Rusland wil niet, dat Noorwegen zich aansluit bij Atlantisch Pact Rusland wil overwegen met de Ver. Staten een vredes-verklaring af te leggen Fins schip lek geslagen Franeker" na geslaagde vlucht te Batavia gearriveerd Nederland, Engeland en België erkennen Israël HET VAfJ HEDEN Stalin wil vrede maar dreigt Noorwegen Maandag 31 januari 1949 44e jaargang No. 11476 IIMOVArf woordiging Alkmaar Ise Beheersinstituut Stalin beantwoordt vier vragen :htmacht i rC a r eii Opheffing blokkade van Berlijn bij uitstel vorming West-Duitse staat Geen bezwaren tegen ontmoeting met Truman Reacties in de wereldhoofdsteden Scandinavië kan het niet eens worden CACAOPOEDER MORGEN ZONDER BON vrije prijzen voor cacao en chocolade GERUCHTEN OVER KONING LEOPOLD TEGENGESPROKEN u Kalme en beleefdenota aan Oslo MONUMENT TE SITTARD voor 160 joodse oorlogsslachtoffers Inmenging" zegt Londen Deel der opvarenden door reddingboot van boord gehaald Warmond 150 jaar Elecfriciteif-sverbruik is morgen weer vrij Het Christelijk gezin fundament der schepping n Route zeer goed vliegbaar Kroniek en Kritiek Spoedige erkenning de jure door de V.S.? I.R.O. heft immigratieverbod op f eressen van Iholl. Dagblad AKonnementtprlj* (4.25 pei kwartaal, (1.43 pe maand, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief pet editie 14 cl per m.ms minimum f2.50; In alle edities 24 et pet m.m., minimum (4.familie berichten 20 cU resp. 50 ct pei m.m. eij contract belangrijke korting. Directeur E. 1. M. StumpsI, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon' redacteuren Ft. Otten, M. P. Janssen, J. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credletbank FEIT Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 maat. Vraag inlichtingen. Vertegenwoordiging Alkmaar leersinstituut opgeheven en Bureau Amsterdam (Lloyd- ie 33). ïghebbenden er op gewezen, het kantoor Alkmaar van sn dient te worden aan het rende correspondentie aan zal zijn; februari het kantoor te Alk- li gesloten zal zijn, behalve publiek van het Bureau n 9—12 en Vrijdag van 9—13 g en Donderdag van 913 dag van 1416 en Donderdag van 1013 a 5 j. H.B.S.-B i opleiding tot van een eind- •lieger worden, alijkheid om in jaar is gelegen- san te gaan bij de rang van opleiding ont zien van voor itairen kunnen nerking komen. nlichlingen bi]: ERSKADE, DELFT. orps „ST. MARTINUS" 'AG a.s. in zaal BLAN- i. Aanvang 7 uur erking wordt verleend e bekende HUMORIST g vrij toegang voor hou- van donateurskaarten. RADIO-MOSKOU heeft Zondag de antwoorden van Stalin om geroepen op een viertal vragen, die hem door Kingsbury Smith, de algemeen directeur voor Europa van de „International News Service" waren voorgelegd en die op 27 Januari te Moskou waren ontvangen. In zijn antwoord deelt Stalin mede, dat de Sovjet-Unie bereid zou zijn de publicatie van een verklaring in overweging te nemen, waarin bevestigd zou worden, dat noch de Verenigde Staten noch Rusland van plan zijn hun toevlucht te nemen tot oorlog tegen de ander. Hier volgt de tekst van de vragen en antwoorden; Eerste vraag: Zou de regering van de Sovjet-Unie bereid zijn de uit gifte in overweging te nemen van een gemeenschappelijke verklaring van haar en de regering van de Ver. Staten van Amerika, waarin zou worden betoogd, dat de respectieve regeringen niet van plan zijn hun toevlucht te nemen tot oorlog tegen de ander? Antwoord: De regering van de Sovjet-Unie zou bereid zijn, de uit gifte van een dergelijke verklaring in overweging te nemen. Tweede vraag: Zou de regering van de Sovjet-Unie bereid zijn mede te werken met de regering van de Ver. Staten van Amerika bij het nemen van maatregelen, die bedoeld zouden zijn om dit vredespact ten uitvoer te leggen en waaronder b.v. zou vallen de geleidelijke ontwape ning? Antwoord: Uit de aard van de zaak zou de regering van de Sovjet- Unie kunnen samenwerken met de regering van de Ver. Staten bij het nemen van "maatregelen, bedoeld om dit vredespact ten uitvoer te leggen, hetgeen tot geleidelijke ontwape ning zou kunnen leiden. Derde vraag: Indien de regerin gen van de Ver. Staten, het Ver enigd Koninkrijk en Frankrijk over een zouden komen om de vorming van een afzonderlijke West-Duitse staat uit te stellen, hangende een bijeenkomst van de raad van minis ters van buitenlandse zaken ter be- Te Londen waren waarnemers van oordeel, dat Stalin's verklaring van groot practiseh nut is en niet slechts een rhetorisch beroep op de wereldmening. Men acht het zeker, dat de verklaring ten spoedigste tussen Londen, Parijs en Washing ton zal worden besproken. De Britse bladen, hoewel scep tisch over de verklaring van Stalin, dringen er toch bij de westelijke mogendheden op aan een mogelijk heid tot overeenstemming niet ge heel buiten beschouwing te laten. In gezaghebbende kringen te Washington voorspelt men een koele ontvangst door de Amerikaanse regering van de verklaring van Stalin, dat hij bereid is met Truman over de vrede te spreken. Diploma tieke autoriteiten te Washington zijn van mening, dat er weinig of geen nieuws is in de antwoorden van Stalin op de gestelde vragen. Er wordt aan herinnerd, dat Ame rikaanse officiële woordvoerders er herhaalde malen bij de Sovjet-Unie op hebben aangedrongen, dat zij met positieve bewijzen komt van de echtheid van haar bedoelingen. Naar diplomatieke waarnemers te Washington menen, zal het antwoord op de verklaring van Stalin moge lijk deze week besproken worden op de eerste volledige bijeenkomst van Acheson. de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken en de vijf ambassadeurs der Westelijke Unie te Washington. Deze waarne mers verwachten, dat het antwoord er op zal gericht zijn de Scandi navische landen „en andere landen van Europa, in het bijzonder Italië, Portugal en Eire", weer gerust te stellen. Het zal een koel antwoord zijn zo meent men. Zij verwachten, dat' de Sovjet-Unie een „vredes offensief" voort zal zetten tot half Maart, het tijdstip, waarop men zich voorstelt het Noord-Atlantisch ver drag te tekenen. Te Parijs is men in politieke krin gen optimistisch gestemd over de OVER ALLIANTIE-VRIJE DEFENSIEVE UNIE In een gemeenschappelijk Noors- Zweeds-Deens communiqué over de defensie-besprekingen der Scandi navische landen, die Zaterdag te Oslo waren begonnen, wordt ver klaard, dat er geen overeenstem ming is bereikt over een verbond, dat vrij zou zijn van allianties. De raadpleging tussen de drie landen over vraagstukken van bui tenlandse politiek zal, zo gaat het communiqué verder, worden voort gezet en geïntensiveerd. De eerste minister van Noorwegen, Gerhard- sen, verklaarde Zondag, dat de be sprekingen over de gemeenschappe lijke defensie der Scandinavische landen waren mislukt, omdat de drie landen hun veiligheidsproblemen verschillend waarderen. „Als op rechtheid en goede wil op zichzelf genoeg was geweest, zouden wij het eens zijn geworden", zeide de pre mier. studering van het Duitse probleem in zijn geheel, zou de regering van de Sovjet-Unie dan bereid zijn, de beperkingen op te heffen, die de Russische autoriteiten hebben opge legd aan het verkeer tussen Berlijn en de westelijke zones van Duits land? Antwoord: Vooropgesteld, dat de Ver. Staten van Ame I ka, Groot- Brittannië en Frankrijk de bepalin gen, die in de derde vraag genoemd worden, nakomen, heeft de Russi sche regering geen bezwaar tegen het opheffen van de beperkingen op het verkeer, mits de beperkingen op het verkeer en op de handel, die door de drie mogendheden zijn uit gevaardigd, gelijktijdig worden op geheven. Vierde, vraag: Is Uw Excellentie bereid op een wederzijds aanvaard bare plaats een bespreking te heb ben met president Truman, om de mogelijkheid van het sluiten van een dergelijk vredespact in overwe ging te nemen? Antwoord: Ik heb reeds eerder verklaard, dat ik geen bezwaar heb tegen een dergelijke bijeenkomst. Met ingang van 1 Februari is de rantsoenering van cacao-poe- der opgeheven. Tegelijkertijd worden de maximum-prijzen voor cacao- en chocoladeproducten in getrokken. Het is niet de bedoeling der re gering de met vreemde valuta te bekostigen import van cacaobonen op te voeren. Wel zal als gevolg van een gewijzigde methode brj de verwerking der cacaobonen meer cacao-poeder worden geproduceerd dan tijdens de rantsoenering. VATICAANSTAD (A.F.P.) Het bericht van sommige Ro meinse bladen, volgens hetwelk Koning Leopold Z. H. de Paus- verzocht zou hebben zijn huwelijk met Prinses de Rethy te ontbin den, wordt in bevoegde kerkelijke kringen als „louter fantasie" be stempeld. Ook een lid van Leo pold secretariaat te Brussel heeft de Romeinse persberichten tegen gesproken. De woordvoerder zei- de, dat deze berichten „absurd en zonder enige grond waren". RESOLUTIES INZAKE DE INDONESISCHE KWESTIE DE RUSSISCHE AMBASSADEUR te Oslo, Afanasyef, heeft Za terdag een nota van zijn regering aan de Schilstad, de secretaris generaal van het Noorse ministerie van buitenlandse zaken, overhandigd, waarin de Sovjet-Unie Noorwegen verzoekt om toelichting van zijn houding ten aanzien van het Noord-Atlan tisch verdrag, „in het bijzonder rekening houdend met de om standigheid, dat Noorwegen een gemeenschappelijke grens met de Sovjet-Unie heeft". Het Noorse parlement zal in de loop van deze week waarschijnlijk Woensdag in besloten verga dering bijeenkomen ter bespreking van een antwoord op de Russische nota. op een persconferentie verklaard, dat de Russische nota „kalm en be leefd" was. Zij zou door kabinet en parlement worden besproken alvo rens een antwoord zou worden ver zonden. De minister deelde mede, dat de Zweedse en Deense afge vaardigden op de defensiebesprekin gen geen mededeling was gedaan van de nota. De afgevaardigden ver namen het nieuws van de nota via de middaguitzending van de radio nieuwsdienst. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het Sovjet- Russische verzoek aan Noorwegen niet anders kan worden geïnterpre teerd dan als een nauwelijks ver holen dreigement en een poging om zich te mengen in het vaststellen van de Noorse buitenlandse politiek. De politiek van de Sovjet-Unie, al dus de woordvoerder, ten opzichte van Tsjecho-Slowakije in het vorige jaar illustreert hoever een derge lijke inmenging kan gaan, indien zij niet resoluut wordt afgewezen. Te Sittard is Zondagmiddag op de Israëlitische begraafplaats al daar een monument onthuld ter na gedachtenis aan de 160 Joodse be woners van Sittard en omstreken, die in de oorlog zijn omgekomen. De onthulling geschiedde door de opperrabijn van de Portugees-Israë litische gemeente in Nederland en werd bijgewoond o.a. door burge meester M. Coenders uit Sittard, burgemeester Daemen uit Geleen, burgemeester Kooten uit Greven- bicht, deken Haenraets van Sittard en Ds. Coolsma. De voorzitter van de Joodse gemeente hield een rede waarin hjj speciaal de nagedachte nis eerde van de voorganger B. van Bleijdenstein, die meer dan 30 jaar de gemeente had bestuurd en om principiële redenen niet wenste on der te duiken, doch tot het laatste ogenblik bij de zijnen blee£ In de nota verzoekt de Sovjet- Unie ingelicht te worden, of de pers berichten, dat Noorwegen zich bij de Atlantische Unie zal aansluiten, in overeenstemming zijn met de feiten en ook of de Noorse regering enige verplichtingen op zich neemt tegenover deze Unie ten aanzien van het instellen van luchtvaart- of vlootbases op Noors gebied. In de nota wordt verder gezegd, dat het Noord-Atlantisch Pact bui ten het kader van de Ver. Naties wordt gesloten. Het Noord-Atlan tisch Pact, zo gaat de nota verder, draagt een agressief karakter en is gericht tegen de Sovjet-Unie. Noor wegen. dat een gemeenschappelijke grens heeft met de Sovjet-Unie, dient te weten, dat een eventuele aansluiting van Noorwegen bij het Atlantisch Pact niet onopgemerkt aan de Russische regering zou voor bijgaan. Halvard Lange, de Noorse minis ter van buitenlandse zaken, heeft INDONESISCHE VROUW MOET AUSTRALIË VERLATEN De Australise minister van immi gratie, Arthur Canwell heeft aan een Indonesische vrouw met acht kinderen, die gehuwd was met een Australiër, nadat haar man gedu rende de laatste oorlog was ge sneuveld, bevolen Australië te ver laten voor 28 Februari a.s. De mi nister verklaarde, dat de vrouw en haar echtgenoot gewaarschuwd waren voordat het huwelijk geslo ten werd. „Op de immigratie-wet kan geen uitzondering worden toe gestaan". De eerste echtgenoot van de vrouw werd gedurende de oorlog door de Nederlandse regering on derscheiden en de vrouw ontvangt nog steeds een maandelijkse toe lage uit Nederland. De 2207 ton metende Finse vrachtboot „Sakakunta" van de rederij A. Lillejestrand uit Hel sinki zond zondagavond om streeks negen uur een S.O.S. uit met de mededeling, dat het schip zich in zinkende toestand bevond in het Huibertsgat tussen Schier monnikoog en Rottumeroog. In het noodsein werd dringend de hulp van reddingboten ingeroe pen. Vrijwel onmiddellijk kozen een Duitse reddingboot uit Borkum en de reddingboot „Insulinde" uit Oostmahorn van de Noord-Zuid hollandse Redding Mij. zee en zet ten koers naar het Huibertsgat. Ook de Duitse sleepboot „Titan" ver trok uit Borkum om hulp te bie den. Om elf uur hadden de Duitse sleepboot en de Duitse reddingboot het schip bereikt. De bemanning wees echter het aanbod van de „Titan" om aan boord te komen van de hand. Inmiddels was nader bekend ge worden, dat het Finse schip in het woelige water van het Huibertsgat aan de grond was gelopen, los ge slagen en daarbij lek was geraakt De bemanning had het schip; dat snel water maakte, daarop opzet telijk weer aan de grond gezet, ten einde het zinken van de boot te voorkomen. Te middernacht arriveerde de reddingboot „Insulinde" uit Oost mahorn bij de „Sakakunta" en kwam langszij het gestrande schip. Daar men inmiddels aan boord tot de conclusie was gekomen, dat de kans op vlot komen zeer ge ring was (de boot zit zeer hoog aan de grond) besliste de kapi tein, dat een deel der 26 opvaren den door de reddingboot aan wal zou worden gebracht. In volle zee nam daarop de „Insulinde" tien opvarenden, waaronder vier vrouwen, van de Finse boot aan boord en zette koers naar Oost mahorn aan de Friese kust. Hedenmorgen zou de reddingboot weer naar het lek geslagen schip terugkeren teneinde de overige leden van de bemanning in vei ligheid te brengen. Volgens een mededeling van de post Oostmahorn der NZHRm naa de gestrande boot geen lading aan boord. Nederlandse kustposten kon den des morgens om 2 uur nog niet mededelen, wat de oorzaak van de stranding is geweest. De „Sakakunta" passeerde Zon dagmorgen om 10 uur Terschelling. Ruim 11 uur later liep het schip in In April van dit jaar zal het Groot-Seminarie te Warmond zijn honderdvijftigjarig bestaan vieren, De studenten van het Theologicum hebben op grond daarvan het plan opgevat een jubileumboek te doen verschijnen, dat gewijd zal zijn aan het studentenleven op het semina rie. Behalve dat, zal dit boek karak terschetsen bevatten van de pro fessoren, die Warmond groot heb ben gemaakt en zijn faam hebben verbreid zoals Mgr. Hensen, Mgr. Vlaming, Mgr. van Noort, Mgr. Beysens, Mgr. Aengenent en niet te vergeten de vermaarde praeses Mgr. H. J. M. Taskin en de onver getelijke studentenmoderator Mgr. Prof. Piet Groenen. Nu de dagen weer langer wor den en er geen direct gevaar meer bestaat voor overbelasting van de electrtsche centrale, heeft de minister van Economische Za ken besloten met ingang van 1 Februari de sinds 15 November ,j.I. van kracht zjjnde beperkende bepalingen inzake het electrlci- teitsverbruik In de spitsuren, op te heffen. Dit betekent, dat met ingang van morgen de etalage-verlichting, de verwarming en verlichting in electrische treinen en trams en bui ten verlichting geheel is vrijgegeven Er wordt echter nogmaals op ge wezen, dat de kolenpositie thans nog moeilijk is, hetgeen met name bij de huisbrandvoorziening tot uit drukking komt. Zuinigheid met electricitelt, voor de opwekking waarvan immers kolen nodig zijn, blijft dus geboden. In verband hier mede is het noodzakelijk het ver bod t.a.v. reclameverlichting voor lopig te handhaven. het Huibertsgat voorbij Schiermon nikoog aan de grond. In die 11 uur tijds had het een abnormale kleine afstand afgelegd, zodat vermoed wordt, dat de boot reeds onklaar was geraakt, voordat zij strandde. Twee sleepboten van de firma Doekse te Amsterdam zijn vannacht de haven van Terschelling uitgeva ren op weg naar het Huibertsgat teneinde te pogen het gestrande schip los te trekken. Het zijn dè „Oceaan" en de „Stortemelk". De „Sakakunte" is hedenochtend weer vlot gekomen. De „Sakakunte" zal voorlopig blijven ronddobberen tot de averij hersteld Is. De „Stortemelk" en de „Oceaan" blijven In de nabijheid van het schip VATICAANSTAD, 30 Jan. (A.P.) Paus Pius de twaalfde heeft vandaag in een radiotoespraak tot het Boliviaanse Eucharistisch Congres verklaard, dat de con solidering van het christelijke gezin een van de meest drin gende noodzaken van onze tijd is. De Paus verklaarde, dat het gezin het fundament is, waarop de menselijke samenleving is gegrondvest, en de koepel, die het gehele gebouw der schep ping bekroont. „Er zijn weinig dingen zo noodzakelijk als de consolide ring van het christelijke gezin, de hoeksteen, die de menselij ke samenleving schraagt, de koepel, die het gehele gebouw van de schepping bekroont". „Er zijn weinig dingen van zo groot belang als de cultive ring van deze natuurlijke le vensbron, om het bestaan van het menselijk geslacht te red den en te verzekeren, dat de vruchten van de verlossing voor dit geslacht niet verloren gaan". De KLM-Constellation „Franeker" is Zondag om 2 uur Nederlandse tijd te Batavia geland. De laatste etappe, van Mauritius naar Batavia, werd zonder tussenlanding afgelegd in zestien uur. Na de aankomst te Ba tavia zeide gezagvoerder de Haas, dat de door hem gevolgde route zeer goed vliegbaar was. Naar zijn mening zou deze week begonnen kunnen worden met driemaal per week regelmatige vluchten uit te voeren. Voorlopig zou alleen post vervoerd kunnen worden. Gezagvoerder de Haas deelde de verslaggever van Aneta te Batavia mede, dat de vlucht uitstekend was geslaagd. Hij had het plan gehad na Mauritius een technische tussen landing te maken te P a d a n g, maar dit bleek neit nodig te zijn en zelfs was na de rechtstreekse vlucht naar Batavia nog voldoende benzine over om tot Balikpapan (op Bor neo) te kunnen doorvliegen. Gedurende de vlucht over de Indische Oceaan heeft de „Frane ker" in geregeld contact gestaan met de torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die ter hoogte van Padang lag en verder met de schepen „Utrecht" en „Straat Soenda", die in de buurt van de route voeren. De weerberichten werden ontvan gen van Mauritius. Landingen zijn gemaakt te Khar toem, Réunion en Mauritius. Overal werd veel medewerking ondervon den. Het vliegveld Réunion verkeer de wel in goede staat, maar de outillage beantwoordde niet geheel aan de eisen, die de K.L.M. stelt. De ontvangst daar door de Fransen was buitengewoon hartelijk geweest, vertelde gezagvoerder de Haas. De gouverneur had hem zijn eigen bed afgestaan en was zelf in een stoel gaan slapen. Vermoedelijk zal de „Franeker" Dinsdag langs dezelfde route terug vliegen. Vreemde profitie^. (Sm.) Begrijpelijke deining is her en der verwekt door het be kend worden, vooreerst in inge wijde kringen van de gemeen tebesturen, van de berekeningen voor de toewijzing van het bouw-volume in de komende jaren. Het gaat hier om de voorspellen de geest van de provinciale dienst voor de Wederopbouw. Men becij fert daarbij de vooruitzichten voor de bevolkingsgroei tot 1960 en gaat er daarbij van uit, dat met name ook in tal van katholieke gemeen ten in de komende twintig jaar wei nig of geen toename van de be volking zal plaats hebben! Dat lijkt ons een lichtvaardige profetie, die niet op juiste gegevens gebaseerd is. De cijfers van de vólkstelling spreken een andere taal, en de bevolkingsgegevens anno 1 Januari 1949 ook. Het moge waar zijn zoals dezer dagen op een vergadering werd opgemerkt, dat het belangrij ke geboorte-overschot in katholie ke gemeenten ook wel wordt „op gevangen" door vertrek naar elders (trek naar de stad, emigratie e.d.), evenzeer is het waar, dat de ont wikkeling van de bevolkingsopbouw in vele kath. gemeenten dit „op vangen" van het geboorte-overschot allesbehalve feitelijk aantoont. Op grond daarvan is de voorspel ling, dat ook deze gemeenten voor alsnog weinig of geen nieuwe wo ningen nodig hebben, als regel o.i. niet verantwoord. De gang van zaken in deze kwes tie is een nader onderzoek waard, er zijn trouwens verschillende kan ten aan. Voorlopig valt te berusten in de verklaring, welke van offi ciële zijde gegeven schijnt te zijn, dat de berekeningen en hun grond slag van bevolkingscijfersverwach tingen, e.d., nader getest zullen worden, om het jaar herzien, en in dringende gevallen tussentijds her ziening kunnen ondergaan. Het komt ons voor, dat er zich in ons gewest reeds nu verschillende van die dringende gevallen voordoen! BRITSE OORLOGSSCHEPEN NAAR DE NOORDPOOL Een aantal schepen van de Brit se marine zal dezer dagen naar de Noordpool vertrekken om vast te stellen, in welke mate beman ning en materiaal geschikt zijn voor de oorlogvoering in die stre ken. De bemanning van de sche pen bestaat uit 1500 koppen. BURGEMEESTER REUTER NAAR ENGELAND Officieel is medegedeeld, dat professor Ernst Reuter, de „West" Berlijnse burgemeester, is uitge nodigd voor een bezoek aan En geland van enige dagen. Profes sor Reuter hoopt 5 Februari in Londen aan te komen. Nederland, Engeland, België, Nw. Zeeland en Chili hebben Zaterdag officieel bekend gemaakt, dat zij de regering van Israël de facto hebben erkend. Te Haifa werd Zaterdagavond officieel bekend gemaakt, dat Engeland Israël heeft voorgesteld, aipiomatleKe verte genwoordigers uit te wisselen. Een vertegenwoordiger woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde Zaterdag, dat de kwestie van erken ning de jure te zijner tijd zou wor den overwogen „in het licht van de vaststelling van Israël's toekomsti ge grenzen en de algemene ontwik keling van de toekomst in Pales tina". De erkenning de facto sluit niet de erkenning in zich van be paalde grenzen. Voor de erkenning door Engeland was overleg gepleegd met alle regeringen van het geme nebest. Van deze landen besloten India, Pakistan en Ceylon niet tege lijk met Engeland erkenning te ver lenen aan Israël. In Washington doen geruchten de ronde, dat president Truman deze week Israël de jure zou kunnen erkennen als de definitieve uitsla gen van de algemene verkiezingen bekend zijn. In welingelichte kringen voor spelde men, dat 't niet waarschijn lijk was, dat de V.S. zouden wach ten met een erkenning de jure tot de grenzen waren vastgesteld. Australië en Zwitserland heb ben Vrijdag; bekend gemaakt, dat zij de regering van Israël de facto hebben erkend. Het besluit van Zwitserland kwam onverwaent, daar men te Bern verwachtte, dat Zwitserland eerst tot erkenning van Israël zou overgaan, nadat Engeland een dergelijk besluit had genomen. De internationale vluchtelingen organisatie (IRO) heeft ondanks sterke oppositie van Britse zijde besloten het door haar op 18 Mei 1948 uitgevaardigde verbod tot immigratie van joodse vluchtelin gen in Israël op te heffen. Voor de resolutie stemden de Ver. Staten, Australië, België, panada, China, Frankrijk, Noorwegen en Venezue la. Na een twee dagen geheim debat heeft het hoofdbestuur van de IRO een resolutie aangenomen, waarbij de directeur-generaal de bevoegd heid krijgt 1 millioen pond sterling beschikbaar te stellen voor het overbrengen van 50000 joodse vluchtelingen naar Israël. Het grootste deel van deze som zal echter gebruikt worden voor de terugbetaling aan particuliere or ganisaties van reeds gemaakte kos ten voor het zenden van joodse vluchtelingen naar Palestina. Ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor de eerste damwand van de nieuw aan te leg gen industriehaven bij het Julianakanaal te Maastricht heeft het ge meentebestuur een ca deau gezonden aan H.K. H. Prinses Beatrix, naar wie deze nieuwe haven is genoemd. Het geschenk bestaat uit vier gummi ballen met de naam van het Prinsesje, vergezeld van een oorkonde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1