Het vuren in I ndonesië is nog niet gestaakt Tsjechische Bisschoppen zullen niet marchanderen Amerikaans blad vergelijkt Dr. Drees met Hitier KLOOSTERBALSEM RADIO Gisterenavond werd vertreksein gegeven ef mogelijk is NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 25 januari 1949 Zij waarschuwen de Regering bij voorbaat RHBUMATIEK Zei U iets? Naar wij vernemen Friese elfsteden rijwieltocht Veel belangstelling voor sportgebeuren van grootse allure Nederland kan guerilla niet onderdrukken Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN MIEP ZEGT: Al is er geen ijs, het is toch win ter en daarom weer eens 'n ech te winterpot. :eg van mevr. Lotgering— ind een recept voor: BOERENKOOL boerenkool, 50 gr. haver- out, 40 gr. boter, 1 dl. melk Stroop do kool, was ze, e vlug gaar in water met ,aat ze uitlekken en maak Stoof de kool pl.m. 10 min. :lk en boter (het zeer fijn erde uitje voor de liefheb- ;n de tussen de kool ge- (vlugkokende) havermout. nodig wat meer melk toe, kt dat de kool tijdens het te droog wordt. Geef aard- irée bij deze boerenkool- de mooi gekroesde bóeren- deren wel eens gebruikt als ng voor een schotel met ap- f andere vruchten? 't Is een (en goedkope garnering als tafel een iets feestelijker moet geven. Jentr. Bur, voor de Tuin- ilingen. (Adv.) VERANTWOORDING HONGARIJE aarland irzendkosten lkmaar siloo .kmaar kmaar te S. f 12.50 - 5.— 2.50 - 10.— - 1— - 25— - 1— - 10— - 25— - 2.50 - 2.50 - 1— - S— - 25— - 10— - 2.50 - 3— 4. te S. - 10— zwaar pakket levénsmid- .N. Hoorn. Alkmaar, flink pakket kle- een paar schoenen. T.: 2 japonnen, gebreid paar schoenen en een pak- msmiddelen. 1 boter en vet, N.N., op hoop olging. tarwe J. J. te W. levensmiddelen N.N. doos met levensmidd. N.N. tarwe N.N. >DRAVERIj IN ONS GEWEST Zaterdag 22 Januari j.I. ïaar gehouden vergadering Verbond van Verenigin- in Langebaan draverijen ten in Nederland werden data vastgesteld voor de jaar te houden courses. oord-Holland zijn de vol- data vastgesteld, behou- edkeuring van de bevoeg- inties: lkmaar worden courses sn op 10 April, 22 Mei, 5 uni, 3 Juli, 28 Augustus, ember en 23 October, jorn zullen de courses (inden op 8 Mei, 17 Juli eptember. FLEVO-NIEUWS INGERMEER Flevo 1 strijd aan tegen NOC 1. iffeurs van de NACO zet- een een sterk offensief in os backstel Koolhaar en boden moedig Weerstand, inden ze niet verhinderen 3 twee maal scoorde. Dit vo te gortig. Sterk kwa- opzetten. Een prachtige van links volgde en de jinnen Joop dc Schipper, niet. Onmiddellijk na de larn Huisman de bal over, naar rechtsbuiten Veen- n afgemeten voorzet en roor had de bal voor het (22). Nu was de beurt m NOC. Even voor rust ze een kans, welke dan ut werd. (32). ist bleef de strijd uiter- lannehd, echter tot doel- kwam net niet meer. De echter leidde goed. NOC Drdat ze gemiddeld 'n 10 ger waren en dus vlug- Zo 1 won met 20. jongens. Nog twee wed en we hebben een kam- onze rijen GRIJK NIEUWS VOOR DE ZANG INGERMEER Na een 5de van ruim een maand iet gemengde koor van aar repetities weer op l 31 Januari in 't Jeugd- s Wieringerwerf. De eer- nd wordt meteen be- als jaarvergadering met verkiezing. tETARIE GESLOTEN fGGWAARD In ver- ;t het jubileum van de ester, zal de gemeente- e en het kantoor van de r morgen, Woensdag 26 des voormiddags voor iek gesloten zijn. gemakkelijk is het ze- zélfs niet met je aller- met wie je dagelijks te ebt, altijd goede vrien- lijven. Er zijn wel eens i, er vallen wel eens oorden, er is wel eens iar wist St. Paulus Zon et Epistel ook van mee i. Hij zegt, dat het een is. Maar, zegt hij ook, aogelijk is (en blijkbaar at niet altijd), en voor t van U afhangt (en dat altijd), hebt dan vrede mensen. Men moet een eten te geven en te ne it soepel en toegevend, en echt goed zijn. een vrucht van de Jaar echte naastenlief- Sr men oprecht van el" wudt en wat voor el ver heeft, is vrede, is dheid. Op de liefde altijd en overal aan! MARCUS PAG. 3 DE TSJECHISCHE BISSCHOP PEN hebben hun communistische regering bü voorbaat gewaarschuwd dat zij een zullen zijn met de geeste lijkheid en dat zij met het oog op de steeds groeiende aanvallen, gereed zijn om elk offer te brengen. Deze moedige en rechtstreekse verklaring, die zo snel volgt op de van geen compromis wetende hou ding van Kardinaal Mindszenty in Hongarije, maakt het duidelijk, dat de leiders der Kerk in Oost-Europa de plechtige communistische verkla ringen van godsdienstvrijheid door zien. Door deze houding hebben de Tsjechische bisschoppen in feite aan hun regering medegedeeld, dat zi) niet van plan zijn te marchanderen voor kortstondige voordelen. „Ondanks beloften van godsdienst vrijheid" verklaren zij in een geza menlijk memorandum, „is er een aanval op de Kerk begonnen op de. zelfde wijze als in andere landen." Dit memorandum werd door alle bisschoppen tijdens een vergadering te Praag onder leiding van Mgr. Bé- ran aanvaard en door Radio Vati- cana uitgezonden. Dit memorandum herinnerde aan de bisschoppelijke conferentie, al dus Radio Vaticana, met de leiders van de republiek in Juli van het vo rig jaar, toen was overeengekomen om te onderhandelen over de oplos sing van de voornaamste vraagstuk ken betreffende de betrekkingen tussen Kerk en Staat. „Er werd evenwel, behalve deze beioften, geen voortgang gemaakt en do onderhandelingen werden afge broken", aldus het memorandum. Nogmaals hun bereidheid bevesti gend, dat zij hun plichten zullen na komen ten opzichte van Staat en regering, noemen de Bisschoppen in het memorandum de hieronder vermelde vier voorbeelden van aan vallen op Kerk en geloof. 1 De rechten van de Kerk wor den geschonden met betrekking tot de aanstelling van kerkelijke waar digheidsbekleders. die worden ge hinderd in de uitvoering van hun plichten. 2 De leden van de geestelijkheid, die' zich afzijdig houden van poli- tieke demonstraties, worden gewan trouwd. 3. De gelovigen zijn verontwaar digd over de beperkende bepalingen WITTEBLOEM ook voor huishoudelijk gebruik Binnenkort zal nu het toe- wqzingssysteem van witte bloem voor het bakkersbedrijf gewijzigd iS deze wlttebloem (w-bloem) ook voor huishoudelijk verbruik beschikbaar komen, zij het dan dat per keer ten hoogste twee kilo gram aan een verbruiker mag wor den verkocht. Sedert de afschaffing van de bloembon kon het publiek bij de kruidenier alleen tarwebloem van dezelfde samenstelling als de voor het normale brood bestemde bloem (zgn. A-bloem) betrekken. Voor wittebloem gelden de vol gende maximumverkoopprtjzen: 4 cent per kilogram (34) los uitge wogen, 17 cent per zakje van 300 gram (15), 23 cent per 2akje van 400 gram (19) en 27 cent per zakje van 500 gram (22). Tussen haak jes de overeenkomende prijzen voor tarwebloem van gewone samenstel ling. Koninklijk gezin naar Tyrol INNSBRUCK,' 24 Jan. (A.F.P.). Volgens het Oostenrijks bureau van toerisme wordt de Nederlandse Koninklijke Familie op 5 Februari a.s. in hotel Post te Sint Anton (Tyrol) verwacht. Men verwacht dat de Koningin tot 26 Februari aldaar zal verblijven. Het door gaan van dit bezoek zal echter ge heel afhangen van de politieke si tuatie. Uitspraak zaak de Vilder uitgesteld De uitspraak in de zaak tegen de gebroeders de Vilder, die door de raad van cassatie op Maandag 24 Januari was bepaald, is uitgesteld tot 14 Februari a.s, op de katholieke scholen, de liefda digheidsinstellingen, de katholieke pers en de openbare godsdienstige bijeenkomsten; 4. Het Episcopaat kan niet accoord gaan met de onteigening van ker kelijke eigendommen zonder enige vergoeding, eigendommen, waar vele religieuze orden van bestaan. In dit memorandum wordt voorts de aandacht gevestigd op de pogin gen die van staatswege worden ge daan om de geestelijkheid los te ma ken van het gezag der bisschoppen. Smokkelaar door douane doodgeschoten Maandagavond omstreeks kwart over negen is te Bingelrade (Limb.) in een 20 meter van de Duitse grens gelegen boomgaard een on bekende man door een douane-be ambte met een schot, door het hoofd gedood. De man, die vermoe delijk van Nederlandse afkomst was en ongeveer 40 jaar oud was, vervoerde in een koffer 20 a 25 pakjes sigaretten en ondergoed. Hij had geen gevolg gegeven aan een sommatie om te blijven staan. Voor het dodelijke schot is nog een waarschuwingsschot gelost. Dodelijk mijnongeluk In de mijn Oranje Nassau II te Heerlerheide is Zaterdag tijdens de middagdienst de meesterhouwer Ja cobs uit Heerlerheide dodelijk ver ongelukt. Men vond hem, bedolven onder kolen, bij een laadbak op de 340 meter verdieping. Niemand was er by tegenwoordig, toen het ongeluk gebeurde, zodat men de oorzaak nog niet heeft kunnen achterhalen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. PERSSTEMMEN UIT AUSTRALIë over de Aziatische conferentie SYDNEY, 24 Jan. -(Reuter). De besluiten van de conferentie te New Delhi namen veel ruimte van de Australische bladen in beslag. Het onafhankelijke blad „The Age" te Melbourne schreef, dat Pan dit Nehroe niet slechts naar voren kwam als de leider van het nieuwe India, doch in grote mate als woord voerder van het nieuwe Azië. De „Melbourne Herald" daaren- tegen beschreeft de besluiten van de conferentie als overijld en voegde toe: „Het communisme is op mars in Azië. het verspreidt zich, waar reactionnaaire of zwakke regerin gen zijn. Het voorstel om de Ne derlanders binnen enige maanden uit het land te doen wegtrekken is geen weloverwogen alternatief voor de geleidelijke overdracht van de macht, wanneer de democratische organen daartoe gereed zijn." Geen pjaquettes op de nummerplaat' De K.N.A.C. deelt ons mede, dat de nummerborden aan de voor- en achterzijde van motorrijtuigen slechts mogen zijn voorzien van pro- vincieletter en nummer, zodat het aanbrengen van plaquettes e.d. daarop is verboden. Bovendien is 't niet toegestaan de NL-plaat met het nummerbord te combineren. Vol gens bericht van de Minister van Verkeer en Waterstaat zal op deze bepalingen nauwlettend worden toe. gezien. maar bestrijd Uw pijnen met het ideale wrijf- middel, welles geneeskrachtige bestanddelen diep in de weelsels doordongen. Eveneens bij stramheid, spit en ischias wrijve men met (Advertentie) NEW YORK, 24 Jan. (ANP Ane- ta) Het links georiënteerde dag blad „Star" neemt in een hoofdarti kel onder de titel „Slechts een Nederlandse zaak?" scherp stelling tegen dc uitlating van dr. Drees, volgens welke dc oplossing van het Indonesische probleem gemakkelijk zou zt)n, als de internationale be langstelling daarbij wat minder zou worden. Het blad herinnert aan de reactie van Hitler ten aanzien van de bui tenlandse inmenging in zijn wijze van oplossing van de continentale problemen van Europa en aan de houding van Japan ten aanzien van de „Greater East-Asia Coprosperity sphere", toen Nederland zich in genen dele op het standpunt stelde, dat de oplossingen van Hitier en Tojo de rest van de wereld met aangingen. De „Star" stelt, dat elke mogendheid, die haar wil aan ande ren wil opleggen, pleegt te beweren, dat haar handelingen de wereld niet aangaan. Het tijdstip voor de ver klaring van Drees kon niet slechter gekozen zijn, tegelijk met het bij eenkomen van de conferentie te New Delhi, waarvan de gemiddelde toon in scherpe tegenstelling staat tot de aanmatigende houding van Neder land tot dusver, aidus de „Star". Wanneer de Veiligheidsraad nog langer uitstelt om Nederland aan te pakken, zal de rest van Azië geen andere uitweg hebben dan de „Co prosperity sphere doctrine" fe aan vaarden, die de VerenigdeStaten voor een vreselijke prijs aan men- PROGRAMMA WOENSDAG 26 JANUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Te Deum Lauda- mus, 8.00 Nieuws, 8.15 Rallye Automobile Monte Carlo, 8.30 Gra- mofoonmuziek, 8.45 Piano, 9.00 Op ziekenbezoek, 9.30 Symphonisch concert, 11.00 Bariton, 11.15 Hoor spel, 12.00 Ensemble, 12.30 Weer- praatje, 12.33 Trio, 13.00 Nieuws, 13.15 De vijf Zapakara's, 13.30 Piano, 13.45 Kamermuziek, 14.15 Residentie-orkest, 15,00 Vioolrecital, 15.30 Orgel, 15.45 Blaaskwintet, 15:15 Voor de jeugd, 17.30 Kamer muziek, 18.00 Mannenkoor, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws 19.15 Prikkebeen, 19.30 Rallye Automobile Monte Carlo, 19.45 Engelse les, 20.00 Nieuws, 20.15 Om roeporkest en solisten, 21.35 Mari- nierskapel, 22.15 Orgel, 23.00 Het Nieuws, 23.15 Orkest, 23,35 Kamer muziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Lichte klanken, 9.00 Muziek van Schubert, 9.35 Kamer muziek, 10.20 Onze keuken, 11.00 R V.U., 11.30 Non stop-programma, 12.00 Accordeonorkest, 12.30 Weer- praatje, en „voor het platteland", 12.38 The Kiliifia Hawaiians, 13.00 Nieuws, 13.20 The Ramblers, 13.50 Zang met orkest, 14.15 Jeugdcon- cert, 15.00 Hoorspel, 15.30 De Re genboog, 16.00 De Roodborstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragenbus, 17.15 Orgel, 17,25 Piano duo, 17 45 Poëzie, 18.00 Nieuws, 18.20 Balletmuziek, 18 30 Lezingen, 20 00 Nieuws, 20.20 Concertgebouw- „„en Pian°solist, 21.15 Hoor- s Kwartet Jan Corduwe- 22-45 Poëzie, 23.00 Nieuws, ZJ.1.1 Bruce Lowe zingt, 23.35 Or kest van Svend Asmussen. Tegen de avond trekt Garry Davied, die zich tot eerste we reldburger heeft uitgeroepen, zich terug uit het Parijse restau rant, waar hij zijn volgelingen en bewonderaars te woord heeft gestaan. Zijn enige bezittingen, slaapzak en schrijfmachine, voert hij overal met zich mee. R.K. Universiteit Het bestuur van de Sint Radboud- stichting heeft besloten dr. B. M. Boerebach te Hilversum te benoe men tot assistent voor de Franse taal aan de R.Kj. Universiteit. In de vacature voor Franse Letterkunde is nog niet voorzien. Weer kabinetscrisis in de Pasundan BANDOENG, 24 Jan. (Aneta). Een aantal ministers van Pasundan heeft hun portefeuilles ter beschik, king gesteld, omdat naar van ge zaghebbende bron wordt vernomen zij het niet eens zijn met het ur gentieprogram van premier Djum- hana. Slechts de premier en de Minister van onderwijs Prawiradinata zijn aangebleven. Het Concertgebouworkest is een prachtinstelling van ons vaderland, een symbool van nationale cultuurpolitiek. Wacht, dacht de eerste hoor nist van dat orkest, die in mili taire dienst moest: dat is voor mij een reden om vrij te komen. Ik ben onmisbaar.' Veel mensen, die werkelijk onmisbaar zijn in de strijd om het dagelijks brood en om tal van andere vitale maatschappelijke belangen of om zeer dringende persoonlijke redenen, bepleiten die onmis baarheid ook, meestal zonder succes. Er moet nu eenmaalin deze onvolmaakte wereld, waar hele volkeren elkaar het licht in de ogen niet gunnen, een legermacht zijn met alle conse quenties daaraan verbonden. Maar de hoornist nam zijn kans waar en kreeg van de minister nul op het request. Hij ging in beroep bij de Kroon en de Raad van State was het met de mu ziekman eens: het zou schade zijn voor de goede naam van het grote orkest, als deze man zijn partij niet meer meeblazen kon Toen kwam. de beslissing van de Kroon. Eilaas, voor de be trokkene, dat betekent, dat je weer bij de minister terecht komt 7 en die minister bleek niet van gister! Hij zei, dat de uitvoeringen al voordat de hoornist werd aangesteld, op hoog peil stonden, en dat niet kon worden aangenomen, ge zien de aanwezige bezetting van de groep hoornblazers in het orkest, dat door zijn aan wezigheid het artistieke peil van de uitvoeringen in zeer ern stige mate zou dalen. Dus werd de hoornblazer veroordeeld, om óp te komen. Er zal wel een plaatsje voor hem zijn in de militaire kapel. De trompetter van Sackingen heef in de histo rie ook zijn verdiensten voor de militaire geschiedenis ge had senlevens en vermogen in de Pacific heeft bevochten, aldus „beslüit de „Star". Een bijvoegsel van de „Star" bevat een zes pagina's lang artikel met foto's onder het opschrift „Dit is In donesia", hetwelk een uitgesproken anti-Nederlandse strekking heeft. Tien jaar voor ex-hoofdredacteur Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam heeft de 51-jarige vroegere waarnemend hoofdredacteur van 't Algemeen Handelsblad Hoogterp veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar. met aftrek van voor arrest en ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. De eis was 12 jaar. H. was vóór de oorlog landbouw- redacteur bij het Handelsblad, doch werd tijdens de bezetting op de stoel van de gearresteerde hoofdredacteur Von Ballusek geplaatst. hebben de aardappelmee'fabrieken in de Veenkoloniën een record-cam pagne te verwerken gehad als gevolg van het zeer grote aardappelareaal. Zelfs de aardappeljaren 1928/29 werden verre overtroffen. De coöp. aardappelmeelfabriek „De twee pro- vinciën" tG Stadskanaal vermaalde in de afgelopen campagne 1.800.000 hectoliter aardappelen, is er een overeenkomst getekend door het ministerie van oorlog en de Oorlogsgravenstichting, waarbij is bepaald, dat de laatste geleidelijk zal overnemen de zorg voor de inrich ting en het onderhoud van de zich in Nederland bevindende militaire en civiele rijksgraven, waarin zijn hij- gezet de stoffelijke resten van ge sneuvelde militairen en verzetsstrij- ders. auurt dc staking van de brandstof- fenwerkers in de Arnhemse kolen handel nog voort. Maandag hebben de transportarbeiders in de kolen handel h§t werk neergelegd inge volge hét conflict over de" uitbeta ling van de looncorrectie. Maatre gelen zijn getroffen om de vitale beclrijven van kolen te voorzien, zal de Zaandamse kermis met in gang van dit jaar niet meer op de laatste Zaterdag maar op de twee de Zaterdag van Augustus begin nen. Oorzaak van deze verschui ving is, dat bij het begin der ker mis niet alle verpachte plaatsen zijn bezet, omdat de Zaandamse kermis één dag voor het eind van de Alkmaarse kermis begint, is de heer P. J. S. va-n Dijk, official van de katholieke turnkring te Rotterdam, wegens zijn verdiensten voor de katholieke sportbeweging, begiftigd met de Pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Ponti- fice". wordt op 11 en 12 April a.s. in het Minerva-paviljoen te Amsterdam het textielcongres 1949 gehouden, waaraan een tentoonstelling is ver bonden. is aan het verloren gegane motor schip „Aagtekerk" de Koninklijke Vermelding bij Dagorder toege kend. De „Aagtekefk" maakte in Januari 1942 deel uit van een con- vooi, dat door een onderzeeboot werd aangevallen. Een Engels troe pentransportschip werd getroffen en moest het convooi verlaten. De „Aagtekerk" kreeg opdracht bij het getroffen schip te blijven. Terwijl de „Aagtekerk" rond dit schip bleef zigzaggen, werd plotseling voor de boeg een onderzeeboot ver kend. Onmiddellijk liet de gezag voerder volle kracht varen en gaf zodanig roer, dat de „Aagtekerk" over de onderzeeboot heenvoer en deze laatste slagzij kreeg. In Juni 1942 ging de „Aagtekerk" verloren bij een aanval van Duitse bommen werpers in de Middellandse Zee. Haringnetten naar Duitsland HAMBURG, (A.N.P.) Het blad „Die Welt" bericht, dat tussen Ne derland en Duitsland thans onder handelingen worden gevoerd over de levering van 6000 haringnetten aan de Duitse visserij ter waarde van 140.000 dollar. Havenstaking wordt voortgezet Op een Maandagmiddag te Am sterdam gehouden vergadering van stakende havenarbeiders, onder leiding van de E.V.C.transport, is met 1069 stemmen voor en 199 stemmen tegen besloten de staking in de Amsterdamse haven voort te zetten. Van de 1308 uitgebrachte ■stemmen waren 40 blanco. Advocaat staat opnieuw terecht Maandag diende voor de Gronin ger Kamer van het Byzonder Ge rechtshof te Leeuwarden wederom de zaak tegen de 60-jarige Gronin ger advocaat en procureur mr. H. W. M. J. Rademaker. De Bijzon dere Raad van Cassatie achtte bij de behandeling van deze zaak niet bewezen, dat verd. verraad zou hebben gepleegd in verband met een zwendelaffaire bij de „Rhun- punex"-fabriek te Stadskanaal. De raad wees de zaak daarom terug naar de Groninger Kamer. Dit punt van de tenlastelegging was nu achterwege gelaten. Aan verdachte was uitsluitend nog ten laste ge legd het verraad van een groep officieren van de z.g. stadswacht en het verraad van enkele illegale werkers. Er deden zich ter zitting geen nieuwe gezichtspunten voor. De advocaat-fiscaal eiste ook nu weer 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten. Op 6 Juni (Pinkstermaandag) zal evenals het vorig jaar de Friese Elfsteden Rijwieltocht plaats vin den. Deze zal in drie afdelingen gereden worden, voor amateur renners, voor degenen, die voor een vaardigheidsdiploma in aanmerking komen en in de derde klasse zijn de toeristen ondergebracht. De be langstelling voor dit Friese wieier- evenement, in vroegere jaren be kend geworden onder de naam „De 8 van Bolsward", was in 1948 zeer groot. Het heeft lang geduurd vóór de geleerden inzicht hebben verworven in het ziektebeeld van de griep. Thans weet men, dat een virus als griepverwekker moet worden beschouwd. Dit virus ontwikkelt zich het best in kippenem- bryonen, dus in bebroe de eieren. Nadat dit vi rus is gedood, kan men er een vaccin uit berei den, dat voor een be paalde tijd immuniseert. Dit vaccin wordt thans bij de Philips Van Houten fabrieken te Weesp gemaakt. Nadat de tweede broedingsperiode van twee dagen (de eerste, vóór de injectie, duurt tien dagen), waarin het virus zich tot het honderdduizend- voudige heeft kunnen ontwikkelen, is verstreken, wordt de virus- houdende vloeistof uit het ei gezogen. Deze vloeistof vormt het uitgangspunt voor het te bereiden vaccin. Nadat het ei tien da gen is bebroed, is het geschikt voor de viruskweek. De eieren worden dan geschouwd om de luchtkamer op de schaaf af te tekenen en een merkteken aan te brengen op de plaats, waar de injectie van het te kweken virus moet geschieden. Op de foto ziet men de bloedvaten en het „hart in aanleg" van de zich ontwikkelende kippenvrucht. STERRIT MONTE CARLO Maandagavond is het vertrek sein gegeven voor de 280 equipes, die deelnemen aan de eerste na oorlogse sterrit naar Monte Carlo. Van Stockholf en Oslo, van Glas gow en Monte Carlo, van Lissa bon, Florence en Praag zijn de sportieve automobilisten gestart voor de ruim 8000 km, welke zij moeten afleggen, ononderbroken rydende, om In de loop van Don derdag in de hoofdstad van het Vorstendom Monaco te arriveren. Tussen de verschillende controle punten in -er zijn er 43 in Euro pa op de diverse routes geplaatst dienen de deelnemers, en ook de zeven damesequipes, die op de inschryverslijst staan, een gemid delde van 50 km per uur te berei ken, een niet zo gemakkelijke op gave, want vergoeding van tijd voor reparaties, maaltijden en slaapuurtjes kent men niet. Komt men te laat aan een controle, dan mag men op een aantal strafpun- ten rekenen, welke stijgen naar mate de automobilist grotere ver traging heeft ondervonden. En in dien men bedenkt, dat de wegen voor de meeste rijders volkomen onbekend zijn, dat de deelnemers drie donkere nachten hebben te overwinnen en daarbij voortsnellen over eenzame wegen van diverse Europese landen, dan is het duide- ïyk, dat er veelgevergd wordt van het uithoudingsvermogen, de wils kracht en de bestuurderscapacitei ten der inzittenden en men voorts stilzwygend rekent op de betrouw baarheid van het moderne ver keersmiddel, de personenautomo biel. Eenmaal te Monte Carlo wacht de deelnemers nog een klei ne verrassing, een klassements proef in de bergen van de Cote d'Azur, ten einde door een vernuf tige combinatie van een snelheids- fen een betrouwbaarheidsrit over 17 km tussen degenen, die Monte Car lo triomphantelijk met 0 strafpun- ten zqn binnengereden, een beslis sing voor de prijzen te forceren. Ondernemende Nederlanders Praag leverde het minst aantal deelnemers als startplaats op. Slechts twee equipes hadden zich voor de Tsjechische hoofdstad ge meld en een daarvan was een Ne derlands team, de Studebakerequi- pe van Rupert-Konqn-Arends. Met Minister van Schaik Donderdag thuis Mits er geen verandering in het reisplan optreedt zal minister van Schaik Donderdagochtend 27 Ja nuari a.s. om half negen met de K.L.M. uit New York op Schiphol aankomen. het startnummer 165 op zijn rood wit Rallye-bord vertrok de equipe om precies 19.4 uur, uitgeleide ge daan door officials van de Tsjecho- Slowaakse automobielclub en een groot aantal belangstellenden. Via Linz, Innsbruck en Ulm gaat de route Voor onze landgenoten naar Straatsburg, waar zq in het circuit van degenen, die te Monte Carlo zijn vertrokken worden opgenomen. Maar voor en aleer zij in Straats burg zijn heeft de Nederlandse equipe reeds bijna 1000 km achter de rug. Een minuut na Rupert ver trok de tweede deelnemer, de Tsjech Jaroslav Vlcek met zijn teamgenoot Stanislav Masek in een Aero Minor. En daarmede behoor de voor Praag de sterrit 1949 al weer tot het verleden. N.S.B.-radiomedewerker krijgt vijf jaar Het Amsterdamse Bijz. Gerechts hof veroordeelde de 36-jarige to neelspeler N. J, van Hees uit Hil versum tot een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek. De eis was zes jaar. Reeds in 1933 werd H. lid van de N.S B. ondanks het feit, dat hij gedeeltelijk van Joodse afkomst was. Na de Duitse bezetting wilde hq toetreden tot de S.S., doch zijn ene Joodse grootouder was hiervoor een onoverkomelijk beletsel. Bij de radio kreeg hij een eigen rubriek, getiteld: „Uit het jonge hart." Zeven doden bij een Treinoverval op Java BATAVIA, 24 Januari (Aneta). De trein van Poerwokerto naar Te- gal is Zondagochtend nabij Boemia. joe is overvallen. In een bocht wa ren de railbouten losgeschroefd, waardoor een gedeelte van de trein in een rivier terecht kwam. Direct daarop werd de trein beschoten. In een hierop volgend vuurgevecht heeft de treinbewaking de aanval lers verdreven. Onder de treinpas- sagiers vielen 7 doden te betreuren. RAPPORT C.v.G.D. AAN DE VEILIGHEIDSRAAD LAKE SUCCESS, 24 Jan. (Reu ter) De Commissie van Goede Diensten heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad verklaard, dat de guerilla der Indonesische repu blikeinen de Nederlandse strijd krachten verhindert de vijandelijk heden te beëindigen of de order „staakt het vuren" in acht te ne men. Nederland beschikt over te weinig manschappen om de gue rilla te onderdrukken, aldus het rapport. Het rapport zegt verder dat de Nederlandse strijdkrachten alleen gebied om de hoofdwegen heen hebben bezet, terwijl men de rest van het land, uitgezonderd uit hoofde van guerilla-activiteit, on gemoeid liet. De guerillastrijdcrs hebben een „politiek der verschroeide aarde" gevolgd, gepaard met oorlogvoering en sabotage. „Vele inwoners voelen zich niet op hun gemak en zijn bang voor represaille-maatregelen tengevolge van deze guerilla-activi teit" aldus het rapport. „Dit kan alleen verholpen wor den door actief patrouilleren, bij dag en by nacht. De bevelhebbers hebben in sommige gevallen ver klaard, dat zij niet over voldoende troepen beschikken om dit te doen en om hun andere plichten te ver richten". De commissie besloot haar rap port als volgt: 1. Rust en orde zijn in de vroe gere door de republikeinen gecon troleerde gebieden nog niet her steld. 2. In vele gebieden beschikt het Nederlandse leger over onvoldoende troepen, om onmiddellijk tegen de tactiek der republikeinen te kun nen optreden. 3. Het Nederlandse leger beschikt over onvoldoende politie of troepen om 4 burgers in deze gebieden afdoende te kunnen beschermen. 4. De situatie is thans nog niet voldoende gestabiliseerd, om een met volledig gezag bekleed bur gerlijk bestuur te kunnen organi seren. In het rapport wordt verder ge zegd, dat veel schade is aangericht door plunderen, vandalisme en als gevolg van het toepassen van de politiek der „verschroeide aarde" door de republikeinen. Verklaard wordt dat, daar de republikeinse regeringsautoriteiten worden verhinderd hun gezag uit te oefenen, er van republikeinse zqde geen gezag bestaat, dat in staat is de republikeinse strijd krachten een staakt-het-vuren- order op te leggen. Onder deze omstandigheden is een staken der vijandelykheden een onmogelijkheid. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME 27 Maarschalk Soko- lowsky gaf aan het verlangen der SED gehoor en bepaalde, dat met ingang van 1 Januari 1947 de de montages zouden worden stopgezet. Tevens beloofde hij, dat de leve ranties uit de lopende productie belangrijk zouden worden vermin derd. De SED-pers bracht deze mededelingen in "grote opmaak en buitte ze uit om haar sterk ge daalde populariteit nieuw leven in te blazen. Nauwelijks was het ge schetter van pers en radio echter verstomd, bf een nieuwe demon- tagegolf zette in. In het bijzonder spoorwegrails werden er nu door getroffen. 7000 km rails waren reeds naar de Sovjet-Unie getransporteerd. Nu volgden de baanvakken: Schön- berg-Pödnitz, Malchin-Dargun. Ganz- lin-Röbel 'en Frankfurt-Küstrin- Werbig. Eberswalde moest 50.000 biels leveren. Tegelijk met de demontage-golf breidde ook de onteigeningsgolf zich weer verder uit. Waren tot nu toe de meeste middel- en kleine bedrijven van de onteigening be vrijd gebleven, nu was ook voor hen de beurt gekomen. Bakkerijen, restaurants, slageryen, bioscopen en kleinere confectié-bedrijven volgden hun grote broers, de ban ken en verzekeringsmaatschappijen de verkeersondernemingen. In Ber lijn werd de „Treuhandstelle für die Verwaltung der sequestrierten Betrie"be" gesticht, die het beheer van 600 Berlijnse ondernemingen kreeg toegewezen. In Srkser wer den de onteigende bedrijven onder beheer gesteld van de „Hauptver- waltung der Landseigenen Betrie- be" evenals in Thüringen, terwij] in Saksen-Anhalt het mamoetcon- cern, „Industriewerke Sachsen-An- halt" werd opgericht.Voegt men hieraan toe de voltooiing van de reorganisatie der 126 Sovjet-N.V.'s in negen reusachtige combinaten, dan krijgt men een beeld van het karakter der industrie in de Sov jet-zone, dat vrijwel volledig kan worden genoemd. De socialisatie in de Sovjet-zone heeft zich echter niet beperkt tot de credietinstellingen, verzeke ringsmaatschappijen en industriële ondernemineen van enige betekenis. Zij strekt zich ook uit tot de groot handel en in sommige gevallen ook tot de kleinhandel. Aan „Industrie- kontore" werd het monopolie ver leend van de leverantie van grond stoffen en productiemiddelen aan de industrie. De handel in indu strie-producten werd, met uitslui ting van alle andere, in handen gelegd van „Handelskontore". „Konsumvereine" vervingen ge deeltelijk de kleinhandel. Zij ver kregen het alleenrecht voor de varkoop van spiritualiën. Alle winkels met minder dan 400 klan ten moesten worden gesloten. Het particulier initiatief kon tegen deze monopolies niet optornen, daar de genationaliseerde bedrijven en on dernemingen op alle gebieden prioriteit genoten. Niet zelden kwam het voor, dat kleine onder nemers verzochten om aansluiting bij een genationaliseerd bedrijf, omdat zij bij de toewijzing van grondstoffen en de handel zo ver werden achtergesteld, dat zij niet meer lonend konden produceren. Onverdeeld was het genoegen, dat de communisten met hun radi cale socialisatie-maatregelen on dervonden .echter niet. Zij waren er wel in geslaagd het particulier initiatief practisch de kop in te drukken, doch hiermede was nog geen gezonde basis geschapen voor net functionneren der genationali seerde bedrijven en ondernemingen Aanvankelijk bestond op het be heer van deze ondernemingen geen enkel toezicht. De communistische beheerders maakten hiervan ge bruik om op grote schaal in het zwart zaken te doen. Incompetentie deed de arbeidsproductiviteit sterk terugvallen. Soms werd met reus achtige tekorten gewerkt, die uit de staatskas gedekt moesten wor den. Dit werd de parlementen ten laatste toch te machtig. Op initia tief der LDP en der CDU werd be sloten een apparaat in het leven te roepen, dat het beheer der genatio naliseerde bedrijven aan een con trole zou onderwerpen. Veel heeft dit orgaan echter nooit kunnen be reiken, want reeds in de eerste weken van zijn activiteit kwamen zovel opzienbarende dingen aan de dag, dat men het verstandiger vond alles voorlopig maar met de man tel der liefde te bedekken. Op een chocoladefabriek had men ont dekt, dat 26.000 kg bonbons aan le den van het rode leger ohwettlg waren verhandeld. De „Industrie- verwaltung 37" in Saksen had 60.600 paar dameskousen geruild te gen 30 kg industrieplatina. Een radiofabriek had twee duizend ap paraten geruild tegen tin. De schoenfabriek van Weissenfels had vier duizend paar schoenen verhan deld. Deze lijst van onrechtmatig heden kon men verlengen met tal loze onwettige handelingen, ver- 'richt op basis van: „De ene dienst is de andere waard." Corruptie vierde hoogtij in de kringen van hen, die op grond van hun partij boekje plotseling tot de hoogste po sities waren doorgedrongen. Ge- deeltelijk moesten deze toestanden op rekening worden geschreven van de tijdsomstandigheden, ge- deelteiyk echterook op de geringe kieskeurigheid der SED by het op nemen van nieuwe leden. De com munistische directeur der voedsel voorziening in Dresden, die een groothandel dreef in distributie artikelen, was een recidivist met een respectabele straflijst. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3