Nieuuj Bevin doorstaat ternauwernood het verzet tegen zijn Palestina-politiek Hm De Kamer is verheugd over de plannen tot verdere inpoldering Churchill eist zonder uitstel de erkenning van Israël De geheimzinnige moordaanslag te Amsterdam opgehelderd Kravchenko was Woensdag minder goed op dreef De Chinese communisten eisen arrestatie van Tsjang Kai Siek Leverden militaire waarnemers critiek op rapport van C.v.G.D.P EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Critiek op toestanden in de Noord-Oostpolder Donderdag 27 Januari 1949 44e Jaargang No. 11473 Slechts een meerderheid van negentig stemmen Bevin kan gaan Jeugdige dader was in een vlaag van verstandsverbijstering EU jfcf- y- Uv wKÈÈlÈÊK^&<xmd& Levenslang geëist tegen „Het Scheermes a Een lijst van oorlogsmisdadigers Kroniek en Kritiek Britse politiek ,Zuiderzeefonds" aan de orde Veel critiek op de uitgifte van grond in de Noord-Oostpolder Commissie zegt: neenN.R.C. zegt: ja Abonnementsprijs (4.25 per kwartaal. (1.4J pe< maand, Inclusief Incasso Advertentle-tariet per editie 16 ct per m.m., minimum f 2.50, In alle edities 26 cl per m.m., minimum 4.familie berichten 20 ct., resp. 50 ct per m.m 8IJ contract belangrijke korting. Directeur E.) M Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Pr. Otten, M P. lanssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credletbank HE T Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) *EIT VA Af HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Na een debat in het Britse Lagerhuis, dat een hele dag in be slag nam, heeft het Huis met 283 tegen 193 stemmen de laagste meerderheid, die de Labour-regering ooit met betrek king tot een belangrijk onderwerp behaalde de politiek ten opzichte van Palestina goedgekeurd. Bevin, die in heftige botsing kwam met Churchill, de leider van de oppositie en verschillende leden van zijn eigen partij, verdedigde zijn poli tiek in een rede van anderhalf uur. Onder meer verklaarde hij, dat Engeland Israël niet zou erkennen voordat hieromtrent antwoord was ontvangen van de landen van het Gemenebest en van de landen der West-Europese Unie. Indien weer gevechten zouden losbarsten zou het voor Engeland zeer moeilijk zijn onverschillig en zonder daden toe te zien. Het be staan van de staat Israël was thans een feit „en wij hebben niets onder nomen om dit ongedaan te maken De Arabische zaak moest echter eveneens overwogen worden. Bevin eindigde zijn rede met de belofte, dat de regering het uiterste zou doen „om vrijheid, veiligheid en voorts economische en sociale Voor uitgang te bevorderen in een ge bied dat van vitaal belang voor ons en de wereldvrede is". Churchill dwong een stemming af over Bevin's „verbazingwekkend slechte behandeling" der politiek jegens Palestina. Slechts op deze wijze kon men een effectief protest lanceren en de openbare mening naar een conclusie leiden. Churchill eiste de erkenning van Israël zon der lang uitstel. Hij en zijn volge lingen zouden tegen de politiek van Bevin stemmen. Het was zijn plicht in de duide lijkste termen op de fouten van Bevin te wijzen. Engeland had zich tegenover de V.S., de Sovjet-Unie en de Joden geplaatst zonder de Arabieren de geringste dienst te bewijzen. Men behoorde de Joden niet een eerlijk deel van de woes tijn van de Negef te misgunnen. Joden en Arabieren behoorden vrije toegang te hebben tot de Rode Zee door de Golf van Akaba. Hij be schuldigde Bevin ervan tegen de Joden bevooroordeeld te zijn. Ver der was Churchill ervan overtuigd, dat de Arabische Liga sterk was. Na de rede van Churchill steunde Clement Davies, leider der libarele parlementsfractie. Churchill in zijn critiek op dë* regering. Richard Crossman, leider van een groep Labourleden, die tegen Be vin's politiek in Palestina gekant zijn. uitte tegen de oppositie de be schuldiging, dat zij thans „boete doet aan het sterfbed van het weg rottend lichaam ener politiek, die zijn voortdurend drie jaar lang ondersteund". Crossman joemde Bevin's rede „de kroon op zijn houding van vol ledig gebrek aan besef van zijn grove partijdigheid". „Indien ooit één man verantwoordelijk is voor de groei van het fascisme ener- en het communisme anderzijds, is het de man, die de afgelopen drie jaar de leiding heeft gehad van de Britse Ir. Jos. Cuypers begraven Dinsdagmorgen had in Meerssen de plechtige uitvaart plaats van de 87-jarige Nederlandse bouwmeester iir. Jos. Cuypers, die daar vorige week is overleden. O.a. waren aan wezig de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, de burgemeesters van Meerssen en Maastricht, een vertégenwoordiger van het Roermondse gemeentebe stuur en voorts een aantal architec ten uit Zuid-Limburg. Na een re quiem-mis in de 'Basiliek van Meerssen, opgedragen door Deken Steegmans, is het stoffelijk over. schot vervoerd naar Roermond, waar het werd opgebaard in de thans tot museum ingerichte ouder lijke woning van de overledene. De bijzetting van het stoffelijk over schot in de familiegrafkelder op het Roermondse kerkhof,^geschiedde in, alle stilte. buitenlandse politiek" aldus Cross man. Premier Clement Attlee sloot het debat. Hij werd, toen hij het woord wilde nemen, luide door zijn vol gelingen toegejuicht. Attlee ver klaarde, dat het niet raadzaam zou zijn geweest Israël overhaast te erkennen. Een erkenning op het ogenblik zou tot een vrede en het bereiken van een regeling kunnen bijdragen. De regering had een er kenning in beginsel reeds lang aan vaard. Het was thans slechts een kwestie van hoe en wanneer. Het was nu een zaak van besprekingen geworden. Het was voor het eerst dat Bevin mededeelde, dat hij de landen van het Pact van Brussel eveneens had geraadpleegd. In di plomatieke kringen meent men, dat Bevin's verklaring er op duidt, dat binnen zeer korte tijd overgegaan zal worden tot ae facto-erkenning. Engeland zou echter evenals Frank rijk voorbehoud met betrekking tot de grenzen maken. Naar men meent hebben 60 Labourleden zich van stemming onthouden. DE BRITSE PERS: De stemming in het Britse parle ment van gisteren, waarbij de La bour-regering slechts een meerder heid verkreeg van 90 stemmen, werd heden door de Britse pers als een belangrijke ontwikkeling in de bin nenlandse politiek behandeld. De „Daily Graphic" gaf het nieuws onder de kop „Bevin kan gaan". In het artikel wordt onder meer ge zegd: „Toén de cijfers bekend wer den gemaakt zeiden socialisten, dat Bevin's dagen op het Foreign Office geteld waren. In het verleden zou zulk een kleine meerderheid het onmiddellijk ontslag van de minis ter van buitenlandse zaken hebben betekend". Volgens de „Daily Express" zou de kwestie heden op een kabinets vergadering besproken words»». ïet was echter niet aannemelijk, dat Bevin heen zou gaan. Het blad acht het mogelijk, dat Bevin een nieuwe portefeuille bij de volgende kabi netsverandering zou verzoeken. Republikeinse Nood- regering en de T.N.I. BATAVIA, 26 Jan. (Aneta). Volgens het Chinese blad „Sin Po" heeft de T.N.I. in Noord-Sumatra een communique uitgegeven, waar in wordt medegedeeld, dat de repu blikeinse noodregering op Sumatra geen orders heeft gegeven om het vuren te staken. In het communique wordt aan alle strijdkrachten van de' republiek het bevel gegeven, loyaal te blijven aan de noodrege ring. waarvan de Minister van Eco nomische Zaken. Sjafruddin Prawi. ranegara, voorzitter is. De jeugdige boekbinder, de 16- jarige Johannes Paulides, die ver dacht werd van de moordaanslag op een 63-jarige vrouw in de Grote Wittenburgerstraat te Am sterdam, is Woensdagmiddag te Rotterdam gearresteerd. Nadat de jongen naar Amsterdam was over gebracht heeft hij tijdens zijn verhoor aan het hoofd van de kinderpolitie te Amsterdam be kend de moordaanslag te hebben gepleegd. Uit het verhoor is komen vast te staan, dat de jongeman in een vlaag van verstandsverbijstering tot zijn mysterieuse daad is gekomen. Hij kon geen andere verklaring geven, dan „dat hij zijn kop was kwijt geraakt". De jeugdige knaap zal aan een psychiatrisch onderzoek worden onderworpen. De toestand van het slachtoffer, mevrouw B. was gisterenmorgen bevredigend, zodat zij door de po litie kon worden verhoord. Zij is zwaar verwond doch voor haar le ven bestaat geen gevaar. Zij deelde de politie mede, dat zij Dinsdag in de Grote Wittenburgerstraat voorbij de kerk liep op weg naar een fami lielid. De jongeman, J. P., stond voor de deur van zijn woning en vroeg haar, toen zij voorbij liep, even naar binnen te willen komen Minister Van Schaik weer thuis Minister van Schaik is Woensdag morgen vroeg van zijn reis naar de West in Nederland teruggekeerd. Ter verwelkoming waren aanwezig minister Götzen namens de Minis terraad en de heren Jonkers en Nij- dam van het Departement van Overzeese Gebiedsdelen. en hem te helpen bij het bereiden van een pudding. Niets vermoedend ging de oude dame de woning bin nen. Toen zij goed en wel binnen was begon de jongen plotseling met allerlei voorwerpen, die hij maar te pakken kon krijgen, als stoelen, een hamer, haar op het hoofd en de schouders te slaan. Ook de vrouw vertelde, dat zij sterk de indruk had met een volkomen krankzin nige te doen te hebben. De jongen kon spoedig worden gearresteerd, daar de politie een aantal adressen bekend was waar de jongeman zou kunnen komen. Op een van deze adressen werd hij inderdaad te Rotterdam aangetrof fen. Het proces Kravchenko te Parijs. De auteur van „Ik verkoos de vrijheid" legt zijn verklaringen af. i Ook voor de derde zitting van het proces-Kravchenko was er grote publieke belangstelling. Ook. nu was de rechtszaal zwaar bewaakt. Als eerste getuige werd Woensdag ge hoord Jean Bruller, beter bekend onder zijn pseudoniem Vercors, een vooraanstaande schrijver uit de Franse verzetsbeweging. Hij is de vijfde op de lijst van 90 getuigen. Bruller verklaarde, dat „geen Fran se uitgever in de tijd onmiddellijk na de bevrijding het gewaagd zou hebben een boek als „Ik verkoos de vrijheid" uit te geven". Kravchenko zag er vermoeid uit en beantwoordde de hem gestelde vragen met minder vuur dan Dins dag; een spier van zijn rechterkaak was voortdurend in beweging. Emanuel Dastier de la Vigerie, een parlementslid met sterke com munistische sympathieën, die in 1944 gevolmachtigde voor binnen landse zaken in de Vrije Franse regering te Algiers was, verklaarde dat, indien Kravchenko aldaar het persgesprek had doen publiceren, dat in de „New York- Times" was gepubliceerd, hij hem zou hebben laten arresteren (in dit persgesprek had Kravchenko de redenen be schreven, welke hem er toe hadden gebracht de Sovjet-Russische aan koopcommissie te Washington te veralten). Tijdens een pauze in de verhoren hield Kravchenko zich bezig met het zetten van handtekeningen in exemplaren van „Ik verkoos de vrijheid", welke hem door bewon deraars werden voorgelegd. De volgende getuige voor de ver dediging was luitenant-kolonel Ray mond Marquie, voormalig leider van de Franse commissie voor de repatriëring van Franse krijgsge vangenen in de Sovjet-Unie. Kolonel Marquie verklaarde, een uitgebreide kennis van de Sovjet- Unie te bezitten en uit dien hoofde Kravchenko's boek als misleidend te beschouwen. De zitting werd daarop verdaagd tot Maandag a.s. Te Moskou zijn Woensdagavond visa verstrekt aan vier Sovjet-Rus sische burgers, die opgeroepen zijn om te Parijs te getuigen in het proces. De vier personen ontvingen hun visa op de Franse ambassade, op vertoon van door de Sovjet- Russische autoriteiten uitgereikte paspoorten, geldig voor reizen in het buitenland. Beweerd wordt dat een van hen, Zinaida Gorlova, de eerste vrouw van Kravchenko is geweest. DE MOORD OP SNOODIJK EN RAZZIA'S IN DE WIERINGERMEER In November w.erd voor nader onderzoek door het Bijz. Gerechts hof aangehouden de zaak tegen de Duitser Jürgen Hinrichsen, bijge naamd het „Scheermes", die tijdens de bezetting lid van de Grenz- schutspolizei was te Ewijcksluis. In de dagvaarding was hem ten laste gelegd het lidmaatschap van de misdadige organisatie de S.D. Daar er twijfel was gerezen over dit feit, werd hiernaar 'n nader onderzoek ingesteld en blijkens de verklarin gen van de S.D.-ers Ruhl, Viebahn en Lages kon de Zoll-Grenzschutz niet gerekend worden tot de S.D. te behoren. De Proc. Fiscaal liet daarom dit deel van de dagvaar ding vallen; bleef over de ten laste legging van de moord op Snoodijk en het houden van razzia's in de Wieringermeer. Hiervoor eiste de Proc. fiscaal die in eerste instantie de doodstraf had geëist thans levenslange ge vangenisstraf. De verdediger concludeerde aan de hand van de verklaringen, in de vorige zitting afgelegd, de moord op Snoodijk niet bewezen. Naar aanleiding hiervan kwam deze moord nog eens ter sprake. Op weg naar De Kooy was deze Snoodijk door Hinrichsen neergeschoten; volgens verd. omdat Snoodijk poogde te ontvluchten. In plaats van hiervan melding te maken aan zijn superieuren, stopte verd. het lijk in een „z.g. eenmanskuil" langs de weg. „Ja, dat was mijn grootste fout" zei verdachte. Uitspraak 2 Febr. a.s. Een woordvoerder der Chinese communisten heeft voor radio Sjen- si de eis gesteld, dat de regering generaal Tsjang Kai Sjek en alle anderen, die op de communistische ljjst van „oorlogsmisdadigers" staan, gevangen neemt. Op de lijst van „oorlogsmisdadi gers". die werd omgeroepen, komt ook voor de naam van Mgr. Paul Joepin, apostolisch vicaris te Nan king. Door het communistische radio station werd verder nog verklaard, dat Tsjang Kai Sjek, ofschoon „hij zich teruggetrokken heeft", nog daadwerkelijk met de waarnemende president Li Tsjoeng-Jen samen werkt in een „dramatisch vredes spel", dat dient als dekmantel voor de volgende militaire stap van de nationalistische regering. In de uitzending worden voorts vooraanstaande leden van de rege ringsdelegatie voor het voeren van vredesbesprekingen, die thans op een uitnodiging de besprekingen aan te vangen wachten, beschreven als „namaak-afgevaardigden van de nationale vergadering". Met name Sjao Li-Tse en generaal Tsjan Tsji- Tsjoeng worden als zodanig be schreven. Van hen wordt verklaard, dat zij medehielpen Tsjang Kai Sjek tot president te doen verkiezen en dat zij zwegen, toen de Chinese regering haar overeenkomsten schond. Dé ontruiming van Nanking werd in de communistische radio-uitzen ding beschreven als een zet in een intrigue, welke op instignatie van de Verenigde Staten was opgezet. Het kabinet van dr. Soen Fo heeft Woensdag besloten er bij de com munisten op aan te dringen onmid dellijk een vredesdelegatie te be noemen en een plaats voor de be sprekingen vast te stellen. Dit besluit werd genomen na een verhit debat, waarbij de conserva tieven de premier verzochten de pogingen tot vredesonderhandelin gen te staken. Het grootste deel der ministers stemde echter voor de vredespolitiek. De geregelde troepen van de com munisten zullen heden Peiping bin nentrekken, wanneer het gemeen schappelijk bestuur onder leiding van de" communistische generaal Yeh Tsjien-Ying officieel geïnstal leerd is. (Van onze parlementaire redacteur) MET de heer Engelbertink (K.V.P.) aan de kop toonde alle sprekers, die gisterenmiddag bij de behandeling van de Zuiderzeefondsbegroting het woord voerden, zich verheugd over de ministeriële aankondiging, dat de voorbereidende werkzaam heden over een verdere inpoldering met kracht zullen worden voortgezet en waarvoor alsnog negen ton is uitgetrokken. Des te belangstellender was men nu echter ook gew/rden voor de concrete plannen. In de „Memorie van Antwoord" deelde de minister mede, dat omtrent de volgorde van de diverse inpolde ringen nieuwe inzichten waren ontstaan. Gaarne nadere inlich tingen vroeg ds. Zaal (A.R.), een verzoek, dat door zyn farctie- genoot, de heer Biewenga, later nog werd»onderstreept. Dr. Von deling <P.v.d.A.) tastte eveneens in het duister, men zou, aldus deze spreker, tot de conclusie kunnen komen, dat er nu twee Zuid-Oostpolders zullen ontstaan. Waar men het volgend jaar met de inpoldering zelf wil beginnen, zouden er nu toch minstens al plannen moeten zijn, die men de Kamer ter inzage zou kun nen geven. Woensdagmorgen zijn de eerste deelnemers aan de Rallye de Monte Carlo te Amsterdam aangekomen. Als eerste kwam aan de controle te Amsterdam aan de in Glasgow gestarte Engels man P. Hall met zijn Lagonda. De heer Engelbertink leverde, in een uitvoerige rede, vooral critiek op toestanden en verhoudingen in de Noord-Oostpolder. De leiding ligt geheel in het ambtelijke vlak. Dr. Vondeling gebruikte hier zelfs het woord „autoritair". Evenals in de Wieringermeer gebeurd is. al dus de heer Engelbertink, dreigt ook hier het gevaar, dat men de polder teveel los gaat zien van het oude land. Er zou een orgaan van medezeggenschap moeten gecreëerd worden, waardoor de inzichten van de georganiseerde landbouw en het bedrijfsleven tot uitdrukking zou den kunnen komen. Het gaat hier om het leggen van de juiste grond slagen voor tientallen van jaren. De uitgifte van gronden wekt ender de werkers van het eerste uur grote ontstemming. Op de exa minering van de candidaten kan de georganiseerde landbouw eveneens generlei invloed uitoefenen. Dat men wat de montagebouw betreft juist begint met de grote boerde rijen, wekte bij de heer Engelber tink argwaan op. Is het soms de bedoeling om de uitgifte van het aantal kleinere boerderijen te be perken? Tegen een dergelijk stre ven zou hij zich ten sterkste ver zetten. Het ware juist gewenst, dat zeer vele boerderijen van 12 tot 24 H.A. werden uitgegeven, omdat deze het best bij de mogelijkheden van de gegadigden pasten. De pro ductie van dergelijke kleine bedrij ven is voorts zelfs 30 a 40 hoger dan van grote. Dr. Vondeling (PvdA.) wilde dit niet ontkennen, maar uit hoofde van het algeipeen belang gaf hij toch aan grotere de voorkeur. Aan het slot van zijn rede kon digde de heer Engelbertink, die gewend is om de zaken scherp te stellen, aan, dat hij desnoods een uitspraak van de Kamer zou uit lokken, wanneer de toezeggingen van de minister inzake de uit gifte van kleine boerderijen en de voorrang voor de werkers van het eerste uur niet bevredigend zouden luiden. Ook over de pachten heerst in de NoordOostpolder ontstemming. Men krijgt contracten voorgelegd, die veel hoger zijn dan oorspronkelijk werd overeengekomen, het waren de heren Engelbertink, Biewenga en de Ruiter (C.H.), die op dit punt de aandacht van de minister ves tigden. Dan de uitkeringen inge volge de Zuiderzeesteunwet. De uitkeringen aan de 65-jarigen mo gen nu nog slechts f2.50 boven de uitkering Noodvoorziening Ouden van Dagen uitkomen. Zeer onbil lijk, aldus de heren Engelbertink, de Ruiter en ds. Zaal. Het gaat hier immers niet om steun maar om een recht wegens te derven inkomsten. Met „Sociale Zaken", aldus de heer Engelbertink, ware het zo te rege len, dat slechts de helft zou worden berekend in het kader van de uit kering Drees. Hangende deze be slissing zou men het daarheen moe ten leiden, dat zij die ouder zijn dan 65 jaar een uitkering krijgen, die gelijk komt met die van hen, die jonger zijn dan 65. De heer En gelbertink informeerde voorts naar de nog steeds niet benoemde nieu we leden van de Zuiderzeeraad. Dr. Vondeling (PvdA.) sneed het be langrijke vraagstuk van het uit drogen van gronden aan als gevolg van de inpoldering en stelde de principiële vraag of de regering het recht op schadeloosstelling erkent, wanneer het verband wetenschap pelijk zou komen vast te staan. HOENDERSTAPEL Voor de helft op vooroorlogs peil Blijkens de uitkomsten van de wmtertelling 1948 vond het herstel van de Nederlandse hoenderstapel in het afgelopen jaar geleidelijk voortgang. Het totale aantal hoen ders bedroeg in December j.l. bijna 10 millioen, tegenover ca. 3 millioen in December 1945. Hiermede is thans ongeveer de helft van de vooroor logse stapel bereikt. Ook bij de eendenstapel kwam 't vorig jaar een streven naar herstel tot uiting. In vergelijking met Dec. 1945 nam het totaal aantal eenden in Nederland toe met ca. 190.000 st. (M. P. J.) De Britten hebben Dinsdag in de Veiligheidsraad weer een echt staaltje ten beste gegeven van hun traditionele op portunistische politiek. De Engel se afgevaardigde, Cadogan, wilde blijkbaar weer enigszins bij de Nederlanders in het gevlei ko men, die, naar bekend is, alles behalve plezier hebben onder vonden van de Britse houding in de Indonesische kwestie. De late re geschiedschrijver zal uit heb ben et maken of Engeland niet de voornaamste schuldige is van de huidige moeilijkheden, die Nederland ondervindt. Cadogan begon met stroop te smeren toen hij in zjjn rede van Dinsdag in dé Veiligheidsraad zei, dat ook Engeland getwijfeld heeft aan de bevoegdheid van de Raad inzake de Indonesische kwestie. Dat de Britten echter met de Veiligheids raad meegingen vond zijn oor zaak, aldus de Brit, in de Engel se opvatting, dat men de Raad niet wilde hinderen in een spoe dige oplossing van de kwestie. Gelukkig, zo ging Cadogan ver der, had de laatste Nederlandse verklaring vooruitgang getoond, daar hierin data werden genoeihd voor het politieke program. Daar om vond Cadogan het niet nodig in» te gaan op de resolutie van de Aziatische conferentie van New Delhi, waarin werd gevraagd 'n datum vast te stellen voor het terugtrekken van de Nederlandse troepen. Maar ja, de Britten wil len uiteraard ook de Amerikanen niet voor het hoofd stoten en Ca dogan haastte zich dan ook on middellijk op zijn vriendelijke woorden aan het adres van Ne derland te zeggen, dat hij de Vrijdag j.l. door Amerika c.s. in gediende resolutie een juist com promis vond. De Engelse rege ring staat dus achter de resolutie, die Nederland onder voogdij van de Veiligheidsraad en van de Commissie van Goede Diensten wil stellen. Hier zien we weer de echte Engelse schipper-politiek. Gelukkig hebben we geconsta teerd bijv. bij de debatten van vorige week in het Lagerhuis dat niet alle Engelsen met deze po litiek ten opzichte van Indonesië instemmen. Belangrijk in dit verband is voor ons de vraag: welke houding de Nederlandse regering tegenover de ze pólitiek zal aannemen. Mogen wij op dit terrein eindelijk eens een meer positieve houding van Den Haag verwachten? Al hebben wjj de neutraliteits politiek af gezworen, dan behoeft daarom toch ■zeker niet ons nationaal belang overboord te worden gegooid. Wij begroeten daarom met vreugde het bericht van gisteren, dat onze re gering overweegt, het sluiten door India en andere ons vijandige lan den van hun vliegvelden voop Onze vliegtuigen, aan het Internationaal Gerechtshof ter beoordeling voor te leggen. Mogen we hierin een symptoom zien van het begin van een gezonde nationaliteitspolitiek Het wordt naar onze mening ook meer dan tijd, dat Den Haag krach tig gaat optreden tegen Londen. Is het niet een schande, dat Engeland, een van onze partners in de West- Europese Unie, een dergelijke twee slachtige houding tegenover ons aanneemt? Zou het niet juist zijn de Britten voor de keus te stellen: in de Veiligheidsraad een eerlijke houding aan te nemen of Neder land te zien geschrapt als lid van de West-Europese Unie, d.w.z. als verdediger in de eerste plaats van de Britse belangen? Nederland moge zich in deze da gen de geschiedenis goed herinne ren. Niet alleen voor Duitsland en Italië golden verdragen zolang en voor zover deze nog „nuttig" wa-' ren voor hun imperialistisch stre ven. Hetzelfde geldt ook voor En geland. Om slechts één voorbeeld te noemen. Toen Hitler in Maart 1936 de linker-Rijnoever bezette, in strijd met het Verdrag van Locar no van 1925, waarbij Duitsland de nieuwe grens met Frankrijk en Bel gië erkende, waar bleef Engeland toen? Engeland deed niets, hoewel ook de Britten bij het verdrag van Locarno zich garant hadden ge steld voor de uitvoering van deze verplichtingen. Een eerlijk partner, zoals Engeland had moeten zijn in 1936, had, naar de deskundigen me nen, de wereld voor de oorlog kun nen behoeden. De geschiedenis van vóór en na de tweede wereldoorlog geeft ons deze les: Vrees Duitsland en wees voorzichtig met Engeland, ook als lid van de West-Europese Unie. BATAVIA, 26 Jan. (Aneta). De Commissie van Goede Diensten heeft, in een officieel perscommu niqué, het bericht in de Nieuwe Rotterdasme Courant van 24 Ja nuari, waarin wordt gezegd, dat de militaire waarnemers in een rapport critiek hebben uitgeoefend op het militaire rapport van de Commissie van Goede Diensten betreffende de toestand op midden- en oost-Java, onjuist genoemd. De C. v. G. D. zegt in haar te genspraak. dat „noch de militaire Raad als geheel, noch een zijner leden, het rapport van de Commis sie van Goede Diensten van 14 Ja nuari heeft becritiseerd. Verder zegt het perscommuniqué van de C. v. G. D„ dat het algemene beeld, ge geven in het voorlopige rapport van 14 Januari, later is bevestigd door het rapport van 24 Januari. „Laatstgenoemd rapport is geba seerd op de laatste beoordeling van de militaire uitvoerende Raad", al dus het perscommuniqué van de C. v. G. D. Naar aanleiding van dit gisteren uitgegeven perscommuniqué van de C. v. G. D. heeft de redactie van het A.N.P. zich gewend tot de hoofdredactie van de Nieuwe Rot terdamse Courant. Deze verklaarde, dat zij de juistheid van de zakelijke inhoud van het desbetreffende be richt, gepubliceerd in de N.R.C. van Maandag j.l., ten volle staande houdt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1