Industrialisatie/ emigratie en agrarisatie Het vi AGENDA GEMEENTERAAD r Bollenveiling „Westfriesland" ALKMAAR EN OMSTREKEN Gasprijsverhoging buitengewone vergade ring te bovenicarspel Brandende problemen voor stad en land Verhelderend betoog van Mr. H. L. Kunneman Brug ti Er vielen c PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 24 januari 1949 In de Donderdagmiddag te hou den gemeenteraad, die begint met de installatie van de heer W. de Boer als lid van de Raad (vac.- Schouten) komt o.m. aan de orde een voorstel tot verhoging van de tarieven voor gas. zulks i.v.m. de kolenprijsverhoging. Het ontwerp der begroting-1949 zal worden aangeboden. Voorts komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot het zen den van een adres aan de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt om wijziging van het wetsontwerp tot opnieuw vaststelling van het rechtsgebied en de zetels van recht banken en kantongerechten. Daar bij wordt n.l. voorgesteld de ge meenten Beemster. Middelie en Warder te voegen bij het rechtsge bied Zaandam; de eerstgenoemde gemeente hoort thans onder het kanton Alkmaar, de twee laatst genoemden onder het kanton Hoorn, terwijl alle drie gemeenten behoren tot het rechtsgebied van de Arrondissemehtsrechtbank te Alkmaar, terwijl zij in de toekomst zouden gaan vallen onder Haarlem. Daar genoemde gemeenten op Alkmaar georiënteerd zijn. achten B. en W. het in het belang van de justitiabelen in die gemeenten, dat het wetsontweip in dier voege wordt gewijzigd, dat in de bestaan de toestand geen verandering wordt gebracht. Voor de gasvoorziening van het stadsdeel, liggende ten Noordoosten van het Noordholl. Kanaal is het nodig, dat in het Noordhollands Kanaal een zinker wordt aange bracht; voor de uitvoering hiervan is in de begroting-'-lO een bedrag van f26.500,- gerar I'1; het col lege van B. en W. verzoekt de raad om machtiging thans reeds deze uitgave tc doen, teneinde de uitvoering van het werk te bespoe digen. Voorts stellen B. en W. voor geen uitvoering te geven aan de motie- Asjes c.s., waarbij in overweging- werd gegeven het ziekenhuistarief voor het C.Z. voor kinderen bene den 10 jaar op f3.20 te handhaven; het blijkt n.l., dat de verpleegkos- ten voor deze kinderen f 6.76 be dragen (por dag) hetgeen nog ho ger is dan de verpleegkosten voor volwassenen, die f 6.11 per dag be dragen. Aan de orde komt ook een voor stel tot wijziging van het Arbeids overeenkomsten besluit, waarbij be paald wordt, dat het uitoefenen van nevenbetrekkingen, hetgeen tot dusver slechts aan vast personeel verboden is, ook verboden zal zijn aan arbeidscontractanten. Het is n.l, gebleken, dat verschillende ar beidscontractanten met een rede lijke bezoldiging in hun vrije tijd anderen, concurrentie aandoen door tegen betaling medewerking te ver lenen aan muziek-, bal- en feest avonden. Het onlangs gerestaureerde per ceel Fnidsen 33, dat voorkomt op de voorlopige lijst van Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst is een sieraad in dfze aan Wij brengen pPisée in zwart, blauw, bleu, hard blauw, crème, donkerbruin, knalrood, ecru, versida en wit Kantplicée in zwart en wit Bovendien brengen wij een zware fiï d'écosse kous A. Bökkerink Ridderstraat 17 Alkmaar (Adv.) goede gebouwen armelijke straat, aldus B. en W., die voorstellen om in de kosten van restauratie een bedrag van f.300.te geven; het Rijk draagt f 900.en de Provin cie f270.bij in de kosten van de restauratie van deze trapgevel, welke ca f 3000.— bedroegen. De op het voor Industr# bestem de gebied aan de Noorderkade staande percelen 30 en 31. werden onlangs op een verkoping namens de gemeente gekocht voor f 2900. in totaal; het college vraagt thans aan de Raad deze koop goed te keuren. Voorts komt een aantal voorstel len aan de orde tot medewerking aan diverse schoolbesturen ingevol ge de L.O.-wet. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor aankoop van atlassen en woorden boeken voor de St. Joseph-ulo; dit voorstel is in overeenstemming met het advies van de Inspecteur van het L.O. Het is n.l. ook op andere scholen gebruikelijk, dat deze leer middelen door de leerlingen zelf worden aangeschaft, omdat ze meer thuis dan op school gebruikt wor den en voor het later leven een waardevol bezit vormen. Militaire parade Ter gelegenheid van de beëdiging van een aantal officieren van de luchtdoel-artillerie op Vrijdag a.s., des morgens 11 uur op het Waag- plein, zullen de aan deze plechtig heid deelnemende onderdelen voor af een mars door de stad maken; de in het ROG gelegerde onderde len zullen via Kerkplein, Choor- straat, Laat Huigbrouwerstraat en Mient naar het Waagplein mar cheren; die van de LUA vanaf Rochdale via Lyceumstraat, Nieuw- landersingel, Kenn.singel, Geester singel. Helderseweg, Paardenmarkt Koningstraat, Nieuwesloot en Door braak. In de Koningstraat zullen voertuigen en gesehut in de stoet worden opgesteld. Na de beëdiging door de regi mentscommandant van de LUA. Lt. kol. J. Portheine, trekt eerstge noemde groep via Houttil, de an dere via Mient naar de Lange- straat. waar voor het stadhuis voor de militaire autoriteiten wordt ge defileerd; vervolgens wordt een mars door de stad gemaakt, met muziek voorop via de volgende route: Langestraat. Kerkplein Pa ternosterstraat, Canadaplein, Gast huisstraat, Kanaalkade. Geestersin- gel. Geesterweg, Schar) oo. Stations weg, Helderseweg, Geestersingel, Kennemorsingel, waar de groen van het ROG via Ritsevoort en Choor- straat naar de kazerne trekt en de Lua via Nieuwlandersingel en Ly- ceumstraat naar Rochdale, A.F.C.-NIEUWS „Schola Publico" Vrijdag zijn de kaarten verzon den naar degenen die zich indertijd hebben aangemeld voor de Natuur historische cursus, die dr. R. Teu- nissen zul geven. De sociale cursus wordt gegeven in Maart, dus niet in Februari zoals oorspronkelijk 't plan was, De natuurhistorische cursus worclt gegeven op drie Don derdagen, n.l. op 17 Februari, 24 Februari en 3 Maart 1919, telkens in hotel Victory, Langestraat 70 te Alkmaar, Aanvang 8 uur. Op 17 Februari behandelt Dr. Teunissen; Het hoogtepunt van de schepping. De levende stof. Op 2-1 Februari: Leven is voortdurend veranderen. Groei, ontwikkeling en voortplanting als levensuitingen. Op 3 Maart: Merkwaardige in stincten. Het devies der dieren: niet denken, maar doen? Iedere cursusles wordt geïllus treerd met film cn lichtbeelden en iedere avond is er gelegenheid tot vragenstellen. Het cursusgeld ad f 1.50 moet betaald worden op 17 Februari aan dé zaal. Eventuele losse kaarten voor 1 avond zijn aan de zaal verkrijgbaar ad f 0.75 per avond. Wanneer er nog enkele lief hebbers zijn om deze interessante cursus te volgen, kunnen zij zich schriftelijk of telefonisch opgeven tiij de secretaris van Schola Publi- ca, J. Dominicirs, Roemer Visscher- straat IA te Alkmaar, telefoon 1506. Een deelnemerskaart wordt hun dan per post toegezonden. HET ALKMAARSE KLEDING EN DEKKING-COMIT Och nee mevrouw, dat is he lemaal niet erg; er zijn er meer die er niet meer aan hebben gedacht. Dat gaat dikwijls zo: als men het niet direct doet dan blijft het er bij. Maar wij zouden u willen vragen het.nu dadelijk te doen. Ga dade lijk eens kijken wat u «liet meer gebruikt, onverschillig wat voor kledingstuk of welk gebruiksarti kel het is. En als u dan even een seintje geeft aan een der (inde/ staande adressen dan halen wij het bij u vandaan, ten behoeve van het „Alkmaars Kleding- ~en Dekking- Comité". Westerweg 55, tel. 2019. Rozenstraat 10. St. Annastraat 19. tel. 3416. Verdronkenoord 91. Piersonstraat 35. Toussainstraat 14. Nassauplein 42, tel. 3202. AFC 1—Randers 1 Hollandia 3—AFC 2 ZA.P 2—AFC 3 AFC 4—Vrone 2 Alkmaar 4AFC 5 1—1 0—2 1—1 2—1 7—2 Alk Boys Jun.AFC jun. 01 Wij speelden gelijk onder protest van ons. Het zat ons niet mee en het was iammer dat Jan Pannekeet uitviel. Dit gaf even een inzinking, die eindigde met een doelount van de Randers. dat tevens ons een kostbare punt scheelde. Maar wij houden vo). alles is nog niet ver loren als wij maar zorgen voor de volle winst in de komende wed strijden. Onze penningmeester had anders een beste'dag Het tweede behaalde de volle winst, in Hoorn. ■Nu nor wachten op een m'sstap van de andere concurrenten TJ-ef derde was zo gelukkig dat. ZAP een pe- nal'v miste. Toch namen iullie een mint mee! Het vierde was prima, Ca zo door! Het viifd^ ijet het le lijk zitted tegen Alkmaar 4. De junioren namen weer de volle winst. Dat belooft voor de toe- knms* van AFC heel veel. Hedenavond clubavond bij Reem- ster. Wii rekenen op een grote op komst. Tot, vanavond De PPC-er Wie! rennen Alcmario Victrüx Zondag heeft Alc. Victrix haar laatste rit gehouden van de vollen - competitie. En deze keer waren de lange afstanden aan de beurt. Zo moest de A-klasse 2 x 5000 m rij den, de B.-klasse 2 x 3000 m. De C-klasse een kortere afstand n.l. 2 \- 3000 m. Wat de A-klasse betreft: Hier was het Jn. Ottebros, die op zeer fraaie wijze zijn ritten won en het blijkt dat hij nog steeds voov goede resultaten kan zorgen, P. de Groot en P van Berkurn hadden het niet zo gemakkelijk en zij moes ten dan ook genoegen nemen met de 2, cn 3e plaats. Wat de B-klasse betreft. Hier is Bloemen weer als overwinnaar te voorschijn gekomen, maar Klardie was een felle concurrent voor hem. Dan dc C-klasse: Hier was het weer De Bruyn, die met de eer ging strijken: de overige drie ren ners eindigden met een gelijke tijd. Een bewijs dat allen tegen el kaar op wegen. De uitslagen ziin als volgt: A-klasse. 2 x 5000 m.: 1. Jn. Ot tebros. 8.18: 2 P. dn Groot 8 29 1/5; 3. P. van Berkum. 8.56 3/5. B-klasse, 2 x 3000 m.: 1. Jn. Ploempii 4 en 57 3/5 sec. 2. T. Harder 5.1 2'5. C-klassn. 2 x 300 m.: 1. M. de Bruijn 33 3 '5: 2. D. Hanigh, N. de Sluis, T. Pronk. 38, De uitslag van de gehele compe fitie: A.-klasse- 1. Jn. Ottebros, 36 p.; 1. P. de Groot, 36 pt.; 3. P van Berkum. 27 pt. B -klasse' 1. J Bloemen, 40 nt.; 2. F, Klardie, 35 pt.: 3 P. Koven- man 34 pt. C klasse: 1. M. dc Bruin. 40 pt.; 9 T. Pronk. 32 pt,; 33, v. d. Sluis, 31 pt. OM HPT RFCTAAK VA-N EF.N SCHOOL ZIJPE Tiidens de bijzonder belangrijke Raadsvergadering, die a.s. Vrijdagmorgen om 10 uur aan vangt. moet. o.m. worden beslist tot het al dan niet in standhouden van de school te Petten, het verle nen van een subsidie van f 4500 aan hetalgem. Weeshuis, het goed keuren van begrotingen e.d. GOEDGEKEURDE RAADSBESLUITEN Ged. Staten hebben goedgekeurd de raadsbesluiten tot aankoop van het perceel Emmastraat 1 (ambts woning burgemeester) en tót aan koop van een zgn. Finse school voor een bedrag van f 181.200.—. OPBRENGST COLLECTES In de drie parochiekerken wer den gisteren liefdadigheids-predika ties gehouden voor de armen. De daaraan gehouden collectes brachten in de St. Laurentiuskcrk circa f 900 in de St. Jozefkerk circa f 800 en in de St. Dominicuskerk circa f 2600. AANRIJDING Op de Bergerweg kwamen Zater dagmiddag omstreeks half 5 twee personen auto's met elkaar in bot sing. De ene wagen naderde van de richting Alkmaar de Nic. Beetskade terwijl juist op dat moment op ge noemde kade een andere auto de Bergerweg op wilde rijden. Hoewei de chauffeur van de eerste wagen krachtig remde en naar links uit haalde kon hij een botsing niet meer voorkomen. Een der wagens werd 8'meter verder op het rijwielpad geschoven. Beide wagens waren be schadigd. Proces verbaal is opge maakt. BILJART-NIEUWS Uitslag voorwedstrijden 3e klas libre pers. kampioenschap (2.01-3.00) 1. P. Kamp Titelhouder 2. T. Bellekom 599 183 'i 3.273 3. J. Schouten 600 195 3.076 4. J. Poetskoke 594 2U 2.81 5. D. Wusenborn 570 190 3.00 6. Aid. Dekker 575 198 2.90 7. G.Verwer 561 194 2.84 8. J. de Ruiter 349 213 2.57 Carb. Brt. Gem. Deze finale zal worden verspeeld in het clublokaal van de B.V. i.Alc. Victrix" p. a. Café Hecker, Ver: dronkenoord D 101 en zullen aan vangen op Maandag 24 Januari, des avonds om 7 tiur De volgende partijen zullen wor den verspeeld: 7 uur: P. KampG. Verwer; 8 uur: JPoetskokeJ. de Ruiter; 9 uur J. Schouten—Aid. Dekker; 10 uur: T. BellekomD. Wusenborn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Paul W„ zoon van P. W. Alkemade en M. G. van Kooten, Egidius N. J., zoon van G. H. A. de veel en E. W. M. Spaan, Lucia G„ dochter van J. W. Stolk en M. J. de Groot. Overleden: Adriaan M. Louis, oud 81 jaar. Marijtje Stuyt, oud 77 jaar. ,,De Onbekende Vrouw" HEERHUGOWAARD-ZUID. Zondagavond voerde de R. K. Gem. Toneelvereniging Nut en Vermaak uit 't Veld in de zaal van de heer v. d. Heiligenberg dit toneelspel op. De zaal en balcon waren tot in de uiterste hoeken bezet. Een korte Inhoud van het stuk gaven we reeds in onze voorbe schouwing. De aanwezigen hebben een genotvolle avond gehad. Critiek is er altijd te geven, maar wanneer we critiek zouden moeten uitoefe nen, dan is het in de eerste plaats aan èen déél van het publiek, dat soms erg, hinderlijk luidruchtig was. Wat betreft het spel leek dit stuk, gezien de grote bezetting een zeer zware opgaaf. Er waren puike krachten en er waren minder goe den. Bjjzonder goed was de recht zitting, waarin de beklaagde en haar advocaat bijzonder op de voor grond traden. Zeer goed was het pleidooi van de verdediger. Wij ma ken het gezelschap ons compliment, maar raden hun aan in de toe komst een minder zwaar stuk te kiezen. Vele medespelenden voelden 2ich in het Franse milieu niet thuis. Na afloop was er een gezellig samenzijn. De entre-acte en balmu- ziek werden door een prima bandje verzorgd. Dinsdag 25 dezer wordt het spel nog eens opgevoerd en wij raden de ouderen aan dit stuk te gaan zien. Opgemerkt diene nog te wor den, dat de regie in handen was van de heer J. H. B. Kamp en hij heeft zich van zijn zware taak be hoorlijk gekweten. In de grThie hadden we liever meer karakters gezien, vooral op dat moment dat er velen 20 jaar ouder moesten zijn. Maar ja, aldoende leert men. Dus tot Dinsdagavond bij v. d. Heiligenberg. VERGADERING V.V.V. EGMOND BINNEN Na het openingswoord door de voorzitter, de heer A. H. van de Berg, gaven de secretaris, de heer C. Apeldoorn en de penningmeester, de heer J. Bak, een overzicht van de werk zaamheden van het afgelopen jaar. Blijkens een ingekomen stuk zal de gemeente een subsidie van 5 cent per inwoner verlenen. De spreker van deze avond, -de heer J. Dinkelberg, behandelde de betekenis van de V.V.V. voor pen sionhouders en voor practisch alle middenstanders. De V.V.V. had door overleg en in samenwerking met de P.W.N. vele tollen en slagbomen opgehe ven, wat de opkomst van vele plaatsen als badplaats en vacantie- oord bevorderde. Hij sprak er zijn bevreemding over uit, dat er hier schijnbaar altijd nog een „slag boom" bestond. Tijdens de rondvraag werd nog maals gevraagd of alle inwoners van Egmond innen, die van plan waren woonruimte te verhuren aan zomergasten en vacantiegangers, hun naam en volledig adres wilden opgeven aan de penningmeester, de heer J. Bak, om eventuele gegadig den zo vlot en zo g- I ml jelijk te kunnen helpen. AANBESTEDING EGMOND AAN ZEE, B. en W. hebben aanbesteed het bouwen van een kleedgelegenheid met buffet, douches enz. op het sportpark. Hoogste inschrijver was de fa. v. d Plas met f 6775, laagste A. Wijker te Egmond aan Zee met f 5975. Be houdens goedkeuring van de we- deropbouwdienst zal het werk aan de laagste inschrijver gegund worden. GEMEENTE-WERKMAN EGMOND AAN ZEE. In de a s. gemeenteraadsvergadering stel len B. en W. voor een 4de gem.- werkman te benoemen. Sollicitatie is vrij. Het aanvangssalaris be draagt f 2046, verhoogd met de bekende toelagen. HERBOUW KOLONIEHUIS EGMOND AAN ZEE. Met de herbouw van het koloniehuis Prin ses Beatrix, waarvan wij onlangs de aanbesteding meldden, is thans begonnen. Het koloniehuis zal herrijzen op het Hoge Duin aan de Zuid-Westkant van het dorp di rect aan zee. HOUTVEILING LIMMEN Op Donderdag 27 Januari a.s., des voormiddags 10 uur, zullen er ongeveer 20 parken hout, zeer geschikt voor rijzen, afkom stig van het Kerkcbos, aldaar ter plaatse worden geveild. Alleen pa rochianen van Limmen kunnen deze parken kopen. INSTRUCTIEDAG VOLKSDANS In het Murmellius Gymnasium aan de Bergerhout organiseerde de Volksdansgroep Alkmaar een in structiedag, waaraan vele afdelin gen uit Alkmaar en omgeving (zo zagen wij er groepen uit Langedijk, Oudorp, Warmenhuizen, Castricum en St. Pancras) deelnamen en waar aan tevens een demonstratie-avond was verbonden. Het geheel stond onder leiding van de heer Theo Pauw, die 's mid dags om drie uur alle deelnemers welkom heettë en wees op de ge meenschapszin, die in deze volks dans zo sterk tot uiting komt. Bij zonder welkom heette hij de groe pen uit Amsterdam en Den Haag, welke laatste o.l.v. Wim Lammers verscheidene dansen demonstreerde. Hield men zich 's middags bezig met het bespreken van verschillen de mogelijkheden cn het uitvoeren van nieuwe dansen, 's avonds kreeg de bezoeker een inzicht in 't wezen van deze gemeenschapsdans. De belangstelling was niet onbe vredigend, doch had zeker wel gro ter kunnen zijn. RAADSVERGADERING HEILOO Donderdag 27 Januari zal de gemeenteraad een vergadering houden. Belangrijke punten uit de agenda zijn: de voorstellen van B. en W. tot het verstrekken van dienstkleding aan het daarvoor in aanmerking komende gemeenteper- soneel; het beschikbaar stellen van een bedrag ad plm. f 2150.voor inrichting van het voormalig maga zijn van het Witte Kruis als woning en de voorlopige vaststelling van de gemcenterekening en die van het grondbedrijf over het jaar 1947 en goedkeuring der rekening van het Fonds Armengoederen. BÖ VENKARSPEL. In „Het Roode Hert" alhier had Donderdag een buitengewone ledenvergadering plaats, onder de bekwame leiding van voorzitter P. Koster Czn., die in zijn openingswoord voldoening uitsprak over de toekomst der leden waaruit de interesse spreekt voor de belangrijke agendapunten: 1. de wijzigingen van Statuten. Huishou delijk Reglement, alsmede van het Veilingreglement, welke intussen verouderd waren, en dringend wij ziging behoefden. Uit juridische overwegingen moest het 6e agendapunt afgevoerd worden. De artikelsgewijze behandeling der voorgestelde wijzigingen bleek geweldig veel voeten in de aarde te hebben; de discussies waren meestentijds verward en wekten dikwijls een onaangename indruk, zo zelfs dat op zeker moment de ere-voorzitter KI. Berkhout zich ge noopt voelde een lans te breken voor het bestuur, hetwelk steeds voor de belangen van de leden op de bres staat en het voile vertrou wen, in hen eenmaal uitgesproken, ten volle verdiend. (O.i. zat een aanvechting van dit vertrouwen bij de opposanten heus niet voor, doch de heren maakten het de voorzitter niet gemakkelijk). Uiteindelijk werden de volgende wijzigingen op de bestuursvoorstel len door bestuur en leden overge nomen; Art. 15, luidende: Het bestuur be noemt en ontslaat alle beambten en personeel der Vereniging. Na wijzi ging (voorstel Jb. Braakman, Bo- venkarspel) Voorzitter en Se cretaris zijn bevoegd tpt onderteke ning van alle aeten, en andere per sonen te machtigen te onderteke nen en deze machtiging ten alle tij den intrekken. Art. 20, o.p. regelend de huur van het in bruikleen geven van Vereni gingsfust; de verantwoordelijkheid dezer regeling te leggen op de al gemene vergadering en dit hij Huish. Reglement te doen omschrij ven, Vele worden werden gewisseld over art. 21, waarin de mogelijkheid wordt vastgelegd tot het openen van een Leden-lening. Het ging er niet om, een leden-lening te ope nen; waar echter deze mogelijkheid in de oude statuten niet aanwezig was en bij eventuële wenselijkheid daarvan, opnieuw statutenwijziging het gevolg zou zijn. met alle romp slomp daaraan verbonden, daarom werd dit voerstel aan de goedkeu ring der leden onderworpen. Dit werd door allen niet begrepen, er- volgde zelfs een schriftelijke stem ming over het voorstel M. Reus, Grootebroek, waarbij zich 55 tegen en 39 voor het bestuursvoorstel uit spraken, echter voor verwerping van 2/3 van het getal der aanwezi gen nodig, alzo onvoldoende. In art. 25 kwam een kleine wijzi ging n.l. dc verantwoording van winst- en verliesrekening en balans te doen in de algemene vergadering na afloop van het boekjaar. Bij de behandeling van het Vei lingsreglement werd op verzoek van Jb. Braakman de mogelijkheid van veiling van Tuinbonwariikelen ge schrapt. De volgende artikelen gingen vlug onder de hamer door en volgde de mededeling dat een wijziging zal aangebracht worden in de restitu tie van het „In- en Verkoopbureau" van de Vereniging. M. Reus. wiens stem zovele ma len had geklonken, verklaarde met nadruk dat van enig wantrouwen ten opzichte van het bestuur, geen sprake is, integendeel, de vele op merkingen werden in opbouwende zin bedoeld. De voorzitter verklaar de dit in die geest ook opgevat te hebben en in zijn slotwoord dankte hij allen voor de medewerking, waardoor een groots werk kon wor den opgebouwd en tot stand ge bracht. BIJ AL DE PROBLEMEN die de mens drukken en vermoeien en waarvoor hg steeds opnieuw moet vechten, is zijn strijd uiteindelijk gericht op het zoeken naar de vrede, die naar de woorden van Sint Jan eerst zal zijn verze kerd, wanneer het zwaard zal zijn omgesmeed tot een ploegschaar en de leeuw het lam tot gezel zal heb ben gekozen. Aldus eindigde mr. H. L. Kunneman uit Duivcn- drecht zijn gedegen cn buitenge woon interessant betoog over het onderwerp „Industrialisatie en Emigratie", dat hij hield op de tweede in de serie van drie door de gezamenlijke Jongeren van Blokker, Westwoud en Zwaag ge organiseerde Ontwikkelingsavon den, welke werd gehouden in Café Ragctlie te Westwoud, waar hij sprak ter vervanging van Drs. Pla- tenburg, die wegens ziekte was verhinderd. Tot deze problemen behoort ook het vraagstuk der Industrialisatie en der Emigratie, die beide voortsprui ten uit het bevolkingsvraagstuk. Immers, zodra de volkeren zich in de 8e eeuw blijvend in een bepaald land hadden gevestigd, ontstond on middellijk de behoefte om uit en door dat land in hun eigen behoeften te voorzien. Daar evenwei de bevol king uitgroeide, doch het land be- K.A.B. HEILOO Vrijdag 28 Januari a.s., des avonds 20 uur, houdt de KAB afd. Heiloo haar jaarvergadering in het Brunogebouw. De programma's voor deze vergadering zijn reeds verzonden. Het bestuur verwacht een massale opkomst. IN STUDIE GENOMEN HEERHUGOWAARD-NOORD Naar wij vernemen heeft de R.K. Toneelvereniging „Pius" XI" in studie genomen „Het Lied van de Zee", geschreven door A. van der Lugt en uitgegeven door „Het Le kenspel". Op sublieme wijze geeft de schrij ver in dit toneelspel een stuk lief en leed van het vissersleven weer. „Pius XI" heeft een goede keuze gedaan met dit stuk te nemen als afsluiting van haar speelseizoen. HERBEPLANTING AKERSLOOT Dezer dagen is met de herbeplanting in deze ge meente een aanvang gemaakt. De beplanting wordt o.a. aangebracht aan de Kerklaan, Bosweg, Rommel- dijk en verder nog op verschillende andere plaatsen, In de oorlogsdagen is de oOde be planting aan déze - tvegen dóór de bewoners gerooid in verband met de grote brandstoffenschaarste. Mogen deze nieuwe bomen de ge meente echter weer sieren en laten we hopen, dat zij nooit meer ver bruikt worden in omstandigheden zoals hun voorgangers." LICHTING 1950 OPGEROEPEN TER KEURING AKERSLOOT Dezer dagen is de lichting 1950 opgeroepen om ter keuring te verschijnen. Voor deze lichting zal onze gemeente 18 jon gemannen leveren. De keuring zal in twee groepen plaats hebben. Voor de eerste groep zijn de keurings- dagen vastgesteld op 1 Februari a.s. en de volgende dag en voor de andere groep op 2 Februari a.s. en de volgende dag. Betrokkenen zijn reeds schriftelijk bij aangetekend schrijven op de hoogte gesteld. LANGEDIJKER GROENTEN-CENTRALE In de Vrijdagmiddag gehouden be. stuursvergadenng van de veilings vereniging Langedijker Groen Cen. trale te Broek op Langendijk deelde de voorzitter, burgemeester Schei haas mede, dat de omzet in 1948 aan. zienlijk lager is geweest dan in het voorafgaande jaar. Alleen ai in de laatste vier maanden van het jaar was voor f 1.400.000 minder geveild dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Wel een bewijs, dat een belangrijk deel van de omzet af komstig is van het teeltjaar 1947, 'Zijn conclusie was, dat de tuinbouw nog een moeilijke tijd. doormaakt. Er kan nog wei iets veranderen in ae afzetmogelijkheden, bijv. als het begint te vriezen, maar het is toch zeer gewenst, dat wij, en de hogere regionen aandacht schenken aan de moeilijkheden t.a.v. de afzet van de stapeiproducten. De unancièie toestand van de vei. ling is tamelijk gunstig. Breedvoerig werd gesproken over de verkoop van goedgexeurde pootaardappeien over de veiling waarbij de vraag is behandeld, oi alle pootaardappeien over de veiling moesten of dat de late daarvan vrijgesteld zouden zijn. Men besloot tenslotte deze aangele genheid aan te houden tot aan de algemene vergadering. De L.G.C. zal zich beschikbaar stellen voor het nemen van proeven met eenmalige verpakking voor uien, ter bevorde ring van de afzet. Voor de algemene vergadering van het Centraal Bureau voor de Veilin gen in Nederland zai een voorste) worden ingediend, om het weekblad Groenten en Fruit aan alle leden van de bij het C.B. aangesloten vei lingen te verzenden en de kosten hiervan te doen betalen naar ver houding van de omzet. Voorts om een zodanige regeling te verkrijgen dat de samenwerking tussen U.C.B. personeel op de veilingen beter controleurs en het toezichthoudend wordt; er is nogal eens verschil in beoordeling. Aangedrongen zai worden, dat ook voor de tuinbouw, evenals voor de landbouw geldt, subsidie wordt verleend bii de bouw van poterbe- De voorraad stapelproducten is waarpiaatsen. thans hij de L.G.C. nog 318 wagons rode kool, 430 wagons gele kool, 443 wagons witte kool, 121 wagons uien, 152 wagons peen en 20 wagons bie ten. grensd bleef, rees reeds spoedig de vraag, of dit t.z.t. niet vast zou lo pen. Doch het standpunt van- de Kerk en de Katholieke sociologie t.a.v. het probleem van de verdeling der goederen luidt, dat de aarde is ge maakt voör alle mensen en dus de belangen van anderen steeds moeten worden erkend. Er is dus in feite geen sprake van eigenlijke beschik kingsmacht door de bezitters alleen, alhoewel daaromtrent (nog) geen internationale wetten of richtlijnen bestaan. Ook in ons land is de bevolkings aanwas groot en zijn de grenzen be perkt. Vanuit Frankrijk propageerde Malthus. die berekend had dat de bevolking 6 x zoveel toe zou nemen tegenover 'n stijgende productie van 2 x het oorspronkelijke cijfer, dan ook zijn theoriën over de kinderbe perking. Zijn berekeningen waren echter niet juist, kfinnen dat niet zijn, daar anders het scheppings plan niet juist zou zijn geweest. Want, en het is weer de Kerk die er op wijst, de mogelijkheden tot het produceren van producten zijn on eindig groot. Dit heeft de tijd reeds voldoende geleerd. En wr\ een mondje meer komt mee-eten, groeit een nieuwe arbeidskracht; en God zal steeds voorzien in werkterrein en schonk ons voldoende hulpmiddelen en -bronnen, al vindt niet ieder 'volk die in eigen land. Doch Nederland beschikt nog over voldoende mogelijkheden, om in eigen behoefte te voorzien, al zijn deze nog niet alle verwezenlijkt. Ook de voortgang der techniek schept steeds nieuwe mogelijkheden, al zijn we dan momenteel aangewe zen op het Marshall-plan, Hoe voorzien we in onze behoefte? Dit hangt af van 3 factoren: grond, kapitaal (machines e.d.) en arbeid. Willen we er komen, dan zullen deze dus moeten worden vergroot. Welnu, door de geboorte-aariwas stijgt de arbeidsproductiviteit. Wat de grond betreft zitten we beklemd tussen onze grenzen, doch deze zijn nog niet volledig beperkt, (zie hier onder). En hoe kunnen we het ka pitaal vergroten? Door. industriali satie, d.i. door meer mensen toe te voegen aan 't productie-proces. Vandaar, dat de Overheid bijkans maar één taak ziet: de bevordering van de industrialisatie, hetwelk be tekent: meer kapitaalsgoederen, meer productie. Vandaar ook de drang om de Marshall-hulp te ver schuiven tot aanvraag van meer kapitaalsgoederen en minder, ver- bruiksgoederen. Nederland is ook op industriali satie aangewezen door gebrek aan eigen grond- en delfstoffen en daar door weer op een verfijnde en ver edelde productie, zodat vakman, schap en vaardigheid eerste vereis ten zijn (zie ook naar Zwitserland) en getracht moet worden te profite ren van landen, Waar men dit mist cn de wei-aanwezige delfstoffen slechts tot een betrekkelijk ruw eindproduct afwerkt (Rusland). Het sociale aspect besprekend, wees spreker op het risico van de vervreemding van „het leven" en van de christelijke beginselen. Hiervoor is nodig; goede woningbouw, hygiëne, het vaststel len van zedelijke normen, ook in de fabrieken zelf en toezicht op de na leving daarvan, scholing van de ar beider en erkenning van de waarde van diens arbeid en van hemzelf; dit alles, om de ontwikkeling te voorkomen van het fabrieksproleta- riaat, dat geen norma: t zedelijk leven kent. Over de topografische kant van het probleem der industrialisatie lopen de meningen uiteen en is het alsnog een twistvraag, of zij moeten worden uitgeplant over het hele land, dan wel gecentraliseerd in de steden. Spreker voelde meer voor het eerste. De feiten juist stellend, zeide hij vervolgens, dat er geen sprake is van Industrialisatie èn Emigratie, of van een van beide, doch van In dustrialisatie èn Agrarisatie, met daarnaast facultatief: Emigratie. Waarom agrarisatie? Wel, omdat onze grenzen nog niet geheel beperkt zijn. Helaas wordt er evenwel door de regering te weinig aandacht geschonken aan de landaanwinning, waaraan althans niet met voldoende kracht wordt gewerkt. Immers, niet alleen de in poldering doch ook de verbetering van de grond schept veel groter productie-mogelijkheden, om nog maar niet te spreken van de „soort". verbetering en de veredeling der producten, alsmede de verbetering van de structuur van de grond en de opvoering van het vakmanschap. De factor grond i s dus geen stabiele factor en biedt nog tal van mogelijk heden. De aspecten van emigratie zijn zo veelvuldig, dat het niet raadzaam is, het iemand te adviseren noch af te raden, doch de betrokkene zelf moet besluiten. Wie maken hierbij 'n kans? Geen intellectuelen, wel agrariërs en vak mensen. Welke motieven spelen hierbij 'n rol? Voor de een veilig heidsoverwegingen; voor anderen; de vrees voor werkloosheid, en op het platteland vooral: gebrek aan land. d.w.z. onmiddellijk gebrek, (zie Agrarisatie!) Welke mogelijk heden zijn er? Voor de agrariërs: Frankrijk, Brazilië, Canada en Australië. Voor de ambachtsmensen: Zuid-Afrika, Australië en Amerika (mits geschoold!). Welke zijn de yerschiilende aspecten van emigra tie? Sociaal: overplaatsing naar een vreemd milieu met vaak 'n geheel «inder volk en klimaat. Economisch: de kwestie der financiering, waarbij echter gerekend kan worden op steun van de regering. Godsdienstig: ook: „Oost Wost, thuis best!" Dit zei spreker niet om af te schrikken. Trouwens, hele staten werden opgebouwd uit emigrantcn- pioniers-centra, hetgeen voldoen de zegt; doch ieder moet van te voren wel degelijk alle factoren on derzoeken, event, om teleurstellin gen te voorkomen. Hier ligt een voorlichtende taak voor de standsorganisaties. Maar al te weinig wordt nog vaak begrepen hoe een grote kracht we kunnen vormen, doch welk een domme kracht we feitelijk nog zijn. We moeten onze organisaties en de K.V.P. steunen en zoveel mogelijk invloed trachten uit te oefenen op het regeringsbeleid, door meer van ons te laten horen en te laten mer ken wat we zijn en willen, en daar bij eikaars rechten respecteren. Ook de Pers moeten we steeds bij al onze acties en vergaderingen be trekken en vormt een machtige fac. tor. Tenslotte roerde spreker nog even de P.B.O. aan, waar reeds eerder over werd gesproken, zodat hij hier over kort meende te kunnen zijn en slechts concludeerde, dat deze vol doende waarborg zal bieden voor een dragelijke toekomst. Door gebrek aan tijd konden slechts enkele vragen worden ge steld. Van gemeenteambtenaar tot spuitgast WIERINGERMEER Het is nu ongeveer 3 jaar geleden, dat het noodraadhuis van Wieringermeer te Lutjekolhorn in gebruik werd genomen. Gedurende al die tijd is er nooit enig brandblusmiddel aanwezig ge weest. Eerst kortgeleden is men er toe overgegaan om voor eventueel brandgevaar plm. 40 meter brand slang beschikbaar te hebben, welke dan op een in de onmiddellijke nabijheid zijnde brandkraan kan worden aangesloten. En dat, terwijl er nu serieuze plannen bestaan om in elk geval nog dit jaar, en liefst zo spoedig mogelijk, de gemeentesecretarie met aanhorigheden naar Wieringerwerf te verplaatsen. De brandweercommandant heeft zich bereid verklaard, met het secretariepersoneel oefeningen te houden, opdat zij in voorkomende gevallen zelf de brand kunnen blussen, of althans een begin daar mee kunnen maken. BURGERLIJKE STAND WERVERSHOOF Geboren Cor. nelis Maria. z.v. Pptrus Laan en Di- vera M. Pakker: Petrus Joseph Ma ria, z.v. Theodorus P. Vertelman en Martha Zwart: Gerardus Antonius Maria,-z.v. Frmdrich Schaoe en Ca- tharina M. Windt: Jacobus, z.v. Cornelis van der Gulik en Marijtje Mazee: Laurentins Jozer, z.v. Lou- rens Otsen en Frederika Koomen; Martha Maria Nicoiina, d.v. Johan nes Siim en Geertruida Grooteman: Catharina Anna Maria. d.v. Johan nes Moester en Maria Bakker. Overleden: Anna Arnolda Si,lm, oud 25 jaren, dochter van Johannes Sijm en Huhertina Arnolda Verhoe ven; Alida Dudink, oud 65 jaren, gehuwd met Teunis Zwan. Gehuwd: Jacob Smit en Anna M. Hooiveld: Andreas Th. Jansen en Geertruida G. de Boer. Ingekomen personen: Camiel de Decker. Z 58, van Venhuizen, V. 340 Jantje Kuik, C. 122, van Wijdenes, D. 62; Evert Wanink, C. 122, van Wijdenes, D. 62; Grietje Wanink. C 122, van Wijdenes, D. 62; Louise J. G. Andriessen, A, 206, van Hoorn, Koepoortsweg 3; Hermanus de Haan C. 14, van Amsterdam, Boomstraat 70hs,; Johannes P. Kunne. A. 101, van Arcen en Velden, A. 16; Corne lis J. Spigt, C 80, van Arcen en Vel den, A. 16. Vertrokken personen: Cornelis J. Knijn, B. 57, naar Venhuizen, V. 329 Catharina M. Bokker, A. 97, naar Hoogkarspel, A. 177; Jan Swan, Z. 58, naar Grootebroek. P. Jnz. Jong- straat 53; Theodora de Haan, A. 21, naar Hoorn. Commandeur-Ravenstr. 7; Agnes Vertelman, A. 90, naar Wognurn. Z. 226; Theodorus A. Ha zenberg, A. 275, naar H. en L. Zwa- luwe, Spoorstraat 1. Toch zulle: Vrijdag en Za plaats vond, n gen. Men vorn galiteit, intellei en vrouwen u politieke en r licht te laten s< ten. Als volkc delinquenten c lede/'sprak ui wat er gezegd v, eder altijd even ïoren. Voor velei aren een tijd vai ■ing geweest. A n de naoorlogse vrijheid en goec die elkaar dikwi ■treden, hier bij villende Nederl; en brug te slaa an geestelijke en de haatgevoel anderen. Niet all mik een toestam •adelig is voor hap, lag aan de i'ondslag. Het 'aats de Christel ensopvatting, dii and moet kunn gemaakte fouten Het ging dus aan om alles wat op te rakelen, t zijds niet schroo eigen boezem te Daarom was h beeld dat na het dr. J. Pollmann. gen op voortreft: luiste banen wist 3. S. Holla, als i standpunt van d tegenover de pol naar voren brach Ruiterlijk bekei naoorlogse period maakt, die hij ze mening dat de onverzoenlijke ho de politieke delin zouden hebben a; hij zeker waad L.K.P. betreft de hand. „Wij vroegen c scherpe berechtin; ook de eersten maatregelen ter 1 de politieke delin ons een harde ho' delict, maar niet t quent", aldus mr. slechts een kleine illegaliteit die ee is toegedaan. Thai van ex-illegalen bi succes gewerkt, opname van de quent in de maat te maken. Welke, soms gri hierbij te overwin: het betoog van de de heer Middelhu K.A.B. het woord K.A.B. doet ai w; gen ligt om haar 1 roep op de christ de, de juiste hou palen. Waar spar neemt men conta gever op. Hij bet' het juist zou zijn linquenten op leidi stellen. Een feitelijke b laatste standpunt k waarvan men het i hebben verwacht, der werkgevers. meende dat er wel gelijkheid bestaat, Leerlingen van de ambachtsscholen in Purrey (Surrey) hebben toestemming gekregen op Buckingham Palace enige zelf ver vaardigde geschenken voor het drie maanden oude prinsje Charles qan te bieden, Op hun scholen, die de Engelse koning tot beschermheer hebben, maqkten zij een blauw zijden baby jurk, een tafelkleed voor de kinderkamer en een kinderameuble ment, waarmee zij hier de schildwacht van het paleis passeren. DINSDAG 2! HILV 7.00 Nieuws, 7.30 I Morgengebed, 8.00 de dag, 9.00 Licht genconcert, 10.00 V Richard Wagner Schoolradio, 11.00. 11.30 Als de ziel Orgel, 12.03 Septet 12.30 Weerpraatje, tal, 13.00 Nieuws, orkest, 13.45 Uit h ken, 14.00 Het Nei kwartet, 14.30 F 15.00 Schoolradio, dagprogramma, 11 bloem, 16.30 Ziek schooltijd, 17.15 Pi zullen ze leven, II orkest, 18.20 Sportp de strijdkrachten, 1 Ray Ventura's ork leven, 20.00 Nieuws man, 20.12 Pelléas risch drama. Muz Debussy, 22.37 Ra Monte Carlo, 22.45 Nieuws, 23.15 Kam HILV1 7.00 Nieuws, 7.15 C 8.00 Nieuws, 8.15 C 9.00 Gramofoonmu; 10.15 Arbeidsvitam kleuters, 11.00 Com 11.30 De Wekker, 1! programma, 12.30 1 Voor ons plattelar 13.00 Nieuws, 13.20 kest en sopraan, 1' schaar, 14.30 Oper; composities, 16.40 I Kinderkoor, 17.30 Nieuws, 18.30 Acht 18.45 Platen op've 19.30 Viool en piai 20.15 Bonte avond, renbos, 22.00 Dans: en samenspel, 23.0 Gramofoonmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2