordeelde de B. conform de eis. Kr., die vervolgens op het matje stond, verklaarde de bonnen met een of twee centen winst verkocht te hebben. Deze winst was er dan hoofdzakelijk voor de onkosten te dekken, welke zij steeds hadden met het reisje langs alle slagers, die de bonnen verkochten. Door de slager W., die eerst verklaard had, dat Kr. nog in September en October '48 bij hem was geweest om bonnen te ko pen, werd nu de verklaring afge legd, dat dit niet in '48 maar in '47 was geweest. Ook zijn zoon legde deze nieuwe verklaring af, welke nu werd opgenomen en onderzocht zal worden. Mr. Vellinga vond, dat de winst, die hier door Kr. gemaakt was, hem ontnomen moest worden en Oordeel de daarnaast een flinke gevangenis straf op zijn plaats. De eis luidde 4 mnd. en een boete, ten bedrage van de winst, die geschat werd op f400. Verder adviseerde de Officier ge vangenneming ter zitting. Mr. Winkel, de verdediger, verzette zich ten zeerste tegen dit laatste, daar hij dit onverantwoord achtte. De Politierechter ging hiertoe dan ook niet over en sloot zich verder aan bij de eis van de Officier. De bonnenleveranclers Achtereenvolgens kwamen nu elf verdachten, die de bonnen aan de vier vorige verdachten hadden ver kocht. De eerste was Anton Gr. uit Grootebroek, die bonnen had gele verd aan de B. en Kr. en ook nog 1000 stuks aan K. Deze bonnen had hij over door een flinke toewijzing, welke hij had. Als vergoeding had hij f500 ontvangen. Mr. Vellinga was er ook hier weer voor de winst aan verdachte te ontnemen en eiste f750 of 3 mnd. en 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Nadat mr. Buiskool als verdediger erop gewe zen had, dat hier niet alleen van winstbejag sprake was en dat zware lasten en een kleine omzet druk op het bedrijf uitoefenden, veroordeelde mr. Stoffels verdachte tot f600 of 3 mnd. en 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Thijs Sm. uit Grootebroek had volgens de ten laste legging 500 bon nen aan de B. en ruim 1000 stuks aan K. geleverd. Per bon had hij 35 cent ontvangen, zodat zijn winst circa f500 bedroeg. De Officier eiste f750 of 3 mnd. In zijn pleidooi wees mr. Buiskool weer op de moeilijk heden in het bedrijf. De uitspraak luidde f600 of 3 mnd. Martinus Zeph. O. uit Groote broek stond ook weer eens terecht. Hij had bonnen verkocht aan K., volgens zijn eigen zeggen niet meer dan 1500 en volgens K. minstens 2000 a 2500. De Officier achtte de ten laste legging wat betreft de bonnenvërköop aan K. bewezen. Verdachte is, aldus de Officier, bij de rechtbank goed bekend en liegt graag. De eis was 2 mnd. De uit spraak van de Politierechter luidde 1 mnd. Sipke B. uit Andijk was niet ver schenen. Hij had 600 bonnen aan de W. geleverd. Na een eis van f350 of 2 mnd. werd de uitspraak bepaald op f275 of 50 dg. Bij de overige bonnenleveranciers werden de volgende straffen opge legd: Pieter S. uit Hoogkarspel: f300 of 50 dg.; Jan Cornelis B. uit Ven huizen f275 of 50 dg.; Jan van der P. uit Venhuizen f350 of 2 mnd. Pieter O. uit Venhuizen: f125 of 30 dg.; Jacobus W, uit Grootebroek: f350 of 2 mnd. Bij al deze zaken werd het pleidooi gevoerd door mr. Buiskool uit Hoorn. Raad van. defensie opgeheven Gezien het feit, dat de taak van de Raad van Defensie thans door andere organen wordt vervuld, zo dat het voortbestaan ervan niet lan. ger noodzakelijk is, is bij K.B. deze raad opgeheven. In dit verband is aan Jhr. mr. A. C. D. de Graeff en jhr. G. L. Schorer eervol ontslag verleend als lid. onder dankbetui ging voor de belangrijke diensten als zodanig bewezen. Reeds 1400 stakende havenarbeiders Ook Woensdag Reeft 'het aantal stakers in de Amsterdamse haven zich uitgebreid. Het totaal aantal beloopt nu bijna 1400. Het aantal der stakers bij de S.H.B. is opgelopen tot 1300. (Van onze parlementaire redacteur) NADAT reeds de dag tevoren minister in 't Veld van verschil lende kanten vriendelijke woorden had te horen gekregen, hoorde hij zich ook gisteren door mr. Oud (V.V.D.) een geachte en geziene figuur noemen. Toen de bewindsman in het tweede deel van de middag aan het woord kwam, had hij dus alle reden om voor zoveel vriendelijkheid dank te zeggen. Dat van communistisch^ zijde een ander geluid geklonken had, bleek geen tegenvaller te zijn, de minister had van die kant, hij zei het rond en openhartig, zoals hij alle dingen rond en openhartig zegt, niets anders verwacht. Toch wilde hij geen pluim op de ministeriële steek krijgen ten koste van zijn voorgangers. Zij hadden de spits afgebeten en het bewind gevoerd in een tijd toen het toch zeker noodzakelijk was om de teugels strak in één hand te houden. Niettemin verheugde de bewinds man zich er over, dat hij het nu mocht zijn, die de teugels wat kon laten vieren. De decentralisatie had hem altijd na aan het hart gelegen, waarmee de minister zeggen wilde, dat hij in deze dus een overtuiging uitleefde en niet bedoelde de kop van jut te decentraliseren, waarop zijn partijgenoot Posthumus bij wijze van mopje gezinspeeld had. Deze haastte zich om te zeggen, dat hij het zo ook niet bedoeld had. Dat zou ik van jou ook niet verwacht hebben", antwoordde de minister wel erg huiselijk, maar de Kamer amuseerde er zich best mee! Neen, deze minister hecht niet zo erg aan vormen. Waar de heer Sta pelkamp <a.r.) hem onder het oog had gebracht, dat het toch voor een bewindsman geen pas gaf om op critiek ingezonden stukken te schrijven, hing de minister een be koorlijk verhaal op, dat het hem eens te machtig was geworden en hij de verleiding niet had kunnen weerstaan om in het hol van de leeuw te dringen. Voor het overige was hij het natuurlijk met de heer Stapelkamp eens, hij zou zijn best doen, maar de Kamer moest hot maar billijken, dat in hem nog al tijd de oude burgemeester leefde, die altijd had geijverd voor opvoe ding tot burgerzin. De Kamer was niet alleen mild en vriendelijk geweest voor de per soon van de minister, maar ook voor zijn begroting en de bewinds man had het dus bij de beantwoor ding van de verschillende opmer kingen vrij gemakkelijk. Waar de heer ten Hagen (p.v.d.a.) gezegd had. dat het bouwplan '49 niet ge argumenteerd was, stelde de mi nister, dat vorige plannen dit wel waren geweest, waarvan echter weinig was terecht gekomen. Hij hoopte, dat ook al was dit bouw plan dan niet geargumenteerd, het nu in elk geval uitgevoerd zou wor den! Op de woningbouw zou inder daad niet meer bezuinigd moeten worden. Voor de rokers was het een pak van hun hart, dat de minister meedeelde, dat door minder ro ken geen deviezen voor meer woningen zouden kunnen vrijko men. De liefhebbers van een bor rel moeten echter wel met gewe tensbezwaren gaan rond lopen. Er wordt 60% meer gedronken dan voor de oorlog en deze jenever kan blijkbaar wel in deviezen worden omgezet). Dus minder drinken en meer bouwen, of min der schieten, zei de heer Gortzak (com.), die hierop uit de doeken kreeg gedaan, dat ook Sovjet Rusland 12van zijn nationale inkomen voor oorlogsdoeleinden uitgeeft, plus 6% voorraadvor- ming. De heer Gortzak was daar op stil. Over de materialen kon de min. iets optimistischer klanken laten horen. Bij de productie van bak steen is het vooroorlogse peil reeds overschreden, de kalkzandsteenin- dustrie gaat binnenkort met een twceploegenstelsel werken. Met de dakpannen wil het nog niet erg vlotten en er zal dus ook van andere soorten dakbedekking gebruik moe ten worden gemaakt. En dan waren er natuurlijk ook bij deze behandeling weer tal van aparte wensen naar voren gekomen. Mr, Oud had deze middag speciaal gepleit voor Rotterdam, zijn frac tiegenoot, de heer Ritmeester ook voor Vlissingen, Velsen en Den Helder. De heer Posthumus (PvdA) was van mening geweest, dat de industriebouw er maar bekaaid af kwam, de heer van Vliet (KVP) was speciaal opgekomen voor de zuidelijke gebieden, terwijl de heer Droessen (KVP) en de heer Bie- wenga (AR) gepleit hadden voor meer boerderijbouw. Bij zoveel wensen, aldus de minister, is het wel onmogelijk om iedereen te be vredigen en daarom voelde hij er dan ook weinig voor om de belan gengroepen ook nog bij de verde ling in te schakelen, de beslissing zou nog moeilijker worden. Men kon gerust zijn, dat êr geen overtollige, althans voorlopig, grote gebouwen zouden tot stand komen. Maar de minister had wel volledig begrip voor de gemeenten, die zo als de heer Oud had opgemerkt, door oorlogshandelingen hun hart hadden verloren en daardoor hun taak van verkeers- en handelscen trum niet meer konden vervullen. Voordat de minister zijn rede af brak, om vandaag verder te gaan, besprak hij ook nog de klachten uit de aannemerswereld. Hij had liever gehad, dat men eerst bij hem was gekomen voordat men grote congressen ging organiseren. Voor de kleine aannemers was samenwerking geboden. Soms lukte dat, soms niet, zoals bijv. in Den Helder. Wanneer de kleine aannemers konden worden gehol pen door in kleinere blokken aan te besteden, dan had de minister hiertegen geen bezwaar. Zoals reeds gezegd voor de minis ter aan het woord kwam, hadden nog verschillende sprekers het hun ne ter tafel gebracht. Heden zal de minister zo nog verschillende op merkingen van de heer van Vliet (KVP) hebben te beantwoorden. Deze vroeg o.m. of bij het verde lingsschema voor het bouwvolume, voor wat Brabant betreft, emigra- tiecijfers uit de crisisjaren waren gebruikt. Zou dat zo zijn, dan moest dat tot foutieve conclusies hebben geleid, want in normale jaren is de trek veel minder en speciaal geldt dit voor de huidige omstandigheden nu juist in Brabant een groot deel van de nieuwe industrie wordt ge vestigd, van het tot nu tot stand gekomene zelfs 47 Ook zouden verkeerde volkstellingscijfers ge bruikt zijn. De heer van Vliet wees er voorts nog op, dat Brabant 5500 woningen per jaar kan bouwen, het mag er echter dit jaar slechts 3180 bouwen. Hier en mogelijk ook in andere gebieden zou dus werkloos heid kunnen optreden, hetgeen te meer onredelijk is omdat plaatsen als den Haag en Utrecht het hun toegewezen bouwvolume waar schijnlijk niet zullen kunnen reali seren. kAEE-LEVEND met de noden van onze geloofs-genoten. Dat stond Zondag in het Epistel. Dat doet denken aan onze broe ders en zusters in Hongarije. Zo juist staat in „de Linie": „dui zenden gezinnen moeten, ge dwongen door de communisti sche regering, kiezen tussen honger voor hun kinderen of ge loofsafval. Talloze priesters heb ben geen levensmiddelen-kaart meer Het onbeschrijfelijke leed naar ziel en lichaam dat daar geleden wordt, mag ons, die het goed hebben, niet koud en ongevoelig laten. U kent onze hulpactie voor Hongarije. Met Uw medewerking kunnen wij, God-zij'dank, veel doen. Maar de nood stijgt. Wij moeten blijven helpen tot God Zelf uitkomst biedt. Laat alle abonné's van onze krant iets in geld of natura beschikbaar stellen voor Honga rije. Zendt alles maar naar onze bureaux. Daar wordt verder ge zorgd.' MARCUS Adv. In Santpoort dartelen in de hokken van een der grootste fokke rijen op dat gebied in ons land een 70 moerasbevers. Onder de goede zorgen van de heer van der Steen, bestuurslid van de Ned. Ver. van Nutria-fokkers, gedijen deze subtropische knaag dieren uitstekend. Zij leveren het zeer kostbare nutriabont, dat ontstaat door de lange bovenharen te verwijderen. De bevers leven uitsluitend van plantaardig voedsel en zijn goede afne mers van de doorgedraaide groente van de Beverwijkse veiling. De heer van der Steen met drie van zijn uiterst schuwe en kost bare kostgangers. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME Prins Bernhard en de K.L.M. Het bericht, dat Z. K. H. Prins Bernhard zijn benoeming tot com missaris der KLM heeft aanvaard, wordt door onze nationale lucht vaartmaatschappij als een bijzonder voorrecht beschouwd. Z. K. H. heeft de wens te kennen gegeven van alle eventuele emolumenten, ver bonden aan dit commissariaat, af te zien. 21. Men was op een zekere mate van socialisatie voorbereid, doch deze behoefde het wezenlijke karakter der economische ordening nog niet aan te tasten. Welke be ginselen zouden de sovjets tot lei draad van hun economisch handelen nemen en in welke mate zouden zij deze toepassen? Veel optimisme heerste in het bezette land niet, doch in het algemeen geloofde men toch niet, dat de sovjets besloten waren de sociale en economische ordening van hun land eenvoudig naar Oost»Duitsland over te plan ten. Er waren in de eerste weken der bezetting vreemde dingen ge schied. Op grote schaal was geplun derd. Bedrijfsinstóllaties waren zin loos vernield. Bedrijfsuitrustingen waren op vrachtwagens geladen, zonder dat enig bevel tot in beslag nemen was gegeven. Iedere soldaat kon op dat tijdstip nemen, wat hij wilde. Het was onprettig, maar men begreep, dat deze uitwassen in de eerste tijd van een bezetting onver mijdelijk waren. Het wachten was op het in functie treden van het Sovjet-Russisch militaire bestuur en het optreden der nieuwe Duitse uitvoerende organen. Eerst moest een lijn te onderkennen zijn, alvo rens een oordeel kon worden geveld en met enige zekerheid kon worden bepaald, welke richting men zou uitgaan. De sovjets hadden enkele maan den nodig om hun bestuursapparaat gereed te maken en richtlijnen uit te vaardigen. In die tijd maakten de communisten van de gelegenheid gebruik om zich overal in de drin gen, boeren van hun bezittingen te verjagen, directeuren van bedrijven te arresteren en warenhuizen over te nemen. Er was geen enkele rechtszekerheid. De communisten deden, wat zij wilden. De bevelvoe rende' sovjet-officier behoefden zij slechts te zeggen, dat de directeur van een bank of bedrijf een nazi was om carte blanche te krijgen. Velen beleefden gouden "tijden. Zo als in het begin der Russische revo lutie, trokken vele communistische burgemeesters, die overigens door geen enkele autoriteit waren aan gesteld, met groepen aanhangers er op uit om waardevolle objecten in het bezit van het „volk" te bren gen. Vandaag heerste de ene com munist op een fabriek, morgen weer een ander. Het waren chaotische toestanden, die gedeeltelijk op reke ning moeten worden geschreven van de oorlogsnasleep, gedeeltelijk ook op de hebzucht, klassehaat en overmoed van zekere communisten. De verantwoordelijke Sovjet- Russische autoriteiten stemden met dit eigengerechtigd optreden van vele communisten niet in, daar het onhoudbare toestanden schiep en de faam van het Sovjet-Russisch militaire bestuur slechts kon scha den. Zij konden hiertegen echter weinig uitrichten. Eerst moest de basis gelegd worden voor de op bouw van bestuursorganen, bevoegd om bepaalde hervormingen door te voeren. Dat de sovjets hierbij hoofd zakelijk teruggrepen op leden der communistische partij, is begrijpe lijk. Van hun medewerking waren zij verzekerd en dit was voor het ogenblik het belangrijkst. Over het gebrek aan vaklieden maakten zij zich voorlopig geen hoofdbrekens. Voor de belangrijkste posten waren speciaal opgeleide Duitsers uit Moskou meegekomen. De mindere goden mochten voorlopig rustig fouten maken. Dit was van geen betekenis. Zo werd gestart met een korps van bestuursambtenaren, waarvan de top precies wist, waar zij heen wilde, de rest echter alleen maar deed, wat haar toevallig in viel. Het was een vreemd mengel moes van doorgaans onervaren lie den, wier al te grote ijver het ge vaar van hun onkunde nog ver grootte. De Sovjet-Russische bezettings autoriteiten hielden zich aanvanke lijk wel wat al te streng aan het beginsel der decentralisatie. De burgemeester, steunend op de vol machten van de Russische stads- commandant, regeerde naar eigen believen en inzicht. Hij behoefde geen enkele autoriteit boven zich te erkennen. Dit burgemeester-interregnum was echter van korte duur. Reeds op 26 October 1945 zagen de sovjets zich gedwongen landelijke en pro vinciale bestuursorganen in te rich ten met de bevoegdheid wetten en verordeningen af te kondigen, die kracht van wet bezaten. Ook deze stap voorwaarts bleek ontoereikend. In Thüringen werd volgens geheel andere maatstaven geregeerd dan in Brandenburg. In Saksen werden maatregelen genomen, die in Meck lenburg als onjuist of ontoereikend werden afgewezen. Het gehele ra derwerk der economische machine knarstte en dreigde uiteen te bars ten. Er was geen samenwerking tussen de verschillende landen, er was geen coördinatie. In Schwerin werden decreten uitgevaardigd, zonder dat de vroede vaderen zich er ook maar het minst om bekom merden, welke gevolgen zij zouden hebben voor de andere gebieden. Ieder dacht uitsluitend aan zijn eigen land, zijn eigen belangen, zijn eigen faam. Dit overdreven parti cularisme werd eindelijk de sovjets al te bar, te meer daar zij zelf hier van de nadelige terugslag onder vonden. Door KarlsH-rst gegeven bevelen vielen al spoedig ten prooi aan competentie-twisten der lande lijke organen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3