Nieuw Dr. van Royen: Nederland zal de resolutie uitvoeren voorzover niet in strijd met onze verantwoordelijkheid Westelijke ministers te Londen besluiten tot vorming van Raad van Europa Vier punten zijn beslist onaanvaardbaar Tegen erkenning van Israël bestaan thans geen bezwaren Zal K.V.P. parlementair en internationaal protest indienen? Veiligheidsraad aanvaardt Vier-mogendheden-resolutie EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Veiligheidsraad aanvaardt resolutie Zaterdag 29 januari 1949 44e Jaargang No. 11475 Het recht handhaven Cursussen voor onderwijskrachten Proces begint over twee weken WEERSVERWACHTING Kroniek en Kritiek Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Abonnementsprijs 14.25 pet kwartaal, 11.45 pe* maand. Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct pet m.m., minimum f 4.familie berichten 20 ct., resp 50 ct pet m-m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel, Hoofdredacteur K N. Smits. Rayon redacteuren Ft. Often, M. P. Janssen, Toes. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Prinses Beatrix - officieel H.K.H. Beatrix Wilhelmina Armgard - is, na Margriet, de tweede Prinses, die als dochter van H.M. de Koningin verjaart. ,,Trix" wordt a.s. Maandag 31 Januari al weer elf jaar. Het Nederlandse volk verheugt zich opnieuw met de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsesjes in de bMjdschap, die Maandag over het Paleis van Soestdijk uitstraalt. Nu de Ouders van de Prinsesjes, die straks de Kroonprinses zal zijn, jarig is, gaan opnieuw en in nog groter getal dan anders, de vlaggen uit. Rood, wit, blauw ter ere van de jarige Trix, van wie men hier de laatste lieftallige opname ziet. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft Vrijdagavond de door Amerika, China, Noorwegen en Cuba inge diende resolutie, in haar geamendeerde vorm, waarin vergaande eisen aan Nederland worden gesteld, aangenomen. Frankrijk heeft zich bij elke paragraaf van de resolutie van stem ming onthouden. Argentinië, de Sovjet-Unie en de Oekraine onthielden zich van stemming op sommige onderdelen van de resolutie. Voor de gehele resolutie stemden Amerika, Engeland, Canada, China, Egypte en Noorwegen. Vóór de stemming legde Dr. van Royen in een uitvoe rige rede de volgende verklaring af: „De Nederlandse regering zal de resolutie uitvoeren voor zover deze te verenigen is met de verantwoordelijkheid van Nederland voor de handhaving van de werkelijke vrijheid en de orde in Indonesië, welke verantwoordelijkheid niemand anders kan overnemen van ons." Dr. van Royen noemde de volgende punten in de resolutie on aanvaardbaar voor Nederland: 1. het herstel van de Republi keinse regering in de stad Djogja; 2. de bevoegdheden van de voorgestelde commissie van de Verenigde Naties om zich bezig te houden met de vestiging van een federale interim-regering en met het zich bezighouden met de verkiezingen en het over dragen van de souvereiniteit; 3. het beginsel van stemmen bij meerderheid in de voorgestelde commissie; 4. de bevoegdheden van de commissie om aanbevelingen te doen betreffende het wederom onder de Republikeinse regering terugbrengen van bepaalde gebieden en betreffende het terugtrekken van Neder landse troepen. Al deze punten zouden implicite de Raad mach tigen om beslissingen te nemen op deze punten. „Is er een meer drastische en in grijpende tussenkomst in de interne aangelegenheden van een staat mogelijk, indien de Veiligheidsraad beslissingen in de hand zou nemen betreffende het overdragen van de souvereiniteit over 75 millioen men sen?", aldus vroeg Dl', van Royen. „Is de Raad ooit zover gegaan met betrekking tot enige andere staat? Aan Nederland wordt gevraagd, zo ging Dr. van Royen verder, aan de Ver. Naties over to dragen het principiële recht om te beslissen over de vroegere Republikeinse gebieden en te beslissen over het handhaven of terugtrekken van onze troepen. Hiermede vraagt de resolutie niets mefer of minder dan het prijs geven van de twee meest essentiële souvereine rechten, welke een staat bezit. Het Nederlandse Dezwaar te gen stemmen bij meerderheid in de Commissie van de Verenigde Naties berust op het feit, aldus Dr. van Royen, dat in dat geval de Verenigde Staten van Amerika de beslissende stem zouden heb- GEEN VERRASSING is het, na de reeds bekende loop van za ken, te vernemen, dat de z.g. Veiligheidsraad van de U.N.O. de voorgestelde resolutie inzake Indonesië met grote meerderheid heeft aangenomen. Tegenover dit onrecht, want dat is en blijft het, moet Neder land op de eerste plaats het hoefd koel houden. En vervolgens on wrikbaar vasthouden aan het standpunt, dat wij het zijn, die het recht moeten handhaven, als een ander, notabene staande op het fundament van het Handvest der Verenigde Volkeren, dat recht met voeten treedt. Tot een van de meest-bedroe- vende feiten behoort wel dit, dat deze verzameling van politici en diplomaten de redelijkheid van de argumenten van Nederland volkomen negeert en bevooroor deeld .partij kiest ten gunste van de Japanse republiek. Dit neer te schrijven doet niets af aan de erkenning van het Indonesische nationalisme, dat inderdaad dooi de republiek vorm en gestalte kreeg, maar in elk geval ge schiedde en geschiedt dat niet al leen door de republiek, die altijd het speciale merkteken van haar fout-van-oorsprong meedraagt. Een tekort aan consequentie te genover de Japanse agressie en een verwrongen voorstelling van de vrijheid, hebben ten opzichte van Indonesië al heel wat kwaad gebrouwen! Het meest verdriet ons de hou ding van Amerika, naast die van Engeland, welke dezer dagen nog eens werd belicht in dit blad. Wij zijn natuurlijk dankbaar voor de hulp van het Marshall-plan, en wij zijn ons bewust van de rech ten en verplichtingen, welke dit voor ons meebrengt. Maar dit be tekent niet, dat wij ons daarom moreel en politiek door de Ver enigde Staten in een dwangposi tie behoeven te laten brengen. Nederland doet al zijn best, zijn volk voor de grote visie van Ame rika te overtuigen, maar dan moet Amerika ook weten, dat het Nederlandse volk zijn enor me offers in de laatste wereld oorlog niet bracht heeft, om zich nu onrecht te laten welgevallen. Daartegen komt het hart van Ne derland in opstand. Wij kennen onze verplichtingen maar ook onze rechten, internationaal èn in de Overzeese Gebiedsdelen, wij beseffen onze verantwoorde lijkheid en brengen enorme offers van leven en goed. Dat doen wij niet, om ons on onrechtmatig door anderen te la ten koejeneren. En als dr. van Royen, onze vertegenwoordiger hij de Veiligheidsraad, verklaart, dat Nederland de aanvaarde re solutie zal uitvoeren, voor zover De consultatieve raad der Westelijke Unie heeft tijdens zijn Vrij dagavond geëindigde tweedaagse zitting te Londen besloten tot vorming van een Raad van Europa, aldus een officieel communique. Deze Raad zal bestaan uit een commissie van ministers, die in het geheim bijeenkomt, en een consultatief lichaam, dat in het openbaar bijeenkomt. De vergadering besloot andere Europese landen uit te nodigen deel te nemen aan de onderhandelingen over de vorming van de Raad van Europa. dachtewisseling te komen over het onderwerp: „De Westelijke Unie in de scholen" zullen ach tereenvolgens in elk der 5 landen georganiseerd worden. De raad bestudeerde eveneens een rapport over kwesties, de de fensie betreffende, en er was een nuttige gedachtewisseling over be paalde belangrijke politieke aange legenheden. Ten aanzien van Palestina was men het er algemeen over eens, dat het stadium thans bereikt is, waarin men de regering van Israël erkenning de facto kan verlenen. Het communiqué bevat twee aanhangsels betreffende culturele en sociale samenwerking tussen de vijf landen der Westelijke Unie. Volgens de verklaring heeft de culturele commissie de volgende maatregelen genomen, waar de consultatieve raad zijn goedkeuring aan heeft gehecht, hangende de voltooiing van de taak der „Natio naal werkende groepen", die zich bezig houden met het uit de weg ruimen van hinderpalen voor de beweging van personen en de uit wisseling van cultureel materiaal: 1. Cursussen voor onderwijs krachten, met het doel tot ge- dit met onze verantwoordelijk heid overeen komt, dan vindt dat volkomen weerklank in ons volk. Wanneer hij daaraan toevoegt, dat geheel voldoen aan dit be sluit de rampzaligste gevolgen inhoudt, dan moet dat beteke nen, dat Nederland daarin dus niet kan berusten. Het is onze plicht en het zal onze taak zijn, daarvoor zolang wij de verantwoordelijk heid voor onze eigen zaken, hiier en ginds dragen, die rampzalige gevolgen te voorkomen, zolang dat in onze macht is. Tegenover onverstand en onwil en partijdig heid zullen wij het recht handhaven. Wij zijn het volk van „Je Maintiendrai' De eerste cursus van 2 tot 11 Augustus te Ashridge (Kent) ge houden worden. 50 leerkrachten zullen hieraan deelnemen, van wie 30 zullen worden uitgenodigd uit de vier andere landen, die het Brus sels pact hebben ondertekend. Kos ten van verzorging en organisatie zullen door de regering, die de gastvrijheid verleent betaald wor den. 2. Ieder land zal een mobiele tentoonstelling van onderwijsmate riaal organiseren voor de vier an dere landen. Hiermee zou April 1949 aangevangen worden. 3. Uitgifte in ieder land van een voorlichtingsbrochure over de mo gelijkheden van reizen, ontvangst en logies voor schoolkinderen en studenten. De Belgische afgevaar digde zal in 1949 te Brussel te dien einde uit ieder land een afgevaar digde bijeen roepen om met dit werk te beginnen. Een rapporteur zal een gemeenschappelijk plan voor de te verlenen faciliteiten in de vijf landen opstellen. 4. Elk van de vijf landen zal een lijst van zijn beste films op op voedkundig gebied opmaken. 5. Inspecteurs van het onderwijs zullen achtereenvolgens elk der vijf landen bezoeken. 6. Er zal een lijst worden samen gesteld van congressen, welke in de vijf landen zullen worden ge houden. De volgende vergadering van de culturele commissie zal op 17 Fe bruari a.s. te Den Haag worden ge houden, alwaar het uiteindelijke rapport van de werk-commissies zal worden besproken en aanbeve lingen aan de permanente commis sie zullen worden gedaan. DE ..FORTUNO" VLOT Het 30 ton metende Duitse mo torschip Fortuno, dat Woensdag morgen op het Noorderstrand bij Pallum op Ameland aan de grond liep, is Vrijdagavond om 21.10 uur door de sleepboten „Stortemelk" en „Oceaan" van de rederij Doeksen, vlot getrokken. ben in deze commissie. Geen en kele staat kan aan een andere staat zulke verstrekkende be voegdheden overdragen. Sprekende over de conferentie van New Delhi zeide Dr. van Royen nog, dat Nederland werkelijk niet zo dwaas en kortzichtig is om niet te begrijpen, wat er in Azië gaande is. Het tegendeel is waar en wfj hebben bewezen en zullen nog be wijzen, dat wij niet de bedoeling hebben de klok terug te zetten. Gelijkgerechtigdheid en zelfbe schikking vormen de basis van ons program voor de stichting van de Verenigde Staten van Indonesië. Dr. van Royen las vervolgens een brief voor, die hij ontvangen had van het hoofd van de Hyderabad- delegatie, gedateerd 18 Januari 1949, waarin dit delegatie-hoofd zegt, dat spr. er terecht op heeft gewezen, dat de Nizam van Hyderabad feite lijk een gevangene is van de Indi sche militaire regering en niet kan doen wat hij wil. Voorts deelt dit delegatie-hoofd in zijn schrijven aan Dr. van Royen verder ter in formatie mede, dat de Indische mi litaire regering in Hyderabad, de premier Laik Ali en de andere ministers van zijn kabinet gevan gen gehouden heeft sinds de Indi sche troepen op 19 September 1948 Hyderabad binnentrokken. De briefschrijver zegt dan verder, dat de resolutie van New Delhi „meer indruk op ons zou hebben gemaakt indien zij niet zo duidelijk het be wijs had geleverd, dat er met twee maten gemeten wordt". Onmiddellijk nadat dr. van Royen deze brief had geciteerd, bestreed de Indische gedelegeerde dit schrij ven. Hij betoogde, dat de Nizam door de Indische regering in het geheel niet is geïnterneerd en dat hij net zo vrij is als de premier van India zelf om te gaan waar hij wil. Overgaande tot de stemming werd nog een Russisch amende ment, aandringend om de Neder landse troepen onmiddellijk te doen terugtrekken, verworpen met 4 stemmen vóór en 7 onthoudingen. Argentinië onthield zich van stem ming ten aanzien van dat onder deel van de resolutie, waarin aan de te benoemen commissie van de Verenigde Naties bevoegdheden worden toegekend als toezicht op de verkiezingen en het doen van aanbevelingen voor het terugtrek ken van de Nederlandse troepen. KARDINAAL MINDSZENTY VAN TWEE KANTEN is thans aandrang uitgeoefend op het Partijbestuur en de fracties van de Katholieke Volksparijt, om de arresattie van Kardinaal Mindszenty en het onrecht, dat daarmee verband houdt, in het parlement en bij de V. N. aan de orde te stellen. Het zijn met name de federatie van de Mariacongregaties voor heren uit de leidinggevende stand en de Katholieke Actie voor Mannen in het bisdom Haarlem (waar om alleen die voor mannen? Red.), die dit aan de K.V.P. verzocht hebben. Gevraagd wordt met alle ten dienste staande middelen ten krachtigste protest aan te teke nen tegen de grove aanrandin gen van de persoonlijke vrijheid van de mens, zoals die tot uiting komen in de behandeling van Mgr. Stepinac en Kardinaal Mindszenty. Te Alkmaar werden tien officieren van de Kon. Landmacht beëdigd. Een der vaandrigs legt de eed af. Verzocht wordt ook protest te doen horen in de vergaderingen van de Staten-Generaal, bij de Regering er op te willen aandrin gen harerzijds te protesteren te gen deze aanrandingen van de persoonlijke vrijheid van de mens, en alle pogingen aan te wenden, dat deze aangelegenheid hetzij via onze regering, hetzij anderzijds aanhangig gemaakt wordt bij de U.N.O. Protest van Katholieke Actie in Bisdom Haarlem Het Diosecaan Hoofdbestuur der Katholieke Actie in het Bis dom Haarlem heeft in een tele gram aan de Hongaarse regering en in een uitvoerig protestschrij- ven aan de Hongaarse gezant krachtig geprotesteerd in ver band met de arrestatie. In zijn verzoek aan de K.V.P. wijst de K.A. voor mannen in het bisdom Haarlem ook op de arrestatie o.a. van de Lutherse Bisschop Ordass. Volgens een mededeling uit Boe dapest zal het „proces" tegen de Kardinaal over een week of twee in het openbaar beginnen. De Kar dinaal heeft geweigerd een verde diger aan te wijzen, natuurlijk om dat hij de ^rechtsgeldigheid van het „proces" niet erkent. Nu zal de re gering een advocaat aanwijzen. Australië zal ernstige stappen ondernemen bij de Hongaarse rege ring. De Franse pater Gau. verte genwoordiger van de M.R.P., zou naar Hongarije kunnen gaan, maar krijgt geen verlof de Kardinaal te bezo'eken. Daarop heeft pater Gau van zijn reis afgezien. De „commu nistisch" georiënteerde katholieke schrijver Louis Martin-Chauffier (die pas getuigde tegen Kravchen- ko), zou met pater Gau meegaan en verklaart niets te weten van be zwaren tegen zijn wens, om met de Kardinaal een onderhoud te hebben. Volgens Reuter hebben „vier voor aanstaande joodse organisaties te Boedepest Kardinaal Mindszenty beschuldigd van anti-semitisme". De regering in Boedapest „ont kent", dat aan de Kardinaal „acte- dron" zou zijn toegediend, de in jectie, die bewusteloosheid veroor zaakt. De Italiaanse pers wijst er op, dat deze ontkenning behoort tot de' bekende regie. Bij de overhan diging van het geel-boek aan jour nalisten in Boedapest is vastgesteld, dat onder de z.g. documenten, af schriften van brieven bevattend, soms het kruisje ontbrak, dat altijd geplaatst wordt voor de handteke ning van een bisschop, terwijl in andere gevallen de handtekening totaal ontbrak. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: AANHOUDEND RUSTIG WEER! In de nacht en vroege och tend op vele plaatsen lichte vorst met hier en daar mist. Overdag licht bewolkt maar enigszins nevelig weer en on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Weinig wind. Een fraaie boel! (Sm.) Er was een bericht van de Nationale Rotterdamse Courant, dat er onder de militaire waarne mers van de commissie voor Goe de Diensten critiek was op het rapport, dat uitgebracht was over de militaire situatie in Indonesië. Onze troepen zouden niet in staat zijn, de orde te handhaven, het spook van de guerilla deed op geld, om ons murw te krijgen voor de onrechtmatige wensen van de Veiligheidsraad. De C.D.G. ontkende die critiek, hoewel van officiële Nederlandse zijde met feiten ten overvloede werd aan getoond, dat het rapport onjuist was. De N.R.C. deelde mede, dat zij de feitelijke inhoud van haar mededeling handhaafde. En nu komt de C.G.D. met de medede ling, zwaar in watten verpakt, dat er toch inderdaad wel een van de militaire waarnemers ge weest is, die het met het ge wraakte rapport niet eens was. Hetgeen dan weer klopt met de officiële lezing van onze rege ringsinstanties. De vraag is nu gewettigd, wat wij van de be trouwbaarheid ook van andere officiële meldingen van de be faamde C.G.D. hebben te denken. Pijnlijke berichten, die het teer gevoelige werk van deze heren ontmaskeren, eerst officieel ont kennen en daarna toegeven, dat de onthulling toch wel juist was, mag een diplomatiek gebruik zijn, zolang men meent, door vertrou welijkheid gedekt te zijn, het is een stiel, die het volk dat er toch ook wel iets mee te maken heeft! niet smaakt. Wij zullen de heren nog een beetje meer in de gaten moeten houden. De woonruimte. (Sm.) Wij weten het en wij heb ben het herhaaldelijk met kracht betoogd: het vraagstuk van de woonruimte en van de volkshuis vesting is een wezenlijk natio naal vraagstuk van de eerste orde. Het gaat hier om grote mo rele en algemeen-maatschappe lijke vraagstukken en meermalen hebben wij doen opmerken, dat wij niet overtuigd waren, dat de bevoegde overheidsinstanties, vooral voor zover ze meer-ambte- lijk zijn ingesteld, de wezenlijke betekenis van dit probleem vol doende beseffen. Men kent de ac tie van pater Wesseling C.s.s.R., die via de radio de jonge mensen mobiliseerde, om langs nieuwe wegen oplossingen te zoeken. Pa ter Wesseling heeft nu in een K.V.P.-bijeenkomst te Rotterdam, waar hij nogal sterke critiek had voor het overheidsbeleid inzake de Volkshuisvesting, medegedeeld, dat over twee maanden een rap port zal verschijnen, dat volgens zijn zeggen „hemeltergende fei ten zal aankondigen". Wij wach ten dat met belangstelling af, ho pend alleen, dat men deze actie niet te zeer in het teken van de ongezonde sensatie zal zetten. Dat een onderzoek in den Haag „aan het licht bracht", dat honderden woonhuizen als kantoorruimte zijn ingericht, is n.l. geen sensa tionele mededeling, nademaal dit sedert lang aan het licht gebracht is. Deze kwestie is herhaaldelijk besproken en behandeld, maar er schijnt niets aan te doen te zijn. Indien het rapport van pater Wesseling ertoe bijdraagt, dit euvel want dat is het natuur lijk nog weer eens dringend aan de orde te stellen, heeft dit vanzelfsprekend gröot nut. Maar men moet er niet te veel van ver wachten, want het betreft hier juist de verkeerde mentaliteit van de ambtelijke instanties. Dat de woonruimte-wet onvoldoende is, kan toegegeven worden, maar een wijziging van die wet is aan de orde gesteld enelke zaak heeft altijd twee kanten! Intussen hopen wij in het bijzonder, dat het beroep, dat pater Wesseling deed op de medewerking van de K.V.P., niet aan dovemansdeur gedaan zal zijn. Wij raken hier immers, zoals wij al meermalen hebben betoogd, het hart van de leuze: Gezond gezin, gezond volk!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1