RADIO Veel bezwaren in België tegen de Benelux Minister Spitzen kreeg zijn begroting erdoor PHILIPS Bestaansrecht R, K. Woningbouwverenigingen Twaalf jaar geëist tegen de Schrik van Medemblik" NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 27 Januari 1949 PAC. 3 verkoudheid. winterhanden, steenpuisten, rheumatische pijnen, spit. spierpijn, verstuikingen. Stel in ernstiger gevallen echter NIMMER zelf een diagnose, doch raadpleeg Uw huisarts, ?n rktberichten d te Alkmaar N DIT BLAD! Volkshuisvesting en het grote gezin Tafeltennis Wordt de Economische Unie uitgesteld? Zei U iets? De Kamer niet te spreken over de K.L.M. Willy Fisher voor 't Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam De Bonnenlijst Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN het infrarood bestralings-apparaat 7///////. opese kampioen- »pen hardrijden 6 Februari a.s. zullen »ende maal de Europese happen hardrijden op te Davos worden ge- den zijn tezamen 36 in- binnengekomen. Bij- k kan de ploeg van worden genoemd met der Reidar Liaklev, de rioen Odd Lundberg en iche 1500 meter-winnaar stad. De Zweden komen lethe Hdldnd; de Finnen t dusver nog niet inge- zodat aangenomen kan t de wereldkampioen '47 niet in Davos zal en weet verschijnt Ne et Kees Broekman, Jan Anton Huiskes en der Voort. Dverige landen ziet de jst er als volgt uit: k: Leopold Coch, Fritz 4 Stiepl. Kornel Pajor1, Janos len Ladanyki, Jozef Ma- ;n: Sverre Farstad.Rei- v, Hjahmar Andersen, Iberg. Reserves: Enry Martinsen. Lardner. Ross. Goethe Hedlund. Sture Gunnar Hallqvist, Ha- lar. ernando Alloni, Guido ergio Giani, Enrico Mu- >erves: Armando Donzel- ele Mortinengo, Sergio Alberto Caroli. md:: Rudolf Kleiner, Al- burger, Sepp Rogger. KLINGENVERENIGING E R.K. LANDBOUW- RSCHOOL TE HOORN ek had de oprichtings- g van genoemde vereni- in Hotel Leering, te Ie aanwezigen traden als ij de bestuursverkiezing oorzitter gekozen de heer 3 Westwoud. middag hield de directeur ir. J. van Alphen, een r Bodemkartering. Deze rd toegelicht met enkele ste bodemkaarten van 't heer v. d. Bosch, leraar igenoemde school, werd :en leerzaam filmpje ge- ;r het ontstaan van de Homanpolder" in Gro- :ze film was voor deze d met grote welwillend- likbaar gesteld door de ma te Pieterburen. twijfel zullen ter gelege- ,a deze eerste contactdag volgen, niet alleen ter ïtwikkeling van de leden, om de onderlinge band d met de school levend 26 Jan. Bieten 7.20; 7; sav. kool 10—21.70; kool 68.80; rode kool 8 lerekool 23—28; spruit- 57; witlof 17—38; breek- —6.50; waspeen 3.10. an- knolselderie A 1214; 22.70; Goudreinetten 41 v. Engeland 42—98; Cox —1.22; Zoete Ermgaard 55 ithan 5184; Compt. de -90; Conference 4680; iu Cornice 1.501.82; Le- —72; GieserWildeman 73; 5974; Westl. Louw 59 AR. 26 Jan. Witlof I .528; rode kool 714; l 6; sav. kool 6.5011; ol 1323; spruitkool extra 45—58, II 15—32; boere- S0; andijvie 6671; rode i.107: winterpeen 5.50 peen 1016; uien 2.80 718: knplsoep 3.509. tte 6279. St. Germain 79 26 Jan. Aangevoerd: bieten: A 6.40. B 4.80. C kg peen: B 6.30, C 5.70; uien: middelb. 8,60, grof ling 6.60; 19.500 kg rode 10.60—11.30; B 7.30—7.90; ele kool 8.40; 550 kg sav. iOOO kg Deense kool 7.40; muiten 4861. DIJK. 17 Jan. Aange- 100 kg rode kool 10—12.30 gele kool 8.409; 25.000 kool 20,90—24.20; 45.000 kool 7.40; 3.000 kg bieten 2.500 kg witlof: I 30 -26; 10.000 uien 7.60—8.60. 1NHUIZEN. 27 Januari. [roene kool 16.1018.40; ele kool 8.40—8.60; 19.800 tooi 10—11,60; 22.000 kg .40: II 4.80. rER. PURMEREND E.O.. Bevelanders 46; Koop- rwe 46; witlof 2443; 1016; Savoye kool 10; ol 818; spruitkool 33-60; 3140; andijvie 8494; n 46; gare bieten 710; i 46: uien 38; prei Joudreinetten 3278; Jo- —74; Present van Engel. Zoete Campagner 30H90; de Paris 4272; Confé- 58; Winterjan 80. s Raad van Arbeid :end, dat de bureaux DMSVOORZIENING" 'ET 1919 (V.O.V.)" ierdag 27 dezer zijn 1.ATST rerstr.weg 103, naar: ERKPLEIN 13 mg Gasthuisstraat), 17, 2448, 2744 p. 46 en 35 jft Alkmaar, eg no. 1. voornoemd, van Schouwenburg N.V. PHILIPS'VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN NATIONAAL CONGRES KATHi INSTITUUT VOOR VOLKSHUISVESTING „Wij dienen ervoor te waken, dat de besprekingen, die ons nu eenmaal bij de oplossing van het na-oorlogse Woningvraagstuk zi|n opgelegd, ons niet leiden tót verkeerde ïUiflitjfheld, waarmee de belangen van onze gezinnen, en vooral van de grotere gezin nen, niet gediend zouden zijn. De hulSVêsllng van het grote ge zin vormt een belangrijke factor Voor het behoud vüh onze volks kracht en wij zullen de bestaande mogelljkehden tót het uiterste moeten uitbuiten." Aldus besloot ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom, zijn inleiding over de verhouding van de volkshuisvesting en het grote gezin, gehouden op het eerste landelijke congres van het Katholieke Instituut voor Volkshuis vesting te Utrecht. Bij dit congres was als vertegen woordiger van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting aanwezig de heer G. v. d. Flier. Voorts bevonden zich onder de belangstellenden de voorzitter van de k.v.p., de heer W. J. Ahdries- sen, verschillende autoriteiten van provinciale- en gemeentebesturen, de heer A. C. de Bruin, voorzitter van de K.A.B. en een afgevaardigde van het C.N.V. De heer Witte behandelde vooral de mogelijkheden, die het landelijk gemiddelde van de maximum in houd van 260 M3 van de woning wetwoningen, bepaald in de „voor lopige wenken" van het Departe ment van Wederopbouw en Volks huisvesting, openlaat voor de bouw van grote gezinswoningen. In het algemeen was spreker van mening, dat dit maximum „als noodoplos sing" aanvaardbaar moet wórden geacht, al is de beperking weinig fraai. Hij vroeg zich in dit verband af, of men niet beter de hoeveelheid bouwmaterialen en de te besteden financiën zou hebben kunnen be perken, terwijl men de maximum inhoud geheel had vrijgelaten. Al is het maximum van 260 M3 uiterst laag voor een grote gezinswoning, toch is het bouwen van dit type zeer wel mogelijk. Door het grote percentage van kleine gezinnen tpl.m. 80%), waarvoor kleinere woningen kunnen worden gebouwd, is het namelijk mogelijk de volu mina voor de grote gezinswoningen te verhogen. Daarbij zijn de in- houdsmaxima voor de provincies, waar dê grote gezinnen in de meer derheid zijn, ook naar verhouding hoger gesteld. „Het blijft, aldus Ir. Witte, wen selijk dat de gemeente of de pro vincie hierin groter vrijheid van beweging wordt gelaten om zich aan plaatselijke- en regionale be hoeften te kunnen aanpassen". Bij de bouw van de grote ge zinswoningen zal men er voor moeten waken, dat niet alle in zelfstandige complexen worden ge concentreerd, zodat men sp/ciale wijken voor grote gezinnen zou krijgen. Behoudens morele, zijn er ook architectonische rec'tmen die tot het tegendeel nopen, en in de nieuw te bouwen wijken dienen daarom de woningtypen te worden gemêleerd. De heer Witte achtte tenslotte voor de katholieke woningbouw verenigingen een belangrijke taak weggelegd in de noodzaak over de verhoudingen van kleine- en grote gezinnen in hun gemeenten cijfers te verzamelen, opdat men aan de hand daarvan de bouw van woningwetwoningen zou kunnen regelen. Bij de discussies, die volgden op het betoog van de heer Witte ble ken er onder de afgevaardigden vele tegenstanders van de duplex- woningen te zijn. Hun bezwaren kwamen vooral hierop neer, dat dit type woning de woonzeden zou kunnen beïnvloeden en het jonge gezin al direct de mogelijkheid tot natuurlijke ontwikkeling zal ont nemen. De voorstanders wezen vooral op de schreeuwende nood, die er speciaal bij de pas getrouw den bestaat naar de meest elemen- PROGRAMMA taire woonruimte, aan dê voorzie ning .waarvan vele belangrijke pro blemen gekoppeld zijn. Men dient niet te vergeten dat de duplexwo- ningen geen permanent karakter dragen. Met de behandeling van deze kwestie sneed men het onderwerp aan, waarover in de ochtenduren het Eerste Kamerlid, de heer H. G. Nijkamp, een inleiding hield, na melijk over het bestaansrecht van de katholieke woningbouwvereni gingen. Bij de oplossing van het huisves- tingvraagstuk, zo betoogde deze spreker, zijn voorname morele, sociale en Culturele waarden ge moeid, die in het licht van een verantwoorde gezinspolitiek zowel bij de bouw als bij het beheer van de woningen de grootste zorg van het katholieke volksdeel behoeven. Deze motieven wel/.igen daarom het bestaan van katholieke woning bouwverenigingen. Verheugend is dat dit reeds direct na het' tot standkomen van de Woningwet 1901 door Velen, vooral in de kringen van de katholieke arbeidersbewe ging, is begrepen. Spreker spoorde de woningbouwverenigingen aan juist nu hun activiteit op zo breed mogelijk t.errein te ontplooien. De mogelijkheden, die er nog voor de woningbouwverenigingen bij de oplossing van het huisves- tingsvi'aagstuk liggen werden be handeld door de heer Haringman, die sprak in plaats van de heer F. A. van de Drift, raadadviseur bij het Ministerie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting. „Moge door dit congres, aldus de voorzitter, de heer Jac. Alders, in zijn slotrede, aan het Nederlandse volk duidelijk worden, dat het ka tholieke volksdeel zijn eigen plaats heeft ingenomen bij de bestrijding van de huidige woningnood." De Nederlandse open kampioenschappen De technische- en keuzecommis sie van de NTBB heeft de volgende spelers en speelsters aangewezen om de Nederlandse kleuren bij de open tafeltennis kampioenschappen welke op 29 en 30 Januari a.s. te Utrecht worden gehouden, te ver dedigen. Dames: mej, van Wijk, mej. van Woezik, mej. Piederiet, mevr. Mostert-de Zeeuw, mej. van Me- gen, mej. de Klerk, mevr. M. Klee- ne, mej. I. Kiek, mej. ïmhof en mej. van Beurden. Heren: van Breemen, J. en C. du Buy, van Ham, Holswilder. Hu berts, Kreuger, Lorszeyd, Onderstal, Pelser, Stoop, Theunissen, Vrees, Willemstein, van Zoelen en Thien. De Nederlandse Caritas Missie zal 500 bejaarde vrouwen en mannen van Berlijn gedurende drie maanden dagelijks een warme maaltijd verstrekken. Links: „Kijk eens, buurman, dat heeft de Caritas voor ons gekookt". Rechts: uitreiking in de Peter Roseggerstrasse. VRIJDAG 28 JANUARI HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Reveille, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Te Deum Laudamus, 8.45 Piano, 9.15 Ziekenbezoek, 9.30 Residentie Orkest en piano, 11.00 Orgel en ensemble, 11.15 Zang, 11.45 Symphonie van Prokofieff, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Weer- praatje enz., 12.33 Orkest en zang, 13.00 Nieuws, 13,15 „Vrij en Blij", 13.45 Kamermuziek, 14.20 Koor, 15.00 Viool, 15.30 Balletmuziek, 15.40 Lezing, 16.00 Kamerorkest en bas, 16.40 Voordracht, 17.00 Piano, 17.45 Strijkorkest, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Koor, 20.00 Nieuws, 20.15 Kwartet, 20.45 Klankbeeld, 21.30 Sans Souci, 21.55 Orgel, f .30 Kamermuziek, 23.00 Nieuws, 23,15 Rallye Monte Carlo, 23.25 Selecties, 23.40 Orkest en koor. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 AlbertSandler en zijn orkest, 8.00 Nieuws, 8.18 Ope rette-selecties, 9.00 Muziek van Handel, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.20 Ensemble, 10.45 Liederen van von Weber, 11.05 Voordracht, 11.25 Accordeola, 12.00 Orgelspel, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport, 12.45 Lew White speelt, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 14.20 Solistenconcert, 15.00 Boekenschouw, 15,20 Gramo foonmuziek, 16.00 Orgel en zang, 16.30 Tussen 12 en 16, 17.00 Film muziek, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Kwartet Jan Corduwener, 18.40 Harp, 19.00 Denk om de bocht, 20.00 Nieuws, 20.05 Viool en piano, 21.00 Men vraagt, 2130 Seriehoorspel, 22.15 Swing and ^Weet, 23.00 Nieuws, 23.30 Sympho- nieconcert. De vrij scherpe critiek, die de Belgische pers de laatste maan den op de Benelux levert, acht ik een gelukkig verschijnsel, gaf de heer de Spot, hoofdredacteur van het Belgische hlad „De nieuwe Gids", als zijn mening, tijdens een inleiding, die hij hield aan een lunch van het Contact-centrum, welke in de Witte Sociëteit in Den Haag was belegd. De heer de Spot beperkte zich in zijn inleiding tot de reacties, welke de Benelux op de publieke opinie heeft teweeg gebracht. Daar bij constateerde hij, dat aanvanke lijk in België ten opzichte van een economische verbondenheid met Nederland een hoera-stemming be stond. Later sloeg deze stemming om in heftige critiek. De Economi sche Unie, die onder invloed van deze critiek tot stand komt, zal op een hechte basis gegrondvest zijn, zeide de heer de Spot. In zijn inleiding wees spreker zijn Nederlands gehoor op de on wetendheid, die er ook in België bestaat omtrent het begrip „Eco nomische Unie". De Belg, gehecht als hij is aan zijn staatsverband en zijn tradities, ziet thans ten gevolge van zijn tekort aan politieke rijp heid in de Benelux een bedreiging van de zaken, die hem dierbaar zijn. Het aantal landgenoten, dat de betekenis van de Benelux ten volle omvat, schatte de heer de Spot op ongeveer vijf procent. Nochtans stond de publieke opinie aanvan kelijk niet, zoals thans, wantrou wend tegenover het tot stand ko men van een Economische Unie. Het keerpunt kwam, nadat de accijnzen en daardoor de prijzen van het bier werden verhoogd. Mede onder invloed hiervan groei de een stemming, dat België de De „Franeker" vertrokken Woensdagavond om zeven uur is gezagvoerder De Haas met de „Fra neker" van Schiphol opgestegen met 3500 kg post aan boord, om langs de nieuwe luchtroute naar Indonesië AmsterdamKhartoemReunion PadangBatavia een proef vlucht te maken. De vliegtocht zal ong. 47i dag duren. Waar blijven de geïnterneer den? Er is een beweging van vrouwenverenigingen gaande geweest, die almaar agiteerde met de 15.000 Nederlanders en anderen, die nog in republi keinse gebieden op Java vast gehouden teouden zijn. Aan deze actie heb ik nooit sterk geloofd. Het was als het kinnebaks wapen, waarmee men te onpas zwaaide en daar waren zekere politieke bedoelingen niet vreemd aan. Twee uitersten zeiden er deze week iets van. „Elsevier'' bracht een ■vraag over: waar zijn ze nu, nu onze troepen alle republikeinse ge bieden onder controle hebben? En „Parool" vroeg: waar blijven deze dames nu, nu gebleken is, dat alles wat bevrijd kon wor den, vrij is: het ivaren er enkele tientallen. De vrouwenorganisa ties, die zich zo inspanden voor de „15000", schijnen er mee ver zoend te zijn, want ze vragen nu, of de regering de republi keinse leiders vooral niet naar Lake Success wil laten gaan, om voor de Veiligheidsraad te getuigen over de politieke situ atie! Hier kwam de politieke aap bij deze menslievende dames wel erg uit de mouw. Toch is het de moeite wel waard om nu eens precies te weten, wat er van die „15.000" waar is of is geweest, om voor de histo rie de waarde van dergelijke agitaties vast te leggen Aardbeien Oogstfeest te Beverwijk Een onlangs opgerichte vereni ging van winxeliers te Beverwijk heeft besloten in de maand Juli van (j't jaar een aardbeien-oogst feest te organiseren. Het ligt in de bedoeling dit tot een jaarlijks te rugkerend festijn te maken. offers zou moeten brengen. De cri tiek was losgeslagen. Thans zijn het de landbouwers, die bezwaren ma ken. Zij zijn bevreesd, dat hun prij zen zullen dalen tot het lagere Ne derlandse niveau. Landeigenaren maken zich op hun beurt ongerust over een eventuele mindere op brengst van hun landerijen. De heer de Spot was van mening, dat de geuite bezwaren het verder gaan op de weg naar de tot standkoming van de Economische Unie niet kunnen verhinderen. Wel gaf hij als zijn persoonlijke mening, dat verwezenlijking van de Unie op 1 Januari 1950 wellicht niet mogelijk zal blijken. Er zijn nog tal van pro blemen, die op een oplossing wach ten. Een mogelijk uitstel van één jaar achtte de heer de Spot niet onwaarschijnlijk. Rode Kruis-auto reed op een mijn BATAVIA, 26 Januari (Aneta). Bij het Rode Kruis is het bericht binnengekomen, dat hedennochtend een vrachtauto van het Rode Kruis, die van Sukabumi onderweg was naar de buitenpoliklineik te Karet, op een mijn is gelopen en beschoten, waarbij twee doden, twee zwaar gewond en drie licht gewonden zijn te betreuren. Minder fabrieken voor ontmanteling? Van gezaghebbende zijde werd te Washington vernomen, dat Enge land en Frankrijk in beginsel heb ben ingestemd met de Amerikaanse eis, dat 117 Duitse fabrieken, welke oorspronkelijk zouden worden ont manteld, voor Duitsland behouden zullen blijven. Er wordt nog beraadslaagd over de bestemming van 50 andere fa brieken, welke, volgens de oor spronkelijke opzet, eveneens zouden worden ontmanteld. Een Franse woordvoerder ver klaarde dat, indien deze 50 fabrie ken niet zouden worden ontman teld, de Duitse staalproductie van 10.700.000 tdn het aanvankelijk vastgestelde maximum tot 15.900.000 ton per jaar zou stijgen. (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER heeft gis termiddag de debatten over de begroting van „Verkeer en Wa terstaat" beëindigd en dit hoofd stuk z. h. s. aanvaard. De debat ten kregen nog een actueel tintje door dat de heer Weiter de minis ter nadere inlichtingen vroeg over het sluiten van buitenlandse vliegvelden voor onze luchtvaart. In zijn antwoord zeide de minis ter het met de heer Welter eens te zijn, dat de betrokken landen door zo te handelen inderdaad de met hen gesloten luchtvaartover eenkomsten hadden geschonden. De regering heeft hiertegen ge protesteerd, zij heeft nog geen beslissing genomen wat betreft het indienen van een klacht bij een Internationale mstantie, eventueel vergezeld van een eis tot schadevergoeding. Waar verschillende leden er hun ontstemming over hadden geuit, dat de K.L.M. vrij abrupt het bin nenlands luchtvaartverkeer had onderbroken, zegde de minister toe, dat hij zou trachten om een gere gelde verbinding door de lucht, ook wat eigen land betreft, te bevorde ren. De bestemming van de vlieg velden Twente en Leeuwarden zijn nog niet bekend, hij kon begrijpen, dat in Leeuwarden ongerustheid heerst over de bestemming van de gronden, die gemeentegronden zijn. QE DUITSER, die het laatste jaar van de bezetting in Me demblik de lakens uitdeelde, de „Zollsekretar der Zollgrenz- schutz'' Willy Fischer, stond gisteren voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij in strijd met de wetten en gebruiken van de oorlog, „vor deringen eg inbeslagnemingen heeft verricht van levensmidde len, lijfgoed en andere kledingstukken, meubilair en geldsbe dragen, zonder dat aan de eigenaren of houders der gevorderde goederen enige betaling werd gedaan of enig bewijs werd afge geven en zich derhalve heeft schuldig gemaakt aan het oorlogs misdrijf „plundering van particuliere eigendommen". vensmiddelen, kleding, schoeisel, tabak en sigaren uit de winkel en ruim f 15.000,aan geld. Get. werd meteen gearresteerd, doch na 3 dg. vrijgelaten. Van het gestolene' is .slechts 'n bedrag van ca. f3.500 'teruggekomen, ofschoon Fischer, die haar bij het verhoor ook nog ge slagen had, haar beloofd had, dat zij alles zou terug krijgen. Verd. ontkent ook in dit geval zich aan plundering te hebben schuldig gemaakt; hij had persoon lijk aangifte gekregen, dat get. ille gaal werk deed en zwarte handel dreef. In opdracht van zijn chef in Alkmaar haalde hij winkel en wo ning leeg. De rijwielhersteller S. Bosscher. de volgende getuige, was, nadat bij hem begin Dec.'44 was ingebroken, aangifte daarvan gaan doen bij dé gemeentepolitie; deze verwees hem naar „de Grüne", waar get. meteen door verdachte gearresteerd werd. Get. wist echter te ontvluchten, waarna ook zijn vrouw en dochter onderdoken. Bij de inbraak waren 'n motorfiets en zes fietsen gestolen; na z'n vlucht werd woning en win kel door de Duitsers leeggehaald. Bij de schilder J. Hellings had verd. ook de woning en de schil derswinkel leeggehaald. De zaadhandelaar R. Hoogendijk lag met „spit" in bed, toen verdach te c.s. bij hem op bezoek kwam, om naar 'n radio te zoeken, die ze niet vonden. Van een der Duitsers kreeg get. 'n por in z'n rug met 'n ma chinegeweer en toen was ie z'n spit kwijt. Nadat verd. 'n bedrag van f2350.— in beslag had genomen, werd get. gearresteerd. Ook hij zag kans te ontvluchten en dook onder. Behalve het geld werden nog an dere goederen w.o. 'n schrijfmachi ne gestolen. De tuinder T. Rustenburg te Opperdoes kreeg bezoek van verd. die de zoon des huizes kwam halen, die illegaal werk deed. Het bed en de kleren van de zoon, die niet thuis was, werden in brand gesto ken in de tuin en uit de brandkast nam Fischer f 3600.— mee, 'n gou den horloge, 'n vulpen en textiel- goederen. Uit de portemonnaie van de dochter des huizes werd nog f70 gestolen. Later kreeg men hiervoor f85.terug. Van de f 3600.is slechts f2000.terecht gekomen. Ook de fam'. v. d. Lee uit Medem blik had geen aangename herinne ringen aan verd. Fischer, die er 'n grote partij levensmiddelen „in be slag nam", de dochter des huizes 'n klap in het gezicht gaf en A. v. d. Lee 5'/i dag gevangen hield. Get. Bootsman uit Opperdoes werd na huiszoeking in zijn woning, wegens illegale activiteit, gearres teerd. Na enkele dagen bij z'n verhoor werd hij geslagen wist hij te ontvluchten en dook hij onder evenals zijn vrouw. Zijn huis werd door verd, leeggeplunderd. h Dozijn inwoners uit Medemblik en omgeving verscheen als getuige. Verd. geeft wel toe, dat hij een en ander gevorderd heeft, doch niet, dat hij zich aan plundering heeft schuldig gemaakt. Get. C. de Greeuw, magazijnmees ter van het Provinciaal Ziekenhuis vertelt van de inbeslagname van goederen uit het magazijn, bestaan de uit levensmiddelen en kleding. Verdachte zegt. dat dit gedaan werd door de Duitse Wehrmacht uit Alkmaar en dat hij en zijn man schappen slechts voor de afzetting zorgden. Get- H. Maatje vertelt van de razzia op 20 Jan. '45, toen verd. die „de schrik van Medemblik" ge noemd werd bij verschillende in gezetenen goederen in beslag nam. In het Prov. Ziekenhuis, vaar get. hoofd van de huishoudi v was, werden levensmiddelen gevorderd en huiszoekingen gedaan. Een der verpleegsters werd gearresteerd, omdat zij 'n herencostuum had; ook 'n vijftal fietsen- en 'n radio werden in beslag genomen. Een vat boter, dat ook in beslag genomen was, werd op last van Fischer terugge geven. Ook uit de kamers van het verplegend personeel werd een en ander weggenomen. Bij Mevr. Geuzebroek-Lageveen. kwam verd, in Dec. '44 huiszoeking doen, z.g. vanwege illegale activi teit, doch niets werd dienaangaan de gevonden. Verd. zocht alles wat van zijn gading was, bij elkaar; le- Het advies van de commissie Schieveen-Ypenburg zal aan de Kamer worden meegedeeld. De ge meente Nootdorp alsnog in deze commissie op te nemen, achtte de minister, in verband met de om vang, die de commissie nu reeds heeft, niet meer gewenst. Wel zal de burgemeester van Nootdorp alle gelegenheid krijgen om van zijn in zichten blijk te geven. De Mij. Zeeland en Vlissingen De minister bleef de historische aanspraken van Vlissingen op een terugkeer van de dienst van de Mij Zeeland erkennen. Zijn voorganger heeft reeds beslist, dat de Maat schappij weer in Vlissingen haar zetel zou hebben. Wil de dienst in haar geheel kunnen terugkeren dan zal eerst moeten vast staan, dat dit economisch en financieel verant woord is. Feit is, dat op het ogen blik de stroom niet over Vlissin gen maar over Hoek van Holland gaat. Wanneer de verhoudingen zich in ons achterland wat meer hebben geconsolideerd, wordt het wellicht mogelijk een deel van de stroom weer over Vlissingen te leiden. Het gaat er dus om, dat de dagdienst ook in Vlissingen althans weer enigszins rendabel zal kunnen zijn. Voor de terugkeer is ook van belang, dat de Mij. onderwijl ge zond blijft. Deze zomer zullen in tussen al weer plezierreizen van uit Vlissingen worden georgani seerd en ook komt er een reparatie werkplaats. De P.T.T. Naar aanleiding van opmerkin gen van de heer Lucas, zeide de minister te hopen, dat na de be handeling van de P.T.T. wet en het nieuwe ontwerp inzake de radio- distributie, de positie van dit be drijf duidelijker voor ogen zou ko men te staan. Over de nieuwe tele foontarieven zal een nota bij de Kamer worden ingediend,ook het bedrijfsleven zou dan haar wensen kenbaar kunnen maken, die de minister in zijn uiteindelijke be slissing wil verwerken. Voor het tijdvak van 30 Januari t.m. 12'Februari 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: Bonnen voor vlees 601, 603 Vlees 100 gram vlees 602 vlees 200 gram vlees Alle bonkaarten 901 607 algemeen 250 gram rijst 608 algemeen 250 gram boter margarine of vet Bonkaarten KA, KB, KC 901 611 algemeen 500 gram boter margarine of vet 612 algemeen 400 gram kaas of 500 gr. korstloze kaas 613 algemeen 125 gram koffie B 625 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas Bonkaarten KD, KE 901 617 algemeen 250 gram boter margarine of vet 618 algemeen 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas Tabak- en diversenkaartcn QA, QC 901 31 tabak, 34 div. 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 902 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook D. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Januari worden gebruikt. De reeds aangewezen bonnen 573 algemeen (500 gram sinaasappelen) en 579 algemeen (1 kg sinaasappe len) moeten uiterlijk op 29 Januari bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd. Zoals in zovele gevallen was ook hier verraad in het spel geweest. In de middagzitting voelt de pre sident verd. nog eens aan de tand, dit geval niet erkennen, omdat het gerhand; als hij soms geslagen heeft, was z'n hand uitgeschoten. Tot 'n ruiterlijke erkenning, dat hij ge plunderd had, kon hij zich niet op werken. Het blijkt dat Fischer van Mei '45 tot Febr. '46 krijgsgevangene was geweest en sedert Jan. '48 weer in arrest was. De proc.-fiscaal, Mr. Rohling, wijst er op, dat verd., als hij zich bij zijn taak gehouden had, hier niet terecht zou staan. Hij staat hier terecht wegens misdrijf tegen de menselijkheid bij de uitoefening van zijn taak; wegens plundering van particuliere eigendommen, waarbij hij zich als 'n roverhoofd man gedroeg. Spr. had nog meer getuigen dan dit dozijn kunnen dag vaarden, die van al hun hebben en houden door verd. en zijn trawan ten zijn beroofd. Beroep op ambte lijk bevel kan de proc.-fiscaal in dit geval niet erknen, om'' t het hier over misdrijven gaat, die ver dachte z.i. op ambtelijk bevel heeft gepleegd. De mensen werden beroofd van het weinige, dat zij be zaten. Van berouw ziet spr. bij verd. geen spoor, waarmee hij bij zijn eis rekening zal houden. In de hoop dat deze straf ve'-d. de ernst van zijn misdaad zal doen inzien, eist Mr. Rohling tenslotte een gevangenis straf van 12 jaar. 20.000 gulden in één'jaar verduisferd In ruim een jaar tjjd heeft de 42- jarige boekhouder M. J. van B„ die bij de fa. A. van der V. in Kraling- seveer werkzaam was, kans gezien door geknoei in de boeken f 20.000 in eigen zak te laten verdwijnen. Van B. was door zijn firma spe- cieel belast met het beheer van ruim 100 huizen in Lobith. Regel matig ging hij daar heen om de huren te incasseren. Ook "betaalde hij de rekeningen voor reparaties aan huizen, die door beschietingen beschadigd waren. In de boeken verantwoordde hij echter veel meer dan werkelijk was uitgegeven. Vrijdagavond werd van B. door rechercheurs aan het Maasstation opgewacht, toen hij uit Lobith kwam. Hij bekende dadelijk. Van het geld zou niets meer over zijn. HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME 29. ï>e gereorgani seerde Duitse economische commis sie kreeg tot taak zich te belasten met het herstel en de ontwikkeling der vredesindustrie in de Sovjet- zóne, zowel als met de coördinering van de activiteit der centrale be heersorganen. Verder werd zij ver plicht zorg te dragen voor het vol doen van de behoeften van het rode leger, benevens voor het tijdig doen plaats vinden van warenleveranties, die op conto der herstelbetalingen moesten worden geboekt. Zij ver kreeg het recht besluiten uit te vaardigen, die voor alle Duitse or ganen binden waren. Omtrent haar handelingen was zij uitsluitend ver antwoording verschuldigd aan Karlshorst met uitsluiting dus der landelijke parlementen en regerin gen. De Duitse economische commissie had dus een vaste voorzitter gekre gen; zij omvatte alle centrale be heersorganen en had een nauwkeu rig omschreven competentie ontvan gen. Het beginsel derdecentralisa tie. 'waarmede de Sovjets begonnen waren, had opnieuw een belangrijke veer moeten laten aan het beginsel der centralisatie. In de economie der Sovjet-zóne. die tot in de klein ste details gelfeid werd, was voor decentralisatie' geen plaats meer. Zij had geleid tot verwarring en ver spilling van krachten, terwijl zij Karlshorst belemmerd had de ge hele economie der zone strak in handen te houden. Nu was een hanteerbaar apparaat opgebouwd, dat desnoods in één handomdraai in een centrale rege ring kon worden omgevormd, ter wijl het zonder vertraging met nieuwe opdrachten kon worden be last. In de dagen van de strijd om Berlijn kwam de Sovjets dit reeds zeer goed te stade, want zij konden de Duitse economische commissie toen zonder enige voorbereiding be lasten met de voorziening van Ber lijn met levensmiddelen en de in dustrie met geld en grondstoffen. De economische commissie werd een der gevaarlijkste instrumenten, waarvan de Sovjets zich bedienden om Berlijn geheel in hun greep te krijgen. DE NIET-POLITIEKE ORGANISATIES In het derde hoofdstuk van zijn boek „Ik was achter het gordijn" schetst Harold French dan de ont wikkeling van de niet-politieke organisaties. Het is allemaal van 't. zelfde laken een pak. De commu nisten zorgden voor de eenheidsor ganisaties, die zij volkomen in hun macht namen. Aanvankelijk werk ten de C.D.U. en de sociaal-demo craten mee, hoewel het bestuur Van de F.D.G.B. (de Freie Deutscher Gewerkschaftsbund), bestond uit 27 communisten en.... 2 christen-de mocraten en 1 sociaal-demoeraat! De macht werd de communisten prac- tisch in de schoot geworpen en zij maakten daar een dankbaar gebruik van. Hun absolute meerderheid in het bondsbestuur maakte het hen moge lijk de democratische spelregels naar buiten te volgen en hun wil op alle gebied toch door te zetten. Ge dachtig aan Lenin's woorden, dat de grootste kracht der communistische partij rust op het georganiseerd zijn der arbeiders in de grote bedrijven en dat ieder bedrijf een communis tische vesting moest zijn, organi seerden zij de arbeiders niet naar beroepen, doch naar bedrijven. De onderneming moest het centrum van hun gehele activiteit worden. Onder leiding en verantwoording van de vertegenwoordiger van de F.D.G.B.. die in ieder bedrijf zitting had, .werden bedrijfsraden gekozen, die met uitgebreide rechten en plichten werden bekleed. Verschillende punten zouden ieders goedkeuring hebben kunnen wegdragen, indien zij niet voortge sproten waren uit een bolsjewisti sche geest en niet ten doel hadden gehad de arbeiders vast in de greep te brengen der communistische par tij. De politieke oogmerken, waar mede een en ander werd afgekon digd en uitgevoerd, konden zeer ge makkelijk tot grote wantoestanden leiden, ook voor de arbeiders zelf. Want het partijboekje der SED werd allicht een aanbeveling om aangenomen of bevorderd te worden of een garantie voor het behoud van een positie, waarvoor men de nodige capaciteiten miste. Omgekeerd kon het niet-lid-zijn der communistische partij een belemmering vormen om aangenomen of bevorderd te wor den. De communistische vertegen woordiger van de F.D.G.B. had practisch het wel en wee der arbei ders in handen. Door niet deel te nemen aan door hem georganiseer de bedrijfsappèls kon men een slechte noot krijgen. Men kon zich niet veroorloven afwijzend te staan ten opzichte van de actie, die in de bedrijven gevoerd werd. De initia tieven der communistische partij moest men toejuichen. Men kon geen protesten doen opklinken bij het invoeren van het Stachanov- s.vsteem. dat de arbeider tot de uiterste krachtsinspanning opzweep te. Men kon niet klagen over de onrechtvaardige verdeling van le vensmiddelen. die geschakeerd werd naar de prestatie van de arbeider. De minder bekwame, minder han dige ging met minder extra levens middelen naar huis dan zijn meer begaafde buurman. Het recht van staken werd de arbeider ontnomen. In een maatschappij, waar alle bezit in handen was van het volk en de vijanden der arbeiders waren uitgel> roeid, kon geen reden tot staken meer bestaan Wie tot staken aan zette, maakte zich daardoor tot vij and- der .arbeidersklasse zelf. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3