Lezers stemmen in met onze artikelen Frankri de sl KOOS STIKVOORT, v FILMS VAN DE WEEK Grote plannen voor de toekomst PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 29 Jonuari 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN 'n schilder van karakter 'n Knap tekenaar DAMES Het Oude Hof te Bergen Deze zaak is het strijden waard Dit jaar een nieuwe Friese-brug Vrees Amerika dei anders over Voor leden on genodigden van de Vrije Academie te Utrecht hield de directeur dezer semi-gemeentehjke instelling aldaar, die 'n 150 leerlin gen telt, de heer M. Diemei, 'n lezing met lichtbeelden over het leven en liet werk van de Alkmnarse schil der Koos Stikvoort. Wij hadden ge volg gegeven aan de uitnodiging hierbij tegenwoordig te zijn. Ook dc heer Wim Koster, voorzitter van de Alkmaarse Federatie, gat' van zijn belangstelling blijk, evenals 'n aan tal leden van „St. Lucas". Hoewel de lezing van de heer Diemei ingesteld was op '11 audito rium van personen, die de schilder kunst beoefenen, kunnen wij er toch het een en ander uit navertel len. Na enige biografische bijzonder heden te hebben verteld, schetste de heer Diemei de schildersloop baan van Stikvoort. die in de jaren 1912-1014 aan dc Antwerpensc Aca demie leerling was van Opsomeren Mertens. Van Puyenbroek, Rotti e.a. waren er zijn vrienden. Op de Haagse Academie in 1916 legde hij zich toe op portret-tekenen. In 1938 hield hij zijn eerste ten toonstelling te Amsterdam. Hij schil derde in Gelderland (Nunspeet). Brabant (Bergeyck) en België. Zijn tweede tentoonstelling hield hij in Galerie Robert te Amsterdam; zijn 3e in de Kunstzaal Wagenaar te "Utrecht. Hij nam ook deel aan de Groepstentoonstelling van 4000 wer ken te Amsterdam, waarvan 200 werken, w.o. een schilderij van Stikvoort. werden geselecteerd voor '11 expositie, die de Nederlandse schilderkunst in Brussel vertegen woordigde. Stikvoorts capaciteiten werden door deskundigen als Op- somer en prof. Jozef Muls, Kaspar Niehaus e.a. erkend. Hij kan tot de impressionisten gerekend worden en is verwant aan Breitner. Suze Robertson, W. do Zwart e.a. Hij is 'n groot bewonde raar van Mancini, van de School van Barbizon en de Franse schilder Millet. Toch is hij zichzelf gebleven; dit was het resultaat van ontzaglijke zelfstudie. Zijn liefde gaat uit naar het verhevene, naar mensen en din gen, die hij zuiver observeert. Stikvoort is 'n schilder van ka rakter; hij zoekt zijn kracht niet in verbluffende effecten, doch peilt naar het essentiële karakter der dingen. Ook in de uitbeelding van het nietige 011 schrijnende, weet hij schoonheid te scheppen. Stikvoort aldus de heer Diemei is 'n uit stekend tekenaar, 'n bijzonder goed componist en 'n buitengewoon colo rist. Door forse contouren weet hij zijn figuren gestalte te geven, waarvan bekijkt U a.s. week onze prachtige vierkante KRAAG met moderne kanthoeken In CEINTUURS brengen wij een ongekend groot sortiment. Alle soorten LEER en SUèDE, in breed, smal en tussenmaat. Ook PLASTIC in rood, groen, grijs, bruin, blauw, zwart, wit en tomaat, 3, 4 en 6 cm. breed. A. BöKKERIMK RIDDERSTRAAT 17 ALKMAAR (Adv.j Nieuws van Olympus Oiympianen, dames en heren! Houdt Donderdag 3 Februari vrij voor de lcdonvei^dcring. bij Beem- ster, Waagpiein. Hiervoor is een zeer belangrijke agenda o.a.: be stuursverkiezing en do feestverga- dering op Zaterdag 26 Februari, welke avond u dus ook vrij houdt. Steeds melden zich nieuwe leden aan. Voor hen, die ook aspiraties voelen voor de Athlctiekver. „Olym pus". een goede raad: Geeft u" op ais lid op de training van a.s. Maandag ivoor dames van 8—10 u.) of Dinsdag (heren van 7—9 uur) in de Rochdaioschool of op de leden vergadering. U kunt dan tevens de „feestvergadoring" meemaken. De Olympus-man. Grootvaders klok.... Man komt Op een raadsver gadering allerlei zaken tegen, die daar behandeld moeten worden. Tenslotte is dat ook logisch, want de gemeente raad moet ton slotte zorg dragen voor het wel en wee van de gemeente. Dit wel en wee strekt zich ver, verder dan men zo Oppervlakkig wel zou denken. Er is in Noord- Holland een gemecnio, die er zelfs werk van maakt, dat haar ingezetenen niet te laat op hun werk komen. Hel is een dorp en natuur lijk beschikt dit dorp over een dorpsklok, waarop alle dorpeling hun horloge ge lijk zetten. Het wordt dus zoiets in de geest van: „Neen meneer, ik kan onmogelijk ie laat zijn, want volgens de dorpsklok en die is goed ben ik nog vijf minuten te vroeg." Nu heeft dc raad van deze gemeente een vooruitziende kijk op alio dingen en juist daarom is de dorpsklok 5 mi nuten voor gezet. Die mensen, Welke op liét nippertje de deur uil gaan, hebben dan nog altijd 5 minuten meer speling» dan zij zelf verwacht hadden. Titans is echter aan de raad het verzoek gedaan de klok gelijk te zetten. Do Voorzitter- antwoordde hierop: „Hoewel het altijd ons principe ge wéést is, de klök 5 minuten voor te zétten, zullen wij aalt dit verzoek evenwél voldoen en de klok gelijk laten zét ten." Het schóne principe zal dus opgeofferd moéten worden. De mensen waarderen nooit datgene, wat voor hen gedaan wórdt. de juiste suggestie uitgaat. Hij be heerst de achtergrond volkomen en componeert zijn figuren in vlakken en kleuren. Aan de hand van 't uitgebreide serie gekleurde lichtbeeldreproduc ties van tekeningen, studies, opzet ten en paneeltjes, verduidelijkt de heer Diemei zijn betoog. Hij wijst er op, hoe Stikvoort in het détail, waarin hij sterk is, het geheel sug gereert en zijn figuren volkomen los van de achtergrond weet te plaatsen, terwijl elke licht- of scha duwpartij volkomen is verantwoord. Uit hét gehele welsprekend betoog van do heer Diemei, die ook kunst geschiedenis aan de Utrechtse Aca demie onderwijst bleek, dat hij 'n uitstekend kenner en groot be wonderaar is van de schilder Stik voort. Wij zouden het toejuichen, als ook de belangstellenden in Alkmaar eens in de gelegenheid werden ge steld deze voordracht van de heer Diemei te beluisteren. Ligt hier niet 'n taak voor de Federatie van Alkmaarse Schilders? Fr. O. Feestavond Vrouwenbond ALKMAAR. In 't Gulden Vlies kwamen de leden van de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Katho lieke Vrouwenbeweging bijeen voor hun feestavond, die deze keer ver zorgd werd door het R.K. Amster dams Toneelgezelschap, dat een stuk, getiteld: „De vrome leugen", opvoerde. Het openingswoord werd gespro- enk door mej. Kamphuys, de secre taresse. die bij ontstentenis van de presidente, mevr. Paleari en van de vice-presidente, de aanwezigen wel kom heette en er haar voldoening over uitsprak, dat de afdeling Alk maar, ondanks de aderlating aan de K.A.V.. toch zo'n grote groeikracht bleek te bezitten, dat nu reeds de 850 leden weer gepasseerd waren. „De vrome leugen", een platte landsstuk, kon ons mede om de wijze, waarop het gebracht werd. en die heel niet feilloos was, maar matig bekoren. Er liggen dunkt ons in Alkmaar zelf betere mogelijkhe den voor de verzorging van een toneelavond, A.F.C.Nieuws AFC I—Zeevogels I. 2.30 uur; Uitgeest I—A.F.C. II. 2.30 uur; AFC jun. aRK WA jun. a, 12.45 uur. Na de grote „derby" een „semi- derby" met de mannen uit Egmond. Zeevogels zal zijn best doen om je winnen. AFC-ers. een gewaarschuwd man telt voor twee. Daarom, nu wij geen punt meer mogen verspelen, Iaat jullie van je beste zijde zien. Het tweede gaat naar Ut;eest I. Dat is een zware! Jongens van het tweede, toont wat jullie in je mars hebt. Wij zijn nieuwsgierig. De junioren spelen een voorwed strijd. Dit is voor de talrijke toe schouwers. die reeds vroegtijdig zullen komen, een welkome aflei ding. Junioren, zet 'm op. Sport liefhebbers, weer een prachtwed* strijd staat u te wachten: moedigt onze jongens luide aan. Ouderavond Gidsen Sf. Laurentius Woensdag werd een zeer geslaag de ouderavond gegeven door de gidsen, groep „St. Laurentius". Er werden oude volksdansjes gedaan •in leuke eigengemaakte kleding; er werd t enkele schetsjes opgevoerd, er werden mooie declamaties gedaan als bewijzen van wat er leeft in de beweging, want bij het gidsenspel. zo verklaarde de aalmoezenier, valt niet de nadruk op het spel, maar op de vorming, waar vooral naar wordt gestreefd. De culturele vor ming is geheel in handen van de leidster, voorgelicht door de aalmoe zenier; de geestelijke vorming is de taak van de priester binnen de vrou welijke jeugdbeweging. Zeer vlot werd het kleine stukje „Hof der twaalf apostelen" ge speeld. Alleen gaat het jónge meis jes nog moeilijk af om oude dames uit te beelden. Dc loop was nog al gemaakt. Do vermakelijke geschie denis van de valse Apostel Philip- pus. die de strenge poortbewaarster mej. Mathia S. wil verschalken, werd op voortreffelijke wiize voor gedragen door de gids B. Trompet ter. Het laatste schetsje van de kerst stal, vooral uitgevoerd door de klei nere gidsen, was geestig, maar de kleintjes, die van te voren de pen van hun ouders op de neus hadden gekregen, bleven ernstig. De avond werd bijgewoond door do H.E.H. Deken, door het dis- trietsbestuur en de leden van de financiële commissie en talrijke ouders. Daar de groepleidster doof ziekte Verhinderd was, sloot de aal moezenier met een dankwoord deze welgeslaagde avond. K.A.B.-HOEKJE Hoewel de problemen, welke wij op onze bijeenkomsten bespreketit we noemen b.v. lonen en prijzen, kinderbijslag, vacantie en vaeantie- toeslag, werktijden, dikwijls ons ge hele gezin raken, willen wij man nen, het meestal onder elkaar uit maken, wat het beste is in de ge geven omstandigheden. Zeker, er komen veel technische en sociaal-economische gezichtspun ten naar voren, waarover onze echtgenoten en verloofden moeilijk kunnen meespreken, maar loeh ge loven we. dat het heel goed zou zijn, indien de arbeidende en arbeiders vrouwen. eens wat nader kennis konden nemen van ons werk. Ongetwijfeld wordt er na afloop van een vergadering, in de huise lijke kring wat nageboemd. maar Wij mannen, als We thuis zijn, kun nen en willen dat dikwijls niet zó duidelijk en volledig met de huis genoten nóg weer eens gaan bepra ten. Wc prijzen ons daarom gelukkig, dal naast onze K.A.B. thans, actief werkzaam is do K.A.V. als deel van de Kath. Vrouwenbeweging en als dienst van de arbeidersbeweging. En raden alle arbeiders en arbei dende vrouwen en meisjes aan, zich daarvoor te interresseren, maar nog meer. wij mannen moeten meer be langstelling gaan tonen voor deze jonge loot van de arbeidersbewe ging. Dan zullen heel veel van bo vengenoemde bezwaren kunnen on dervangen worden. Onxe agenda BIOSCOPEN: HARMONIE: Ditto, een men senkind. volw. VICTO RIA: Verwoeste Levens, 18 jaar CINEMA: Cross- Five, 13 jaar A.B.T.: Contra Spionnage, 14 jaar. APOTHEKEN: Zaterdag: Apo theek „Wanna", Ritsevoort 5; Zondag: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag: J. Koopman, Lin- dengracht 15; tel. 3916. Zondag: J. Smits, Omval 60 telef. 3931. DOKTERDIENSTEN: Dr. Sluymer, Emmastr. 36, telef. 3193; Dr. Koppejan, Oudegracht 186, telef. 2382. Bezoek aan de Kaasmarkt Velen hebben het tijdens dc druk te bij de militaire plechtigheden op het Waagpiein over het hoofd ge zien, dat de Kaasmarkt, hoe klein in deze dagen ook, toch nog bezoek trok en wel van een ploegje Ameri kanen. die teleurgesteld waren toen zij bemerkten, dat zij de kaas alleen maar konden bekijken, niet kopen. TEGEN DE LAMP GELOPEN Bjj een winkelier alhier werd door een onbekende een partij ritsslui tingen aangeboden tegen een prijs die argwaan opwekte. Terwijl er over de koop onderhandeld werd, werd de politie gewaarschuwd, die een goede greep deed, want de koopwaar bleek afkomstig van een partij van 12.000 stuks ter waarde van f 10.000, die onlangs in Amster dam was gestolen. De verkoper is aangehouden en op transport naar Amsterdam gesteld. Alkmaarse Reddingsbrigade Dezer dagen hield de Alkmaarse Reddingsbrigade haar jaarvergade ring, waarvoor flinke belangstelling bestond. De heer A. J. M. Schmeddes werd tot secretaris gekozen, terwijl de heer J. Roobeek als bestuurslid her kozen werd. Niettegenstaande het feit, dat de uitgaven het algelopen jaar bijna f 900.bedroegen, voor propagan da. wedstrijden, aankoop nieuw materiaal en dergelijke, kon de penningmeesteres toch het nieuwe jaar met een klein batig saldo ope nen. De contributie bleef f 2.50 per jaar. Met voldoening kan de Alkmaarse Reddingsbrigade op het afgelopen jaar terugzien; het werk der Alk maarse Reddingsbrigade werd door de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen de onderscheiding voor de actiefste brigade van 1948 toegekend. Bij het wisselen van secretariaat werd door de leden aan de schei dende functionaris een boekwerk aangeboden, ais blijk van waarde ring voor het vele goede werk, dat hij voor de Alkmaarse Reddings brigade verricht heeft. Het werkprogramma voor het komende jaar was eveneens een punt van bespreking. De strand- wacht te Bergen aan Zee wordt ook dit jaar weer door de A.R.B. ver zorgd, terwijl er nauwer contact gezocht zal worden met de leden uit Groet en Sehoorl; in laatstge noemde gemeenten dient vóór alles reddingsmateriaal aangeschaft te worden. Door het organiseren van wedstrijden, meer in het kader van volkswedstrijden, zal getracht wor den meer bekendheid te geven aan het brigadewerk in het algemeen. Plannen hiervoor zijn reeds in voor bereiding, waarbij in de allereerste plaats gedacht is aan het organi seren in bedrijfsverband. KNOKPARTIJT.TE AAN DE FRIESEBRUG Bij de Friesebrug werd door de politie aangehouden een verpleegde uit de inrichting te Bnkkum, die 3 weken geleden aldaar was ont vlucht. De man heeft in zijn „vrije tijd" te Hoorn oplichting gepleegd. Bij zijn arrestatie heeft hij zich op hevige wijze verzet. Later is hij per auto naar zijn inrichting terugge bracht. TRAGISCH STERFGEVAL Aan de Schelpboek is gisteren een 74-jarige vrouw op straat gevallen, vermoedelijk door een toeval. De levensgeesten waren na enkele ogenblikken reeds geweken. Het stoffelijk overschot is naar het Cen traal Ziekenhuis overgebracht. Op het Scharloo geraakte gis terenavond een 27-jarige dame door verkeerde manoeuvre onder een haar passerende auto. Zij brak daar bij haar linkerbeen en werd per ziekenauto naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht. Op het Zevenhuizen reed gis terenmiddag een auto, die moest stoppen voor een passerende mili taire colonne, achteruit, waarbij de bestuurder niet merkte dat er van achteren verkeer naderde. Een per sonenauto werd daarbij aangereden en beschadigd. Tegen de bestuurder van de eerste wagen werd proces verbaal opgemaakt. In de omgeving van Vreeswijk werd het stoffelijk overschot van de onlangs bij de spoorbrug te Cu- Iemborg verongelukte Alkmaarder dc Jong uit de rivier de Lek opge haald. DURE TAPIJTEN Gisteren werden in Alkmaar drie personen uit Den Haag aangehou den, die tapijten verkochten van f 69.— voor 1' 200—f 300. De kar petten zijn in beslag genomen, ter wijl tegen de kopers proces-verbaal werd opgemaakt wegens overtre ding der prijsvoorschriften. NEDERLANDSE BEHEERSINSTITUUT Kantoor Alkmaar wordt opgeheven Met ingangs van 1 Maart a.s. wordt het Beheersinstituut te Alk maar opgeheven en gevoegd bij het bureau Amsterdam, Prins Hendrik kade 33 (Lloydgebouw). In verband hiermede is het kan toor te Alkmaar gedurende de maand Februari voor het publiek gesloten, behalve op 9 en 16 Febr., terwijl de behandeling van corres pondentie aan vertraging onderhe vig zal zijn. Wij wijzen belanghebbenden op de desbetreffende advertentie in dit blad. VICTORIA EN HAAR HUZAAR Men schrijft ons: Velen zien met spanning de pre mière tegemoet van „Victoria en haar Huzaar", te spelen door de reeds 22 jaar bestaande Alkmaarse Operette en Orkest Vereniging, dirigent de nog altijd vitale Johan Gerritsen. Deze operette eist hoge muzikale opvattingen van de spelers en biedt naast ernstige, soms uitzonderlijk geestige dialogen. De décors zijn dezelfde als waarmede deze ope rette 3 jaar terug avond aan avond een vol Carré trok. Costumes en vooral kapwerk van de heer Ger ritsen uit Amsterdam, die kortge leden op de internationale wedstrijd van toneelkappers een eerste prijs won, zijn zeer goed verzorgd. De voltallige balletgroep van mevr. JonkerJonker zal het geheel een feestelijk aanzien geven. De bezoekers wacht een genot volle avond. BESCHERMHEERSCHAP „DE HALTER" ALKMAAR. Burgemeester Wijtema heeft ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Gymn.- ver. „De Halter", zich bereid ver klaard het beschermheerschap dezer vereniging te aanvaarden. /AN VERSCHILLENDE ZIJDEN ontvingen wii blijken van in stemming met onze beschouwingen over 't Oude Hof te Ber gen, in ons nummer van 19 en 20 dezer. Onze artikelen hebben in brede kring, doch vooral te Bergen belangstelling getrokken en wij mochten constateren, dat men er met waardering kennis van heelt genomen. Wij citeren thans geheel of gedeel telijk enkele brieven ,die wij hier over mochten ontvangen. De heer H .de Wit uit Alkmaar schrijft ons: Hevig geschroken van het gevaar dat voor ons (de heer de W. isoud- Bergenaar) mooie Bergen dreigt, vraag ik U dringend: doe toch alstublieft alles, wat in uw vermo gen ligt, om dit gevaar af te wen den. Wat moet er van dat mooie stuk Bergen komen, als dat alles door zou gaan? Laten wij er niet aan denken Is 't niet mogelijk handtekenin gen te verzamelen onder een adres waarin geprotesteerd wordt tegen de plannen, die leiden tot bebou wing van het bos? Of enige andere actie te voeren? Op mij kunt u rekenen! De heer C. W. Ellis, lid van de K.V.P.-fractie van de Raad van Bergen, schrijft ons o.m.: „Ieder raadslid, dat het algemeen belang voorop stelt, is het er over eens, dat het behoud van 't Oude Hof dc toe komst van Bergen betekent en dat 90 pet. van de ingezetenen van Ber gen staat of vait bij een florerend vreemdelingenverkeer. Dat dit behoud dus noodzaak is, wordt door vrijwel iedereen inge zien, doch dat dit financiële conse- kwenties met zich brengt, ligt. voor de hand. Ik hoop dan ook. dat het zelfde nereentage, dat van dit be houd afhankelijk is en ook ande ren zich bij een eventuele actie om financiële steun, zich zulks be wust zal tonen en zal bijdragen voor het behoud van dit zo bij uitstek mooie stuk natuurschoon. De kunstschilder Jaap Min ver tolkte in een uitvoerig schrijven de mening van de kunstenaars in Ber gen. Wij ontlenen hieraan het vol gende: „Hulde voor uw goedgedo- cumenteerde uiteenzettingen en vu rig pleidooi. Ik weet, dat u zal vech ten en hoop, 'dat u niet alleen zult staan. Deze zaak is het strijden waard. Wij zullen ook alles doen wat wij kunnen. Op de medewer king van de schilders van Bergen kunt u rekenen. Ondertussen ben ik hevig onge rust, B. en W. zijn inderdaad te ver gegaan. Zelfs open bebouwing zou funest zijn." De heer A. C. van Kampen te Ber gen zond ons ook een waarderend schrijven voor de wiize, waarop wij deze affaire, die „In Bergen heel wat tongen los heeft gemaakt", hebben behandeld. Hii vertelt ons. dat de kranten, waarin onze artikelen voorkwamen, van hand tot hand gaan; dat zijn ze ten volle waard, voegt hij er aan toe. De heer D. L. Bevneveld te Ber gen. die wii allen kennen als een hartstochtelijk natuurl ief hebber, schrijft ons o.m.: „Ik behoef u wel nauwelijks te vertellen, hoezeer ik en naar ik veronderstel de over grote meerderheid der burgerij van Bergen het met de strekking van uw artikelen eens ben. Ik hoop. dat evenals in 1930. er weer een comité van actie zal komen, om te trach ten het bedreigde deel van het bos te voegen bii het natuurreservaat. In de binnenkort te houden jaar vergadering van de V V.V. zal deze zaak stellig aan de orde komen. Ik vertrouw, dat u attent zult blijven op wat er gaat gebeuren." Het raadslid J. Broersma te Ber gen tenslotte schrijft ons als volgt: „Met belangstelling nam ik ken nis van uwe artikelen inzake „Het Oude Hof" te Bergen. Er zijn werkelijk kwesties, waar bij geid een zeer ondergeschikte rol sneelt en één daarvan is die. welke hier thans aan de orde is. Immers, met geld kan alles gebeuren, men kan liet verliezen, doch men kan het terug winnen. En per slot van rekening is het niet meer dan een ruilmiddel. Is echter eenmaal een heerlijk stuk natuurschoon verdwenen, dan is dat verlies niet meer goed te ma ken. Dan staat men voor een vol dongen feit in de meest ongunstige zin. Het Is ontegenTcggeliik de ver dienste van dr. Hemelriik. dat hii ons ten aanzien van de kwestie „Het, Oude Hof en omgeving" heeft wakker eesehiid en gedwongen heeft afstand te nemen. Hii heeft ons doen zien, dat hier een proces van ontbinding (fêelgt een aanvang te nemen hetwelk kost wat kost moet worden teeen gegaan. Wordt, zoals hier, de gemeente raad door het College van B. en W. een voorstel gedaan, dan leidt dit er gemakkelijk toe, dat de Raad zich gaat verdiepen in de nrohlemen, zoa's die door B. en W. ziin gesteld. Men gaat er dan bewust of onbewust van uit, dat alle andere mogellikhedcn zijn onderzocht. Ik wil graag beken nen. dat dit althans met mij in eerste instantie het ecval was en dat. wat er werkelijk gaande is, niet in volle omvang tot mij was doorgedrongen. Thans zie ik de zaak anders en zie ook andere perspectieven. Ik zie deze zaak nu zo,/dat zij niet eens zo-zeer een dorpsbelang is, dan wel een landsbelang. De belangstelling van rijk. provincie en allerlei in stanties. dio het niet licht te over schatten bezit van natuurschoon weten te waarderen on op het be houd daarvan dus priis stellen, moet worden opgewekt. Wij staan voor een taak, die het Borgen niet ge geven is alleen te volbrengen." „KRUISVUUR" CINEMA. Edward Dmytryk, de regisseur van de film „Cross fire", zélf door de commissie van onderzoek naar on-Amerikaanse activiteit uit Hollywood weggezui verd, heeft een zó boeiend en gaaf stuk werk gemaakt, als maar zel den door de Hollywoodse studio's wordt afgeleverd. Met recht trok deze film op het festival te Cannes onmiddellijk de aandacht. In een spannend en sober betoog dat direct aanspreekt, behandelt de regisseur een uitermate belangrijk onderwerp, de rassenhaat,, die er de oorzaak van is. dat een van de drie gedemobiliseerde soldaten.'die'in 'h hotel te Washington wachten op het moment van afzwaaien, de jood Samuels vermoordt. In een zuiver' getekende, sfeer ontrollen' zichde karakters der door de oorlog gedemoraliseerde mannen voor de toeschouwer, die met spanning de navorschingen van de enigszins vermoeide, en door het routine werk onverschillig geworden politie inspecteur, volgt. De hoofdpersoon die velerlei haatcomplexen heeft, van het boerse dialect van een soldaat uit Tenessee tot het feit. dat een gast in hotel jood is toe, wordt uitstekend getypeerd, alsook de sergeant Keeley, de man, die met eei\ cynisch schouderophalen heel het dwaze gedoe van de we reld aanziet. Treffend is vooral de aanzet, het gevecht in de hotelka mer, dat eindigt met moord, een moord, die men slechts in schim- msenpel ziet. Dit- „Kruisvuur" is 'n harde, reële film, een verhaal, ver teld in de échte filmtaal die men zelden helaas hoort. Vooraf een documentaire over Suriname van Polygoon-Profilti. Een programma, dat de moeite waard is, „CONTRA-SPIONNAGE A.B.T. Een kleine herinnering aan de spionnage van de Duitsers in de oorlogstijd wordt ons geleverd in het ABT met de film „Contra- spionnage". Het is een gescheidcnis van commandanten van oorlogs schepen, vrouwelijke spionnen en ingewikkelde kwesties. Alles wordt echter tot een goed einde gebracht en de gehele bende wordt ingere kend. Ook het traditionele ont breekt in deze film niet: de happy ending. Jammer is het dat de tekst NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER Burgemeester Wvtema begon zijn Nieuwjaarsrede met een woord ter nagedachtenis nan mr. C. A. de Groot, die in 1935 lid van de raad en in 1939 wethouder van Open bare Werken werd. Ook de twee ingezetenen, de soldaat C. Bakker en de 2e luitenant W. Henneman, in Indonesië gesneuveld, herdacht spreker met oen woord van deel neming voor de nabestaanden. Na herinnerd te hebben aan het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de troonsbestijging van Koningin Juliana, alsmede aan de hartelijke ontvangst, hem en zijn vrouw bij hun komst naar Alkmaar bereid, wees spreker op de muta ties in de raad door het ontslag van de horen Mulder en Schouten. Hij wist te vertellen, dat de raad in '48 meer gesproken had dan in '47; de handelingen besloegen 550 bladzij den (vorig jaar 390 en in '31 1190). Woningbouw en Industrie. De bevolking nam toe van 38.272 tot 38.821; deze cijfers geven spreker réden tot enige ongerustheid. Naast de woning-schaarste is de trek naar de industrie een bedrei ging voor Alkmaars welvaart. Dit overplanten van agrariërs In het voor ben vaak Verwoestende industriële klimaat, bergt tal van gevaren in zich voor de geeste lijke volksgezondheid. Nog Is de Jicht in Alkmaar van zuiverder gehalte dan tussen de rokende schoorstenen, nog is de band van kerk en traditie in Alkmaar een beschutting van groter betekenis, dan in de steden, waar velen met zorg vervnld zijn over de ge volgen van ontworteling, over de gevolgen van het .loslaten der oude binding, die de mens In zlin velerlei gemeenschanpen een steun kan zlin. Het is dan ook niet liet nastreven van plaatselijk belang, dat spreker met nadruk wllst op de plicht om al het mogelilke te' doen tot uitbreiding van werkge legenheid In Alkmaar. Bij de verdeling van het bouw volume is in bescheiden mate reke ning gehouden fflêt Alkmaar'S bij zondere noêitie; de 300 woningen omvattende plannen der drie wo ningbouwverenigingen. kunnen nog niet uitgevoerd wordeh; het bouw volume vóór '49 bedraagt 184 wo ningen; woningsehaarste blijft dus voorlopig een belemmering voor in dustrievestiging. Ook bet ontbreken van een vaste oeververbinding over hét Noordzee-kanaal en de hdge ta l-leven voor eleetriciteit en water zijn mede-bepalende factoren in 't industriële klimaat. Spr. wijst er in dit verband op, dat de z.g. groot gebruikers van electrische energie de gemeente niet alleen geen cent winst opleveren, doch zelfs vaak ook geen bijdrage opbrengen, i om het als zondebok beschouwde distri butiebedrijf in stand te houden. Spreker hoopt, dat een nieuwe Friese Brug in 1949 de verbinding van de stad met het industrieterrein moge verbeteren. Het bouwvolume '48 werd volledig besteed, 70 wonin gen kwamen gereed, 95 zullen er dit jaar voor het eerst bewoond kunnen worden; 1029 woonruimte zoekenden stonden half December ingeschreven fv.j. 888). Mogelijk kan de woningnood door woning splitsing nog enigermate getemperd worden. Enige cijfers. In '48 werd een begin gemaakt met het verlenen van subsidie in de restauratie van historisch belang rijke gebouwen. De gezondheidstoestand van de bevolking mocht zeer gunstig ge noemd worden; er waren geen epi demieën van besmettelijke ziekten, tuberculose bleef stationnair, ge slachtsziekten verminderden en te gen malaria werd een intensieve spuitesmpagne "ehouden door be handeling van 2800 wonineen met DDT. In het C 7,. werden 47?2 pa tiënten behandt'd (biina ino.000 ver- nteegdagen evenals in '47). in het St. Elisabethziekenhuis 5864 pa tiënten met 129.000 vetpleegdagen (10 000 meer dan vorig jaar) Bii de Hoosovens werden 80 en in dé ■Zaanstreek 30 arbeiders geplaatst. De seizoenwerkeloosheid was min der: het maximum aantal ingeschre venen bedroog 277, tegenover 397 in 1947. 900 ongesehoold" arbeids- kraehtén konden bii d- Hoogovens en in de Üaanstreek te werk ge steld worden. Toenemende mecha nisatie en gunstige weersomstandig heden verminderden de werkgele» r-nheid in de land- en tuinbouw om Alkmaar. In December bedroeg bet. aantal werkzoekenden 200. Hiervan weren er 38 aft-awdlg u't overheids diensten. Van de 98 gedemobiliseer- dop Wél-den er 44 genlantst en 46 nts werkzoekenden af«es-breven: 8 staan nog ingeschreven. Ten gevolge van de sociale politiek der regering bewoog het aantal door M.H, onder steunde personen zich in dalende Htn. Het aantal steuncevallen ver minderde van 545 tot 432. 1565 Alk» maarders genieten een uitkering in- voorziening met een gertvddelde van gevolge de Noodwet Ouderdoms- f 443.— per jaar. in het totaal ca. f 700.000.Door de voortschrijden de in vrijheidsstelling van politieke delinquenten, d#ilde het aantal on dersteunde gezinnen van deze cate gorie van 28 op 12. Van het Consu- mentencrediet profiteerden 2362 deelnemers, die voor f 300.000. mochten besteden, waarvan zij 20 pet. moeten terugbetalen. Een enquête werd ingesteld onder de mannelijke jeugd van 14 t.m. 21 jaar; 1441 personen kwamen voor registratie in aanmerking, waarvan 89 pet., of 1279, aan een oproep om inlichtingen gehoor gaven. De lust tot uitgaan is nauwelijks verminderd; er werden 863.027 toe- gangbewijzen afgestempeld (14.560 minder dan in 1947). De verhoogde vermakelijkheidsbelasting bracht op f 195.62.6.— (v.j. f 129.083.—). Er werd 966.217 kg kaas aange voerd; het percentage boerenkaas steeg van 5 tot ruim 10. Op de veemarkt werden 14.436 stuks vee aangevoerd (v.j. 17 446). De gaspro ductie steeg van 9.109.560 M3 tot 9.855.350 M3. De stroomaankoop van ruim 7'<2 mlllioen kwh. tot ruim 8V< millioen kwh. Het aantal slachtineen aan het Slachthuis bleef stationnair: de vleesinvoer nam toe van 483.045 kg t"t 586.332 kg. De iisverkoop uit het Slachthuis liep terug van 68 763 staven in 1947 tot 51.931 staven in 1948. De omzet aan de exportveiling steeg van f 1.473 768— tot ca. f 1.500.000.Aanvoer en export van tuinbouwproducten namen toe. De huisvesting van de Alkmaarse exportveiling vormt een punt van bespreking tussen de E.V. en de ge meente, welke echter nog niet tot een 'voor alle partijen bevredigend resultaat heeft geleid. De noodzaak van uitbreiding van dit voor Alk maar zo belangrijke bedrilf wordt echter door het gemeentebestuur grif erkend. Van de 262 klachten bii de Prij- zeneommisSie bleken er 170 gegrond en een bedrag van f 2.787.02 diende te worden terugbetaald. Stationsplein Dc onderhandelingen met de N.S. en de N.A.C.O. over de inrichting van het Stationsplein als stand plaats voor de N.A.C O.-bussen zlin nog niet afgesloten. Het Is bcgrli- peliik. dat N.S. en N.A.C.O., die 5.000.000 personen per bus van en naar Alkmaar vervoerden, 't eind punt van de 22 naar Alkmaar rij dende bus'iinen gaarne op het Sta tionsplein zien. omdat in Alkmaar de gemakkelijkste aansluiting ver kregen wordt on d» treinen. Vooj- Alkmaar echter zlin door»aandè reizigers van veel minder belang dan degenen, voor wie Alkmaar het einddoel van hun reis is, zodat dé bereidheid van het gemeentebe stuur. om offers te brengen Voor een kostbare voorziening op het Stationsplein, begrensd is. Wat de Berger overweg betreft, vreest spreker, dat het nog wel enige tijd zal duren, voor hier een tunnel in gebruik zal komen. De stadsbus, die met ingang van 10 Mei de Regulierslaan als eihd- punt kreeg, vervoerde 185.800 per sonen. Het verheugt spreker, dat het hoofdkantoor van de N.A.C.O. naar Alkmaar wordt verplaatst; al betekent dit een aanslag op onze toch al zo beperkte woningvoor raad, voor een bedrijf, waarvan onze stad zo het middelpunt is, moeten wij wel wat over hebben. Voor treinreizigers is het over stappen te Uitgeest nog steeds een hinderlijk en vaak ongezond opont houd, doch spreker heeft horen ver luiden, dat a.s. zomer rechtstreeks treinen naar Haarlem zullen lopen, terwijl nog meer verbeteringen in het treinverkeer verwacht kunnen worden. De aansluitingen te Am sterdam voldoen nog niet alle aan het spoorwegdevies, dat zij zo vlug zijn. De vervoersduur van stukgoe deren werd door het inleggen van nacht-sneigoederentreinen aanzien lijk verkort. Het aantal wagonladin gen van aankomst aan de Handels kade steeg van 1.876 tot 2.003. Het aantal verzonden wagons van 384 tot 408. Met de buurtgemeenten is spr. in onderhandeling over een rege ling van hulpverlening bij brand. Nieuwe plannen Van de plannen, die, naar spr. hoopt, de raad dit jaar zullen wor den voorgeleerd, noemt spreker die van (een kleine) grenswijziging, waardoor onze beknelde gemeente wat lucht en armslag hoont te krii- gen: het uitbreidingsplan en de schone plannen betreffende sane ring van een deel onzer binnensts -1. dat de raad reeds vertrouwe'iik werd getoond. Uitvoering van een en and»r vraagt echter astronomi sche clifers. In de persoon vah de secretaris bracht, spreker het gemeenteperso- neei dank voor de wiize. waarop het zich van Zijn taak heeft gekweten. Spreker releveert tenslotte de Prettige samenwerking in het col lego ert deelt mee, dat wethouder Bakker binnenkort het beheer van ziin nor.tefeuille wem- hoopt over .te nemén van zim collega's, die zijn taak onderling hadden verdeeld. Snreker eindigt met een onwek- kine tot de raad om voort te eaan op de weg van gezamenlijke arbeid ih het belang der stad. wier wel en Wee aan hem. onder erkenning van onze afhankelijkheid Van Hem. Dié al!es regeert, is toevertrouwd. Moge, zo beslootburgemeester Wylema. Gods zegen rusten op onze arbeid Ch moge in uw persoonlijk leven al die zegeningen ontvangen, die u nodig hebt om in dit leven blijmoe dig staande te blijven. Da heer Groot beantwoordde als nestor van de raad de Nieuwjaars rede. door namens zijn medeleden de burgemeester wederkerig de beste wensen aan te bieden. 7.0 onduikelijk is; de ingewikkelde kwesties worden er niet duidelijker op. Vooraf actueel nieuws van de afgelopen weken. „VERWOESTE LEVENS" VICTORIA. Het verhaal van 'n overspannen verpleegster, die ge kweld wordt door een onbeant woorde liefde en ongemotiveerd zelfverwijt. Omdat ze de man, die zij meent lief te hebben niet krijgt, accepteert zij een aanbod van een ander, doch haar overspanning neemt toe, tot zij, de grens van krankzinnigheid nabij, in een zie kenhuis terecht komt. Een onverkwikkelijk verhaal: doch het moet gezegd worden, dat Joan Grawford uitstekend spel geeft als de teleurgestelde vrouw. Om het gegeven voorbehouden voor volwassenen. „DITTE, EEN MENSENKIND" HAMONIE. Hier wordt de uit stekende film .Ditte, een mensen kind" waarin de gevoelens en de ervaringen van een. onder moeilij ke omstandigheden opgroeiend meisje uitgebeeld worden, een film, die de eerlijke en ervaren filmbe zoeker iets te zeggen heeft, gepro longeerd. HARMONIE ST. CAECILIA Alle leden worden Maandagavond verwacht om 19.25 uur precies op de Paardenmarkt (bij Beentjes). Het bestuur rekent er op. dat niemand wag blijft. Het is de bedoeling, dat döor 3 muziekcorpsen een se renade wordt gebracht bij de 100- jarige. Dus allen present. Het bestuur. RIJWIELPAD NIEUWE NIEDORP. Men deelde ons mede dat binnenkort zal worden overgegaan tot het aan leggen van het rijwielpad van Ver laat naar Middenmeer. CONCERT Kunstenaars-centrum te Bergen Dat waren klanken van een an der gehalte welke men in de „Dan cing" van de Rustende Jager kreeg te horen, dan gewoonlijk het geval is. De „Dancing" was gemetamorfo seerd in een kunsttempel waar de hoboist Haakon Stotljn en de pia nist Eberhard Rebling een pro gramma brachten dat misschien wel wat overladen zou genoemd kunnen worden, maar zeer veel noviteiten bracht en terdege een ruime plaats bevatte voor heden daagse muziek. Het is waarlijk verkwikkend om eens in de gelegenheid te zijn een programma te beluisteren waarin niet van a tot z platgetreden pa den worden bewandeld. We zullen ons dus voor deze gelegenheid slechts bepalen tot de noviteiten. De Sonate voor hobo en piano (1938) van Paul Hindemith. bleek vooral constructief een meester werk te zijn en ook lang niet zon der inspiratie. We zouden Hindemith hier veel meer willen horen. Vervolgens een tamelijk lange Sonatine eli Marcel Mlhalovici, boeit zo nu en dan, maar is meer origineel in sommige details, dit stuk voor hobo en piano had bij 't publiek veel bijval. Voor piano-soli was de zgn. mo derne Rus Serge Prokofiew aan 't woord met een „Toccata". Rythmisch zeer sterk maar in het verloop monotóom. Verder werdén nog werken gespeeld van Spaanse com ponisten, de Falla, Granados, Debussy e.a. Het lijkt ons belangrijk op te merken dat de organisatoren van dit concert, het Kunstenaarscen trum te Bergen om hedendaagse muziek had gevraagd. Haakon Stotijn speelde zoals was té ver wachten al zijn werk meesterlijk. De pianist Eberhard Rebling toon de zich het sterkst als accompagna- teur, dit was subliem. Ih zijn soli bereikte hii pianis tisch niet die hoogte welke men zou verwachten, dat een respectabel klavierspel aanwezig bleef spreekt wel vanzelf. Het publiek was zeer enthousiast voor deze in feite artistieke avond. W. Schreurs. IN JULI stond de maand. Zelis onv« ken, dat op korte verdrag van Potsi maakt. Maar toer was het maandeli gen tot 600.000 tor wachtten, dat nog zijn. Maar.... de komen en nu kan een feit zijn. De Duitsers bewe geen sprake is van t« lijkheden, doch dat addertje tussen het f Britten en de Franse zijn dat hun eigen ii de concurrentiestrijd rijzend Duitsland leggen. Vanuit Londen en demonti's de were] doch zoals wel te v< deze hebben de Duit nen overtuigen. Nog digen ingenieurs en men in Frankrijk dc stijgende productiec zware Duitse inches' naam verrast werd. het plan Monnet eer teikinderen der Fr: een van de steunpi plan was een sterk v productie. In 1938 bei se jaarproductie wat treft 6.5 millioen ton becijferde, dat in 195: en om de 12 millioe krijgen, exclusief de van het Saargebied. 1 deze berg van staal geheel voor eigen gel de mogelijkheid best' Monnet's droom wei worden, er met de e: 340 millioen kostba verdienen waren. Iets ogen de Britten zelf tere schaal: daar is plan de staalindustr moderniseren, opdat markt niet verloren al zal wat de lopend Duitsland betreft mer ne variatie kunnen is de vader der geda toch niet te ontkennc industriële kringeh di Europese grootmachtc snel stijgen van de ir se staalproductie niel luchting begroeten zi Amerika Op meer dan één 1 economisch leven zij het niet met Washing in de staalkwestie va wel met de Amerika Dezen bekijken het zijn wereldafmetinge: een Duitse bijdrage lioen, ja 'zelfs van 1! staal per jaar bruikbc tekort, dat er in c wereld is, weg te Marshall-plan misken tegang niet. Tot grote vreugde 1 industriëlen opperdi mann onlangs het i minder Ruhrfabriek' leren dan oorspronk programma stond, kend bleven Britse suggesties niet uit, van het Marshall-p toch zeker wel enk Duitse bedrijven aar telingsproces onttrol De Duitsers mogen ontkennen, dat er t< technische hinderni welke een verdere v de staalproductie zo: meren, dan toch ze De cokesvoorziening lijk bij de staalfabri moeilijkheden op, tei personeelskwestie ni mag worden. Bovenc TWEE DOODS' UITGESPR< Het Haagse Bi rechtshof veroorde' de eis, de 30-jarige J. Ekstein uit Rc dood. Als V-man v sers drong E. zich ir illegale organisaties een groot aantal pe: S.D. uit, waarvan t vonden. De 44-jarige N.S J. Echhardt uit Dell eens overeenkomsti dood veroordeeld. werd E. ingelijfd bi tie te Delft. Hij v groot aantal arrestal nam hij deel aan h van Nederlanders. Roosendaal heeft oorlog verwoeste 1 zal volgende maar veel lager dan he streefd het te do' Ook het stationsp van de terreinen c

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2